ZONDER RECLAME DE DRUKINKT MAANDAG 8 MAART Ï937 NIEUW GEBOUW VOOR DEN GENEESKUNDIGEN DIENST. I Op het terrein van het voormalig Armhuis aan den Schiedamsche- dijk en Vasteland. Tevens huisvesting van diverse particuliere instellingen. TOSCANINI DIRIGEERT, 1 philharmonisch concert. Rotterdam heeft de. primeur van zijn optreden in Nederland. Met laaiende geestdrift is de maestro gehuldigd. TRIO RIE KOOL. HET RESIDENTIE-ORKEST TE ROTTERDAM. LUCHTBESCHERMING. HILLEGERSBERG. ROTTERDAMSCH LEESKABINET. VOOR DE ZUSTERKENS OP DE FIETS. GEMEENTERAAD. GRONDVERKOOP. STILLE OMGANG. GEVONDEN VOORWERPEN. BERICEL EN RODENRIJS. ONDERWIJ SVOORDRACHTEN. RECHTBANK TE ROTTERDAM. TENTOONSTELLING „BOEFJE". ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. BRANDWEER-MUTATIES. KAMPIOENSCHAP VAN R'DAM EN OMSTREKEN. BDRGERLIJkIT stand. MAASSLUIS* Het gebouw aan het Achterklooster, thans in gebruik bij den Gemeentelijken Geneeskun digen- en Gezondheidsdienst, voldoet niet meer aan de tegenwoordige eischen. Het groote aantal personen, dat in dit gebouw da gelijks moet worden gecontroleerd, gekeurd of behandeld, vordert een grootere ruimte voor wachtgelegenheid, dan beschikbaar is Bovendien verkeeren verschillende gedeelten van het gebouw in slechten staat, terwtjl een zich voordoende, verzakking allerlei bezwaren met zich brengt. Daarbij komt, dat in ver band met het gebrek aan ruimte verschillen de onderdeelen van den Dienst moesten wor den ondergebracht in een gebouw aan den Oostzeedijk. Hierdoor wordt veel ongerief en tijdverlies veroorzaakt, terwijl het verband tusschen den Centralen Dienst en de daar gevestigde afdeelingen (besmettelijke ziekten, hygiëne, quarantainedienst, geneeskundig schooltoezicht en onderzoek van zwangeren) losser wordt dan wenschelijk is. Ook de huis vesting van de gemeentelijke polikliniek voor huid- en geslachtsziekten aan de Nieuwe Ha ven is niet meer voldoende, zoodat daarvoor eveneens een voorziening moet worden ge troffen. Het was den Directeur van den Dienst be kend, dat ook verschillende particuliere instel lingen, te dezer stede werkzaam op het ge bied van de gezondheidszorg, behoefte hebben aan betere huisvesting. Een onderzoek van de vraag in hoeverre het mogelijk is hierin op afdoende wijze te voor zien heeft tot de conclusie geleid, dat ge tracht moest worden een gebouw te vinden, waarin al le voormelde dien sten en instellingen kunnen worden opgenomen. Daarbij is de keus gevallen op den hoek van denSchiedam- schedijk, Vasteland en Baan, welke plaats zeer gunstig ligt in het centrum der stad, dicht'bij de haven, terwijl zij gemakkelijke be reikbaar is met tram en veerboot. Nagegaan is in hoeverre het voormalige armhuis, het welk zich daar bevindt, kon dienen voor het beoogde doel. Daarbij bleek de bestaande in deeling van dit gebouw volkomen ongeschikt te zijn. Het was derhalve noodzakelijk, dat het be staande gebouw werd afgebroken en een nieuw gebouw aldaar gesticht. Aangezien dit een aanmerkelijke uitgaaf zou vorderen, heeft de Directeur van den Gemeentelijken Genees- kundign- en Gezondheidsdienst zich tot het Bestuur van een particuliere instelling alhier gewend met de vraag om financieele mede werking te verleenen. Van dit Bestuur is daar op een bevestigend antwoord ontvangen met dé'bereidverklaring om in de bouwkosten voor ten hoogste 1/3 gedeelte bij te dragen tot een maximum van 200.000, met dien verstande, dat deze bijdrage niet ineens zou kunnen wor den verleend, doch over eenige jaren zou moe ten worden verdeeld. De kosten van den bouw en inrichting waren aanvankelijk door den Directeur van den Tech- ischen Dienst geraamd op 555.800, doch in verband met prijsstijging, mede als gevolg van de depreciatie van de munt, kon met dit be drag niet meer worden volstaan, doch zou moeten worden uitgegaan van een bedrag van 600.000. Na aftrek van de bijdrage van de particuliere instelling bleef derhalve 400.000 voor rekening der Gemeente. Na langdurige onderhandeling met het Werkfonds 1934 is van deze instelling de toe zegging verkregen, dat zij medewerking zou verleenen voor het financieren van laatstbe doeld bedrag. Bij het beoordeelen van de kos te* kan er rekening mede worden gehouden, dat met de uitvoering van dezen bouw naar schatting rond 7100 manweken arbeid ge moeid zullen zijn. De uitvoering zal derhalve zeer beduidend bijdragen tot werkverruiming en in verband daarmede tot vermindering van de steunuitkeering voor werkloozen. De des wege te verkrijgen besparing voor Rijk en Gemeente kan op rond 51.000 worden ge steld. Als resultaat van het gepleegde overleg kan worden aangenomen, dat de navolgende in stellingen in aanmerking wenschten te komen om in het nieuwe gebouw te worden gehuis vest: Vereeniging Instituut voor Tropische Ge neeskunde RotterdamLeiden. Nederlandsche Vereeniging tegen vallende ziekte, afd. Rotterdam. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Nederlandsche Vereeniging tot bestrijding van het Tandbederf „Hét Ivoren Kruis". Genootschap tot bevordering der Koepokin enting Rotterdam. Vereeniging tot Voorlichting bij Beroeps keuze. Vereeniging Rotterdamsche Raad voor Kin- deruitzending. Bureau voor Medische Sportkeuring „Rot terdam". Consultatiebureau voor lichamelijk gebrek- kigen. Bureau voor den ambtenaar voor de nazorg van oud-leerlingen van scholen voor B. L. O. en de opvoeding van de rijpere jeugd. Consultatiebureau voor Alcoholisme. Rotterdamsche Vereeniging ter behartiging van de maatschappelijke belangen van zenuw en zielszieken. Met een en ander heeft het Staatstoezicht op de Volksgezondheid zich vereenigd. Uiteraard is het van belang, dat de weten schappelijke werkers op zoo verschillend so ciaal gebied, die voortdurend met elkander in onderling contact moeten staan, voortaan in één groot centrum bij elkaar zullen zijn, het geen ongetwijfeld hun werk ten goede zal ko men; immers de onderlinge raadpleging en bespreking, welke thans door de verspreide ligging der instituten dikwijls moeten worden nagelaten, worden er door vergemakkelijkt, niet alleen ten voordeele van het wetenschap pelijke peil dezer werkers, doch tevens van al diegenen, die door hen worden verzorgd. Bovendien ontstaat voor de laatsten (feitelijk allen op eenigerlei wijze misdeelden), die zeer dikwijls van de eene naar de andere inrichting moeten worden verwezen, met als gevolg moei te en inspanning of bezwaarlijk te betalen vervoerkosten, het belangrijke voordeel, dat practisch alle diensten op het gebied der volks gezondheid in één gebouw zijn vereenigd, Voor 1937 zal vermoedelijk nog een bedrag Vein 81.000 kunnen worden verwerkt. Voortreffelijke vertolking van Chopin's f-moll-concert door Coba Rijneke. Bij zijn betreden van het podium vond Flipse een groote lauwerkrans, terwijl de orkestleden hem staande ontvingen. Het pu bliek applaudisseerde. Dit alles was bedoeld als een hulde voor Flipse's succesvol optreden ,als dirigent in Boedapest, 't Was sympathiek en het zal hem goed gedaan hebben. Na een warme weergave van Francks Psyché declameerde Jac. van Elsaker het Hexenlied van Schillings. Aan de eendaagsche, lichte ongesteldheid I Max van SchilIin^s' cle componist van het van Toscanini op Woensdag j.l. waardóór Hexenliecl is in ons Iand voornamelijk bekend twee repetities met het residentieorkest ver- als melodramatieus. De vereeniging van het loren gingen, heeft Rotterdam het te danken, gesproken woord met illustreerende muziek dat het de primeur heeft gekregen van het keeft meermalen toegepast. Het laagste optreden van den beroemden Italiiaanschen werk °P gebied, het Hexenlied, op het dirigent in ons land. gedicht van Wildenbruch, heeft een algemeene De hooge entreeprijs schijnt ook voor Rot- vermaardheid gekregen en het 's in de lite- terdam geen beletsel te zijn geweést, want ratuur van dit genre dan ook eeP d«" best de groote Doelezaal was geheel bezet met een geslaagde oplossingen. Dit declamatorium is uitgelezen publiek, vol spanning om den de Inutste jaren, vergissen we ons niet, zoo „grootste der grooten" van het dirigenten- I g°ed als &ehee]- van de programma's der sym- gilde te zien en te hooren, hoe hij op heel bijzondere en op „nooit gehoorde" wijze het residentie-orkest, dat. we de twee laatste sei zoenen onder zooveel groote dirigenten, op zoo voortreffelijke wijze hebben hooren mu- phonie-orkesten verdwenen. 't Is ook al weer jaren geleden, dat Wülner er triomphen mee vierde en zijn toehoorders wist te boeien en te treffen door de zeer bij zondere kracht van zijn woord en zijn impo- siceeren, zou laten spelen. Er was veel toilet neerende en meesleepende manier van zeggen gemaakt, zoodat de zaal een feestelijken aan- 3n voordragen. Hij was de stemminguitbeel- blik had. 3er par excellence. Als zoodanig leeft de her Onder de aanwezigen merkten we op mnering nog voort bij hen die hem eens zeer vele musici en dirigenten uit Rotter- boorden. dam en andere steden. Ook minister Slotema- na zoove'e larcn hebben we het Hexen ker de Bruine en oud-minister Marchant wa- bed weer eens gehoord en genoten, nu ge ren onder de toehoorders. zeg13 en voorgedragen door Jac van Elsacker. Zou een orkest onder leiding van Toscanini bet is door zijn stimlich mooie en ver werkelijk zoo heel anders, zoo wonderbaar- zorgde zegging, zijn doorleefde voordracht, lijk, zoo sensationeel, zoo „hemelbestormend", dat (lic oude herinnering aan Wülner weer zoo van intense schoonheid en van een nooit de vergetelheid is naar voren gekomen, ondergane geimponeerdheid te hooren zijn, °4t moge Elsackers groote lof zijn. Deze als we, om er een paar te noemen, van het declamator weet de stem te buigen en te Concertgebouworkest onder Mengelberg, van vormen tot expressieve dramatische accenten Beinum, Walter en Monteux of het Residentie- en ook tot lyrische ontroeringen, vol teeder- orkest onder Neumann, Dobrowen, Szell en beid. Hij verstaat ook de kunst, wat hij zelf Votto, ook dirigenten van allergrootste repu- aanvoelt en beleeft, ook aan zijn hoorders mee tatie en naam, in bijna volmaakte reproductie te deelen en ze het met groote intensiviteit gewend zijn? te doen beleven. Hij vond in het orkestspel een We hebben ons geheel objectief en nuchter kleurige en stemmingwisselenden illustra te luisteren gezet, los van alle suggestie, wel- tieven achtergrond en omlijsting voor zijn ke van lof, aanbidding en verheerlijking over- gesproken woord, vloeiende, in den zevenden hemel zwevende be- werd met groove attentie gevolgd en wonderaars ons hebben willen suggereeren bad een flink succes te boeken, geuit door over de wonderlijke dirigenteneigenschappen hartelijk applaus en bloemen, van dezen 70-jarigen maestro. ^a de pauze speelde Coba Rijneke het f-moll piano-concert van Chopin. Ze gaf een voor- Het program, samengesteld uit oude en treffelijke vertolking er van en* in samen- vertrouwde paradenummers van verschillen- werking met het orkest maakte zij haar re de geaardheid en stijl gaf wel volop ge- productie tot, zonder eenig voorbehoud, een legenheid een juist en volledig oordeel te vor- daad van mUzikale beteekenis. Coba Rijneke men, omdat dit oordeel niet afhankelijk was is een pianiste van beteekenis, maar in dit van eenzijdigheid van gereproduceerde wer- pianoconcert heeft ze wel bijzonder haar mooie ken of gebrek aan stijlgevarieerdheid. en groote pianistische hoedanigheden tot En na al de uitgevoerde werken in Tos- uiting gebracht. Heel het concert zette ze in canini-opvatting en interpretatie te hebben de echte Chopin-sfeer, vol dichterlijkheid en gehoord, is onze eindindruk, .dat we die charme en bewogen gevoeligheid. Haar spel gloeienende begeestering en tot nu toe onge- jr van gave distinctie, zelfbewust, zeker en kende extase niet hebben doorleefd, dat we beheerscht. Haar prachtige en parelende teeh- het „wonder" in ons niet hebben voelen vol- niek is zoo hoog opgevoerd, dat ze haar ge- trekken, die men van een orkest onder Tos- heel los maakt van de materie. Heel haar spel canini zoo schijnt de legende nioetL van een bijzondere duidelijkheid en door- ondergaan. zichtigheid, de cantilenes zijn bloeiend en Wat niet wil zeggen, dat we geen diepe zangerig en haar bijzonder toucher doet zelfs bewondering hebben voor het machtige leider- de teerste pianissimo's nooit aan adel in- schap van den meester, voor zijn nog sterke boeten. en frissche vitaliteit, voor het fabelachtig Ze heeft de toehoorders, die geboeid haar geheugen dat hij, bij zijn dirigeeren uit het Spei volgden, groot genot geschonken, waar- hoofd, waarbij hem niets ontgaat en waarbij /oor zij haar op spontane wijze hebben ge hij alles punctueel aangeeft, toont te bezitten, huldigd. Met een arm vol bloemen, moest ze Toscanini is een dirigent van allerhoogste het podium verlaten. Zeer terecht heeft ze standing en capaciteit, een heerscher en sug- Flipse en het orkest in het succes laten gestief leider, die met Zuidelijk entrain het deelen. G. ensemble aanvoert en zijn visie door het or kest tot uiting weet te brengen. Maar al deze kwaliteiten hebben we ook bij andere dirigenten gezien en gevoeld. Wat aan zijn directie o.m. iets apparts geeft, en door het orkestspel wordt gedemonstreerd is de sterk geprononceerde Italiaansche inslag ervan, de Het Residentieorkest diat Zaterdagavond vurigheid en liefde voor scherp contras'tee- onder Toscanini concerteerde, stond Zondag- rende effecten welke ontegenzeggelijk impo- nii-ddag weer onder leading van Dobrowen. I T_inf o/vn oonr K^owr» wiza.4- A/n Kckf*o /Muro»*rti Een intieme muzikale middag te Rotterdam. In de zalen van de'veiiingsmeester v. Marle, de Sille en Baan heeft het trio Rie Kool (piano), C. Chasler (viool) en J. Güttlich (cello) gistermiddag een concert gegeven bestaande uit trios van Loeillet, Rie Kool en Voormolen. Het was bedoeld als pièce-de- résistance van den Kunstzondag, welke de R. 33 van tijd tot tyd houdt. Voor zoover de accoustiek van de zaal in staat was de muziek te geven wat haar toe kwam, is het een heel geslaagde middag ge weest. Het trio Rie Kool vooral zouden we echter gaarne nog eens hooren, in ©en betere omgeving. Voor zoover we het thans konden beoordeelen is dit nog zeer jonge werk een herhaling zeker waard. Wat de uitvoering betreft, deze was in zeer goede handen, hetgeen ook voor de beide andere werken gezegd mag worden. Er werd een ensemble-spel geboden dat bekoorde door een groote eenheid van gedachte en stijl. Dit trof ons vooral na de pauze in het trio van Voormolen, muziek die geheel open ligt en zeer veel eisoht van het aanpassingsvermogen der uitvoerenden. Impressionistisch van in slag vraagt het werk uiterst subtiel spel en een groote beheersching. Dit alles wisten zoo wel Rie Kool als de beide strijkers ten volle te bereiken, zoodat de leden van de R. 33 hun dankbaarheid toonden in een gul applaus. De voorzitter der vereeniging, de heer Tielens. zorgde voor een kleine verrassing in den vorm van een ring voor ieder der uitvoerenden, welke hy met een geestig speechje overhan digde. De muzikale middag, met de schilderijen van de leden als entourage, had een intiem karakter, hetgeen er wellicht toe bijgedragen heeft, dat er zoo goed gemusiceerd werd. neeren en geestdrift wekken, maar niet altijd verantwoord waren. Wat by hem zeer opvalt is het bijzonder scherp geaccentueerd rhythme, wat echter ook, als het te sterk wordt aangezet, zijn nadeel kan hebben, zooals bleek uit de ver tolking van Schuberts „Unvollendete". Juist door het rhythme te opvallend te markee ren, kreeg de uitvoering ervan een soms te martiaal karakter en kwam de poezie wel eens in 't gedrang. Schuberts werk hebben we dan ook wel eens met meer ziel en ge voeliger gehoord. Doorzichtigheid van het klankenweefsel en duidelijkheid van stemvoering is, met een tot Het concert begon met Webers ouverture „Oberon" vol spirit en meesleepend elan ge speeld. Daarna kwamen twee Russen aan 't woord: Moussorgsk-i's inleiding tot de 3de acte van de opera „La Kovantchina" en Lia- dows legende „Kikimora" voor orkest. Do- brouwen die als geen ander, het karakter der Russische muziek aanvoelt en begrijpt, gaf. beide wei-ken met een wonderlijke kleur- schildering en bloeiende klankgeving in een ideale technische verzorging. Na de pauze Bramhs' 2de Symphonie in een uitvoering, waarbij alle zwaarwichtigheid verre was. Met bijzondere duidelijkheid en doorzichtigheid werd het werk met alge heel e toewijding- en weldoende warmte ge in alle finesses toegepaste fraseering en dynamische schakeering zijn fort. Ook den 9Peeld" Poezle bloelde er ln °P ln umiS" orkestklank weet hij tot het ideale te culti- heid' gla;ns en °lobd stl,aalden in vc>Ue schoon- veeren en de orkest-techniek tot het hoogste heid' Heel de vertolking sprak van tintelend niveau op te voeren leven en sterke inspiratie. Dobrowen toonde Het orkest werkte heel den avond onder weer de begeesterende leider, steeds hoogspanning, tot het uiterste gespannen, sterk «n van.intense muzikaliteit, waardoor kalmte en" beheerschtheid wel eens 200 meesleepend- was de vertolking, dat leider leden en het contact tusschen leider en orkest en orkes'- °P buitengewoon geestdriftige wijz;e (de beide eerste deelen van „La Mer" van De- werden gehuldigd. Dobrowen werden bloemen bussy) niet altijd volmaakt was. Verreweg I aanoCboden. het beste van heel den avond was ons: Ouver ture en Bacchanaal uit „Tannhauser" en de Ouverture „Meisters-inger von Nümberg". Hier kwam de opera dirigent, die o.m. in Bay- reuth zijn leidersgaven heeft kunnen ont plooien te voorschijn. Dat was muziek van on gekende spanning, van heftige realiteit, bran dende dramatiek en bloeiende lyriek. Hier wist Toscanini in massale klankontplooiing en weelderig melos, alles uit het orkest te halen, wat er maar uit te halen is. Daar toonde hy zich den beheerseher van vorm en strakke lijn en den meested van detailbeweging. En als hij dit alles na slechts enkele re petities heeft weten te bereiken is dit, behal ve aan zijn machtig, influenceerend en begees terend leiderschap en zijn domineerende muzi- Soliste op dit concert was de zangeres Judith Toff. Haar stem is van mooie kwali teit; in haar stembehandeding valt veel te loven, al zullen de hooge noten nog aan soe pelheid losheid en sonoriteit moeten winnen. Ook zal de klank- en kleurversoheidenheid van het geluid nog meer verfijnd en gevoe liger moeten worden. Wat haar voordracht betreft, kregen we sterk den indruk, dat ze met het zingen van Mahlers: „Lieder eines f ah rende GeseJlen," nog te hoog gegrepen heeft, voor haar uitbeeldend verrrfogen. Er waren wel enkele goede momenten, maar als geheel gaf haar voordracht nog te weinig blijk van een voldoend tekstbegrip en geeste lijke inleving. Dat de samenwerking tusschen het orkest en de- zangeres niet ideaal .was kon niet Aan het 78ste jaarlyksch verslag van het Rotterdamsch Leeskabinet ontleenen wij het volgende: Nagaande wat het afgeloopen jaar ons ge bracht heeft, moeten wij in de eerste plaats weder onze dankbaarheid uiten jegens de stichting „Bevordering van Volkskracht" voor den steun, dien wij harerzijds ontvingen en die ons in staat stelde, ons cultureel werk voort te zetten. Wat door verschillende bibliothecarissen nog slechts als heimelijke wensch tot dusver werd gekoesterd, konden wij in het afgeloo pen jaar ten genoegc van onze inrichting en van onze leden verwezenlijken: met 1 Septem ber openden wij een z.g. „winkel" in een ver trek nabij het Uitleenbureau. Reeds maakten velen hiervan een dankbaar gebruik. Een nadeelig saldo "op de exploitatiereke ning van het voorafgaande jaar van ruim 3.000 en een nadeelig saldo op de balans van ruim 6.000 maakte het noodzakelijk, om in alle opzichten zóó te bezuinigen, dat weer herstel van evenwicht kon worden verkregen. Met een bescheiden batig saldo zijn wij dit jaar op den goeden weg gekomen. Gelukkig zijn er nog „Vrienden van het Leeskabinet". Zij hebben er dit jaar meer dan ooit toe bijgedragen, dat onze bibliotheek, naar den eisch, van belangrijke nieuwe werken en periodieken kon worden voorzien. Door de trouwe zorgen van mr. J. Coert bleef de steun der „Vrienden" op peil. Ook overigens zijn wij het heele jaar door met boekgeschenken overladen, van zeer ver schillende waardij. Daar waren honderden boe ken bij, die wij reeds bezaten, maar die wy konden omruilen, omdat ze er beter dan de onze uitzagen; ruim 300 hiervan gingen rechtstreeks naar de V. U.-zaal. Wat voor onze bibliotheek minder in aanmerking kwam, ging naar ziekenhuis of gevangenis, of vond in den „Winkel" een dankbaren eigenaar. De Muziekbibliotheek nam weder in om vang en belangrijkheid toe. De .uitleening nam ook dit jaar nog toe, afgezien van die in de V. U.-leeszaal, hoewel de daling van ons ledental nog steeds niet tot staan kwam. Het leeszaal-bezoek bleef merkwaardig constant, alleen met dit verschil, dat een deel van het bezoek zich naar den avond en naar den Zon dag verplaatste. Sinds aan het Gemeentelijk subsidie een einde kwam, was het duidelijk, dat met ons beperkt personeel en met onze beperkte mid delen op den duur aan de wenschen der Ge meente-Bibliotheek niet meer kon worden te gemoetgekomen. Zoo is dan eerst in April j.l. een einde gemaakt aan haar recht van in troductie bij ons en moest eindelijk in Septem ber alle uitleening aan haar worden stopge zet, behalve voor raadpleging in het gebouw zelf der Gemeente-bibliotheek. Laat ons ho pen, dat wij nog weer eens in staat zullen worden gesteld, onze deuren in deze richting te heropenen. In veel grooter mate dan voorheen de Ge meente-bibliotheek is echter den laatsten tyd de Volksuniversiteit onze aandacht en onze boeken komen opeischen. Cursussen voor medici. Naar wij bereids hebben medegedeeld houdt sinds Vrydag 26 Februari dr. Sneijders de Vogel van den Gemeentelijken-Geneeskundigen Dienst in de aula van de Ned. Handels-Hoo- geschool een cursus voor medici over het luchtbeschermingsvraagstuk. De cursus, die acht voordrachten omvat wordt bijgewoond door 50 doctoren uit Rotterdam en enkele randgemeenten. De bedoeling is, dat deze medici hun kennis weer mededeelen aan leden van E. H. B. o.- vereenigingen en andere groepen van de be volking, die bij medische hulpverleening als onderdeel van de burgerlyke luchtbescher ming onmisbare diensten zullen moeten ver leenen. De Zusterkens op de fiets, dat zijn de non nen van de R. K. Wijkverpleging, de Zusters die van den morgen tot den avond naar de zieken fietsen om hen thuis te helpen en te verplegen. Weet gij nog, dat de Wijkverpleging werd opgericht? Wij hebben toen hier ter plaatse om vijf fietsen gevraagd; den anderen mor gen reeds waren zij ter beschikking van de Zusters gesteld. Of de R. k. Wijkverpleging in een behoefte voorziet Thans zijn er tien nonnetjes in de Wijkver pleging werkzaam, en hebben zij in het af geloopen jaar 1936, naar de boeken uitwijzen, niet minder dan 52521 bezoeken afgelegd en haar zorgen over 848 stadspatiënten verdeeld. Alleen de balans moet dit jaar financieel aangevuld worden. De Wijkzusters hebben daarvoor wat nieuws bedacht. Zij hebben voor ieder een puzzle samengesteld, een legplaat waaruit een wijkverpleegster op de fiets moet te voor schijn komen. Deze puzzle is verkrijgbaar k 35 cent bij de R. K. Wijkverpleging, Henegouwerlaan 89, of door storting van 35 cent op het Gironummer van de R. K. Wijkverpleging 184376. Als gy meedoet aan deze puzzle, geeft gij weer nieuwe krachten aan de zoo noodige wijkverzorging van het Herlevend Rotterdam. De leden van den Raad zijn opgeroepen voor het houden van een vergadering op Don derdag 11 Maart a.s. Op de agenda staan o.m.: Her voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing en de invordering van de vermakelijkheidsbelasting. Het voorstel om in beroep te gaan bij de Kroon inzake de weigering van Ged. Staten met betrekking tot de melkvoorziening op de scholen. Het voorstel inzake onteigening van percee- len ten behoeve van den tunnelaanleg onder de Nieuwe Maas. Het nadere voorstel betreffende den aan leg van een tunnel onder de Nieuwe Maas, B. en W. stellen den Raad voor om in be- ginsei te besluiten tot verkoop aan de navol- gendë personen van de ach'tèr hunne namen vermelde perceelen bouwgrond: a. aan de Hollandsche Sociëteit van Le vensverzekeringen N.V. te Amsterdam een perceel aan de Mathenesserlaan, groot 1805 c.A., tegen 43.000 in totaal; b. aan den heer F. van Beers een perceel aan het Stadhoudersplein, een gedeelte, groot 1403 cct. tegen 32,50 en 'n gedeelte groot 632 c.A., tegen 5 per M2. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het genootschap van den Stillen Omgang, af- deeling Hillegersberg-Schiebroek, zijn bede vaart gemaakt naar de H. Stede. Te half elf werd eerst in de zetelkerk van de afdeeling, de St. Liduina, een lof ge celebreerd, waaronder door den directeur, Pastoor J. Filbry een opwekkend woord werd gesproken en ook de groote devotiekaars werd gewijd, welke op eiken Eucharistischen en Aanbiddingsdag branden zal. Na het Lof ging men met extra-trams naar het station, waar om 12 over half 12 de trein vertrok. Te kw. voor 2 kon de groep vanaf het Spui de Stille Omgang beginnen. Te drie uur werd in het „Torentje" door pastoor J. Filbry een plechtige gezongen H. Mis opge dragen, waaronder een toepasselijke predica- tie. Onder de H. Mis naderden alle deelne mers ter H. Tafel. Na ook gezamenlijk te hebben ontbeten, vertrok de groep welke uit 203 personen bestond, met den trein van 6.22 weer naar Hillegersberg. In het bureau van Politie, Hillegondastr., zijn de volgende gevonden voorwerpen gede poneerd: een sleutel, een handschoen, een. pakje met goed, een kinderschopje, een km- derhan dschoent j e. Bij vinders zyn te bekomen: 1 paar hand schoenen, P. v. d. Heuvel, Bergpolderplein 12a; 1 blocnote, van Toorn, Jac. Ruysdael- laan 29; 1 oliepomp, Helmich, Zestlenhoven- schekade 241, Overschle; 1 belsstingmerk, winkel Bas van der Heijden, Dorpsstraat; 1 gymnastiekschoen, Visseher, Koekoeks plein 6; 1 belastingmerk, Schiereck, Kleiweg 29; 1 actetasch, Bengsch, Straatweg 61; 1 kinderarmbandhorloge, L. Rottekade 296; 1 kinderarmband, Emmalaan 97. Voorts zijn opgevangen: 1 fox hond, terug te bekomen bij Stalk, Houtlaan 44; 1 herders hond, bij p, de Vheger, Kogelvangerstraat 12, Rotterdam; 1 bruinharig hondje, bij mevr, Ligtenvouwer, Bergsohe Plasiaan 1, BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: J. Burger 27 j. en L". M j Engelenberg 26 j. beiden alhier GETROUWD: D. J. Roest 31 j., alhier en P. J. M. Brunott 1 9j., Rotterdam L. Coolen 29 j. te Rotterda men P. H. Langeweg 28 j., alhier. BEVALLENA. v. Alphen geb. v. d. Siepkamp z. M. Vrinten geb. v. Beers d. Curatoren van het Erasmlaansch Gymna sium bevelen aan voor de benoeming als leeraar in de klassieke talen en de oude «e- schiedenis aan die onderwijsinrichting den heer Drs. G. H. Blanken, alhier. B. en W. dragen voor tot benoeming als tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal aan de gemeentelijke vakteekensc.hool aan de Ves- tastraat den heer H. Zoon alhier. tot benoeming als hoofd der 3e buitenge wone school voor lager onderwijs. 1. de heer D. van der Wal alhier, 2. de heer H. Lieffe- ring alhier, 3. de heer H. Siebelink te Zwolle kaliteit ook voor een groot deel te danken aan anders. Naar we vernamen is door gebrek aan de prachtige kwaliteit van het Residentie- tijd, tengevolge van de repetiües met Tosca- orkest, de paraatheid, de technische zekerheid uini slechts een vluchtig doornemen mogelijk de direct reageerrende muzikaliteit en 't hoog- geweest. g opgevoerd intenties-aanvoelen van de Haag- sche musici en andere, die het orkest hadden versterkt. Toscanini heeft dit ook niet onder stoelen of banken gestoken en het orkest in alle hulde Van 8 Maart tot 27 Maart, zal in het Kunst- laten deelen en het ook zelf op spontane wijze nijverheidshuis „De Distel"Schiedamschesin Oeoonc. I gel 65b, Rotterdam, en tentoonstelling ge- Na elk nummer werden den dirigent luide houden worden van aardewerk uit de pot- ovaties gebracht en na „La Mer" van Debus- tenbakkerij „Het Kruikje" en een collectie s> kwam minister Slotemaker de Bruine den textielkunst in verschillende technieken van Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: B. S., 22 jaar, bakkersknecht te Delft, thans gedetineerd, wegens diefstal verdachte had op twee achtereenvolgende Zondagen inge. broken in panden te Overschie, waarvan de bewoners tijdelijk afwezig waren, waarbij geld, kleeren, schoenen, een revolver en een paar doozen sigaretten waren gestolen tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. A. H., 63 jaar, loswerkman, gedetineerd, wegens een zededelict, tot 8 maanden gevan genisstraf met aftrek der preventieve hechte nis. W. M., 43 jaar, koopman te Poortugaal, gedetineerd, wegens eenzelfde misdrijf tot drie jaren gevangenisstraf. maestro op het podium de hand drukken. Na het laatste nummer van het program kende de geestdrift geen grenzen. Minuten lang duurde het applaus en het huidegeroep en telkens weer moest Toscanini terugkomen om te danken. vooraanstaande Hollandsche wevers. Dinsdag 9 Maart a.s. geeft het Ver. Rott. Hofstad-Tooneel (Dir. Cor. v. d. Lugt Melsert) in den Grooten Schouwburg te Rotterdam we derom een populaire vertooning van „Boef je" waarin Annie v. d. Lugt Melsert-v. Ees voor de 590ste maal de rol van Jan GroVers speelt. De personeel© stand van den „Rondgang langs de banen", is momenteel, na 5 ontmoetin gen de volgende: 1. Garnier, E.V.A. 387; 2. Brücker, Pompen- burg 370; 3. Franken, D.O.K. 364; 4. Koster Alle Neune 359; 5. Korte A.D.O. 355; 6. Strack van Schijndel, Alle Neune 353; 7. Van Leeuwen, Alle Neune, 351; 8. Sanders, D.O.K. 350; 9. Rijn- houwer, Excelsior 347; 10. Van Rijn, E.V.A. 345; 11. Van Onlangs, Prins Hendrik 345; 12- de Leede, Tous les Neuf 344; 13. Aarsbergen, 't Zuid 342; 14. Nieuwendijk, De Poedelaars 340; 15. Dik, D.I.K., Romein 339; 16. Bosman, D.O.P. 338; 17. J. Borkus, Alle Neune 338; 18. Mes, 't Valt niet mee 337; 19. Eyl Sr., Pompenburg 335; 20. Hendriks, 't Valt niet mee 334; 21. Vermin, Excelsior 334; 22. Ph. Scheffer, Tref fer Wint 333; 23. v. d. Graaf, V.O.L., 332; 24. Willemsen, Hous les Neuf, 330; 25. S. v. Gel der, A.D.O. 329. Ofschoon de uitslag nog wel wat gewijzigd zal worden, vallen de hooge totalen wel bij zonder op. Garnier loopt wel hard uit Zeker om wat reserve te nemen voor de laatste veld slagen? Er staan nog 8 beurten te wachten, terwijl er 5 geweest zijn. Nog veel kan ver anderen, doch reeds treft het, Brücker nog steeds als nr, 2 te zien. En dat te midden van al die bekenden. Het handhaven zal zwaar vallenl Benoemd zyn tot onderbrandmeester aan slangenwagen 3 de heer A. Breedijk, Nessen dyk 53a en tot onderbrandmeester aan slan genwagen 19 de heer H. K. Bottema, Bergsin- gel 229a. Op de Dinsdagen 23 en 30 en de Woensdagen 24 en 31 dezer zullen onder leiding van de Bil- jartvereeniging „Calandgevestigd in café restaurant Pschorr de wedstrijden om het kam pioenschap van Rotterdam en omstreken tweede klas klein biljart^plaats hebben. Aangiften van 5 Maart 1937. BEVALLEN: J. c Visser geb. v. Gelder d. A. Dool geb. Polderman z- c- Haspers geb. Schepen z F. E. Y Damave geb. ,Soetón| z. Vries geb. v» Schaik z a. T. M. Heynen geb. Goverde d. E. v. d. Graaf geb. v. Wingerden z. j. C. v. d Laar geb. v. Put z' v- Rijn geb. Nwakkelstein d. A. v. Arnhem geb. Bouwman d. -, p Hersman geb. Y- 'd Henst z. C. M. Ras geb v d Meijden d' M v. Leest geb v. d. star d D. M. Spellers geb Veldhoen d. p H v. Oers geb. Wijsmans z. A; -• Hoogstad geb. v Leenen z- C. P. Hoofdman geb Metselaar d. g. S Binnendijk geb. Ielemans d. P. H. Koop- mans geb- v',-, z- G. Tiemes geb. Tindal d. C.L- ur- -Hamman geb. Dogterom z P. J v. Ballegoie geb. Schenk d. C. v. Tien hoven geb Hoogendoorn z. N. v d." Geijs geb. B'^f/ERTEnirMr" KrÜ&sman geb. Vietsch d. OVERLEDEN: J. c. v. d. Velden d. 1 m. A j Hoffmann -wede. van D. D. Gundlach H 1 L de Jong wedr. van E. v. Drunen P- PJ- Hoogerwcrf vr. van A. Beekman 4b J- J. G Schoenmakers vr. van C. F. Baijens 'r A. J. w Danser vr. van B. R Peters b H. Goossens m van H. A. Maas 78 J. a F' -Kropff wede. v. W. H. Aalders 87 j. A- W. Braemer m. van M E. Dekker 59 j. G J. Le Pair wede van A. v. Iperen 80 j -A Letroy vr. van A den Held 75 j. J- v Wel- zenis m. van H. H Flaes 49 j. J v Dieden wede van W. Bceude 73 J. J- C. v. Noord d. 12 j. H, W Franke vr. van G. Lindeman 60 j. G. J. Weber m. van M. S. v. Dongen 52 1 J. Kooij -wede v. H. do Haan 73 j. k. M. Koudstaal wede .van K. Boersma 72 j. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adrian us C. M., zoon van G. L. van den Berg en A. M. Hulst Cor nelia J„ dochter van P. H. Horters en Th. C. Molenwijk Jasper en Trijntje, zoon en dochter van A. Sonneveld en N. Klapwijk Johanna E. M„ dochter van A. G. de Veld en J. M. van Winden. ONDERTROUWD: Marinus Buchner, 22 j. en Susanna Reijnen, 18 j. Aart Riet veld, 28 j. en Trijntje van der Voort, 27 j. OVERLEDEN: Pietemella de Vries, 88 j. wed. van B. Lobik Everardus A. G. van Steenderen, 81 j. wedr. van W. Schinkel Hendrika Oosthoek, 69 j., echtg. van F- Schipper. STILLE OMGANG V rij d agavond had in het Gezeüeiig'ebouw voor leden en belangstellender "een komst plaats van de afdeeling alhier van het genootschap De Stille Omgang. Nadat door den voorzitter, den heer P. v. d. Burg Jzn. in het kort was uiteengezet de regeling voor dit jaar, werd door den wel- eerw. heer N. de Rooi, o-ud-kapelaan dezer parochie, een rede gehouden over den Stille Omgang. Na heel in het kort de oorsprong te hebben geschetst, zette de eerw. spreker uiteen, hoe de toestand was op godsdienstig en maat schappelijk gebied in de Middeleeuwen, 't Is wel opvallend, dat God juist in die christe lijke middeleeuwen door verschillende wonde ren de aandacht wilde vestigen en het geloof en den eerbied wilde bevorderen voor de H. Eucharistie. In die dagen beteekende de H. Eucharistie de kracht en het middelpunt van het geloof, over geheel Europa beleden en beleefd. Thans staan we voor een conflict. De actie tegen God, uitgaande van Moskou en gepropa geerd over geheel de wereld, wekt op tot strijd, tot strijd voor God. Toen Parijs, Ber lijn en Londen nog niet beseften wat er gaan de was, klonk de stem van den Stedehouder van Christus, die in Genève niet mocht spre ken, over de wereld. Die stem is gehoord ge worden en er werd een andere koers inge slagen. Doch de strijd begint pas. Alle geloo- vige christenen en wij katholieken op de eer ste plaats hebben een voorname taak te ver vullen; niets meer of minder, dan te strijden Voor God zelf- De H. Eucharistie is daarbij het groote hulpmiddel, de sterkte en de kracht. Duizenden zullen weer in het nachtelijk duister, in voelbare stilte, de rozenkrans in de vuist gekneld, hu-n hulde gaan brengen aan den Koning-Eueharisticus. Wat een pracht-manifes tatie van geloof en vertrou- wen; de groote tegenhanger van de zonder- God-actie. De voorzitter sprak een welgemeend woord van dank tot kapelaan de Rooi, waarna door den zeereerw. heer Pastoor eveneens in waar- deerende bewoordingen tot den spreker werd g-esproken. Zijneerw. wekte hierbij de talrijke aanwezigen op zich aan te sluiten bij deze afdeeling van het genootschap en vooral pfac- tisch in toepassing te brengen, wat de spre ker zoo schoon had uiteengezet mee te gaan met den Stille Omgang door Amsterdam. RAADSVERGADERING. De raad dezer gemeente is voor een open bare vergadering opgeroepen tegen Vrijdag a.s. des avonds te half 8. Een 18-tal punten staan op de agenda vermeld. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM Voor een goed gevulde zaal heeft alhier de B. V. L. zijn jaarlij ksche bijeenkomst ge houden. Mede waren aanwezig de Burge meester, vele hoofdofficieren, o.m. de res.- luit.-kolonel J. P. Boots, commandant van 't Landstormkorps Zuid-Holland West. De voorzitter ds. F. W. H. Bramer, opende deze bijeenkomst na een welkomstwoord met de vraag „Wat brengt ons byeen". In een goed gedocumenteerde rede gaf spr. daarop het antwoord, waama een hartelijk applaus volgde. Hierop kreeg overste Boots gelegenheid eenige mededeelingen te doen, waarop door hem aan velen het brevet van konings- en scherpschutter werd uitgereikt. Ook door den Burgemeester werd een rede uitgesproken, die een ieder wist te boeien. Door kapitein Karres werden nog eenige medailles en de Hoboken beker uitgereikt. Dan werd het nieuwe lid van de plaatselijke com missie, pastoor v. d. Burg, geïnstalleerd. Ten- IS DE KRACHT VAN HEL. slotte werden de prijzen van den gehouden GEEN OMZET, GEEN WINST HUIDIGE ZAKENLEVEN wedstrijd verdeeld. Daarna bleef men eenigen tyd bijeen. nog

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2