GEEN AFSTAND VAN KOLONIËN henry FORD is niet VERONTRUST. ZTJ mCst r"*1- rf Eden over de richtlijnen der Britsche politiek. engelands bewapening. Een mooi sociaal werk in Polen. BUITENLANDSCHE KRONIEK. NIEUWE STAKINGEN IN AMERIKA. WOENSDAG 3 MAART 1937 Drie belangrijke feiten- HET ROODE LEGER MOET GODLOOS ZIJN. Grootste bijdrage, welke de regeering kan leveren tot de handhaving van den wereldvrede". IlOo GTE VAN 7032 M. BEREIKT ^ET io TON LADING. Hjr wenscht niet te profiteer en van andermans nood. DE STRIJD OM DE BIJZONDERE SCHOOL IN DUITSCHLAND. GRIEPEPIDEMIE IN JAPAN. Gevolg van de ovenvinning in de staalindustrie Een enquête van de Gepoe onder de sovjet-militairen. Vrachtverkeer op Rhode Island volkomen stilgelegd. JAPANSCHE VREES VOOR i AERIKA. Program betreffende chemische oorlogsvoering. LOONSVERHOOGINGEN IN DE STAALINDUSTRIE. Dreigende slaking erdoor voorkomen. DE WERKLOOSHEID ONDER* AMERIKA'S JEUGD. DE FRANKFURTER WORSTJES. HEVIGE KOUDE IN PORTUGAL. VAN B IERLAND TOT MELKLAND. De vorming van een nieuwen katholieken burgerstand. MUNITIEFABRIEK TE PRETORIA. POOLSCHE EXPEDITIE BERG BEKLIMMERS IN ZUID-AMERIKA. DE CHOLERA IN S1AM. Drie belangrijke gebeurtenissen binnen enkele dagen: de rede van von Ribben ro^ te Leipzig, waarin principieel de terugga der Duitsche koloniën geëischt wor5V bijeenkomst van den grooten fas<asü^.ni_ raad te Rome, welke tot de volkomen tarisatie van het geheele Itaü3^^ heeft besloten: en ten slotte de vanüen Engelschen minister van bulten „nBTTlaal, ken, mr. Anthony Eden, n gastbe- de onvoorwaardebike de vm ium radenheid van het Britscne vastgesteld om koste wat het wil in staat te .zijn het rijk tot het bittere einde te ver- MÏnmoet het hoofd koelhouden om bij dit complex van gebeurtenissen niet alle ver trouwen in de toekomst ^verhezen Uit er varing weet men, dat er heel.aak hard ge schreeuwd wordt, en dat als het lawaai ver klonken is, de situatie toch niet zoo ernstig is als in het krijgsrumoer het geval scheen. Maar onwillekeurig denkt men toch terug aan de jaren vóór Juli 1914, Eén verschil is er echter, een verschil van niet nader te be schrijven beteekenis: toen wist men niet, •wat Engeland wilde of doen zou; nu staat dit vast. Engeland trekt ten strijde, men kan met praetisehe zekerheid zeggen aan de zijde van Frankrijk. Engeland wordt met den dag sterker en geweldiger. En dan, men weet welken waanzin een oorlog zou beteekenen: een vernietiging van elk land van Europa, van geheel Europa. Een volkomen uitroeiing van de Europeesche beschaving en cultuur, en daar achter het oprukken van de Eurazi- sche horden en de Aziatische legers, welke ons werelddeel tot een kolonisatie-gebied Van het gekleurde ras zullen maken. Wij zijn er diep van overtuigd, dat geen enkele Europeesche staatsman oorlog wenscht of wil; en we maken daarbij geen enkele uitzondering. We gelooven, dat ook de vredesbetuigingen van Hitler volkomen oprecht zijn en dat Hitier voor zijn eigen land en voor Europa werkelijk den vrede wil. Maar de wil alleen is niet voldoende, als men zich voortdurend in de allernaaste gelegenheid om oorlog te gaan voeren houdt. En in dit opzicht speelt Mussclini nog ge vaarlijker spel dan Hitier, waar in het com muniqué van den grooten fascistischen raa duidelijk verklaard wordt, dat „iedere zei 3 verwijderde kans voor de beperking der bewapeningen voor de toekomst definitief uitgesloten is". Een dergelijk zich vastleggen op de toe komst is natuurlijk op de allereerste plaats grootspraak, gelijk het ook grootspraak is, dat een land als Italië, zelfs al zou het Abes- synië radicaal kunnen leeg-exploiteeren, een maximale autarkie voor de militaire behoef ten kan bewerkstelligen, ook al zouden e burgerlijke behoeften totaal verwaarloosd worden. Duitschland heeft in 1918 ervaren, wat het beteekent een door honger en el lende ondermijnd achterland te hebben. Duitschland blijkt daaruit nu nog zijn ge volgtrekkingen te maken en op dit motief wordt algemeen de hoop gevestigd, dat de vrede inderdaad gehandhaafd zal blijven. Ongetwijfeld het in dit geval tot voordeel Ongetwijfeld profiteert Italië van het in dit S«val tot voordeel strekkende feit van het •tage levenspeil, waaronder weinig behoeften b°ven het allernoodzakelijkste bestaan. Maar het is daarnaast, erger nog dan Duitschland financiëel en economisch uitgemergeld, heeft niet het minste crediet meer, zoadat het meer en meer op een binnen-eoonomie is aangewezen. Maar deze is de ongunstigste omstandigheid om aan een wedren in «e be wapening deel te nemen; een onmoge ïjk- heid om oorlog te voeren. Deze kan a us slechts als een wanhoopsdaad, het ein e van Zoovele dictaturen in de geschiedenis, gezi n WaTonder dergelijke omstandigheden het Vleest verontrust, is de mentaliteit, welke langzaam aan onder het volk groeit. Men krijgt eerst het vage gevoel, daarna de angst, en dan de subjectieve zekerheid, dat de oor log binnen afzienbaren tijd moet uitbreken. Als dat moment aangebroken is, moet de spanning ontladen worden. Dat is psycho logisch onvermijdelijk. Dan komt er oorlog ofrevolutie. Dat is het donkere einde, dat wij als droeve slotapotheose aan het eitjde dezer ontwikkeling vreezen. Intusschen blijft de mogelijkheid van een n,r>mekeer bestaan. En we blijven het als 0Gn zeer gunstigen factor in de Europeesche b°htiek beschouwen, dat Engeland zich heel rachtig, maar ook zeer rustig blijft voor- ereiden om den slag te kunnen opvangen. iJat is hoe vreemd het ook moge klinken, het beste middel om den slag te voorkomen, zooveel gezond verstand mag men ten slotte bij alle leiders der volken blijven veronder stellen, dat zij nooit een oorlog zullen be ginnen als zij niet een gerechtvaardigden kans hebben hem te winnen. Oorlog is nu ®enmaal geen gokspel meer. Men weet, a In°n steeds een risico op zich neemt, maar ^at risico is aan grenzen gebonden. En ze s als de politieke leiding die zou willen °ver Schrijden, is er nog altijd de generale staf, ti'e gewoonlijk koelbloedig rekent. Die zich Natuurlijk kan misrekenen maar in etk je- Val heel wat minder aan politieke hartstoch- ten» welke den juisten kijk op den oes an Vertroebelen, blootgesteld is. Tegenover deze dynamiek van de '°o R'" '"acht stelt Engeland den volkenbond. Het I? zeker een merkwaardig fenomeen, dat te midden van het wapengekletter, kalm en nuchter constateert: „de vol- J°nbond maakt het beter". Een dergelijke °nstatatie doet heel wat kalmeerender aan dri de opgewonden Fransche persstemmen, Molke het doen voorkomen, of alle hoop v°or <jen vrede verloren is. Dat is niet het Seval. De iaatste gebeurtenissen kunnen on- getwijfeid geen optimisme kweeken, maar Njet rust en kalmte is alles nog te redden: "geland maakt zich sterk. OPBOUW VAN HET ZEPPELIN-DORP. - Nabij de Zeppelin-luchthaven te Frankfort a.M. verrijst een geheel nieuw dorp. waar de familieleden van de bemanningen van de Graf Zeppelin" en „Hindenburg" hun woning zullen krijgen. IONDEN, 2 Maart. (R. 0.) De ,j minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft vanmiddag in het lagerhuis het woord gevoerd bij de debatten over de buitenlandsche poli tiek van Groot-B rittannië. Ten aanzien van een eventueele terug gave aan Duitschland van zijn vroe gere koloniën, verklaarde Eden in het verloop van zijn rede: „De vroegere verklaringen, volgens welke de regee ring een dergelijke teruggave niet overweegt, noch zal overwegen, blijven van kracht voor de politiek der regee ring en ik heb daaraan niets toe te voegen". Eden ving zijn groote rede aan met een toe speling op Spanje, waarbij hij er aan herin nerde, dat Groot-Brittannie van het begin af weloverwogen de politiek van niet-inmenging heeft gesteund, welke politiek noodzakelijk is. Zonder overdrijving meent spreker te kun nen zeggen, dat zonder het geduld en de vol harding van lord Plymouth misschien nimmer de niet-inmengingsovereenkomst zou zijn tot stand gekomen, welke, naar hij hieraan toe voegde, het gevaar, waarop Blum in Augustus j.l. heeft gezinspeeld, aanzienlijk heeft ver minderd. Zoodra het contróle-plan van kracht zal worden, hetgeen naar Eden zeide te hopen, de volgende week het geval zal zijn, zal men zich bezig moeten houden met de indirecte inmen ging, met name het verkrijgen van den terug keer van de vreemdelingen, die thans in Spanje strijden. „Indien dat tot stand zal kunnen worden gebracht zullen wij een nieuwen stap hebben gedaan in de richting van de uitein delijke regeling van den burgeroorlog. Na vele maanden van ongerustheid begint onze houding nopens het Spaansche conflict resultaten op te leveren en wij zijn dan ook van pTan, aan onze politiek vast te houdem Sprekende over den volkenbond zeide Eden, dat hij er niet aan dacht het echec van den bond in het Abessynische conflict te verk e - nen, doch dat, ondanks de moeilijkheden, wel ke zich hebben voorgedaan, de volkenbond nog lang niet ten grave is. Overgaande tot de kwestie der koloniën zewe Eden niets toe te voegen te hebben aan het jongste antwoord van lord Cranbome, d.w.z., dat de regeering niet onder het oog heeft ge zien, noch onder het oog ziet, eenige over» dracht van koloniën. Dit antwoord blijft de politiek der regeering. Ten aanzien van de algemeene buitenia sche politiek herhaalde Eden vervolgens, wat hij reeds te Leamington heeft gezegd, n.l. dat de bewapening van Groot-Brittannië zou kun nen worden gebruikt en, indien het geval zien zou voordoen, ook zou worden gebruikt voo de verdediging van Frankrijk en België tegen eenigen niet uitgelokten aanval, zulks m overeenstemming met de verdragen. Indien een nieifw verdrag zou kunnen worden tot stand gebracht, zou de Engelsche regeering bereid en geneigd zijn, een analoge overeen komst met Duitschland aan te gaan. Sprekende over de ontwapening zeide Eden: „Indien de afgevaardigden de reactie op ons herbewapeningsprogram in het buitenland nagaan, zullen zij zien, dat het program bijna overal welkom Is geweest en de reden daar voor is zeer eenvoudig: er is in het buitenland niemand, die er zich niet rekenschap van geeft, dat Groot-Brittanie niet een oorlog zal ingaan, welke strijdig is met zijn verplich tingen uit hoofde van het handvest van den volkenbond. Wij moeten allen de noodzakelijkheid van deze herbewapening betreuren, maar het is onze overtuiging en, naar ik meen, de over tuiging van al degenen in dit huis, die hopen den wereldvrede te zien verwezenlijkt, dat Groot-Brittannie moet beschikken over de grootst mogelijke strijdmacht, om de krachten van den vrede te steunen Eden besloot met te bevestigen, dat de tegenwoordige bewapeningspolitiek de groot ste bijdrage is, welke de regeering kan leveren tot de handhaving van den wereldvrede. Lagerhuis keurt buitenlandsche politiek goed. LONDEN, 2 Maart. (R.O.) Het lagerhuis heeft de buitenlandsche politiek der regeeimg goedgekeurd door een door de labour-oppo- sitie ingediende motie, om de begrooting voor het ministerie van buitenlandsche zaken te verlagen, met 243 tegen 134 stemmen te ver werpen MOSRqtt ari j.l. heeft Maart- (TASS). Op 28 Febru- matsje oncier<le, :tiovÉt-Russisc'he vlleSer Joe" Hen een r, donder moeilijke omstandig- 1 f* 17D11 tleT1 t0n' een k°°£te ^e" reikte mcter en dus het record •venaardde van ae eser Nj£)ektokof Df sneeuw °P LL v'iegveiu lag veertig centi- dik. DEARBORN (Michigan), 2 Maart. (A.N.P.) Hoewel John Lewis, de leider van het comité voor indu- strieele organisatie, verklaard heeft, dat zijn vakhond gereed is om het Ford-vraagstuk te gaan behandelen, nu de staking bij de General Motors is geregeld, is Henry Ford niet ver- ontiust over den arbeidstoestand in de automobielindustrie. Ford hééft altgd hooge loonen betaald en lang geleden reeds minimumloonen vastge steld, die echter met door andere fabrikan ten zijn geëvenaard. Hoewel Ford lang gezwegen heeft over het vraagstuk der loonen in zijn bedrijf, is het be kend dat zijn uitgaven aan loonen verleden iaar 'met 13 mllUoen zijn vermeerderd, het geen neerkomt op een gemiddelde van 141 lar per arbeider. Afgezien van de stijging der loonsuitgaven met 30 millioen o toegenomen aantal werklieden. - delde loonpeil der arbeiders is thans tot 8c dollarcent per uur opgeloopen. In verband met Ford's houding ten aanzien van den arbeidstoestand, is het van belang te weten, dat hij heeft geweigerd voordeel te trekken uit den noodtoestand bij de Ge neral Motors, toen de productie van deze maatschappij door de stakingen werd stop gezet Voor de staking bedroeg de productie van Ford 6.000 auto's per dag. Ford gaf den lei ders van zijn fabrieken opdracht de produc tie niet boven dit getal op te voeren. Niette genstaande de argumenten van zijn staf, dat 0MKNMJ. Motors groote voorraden automo bielen gereed had staan en de verkoop niet onder de staking leed, hield Ford, hoewel de voorraden van z(jn fabrieken laag waren en orders niet konden worden uitgevoerd, vast aan zijn genomen besluit. Nu alle automobielfabrikanten opnieuw een groote productie bereiken, wordt het waarschijnlijk geacht, dat Ford zijn fabrie ken order zal geven de productie te verhoo- gen tot 7.000 auto's per dag. Deze productie is mogelijk door de uitbreiding van het pro ductie-apparaat in de laatste maanden. Op 1 Februari van dit jaar waren in de Fordfa brieken hier en elders in Amerika 128.916 arbeiders werkzaam. Ford gaat door met het betalen van mini mumloonen van 6 dollar per dag van 8 uur, hoewel bij Ford reeds vele duizenden arbei ders meer dan het vorige jaar boven dit mi nimum gekomen z(jn. De loonen voor de ge schoolde arbeiders gaan tot maximum 1.55 dollar per uur met een maximum van 12.40 dollar per dag. Daar de bekende verklaring van de Duit sche bisschopsconferentie van Fulda betref fende de bijzondere school, waarin een beroep gedaan werd op het geweten der ouders, in verschillende plaatsen niet kon worden voorge lezen, hebben de bisschoppen een nieuwe ver; ordening uitgevaardigd, waarin uitdrukkelijk wordt verlangd, dat bedoeld herderlijk schrij ven alsnog vanaf den kansel zal worden voor gelezen. TOKIO, 2 Maart. (DOMEI). Het buitenge woon warme winterweer met zoo nu en dan een korte periode van plotseling invallende koude is oorzaak van het uitbreken van een griepepidemie, zij het een van een goedaar dig karakter. De patiënten zijn meerer.deels schoolkinde ren, zoodat verscheidene lagere scholen tijde lijk moesten worden gesloten. Naar de „K.W.P." uit Riga verneemt is aan alle officieren en soldaten van het Russische roode leger een vragenlijst uitgereikt, waarin aan alle militairen gevraagd wordt, hoe hun houding is tegenover den godsdienst. Er wor den allerhande inlichtingen geëischt. Een der vragen luidt: Zijt gij, uw vrouw of huisgenooten godsdienstig? zoo ja, geef dan aan óm welke redenen-, want gij zult toch ook wel weten, dat de godsdienst zich steeds ge keerd heeft tegen de sovjet-macht en tegen Stalin? Kunt gij uw goedkeuring hechten aan den strijd tegen den godsdienst in Spanje, aan het in brand steken van kerken en kloosters? Zoo neen, waarom niet Hoe is uw verhouding tegenover de bestrij ding van den godsdienst in sovjet-Rusland Zijt gij lid der godloozenbeweging De politieke politie van het roode leger en de gepoe willen precies weten, uit welke elemen ten leger, vloot en luchtstrijdkrachten zijn sa mengesteld. Soldaten van het roode leger, matrozen en politie die nog geloovig zijn, worden niet langer in dienst gehouden dan de diensttijd voor schrijft Deze enquête, welke in het roode leger op krachtdadige wijze wordt doorgevoerd, is het begin van een groote zuiveringsactie: alle elementen, die ooit vijandig kunnen worden tegenover de sovjets, worden verwijderd. Tegelijk met deze zuiveringsactie is ook een z.g. anti-godsdienstige week" in het leger ingevoerd, waarbij Worosohiloff, Tuchat- schewsky, Alknis, Orloff, Garmarnik en ande ren als sprekers optraden. NEW YORK, 2 Maart. (UNITED PRESS.) De stakingsgolf breidt zich steeds meer uit. Duizenden arbeiders hebben vandaag het werk gestaakt met het oog op de overwinning der vakvereenigingen, zooals de arbeidersvertegenwoordigers de toekenning van loonsverhooging en de vermindering van den arbeidstijd voor de 128.500 arbeiders in de staal industrie noemen. De voornaamste stakingscentra zijn Rhode Island, Michigan en Pennsyl- vanië. In Reading (Pennsylvanië) zijn nogmaals duizend arbeiders in staking gegaan. Ver- Wacht wordt, dat in den loop der week 22 fa brieken gesloten zullen worden. pe staking brj Woolworth in Detroit omvat tof nog toe slechts twee van-de veertig maga zijnen. Er bestaan echter plannen om ook in de overige 38 een staking met gekruiste ar men te beginnen. De verkoopsters, die de beide magazijnen bezet houden, verdrijven den tijd met dansen en zingen, waarbij niet zelden een spotliedje op gravin Reventlow, geboren Barbara Hut ton, de bekende erfgename der Woolworth- mRlioenen, te beluisteren valt. Op Rhode Island zijn meer dan 2000 chauf feurs van vrachtauto's in staking gegaan. Zij eischen een loonsverhooging van 26 procent. Door deze staking worden de leveranties aan practisch de geheele industrie bedreigd. De machtige vakvereenigtng der chauffeurs staat nog slechts de levering toe van melk en de noodzakelijke levensmiddelen en medi cijnen. Zoo goed als alle vraclitchauffeurs zijn lid van de vakvereeniging. De werkgevers hebben reeds de 48-urige arbeidsweek en de zoogenaamde „closed shop" (uitsluitend in dienstneming van bij de vak vereeniging aangesloten chauffeurs) toege zegd. Zij hebben echter tot nog toe slechts een loonsverhooging van 10 procent ingewil ligd. WASHINGTON, 2 Maart. (UN. PRESS.) president Roosevelt heeft vandaag het congres het rapport doen toekomen van de com missie van onderzoek voor de industrie, welke het afgeloopen jaar door hem was benoemd, om een onderzoek in te stellen naar de ope raties van de vroegere N. R. A. Roosevelt doet het rapport aan het congres vergezeld gaan van de aanbeveling, het nauw keurig te bestudeeren, aangezien de N. R. A: een Oplossing zou kunnen brengen voor de tal rijke legislatieve en administratieve proble men, waarvoor het land zich momenteel ge plaatst ziet. Het rapport bevat hoofdzakelijk de volgende conclusies: De N. R. A. heeft in sterke mate bijgedra gen tot yergrooting van het totale loonfonds, zij heeft daarbij de natie gebracht op den weg naar een oplossing van groote arbeidskwesties De N. R. A. is gehinderd door de omstandig heid, dat zij haar streven op te vele doeleinden tegelijk heeft gericht. NEW YORK, 3 Maart (HAVAS). Uit Tokio wordt gemeld, dat de ministers van oorlog en marine in het Japansche lagerhuis een program hebben ingediend ten aanzien van de chemische oorlogvoering benevens plannen, die ten doel hebben het hoofd te bieden aan de „bedreiging", gelegen in de vergrooting van het aantal Amerikaansche luchteenheden in den Stillen Oceaan. De minister van marine, Yonai, verklaarde daarij, dat de Vereenigde Staten niet bevreesd behoeven te worden dan over drie jaar en dan zullen de Japansche lucht- en vlootpro- gram voltooid zijn. De minister van oorlog, Sugiyama, deelde mede, dat het Japansche leger zijn inspanning concentreert op gassen en andere chemische producten. In een commentaar op de verklaringen van den Japanschen minister van marine, verkla ren hooggeplaatste Amerikaansche marine officieren, dat zij daarin' geen nieuwe elemen ten-zien.Zij voegen hieraan echter toe, dat de Amerikaansche regeering altjjd bereid is voorstellen in overweging te neinen betref fende vermindering der vlootbewapeningen in den Stillen Oceaan. (R.O.). De Bethlehem Steel Company heeft met ingang van 16 Maart a.s. loonsverhoo- gingen aangekondigd. Hierdoor zullen de sche- mas voor de loonen in de staalfabrieken met 10 centen per üur verhoogd worden, terwjjl de andere tarieven, als overwerkuren e.d., naar evenredigheid verhoogd worden. De Inland Steel Company heeft medege deeld, dat met ingang van 16 Maart a.s. de gebruikelijke loonschemas verhoogd zullen worden van 52,5 cent tot 62,5 cent, eveneens met evenredige verhooging van de andere ta rieven. Ook de Republic Steel heeft 'n soort gelijke regeling getroffen. Ondanks de vooruitzichten op een aanzien lijke verhooging van de jaarlijksch te bétaïén loonen met honderden millioenen dollars, wér den deze loonsverhoogingen in Wallstreet gun stig opgenomen, daar hierin ligt opgesloten, dat de staking ta nUaliwiuatrie voorkomen WASHINGTON, 2 Maart (R.O.) Uit de sta tistieken blijkt, dat de Amerikaansche werk- loozen over het algemeen van betrekkelijk jeugdigen leeftijd zijn. In een studie over de omstandigheden van 6% millioen werkzoeken den dit verslag houdt zich dus niet met alle werkloozen bezig wordt geconstateerd, dat 47 procent jonger dan 35 jaar is. Dertien procent der werkzoekende is ouder dan 55, drie procent ouder dan 65 jaar. Volgens een bericht van de „Berliner Zei- tung am Mittag" ligt het in de bedoeling om, met het oog op de vleeschschaarschte in Duitschland de bekende „Frankfurter Worst jes" in de toekomst te vervaardigen van visch- pastei. LISSABON, 3 Maart. (D.N.B.) Uit de Serra da Estrella in het Noorden van Portugal komen berichten over zware vorst en sneeuw buien. Ih een boerenhoeve in het gebergte vond men gisteren de lijken van drie personen, die b(j de voor Portugal ongewoon hevige koude waren doodgevroren. BERLIJN, 2 Maart. (R.O.) In het afge loopen jaar is er in Duitschland bijna drie maal zooveel melk als bier gedronken, vol gens de statistieken. De verbruikte hoeveelheid melk bedroeg ongeveer 17 milliard 598 millioen liter, de geconsumeerde hoeveelheid hier ongeveer 6 milliard 862 millioen liter. Als men de geschiedenis van Polen de eeuwen door nagaat, dan valt het op, dat het geen handeldrijvend volk is, want de handel is bijna geheel in handen van vreemden. Het spreekt vanzelf dat de nieuwere generatie ook daarin verandering wenscht te brengen en de vreemde elementen door inheemsche wil vervangen. Dat dit niet zoo op eens in enkele jaren kan geschieden, maar dat daarvoor een gedegen opleiding vereischt wordt, ligt voor de hand. Polen heeft thans een bevolking van 32 millioen zielen, er is dus alle gelegenheid er de noodige candidaten te vinden voor zulk een opleiding. Ook de industrie roept om uit breiding en ook daarvoor zijn geschoolde krachten noodig. Daarom had reeds in 1906 de Eerw. Pater Kuznowicz S.J. te Krakau een vereeniging opgericht, die door het gouvernement werd goedgekeurd en die tot doel heeft handelsbe dienden en handwerkslieden de zoo hoog noo dige opleiding te bezorgen. Dat deze vereeni ging in een behoefte voorzag, blijkt wel hier uit, dat zij in enkele jaren een hooge vlucht heeft genomen. Deze vereeniging bezit thans te Krakau een groot huis, de centrale van de over het geheele land verspreide organisatie. Het is tevens een internaat, waar ca. 300 jongens een onderkomen kunnen vinden en een dege lijke katholieke opvoeding. Door een kern van echt katholieke, degeljjk opgevoede jongelieden te vormen beoogt men aan den burgerstand nieuw bloed in te storten, zoodat hij zich kan ontwikkelen en langza merhand de plaats kan innemen van de vreemde elementen. Uit alle steden en dorpen stroomen de jongelingen toe, om er hun leertijd door te brengen. Van de vereeniging krijgen zij gratis of tegen een lichte vergoeding onderricht en verpleging. Hebben zij met goed gevolg de verschillende cursussen doorloopen, dan tracht de vereeniging werk voor hen te vinden en plaatst hen in de verschillende ambachten, waar zij over het algemeen gaarne aangeno men worden. Jongelieden van meer dan gewonen aanleg worden zelfs door de vereeniging in staat gesteld door een verblijf in het buitenland hun kennis te verdiepen. Er zijn thans 250 interne leerlingen, terwijl het totaal aantal 800 be draagt. Op welke wijze tracht nu de vereeniging haar invloed ten goede aan te wenden en de zielen der jeugdige leden te vormen tot dege lijke katholieken en bekwame werkers. Alle Zon- en feestdagen komt de jeugd in het centrale huis tezamen, waar zij de H. Mis en het Lof bijwonen. Men geeft hun dan con ference's, waarbij er vooral naar wordt ge streefd praktische onderwerpen te bespreken. In de ontspanning- en leeszalen staan hun allerlei spelen ten dienste of liggen tijdschrif ten en nuttige boeken ter beschikking. Des avonds worden er geregeld tooneelstukken opgevoerd. Het werk in de vereeniging is gesplist in 5 af deelingen: le. afd. waarvan het doel is een godsdienstige en vaderlandslievende vor ming te geven. De Maria-Congregatie is hier het middelpunt, haar leden hebben een gods dienstige en ascetische bibliotheek ter be schikking, terwijl er Eucharistische en mis- siesectie's bestaan. 2e afd. Deze heeft tot doel de ontwikkeling en het onderwijs. Ook hier wederom een aan gepaste bibliotheek en verschillende leergan gen, waarin vreemde talen en muziek worden geleerd. Deze afdeeling bezit een theater sectie. Er zijn ook leergangen voor allerlei handarbeid. 3e afd. Het doel is sociale arbeid. Hier zijn leergangen voor sociologie, eerste hulp bij ongelukken, onderlinge hulp enz. 4e afd. Doel: lichamelijke ontwikkeling, hier vindt men sportclubs. Het groote park 6taat voor de jongens open, men vindt er vele sport velden, terwijl de vereeniging aan het strand van de Oost-zee ook een koloniehuis bezit. 5e afd. voor financiën en administratie. Elke afdeeling heeft zijn eigen hoofd, maar ia afhankelijk van het algemeen secretariaat, Aan het hoofd van de geheele organisatie staat de president P. Kuznowicz. Volgens de statuten moet een door den Hoogeerw. Pater Provinciaal te benoemen Jezuiet president zijn. De vereeniging, die rechtspersoonlijkheid heeft, is bezitster van alle goederen. Een raad van 20 leden beslist over het beheer dier goe deren. Sedert de 30 jaren van haar bestaan heeft de vefeeniging reeds 15000 leden gevormd. Ziehier in groote trekken het werk dezer vereeniging geschetst. Het doel dat er mee beoogd werd, is bereikt: Flinke echt katho lieke werkers te vormen en reeds zijn de re sultaten overal zichtbaar. Hoeveel firma's, magazijnen, fabrieken en werkplaatsen wor den reeds bestuurd door leerlingen van P. Kuz nowicz. Hoevelen hebben aan hem te danken, dat zij tot welstand zijn gekomen. Het kan zijn nut hebben dit werk ook in ons land bekend te maken. Mutatis mutandis valt er wellicht ook voor ons iets uit te leeren. J. d'A. S.J. KAAPSTAD 2 Maart, (R. O.) Pirow heeft vandaag in het parlement bevestigd, dat de regeering een overeenkomst met de Imperial Industries heeft gesloten tot oprichting van een munitiefabriek te Pretoria. .De kosten bedragen ongeveer 150.000 pond sterling. De fabriek zal in Juli 1938 waarschijnlijk voltooid zijn en eigendom van den staat zijn. is. Tegelijkertijd werd hierdoor de verwach ting op een prijsverhooging voor het tweede kwartaal zekerheid, hetgeen er toe bijdroeg de stemming te steunen. De Carnegie Steel, de grootste dochter maatschappij van de U. S. Steel heeft het voorbeeld van de vijf grootste maatsohappijen gevolgd door een werkweek van 40 uur in te voeren en een minimum dagloon van 5 dol lar te garandeeren. De Carnegie heeft 120.000 arbeiders. Deleiders van de arbeidersbeweging heb ben deze beslissing als de grootste overwin ning begroet van de arbeiders in de laatste veertig jaar. De gen<? wnde staalmaatschappijen zullen thans in /at zjjT regeeringsopdrachten te BUENOS AIRES, 2 Maart (P. A". T.) Een Poolsche expeditie heeft het bergmassief van Nevado Pissis in de Cordilleras de los Andes beklommen, welke 6780 meter hoog is en tot cu toe nog nimmer ls geëxploreerd. Nadat Aconcagua en Meredario in 1934 den berg hadden beklommen, hebben de Polen thans met succes den derden en hoogsten berg top van het Amerikaansche vasteland beste gen. Naar „Agentia Fides" uit Bangkok meldt, zijn in Siam in een week niet minder dan 119 gevallen van cholera geconstateerd, waarvan 68 met doodelijken afloop. Gelukkig is de ge neeskundige dienst er in geslaagd, om deze epidemie te beperken, zoodat er thans geen nieuwe gevallen van besmetting meer wor den gemeld. Het uitbreken der cholera werd mede toe geschreven aan de uiterst snelle temperatuurs wisseling: er heerschte eerst een geweldige hittegolf, die binnen tweemaal vierentwintig uur veranderde in een felle kou van 12 gra den onder nul. Ook een der in Siam werkende religieuzen is als slachtoffer van de cholera gestorven n.l. Mere Marie Josef van het H. Hart, een Amerikaansche kloosterlinge 35 jaar oud, dia roda 5 ia SMj» raw*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3