burgerlijke stand. WOENSDAG 28 APRIL 1937 EEN VOLKSSCHOUWBURG 2 In de omgeving van den Coolsingel. Scepticisme in schouwburgkringen. Plannen verkeeren nog in eerste voorbereiding. DE BIJENKORF. Hoogzomer- en strandkleeding-show. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. ROTTERDAMSCH DRANKWEER COMITÉ. Lezing van Dr R. Hercod. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DE TOEKOMST VAN ONZE POLITIEKE PARTIJEN. Lezing van Mr. G. E. van WaLum. JUBILE. POOLSCH CONSULAAT. VOETBALWEDSTRIJD NEDER- LAND—BELGIE. Kans op overbelasting van bet Zwijndrechtsche veer. ZANGUITVOERING COOLSINGEL- ZIEKENHUIS. HERSTELLINGEN BIJ SCHIELAND. CAPITOL-THEATER. VERSTEKELING. ZILVEREN PROFESSIEFEEST. R. K. R. T. E. AALMOEZENIER RONCKEN KOMT SPREKEN. VER. „KATHOLIEK ROTTERDAM". BRANDWEERMUTATIES. erasmuszaal. -UWN' op woudestein. KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM DISTRICTSKAMPIOENSCHAP ROTTERDAM EN OMSTREKEN. OM DEN VAN WOENSEL-BEKER. simultaanwedstrijden Naar verluidt heeft een particuliere combi natie zich tot het gemeentebestuur gewend en voorloopige plannen ingediend voor het stich ten van een volksschouwburg, die zou moeten verrijzen in de omgeving van den Coolsingel. Mogen wij aan de voorloopige inlichtingen geloof slaan, dan ligt het in de bedoeling aan den schouwburg een zaal te verbinden met on geveer 1400 d 1500 plaatsen, waarbij het ran gensysteem minder ver wordt doorgevoerd dan in schouwburgen gebruikelijk is. Men spreekt tevens van toegangsprijzen, die een gulden niet overschrijden. Reeds in SeptemberOctober van het vol gend jaar zou men dezen schouwburg in ge bruik willen nemen. Alles hangt af, of het gemeentebestuur den grond beschikbaar wil stellen tegen een zoo lagen prijs, dat de exploi tatie loonend kan worden. De bouwkosten zouden al meer dan een half millioen bedra gen. In het college B. en W. schijnt men iets voor deze plannen te voelen, temeer daar het in de bedoeling ligt er stukken van het volks genre op te voeren, die in den Grooten Schouw burg toch niet aan bod komen. De mogelijk heid, om de inrichting tevens voor concerten e.d. 'geschikt te maken, wordt mede overwo gen. Aan Ir. W. van Tijen wordt reeds een ontwerp voor den bouw toegeschreven. In schouwburgkringen staat men echter zeer sceptisch tegenover deze berichten, welke nog teveel den vorm van geruchten nabij komen. Men vestigt er de aandacht op, dat van de hier genoemde plannen in zijn grondvormen reeds zoo dikwijls sprake is geweest, maar ze zijn alle naar de prullemand verhuisd. Vinden ze echter doorgang, dan zal het een kwestie van ernstige overweging moeten uitmaken, of ook in den Grooten en den Tivoli-Schouw- burg de rangenindeeling geen wijziging be hoeft. Naar wij uit de beste bron vernemen, berusten de thans loopende geruchten omtrent den bouw van een Volksschouwourg in Rotter dam inderdaad op eenige waarheid. Evenwel zijn de plannen nog zoo in eerste voorberei ding, dat eenige publicatie daaromtrent thars nog voorbarig is. We dachten nu zoo zoetjesaan alle mode tea's, mode-shows en móde-revues en mod? flitsen wel achter den rug te hebben, maa we hebben misgerekend, want zoowaar be reikte ons gisteren weder een uitnoodigin. van de N.V. Magazijn de Bijenkorf om tf komen zien in haar lunchroom naar een show van hoogzomer- en strandkleeding. "Het was om een koude rilling te krijgen: Wie denkt nu bij een weersgesteldheid, die j<= doet huiveren alleen al als je den neus buiten de deur steekt aan zomer- en strandkleeding Je moet maar optimist zijn te verwachten dat het nog ooit wel eens lente wordt, laat staan.zomer. Maar de uitnoodiging lag er en ons koeste rend in de warmte-uitstraling van een flink opgestookte centrale verwarming zijn we gaan zien naar wat mogelijk gedragen zou kunnen worden bij een eventueelen zomer. Met een weinig fantasie konden wij ons nu wanen te zitten op een groot terras van een luxueus hotel met een heerlijk zicht op het fleurig gedoe van het zomersche leven. Het wit en het geel zullen ongetwijfeld den komenden zomer op de boulevards en aan het strand domineeren. Wanneer we alles de revue nog eens laten passeeren, dan belooft het weer kleurrijk te worden. Men heeft brj zonder aardige combinaties weten te bereiken in shirtscompleits, strandkleeding in piqué en dit in alle mogelijke variaties. Leuke jum per-modellen werden getoond. Iets nieuws en ook goed zijn de complets van tule met fleu rige bloemenmotieven bedrukt. Ook het organdie-imprimé voor namiddagkleeding werd door de badgasten-mannequins gedragen. De badcostumes waren over het algemeen van wel wat te weinig stof vervaardigd. Een gelukkige noot is, dat men er aardige bad mantels heeft bij gecreëerd, die noodzakelijk zullen moet worden gedragen, wil het geheel acceptabel zijn, net uitzondering dan na tuurlijk voor het water. Verschillende over het algemeen zeer een voudige strandtoiletjes waren voorzien van aardige borduurseltjes als zeescheepjes ankertjes, zeesterren, etc. Maar wat nu bij voorbeeld te zeggen van een ceintuur met het opschrift: „Parlez mod d'amour!" Hoeden droegen de badgasten bitter weinig We zagen slechts enkele exquise modellen. De mode aan strand en boulevard zal dus wel zijnblootshoofds ten gerieve vermoede lijk van de moderne kapsels, waarin dia- deempjes werden gedragen, waarvoor de kroningsfeesten in Engeland wel de aanlei ding zullen zijn geweest. Een mogelijke regendag is niet over het hoofd gezien en zoo flaneerden de badgasten langs de rijen van grage kijklustigen, gehuld in rex-regenjassen, een eigen merk van de Bijenkorf, welke jassen in acht verschillende moderne kleuren leverbaar zijn. Wie verlangt naar een zomerschen dag cr naar de idylle van een badplaats, kan mor genmiddag een voorproefje gaan nemen i.n de Bjjenkorf, waar dan weer ,,zomertje zal wórden gespeeld. De 14-jarige J. Lemens wonende Nadorst- Btraat is gisteren hoek Statensingel-Staten- laan aangereden door een auto, bestuurd door M. van G. uit de De Manstraat. De jongen werd een eind meegesleurd en kreeg verschillende Verwondingen over het geheele iicihaam. Hij is per G.G.D. vervoerd naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel en aldaar op genomen. Gisteren is de 5-jarige W. v. d. Hoeden wonende Buitenhofstraat van een vrachtwa gen gevallen, die reed in de Veeluststraat en op welken wagen hij was geklommen. Vlak achter den wagen reed een auto bestuurd door C. H. K. en het ventje kwam onder deze auto terecht. Met verwondingen aan hoofd, armen en beenen is hij opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. FIETSENDIEFSTAL Ten nadeele van H. C. wonende Hugo Mo- lenaarstraat is een fiets gestolen, staande in de Adr. Mil cl eras t raat. Voor het Rotterdamsch Drankweer Comité heeft Dr. R. Hercod uit Lausanne, verbonden aan het Internationaal Bureau tegen Alcoho lisme aldaar, gisteravond in „Riche" een lezing gehouden over ,,Die internationale Ar beit für und gegen den Alkohol". Spr. meende, dat er slechts in betrekkelijken zin van een internationalen" strijd tegen het alcoholisme kan gesproken worden, omdat ieder land op dat punt zijn eigen vraagstuk ken en methodes kent. Toch zijn er internationale aanknoopings- punten, b-v. op sociaal terrein, die de aandacht verdienen. Ook van de strijdmethoden, die in ieder land verschillen, kunnen wij van elkaar veel leeren. Spr. wijst op den sterk georganiseerden anti-alcoholstrijd in Mexico, waar men zelfs propagandadagen kent voor postambtenaren en aan sommige van hen van rijkswege medail les verleent. Van Noorwegen en Zweden is de strijd voor veilig autoverkeer door een verbod van alcoholgebruik aan chauffeurs, zeer bekend, maar het heeft spr. verheugd ook in Neder land gelezen te hebben: auto rijden, alcohol vermijden. Dat is heel wat anders dan in Frankrijk, waar gepropageerd wordt: een maaitijd zonder wijn, is een dag zonder zon- Het internationaal bureau te Lausanne heeft tot taak uit alle landen feitenmateriaal te verzamelen. Die feiten, de strijdmethoden, enz., worden aan elkaar getoetst en ter be schikking gehouden van officieele en niet- officieele instanties. Het bureau beschikt over een centrale bibliotheek met ongeveer 25 000 boeken over het alcoholisme. Het geeft ook een internationaal tijdschrift uit, ..Alkohol- studium" en wil eigenlijk minder bureau" zijn dan een vitaal instituut, waarvan invloed naar buiten uitgaat Spr. noemde voorbeelden met betrekking tot Bulgarije en Japan, in welk laatste land het gebruik van alcohol aan jongelieden onder de 21 jaar verboden is. In Korea, dat ook onder Japansch bestuur staat, was deze wet echter niet van kracht en op aandringen van missionarissen heeft het bureau zich toen tot het betrokken Japansche ministerie gewend, hetgeen ertoe heeft bijgedragen, dat de wet thans ook in Korea toepassing heeft gevon den. Ter uitwisseling van gedachten en ervarin gen is een Wereldbond tegen het alcoholisme opgericht, waarin Nederland een voorname plaats inneemt. Wijlen Jhr. mr- Ruys de Bee- renbrouck was daarvan de eerste voorzitter en hij werd opgevolgd door den tegenwoordigen minister Slotemaker de Bruine. In den strijd tegen den alcohol kent men den laatsten tijd echter een tegenstander, aan wien vroeger te weinig aandacht is geschon ken, nJ. de drankbereiders, de geïnteresseer den en hun propaganda. Jaren geleden namen zij de drankbestrij ding niet au serieux, maar toen deze zich ook tot de jongeren ging wenden, werd hun dat toch te erg. Het drankkapitaal, gedachtig dat de ver dediging de aanval is, begon een georganiseer den aanval tegen de drankbestrijding, zooals b v- in Oostenrijk, Duitschland en Zwitserland. Noorwegen en Zweden kennen een beweging ,,voor de nuchterheid en tegen den dwang", in Amerika bestaan de „pionniers der matig heid". Maar gevaarlijker noemt spr. het inter nationale „Weinamt" met zetel te Parrjs, dat zeer actief is, over rijke geldmiddelen beschikt en de jeugd aan den wijn wil laten gewen nen, welk laatste spr. als een misdaad brand merkt, omdat de wijn juist een machtige oor zaak is van het alcoholisme. Men beweert, dat wijn radio-actieve eigen schappen bezit en daarom 'n middel tegen den kanker zou zijn, maar waarom eigenlijk, dat weten zij niet te verklaren. De wijnpropagandisten in Frankrijk hébben onlangs een reus gecharterd, 2 40 M. lang, voor wien een bijzondere auto gekocht moest worden. Daarmee bezoekt hjj vooral de dor pen, houdt daar mooie voordrachten en zegt: zie mij eens aan, den reus; ik dank mijn licha melijke kracht aan den goeden Franschen wijn. Tegen zulke propaganda moeten wij al dus spr. de onze stellen, maar wij beschik ken ongelukkigerwijze niet over zooveel geld middelen als het „Weinamt". Daarom is spr. een nieuwen veldtocht beginnen tot saneering van de financiën van het bureau. Voor Neder land zou dit b.v. zoo gevonden kunnen worden, dat alle drankbestrijders 2% cent boven hun contributie betalen. Voorzitter v. d- Woude heeft den spreker ingeleid en dank gezegd. Er volgde nog eenige gedachtenwisseling. Inbrekers op het dak. De 43-jarige varensgezel B. A. en de 31-ja- jarige L. K., eveneens varensgezel, beiden recidivist en gedetineerd, zouden op 1 Apri! ingebroken hebben in de „Katjang" aan de Hoogstraat, waar zij uit de cassa een bedrag van ongeveer 5 aan wisselgeld zouden heb ben weggenomeq. De verdachten ontkenden niet in den win kel te zijn geweest, maar zij zouden er niets hebben weggenomen. Toen zij langs den win kei liepen, hadden zij bemerkt, dat de deur openstond en zonder bedoeling waren zij toen binnengegaan. „Dat is niet aan te nemen", zei de presi dent, mr. G. J. Huyser, tot verdachte A., die al 22 maal is veroordeeld. „Het kwam doordat we wat veel gedron ken hadden", zei verdachte A. Het bleek dat de heeren dien morgen juist hun werkloozenondersteuning hadden gehaald en daarvan hadden zij maar dadelijk de helft opgedronken. Buren hadden bemerkt, dat er iets niet in den haak was en zij hadden de politie ge waarschuwd. Deze was verschenen en had de beiide verdachten op het dak gearresteerd. In hun bezit was toen een bedrag van om streeks 5 gevonden, hetgeen overeenstemde met het bedrag dat uit de winkelcassa was verdwenen. „Al was het 1 April", merkte de president op, „jullie hebben dien avond gestrooid alsof het Sinterklaas was. In de tuintjes en op de platjes van de belendende perceelen zijn allerlei inbrekerswerktuigen gevonden, als steekbeitels, handschoenen, zaklantaarns, loo- pers, enz." De winkeljuffrouw A. M. Smit had dien avond, zooals gewoonlijk, de deur van den winkel gesloten, voordat zrj het pand verliet. Het wisselgeld was in de cassa gebleven, maar het bankpapier, twee briefjes van 10. had zij verstopt tusschen de pinda's. Dit geld hadden de inbrekers dan ook niet gevonden, al waren zij wel „warm" geweest. Het O. M„ waargenomen door mr. S. J. Loke, achtte den diefstal met behulp van een valschen sleutel bewezen en het eischte tegen ieder 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf De verdedigers, mr. G. F. C. v. d. Ende er. mr. P. H. Verheul, hebben clementie ge pleit. Uitspraak 1 Met. Gisteravond heeft mr. G. E. van Walsum, oud-voorzitter en lid van de commissie van hoofdredactie van „De Gelderlander" en adjunct-secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotterdam, in den Rotterdamschen Kring een lezing gehouden over „De toekomst van onze politieke par tijen". Spr. is persoonlijk van meening, dat het feit, dat hij partij gekozen heeft, geen beletsel be hoeft te zjjn voor een objectieve behandeling van de stof. Is het echter niet vermetel nog over „toekomst" onzer politieke partijen te spreken, waar b.v. het nationaal-socialisme tot doel heeft vernietiging van het partij wezen In den nationaalsocialistischen staat is de party een orgaan van den staat,, terwijl bij ons een partij genoemd wordt een organi satie van personen met gelijkgerichte staat kundige opvattingen. De N.S.B. kent de z.g. raden. Zij zijn de prototypen van lichamen, die wanneer men ooit aan de macht zou komen practisch overgeheveld kunnen worden. Het communisme is eveneens uit op vernie tiging van ons partijwezen, maar spr. noemt die op de tweede plaats, omdat hij er geen wezenlijke bedreiging in ziet van ons partij wezen. Maar ook in de N.S.B. gelooft spr. niet als een wezenlijke bedreiging. In zekeren zin komt de N.S.B. hier te laat. Ons volk heeft te veel gelegenheid gehad de zegeningen van het nationaal-socialisme in het buitenland te be- studeeren. Indien de N.S.B. inderdaad haar hoogtepunt reeds zou hebben bereikt, dan zou dit voor een belangrijk deel te wijten zijn aan de leiding zelf. Spr. beschouwt het als een groote fout, dat die leiding elke gelegenheid heeft verzuimd om zich te distantieeren van de wijze, waarop dit nationaal-socialistich principe in Duitschland en Italië wordt toe gepast men heeft zich integendeel beijverd, om alles wat daar voorvalt te verdedigen. Het optreden van Italië in Abessinië en de Kerk strijd in Duitschland worden goed gepraat. Men maakt het op deze wijze het groote pu bliek wel moeielijk om te gelooven., dat inder daad het nationaal-socialisme een eigen na tionaal karakrer heeft. Wie vernietiging van het partijwezen niet begeert, blijve waakzaam vooral ten opzichte van het nationaal-socialisme, omdat het komt als de wolf in schaapsvacht. De waarde van het partijweze» ligt volgens spr. hierin, dat het de politieke uitdrukking is van het dualis me van overheid en volk. Een staatskundige orde, die overheid zoowel als volk niet als ab solute, maar als beperkte waarde beziet is het meest in overeenstemming met het christelijk levensbeginsel. Daarom gelooft spr. niet, dat de N.S.B. zich verdraagt met de erkenning van de souvereiniteit Gods. Wanneer het is noch Mussert noch Moskou, dan misschien Eenheid door Democratie Een beweging als deze moet in hoofdzaak negatief zijn ingesteld. Boven de afwijzing van het niet uit. Spr. komt dan töt zijn eigenlijke onderwerp, waarbij hij de politieke ontwikkeling wil trach ten vast te grijpen. Men kan wel smalend spreken van de N.V. politieke partijen, maar zes groote partijen. Geen van de andere par tijtjes is de belichaming van de staatskundige gedachte, die bestemd is in het politieke leven een domineerende rol te gaan spelen. De tegen stelling van rechts en links, is nog steeds van van grooten Invloed op het politieke leven. Er zijn er die in deze tegenstelling het bederf van ons politieke leven zien, maar ten onrechte. Spr. bepleit dan voor de komende regee- ringsperiode een samengaan van de christelijke partijen op breeden basis ook als de meerder heid niet groot of al zou er een kleine min derheid zijn. Misschien valt er dan na afloop van de regeeringsperiode een verschuiving in de partijen waar te nemen. Op het oogenblik valt er niet veel perspectief te geven. Wij leven in een tijdperk van worsteling van nieu we levensvormen van het maatschappelijk en staatkundig leven, maar het partijwezen staat krachtiger dan ooit. De heer H. Makkreel, hoofdvertegenwoor diger bij De Erven de Wed. J. van Nelle N.V., herdacht heden den dag, waarop hij 50 jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. De herdenking vond op verzoek van den jubilaris op intieme wijze plaats. Hij werd op het privé-kantoor ontvangen, waar hij door den heer A. H. J. Canters, gedelegeerd lid van den raad van beheer der vennootschap, in hartelijke bewoordingen werd toegesproken en hem een blijk van waardeering werd over handigd, alsmede de verguld-zilveren medaille van de vennootschap. Het administratief personeel heeft den jubilaris daarna met zijn herdenkingsdag gecomplimenteerd, eveneens onder aanbieding van blijken van waardeering. Er waren ook vele relaties, die van belang stelling blijk gaven. Verder mocht de jubilaris een koninklijke onderscheiding ontvangen in den vorm van de gouden medaille van Oranje Nassau. Het bureau van het Consulaat van Polen te Rotterdam is Maandag 3 Mei a.3. Wegens nationalen feestdag gesloten. Naar de A.N.W.B. ons schrijft, is gebleken, dat na de ingebruikstelling van de Moerdijk- brug het Zwijndrechtsche veer op zeer drukke dagen het verkeer niet meer behoorlijk kan verwerken, zoodat dikwijls ernstige stagnatie ontstaat, niettegenstaande pontpersoneel en politie alles in het werk stellen om dit te voor komen. De A.N.W.B. vreest dan ook, dat Zondag 2 Mei a.s. ter gelegenheid van den internatio nalen voetbalwedstrijd NederlandBelgië in het nieuwe Feijenoord-stadion te Rotterdam het verkeer van dien aard zal zijn, dat aan het Zwijndrechtsche veer moeilijkheden moe ten worden verwacht. Automobilisten, komende uit de richtingen Moerdijkbrug, kunnen het risico van een lan gen wachttijd practisch ontloopen door in plaats van over Dordrecht, de route te volgen via het veer bij 's-Gravendeel en de Baren- drechtsche brug. Men moet daartoe vóór de bekende S-bocht in den weg Moerdijkbrug Dordrecht links afslaan. Ofschoon deze route een drietal kilometers langer is,, is er het voordeel aan verbonden, dat het veer te 's-Gravendeel, ook bij sterk verhoogde toename van het verkeer, dit noig zonder stagnatie zal kunnen verwerken. In de richting Moerdijkbrug kan men de zelfde route in omgekeerde richting volgen. In beide richtingen geven wegwijzers en rich tingsborden van den A.N.W.B. den weg vol ledig aan. Volgens mededeeling van den directeur van deze veerdiensten hebben de automobilisten zich de vorige maal bij den wedstrijd België— Nederland aan deze regeling goed gehouden, hetgeen bij het Zwijndrechtsch veer duidelijk merkbaar was. Aangezien thans een nog groo- ter verkeersdrukte is te verwachten, zal op veel meer oponthoud bij het Zwijndrechtsche veer moeten worden gerekend. Het zusterkoor van het Coolsingelziekenhuis heeft, onder leiding van den heer Gustaaf de Vries, Zondagmiddag een concert gegeven voor de patiënten. Tegen drie uur had het zuster koor zich opgesteld in de hal van het oude gebouw, allen in costuum, hetgeen een aardigen aanblik opleverde. Voorzien van een programma hadden tal van patiënten en eenige genoodigden plaats ge vonden achter de ballustrades der verdiepingen van waarachter men oog en oor „den kost" kan geven. Het concert ving aan met het beroemde Largo van Handel, aan de piano geaccom pagneerd door mej. E. Salomé. A cappella werden gezongen „Du Hirte Israels", van Bortnianski, en „Voorjaar" van Leo Smeets. Veel bijval verwierf „De twee jagers" van Blatmacher, evenals het bekende „Woudge dachten" van F. Abt. Tot slot werd gezongen „Russische Vesper" van Bortnianski. Hartelijk applaus bewees, dat de patiënten het op prijs stellen, dat de zusters, ondanks haar druk leven van zorg-en en dienen, In het zusterkoor "haar tijd en studie geven om ook hierdoor den patiënten eenige oogenblikken van verheffing te schenken. De uitvoering werd in het nieuwe gebouw en in de barakken herhaald. Na afloop bood de directrice mej. Zr. Poldermans, in de artsen zaal zusters en dirigent thee aan. Zondag 9 Mei zal de uitvoering in het hulpziekenhuis Raampoortstraat worden herhaald. De Dijkgraaf en Hoogheemraden van Schie- land zijn voornemens binnenkort verschillen de werken aan te besteden. Zoo zal worden overgegaan tot het verzwaren en verhoogen van Schielands Hooge Zeedijk vanaf den over gang van den spoorweg RotterdamGouda (tusschen h.m.p. 5 en h.m.p. 18); vervolgens het vernieuwen van de Manshoofden 4 en 5. Ten slotte staat nog op het program het ma ken van een krooshek in het toevoerkanaal nabij het Oostplein, met loopsteiger, afdek kingen en bijkomende werken. Van a.s. Vrijdag af bestaat er gelegenheid voor alle scherpzinnige adspirant-detectives om hun bekwaamheid te toonen. De directie van het Capitol-Theator organiseert n.l. in samenwerking met de bekende Pontiac Hor loge-fabriek een prijsvraag. Zulks ter gelegen heid van de vertooning der Metro-film „Tus schen 5 6". Een groot aantal gouden en andere Pontiac horloges zijiï als prijzen be schikbaar gesteld. Het geheel staat onder leiding van een deskundige jury. Met het Grieksche s.s. „Pandian" is uit St. Vincent meegekomen als verstekeling de 27-jarige Portugees A. M. de G. Hij is ter beschikking gesteld van den Vreemdelingen dienst. v Cor van der Lugt Melsert bood gisteravond in verband met het 20-jarig jubileum van het Rott. Hofstadtooneel aan de leden van zijn tooneelgezelschap vrienden cn bekendeneen soiree aan, V, lre« T,mevr, van der Lugt-v, Ecs, directeur v, d. Lugt, Theo Frenkel en Vera Bondam DE REORGANISATIE BIJ DE R.T.M. De uitkeering bij ontslag. Aan de hand van mededeelingen in „Het Rechte Spoor" hebben we de vorige week enkele gegevens gepubliceerd inzake de re organisatiemaatregelen bij de R. T. M. Aan het slót deelden we mede, dat de hoofdbestu ren der drie betrokken vakbonden bij den Minister van Waterstaat telegrafisch een on derhoud hadden aangevraagd. Deze confe rentie heeft inmiddels plaats gehad. Omtrent deze besprekingen meldt het zoo juist verschenen nummer van bovengenoemd vakblad thans het volgende: Nadat de organisaties-afgevaardigden het toekennen van een uitkeering hadden bepleit ten bate van het personeel dat op 22 Mei zal worden ontslagen, wees Z. Exc. op de groote moeilijkheden met de R.T.M., waardoor een uiteindelijke reorganisatie nog niet tot stand is gekomen. Z.i. kan echter dit bedrijf, mede door de minder goede wegen op de eilanden, niet worden gemist. Hij acht dan ook een steun bijv. voor drie jaren volkomen gemotiveerd, omdat daar door een redelijk vervoersapparaat ten dienste van de gemeenschap staat. Uiteraard is Z. Exc. dus bereid offers te brengen om het be drijf, d3-' oncier groote vaste lasten gebukt gaat, te saneeren. Een saneering, een reorganisatie dus, brengt ontslag van een aantal personeel leden met zich. Bij den opzet van de reorga nisatieplannen is daarmede rekening gehou den en ook met de meening van den minis ter over de wijze, waarop ontslag dient te worden gegeven. De meening van Z. Exe. kennen we door hetgeen den jongsten tijd bij dergelijk ontslag is toegepast, n.l. een verzachting van dien harden maatregel door toekenning van een uitkeering. De minister hoopt het met dit meer inciden teels ontslag verband houdende verzoek vóór 22 Mei te kunnen regelen. In ieder geval zal moeten worden voorkomen, dat nu ontslagge- vallen plaats vinden zonder uitkeering, ter wijl aan hen, die later bij de „groote" reorganisatie ontslagen zullen worden, wél een uitkeering zal kunnen worden toege kend. Den 30sten April a.s. hoopt de Eerw. Zuster Julietta O.P. (in de wereld mej. Isabella Eversteijn) thans werkzaam in het klooster St. Catharina aan den Walenburgerweg te Rot terdam, haar zilveren professie-feest te vieren. Vrijdag a.s. geeft het R. K. Rotterd. Tooneel- ensemble in Tivoli een uitvoering van het vermaarde Engelsche blijspel van W. Naples: „Hij, zij en Hottentot", onder regie van Anton Sweers. Morgen, Donderdagavond, zal de Rotter- damsche R.K. Middenstandsvereeniging eens algemeene ledenvergadering houden in de bovenzaal van „Riche" aan de Korte Hoog straat 11. Het hoofdpunt van het program ma zal zijn een rede van den Limburgschen middenstandsadviseur, den zeereerw. heer H. Roncken, aalmoezenier te Venlo. Deze vergadering, waarop ook de algemeen voorzitter van den Ned. R.K. Middenstands bod, de heer J. A. Koops, aanwezig zal zijn eL waarschijnlijk een woord tot de Rotter dammers zal spreken, belooft een belangrijke bijeenkomst te worden. Niet alleen de leden, maar ook hun dames worden op deze vergadering verwacht. De groep Sociale Organisaties van de veree- niging Katholiek Rotterdam houdt heden avond in het gebouw van den Nederl. R.K Volksbond aan den Westersingel zijn jaarver gadering. Zijn benoemd tot brandmeester aan SL- wagen No. 30 de heer N. W. Bakker, Schle- weg No. 44-d (bij overplaatsing van Sl.wagen No. 24) en tot onderbrandmeester: aan Sl. wagen No. 7 de heer A. van Brandwijk, Beth- lehemstraat No. 28-b; aan Sl.wagen No. 31 de heer P. van der Spek, Tiendstraat No. 13-b (bij overplaatsing van Sl.-wagen No. 56), en aan Sl.wagen No. 54 de Heer J. Meininger, Bleiswijkstraat No. 45. Zaterdag a.s. des namiddags tusschen 3 en 5 uur zal de Erasmuszaal van de Gemeente bibliotheek, Nieuwe Markt 1, geopend zijn voor belanghebbenden. De bezoekers kunnen steeds mondeling t°e" lichting ontvangen of zich bij een rondleiding aansluiten. Het is de bedoeling eiken eersten Zaterdag van de maand de Erasmuszaal op deze wijze open te stellen. Aangiften van 27 April 1!L7. BEVALLEN: F. C. A. Koevoets geb. v. Ben- them d. o. D M. v. Fessem geb. Snelleman z. - J. L. Zelsmann geb. v. Leersum z. A ln 't Hout geb. Suur d. AT' v- zundert geb. ter Berg z. J. M- v'. g®')- Ras d. W. Smeehuijzen geb. Beer K V. Wijngaarden geb. Kagchelland a. A. H. Kort geb. de Jong z. L. v. d. Jagt geb. v. d. Berg d. - P. A. Santlng, geb v. d. Eist z. - A. H. v. Oudenhoven geb. Schrurs z. g. K. Pi eters geb. de Wilde z. A. v. d. Hoeven geb. Lam- meree z. r" Al' X Post geb. Ottevanger d. - J. geb Lagerwaard z. - C. C. Poel geb. e C. M. d. Breejen geb. Lem- mens d. *X'. Uving geb. Dekker d. S. J. Pieket ge _rm z. q a Cooüman geb. v. Veelen Oogjen geb. v. Klaveren z. M' «n. «h crS geb- v- °Ük d- M' E- M' Sper''"? geb. Serie z. s. M. Oosten geb. v. a TTui Peters geb. Maasbommel z. "I* S geh- KamP d - W. H. G. Slnke 6 Th"lart. d. O. J. Hartman geb. de G. G. C. Knape geh. Goudkuil d. OVERLEDEN: T. v. Tljn m. v. R. Drllsma J. M. Nlekerk wede. v. J. Blom 59 -• v Neusden wedr. v. J. W. Brouwers 66 J. L- Snoeck m. van C. Willems 79 j- F- Leurs geseh. m. V. C. Slingerland 69 J- v- d. Berg ongeh. vr. 72 j. J. S. Freller wedr. v. C. Suurmond 62 j. G. M. v. Alphen ongeh. vr. j. E. v. Holten vr. van B. H. v. d. Boom 60 j p. A. Bogaerds on*eh- T P. v. Neck d. 14 1. H. J. StPffe'" d- 4 A. G. Heuff wedr. v. T. G. v. d. Woerd 81 j. E. C Soufreu vr. van T. Tromp 71 j. E. Jonge- jan wede. v. C. v. Geemert 87 j. - K. v. Kleef m. v. M. J. Visser 80 j. F. Bosman m. v. E. Boonstoppel 60 j. J. Eldermans wedr. v. H Holstein 84 j. P. H. v. Deurzen d. 1 j J. G. Dartee wedr. v. E. M. de Goey 81 j. C. H. Maas m. v. H. A. Rijsdijk 64 j. Voorts sis levenloos aangegeven: W. M. Vis sers geb. Vos z. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 8,00%, Berlijn 73,33, Parijs 8,12 België 30,79%, Zwitserland 41,77%, Amerika 1,82%, Denemarken 40,22, Zweden 46,41%, Noorwegen 45,27, Gistermiddag zijn op de baan van sportterrein Woudestein te Rotterdam kortebaandraverijen gehouden. Hoewel het weer medewerkte, was de publieke belangstelling gering. Het programma was samengesteld uit drie draverijen. De finale van draverij A werd op vrij overtuigende wijze door Fanfare gewonnen. Vorst Wahnfried, die zich door het winnen van zijn serie ook in de finale had geplaatst, ging veel rustiger dan j.L Zondag en heeft als twee de aankomende een goede verrichting te zien gegeven. De start van de finale van draverij B verliep uiterst ongunstig voor Edzard, terwijl Vorst Wahnfried ook niet snel genoeg weg was. Fa- tinia had er goed de beenen onder en scheen het koppaard Allouez te zullen kloppen, maar het paard van Jan de Vlieger hield in het rechte eind dapper stand en won met flink ver schil. In de beslissende serie van draverij C lagen Trotteur en X Smiling aanvankelijk in de gun stigste positie, maar Edzard bleek de vermoeie nissen van den middag het best doorstaan te hebben, want in het rechte eind ging het paard van Stal Pronk met een vinnige eindspurt de beide koppaarden voorbij en won zoo de finale op fraaie wijze. De uitslagen zijn: Draverij A. Eerste serie: 1. Fanfare, eig. Ph. Knijnenburg (J. Knijnenburg) 770 m. in 1 min. 6 sec.; n. g.: Fatima, Konora, Welkom van Aduard en Allouez. Tweede serie: 1. X Door- looper, eig. J. de Vlieger (eig.\ 760 m. in 1 min. 7 sec.; n. g.: Woudduifje G, Anna Bradford Guy en Yledizoon. Derde serie: 1. Trotteur, eig. R. van Leeuwen (M. van Leeuwen), 760 m. in 1 min. 5.4 sec,; n. g.: X Smiling, Zonnestraal en Edzard. Vierde serie: 1. Vorst Wahnfried, eig. E. Kruithof (eig.) 760 m. in 1 min. 8.4 sec.; n. g.: Sister Patrick H en Bartinus. Finale: 1. Fan fare (J. Knijnenburg) 770 m. in 1 min 6.6 sec.; 2. Vorst Wahnfried; 3. Trotteur; 4. X Doorloo- per. Draverij B, voor alle paarden gestart in dra verij A, behalve den prijswinnaar. Eerste serie: 1. Vorst Wahnfried H, eig. E. Kruithof (eig.) 760 m. in I min. 5.4 sec.; n. g.: Sister Patrick H, X Smiling en Zonnestraal. Tweede serie: t. Allouez, eig. J. de Vlieger (eigen) 720 m. in 1 min. 7 sec.; n. g. Woudduifje G, Konora en Yledizoon. Derde serie: 1. Fatima, eig. J. Haan Jzn. (C. Vergay) 790 m. in 1 min. 7.2 sec.; n. g.: Bartinus, Anna Bradford Guy en Welkom van Aduard. Vierde serie: 1. Edzard, eig. D. Pronk (eig.) 760 m. in 1 min. 6.6 sec.; n. g.: Trotteur en X Doorlooper. Finale: 1. Allouez (J. de Vlie ger) 720 m. in 1 min. 4.8 sec.; 2. Fatima; 3. Vorst Wahnfried H; 4. Edzard. Draverij C, voor alle paarden gestart in dra verijen A en B, behalve de prijswinnaars. Eer ste serie: 1. Yledizoon, eig. G. v. Oord (eigen) 740 m. in 1 min. 6.2 sec.; n. g.: Fatima en Ko nora. Tweede serie: 1. Trotteur, eig. R. van Leeuwen (N. van Leeuwen) 760 m. in 1 min. 4.8 sec.: n. g.: Sister Patrick H, Vorst Wahnfried H en Zonnestraal. Derde serie: 1. Edzard, eig. D. Pronk (eig.) 76 Om. in 1 min. 6 sec.; n. g.: Bartinus, Welkom van Aduard en Anna Brad ford Guy. Vierde serie: 1. X. Smiling, eig. J. Haan Jzn. (J. Vergay) 77 Om. in 1 min. 7 sec.; n. g.: Woudduifje G en X Doorlooper. Finale. I. Edzard (D. Pronk) 760 m. in 1 min. 7 sec.; 2. X. Smiling; 3. Trotteur; 4. Yledizoon. De veertiende ronde van dezen strijd bracht een gelijk spel tusschen Jannemanv. d. Doe in een partij, waarin laatstgenoemde de beste kansen had. Van den Bergh incasseerde zijn vierde nederlaag, nu tegen de Haas, die nog ongeslagen is. BlomRondeile werd een pun- tenverdeeling in een partij, waarin Blom ge- ruimen tijd een stuk achterstand had. In een onregelmatige partij kampten Ham en Kinne- gin. Ham moest tegen het einde van den avond een doorbraak nemen met stukverlies. In een stand van dam en twee schrijven tegen Kinne- gin vijf schijven staat Ham in een verloren eindsteUing. Boosten zette zijn overwinningen^ voort, nu tegen v. d. Beer, die door een dam- doorbraak geheel werd verrast TTe TfflRflE moest nu zijn meerdere erkennen in Regoiw.-/ die in het middenspel een typeslag benuj;te. Hagenaars verloor tegen v. d. Waals, door bij den dertigsten zet op simpele wijze een stuk te laten ontfutselen, hetwelk gemakkelijk ver dedigbaar was. Het eindspel bleek geen remise in te houden. De KorteOlsen speelden een opsluitingspartij, waarin Olsen een schijf wist te winnen. Wel staat de Korte op dam, maar de parij werd in te winnen eindstelling voor Olsen onderbroken. Kinnegin wist zijn hang- partij tegen de Korte in winst om te zetten. De stand is nu, zonder rekening te houden met de hangpartijen: Ham 19 uit 13 partijen, Janneman 18 uit 13, v. d. Waals 16 uit 13, de Haas 15 uit 12, Blom en v. d. Bergh 15 uit 13, La Rondeile 14 uit 13, Boosten 13 uit 12, Kin negin 12 uit 11, Regouw 12 uit 13, v. d. Veer 11 uit 13, Olsen, Hagenaars en v. d. Doe 10 uit 12, de Korte 8 uit 12, de Bruyn 5 uit 13 en Levle 5 uit 9 partijen. Donderdag hangpartijenronde. Gisteravond zijn de wedstrijden om het dis trictskampioenschap van Rotterdam en omstre ken eerste klas cadre in het clublokaal van 't Zuid gevestigd in de bovenzaal van Caland voortgezet De uitslagen zijn: Bornkamp 300 30 53 10.— Vaandrager 197 30 34 7.29 De Vogel 300 30 31 10.— Boerdam 273 30 35 9.10 Hendrikx 300 22 42 13.63 V. d. Jagt 228 22 50 10.36 Menist 300 16 148 18.75 Baay 169 16 38 10.56 Hendrikx 300 15 48 20.— Boerdam 137 15 44 9.13 Menist 300 21 35 14.28 Vaandrager 98 21 23 4.66 V. d. Jagt 300 22 45 13.63 De Vogel 276 22 51 12.54 Bornkamp 300 37 33 8.10 Baay 285 37 56 7.70 De stand luidt als volgt: gew. pnt. brt. h. s. gem. 1. Hendriks: 5 1785 139 66 12.84 2. V. d. Jogt 4 1655 142 41 11.65 3. Menist 4 1691 147 148 11.50 4. Bornkamp 3 1533 142 92 10.72 5. Baay 3 1628 157 76 10.36 6. Vogel 2 1298 117 91 ito» 7. Vaandrager 2 1376 154 78 8.B3 8. Boerdam 1 1383 151 ».15 Gisteravond is te Rotterdam een begin ge maakt met de wedstrijden om den Van Woensel- beker. Het resultaat van dezen eersten speel* avond was als volgt: Maximum te Bepaalde behalen punten punten Percentage DU Nord 490 490 100 Caland 384 384 100 Maasstad 430 398 92.55 Hillegersberg 380 351 92.73 Het Zuiden 428 387 b0.42 Royal 4Q2 322 80.10 De uitslag van de gisteren in Rotterdam ge houden simultaanwedstrijden luiden: Aljechin in 1 uur 50 min. 30 partijen ge wonnen; Flohr in 2 uur 44 partijen gewonnen, 1 remise; Fine in 3 uur 42 partijen gewonnen, 3 rémise; Tartakower in 3 uur 38 partijen gewonnen, 2 remise; Euwe in 3% uur 34 partijen gewonnen, 1 remise; Bogoljubow in 3% uur 36 partijen gewonnen, 4 remise; Lasker in 4 uur 31 partijen gewonnen, 4 re mise.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2