h m SUROL doet ze verdwijnen! R. K. RECLASSEERING. II DOLLARLEENING R'DAM. MAASSLUIS. SCHOONHOVEN. VLAARDINGEN. P| Vetwormpjes DONDERDAG 11 MAART 1937 li I"; 'li, Het resultaat der werkzaamheden over 1936. HET STADION FEIJENOORD. ZWEMBOND VOOR ROTTERDAM l EN OMSTREKEN. Aanbieding van gesclïenKen, Jaarlijksche algemeene vergadering. KON. NED. AARDRIJKSKUNDIG GENOOTSCHAP. JUBILEUM. Het beursbestuur teekent cassatie aan. HET CONCERTGEBOUW-ORKEST TE ROTTERDAM. BOYMANS' PRENTENKABINET. TAN AFDAK GEVALLEN. AANRIJDING. TENTOONSTELLINGEN. BURGERLIJKE STAND. HOLL. INSTRUMENTAAL KWINTET. JÊ- HET maatschappij-ziekenfonds ijpfMi* a?Wfc Wij ontvingen het jaarverslag over 1936 van de afdeeling Rotterdam van de R. K. Re- classeeringsvereeniging, waaraan wij het na volgende hebben ontleend: Door den dood verloren wij de presidente van ons dames-comité, mevr. G. Huddleston Slater-Swarts, die ruim 12 jaren het Katho lieke Reclasseeringswerk met grooten ijver en even groote onbaatzuchtigheid heeft ver richt. Wij bewonderden steed3 haar enthou siasme, de liefde, den tact en het geduld waarmede zij met de vrouwelijke reclassanten wist om te gaan. In haar verliest onze afdee ling een moeilijk te vervangen kracht. Mevr. J. van Overzee-van Heezik volgde de overledene als presidente van het dames comité op, terwijl het comité werd uitgebreid door toetreding van mevr. El. van Toll-Fun- nekotter. Als vertegenwoordigster in den Re- classeeringsraad werd mevr. Huddleston Sla- ter eveneens opgevolgd door mevr. Van Over zee. Overigens kwam in onze vertegenwoor diging in den Reclasseeringsraad geen wij ziging. Het getal bezochte gedetineerden bedroeg dit jaar 250 (v.j. 278). Aan de rechtelijke autoriteiten werden 172 voorlichtingsrapporten uitgebracht, hetgeen een vermeerdering beteekent van 30 rappor ten. De samenwerking met justitieele autori teiten, met politie, directie en personeel der strafgestichten was steeds goed. Meermalen werd vernomen, dat het door ons verrichte werk op prijs gesteld werd. Ook dit jaar werd door onze afdeeling medewerking verleend aan den Nationalen Reclasseeringsdag. Slechts met groote moeite kunnen onze ambtenaren, de heeren S. J. van Munster en Q. van der Heijden, den stroom van werk het hoofd bieden. Wanneer men bedenkt, dat zy buiten het eigenlijke voorlichtingswerk nog tal van werkzaamheden verrichten (celbe- zoek. patronaat, enz.) dan is een woord van waardeering hier zeer zeker op zyn plaats. Onze toezichthouders, vereenigd in een ver- eeniging van Roomsch Katholieke toezicht houders voor reclassanten „Sint Jan de Doo- per", hebben ook dit jaar met grooten ijver en toewijding hun moeilijke werk verricht. Hun werk bleef niet zonder succes. 67 onder toezicht gestelde personen (56 voorwaardelijk veroordeelden, 7 voorwaardelijk in vrijheid- gestelden en 4 voorwaardelijk niet vervolg den) beëindigden hun proeftijd gunstig. Van 9 voorwaardelijk veroordeelden en 1 voorwaar delijk invrijheidgestelde moest de straf he laas worden ten uitvoergelegd, wegens het plegen van een nieuw strafbaar feit of het zich onttrekken aan het toezicht. Gedurende 1936 werden 75 (v.j. 68) voorwaardelijk ver oordeelden, 3 (v.j. 7) voorwaardelijk invrjj- heidgestelden en 4 (v.j. 5) voorwaardelijk niet vervolgden nieuw onder ons toezicht ge steld. In totaal stonden dus ongeveer een 340 personen onder toezicht. Van 15 tot en met 20 December werd voor de gedetineerden een retraite gehouden als voorbereiding op het heilig Kerstfeest, onder leiding van pater Ph. Sweep O.P.M. Op den sluitingsdag gingen een 67-tal gedetineerden, onze bestuursleden en onze ambtenaren ter heilige Tafel. Ten aanzien van de geldmiddelen kan wor den medegedeeld, dat door het organiseeren van een groote verloting de zeer berooide fi nanciën van onze afdeeling althans «enigs zins op peil konden worden gebracht. In het algemeen hebben wij hier te Rotter dam kunnen constateeren, dat er een stijging in criminaliteit valt waar te nemen vooral onder de jeugdige personen. Dit feit komt me de tot uiting in den voorlichtingsdienst, waar een beduidend aantal der reclasseeringsrap- porten werden uitgebracht over jeugdige wetsovertreders. Voor deze stijgende crimi naliteit zijn vele oorzaken aan te wijzen, maar een der belangrijkste is ongetwijfeld de steeds Toch mocht het ons gelukken in het afge- in hevige mate voortdurende werkloosheid, loopen jaar nog enkele menschen meer te plaatsen dan in 1935. Bedroeg het getal plaat singen in 1935: 22, in 1936 konden wij 26 per sonen met werkgelegenheid verblijden. Aan het einde past ons zeer zeker een woord van hartelijken dank aan al degenen die op eenigerlei wijze 't hunne er toe hebben bij gedragen, dat wij het schoone maar zoo uiterst moeilijke reclasseeringswerk hebben kunnen voortzetten. Gisterenavond is in Hotel Central de jaar lijksche algemeene vergadering van den Zwem- bond voor Rotterdam en omstreken gehouden. Aan het verslag van de secretaresse mevr. P. Suttorp, ontleenen wij het volgende: In het begin van 1936 sloten zich niet min der dan drie vereenigingen bij ons aan n.l. N.Z.V. te Naaldwyk, H.Z.C. te Hoek van Hol land en R.Z.N. te Rotterdam. Minder prettig stemt het, dat D.Z.C. te Dordrecht in den loop van 1936 moest worden opgeheven. De opening van twee nieuwe zwembaden in onzen kring mag zeker ook als een verheu gend feit worden beschouwd. Op 25 Juli werd in Dordrecht het gemeente-bad geopend en op 22 September volgde te Hillegei'sberg een nieuwe overdekte inrichting. De definitieve aansluiting van de Federatie van Rotterdamsche Bedrijfszwemvereenifcin- gen kreeg in 1036 haar beslag. In den loop van het jaar werd opgericht de Federatie van Algemeene Sportorganisa ties te Rotterdam en omstreken, waarbij ook de Zwembond zich aansloot. Voor den aanvang van de vergadering heeft de heer Zegers, voorzitter van de R.Z.C., eenige woorden gesproken naar aanleiling van het feit, dat de Z.R.O. tien jaar bestond en in het bijzonder den heer Langelaar, die gedu rende dit tijdvak het voorzitterschap heeft be kleed, hulde gebracht en hem een voorzit tershamer aangeboden. Bijij de bestuursverkiezing is de heer Lange laar bij acclamatie tot voorzitter herkozen. In de plaats van den heer W. Bontebal, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd be noemd de heer J. C. Wesdorp. In de polocommissie is de heer D. Bolder, die voor een herbenoeming niet in aanmer king wenschte te komen, vervangen door den heer H. A. Delwel. Gisteravond zijn in het stadion Feijenoord aan den Kreekweg de verschillende geschen ken van de leden, de donateurs en de bureau listen en controleurs van Feijenoord aan het bestuur overgedragen. Daartoe hadden velen zich in de vestibule onder de Maastribune verzameld. Zooals men weet, was de keuze van de leden gevallen op een groote sport- figuur, vervaardigd door den beeldhouwer Chabot, waarvan wij dezer dagen een foto hebben gegeven. De heer Kruys, voorzitter van de „Alarm- klok"-commissie, heeft de aanbieding van dit fraaie geschenk vooraf doen gaan dOor een rede, waarin hij allereerst allen, die hun pen ningske hadden geofferd, heeft dank gezegd en vervolgens eén beschrijving gegeven van het kunstwerk, dat door zjjn forschheid de innerlijke kracht van Feijenoord symboli seert. Evenals de kunstenaarshand en het kunstenaarsoog van een onaanzienlijke massa dit kunstwerk heeft vervaardigd, zoo is ook van de onaanzienlijke vereeniging, welke Feijenoord is geweest, een krachtige club ge groeid. Spr. deed de overdracht van de figuur ver gezeld gaan van een album, waarin behalve de namen van de gevers, eenige herinnerin gen zijn opgenomen van de hand van den heer H. Das. De heer Van Zandvliet heeft in zijn dank woord allereerst de erkentelijkheid van het bestuur betuigd aan de ,,Alarmklok"-commis- sei, welker activiteit zeer groot is geweest. Iets heel kleins is hier tot iets groots ge worden en spr. hoopte, dat dit voor allen een prikkel mag zyn om heel in het klein mee te werken om het groote Feijenoord nog groo- ter te maken. Voor de sympathie en het symp toom van kracht, dat de leden hebben ge toond, betuigde spr. zijn groote erkentelijk heid, daaraan den wensch verbindend, dat alle leden op deze wijze mogen voortgaan. Dan zal Feijenoords kracht nog niet ten volle ontwikkeld zijn en zullen vermoedelijk binnen korten of langen tijd nog wel grootere resul taten worden behaald dan men thans kan denken. Hierna heeft de heer Weber, hoofdcontro leur, namens de controleurs en bureaulisten een schilderstuk, vervaardigd door den heer H. Das en voorstellende de overdekte tribune van het (oude) terrein aan den Dordtsche- straatweg, aangeboden, waarvoor de heer Van Zandvliet eveneens in hartelijke bewoor dingen heeft dank gebracht. De heer Lagerwejj heeft namens de onder steunende leden het woord gevoerd en een eenvoudig gedenkraam, geheel passend in den stijl van het stadion, aangeboden, dat in de plaats is gekomen van een gebrandschilderd raam, dat men oorspronkelijk gedacht had te zullen geven. De heer Van Zandvliet heeft namens het bestuur ook dit geschenk met eenige vrien delijke woorden aanvaard en er daarbij °P gewezen, dat Feijenoord zonder den steun van de donateurs en het publiek langs de lijn niet zoo spoedig de krachtige vereeniging zou zijn geworden, welke zij thans is. r De heer H. Deckers hoopt op Maandag 15 Maart a.s. zijn 25-jarig jubileum als magazijn chef bij Peek Cloppenburg's engrosbedrijven te herdenken. IN HET FEIJENOORD-STADION te Rotterdam had gisteren- avond de aanbieding plaats van de geschenken welke voor het ^nieuwe stadion zijn aangeboden. Tijdens de overdracht van de door de leden der voetbalvereeniging aangeboden sportfiguur. Mej. Duyvi8 over Mexico. Mexico, het land der pyramiden en tempels, was het onderwerp, dat Mejuffrouw Guda E. G, Duyvis voor de Rotterdamsche leden en genoodigden gisteravond in de aula der Han- delshoogeschool door talrijke lichtbeelden toegelicht, behandelde. De secretaris der commissie van Rotter dam, de heer J. J. Kloppert wees in zijn in leiding op de Maya-beschaving als hoogste uiting van inheemsche Amerikaansche cul tuur, die na zijn eersten beschrijver, den Spaansche bisschop Lancia in 1566, ver scheidene anderen heeft aangetrokken. Mejuffrouw Duyvis, hierna het woord ne mende merkte op, dat, wie het voorrecht heeft Mexico te bereizen, niet alleen getrof fen wordt door de afwisseling van het land schap, nauw samenhangend met het klimaat, dat er tropisch, gematigd of koud is, naar gelang van de hoogte, waarop men zich be vindt, maar ook door de talrijke overblijfse len van de oud-Indiaansche cultuur, waarop men overal stuit. Groote pyramiden, ruïnes van bouwwerken, en kleine voorwerpen van steen, aardewerk en metaal getuigen nog heden ten dage van een groot verleden, even als enkele bewaard gebleven codices, de boe ken waarin de Indianen door middel van hieroglyphen opschreven, wat him belangrijk scheen. Zij handelden over historische ge beurtenissen, astronomische verschijnselen, en berekeningen, de laatste samenhangend met hun kalender, die geheel van den onze afwijkt. Dc. Mexicanen verdeelden het jaar in achtien periodes van twintig dagen, en voegden daar vijf dagen aan toe om de lengte van het zon nejaar te benaderen. Interessant is ook de Codex Mendoza, kort na, de verovering gemaakt op instigatie van den Spaanschen onderkoning, Mendoza, om Karei V van het leven van zijn nieuwe onder danen op de hoogte te brengen. Het 3de ge deelte handelt geheel over de opvoeding, die gedeeltelijk in twee staatsinstellingen plaats vond. In het Calmecatl, het priesterhuis en het telpochcalli, het jonggezellenhuis werden de jongens opgeleid tot priester en krijgs man, twee beroepen, die ten nauwste samen hingen met den staitsvorm en de godsdien stige opvattingen der Mexicanen. Krijg werd niet alleen gevoerd om het gebied uit te breiden en in stand te houden, maar ook met een godsdienstig doel n.l. om krijgsgevange nen te maken, die geofferd werden in de tempels. Groote sculpturen in de hoofdstad Mexico gevonden op de plaats, waar eens, ten tijde van Montezuma de groote hoofdtempel stond, kunnen we slechts in verband met deze opvattingen en de gewoonte menschen te offeren, begrijpen. Véél ouder clan het Mexico der Azteken, dat de Spanjaarden in 1519 op het hoogland aantroffen, zijn de groote pyramiden. De oudste is die van Son Cuicuiico, gelegen in het zgn. Pedregal, een lavaveld in de nabij heid van de hoofdstad. Grootscher en impo santer zyn de Zonnepyramide van Teotihua- can en de „kunstmatige berg" in Cholula. De bouw van dezen laatsten wordt aan de Tol teken toegeschreven, 'n Mexicaanschen stam, die lang vóór de Azteken het hoogland be woonde. Het oude rijk der Tolteken ging om streeks 600 n. Ch. ten gronde, de pyramiden werden waarschijnlijk reeds in de eerste eeuwen van onze jaartelling gebouwd. Uit dit alles blijkt, dat de Indianen in het vóór-Spaansche Mexico een hoog ontwikke lingsniveau bereikt hadden. De heer Klop pert bood spreekster den dank van de aan wezigen aan, Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam cassatie aangeteekend tegen de beslissing van 't gerechtshof te 's-Gravenhage van 24 December 1936, waarbij de eisch tot betaling op goudbasis ter zake van de 6 pCt. gouddollarleening 1924 ten laste van de ge meente Rotterdam werd afgewezen. Met Bruno Walter aan den lessenaar van het Concertgebouworkest waren we weer na het Toscanini-experiment in normale banen. Men was niet van sensatielust en an dere meer op de zenuwen dan op 't hart en den geest betrekking hebbende spanningen vervuld; men kwam met andere woorden heel rustig luisteren naar muziek. We konden ons er meteen ook van over tuigen aan welk een groote persoonlijkheid hier de vertolking van bekende en minder be kende muziek was toevertrouwd. Want al kan men redetwisten over Bruno Walter's opvatting van Mozart van wien gisteravond het pas in Amsterdam gespeelde Diverti mento op het programma stond, zijn inter pretatie heeft het eigene van een sterk ka rakter, bljjft hooggestemd, zeer subjectief, maar in ieder geval diep-doorleefd en voor naam. Hij verbijzondert gaarne klankensferen, die voor 'n ander als enkel kenmerk bezitten: een ongerimpelde strakheid als van een onbewolk- ten, onverduisterden sterrenhemel. Walter „stoffeert" gaarne met sierlijke plooien en ge voeligheden Van het werk dat in Amsterdam voor 't eerst is gegeven, het Thema met variaties en finale van den Hongaar Miklós Rósza kun nen we meer de vaardige vakmatigheid van instrumenteeren en opbouwen respecteeren dan de oorspronkelijke of diepe zeggings kracht. Bovendien troffen ons inplaats van Hon- gaarsche, Magyaarsche klanken, accenten van andere herkomst, wat niet wegneemt dat er boeiende oogenblikken waren, frappante brok stukken (die variatie vóór het marschmotief) b.v. met het als een wervelwind dreigend tumult). Het programma dat hier reeds uitvoeriger is besproken, werd gecompleteerd met de Euryanthe-ouverture aan het begin en de Vierde van Brahms op het einde. Het talrijk publiek gaf meerdere malen blijk van bijzon dere instemming met de praestaties van Wal ter en het Concertgebouworkest. M. In het prentenkabinet van het Museum Boymans te Rotterdam zuilen nieuwe aan winsten tentoongesteld zijn, t.w. achttien aqua rellen en teekeningen van Kees van Dongen, hoofdzakelijk uit zijn Rotterdamschen tijd, het geschenk van een Parijschen vriend van het museum, negentien groote teekeningen en aquarellen voorstellende het bedrijf van de pa> pierfabriek te Eerbeek omstreeks 1900 door W. B. Tholen vervaardigd, benevens twaalf litho's van Aristide Maillol, illustraties van Ars Amandi van Ovidius. Gisteren is de 14-jarige J. S. Clasquin, wonende Boerenvischmarkt 22, van een twee meter hoog afdak gevallen in een pand aan de Oosterzeestraat. De jongen klaagde over pijn in den rug en is ter observatie opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel, .Crt £8 ;,,A '--L-,: :v> De 42-jarige A. Peters, wonende Rozenburg straat, is gisteren onder het viaduct aan den Straatweg te Hillegersberg door een auto aangereden. De man bekwam een hersen schudding en is in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging opgenomen, i DE GLADHEID Ten gevolge van de gladheid is de briga dier der rijksveldwadht, de heer A. Tllle- mans, met zjjn fiets hekneid geraakt tus- schen een passeerende auto, die aan het glij den was gegaan en den trottoirrand, waar door de fiets geheel werd gekraakt. De fietser zelf kwam er betrekkelijk goed af, daar hij slechts een pijnlijken arm opliep, waarvoor hij zich onder behandeling van een genees heer moest stellen. -u J.'-M i BOTERMARKT Op de Woensdagmorgen gehouden boter markt werd besteed voor goeboter 80 ct. en voor weiboter 75 ct. per pond. Handel vlug. I EIERVEILIN GEN Waaggebouw: aanvoer 5000 eieren; kip eieren 3,304 per 100 stuks. Lopikerstraat: kipeieren 3,403,80; hen eieren 3,10—3,40; eendederen 2,50—2,75, alles per 100 stuks, Bi W '1 DE sneeuw -rt-i De sneeuw heeft uiteraard de Jongens en ook meisjes verleid tot sneeuwballen gooien, welk bedrijf echter zoo'n omvang heeft aan genomen, dat de politie hiertegen is moeten opkomen. Voor velen hadden de portieken en andere schuilplaatsen groote aantrekkings kracht, wijl de ballenwerpers van daaruit iedereen onder schot namen, hetgeen vooral voor oude menschen niet zoo gezellig is. Bo vendien werden verschillende ruiten inge gooid. De politie vond het welletjes en. nadat verscheidene malen was gewaarschuwd en het werkelijk rumoerig en onveilig werd, heeft zij tegen verscheidene jongelui procesverbaal op gemaakt. Op den Oude Singel ontaarde de sneeuw pret in baldadigheid die tot een incident heeft geleid. In het halfduister klonk plotseling een schot, welke schot afkomstig moet zijn ge weest van een in de lucht afgevuurde revol ver van de politie, zoo heeft men ons ver zekerd. De politie kan de juistheid van deze bewering niet bevestigen, noch haar met stel ligheid ontkennen. Het onderzoek daarom trent wordt voortgezet. De Amsterdamsche kunstenaars F. Ever- bag, Wout Schram en H. A. van der Wal, houden in Studio 1932 te Rotterdam en ten toonstelling van werken. Deze tentoonstelling, die in toaal 52 werken omvat, zal tot 18 Maart a.s. geopend blijven. Aangiften van 10 Maart 1937. BEVALLEN: C. Droomer geb. Teeuw d. M. P. Dekker geb. v. Bebberen z. H. Pels geb. Levi z. G. v. Rosmalen geb. v. Haren A. v. d. Wel geb. Timmerman z. J. W. Vogelaar geb. Kessenich d. P. Schot geb. Keyzer d. C. J. Keiler geb. v. d. Berg d. A. G. Kosters geb. Fongers d. J. G. Gelder.- man geb. v. d. Meer z. L. v. d. Staaij geb. v. d. Velde z. A. Schutte geb. Hof d. C. Teerling geb. v. Dijk z. C. G. Giesbers geb. Paak d. A. P. Middelkoop geb. v. Rosmalen d. T. v. Velzen geb. v. d. Horn d. C. de Snoo geb. Tode d. en z. A. Lamers geb. Vos d. J. Steenman geb. Kok d. H. de Snoo geb. Mudde z. T. J. Steer geb. Haag d. K. v. cl. Zijden geb. v. Gelder d. J. H. Gebuis geb. Uilenbroek z. G. J. Gall geb. Boere z. M. J. Baan geb. Baerveldt d. W. v. d. Sande geb. de Jong z. G. J- v. Oosteroom geb. de Geus d. K. de Jong geb. Siebenga z. J. I. Hanaseth geb. Bos z. S. L. Mentz geb. Rijk d. E. Mink geb. Enzlin z. GEHUWD- D. Ardon jm. 27 j. en J. Oerlemans jd. 24 j. j. Bakker 24 j. en D. Kros 20 j. A. van Blooijs 30 j. en M. H. H. Kemman 21 j. A. G. Bruinzeel 32 j. en E. Groeneweg 28 j- A. N. J. Busscher 27 j. en H. van der Reijden 27 j. J. W. Coomans 24 j. en J. J. de Zwart 24 j. B. Dorreman 26 j. en C. J. Mol 21 j. W. Heijlcants 26 j. en W. Stoop 20 j. E. M. Kip 25 j. en J. M. van Holst 25 j. R. Loman 27 j. en G. A. Markenstein 23 j. J. Marquar.t 29 j. en A. van Harmeien 20 J. J. Ouderdorp 30 j. en C. van Jeveren 29 j. A. Patyn 24 j. en P. M. Vuijk 22 j. L. J. Raben 21 j. en H. W. Adriaanse 17 j. P. J. A. Rob- beregt 24 j. en H. Verhagen 17 j. C. Rijkaart 24 j. en G. van der Reijden 24 j. J. H. Schul- ze 29 j. en A. Spiering 29 j. J. Tolenaars 25 j. en G. van Cutsen 20 j. J. van der Velde wed. 47 j. en D. E. Binders wed. 43 j. G. van Viegen 22 j. en M. Houtman 19 j. F. J. Waakop Reijers wed. 48 j. en E. D. Grijs wed. 49 j H. A. A. van Wijgerden ges. 47 j. en J. E. Vonk wed. 43 j. A. N. Bijl 23 j. en L. J. Kats 24 j. W. van Doorne 27 j. en J. E. Erkens 30 j. H. van Nimwegen 24 j. en M. J. van Stigt Thans 23 j. C. Soeteman 32 j. en T. Verhoeff 29 j. P. van Ardenne 25 j. en M. Ederzeel 20 j. T. J. van Bodegraven 23 j. en B. Mes 25 j. H. D. Boom 30 J. en L. Broeren wed. 43 j. M. Breur 27 j. en D. de Goeij ges. 36 j. A. van Broekhoven 32 j. en N. Baard 21 j. J. van der. Burght 28 j. en J. M. Willemse 25 J. J. J. van Dam 28 j. en C. E. Mulder 24 j. A. W. Ditters 35 j. en H. K. Homburg 28 j. L. Giessen 28 j. en M. P. Snoeck 23 j. P. L. de Gtaal' 22 j. en M. A. C. de Lange 20 j. W. Hendriks 20 j. en J. C. van Tol 17 j. H. W. Ignatius 25 j. en D. M. Schriek 21 J. D. Kloet wed. 33 j. en C. de Jong 27 j. C. J. van Krimpen 27 j. en H. van Langeveld 22 j. H. H. A. Kruitwagen 37 j. en E. A. C. Determeijer 32 j. H. van Meggelen 27 j. en M. Steenbakkers 23 J. J- Me(jer 23 j. en J. H. Dnuijtsever 17 j. A. Tabber.s 30 j. en C. J. van de Woenstijne 33 j. G. Terlaak 24 j. en E. K, Tims 26 j. P. C. Vermeer 26 j. en G. M. van der Graaf 25 J. J. A. Verweil 27 j. en M. Blom 21 j. C. A. Deege 24 j. en J. den Outer 22 j. R. Gill ges. 41 j. en G. Cornel 28 J. J. M. Leurgans 31 j. en A. F. Verhoeven 32 j. J. A. B. Slebes- ma 26 j. en E. Koekoek 26 j. J. C. Simonis 26 j. en J. Siebrands 24 OVERLEDEN: P. A. Sponselee, man van G. M. Hendriks 65 j. O. Oostdyk wedr. van J. M. Arkenbout 77 j. C. H. Eckhardt, dochter 3 j. A. Manintveld vrrfuw van F. Rietdyk 27 j. D. Koogje, vrouw van F. A. S. Botticher 53 j. A. Zuur mall van J. C. v. Leeuwen ia j. W. Diitelhof man van 8. H. v. J. Zonruiter, ongeh. man 52 j. H. selman, zoon 2 j. A. Bossélaar. man va v. Baarlen 41 j. H. Marhus, vrouw van m. Groenheiden 67 j. A. H. Geleedts, ongen. vr. 64 j. A. Heflerman zoon 11 m. mm Het Hollandsch Instrumentaal Kwintet, dat Zaterdag 27 Februari met zulk een zeer groot succes in Amsterdam concerteerde, heeft van de Rotterdamsche Kamermuziek- vereeniging een uAtnoodiging ontvangen om Woensdag 24 Maart voor deze vereeniging een extra-concert te geven voor hare leden. 4 April aal het ensemble voor den Katholie ken Radio Omroep optreden. OVERGEPLAATST Mej. L. van Asperen, thans werkzaam al3 telefoniste le klasse te Gouda (telefoonkan toor) is overgeplaatst naar Rotterdam. GEMEENTERAAD De gemeenteraad komt Maandag a.s. In openbare vergadering bijeen. De besprekingen zullen dien middag wel voor het grootste deel gewijd zijn aan de kwestie van de Leksluis of deze wel zoodanig „lekt" ,dat de hooge water standen van de Singels en Lopiker-wetering (zooals eenige malen door den heer P. W. Woudenberg in den gemeenteraad naar voren is gebracht) er de oorzaak van zijn. Er be staat voor deze kwestie veel belangstelling. EEN NIEUWE INDUSTRIE. B. en W. maken bekend dat het verzoek van den Rotterdamsche zouthandel L. W. Nooteboom N.V. gevestigd te Rotterdam, om in het perceel Gov. van Wijnkade 13 alhier een zoutziederij te mogen, oprichten onvoor waardelijk' is toegestaan. In deze inrichting wordt voornamelijk ruw zout tot tafelzout verwerkt, terwijl het in de bedoeling ligt door verdamping van zeewa ter in de toekomst zelf zout te fabriceeren. In het bedrijf zijn aanvankelijk 7 personen te werk gesteld. Bij levensvatbaarheid van het bedryf zal dit aantal belangrijk worden uit gebreid, i ORANJE-COMITé 1 Aan het jaarverslag van het Oranje Comité ontleenen wy het volgende: Het afgeloopen jaar 1936 is voor het O. C. een jaar van zorg en schoone dagen geweest. Verschillende factoren hebben remmend gewerkt op de beweging van het O. C. Het jaar is geëindigd te midden van het hoogtepunt der feestviering. Een der licht punten van het O. C. is, dat dit comité on afhankelijk is gebleven en in goede harmonie met andere vereenigingen heeft kunnen sa menwerken. Veel heeft het O. C. te danken aan het beleidvol optreden van den Burge meester, die beide partijen heeft weten tege moet te komen. Volgens den penningmeester was ot vóór de verloving de reservekas op peil gebleven. De buitengewone omstandig heden hebben er toegeleid dat de volledige geldmiddelen zijn aangesproken, om de fees ten in elk opzicht te doen slagen. Ten slotte zegt het verslag- dat het O. M. zich ingesteld had op soberheid bij feestvieringen, doch de ze soberheid zal niet meer gehandhaafd kun nen worden daar de Omajevreugde te groot is. Daarom zal gezorgd moeten worden voor een goede financieele basis, waarop overeen komstig de eischen van dezen tijd, feestelijk heden kunnen worden gefundeerd. Hf huidonzuiverheden en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Puro!. Reel. 2697 DGVS 9 BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip Stad Haarlem om te bunkeren en Dorina om 4290 ton kolen te laden. ONDERLING GRONDBEZIT In de gehouden jaarlijksche algemeene ver gadering van de Mij. tot exploitatie van On roerende goederen Onderling Grondbezit N.V., werden het jaarverslag en de balans goedge keurd en het dividend vastgesteld op 4 pet. De aftredende commissaris, de heer M. Bloe- mendaal, werd herkozen. Tot leden van de commissie tot het nazien van de rekening werden benoemd de heeren J. Groeneveld en P. Poet. WATERPOLO Voor de le klasse der Z. R. en O. winter competitie speelt VZC 1 Zaterdagavond in 't Oostelijk zwembad te Rotterdam tegen RZC 2 HIER NIET LANGER GEWENSCHT Mej. H., wonende Orelioplantsoen, Duitsche van geboorte, die als kostganger den beken den inbreker D. in huis had, die eenige weken geleden door de politie op beeterdaad werd betrapt bij zijn inbraak in de woning van P. Verhoeff, Vetteoordsks.de, is thans als onge- wenschte vreemdeling® oVer de grens gezet. Z.A.C.-ELFTAL—B.Z.M.C.-ELFTAL Op 2en paaschdag zal het vertegenwoordi gend elftal van de Z.A.C. op het terrein van HVO een wedstrijd spelen tegen het vertegen woordigend elftal van de Bredasche Zater dagmiddag com petitie. ve wedstrjjd vangt aan te 3 uur nam. VERHUIST Enkele jaren geleden, ln Augustus 1934, werd door het Maatschappij-Ziekenfonds al hier een eigen huis betrokken in het perceel Binnensingel 7, waar het kantoor werd ge vestigd, terwijl tevens daarin werd onderge bracht de hoogtezon-installa-tie, enz. De ruim te bleek echter spoedig te klein. Thans is voor het Maatschappij-Ziekenfonds aangekocht 't pand Schiedamsche Weg 10, voorheen be woond door den heer H. Doelman. Hier zal. thans het kantoor met administratie worden gevestigd, terwijl ook de installatie enz. zal worden overgebracht. VEILING Ten overstaan van notaris H. P. Dolk werd verkocht het perceel Schiedamsche Weg 10, bestaande uit een heerenhuis met open grond. Geveild voor ƒ7200. Afgemijnd op ƒ8700. WIE IS DE EIGENAAR? De Burgemeester der gemeente Vlaardin- ger Ambacht maakt bekend, dat uit een sloot, nabij de Vlaardingsche Vaart onder zijn ge meente, is gevischt een viertal zware pak ken pakpapier (nieuw). Diegenen die inlichtingen kunnen verschaf fen omtrent dit pakpapier, worden verzocht zich te wenden tot den gemeenteveldwachter van der Werf. HET ABATTOIR Door den heer A. Brons alhier, is een tele gram verzonden aan Ged. Staten, waarin hij verzoekt gehoord te mogen worden over de stichting van een abattoir te Schiedam en zijn bezwaren daartegen te mogen inbrengen, als medebetalende party. Voorts heeft hy een schrijven gericht tot den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, waarin hy de aandacht van den minister vestigde op het te stichten abattoir te Schiedam en verzoekt, het daar heen te willen leiden, dat de Vlaardingsche slagers niet gedwongen zullen worden te Schiedam hun vee te moeten slachten. DAMESGYMNASTÏEKVER. HOT .LANDT A De dames-gymnaetiekvereeniiging Hollan- dia zal op Donderdag 18 Maart a.s. haar jaarlijksche uitvoering geven in de zaal Har monie, i GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Van der Bie, Bleekstraat 21, glacé handschoen; van der Borden, Mark graafstraat 27, handschoen; de Jong, Hoog straat 153, paar handschoenen; Jansen, Dijklaan 37, dameshandschoen; va nder Lee- de, Bilderdijkstraat 13, kindertaschje met inhoud; van Ry, Markgraaflaan 171, porte- monnaie met inhoud; Penders, Spoorsingel 32, slede; Schoenmakers, Schied. weg 45, portemonnaie; Poldervaart, Jac. van Dyk- straat 21, portemonnaie met inhoud, Broek Waalstraat 7, heerenrijwiel. I «i: ':i:! .VERLENGD '»l« De motorlogger Frank, SCH. 46, van de N.V. Vischhandel, Reederij en Ijsfabriek v.h. Frank Vrolijk te Scheveningen, zal op de scheepswerf van de firma a. de Jong alhier ruim 4 meter worden verlengd en zal ook van een nieuwen motor worden voor2ien> VERPACHTING VAN LAND B. en W. schrijven aan den Raad: Met instemming van het rijk is door ons voor het jaar 1937 voor de som van 360 in zjjn geheel verpacht het perceel gemeente land G nr. 10, gelegen aan de Vlaardingsche Vaart, waarvan in 1935 een gedeelte groot 1.09.3Ó h.a. aan het rijk is verkocht voor den aanleg van den ryksweg. De gemeente moet nu een evenredig ge deelte van de pacht ten bedrage van 98,17 aan het ryk betalen. De inspecteur der do meinen verzoekt ons evenals ten vorigen jare weder een pacht-overeenkomst aan te gaan, waarbij de gemeente den door het ryk van de gemeente gekochten grond voor 1937 pacht voor de som van 98,17. In overeenstemming met het advies uwer commissie voor het grondbedrijf hebben wy de eer u voor te stellen ons te machtigen bedoelde pachtovereenkomst aan te gaan. STICHTING TRANSFORMATORHUISJE VETTEOORDSKADE Ten behoeve van de stroomvoorziening van de bedrijven gevestigd en te vestlgeïl aan en in de omgeving van de Vetteoordska.de. ia het noodig aan de Vetteoordskade, op liet terrein der gemeente grenzende aan de ter reinen der firma C. van der Burg en Zonen een transformatorhuisje te stichten. In de bouwkosten, geraamd op 1200 4 1400, zal door de bedrijven, op den te stel len transformator aan te sluiten, in evenre digheid van het te plaatsen vermogen, wor den bijgedragen. De thans voor rekening der gemeente blijvende bouwkosten dienen naar de meening van B. en W. te worden gebracht ten laste van de exploitatie over het loopende Jaar. De kosten van inrichting en van kabelaan- leg, geraamd op 3200, komen geheel ten laste der gemeente. B. en W. stellen voor: a. in overeenstemming met het advies der commissie voor de licht- en waterbedrijven, hen een crediet tot dat bedrag toe te staan en de vergoeding voor den door het electrl- eiteitsbedrijf in te nemen gemeentegrond te stellen op 0.40 per M2. per jaar, welke ver goeding ook voor de andere door de bedrij ven in gebruik genomen gemeentegronden is vastgesteld; b. de gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1937 en de begrooting van het electrict- teitsbedrijf voor dat jaar dienovereenkomstig te wijzigen. UITBREIDINGEN LICHT- EN WATER BEDRIJVEN VLAARDINGER-AMBACHT Ten behoeve van uitbreidingen van het buizen- en kabelnet der licht- en waterbe drijven in de gemeente Vlaardinger-Ambacht aan den Mauritssingel en de Prins Hendrik laan, zullen noodig zijn volgende be dra- &en: a. gasfabriek ƒ14 b. waterleiding ƒ1400; e. electriciteitsbedrijf ƒ1950. Aangezien het op deze uitbreidingen te verwachten gebruik, te eventueel volgens overeenkomst door de gemeente Vlaardinger- Ambacht te stellen garanties belangrijk te boven gaat, is het stellen der bedoelde ga ranties in dit geval overbodig. In overeenstemming met het advies der commissie voor de licht- en waterbedrijven stellen B. en W. den Raad voor, credieten tot de bovengenoemde bedragen te verleenen en de begrootingen der bovengenoemde bedrij ven voor het loopende dienstjaar dienovereen komstig te wyzigen. VERBETERING MARKGRAAFSTRAAT De toestand, waarin de Markgraafstraat zich bevindt, eischt dringend verbetering. Ook zjjn de wnoingen aan die straat nog niet van een W. C. voorzien. B. en W. zjjn daarom met den vertegen woordiger van den eigenaar in onderhande ling getreden, om een algeheele verbetering van de straat en de daaraan gelegen wonin- gen te verkrijgen. Het resultaat is geweest, dat deze zich tot een en ander bereid heeft verklaard. De straat zal door den eigenaar aan de gemeente kosteloos in eigendom worden over gedragen. De gemeente zal de bestrating en de rioleering vernieuwen en de huisaanslui tingen tot aan de woningen doen aanleggen. De kosten hiervan worden geraamd op 2100. De eigenaar verplicht zich in deze kosten een btjdrage te betalen van 560 en in alle woningen een W. C. te doen aanbren gen. De straat moet vrij van hypotheek worden geleverd. Bovendien moet door den eigenaar een bedrag van ƒ190 voor kosten wegens wijzigen der waterleiding voldaan worden. Resumeerende stellen B. en W. den Raad voor, bedoelde straatgedeelten over te nemen en voor de verbetering der straat een crediet toe te staan van ƒ2100,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2