ROTTERDAM KRIJGT GROOTE i TUNNEL ONDER DE MAAS. Het project technisch volkomen verantwoord. oranje f VRIJDAG 26 MAART 1937 Raad unaniem achter het voorstel. Adressen Holl. Beton Maatschappij niet steekhoudend. AVONDVERGADERING. p^SIPwiii A/u DE het WM W-1 De hooge BENZINEPRIJS. ROTTERDAMSCHE academie. IJNSXITUUT VOOR SCHEEPVAART EN LUCHTVAART. Een nieuwe luchtvaartzaal geopend. ANGLO DUTCH L.T.C. R.K. DOOFSTOMMEN-VEREEN. „ST. FRANCISCUS VAN SALES". HELDEN DER ZEE-FONDS. In de gistermiddag onder voorzitterschap van den Burgemeester gehouden zitting van den Rotterdamschen Raad werd de behandeling van het tunnelvraagstuk voortgezet. Tewerkstelling van Rotterdam mers bij den tunnelbouw. Interpellatie-Menist betreffende tewerkstel ling van Rotterdamaohe werklieden bij den tunnelbouw onder de Nieuwe Maas. De heer MENIST (R.S.A.P.) vraagt wat de reden is, waarom men tot een ander stand punt is gekomen. Ligt de reden misschien in het feit dat Den Haag gelden moet voteeren? Wethouder BRAUTIGAM (S.D.A.P.) zegt, dat inderdaad bij aanbestedingen altijd wordt ingeschreven met en zonder Rotterdammers als arbeiders. Verschil is er eehter nooit. Beter noemt spr. het wanneer steeds gesproken zou worden van Nederlandsche arbeiders. Spr. wijst erop, dat met batrekking tot den tunnelbouw de beoordeeling van het bestek niet alleen heeft gelegen aan B. en W. Ook de minister van Waterstaat had te beoordeelen. En daarom kon de bepaling „uitsluitend wer ken met Rotterdamsche arbeiders" niet wor den opgenomen, want daar tegen zou de mi nister zich zeker verzetten in verband met de belangen van het geheele land. Inmiddels is van de aannemers een schrij ven binnengekomen, waarin wordt gezegd, dat men met zooveel mogelijk Rotterdamsche ar beiders zou gaan werken. De heer MENIST (R.S.A.P.) noemt dezen brief nietszeggend. Spr. is van oordeel, dat de gemeente die alle verantwoordelijkheid moet dragen, niet aan het Rijk behoeft te vragen of het goed is met alleen Rotterdam sche arbeiders in zee te gaan. Spr. neemt geen genoegen met de verklaring van de aanne mers. Hij vraagt of het college alsnog bereid is andere stappen te doen. De heer NIVARD (R. K.) zegt, dat het antwoord van den wethouder hem niet heeft bevredigd. Onlangs werd door het Rjjk aanbe steed een kazernebouw in de Residentie. In geschreven werd met alleen „Haagsche ai - beiders en met „vrije" arbeiders. Het verschil bedroeg 6.000 gulden. Toen heeft het gemeen tebestuur van Den Haag aan de Regeering gevraagd deze 6.000 gulden te mogen bijpas sen, indien dan uitsluitend Haagsche arbei ders zouden worden aangenomen. Het Rijk heeft zich daarmede vereenigd. £)e heer mr. BAARS (R. K.): Dat is heel iets anders! De heer NIVARD (R.K.) zegt, dat het heel Wat beter zou zijn geweest, wanneer het ge meentebestuur van Rotterdam ook eens met Den Haag was gaan praten, misschien had men dan succes gehad. De heer REUDERINK (Comm.) meent, dat men niet mag verlangen, dat de volledige eisch wordt gesteld dat Rotterdamsche werk lieden worden gebruikt. Voor sommige vak ken heeft men die niet eens. De heer VAN BURINK (Boacza) begrijpt van de „Volksfronters" Brautigham en Reu- derink niets. Het „tunnelcollege", heel deftig genoemd door de „Voorwaarts", heeft voor de Rotterdamsche arbeiders weer niets gedaan, Specialisten zijn altijd vrijgesteld, maar voor „grondwerkers" kan men toch Rotterdam mers nemen. Wethouder BRAUTIGAM (S.D.A.P.) wil antwoorden. De heer VAN BURINK (Boacza): Volks front vóór! Wethouder BRAUTIGAM (S.D.A.P.) wei gert te spreken, wanneer er wordt geïnter rumpeerd. De heer VAN BURINK (Boacza) vraagt het woord voor een persoonlijk feit. Vroeger stonden de soc. democraten als gekken te ln- terrumpeeren en nu gaan ze zitten. Een man als wethouder Brautigam moet na het be ruchte „zwijggevar-incident, hier niet meer durven verschijnen. Wethouder Brautigham (S.D.A.P.) moet den heer Menist de illusie ontnemen, dat de kwestie anders zal worden opgelost. De be stekken kunnen niet worden gewijzigd. Er kon alleen worden ingeschreven op bestek ken, die van te voren goedgekeurd waren door den Minister. Men moet goed onthouden, dat men te doen heeft gehad met twee bestekken n.l. een voor brug en een voor tunnel, die beide de goedkeuring van den minister moes ten hebben, welke minister reeds te voren heeft medegedeeld, dat hij bezwaar zou maken tegen de clausule als hier bedoeld. Op uitvoering van hetgeen te dien aanzien in den brief van de aannemers staat, zal spr. ongetwijfeld toezien. De heer MENIST (R.S.A.P.) noemt den wethouder erg naief. Geen poging heeft het college gedaan! Hij dient een motie in om in het bestek alsnog een bepaling op te nemen, dat zooveel mogelijk zal gewerkt worden met Rotterdamsche arbeiders. De motie wordt voldoende ondersteund. De heer NIVARD (R.K.) kan aan deze motie zijn stem niet geven, want aan het bestek kan niets meer gewijzigd worden. Wanneer de heer Menist zijn motie in dien zin zou wijzigen, dat het college zal toezien, dat de toezegging van de aannemers, om Rot terdammers aan het werk te stellen, zoo goed mogelijk zal worden nagekomen, dan kan spr. meegaan. De heer VAN BURINK (Boacza) dient de volgende motie in: „De Raad overwegende de wenschelijkheld, dat bij den aanleg van een tunnel zooveel mogelijk Rotterdamsche arbeiders zullen wor den tewerk gesteld, spreekt de verwachting uit, dat het college met deze uitspraak zoo veel mogelijk rekening zal houden". Deze motie wordt met algemeene stemmen aangenomen. De tunnel en haar aanbesteding Op verzoek van mr. BAARS (R.K.) worden tezamen in behandeling genomen. Het praeadvies op de adressen van de Hol- landsche Beton-Maataehappen betreffende den tunnelaanleg onder de Nieuwe Maas. Het nadere voorstel betreffende den aanleg van een tunnel onder de Nieuwe Maas. De heer mr. BAARS (R.K.) gelooft, dat wel een leder van oordeel is, dat het objec tief goed geweest is, dat het college de gele genheid heeft gehad praeadvies uit te bren gen op de adressen van de Holl. Beton Maat schappij. Het 14 dagen geleden genomen be sluit van den Raad is niet ingegeven door po litieke overwegingen. Spr. is dankbaar voor het praeadvies. Hij wenscht het geenszins op te nemen voor de Holl. Beton Maatschappij. Deze N.V. die én financieel en technisch én wetenschappelijk goed geoutilleerd is, zai wel zorgen voor haar eigen belangen. De werke lijke waarde van praeadvies en adressen ligt hierin, dat de figuur waarin de gemeente staat, ten aanzien van de tunnel, helder be licht is geworden. De Raad kan nu zuiverder oordeelen. Over de wenschelijkheld van het verkrijgen van een groote tunnel is in den Raad geen verschil meer. Al zijn we In dat opzicht voldaan, het blijft eisch, dat de uit voering van deze 840-tunnel behoorlijk ge schiedt d.w.z. na een behoorlijke aanbeste ding op een vaststaand project en op een teeh- 1 nisch vaststaande goede constructie-metho dedesiderata, die de geheele Raad moet blijven vragen. Wanneer men deze desiderata projecteert op het voorstel van B. en W. dan geeft dit toch niet een geheel bevredigend beeld. De Raad heeft gezeten irr een buitengewoon verwarde positie. Na maanden van onderhan delen is de Raad op 26 Januari j.l. overrom peld geworden door een machtiging te ver strekken aan B. en W. tot onderhandache aan besteding. Resultaat is geweest, dat is uitge schakeld geworden een der meest serieuze ge gadigden naar dit werk, welke plaats heeft moeten ruimen voor een groep van minder gegadigden met als partner zelfs een firma, die niet eens heeft ingeschreven voor bestek 840. Weet het college wel, zoo vraagt spr. wat uiteindelijk de geheele bouw zal kosten? Men kan zeggen, de Raad is er nog, doch de Raad heeft immers niets meer te beslissen, volgens de hoofdgedachte van het praeadvies. Juri disch gesproken, aldus het college, hebben B. en W. den Raad nog noodig, maar dit is alles. En daarmede staat de Raad opnieuw gesteld In een dwangpositie, zonder een enkel woord van verontschuldiging. Spr. huivert om twij fel naar voren te brengen met betrekking tot de stelling van het college, dat de gemeente volkomen juridisch gebonden is aan de aan- nemersgroep door het contract van 2 Fe bruari. Maar is dat nu zoo? Hieromtrent, zoo zegt spr,, kunnen vragen rijzen. Het is immers bekend, dat bij de be- oordeeling der piviel rechtelijke aansprakelijk heid bij openbare lichamen^ ook het staats rechtelijk element een groote rol speelt. Tusschen 26 Januari en 2 Februari is er iets gebeurd n.l. de voornaamste partner van de gemeente de Regeering heeft tot eiseh ge steld, dat de gemeente zich vrij moet houden om 840 te krijgen. De beslissing van Den Haag ging dus in de richting van 840. De VOORZITTER: Daarin vergist U zich! Door de Regeering is juist gedacht aan een terugbrenging van de verhouding. De heer mr, BAARS (R.K.) zegt vol te houden, dat de bedoeling van Den Haag ging in de richting van 840. Wethouder DE ZEEUW (S.D.A.P.)Niet bedoeld, maar door het college voorgesteld! De heer Mr. BAARS (R.K.): „Toen de Re geering 806 losliet, kon niet anders gedacht worden dan aan 840. In het telegram van den Minister stond wel geen 840, maar het college komt er toch maar mee. De VOORZITTER: U is abuis! De heer Mr. BAARS (R K.): Dan hoop ik, dat dit uit de doeken zal komen! Spr. blijft erbij, dat na 26 Januari tengevolge van een ingrijpen van de Regeering, geboren is het voorstel 840. Het hindert spr. dat de Raad verkeert in een dwangpositie, temeer daar dit niet noodig was geweest. Toen eenmaal dit „novum" er was, had het college den Raad de gelegenheid moeten geven, desnoods op korter termijn, om een beslissing te nemen, dan was die beslis sing „vrij" geweest. Dit is het groote verwijt van spr. tegen het college. Dan maakt spr. de opmerking, dat ten aan zien van de technische zjjde van de nu ge dachte 840 met de aannemende groep, groote twijfel is gerezen bij technische groepen. Spr. zegt niet competent te zijn daarover te oor deelen, maar in technische kringen bestaat twijfel. De vraag komt naar voren: „Wie moet de verantwoordelijkheid dragen voor de tech nische constructie van de z.g.n. platte doos Neemt de Raad het voorstel aan, dan staat het vast, dat 't 840 wordt volgens de platte- doos-methode. De vraag rijst, neemt de Raad de verantwoordelijkheid of het college, of de technische dienst. In dit verband wijst spr. op een clausule in het contract met betrek king tot een proefneming n.l. opvullen met zand van een tunnelstuk a 22 meter. Spr vraagt of deze proef al is genomen. Wanneer deze proef mislukt of slecht uitvalt, wat dan? Spr. wacht met spanning een antwoord van het college. Met geen syllabe is in het con tract voorzien ten aanzien van deze possibiij liteit. Verder zoo zegt spr. zijn de huidige aannemers binnengekomen op een bepaalde fundamen- teele constructie die nog nergens is toegepast ge worden en dus een experiment betee- kent. Als het eens niet gelukt, neemt men dan de constructie van andere aannemers over? Zou het niet beter zijn, zoo vervolgt spr om te zeggen „we stoppen" en maken het plan technisch verlegen, onder het motto: beter ten halve gekeerd dan ten heele ge daald. De Raad wenscht 840, maar contrac tueel veilig en technisch safe. Laat men maar gaan proeedeeren, daarin is toch nog niet het laatste woord gesproken. Spr. ziet met belangstelling het antwoord van het college tegemoet. De heer mr. DUTILH (V.B.) wenscht de zaak tot de kleinst mogelijke proportie terug te brengen. Het gaat volgens spr. over twee vragen: aangegeven in het adres van de Holl Beton Maatschappij n.l. ten aanzien van de mogelijkheid om terug te keeren op den in geslagen weg en over de beoordeeling of deze weg verkeerdelijk is ingeslagen. Spr. stelt vast, dat de Raad niet eerder kon oordeelen, dan na het ontvangen van het prae-advles. Ten aanzien van de moge lijkheid om terug te keeren, zegt spr. het navolgende. Laat de Raad een besluit hebben genomen bij overrompeling, dit neemt niet weg, dat dit besluit bestaat en moet worden uitgevoerd, De eenige mogelijkheid is natuurlijk, dat dit Raadsbesluit door de Kroon zal worden ver nietigd. Wat is er gebeurd na 26 Januari? Daar «kwam het telegram van den Minister over het verkleinen of vergrooten der afmetingen Het voorbehoud van den Minister werd In het contract van 2 Februari onder woorden gebracht. Dekt het Raadsbesluit van 26 Januari nu de voorbehoud-clausule in het contract? Vol gens spr. neen, en ook het college is het daarméde eens. Wanneer men zoo de zaak stelt, dan kan het niet andera of de gemeente is gebon den aan het besluit van 28 Januari annex de voorbe houd-clausule, neergelegd in het contract. De Raad is dus verplicht het voorstel aan te nemen. Tweede kwestie is of het stadsbestuur op den goeden weg was m.a.w. of men goed ge handeld heeft tegenover de Holl. Beton Mij Die verkeerde weg heeft volgens spr. twee banen, een teohnlache en een juridische baan De meeste leden van den Raad en spr, rang schikt zich onder hen, zijn leek op dat ge bied. Derhalve Is men verplicht te gaan staan achter de adviseurs, zelfs al zouden ze het niet weten en op grond van onkunde een bepaald werk aanbevelen. Komend op de juridische baan stelt spr de rechten van de Holl. Beton Maatschappij tegenover teleurgestelde verwachtingen. Van een recht is in de stukken uitgegeven door de Holl. Beton Maatschappij, niets gebleken Noch in de besfekbepalingen, noch in de ge schiedenis kan volgens spr. het recht worden gevonden om een petitum te stellen m.a.w een schadevergoeding. Wanneer de zaken zoo staan, dan kan de Raad ntet anders dan het prae-advles van het college aanvaarden en de stukken van de Holl. Beton Maatschappij voor kennisne- ming naast zich neerleggen. De heer STEMERDING (C.H,) acht het prae-advies zeer belangrijk en noemt het on begrijpelijk, dat het college zich in een vorige vergadering tegen dit prae-advies heeft ver zet. Spr. gaat het prae-advies na en consta teert, dat de Technische Dienst in Januari de methode van de Holl. Beton Maatschappij de beste achtte. Wethouder BRAUTIGAM: „Vergis u niet. Dat gold 841". De heer STEMERDING (C.H.) heeft den indruk, dat de Technische Dienst niet gehee! staat achter de constructie-methode van Christiani en Nielsen. Hij hoort eehter gaar ne het tegendeel. Waarom spreekt men van kinderziekten? Wanneer die eens niet wor den overwonnen? Wat dan? De heer mr. BAARS (R.K.): Dan draaien ze het kind den nek om! De heer STEMERDING (C.H.) vreest groote risico's en wil dan liever ten halve keeren. Laat het college de zaak vooral ten aanzien van de constructie-methode nog eens herzien. De heer DE KEYZER (Nat. Hersel) meent dat B. en W. een al te ruim gebruik hebben gemaakt van de machtiging, die zij op 28 Januari hebben gekregen. De vergadering wordt geschorst tot des avonds acht uur. De VOORZITTER heropent te acht uur de geschorste zitting. Mr. A. DE JONG (A.R.) merkt op, dat het hem genoegen gedaan heeft, dat de heer Baars er reeds op gewezen heeft, dat bij het onderhavige voorstel de „politiek" geen rol speelt. Een groot deel van de tunnelkwestie draait om de „ongelukkige behandeling" van deze kwestie. De overrompelingsmethode van B. en W. heeft geleid tot het tunneldrama. Spr. heeft van den aanvang gepleit voor een groote tunnel, doch het College, dat de Beukeisdijk- tunnel tot 30 meter wilde verbreeden,, kwam met een voorstel om onder de Maas een kleine tunnel aan te leggen. Ten aanzien van het nadere voorstel vraagt spr. zich af, waarom dit voorstel gedaan wordt. In een vorige raadsvergadering heeft wet houder Brautigam gezegd, dat het college machtiging had voor elke tunnel. Doch men heeft wel nattigheid gevoeld. Men zag In, dat het zaakje zeer wrak was. Tot deze tunnel zal nu moeten worden be sloten in een dwangpositie. Voor spr. is één ding het voornaamste n.l. dat we een tunnel noodig hebben. Als het werk maar goed, deugdelijk en eerlijk wordt uitgevoerd. Maar wie draagt nu de verantwoordelijk heid? De technische verantwoordelijkheid is niet op College of Raad te leggen. Evenals bij het omhoogbrengen van de Willemsbrug zullen ook nu de technici van den Gem. Tech- nisehen Dienst de verantwoordelijkheid moe ten dragen. Risico en eer gaan samen, maar ook risico en schande. Men neemt nu echter een proef, die hoogst riskant is. Nergens ter wereld is het doos systeem gevolgd. Als project is het een zuigeling. De Tech nische Dienst zal daarvoor de verantwoorde lijkheid moeten durven dragen. De heer mr. NELEMANS (C.H.) is ach teraf beschouwd tot de conclusie gekomen, dat het besluit van den Raad van 26 Januari j.l. gewaagd is geweest. Spr. vraagt wat B. en W. denken van het beroep van de Holl. Beton Mij. op de Kroon. De vraag is nu ook wie de laagtste in schrijvers zijn bij 840 en 841. Spr. leest uit het telegram van den minister, dat de ge legenheid opengehouden moest worden om naar de groote tunnel te gaan. Is er in de aannemerscom'oinatie verschil van meening over de mogelijk tot' uitvoering van het platte-doos-systeem. Wethouder DE ZEEUW: Weet u dat wel? De heer NELEMANS (C.H.): De wethou der zal den Raad hebben mede te deelen of spr's informaties juist zijn. De heer MENIST (R.S.A.P.) constateert, dat het roode college politiek onzelfstandig is ook bij de kwestie van de tunnel. Men heeft in alle opzichten de Regeering naar de oogeu gezien. Spr. zegt, dat deze materie heele- maal niet van alle politiek gespeend is ge weest. De heer De Zeeuw deed het voorkomen of de Regeering de kleine tunnel wenschtu maar uit de stukken blijkt daarvan niets. Minister Colijn wensehte de groote tunnel en daarom komt deze tunnel er. De heer van BURINK (Boacza) zegt dat het debat hem niet aanstaat, want men kan niet in volle vrijheid debatteeren. We kun nen over de aanbesteding niet eens oordee len, laat staan over het plan zelf. De tunnel die we krijgen is niet de tunnel, die het college heeft willen brengen. Spr. zal stemmen voor de groote tunnel, maar met de houding van het eoliege is hij het niet eens. Hij vraagt stemming over het prae-advies, waar spr. tegen zal stem men. Da heer ir. VAN DIS (St. G. P.) consta teert de onrechtvaardigheid, dat 840 bjj ver nieuwing aan de orde is gesteld. Hierdoor is de kwestie-Hall. Beton Maatschappij ont staan. Intusschen heeft de aanbesteding plaats gehad en derhalve is er niets meer aan te doen. Ook spr. wijst op de technische zijde wan het vraagstuk. De heer REUDERINK (Comm.) heeft geen enkel steekhoudend argument gehoord, waar om veertien dagen geleden het voorstel moest worden aangehouden. Ook de argumentatie van den heer Baars vond spr. zwak. Voor de houding van de Hollandsche Beton Maat schappij, welke het werk van concurrenten poogt af te breken, kan spr. geen bewonde ring hebben. Duidelijk is geweest het dra len van de Regeering, welke twee dagen voor den 2den Februari nog niet precies aangaf, wat zij wilde. Het is de Raad, welke de groote tunnel heeft afgedwongen. De tunnelbouw zal noodwendig een experiment zijn en blij ven, Wanneer er iets passeert, zal men dan ook niet mogen zeggen: die ptunnel ook! Laten we het werk gerustelijk aan de ingenieurs overlaten! Als men deze niet ver trouwt, laat men dan andere nemen. Hoofd zaak ia zoo snel mogelijk met den bouw te beginnen. De tijd van praten is nu voorbij De heer DE BRUIN (A.R.) zou gaarne op heldering willen hebben over den brief van ir, Dunné i.z, de verantwoordelijkheid voor de uitvoering. In December is in de Techni sche Commissie verklaard, dat de proef was geslaagd en volledige overeenstemming was bereikt, Hoe kan dan een maand later ir Dunné die verantwoordelijkheid weer op de aannemers laden? Wethouder BRAUTIGAM (S.D.A.P.) heeft ih het debat zes punten gevonden, welke htf achtereenvolgens zal bespreken: 1. houding van het ooilege; 2. da dwangpositie en liet besluit van 26 Januari; 3. verhouding tot de Regeering; 4. de beteekenis der overeen komst; 5. klachten van de Holl. Beton Maat schappij en 6. de constructie van tunnel 840 De opdracht was een aanbesteding voor twee tunnels n.l. 840 en 841. Door den Tech Dienst was een volledig bestek gemaakt vopr 841. De positie van het college is altijd ge weest om binnen den termijn gereed te zijn, omdat de oeververbinding tot stand moest komen. Verder moest de tunnel de voorrang hebben bij een brug. Het college meende aan het eind van het vorig jaar dat moest wor den aangestuurd op de kleine tunnel. Een voorstel dienaangaande kwam bij den Raad maar het werd niet met enthousiasme ont vangen. Aanvankelijk had de regeering be zwaar zoowel tegen de groote als de kleine tunnel. De heer mr. BAARS (R.K.)Hetgeen te bewijzen valt! Wethouder BRAUTIGAM (S.D.A.P.) dat staat in het prae-advies. Terwijl bij de Re geering weinig neiging bestond zoowel voor 840 als 841, heeft de Regeering in een twee de bespreking zich uitgesproken voor 8/5- tunnel, Tegen de 8/5 tunnel heeft het college zich verzet en daardoor kwam de 8/6-tunne! in de wereld. Van de 8/6-tunnel moest een berekening worden gemaakt en daarvoor werden uitge- noodigd de twee laagste inschrijvers, van 841 De uitslag der prijsberekening viel tegen Inmiddels had de Raad het besluit genomen tot den Rouw van de 8/6-tunnel. Bij besluit van den Raad zelf is de Raad in een dwang positie gekomen. De heer mr. BAARS (R.K.): Dit in dank voor de medewerking! Wethouder BRAUTIGAM (S.D.A.P.) zegt dat toen de prijs tegenviel, het college zich heeft afgevraagd of men nu de tunnel moest gunnen. Een onderhoud met den minister volg de en het advies was: gaat door met de groote tunnel. Besloten werd daarop de tun nel 8/6 te gunnen. Op Zaterdagochtend 30 Januari is van deze beslissing aan de aan- r - O. 16 OP WEG NAAR EUROPA. Een fraaie opname, gemaakt vanaf dek van den onderzeeër, terwijl deze op weg ivas naar Lissabon, waar, zooals bekend, de O. 16 opdracht kreeg om zich naar de Spaansche wateren te begeven nemers mededeeling gedaan. En de groote tunnel was gegund. Spr. blijft, erbjj, dat het college volkomen correct heeft gehandeld. Daarna is eerst ter kennis van het college gekomen, dat de Minister w e n s o h een bepaling in het con tract op te nemen inzake een andere afmeting. En daar voor vraagt het college nu machtiging van den Raad, En die machtiging had deRaad ook J.4 dagen geleden kunnen geven, los va: de adressen van de Holl. Beton Maatschappij Spr. behandelt dan de klacht van de Hoii Beton Maatschappij. Had er een gunning plaats moeten hebben voor 840 of 841, aan wie zou die gunning dan moeten worden ge geven. Was 841 voorgedragen dan was de gunning verleend aan Van Hattum en Blankenvoort en niet aan de Holl. Beton Maatschappij; was 840 voorgedragen dan was de gunning ver leend aan Christiani en Nielsen en niet aan de HOU. Beton Maatschappij. Verder kwam de werkwjjze-Boerarna (Van Hattum en Blankenvoort) aan den Linker Maasoever den Tech. Dienst veel minder ris kant voor. Zoowel de firma Christiani en Nielsen als de Holi. Beton Maatschappij zijr ten aanzien van tunnel 840 met een doos te voorschijn gekomen. Dat het prijsverschil tusschen 840 en 841 betrekkelijk zoo gering is, komt omdat men voor de groote tunnel de platte doos heeft gekozen. De projecten 841 zijn door den Tech. Dienst in alle details onderzocht. Toen 840 echtei op de proppen kwam is dit plan niet zoo goed doorschouwd kunnen worden op zijn onder deelen. Later is dit eerst geschied en tóen kwam men mat het project 8/6 en daarop slaat de brief van den heer Dunné. Wat is nu het verschil tusschen het pro- ject-Christiani en Nielsen en het project Holl. Beton Maatschappij. Bij het eerst ge noemde project houdt rnen zich overtuigd, de tunnel te kunnen leggen op een vast onder gespoten zandbed. De Holl, Beton Maatschap pij meent echter dat dit niet gaat en zij heeft in haar project door de staande wanden van de doos gaten geboord of geprojecteerd, om er palen door te slaan en deze vol te gieten aan het tunnellichaam. Aanvankelijk achtte de Techn, Dienst zich ten aanzien van het eerste project niet be vredigd. De firma Christiani en Nielsen heeft toen de proef genomen en de proef is geslaagd en de Techn. Dienst heeft uit een oogpunt van constructie vertrouwen in deze firma, die later is gecombineerd met de firma Boersma. De Holl. Beton Maatschappij is een soliede maatschappij met een wereldnaam, rnaar dat zelfde kan ook gezegd worden van de firma Boersma. Wethouder BRAUTIGAM (S.D.A.P.) zegt tenslotte, dat het niet meer mogelijk zal zijn aan de aannemers de Holi. Beton Maatschappij toe te voegen. Maar al zou het mogelijk zijn, dan wenscht spr. persoonlijk geen vinger in het vuur te steken voor de Holl. Beton Maat schappij, alleen al met het oog op de houding den laatsten tijd door deze maatschappij aan genomen, De VOORZITTER wenscht nog twee zijden van de kwestie te belichten. Het Raadsbesluit "van 26 Januari is nog steeds geldig. Dat het college de groote tunnel had willen doordrij ven zonder Raadsbesluit is niet alleen niet on mogelijk, maar het heeft natuurlijk ook niet in de bedoeling van het college gelegen. Dfe minister had een één-buizige tunnel in het hoofd. Het college heeft erop gewezen, dat dit onmogelijk was. Toen kwam de minister met het plan 8/5, maar ook hiertegen heeft het college zich verzet. Daarop is geboren het tunnelplan 8/6. Naarmate men dit plan is gaan bestudeeren, kwam men tot de ontdekking, dat deze 8/6 tunnel eehter een zeer ongelukkig ding bleek te zijn, althans in technisch op zicht. Men had een looze ruimte noodig van 2 meter. Het is verder onjuist, dat de minister heeft gedreven naar het plan 840. B. en W. hebben zeer ernstig overwogen wat gedaan moest worden. De groote tunnel vroeg voor Rotterdam per jaar 72.000 meer. Omdat de 8/6 tunnel echter zoo ongelukkig was is men tot de groote tunnel gekomen, vooral toen bleek, dat het rijk daarvoor alle gelden wilde voorschieten. Eerst later zal men objectief den loop der onderhandelingen kun nen volgen; aanvaarding van het voorstel acht spr. echter in alle opzichten aanbevelenswaar dig. De vreugde zal spoedig de geschillen over- heerschen. De heer mr. BAARS (R.K.) is van oor deel, dat de rede van den heer Brautigam ver helderend gewerkt heeft, althans bi) spr, Als hij veertien dagen geleden zoo had gespro ken en zich niet verzet had tegen een rede lijk verzoek, zou de zaak in een andere sfeer zijn gebleven.-Er is meer reden tot verheuge nis over dit herstel, dan tot nakaarten. Op het oogenblik aanvaardt de Technische Dienst du3 de volle verantwoordelijkheid voor 840 volgens het project van Christiani en Nielsen. En spr, is blij, dat de brief van ir Dunné niets te maken heeft met de con structie-methode en de zandonderspuiting doeh met de nieuwigheden van plan 8/6. Al- Raadslid wil spr. zich niet langer verzetten en spr. is blij, dat door dit debat de zaak is verhelderd. Spr. vindt dit debat beter dan vóór het antwoord van den wethouder in een chaise longue. Spr. wil nog eens onderstrepen dat in het telegram van den Minister voor Rotterdam de mogelijkheid is opengelaten mede voor de groote tunnel. Spr. zal geen stemming vragen over het voorstel van het coHege. Wethouder BRAUTIGAM (S.D.A.P.) heefl nog enkele data toegelicht. Spr. wil geen en kele poging wagen om de verantwoordelijk heid van den Tech. Dienst af te schuiven maar men moet goed weten, dat de verant woordelijkheid ook n°g ergens «.nders ligt n.l. in-het contract. De heer mr. A. DE JONGH (A.k): Dus tweeërlei verantwoording. En het prae-advles èn hat nadere voorstel worden zonder hoofdelijke stem- m 1 n aangenomen. MS*' Drie maanden geleden richtte de Ned. Bond van luxe verhuur- en taxi-ondernemingen, alhier, tot den Minister van Financien een verzoek, tot het treffen van maatregelen, die 50 pet. verlaging van de benzinebelasting zou den brengen. De Minister zou dit verzoek m studm ne men. Daar tot nog toe niets werd gehoord, heeft genoemde bond gisteren opnieuw op spoedig antwoord aangedrongen. In de zaal van de Delftsche Poort zai mor genochtend 11 uur de inspecteur van het nij verheidsonderwijs, de heer W. H. Cool een tentoonstelling openen van het kunst- en kunstnijverheidsonderwijs aan de Rotterdam sche Academie, Rijden op een voor- rangswegbeteekent.dat u bij kruisingen ook voorrang hebt boven van recht» naderend verkeer. HET BETEEKENT NIET, dat u ileh n« als een wegdietator moogt misdragen en niet meer xoudt behoeven uit te kijkenl Het Instituut voor Scheepvaart en Lucht vaart aan het Haringvliet heeft, dank zij da voortvarendheid van het bestuur, zooals ge-' meld, weer een nieuwe luchtvaartzaal kunnen openen. In tegenwoordigheid van vele genoodigden heeft gistermiddag de officieele ingebruikstel ling plaats gevonden. Namens het bestuur van het Instituut heeft de heer O. Kolff, tevens voorzitter van de Rotterdamsche Aeroclub, de aanwezigen onder wie wij'eenige autoritei ten opmerkten welkom geheeten en het een zeer verheugend verschijnsel genoemd, dat reeds twee jaar na de opening van de afdee- ling luchtvaart daaraan uitbreiding is moeten worden gegeven. Deze uitbreiding was noodig geworden om tweeërlei redenen, ten eerste, aangemoedigd door de publieke belangstelling, welke met den dag grooter wordt, en ten tweede door het groote aantal voorwerpen, die in het museum geëxposeerd moeten worden. Daaronder zijn vele voorwerpen van ac- tueelen aard, doch ook modellen en voorwer pen van meer historische beteekenis, welke hier voorloopig een plaats vinden, totdat mis schien te eeniger tijd een luchtvaarthistoriach museum zal worden ingericht. Gebleken is, dat de zienswijze, om het mu seum dat zich voor kort slechts op scheep vaartgebied bewoog ook voor de luchtvaart te bestemmen, een juiste is geweest. In het al gemeen mag men dus van een succes spreken, niet alleen nu het publiek zoo luchtvaartge- zind blijkt, maar tevens, wijl het hier zoo gaarne technisch voorgelicht wordt. Spr. hoopt op propaganda voor het instituut, opda-t ook deze poging, om de luchtvaart aan schouwelijk voor te stellén, met succes be kroond zal worden. *>mi De onderhandelingen tusschen Anglo Dutcn en 't gemeentebestuur van R.'dam hebben dezer dagen 'n einde genomen, 't Is vast komen te staan dat Anglo Dutch voor dit jaar de beschikking krijgt over een gedeelte grond op Dijkzicht, dat den aanleg van twee banen mogelijk maakt, in het verlengde van de tegenwoordige banen van Nuova. Het volgend jaar komt er nog een ge deelte grond bij, waardoor de aanleg van een derde baan mogelijk is. Dit gedeelte moet nu vlak gemaakt worden. Langs de aan te leggen banen, welke in April gereed zullen koman, wordt een eenvoudig clubbuis gebouwd. Mochten de banen van de Anglo niet tijdig gereed of bespeelbaar zijn voor de competitie, dan zullen de eerste wedstrijden uitwedstrijden zijn. Aangezien de competitie einde April begint en er dan nog vrijstelling komt vocn een Davis Cup-wedstrijd, zal het spelen va# eventueele uitwedstrijden tot een minimum beperkt blijven. Voor het komende seizoen beschikt Anglo Duteh over vrijwel dezelfde speelsters en spe lers als verleden jaar, nl. de dames Hoy er-van Herwijnen, Dralle,, Goessens en de heeren Tesehmacher, Castendijk, Leijenaar, Boon, Reidt Mej. Heyink zal dit jaar met voor de Anglo spelen» Op Palm-Zondag werd alhier door een pries- ter-leeraar van het Doofstommen Instituut te Rt. Michlels-Gestel den ZeerEerw. heer F, Bar- tels een godsdienstoefening geleid voor de R.K. Doofstommen. Voor dat doel had pater v. d. Sande C.s.s.R. de kapel in het PiuahuiB aan den Boezemsingel welwillend afgestaan, Om half vier waren zeer vele doofstommen zoo wel leden als niet-leden der Vereeniging in de kapel aanwezig. De geestelijk adviseur, Pa ter M. R. Schoenmaeckers O.F.M. deed het Lof, hetwelk opgeluisterd werd door gezan gen van het St. Laurens-dameskoor onder leiding van den direceur-organist Th. v. Vlij men. De predikatie van den priester-leeraar han delde over den hedendaagschen geweldigen strijd „Voor of tegen God". De doofstommen konden zeer goed het gesproken woord af lezen van de lippen van den predikant. Na het Lof dankte pater Schoenmaeeker» allen die hadden meegewerkt tot het slagen van deze godsdienstoefening. Na afloop keerden de doofstommen terug naar hun eigen gebouw, waar zij onthaald werden. Op Zaterdag 17 April a.s. zal een speldjes dag gehouden worden ten bate van boven genoemd fonds. Iedere Rotterdammer kent het doel en wij weten, ieder is er mede ingenomen. Het welslagen van 17 April zal geheel af hangen van het aantal inzamelaars (stere), die zich daarvoor beschikbaar stellen, zy, die genegen zijn, dien dag of een deel daarvan, met een bus te collecteeren, kunnen inlichtin gen bij het comité van uitvoering bekomen. Zij, die hun gave per giro willen storten doen dit op het gironummer van den penning meester 16427 den heer M. J. Horbach, Linker Rottekade 63. Het plaatselijk comité van uitvoering be staat uit de heeren: P. J. G. Caateleyn, J. C. van Dijk, M. J. Horbach, Ph. Jeelof, A. B. Karrèman, C. Korsten, J. H. van Londen, L. v. d. Sluys, P. vaii Stralen. Het kantoor is ge vestigd in Hotel Coomans, Kamer 318, Tel. 26100.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2