DE WITTEN .HOUDEN STAND IN OVIEDO. Volksfronten verloren reeds vierduizend dooden. Lewis zet zijn actie voort. Instantine BUITENLANDSCïïE KRONIEK. VIJF EN TWINTIG JAAR BIJ DE LEPROZEN. DE TOESTAND VAN DEN H. VADER. WOENSDAG 24 FEBRUARI 19 37 Delbos zoekt contact. POGINGEN TOT HERSTEL DE N. R. A. VAN Galicische colonne nadert in ijlmarschen. SCOTTLAND YARD IN HET GEWEER. DUBBELZINNIGE POLITIEK VAN CARDENAS. groot vaartuig vErbrand Men vermoedt brandstichting CORONATION KING GEORGE VI QUEEN ELIZABETH Het verzet der katholieken in Mexico. Een onderhoud met de heldin van Makogai. De melaatsclienkolonie is een maatschappij op zich. loomheitl KROONPRINS BOUDEWIJN VAN BELGIË NAAR ENGENLAND? BRAND IN BIOSCOOP. GENERAAL VAN 104 JAAR. Zal gedurende een jaar een Engelsche school bezoeken. MIJNWERKERS TE PECS IN HONGERSTAKING. FAKKELLOOP VAN ROME NAAR HONGARIJE. In verhand met Eucharistisch Congres. BERLUN—BRAZILIë. Een ononderbroken vluclit? GEHEIMZINNIGE MOORDEN. Uit de rede, welke de Fransche minister van buitenlandsche zaken Delbos gisteren in antwoord op enkele belangwekkende in terpellaties in den Franschen senaat heeft gehouden, klinkt een optimistische toon, op gewekter dan we sinds lang van Parijs ge woon waren. De redevoering was niet lang, ging niet diep op de groote problemen van onzen tijd in, vermeed zelfs wat men ge woonlijk noemt den „tour d'horizon", een blik over de internationale situatie als ge heel, als complex. Als reden daarvoor gaf Delbos aan, dat zoolang het Spaansche pro bleem den algemeenen toestand vertroebelt, men toch geen stap verder komt. Er moet eerst in deze zaak helderheid geschapen worden, wat misschien mogelijk is, als de met-inmengingsovereenkomst van nu af wat loyaler wordt doorgevoerd door het werke lijk stopzetten van den_ vrijwilligersstroom en een scherpere controle over de overige aanvoeren. Toch gaf de minister in enkele groote lijnen een situatie-bericht: Frankrijk kan de toekomst met vol vertrouwen tegemoet zien, want: de solidariteit tusschen Frankrijk en En geland is momenteel grooter dan ,ooit te voren, en dat is ongetwijfeld de hechtste waarborg voor een duurzamen vrede in Europa; de verdragen met de kleine entente be houden hun waarde; en hetzelfde kan van het Fransch-Russisch bondgenootschap ge zegd worden; het verbond met Polen heeft zijn volle waarde gehouden; te Genève groepeert de volkenbond met Frankrijk alle landen rondom zich, welke hetzelfde Europeesche ideaal koesteren. En dan volgt, na de motiveering waarom Frankrijk de toekomst blijmoedig begroet, een zin, waarvan wij de diepere beteekenis niet gaarne zouden loochenen: het uur schijnt gekomen om den vredeswil tusschen Frankrijk en Duitschland, welke zoo vaak as uitgesproken, nog dezer dagen tijdens het congres der oud-strijders te Berlijn, einde lijk eens nader en concreet uit te werken. Wij meenen in deze woorden de uitnoo- digmg aan het adres van Duitschland her- 'a d te zien, welke reeds zoo vaak uit parijs aan Berlijn gericht is: zeg ons precies en gedetailleerd wat ge wilt. Werk de alge- meene betuigingen van uw vredeswil op de practische Europeesche politiek uit. Stel al uw eischen en desiderata scherp geformu leerd op papier. Dan, maar ook alleen dan, is het mogelijk onderhandelingen te openen. Ongetwijfeld zijn Delbos' woorden een re actie op de jongste verklaring van Hitler in de Kroll-opera, dat wat Duitschlands bui tenlandsche politiek betreft de tijd der ver rassingen voorbij is. Hitier heeft gezegd, dat het verdrag van Versailles opgezegd is: dat DuitschlaiW, nu het herbewapend is, als vrije en volkomen gelijkberechtigde staat in Europa herplaatst is. Daaruit volgt, dat het, wat het nog wenschen kan, langs den weg der onderhandelingen bereiken wil. En dan volgt vanzelf de vraag van Frankrijk: welke zijn momenteel uw wenschen? Kennen we. die, dan zullen we misschien kunnen praten. De wederzijdsche wil om werkelijk den vrede tC'grondvesten moet dan wel tot een bevre digend en gelukkig resultaat leiden. Of deze uitnoodiging op een voor Duitsch land aangenaam of prettig oogenblik komt, is moeilijk te doorgronden. Maar het moet Delbos wel voor den geest gestaan hebben, dat Duitschland momenteel in een allesbe halve geruststellend isolement in Europa verkeert. Inditn onze inlichtingen juist zijn en wij zijn daarvan overtuigd dan beeft Goering, toen hij enkele weken gele den in Rome vertoefde, tamelijk onomwon en moeten vernemen, dat de Italiaansch- uitsche vriendschap een zeer precair ka a cter draagt. Niet alleen, wijl tusschen Ber- 1Jn en Rome Oostenrijk ligt, maar minstens •Wenzeer, wijl Italië op den duur geen ver koeling der betrekkingen met een zwaar herbewapend Groot-Brittannië kan toleree ren. Dat beteekent zoo ongeveer, dat Rome een geschikt oogenblik afwacht om weer de bijna tot traditie geworden zwenking te maken, alle geschillen met Engeland te liquideeren, en dan de vriendschap met Duitschland te laten afhangen van de mate van overeenstemming welke tusschen Ber lijn en Londen kan bereikt worden. Om de kansen van een universeel Engelsch-Duitsch accoord te berekenen, behoeft men maar ®Ven de stemming te peilen, welke in de Engelsche pers ten opzichte van nazi- Huitschiand heerscht. En zich af te vragen tegen wien de formidabele Engelsche bewa pening gericht is> Tegen niemand, antwoordt </e Engelschman, volkomen terecht. Tegen gemand, 00k niet tegen ons? vraagt de Duit- r, eveneens volkomen terecht. an Berlijnsch standpunt gezien zijn de reizen Van Goering naar Warschau en van °n Neurath naar Weenen ook volkomen tieuCOS geworden. Goering is in Polen poli ep hg,enegeerd; hij is door de autoriteiten grootp eehlheidsvisites ontvangen, maar de boezernVraaSstukken, welke hem belang in- En namLnVheeft hij niet kunnen aanraken, of hij mo t s is hij in Berlijn teruggekeerd, De Duitsche minister von Neurath we rd bij het verlaten van 't station, na aankomst te Weenen door een groot aantal belangstellenden met den Hitler groet verwelkomd. Stakingsbeweging thans ook over geslagen op scheepswerven, die voor de Amerikaansche oorlogsmarine werken. RABAT, 23 Februari (HAVAS). Hedenmiddag om half een deelde Ra- dio-Sevilla mede, dat de roode troe pen voor Oviedo en in den sector Es- camplero reeds bijna vier duizend dooden hebben verloren, d.i. meer dan veertig procent van de effectie ven, die deelnemen aan de operaties op het front van Asturië en die be staan uit Asturische mijnwerkers, ver sterkt door negen Baskische batal jons uit Bilbao. Een Unipress-telegram meldt voorts, dat Oviedo zich vandaag bij het in vallen van den avond nog steeds in handen van de troepen van generaal Aranda bevond en dat een verovering van de stad overigens, naar van de zijde der volksfronters zelf wordt toegegeven, niet zoo gemakkelijk ver wezenlijkt zal worden. De Marokkanen, die aan straatgevechten gewoon zijn, leveren een verwoeden strijd tegen de opdringende Baskische militie. Met handgranaten, dolken en mitrailleurs weren zij iederen aanval af in afwachting van de komst der ontzettingscolonne, die wederom een wedloop met de aanvallende roode troe pen is begonnen. Zoo legden de Galicische troepen, die door generaal Mola naar Oviedo werden gezonden, vandaag in een jjlmarseh niet minder dan vijf en dertig kilometer af over een zeer moeilijk begaanbaar terrein. Generaal Aranda bevindt zich, zooals be1- kend, met zijn staf in de voorstad Grado, vanwaar hij door middel van de radio met de binnenstad in verbinding staat. De ver dediging van Öviedo zelf wordt rechtstreeks geleid door generaal Martin Alsono. Volgens de jongste berichten van het front bieden de nationalisten krachtig weerstand. Het gisteren door de rooden verspreide be richt, dat de berg Naranco door de volks front-troepen na een stormaanval was bezet, blijkt valsch te zijn. De berg, die van groote Strategische beteekenis, is nog steeds in het bezit van de witten. De rooden concentreerden vandaag hun aanval op de voorstad Grado, die zij trachten te omsingelen en aldus tot overgave hopen te dwingen. De vierde Baskische divisie vernielde tij dens haar opmarsoh naar Grado alle tele foon- en telegraafverbindingen met Oviedo. De tweede en de derde Baskische divisie, die ten Zuiden van Oviedo opereerden, zouden na een verbitterd gevecht erin geslaagd zijn, door te dringen tot de gevangenis, waar zij een aantal volksfronters in vrijheid zouden hebben gesteld. Den gcheelen dag werd in de straten van de voorsteden St. Lazaro en La Penderia fel gestreden. Van volksfront-zijde werd ook gebruik gemaakt van tanks, terwijl de ver dedigers, die zich in de huizen hebben ver- barricadeerd, de aanvallers met handgrana ten bestookten. MADRID, 23 Februari. (UN. PRESS.) Alle aanvallen, die de rooden vandaag op het Ma- drileensche front ondernamen, zijn mislukt. Van .volksfrontzijde wordt toegegeven, dat de aanvallende roode colonnes in het Wester park en ook in de Universiteitstijd op zoo'n feilen tegenstand' van de witten gestooten zijn, dat zij ondanks de verbitterde gevech ten geen stap voorwaarts zijn gekomen. Ook in den Jarama-seotor werd vandaag, naar hier verluidt, den geheeden dag ver" woed gestreden, vooral in het gebied tusschen San Martin de la Vega en Morata de Tajuna, dat tijdens den grooten slag aan den hoofd weg MadridValencia reeds in het middel punt van den strijd stond. Van het Aragon-front wordt vernomen, dat de nationalistische colonnes daar van daag een zware pressie op de roode stellin gen rond Portal Rubio hebben uitgeoefend. MADRID, 23 Februari. (UN. PRESS.) Polltie-officieren hebben thans de banksafes van een aantal bekende Spaansche persoon lijkheden door particulieren laten openen en den inhoud in beslag genomen. Geopend wer den o.a. de safes van mevrouw Alcala Za mora, de echtgenoote van den voormaligen president der .republiek, van dan vroegeren leider der radicale .partij, Alejandro Lerroux en van den. broer' van generaal Queipo de Llano, senor Antonio de Llano. Voorts wordt medegedeeld, dat men in de safe van mevrouw Alcala Zamora „docu menten van groote politieke beteekenis" en een autobiografie van Zamora heeft gevon den, die na diens dood moet worden''gepu bliceerd. In de safe van den broer van generaal de Llano vond men schatkistbiljetten van de regeering en in die van Lerroux alleen „lief des brie ven" LONDEN, 22 Februari. (Spaansch Pers agentschap). Teneinde het-vertrék van vrij willigers naar Spanje te verhinderen, staan alle reizigers, die Engeland langs de havens van het Kanaal verlaten, onder strenge controle. De reizigers die zich met een re tour-biljet naar Frankrijk begeven, moeten zich een streng verhoor laten welgevallen GROTON (Connecticut), 23 Febr. i UN. PRESS) De Amerikaansche stakingsbeweging, die door de vak verenigingen van Lewis in de groote siêutel-industrieën gedragen wordt, is thans ook overgeslagen naar de scheepswerven, die opdrachten voor de Amerikaansche oorlogsmarine uit voeren. De arbeiders op de werven der Elec tric Boat Co in Groton, de basis van de Amerikaansche duikbootenvloot, hebben namelijk het werk neergelegd en een „staking met gekruiste armen" geproclameerd. De toestand, die door de - staking van negentien honderd arbeiders in Groton geschapen is, moet als ernstig worden beschouwd. Het werk aan vier duikbooten, die het mi nisterie van marine bij de Electric Boat Co. had aanbesteed, is stilgelegd. Twee van de vier zouden weldra gereed zijn. Aangezien de staking, die uitgeroepen is door een bij het Committee of Industrial Or ganisation (leider Lewis) aangesloten vak- vereeniging, op terrein, dat eigendom is van den staat, wordt doorgevoerd, verwacht men, dat uitermate strenge maatregelen zullen wor den getroffen, In geval de stakers zouden wei geren, de bezette werven te ontruimen. SANTA MONICA (Califomië), 23 Februari (UN. PRESS). In de fabriek der Douglas Aircraft Corporation alhier is heden een sta king uitgebroken. De arbeiders houden de fa briek bezet. Zesduizend man worden door de staking getroffen. De arbeiders eischen een loonsverhooging van vijftien cents per uur en weder-in-dienst- heming van de arbeiders, die onlangs ont slagen werden, wijl zij getracht hadden, het Personeel van de fabriek in een vakvereeni- ging te organiseeren. Do fabriek werkte aan opdrachten voor de bondsregeering ten bedrage van negentien millioen dollar en aan opdrachten voor han delsluchtvaartondernemingen ten bedrage van vier en een half millioen dollar. Hen m-iaUt Neuraths bezoek aan K r?and zich menige illusie, bewegen situatie kan Duitschland tact gretid 0or Delbos aangeboden con- bjn nok cT-- aanvaarden. Het kan Ber oerder naa,u"g.an 2Ün autarkie-strevingen et is een gebied over te dragen, voor Dunged aai 'ike °nderneming, vooral vurig te wensrh °0r Europa's vrede is gaan spreken. En da.n' dat Parijs en Berlijn geeflijkheid zal word<^an, twee kanten toe- n betracht. O* biEw YORK. 24 Februari (D.N.B.). j kS afg'e]oopen pacht is een aan de Huason_ bij Marlborough (staat New-York)i;g_, brand Oot Passagiers- en vrachtschip door De ,a^nield. «tichtin» .tspo,1tle vermoedt, dat hier brand- woelinepn het sPel is- in verband met de den moord rt!'ke ontstaan zijn als gevolg van man Reed Woo^ vaKvereenigingsleider Nor- OF THEIR MAIESTI6S OFFICIAl 5 O U VINIR FROGMMMl —et ontwerp voor den omslag van het offtcicele feestprogramma voor de Eng. kr°ningsplecb,tiglieden op 12 Mei a.s. De dubbelzinnige politiek van president ge neraal Lazaro Cardenas treedt thans steeds duidelijker aan het licht. Van den eenen kant doet de president, als. of hij wil toegeven aan de steeds breeder om zich heengrijpende beweging der katholieken en schijnt hjj aan de bezwaren van Invloedrijke buitenlandsche kringen tegemoet te komen; anderzijds echter mobiliseert de regeering in het geheim haar aanhangers om, zoo noodig, de katholieken met geweld in den weg te tre den. De regeering vindt haar voornaamsten steun bij de communistische landarbeiders en de communistische vakvereenigingen; in bepaal de kringen van militairen is men eveneens tegen de katholieken gekant. De regeering heeft nu een compromis voor gesteld, dat haar prestige moet redden. Zij eischt namelijk van de katholieken, de kerken die thans door de geloovigen bezet zijn, te verlaten. Daartegenover zou de regeering zich verplichten, om deze kerken weer ter beschik king van de katholieken te stellen. ORIZABA, 24 Febr. (UN. PRESS). Ander maal zijn federale troepen gemobiliseerd, ten einde mogelijke nieuwe demonstraties der ka tholieken ter verkrijging van een wettelijke heropening der kerken te voorkomen. Een menigte, bestaande uit verscheidene honderden personen, groepte gisteren den ge- heelen dag samen voor het departement van financiën, terwijl des avonds uit de steden Cor doba, Rio Blanca, Santa Rosa, Nogales en Atzacan groepen katholieken arriveerden, die banieren droegen met een afbeelding van de H. Maagd van Guadaloupe, de schutspatro- nesse van Mexico. In verband met de dreigende houding der menigte verzochten de autoriteiten van Ori zaba telefonisch in de federale- hoofdstad om assistentie. Te Cordoba vreezen socialistische onderwij zers te worden aangevallen door katholieken, die gekant zijn tegen rood onderwijs voor hun kinderen. WASHINGTON, 23 Februari (UN. PRESS). BV beweging, die een wederopleving van de arbeidsregelingen der N.R.A. (National Re- cövery Act) beoogt, neemt steeds duidelijker vormen aan. De departementen zijn practisch reeds gereed met een heele reeks wetgevende maatregelen, die tot verwezenlijking van dit doel moeten dienen. Ook de American Federation of Labor heeft een aantal voorstellen ter vervanging van de N.R.A. voorbereid, die aan het congres zul len worden voorgelegd, zoodra het Witte Huis daaraan zijn goedkeuring heeft gegeven. Verder stelt het onder leiding van Lewis staande Committee 'of Industrial Organisa tion alles in het werk, om een nauwkeurige standaardcode voor bepaalde industrieën op te stellen, waarbij deze vakorganisatie van harte iedere wet steunt, waardoor in de tex tiel- en kolenindustrie een kleine N.R.A. zou kunnen worden doorgevoerd. Gelijktijdig met deze stroomingen komt een waarschuwing van den National Industrial Conference, waarin erop gewezen wordt, dat. indien de tegenwoordige bedrijfsactiviteit zou voortduren, in 1940 waarschijnlijk groote ar- beid3nood zal ontstaan. Alsdan zou een dras tische herziening van de methodes betreffen de w-erktijd en rationaliseering van de in dustrieën noodzakelijk worden, wanneer men althans den tegenwoordigen levensstandaard zou willen handhaven. In verband hiermede heeft senator Malo nèy gisteren in het congres voorgesteld, pe riodieke tellingen van de werkloozen in te voeren, van welker uitslag telkens de vast stelling van den arbeidstijd' afhankelijk zou worden gemaakt. Bij meer dan acht millioen werkloozen b.v., zou de dertig urenweek als maximum moeten gelden, met dien verstande, dat een wijziging van de werkloosheidscijfers een wijziging van den arbeidstijd tengevolge zou hebben. Inmiddels wacht Roosevelt op grond van zijn besprekingen met Green (American Fe deration of Labor). Lewis (Committee of In dustrial Organisation) en andere vakvereeni- gingsleiders alsook met Harper Sibley, den voorzitter van de Amerikaansche kamer van koophandel, over het program ter vervanging van de N.R.A., op de definitieve houding van de vakbonden. Zoodra deze hun standpunt bepaald hebben, zullen de noodige administra tieve maatregelen aan het congres worden voorgelegd. Een lid van het kabinet schetste de doel einden, welke Roosevelt in dit verband na streeft, als volgt: 1. Een gezond „business- progress" op een redelijke winstbasis; 2. een vergelijk tusschen alle groepen van het eco nomische en sociale leven der Vereenigde Staten; 3. een zoo eenvoudig, spaarzaam en effectief mogelijk bestuursapparaat. In de armoedige spreekkamer van het kloos ter der Zusters van Maria in de Fransche hoofdstad heb ik, aldus meldt een correspon dent van de K.W.P., een heldin ontmoet, wier portret niet op de fotopagina's van de groote dagbladen voorkomt, maar wier verdiensten grooter zijn dan van alle. Tegenover ons zat zuster Maria Suzanne, het door de tropenzon gebruind gelaat omlijst door de hei-witte kap, een eenlgszins tengere figuur. Deze onbekende religieuse heeft 25 jaar lang melaatschen verpleegd op het Engelsche eiland Makogai, dat, midden in den Stillen Oceaan gelegen, tot den Fiji-archipel behoort. Een enkele vraag te stellen was voldoende, om zuster Marie Suzanne enkele van hare er varingen te doen vertellen. Of de melaatschheid veel slachtoffers onder de inlanders maakt? Sinds onheugelijke tijden heeft deze vreeselijke ziekte zich buitengewoon snel kunnen verbreiden, daar de inlanders er absoluut geen afschuw van hadden. Wanneer bijvoorbeeld een stamhoofd door de melaatsch heid was aangetast, beschouwde ieder lid van dien stam het als een eer, om melaatsch te worden. Dientengevolge had deze ziekte zich zoo enorm verbreid, dat zij een ramp voor de inlanders en een gevaar voor de blanke be volking werd. Daarom heeft de Engelsche re geering in. 1910 besloten om krachtdadige maatregelen te nemen. Er werd een melaat- schen-kolonle ingericht, waar de aangetaste personen zouden worden afgezonderd en een goede verpleging zouden ontvangen. Men zocht derhalve een eiland dat groot genoeg was en geschikt om de melaatschen te verplegen en den geneeskundigen dienst on der te brengen. Er moest natuurlijk voldoende water aanwezig zijn, terwijl het eiland dicht bij een groote haven moest liggen, teneinde de voorziening met levensmiddelen en verband- stoffen geregeld te kunnen doen plaats heb ben. Makogai bood al deze voordeelen en een Engelsch geneesheer begon de geneeskundige dienst In te richten, daarbij bijgestaan door twee bewoners van de Fiji-eilanden, die als ziekenverplegers dienst deden. De Engelsche regeering riep weldra de hulp In van de zusters van Maria, die reeds sedert 1858 in de missie van Oceanië de paters Ma- risten bijstonden in hun moeilijk werk. In 1909 had ik mijn vaderland verlaten en ik was reeds 2 jaar op de Fiji-eilanden werkzaam, toen ik werd aangewezen, om de melaatschenkoionie van Makogai op te richten. Op 20 September 1911 ben ik met nog een andere Fransche zus ter naar Makogai vertrokken, vergezeld van twee inlandsche zusters. Er werden gebouwen opgetrokken en een heele kolonie ingericht. Op 29 Nov. 1911, Juist toen wij in de kapel zaten, kwam men ons zeggen, dat er een boot was aangekomen, die de 20 eerste patiënten bracht. Wij trokken onze verpleegstersjassen aan en gingen hen tegemoet. Wat was dat een verschrikkelijk gezicht! Deze 20 melaatschen waren overdekt met wonden, totaal vervuild, uitgehongerd en, ontevreden. Tegenwoordig zijner er op Makogai meer dafl 600 ""melaatschen, mannen, vrouwen en kinderen, die tot 14 verschillende nationali teiten behooren. U kunt zich voorstellen, welk een zware taak voor ons is weggelegd, als u weet, dat wij slechts met 15 zusters zijn, om deze 600 patiënten te verzorgen, terwijl wij voor het andere werk worden bijgestaan door 12 Inlandsche religieusen. Wij hebben op Makogai twee hospitalen, waar de meest «ernstige patiënten verpleegd worden. De melaatschen, die nog niet bedlegerig zijn, wonen in keurige witte huisjes, die aan het strand gelegen zijn en waarin 4 of 5 personen samen wonen. In twee afzonderlijke kleine pa- BAYER Reel. 1121—4 18 viljoens zijn de keukens en de badkamers on dergebracht. Deze huizen tezamen vormen een klein dorp en er zijn even veel dorpen als er nationaliteiten aanwezig zijn. Ieder dorp, dat op twee kilometers afstand van het andere ligt, heeft een eigen opperhoofd, dat zelf ook melaatsch is, doch dat verantwoordelijk is voor de zindelijkheid in het dorp en voor het goed gedrag van zijn onderdanen. Iederen morgen vertrekken twee zusters te paard naar de patiënten, ieder in een verschil lende richting. Zoodra de zuster in het dorp verschijnt, wordt de klok geluid en komt ieder een naar het centrum van het dorp. Nadat appèl gehouden is en gebleken, dat niemand afwezig is, deelt zij aan alle patiënten chaul- moogra-olie uit, een geneesmiddel, dat iedere melaatsche tweemaal per dag moet innemen. Dan houdt de zuster, vergezeld van het opper hoofd, een inspectie in alle huizen, terwijl zij in een kleine kliniek, die daartoe speciaal is ingericht, de wonden der patiënten gaat ver binden. Indien een patiënt ernstig ziek is, wordt hij per brandcard naar het hospitaal overge bracht. De „gezonde" patiënten werken op het land en verkoopen hun producten aan de admini stratie van de kolonie. Het geld, dat ze op die wijze verdienen, zetten ze op een bank, die door een van onze zusters beheerd wordt. Dat is geen gemakkelijk werk. Wat echter bij dit bankbedrijf de grootste moeilijkheden veroor zaakt, is de omstandigheid, dat de patiënt 's morgens om acht uur twee shilling komt brengen, om ze twee uur later weer terug te komen halen, terwijl hij den volgenden mor gen er weer drie in deposito geeft. De vrouwen maken zich verdienstelijk door naaiwerk te verrichten en het linnengoed te 1 onderhouden. Zijn er ook kinderen In de Melaatschenko ionie? Heel veel zelfs. In tegenstelling met hetgeen steeds geloofd werd, Is thans evenwel uitge maakt, dat de melaatschheid niet erfelijk is, maar 'besmettelijk. Daarom zijn de kinderen van melaatsehen niet noodzakelijk met dezelf de ziekte besmet en hebben we een kleuter huis, waar de kleine kinderen, die gezond en wel in de melaatschenkoionie geboren worden, afgezonderd van de besmette patiënten wor den opgevoed. Voor de kinderen, die melaatsch z(jn, hebben wij aparte schooltjes gebouwd, waar zij verzorgd worden. Laag sterftecijfer. Heel merkwaardig is het, dat de melaatsch heid uitsluitend de huid en de zenuwweefsels aantast, maar nooit de belangrijke organen. Men kan dus met de melaatschheid besmet zijn en toch zeer oud worden. Er zijn soms wel patiënten, die. 10 zelfs 20 jaar en langer door deze vreeselijke ziekte zijn -aangetast. Hat sterftecijfer is over het algemeen niet hoogffl: dan 5 procent. Zijn er ook wel eens patiënten die totaal genezen Ja, In de laatste 10 jaar zijn 22 procent der patiënten genezen. Het is absoluut zeker, dat, als de melaatsche zich onderwerpt aan de be handeling, zooals die te Makogai wordt toe gepast, hij zeer gemakkelijk kan genezen, wanneer hij zich slechts heeft aangemeld, zoodra de eerste verschijnselen der ziekte zich vertoonen. Maar wanneer de microben reeds geruimen. tijd in het lichaam hun verwoestend werk heb ben verricht, dan is kahs op genezing veel moeilijker, zelfs vrijwel uitgesloten. LONDEN, 23 Februari (HAVAS). Te Bally- gard, in Ierland, hebben tijdens een bioscoop voorstelling In het gemeentehuis de papieren guirlandes, waarmede de zaal versierd was. vlam gevat. Onder de toeschouwers onstond een paniek. Talrijke personen werden gewond, waarvan twaalf ernstig. Het dak van het gebouw is ernstig bescha digd. PARMA.2 4Februari (STEFANI). Een der oudste gepensionneerde generaals ter wereld is voorzekér generaal Montanari, die gisteren zijn 105de levensjaar is ingegaan. De oude nian maakt het nog steeds goed. BRUSSEL, 24 Februari. (R. O.) Prins Bou- dewijn, de Belgische kroonprins, zal waar schijnlijk een deel van zijn opvoeding in En geland krijgen. Volgens een persbericht hebben koning Leopold en de koningin-moeder Elisabeth be sloten, 'den jongen prins voor een jaar naar een Engelsche school te zenden. Hoewel hij eerst zes jaar is, toont prins Boudewijn reeds een uitgesproken talent te bezitten voor het aanleeren van talen. Behal ve Fransch en Nederlandsch begint hij ook Engelsch en Duitsch te spreken. Kosten der niet-inmengings- controle. LONDEN, 24 Februari. (HAVAS.) De kos ten voor deelneming van Engeland aan de niet-inmengings-controle wordt geschat op 140.000 pond sterling per jaar. Hierbij komen dan nog de kosten voor de controle ter zeer door de Britsche vloot. De controle ter zee is door de sub-commis sie als volgt verdeeld: De Noordkust van Spanje wordt bewaakt door de vloten van Engeland en Portugal: de Noord-Westkust door Frankrijk en sovjet-Rusland; de Zuid kust, van de Portugeesche grens tot Almeria, door Engeland; de Oost- en Noordkust cloor Duitschland en Italië. De kust van Spaansch Marokko wordt be waakt door de vloot van Frankrijk, de Ca- narische eilanden en Rio Dei Oro door Enge land; Majorca en Ibiza door Frankrijk en Mi norca door Italië. BOEDAPEST, 24 Februari (HAVAS) In verband met de uitsluiting, waartoe door de directie der steenkoolmijnen van Pees beslo ten was, omdat de mijnwerkers, ongeveer 4.000, zich volgens de directie gereed maakten tot bezetting der bedrijven om kracht bij te zetten aan hun eisch van loonsverhooging met 20 procent, zijn 265 mijnwerkers in honger staking gegaan. Vierhonderd mannen en vrouwen, die zich hij de hongerstakers wilden voegen, zijn door gendermes tegengehouden. De uitsluiting is inmiddels een feit gewor den. Men seint ons uit Rome d.d. gisteren Dat de toestand van Z. H. den Paus reden tot geruststelling blijft geven, blijkt hieruit, dat Zijne Heiligheid voortgaat zeer veel werk te verrichten. Ook heden verleende de H. Vader weer de noodige audiënties. BOEDAPEST. 23 Februari (Stefani). Bij gelegenheid van het 9de eeuwfeest van den dood van den H. Stefanus, den eersten koning van Hongarije, en het Eucharistisch wereld congres, dat het volgend jaar zal gehouden worden, zal een estafette van Rome naar Esztergom, de residentie van den kardinaal primaat van Hongarije, dwars door Italië, Oostenrijk en Hongarije een fakkel over brengen, welken Z. H. de Paus zelf zal aan steken aan het licht, dat brandt op het graf van den H. Petrus. Andere estafettes uit alle steden en dorpen van Hongarije zullen te Esztergom de fakkels gaon ontsteken voor hun kerken. RIO DE JANEIRO, 24 Februari (A.NP.) Uit een brief van de Duitsche aeroclub van Brazilië blijkt, dat planen ontworpen zijn voor een Duitschen vlucht van Berlijn naar Rio de Janeiro of naar Porto Alegre, teneinde te trachten een nieuw record te vestigen op den langen afstand zonder tusschenlanding. CLEVELAND, 23 Februari (HAVAS). De politie heeft aan den oever van het Erie-meer een romp van een onbekende vrouw gevonden. Dit is de zevende misdaad van dezen aard sedert 1935. In den tusschentijd heeft men n.l. de rompen van vier mannen en drie vrouwen ontdekt- De schuldigen aan deze misdrijven heeft men nooit kunnen ontdekken. Slechts twee slachtoffers konden geïdentificeerd worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3