WAPENSTILSTAND OM LIJKEN TE BERGEN. DE OPSTAND IN WAZIRISTAN BREIDT ZICH UIT. L' 'm i. m &m:m 'm '°<StfdeT£r Fakir van Ipi blijft onverzoenlijk Kleine staten geven het voorbeeld. De toestand van Bilbao kritiek. Madrid, ió April. (UN. press.) Londen, i6 April. (UN. press.) BUITENLANDSCHE KRONIEK. Interventie in Spanje. OVIEDO IN PUIN Verbitterde gevechten nabij de belegerde stad. TAL VAN BRUGGEN VERNIELD. DE „KAMIKAZE" MAAKT EEN NOODLANDING. ORKAAN IN JAPAN. „ISWESTIA"-DIRECTEUR AAN DE BEURT ernstig ongeluk op station. AUTOSTAKING IN CANADA. BEËINDIGD. Durango geheel ontruimd. ZATERDAG 17 APRIL 1937 w toen. C«BW« gelost; er zijn geen oorzagen weggenomen; re heeft zlch *U0^^ereld vredelievende stemming van ons wereld Msfc ONDEN, 16 April. (D.N.B.) Vol- gens de jongste berichten om trent den toestand in Waziristan hebben de opstandelingen onder lei ding van den Fakir van Ipi opnieuw den Britschen buitenpost van Spin- wam aangevallen, voorts hebben zij tal van bruggen vernield en de tele foon- en telegraaflijn tusschen Micom- Sjoeh en Mir.-Ali verbroken. De Fakir van Ipi, wiens hoofdkwartier zich nog steeds in een spelonk iu de nabijheid van het Shaktu-dal bevindt, heeft inmiddels alle bemiddelings voorstellen van andere stamhoofden en van zijn eigen familieleden van de hand gewezen en zet zijn tegen Enge land gerichte propaganda voort. Huizen onder water; talrijke personen vermist. Pact van zes neutrale mogendheden, waaronder Nederland, tot publi catie der bewapenings uitgaven. HERTOGIN DE VENDöME BU DEN H. VADER. Mevrouw Litwinoff viel niet in ongenade. AAN ALLE LANDEN. gestart en behouden te Berlijn aangekomen. ITALIë'S STEUN AAN HET GROOTE GEZIN. Aguirre zou Valencia geraadpleegd hebben, of het wenschelijk is, den zetel der Baskische regeering naar Gij on te verplaatsen. Overeenkomst tusscben Homer Martin en de General Motors. Nieuwe maatregelen der regeering. IN EEN GROT, IN STIERMARKEN. Smeltovens van valsche munters ontdekt. ROME-ADDIS ABEBA IN 12 UUR. m IS onze Het is een tastbaar feit dat in nationalen toestand van Eüropa •weken een aanmerkelijke ontspann g ingetreden. Wij hebben daarvoor beschouwingen reeds tal van m gegeven, welke ^ra£ilia be- heimzinigen kring der iet op. pemng, waarvan nei niet is te voorzien. In de orde der feiten is mets gewijzigd; de mentaliteit der volken heeft geen ver- ondergaan; maar er hangt iets iets, v/at niet concreet te omschrijven valt, in de lucht. Maar dat iets", dat niet onder woorden te brengen valt, heeft plotseling, bij verrassing, geheel onverwacht, de stemming doen omslaan. Dat is, om het zoo te zeggen, bij den twaalfden slag van het middernachtelijk uur gebeurd, terwijl iedereen sliep. En het eigenaardige er van is, dat op dezelfde wijze, ook weer in het holste van den nacht, als allen slapen, die stemming even be nauwend-snel kan omslaan, en tot het zwartste pessimisme kan voeren. Dat is nu eenmaal het noodlot, zoowel van tnensch van samenleving, welke elke stevige betering ondefinieerbaars, I Wt iy£ v-: I-. y -;<- v als verankering in eeuwige beginselen verloren hebben. Schip in den nacht, aan de wille keur van getij en stroomingen prijsgegeven. Wat ligt er geen geweldige, ontstellende tragiek in dien eenen zin: wapenstilstand om lijken te bergen.... En toch, bet is de eerste maal sinds negen lange maanden burgeroorlog in Spanje, dat de twee elkaar ten doode 'bevechtende partijen in gemeen schappelijk overleg het vuren staken om de supreme eer aan de dooden te bewijzen. En nog was daarbij eigenbaat de grootste drijfveer: de lucht rond Madrid is met lijkenlucht vervuld; men vreest besmette lijke ziekten, de ergste ziekten. Het doel is dan ook, zooals uitdrukkelijk gemeld wordt, „slechts" de mogelijkheid te schep pen de talrijke lijken, welke tusschen de beide linies liggen, te begraven. Maar veler gedachten gaan verder. Is het geen tijd een einde, een definitief einde aan dien broederoorlog te maken? Deze idee leeft dn breede kringen, en de Parijsche „Temps" welke over dergelijke aangelegen heden gemeenlijk goed ingelicht is, wijdt heden zijn hoofdartikel aan dit vraagstuk, dat vooral in Engeland de geesten levendig blijkt bezig te houden. „Deze gedachte, aldus het Fransche or gaan, is niet nieuw, maar tot dusverre wa ren de omstandigheden allerminst gunstig voor een vriendschappelijke interventie van dien aard. Ofschoon alles nog erg vaag en voor hot oogenblik nog zonder vaste vor men is is het toch karakteristiek, dat de mogelijkheid van een interventie, hetzij door de goede zorgen der groote mogend heden, hetzij door een stap der zusternaties van Zuiid-Amerika, met de grootste be- langsteling in alle internationale kringen besproken wordt. Dit wil echter nog niet zeggen, dat een dergelijk plan binnenkort verwezenlijkt zal Worden. Men mag niet uit het oog verliezen, dat men, hoe men de zaak ook aanpakt, op levendigen tegenstand in beide kampen, zal stuiten. De regeering van Valencia, welke onder den druk van extremisten, anarchis ten, communisten en syndicalisten staat, zal te kennen geven, dat zij den strijd zal door zetten, tot de republikeinen de volledige overwinning hebben behaald, terwijl de be windvoerders van Burgos, onder den in vloed van de buitenlandsche machten, welke hun actie aangemoedigd hebben, niet voor nemens zullen zijn zich tot een compromis te leenen, dat onvermijdelijk haar uitscha keling van het Spaansehe tooneel zou be- teekenen. Zooveel bloed is aan beide kanten ver goten, zooveel gewelddadigheden zijn door beide partijen begaan, dat een toenadering niet mogelijk geacht moet worden, tenzij de beide tegenstanders op hetzelfde oogen blik volkomen uitgeput raken. En daar is jtosn zeker nog niet aan toe. Een ontwik- "g in die richting kan slechts verhaast wordEin, als zich, op zuiver Spaansch ter- .een neutrale macht vestigt, welke Slf?? is om aich met hetzelfde verre rW v. allen' dle dus verre den burgeroorlog .gevoerd hebben Een rigoureus doorgevoerde niewïEt gingspolitiek is het zekerste middel om de idee van een bemiddeling te doen riinen voor het oogenblik, waarop zij met kans op succes zou kunnen doorgevoerd worden Want de bemiddeling is een politieke ope ratie, welke slechts met zekerheid van sla-, .gen kan ondernamen worden". Wij kunnen in de groote lijnen met het betoog van de Parijsche „Temps instem men. Moeten echter er iets aan toevoegen. Wat bovendien essentieel is, n.l. dat men den Spaanschen burgeroorlog niet uitslui tend van internationaal-politiek standpunt kan beschouwen. Wat die strijd in den aanvang ook geweest moge zijn men kent daaromtrent onze opvattingen vol doende— op dit oogenblik kan zeker nie mand meer loochenen, dat de burgeroorlog in Spanje meer is dan een politiek conflict; Chris? Seworden tot een strijd tusschen Christendom^ u" de toeten, welke het voor hot trijden; derhalve een strijd gezien, is ï?et°°e' Van sPaansch standpunt ging en ontkenmn.,keüze tusschen bevesti- is geen compromis *n tusschen deze twee der bevestiging kunnendk' De kracllten den; zij kunnen niet het reohf^ ning bevestigen of half duiden" wereld beschouwingen als zoodanig draagzaam, wijl zy totalitair zijn onver" Ook dat is een element, hetvvellk probleem der interventie een roi waarschijnlijk de beslissende rol. Met poli tiek alleen komt men er in dit geval niet, wijl hier belangen op het spel staat, welke hemelhoog boven de politiek uitsteken, VERNIELENDE BRAND IN DUITSCHLAND. In het Thiiringtche dorp Krewtebru vermengde een remechuge brand niet minder dan 27 huizen tot aan den grond toe. Een blik op de rookende pmnhoopen nadat de brandneer het vuur meester was Voor het eerst in den Spaanschen burgeroorlog is vandaag een wapen stilstand gesloten; echter slechts van zeer plaatselijken aard, in den El- Pardo-sector namelijk, bij Madrid. Een desbetreffend verzoek was door den nationalistischen bevelhebber ge daan en, naar uit Madrid gemeld wordt, beeft de roode opperbevelheb ber er in toegestemd. Zooals reeds gisteren gesmeid, beeft het dagenlange offensief der volks- fronters ontzettende verliezen aan doo den en gewonden geëischt en is de lucht rond Madrid met lijkenlucht vervuld. Doel van het verzoek der rechtschen is dan ook slechts, de mogelijkheid te scheppen, de talrijke lijken, die tus- schen de beide linies liggen, te be. graven. muildieren van de ravitailleerings-transpor- ten hebben de grootste moeite, de glibberige bellingen te bestijgen. Elk optreden van de luchtmacht wordt onmogelijk gemaakt door de windvlagen. Men twijfelt er aan, of de roode troepen van dezen wapenstilstand gebruik gemaakt hebben, om de verdediging aan den voet van de. veroverde hoogten in te richten. Volgens sommige inlichtingen zouden de Basken slechts geringen tegenstand bieden en zou een besUssende slag geleverd worden voor Bilbao. Inderdaad heeft de luchtmacht van de nationalisten gemeld, dat onder de muren van Bilbao aanzienlijke verdedigings werken worden aangelegd. De Basken heb ben een verdedigingslinie aangelegd van de kust over een lengte van 10 kilometer, den loop van den Rio Nervion volgend, om ver volgens om de stad heen te buigen weer naar de kust. Men vraagt zich af, of de Baskische troe pen zich binnen deze versterkingen zullen terugtrekken, om een wanhopigen tegenstand te bieden, aangezien hun hier geen andere uitweg overblijft dan de zee. De meeningen ir. het volksfrontkamp, waar men schijnbaar steeds meer gaat voelen voor een overgeven, zijn verdeeld. In nationalistische kringen verklaart men, dat deze overgave het gevolg zou zijn van het gebrek aan versterkingen, waardoor de Baskische regeering gedwongen zal worden, zesduizend man van de guardia de asalto naar het front te zenden, zoodat de orde niet meer gehandhaafd kan worden en Aguir- re gedwongen zou zijn, toe te geven aan den wil van het volk, dat vrede eischt. Bevolking van Bannu vraagt den Britschen autoriteiten om wapens. spoor achter te laten. Het bijgeloovige volk is er vast van overtuigd, dat zijn heilig schoei sel nooit een indruk in het zand zal achter- Er bestaan intusschen twee geheel verschil lende opvattingen omtrent de ware identiteit van den fakir. Terwijl sommigen beweren, aat hij een robuuste en onverschrokken strijder is, die geen schot en geen dolkstoot mist, ver zekeren anderen, dat Mirga All Khan een to taal uitgeput, ziekelijk man is, die op een draagstoel uit zijn geheime spelonk naar bui ten wordt gedragen, telkens wanneer hij zijn volgelingen wil aanvuren door een van die gloedvolle redevoeringen, welke hem een bijna goddelijke aureool hebben verleend. De fakir staat echter in zijn strijd niet al leen. Het schijnt vast te staan, dat hij zich den laats ten tijd ook den steun verzekerd heeft van den ouden Hadzji van Turangdsai, een „public enemy" van zoo mogelijk nog grooter kaliber. Reeds tal van expedities werden door de Engelschen tegen de volgelingen van dezen tweeden rebel ondernomen, die omgeven wordt door een lijfgarde van negen zoons, die voor geen kleintje vervaard zijn. De Hadzji is afkomstig uit het dorp Tu rangdsai in de nabijheid van Peshawar. grens wordt gemeld, dat ook heden aan het Baskisch front rust heeft geheerscht. Daarentegen hebben de Aranda-troepen te Oviedo een geweldigen aanval ondernomen op de stellingen der Asturische mijnwerkers, die al maanden lang, vergeefs zooals men weet, Oviedo en zijn nationalistische verdedigers belegeren. Tot dit offensief gingen de troepen van Aranda over, toen de belegeraars van Puerto Nuevo uit trachtten een wig te drijven in de UITNOODIGING TOT TOETREDEN defensie-linies der rechtschen. De strijd is zeer hevig en heeft ononderbroken voortgeduurd Gisteravond nog werd het bevel tot het in- achtnemen van een wapenstilstand van loop graaf tot loopgraaf doorgegeven en heden morgen konden de sanitaire diensten ongehin derd, de dooden van het slagveld wegvoeren jCQrt oponthoud te Detmold weer en begraven. Van de Fransch-Spaansche van gisteravond af den geheelen nacht en vandaag. De eerste colonne, die uit de loopgraven sprong, om den vijand te ljjf te gaan, bestond uit Marokkanen en legionairen en zóó verras send en verwoed was hun aanval, dat de voor ste linies van den tegenstander in enkele minuten volkomen was ontruimd. In de tweede en derde linies van de Astu- riers stuitten de aanvallers echter op verbit terden tegenstand en het duurde uren lang, voor zij, na een gevecht met handgranaten en bajonetten, ook hier vasten voet konden krij- gen. De vijand moet ontzettende verliezen heb ben geleden. Bij honderden werden de vluch tende Asturiërs door de machinegeweren der rechtschen weggemaaid. Herhaaldelijk heeft de vijand getracht, de verloren stellingen te heroveren. Met dyna- miet-patronen beantwoordde hij de aanvallen met handgranaten der rechtschen. Ten slotte Men seint ons uit Rome d.d. gisteren: De H. Vader heeft hedenmiddag de her togin de Vendóme, prinses van België, in par ticuliere audiëntie ontvangen. De Britsche autoriteiten hebben strenge contróle-maatregelen aan de grens genomen, om het leveren van levensmiddelen en mu nitie aan de opstandelingen te verhinderen. Een Reutertelegram meldt verder uit het ten Oosten van Waziristan gelegen Bannu, dat de verdedigingsraad van dit gebied, be staande uit Hindoes en Sikhs, den Britschen autoriteiten in verband met de ongeregeld heden aan de Noord-Westgrens van Britsch- Indië verzocht heeft, aan de Hindoe- en Sikh bevolking wapenen te verstrekken voor wet tige zelfverdediging. Herhaaldelijk komt het voor, dat door de opstandelingen, die, zooals bekend Mohamme danen zijn, in Bannu roofovervallen worden gepleegd, waarbij vooral vrouwen en meisjes worden ontvoerd. Dergelijke ontvoeringen worden door de opstandelingen beschouwd als Allah welgevallige daden. De henden opstandelingen in de omgeving van Bannu worden steeds driester. Gister avond drongen zij door tot enkele mijlen van de stad. Er werd alarm geslagen, de bioscopen werden gesloten en de troepen kregen order, zich gereed te houden. Een detachement po litie werd naar de stad gezonden, om te voor komen, dat een paniek zou uitbreken. Tegen middernacht werd kanonvuur ge hoord en de opstandelingen trokken terug. De aanstoker van de rebellie, de fakir van Ipi zMn eigenlijken naam is Mirga Ali Khan ig -nog slechts vijf 'en dertig jaar oud. Hij heeft rossig haar en een rossi- gen baard en draagt een sneeuwwitten mantel. Dit is dan ook vrijwel het eenlge, dat de Brit sche agenten, die in allerlei vermommin gen den pas van Kahibra zijn over getrokken, van den fakir weten te ver tellen. Men staat hier eenvoudigweg voor De jakir van Ipieen mysterie. Reeds twaalf jaren hitst de geheimzinnige man de Mohammedanen tegen de Engelschen op. Nooit is men erin geslaagd, van zijn trouwe aanhan gers ook maar de geringste aanwijzing te ver nemen, waardoor hij wellicht in de door de politie gespannen strikken zou zijn gevangen. Hy verschijnt en verdwijnt zondei; ooit een TOKIO, 16 April. (UN. PRESS.) Door een zwaren storm zijn Sachalin en 't eiland Hok kaido geteisterd. Ongeveer 1000 huizen zijn van hun daken beroofd. Door het smelten der sneeuw zijn intusschen de rivieren gezwollen, hetgeen den toestand nog dreigender maakt. Talrijke woningen staan reeds onder water. Tot nu toe vallen er twee dooden te be treuren, doch men gelooft, dat dit aantal nog aanzienlijk zal stijgen. Naar Domei meldt heeft de storm vooral op Zuid-Sachalin groote verwoestingen aange richt. Spoor-, telegraaf- en telefoonverbindin gen zijn verbroken en nabij Otomari worden 15 houthakkers vermist. Voorts werden nabij Ótsjida nog 30 perso nen vermist, terwijl te Moka twee personen verdronken zijn. WARSCHAU ,16 April. (STEFANI). Uit Moskou wordt gemeld, dat na de arrestatie van Boecharin, de leider van het persbureau der communistische partij. Tahl, met de direc tie van het blad „Iswestia" is belast. Men verwacht echter, dat de nieuwe direc teur spoedig het lot van zijn voorganger zal deelen. Na een feilen aanval van de „Prawda", die Tahl ervan beschuldigt, tegen de sovjets te hebben samengezworen en zijn positie te misbruiken, om, onder den schuilnaam George Grinief, artikelen te publiceeren, waarin kri tiek op Stalin werd uitgeoefend, kan zijn ar restatie spoedig tegemoet gezien worden. Te Genève heeft het gerucht gecirculeerd, dat mevrouw Litwinoff in ongenade zou zijn gevallen in verband met haar betrekkingen met de echtgenoote van Rykoff. Van Russische zijde wordt dit bericht een „belachelijk sprook je" genoemd. BREST, 16 April (HAVAS). Hedenmiddag heeft zich op het station alhier een ernstig ongeluk voorgedaan. Men is hier n.l. bezig met het afbreken van oude gebouwen en op een gegeven oogenblik stortte een muur in, waardoor een aantal wachtende reizigers ge troffen werden. Vijf personen werden onder de puinen be dolven, één hunner werd gedood, Met het doel den grooten mogend heden, die momenteel een koorts- achtigen bewapeningswedloop houden, een voorbeeld te stellen, heeft een bloc van zes kleine neutrale Europeesche mogendheden onderhandelingen ge voerd over een verdrag, krachtens het welk zij haar uitgaven voor bewape ning zullen publiceeren. Wanneer het bureau der ontwapeningscon ferentie op 6 Mei a.s. te Genève bijeenkomt, zal de Zweedsche minister van buitenland sche zaken, Sandler naar verwacht wordt, onthullen, dat België, Denemarken, Finland, Nederland, Noorwegen en Zweden een nieuw greep aan rechtsche zijde de artillerie m, zoo pact gesloten hebben, waarbij iedere staat- onderteekenaar zich verplicht, den anderen vijf gedetailleerde inlichtingen te geven betref fende de begrootingsuitgaven voor de bewa pening te land, ter zee en in de lucht evenals betreffende de productie en hét vervoer van wapens. Bovendien voorziet het pact in de instelling van een speciale gemeenschappelijke commis sie, welke vermoedelijk voeling zal houden met de ontwapeningsafdeeling van den vol kenbond, welke als een soort „clearinghouse" zal dienen voor de uitwisseling van bewape ningsinlichtingen tusschen de zes staten. Het verdrag zal gedurende een bepaald aan tal jaren van kracht blijven en er wordt uit drukkelijk in verklaard, dat andere mogendhe den er zich bij kunnen aansluiten, welke stil zwijgende uitnoodiging in diplomatieke kringen alhier beschouwd wordt als een poging, om de geheele machinerie der bewapningsbeper- king door een „achterdeur" in beweging te brengen. Terwijl de motieven van de zes mogendhe den hier zeer gunstig beoordeeld worden, acht men het echter tegelijkertijd zeer onwaar schijnlijk, dat andere staten thans zich bij het pact zullen aansluiten, of dat het zal leiden tot eenige ernstige poging tot hervatting van de onderhandelingen tot beperking der be wapening. Groot-Brittannië is momenteel met van zins aan dergelijke besprekingen deel te nemen, omdat zulks mogelijk de buitenlandsche mo gendheden er toe zou kunnen brengen, het Britsche herbewapeningsprogram van 1500 millioen pond sterling als bluf te beschouwen. De Vereenigde Staten zijn evenmin geneigd zich bij het verdrag aan te sluiten, omdat men daar algemeen van oordeel is, dat de hoo- ge levensstandaard in de Vereenigde Staten de bedragen, welke de Noord-Amerikaansche regeering uitgeeft tot onderhoud der gewa pende macht, abnormaal hoog zou doen schij nen, waardoor de indruk van „Amerikaansch militairisme" zou worden gewekt. dat verdere tegenaanvallen der Austurische militie onmogelijk werden. De nationalisten namen vooral de vijandelijke stellingen bij Lsteban de los Cruces en La Monjoya onder vuur. Daarop opende ook de Asturische artil lerie het vuur op de stad Oviedo, die ander maal door een moorddadig bombardement zwaar geteisterd werd. Volgens sommige be richten zou de Asturische hoofdstad bijna ge heel in puin liggen. BRUSSEL, 16 April (VAN ONZEN COR RESPONDENT) Hedenochtend te kwart voor acht (Greenwichtijd) is het Japansche toestel „Kamikaze", „Goddelijke Wind" van Croydon vertrokken en tien minuten voor negen is de machine op het vliegveld Evere bij Brussel gedaald, in gezelschap van negen Belgische militaire vliegtuigen, die de Japansche vlie gers ter verwelkoming waren tegemoet ge vlogen. Op het vliegveld werden de Japansche recordvliegers ontvangen door Belgische auto riteiten, zoomede door personaliteiten van de Japansche ambassade en van de Japansche kolonie in België. In het receptie-lokaal op het vliegveld werden de aviateurs door den minister van transportwezen namens de Belgische regee ring gecomplimenteerd. De aero-club bood hun een herinneringsmedaille aan. Hierna begaf de Japansche ambassadeur zich met de vliegers naar het paleis van Brussel, waar zij door koning Leopold in audiëntie werden ontvangen. Vervolgens zijn zij een krans gaan neerleggen op het graf van den onbekenden soldaat. DETMOLD, 16 April (D.N.B.) De twee Japansche recordvliegers zijn, op hun vlucht van Brussel naar Berlijn, ten gevolge van het nevelige weer te Detmold geland. Ze zullen hun tocht voortzetten zoodra de weersomstan digheden gunstiger zijn. Volgens Reuter was de noodlanding het ge- volg van een motorstoring. Intusschen kon het vliegtuig weer spoedig de reis naar de Duitsche hoofdstad voort zetten; waar het om zeven uur M.E.T. vlot ia geland. OS HA WA, 16 April. (R. O.) Wanneer de voorstellen van Homer Martin, die hierheen gekomen is, om de leiding op zich te nemen over de onderhandelingen van de „umtea Automobile Workers of America" met de General Motors, aanvaard worden door een massavergadering van de stakers, zal Maan dag het werk worden hervat. Een later telegram deelt mede, dat de voor stellen van Homer Martin zijn goedgekeurd door de arbeiders en dat het stakingsconflict thans is bijgelegd, VITORIA, 16 April- (HAVAS). Geregelde troepen van Franco hebben gisteravond een verkennings tocht ondernomen naar Durango. Zij ontmoetten geenerlei tegenstand op weg daarheen en gingen de stad binnen, die door burgers en soldaten was ontruimd. Zij keerden vervol gens naar de nationalistische linies terug, zonder dat zich incidenten hadden voorgedaan. ROME, 16 April. (STEFANI.) De minister raad heeft in zijn heden gehouden vergade ring verschillende maatregelen genomen, die ten doel hebben den bevolkingsaanwas gun stig te beinvloeden. Zoo werd o.a. besloten dat de staat den fas- cistischen bond van kinderrijke gezinnen jaarlijks met een bedrag van 500.000 lire zal steunen. Aan jonggehuwden beneden den leef tijd van 26 jaar zullen huweUjksleeningen van 1000 tot 3000 lire worden verstrekt Met de terugbetaling moet 12 maanden na het huwe lijk een aanvang worden gemaakt, doch in dien in den tusschentijd een kind wordt gebo ren, wordt den ouders 10 procent van het be drag kwijtgescholden en achtereenvolgens bij de geboorte van de volgende kinderen nog eens 20, 30 en 40 procent. Verder worden de belastingen voor de hoof den van kinderrijke gezinnen verminderd. Voor officieren komt de verplichting, bij hun huwelijk een bruidschat mede' te bren gen, te vervallen. SAN SEBASTIAN, 16 April. (UN. PRESS.) Naar gisteravond in natio nalistische kringen alhier hekend werd, zou de Baskische regeering de regeering van Valencia hebben geraadpleegd over de vraag, of het wenschelijk is, den zetel der Baski sche regeering van Bilbao naar Gijon te verplaatsen. WEENEN, 16 April (D.N.B.) Een bekend onderzoeker, uit Graz ontdekte in een grot- tengebied in Stiermarken een metselwerk in een der wanden, dat er uit zag als een graf van voorhistorische tijden. Hij liet het gesteente springen en vond een werkplaats, waarin zich tal van smeltovens en andere werktuigen bevonden. Men ver moedt, hier met een werkplaats van valsche munters te doen te hebben. VITORIA, 16 April. (HAVAS). De corres pondent van Havas bij het leger van Franco bericht, dat aan het front in Biscaye, be halve enkele kleinere vuurgevechten, niets valt te melden dan een zwakken aanval van de roode troepen op de voorposten van de nationalisten bij den Urquiola-pas. Sedert twee dagen is het weer buitenge- woon slecht, de dalen zijn doorweekt en de uur worden afgelegd. ROME, 16 April (STEFANI) Bij de Fiat- fabrieken zijn, voor den dienst tusschen Italië en zy'n koloniën, reusachtige vliegtuigen in aanbouw, die 50 passagiers kunnen vervoeren en 35 ton post en bagage. Deze toestellen, welke uitgerust worden met vier motoren van meer dan 1000 P.K., zullen een e itie-radius hebben van 3000 tot 4000 K.M. De 4500 K.M. tusschen Rome en Addis Abeba zullen door "deze vliegtuigen met slechts één tusschenlanding in ongeveer 12

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3