Jt Vondel en Verwey. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. DE CAMPAGNE VAN LEWIS DONDERDAG 8 APRIL 1937 Anton van Duinkerken in „De Bijenkorf" te Rotterdam. GEVONDEN VOORWERPEN. m m* VOORSPELLINGEN OP HET GEBIED DER RECLAME, Lezing van prof. dr. Roels, A. H. GEENEN f INSTITUUT VOOR SCHEEPVAART EN LUCHTVAART. VLIEGDEMONSTRATIES OP WAAL HAVEN. DR. COLIJN'S EERSTE VElZIEZINGS- REDE. KREISLER TE ROTTERDAM. ROTTERDAMSCHE REDDINGS BRIGADE. JUBILÉ. LAATSTE BUSLICHTINGEN. VERZWARING VAN STRAF. RECTIFICATIE. NIEUWBOUW AAN DE OOSTHAVEN- KADE. RIJKSPOSTSPAARBANK j Nieuw program tot voortzetting van den strijd. MISDADEN VAN GEHEIME SECTE. Zeer groote belangstelling was er gister avond in .,De Bijenkorf" voor de Vondel herdenking, die tegelijkertijd door het onver wacht overlijden van den bewerker der uitgave in één deel, een Verwey-herden- king is geworden. De heer Ammerlaan, chef van den boek handel, leidde den spreker in en wees erop. dat er sedert het laatst der vorige eeuw geen jaar voorbij is gegaan zonder Vondeluitgaven. Vaak waren het schoolboeken, maar daar tusschen door zijn er toch tal van edities van bloemlezingen, gedichten en tooneelspelen, die wel bewijzen, dat Vondel niet vergeten was. Wat ontbrak, was een complete uit gave in één deel, die thans door de samen werking van Albert Verwey met de firma Becht kon worden verwezenlijkt. Anton van Duinkerken sprak vervolgens over Vondel in het oeuvre van Verwey. Spr. herinnerde eraan, hoe bij het gereed komen van deze editie door den uitgever H. J. W. Becht een intieme bijeenkomst werd belegd, op 16 Februari j.l., waar Albert Verwey door verschillende letterkundigen ge huldigd werd. De bejaarde dichter, die nooit hulde zocht, en zich aan het letterkundig vereenigingsleven altijd angstvallig onttrok, aanvaardde dit blijk van waardeering met een simpel, doch ontroerend dankwoord, dat helaas niet op schrift is gesteld. Het was zijn laatste bekentenis tot Vondel, ongerekend het rijmdicht, dat hij voor het Vondelcomité-1937 vervaardigde, en dat nog in druk moet verschijnen. In deze toespraak verhaalde Verwey, hoe zijn liefde tot Vondel dateerde uit zijn jeugd. Als kind had hij, woonachtig te Amsterdam, natuurlijk vaak den naam van den dichter gehoord en deze naam, vereenigd met de wetenschap, dat Von del een poëet was, wekte droomen in hem op, maar hij kende van Vondel toen nog geen let ter. De tekst van diens gedichten, in de twee- deelige editie van Joannes van Vloten, den lateren schoonvader van Verwey. viel hem toe vallig in handen, toen hij de H.B.S. bezocht. Een vriend zijner ouders bezat dit boek en hechtte er weinig waarde aan, zoodat hij het den iongen Verwey, die zich tot dichten klaar blijkelijk aangetrokken gevoelde, ten geschen ke gaf. Levenslang heeft Verwey dit exem plaar, hem door gestadige lezing dierbaar ge worden, bewaard. Wat hem in Vondel aan trok, zoo getuigde hij in de korte tafelrede, door spr. weergegeven, was de harmonische vereeniging van kracht en mildheid. Hoewel Verwey dus blijkens eigen mededee- ling reeds jong met Vondel vertrouwd was, onderging hij als dichter niet in sterke mate diens rechtstreekschen invloed. Verwantschap van toon zal men tusschen beiden niet aan treffen. In 't jeugdwerk van Verwey valt niet te bespeuren, dat hij Vondel veel gelezen heeft, ook in zijn oudste critieken noemt hij hem zelden en terloops. Maar toen hij het redac teurschap van „De Nieuwe Gids" had neerge legd. en zich teruggetrokken had te Noordwijk in het huis op de duinen, waar hij tot zijn dood zou wonen, zette hij zich tot een geregelde en allengs dieper gaande studie van Nederland's letterkundig verleden en het eerste resultaat van dit onderzoek legde hij neer in een zestal kleine bloemlezingen uit de vaderlandsche dichtkunst. Zijn bedoeling was, ook uit Vondel zulk een beperkte anthologie te vervaardigen, maar werkenderwijs zag hij in, dat hij meer ruimte zou behoeven, en zoo verscheen in 1892 zijn boek ,,Een inleiding tot Vondel", het eerste groote werk door Verwey aan Vondel gewijd.-Het draagt nog de kenmerken zijner jeugdcritieken. Het doel dezer publicatie noemt hij zelf „Vondel te doen liefhebben door mijn tijdgenooten". Om dit te bereiken, zoekt Ver wey vooral naar de mooiste verzen. Toch ziet hij deze schoonheid reeds als een openbaring van de ziel en herhaaldelijk plaatst hij opmer kingen, die de psyche van Vondel karakteri- seeren. Voor wie Vondel wil leeren lezen, is dit boek nog altijd de beste .inleiding, wie Vondel wil leeren kennen zal daarnaast met veel vrucht de latere studies van Verwey raadplegen. In 1910 beoordeelde Verwey uitvoerig in zijn tijdschrift „De Beweging,, ,,Het leven van Joost van den Vondel" door dr. J. Leendertz en in die critiek ontwerpt hij reeds de schets van Vondel's beeld dat hij later schilderen zal. In de jaren, die nu volgen, houdt hij zich telkens met Vondel bezig. De bundel „Het Levensfeest" (1912) brengt het gedicht „Vondel", waarin hij den zeventienden eeuw- schen meester huldigt als vereeuwiger van zijn trjd. Hij beschouwt den dichter nu als dienaar van zijn tijd" en plaatst hem tegen den achtergrond der geschiedenis van de repu bliek. Maar ook Vondel's geestelijke ontwik keling begint hem sterker te boeien. In 1913 verschijnt in „De Beweging" het opstel over „Peter en Pauwels", 't drama dat in de Inlei ding van 1892 onvermeld was gebleven. In dit spel verbeeldt Vondel zrjn overgang tot het katholicisme. Verwey betoogt, en met recht, dat het niet de uiting was van zijn gemoeds- bekeering, maar de vaststelling van zijn con fessioneel en theologisch standpunt. Toch is het, aldus Anton van Duikerken, méér dan dit. Dit barokke martelaren-spel is Vondel's belijdenis van een geloof in een geestelijke wereldorde. Ook Verwey geloofde in een gees telijke wereldorde, maar zijn opvatting hier omtrent week van Vondel's opvatting af, en dit verklaart beider verschil van meening bij veel overeenkomst van inzicht in de functie van het dichterschap. Voor Verwey is de dichterlijke inspiratie de rechtstreeksche en afdoende levensopenbaring, het zuiverste instrument, dat de natuur heeft om zich ken baar te maken aan ons diepste weten en voe len. Daarom ziet hij den dichter als den be zieler van de gemeenschap, den profeet. Voor Vondel heeft de inspiratie niet die afdoende beteekenis. Zij kent een hooger gezag boven zich. Hij ziet den dichter niet zoozeer als profeet, hij ziet hem eerder als apostel. Na de pauze behandelde spr. het boek „Vondel's vers" (1927), dat hij beschouwt als het meesterwerk in proza van Verwey en een der beste verhandelingen, ooit over Von del geschreven. Het was bedoeld voor de groote Vondeluitgave, van de Wereldbibli otheek, waaruit Verwey zich echter terug trok. Hij leidde toen de zevendeelige Vondel editie van dr. H. Diferee, uitgegeven bij de Torentrans, in. Als bindkracht der Neder- landsche natie beschouwt hij Vondel's werk in het spreekdicht „Vondel Herdacht", uitge sproken op 5 Februari 1929 te Leiden, dat te zamen met „De Dichter" en „Het Derde Rijk,, en ,,'t Kind van het Land" de trits van boven- staatkundige belijdenissen over volk en staat vormt. Als laatste werk van zijn leven ten slotte verzorgde hij de populaire Vondeluit gave van H. J. W. Becht ingeleid door een studie, die in bescheiden bestek zijn inzichten volledig omvat. Spr. gaf een indruk van den arbeid, dien de ruim zeventigjarige Verwey hieraan besteed moet hebben, om ten slotte te wijzen op het geen Verwey met Vondel gemeen heeft: den diepen eerbied voor het leven, de innerlijke aandacht, de groote liefde voor vaderland en vrijheid. Gevonden voorwerpen in de week van 26 Maart tot en met 1 April 1937, omtrent welke inlichtingen zijn te bekomen aan het Hoofd bureau v. Politie aan het Haagscheveer alhier (ingang naast het Raadhuis) iederen werk dag 9 tot 15 uur. Aan het C. B.: Portemonnaies; Sleutels; R.B. merken; Handschoenen; Damesmuts; Gestreepte heerenpantelon; Parapluie-etui; Rijwielslat en ketting; Speelgoed auto; Auto- no. plaat H-16890; Kinderspringtouw; Cein tuurs; 1 Jongensvoetbalschoen; Sjaals; Grijs jongensjasje; Bril; Sigarettenkoker; Kinder dames- en actetasschen; Looden stempel; Padvindersriem; 1 pr. br. sokken; Fantasie armband; Grijs colb. jasje; Witte zak gedragen kleeding; Rozenkrans; Ned. paspoort t/n M. Korporaal; Motorenkap; Gele regenjas; Mol ton deken; Kodak" film; Autostoplicht; Br. regenpijp; Fantasicbroche; BI. deken en muts; Snelbinder; Zakje rijwielgereedschap. Aan de bureaux: Oostervantstraat Autocri.ck; zak ledige Zakken en autovelg- ring. B(j vinders. Sportportem. met inh., L. C. Degelink. Sam. Mulerplein 10a; Heerenportem. met inh., H. Collignon. Bloemkweekerstr. 4; Gele dames- tasch, J. Bak, Ommoordschestr. 19b; Honden penning 283/37, Plug, Taxisstr. 5; Kostel. R. B.merk op klem, J. Ph. de Jong, Taborstr. 51; Lap grijze voering en gele regenpijp, Dek- keboer, Sophiakade 38; Doos pakken haver mout, J. Leeten, Molenwaterweg 6; Honden penning 1544/37, A. J. Verhorst, Agniesse- str. 104b; R.B.merk, Postkantoor, Coolsingel; Damesportem. met inh., J. H. Leeneman, Schuttersweg 125a; 10 L. bus petroleum, v.d. Berg, W.Wagenstr. 75; Gouden ring met roo- den steen, K. Spillenaar, v.d. Schellingstraat 52a; Rijwielslot en Lipssleutel, J. Bassant, v. Brakelstraat 24a; Zw. damestasch, v. d. Have, Zw. Jansstraat 37; Cocosmaat, Schmidt en Co. 2e Pijnackerstr. 5; Callot, M. P. Polder Bergpolderplein 14 H'berg; Pakje 2 kinder hemdjes. C. A. Donker Scheiweg 100; Kost. R.B.mérk, L. Beuder 3e Camissestraat 43; Damesparapluie, H. Prins, Zuidhoek 201; Roode portera. 17J/2 cent. M. Romijn Frans Bekkerstraat 23; Handzaag, J. de Ruiter Wolp. bocht 6a; R.B.merk in etui, J. v. Nijenhof, Maaskade 94a: Dames gummimantel, C. Cont- ze Bree 83; Witrieten poppenwagen, N. Hel ders Bruijnstr. 64c; Br. h. portem. met inh., M. Schotman, le Middellandstr. 80b; Dames portem. met ritssluiting C. A. Muller Sam. Mullerstr. 22; Satijnen centuur, J. v. Galen Volmarijnstr. 119b; Kinderportem. 13 cent, L. Oosterholt Boschpolderpl. in tramhuisje; Grijze Bontkraag, H. v. Dijk Westzeedijk 164a; Groene ceintuur, A. Sorensen Math.str. 23b; Dr. bi. portem. met inh., T. Hekking Essenburgsingel 85a; Roode kinderportem., G. de Jong Doedestr. 72b; Tompouse, G. v.d. Kloot Burg. Meineszlaan 2; R.B.merk in etui, M. G. Boekhorst Aleidisstr. 79a; R.B.merk, W. Richter, Busken Huetstr. l'b; idem, A. Bouwman Math.dijk 230; idem, A. Stolk Sam. Mullerstr. 3b; Britsch Indisch muntstuk, A. Mellaat Kerkepad 16; IJzeren hondenhals band, F. Gilles Jerusalemstr. 48b; Roode por tem. 23 cent enz., B. v.d. Broek Goudschestr. 35a; Lorgnet met doublé montuur, R. Scham per Touwslagerstr. 2b; Bril in etui, F. Friet man Pij perstr 28b; Vulpen, A. Meijer Fuikstr Sb; Damesportem. melt inh., L. Wuister Put schelaan 27; Br. damesportem. met inh., M. Gruts Oleanderstr. 111; Bankbiljet, Wed. Kruithof, Stokroosstr. 41; 45 cent in papier, W. Gaillard Hilledijk 165; R.B.merk, M. J. Bode Frieschestr. 4; Portem. plm. 20 cent, K. v.d. Ham Ridderspoorstr. 32; Tennis ra cket, W. Schoonewill Heer Arnoldstr. 57; Verm. gouden heerenring, G. Mol Stichtsche- pl. 12; Heerenhorloge, H. Dommering Leede 112; BI. gelakte autoped op luchtbanden, T. Berkelaar Mlllinxstr. 73; Bril met hoornen montuur, G. J. v.d. Berg Ged. Slaak 77b; R.B.merk in etui, A. v. Dalen Schildersteeg 6; Ring 2 sleutels 7364 en 543, L. Marcka Scheffersitr. 23; Malthezer Leeuwtje, J. G. De tiger Sleutelsteeg 5; Rozenkrans, A. Disco Achterklooster 8a; Br. kinderportem. plm. 30 cent enz., G, Steen winkel Frederikstr. 9; Kostel. R.B.merk in etui, L. Römph Math. st.r. 115; Vulpen, M A. Hollink Jan Sonjestr. 34b; Gouden damesring, D. Kranenburg Ho- ningerdijk 97a; Kostel. R.B.merk in etui, H. de Ruiter, Oostmaasstr. 74;R.B.merk in etui, Th. Trijselaar Rechthuiastr. 25a. In het kader van de in den Rotterdamschen Kring van 2—8 April georganiseerde tentoon stelling „Honderd jaar Nijgh en Van Ditmar m vogelvlucht", heeft prof. dr. F. Roels gister avond een lezing gehouden over „voorspel lingen op het gebied der reclame". De reclame bevindt zich, aldus spr., in dezelfde situatie als G. K. Chesterton, toen hij zich voor de moeilijke taak geplaatst zag om het slothoofdstuk te schrijven voor den roman „the floating Admiral", een roman, waaraan veel bekende Engelsche schrijvers van detective romans hun medewerking had den verleend, in dier voege, dat elk een hoofd stuk had geschreven. De reclame heeft te zorgen, dat aan het slot „nven", i. c. het artikel en het publiek, elkaar krijgen. De reclame heeft zich te stellen op het service-standpunt, doch is het mogelijk, dat men iets weet over dp gedragingen van het publiek, zoodat men daarop een positief peil kan trekken? Wat is echter publiek? Is dat een som van indivi duen, of een grootst gemeene deeler van de gedragingen van een collectief van individuen Het is meer. Spreker wilde onder publiek verstaan: de gelijkvormigheid van de gedra gingen van een groote groep menschen, die onder dezelfde omstandigheden verkeeren of onder dezelfde omstandigheden worden ge bracht. En deze gedragingen zijn principieel inderdaad te voorspellen, hetgeen spr. met eenige geestige voorbeelden illustreerde. Zoo is het dan ook met reclame: het globale resultaat is te voorspellen, men kan een zekere waarschijnlijkheidscoëfficiënt aangeven. Bij reclame is vooral de verhouding tusschen hoogte van en afstand tusschen de letters van belang. De optimale verhouding, die het meest nuttigé effect oplevert, is 1 op 0.5. Bij een verhouding van I op 0.375 is hét nuttig effect reeds 14 procent verminderd. Het laat zich dus direct voorspellen, wat-er gebeuren zaip wanneer men de juiste verhouding uit het oog verliest. Spr. kwam dan tot de verbinding tusschen druk en achtergrond. Wat de kleur betreft, een donkere letter op een lichten achterjgrond zwarte letters op witten achtergrond is blijkens alle onderzoekingen nog steeds suggestiever, opvallender dan licht fp donker. Zoo -kan ook vastgesteld worden, dat de opmerkingswaarde van een advertentie van een halve pagina niet de helft is van die van een annonce van een heele pagina doch 7/10 van een heele pagina. En het zuivere effect van de herhaling, vergeleken bij een vorige, is bij twee malen slechts 25 procent, bij vier malen slechts 60 procent. Men moet er bij reclame maken, aldus spre ker, rekening mede houden, dat 50 procent van het publiek dom en 50 procent zéér dom is. Prof. Roels heeft tenslotte de jubileerende firma Nijgh en Van Ditmar gelukgewenscht met haar „groene" eeuwfeest. Hedenmorgen heeft de uitvaart en begrafe nis plaats gehad van den dezer dagen onver wacht overleden heer Adrianus Hendrikus Geenen, in leven gedurende 65 jaren lid van de Maria-Congregatie O. L. Vrouw Lichtmis en den H. Jozef. Na eenige stille H.H. Missen in de parochie kerk van de H. Familie aan den Bergsipgel, volgde ten 9 uur de plechtige H. Mi3 van Re quiem. Te ruim 10 uur vertrok de lijkstoet, gevolgd door familieleden, waarbij zich ook aansloot de prefect der Congregatie, de heer S. F. A. van der Cammen, naar het R. K. kerkhof te Crooswijk. De belangstelling zoowel in de kerk als op 't kerkhof was bijzonder groot. Eenige tiental len congreganisten, waaronder enkelen, met meer dan zestig jaren lidmaatschap, waren opgekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Bij hen hadden zich eveneens en kele leden van de 3e Orde aangesloten. De directeur der West-Zeedijksche Mannen- Congregatie, pater Jos. M. A. Ex S.J., wacht te aan den Ingang van het kerkhof het stof felijk overschot van zijn trouwen congrega- nist op en verrichtte vervolgens de absoute. Tenslotte schaarden, allen zich rondom de geopende groeve en bad pater. Ex vijf Onze Vaders en Weesgegroeten voor de zielerust van den overledene. De verzameling van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart aan het Haring vliet 68 te Rotterdam, werd gedurende de maand Maart bezocht door 2008 personen, terwijl het aantal bibliotheekbezoekers 1465 bedroeg. Uitgeleend werden 1554 boeken; 14? inlichtingen werden verstrekt. Op 25 Maart werd een nieuwe Luchtvaartzaal geopend. Ten behoeve van de verzameling werden de navolgende modellen en voorwerpen ont vangen: 15 stuks vliegers uit China, diverse vliegtuig-onderdeelen, een De Havilland Gipsy Six vliegtuigmotor, een Rolls Royce „Kestrel" vliegtuigmotor, een model van het vliegtuig „De Brik" van den heer M. van Meel, 5 foto's in lijst van Fokker-vliegtuigen, een Dr. Uter- möhlen's anti-zeeziekte-toestel, monsters Beru-tVngklemmen en bougies, monsters „Treetex" vezelplaat. Een goedhartig koebeest van een boerderij te Teuge ontfermde zich over een pasgeboren veulen, ivaarvan de moeder niets wilde weten, zoodat het beestje geen eten kreeg. Zaterdag ld dezer organiseert de Rotter- damsche Aero-club een vliegdemonstratie op Waalhaven. Vele menschen zullen dien dag naar de te waterlating van de „Nieuw Amsterdam" gaan en zoodoende in de buurt van het vliegveld zijn. Daar de demonstraties zullen plaats vin den van 5V2 tot 6 y2 uur, kan iedereen na de tewaterlating, op weg naar Rotterdam, even op het vliegveld verpoozen. De instructeurs van de N.V. Nationale Luchtvaart school zullen diverse nummers verzorgen, het Nederlandsch Instituut voor zweefvliegen werkt mede, terwijl de autogiro voorgevlogen zal worden én zoo mogelijk pok éen van de nieuwste Koolhoven-machines. Op een door de Centrale A. R. Kiesvereeni- gmg in de Nenijto-hal tegen Maandag 19 April belegdet bijeenkomst zal Z. Ex. Dr. H. Colijn, de lijstaanvoerder in het geheele land van de A.R. Partij, zijn eerste verkiezingsrede ko men uitspreken. if. DE THUISKOMST VAN SZYMANOWSKI. Het stoffelijk overschot ven den te Lausanne overleden Poolschen componist arriveert in Warschau, ivaar een groote menigte bij aankomst aan het station de laatste eer kwam bewijzen. Na de residentie heeft ook Rotterdam den grooten violist Fritz Kreisler in levenden lijve kunnen aanschouwen en hem zelf hooren spelen. Er zullen er maar heel weinigen in de zaal geweest zijn, die dit genoegen reeds eerder hebben beleefd. De roem, die om zijn naam zweeft, is echter toch niet in staat geweest om de Doelenzaal te doen volloopen; ze was slechts voor de helft gevuld. Voor Rotterdam had de violist vrijwel een geheel ander program samengesteld dan voor het concert in Den Haag, waarover in het avondblad van Woensdag een verslag werd geplaatst. Het eerste nummer van het program was Beethovens Sonate op. 47 a gr. t. We kunnen niet zeggen, dat de vertolking hiervan zoo machtlg-impoheerend was, als we ons hadden voorgesteld. We kregen heel sterk den indruk, dat Kreisler de muziek wel een tikje noncha lant en ook wat oppervlakkig voordroeg. De Ciaconna van Bach, welke op Beethoven volgde, stond direct op veel hooger en voor namer peil. Hier pakte hij en hield de aan dacht strak gespannen door een machtige en brillante voordracht, een feillooze techniek en een adel en weelde van klank, zooals maar weinig violisten zullen kunnen produceeren. Na de pauze speelde hij verschillende klei nere werken: „Poême" van Chansson, „Cava- tine en „Malaguena" van hem zelf, „Pièce en forme de Habanere" van Ravel, „La filie aux cheveux de lin" van Debussy en „Dante Espagnole" van de Falla-Kreisler. Hier was het Kreisler in zijn volle kracht en zijn speciale kunstuiting; vioolspel vol gratie en fijne gevoeligheid. Hier was het de violist met den smeltenden vioolklank en de charme van toongevtng; de kunstenaar met het warme en sterk kloppende muzikanten- hart. Dan ook merkt men over welk een phenomenale techniek deze violist beschikt, hoe alles hem met het meeste gemak afgaat, hoe er geen violistische moeilijkheden meer voor hem bestaan, hoe techniek voor hem geheel maar dan ook zonder eemg voorbehoud, bijzaak is geworden en alleen middel om zijn gevoel en gedachten vrij en onbelemmerd te kunnen geven. In den pianist Franz Rupp vond de meester een uitstekend en goed-begrijpend begeleider. Op ovationeele wijze is Kreisler ook hier gehuldigd. G. Woensdag 14 April a.s. des avonds te 8 uur n°opt bovengenoemde Brigade, in de Over dekte Tuinderstraat, haar jaarlijksehe onder- llnSe wedstrijden te houden. Er zal o.a. ge kampt worden om het Brigadekampioenschap reddend-zwemmen waarvoor door een der be stuursleden een „Mourus wisselbeker" be schikbaar is gesteld. Voor alle nummers is ruim ingeschreven, zoodat deze wedstrijden zeer interesant beloven te worden. De heef A. J. van Wijngaarden, bedrijfslei der der firma B. van der Siuys, Leuvehaven 50, Rotterdam, hoopt op 15 April 1937 den dag te herdenken, dat hij vóór 25 Jaar bij de firma in dienst traa. Behalve de nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! De directeur van het Postkantoor hier ter stede maakt bekend, dat de tijdstippen der laatste buslichtingen aan het Hoofdpostkan toor Coolsingel voor de verzending per lucht post naar overzeesche landen gedurende het tijdvak van 7 April t/m. 21 Mei 1937 zijn vast gesteld als volgt: N e d.-I n d i.ë, B r i t s c h-I n d 1 Birma, Malaya, Siam, Hongkong, China (behalve de prov. Yunnan en Kwangsi), Japan, de Philip- Pijnen, Australië, Nieuw-Zeeland, Egypte, Palestina, Irak, Iran, Erytrea, Ethiopië, Fransch-, Britsch- en Italiaansch Somaliland. 1.30 Woensdags en Zaterdags per luchtdienst AmsterdamBandoeng. 19.30 Dinsdags en Vrijdags per luchtdienst LondenSingapore. Afrika (Unie van Zuid-Afrika), Belg.- Congo (Oostel. deel), Britsch Oost- en Zuid- West-Afrika, Port. Oost- en West-Afrika, Nyassaland, Egyptisch Soedan, Madagaskar, Mauritius en Reunion, Rhodesia, Mozambique, Nigeria, i.30 Woensdags en Zaterdags Per luchtdienst Amsterdam—Bandoeng (vla Alexandria). Fransch Equatoriaal Af>"lka' Fransch Soedan, Togo, Dahomey, Kameroen, Belg. Congo (West. deel), Mozambique, Mada gaskar, Reunion en Mauritius. 9.00, nazending 13.10, Zaterdags per luchtdienst Brussel MarseilleElisabethviile. Senegal, Liberia, ivoorkust, Sierra Leone, Goudkust, Port. en Fransch Guinea en Mauritanië. 15.30 Zaterdags per lucht dienst FrankrijkZuid-Amerika. Gambia. 12.20, nazending 21.00*), Woensdags per luchtdienst DuitschlandZuid- Amerika. Syrië. 19.30 Dinsdags, naz. Woensdags 8 uur, per "luchtdienst Marseille—Saigon. 1.30 Zaterdags per Amsterdam—Bandoeng. I n d o-C h i n a en de Chlneesche prov. Yunnan en Kwangsi. 1.30 Zaterdags per lucht dienst Amsterdam—Bandoeng. Canarische eilanden. 12.20 en 21.00*) WoensdagB per luchtdienst Duitsch land—Zuid-Amerika. Z u i d-A m e r i k a. 15.30 Zaterdags per luchtdienst Frankrijk—Zuid-Amerika. 12.20 en 21.00 Woensdags per luchtdienst Duitsch land—Zuid-Amerika. Algiers en Tunis. Dagelijks 15.30. M a r -> k k o. Dagelijks 9.00, nazending 13.10. Opmerking. Aangezien bij verzending per luchtdienst AmsterdamBandoeng op alle bultenlandsche lijnen aansluiting wordt ver kregen, behoeft bij verzending met dezefi dienst op de stukken geen nadere aanwijzing omtrent de verzending te worden vermeld. In alle overige gevallen is de vermelding van den te gebruiken luchtdienst noodzake lijk. Aansluiting niet onder alle omstandig heden verzekerd. Wegens poging tot moord. De 25-jarige L. van R. die ln November van het vorig jaar een jonge vrouw, gepoogd had van het leven te berooven, werd heden door het Haagsche Gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar en zes maanden. De Rotterdamsche Rechtbank had hem tot 2 jaar en zes maanden veroordeeld. In hooger beroep had de procureur-generaal vijf jaar geëischt. Het gestolen geld uit de bio-bussen. Omtrent den diefstal van ongeveer vierhon derd gulden uiit een aantal collectebussen van het Bio-Vacantie-Oord bij een Inbraak in een bioscoop-theater alhier, is abusievelijk ver meid het „Luxor"-theater. Dit moet zijn City- theater. GESLAAGD Voor het examen, ingesteld door de Neder- landsche Chemische Vereeniging, ter ver krijging van het diploma van Analyst, slaag de van hier de heer G. H. Kolkman Jr., voor het eerste gedeelte. HARING NAAR FRANKRIJK. De motorlogger KW 176 is van hier naar Frankrijk vertrokken met een lading van 820 kantjes steurharing. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Flensburg" met 10567 ton erts. Het pand aan de Oosthavenkade, waarin voor eenige jaren de Boaz-Bank gevestigd is geweest, alsmede het daarachter gelegen kan toor van notaris H. P. Dolk, benevens het pand naast de Boaz-Bank, thans ln gebruik bij de N. S. B., zullen gorden afgebroken, waarna daar ter plaatse 6 dubbele woonhui zen zullen worden gebouwd. Het kantoor van notaris Dolk zal worden gevestigd naast zijn woonhuis, waarin momenteel Dr. de Stoppe laar woont. Aan het postkantoor alhier en Jiet daar onder behoorende ambtsgebied, werd gedu rende de maand Maart ingelegd 13,720.85 en terugbetaald 10,609.31. Het laatste uitge geven boekje draagt, het nummer 10159. VAN WIE IS DIT „IJZEREN PAARD"? Door een inwoner te dezer stede is een op den openbaren weg staande transportrflwiel opgeborgen. Niemand doet navraag naar dit eigendom. De vermeende eigenaar, of z(j die inlich tingen kunnen verstrekken, vervoegen zich op het politiebureau. HONDENKEURING. B. en W. brengen ter kennis van de hou ders van honden, dat op 20 en 21 April a.s. een algemeene keuring zal worden gehouden van de trekhonden en hondenkarren. De keu ring zal plaats hebben in het lokaal Lange Boonestraat 19 van des voorm. 10 uur tot nam. 12 uur. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat de hondenkarren volledig uitge rust moeten worden voorgeleid en dat bij niet verschijning ter keuring, doorhaling van in schrijving in het register zal volgen, WASHINGTON, 7 April. (UN. PRESS.)' De leiders van het Committee of Industrial Organisation (Lewis) hebben vandaag een uit vijf punten bestaand program opgesteld tot voortzetting van hun strijd voor de orga nisatie der Amerikaansche arbeiders in vak- vereenigingen. De vijf punten zijn de volgende: le. Succesvolle bijlegging van alle nog aan den gang zijnde stakingen in de auto- industrie. 2e. Campagne voor het werven van ledea onder de arbeiders bij Ford. 3e. Campagne in de vakorganisatie, om ze kerheid te verkrijgen, dat de arbeiders de door de vakvereenigingen voor hen gesloten overeenkomsten ook inderdaad naleven. 4e. Organisatie van de arbeiders in andere takken van industrie. 5e. Zuiveringsactie in de staal-lndustrie, teneinde te komen tot een collectieve overeen komst met de onafhankelijke staalconcerns en die sub-concerns van de U. S. Steel Com pany, die nog geen collectieve overeenkom sten hebben onderteek'end. WASHINGTON, 7 April (UN. PRESS)* Naar thans bekend wordt, zal het bondsmi- nisterie van financiën een leening opnemen van in totaal drie honderd millioen dollar, ten einde de aan het einde van het begrootlngs- jaar te verwachten derving van inkomsten te vereffenen. Het ministerie beschikt weliswaar, nog over een arbeldsfonds ten bedrage van ze venhonderd millioen dollar, doch de staats secretaris van financiën, Morgenthau, wil dit fonds beslist op een milliard handhaven met het oog op het voortdurende gevaar voor arbeidsconflicten, dat de bondsregeering steeds weer tot kostbare maatregelen voor hulpver leening zou kunnen noodzaken. Men meent de veiligheidsgrens te moeten handhaven. Naar de meening van politieke kringen Is hierin de eigenlijke reden voor het opnemen van de leening te zoeken. TOKIO, 7 April (UN. PRESS). Volgens een bericht van het blad „Nichi Nichi" uit Seoel (Korea) Is men daar vreeselijke daden van een geheime religieuse secte, „Hakuhakuyo" geheeten, op het spoor gekomen. Deze geheime secte zou de vermoording van 500 menschen op haar geweten hebben, welke misdaden de afgeloopen zes jaar zouden z(jn gepleegd. Aan de secte wordt verder ten laste ge* legd, dat zij een groot aantal meisjes als sla* vinnen heeft verkocht. Reeds zouden de lijken van 150 slachtoffers der secte zjjn opgegraven. Zestig lijken zouden in een massagraf nabij cen „heiligen berg" bij Seoel ontdekt zijn. De leider der secte, Kin Ruykay, zou voort* Vluchtig zijn. Mogelijk heeft hij zelfmoord ge* pleegd. Zeventien andere leiders der organi satie zijn gearresteerd en worden door dei politie in verhoor genomen, „Koopt U nu eens 'n bloem van mij Een aardig snapshot tijdens de gisteren te Amsterdam gehouden Emma- bloem-colleue.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2