WIL FRANCO MONARCHIE EN DICTATUUR SCHUSCHNIGG GAAT IN ZEE. N' ff êf* )e staking aan Amerika's Oostkust. Zij nn eerste onderhoud met Mussolini. l Lansbury wil ook naar Mussolini. Frankrijk, land zonder kinderen. Verzet der Parijsche café-houders BUITENLANDSCHE KRONIEK. gj0JUt. ttr~f JTyJc. HIJ ZOU OPENHARTIGE TAAL GESPROKEN HEBBEN. WEER PAUZE AAN HET FRONT VAN BISCAYE. TUMULT IN ENGELSCH LAGERHUIS. VRIJDAG 23 APRIL 1937 Tft* hmemm Ssafc, West-Europa en Londen. v&r **mf. MX M. m - w J' De pogingen, om het stervend ras te redden met naturalisaties van vreemde elementen. Baldwin over de Engelsche houding ten opzichte van een wereldconferentie. De eerste waarschuwingen. Erkenning van internationale organisatie van haven arbeiders geëischt. Tegen invoering van de 40-urige arbeidsweek. Naar een accoord bij de General Motors te Oshawa? Meer dan 100 visschers omgekomen. Labour-afgevaardigde Bevan geschorst. «am» »»jh-8«i 5 Zondag a.s. zal de Engelsche minister van buitenlandsche zaken mr. Anthony Eden een bezoek aan Brussel brengen. Nu is in on zen tijd van uiterst beweeglijke diplomatie een dergelijke reis niet dadelijk een wereld schokkend evenement; maar toch, minis ters, en zeker die van een wereldrijk als het Britsche, ondernemen dergelijke „verplaat singen" niet, zonder dat een bepaald doel Wordt nagestreefd, of, wat vaak gebeurt, een eindfase in een belangwekkende evolu tie is bereikt. We gelooven, dat dit laatste het geval is bij het bezoek, hetwelk Eden aan Brussel zal brengen. En daarbij zullen beslissingen van hoog-internationaal karakter gesanc- tionneerd worden, waarvan de volle betee- kenis wel in groote lijnen geschetst, maar zeker nog niet in alle consequenties kan overzien worden. Het gaat om het West-Europeesche pact- Het oude Locarno-verdrag bestaat sinds de niet-meer-bestaand-verklaring van 7 Maart 1936 door Duitschland practisch niet meer; theoretisch moge het niet eenzijdig opge zegd kunnen wprden, voor de internationale werkelijkheid is het voldongen feit beslis send. En dit werd allerwege zoo helder in gezien, dat Engeland en Frankrijk onmid- Uellijk nadat de eerste storm van veront waardiging wat geluwd was, bespiekingen, °°k met Berlijn, poogden aan te knoopen om een nieuw West-Europeesch pact te sluiten, dat het oude zoo volwaardig moge lijk zou kunnen vervangen. De moeilijkheden kwamen daarbij niet al leen van Duitsche zijde: met Berlijn is men r.og niets opgeschoten. Ook uit Brussel rezen bezwaren op. Na'het opzienbarend initiatief van den jongen, maar energieken koning Leopold bleek duidelijk, dat België vastbe sloten was een zelfstandigheids- en onaf- hankelijkheidspolitiek, ook op internationaal terrein, te gaan voeren. België wil niet meer het slagveld van Europa worden, was het korte maar krachtige woord, dat uit Brus sel klonk. En daartoe was het noodig, dat België zich losmaakte van alle internatio nale bindingen, welke, strikt genomen, boven die van het volkenbondscovenant uit- gingen. Intusschen, deze aangelegenheid betrof niet alleen Brussel zelf, maar ook Parijs, en misschien nog meer Londen. Want Enge land en Frankrijk hebben evenzeer belang bij de onaantastbaarheid van België als België zelf. Maanden lang zijn onderhande lingen tusschen de drie hoofdsteden ge voerd, welke nu tot het resultaat gevoerd hebben, dat Frankrijk en Engeland de ter ritoriale onschendbaarheid van België waar borgen, zonder dat België waarborg-ver- plichtingen tegenover de twee andere lan den op zich neemt. Deze neo-neutraliteit zal nu in een Fransch-Engelsch document, hetwelk het nieuwe internationale statuut van België bepaalt, vastgelegd worden. De onderteeke- r.ing der teksten, waardoor België van zijn Locarno-verplichtingen wordt vrijgemaakt is elk oogenblik Je yerwaijhtep, ter-wij^df publicatie van dit hoogst-belangrijke staats stuk waarschijnlijk vier-en-twintig uur later zal geschieden, tegelijker tijd in de drie be trokken hoofdsteden. Wij willen ons hier niet met de vraag bezighouden, of practisch heel veel veran dering in de kansen van België om buiten een nieuwen West-Europeeschen oorlog te blijven gekomen is. Sommigen ontkennen het; met anderen meenen wij, dat vooral als 'de kleinere staten, die van het Oslo-blok, werkelijk saamhouden, België er veel beter komt voor te staan. Wat ons vooral interes seert is' het feit. dat niet Frankrijk, maar Engeland, wat wij zouden willen noemen een bijna onbreekbaar verzet tegen de be vrijding van België van zyn Locarno-ver plichtingen" gevoerd heeft. i het groote document, dat nu spoedig gepubliceerd gaat worden, moet blijken, of dez pp o - ficieele sporen heeft nagelaten. val zullen er besprekingen tussc e g - nerale staven der betrokken lande J voortbestaan, al zullen deze een essentieel verschillend karakter van de vroegere a- een. Als België tot een politieke autarkie natuurlijk een tamelijk beperkte terug keert, zal voor Frankrijk de eerste conse quentie zijn, dat dit land ook zijn Noord- 8lens tot een gordel van beton en metaal "!fakh zooals met de Oostgrens reeds het echtL is' Voor Engeland zijn de gevolgen heeft het6l ernstiëer: ziin êrens> Baldwin liffi aan den°o-°penlijk mogelijk verklaard, rLèetr En di* teit wordt met den dag reeder naarmate n.l. het luchtwapen zich meer en meer ontwikkelt en de mili taire gegevens van den oorlog grondiger wijzigt. De Fransche hoofdstad ligt ongeveer 500 kilometer van de grens. Derhalve heeft een luchteskader rond twee uur noodig om van de grens naar Parijs te vliegen, en die tijd ic voldoende om de passieve verdediging te organiseeren. Maar Londen ligt aan de zee, Zoodra een vijandelijk eskader over de En gelsche grens vliegt, is het boven Londen, De waarschuwingsdienst voor de verdedi ging van Londen moet dan ook op het Con tinent liggen, derhalve op Belgisch gebied. Dat is de eenige mogelijkheid om Londen effectief te kunnen verdedigen. Zoodra zich vijandelijke vliegtuigen boven Belgisch ge bied op weg naar Engeland bevinden, moet België onmiddellijk te Londen waarschu wt opdat daar alarm kan gemaakt voort'. dien geest heeft Londen dan ook vlioatnil»[d- dat België het passeeren van schendi ntv» °Ven ziin grondgebied als een rn viianrft>r-itn territorium, derhalve als "VJlottf6 <k>ad met alle daaruit vo .consequenties zal beschou wen. Alles draait om de 90 k 100 onontbeer lijke minuten om Londen in staat van ver dediging te brengen. Het prtle0nLiS ,onf tw«feld zeer inge wikkeld. Maar Etgeland staat tegenover den vastberaden wil van elgié dat uit een som- ber verleden zjjn J essen put, en nu het recht opeischt om minstens evenzeer met zijn eigen als met vreemde belangen rekening te Ihouden. <WKttm asitnm ton Ms 'pmA* w 0£&E, y rt i 'ttdtv Sr.': ""tuwutnn „ZOO ZIJN ONZE MANIEREN l" Be heer Merry del Val, te Parijs, zoon van den oud-gezant van Spanje te Londen, ontving dezer dagen bovenstaande rekening, waar uit hem bleek, dat zijn safe bij de Anglo South American Bank te Barcelona op last van de tresorie der Generaliteit van Catalonië was opengebroken en waarbij hem, alsof het de gewoonste zaak ter wereld gold, voor de kosten van dat openbreken een rekening van 100 peseta's werd toegezonden De betrekkingen WeenenRome aanmerkelijk opgehelderd. VENETIË, 22 April. (STEFANI). De Oostenrijksche bondskanse lier Schuschnigg, die heden, begroet door Mussolini, hier gearriveerd is, heeft zich vanmiddag, vanuit hotel Daniela, alwaar hij verblijf houdt, met zijn gevolg per bootje naar het Lido begeven. Verlokt door het warme weder van vandaag en door de kalme zee, vroeg Schuschnigg, hem een cabine aan te wijzen, waar hij zich ontkleedde, om daarna in het water te duiken. Onder de toejuichingen der op het strand aanwezige Italianen en vreemdelingen, klom hij weer in zijn bootje en keerde daarop naar zijn hotel terug. Om half 4 's middags kwam de chef van het ceremonieel van het Italiaansche minis terie van buitenlandsche zaken in het hotel aan, om den Oostenrijkschen bondskanselier naar het regeeringspaleis te begeleiden. Om kwart voor 4 verlieten de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, in gezelschap van den minister voor pers en propaganda, Alfieri, het Grand Ho tel, om zich naar het regeeringspaleis te be geven, waar terzelfdertjjd de secretaris der fascistische party arriveerde. Om 4 uur precies begon het eerste onder houd tusschen den duce en den Oostenrijk schen bondskanselier, waarbij graaf Ciano en de Oostenrijksche minister van buitenland sche zaken dr. Guido Schmidt, tegenwoordig waren. Het onderhoud duurde drie uren en zal morgen worden voortgezet. De diplomatieke redacteur van Stefanl ver neemt over de tusschen Mussolini en Schusch nigg te voeren besprekingen, dat de geheele Europeesche politiek achtereenvolgens aan een beschouwing zal worden onderworpen. By de eerste, bespreking heeft men de vraagstukken van politiek en economisch karakter, die beide landen betreffen, in een sfeèr van groote hartelijkheid bestudeerd. Van de ontmoeting kan geen belangrijk nieuws verwacht wordt, afgezien van een ■bevestiging der hartelijke betrekkingen en der goede verstandhouding ten aanzien van de belangrijke vraagstukken betreffende de middel-Europeesche politiek. Voorts verneemt Reuter nog, dat Schusch nigg bij zijn onderhoud van hedenmiddag met Mussolini openhartige taal heeft gesproken. Men meent te weten, dat hij verklaard heeft, dat Oostenrijk zijn medewerking krach tens de protocollen van Rome onveranderd zal voortzetten, mits de buitenlandsche poli tiek van Italië eveneens onveranderd zal blijven. Oostenrijk wenscht zich bi) geen enkel bondgenootschap of bloc aan te sluiten, noch bij een ItaliaanschDuitsch bloc, noch bij een anti-Duitsch bloc. De politiek van Oostenrijk is gericht op gelijke vriendschap met al zjjn buren. Schuschnigg geeft, naar men meent, toe, dat de restauratie der Habsburgers op het oogenblik inopportuun zou zijn. Van den anderen kant geeft Mussolini toe, dat;, deze restauratie een zuiver Oostenrijk sche binnenlandsche aangelegenheid is, ter wijl de „Anschluss" bij Duitschland een in ternationale kwestie zou zijn. HENDAYE, 22 April (UN. PRESS). Het nieuwe offensief van Mola's troepen aan het Baskisehe front, dat gisteren tot de verove ring van belangrijke berghoogten ten oosten van Durango heeft geleid, werd hedenmorgen wegens regen en mist onderbroken. De infanterie profiteerde van deze pauze, om de gisteren veroverde stellingen te ver sterken. Hiertoe behooren de berg Inchurtas, die 't belangrijke dal van Vergara beheerscht. en de hoogten van Pampecar, die gisteren in de late namiddaguren in handen van de natio nalisten vielen. Van deze stellingen en de tegelijkertijd be zette dorpen Elorrio, El Gueta en Anguiocar uit bedreigen de witte troepen Bilbao thans met een dubbelen flankaanval. Zij rekenen vast erop, dat z\1 bii een her vatting van den aanval zoowel Durango als Eibar, de stad van Baskisehe wapenindustrie, reeds na verloop van enkele uren zullen kun nen bezetten. Volgens berichten van de Fransch-Spaan- sche grens hebben de Carlisten en phalangis- ten hun meenlngsverschillen over de gelijk schakeling en de opheffing der afzonderlijke partijen tijdelijk het zwijgen opgelegd, ter- wille van het offensief in den sector van Du rango, waar de milities van phalangisten en Carlisten op samenwerking zijn aangewezen. Beide formaties hebben zich andermaal on- aerscheiden en een groot aandeel gehad in de verovering van de Inchurta-hoogten, een plateau, dat den weg naar Durango be heerscht. Berichten uit centra der nationalistische regeering gewagen evenwel nog voortdurend van de spanning, die, in weerwil van de samenwerking aan het front, tusschen de politieke leiders der verschillende groepeerin gen tot uiting komt en de moeilijkheden van generaal Franco niet weinig verhoogt. Al geruimen gaat het gerucht, dat Franco voornemens zou zijn, zich geheel te wijden aan de politieke leiding van het regime van Burgos en het opperbevel over het leger over te dragen aan een zijner generaals. Vooral het feit, dat de nationalisten, ondanks den inzet van al hun krachten, er nog steeds met in mochten slagen, den vijand uit de Spaansche hoofdstad te drijven, zou den nationalistischen opperbevelhebber tot een dergelijke splitsing van zijn taak aanleiding zijn. Wat er van zij, totdusver is Franco, be halve staatschef, nog opperbevelhebber en het Is zeker, dat de eerste functie den generaal, de laatste weken vooral, even veel hoofdbre kens bezorgt, als zijn leidersschap van de krijgsverrichtingen, die eindeloos voortduren, zonder dat op eenig front de kans te bespeu ren valt op een definitieve overwinning. Want, op politiek gebied, heeft Franco tot taak, twee sterk verschillende groepeeringen, de conservatief katholieke, monarchistisch gezinde Carlisten en de revolutionnaire, anti- parlementaire en totalitaire phalangisten in één eensgezinde en constructieve partij te ver- eemgen. De methode, waardoor Franco dit probleem denkt op te lossen, zou hierin bestaan, dat de politieke leider de beginselen van beide partijen tot de zijne maakt en ze belichaamt in éen monarchie, welke gesteund zou worden door een militaire dictatuur, zoo ongeveer als ten tijde van Primo de Rivera. Buitenlandsche waarnemers verwachten, dat de verwezenlijking van dit project op em stige moeilijkheden zal stuiten; intusschen is het een feit, dat de voornaamste leiders der nationale beweging, en speciaal Mola en Ca banellas, den staatschef hun vollen steun bii de ten uitvoerlegging van dit politieke her vormingsplan hebben toegezegd. „Zoo moeten jullie trommelen Een kleuter, die zich onder de soldaten, die in verband met het a.s. kroningsfeest, in een Londensch park hun kamp hebben opgeslagen, uitstekend thuisgevoelt, geeft een lesje hoe men den trommel moet slaan. LONDEN, 23 April. (R.O.) Lands- bury is hier vandaag uit Ber lijn teruggekeerd. Hij verklaarde te hopen, een bezoek te kunnen brengen aan Mussolini. Voorts zeide Lansbury, dat hij ervan overtuigd is, dat de rampspoed, dien een oorlog voor de wereld zou beteekenen, vermeden zal worden en dat hij gelooft, dat men zich van den oorlogsgeest ver. wijdert. „Ofschoon Hitler en ik er ons reken- gchap van geven, dat er moeilijk heden zijn, geloof ik, dat Hitier even als ikzelf niet van meening is, dat met goeden wil de moeilijkheden on overkomelijk zullen blijken". Een toespeling makende op het resultaat van de niet-inmengingscomimissie zeide Lans bury niet de reden te zien, waarom de mogend heden niet bijeen zouden komen ten behoeve van den internationalen vrede. Lansbury is van meening, dat het by wyze van proef gedane aanbod van Hitier samen te komen met de andere mogendheden, uiter aard na raadplegingen, met open armen zou behooren te worden ontvangen. „Niemand is het meer dan ik oneens met den regeerings- vorm in Duitschland, maar dat is een kwestie, welker regeling alleen aan het Duitsche voik behoort". In het lagerhuis is de vraag gesteld, of de regeering wist, dat Hitier verklaard heeft, dat de Duitsche regeering bereid is, deel te nemen aan een nieuwe wereldconferentie. Baldwin antwoordde hierop, dat dit het geval is. De houding der Britsche regeering, zoo zeide hy verder, ben aanzien van deze kwestie is van tyd tot tijd duideiyk gemaakt. Uiter aard zal de Britsche regeering bereid zyn, deel te nemen aan een wereldconferentie, op voorwaarde, dat volledige onderzoekingen aantoonen, dat een dergeiyke conferentie kans van slagen heeft en mits passende voorberei dingen getroffen zyn. WASHINGTON, 22 April. (R. O.) Men beschouwt hier de verklaringen, die Baldwin en Neville Chamberlain over het onderhoud tusschen Hitier en Lansbury hebben afgelegd, als een onweerlegbaar bewys voor oen lang zame maar voortdurende wending der Euro peesche politiek in de richting van de econo mische ontwapening, die door Huil bepleit wordt. In gezaghebbende kringen uit men zijn vol doening daarover. Men onthoudt zich echter van geestdriftige woorden met het oog op de gematigdheid en de voorzichtigheid der Britscjie verklaringen, Onze correspondent te Parys schrijft ons Ieder jaar opnieuw toont de Fransche be volkingsstatistiek treurige cyfers en nog steeds wil men van hooger hand de ware oorzaken niet erkennen van de positieve be- völkingsinkrimping in dit land. Zoo het totale bevolkingscyfer zich momenteel nog kan handhaven, dan is het niet door de vermeer dering van de werkelyke bevolking, maar door den aanwas van het vreemdelingen-element. Het ras zelf gaat jaar op jaar sterker achter uit. Alle premies en andere aanmoedigingen hebben niets in dien noodtoestand kunnen verhelpen. De bevolking keert zich moedwillig af van haar plicht. Om velerlei redenen, want het bevolkingsvraagstuk is natuuriyk zeer complex; maar als de grondoorzaak is toch de laiciteitswetgeving aan te wijzen, die de jeugd tot een onderwijs doemt, dat materi alisme en egoïsme aankweekt en de gezonde moraliteit in het huwelyksleven ondermijnt Het tekort moet worden aangevuld door de vreemde elementen en de minister van justi tie heeft er zich onlangs op beroemd, dat hy het aantal naturalisaties zoo krachtig heeft doen toenemen. Hy zal daar ongetwijfeld nog verder in kunnen gaan, want Frankrijk is sinds eenige jaren het toevluchtsoord gewor den voor duizenden in eigen land ongewenschte elementen: de Russische uitgewekenen, de Ita lianen die voor het fascisme moesten wyken, later nog de duizenden en duizenden uitge wekenen uit Duitschland, waaronder het Joodsche element overtalrijk is. Thans is weer het aantal Spaansche uitgewekenen ontzagiyk groot en vooral in de steden langs de Pyre neeën wemelt het van vreemde elementen, wier komst allerminst met vertrouwen kan worden gadegeslagen. Ondei* al die uitgewekenen zijn natuuriyk tal van hoogst fatsoenlyke lieden, wier ellende meely verdient en aan wie men een spoedige aanpassing aan en opneming in het nationale leven dient toe te wenschen. Maar grootendeels zijn die uitgewekenen werkelijk geen aanwinst voor de volkskracht. Zij leven bovendien meestal in groepen, waardoor de langzame absorptie door het ras zelf vrywel uitgesloten is. Wat erger is: daar het aantal van die gevestigde vreemdelingen in Frankryk zoo hoog is in vergelyking met het Fransche bevolkingscijfer, kan een invloed op het ras zelf niet uitbiyven. Trouwens, dat ras is zelf al van zulk een heterogene samenstelling, dat de vraag mag worden gesteld, of men nog wel van een ras kan spreken. Maar het ministerie gaat er groot op, dat de bevolking toeneemt door het aantal natU' ralisaties. Zelfs wordt het belang der natiO' nale verdediging op den voorgrond gesteld en minister Rucart verklaarde geestdriftig, dat hy nu elke maand een bataljon aan het Fransche leger toevoegt. „En jaar geleden brachten de naturalisatie-diensten elke maand 250 man op voor het Fransche leger, ik heb dat aantal kunnen verdubbelen tegen het einde van het vorig jaar en thans ben ik het cyfer van 600 voorby", juichte onlangs de minister van justitie. Een der Parijsche geneesheeren, dr. Tor- chaussées, gemeenteraadslid van Parys is de geestdrift over die „aanwinst" komen tem peren. Hy heeft de zittingen van de keuringen moeten meemaken en is getroffen geworden door het groote percentage vreemdelingen, dat zich onder de afgekeurde lotelingen be vond. Hij heeft toen een boekje open gedaan om trent de leemten in het naturalisatie-proces en zoo bleek, dat zelfs lieden genaturaliseerd werden, die geen woord Fransch kenden en zich moesten laten bystaan door een tolk. Dat groote voorzichtigheid geboden is, wil men de nieuwe elementen voor het ras een gunstigen invloed doen uitoefenen, blykt wel uit het feit, dat een stad als Parys zoodanig een toevluchtsoord is voor hulpbehoevende vreemdelingen, dat de stad 21 millioen francs aan ziekenhuiskosten en armenzorg voor de vreemdelingen uitgeeft en 85 millioen voor de werkiooze vreemde werkkrachten. Dat wijst er op, hoe die vreemdelingen over het algemeen er zeer happig op moeten zyn Franschen te worden. (Bin de wet op de natu ralisatie heeft dat voor on- of minvermogen den al by zonder gemakkelijk gemaakt.) Trou wens welke elementen men zoo al binnen haalt, blykt wel dag aan dag uit de rechtzaal kronieken. De Academie van medicynen is zich den laatsten tyd met het vraagstuk gaan be moeien en zy heeft onlangs, op grond van de rapporten van de heeren Jayle, Sergent, Jules Renault en Tanon, erkende grootheden op me disch gebied, den wensch uitgesproken, dat de aanvragen tot naturalisatie moeten ge paard gaan met een compleet onderzoek naar de lichamelyke gebreken en ziekten, en dat zoowel een serologisch als bacteriologisch en een radiologisch onderzoek zal plaats hebben, waaraan dient toegevoegd een onderzoek naar de geestesvermogens; en de Academie wil dat dit onderzoek zich ook uitstrekt tot de leden van het gezin. Dat de geneesheeren thans ingrypen, zy het dan ook maar met den wensch dat de natie eindelyk beschermd wordt tegen de voor den algemeenen gezondheidstoestand gevaarlijke elementen, wyst er wel op, dat zij ervaren, dat men maar ryp en groen aanneemt. Dat desondanks de demografische cyfers zulk een treurig beeld van den bevolkingstoe stand geven, bewyst opnieuw en tragisch- duidelijk, hoe het plichtsverzuim van de Fransche natie is. Een volk kan toch de hand having, om niet eens te spreken van de toe name' van zyn bevolkingscyfer niet aan vreemde lieden overlaten. Vooral niet, wan neer die door invasies van twyfelachtige ele menten het land binnenkomen. De volkskracht moet dan wel ondergaan en in de eerste plaats de zedelyke kracht van de natie. De georganiseerde ontkerstening draagt wel haar wrange vruchten. PARIJS, 23 April (R.O.) De hotelhouders en eigenaars van café's en restaurants in het Parysche district Seine et Oise hebben op een te Versailles gehouden byaenkomst besloten, dat zij, indien de 40-urige arbeidsweek in hun bedryven wordt toegepast, alle hotels en res taurants van de Seine et Oise voor den duur van een maand zullen sluiten. Dit is hun antwoord op het dreigement van hun employé's, dat zy in staking zullen gaan, indien de 40-urige arbeidsweek niet voor hen van kracht wordt verklaard. De sluiting van de hotels en restaurants in de prachtige, beboschte distircten buiten Pa rys, waarheen duizenden Parijzenaars lederen Zondag in de lente en den zomer uitstapjes maken, zou catastrofaal zijn zoowel voor de Paryzenaars als voor de hotelhouders zelf. Ook de bezoekers aan de Parijsche wereld tentoonstelling zouden er door worden gedu peerd, daar zy ongetwyfeid een bezoek zullen willen brengen aan Versailles, St. Germain, Fontainebleau, Rambouiilet, de plaatsen aan den benedenloop van de Seine en andere fraaie plekjes 'in de Seine et Oise. EW-YORK, 22 April. (ÜN. PRESS). Omtrent de door de internationale organisatie van haven arbeiders tegen de Cunard White Star Line en Furness, Withy Co. Ltd. afgekondigde staking wordt na der vernomen, dat het stakingsparoul is doorgegeven aan alle leden in alle havens van Amerika's Oostkust, van Portland (Maine) tot Hampton Roads (Virginia). Deze staking is een rechtstreekse!» ge volg van de mislukking der onder handelingen, die de vertegenwoor digers van genoemd vakverbond van havenarbeiders met de twee Engel sche scheepvaartmaatschappijen in Montreal hebben gevoerd over annu. leering van de loonsovereenkomsten, die de maatschappijen met den vak bond van onafhankelijke havenarbei ders hebben gesloten. De voorzitter van de internationale organi satie van havenarbeiders, Ryan, gaf in verband met den stakingsoproep de volgende verklaring af: „Als wy niet voor de Britsche maatschap- pyen in Montreal kunnen werken, willen wy ook niet ergens anders voor haar werken. Laat de Canadeesche regeering dan maar hier komen en de zaak in handen nemen". Tot dusver worden de volgende schepen door de staking getroffen: de „Scythia", de „Queen of Bermuda" en de „Nerissa". Doel van de staking is, de erkenning af te dwingen van het internationaal vakverbond van havenarbeiders door de Engelsche scheep- vaartmaatschappyen in Montreal. Voorts elscht Ryan, dat deze maatschappyen den „vakbond van onafhankelyke havenarbeiders" zullen laten schieten. NEW-YORK, 22 April (R.O.) De staking van havenarbeiders is doeltreffend op acht kaden, welke door de Cunard White Star Line en Furness, Withy Co. gebruikt worden, te New-York en op andere kaden te Boston en verschillende havens in het Noord-Oosten. De „Queen of Bermuda" kon niettemin met zeven honderd touristen aan boord vertrek ken met bestemming naar de Bermuda-eilan den. PHILADELPHIA, 22 April. (UN. PRESS) De havenarbeiders alhier hebben geweigerd, de lading van het Nederlandsche stoomschip „Djambi" te lossen, wyi de Cunard White Star Line als agentesse voor dit schip optreedt. NEW-YORK, 22 April (UN. PRESS). Ryan, voorzitter van de internationale orga nisatie van havenarbeiders, heeft de Nord- deutscher Lloyd en de Hamburg-Amerika iyn gewaarschuwd, dat ook op hun schepen een staking kan worden uitgeroepen, indien zy leden van den onafhankelijken vakbond zou den toestaan, ze in Montreal te lossen. NEW YORK, 23 April. (A.N.P.) Ondanks waarschuwingen van gouverneur Hoffman, dat hy in New Jersey geen „sit-down" stakingen zou dulden en ze, zelfs ai moest er bloed vloei en, zou beletten, zyn gisteren duizend man van de „Crucible Steel Company" te Harrison een staking met gekruiste armen begonnen. Volgens berichten uit Toronto heeft de eerste minister Hepbum gisteravond aangekondigd, dat de grondslag gelegd is voor een regeling van de staking in de fabriek der General Mo tors te Oshawa, en dat 't bedryf a.s. Maandag wellicht hervat wordt. Hy weigerde echter zich uit te laten over de bepalingen der over eenkomst, maar naar vernomen wordt omvat ten dezè de erkenning van de plaatselyke vak- vereeniging en afzwering van de C. I. O. van John Lewis, De staking in een aantal sigarenfabrie ken te Detroit, waarby ongeveer 4.000 arbei ders betrokken waren, is gisteren door gou verneur Murphy geregeld. Tusschen werkge vers en werknemers is een accoord tot stand gekomen. Het dagelyksch bestuur van de „American Federation of Labor" heeft gisteren opnieuw in Washington vergaderd. Wat het plan be treft, om John Lewis en zyn C. I. O. uit te stooten, is ook ditmaal geen besluit genomen. Besloten werd op 18 Mei in Cincinnati een nieuwe vergadering te beleggen van de 108 loyale vakbondleiders. De staking in de schoenfabrieken te Auburn heeft de autoriteiten tot optreden genoopt, waarby Hapgood, de propagandist der C. I. O., met vier anderen is gearresteerd, nadat op de brug tusschen Lewiston en Auburn een vechtparty had plaats gevonden. TOKIO, 23 April. (UN. PRESS). Het aan tal Japansche visschers, dat by den storm in de Zee van Ochotsk naby het eiland Sachalin om het leven is gekomen, wordt thans met het oog op de laatst ontvangen berichten, op ver over de honderd geschat. De visschers werden door den plotseling op komenden storm, die hun booten vernielde, volkomen verrast. De orkaan was zoo hevig, dat zelfs het stoomvaartverkeer aan de kust moest worden stopgezet, LONDEN, 23 April. (R.O.) Tydens de be handeling van de voorstellen betreffende steun aan de door de crisis getroffen gebieden wer den door de oppositie obstructie-redevoeringen gehouden. De speaker sir Dennis Herbert wilde de de batten sluiten terwyl een labour-afgevaardig- de nog sprak. Een van de andere labour-af- gevaardigden Aneurian Bevan, riep daarop den speaker toe: ,ga van den voorzitterszetel af, uw gedrag is afschuwelyk, ik heb nog nooit zooiets gezien." Bevan weigerde zyn verontschuldiging aan te bieden en op voorstel van den minister van arbeid werd hy geschorst, vier dagen zal hy niet in het huis mogen verschynen. Het huls sprak zich met 119 tegen 43 stemmen uit voor de schorsing van genoemden afgevaardigde. De vergadering werd daarop weer voortge zet en vanochtend waren de leden van het la gerhuis nog byeen. De discussies hadden toen al 18 uur zonder onderbreking geduurd. Het is de langste vergadering van het lagerhuis sedert Juli 1936, toen het huis 34 uur bijeen bleef; maar dat was een record, dat in geeo vtjftig jaar tevoren was behaald,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3