M' DE KERK EN HET KOMENDE NIEUWE SPANJE. buitenlandsche A.S. GOEDE WEEK-CEREMONIEN TEN VATICANE. m Z. H. Em. kardinaal Goma y Tomas geïnterviewd Oviedo omsingeld. KRONIEK. STEUNT ROOSEVELT LEWIS? DONDERDAG 4 MAART 1937 De wereld is ziek. av^ch1fnr?nomie"wereid; dat siechts ZAL DE PAUS DEELNEMEN AAN DE PLECHTIG HEDEN Belangstelling van de Romeinen en de pelgrims uit het buitenland. Het vergelijk in Amerika's staalindustrie. ZEVEN ARBEIDERS Bij AARD VERSCHUIVING GEDOOD. Van officieele zijde worden de andere industrieën aangespoord, eveneens de 40-urige werkiveek en loons- verhooging in te voeren. 1VEW VORK, 3 Maart. (UNITED I PRESS.) De positie van Lewis, Jen leider van het comité voor indu- strieele orgam8atie (Ci0), als „indu- stripdictatoi jn de Vereenigde Staten, is aanzienlijk versterkt door het tot stand komen van het compromis met tie staal-indnstiie, hoewel zijn eisch inzake het „closed shöp".principe nog steeds niet werd ingewilligd. De overeenkomst met de staalindustrie EEN DROOM VAN FORD. ffi HiWPrf® DE HAND DER H. THERESIA Relikwie uit de macht der rooden thans onder Franco's hoede. Sociale gerechtigheid is de eerste eisch. De kwestie van een Concordaat en van eventueel herstel der monarchie. Een ideale gemeenschap in Zuid-Georgia. DE EXPLOSIE IN POLEN. Geestdrift en ontroering bij de terugvinding. Nieuw offensief van Franco op liet front van Bilbao? VAN DE FRANSCH-SPAANSCHE GRENS, 3 Maart. (UN. PRESS.) In weerwil van hun heldhaftigen tegenstand tegenover de roode over macht hebben, volgens hier ontvan gen berichten, de verdedigers van Oviedo hun laatsten verbindingsweg met de buitenwereld thans verloren en zijn ze nu van alle kanten door de hen belegerende Asturische en Bas- kische strijdkrachten omsingeld. ROODE WOEL ARBEID IN AMERIKA. J De zeeliedenstaking indertijd door de communisten geprovoceerd DEGRELLE PROCEDEERT TEGEN DE „SOIR". DE KLUIZENAAR VAN DE SAHARA. X)e bijeenkomst van de conferentie der Oslo-staten, gisteren te 's-Gravenhage ge houden, heeft internationaal veel belangste ling gewekt. Sinds het oogenblik, dat Neder lands minister-president, dr. H. Coujn, a uitnoodigingen verzond, en deze door de geïnviteerde staten met een zekere gretig heid werden aanvaard, is er door den een met voldoening, door den ander met een zekere ontstemming, door velen ook met een merkbare onrust over gesproken en ge schreven. Er werd aan het streven er Os o- staten, dat toch zuiver economisch gericht is, zelfs een politieke beteekems gegeven en zoo was het mogelijk, dat een land en natuurlijk ook één richting in ons eigen land in onverbreekbare samengekoppeld- heid tegen deze conferentie protesteerde. Op het oogenblik hebben we nog slechts met een bespreking *an regeeringsdeskun- digen, niet van officiïele gedelegeerden te doen,' al ligt 11 et in c'e. bedoeling om deze officieuse onderhandelingen zoo spoedig mogelijk door een conferentie, welke bin dende besluiten kan nemen, te doen volgen. Zooals de zaken er echter momenteel voor staan, is alles nog slechts verkenningswerk, voorbereiding van het terrein, waarop later de volle en vruchtdragende arbeid kan ver richt worden. Er bestaan nog geen grondslagen, om nu reeds een meening over de kansen der con ferentie uit te spreken. Minister-president Colijn zelf was in zijn openingsrede werke lijk niet al te optimistisch. Hij wierp zelf twee moeilijkheden op: de meestbegunsti- gings-clausule en de houding der groote mo gendheden, welke, zelfs als alle betrokken staten: België, Denemarken, Finland, Lu xemburg, Nederland, Noorwegen en Zweden tot een accoord zouden komen, het ge- heele verrichte werk zouden kunnen ver nietigen. En we meenen ons niet te vergis sen, als we onder, boven, voor en achter de woorden van Colijn de hoop, misschien zelfs de verwachting lezen, dat de conferentie der Oslo-staten het uitgangspunt, de daar te nemen besluiten de basis van een nieuwe economische wereldconferentie zullen wor den. Reeds in den aanvang zinspeelde de ministerpresident op de mislukking van tien jaren geleden, en ook de Engelsche pers heeft herhaaldelijk laten doorschemeren, dat En geland voor een dergelijke uitbreiding der besprekingen veel voelde. Met Colijn acht zij h^t oogenblik daartoe minder ongunstig dan sinds lang het geval was, vooral sedert in September tusschen de Vereenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk een overeen komst op monetair gebied tot stand is ge komen, waarbij zich verschillende andere staten hebben aangesloten. En als ten slotte uit de conferentie der Oslo-staten geen economische wereldconfe rentie zou groeien, dan zou het ons aller minst verwonderen, als Londen zich bereid zou verklaren met het geheele Britsche im perium tot dit complex toe te treden. Dit is intusschen een zorg vobr latex da ge». Voorloopig zal de Haagsche conferentie tot een resultaat moeten leiden. Én om daar toe te komen zal zij vooral te vechten heb ben tegen de diepste oorzaak van de huidige crisis, welke echter niet alleen een finan- ciëelé en economische, crisis, maar bovenal cen moreele crisis is, crisis als gevolg, van geestelijke ziekte, welke een groot deel der menschheid heeft aangetast, en waarvan zij eerst zal moeten genezen, alvorens de maatschappelijke saneering een aanvang kan nemen. Wat wij noodig hebben is een uitbreiding van den omvang van het internationaal han delsverkeer, is gisteren bij de opening der conferentie gezegd. Het is waar, misschien waar; maar het is in elk geval den zl"v®r materialistischen, den liberaal-materia is schen kant van deze aangelegenheid, licht kan de conferentie zich op geen an standpunt plaats, maar dan is helaas basis om tot een werkelijke en duurzam verbetering, van nationaal en internationaa aspect gezien verbazend smal. De nieuwe wereld, welke opgebouwd moet worden, be gint niet bij de internationale handelsbe trekkingen, maar bij den mensch, den in dividueelen mensch; het moge vreemd en hard klinken, maar het is de volle realiteit er komt geen nieuwe wereld met mensch waardige welvaart, als er geen nieuwe mensch komt. Daarom moet men ook de thesis ten zeerste irw twijfel trekken: dat de economische moei lijkheden van verschillende staten de grond oorzaak vormen van de politieke spanningen, welke een groot deel van Europa en andere deelen der wereld verontrusten. Wij looche nen geenszins de wisselwerking van politiek en economie; als men in onze wereld met een slag de welvaart zou herstellen, zouden vele politieke spanningen worden weggeno men. Maar lang niet alle. Want ze komen niet alleen voort uit de onverzadigdheid van mensch en staat, maar minstens evenzeer, zoo niet veel en veel meer uit hun onver zadigbaarheid. Het steeds meer", dat geen verzadiging k«nt, is de grondoorzaak niet alleen van de b°litieke spanningen, maar ook van de eco- noihische moeilijkheden. Niet de spanningen eh de moeilijkheden zijn primair, maar de tbenschelijke hartstochten, welke ze ver- w®kken. Wie bij de eerste blijft stilstaan en Ze Poogt weg te werken, kan tijdelijk eenig succes hebben: de omstandigheden kunnen zelfbeheersching dwingen. Maar voor werkelijk staatsmanswerk zal men dieper hioeten grijpen: naar het systeem. Zoolang dit op liberalen grondslag gebaseerd blijft, duurt de crisis, nu eens latent, dan weer rbet De wereld is ziek, zeker. Maar verschijnsel van de diepeï. iiggen{je lEN seint ons uit Rome «Ld. gis teren Ondanks het slechte weer is de ge zondheidstoestand van den H. Vader zeer goed, hetgeen o.a. hlijkt uit dc vele werkzaamheden, welke Zijne Heiligheid verricht. In den loop van vandaag heeft de H. Vader voorts vijf personen in audiëntie ontvangen. De nadering van het Hoogfeest van Paschen heeft tot gevolg, dat men meer dan ooit be gint te spreken over het verschijnen van den H. Vader in het openbaar en dat de Romeinen zoowel als de pelgrims uit het buitenland be- geerig zijn te weten, wanneer en hoe dit zal plaats vinden. De groote plechtigheden der laatste drie dagen van de Goede Week zijn, zooals men weet, weder door Paus Pius XI Ingevoerd, na dat zij van 1870 tot 1933 niet meer hadden plaats gevonden. De H. Vader voerde de plechtigheden weder in in de Goede Week van het jaar 1933, het H. Jaar bij gelegenheid van het eeuwfeest der Verlossing. Deze plechtigheden zijn uiterst indrukwek kend en al celebreert de Paus niet persoonlijk, toch wordt Zijne Heiligheid er door verplicht zich herhaaldelijk her- en derwaarts te bege ven. De lijfarts van den H. Vader, professor Ml- lani, wien de kostbare gezondheid van Zijne Heiligheid is toevertrouwd, ziet derhalve vol bezorgdheid de Goede Week tegemoet. Op Witten Donderdag bijvoorbeeld moet de H. Vader persoonlijk het Allerheiligste van de Sixtijnsche kapel in plechtige processie naar de andere Vaticaansche kapel, de Capella Pao- lina, overbrengen, waar zich het H. Graf be vindt. Op Goeden Vrijdag brengt Zijne Heiligheid het Allerheiligste zelf weder terug naar de Sixtijnsche kapel, woont daar de in het Latijn uitgesproken, predikatie van den apostolisehen prediker bij en neemt als eerste deel aan de vereering van het H. Kruis. Of de H. Vader tot deze krachtsinspanning in staat zal zijn, is de vraag en derhalve moet, zooals reeds In het kort gemeld, de prefect der pauselijke ceremonfën, mgr. Respighi een „pro memoria" opstellen, waarin het minimum wordt aangegeven van de ceremoniën, waar aan Zijne Heiligheid in de Goede Week moet deelnemen. Personen uit de onmiddellijke omgeving van den H. Vader, met name professor Milani als ook Zjjn beide particuliere secretarissen, mgr. Venini en mgr. Confalonieri, die voortdurend met den H. Vader in contact komen, verkla ren, dat Zjjne Heiligheid een dergelijke inspan ning niet zal kunnen doorstaan en professor Milani is zelfs bevreesd, dat zjjn verheven patient opnieuw zou kunnen instorten. Met het oog hierop is er thans sprake van, dat de H. Vader op den eersten Paaschdag, indien het weder goed is en de gezondheids toestand van Zijne Heiligheid het toelaat, op de zoogenaamde „Portantina", welke reeds onder Paus Leo XIII vaak werd gebruikt, naar de Aula delle Benedictione zal worden gedragen, waar Hij de „Sedia Gestatoria zal bestijgen en van de groote midden-loggia uit den zegen „Urbi et Orbi" zal geven. Professor Milani zou vanzelfsprekend zeer ingenomen zijn met een dergelijke regeling, aangezien dan de deelneming van den H. Va der aan de plechtigheden in de Sixtijnsche ka pel zou kunnen vervallen. Want ondanks alle vorderingen, welke het herstel van Zijne Hei ligheid maakt, blijven de oorzaken van Zijn ziekte bestaan. De H. Vader zelf heeft herhaaldelijk tegen over Zijn bezoekers, kardinalen, bisschoppen, apostolische vicarissen en prefecten, ver klaard, dat Zijn herstel werkelijk iets wonder baarlijks heeft, daar Hijzelf maar al te goed geweten heeft, hoe ernstig Zijn toestand was in de laatste dagen van November J.I., toen de ziekte zich openbaarde, welke evenwel reeds geruimen tijd latent was geweest. De Romeinen zeggen, dat de H. Vader een echte Lombardiër is: sterk, taai en energiek, zooals deze Noord-Italianen bijna allen zijn. Wat de wijding van de Gouden Roos betreft, welke, zooals reeds gemeld, in den by die ge legenheid tot kapel ingerichten salon van den H. Vader zal plaats vinden, daarbij zullen slechts de prefect der pauselijke ceremoniën, mgr. Respighi, do Maestro di Camera, mgr. Mella Arborio di Sant'Elia en de apostolische nuntius bij het Quirinaal, mgr. Borgongini- Duca, tegenwoordig zjjn. De H. Vader wijdt de Roos en giet persoon lijk in de kleine „Teca", welke zich in het mid den van de Roos bevindt, wat gewijde mus kus en balsem. De Gouden Roos bestaat ditmaal uit een tak van 48 centimeter lengte, welke een groote gouden roos draagt, in welker midden zich de „Teca" bevindt. Onder de groote roos bevindt zich een twijg, welke verscheidene knoppen en bladeren draagt. Het geheele kunstwerk is uit massief goud vervaardigd en staat in een vaas, een zoogenaamde amphora in Etrus- kischen stijl. De vaas heeft geen versieringen en bestaat uit zilver, dat verguld is. Op de eene zjjde is het wapen van den Paus aange bracht en aan de andere zijde het cijfer „Anne XVI". De vaas is 36 centimeter hoog en is in twee tinten verguld, namelijk licht en donker. Het geheel wordt bewaard in een kostbaar etui, dat 1.10 meter hoog is. Het etui is ver vaardigd van het fijnste marokijnleder, ter wijl het van binnen met crême-kleurige zijde is bekleed. een ziekte: in de ziel. POLSON (Montana), 3 Maart. <Un. Press), ■toetis werkzaamheden aan den bouw van n geweldigen Polson-dam heeft zich van- daa« een aardverschuiving voorgedaan, waar- Mi zeven arbeiders om het leven kwamen. Hrle andere arbeiders, die hun makkers ter hülP wilden snellen, werden door een tweede, kleinere aardverschuiving bedolven, doch lie pen slechts min of meer zware verwondingen o». wordt hier herhaaldelijk ais de rgroot. ste gebeurtenis inde Amerikaansche arbeidersbeweging of al8 j>een jj}8t0„ rische gebeurtenis gekenschetst. Momenteel stelt V6??8 ^en President der Amerikaansche arbeidsfederatie (a.F.L.) Green, volkomen in de s^ uw en het is heel goed mogeljjk, dat het Cio een machtspositie zal gaan bekleeden, zooals de A.F.L. nooit heeft kunnen bereiken. In dit verband is het teekenend, dat van offieiee'e zÜde reeds an dere industrieën werden aangespoord, het voorbeeld van de staalindustrie te volgen, d.w.z. de 40-urige arbeidsweek in te voeren, de loonen te verhoogen en de vakvereenigin- gen te erkennen. De bondsminister van arbeid, miss Perkins, juicht de overeenkomst in de staalindustrie toe en noemt haar „het belangrijkste succes der laatste jaren in de richting der collec tieve arbeidsovereenkomsten". Deze overeen komst toont volgens miss Perkins aan, dat de betrekkingen'tusschen arbeiders en werk gevers in een moderne fase zjjn getreden. Lewis zelf ziet in de tot stand gekomen overeenkomst het grootste succes, dat de Cio tot nog toe heeft weten te bereiken en is van meening, dat zulks niet zonder invloed zal bljjven op de onderhandelingen in de ko- lenindustrle. Hij heeft thans voorgesteld, de onderhandelingen welke momeneel gevoerd worden over de nieuwe arbeidscontracten in de bruinkool-industrie tot 9 Maart te verdagen om zooals hü zegt, beide partijen tijd te geven haar standpunt nader te bepalen, BOSTON, 3 Maart (UN. PRESS) Het co- vo°r de industrieéle organisatie onder elding van Lewis heeft den strijd om de or- gamseering van de arbeiders in groote itl* c i rfeele vakvereenigingen thans ook in de schoenindustrie doen ontbranden. Het comité maakte vandaag de oprichting bekend van een vakvereeniging der „Veree nigde schoenmakers van Amerika", welke bij. haar stichting 20.000 leden in alle deelen der Vereenigde Staten telt. De nieuwe vakvereeniging zal reeds zeer binnenkort beginnen met het voeren van een energieke propaganda onder de schoenmakers volgens de bekende methodes van het Cio. Te JVindsor worden de voorbereidenda maatregelen getroffen voor het plaatsen het monument, ter nagedachtenis van Koning George V, dat door Koning George VI in April a.s. zal worden onthuld. van IN een interview, dat Z. H. Em. kardinaal Goma y Tomas, aarts bisschop van Toledo en primaat van Spanje, heeft toegestaan aan een bijzonderen correspondent van de „Berliner Lokal Anzeiger" heeft dc kardinaal belangrijke verklaringen afgelegd over den toestand van de Katholieke Kerk en over de ver houding van Kerk en Staat in Spanje, in verband met een even- tueele restauratie der monarchie; WAYS, (Georgia) 3 Maart. (A.N.P.) In Zuid-Georgia, aan den oever van den Ogee- chee-rivier, wil Henry Ford, aldus de „Herald Tribune", zijn droom: een ideale industrieele gemeenschap, omgeven door boerderijen, die haar van alles zal voorzien, verwezenlijken. Als onderdeel van zjjn uitgebreid program ma voor deze kleine stad, die 18 mjjl ver wijderd ligt van Savana, Georgia's voor naamste zeehaven, heeft Ford aangekondigd, een fabriek te zullen oprichten voor de fa bricatie van aüto-onderdeelen. „Wij zullen daar een industrie vestigen", zoo zeide hij. „Een bekwaam man is reeds met de voortbereidende plannen bezig'. Er zul len auto-onderdeelen worden vervaardigd, doch welke is nog niet beslist, dit hangt er van af wat het geschikst* is." De fabriek zal aan de bevolking van deze gemeenschap, die vroeger den landbouw, vee teelt, visseherjj en houthakkerij als haar voor naamste bronnen van inkomsten beschouwde, werk verschaffen en zal in nauwe verbinding staan met de onlangs door Ford aldaar opge richte ambachtsschool. „Ons doel is om, evenals in onze andere fa brieken, in de juiste verhouding menschen te verkrjjgen van alle leeftijden", aldus ver klaarde Ford, wiens winterverblijf bij Rich mond Plantation enkele dagen geleden is klaargekomen. „Wjj willen geen werklieden uit andere ste ken hierheen halen. Het volk hier zal vol doende bedreven zijn. Iedereen zal deelnemen aan den landbouw, hetzij hij een boerderij ge meenschappelijk met anderen of op zyn eigen naam bezit. Alles hangt af van de school en de toekomst van hen, die daar worden opgeleid. De school zal goed geschoolde arbeiders afleveren, die door andere fabrieken zulen worden gezocht". Jongens en meisjes, zullen op de ambachts school zoowel den landbouw als de industrie als onderdeel van hun schoolopleiding leeren. Op het oogenblik vinden reeds honderden menschen arbeid bjj de verschillende werk zaamheden, die Ford hier laat verrichten. Hjj stelt zich dagelijks persoonlijk van het werk op de hoogte. Reeds is een gemeen schapshuis, dat twintig logeerkamers, een groote dans-, conversatie- en eetzaal bevat, voor gebruik van de schoolkinderen en hun ouders gereed gekomen. Wegen worden aangelegd, kanalen gegraven en verschillende bouwwerken aanbesteed. WARSCHAU, 3 Maart. (P.A.T.) Van de ve len, die gisteren bjj de explosie van de kruit fabriek te Pionki werden gewond, zijn er van daag nog 14 aan hun kwetsuren bezweken. Op de vraag, hoe de kardinaal zich den toekomstigen toestand van Spanje voor stelde, antwoordde deze: „Ik geloof, dat het land alleen vrede kan vinden, wanneer het de sociale gerechtigheid leert beoefenen. De rijken moeten meer afge ven en begrijpen, dat bezit zekere plichten geeft, en de arme moet niet in iederen welgestelde zijn vijand zien. Het komt hier op neer, dat allen elkander van weerszijden helpen en ondersteunen." „Houdt Uwe Eminentie een verandering in de kerkelijke hiërarchie voor noodzakelijk?" „Ik weet niet, aldus de kardinaal, waarop u zinspeelt, maar u is verkeerd ingelicht: in de huidige botsing, die zijn oorzaak vindt in sociale wantoestanden en nog vele andere dingen, is de Kerk het slachtoffer. Zij wordt als de zondebok aangezien." „Is het waar, dat een gedeelte van de on dergeschikte geestelijkheid met de bolsjewis ten sympathiseert en zich aan hun zijde heeft gesteld?" „Dat is een leugen, zooals er zoovele in omloop zijn. Ik zal het u precies zeggen: Van de ongeveer 25.000 priesters zjjn er slechts twaalf geweest, die de zaak van het bolsjewis me steunen. Zij zijn mij allen persoonlijk be kend. Het zjjn ongelukkigen, die verblind zjjn, en niet weten wat zjj dóen", aldus luidde het antwoord. „Welke zullen de voornaamste punten zijn in het Concordaat, dat met de nationalistische regeering van Spanje zal gesloten worden?" „Een toekomstig Concordaat moet van deze gedachte uitgaan, dat Kerk en Staat elkander van weerszijden moeten helpen. Vooral het probleem van de jeugdopvoeding is zeer ge wichtig; zjj moet In het toekomstige Spanje op christeljjken grondslag worden opgebouwd. Ook het christelijk huwelijk is een punt, dat niet verwaarloosd mag worden." „Is Uwe Eminentie voor een restauratie van de monarchie?" „Men heeft voortdurend beweerd, dat Kerk en monarchie in Spanje onafscheidelijk ver bonden waren. Het feit, dat wij getracht heb ben onderhandelingen aan te knoopen met de republiek weerlegt dit. Als het Spaansche volk dróómt van de voortzetting van zjjn historische grootheid, dan is het mogeljjk, dat het daarbij denkt aan de monarchie. Niet de staatsvorm is voor ons echter beslissend, maar wel het christelijk karakter van een staat." Nog een vraag: „Ziet Uwe Eminentie ver band tusschen de Kerkvervolging in Mexico en die in het roode Spanje?" „Ja zeker. Achter deze beide gebeurtenissen zie ik de hand van de internationale vrij metselarij. Deze is het ongeluk van Mexico en eveneens van Spanje. Haar relaties waren invloedrijk genoeg om de geheele politiek te beïnvloeden." Deze belangrijke verklaringen van den kar dinaal worden nog aangevuld door een inter view van dezelfden correspondent met Mgr. Oloechea, bisschop van Pampluna, over den materieelen toestand van de Katholieke Kerk in Spanje. Tegenwoordig bezit de kerk in Spanje geen z.gl latifundiën meer. Het land, dat vroeger aan de Kerk behoorde werd in 1830 door den staat ontnomen en aan den rijken adel ver kocht. Het grootgrondbezit van meerdere Spaansche Grandes stamt daarom uit dezen tijd. In het Concordaat van 1861 verplichtte de Spaansche staat zich om de geestelijken te onderhouden als een schadeloosstelling voor de in beslag genomen goederen. Deze regeling bleef geldig tot aan den val van de monarchie. De republiek nam de wei nige bezittingen aan kerken, scholen en pasto rieën nog van de Kerk af. Eerst werd ondersteuning ingehouden, maar onder Gil Robles kregen de geestelijken 50 procent van het salaris, dat zij voor de revolutie hadden gehad. De meeste priesters krijgen nu een salaris van 1500 peseta's per jaar, een kleine min derheid 3000 peseta's, waarbij dan nog mis- stipendia en andere kleinere inkomsten ko men. Het vermogen van het bisdom Navarra be droeg naar de mededeelingen van Mgr. Oloe chea ongeveer 12 tot 15 millioen peseta's, die in hypotheken enz. waren belegd. Het grond bezit van het bisdom bestond alleen uit het bisschoppelijk paleis van Pampluna en uit den grond, waarop de kathedraal van Pam pluna was gebouwd. Van de rente van dit bedrag moesten 1000 priesters in 547 parochies onderhouden wor den; 160 van deze parochies waren zoo arm, dat de parochianen in het geheel geen tege moetkoming konden geven. Bij de kerken komen nog de kloosters voor mannelijke religieusen en 79 tehuizen- voor zusters, die allerlei instellingen onderhielden. Zjj zorgde voor onderwijs, voor de seminaria, hospitalen, klinieken en inrichtingen voor geesteszieken. Hierbij komen nog 21 kloosters van be schouwende orden. De grootere kloosters tel len over het algemeen 60 kloosterlingen of studenten en de overige kloosters g-emiddeld 12 broeders of zusters. Hun grondbezit is over het algemeen niet groot. Toen de correspondent vroeg, waaraan de meeste uitingen van haat te wijten waren, gaf de bisschop toe, dat er in het Zuiden van zgn diocees meerdere priesters waren, die hun taak niet goed vervulden en zich niet ge droegen als dienaren Gods, zoodat ook de menschen den godsdienst niet innerlijk be leefden. Daarbij was vooral rond Murcia de onwetendheid zeer groot. In het Noord-Oosten van Catalonië was meer welstand en meer godsdienstzin, en het moet gezegd worden, dat het niet de Catala nen waren, maar buitenlanders, die hier de kerken in brand staken. Over het algemeen waren het menschen uit Barcelona, die op het land hun woede gingen koelen op de weerlooze geestelijkheid. Toen de roode horden te Malaga zich bjj de verovering dier stad door de nationalisten tot een overhaaste vlucht gedwongen zagen, slaagde ook generaal Villalba, het hoofd der roode legermacht op het Malaga-front, er nog juist op het kantje af in, te ontsnappen. Alles ging echter 'zoo razend vlug in z'n werk, dat den generaal geen t*3 meer over bleef, zjjn koffers mee te hemen. Aan deze omstandigheid is het te danken, geljjk uit een relaas in het Fransche blad „Le Jour" blijkt, dat de witte troepen beslag hebben kunnen leggen op een kleinood van onschatbare waarde, dat zich in een reistasch van den gevluchten generaal bevond. Tusschen pakjes bankbiljetten ter waarde van bijna 100.000 pesetas, tusschen schitteren de en kostbare juweelen en een prachtig kruisbeeld, dat uit de kathedraal van Malaga was geroofd, vonden de soldaten van Franco tot hun groote vreugde een schitterende zilveren relikwie in den vorm van een hand. In dit kunstvol bewerkt kleinood zat een fijn-gevormde hand verborgen, waarvan de vingers versierd waren met stralende diaman ten, met smaragden, topazen en amethysten. Op de relikwie waren de woorden gegrift: „Teresa de Jesu" en wel in het handschrift van de heilige Theresia van Avila zelf. Want in de zevende eeuw bestond de wegens de verminking van documenten, die er het gevolg van was, wel eenigszins te bejammeren ge woonte, de letteren, welke de namen van heiligen vormden, uit de handschriften der heiligen uit te snijden en deze letters dan in hun relikwieën te griffen. De soldaten hadden hier dus wel degelijk de hand van de H. Theresia, welke in het Carmelietenklooster te Ronda bewaard was gebleven, totdat de rooden in Spanje aan het roer kwamen. In de relikwie is een kristallen ruitje aan gebracht, waardoor men de palm, den rug en de onderschelden leden van de fijn gevormde vingers kan zien. De hand van de heilige is op wonderbare wijze bewaard gebleven; het dor gedroogde vleesch is licht goudkleurig, net als een gouden juweel dat eeuwen oud is. Toen dr. Castro Albaran via den radiozender van Salamanca het heuglijke nieuws verkon digde in verheven bewoordingen, die trilden van vreugde, steeg in gansch Spanje een kreet van geestdrift op, welke de harten en de zielen van het katholieke Spaansche volk in ver voering bracht en een opperste hulde van vereering was voor zjjn geliefde groote Spaan sche heilige, Santa Teresa de Jesu. „La Santa .Espanola con Espana!": „De Spaansche heilige is met ons", Tiep het volk in een heilig enthousiasme uit. De hand die „De Kasteelen der Ziel" had geschreven, een teeder werk van heilige mystiek, berustte thans weer te Salamanca, onder de, veilige hoede van generaal Franco. En heele volksscharen togen weldra naar de kathedraal, waar duizenden ingetogen wachtten, om met ontroerden eerbied een kus te drukken op de heilige relikwie. Deze omsingeling is het gevolg van de ver overing van den San Claudio-pas door de re- geeringstroepen, en deze pas vormde den eeni- gen verbindingsweg, waarlangs de belegerden van Oviedo nog, van Grado uit, munitie en levensmiddelen kregen toegevoerd. Gisteren echter werd een nieuwe geweldige aanval op de rechtsche posities ondernomen Het is een der bloedigste episodes geworden van het offensief tegen Oviedo. Drie uur lang liet de regeeringsartillerie een ononderbro ken hagel van granaten neerkomen op de stellingen der nationalisten, die slechts met een machinegeweervuur dit intense vuur kon den beantwoorden. Desondanks hielden Franoo's mannen stand en wellicht zou ook deze aanval der Basken op niets zijn uitgeloopen, ware het niet, dat de inmiddels opgestegen luchtmacht der nationalen de onbegrijpelijke fout beging, in stee van de aanvallers, de posities der ver dedigers met een moorddadig vuur te besto ken en aldus de laatste weerstandskracht der eigen mannen te breken. MADRID, 3 Maart. (HAVAS.j Met ingang van 11 Maart wordt het broodverbruik te Ma drid gerantsoeneerd. Dagelijks wordt 300 gram per hoofd verstrekt. Het rantsoenstel sel geldt ook voor een aantal dorpen in de nabijheid der hoofdstad. WASHINGTON, 3 Maart. (UN. PRESS.) De vroegere directeur van het departement van handelsmarine, Joseph Weaver, eischte vandaag tijdens de debatten in de commissie voor de handelsmarine van het huis van afge vaardigden nadrukkelijk, dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de steeds toene mende berichten over den woelarbeid van de communisten en andere links-radicale elemen ten in de Amerikaansche handelsmarine. Weaver verklaarde, dat mogelijkerwijze de communisten de voornaamste verantwoorde lijkheid dragen voor de geweldige zeelieden staking, welke kort geleden aan de kusten van den Stillen en den Atlantischen Oceaan de geheele Amerikaansche scheepvaart maan den lang heeft stilgelegd. Ten bewijze hiervoor toonde hjj communisti sche vlugschriften, welke in de havens aan de Oostkust zijn uitgereikt en waarin de zee lieden worden aangespoord, hun arbeidspapie- ren welker verplichte invoering, zooals be kend, een der aanleidingen was tot de sta king, te verbranden. BRUSSEL, 3 Maart (HAVAS). Naar aan leiding van een artikel in het Belgische blad „Le Soir" had de leider der rex-beweging, Degrelle, een vervolging tegen dit blad doen instellen, daar hjj niet wilde toestaan, dat iemand hem er van beschuldigde, voor zjjn campagne Duitsch geld aan te nemen. Hij eischte een schadeloosstelling van 300.000 frs. Vandaag is de behandeling van deze zaak begonnen. De advocaat van het blad betoogde, dat het programma van rex beoogt, België te veranderen in een federatieven staat, onge veer als die, welke ontstaan is tijdens den oorlog, dus tijdens de bezetting, en die de goedkeuring der Duitsche autoriteiten had verkregen. Het is dus een anti-nationale beweging en de pers heeft dus het recht, de aandacht van het land op deze zaak te vestigen. De advocaat van Degrelle antwoordde hier op, dat Degrelle het land een grooten dienst heeft bewezen door zich met de Vlaamsche leiders te verstaan. Onze correspondent te Parijs meldt ons: Naar aanleiding van een door de „Union Latine" georganiseerd bezoek aan het graf van pater Charles de Foucauld in December j.l. is besloten gelden bijeen te brengen, niet alleen voor het onderhoud van de kluis te Beni-Abbes en die te Tamanrasset in den Hog- gar, maar ook, om bij zijn graf en wel te El Golea een kerk te bouwen, de eerste kerk in den Hoggar en zelfs de Sahara. Zooals be kend, bevindt zich de verst gelegen op den weg naar „de gebieden van het Zuiden", het Noordelijk deel der. Afrikaansclie woestijn- vlakten, te Touggourt. BERN, 3 Maart (Havas). De universiteit van Lausanne heeft Mussolini als oud-student van deze hoogeschool genoemd tot doctor ho noris causa in de sociale wetenschappen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3