„INTERMAAS" VOOR DE BIJL. Nieuwe tunnelzorgen Slachtoffer van conservatief financieel beheer". Aandeelhouders ontvangen niets. BELEEDIGING VAN HITLER. SCHIEBROEK. burgerlijke STAND. BERKEL EN RODENRIJS. VRIJDAG 12 MAART 1937 Eerst over den vorm, thans over de opdracht, straks over de uitvoering? Geen nieüiv kapitaal verkrijgbaar. TUNNELBOUW. VRIJE ETAGE TE HUUR. Directeur van „Ons Huis" staat terecht. rotterdamsche schaakbond. VERKEERSONGELUKKEN. SLAVENBURG'S BANK. PRAATAVOND PATER HENDRICHS. NED. HANDELSHOOGESCHOOL. KAMPIOENSCHAP VAN R'DAM. ROTTERDAM—DEN HAAG. Wegens het exposeeren van een voor het Duitsche Staatshoofd beleedigende plaat. JUB1LÉ. EEN ACHTERVOLGING. Toen wij op 2 Februari J.I. terugkwamen van de plechtige teekening van het tunnelcontract tusschen den Burgemeester en de aannemers, die het werk zouden uitvoeren en op het stad huis de vlaggen werden geheschen, ontmoet ten wij een ouden Rotterdammer, die ons toe voegde: laat ze niet te vlug juichen, de tunnel is er nog niet! We zijn nu ruim een maand nadien. Doch veel verder zijn we nog niet gekomen, dank zij het „weloverwogen beleid" van ons ge meentebestuur welke zich reeds de verdienste v. d. tunnelbouw op de borst heeft laten spel den, doch thans in een moeilijk parket zit vanwege de ernstige bezwaren, welke een der aannemers tegen de gunning van het werk blijft aanvoeren. Voor een beoordeeling van het al of niet' gemotiveerde van het standpunt, dat de Hol- landsche Beton Maatschappij inneemt, leent zich o.i. het dagblad niet. Hoogstens zou men enkele concrete punten, welke het meenings- verschil raken, tot onderwerp van bespreking kunnen maken. Doch daarmede komt men al spoedig op zeer gevaarlijk terrein. Er is over deze zaak al veertien dagen geleden door wet houder Brautigam prae-advies toegezegd aan den raad. Evenals de leden van den gemeente raad achten wij het raadzaam hierop te wach ten, ook al blijft dit praeadvies voor een zoo urgente zaak om uit de wereld te helpen buitengewoon lang uit. Niet eerder dan Za terdag over acht dagen, aldus de wethouder, zal het prae-advies verschijnen. Inmiddels wilde het Col lege van B. en W. te voren al de beslissing lateij val len, om met wijziging van het raadsbesluit van 26 Januari (toen tot de 8/6 tunnel werd besloten) nader te besluiten tot uitvoering van het plan volgens bestek 840 (de groote tunnel). Hiertegen heeft de raad zich evenwel ver zet. Met 21 tegen 20 stemmen (de gebruike lijke meerderheid van het college was niet aanwezig) werd na 'n sterk betoog van mr. Baars besloten om het voorstel aan te houden, teneinde eerst van het prae-advies over de bovenbedoelde aannemerskwestie te kunnen kennis nemen. Zonder ook maar eenigszins in deze zaak te willen praejudiceeren, wenschte de Raad en ons inziens zeer terecht B. en W. niet te volgen op een weg, welke gevaarlijke, in elk geval zeer gecompliceerde consequenties zou kunnen hebben. Hiermede is de zaak, voor zoover dit in het vermogen van den Raad ligt, zoo zuiver mogelijk gehouden. De affaire is reeds thans ingewikkeld ge noeg. Door een geforceerde Raadsbeslissing mocht ze niet nóg ingewikkelder worden ge maakt Voor het oogenblik gaat het alleen om het bezwaar dat door een der inschrijvers is naar voren gebracht. Doch is daarmede de kwestie voor goed „erledigt"? Nadat op 3 September van het vorig jaar het gemeentebestuur een openbare aanbeste ding had gehouden voor een kleinen tunnel (bestek 841), 'n grooten tunnel (bestek 840) en een brug (bestek 126), verscheen eerst op 31 December 1936 het voorstel van B. en W. waarbij in overweging werd gegeven zich uit te spreken voor den kleinen tunnel volgens be stek 841 en het college te machtigen om het noodige te doen, opdat, na overleg met de regeering, gunning vóór 3 Februari zou kun nen plaats hebben. Gelijk men weet, kwam er in den Raad ernstig verzet tegen dit kleine tunnelplan. Ook de regeering begon zich toen af te vragen of deze 6 meter autotunnel aan redelijke eischen van het doorgaande verkeer zou voldoen. Zij meende dit te moeten betwijfelen en sprak als haar standpunt uit, dat het tunnelplan volgens bestek 841 geen aanbeveling verdiende. „het Raadsbesluit van 26 Januari d.a.v.) zal „in onderling overleg tusschen aannemers „en B. en W. alsnog wijziging kunnen wor ,den gebracht in de indeeling en de hoofd- „afmetingen van het werk, waarbij uitein- „delijk de keuze is aan B. en W." De bedoeling van deze clausule was ken nelijk om tegemoet te komen aan het bezwaar, dat een opdracht moest worden gegeven voor een werk, waarvan alle details op dat moment nog niet vast stonden en in onderling overleg nog moesten worden besproken om te zien, welke de meest doelmatige oplossing voor ai deze onderdeelen zou zijn. Van deze bevoegdheid heeft het college evenwel gebruik gemaakt op een wel zeer eigenaardige wijze m.l. om het niet door dachte en berekende 8/6 project geheel te doen verdwijnen en eindelijk, maar veel te laat naar het aanbestede bestek 840 over te stappen. Nu kan men deze geheele affaire wel uit sluitend bekijken van de zijde der gemeente, maar wanneer men het doet naar het heer- schend gewoonterecht, dat geldt in de aan nemerswereld, en wanneer men zelf behoort tot degenen, die op een of beide bestekken hebben ingeschreven (en daarvoor zich kos ten noch moeiten gespaard) dan komt de zaak toch wel in een eenigszins ander daglicht te staan. Vandaar dat wij, zonder op gemaakte aan spraken van een of ander in te gaan, de zaak niet zoo eenvoudig achten als B. en W. ons willen doen gelooven. Integendeel, vrij ge compliceerd, niet elegant, maar aardig ver wrongen. Vooral nu een der aannemers terecht of ten onrechte, wij blijven daar buiten zich beklaagt ongemotiveerd als laagste inschrijver te zijn uitgeschakeld, komt het ingewikkeld karakter van den huidigen Rotterdamschen tunnelbouw-opdracht in een bijzonder licht te staan. Wij hopen, dat B. en W. er in zullen sla gen zonder gevaar voor consequenties te la ten bestaan, deze zaak tot een goed einde te brengen. Ware men toen ineens van bestek 841 (kleine tunnel) naar bestek 840 (groote tunnel) overgestapt, dan zouden er geen moeilijkheden zijn ontstaan. Immers dan had vóór 3 Februari de gunning norma liter aan den laagsten inschrijver voor bestek 840 kunnen hebben plaats vinden. De overgang van den kleinen naar den groO' ten tunnel is echter geschied via 'n tusschen' project ('t 8/6 plan), dat op 2 Febr. krach tens Raadsbesluit van 26 Januari op de be kende wijze aan een combinatie van inschrij vers op bestek 841 en 840 is opgedragen. De kwestie van het passeeren van de Holland' sche Beton Bouw daarbij laten wij hierbij ge heel terzijde. Die Raadsbeslissing van 26 Februari droeg evenwel een zeer eigenaardig karakter. Het was geen normale gunning volgens bestek, doch een onderhandsche aanbe steding. Antwoordend op de bezwaren door den heer Van Burink, verklaarde de burgemeester dat hij had „willen aangeven, dat, waneer het een gun- „ning was volgens bestek 840 of 841, de „Raad hierover geen beslissing zou hebben „aangezien het dan een openbare aanbeste- „ding betrof, waarvan de gunning aan B. „en W. is overgelaten, (pag. 61 der Hand.) Eerst na 3 Februari zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat dit tusschenproject noch uit een oogpunt van techniek, noch ver keerstechnisch, noch financieel de beste op lossing was en zoo kwam eerst op 5 Maart j.l. twee maanden te laat het derde voorstel van het college van B. en W., waarin zij er kenden, dat het aanbeveling verdiende om het genomen besluit tot het aanleggen van den tunnel 8/6 te herzien en waarin zjj in over weging gaven nader te besluiten tot uitvoe ring van het plan volgens bestek 840 (groote tunnel) Een gunning volgens bestek 840? Neen. Een opdracht, een onderhandsche aanbe steding volgens bestek 840? Blijkbaar, ja. Een ieder voelt echter het gewrongene, het gecompliceerde in deze figuur wel aan: een opdracht volgens bestek 840 op basis van een contract volgen# „bestek" 8/6. En wat was nu de inhoud van dit contract ▼olgens „bestek" 8/6? Gelijk de gemeente secretaris ons op 2 Februari na de teekening van het contract met de gouden pen, mede deelde, zou de uitwerking van het nieuwe tünelproject 8/6 geschieden volgens bestek 840, de bijkomende werken volgens bestek 841. In het contract kwam de volgende bepaling voor: *Naar aanleiding van het telegram der Re- „geering van 31 Januari 1937 (waarbij de .Regeering haar goedkeuring schonk aan Tegen den wil van het college in, heeft de gemeenteraad gisteren het college daar toe nog tijdig de gelegenheid geboden. Uit deze uiteenzetting zal echter een ieder wel reeds begrijpen, hoe weinig aanleiding er is om dit roode college voor haar werk i.z. den tunnel een pluim op den hoed te ste ken. Het is dan ook in één woord belachelijk zooals een ,;Voorwaarts" zijn lezers wil diets maken, dat zijn roode wethouders in de voor bereiding en verdere behandeling 'van het tunnelplan tactisch en weloverwogen zijn op getreden om tot den grooten tunnel te gera ken. Zoo'n journalistieke democraat toch! De Hollandsche Beton Maatschappij N.V. heeft mede het navolgende telegram aan den Raad gezonden: Waar wij in verband met normale aanbe- stedingsgebruiken moeten aannemen, dat onze b(j de besteding als laagste uit de bus gekomen inschrijving voor bestek 841 na een ons nooit voorgelegde en dus onbekende door uw Technischen Dienst uitgevoerde herbereke ning van den prijs niet meer als laagste is aangemerkt en daarom ter zgde is gelaten eu wij gegrond vermoeden hebben, dat daar bij een vergissing van beslissenden aard heeft plaats gehad, verzoeken wq uwen Raad eer biedig Burgemeester en Wethouders op te dragen ons in de gelegenheid te stellen deze herberekening met den Dienst te bespreken en de u gevraagde nieuwe beslissing inzake den tunnelbouw te willen aanhouden tot de Technische Dienst haar oordeel na deze be spreking al of niet herzien heeft. Een liefhebber die een trap te hoog ging. Aan de Spaanschebocht staat een eerste etage leeg en te huur. Sleutels te bevragen bij een winkelier in de buurt. Zoo waar kwam gisteren een manspersoon zich melden bij den winkelier en vroeg om de sleutels, teneinde deze etage te bezichtigen. De man klom ech ter een trapje hooger en zag kans op de 2de etage een spaarpot met 11 gulden weg te nemen ten nadeele van G. C. V, Hedenmorgen werd te Rotterdam een bui tengewone vergadering van aandeelhouders in de N.V. Intermaas gehouden ter behandeling van het voorstel tot verkoop van de onroe rende goederen der vennootschap en in ver band daarmede tot hare ontbinding en liqui datie. Aanwezig waren negen aandeelhouders ver tegenwoordigende 261 aandeelen en recht hebbende op 't uitbrengen van evenveel stem men. Aangezien het vereischte quorum niet aanwezig was (het geplaatste kapitaal be draagt 825.000) kon het voorstel van den raad van commissarissen niet in stemming worden gebracht, zoodat een tweede verga dering noodig is tot het nemen van rechts geldige besluiten. De voorzitter, de heer G. L. M. van Es, gaf uitvoerige uiteenzettingen over het verloop van de maatschappij en over de oorzaken, die den commissarissen aanleiding hebben gegeven om met het bovengenoemde voorstel tot ver koop van de maatschappij te komen. De geschiedenis dateert, aldus de voorzit ter, van circa 20 jaren terug. Onze werf is de oude werf van Gusto geweest. Bij de In ternationale Gewapend Beton was destijds de gedachte opgekomen om schepen te bouwen van gewapend beton. In Engeland en Scan dinavië had men reeds een schip van gewa pend beton gebouwd. De voorzitter merkte op, dat hij destijds pessimistisch was geweest om trent de toekomstmogelijkheden van derge lijke schepen. Hij heeft toen weten te verhin deren, dat een groot zeeschip volgens deze plannen werd gebouwd. Het plan is beperkt gebleven tot den bouw van een bescheiden Rijnschip. Het schip is echter gezonken, het geen de oorzaak was, dat men aanstonds de plannen voor verderen bouw van schepen van gewapend beton heeft opgegeven, aangezien bleek, dat hierin geen toekomst zat. Wat toen te doen met de werf? Door de ligging van de werf kwam men tot de overtuiging, dat de maatschappij toe komst zou hebben met den bouw van gewone Ijzeren schepen. Intermaas heeft de daarop volgende jaren de sporen op dit gebied ver diend. Gebouwd werden o.a. 18 schepen voor de Paketvaart, een schip voor den Rotterdam schen Lloyd en twee schepen voor de marine. Steeds uit eigen middelen ge financierd. Door de toenemende werkzaamheden moest de werf uitgebreid worden, hetgeen steeds is geschied uit eigen middelen. De capaciteit van de werf was goed. De heele aanleg vgji de "IÜ werf heeft 2,5 millioen gekost. Nimmer is een beroep op de kapitaalmarkt gedaan voor het verkrijgen van de noodige middelen, welke verkregen werden uit de winst van de maat schappij. De werf, welke gedurende al die jaren ƒ2,5 millioen van aanleg en uitbreiding heeft ge kost, staat voor 900.000 te boek. Aan divi dend is in de goede jaren nooit meer dan 6 pet. uitgekeerd, terwijl de directie en com missarissen nooit tantièmes hebben genoten, omdat het dividend nooit boven 6 pet. heeft gelegen. volgens, dat het buitengewoon hard is dat Intermaas thans moet sluiten, wanneer men ziet, dat andere werven thans in een bloei verkeeren en sommige zelfs tot 1940 volge boekt zijn. Van den Haag heeft men echter tegenwer king ondervonden, hetgeen ook van invloed is op eventueele beslissingen van de banken. Hg hoopt, dat er nog een kentering komt, zoodat de zaak in het belang van de aandeelhouders behouden kan blijven. Conservatieve politiek heeft de Mij. parten gespeeld. De voorzitter vestigt er nogeens nadrukke lijk de aandacht op, dat de winst steeds ge bruikt is voor uitbreiding van het bedrijf en niet aangewend is om groote uitkeeringen te doen. Dit conservatieve financieele beheer heeft de maatschappij echter parten ge speeld. Met een obligatieleening, welke des tijds gemakkelijk verkrijgbaar zou zijn ge weest, zou men thans hebben kunnen door werken, zooals men ook met andere bedrij ven ziet. Thans wordt financieele steun ge weigerd, hetgeen een gevolg is van het conser vatieve financieele beheer. De directeur, de heer Berendsen, verklaart voorts nog, dat de werknemersorganisatie en de burgemeester nog onderhandelingen heb ben. gevoerd met den minister om het voort bestaan van de werf mogelijk te maken. Men is thans nog bezig pogingen aan te wenden bij de hoogste autoriteiten. De voorzitter: Konden wij twee ton zonder risico krijgen, dan zou het werk voortgezet kunnen worden. Sluiting van de werf. De heer Feuer vraagt, wat het voorstel van de maatschappij voor Scheepsbelangen be helst. De voorzitter zegt, dat deze maatschappij eerst gekomen is met een onaannemelijk bod. Intermaas heeft het voorstel echter dusda nig weten te verhoogen, dat 't, gezien het feit, dat de maatschappij moet liquideeren, redelijk en aannemelijk is. Mr. W. Baars (rechtskundig adviseur) merkt op, djLt het de bedoeling is van de maatschappij voor Scheepsbelangen de werf na overname te sluiten. Bg verkoop zou men geen prijs boven dit bod krijgen. Niets over voor de aandeelhouders. Een aandeelhouder vraagt, of er na verkoop nog eenige uitkeering op de aandeelen zal plaats vinden. De voorzitter moet op deze vraag zeer te leurstellend antwoorden. De maatschappij heeft weliswaar nog enkele bezittingen, maar aan de aandeelhouders zal geen uitkeering kunnen worden gedaan. Mr. Baars: Bij deze figuur blijft er niets voor de aandeelhouders over. Alleen, wanneer nieuw kapitaal zou verkregen worden, zou er nog iets voor de oude aandeelhouders over kunnen blijven. Aangezien er geen beslissing kon worden genomen, werd hierna de vergadering geslo ten, De competitie.. Doordat de 43-jarige K. Mastenbroek wo nende aan de Wilgenweerd, naliet zijn hand uit te steken, toen hij per fiets links wilde afslaan, is hg gistermiddag op den hoek Paul Krugerstraat en Hilledljk door een auto aan gereden, bestuurd door den 43-jarigen A. J. M. K. wonende aan het Afrikaanderplein. De man werd tegen de straat geslingerd en kreeg een lichte hersenschudding alsmede een hoofd wonde. Aangezien de aanrgdende auto van den G. G. D. was, werd het slachtoffer onmiddel lijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en aldaar opgenomen. De 12-jarige J. Vonk wonende Persoons haven is gisteren in de Oranjeboomstraat na- bg de gasfabriek, toen zij spelenderwijs over stak, onder een vrachtwagen geraakt, be stuurd door den 24-jarigen K. J. M. wonen de Maaskade. Met wonden aan het gelaat en aan de handen is het meisje vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Na behandeld te zjjn kon zg huiswaarts keeren. Gisteravond is de 20-jar. E. Meiboom wo nende Pernis, toen hij in de bocht te veel links fietste en geen voorrang verleende aan het van rechts komende verkeer, op het Stieltjes plein hoek Rosestraat in botsing gekomen met een personen-auto, bestuurd door den 23-jarigen C. L. d. H. uit Strijen. De man be kwam verwondingen aan handen en beenen. Hij is naar het ziekenhuis aan den Coclsingel vervoerd en aldaar behandeld. In de gisteren gehouden jaarlgksche alge- meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Slavenburg's Bank te Rotterdam wer den de jaarstukken (zie ons avondblad van 6 Maart) goedgekeurd en het dividend vast gesteld op 4(4 pet. (v.j. 3(4 pet.). De aftredende commissaris, de heer mr. J, B. Crol werd herkozen, terwijl tot commissa ris gekozen werden de heer dr. J. C. Hooy- kaas te Den Haag en de heer A. C. van Ro's- sem te Rotterdam. De praatavond van Pater Hendrichs S.J. gaat deze week niet door. ROTTERDAM, 11 Maart. Gesiaagd voor het candidaatsexamen in de handelswetenschap de heer Liem Twan Djie. Bevorderd tot accountant de heeven drs. J. Cohen, J. L. Meij, Tan Eng Oen en J. Kuiper. Naast bet bouwen van schepen heeft de maatschappij zich ook toegelegd op de ver vaardiging vaai constrnotiewerik Enkele groote werken zijn op öliit gebied uitgevoerd, o.a. voor de Spitsbeirgen-combiaiatie, terwijl groote werken in de haven van Valencia zijn. uitgevoerd. Werf geen dag stilgelegen. Na verloop van jaren kwam er stagnatie in den bouw en kreeg de maatschappij ge brek aan werk. De middelen waren tot dus verre steeds in eigen bedrijf belegd. Toen de moeilijkheden echter kwamen, heeft de maatschappij geen financieel en steun kun nen krjjgeri De directie en commissarissen hebben zich intussehen tot bet uiterste ter beschikking gesteld om bet bedrijf gaande te houden. De werf beeft nimmer een dag stil gestaan en tot op den huidigen dag is er, zij het op bescheiden schaal, gewerkt. Een jaar gele den is nog de bouw van een schip aange' nomen voor de Pakketvaart, dat spoedig af geleverd zal worden. Geen steun van de regeering- Nadat de directie zich zooveel mogelijk finantieel voor de maatschappij ter beschik king had gesteld, heeft de raad-van commis sarissen zich gewend tot den minister om de werf met behulp van het werkfonds te laten bestaan. De regeering beieft evenwel niet willen steunen. Tevens heeft de burgemeester van Ridderkerk zich in het belang van de gemeente in verbinding gesteld met den minister, maar de pogingen zjjn tot dusverre zonder eenig resultaat gebleven. Het argu ment, dat men steun weigert, is, dat het een gesloten werf betreft en er geen aanleiding is deze weer aan werk te helpen. De voorzitter verklaart in tegenstelling hiermee echter, dat de werf nooit een dag heeft stil gelegen, maar dat thans het stadium gekomen is, waarin verder werken onmogelijk is. De voorzitter geeft toe, dat de capaciteiten van de werven rond Rotterdam misschien te groot zjjn. Een uitleg om geen hulp te krij gen voor de maatschappij kan hjj echter niet vinden. Besprekingen hebben intussehen plaats ge vonden met de Maatschappij voor Scheeps belangen. De mogelijkheid bestaat, dat deze maatschappij „Intermaas" zal overnemen ten einde de capaciteit van de werven rond Rot terdam te verkleinen. De voorzitter zegt de vergadering helaas te moeten voorstellen dit voorstel te accepteeren. De heer Dresselhuls, commissaris, zegt ver- Van de competitiewedstrijden van den Rot terdamschen Schaakbond, seizoen 1936/1937, zijn na de vorige opgave, nog volgende uitslagen te vermelden: Vijfde ronde: Klasse Ia: Dordt IPion II 4(45(4. Klasse Ic: Trianon IWesten III 55. Klasse Ila: A.S.C. (Gouda)—Robaver 8(4— 1(4; Spangen IVDelfshaven I 4(45(4: O.D.I. 1—Charlois II 73; Twentsche Bank I—-G.E.B. 1 3(4—6(4. Klasse IIc: O.D.I. II—Centrum III 7—3; Hille- gersberg IIExcelsior III 5(44(4. Klasse Ilia: Trianon III—Moordrecht 5(4— 4%. derkerk ICharlois III 4(45(4. Klasse IIIc: Noorder Toren IRodespelers I 4(45(4; Wilhelm Steinitz IIOverschie I 4(4—5(4". Zesde ronde: Hoofdklasse: N.R.S.V. IIWilhelm Steiahitz I IKralingen I 1(48(4. Messemaker I (Gouda) 5(44(4; Westen ISpangen I 3(4—6(4; Pion Rotterd. Schaakgenootschap 2(47(4. Klasse Ia: Eerste Schied. Schaakcl. IChar lois I 55; Spangen IIHillegersberg I 6—4; Hordt IRotterdam I 4—6; Pion IICentrum 2—8. Klasse Ib: Kralingen IIOnesimus I 64; Vlaardingen I—Westen II 2(4—7(4; Pion III N.A.S.V. III 5*—4*; Krimpen IRotterdam II 4—6. Klasse Ic: Messemaker II (Gouda)Spangen H 73; Ivoren Toren IWesten III 64; Ex- ceslior IITrianon I 55; Eerste Scheid. Schaakvereen. IIExcelsior I 3(46(4. Klasse Ila: A.S.C. (Gouda)—Charlois II 5(4—4(4; Delfshaven I—Tw. Bank I 2—8; Ro- baverG.E.B. I 2(4*—6(4*; Spangen IVO. D.I. I 2(4—7(4. Klasse lib: IJsselmonde IVlaardingen II 4—6; Messemaker III (Gouda)—Wester Toren I 3(46(4; Pion IVOnèsimus II 64. Klasse IIc: O.D.I. II—Kralingen III 5(4—4(4; Maassluit IHillegersberg II 4(45(4; Span- ffnJVTExcelsior 111 3 (4 7 (4Centrum III— Hordt II 6(4—3(4. Klasse A: Onesimus III—Nationale I 1*—8*; Wester Toren II—1Trianon III 6(4—3(4: Tw. Bank IIAmbaro 55; Exceslior IVMoor drecht 7—3. Klasse Illcf Noorder Toren IWilhelm Stei nitz II 4**; R.V.S. I—Overschie I 4(4— 8(è; nilever I—Rode Spelers I 3(4—6(4; Noor den I—Arend I 4% *-4 (4*. rV „V0l0rl?0pi.ge,,ui,slag van de match tusschen eerste tientallen van Messemaker (Gouda) 2(4—4i^elm Steinit2- gespeeld te Gouda, luidt De vierde ronde bracht de volgende uitslagen: Ph. J. HamA. M. Olsen 02, J v d Doe E. La Rondelle 1—1, C. Janneman—D.'v. 'd. Veer I 1, H. F. J. KinneginA. Hagenaars 1 K BlomJ. J. de Bruijn 20, H. M. Levie—J. v. d. Berg 0—2, H. Regouw—J. de korte 1—1. He hangpartij Ph. J. Ham—N. de Haas werd zonder hervatting remise gegeven, terwijl G. v d. Waals zijn achterstallige partij tegen A. M. Oisen won. He partij N. de Haas—G. v. d. Waals werd in gewonnen stelling voor eerstgenoemde onder broken. De voorloopige samenstelling van het Haag- sche tiental voor den jaarlijkschen kamp om den „Vies -beker tegen het Rotterdamsche team, welke op 29 dezer, 2en Paaschdag, te Rotterdam zal plaats vinden, luidt als volgt- J-TJ- 'B- de Haas, 2. J. M. Bom, 3. J. Kalders, 4. J. F. Kuger, 5 G Woudenberg, 6. F. Bijk, 7. J. v. d. Ende, 8. M. Vermeulen, 9. G. J. Bijls- ma en 10. A. J. Ivens. Reserves; W. C. van Rooij en M. B. de Jong. In October van het vorig- jaar werd in „Ons Huis" aan de Gouvernestraat een ten toonstelling georganiseerd over de nationaal- socialistische cultuur. Kort na de opening is op last van de politie een foto van Hitier verwijderd, waarop een op de uiterlijke ken merken van den „Fiihrer", gebaseerde min der vleiende uitspraak van een „rassen- bygiëniker^ prof. dr. Gruber voorkwam. Het tentoonstellen van die plaat met onder schrift heeft voor den directeur van Ons Huis, dr. K. F. P. het gevolg gehad, dat hij zich wegens overtreding van art. 119 van het W. v. S. te verantwoorden heeft gehad. Verdachte gaf de feiten toe, maar zag in het onderschrift geen beleediging. Pres.: Het is toch niet prettig een opge wonden waanzinnige te worden genoemd? Dr. P.: Dat is het inderdaad niét! De president: Dat kon iemand toch leed doen? Dr. P.: Ja, dat is niet uitgesloten. Pres.: En als men iets verder gaat, dan is men al bjj het „beleedigen". Dr. P.: Men kan iemand op alle manieren leed doen, zonder hem te beleedigen. Hier is het de kwestie van het verstand, dat aan getast zou zijn. Pres.: Men moet zich ook van de uiting van ware dingen onthouden, als die onaange naam zjjn en dat geldt te meer, waar het hier een staatshoofd betreft, waarmee ik nog in het geheel niet zeggen wil, dat uw mededeeling waar is. Dr. P. zegt cftn verder, dat er op deze tentoonstelling veel, ontzaglijk veel leed ge daan is. De tentoonstelling, aldus dr. P. had een negatief karakter, maar een positief doel. Ze wilde den bezoekers duidelijk maken, dat als men hier het Duitsche voorbeeld wilde volgen, men ook hier te lande veel leed zou brengen. In Amsterdam is de tentoonstelling acht weken gehouden. Er was een comité van aan beveling met allemaal keurige menschen. rectoren van Gymnasia, oud-leden van de rechterlijke macht enz. Hoe kon ik vermoe den, dat men hier in het tentoongestelde een beleediging zou zien?. Requisitoir. Het O.M. waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck is van oordeel, dat het onder schrift van de foto voor zichzelf spreekt. Weliswaar beroept dr. R. zich op Amster dam. Daar heeft men misschien niet zoo nauw gekeken. Maar dat is geen reden om het ook hier niet te doen. Uit dr. P'a eigen kring zijn afkeurende beoordeelingen geko men waarbij spr. wijst op uitlatingen vaii dr. Fetter en dr. Hoesen. Het tenlaste gelegde bewezen achtend, eischte het O.M. 50 boete subs. 20 dagen hechtenis. Het pleidooi Mr. G. C. A. Oskam was van meening, dat het onderschrift geen beleedigend karakter heeft en dat zeker dr. P. dit begrip er van gehad heeft. De tentoonstelling had ten doel het publiek te onderrichten over de nationaal-socialisti- sche dictatuur en de rassentheorie en wat dit laatste en misschien wel hier te lande het meest gehate deel betreft, heeft men willen laten zien, waartoe die rassentheorie leidt, wanneer men hetzelfde systeem toe past op de besten in het land. Het is niet vol te houden, dat Von Gruber die professor in de rassenkunde was te Munchen, dat heeft neergeschreven om Hitier te krenken En van geen der leden van het comité van aan beveling is te denken, dat hjj daarmee iets beleedigends bedoeld heeft. Hoe denkt men in de literatuur over waan zin? Er zijn uitspraken van oude wijsgeeren waarin gezegd wordt, dat waanzin een ele ment van talent is en een conditie voor suc ces in de wereld. Men kan overigens niet ontkennen, dat Hitier als psychopatholo gisch geval interessant is. Met de beschouwing van het uiterlgk is het in de leer der rassentheorie trouwens niet zoo heelemaal in orde en bij beleediging gaat het immers om het innerlijk. Vroeger zei men, dat het uiterlijk de spiegel is van de ziel, maar in onze dagen denkt men daar over anders. Pleiter wees er vervolgens op, dat voordat de tentoonstelling in Amsterdam geopend is- de politie in gezelschap van den puitschen consul-generaal nauwlettend beeft rondge keken. Men heeft toen wel een piaat verwij derd, waarop Goering was afgebeeld met een doos lucifers in de hand> maar deZe plaat van Hitier heeft men laten hangen. Nu wordt hier op verzoek van het Duitsche consulaat tot vervolging overgeë'aap' Met afschuw aWua Pleiter, herinner ik mij wat over Prinses Juliana en Prins Bern- hard in „der Sthrn^r geschreven is. Waar men zelf zoo schrijft, moet men over een kleinigheid niet valien. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. De reebthafh bepaalde de uitspraak op 22 Maart. 85 R. S. Klein kramer jm. 33 J. ,en 24 j. en S. van Kuljk jd. 21 j., GuodscherUweg b5b. J. van der Klooster jm. 27 j. en N. Piet- jouw jd. 26 j., Rusthoflaan 27 N. G. W Koo- mans gesch. m. 51 j. en J. H. Daniels gesch. vr-i 53 j„ Vrouwensteeg 2a A. Krijgsman Jm. 28 J. en S. Beuman jd. 26 j., Veenendaal A. Lau- waars jm. 24 j. en P. H. Kamermans jd. 24 J.» Pynackerplein 44b. W. den Ouden Jm. 24 J. en F. Ouwerkerk jd. 17 j., Bellamystraat 54a C. Th. van der Sluis jm. 22 j. en Z. van der Schuit gesch. vr. 23 j., Anna Paulownastraat 28a J. van Steenis jm. 24 J. en J. J. van der Mooren jd. 27 j„ Westerbeekstraat 28b W. J. M. van der Tas jm. 24 j. en H. van Esdonk jd. 19 j,. Molenwaterweg 8 C. Tiel jm. 22 j. en A. Treffers jd. 20 j., Ommoordschestraat 33b F. Touw gesch. m. 29 j. en K. J. Boot jd. 21 J„ Vieramb.straat 2b. M. van der Wolf jm. 29 J- en J. de Bruin jd. 25 j., Mathen.weg 71e - J. Boks jm. 21 j. en G. Vedder jd. 19 j., Nijver heidsstraat 1234b J. Brand jm. 27 j. en J. van Etjk jd. 27 j., Blazoenstraat 49a P. A. A. Kan- ters jm 25 j. en E. M. van 't Hoft jd. 25 1., Moerkerkstraat 43b. F. Taplick jm. 23 J. ên P. Kolders jd. 19 j., Danzig C. J. Beer jm. 23 J. en E. Kurvers jd. 18. j. St. Mariastraat 70b. J* 7a?x Be£F J'm- 31 j. en A. Zeeuw jd, 24 j.. Kral.weg „36 c. G. Dekker jm. 24 j. en A. E. Snel jd. 21 j., Soetend.plein 12b. W. J. M. van 't Hof jm. 28 j. on W. Hofman jd. 18 j., van Alkemadestraat 31 B. Jansen jm. 25 j. en W. Wullink jd. 25 j., p/a. s. Burgerstraat 42 J. Kotoren jm. 26 j. en N. Wuurman jd. 26 J„ Bingleijsiraat 71b G. vanLeeuwen jm. 26 j. en E. Luijten jd. 20 j., Raephorststraat 50a R. de Lege jm. 21 j. en C. C. Bos jd. 25 j., Ossewei- straat 48b. L. W. Lemmens jm. 29 j. en C. M„ Debel jd./ 24 j., Haringpakkersstraat 54 L. J. Moerkens jm. 35 j. en J. S. Baks jd. 33 j., 2e Schansstraat 51a J. Molendijk jm. 24 j. en H. J. Schenk jd. 27 j., Baljuwstraat 38a K. Mul der jm. 32 j. en W. Wasserman jd. 30 j., Aleidis- straat 79a C. van der Neut jm. 28 j. en A.- C. de Zeeuw jd. 30 j., v. der Sehellmgstraat 29a P. de Otter jm. 26 j. en A. M. de Beste jd. 24 j. Bloemstraat 45b. C. Pierot jm. 23 j. en A. van Es jd. 20 j„ Ruilstraat 75b. B. C. Pors jm. 51 j. en E. Bakker wede. 50 j., Kat, Lagedijk 294b. H. Roubos jm. 25 j. en H. J. H. van Loenen Jd. 29 j., Rosenveldtstraat 66b. 1 L. Scvhuurmans jm 35 1. en LI. Bakers jd. 35 j., Siondwrasstraat 13 H./ R. Tnge jm. 27 j. en H. D. de Jong jd. 24 j., Molenwei 55 C. A. Visser jm. 25 j. en J. I. Gorree jd. 28 j., Bever straat 94a G J. Waanink jm. 29 j. en M. J. Bakker jd. 26 j.. Millinxstraat 105a Ph. v. Waardhuizen jm. 31 j. en M. T. B. Schaau gesch vr. 24 j., Moerkerkstraat 37a W. M. Wesdorp Jm. 21 4. en G. Keijzer jd. 21 1., Kerlthoflaan 42 H. Th. v. Wiingaarden Jm. 23 j. en M. Takken- berg jd. 20 j., Haarlemmermeer P. de Zeeuw 29 I e" Kd". Peinemann jd. 23 j., Slagbekstraat Gr°en im. 24 j. en M. H. Derden ld. 22 j„ Vtetstraat 9a H. Kers jm. 25 i. en M. r-ouwens jd. 22 j. I.Tsselmondschelaa.n 207'4 - J. Th. Wessels jm. 24 j. en .T. G. van Uden jd. 22 j- Goudschewee 28b. W. So-ters jm. 22 j en J. van den -Broek id. 24 J.; Pontstraat 14a GEHUWD: B. vsn der Hoek jm. as j 'en .T, Vogel id. 44 1. J. Meininger jm. 29 3. en B.: dé Vrijer jd. 27 j. Aangiften van 11 Maart 1937. BEVALLEN: A. Wolf geb. Welter z. P. Ceurdes geb. v. Weel z. J. B. Montfoort geb. v. Klaarwater z. M. IC Kareis geb. Bruggeman d. M. H. M. Kofflard geb. Relinen d. W. O. Roosa geb. de Bruin z. M. P. v. Tol geb. Rietveld z. H. A. v. d. Toorn geb. Boers z. W. H. v. d. Meulen geb. de Ron d. H. Kok geb. de Jong z. C. H. v. Dam geb. Huet d. G. A. de Zwart geb. Lagendijk z. M. C. Corbeau geb. Ra.th z. .T. P. v. d. Wiel geb. Lindeman z. J. W. de Wit geb. Dieperink z. E. Bosman geb. Bakker d. T. A. v. d- Pole geb. Laurens z. J. c. Manders geb. Dammer d. G. Dijkman geb. Ringeling z. E. Hoogwerf geb. v. Ri| d. A. P. Pingen e-eb. de Br.uin d. W. H. F. C. Smalbroek geb. Berm d. p, (jen Boer geb. Eizema z. J. P. Stok geb. Horik z. M. C. H. v. Dalsen geb. v. I.angevelde z. G. de Jongh geb. Bos d. G. Moerman geb. Bakker d. A. J. M. Stee man geb. v. Doren d. OVERDEDEN: G. J. A. Bellaars, dochter 3 d.- D. v, d. Bergb. wede. van P. P. Beker 80 j. K. Lnkkien, man van C. Korte 70 j. J. H. dn Quant, ongeh. man 84 j. K. Maan de Kok. vrouw van A. J. Kideonse 66 j. A. Verwoerd wede. van J. B. Hofman 80 j. C. A. HUnen, man van M. C. R.eijnart 68 J. J. Lammers, wedr. van J. Stolk 83 j. P. Visser, ongeh. i man 51 j, L. L. Veldhoven, ongeh. man 19 j. J. A. Jansen, wedr. van T, Lanooij 66 j. J. E. Sorters, wede. van C. ,T. de Bruin 81 j. P. C. Boeke. man van J. E. F. G. Groe nende,,sJ 24 1 El. N. Nooteboora. man van F. .Rteinmeger TS 3. A: m! "omrWisf tWfé. tatt G. J. V. d. Corput 87 L. Ketelaar, ongeh. '•rouw 45 j. A. E. M'dder. wede. van T.- ty. Peters 78 1. H. G. P. Veldboer. zoon 3. j. W, Kv.'Pó'taal. wede. van A., v. Gils 76 J. M. A. v. Bateles, wedr. van F. Jonker 67 j. Maandag (5 Maart hoopt de heer Joh. H. G. Dunk, chef-kok-demonstrateur bij de fa. Wed. Krauss, zrjn 25-jarig jjubilé bg deze firma te herdenken. Aangiften van 11 Maart 1937, ONDERTROUWDW. Berkhout jm. 23 j. en H- G. van den Ham jd. 18 j., Wapenstraat 20b. u J. N. Fritze jm. 20 j. en J. H. J. van Kossem jd. 26 j., Amsterdam A. van der Ruyt jm. 26 j. en J. van Seijen Jd. 23 j„ Nwe. Binnen- Weg 79b. L. M. A. van Adrichem jm. 32 j. eb M. M. K. Ruigrok jd. 26 j-, Maasland H. J. F. Boode jm. 25 j. en N. Koopmans jd. 24 j., Goudscheweg 77b. J. C. de Bruin gesch. m. 53 j. en A Héngstmengel wede. 51 j., Kat. Lagedijk 333 - J. A. P- F". 29 j. en P. Knoet jd. 29 j., Bergen op Zoom J. Diepe- veen jm. 24 j. en G. J- Comehssen jd. 24 j., Assendelftstraat 42b. L. Digtmaker jm. 25 j. en S. Daglooder jd. 22 j., Hillegersberg J. H. van Dooren jm. 24 j. en K. Siegers jd. 23 j., Schiedam -- L. van D(jk jm. 35 j. en J. C. „W. Stolk wede. 35 j-, Zinkerweg 7b. H. C. M. v. der Eerden jm- 26 j. en A. H. Pietèrs jd. 24 j., Amserdam J- M. Elenbaas jm. 22 j en M. Foree jd. 22 j., Schietbaanlaan 57b. H. Gouw jm. 27 j. ennG. M. van der Pluijm jd. 29 j„ Zaaielistraat 303 L. de Graaf jm, 21 j. en J. de jong jd 18 j., Wolph.bocht 406a G. Hanemaaijer Jm. 26 j. <?n N. M. de Hkah jd, 29 j., P. C. Hooftplein 15b. G. Jaspers, jm. 23- J. en S. J- van der Kwaak jd. 24 j,, iSiobilw.- straat 4a I. Katan jm. 30 j. en R.de Levie jd. 29 j„ Heerenstraat 15a —-.P.' C. Keiler jm. 30 j. en A. J. Schaddenhorst jd. 31 J., Ruilstraat H. Cohen jd. .26 j., Eindhoven F, L. Kli# jm. Een tot dusver onbekend gebleven persoon onderwierp Woensdagavond verschillende rij wielen aan een onderzoek. Blijkbaar had hij het gemunt op rijwielplaatjes. Toen de politie, na gewaarschuwd te zijn, een onderzoek instelde, koos de vreemdeling het hazenpad, liep een zijstraat van den Kleiweg in en sprong vervolgens in het water van den Erasniussingel. Na den Achterweg overgestoken te zjjn, holde hg den Polder in. ntet de politie achter zich aan. De politie-chef cn zÜn vier agenten hadden echter een achterstand in te halen, daar de vluchteling dwars door de slooten ging. Ten slotte moesten zij de achtervolging opgeven. Op den Kleiweg is een portemonnaie gevon den, waarin Vjer njWielplaatjes waren ge borgen, blijkbaar van diefstal afkomstig. Hóewei de dader ontkomen is, beschikt de politie over een signalement. ST. DEUS DEDIT I In de gehouden vergadering van de R. K. Land- en Tuinbouwarbeidersvereeniging „St. Deus dedit" werd behandeld het voorstel tot eventueele contributieverlaging. Het hoofdbestuur had voorgesteld de con tributie met 8 cent per week te veriagen, doch de Rijksdienst heeft medegedeeld, dat de 5 cent per week verhooging van de Werkloos- heidskas, welke het hoofdbestuur op aan dringen van den Minister maar voorloopig wenschte te heffen, thans definitief ingevoerd moest worden. Zoodat de contributie maar met 3 cent per weck verlaagd icon worden. Daar men algemeen van gevoelen was, dat dit geen noemenswaardige verlichting brengt, werd met goedkeuring' van het hoofdbestuur besloten de contributie op he-t gewone be drag te handhaven en de 3 cent verlaging te besteden voor versterking van de plaatselg- ke kas. Besloten werd het aldus verkregen bedrag te besteden om aan de jongere leden een aparte attractie te geven, mede om daar door de nog niet-georganiseerde jongeren als lid aan te werven. De contributie voor deze jongeren zal bedragen: tot 16 jaar 5 cent per week, van 1618 jaar voor losse arbeiders 20 cent per week met W. K., van 1618 jaar vaste arbeiders zonder W. K. 13 cent per week. Voor de jongeren zal ieder jaar b.v. een reisje worden georganiseerd, terwijl voor de oudere gehuwden jaarlijks een feestver- gadering zal worden gehouden. Opgemerkt werd, dat nog 77 ongehuwdea en nog 36 gehuwde ongeorganiseerd zijn. D« geestelijk adviseur sprak hierna een opwek kend woord over het Katholieke georganiseerd zijn. VOETBAL Voor'de elftallen vari do R. K. voetbalver. TÖG alhier zijn .ybor Zondag a.s. do volgende wedstrijdenvhstgestéi^f--TOG 4_vgm 4, op het terrein van VGM; TOG b—RCD b op eigen terrein.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2