I DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Wi MAASTUNNELPLANNEN. HILLEGERSBERG. SCHOONHOVEN. MAASSLUIS. MAASLAND. VL AARDINGEN. N-l-E-T-N-A-A-S-T-E-b-K-A-A-R DONDERDAG 25 FEBRUARI I 937 Voordracht van ir, J. P. v. Riug<r&\\ Betontechnische vraagstukken VER. VOOR VREEMDELINGEN. VERKEER. De jaarlijksche algemeene vergadering. OM HET ZILVEREN NIEUWSBLAD- BILJART. SLAVENBURG'S BANK. Dividend pet. (v.j. 3| pct.y TWEEDE AANVRAGE VOOR EEN BIOSCOOP. De godsdienststrijd luwt hier en daar. Om de Amerikanen uit de Vereen. Staten tevreden te stellen. RONDOM GUIDO GEZELLE. BURGERLIJKE STAND. JUBILEUM. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. JUBILEUM van de brandweer. wordt c[e godsdienststrijd met verdubbelde woéde gevoerd. \J OOR de Betonvereeniging heeft hedenmiddag in de bovenzaal van restaurant „TivoJi'' ir. J. P. van Bruggen, ingenieur bij den Gem. Technischen Dienst te dezer stede, een voordracht met lichtbeelden ge houden aver: „betontechnische vraag stukken in verband met de Maastun nelplannen". Tunnelbouw is in zijn probleemstelling zóó veelzijdig, dat spr. zich bij zijn onderwerp heeft moeten .beperken tot die onderdeden, welke betontechnisch belangwekkend zijn, ter wijl voorts het behandelde alleen betrekking bad op het door den gemeentelijken tech nischen dienst vervaardigde ontwerp en der halve niet zonder meer toepasselijk is op ont werpen, die uit andere overwegingen ontston- den. Van de voor tunnelbouw in lossen, water voerenden bodem in gebruik zijnde uitvoe ringsmethoden vinden zoowel de zinkmethode als de pneumatische methode en de construc tie in open bouwput toepassing bij den Maas tunnel. Bij al deze bouwwijzen speelt het be ton als constructief element een belangrijke rol en wel in drie hoofdfuncties: opnemen der uitwendige krachten, bevorderen van de water dichtheid en ballasting tegen opdrijven. Nadat voor uitvoering van het riviergedeel te de zinkmethode (d.i. het zinken van tun nelbuizen in een tevoren gebaggerde assleuf dwars door de rivier) was verkozen, was het eerste werk het vaststellen van de dwars doorsnede. De keuze viel op een profiel, be staande uit twee ronde buizen, welke in een vast of drijvend droogdok ter plaatse zouden kunnen worden gemaakt en een gelijkmatige ondersteuning op den geulbodem mogelijk maakten. Een stalen dichtingsmantel, in het beton der buizen ingebed, werd daarbij nood zakelijk geacht. Zorgvuldig is overwogen, hoe deze dich tingsmantel met de buiten- en binnenbeton- lagen constructief zou samenwerken. Tenein de de spanningsverdeeling zoo overzichtelijk mogelijk te houden, is getracht zoo weinig mogelijk kunstmatig verband tusschen stalen mantel en binnenbetonlaag het eigenlijke dragende const'ructiedeel te leggen. Bij de spanningsberekening bleek, dat in het bijzonder spanningen door ongelijkmatige ondersteuning der buizen in lengterichting ge vaarlijk zouden kunnen worden. In verband daarmede is een uitvoeringswijze ontworpen, die deze gelijkmatige ondersteuning door mid del van ondergespoten zand zoo goed mogelijk verzekert. Ook gedurende den opbouw der bulzen moe ten de spanningen worden nagegaan. In ver band met hun groot gewicht kunnen de bui zen niet in hun geheel in een droogdok wor den afgebouwd, doch moet een deel van het beton in drijvenden toestand en buizen daarbij voorzien van hun einden afsluitende schotten worden aangebracht. Aangezien de gereedgekomen buizen nauwelijks meer drijven,'en eenige onzekerheid bestaat ten aan- 4 zien van het soortelijk gewicht van het ge storte beton, zijn de buizen voorzien van op- boeiingen, welke tevens het voordeel bieden, dat na onderdompeling de buizen al dadelijk een zeker overwicht bezitten. Na het stellen der buizen worden de voegen tusschen de opvolgende deelen gedicht met behulp van volgens de contractor-methode ge stort onder waterbeton. Vervolgens kunnen, na het betreden der bui zen, de afsluitende schotten worden wegge nomen en de yoegen verder van binnen worden afgewerkt. Ook de verdere binnenafwerking der buizen kan dan plaats vinden. De vorenbesproken buizen eindigen op eiken oever in een pneumatisch gefundeerd ventila tiegebouw. Deze fundatiën zijn geheel van ge wapend beton en voorzien van een bitumineuze afdichting. Een moeilijkheid bood het ontwerp van deze afdichting omdat deze bij voorkeur aan den buitenkant aan te brengen laag, ge durende het naar beneden brengen van de caissons niet mocht afscheuren en voorts, voor zoover als bodemafsluiting dienende, onder bijna 2 Yi atmosferen luchtoverdruk zou moe ten worden aangebracht. Een bevredigende oplossing is verkregen met behulp van een met aluminiumfolie gewapende bitumineuze laag, bij de zijwanden voorzien van bescher- mingsbeton. Dinsdagawoad heeft onder voorzitterschap van den heer mr. Herman Vlug in restaurant Fürstenberg plaats gehad de jaarlijksche alge meene leden vergadering der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Rotterdam. Na opening der vergadering herdacht de voorzitter het overlijden van de heeren A Brandei, bestuurslid der vereeniging en W. P. F. van Deventer, directeur der A.N.V.V. De secretaris, de heer R. Hoogewerff, bracht daarna het jaarverslag over 1936 uit. Het aantal personen, welke gedurende het jaar 1936 in de voornaamste hotels en loge menten te dezer stede gelogeerd heeft, be droeg ongeveer 53.300. Het aantal over 1935 was rond 56.000. De inlichtingendienst verrichtte veel voor bereidend werk voor groepen personen welke in verband met vergaderingen en congressen onze stad bezochten. Het propagandamateriaal werd ruim ver spreid, de folders in de Engelsche en Neder- landsche taal werden herzien en in moderne druk met mooie en nieuwe cliché's uitgevoerd. De vraag naar Folders' in de Fransche taal was door kort bezoek van Franschen (op doorreis) zeer groot ongeveer 2700 vouwbla den zijn afgegeven. De rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar van den penningmeester, den heer D. J. Tijssens, sluitend met een nadeelig saldo van 5743,03, werd goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de trekking der loterij der vereeniging, uit de opbrengst waar van het nadeelig saldo gedekt moet worden, met toestemming van den Minister van justi tie een jaar is uitgesteld. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. A. Engels, H. Hartlieb, R. Hooge werff, dr. K. F. O. James en mr. Herman Vlug werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken wegens vertrek door den heer M. C. Schikker, werd als bestuurslid ge kozen de heer A. M. de Bruyn te Hoek van Holland. Bij de rondvraag werden eenige vragen, ge steld door de heeren mr. O. H. Sap en Rade maker, door den voorzitter beantwoord. De heer L. J. A. van Doorn wees er tenslotte op, dat door velen de klacht is geuit, dat in de V.V.V.-week kermisvermakelijkheden in de stad geplaatst zijn, welke niet in het kader van een propagandaweek thuis behooren. Spr. achtte een verwijt deswege aan de vereeniging misplaatst, daar zij zelf de vermakelijkheden in de V.V.V.-week niet wenscht. De voorzitter verklaarde nadrukkelijk, dat de vermakelijkheden slechts geplaatst zijn op verzoek en ten behoeve van verschillende win keliersverenigingen, die hiermede de gelden konden vinden, noodig voor hun medewerking aan de V.V.V.-week. Gisteren zijn de wedstrijden om het Zilveren Nieuwsbladbiljart in het clublokaal van Ca- land voortgezet. De uitslagen luiden: ROTTERDAM—MAASSTAD. Vink (215) 215 31 32 6.93 Berkelouw (185) 123 31 19 3.98 Tournier (175) 175 19 43 9.21 Frenks (240) 180 19 27 9.47 150 44 15 3.40 94 44 8 2.13 125 42 12 2.97 v. Dam 104 42 18 2.47 Rotterdam scoorde 665 en Maasstad 501 Naar wij vernemen, zal aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de N. V. Slavenburg's Bank te Rotterdam worden voorgesteld, na ruime afschrijvingen en voorzieningen het dividend over 1936 vast te stellen op 4% pet. (v,j. 3V2 pet.), punten. HET ZUIDEN— -'T ZUID. Vaandrager 179 13 55 13.76 Bomkamp 13 70 19.23 30 28 5.30 G. v. Lier 175 30 23 5.83 53 27 2.83 S. van Lier 53 14 2.33 45 12 2.77 45 11 1.91 Het Zuiden behaalde 613 en 't Zuid 635 pun ten. DU NORD—HILLEGERSBERG. Medendorp 185 29 34 6.38 Kroese 132 29 31 4.55 Mljnders 150 58 15 2.58 Polvliet 175 58 23 3.01 Donia 99 42 12 2.35 Zevenhoven 150 42 18 3.57 Klein 96 42 15 2.28 Haasnoot 125 42 15 2.97 Hillegersberg heeft 582 en Du Nord 530 Bij den Gemeenteraad is thans opnieuw een verzoek ingediend om vergunning tot het exploiteeren van een bioscoop, ook op Zonda" en wel door de N.V. Lommerijk. Het plan zou bestaan de groote zaal in te richten als bios coopzaal met een cabine aan de Piaszijde. Ongeveer 2 jaren geleden heeft Lommerrijk eenzelfde verzoek ingediend doch daarop is afwijznd beschikt. Na de reeds genoemde aanvrage van den heer D. Moerman c.s. is dit de tweede. N haar laatste nummer geeft de „Civilte Cattolica" een goed ge documenteerd relaas over den gods dienststrijd in Mexico. De KAV.P. vertaalde de voornaamste passages die wij hieronder laten volgen, in verband met de herhaal delijk opduikende geruchten, dat de vrede tusschen Staat en Kerk in Mexico geleidelijk aan zou terug- keeren De werkkamers zijn op maaiveldshoogte op een grondverbetering opgebouwd gedacht. Ook hier speelden de achtereenvolgende bouw- toestanden voor de spanningsberekeningen een gewichtige rol. Van den opbouw der ventilatiegebouwen valt op te merken, dat getracht is de beton- f kleur wat te verlevendigen door toepassing van een bekisting van gegolfd plaatijzer met ondiepe golven. Ter landzijde sluiten aan de ventilatiege bouwen tunnelgedeelten aan, welke in open bouwput tusschen damwanden worden ver vaardigde. Als profiel werd een rechthoekig gesloten raam Verkozen, voor de hoogste ge deelten overgaand in een open trogvorm. Het gesloten profiel is tegen grondwater gedicht met behulp van bitumineuze geplakte lagen van dezelfde constructie als o.a. bij tunnel spoorwegen met succes zijn toegepast. Ter plaatse van expansievoegen loopen deze lagen door, waarbij zij extra zijn versterkt met behulp van loodslabben. Aangezien der gelijke lagen geen afschuivende krachten kun nen opnemen, is het schuiven van den hellen den tunnel voorkómen door vertandingen in de zijwanden, welke steun vinden tegen den damwand, die den bouwput afsluit en na vol tooiing der werken ter plaatse blijft. Bij de uitvoering van dit gedeelte zal in het bijzonder moeten worden gelet op het voorkomen van te hooge spanning tijdens het veranderen van de afstempeling in den bouw put. By het open trogprofiel is van een bijzon dere dichting afgezien. Slechts de expansie- voegen behoeven afdichting. Gezocht is naar een constructie, die afzijdig beweging toelaat en toch nog tegen een waterdruk van eenige beteekenis bestand is. Het ideaal is weliswaar niet bereikt, doch een bevredigende construc tie werd ontworpen. Spreker besloot zijn voordracht met eenige mededeeüngen over materiaalkeuze en toege laten spanningen, waaromtrent opgemerkt wordt, dat men zich in conservatieve banen bewogen heeft en voor dit zoo belangrijke waterbouwkundige werk afgezien heeft van experimenten. De afdeeling Rotterdam van het Algemeen Nederlandsch Verbond is erin geslaagd den besten kenner van Guido Gezelle bereid te vinden in Rotterdam te komen spreken over Guido Gezelle, en wel prof. dr. F. Baur, hoog leeraar aan de Universiteit van Gent. Prof. Baur doceert te.Gent Nederlandsche literatuurgeschiedenis; hij heeft een groot deel van zfjn leven besteed aan de bestudee ring van de Gezelle-figuur. Wat tot nu toe door de vele Gezelle-vereerders in boeken en tijdschriften is gedaan is zeer waardevol. De werken van Caesar Gezelle en vooral Alois Walgrave waren, vóór Prof. Baur publiceer de, het beste wat er over Gezelle verschenen was. Maar Caesar b.v. heeft niet gebruik ge maakt van thllooze brieven en andere docu menten die de groote dichter naliet. Dat alles een geweldige hoeveelheid brieven en on geveer 150.000 fiches heeft prof. Baur doorge werkt, om daaruit de Gezelle-figuur te re- construeeren. In samenwerking met dr. Allossery van Brugge gaf prof. Baur vanaf 1930 de jubi leumuitgave van ai de werken van Gezelle die in vijf kloeke deelen thans compleet is. Daarin is al de poëzie en al het proza van Gezelle bijeengebracht, voorzien van tekst- critiSche en verklarende aanteekeningen. Thans is prof. Baur bezig met een groot wetenschappelijk werk over Gezelle, dat over eenigen tijd zal verschijnen. Voor niet-leden van het Alg. Ned. Verbond is de entree-prijs gesteld op het geringe be drag van 20 cents; de kaarten zijn verkrijg baar bij de secretaresse mej. A. Kuyper, Pro venierssingel 27, Tel. 43923. De lezing zal ge houden worden in het Nutsgebouw, Oppert 81 op Woensdag 10 Maart, ren punten behaald. DE STAND. 1. Hillegersberg 4104» 93.16 2. Caland 3696 92.98 3. Rotterdam 3563 92.96 4. Het Zuiden 4659 87.90 5. 't Zuid 3945 84.38 6. Maasstad 3786 82.30 7. Du Nord 3429 77.66 HET PROGRAMMA VOOR HEDEN. 8 uur: HillegersbergHet Zuiden, Du Nord 't Zuid. 10 uur: RotterdamCaland. Aangiften van 24 Februari. De heer C. Vijverberg zal op 1 Maart het feit herdenken, dat hij voor 25 jaar werd benoemd tot directeur der „Overdekte" in de Tuindersstraat. Londen 8.92%, Berlijn 73,50, Parijs 8.49)/, België 30,77, Zwitserland 41,65. Amerik. 1.82Oostenrijk Denemarken 39,84, Zwe den 46,03, Noorwegen 44,86, Spanje Ita lië BEVALLEN: C. J. v. DoorneByvank z. B. H. GroenendijkSleeuwenhoek z. N. Sielia- kusVersluis d. A. J. HaksteegVerschuren d. W. J. BleyenbergGouweleeuw z. A BoumanJongejan d. M. B. v. d. Starrev. d Reek d. A. Wewerv. Vliet d. G. J. Otten Feekes d. J. AugustijnStaas d. C. H. de WitNipius d. A. v. d. Lindende Man d. J. M. Rietveld—v. 't Hoff z. A. J. v. d. Knaap Eijeriks 2 z. W. P. Kraal—de Geus d. M A. de Grootv. Beveren d. W. A. F. Sagius— v. Doorn z. A. A. v. SantenStomp d. M J. v. GelderVerschoor d. M. Snoepv. Draay z. A. C. J. M. NieuwenhuijsenLiesker d. C. M. P. J. PaterBrunott d. A. v. d Knijff—Venema d C. M. Rus Hartland—de Wijs leveni. d. GEHUWD: W. Boudestijn jm. 21 j. en W. p, Romeijn jd. 20 j. A. van Brenkelen jm. 21 j, en J. Ort jd. 10 j. J. van Dijk jm. 30 j. en J. C Groenewegen jd. 19 j. R. Cloetsch jm. 24 1. en E. Kalt jd. 24 j. W. Henderson jm.' 22 j. eb A. G. de Boer jd. 20 j. R. Holdermans jm. 32 j en A. Peters jd. 24 j. N. Hoogeveen jm. 48 j. en G. J. Vermeulen ges. 43 j. J. van Prootjen jm. 23 j. en P. van der Wal jd. 19 j. C. J Roggeveen jm. 26 j. en D. M. Commijs jd. 23 j C, W. Trees jm. 25 j. en B. Heüermans Jd 25 j. D. Vélez López jm. 35 j. en W. M. A. Jacobs jd. 27 j. M. C. Viertelhausen jm. 33 j. en N. Kreeft jd. 24 j. A. Zevenbergen jm. 22 J. en A. Eikelenboom jd. 19 j. D. Edelman jm. 28 j. en. D. van Tol jd. 26 j. W. F. Kila jm. 23 j. en W. C. Jocker jd. 22 j. P, de Leeuw jm. 24 j. en I. I. van der Ham jd. 22 j. L. Man in 't Veld Jm. 33 J. en A. van Walsem jd. 30 j. C. H. J. H. Richter jm. 26 j. en H. A. van Gooi jd. 22 j. P. A. van der Wagen jm. 32 j en M. W. Herwegh jd. 26 j. Th. M. Bernard jm. 24 j. en E. van Lith jd. 21 j. J, A. Boes jm. 25 j. en W. van Dijk jd. 21 j. A. Grund jm. 24 j. en P, van Noort jd. 22 j. W. van Haasteren jm. 23 j. en jd. 20 j. J. Zoeteman ges. 30 j. en H. Körber jd. 21 J. W G J. Hannaart jm. 31 j. en W. G. Boer jd. 26 j. C. van der Hoek wed. 57 j. en A. P. Moerman wed. 55 J. C. A. Kuipers jm. 27 j. en G. Buijs jd. 22 j. J. A. Ras jm. 24 j. en C. F. B. Visser jd. 24 j. J. Riesmeijer jm. 23 j. en J. Janssens jd. 17 j. M. P. Rietstap jm. 24 j. en E. van Es jd. 23 j. A. de Ruiter jm. 25 j. en C. Hulswit jd. 20 j. F. A. Scheefsma jm. 23 j. en A. J. Tolenaar jd. 19 j. A. Schoemacher Jm. 27 j. en E M. Stankowski jd. 24 j. W. H. Stegers jm. 24 j. en C. Meulendflk jd. 20 J. F. Verdoorn jm. 28 J. en A. Stavast jd. 25 j. P. Verhoeff jm. 26 j en J, M. Appeldoorn jd. 23 j. H. Visker jm. 22 J. en M. Piuut jd. 21 j. W. Zuidema jm. 27 j, en A. D, Lepelaar jd. 22 j. C. van den Berg Jm. 28 J. en A. Antheunisse Jd. 27 j. W. Barnlng jm. 20 j. en E. Offerman Jd. 20 J. B. S. Bikkers jm. 29 j. en E. L. Sonntag Jd. 26 j. J. L. Matena jm. 28 J. en E. C. Kuipers jd. 22 j. A. Reijnlerse jm. 30 j. en G. J. C. van Britse» jd. 27 j. A. W. van Vliet jm. 28 j. en M. Sejjkens JD. ^4 j, OVERLEDEN: P. Klop.m. v. A. Bakker 51 j. H. v. Bodegraven ongeh. vr. 37 j. D. Kok vr. v. L. K. Stroober 64 j. J. Piek vr. v. H. H. Otto 40 j. C. den Haan m. v. C. v. Wilgenburg 82 j. J. H. v. Lambaart vr. v. L, v. d. Berg 23 j. M. S. Bezemer wede. v. J. H. de la Cour 84 j. C. Lodewykx z. 2 m. J v. Hooren wedr. v. M. J. v. d. Hurk 65 j. C. Visser gesch. vr. v. A. Havelaar 35 j. G. Huizer wedr. v. C. P. v. d. Schans 61 j. G. de Zeeuw m. v. A. Kieinjan 69 j. H. A. C. Warnas m. v. K. Bezemer 65 j. W. H. Steenpoorte vr. v. A Rook 62 j. G. Bek vr. v. J. Dut 74 j S. Vecht vr. v. B. de Leeuw 61 j. R. Sip z. 8 m. H. Wöbler ongeh. m. 22 j. T. Hameetman m, v. J. v. d. Linde 66 j. Op 14 April a.s. zal het precies 15 jaar ge leden zijn dat door den opperbrandmeester, den heer A. F. D. Hueck het voorstel bij het Gemeentebestuur werd ingediend om de ver plichte brandweer in 6en vrijwillig brand weercorps om te zetten. In een gehouden vergadering van brand weerlieden is deze aangelegenheid besproken en het voornemen bestaat nu om op 14 April a.s. in de groote zaal van „Lommerrijk" dit feit feestelijk te herdenken. Er zal een co mité wordep gevormd bestaande uit hoofden en spuitgasten van de geheele brandweer. Tevens zal dan op dezen avond de opperbrand meester worden gehuldigd. Het ligt in de bedoeling op dezen avond een brandweerrevue op te voeren, getiteld: De brandweer van vroeger en de brandweer van nu, waaraan verschillende beroepsartisten zullen medewerken. WIE VOLGT Bij den penningmeester van Het Groene Kruis is dezer dagen nog aan giften inge komen een van 25 en van 5, zoodat dé totale opbrengst van den gehouden bazar ge stegen is tot 900. EIER VEILIN GEN Waaggebouw. Aanvoer 4000 eieren. Kip eieren 3,904,30; eendeieren 3.50 per 100 stuks. Lopikerstraat: kipeieren 3.954 20- heneieren 3,70-3,80 per 100 stuks. Handel zeer vlug. BOTERMARKT Op de Woensdagmorgen gehouden boter markt ging de goeboter voor 80 ct. per pond: weiboter geen aanvoer. Handel vlug. BURGERLIJKE STAND GEBORENGeertruida, dochter van J. Berg en H. M. Oosterbosch. OVERLEDEN: C. van der Kuil, 80 j., we duwnaar van A. van Vliet. VERNIEUWING SCHANSBRUG Op 16 Maart a.s. zal in het gemeentehuis de aanbesteding: plaats hebben van de ver- nieuwing der Sehansbrug en het maken van aansluitende brughoofden en kademuur. De kosten werden beraamd op 93.000. Er bestaat mogelijkheid van prijsstijging, zoo dat het niet uitgesloten is, dat genoemd cijfer Iets hooger zal worden. De uitvoering van het werk zal geschieden met subsidie uit het Werkfonds 1934. By de uitvoering van dit werk is bepaald, dat die werkloozen in aanmerking komen,' welke minstens één jaar in deze gemeente woonachtig zijn. Bekend is, dat de brug- reeds in 1917 werd aangekocht doch om verschil lende redenen niet werd geplaatst. Zij heeft een breedte van 6 M. en een doorvaartwfldte van 14 y2 M. De brug zal een zeer goede ver betering daar ter plaatse opleveren, zoowel voor het verkeer als voor het' invaren van schepen in de Noord geer. GEEN GELD, DAN BROMMEN Aangehouden werd alhier de 23-jarige zwer ver J. a. V., die door hét kantongerecht Sommelsdijk veroordeeld werd tot een boete van 7,20 of drie dagen hechtenis. Daar hij geen geld bezat is hij ter beschik- klng gesteld aan den Officier van Justitie te Rotterdam. De Mexicaansche regeering zet het werk van Calles niet alleen voort, maar zij heeft den strijd tegen de Katholieke Kerk in een natie van 16 millioen inwoners bijna allen Katholieken nog verscherpt. Zij vermijdt daarentegen zooveel mogelyk, dat de Amerikanen iets te zien krijgen van het lijden der Katholieke Kerk en van het bloed der martelaren. Dit alles ontbreekt echter geenszins en is in overvloedige mate aanwezig. In een schrij ven van den aartsbisschop van Durango aan de regeering, van Mexico, gedateerd 6 Juli 1936, betreurt deze kerkvorst de terechtstel ling van twee priesters, een koster en twee katholieken leeken, en tevens de in hechtenis neming van een priester, die eveneens gefu silleerd zal worden. Al deze daden waren begaan door de solda ten van het federale leger te Durango in Mei en Juni 1936. Op 26 Augustus 1936 werd de priester José Carmen Espino met dolksteken vermoord, en in dezelfde kamer schreven de moordenaars met het bloed van het slacht offer op den muur: „Hetzelfde zal gebeuren met alle priesters, en met alle opstandige ka tholieken, die zich tegen de dictatuur van het proletariaat verzetten." Teneinde de Amerikanen uit de Vereenigde Staten, die herhaaldelijk protesteeren, tevre den te stellen heeft de regeering in de stad Mexico een einde gemaakt aan al te bloedige vervolgingen. In de otreken, die het meest door „Amerikaansche toeristen" bezocht wor den, zijn ook enkele kerken geopend, maar al leen voor de geloovigen; de kerk is niet toe gankelijk voor de priesters, noch mag er het H Sacrament bewaard worden en de eere diensten worden uitgeoefend. Zoo moest de ambassadeur van de Vereenig de Staten, Daniels, op 6 Juli 1936 in het „Pa- lacio Nacional" vernemen, dat de Mexicaan sche regeéring diep verontwaardigd was over de „lasterlijke aantijgingen" omtrent een kerk vervolging. Maar op denzelfden dag publiceerde de „New York Times" een artikel van haar cor respondent in Mexico, die schreef dat de gods dienst bijna overal in de provincies onderdrukt werd, dat de bevolking zich óveral verzette met als resultaat, alleen in de laatste drie maanden, ongeveer 500 dooden en honderden gewonden. De correspondent voegde eraan toe, dat „mannen en vrouwen zelfs moorden pleegden ter verdediging van hun goed recht en daarna naar woeste en afgelegen bosschen vluchtten, voordat de soldaten kwamen" Wat beteekenen deze woorden? Het beteekent, dat de bevol king zich wanhopig verzette tegen de socia listische school, die hen door de regeering werd opgedrongen. In een onlangs verschenen boek, waarin de marteling van het Mexicaansche volk leven dig beschreven wordt („Mexican Martyrdom" van Wilfried Parsons S.J.) worden o.m. de volgende gevallen aangehaald- In een dorp waar tijdens het „sexueel on derricht" dat deel uitmaakt van het leerpro gramma der socialistische scholen, de onbe- dere leeraar, die de jongens kwam leeren, „dat er geen God bestond" werd door de dor pelingen doodgeslagen. Te Huejecar in de staat Jalisco bleef de socialistische school ge- s oten, daar de ouders er him kinderen niet heen wilden sturen Een federaal inspecteur van het onderwijs poogde in een vergadering tevergeefs de bevolking tot andere gedachten te brengen. Reeds had een van de aanwezigen luide geprotesteerd, maar toen de inspecteur bleef aandringen, werd hij plotseling door een anderen aanwezige in de rede gevallen) die zeide dat hij hem zou steenigen, als hy bleef staan. De inspecteur haastte zich te vertrek ken, en liet zich niet meer zien. Rechtmatig verzet der Katlw lieken. Al is de regeering vastbesloten om de so cialistische school met haar „sexueèl onder richt" op te dringen, de bevolking blijft even eens bij haar besluit zich ertegen te verzetten. Zooals men weet heeft de regeering alle onderwijzers verplicht een eed af te leggen, dat zij de vijanden zijn van de R. K.' Kerk, en dat zij de geestelijkheid altijd en overai, waar dit noodzakelijk is, zullen bestrijden. De regeering laat in de scholen-ook een lied leeren, waarvan wjj de vertaling hier laten volgen: „Revolutionnaire jongens en meisjes weest niet te ongeduldig nu zyt gij eindelijk vrij om de ketenen van den godsdienst te verbreken. Gaat niet naar den verschrikkelijken tempel aanbidt geen afgod de fiere jongen buigt zijn hoofd niet Verwoest al die beelden geboren uit een droevig fanatisme; maakt er een hoop van en verbrandt er de slechte priesters op. Als een onverstandige vrouw u zegt dat er een God bestaat roep haar dan toe met de stem van uw geweten „Mijn eenige God is mijn werk!" Herhaaldelijk eischt de bevolking, dat do katholieke scholen heropend zullen worden. Zij zijn zelfs bereid hiervoor te sterven. Bij de bloedige botsingen in een schoolcon- flict te Canatlan (Durango) vielen 40 slacht offers, te Ciudad Gonzales (Guanajuato) een twintigtal. In de staat Pueble werden 40 èt 50 en in de Staat Jalisco, byna honderd personen gedood. Zoo gaat de lange, droevige lijst voort. Er gaat geen dag voorbij zonder bloedige botsingen, maar de Mexicaansche pers maakt er maar zelden melding van. Veel moeders en meisjes offeren zich op voor hun geloof. In Canatlan gingen zy de soldaten, die hun ge weren in aanslag hadden, tegemoet en riepen: schrijflijkste gemeenheden werden bedreven onder leiding van een leeraar, kwam de moe der van een van de meisjes de school -binnen gestormd en doodde den onderwijzer. Een an- „Voor God!.. Er zijn maar weinig districten, die' geen martelaars hebben onder.de bevolkiria Overal waar het Afnéfikaahsche Oog 'rtTéA ziet De socialistische schóól is zoo diep ingewor teld in dé revolutionnaire ideeën, die het land regeeren, dat president Cardenas niet meer terug kan. Maar voortdurend eischt de bevol king: „Weg met de socialistische school!" Zij beschuldigen de onderwijzers ervan, dat zij van Mexico een tweede Rusland willen ma ken zonder God, waarin het familieleven is afgeschaft, en waar verplichtend „sexueel on derricht" wordt gegeven, dat tot de ergste uitwassen van een verwilderde menschheid leidt. Zoolang de regeering blijft vasthouden aan de socialistische school, zal de bevolking zich met kracht blyven verzetten om te' waken over het zielenheil der toekomstige-generatie. „EENDRACHT MAAKT MACHT" De werkmansvereeniging „Eendracht maakt macht" zal heden, Donderdag, een spoedvergadering houden, waarin aan de orde komt een voorstel om tot liquidatie over te gaan en de betalingen te staken. JUBILEUM BIJ DE BURGERWACHT De heer J. J. Koalsie herdacht dezer dagen het feit, dat hij 25 jaar aan de Maaslandsche Burgerwacht verbonden was. In verband daar- mede werd hem door het bestuur een dres soir aangeboden. GEKNEUSD. De heer G. Arkensteyn kreeg bij het hak ken van boomen een slag op den pols, zoodat deze gekneusd werd. Hy heeft zich onder ge neeskundige behandeling moejten étellen. •-7 LIEGTUIGONGEVAL IN ENGELAND. Nabij het. dorpje Cranbrook in Kent kwamen twee militaire vliegtuigen met elkander m botsing, de bestuurders wisten zich door hun parachute te redden. De düïne van eeri der verongelukte machines;' BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Driebergen" met 9000 ton erts, „Odin" met 9900 ton erts en „Laura" om te bunkeren. OPENBARE LES SCHOOL VOOR g. L. O. In verband met het ontslag wegens den pensioengerechtigden leeftijd van den inspec teur vain het Buitengewoon Lager Onderwijs, Dr. A. van Voorthuyzen, werd in de school voor B. L. O. aan de Zomerstraat Woensdag morgen in tegenwoordigheid van autoriteiten, ouders en belangstellenden een openbare les gegeven, met een tentoonstelling in werk inrichting en werkkamer. Met volle belangstelling werd een en an der gevolgd en bekeken en ieder zal wel over- tuigd zyn geworden van de waarde van dit mooie en nuttige werk in het belang van het geestelijk-misdeelde kind. n alle klassen werd ook de vervaardig de handenarbeid langs de wanden uitgestald, teeken-, kleur, plak- en uitzaagwerk, alsme- de nuttige en fraaie handwerken. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Politiebureau, lederen ceintuur; Visser, Mesdagstraat 3, kammetje, Moerman, P. K. Drossaartstraat 95, ceintuur; Gort, Potgieterstraat 37, hond; Brouwer, Ged. Biersloot 63, mufs; Isaacs, Hoogstraat .114, pakje goed; Broek, Schoutstraat 19, polshor loge; Kroos, Voorstraat 42, VI. Amb., rij wielplaatje. AANBESTEDING By de aanbesteding der verbouwing van het pand Weteringstraat 35 tot winkelhuis met werkplaats waren ingekomen 9 biljet ten. Laagste inschrijfster was de firma L. ..Maat en Zn. alhier voor 3294. Gunnim aangehouden. E. SPIT In den ouderdom van 52 jaar is alhier overleden de heer E. Spit, in leven hóófd der Geref. School, Emmastraat alhier. HANDELSREIZIGERS EN HANDELS AGENTEN Vanwege de kamer van Koophandel alhier wordt er op attent gemaakt, dat krachtens de wet van 5 November 1936, houdende wet telijke bepalingen omtrent handelsagenten en handelsreizigers, aan het Handelsregister op gaaf behoort te worden gedaan van agen ten en reizigers, die gemachtigd zyn tot het afsluiten van overeenkomsten. Maar ook al leen van hen, die deze bevoegdheid (afsluit- bcvoegdheid) bezitten. Komt den agent of reiziger slechts bemiddelingsbevoegdheid toe, °f wel behoeven de door hen opgestelde voor- loopige contracten de nadere bekrachtiging van den principaal of patroon welke be krachtiging uiteraard stilzwijgend zal kun nen geschieden dan is de inschrijving in het Handelsregister niet voorgeschreven. De agent, ook die van buitgnlandsche huizen, moet ingeschreven staan in het Handelsregis ter van het rayon, waar binnen hij is geves tigd. De opgaven dienen te geschieden door de zaak, in wier dienst de reiziger is, of die door den agent vertegenwoordigd wordt en moeten worden gesteld op speciaal daarvoor ingerichte formulieren. Het niet voldoen aan de wettelyke verplichting i» van 1 Maart a.s. af strafbaar. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Kamer van Koophandel alhier. GYMNASTIEKVEREEN. 'HOLLANDIA. Bij de te Antwerpen gehouden gymnastiek- wedstrijd St.ïdenwedstrijd Rotterdam—Ant werpen, wist het ljd van Hollandia, de heer j, van Genderen, het hoogste aantal punten, n.l. 98K. te behalen. Uiterst hinderlijk en vol ge- yaren is hst, wanneer meer dan twee fietsers naast'eikaar rijden. (Op smalle wegen en paden Is zelfs twee nog te veel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2