DE V OLKSFRONTERS TREKKEN IN WANORDE TERUG. Honderd bommenwerpers van Franco bestoken hun linies. Lebrun voor de radio. BUITENLANDSCHE KRONIEK. DE BRITSCHE MARINE- BEGROOTING. VRIJDAG 12 MAART 1937 De regeling in West-Europa. «1«n te* Wr|!iKi»e«» knue» bluton te zijn, om toch maar te raden wat het ant- -houdrwlarschijnlijk, Nu if611 Sluier te kunn€n °Plichten' K,het zeker geen toeval, dat de be de i" Berlijnsche correspondenten in tr kt eene Sroote, maar dan ook vage tA Wonderbaarlijk overeenstemmen. MIAJA VRAAGT VALENCIA OM HULP. J)e iveg MadridCuenca ligt thans binnen het schootsveld der witte artillerie. HENDAYE, 11 Maart (UN. PRESS) Volgens de laatste berichten, die alhier van het Guadalajara-front werden ontvangen, is de Noord-Ooste lijke armee van Franco vandaag erin geslaagd, den belangrijken verkeers weg MadridCuenca onder het be reik van haar geschut te brengen. ONBEKEND VLIEGTUIG BOVEN ZWEEDSCH VESTINGGEBIED. HUIS TE ROME INGESTORT. HEFTIGE INCIDENTEN IN BELGISCHEN SENAAT. OVIEDO ONNEEMBAAR' ZITTING ONDER LEIDING DES PAUSEN. Beraadslagingen van meer dan 31 uur over Abessynië. Rexist geeft liberaal een kaakslag. VERTRAGING IN AMERIKA'S VLOOTBOUW. ROOSEVELT MET VACANTIE. SAN FRANCISCO-NIEUW ZEELAND KARDINAAL VERDIER. Herderlijk schrijven bij zijn gouden priesterfeest. Plichten in dezen overgangstijd. Beroep op het volk ten gunste van de defensie- leening. In een gemeenschap als de onze is men, zoowel in goede als in slechte dagen, solidair, van den nederigste tot den machtigste. Deze solidariteit is nimmer tekort geschoten". HONDERD DIEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN. Door sir Samuel Hoare ingediend. A'a artikelsgewijze behandeling door lagerhuis met 152 tegen 57 stemmen goedgekeurd. Londen,. 12 Maan. (havas.).. LEWIS VOOR 'T GERECHT AANGEKLAAGD. Dreigende algemeene staking in de houtzagerijen. DE BEWAPENINGSKOORTS De militaire macht der sovjets. Gekoesterd wordt de hoop, dat de Duit- sche regeering heden, en zoo niet heden dan toch binnen een week subs, binnen afzien- baren tijd antwoorden zal op de Engelsche nota van 19 November j.l. betreffende een nieuw West-Europeesch pact en aldus bre- n ZE>1 met geheel moderne diplomatieke „usance" 0m op memoranda en internatio- naal-politieke vrag€n niet te antwoorden. M.m., d.w.z. met verandering van Duitsche In Itabaansche regeering zou deze geheele zm herhaald kunnen worden. De as Rome Bei"lijn werkt in dergelijke aangelegenheden v°hnaakt, en men kan er dan ook op reke- nen> dat de twee antwoorden volkomen de- zelfde strekking zullen hebben, in bijna de lfde bewoordingen opgesteld zullen zijn. Het is merkwaardig, hoezeer de verwach ting van het op komst zijnde Duitsche ant- v/oord de geesten weer in beroering heeft gebracht. Men heeft geen tijd en geen ge duld om nog 24 of 240, eventueel 2400 uren rustig af te wachten, wat Berlijn op het reeds lang vergeten Engelsche Locarno- memorandum zal hebben te zeggen en aan „erken. Men m e Sn^!Jïjk zal inhouden. En het van de m- ®erlijnsche correspondenten bare telefn inta™ati°ale pers, die kost- voeren nrl °tngesprekk^ met hun redacües heimzinn h maar een üWe Vaft den g6" euer vogeltje zingt, zooals het gebekt is, niaar in Berlijn worden klaarblijkelijk zelfs de vogeltjes gelijkgeschakeld, en hun zang verschilt werkelijk niet veel. Waaruit men Veilig mag cóncludeeren, dat er in Berlijn **0 allerhöehste stelle is, welke maar aldoor hetzelfde wijsje voorfluit. Wat weer in over- eenstemming met alle ervaringen in het Berde Rijk is: steeds en altijd wordt een bepaalde gedachte op de meest suggestieve wi]ze naar voren, geschoven. Het is of in Berljjn hypnotiseurs aan het werk; zijn, die een massa-hypnose verwekken, waaraan vaak zelfs het buitenland zich moeilijk ont trekken kan. Als men nu de punten van overeenstem ming in al deze uit Berlijn komende berich ten opzoekt, vindt men daarin twee gedach ten, welke steeds terugkeeren: ten eerste, dat elk nieuw West-Europeesch pact ook een werkelijk West-Europeesche overeenkomst moet zijn; zóó dat het Westen van het Oos ten geheel moet worden losgemaakt en con flicten in het Oosten geen invloed op het Westen mogen hebben. En ten tweede, dat Duitschland, ofschoon het zeker niet bereid is nu reeds den terugweg naar Genève op te gaan, er geen overwegend en onoverkoom- lijk bezwaar tegen zou maken, dat een nieuw Locamoverdrag wederom in het kader van den volkenbond ingeschakeld zou worden De eerste idee is zoo oud als het nationaal-, socialistische Derde Rijk; de tweede is or- getwijfeld nieuw, en wijkt sterk af van de opvattingen, welke in officieele en offi- cieuse Duitsche kringen het vorig jaar rond dezen tijd den 7den Maart 1836 werd het Locarno-verdrag als niet meer bestaande verklaard van de. daken verkondigd wer den. Daarin mag men ongetwijfeld een in- ternationaal-politieken vooruitgang zien, ■welke door verschillende omstandigheden bewerkt is, en welke van invloed zal zijn °P de zeer zeker uiterst moeilijke en inge wikkelde besprekingen, welke in het gun- ®tigste geval op de verwachte Duitsche nota boeten volgen. Als kernstuk dier onderhandelingen moet blen dan het Duitsche beginsel, zien, dat elk West-Europeesch pact bedoeld moet zijn ®is het afdoende middel om eiken oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk inder daad onmogelijk te maken. In dit opzicht kan men overtuigd zijn van de eerlijkheid der Duitsche bedoelingen: het wil geen oorlog in het Westen, het heeft er niets te winnen; daar ligt geen terrein meer, waar het zijn geweldige behoeften kan bevredigen. Een oorlog met Frankrijk °f Engeland beteekent voor Duitschland on vermijdelijk een door niets goed te maken, onherstelbare verliespost, en de lessen van het Verleden hebben Berlijn en niet Berlijn alleen voldoende geleerd, dat dergelijke conflicten zoo'n catastrofe ook voor den overwinnaar zijn, dat het een mis dadige dwaasheid zou zijn ze uit te lokken of te verscherpen. Daarom moet een dergelijke doellooze oorlog absoluut vermeden worden. Berlijn wil hem vermijden, en is daarom bereid zelfs de verplichtingen, voortvloeiende uit het sanctie-artikel van de volkenbonds grondwet bij zijn medecontractanten te er kennen. Dat daaruit op den duur de natuur lijke consequentie moet voortvloeien, dat Berlijn ook'in het beslissende lichaam, den volkenbondsraad, zijn plaats herneemt, Wordt als een nu niet gewenschte, maar ten s'°tte aanvaarde onvermijdelijkheid op den k°op toe meegenomen. Er zitten aan het aldus opgestelde pro- bleem nog heel wat onberekenbare kanten: dc Engelsch-Italiaansche betrekkingen, Bel g:ë's houding, het Fransch-Russische pact, Polen, Tsjecho-Slowakije. En alle voor- barige verwachtingen zijn dan ook gewaagd, wiw i.let is z^ker belangwekkend, dat het dacht twCeSche pact weder de voUe aan" lieden daar"it bHikt, dat de staats- steeds' aan. „!L°ei bkl?eden ten spijt, nog Door een dappere manoeuvre brak de linkervleugel van Moscardo 9 colonne door de verdedigingslinies van de roode troepen heen en dreef hen terug naar Sacedon. De eerste huizen van dit dorp, waar generaal Miaja de voorste stellingen tegen het offensief der nationalisten uit het Noord- Oosten wilde laten aanbrengen, zijn door de voorhoede van Moscardo reeds bezet. Behalve de stad Brihuega bezetten de natio nalistische colonnes nog een twaalftal dorpen en marktvlekken. De rooden moesten daarbij verscheidene honderden dooden en waardevol oorlogsmateriaal, waaronder zeven stukken, op het sragveld achterlaten. De witten zouden daarentegen sedert den 8en Maart, den dag waarop zij van de streek om Siguenza naar Guadalajara oprukten, slechts geringe ver liezen hebben geleden. Men rekent erop, dat de weg Madrid—-Cuen ca reeds morgen geheel door de witten zal zjjn geblokkeerd, hetgeen voor Madrid een uitermate zware slag zou beteekenen. Deze weg toch vormt een vitale verbinding met de Levant-provincies. De roode junta van ver dediging zou na een bezetitng van genoemden weg voor den aanvoer van proviand en mu nitie nog slechts over een aantal kleine zij wegen kunnen beschikken. De ongelooflijke snelheid, waarmede de op- marsch van Franco's troepen, die met het modernste materiaal zijn uitgerust, verloopt, schrijft men in hooge mate toe aan de uit stekende voorbereiding van de aanvallen door het luchtwapeh. Ruim honderd bombardé- mentsvlieg1 tuigen moeten door Franco op het Guadalajara-front in actie zijn gebracht. Volgens alhier binnengekomen berichten, werden reeds honderden tonnen sterk explo sieve bommen op de troepenconcentraties van de rooden neergeworpen. Jachtvliegtuigen van de witten waagden zich tot ver in. het achterland van den vijand en wierpen daar vlugschriften uit, waarin de bevolking wordt aangespoord zich hij de na tionale beweging aan te sluiten. Op de vlug schriften was o.a. te lezen: „De internationa len hebben zich aan de Komintern verkocht" en „De rooden staan in Moskou's soldij". Generaal Miaja heeft intusschen eenige af- deelingen van de internationale brigade van het Madrileensche front teruggetrokken en naar het Guadalajara-front overgebracht. De hierdoor ontstane hiaten zijn aangevuld met zeer jonge militie-soldaten. Varela heeft van deze situatie geprofiteerd, om vandaag in den Jarama-seetor een nieuw offensief te openen. Naar verluidt, heeft Miaja de volksfront- regeering in Valencia dringend verzocht, onverwijld 'n ontlastingsoffensief te doen ont ketenen in den gevechtssector van Teruel. Alle Catalaansche troepen zouden bij deze steeds werken, wclkU AGgellng der betrekkingen komen. den vrede ten goede moet STOCKHOLM, U Maart. (D.N.B.) Naar „Dagens Nyheter' uit Boden in het Noorden des lands meldt, heeft gisteren tegen 11 uur 's avonds een vliegtuig van onbekende af komst boven het aldaar gelegen vestingage- biecl gevlogen, waar op het oogenblik groote win/termanoeuvres gehouden wonden. ROME. 12 Maart. (HAVAS.) Alhier is een huis ingestort. Drie vrouwen werden dd&rbij gedood, een vierde gewond, operaties in het veld moeten worden ge bracht. De gevechten om Oviedo duurden ook van daag voort. Na een hevig artillerievuur, dat verscheidene uren duurde, gingen de nationa listische colonnes tot een aanval OP de Bas~ kische militie over, die zware verliezen leed. De roode batterijen onderhielden van haar kant een levendig vuur op Oviedo en omlig gende plaatsen. Een belangrijk nagevecht had plaats in het terrein rechts van den grooten weg om Val Hermoso de las Monjas, waar zich een be roemd oud klooster bevindt, waarin sedert den aanvang van den burgeroorlog talrijke gijze laars door de rooden zijn terechtgesteld. Op dit gevechtsterrein telden de nationa listen alleen reeds vier-honderd dooden. Bij het dorp Ledanca maakten de witten verscheidene mitrailleurs, honderd geweren en groote hoeveelheden munitie buit. AVILA, 11 Maart. (HAVAS). De vorderin gen der nationalistische strijdkrachten ten noord-oosten van Madrid overtreffen alle verwachtingen. Indien zij nog vijf kilometer oprukken, zal Guadalajara voor het vuur van het geschut bereikbaar zijn. De stad zal worden ingenomen of afgesneden. In ieder geval is het verkeer naar de oostelijke pro vincies reeds onmogelijk geworden. Dat de witten gisteren groote successen hebben behaald, blijkt hieruit, dat de dorpen aan den voet van de Sierra Guadarrama vrijwel zonder strijd gevallen zijn. De militie troepen, die vreesden van Madrid té worden afgesneden, trokken in wanorde terug. Deze achterwaartsche beweging zou zich tot So- mosierra kunnen uitbreiden en de verbreking van de linies in alle Madrileensche sectoren ten gevolge kunnen hebben. HENDAYE, 11 Maart. (R. O.) Uit de laat ste berichten, welke afkomstig zijn uit het roode gebied in het Noorden van Spanje, blijkt, dat men steeds meer begint te twijfe len aan het succes van de pogingen, om Ovie do te veroveren. „De meeningen over den afloop van dezen strijd loopen zeer uiteen," aldus verklaarde een man, die kort geleden uit Bilbao hier is aangekomen. „Een groot aantal roode mili ciens, die met verlof van htet front komen, houdt vol, dat Oviedo binnen een week zal val len, maar er zijn vele anderen met koelere hoofden, die terugkomen, vol afgrijzen over de ontzettende en nuttelooze offers aan men- schenlevens, welke de roode troepen brengen." Generaal Aranda, de verdediger van Oviedo, wordt door velen beschouwd als de beste sol daat in Spanje, zelfs generaal Franco niet uitgezonderd. De versterkingen der nationa listen zijn van het meest moderne type. Ze zijn zelfs voorzien van electrische verwarming, en telefoons zijn er tot in de meest vooruitge schoven loopgraven toe. Dit is overigens heel gewoon in de linies der nationalen, zelfs op het Santander-front. De „regeering" daaren tegen beschikt slechts over armzalige ver sterkingen, slecht aangelegd onder leiding van ondeskundigen. De roode troepen hebben tot nog toe slechts heel weinig vorderingen gemaakt; hun verlie zen daarentegen zijn zeer zwaar. De nationa len verklaren, dat er meer dan 15.000 dooden en gewonden bij de rooden gevallen zijn en dat is niet ver bezijden de waarheid. Gijon is vol gewonden, die in particuliere huizen ver pleegd moeten korden, omdat er in veldhospi talen geen plaats meer is. Zoo zeker moet, naar verluidt, generaal Aranda Gonzalez Pena zijn van de overwin ning, dat hij den Asturischen commissaris van oorlog en Belarmino Tomas, civielen gou verneur van Austurië heeft uitgenoodigd, eens een kijkje te komen nemen in de versterkin gen van Oviedo; een vrijgeleide is hun, op eerewoord, gewaarborgd. Volgens den gene raal zal de aanvaller de verdedigingslinie vol komen moeten verwoesten en zelfs dan zullen de volksfronters nog een zware taak voor zich hebben. DE H. VADER NIET ZICHTBAAR VERMOEID. MEN seint ons uit Rome d.d. gisteren: Vandaag had in den particulieren salon des Pausen van half 11 's morgens tot na 2 uur s middags in tegenwoordigheid van den H. Vader een vergadering plaats van afdeelingen der Congregaties voor de Propaganda, de buitenge wone kerkelijke aangelegenheden en de Oostersche Kerk ter definitieve regeling van de godsdienstige aan gelegenheden in Abessynië, overeen komstig de voorstellen van. den apostolischen visitator in dat gebied, mgr. Castelïani. De H Vader verscheen bij de beraadsla gingen voor de eerste maal sinds begin De cember en wekte de bewondering van alle aanwezigen door Zijn lichamelijk guns ïg ui - zien, maar vooral door Zijn opgewektheid van geest. Zijne Heiligheid vertoonde ook geenszins teekenen van vermoeidheid, ondanks den langen duur der beraadslagingen. Behalve de voorzitters der genoemde afdee lingen, de kardinalen Fumasoni, Pacelli en Tisserant, namen nog de kardinalen Granilo Piguatelli di Belmonte, Gasparri, Marchettl, Dolci, Laurenti, Verde, Lauri, Rossi, Serafini, ledesehlni, Salotti, Sibilia, Marmaggi, Ma- glione, Gremonesl, Caccia Dominioni, Canali, Jório, La Puma, Massimo, Mariani,-Boetto, Mercati, evenals de monsignori Pizzardo, Costantini en Cesarïni aan de beraadslagingen deel. De H. Vader verscheen, toen alle deel nemers aan de beraadslagingen reeds bijeen waren, in gezelschap van Zijn maestro di camera en den prefect der ceremoniën. Het maakte op alle aanwezigen een diepen indruk, toen de Paus langzaam, maar met vasten tred binnenschreed, vriendelijk naar alle kanten groetend, en Zijn plaats aan het hoofd van de groote hoefijzervormige tafel in nam, om vervolgens de gebeden te verrichten, waarmede de besprekingen geopend werden. Aan het einde der zitting dankte de H. Vader de kardinalen voor hun trouwe gebe den tijdens Zijn ziekte en verzocht hun, ook verder voor Hem te blijven bidden. Daarna verleende Zijne Heiligheid aan de aanwezigen den apostolischen zegen. BRUSSEL, 11 Maart (VAN ONZEN COR- RESPONDEN) In de senaatszitting van he- dennamiddag hebben zich weer hevige inci denten voorgedaan. Dit gebeurde naar aanleiding van de be spreking van het eergisteren in allerjjl door de kamer goedgekeurde wetsontwerp, om in het vervolg plaatselijke verkiezingen, als die, welke thans door de rex-partij werden uitge lokt, te verhinderen. De rexisten beweerden namelijk, dat zij door den rapporteur van dit wetsvoorstel werden Uitgedaagd. Deze had hen namelijk uitge scholden voor phantasten, die de rust van het land in de war brengen. Hierop ontsond een ware vechtpartij, waar op de rexistische senator, graaf de Grunne, een liberaal lid een hevigen kaakslag toe bracht. Ten einde verdere incidenten te voor komen werd de zitting gedurende ruim een half uur geschorst. Een Vlaamsch-nationalistisch woordvoer der zeide bij de hervatting van de zitting namens zijn partij, dat deze en de rexisten tegen het ontwerp in kwestie zullen stemmen. Toen tijdens de zitting minister-president van Zeeland in de vergaderzaal binnenkwam werd hg door de regeeringspartijen eri de com munisten toegejuicht, terwijl Vlaamsch-natiO' nalisten en rexisten riepen: „Rex zal zege vieren!" Een Belga-telegram uit Brussel geeft nog het volgende relaas over het gebeurde: Toen de senaat vanmiddag beraadslaagde over het wetsontwerp, waarbij tusschentijd- sche verkiezingen worden verboden in geval het niet „toevallige" vacatures betreft, en senator Gillon rapport uitbracht, waarbij hg concludeerde, dat het wenschelijk is het wets ontwerp aan te nemen, interrumpeerden ,de rexistische senatoren onophoudelijk. Hun systematische obstructie bracht eenir ge opwinding teweeg. Aan het eind van zijn uiteenzetting werd Gillon langdurig toegejuicht door de meer derheid van den senaat, hetgeen den rexis tischen senator graaf Degrunne dermate ontstemde, dat hij den liberalen senator Cat- teau, die naast de bank der rexistische se natoren zijn plaats heeft, een oorvijg gaf. Dit was het sein tot een vechtpartij, zoo als men in den senaat nog nimmer heeft aan schouwd. De liberale en socialistische senatoren schaarden zich om Catteau. Sommige sena toren sprongen op de lessenaars. Er werden vuistslagen gewisseld. De deurwaarders kon den niets uitrichten. De president was de situatie niet meer meester en hij schorste de vergadering. Des ondanks hield het kabaal aan. Men hoorde graaf Degrunne de woorden toeroepen: „no ble crapule". De openbare- en perstribunes werden ont ruimd, terwijl aan het tumult nog geen einde kwam. Toen de vergadering tenslotte werd her vat, deelde de president mede, dat de inci denten waren bijgelegd, daar de liberale senatoren hun voorstellen hadden ingetrok ken en graaf Degrunne zijn spijt betuigd had óver zijn optreden. De' senaat zette dan zijn beraadslagingen over het wetsontwerp voort en bracht mi nister-president Van Zeeland bij diens bin nenkomst in de zaal een langdurige en har telijke ovatie. BRUSSEL, 11 Maart. (BELGA). Minister president Van Zeeland heeft in den senaat bet woord gevoerd en verzekerd, dat hij zich bÜ de tusschentijdsche verkiezingen te Brus sel candidaat zal laten stellen buiten iedere PJ®*tij en buiten iedere beïnvloeding. In antwoord op de vraag der Vlaamsch- nationalisten, de bondgenooten der rexisten, of Degrelle gebruik zal kunnen maken van den radio-omroep, zeide minister-president Van Zeeland, dat hij tijdens de verkiezings campagne niet voor de radio zal spreken en dat geen enkele candidaat voor de radio zal spreken. In den strijd, die nu zal beginnen, zal ik slechts de hoffelijkheid en het beginsel van „fair play" in acht nemen. Ik wensch, dat uiijn tegenstanders hetzelfde zullen doen. Dit zal des te beter zijn voor het land en zijn goeden naam. (Langdurige toejuichin gen). De senaat heeft tenslotte met 114 tegen 16 stemmen, b(j twee onthoudingen, het wets ontwerp aangenomen, krachtens hetwelk tusschentijdsche verkiezingen in geval de vacature „niet toevallig" is, verboden zullen zijn. im-' WASHINGTON, 11 Maart (R.O.) Blijkens een ntededeeling van het departement van marine is men met het werk op 50 van de 65 in aanbouw zijnde oorlogsschepen ten achter. Met den bouw van acht torpedojagers vain 1500 ton en van drie duikbooten is men zelfs nog niet begonnen. De reden van dit uitstel wordt niet medegedeeld. WASHINGTON, 11 Maart, (R. O.) Presi dent Roosevelt is met vacantie naar Warms- springs, in Georgië, vertrokken. Tot de elf personen, die hem vergezellen, behoort ook de Amerikaansche ambassadeur te Parijs, Bullitt. NEW-YORK, 12 Maart' (R. o.) De Panamerican Airways hebben bekend gemaakt, dat een van de groote vliegbooten van het „Clipperi'-type binnen de drie komende dagen zal opstjjgen voor den 7000 mijl langen tocht van San Francisco naar Nieuw-Zeeland, ter voorbereiding van de instelling van een gere- gelden passagiers- -en- vrachtdienst via- Hono- loeloe, Kingman Reef en Papopago, PARIJS, li Maart. (HAVAS). Ter gelegen heid van z(jn gouden priesterfeest heeft Z.H. Em. kardinaal Verdier, tot de hem onder- hoorige geloovigen een herderlijk schrijven gericht, waarin hij o.a. zegt: „Op den drempel des ouderdoms aange- land, beleven Wij gebeurtenissen, die een ware economische en sociale revolutie betee kenen. Dergelijke veranderingen, die zeker met smart gepaard gaan, kunnen de zielen, die in God gelooven en weten, dat verbeteringen op welk gebied ook op deze aarde nimmer tot stand komen zonder schokken en zonder of fers, niet verontrusten. Zuchtep en weeklagen dient nergens toe. Do plicht van ons allen is te werken, ons te vereenigen met alle zielen van goeden wil, om ons land een glorierijke toekomst te berei den". Ten slotte herinnert de kardinaal aan de woorden, welke Z.H. de Paus tot hem sprak en waarbij de H. Vader zich ermee geluk- wensehte, getuige en in zekere mate deejge- noot te zijn bij „deze ongeëvenaarde crisis in do geschiedenis" en de meening uitsprak: „De Kerk zal er schooner dan ooit uit te voorschijn treden, maar wij moeten ons geen middelmatige karakters toonen". „HET BESTAND DER TENTOON STELLING". PARIJS, 11 Maart. (HAVAS). Vanavond om zeven uur heeft de president van de Fransche repu bliek, de heer Lebrun, voor de micro foon het woord gericht tot het Fran sche volk en een beroep gedaan ten gunste van de leening voor de lands verdediging. President Lebrun zeide o.m.: „Het hoofd van den staat doet een beroep op allen. Ik vraag u naar de mate uwer middelen in te schrijven op de leening voor de nationale verdedi ging- Wij hebben geheele en volkomen broeder schap gekend, toen het land en zijn eer wer den bedreigd. Wij hebben met gemeenschap pelijke bezieling de schitterende lauweren der overwinning gedeeld. Wij vonden ons als broe ders van hetzelfde vaderland terug bjj het werk voor den herbouw der verwoeste ge bieden, welker wonderlijke hergeboorte niet genoeg kan worden geprezen. Ook sedertdien, met name in 1926, toen Raymond Poincaré een beroep op de natie heeft gedaan, hebben wij den ernstig ge- schokten financieelen toestand hersteld. De krachtsinspanning, welke thans moet worden verricht, is geringer, doch niet minder vitaal. Het is de plicht van allen er aan mede te werken. Afzijdigheid zou onder de huidige omstandigheden nadeelig zijn en niet te rechtvaardigen. „Welke waarborgen kan men eischen voor de leening, welke de regeering zich voorstelt aan te gaan?" vroeg Lebrun. In de eerste plaats is het noodig, dat de uitgaven volledig gerechtvaardigd zijn. Is dat niet het geval?, aldus de president. De tegenwoordige financieele toestand is niet alleen het gevolg van de oeconomische crisis, welke reeds verscheiden jaren heerscht. Zij wordt niet alleen veroorzaakt door de te zware schulden, welke deze oorlog op ons heeft doen drukken. Zjj wordt ook veroor zaakt door uitgaven, welke ons land zich opnieuw moet getroosten om het hoofd te bieden aan de behoeften van zjjn verdediging. De naties om ons heen wedijveren in het zich opleggen van opofferingen en krachts inspanningen ten einde zich te wapenen. Moe ten wjj daartegenover onverschillig blijven en niet op hetzelfde plan bljjven? Ik ken uw aller gedachte te dezen opzichte. Dergelijke opofferingen voor dergelijke doeleinden vinden slechts haar rechtvaardi ging, indien de andere uitgaven op de be grooting in overeenstemming z(jn met de zuinigheid. De regeering heeft zoo juist haar vastbe raden wil betoond de begrooting in evenwicht te herstellen door het verbod van nieuwe uit gaven en de verdere bevordering van het oeconomische leven. President Lebrun herhaalde dan de voor waarden voor de nieuwe leening. De plicht en het belang gaan samen om u aan te raden op ruime schaal aan het beroep te beant woorden. Tenslotte vroeg de president de motieven van oneenigheden te vergeten en de harts tochten te bedwingen. „Ik doe plechtig een beroep op u een tijdvak aan te vangen van vrede onder de burgers, een tijdvak, dat reeds genoemd is „het bestand der tentoonstelling", waarin Franrkijk de zorg moet hebben,, den gasten een vredig onthaal te bereiden." Het succes van de leening zal voor een groot deel bijdragen tot verhooging van het prestige van Frankrijk in de wereld. „Waarde medeburgers", aldus besloot de president, „ik verzoek u met aandrang er aan deel te nemen in volkomen loyaliteit en volledig vertrouwen.'' FLENSBURG, 11 Maart. (D.N.B.) Bij een brand op een boerenhofstede in het district Hadersleben zijn 90 runderen en 10 paarden, omgekomen. In het lagerhuis heeft gister avond sir Samuel Hoare de marine- begroóting ingediend. Aan het slot der debatten werd het nieuwe budget, dat voorziet in den bouw van tachtig oorlogsschepen, door het lager huis met 152 tegen 57 stemmen goedgekeurd. Bij de indiening van de nieuwe begrooting heeft Sir Samuel Hoare een redevoering ge houden, waarin'hij o.m. zeide: „Ik vraag u dit jaar uitgaven voor de marine toe te staan, welke in totaal honderd milüoen pond sterling bedragen. Het bouw- program omvat tachtig oorlogsbodems. Teza men met de schepen, welke verladen jaar op stapel zjjn gezet, zullen derhalve tegen het einde van dit jaar 148 nieuwe oorlogsschepen op de helling staan, waarvan vijf slagschepen, vier vliegtuigmoederschepen en zeventien kruisers. Dit is een redelijk programma. Aangezien eenige jaren niet s is gedaan, is men thans verplicht, in twee of drie jaar te verwezen lijken, hetgeen normaal in tien jaar gedaan moest worden. In de toekomst kan geen riva liteit meer bestaan tusschen de Amerikaan sche en Britsche vloot en evenmin zal een bewapeningswedloop ter zee worden ontketend tusschen Engeland en Duitschland." De minister voegde hieraan nog toe, dat de marine van meening is, dat de beste vorm verdediging een vermetele aanval is. In de huidige omstandigheden is het voor een moderne vloot van essentieel belang, te beschikken over een sterke luchtmacht: de zee- en luchtmacht vallen elkaar aan. Sprekende over den bouw van nieuwe krui sers zeide Hoare, dat het gevaar van aanval len uit de lucht grondig bestudeerd is en een tegenactie is ontworpen. Het doel hiervan is, de vloot in het algemeen en de kruisers in het bijzonder het minst aantrekkelijke doelwit te maken voor een vijandelijke luchtmacht- Ten aanzien van de toekomst van de be wapening ter zee, zeide Sir Samuel, dat er alle reden is om te hopen, dat het verdrag van Londen van 1936 door een voldoend aantal mogendheden zal worden aangenomen, om En geland 'toe te staan het te ratificeeren. Hoare verklaarde verder, dat volgens de in lichtingen .welke hij heeft ontvangen, het pro gramma kan en zal worden uitgevoerd en dat, wanneer de schepen gereed zullen zijn. ook het personeel gereed zal zijn om deze schepen te bemannen. Tenslotte zeide Hoare mog. dat Groot-Brit- tannië een vloot moet hebben, sterk genoeg om het hoofd te bieden aan de verantwoorde lijkheid van het rijk op het Oostelijk en Weste lijk halfrond, want indien de overzeesche ver- bindingslijnen van het Britsche Imperium zouden zjjn doorgesneden, dan zou dit het einde van het rijk beteekenen. Na Hoare nam Winston Churcill het woord, die de groote lijnen van het regeerings- programma goedkeurde. „Onze wil. aldus Churchill, om onze rol als groote mogendheid te blijven spelen overeen komstig het volkenbondspact, de stabiliteit in Europa te handhaven en het regiem van het recht te beschermen, is een garantie voor Europa." Betreffende het Anglo-Duitsche pacst ver klaarde Churchill: „Zijn clausules bieden ons noch de bescherming, noch de veiligheid, welke wij noodig hebben. Indien Duitschland het pact nog niet geschonden heeft, is dat, om dat er nog verscheidene jaren zullen moeten verloopen, voordat de daarin gestelde grenzen zijn bereikt." Verschillende andere sprekers voerden hier na nog het woord, onder wie de labour-afge- vaardigde Wedgwood, die de grootste moge lijke samenwerking verlangde tusschen de En gelsche en Fransche marines, met name in zake -de -uitwisseling van technische mededee- lingen. NEW-YORK, 11 Maart. (UN. PRESS.)' Behalve de reeds gemelde botsing tusschen stakingsposten en politie in Alameda hebben zich ook in andere steden gewelddadigheden in verband met de stakingsbeweging voorge daan. In Chicago werden tal van taxi-chauffeura gearresteerd, omdat zij taxi's, die door onder kruipers werden bestuurd, met steenen had den bekogeld. Ook in de Chrysler-fabrieken in Detroit dreigde het tot botsingen te komen, nadat een gerechtelijke verordening was uitgevaar digd betreffende verwijdering van de stakirs met gekruiste armen. In deze verordening worden Lewis, Homer Martin en andere lei ders van den vakbond van automobiel-arbei ders ervan beschuldigd, een complot te hebben gesmeed, om zich meester te maken van de eigendommen der Chrysler-maatschappij, en den voortgang van het bedrijf hierdoor te hebben belemmerd. Dit is de eerste maal, dat Lewis in rechtstreeksch verband met dè zit- stalcing wordt aangeklaagd. De stakingsgolf heeft zich intusschen ook uitgebreid tot Lansing en Seattle. Zeven hout zagerijen werden in Seattle gesloten, toen de betreffende onderneming de eischen der arbei ders inzake verhooging van het uurloon met tien cents van de hand wees. De vakbond van arbeiders in de zagerijen' dreigt nu met afkondiging van een algemeene staking, waarbij vijf en zeventig duizend arbeiders zouden worden betrokken, indiea hun eischen niet op zijn laatst 15 Maart a.s. zijn ingewilligd. Terwijl de totale Europeesche legersterkte in vredestijd in 1932 reeds 3.200.000 soldaten bedroeg, was dit cijfer in 1937 ai tot 4.500.000 gestegen. Het land, dat op de meest snelle wgze zijn legersterkte heeft opgevoerd, is sov jet-Rusland. In 1934 bedroeg daar de vredes- sterkte 560.000 manschappen, in 1935 reeds 940.000 en in 1936 1.300.000 en uit deze cijfers blijkt duidelijk, dat sovjet-Rusland op het oogenblik het meest militairistische land ter wereld is. Het reusachtig sovjet-leger is over alle strategische punten van het land ver deeld; zoowel in den Oeral als in Kaukasië en Mongolië zijn belangrijke Russische troepen eenheden in volle oorlogsuitrusting geconcen treerd. Bovendien heeft sovjet-Rusland de grootste luchtmacht ter wereld. In het afgeloopen jaar heeft sovjet-Rusland voor militaire doeleinden meer dan 33 procent van de totale staatsuitgaven besteed. De oor- logsbegrooting van Tsjecho-Slowakije bedraagt twee milliard Kronen, van Joego-Slavië 2.626.670.000 dinar, terwijl de Ver. Staten 985 millioen dollar uitgeven. Niet alleen heeft Rusland thans het sterkste leger en de grootste luchtmacht, doch ook zijn onderzeevloot moet de machtigste ter wereld zjjn. De volkscommissaris voor oorlog, Woro- schilof, heeft medegedeeld, dat Rusland in de Oostzee 90 groote onderzeeërs heeft gestation- neerd en in het Verre Oosten 40 onderzeeërs, terwijl over de .cijfers over de onderzeeërs, die tot de Zwarte Zeevloot behooren, niet werd gesproken. De aanbouw van nieuwe onderzeebooten is met bekwamen spoed ter hand genomen, zoo dat iedere maand een nieuwe eenheid op sta pel wordt gezet. Vooral voor Japan beteekent deze snelle uitbreiding van de Russische onderzeevloot een gevaarlijke bedreiging. WASHINGTON, 11 Maart (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft gisteren opnieuw da geruchten tegengesproken, dat hij voornemen* zou zijn, een internationale ontwapeningscon ferentie bjjeen te roepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3