MANNEN VAN DE ZEE GEEERD. KUYPERS KLOPPERS, BOUW- EN BETONWERKEN VERZAKTE FUNDEERINGEN TELEF. 69780 - SCHIEDAM DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. gp STADSNIEUWS. 59ste JAARGANG No. 17821 WOENSDAG 24 MAART 1937 VIER BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM: TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 N.V. PROVINCIALE CREDIET- EN DEPOSITQBANK SCHIEDAM. DE RADIO-CENTRALE. DE P. T. T. SCHEEPVAART, burgerlijke stand UITREIKING DE RUYTER- MEDAILLE. Onderscheiding aan L. Smit en Co.'s Hel* verdienstelijk werk van den lieer Murk Leis. Aannemers yan Versterking van enz. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2,55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10, per drie maanden 3.bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons brueau Koemarkt 4 verkrijgbaar k 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1,55, elke regel meer 25 et. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-adivertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. rlijden tengevolge van een ander ongeval; 250.voor het verlies van een hand, een voet of De Gratis-Oneevallenverzekering bedraagt: 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1.000 bij overl. een oo- f 100- voor het verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; f 75.— voor het verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; 50. voor het ver les va n g lid van°ècu dun», of «°°r het verlies 2 leden van een wijsvinger; 25.- voor he, verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm of t.venbeen onderarm pf onderbeen, kme^.jf, sleutelbeen of enkel; f 10.— voor één lid of 2 leden van een anderen vinger. Alles volgens de geldende voorwaarden als eenmaal per maand m dit blad wordt afgedrukt. In de op 23 Maart 1.1. gehouden algemee ne vergadering van aandeelhouders werden de balans en winst- en verliesrekening over 1936 goedgekeurd. leënd'1 vers'a§' is het navolgende ont- De aan de beurt van aftreding zijnde com missarissen, de heeren Mr. D. Lodder en P. Schaberg, werden als zoodanig herbenoemd. Ofschoon niet tot het boekjaar behooren- de, vermelden wij hier het groote verlies, dat onze vennootschap op 24 Februari 1937 leed door het overlijden van den heer Mr. J. A. A. Bosch, sedert 1924 commissaris. De vraag naar bouwcredieten en andere credieten was in geheel 1936 gering; zulks komt tot uitdrukking in onderstaande cij fers en heeft de post commissie ongunstig be ïnvloed. In de bouwnijverheid ging nog steeds wei nig om, en ongetwijfeld zal het nog wel geruinren tijd duren, eer hierin verbetering komt, al zijn verschillende factoren, die nieuwbouw belemmerden, te weten het moei lijk verkrijgen van bouwcredieten en vaste hypotheken, vervallen. De monetaire regeeringsmagtregelen van 26 September 1936 hadden tot gevolg een Verruiming van de geldmarkt en verlaging van den rentestandaard, waardoor eindelijk «en meer normale toestand op de hypotheek markt terugkeerde. Een aantal bouwcredieten, waarvan tijdige aflossing eenvoudig onmogelijk was, omdat voor hypotheken geen gelden beschikbaar Werden gesteld, kon thans worden afge lost. De daling der waarde van onroerende goe deren is tot staan gekomen, en heeft zelfs plaats gemaakt voor een, zij het nog beschei den, prijsstijging, hetgeen ook voor onze in stelling van belang is. In 1936 werd aan nieuwe credieten ver leend 1.455.068,69 (vorig jaar 3.621.317,411 Aan aflossingen en afschrijvingen werd ge boekt ƒ2.384.924,67. Het saldo der uitstaande leeningen bedroeg SI December 1936 ƒ2.638.323,10. Onze credietnemers voldeden ook nu over het algemeen behoorlijk aan hun verplichtin gen. Waar noodig, werd uitstel, en in sommi ge gevallen vrijstelling van periodieke aflos sing verleend. Êr kwamen 8 executies voor. In 5 gevallen was de opbrengst ruim voldoende om onze vordering te dekken, in de 3 andere gevallen werd tot gedeeltelijken inkoop van het onder pand overgegaan. Een groot deel hiervan (10 heerenhuizen) Werd direct met een kleine winst verkocht. De geleden verliezen ad 12.461,06 werden op de in vorige jaren gevormde afschrijvings reserve afgeboekt. Op 31 December 1935 storiden uit 1.840.800 S pet. Obligatiën. In 1936 werden geplaatst 33.000, daaren tegen ingekocht 59.100 en afgelost door uit meting 71.000, zoodat op 31 December 1936 hl omloop was ƒ1.743.700. Op 31 December 1935 was aan Deposito's Verschuldigd 1.589.574, 26. Gedurende 1936 werd gedeponeerd ƒ4.316.624,01, terugbetaald ƒ3.908.243,11, zoodat op 31 Dec. 1936 verschuldigd was 1.997.955,16. In aanmerking nemende, dat door het ver- leenen van minder credieten de post-com- rnissie achter bleef bij vorig jaar en door <ien lagen rentestandaard en het ongebruikt ïaten van groote bedragen gedurende de ^tste maanden van 1936 de rentewinst ^hgunstig werd beïnvloed, is het financieel e®mtaat niet onbevredigend te noemien. f i n sloten werd, van het winstsaldo ad J 100.688,29 te bestemmen voor: reserve voor koersverschillen ƒ40.000, reserve voor du- use debiteuren ƒ20.000, toevoeging aan Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur, SLUITING BUREAUX. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag, de bureaux van de Gemeente-Secretarie, den Gemeente-Ontvanger, de Gasfabriek, de Ge meentewerken, de Gemeente-Reiniging, den Gemeentelijken Woningdienst, den Gemeen telijken Vleeschkeuringsdienst, de Gemeente lijke Arbeidsbeurs, den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, het Alge meen Handels-Entrepot, het Bureau Onder wijs, alsmede de Openbare Leeszaal en Biblio theek, op dien dag na den middag gesloten zullen zijn. SCHIEDAM, 24 Maart 1937. de extra reserve 25.000, reserve dienst der leening 4.000, terwijl het dividend wordt bepaald op 5 pet. Op coupon no. 25 der oprichtersbewijzen kan dan worden uitkeerd 3.50, Programma 5 voor Donderdag. Keulen: 12.35 Orkest, 1.20 Berichten, 1.35 Dansmuziek. Diversen: 2.203.20. Keu len: 3.20 Omroeporkest. Diversen: 4.20 4.35. Rome. 4.355.20 Orgelconcert. Brussel (Fransch)5.205.50 Gramofoon. Diversen 5.50—6.20; Regional Programma: 6.207.20 B. B. C. Midland orkest. Brussel (Ned. taal)7.20 Kroniek; 7.35 Gra mofoon, 7.50 Gesproken dagblad, 8.20 Om roeporkest, 10.20 Gesproken dagblad, 10.30 Piano, 10.55 Dansmuziek daarna Diversen. Voor de programma's 1 t.m. 4 raadplege men onze rubriek „Uit de aether". NIJVERHEIDSAVONDSCHOOL SCHIEDAM. Diploma's werden uitgereikt aan alle leer lingen aan klasse 5A: J. de Cooq, J. Don ker, J. H. Heggelman, F. van Naamen, L. Rook, K. J. Tanis, J. S. Voulon, Th. Zappey C. Putters, en aan alle leerlingen der Klas se 5B: D. van Hemen, D. Krabbendam, C. van Noortwijk, H. van Tilborg, C. J. van Waart (J. Westermeyer schrift, verklaring). Afd. „Jeugdige Industriearbeiders". Diploma's werden uitgereikt aan de leer lingen Klasse 4W: A. Baggerman, A. de Groot, J. Goedknegt, L. C. 't Hoen, P. J. de la Mar, H. Ravelli, J. N. Rietveld, F. Schui- tema, L. Voorburg, L. Heesbeen, H. Bogerd aan de leerlingen der Klasse 4K: G. G. Meyer Van de Klasse 4S werd niemand gediplo meerd. AANRIJDING, Gisteren heeft op den hoek van de Aleida- straat en de Filips van Bourgondiëstraat een aanrijding plaats gehad. De 17-jarige wiel rijder S. die uit de Filips van Bourgondiestr. kwam, botste tegen een in de Aleidastraat rij dende vrachtauto aan, doordat hem het uit zicht werd belemmerd door een ter plaatse geparkeerde groentenwagen. S. kwam hierbij te vallen. Het achterwiel van zijn rijwiel werd vernield; hijzelf bekwam een ontvelling en 'n lichte kneuzing aan het rechter been. WATERPOLO Morgenavond half tien worden in het Sportfondsenbad alhier voor de wintercom petitie van de Z.R.O. gespeeld SZC 3—VZC 3 en SZC 1—Maas 2. De dienst op Goeden Vrijdag. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor maakt bekend dat op Goeden Vrij dag het kantoor voor den Postdienst zal zijn gesloten om 14 uur. Kwitanties worden niet aangeboden. De tweede en derde postbestelling worden gecombineerd tot een bestelling die om 16 uur uitgaat. Voor den Telegraaf- en Telefoondienst en voor het afhalen van stukken gelden de ge wone openstellingsur^n. De agentschappen. De Postagentschappen zijn voor behande ling van geldzaken eveneens om 14 uur ge sloten; doch voor den Telegraaf- en Tele foondienst en voor den Zegelverkoop tot 19.30 uur geopend. De dienst op de Faaschdagen. De uitvoering van den dienst op den Eer sten Paaschdag is gelijk aan die op Zonda gen. Op den Tweeden Paaschdag is de open stelling als op Zondagen De brief en pakketpost wordt 's morgens besteld, waardoor de gelegenheid tot koste loos afhalen van stukken tusschen 13 en 14 uur vervalt. Het Poststation te Kethel is op beide Paaschdagen voor den Postdienst gesloten, ook wordt daar den Tweeden Paaschdag 's morgens één bestelling uitgevoerd. De Postagentschappen zijn beide dagen ge sloten. De ouderdomsrente, die aldaar 29 dezer zou worden uitbetaald, kan den volgenden dag worden ontvangen. UTILE DULCI. Utile Dulci zal op Donderdag 22 April a s. in het gebouw Musis Sacrum hier ter stede opvoeren he't blijspel „Haar andere man", door Larry E. Johnson. De baten van deze opvoering zijn voor de vereeniging Zwakzinnigenzorg hier ter stede, in het bijzonder voor de hopenlijk nog dit jaar te stichten werkinrichting voor zeer zwakzinnige meisjes. KLEINE DIEFSTALLEN Door een stucadoorspatroon te dezer stede is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een paar werkschoenen uit een pand, waar hij werkzaamheden verrichtte. F. A. alhier deed bij de politie aangifte van vermoede-lijken diefstal van zijn rijwiel, hetwelk hij Dinsdagmiddag ongeveer een kwartier onbeheerd voor het Volksgebouw aan de Tuinlaan had laten staan. RUIT INGEGOOID. Gisterenmiddag heeft een tienjarige jon gen een ruit ingegooid bij de apotheek van den heer J. in de Musschenbroekstraat alhier SCHIEDAM, 23 Maart. Aangekomen: Eng. s.s. Peder Bogen, met traan van Zuid-Georgië voor N.V. Schieveem in de Wilhelminahaven; Noorsch m.s. Minister Wedel, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven; Duitsch s.s. Steinburg, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wilhelminahaven. Aangifte van 22—23 Maart. GEBOREN: Frits F., zoon van J. H. Stoel en M. Schot, Singel 48 Jacoba, dochter van W. Hamilton of Silvertonhil en G. Visser, Galileistraat 69 Maria M., dochter van J. Th. de Winter en p. Ockeloen, Poortugaal- s chest raat 17. OVERLEDEN: M. van Woerkom, 80 jaar, weduwe van A. van der Kraan, Oostsingel 8. R. K. OPENBARE LEESZAAL Met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot assistente aan de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek mej. L. Kervel, uit den Haag. Schiedam krijgt binnen afzienbaren tijd een groote verkeersverbetering door de nieuwe Oranjebrug aldaar. y Tijdens den bouw van deze brug doet de hulpbrug (op den voorgrond) dienst, welke vrijwel gereed is. r De „Schelde" een der sleepbooten van Smit Co's Intern. Sleepdienst vertrekt uit Maassluis voor het ondern emen van een sleepdienst. Internationalen Sleepdienst. T N tegenwoordigheid van een X aanzienlijk gezelschap is van daag aan L. Smit en Co.'s intern, sleepdienst de gouden „De Ruyter- medaille" uitgereikt. Deze onder scheiding is een buitengewoon huldeblijk, dat slechts eenmaal in de vijf jaar wegens bijzondere verdiensten voor de zeevaart wordt toegekend. De kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam had voor deze plechtigheid haar receptiezaal beschikbaar gesteld. Te half twaalf kwamen de genoodigden bij een in de directiezaal, waar zij door het be stuur van de stichting' „Fonds voor de De Ruyter-medaille" en de commissie van beoor deeling werden ontvangen. In de recreatiezaal, waaraan door leerlingen van de zeevaartschool een feestelijk aanzien was gegeven, hield hierna de voorzitter van het fonds, de gepensi- onneerde vice-admiraal L. J. Quant, een toe spraak. Behalve de beide directeuren van de onderscheiden onderneming, de heeren Murk Leis en Vuyk Jr., waren aanwezig mevrouw Murk Leis en de dochter van den heer Vuyk, benevens de burgemeesters van Rotterdam en Maassluis mr. P. Droogleever Fortuyn en mr. P. A. Schwartz, de Amsterdamsche wethou der nir. G. C. J. D. Kropman en voorts vele vooraanstaande personen uit de kringen van zeevaart, handel en nijverheid. De Koninklij ke marine was vertegenwoordigd door vice- admiraal T. L. Kruys, commandant van de marine te Willemsoord en vice-admiraal N. J. van Laer, inspecteur-generaal van het loods wezen en sehopt-bij-nacht J. T. Fürstner, chef van den marine-staf. Verder was aanwezig de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, gep. vice-admiraal C. Fock. Rede vice-admiraal Quant. Viee-admifaal Quant heette allen welkom, in het bijzonder directeuren en personeel van L. Smit en Co's internationalen sleepdienst. Op de oorkonde aldus spreker gevoegd bij de gouden medaille, welke u mijnheer Murk Leis op heden, den herdenkingsdag der ge boorte van onzen grootsten zeeheld, Michiel Adriaenszoon de Ruyter, zoo straks zal wor den uitgereikt, staat geschreven, dat zij u wordt toegewezen: „uit waardeering voor het belangrijke werk door haar op het gebied van internationale zeesleepvaart en hulpver leening ter zee verricht, waardoor krachtig is bijgedragen tot het hooghouden van den Ne- derlandschen naam in den vreemde". Na te hebben uiteengezet, waarom aan deze onderscheiding zulk een bijzondere waarde mag en moet worden toegekend, deelde spr. mede, dat de commissie van beoordeeling, welke bestaat uit twintig deskundigen, de medaille met algemeene stemmen heeft toe gekend aan L. Smit Co's internationalen sleepdienst te Rotterdam. Zoo zijn wij dan nu, aldus ging spr. voort, bijeengekomen om deze hooge onderscheiding uit te reiken aan een dier oer-vaderlandsche ondernemingen, wier naam over de geheele wereld bekend en beroemd is, die onze natio nale driekleur in alle werelddeelen eere aan doet, en die op 1 Mei 1923 werd opgericht door de fusie in één exploitatie maatschappij der beide oude maatschappijen, N.V. L. Smit en Co. en de N.V. Internationale sleepdienst mij. Het was de heer Fop Smit, die in 1840 de maatschappij oprichtte, op verzoek van reeders en assuradeuren te Rotterdam, voor een sleepdienst van Dordrecht en Helvoet naar en van zee. Deze dienst eerst onderhouden met houten raderbooten, later met schroef- en sta len booten, breidde zich gaandeweg uit en ont wikkelde zich pas goed toen er een 50 jaar later zee-sleepbooten werden gebouwd voor het vervoer van baggermolens en drijvende kra nen voor het bouwen waarvan onze ingenieurs een internationalen naam hadden en die dus naar alle werelddeelen vervoerd moesten wor den. Deze ontwikkeling tot een zee-sleepvaart- bedrijf had een zoo gunstig verloop, dat èn aantal èn sterkte der sleepbooten voortdurend moesten worden opgevoerd, zoodat in 1898 de eerste „Zwart Zee" en „Roode Zee" (ver trouwde namen in nautische kringen) reeds 1500 i.p.k. telden. Dit hield van zelfsprekend verband met het grooter worden van de sleepobjecten, waartoe nu ook gingen behooren droogdokken. Om een denkbeeld te geven van de omvang rijke transportdiensten, welke Smit en Co aan reeders, werven en ook sloopers hebben bewezen moge worden vermeld, dat in de laatste 40 jaar in totaal ruim 6.000 objecten zijn versleept, waaronder 60 dokken, 1500 baggermolens, enkele tinmolens (o.a. voor Banka), 165 drijvende kranen en een kleine 500 voor afbraak bestemde schepen. Atlantische hulpverlcening. Toch gaf dit alles op den duur geen vol doende loonend bedrijf om de grootu-'zee- sleepers van het type „Zwarte Zee" tusschen hunne lange afstand-reizen bezig te houden, vooral niet nadat de zeilschepen van de zeeën waren verdwenen. Om aanvulling van emplooi te vinden, moesten de bakens worden verzet en het was de heer Murk Leis, die in 1922 het plan opvatte om gedurende de wintermaan den groote zeesleepers te stationneeren te Horta op de Azoren, en te Queenstown (Ierland) en die daarmede den grondslag heeft gelegd van het tweede soort bijzonder verdienstelijk werk, dat de commissie van het fonds aanleiding heeft gegeven tot haar voordracht, n.l. Atlantische hulpverleening. Behalve op de reeds genoemde stations werden ook nog sleepbooten gelegd in St. Johns (New Foundland) en Coruna (Spanje), waar-door het westelijk, oostelijk en midden gedeelte van den Atlantischen Oceaan worden bestreken, alsmede de gevaarlijke golf van Biscaye. Elk van deze booten ligt gereed om binnen het kwartier zee te kiezen. Wachten op een S O.S. Het wachten, dat soms weken, ja zelfs maanden kan duren, is nu slechts op een S.O.S. of op een draadloos bericht, dat een schip in nood Verkeert of averij heeft ge kregen en hulp noodig heeft. In de praktijk behoeven in Rotterdam in het geheel geen maatregelen meer te worden genomen, want op de sleepers wordt dag en nacht door een der beide aanwezige marco nisten geluisterd, die het S.O.S. of „Ver zoek om hulp" even goed hebben opgevan gen, waarna de gezagvoerder geen oogenbhk tijd verliest om een opdracht van zijn maat schappij af te wachten, maar onmiddellijk uitvaart om, zoo mogelijk, het eerst bij het hulpbehoevende schip te zijn. Daarom is ook de snelheid der booten opge voerd en zijn b.v. de elkaar opvolgende „Zwar te Zee-en" altijd de grootste, de krachtigste en de snelste zeesleep- en bergingsbooten van de wereld geworden. De vice-admiraal besprak dan de meest frappante gevallen van Atlantische hulpver leening. Bedenkt men daarbij aldus spreker dat deze karweien veelal moeten worden ver richt bij zeer zwaar weer en woeste zeeën, dan wordt men vervuld van ontzag en eerbied voor deze „runners of the high sea" en dan denkt men onwillekeurig ook aan de beman ningen van die andere maatschappijen op berging's gebied. Ik denk, aldus spr., aan de namen van Doeksen, V ijsmuller, Zur Muhien enz. en breng aan die allen tezamen gaarne een welverdiend en welgemeend eeresaluut. Ook van de internationale sle ep dienstin aat- schappij. die in 392.1 met Smit en Co. een fusie aanging, behandelde spreker- de geschie denis, weike denzelfden ondernemingsgeest en zeemanschap te zien geeft. Ook deze maatschappij kon voor den dag komen met een lijst van geslaagde transporten. Na aldus belicht te hebben het ontstaan en den groei der maatschappij, hare eikaar op volgende directies en haar werk op inter nationaal gebied: zeesleepbedrijf en Atlanti sche hulpverleening, wees-spreker er op, dat met niet minder respectmogen worden ge noemd de bergingsverrichtingen op de Noord zee en (veelal in samenwerking met van der Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk eenige regen, kans op nachtvorst, overdag weinig verandering in temperatuur. Recl.964S 24 SCHIEDAM, 24 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. w, Moutwijn Moutwijn 46 pet. 14 per H.L. Spoeling Spoeling f 1,201,30 (niet officiëel) Tak) op de Zuid-Hollandsche en Zeeuwische wateren. Ook hier gevaarlijke karweien, die bij slecht weer, orkaanwinden, langs de kusten met hun zandbanken of op de ver raderlijke stroomen groote ondervinding, pa raatheid en durf vereischen. Een eere-saluut aan de bemanningen. Spr. vroeg vervolgens nog een oogenblik de aandacht voor hen, zonder wie, de booten geen booten zijn, namelijk voor de beman ningen. Dit groote sleepdienstgezin, waartoe de directie zich ook rekent en waarbij ook ge noemd worden het technisch, het wal- en het administratie-personeel woont grooten- deels te Maassluis en is voortgekomen uit Groninger zeilschippers en verder opgekweekt uit de laagste rangen, welke door de instel ling van het „sleepvaart-diploma-stuurman" alle in staat zijn den kapiteinsrang te berei ken zonder meer schoolopleiding dan de lagere school en zeevaartschoolcursussen. Het zijn stoere Hollandsohe jongens van stavast, die niet hun geluk zoeken in mooie pakken of geriefelijke verblijven, m»ar evenals onze vissohers ronde, eenvoudige zeelui, die onder de zwaarste omstandigheden hun kalmte bewaren, die vast weten te hou den aan hun doel, al eischt dit nog zooveel geduld, die op andere momenten ook weer snel en beslist weten te handelen en voor wie de zee met genoeg kan razen en bulderen, Aan hen nogmaals een eeresaluut. De uitreiking der medailles. Slechts vijf maal, vervolgde spr., werd deze hooge onderscheiding, tot nu toe, toegekend, waarvan helaas 3 uitverkorenen der jaren 1912, 1917 en 1932, respectievelijk wijlen de heeren dr. J. P. van der Stok, Jbr. Op ten Noort en P- H. Gadié, niet meer in ons mid den zijn, zoodat alleen de heer van de Biese en de vertegenwoordigers der Noord- en Zuid- Hollandsche reddingsmaatschappijen hier aan wezig zijn. Wanneer ik nu, aldus eindigde spr., aan u, mijnheer Murk Leis, als directeur van de oudste der beide maatschappijen, de groote gouden „de Ruyter-medaille" ga ter hand Stellen, dan spreek ik de hoop uit en mag ik verwachten, dat gij dit eerbewijs zult willen beschouwen als een blij k van de grootste be wondering en waardeering, welke het „fonds voor de de Ruyter-medaüle" toekent niet al leen aan uw maatschappij, of haar direotie maar ook aan technisch-, wal- en adiministra- tiepersoneel en ook last but not least aan uw kapiteins, machinisten en de verdere bemanningen van uw booten. Moge deze onderscheiding worden opgevat, zooals de militair de Willemsorde ziet, als een belooning voor den moed der bemanningen, voor het beleid van directie en kapiteins, en voor de trouw aan de vaderlandsche traditie. De heer Quant overhandigde hierna de gouden medaille met oorkonde aan den heer Murk Leis Deze sprak namens de onderne ming zijn dank uit voor de onderscheiding. Spr. was erkentelijk voor de van het bedrijf gegeven schets. Er is nog ruimte voor initia tief en durf. Van de verantwoordelijkheid van het werk zijn wij ons allen bewust. De ondergang van de „Kantoeng" heeft het risico van het bedrijf nog eens juist geïllus treerd. Het is een bewijs, dat wij niet in staat zijn alles te behouden. Er zijn omstandigheden, die sterker zijn dan wij. De zee en haar bedrijf oefent op ons een groote aantrekkingskracht uit. De eer, ons he den te beurt gevallen, zal ons aansporen om voort te gaan op den ingeslagen weg. Het hoog houden van de Nederlandsche vlag zal een on zer hoogste plichten zijn. Hierna werden eerewijn en ververschingéa gebruikt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1