KUYFERS KLOPPERS, BOUW- EN BETONWERKEN VERZAKTE FUNDEERINGEN TELEF, G9780 - SCHIEDAM DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 59ste JAARGANG. Nö. 17809 WOENSDAG 10 MAART 1937 VIER BLADEN. STADSNIEUWS. >fa WL ROTTERDAM. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM: TELEFOON 1NTERCOMM. No. 68085 INTEGENDEEL. DE RADIO-CENTRALE. GEVOBGEN VAN GLADHEID EN SNEEUW KETHEL. tram uit rails geloopen. rotterdammers In bot mans. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. NAAR DE ZES HONDERD DUIZEND INWONERS. Nog een tekort van 415. een bepaalde datum niet NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Ce ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2,55. By bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10, per dne maanden 3.by vooruitbetaling, incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 6 cent per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440 Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kampioen-advertenties van 20 woorden f 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ets. Familieberichten 10 ct. per regel en Kampioen annonces in de gezamenlijke vier dagbladen Het Nieuwe Dagblad; Nieuwe Schiedamsche Courant; Nieuwe Dordtsche Courant; Nieuwe Zuid-Hollander. De Gratis-OngevaUenverzekering bedraagt: 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1.000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 250.— voor het verlies van een hand, een voet o een oog; 100.— voor bet verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; 75.— voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; f 50.— voor het verlies van een volledig lid van een duim, of voor het verlies van 2 leden van een wijsvinger; 25.— voor het verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm of bovenbeen, onderarm of onderbeen, knieschij sleutelbeen of enkel; 10.— voor één lid of 2 leden van een anderen vinger. Alles volgens de geldende voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Met een grootsch gebaar biedt de z» neutrale?" Schiedamsche Crt dd 5 Maart j.l. haar lezers in een artikel Ontmaskerd" "6en bew£" aan te?en JN.S.C. 28/lS).StCn0graa£ °f JOUnlaÜSt? *S overgelukkig, omdat de Tinnriprria .^i 111 baar vergadering van j.l. v v] notulen der raadszitting van Vrijdag 22 Januari goedkeurde. ij adviseert clen raadsverslaggever van de .Nieuwe Schiedammer o.m. aan om puzzle- fabrikant, te worden. Werkelijk, het is ditmaal eens geen kwade uitdrukking geweest van den steeds persoon lijk wordenden schrijver der Sch. Crt. Iemand die puzzles zou ontwerpen, moet goed kunnen puzzelen. Zoo geeft het goedgekeurde notu- laire raadsverslag, waarover de „neutrale?" zoo verheugd is, ons ook weer het noodige materiaal op dit gebied. Onze lezers geven wij hier woordelijk weer, Nvat of te lezen staat in deze goedgekeurde otficleele notulen van den Raad d.d. 22 Jan. °P blz. 22 laatste regel van -onder be gint het; Wat het verslag over de terecht zitting- op het kantongerecht betreft, wil spreker wel als zijn meening meedeelen «at dit en nu' bedoelt spr. niet het verslag als zoodanig uiterst sensatio neel en zeer overdreven is. Dit is een puzzle voor ons! Onze lezers weten echter, dank zij ons „slechte" raadsverslag, dat er slechts op één verslag in deze raadszitting gedoeld werd en dat was het verslag over die rechtzitting van de z.g. „neutrale?" Sehied. Crt. d.d. 20/1 '37. WÜ wezen reeds op de groote koppen boven dat artikel. Zij luidden o.m.; De keuringsdienst en het slagersbedrijf. De Stad Schiedam bezit slechts één af- Reurings stempel. De Slagers ruimen het afgekeurde vleesch op, als het hun gelegen komt. Dit is volgens de Schied. Crt. niet sensatio neel. \\e zouden nog meer kunnen aanwijzen, doch het is reeds ruim voldoende. Wij puzzelen verder! De Voorz.: Het personeel zal, wat de wijze van keuren betreft, doen wat moge lijk is. Deze zaak was reeds bij mij in be handeling, vóór ze bij den kantonrechter ter sprake kwam. Op dit gezegde volgt dan zoowaar wat de heer van Duinhoven zeide: Het spijt spr., dat de zaak op deze wijze behandeld wordt en dat het verslag van de kantongerechtszitting van z o o "n fatsoenlijke, liberale krant als een sensati e-a r t i k e 1 iis aangeduid. Een goed lezer zou kunnen vragen of hier ergens een hiaat is. Wij lezen dan even het verslag in de Schied. Crt. over de zelfde raadszitting, geschreven door den zelfden raadsnotulist! Daar staat in de derde kolom onder: Sensatie? Den heer van Duinhoven spijt het, dat de zaak op deze wijze wordt behandeld en dat het verslag van de kantongerecht- zitting als een sensatie-artikel is aangeduid. Hier staan we weer voor een puzzle, ons zeker vriendelijk opgedragen door de „neu trale?" Doch wij Verwijzen onze lezers voor de afwisseling dan naar ons „slecht" ver weer: Raadsstenograaf of Journalist, N.S.C. d.d. 28/1 1937 Waar onze verslaggever dan toch maar precies dezelfde w«orden gebruikt als de nu goedgekeurde leele notulen den heer van Duinhoven doen zes-o-en w'j zouden nu het volste recht hebben den pachten tegen-schrijver zijn eigen woorden ï.erag te kaartsen, die hij ons toevoegde; als b v- in den mond leggen, fantaseerde nog iets bij elkaar, waar geen touw aan vast te knoopen was; enz. enz. Immers, dat verslaggever in de Schied. Crt. den heer van Duinhoven doet beweren en dat wat de heer van Duinhoven in de nu goed gekeurde raads- o u en zegt, is wel hemelsch breed ver- De opbouw van de monumentale entree der wereldtentoonstelling te Parijs, met de tivee houten torens. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het G emeentebestuur. SCHOUW. Ter kennis van de eigenaars van de lande rijen en erven, liggende in de gemeente Schie dam, tusschen den Rotterdamschendijk, den polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der gemeente Schiedam, wordt gebracht, dat op Woensdag 24 Maart a.s., des voormiddags om negen uur, een schouw zal worden ge dreven over de slooten om hun land of erf met de kunstwerken daarin. SCHIEDAM, 10 Maart 1937. schil. De raadsnotulist en de verslaggever zijn echter één en de zelfde! Doch lezer op blz. 25 van de goedgekeurde notulen lezen wij in de 5e alinea, waar een onverdacht A. R.-raadslid uitroept, naar aanleiding van verdere gezegden van den heer van Duinhoven en wel het raadslid Hooigendam: Dat is geen sensatie! Als er van te voren dus over geen sensatie gesproken is geworden b.v. door den voor zitter, dan zouden deze woorden van den heer Hoogendam ook misplaatst zijn. Wij weten echter beter. Aan het slot dezer blz. 25 lezen we dan: De voorz. wil om alle misverstand, dat mogelijk mocht bestaan weg te nemen, er op wijzen, net verslag als zoodanig in de krant (de Schied. Crt. Red. N.S.C.) buiten be schouwing heeft gelaten. Spr. heeft alleen gesproken over den indruk, die ont staan is naar aanleiding van wat de kan tonrechter en de getuigen op de zitting van het kantongerecht j.l. Woensdag heb ben gezegd. Het is zeker niet de be doeling geweest te zeg- g e n, dat de sensatie in de wijze van verslag geven zit. Nu moeten wij constateeren, dat hier toch staat als genotuleerd en goedgekeurd: „Het is zeker niet de bedoeling geweest te zeggen" enz. Nu vragen wij tooh aan ieder onbevooroor deeld lezer is het nu gezegd of niet dat, „de sensatie in de wijze van verslag- geven zit". Voor iedereen is het duidelijk dat een ex cuus steeds gemaakt mag worden. Doch hier wordt duidelijk, ongevraagd bewijs geleverd door den geachten spr. zelve, dat wat wij schreven in de N. S. C. d.d. 28/1 1937, niet van waarheid ontbloot is, zooals de raadsnotulen, alias Schied. Crt. verslaggever zulks wenscht te doen voorkomen. Wij schreven in de Nieuwe Schiedammer d.d. 28/1 1937: Zooals de zaak door de Schied. Crt. in het verslag over het kantongerecht is weer gegeven, onthoudt spr. zich van beoordeelin gen en de gezegden voor het kantongerecht gedaan. Vast staat echter, dat dit verslag uiterst sensatio neel is en zeer overdreven. Wil men hier (m den Raad - Red. N.s.c.) dan vragen ste.len, dan moeten ze gedocumenteerd zijn, na een onderzoek! De verklaringen moeten vaststaan. Het is zoo zeer naar den sen- ensationeelen kant. Nochthans moeten we trachten met alle middelen aan de ge wraakte toestanden tegemoet te komen. Er is geen aanleiding voor ongerustheid en zoo vervolgt spr. verder... Onze verslaggever haalt het niet in zijn hoofd moedwillig verkeerde veranderingen aan te brengen in hetgeen een raadslid of wie dan ook zegt!.! Daar is geen enkele reden voor. De geachte schrijver in de Schied. Crt., als raadsnotulist, toont zich angstig wanneer hij zegt aan het slot van zijn artikel „ontmas- kerd" aan ons adres: Misschien voelt de Nieuwe Schiedamsche courant neiging straks te komen aandra gen met: De notulen worden vervaardigd door iemand, die aan de Schied. Crt. ver bonden is! in verband daarmee willen wij opmerken, dat de raadsleden en ook de v0®™"er. voor de notulen worden af- gedru t, n de gelegenheid worden gesteld onjuistheden of vergissin gen die in de ontwerpnotulen voor moch ten komen te h e r s t e 1 1 e n. Als zij geen correcties aanbrengen en bii de vaststelling worden geen reserves gemaakt mag worden aangenomen, dat zij voor hun' rekening nemen, wat hun in de notulen in den mond wordt gelegd. Mooier kan het al niet. Hier geeft de Schied. Crt.-schrijver, alias raadsnotulist. nota bene volledig toe, dat hij de plank wel eens mis slaat. Dat wel eens correcties worden aangebracht is begrijpelijk. Dat onjuist heden mogen worden hergteld is voor ons en voor den onbevooroordeelden lezer een puzzle. Daarom zal uit bovenstaand antwoord aan de „neutrale?" wel duidelijk zijn, dat het raadsverslag van ons niets met puzzlefabri- cage te maken heeft. Integendeel. BURGERLIJKE STAND r-T^D^rAanë1ft€ van 89 Maart. GEBOREN: Antonius J. M„ zoon van P. OVERIFnp'ivC' Aleidastraat 142 OVERLEDEN: K. c. van Doom 18 jaar, Nassaulaan 75 h. van Leeuwen, 71 jaar Puttershoekschestraat 34 JAARVERGADERING R. K. VROUWENBOND. Pater Dr. B. Zuure spreekt over Afrika. Gisteravond had in den R. IC. Volksbond de jaarvergadering plaats van den R- K- Vrouwenbond. De zaal was zeer slecht bezet. Nadat het huishoudelijk deel der agenda was behandeld, de jaarverslagen publiceer den wij reeds in de N. S. C. van 4 en 9 Maart, was het woord aan Pater Dr. Zuure, van de Congregatie der Witte Paters van Lavigerie uit Boxtel, met zijn lezing ..In het hartje van Afrika". Op humoristische wijze, en aan de hand van vele lantaarnplaatjes heeft spr. de toe- hoordsters een kijkje gegeven op het Afri- kaansehe Missiegebied waar hij 20 jaar werkzaam is geweest. Spr. kwam in Afrika aan «5e Oostkust. Na zijn benoeming te hebben ontvangen als missionaris voor Oeroendi (midden-Afrika» vertrok spr. met eenige negers en veel ba gage om dezen post na 26 dagen loopen te bereiken. Het was een moeilijke tocht door de bergen. Erg droog is het daar. In 4 a 5 maanden valt er geen regen. Het gras en de planten zijn dan geheel zwart van de hitte. Maar als het dan weer geregend heeft, bloeit alles direct op. Men vindt er schitterende landschappen. Spr. wijst op de vele gevaren in Afrika o.a. de moerassen. Veel moeilijk heden en ontbering brengt het seizoen mee. Dieren vindt men er overal. Van de grooten heeft men weinig last, maar van de klein tjes des te meer. Alle negers, die op bezoek komen, brengen ze mee. Vele negerstammen heeft spr. bezocht en ondervonden, dat hun taal zeer poëtisch is. Voor kleeding ge bruiken zij den bast van den vijgenboom, die op een speciale manier bewerkt wordt. Aardige staaltjes vertelt spr. over de moe der en haar kinderen, waaruit blijkt, dat de verhouding juist is als bij ons. Muziek is er hoofdzaak. De negers leven er heelemaal van op. Op vermakelijke wijze draagt spr. ver schillende Afrikaansche liedjes voor. Spr. is echter niet naar de missie gegaan om lied jes te leeren, maar in dienst van Koning Christus en daarom wil hij over 't missiewerk spreken in een der mooiste missiegebieden. Vroeger waren alleen de menschen in Afri ka baas met soldaten en geld. Zij voerden alleen een ster in het vaandel! Het Kruis vaandel mocht niet worden vertoond. Maar God is er ook nog. God zond de Witte Pa ters! Dat is nu ongeveer 60 jaar geleden. Thans zijn er 1% millioen katholieken,, veel geestelijken en honderd duizenden kinderen op katholieke scholen. Veel priesterwijdin gen komen er voor. In het gebied van spr. waren 56.000 geloóvigen. Er waren dagen, dat er 16.000 H. Communie's uitgereikt werden. Urenlang moesten de menschen dik wijls loopen om de H. Mis te kunnen bij wonen en te kunnen communiceeren. Won derbaar is er dikwijls het groote, diepe ge loof. Heerlijk is het in den tegenwoordige» tijd zulke zielen te vinden. Veel medeleven ondervinden de Witte Paters uit Vlaanderen en Nederland, vooral uit Brabant. Spr. vraagt offers en gebed voor de Missie en be sluit met de hoop, dat in Schiedam het H. Geloof nooit zal verflauwen. Met eenige hartelijke woorden heeft mevr. Pluym den Eerw. spr. dank gebracht, waarna de vergadering werd gesloten. JUBILEUM Heden herdacht de heer L. A. de Groot, constructiewerker, den dag, waarop hij vóór 35 jaar in dienst trad bij de N.V. Werf „Gusto" v.h. Firma A. P. Smulders. Na door de directie te zijn gecomplimen teerd, waarbij zijn verdiensten zijn gememo reerd, is hem een gouden horlogeketting en een geschenk onder couvert overhandigd. Van de afdeeling constructie is hem een bloem stuk thuis bezorgd. Het verdere van den dag heeft de jubilaris in huiselijken kring door gebracht. R. K. OPENBARE LEESBIBLIOTHEEK. In de gisteravond gehouden jaarvergade ring van de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek werden aangeboden de jaarver slagen van den secretaris en den penning meester. De verslagen zijn niet in mineur, alhoewel de exploitatierekening toch nog een verlies toont over het boekjaar 1935 van 80.69. In de bestuursvacaturen werden de aftre dende leden herkozen n.l. de heeren G. J. Vincent, J. Engering en D. B. te Kolsté, terwijl in de vacature J. J. Exler'nog niet is voorzien. De R. K. Openbare Leeszaal blijkt aan hoe langer meer behoefte te gaan voldoen. Op het jaarverslag van den secretaris ko men wij te zijner tijd terug. DE SNEEUW. Tengevolge van den hevigen sneeuwval waren alle straten, die Maandag door het groote leger sneeuwruimers waren schoon geveegd, weer met een flinke laag sneeuw bedekt. Vanmorgen om half acht is het leger er weer uitgetrokken. Het werd door wind en zon krachtig geholpen. EXCURSIE NAAR V. d. BERGH. De S. M. h. V. en O. T. G. Symphonia heeft met 50 personen een excursie gemaakt naar v. d. Bergh's margarinefabrieken aan de Nassaukade te Rotterdam. Nadat het gezelschap namens de directie welkom geheeten was werd een inleiding gehouden, waarna het bedrijf bezichtigd werd. Tenslotte werd de groep in het restaurant thee aangeboden, met eenige ververschingen met Blue Band bereid. Het was een gezellige en leerrijke middag. Programma 5 voor Donderdag. Keulen: 12,35 Omroeporkest. Diver sen: 2.20—3.20. Parijs (Poste Parisien): 3.20 uitzending uit theater; Brussel (Ned. taal): 5.20. Omroeporkest; 6.05 Kinderuur tje; 6.50 Gramofoon; 7.05 voor de zieken; 7.20 Gramofoon; 7.50 Gesproken dagblad; 8,20 Omroeporkest; 10,10 Avondgebed; 10.20 Gesproken dagblad; 10.3011.20 Gramo foon, daarna Diversen. Gisteren is een 79-jarige man A. v. D. ten gevolge van de gladheid op de Wattstraat ge vallen. Hij had pijn in zijn rechterheup. Op advies van Dr. Groenewegen is hij per poli tieauto naar het Gemeente Ziekenhuis ge bracht alwaar hij ter verpleging is opgeno men. Bij J. T. v. H. is gisteren een ruit in gegooid niet een sneeuwbal. De politie stelt een onderzoek in. Bovendien heeft de politie gisteren nog eenige malen assistentie verleend aan bur gers van Schiedam, die overlast hadden van baldadige sneeuwballende jongens. Op de Hoogstraat was een meisje zooda nig met sneeuw bewerkt, dat zij bewuste loos ineen zakte. OPIUMSMOKKELARIJ. Door de politie is een Chinees aangehouden die in een auto op den Rotterdamschedijk alhier in een koffer, 7% kg. opium vervoer de. Zijn verklaringen waren van dien aard, dat hij voorioopig aan het Hoofdbureau van Politie in bewaring is gesteld. Door den Rijksveldwachter-Brigadier Titu lair M. en den Rijksveldwachter de J., is een Persoon aangehouden op het Station te Schie dam, die in een koffer 3 kg. opium vervoerde. Deze persoon stond in relatie met den chi nees, die al eerder was aangehouden. Hij is ook voorioopig in bewaring gesteld. Een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 9 Maart. Aangekomen: Noorsch s.s. Castor, ledig van Rotterdam om te dok ken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 9 Maart. Vertrokken: Deensch Nicolime Maersk, naar New-York; zee sleepboot Blankenburg, naar Maassluis. EEN MYSTERIEUS GEVAL Toen gisteravond de veehouder A. Post de Westpolderkade passeerde, ontdekte hij dat even tevoren iemand met een rijwiel de kade was afgekomen en blijkens de sporen in de hoogopgejaagde sneeuw te dicht langs den kant van den Poldervaart was terecht ge komen. De heer A. v. d. W., die even later per rijwiel voorbijkwam, werd van deze be vinding in kennis gesteld en nadat men ter plaatse een nauwkeurig onderzoek had in gesteld, ontdekte men langs den kant een rij wiel, dat even onder water lag. Iets ernstigs vermoedend stelde men direct de politie van Kethel van het geval in J*n- nis. Met een dreg werd geruimen tijd de omgeving afgezocht, echter zonder eenig re sultaat. Inmiddels heeft men het rijwiel bij alle rijwielhandelaren in Kethel getoond, tenein de den eventueelen eigenaar te kunnen acn- terhalen. Ook die leverde geen resultaat op. De oplossing. In den loop van den morgen vernamen we, dat de eigenaar van de fiets, welke gis teravond in den Poldervaart werd gevonden en naar eigenaar, waarvan uren achtereen is gedregd, gebleken is te zijn de heer F. Voogd, die ter plaatse door de gladheid in de poldervaart was terecht gekomen. Met ach terlating van het rijwiel had hij zich in z'n natte plunje zoo vlug mogelijk naar huis begeven. DE SNEEUW. De groote hoeveelheden sneeuw veroor zaakte gisteren veel stagnatie voor het ver keer op de buitenwegen. Op meerdere plaat sen gleden vrachtauto's van den weg en kwa men daardoor vaak in zeer gevaarlijke po sitie beneden in den berm van den weg te recht. Hedenmorgen vroeg werd door gemeente- personeel de weg met zand gestrooid, ten einde ongevallen te voorkomen. Tengevolge van den sneeuwval is gisteren op den hoek Groene Zoom en Leede een motor wagen van lijn 3 uit de rails geloopen. Met een takelwagen van de R. E. T. is de tramwa gen weer in de rails gezet, voor welk karwei men echter drie uren werk had. Het verkeer is dan ook tot des avonds 6 uur over enkel spoor geleid moeten worden. De Rotterdamsche Kunstenaars Sociëteit zal wederom een tentoonstelling houden van werk der leden in het Museum Boymans. De opening door wethouder J. B. J. Ratté heeft Zaterdag a.s. plaats, 's middags om drie uur. Teekeningen en grafiek worden van 9 tot 26 Maart geëxposeerd in de Delftsche Poort. Londen 8.9314, Berlijn 73,52, Parijs 8.36 H België 30,81; Zwitserland 41,70, Amerika 1,82%, Oostenrijk Denemarken 39.87%, Zweden 46.04%, Noorwegen 44.87%, Spanje Italië Aannemers van Versterking van enz. Recl.964S 24 TE NOEMEN. ROTTERDAM kan den zeshonderd duizendsten inwoner verwach ten Wanneer dit is echter niet te zeggen. Het kan dus wel September of October worden Toen wij gisteren de voorloopige opgave ontvingen van het stadhuis, omtrent den loop der bevolking gedurende Februari 1937, zagen wij als eindcijfer het getal 599.585- In verge lijking met de maand Januari beteekende dit een vermeerdering van 515 inwoners. Uit dit cijfermateriaal mocht redelijkerwijs worden opgemaakt dat binnen zeer korten tijd de zes honderd duizendste inwoner zijn intrede zou doen in de Maasstad. We hebben echter buiten den waard gerekend, want bij informatie ten stadhuize bleek al dadelijk, dat de 600.000ste baby wel niet zoo spoedig voor de deur zal staan, als oogenschijnlijk kon worden verwacht. Immers wat toch is het geval? Hoe het komt of waaraan het ligt dui zend gn één redenen zijn daarvoor op te geven maar het herhaalt zich ieder jaar, dan wat sterker, dan wat minder, met de maand Maart zakt het bevolkingscijfer steeds terug. Nemen we bijvoorbeeld het jaar 1934- In Februari boekte men nog een vermeerdering van 245 inwoners. Daarop kwamen de maanden Maart, April, Mei, Juni, Juli, Augustus en September met respectievelijk een vermindering van: 76, 675, 429, 269; 186, 199 en 191. Eerst in Oc tober begon de bevolking weer toe te nemen met 341 inwoners. In het jaar 1935 heeft zich hetzelfde voor, gedaan gedurende de maanden Maart tot en met Augustus- Het vorig jaar was de ver mindering in den loop van de bevolking niet zoo sterk. In de maand Maart treft men nog een vermeerdering aan van 78; April had een vermindering met 115, Mei noteerde een ver mindering van 128, doch daarna heeft men steeds een vermeerdering kunnen boeken. Nemen we dus het gunstige jaar, dus 1936 als uitgangspunt, dan kan menscheiykerwijze gesproken de zes honderd duizendste wereld burger in de Maasstad eerst in Augustus of September verwacht worden. Houden we reke ning met de twee daaraan voorafgaande jaren dan zou het wel eens October of November kunnen worden. Of de 600.000ste inwoner met vlag en wim pel zal worden binnengehaald heeft men ons niet durven toevertrouwen. We weten er dus niets van, maar we hebben toch een idee, dat dit nu niet heelemaal met de stille trom zal gaan. Dit moet intusschen geen stimulans zijn voor de gelukkige vaders, die hun nieuw geborenen komen aangeven, om van stonde af aan aan de ambtenaren van den Burger lijken Stand de vraag te stellen: ,,is dit niet de zes honderd duizendste"? Nu we binnenkort staan voor den 600.000- sten inwoner, laten we hier nog een staatje volgen van den groei van Rotterdam gedu rende de laatste 30 jaar, telkens een perio de nemend van 5 jaren. Op 31 December 1905 telde Rotterdam 379.017 inwoners; 31 De cember 1910 in totaal 426-888 inwoners; ol December 1915 met Hoek van Holland mee 480.240 inwoners; 31 December 1920 in to taal 516.264 inwoners; 31 December 1925 in totaal 552.343 inwoners; 31 December 1930 in totaal 584.192 inwoners en in 1936 met de geannexeerde gemeenten mee in totaal 598.641. Hieruit valt op te maken, dat Rotterdam den grootsten aanwas heeft gekregen van 1905 tot 1915. de bevolking liep in die jaren met ruim 100.000 personen op. SCHIEDAM, 10 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwjjn, Moutwijn 46 pet f 14 per H.L. Spoeling. Spoeling 1.20—1.30 iniet officieel). Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Westelijke tot Zuidelij ken wind, half tot zwaar bewolkt of betrok ken, weinig of geen sneeuw, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag lichte dooi, Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt 10 Maart te 8.50 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Hol land: „Attentiesein neer". lederen Maandagavond repetitie Harmonie gezelschap St. Ambrosius, R. K, Volksbond. 8 uur. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den R. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal bewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie jongenskoor R. K. G. (dir. C. Vredebregt) van 6—7 uur, Parochiehuis Lekstraat 55. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm", R. K. Volksbond, half 9. Esperanto-club „La geanikoj de Ia verda stelo" lederen Dinsdagavond half negen les en clubavond, Broederschool, Warande. lederen Dinsdag 8,30 uur repetitie mannen- zangvereeniging „Inter Nos", café De Sein post. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul van Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus", onder leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. van Beethoven (dir. J. C. M-. Feitzer) in Klankstudio Lange Haven 55. lederen Woensdag om half 9 bestuursver- badering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. Eiken Woensdagavond indoortraining SGV Gymnastieklokaal naast Gezellenhuis. Iedere Woensdagmorgen van half tien tot half twaalf afhalen van kleeding in de St, Theresiavereeniging in den R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van half 9 tot half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging onder leiding van den eerw. Praeses in ge. bouw Nieuwe Haven 121. lederen Donderdagavond van 810 uur repetitie Polyhymma R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond half 9. Boven zaal R. K. Volksbond. Clubavond K. J. M. V. Eiken Vrijdagavond 8,30 repetitie R. K. mannenzangvereeniging St. Caecilia, R. K. Volksbond. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Vrijdag cursusavond 8.30 uur R. K. E.H.B.O. in het Gymnastieklokaal naast de St. Jozefgezellenvereeniging. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspresoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8.30 uur „klach ten voor de leden". lederen Zaterdagavond van 7.30—9.30 uur Troepavond van de R. K. Verkenners St, Franciscusgroep. lederen Zaterdagavond. Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, behan gers en aanverwante vakken „St. Antonius" van 5.30 tot 8.30 uur zitting van het bestuur, Gelegenheid tot aanmelding van leden. Dagelijks: Arena Variété 2,15 en 8.30 uur, 's Zondags ook 5 uur (voor volw.). Tivoli-Schouwburg, Jantje uit Indië (Ned, Ind. Tooneei) 8,15 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 11 Maart, in: Grand; San Francisco (18 jaar); Studio: Maria Stuart (18 jaar); Lumière: Pygmalion Corso: Ave Maria (volwassenen); Luxor: Onder het asfalt van een wereldstad (18 jaar); Scala: De tuin van Allah (voor vol wassenen); Thalia: De groote Polonaise (Louis Davids Revue) (volwassenen); Capi tol: Jack Hylton verovert de wereld en Ga nooit van mij weg (volwassenen); City: De blanke jager en Charlie Chan, de overwin naar (18 jaar); Ooster: The King steps out en De Circus-Koning (volwassenen); Victo ria: De beminde Vagebond en Follow the Fleet (volwassenen: Centraal: De Hel Ier dobbelaars (volwassenen); Prinses: Ave Ma ria en de man met het verminkte gezicht (volwassenen); Colosseum: Drie menschen (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Studio, werken van H. A. van der Wal. F. Everberg en Wout Schram. Rott. Kunstkring: schil derijen van N. Eekman en van André van der Vossen (tot 15 Maart); „De Schakel'. Delftsche vaart 14; teekeningen van Jaap Beckmann (tot 24 Maart). Passage, Schiedam. Koning der Wildernis en 90 Minuten opont houd (volwassenen).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1