JULIAN AssBAG SMEER DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 60ste JAARGANG No. 17852 VRIJDAG 30 APRIL 1937 - VIER BLADEN. STADSNIEUWS. KETHEL. R '33 TE ROTTERDAM. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM.' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. CAZALSPRIJS VOOR CELLO. DE RADIO-CENTRALE. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De tentoonstelling van de groep in het Museum Boymans. AANRIJDING. De ABÜNENMENTSPRIJS van de NIEUWE SCfflEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruit be taling1: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2,55. Bii bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10 per drie maanden 3.—, bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zfln steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN De Gratis-Ongevallenverzekering p raag J D o 11 .„l. r7enr verlies van een wijsvinger of voor hel D. GratiB-OngevaUenverzekering - bTOk de ruggegroit oi bij «chedelbreet; 75.- voo, bet ve.lie. van een wij.vinger o[ voor hel een oog, 100.-TOK tM ver /25._ VOOI he, ïerlie, v„ leden v.n een andere, vinger, o£ va„ een I, van een duim, of voor het veins r- i;j „f anderen vinaer. A les volcens de celdende voo twee leden van een wijsvinger; VC111CD D v jt-i/v - i;,i „r i„,i„n ee« an rl at en vinwr. A os voleens de geldende voo De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voör 1—6 regels 1,55. elke regel meer 25 ct, Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadvertentiën half tarief, nilieberichten 10 ct. per regel. -advertenties van 20 woorden 0.50 ng. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. ponces en familieberichten wor- in de gezamenlijke vier |euwe Dagblad, de Nieuwe Bt, de Nieuwe Dordtsche Zuid-Hollander. hand, een voet of vSies van een volledig lid arm of onderbeen, knieschijf, |eDEN viert Prinses Juliana Haar 28sten verjaardag, den eersten verjaardag sinds Haar huwelijk. Wij hebben Haar nog maar weinig gezien sinds dien heugelijken stralenden zonnedag van 7 Januari, maar wij allen heb- fcen gedeeld en medegeleefd in Haar jonge geluk, dat Haar na enkele sombere jaren van rouw zoo verrassend blij is toegevallen Drie zorgelooze maanden huwelijksieis toen weer het bezoek aan Reekenwalde, straks nog even de reis naar Engeland voor de Kroningsfeesten, en dan hopen wij Prin ses Juliana weer durend in ons midden te zien als de gelukkig getrouwde vrouw en liefhebbende gemalin. Want al is Zij in dit voor Haar en ons ?00 belangrijke jaar overgegaan tot een Kieuwen staat des levens, naar welken wij allen zoo verlangend hebben uitgezien, voor ons volk is Zij in de eerste plaats Prinses Juliana gebleven, en Haar populariteit is, als 't nog mogelijk was, er nog door toege nomen. De blijde verlovingstijd en de stralende huwelijksdag moeten Haar wel de verras sende openbaring zijn geworden, hoe groot een plaats zij heeft veroverd in het hart van Haar volk, dat geen partijschap en ver deeldheid meer telde, maar in gelijke liefde en aanhankelijkheid opzag naar Haar ver eerde persoon. En als datzelfde volk Prins Bernhard har telijk welkom heette en met genegenheid begroette binnen zijn landspalen, dan was dit zeker in de eerste plaats om de eerlijke liefde, waarmede Hij onze Prinses Juliana voor zich heeft weten te winnen. Prinses Juliana met Haar trouwe en open hart, met Kaar 'gemoedelijke spontaneïteit, Haar na tuurlijken eenvoud, Haar beminnelijk ka rakter, al die gelukkige gaven, die wij in Tiaar hebben leeren waardeeren en liefheb ben. Van den gemoedelijken Koning Oscar van Zweden lazen wij dezer dagen de origineele uiting tegenover een Amerikaansch pers man, dat als zijn zoon, de kroonprins, 't in zijn democratisch land niet meer zou bren gen tot het koningschap, hij toch zeker bij een eventueele republiek gekozen zou wor den tot President voor het leven. Ten onzent spreekt het geval nog sterker, daar verklaren zij die uit beginsel tegen het koningschap staan openlijk, dat zij alle gezond democratische belangen van volk en staat onder het bestuur van een Koningin Wilhelmina, en ook straks van een Prinses Juliana, volkomen gegarandeerd achten. Volk en Oranjehuis één, in Prinses Julia' na niet 't minst hebben wij den hechten band ervaren. Als het „Kind van het Land", zooals wij len prof. Albert Verweij Haar noemde, hebben wij Haar levensweg in liefde en aan hankelijkheid gevolgd en begeleid van af de wieg op dien vj-cegen morgen van 30 April tot Haar jongvrouwelijken leeftijd, de uit bundige vreugde om Haar blijde geboorte heeft zich herhaald en verdubbeld bij het bericht van Haar verrassende verloving en op Haar stralenden huwelijksdag. De blijde ontroering in de stem van de Koninklijke Moeder bij de heugelijke radio- Doodschap op dien onvergetelijken Septem bermorgen vond haai echo in de jubelende harten van Haar volk, gelukkig om het jonge geluk van zijn zoo genegen Prinses. Als wij nu op dezen eersteh verjaardag in Haar eerste huwelijksjaar onze wenschen concentreeren dan is dit wel in deze bede, dat Juliana's geluk dat zoo veelbelovend in zette, zich ook durend moge bestendigen. Dat Prins Bernhard's spontane verzeke ring voor de radio, dat Hij Juliana hoopte gelukkig te maken, in de zoo menschelijk mogelijke volheid in vervulling mag gaan. Dat alle verwachtingen, die ook het Neder- landsche volk op dit zoo toegejuichte huwe- heeft willen bouwen, ook hare geluk kige verwezenlijking mogen vinden. Het schoonste en meest onvergankelijk geschenk, dat Prinses Juliana op Haar hu welijksdag is gegeven, is wel de ontroeren de uiting geweest van de hechte trouw en de aanhankelijke liefde van Haar volk, een liefde en trouw, waarin Prins Bernhard ook in gelijke mate zal deelen, naar gelang Hij Ook een groeiend geluk zal weten te schep Pen voor onze Prinses Juliana. Moge deze eerste verjaardag in Haar huwelijk nog gevolgd worden door vele ge zegende jaren, in ket gelukkige bezit van Haar voortreffelijke Moeder en in de duren de liefde van Haar uitverkoren Prins Ge maal. Moge op Haar aanminnig gelaat de spon tane lach, dien wij zoo lief hebben gekre gen sinds Haar blijde verloving en bruids dagen, voor Haar volk steeds de zichtbare waarborg en verzekering blijven van het Haar zoo vurig toegebeden en zoo eerlijk gegund duurzaam en onverstoord geluk. Hoewel de eigenlijke feestviering van de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana eerst hedenavond zal aanvangen, heerschte er toch reeds een oranjestemming in de stad, al is het dan geenszins de uitbundige oran jevreugde van de verloving en het huwelijk 'van onze beminde Prinses. De oranjestrikjes zijn talrijker dan andere jaren, zij wedijveren met de vlaggen, die in steeds grooter aantal worden uitgestoken. Door het gemeentebestuur werd asn H. K H. het volgende schrijven verzonden: Aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana Soestdijk. Het Gemeentebestuur van Schiedam biedt Uwe Koninklijke Hoogheid en Uw Gemaal eerbiedig zijn welgemeende gelukwenschen aan. VAN HAAREN Burgemeester. Ook werden door de verschillende vereeni- gingen gelukwenschen gezonden. Beide Nederlandsche deelnemers dingen niet meer mede. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. gisteren: Op het oogenblik dat wij dit seinen, wordt in het conservatorium van Luik het eindcon- cours gehouden voor den Cazalsprijs voor cello. Vijf cellisten dingen er in mede, namelijk twee Nederlanders en drie Belgen. Bij informatie aan het conservatorium werd ons medegedeeld, dat de Nederlander, B. Hoog, bij de tweede proef werd uitgeschakeld en dat de tweede Nederlandsche deelneem ster, mej. J. Rebers, uit Schiedam, wei de tweede proef had doorstaan, doch daarna heeft verklaard, zich voor het eind-concours, dat hedenavond plaats vindt, terug te trekken. K. K. S. V. EXCELSIOR SCHIEDAMSCHE KUNSTKRING. In 'n smal straatje. Gisteravond vond de laatste voorstelling plaats voor de leden van den Schiedamschen Kunstkring. Bij afwezigheid van den voorzitter nam voor de opvoering van het stuk de heer K. J. Heijboer het woord, die de leden dankte voor hun belangstelling en de waardeering voor het werk van het bestuur. Spr. hoopte het volgend seizoen de zelfde belangstelling te mogen ondervinden. Hierna kwam de Nederlandsche Tooneel- groep voor het voetlicht met een gecombi neerde comedie van Frans Molnar „In 'n smal straatje". Dit stuk bestond uit twee gedeelten. Het eerste speelt zich af in de banketbakkerij van Egmond Kiss (Adolph Engers). Diens vrouw die geen andere bezigheden kent dan haar huishouden haar winkel en de bakkerij, raakt verliefd op een dagelijkschen klant Louis Vadasz (Cruys Voorbergh. Deze wil de hartploeterende vrouw deze illusie niet ont nemen, tot Edmond Kiss door een toeval lige omstandigheid achter deze waarheid komt. Hij dwingt zijn vrouw (Koba Keiling) dien mijnheer Vadasz de deur te wijzen. Daar de liefde echter haar te sterk is, komt zij hiertoe niet en wil Kiss hem uit den win kel verwijderen. Dan bekend Vadsz, dat hij zelf een meisje heeft en dat hij op de banket bakkersvrouw geenszins verliefd is. Hij ver trekt om niet meer terug te komen, ofschoon Edmond Kiss hem verzoekt te blijven komen. De schrijver van het stuk heeft heel sterk de diverse situaties geteekend. Juist op de meest heftige momenten in het winkeltje gaat de winkeldeur en moeten en gebakjes verkocht worden zonder dat de klant de ge- boedstemmingen mag bemerken. Even scherp als de schrijver ze aangeeft werden deze scène's uitgebeeld. Voor de drie hoofdperso' hen zouden wij werkelijk geen onderscheid kunnen maken of het zou eenige waardee ring meer zijn voor de moeilijkste rol van Koba Keiling. Ook de bijrollen werden zeer goed gespeeld Na de pauze werd het tweede gedeelte ten tooneele gebracht. Dit gedeelte staat geheel los van het eerste. Men moet zich de schrij ver denken als iemand die in een straatje loopt ergens in een groot-stad en hier en daar eens binnengluurt in de huizen. Bij dit be zoek komt hij dan terecht bij een huwelijks feest doch eer het huwelijk voltrokken is ont- sprint zich tusschen de gezamenlijke vade ren" een twistgesprek over den bruidschat. Even scherp als in het eerste gedeelte zijn ook hier de situaties en de personen getee kend. De vader van den bruidegom is een ca féhouder die wel bijzonder op den bruidschat is gesteld, torwij 1 de vader van de bruid ook er op gesteld is, tenminste om hem niet uit handen te geven. Slechts op het laatste nip pertje komen de 8 briefjes van duizend stuk voor stuk te voorschijn als verwacht hij een non plus ultra van den innenden bruide gomsvader. Dezelfde hoofdpersonen als in het eerste gedeelte vervullen ook hier de hoofdrollen aangevuld met Rika Hopper als de moeder van de bruidegom. Ook hier viel hetzelfde spel te genieten als in het eerste gedeelte. De avond was een waardige afsluiting van het seizoen. Voetbal. Programma voor a.s. Zaterdag: Spartaan b—Excelsior b 4 uur; Excelsior c—Pioniers b 3 uur. Programma voor a.s. Zondag: Excelsior 1 HBC 1, 2 uur, F. Vianen; Leonidas 2Ex celsior 2, 2 uur; Excelsior 3Unio 2, 12 uur; Excelsior 4Lodewijk 3, 12 uur; SGV 2 Excelsior 5, 2,30 uur; Vlaardingen a—Excel sior a, 2 uur. Op Hemelvaartsdag maakt het eerste elf tal een uitstapje naar Weert alwaar gespeeld wordt tegen de le klasser Wilhelmina, die de zwart-witten hebben uitgenoodigd. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, in het Noorden meest Noordelijke, in het Zuiden meest Oostelijke wind, nevelig of half tot zwaar bewolkt, droog weer, iets zachter overdag. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN S. Z. C. Een eere-comité gevormd. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van S. Z. C., dat deze zomer gevierd wordt is een eere-comité gevormd, waarin hebben zitting genomen: Mr. Dr. F. L. J. van Haa- ren, G. W. van Bergen Walraven Sr., Dr. H. C. v. d. Broek, Dr. A. H. de Bruijn, M. de Bruijn, P. de Bruin, N. W. Conijn, J. Din- kelaar, G. Dirkzwager, N. W. van Gelder, S. de Groot, Ir. C. Houtman, H. A. M. Jonker Roelants, Mr. H. A. M. Roelants, J. M. v d. Schalk, Mr. J. Stheeman Hesse, Ds. J. W. Tonsbeek, Mr, M. M. van Velzen en Dr. G. v. d. Werff. PARKEERVERBOD VVESTVEST Naar wij vernemen, zal eerstdaags voor het gedeelte van de Westvest, dat thans sinds de ingebruikneming van de Hulpbrug over de Nieuwe Haven zoo druk bereden wordt, een parkeerverbod worden afgekondigd gedurende den tijd tusschen 7 uur voorm. en 11 uur nam. Dit parkeerverbod zal gelden voor beide zijden van den weg, voor zoover het betreft het gedeelte van de Westvest tusschen de Hulpbrug en den hoek van de Lange Nieuw- strd^it. Voor het gedeelte van de Westvest tusschen dezen hoek en de Gerrit Verboonstraat, dus langs den zijkant van het voormalig Postkan toor zoomede voor het gedeelte van de Lange Nieuwstraat, waaraan de Luthersche Kerk is gelegen, zal daar in deze straatgedeel ten slechts één-richting-verkeer is toegestaan het parkeerverbod slechts voor de „linker" weghelft gelden, zoodat het parkeeren aan dc rechterzijde aldaar blijft toegestaan. De zijde van de Westvest langs het voor malig Postkantoor en de zijde van de Lange Nieuwstraat tegenover de Luthersche kerk moeten dus voor het verkeer vrij blijven. WAAR TWEE RUILEN De 76-jarige G. v. d. W. heeft bij de politie aangifte gedaan dat op den Maasdijk alhier 'n onbekend gebleven persoon hem zijn gou den horloge afhandig gemaakt heeft. Hij liet een ander horloge zien en stelde voor dit met zijn horloge te ruilen, voorgevende dat het een veel duurder horloge was en wist den man te bewegen nog 60 cent toe te geven. Later bleek, dat het geruilde horloge niet van goud was en slechst weinig waarde heeft. Stahl. „Oude stad". (R '33 in het. museum Boymans te Rotterdam Programma 5 voor Zaterdag Brussel Fransch11,50 Om'roepsalonor- kest Brussel (Ned. taal)1.35 Gramo- foon; 1,50 Zang; 2.35 Orkest; 3.35 Gramo- foon. Brussel )Fransch(: 415 Omroepsa- lonorkest. Parijs P. T. T.: 4.50 Concert. Brussel (Fransch)5.35 Omroepkleinor- kest. Diversen: 6.20—7.20. Brussel (Ned. taal) 7.20 Omroeporkest. Diversen 8.058.35. Brussel (Ned. taal)8,35 Vervolg orkest. Diversen: 9.20 10.20. Regional Programma; 1020 Dansmuziek. Diversen 11.20. Voor programma 1 t.m. 4 raadplege men onze rubriek „Uit den aether' AANRIJDING. Donderdagmiddag omstreeks 6 uur heeft cp den hoek van den Rotterdamschedijk en de Broersvest een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, bestuurd door den 43-jarigen B. v. IJ. en de 14-jarige wielrijd- ster J. v. E. Het rijwiel werd ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. GEVALLEN Gisteren is op de Burg. Knappertlaan de 17-jarige fietsjongen II. J. A. V., wonende te Rotterdam, toen hij daar op een rijwiel ree op een onverklaarbare wijze gevallen en ver suft geraakt. Na in den politiepost aan de Frangois Haverschmidtlaan te zijn gebracht, kwam hij weder bij kennis. Na door dokter v. d. Berg te zijn onderzocht, hij had alleen een paar schaaf wondjes aan bedde handen en een wondje aan de bovenlip bekomen is de jongen daarop op zijn rijwiel naar huis ge reden. JAARVERGADERING VOORZORG. De Vereeniging Voorzorg, afdeeling van het Groene Kruis alhier heeft gisteravond onder leiding van den voorzitter, den heer J. M. van van der Schalk haar jaarlijksche vergadering gehouden in Musis Sacrum. De belangstelling van de zijde van de leden was gering. De heer C. P. van Huiten, secretaris, heeft het jaarverslag uitgebracht, dat zeer optimistisch gesteld was. In het afgeloopch jaar werden in verband met de sterk ge wijzigde tarieven van het gemeente zieken huis vier groepen voor verzekering inge voerd, rechtgevend op een uitkeering van 1, 2, 3 of 4 gulden per dag, terwijl de verze kering voor operatiekosten niet verplicht is. Dit nieuwe stelsel heeft bewezen in de prak tijk zeer goed te voldoen, met de huidige pre mies kaft het voor niemand een bezwaar zijn, zich te verzekeren en daarom wekte de se- cretaros in het jaarverslag allen op: propa ganda te maken en leden te werven. Het aantal leden was in het afgeloopen jaar al met 300 voortuitgegaan. Wegens vertrek van den penningmeester, den heer C. Noyon werd de heer J. van Veen als bestuurslid benoemd, die de functie van den heer Noyon overnam. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een bedrag van ƒ5609,56 aan in komsten en uitgaven.. De reserve bedraagt ruim 3000 welke in staats- of gemeentefondsen zijn belegd. Bovendien zijn er ruim ƒ4000 vlottende middelen. De financieele toestand van de gemeente is dus zeer goed te noemen De kascommissie had de boeken en be scheiden in orde bevinden en in deze com missie werden voor 1937 benoemd de heeren mr. P. Bochoven J. Hartman en H. Eggens. Met algemeene stemmen is het aftreden de bestuurslid, de heer P. Schaberg, herko zen. De voorzitter heeft in zijn slotwoord dank aan allen gebracht, die in het belang van de vereeniging gewerkt hebben, in het bij zonder aan den administrateur, den heer D. Grimeijer en aan den bode, den heer K. IJdo nadat de begrooting nog was vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 6040. De gemiddelde verpleegtijd en het aantal patiënten per 1000 inwoners bleef te Schie dam beneden het landelijke gemiddelde. E. H. B. O. Gisteravond hebben in de openbare school de volgende personen met gunstig gevolg examen gedaan voor E.H.B.O.: A. H. W. de Bruijn, W. Peters, W. Jongste, J. Dijkshoorn, P. J. van Beurden, J. Verspeek, P. C. Nomen, F. v. d. Wildt, A. Jongste, J. Bijl, B. Bijl, L. Bijl, C. v. d. Meer, L. J. Heidra, A. Mittas, A. Th. Ch. van Mil, J. v. d. Vlugt, A. C. Diet- helm, Th. J. Tronsen, L. P. Roeters. In de examencommissie hadden zitting dr.. Ormel, dr. v. d. Berg uit Schiedam, dr. Sauer, vorzitter E.H.B.O. Kethel en de heer de Goe deren, algemeen leider. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Andrea M„ dochter van A. W v d. Ven er. M. v. d. Vv'ieie - Jchannes I.,* zoon van S. Th. Vermeulen en L. Scia- rone Neeltje, dochter van M. Verboom en W. A. Bijl Gabriël G., zoon van J. C. Olst- hoom en M. J. Janssen. GEHUWD: Ary v. d. Berg 26 jaar en Adriana Poot, 25 jaar. BLOEMPJESDAG De opbrengst van den gisteren gehouden bloempjesdag ten bate der stichtingen Haar lem en Heemstede heeft opgebracht 43,76. GEVONDEN Rijwielbelastingmerk, gem. politie. Lode Sengers. „Madonna met kindj" (R'33 te Rotterdam,)A BURGERLIJKE STAND Aangifte van 28—29 April ONDERTROUWD: A. van Leeuwen 26 j. en M. E. Jansen 25 jaar B. H. Bosman 25 jaar en J. C. M. van der Valk 23 jaar P. de Vogel 27 jaai en A. C. van Zutphen 22 j. P. J. Burger 26 jaar en C. J. Elgers 22 j. J. Gunneweg 29 jaar en M. C. Leliveld 28 jaar A. Vermaat 34 jaar en W. M. A. Sark, 29 jaar L. Wensveen 30 jaar en H. M. van den Oever, 26 jaar G. Baanvinger 25 jaar en M. J. van der Meulen 20 jaar p. K. Withagen 22 jaar en J. van Dijk, 17 j. —1 W. A. Schol 25 jaar en J. Hagenbeek 21 jaar p. M. Blom, 24 jaar en J. Hoskam 21 jaar. GEHUWD: H, Vink 23 jaar en W. van der Gaag, 24 jaar J. Roctus 33 jaar en W. Hoegee, 22 jaar.- OVERLEDEN; J. Lourens 4 maanden, Boylestraat 58 C. de Regt, 59 jaar, Villa straat 98. RUIT INGEGOOID. Door C. P. H. is bij de poliüe aangifte ge daan dat de 6-jarige B. gistermiddag met een steen een ruit van haar woning heeft ingegooid. TRAININGSTOCHTEN D. S. W. De S. W. V. „De Schiedamsche Wandelaar" houdt hedenavond een trainingstochtje over 15 K.M. Start 7 uur vanaf het clubgebouw Rotterdamsche Dijk. 30 April: Tivoli Schouwburg, Hij, zij en Hottentot (R. K. R.T.E.) 8,15 uur. 1 Mei: Groote Schouwburg, Kinderze gen, (Rott. Hof stad tooneel), 8,15 uur (voor -volw.). 2 Mei: Groote Schouwburg, Boefje (Rott. Hofstadtooneel) 8,15 uur. 4 Mei: Groote Schouwburg, Ballet der Wagner-vereeniging 8,15 uur (voor volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 6 Mei, in: Lumière; Pygmalion; Grand: De trek naar het Wes ten; Studio: Le bonheur (18 jaar); Thalia San Francisco (18 jaar); Luxor; Verboden huwelijk (voor volw.)Colosseum: Jij bent mijn leven en Follow the fleet (voor volw.) Capitol: Tusschen 5 en 6 (voor volw.); Cor so: De dansende zeeroover (18 jaar); City en Centraal; De laatste hinderpaal (18 paal) Cineac: Naar het hart van donker Afrika en actualiteiten (18 jaar). Doelen: Ave Maria, 30 April 8 uur; 2 Mei 6 en 9 uur; 3 tot 5 Mei 8 u., 6 Mei 6 en 9 uur (voor volw.). Tentoonstellingen: Studio: werken van Court Veldkamp, Henk de Vos en Hans Timmer. Schiedam. Passage theater; Rose Marie en Char lie Chan in het circus (voor volw.). SCHIEDAM, 30 April Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 14 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1.20—1,30 (niet officieel). SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 29 April. Aangekomen: Rus sisch s.s. Minsk, ledig van Rotterdam; Eng. s.s. Essec Lance, ledig van Rotterdam; Noorsch m.s. Mosli, ledig van Hamburg; Ned. s.s. Sirrah, ledig van Rotterdam, alle om te dokken in de Wilhelminahaven; Deensch s.s. Stal, van Rotterdam om kolen te bun keren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 29 April. Vertrokken: Griekseh s.s. Nicolas Michalos, ledig naar Rotterdam; Ned. m.s. Dempo, ledig naar Rotterdam; Noorsch m.s. Kirsten Maersk, ledig naar Swansea; Eng. tankboot Svend Foyn, met restant lading traan naar Vlaardingen; Noorsch s.s. Hilda Knudsen, ledig naar Tam- pico; Deensch s.s. Stal, naar Charlottetown. Na de tentoonstelling van de Rotterdam sche Kunstenaars Sociëteit maakt deze van de groep R'33 een meer „vooruitstrevenden" indruk, "zooals dat heet. Daarmee is overigens geen waardeering uitgesproken. We willen maar opmerken, dat na het gematigd karak ter van de vorige expositie, deze meer uiter sten vertoont, uitersten overigens die in aller lei richtingen gaan, wat den totaal aanblik niet ten goede komt. Wat houdt deze kunste naars in eenzelfden tijd en uit eenzelfde stad feitelijk hijeen? Niets dan een geheel uiterlijke band, helaas. Men kan nog verder gaan en vragen hoeveel op zulk een tentoon stelling nog beantwoordt aan een wereldbeeld van meer algemeene geldigheid? Extravaganties in kleur en vorm brengt P. van Stuyvenberg zoowel in zijn overspan nen schilderijen als in zijn geforceerde beeld houwwerken. Raadselachtige composities levert Jac. Jongert (surrealisme is er een mode-woord voor), excentrieke droom-ver- beeldingen Wout van Heusden, pieturaal- haehelijke sprookjes-motieven Tielens, ge waagde portretten, even schetterend van kleur als onzeker van vorm W. Versluys...... Ook in de religieuse onderwerpen ontbreexi het uitmiddelpuntige niet. Van Richters is er een groote en voor ons gevoel theatrale krui siging, van Henkes een Drieënhei ie we is gedacht volgens de traditie (eigen ij is het de voorstelling van den z.g. gena es oe maar die vooral bewijst, dat de schilder aan zulke allermoeilijkste onderwerpen met toe is. Liggen zij ook wel in de lr,n van zijn merk waardig, maar ten slotte toch waarschijnlijk nogal beperkt talent? Richten wij ons liever tot het meer bevre digende werk op deze tentoonstelling. Wij kunnen er kort over zijn, want het is groo- tendeels bekend wat de soort aangaat. De inzending van Stahl valt in haar een voud en homogeniteit te waardeeren. Merk waardig is het, dat de kleur bij dezen Duit- scher eerder een romaansch dan een ger maansch karakter vertoont. Maar er i s althans kleur, vooal in het oude stadje en in het sneeuwlandschap. Dick Elffers toont zich in zijn gouaches een niet zeer sterk, maar wel gevoelig talent, vooral in de stemmingsvolle „Borinage". De portretten van Kamman zou den beter voldoen met andere achtergronden, want door de slecht-geschilderde landschap pen worden ze bedorven. W. Boon vertoont forsche houtsneden. Sengers exposeert ma donna's waarvoor men niet anders dan sym pathie kan hebben, maar zijn werk loopt toch gevaar wat zoetelijk te worden. Het zou moe ten winnen aan „merg". Het heeft thans meer stemming dan wezenlijk karakter. Zijn lezend echtpaar (stond Wiegersma's „Docu ment" hem voor den geest?) vertoont dezelf de zwakte. Henkes zond ook een van zijn sfeervolle havengezichten. „Nacht over de Maas" heet het ditmaal en er gaat zonder twijfel iets van uit. De inzending van Begeer toont toch wel dat het volkomen verwaar- loozen van een variable stofuitdrukking een hachelijk iets is voor een stillevenschilder. Bieling's weinig vroolijke carnaval-scènes met haar onduidelijke bedoeling blijven ten achter bij zijn felle bloemen. Richters schilderde een forsch portret van den schrijver J. W. de Boer. Het werk van Gesina Boevé is niet gemakkelijk te benaderen, waar het over tuigt van zijn ernst. Met deze enkele notities wilden wij ditmaal volstaan, JAN N. DE FILM „PYGMALION". Gisteren kwam de 100.000ste bezoeker. Gisteravond heeft het theater Lumière den honderdduizendsten bezoeker binnen gekregen voor de film „Pygmalion". Het was de heer De Haan, wonende aan de Nassauhaven 26, alhier. Hij werd door den chef van het theater, den heer W. van Kessel, vanaf het podium toe gesproken en hem werd namens de directie een kunstvoorwerp als aandenken aangeboden. Woensdagmiddag te ongeveer kwart voor 4 reed op den Katendrechtsche Lagedijk de 14-jarige fietser P. Pfaf, wonende aldaar, tusschen twee spelende kinderen door, t.w. den 10-jarigen Willy de Wit en de 10-jarige P. Put. De fietser bleef met één der pedalen aan het meisje haken, kwam te vallen en de drie jongelui botsten tegen elkander op. De wielrijder bekwam een hersenschudding en is per G. G. D. vervoerd naar het zieken huis aan den Coolsingel. De twee spelende kinderen kregen slechts lichte verwondingea en konden ter plaatse worden verbonden. W. Boon. „Zeeland". Houtsnede, j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1