DE WITTEN IN OVIEDO WEREN ZIGH KRANIG. i ill mm. Veel werk op Britsehe scheepswerven. Optimistische verklaring kolonel Alonso. g van de explosie-ramp Ras Desta's einde. BUITENIANDSCHË KRONIEK. MATTEN. VIJF VOORWAARDEN. BRITSCH STOOMSCHIP OP EEN MIJN. BRASSCHAET TE FRANKRIJK EN DE NON INTERVENTIE. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1937 De koers in Polan. Verklaringen van sir John Simon in het lagerhuis. Roode effectieven tot de helft geslonken. DE OiNlVOEluivr' tlNG VAN CHARLES Opnieuw een Ondanks heLlm.ig. artillerie-vuur worden alle aanvallen afgeslagen. BOTSINGEN MET COMMUNISTEN In het Algiersche stadje Sidi hel Abhes. BANKROOVER GEARRESTEERD. Posthume hulde aan de slachtoffers. ZATERDAG BEGRAFENIS VAN STAATSWEGE. Hoe de jongste gevechten verliepen. ANTI-FASCISTEN-BETOOGING. Felle agitatie te Euston tegen Goering. TWEEJARIG KNAAPJE ONTVOERD. BRIEVEN MET ZEGELS DER BURGOS-REGEERING. Protest van SpaanscKen gezant in Chili. NEDERLANDERS CONTROLEEREN DE FRANSCHE GRENS. UIT GEVANGENIS ONTSNAPT EN NEERGESCHOTEN. Gisteren reeds wezen we er op, van hoe pel belang het kan zijn de buitenlandsche reactie op een nationalen maatregel of actie te bestudeererf, ten einde een zuiverder in zicht in het nationale gebeuren te krijgen. Wij hebben aldus de reorganisatie van Roe- menië's kabinet onder de loupe genomen. Noodzakelijker nog is het de rede, welke kolonel Adam Koe, die ongeveer negen maanden geleden door den opperbevelheb ber van het Poolsche leger Snugly Rydz be last werd met de taak om onder het parool van de verdediging van Polen het geheele Poolsche volk op een grootsch economisch Program te vereenigen en achter de regee ring te scharfen, Zondag jA voor de Poolsche radio gehouden heeft, m de groote inter nationale reactie te zien. Waarby yalt op te merken, dat de geheele Europeesche pers zich meer bezig houdt, met wat niet het ge volg van bedoelde rede zal zijn, dan met datgene wat als positief program is aange kondigd. De groote vraag luidt:is ook Polen nu een totalitaire staat geworden, of streeft het meer naar wat men vaak een parlemen- tair-autoritairen staat noemt, nog drastischer betiteld als autoritaire democratie. Uit de pi ogi am-rede zelf vallen de bedoe lingen, d.w.z. de verder-strekkende intenties van kolonel Koe bezwaarlijk op te maken. De passages over den staatkundigen opzet zijn zeer vaag gehouden en geven weinig inzicht, in de groote lijnen van het nage streefde regiem. Zij sluiten natuurlijk aan cp de Aprilgrondwet van 1935, waarin de autoritaire tendens van maarschalk Pil- soedski constitutioneel vastgelegd werd, vooral met de bedoeling zyn opvolgers een hechte basis voor verder regeer en te geven. Maar sinds Pjlsoedski's dood was, ook in het regeeringskamp, twijfel ontstaan, of deze grondwet wel in vollen omvang kon door gezet worden, nu de man van het politieke leven verdwenen Is, die de ziel van dit staatsdocument was. Misschien ligt de groote beteekenis van Koc's jongste rede vooral hierin, dat hij dezen twijfel volkomen onge grond acht. Op de vraag: kunnen wij het? antwoordt hij met een suggestieve kracht Piet een onvoorwaardelijk „ja"? Polen wil een staat blijven, aan welks hoofd een pre sident staat, „op wien voor God en voor de geschiedenis de verantwoordelijkheid voor het lot van den staat ligt; in wiens hand 2ich de compacte en ondeelbare heerschappij in den staat concentreert". Dit antwoord is duidelijk, in zoover het uiting geeft aan den vasten en onwankelba- ren wil om een sterk gezag in den president te vestigen. Maar daarnaast staat de on loochenbare practijk, dat niet de president der Poolsche republiek de erkende leider is, maar maarschalk Smigly Rydz, de opvolger van Pilsoedski. Maar deze moge dan het onbeperkte vertrouwen van het leger, dat de steunpilaar van den Poolschen staat genoemd wordt, hebben, het is de geschiedkundige ervaring is daar om het te bewijzen steeds een penibele onderneming om de op- volfer van den stichter en grondvester van een staat te zijn. Daarvoor is een aureool noodig. Pilsoedski had dat voorrecht, niets duist er op, dat Smigly Rydz het ook reeds zoover gebracht heeft. Daarom waarschijnlijk ook vinden wij in de rede van Koe geen enkele aanduiding, dat met het partijen-stelsel zal gebroken borden. Zij is geen aankondiging van een nieuw regiem, maar een oproep, een zeer dringende, bijna smeekende oproep tot' alle rangen, klassen en standen der bevolking om alle verdeeldheid te laten varen en eens gezind met de regeering van het leger samen te werken. Maar men ziet in de ïede geen duidelijk program. Wat momenteel in Polen geschiedt, heeft weinig van de beweging van het fascisme noch van het dogmatische van het nationaal-socialisme. En heel scherp rrerkt de overigens zeer gematigde rechts- cPpositioneele „Kurjer Warzawski" dan ook op: „men heeft de keuze; ofwel men rekent niet op de medewerking van het volk, maar dan had men geen beroep op het volk moe ten doen; ofwel men ziet de noodzakelijkheid van deze samenwerking in, maar dan moet men ook duidelijk zeggen wat men wil' In dit verband is het zeer opmerkelijk, dat de rede van Koe in de Duitsche pers, de door n"tlonaal-s°ciallstiSche ministerie van propaganda geinsplreerde en beheerschte pers, meer dan koel ontvangen is: visch noch vleesch. Terwijl de organen der democra tische landen bijna even aarzelend tegen over de velevaagheden staan, en zich af vragen, Wat de lendemain, het morgen van deze liegen maanden overwogen program- rede zal zijn. Zullen Smigly Rydz en Koe de figuren zijn om alle rechtstreeksche of verzwegen conclusies te trekken? Men ge looft het niet, maar verheugt er zich over, dat yoorloopig meer aansluiting met West- dan met Centraal-Europa wordt nagestreefd. Men ziet ten slotte in Smigly Rydz een vriend van West-Europa, die zeker met den Duitsch-georienteerden Beek niet a een in Politiek maar ook in ideologisch opzicht in botsing moet komen. Van belang in Koc's rede was zeker, dat 'J zich op de samenwerking met de Ka ,e Kerk vastlegde. Men mag daarin een gelukkige ontwikkeling zien, welke kort °°r het overlijden van Pilsoedski is mge- lecjen, toen de regeering zeer onaangename wrijvingen met de Kerk begon te liquideeren. bctPeL°Ces wordt nu bespoedigd, wat vooral het ze^H lcan hebben, als straks in Polen aangegrr- nde agrarische probleem gaat °PlossingPch-Wor<len- Voor een bevredigt"^" hing van is de nauwste samem 1 en Staat onontbeerlijk. >r. -»■ Een opname, welke gemaakt werd even voordat de bomaanslag gepleegd werd op maarschalk Graziani, terwijl deze vanaf het balcon van zijn paleis te Addis Abeba mededeeling deed van de geboorte van den Prins v. Napels. JACKSON (Missouri), 26 hRESS). In verband met de one Uan J" den moord op den kleinen Aan autoriteiten een 37-jarigcn mHn ^hebben feerdeU Macmillan. van Alabama Bge,m-es- en aan een verhoor °nderw0rf®* Tl politie verklaarde, dat deze veel overe^'J^ vertoonde met beschrijving, die van den Td rappen is gegeven. Federale agenten van New Orleans hebben zich op weg hierheen begoven om Macmiiian te oncjervragcn. De man be Weeit ex-regeeringsingenieur te zijn, SINT JEAN DE LUZ, 25 Febr. (UN. PRESS) Ook heden, den 5en dag van den slag bij Oviedo, waar thans het zwaartepunt van de gevechten op de Spaansche fronten ligt, is de positie van de nationalistische ver dedigers, die onder commando staan van kolonel Martin Alonso, onge schokt. De Baskisclie en Asturische militie- mannen, die Zaterdag j.l. met twintig duizend man en zeer omvangrijk oorlogsmateriaal tegen de reeds half in puin geschoten stad oprukten, zijn tot de helft geslonken. Tien duizend volksfronters zijn of gedood of ten gevolge van de opgeloopen verwon dingen buiten gevecht gesteld. WH Seven ons volkomen rekening de onvruchtbaarheid van deze politiek van Kolonel Alonso, de commandant van het dappere garnizoen van Marokkanen, leden van het vreemdelingenlegioen en vrijwilligers, meldde hedenavond over zyn radio-zender: ,.Zij zullen er niet doorheen breken. Oviedo kal standhouden. Wij hebben thans al het noodige oorlogsmateriaal en voldoende stry ders, om de stad te kunnen houden." Inderdaad hebben de vereenigde colonnes van Basken en Asturische dinamiteros sedert Maandag, ondanks den inzet van alle beschik bare troepen en van al hun strijdmateriaal geen voet breed terrein kunnen winnen. Her haaldelijk trachtten zij de strategisch belang rijke punten voor de stad en ook de Pelayo- kazerne, het voornaamste bolwerk van de witten, te bestormen, doch telkenmale werd de golf van aanvallen door de verdedigers teruggedreven. De burgerbevolking van Oviedo is werkelijk aan den marteldood blootgesteld, daar zy tusschen twee vuren in zit. Sedert Woensdagmorgen vroeg lost de roode artillerie het eene schot na het andere en ook heden by het invallen van den avond duurde het donderend lawaai van deze ontzettende Uanonnade nog met dezelfde hevigheid voort. Bijna zonder onderbreking' ploften granaten neer op de Pelayo-kazerne, de wapenfabriek La Vega, het ziekenhuis het krankzinnigen gesticht en het station. De bevolking zocht een toevlucht in diep ingegraven schuilplaat. 86Een bizondere correspondent van de Uni press die van de bergen achter het dorp San Esteban de. la Cruphes de stad Oviedo heeft kunnen zien, seint het volgende over hetgeen hh aanschouwde: „Van de hoogten zag ik de in puin gescho ten stad. Overal sloegen granaten in. Dichte wolken van stof, rook en puin verduisterden den hemel. - In de nabijheid van „het klooster der Eeuwigdurende Aanbidding" zag ik een buis van vier. verdiepingen in vlammen opgaan. Het zware geschut van de Basken had te voren honderden granaten op het huis afge' vuurd, wijl zich op het dak mitrailleursposten van de verdedigers hadden bevonden. De Asturische mijnwerkers voltooiden het door de artillerie begonnen vernielingswerk, door met de hand vervaardigde bommen en dynamietpatronen in de huizen der arbeiders voorsteden te slingeren". Desondanks zyu de verdedigers nog steeds in het bezit van alle belangrijke stellingen. Van den berg Naranco, waar de witten bat terrjen in stelling hebben gebracht op hèt terrein van het vroegere sanatorium, kunnen zij alle hellingen, die de roode colonnes her haaldelijk trachtten te bestormen, met ge- schutsvuur en mltraiUeurvuur bestrijken. Dit is dan ook de reden, waarom de volks fronters juist daar de grootste verliezen heb ben geleden. Van den voet tot halverwege den top is de grond bezaaid met duizenden lijken. Volgens betrouwbare schattingen hebben de rooden op den Naranco alleen reeds vier dui zend dooden verloren. Zware verliezen werden de roodemilitie ook op de volgende punten toegebracht: 400 dooden bij Quera, 800 bij Escamplerö, 200 by San Rocque, 300 bij het dorp Naranco, 400 bij Rivielle en 250 by Olica. TALAVERA DE LA REINA, 25 Februari. (UN. PRESS). Gevangenen en vluchtelingen uit het door de rooden beheerschte Asturische gebied bevestigen, aldus heet het in een offi cieel communiqué, dat tydens de gevechten om Oviedo de laatste dagen 10.000 volksfron ters zijn gedood of gewond. BAYONNE, 25 Februari. (HAVAS) Het blad „La Voz de Espana" uit San Sebastian meldt uit Oviedo, dat het heiligdom van Covadonga geplunderd is door Individuen, die na den bewaker te hebben gedood, zich meester maakten van alle juweelen en ver volgens het gebouw in brand staken. BARCELONA, 25 Februari. (HAVAS.) In verband met het feit, dat een clandestiene zender sinds eenige dagen onder den naam Radio Veritas" nationalistische propaganda voert in de Catalaansche taal, in uitzendingen over verschillende golflengten, deelt' het roo de commissariaat van propaganda in de pers mede, dat hier geen nieuwe zender in actie is, maar dat de bérichten afkomstig zijn van vier officieele Italiaansche zenders, die wer ken in Rome, Milaan, Genua en Florence, en die tegelijkertijd zenden. Het commissariaat voegt hieraan toe: Deze propaganda, die uiteraard onder controle staat van de regeering te Rome, moet be schouwd worden als een nieuw bewijs van rechtstreeksche interventie van Italië in Spaansche aangelegenheden, evenals zij is een nieuw bewijs van de Italiaansche activi teit, die ten doel heeft Frankrijk zyn invloed in Catalonië te betwisten." IONDEN, 26 Februari. (D. N.B.) J Ingevolge het bewapeningspro- gram zal de Britsehe admiraliteit de komende maanden bij de scheepswer ven aan de Clyde en de Tyne, oorlogs schepen hestellen tot een bedrag van minstens 28 millioen pond, o.a. drie nieuwe slagschepen, die elk acht mil lioen pond kossten. Bovendien zullen binnenkort drie kruisers der „Dido- klasse van 5.000 ton elk, welke reeds op de voorloopige begrooting van 1936 voorkwamen, in bestelling gegeven worden. Tot de verdere regeeringsopdrachten voor de naaste toekomst zullen belmo ren een flottieljeleider, acht torpedo jagers,s zeven kruisers van 8.000 en 5.000 ton, alsmede eenige kleinere torpedobooten en onderzeeërs. LONDEN, 26 Februari. (HAVAS). In het lagerhuis heeft sir John Simon bij 5e debatten over de defensiecredieten het slotwoord ge sproken. Hij definieerde aldus de bedoelin gen der regeering „Wat thans door de regeering aan het la gerhuis wordt voorgelegd, beteekent geen nieuwe politiek met een doel, dat afwijkt van hetgeen zy tot dusverre heeft nagestreefd. Het onder oogen geziene doel blijft het ver krijgen van een internationale overeenstem ming en een versterking van de fundamenten van den wereldvrede. Onze herbewapening beteekent niet, dat dit doel verlaten wordt. Zij beteekent het toepas sen van nieuwe methodes, die wij gehouden zijn te aanvaarden, teneinde het doel zekerder te bereiken. Wij beschouwen de herbewapening niet als een doel op zich zelf. Wij geven ons volledig rekenschap van de onvruchtbaarheid van deze politiek, een noodlottige onvruchtbaarheid, die tot resultaat zou hebben een onophoudelijke opstapeling van bewapeningen. Ons eerste experiment heeft ons getoond, dat wij geen internationale overeenstemming zullen krijgen voor den wereldvrede door middel van rela tieve ontwapening, terwijl andere groote na ties zich tot de tanden bewapenen. Wij zijn er van overtuigd, dat wij den vrede zullen versterken en de vooruitzichten zullen verbeteren door onze defensie op een beter aangepast peil te brengen. Jpe geheele wereld weet; dat dit land sléchts dmhandhaving van den vrede nastreeft en ons defensie-program heeft ge'eri ander doel, dan onze bijdrage tot den wereldvrede doeltreffend te maken." De a.s. kerkelijke verkiezingen bij de Duitsche evangelische kerk. BERLIJN, 24 Februari (R.O.) De opposi- tioneele groepen der belijdende kerk hebben minister Kerrl vijf voorwaarden medegedeeld, waarvan zij hun deelnemen aan de komende kerkelijke verkiezingen afhankelijk stellen, te weten: 1. Vrijheid van het woord. 2. Vrijheid van vergadering. 3. Vrijlating en herstel in functie der in hechtenis genomen predikanten. 4. Erkenning door den Staat van het schis ma tusschen de nationaalsocialistische „Duit sche christenen" en de oppositie. 5. De verkiezingen moeten gehouden wor den overeenkomstig de gebruiken der kerk. De groepen, die door het manifest der op positie vertegenwoordigd worden, zijn de Luthersche staatskerken van Beieren, Wur- temberg, en Hannover, de belijdende kerk on der leiding van den oud-duikbootcommandant Niemoeller en de plaatselijke parochiecomité's der niet-nationalistische evangelische kerk. LONDEN, 25 Februari. (R.O.). Het Brit sehe schip „Llandovery Castle" is bij Kaap Creus op een mijn geloopen. Het is met twee ruimen vol water te Port Vendres binnenge- lcopen. De 150 passagiers bleven aan boord. ORAN, 25 Febr. (HAVAS). Tegen het mid daguur hebben communistische elementen te Sidi bel Abbes, een plaats met 23.000 inwo ners, zich in optocht naar het centrum der stad begeven, waar zij in botsing kwamen met hun politieke tegenstanders: leden der natio nale vereeniging en van de Fransche volks partij, die zich er tegen verzetten, dat de com munisten verder de stad zouden binnen trek ken. Er ontstond een verwoed gevecht, waarbij met steenen werd gegooid. Aan beide zyden zijn gewonden gevallen. De boekhouder Manchon werd toen hij het ijzeren rolgordijn voor het bureau van zijn patroon wilde neerlaten, door een steen in den nek getroffen. De man was op slag dood. Het slachtoffer is lid van de Fransche volks partij geweest. Onder de gewonden bevindt zich ook een communist, die ernstig aan het hoofd werd gewond. Een groote groep politieambtenaren herstelde de orde. ORAN, 25 Febr. (HAVAS). Tijdens de vechtpartijen, die zich te Sidi bel Abbes heb ben afgespeeld tusschen communisten en leden van de Fransche volkspartij, zijn negen per sonen min of meer ernstig gewond. De prefect heeft strenge maatregelen geno men, om een herhaling der incidenten te voor komen. PARIJS, 25 Februari. (HAVAS) De minis ter van buitenlandsche zaken, Yvon Delbos, heeft in de kamer, gevraagd naar de doel treffendheid der contróle op de niet-inmenging in Spanje met name ten aanzien van het voorstel der commissie van Londen, verklaard: „Wij zijn vastbesloten, al onze pogingen voort te zetten, om deze vrede-stichtende daad te vergemakkelijken, in de hoop een einde te maken aan het conflict in Spanje door een bemiddeling, welke het' Spaansche volk in staat zal stellen zelve zijn wil te bevestigen (applaus). De andere landen moeten bezield zijn met deze'ifde zorg voor de niet-inmenging, om een einde aan den oorlog te maken. Ik heb onzen vertegenwoordiger te Londen instructie gegeven, aldus vervolgde de minis ter, de commissie te vragen, de vrijwilligers terug te roepen (applaus op de banken van rechts, het centrum en verschillende andere banken). Het huidige initiatief der Fransche regeé- ring moet met dezelfde gevoelens van weder- keerigheid worden begroet, opdat niemand den oorlog gaande houdt. Frankrijk is bereid in dit opzicht alles te doen op voorwaarde, dat het niet eenzijdig zij, want dat zou het tegen deel van niet-inmenging zijn". Brussel, 25 Februari (VAN ONZEN CORRESPONDENT). De begrafenis van de slachtoffers van de ontploffing te Brasschaet zal Zaterdagmorgen op staatskosten plaats hebbën na een plechtigen rouwdienst in de Antwerpsche O. L. Vrouwe-kathedraal. De gewonden, die in het ziekenhuis wer den opgenomen, verkeeren buiten stervens gevaar. De ontploffingsramp heeft in alle kringen een diepe ontroering gewekt. Donderdag be gaven talrijke Antwerpenaren zich naar Bras schaet in de hoop de plaats van de ramp te kunnen benaderen. Strenge maatregelen wa ren evenwel getroffen en niemand kon ver der dan tot den ingang van de laan, die naar het kamp leidt. De koning heeft den chef van zyn militai re huis opdracht gegeven, hem te vertegen woordigen bij de families, die smartelijk ge troffen worden door de ramp. Men heeft hier met oprechte sympathie kennis genomen van het telegram van rouw beklag van minister-president Colrjn aan den Belgischen minister van defensie. In de parlementszittingen van hedennamid- dag werd door de voorzitters hulde gebracht aan de nagedachtenis van de zeven officieren, die gevallen zijn als slachtoffer van hun plicht. Onder de slachtoffers bevinden zich de zoon van een Katholiek senator en de neef van een ander Katholiek senator. ANTWERPEN, 25 Februari (A.N.P.). De officier Young, één der ernstig gewonden bij de ontploffingsramp in het legerkamp van Brasschaet, verkeert in levensgevaar. Be halve de reeds direct overleden siachtoffers, zijn er geen dooden te betreuren. Luitenant-generaal Nuyten, de chef van den generalen staf, heeft namens den koning, die naar Stockholm moest vertrekken, een bezoek gebracht aan de rouwkamer, waar de lijken der zeven slachtoffers staan opgebaard en op de kisten het ridderkruis van de Leopoldsorde gelegd. Hetzelfde eerbewijs is ook den hoogst ernstig gewonden officier Young ten deel ge vallen. Verscheiden leden van het diplomatieke corps hebben namens hun regeering condo- leantiebezoek gebracht. Men meldt ons uit Den Haag: Dr. H. Colijn, voorzitter van den raad van ministers en waarnemend minister van de fensie, heeft een telegram van deelneming gezonden aan den Belgischen minister van nationale defensie, generaal Denis, naar aan leiding van het ongeluk in het legerkamp bij Antwerpen. „Staatsvijand no. 1" van Katonah. KATONAH (New York), 26 Februar (UN. PRESS). „Staatsvijand no. 1", Merle Valden bush, is gisteravond door ambtenaren van de crimineele bondspolitie gevangen genomen, Hij wordt van talrijke misdaden beschuldigd, o.a. van deelneming aan een bankroof, die kort geleden in Katonah heeft plaats gehad Negen mannen zijn toen het plaatselijk bankgebouw binnengedrongen en hebben den kassier en andere employé's onder bedreiging met revolvers gedwongen, de brandkast ontsluiten. Met een buit van 20.000 dollar in bankbil jetten zijn zij met dezelfde auto verdwenen, waarmede zy ook gekomen waren. Door middèl van waarschuwingen via de radio is de politie erin geslaagd, de bankroo- vers reeds binnen een afstand van tien kilo meter te arresteeren. Verslag van maarschalk Graziani aan Mussolini. ROME, 25 Februari. (HAVAS). In een verslag aan den duce heeft maarschalk Graziani bijzonder heden meegedeeld over de gevechten, welke zich hebben voorgedaan in de weken, voorafgegaan aan de gevangen neming en terechtstelling van Ras Desta. Hij zegt daarin, dat Ras Desta een voorgevoel had van het gevaar, waar in hij verkeerde en verscheidene malen door afgezanten zijn onder werping heeft aangeboden, waarbij zijn volgelingen deden gelooven, dat zijn strijdkrachten verminderd waren en bijna zonder wapens waren. Hij ging evenwel voort, zoo veel moge lijk strijdkrachten te verzamelen om verzet te bieden. „Daar gij den Indruk had, aldus vervolgt Graziani in zijn verslag aan Mussolini, „dat hij probeerde tyd te winnen, hebt gij mij be volen, aan deze manoeuvre een einde te maken door Ras Desta zeven dagen gelegen heid te geven zich aan te melden". Ras Desta zeide, dat dit bevel niet aan zijn verwachting beantwoordde- Aan het einde der zeven dagen is de maarschalk naar het meren gebied vertrokken. Hij geeft dan een over zicht van de gevechten, welke op 20. 21 en 22 Januari j.l. werden geleverd in de buurt van Arbagon Nachevena. waarbij den opstan delingen een nederlaag werd toegebracht. Zij moesten vier stukken geschut, dertig mitrail leurs en 5000 geweren achterlaten. Direct daarop keerden 15.000 personen in hun land terug. Ras Desta vluchtte naar het onherberg zame gebied van Dallo, waar hij den steun kreeg van Beiene Merid, die naar dat gebied was uitgeweken na zijn nederlaag in Bale. De opstandelingen waren geconcentreerd te Garache en Gambata op 250 K.M. van Addis Abeba. Op 19 Februari kwam het te Goggetti tot gevechten, die twee dagen hebben ge duurd. Beiene Merid werd gevangen genomen en doodgeschoten, terwijl Dedsjas Gabre Mariam bij de gevechten sneuvelde- Ras Desta vluchtte, doch hij werd op 24 Februari ingehaald door een af deeling krij gers uit Tigre van Desjas Tocloe, die onder bevel stonden van kapitein Tucci. Ras Desta werd gevangen genomen en direct gefusil leerd. Graziani eindigt zyn rapport met de vol gende woorden: „Ik ben er trotsch op, u de volledige overwinning te kunnen melden, welke ons zal veroorloven ons zonder be zorgdheid te wyden aan den opbouw van het keizerrijk." ROME, 25 Februari. (HAVAS) In verband met de berichten uit het buitenland, die ge meld hebbén, dat 1.400 Abessynen van de ge arresteerde 2000 na den aanslag op Graziani terechtgesteld zijn na een sommair proces, verklaart het ministerie van propaganda, dat dit bericht deel uitmaakt van een heele serie tendentieuze berichten. Het ministerie wei gert zelfs de moeite te nemen van een de menti. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat er voor het propagandaministerie belangrijker pro blemen te behandelen zijn en dat men in Ita liaansche kringen zich er ook niet ongerust over maakt, hoeveel dorpen vernield of ver brand zijn in Indië, of op welke wijze nog steeds opstanden van inboorlingen in alle koloniën ter wereld onderdrukt worden. LONDEN, 25 Februari (HAVAS) Tijdens een hedenavond te Euston gehouden anti-fas cistische demonstratie is een resolutie aange nomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de aanvaarding van Goering als vertegenwoor diger van Duitschland by de a.s. kronings plechtigheid. „Zijn aanwezigheid", zoo heet het in de re solutie „zou een beleediging beteekenen van het Duitsche volk en van de geheele Britsehe democratie." BUENOS AIRES 26 Febr. (A.N.P.) Van de Ranch „La Sorpresa" is gisteren door ban dieten het 2-jarig zoontje van den rijken vee fokker Simon Pereyra ontvoerd. Een sterke afdeeling politie zoekt thans het gebied rond Carnet, naby Mar del Plata, af om een spoor van de kidnappers te ontdekken. SANTIAGO (Chili), 26 Febr. (A.N.P. De Spaansche gezant, Rodrigo Aldamaron, heeft gisteren bij het ministerie van buitenlandsche zaken van Chili geprotsteerd tegen het feit, dat de postautoriteiten brieven uit Spanje laten bezorgen me postzegels, uitgegeven door de regeering van Franco te Burgos. PARIJS, 25 Febr. (HAVAS). Men denkt hier, dat de werkzaamheden van de Londen- sche commissie voor niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog voldoende gevorderd zijn, om een toepassing van de controle-maat regelen op den voorzienen datum, namelijk 6 Maart a.s., mogelijk te maken. Wat de Fransche grens betreft, zullen de internationale contróle-commissie voor het meerendeel worden samengesteld uit Neder landers. ST. LOUIS, 26 Febr. (A.N.P.) Gisteravond laat heeft de politie den 19-jarigen Ray Rusch gedood en den 18-jarigen Alvin Mott ernstig gewond tijdens een revolvergevecbt, waarin cok twee rechercheurs getroffen werden. De beide jonge mannen warén gevlucht uit de staatsgevangenis van Zuid-Michigan. Het vrijheidsbeeld te Parijs, n verkleinde uitgave van het beeld aan den ingang van de haven van New York wordt om- gedraaid bij wijze van compliment aan het adres van de Ver. Sloten voor dm deelneming aan de wereldtentoonstelling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3