VRIJDAG 30 APRIL 1937 „Innerlijke Verdieping". Rede van Aalmoezenier K. Roncken. Voor den Katholieke van ROTTERDAMSCHE DIERGAARDE. De jaarvergadering. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DIEFSTALLEN. DE VRACHTAUTO MET DUBBELEN BODEM. 9 Veertien pakken met 25.000 boekjes sigaretten-papier in beslag genomen. BALLETGROEP WAGNER- VEREENIGING. STROOPEN VAN GRASZODEN. NEDERL. HANDELS-HOOGESCHOOL. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. BURGERLIJKE STAND. OM DEN VAN WOENSELBEKER In de groote Korte Hoogstraat he£ standsvereeniging gistel meene ledenvergadering gehoiTTTe zocht, ook door vele dames wi was aan de geestelijke verdieping. Als spreker trad op de weleerw. heer Roncken, aalmoezenier van sociale werken te Venlo, die na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer W. H. J. van Mansum het woord verkreeg. Aalmoezenier Roncken ving zijn rede aayi met het citaat uit Sombart, den economist, dat slechts als duivelswerk kan worden aan gegeven, wat wij de laatste anderhalve eeuw beleefd hebben. Om tot die ontdekking te komen, moest er heel wat om ons heen gebeuren. Nu op eenige honderden meters van ons honderden men- schen in de concentratiekampen komen te zitten of elders duizenden tegen den muur worden gezet ter wille van hun geloofsover tuiging, krijgen wij langzaam oog voor «ie groote lijn en beginnen wij ons langzamer hand af te vragen: zullen wij het zoover bren gen, dat wjj tot het dagelijksch brood voor een ieder toekomen, zullen onze kerken blij ven staan om daarin in vrijheid naast elkaar te bidden, zal het beeld van den Christus langs onze wegen kunnen blijven staan als een symbool van een hooger leven? Langzamer hand dringt tot ons door het besef, dat al die ellende, welke wij aanschouwen in de wereld, is voortgekomen uit 'het wegnemen van den grondslag van geloof en zeden. Duidelijk zijn die stadia in dezen teruggang te onderkennen. Het geloof in God verloren. De eerste periode begon met den mensch het vertrouwen in God te ontnemen. Ter be vrediging van religieuse gevoelens konden wij ieder voor ons nog wel aan God gelooven, maar practisch werd God uitgeschakeld in het leven der menschheid. God laat ons aan ons lot over, wij hebben derhalve geen reke ning met Hem te houden, was de grondge dachte van het liberalisme, waarvan de vader, Adam Smith een optimist was, inzooverre hij dacht dat alles het best in orde zou komen, indien ieder voor zichzelf zou zorgen. Maar de predikant Maltus, die het leven allen dag zag, werd pessimist. Voor velen was er vol gens hem geen plaats aan den disch des levens. De zelfde gedachte ligt aan het socialisme ten grondslag. Waarom zouden het altijd de zelfde moeten zijn, die een plaats aan den disch kregen. Ook de anderen dienden een beurt te krijgen. Ging het niet met zachtheid, dan maar met geweld: de klassenstrijd. Ook veel katholieken zijn door die gedachte be smet geworden. Er was dan ook meer dan ge woon geloof en vertrouwen noodig om staande te blijven. En wij hebben niet het recht om die menschen met den vinger na te wijzen en te veroordeelen, als wij niet alles doen, wat noodig is, om dien menschen een menschwaar- dig bestaan te verzekeren. Hoevele katho lieken begrijpen de beteekenis van het „Zoek eerst het rijk Gods en al het overige zal u worden toegeworpen"? Dit woord van het H. Evangelie wil zeggen, dat eerst de wetten Gods in het maatschappelijk leven moeten worden toegepast. Zooals in het „Onze Vader" aan 't „geef ons heden ons dagelijksch brood" vooraf gaat het „Uw Rijk kome, Uw wil ge schiede". Het geloof in den mensch verdwenen. Na deze eerste periode, waarin het vertrou wen in de Goddelijke Voorzienigheid werd weggenomen, kwam de tweede periode, waar in God werd onttroond en de mensch zelf in Zjjn plaats werd gesteld. Als wij onze energie maar niet verspelen aan het fantastisch Gods geloof, kunnen wij van onze aarde met onze natuurlijke krachten best een paradijs maken, zoo begon de mensch te denken en te hande len. Het was de periode van den economischen en vooral technischen vooruitgang. Niet de techniek zelve was de schuld van dezen af keer van God, doch de geest, welke de tech niek dreef in de richting van: wij hebben God niet meer noodig. Wij zelf zullen alle krach ten heer en meester worden en aan ons on derwerpen. Waarom zouden wij nog gelooven in Goddelijke krachten. Wij gelooven alleen in paardekrachten. Deze periode is, ondanks de techniek en alles wat men er van verhoopte, op een ho peloos fiasco uitgeloopen. De aarde is meer op een hel, dan op een paradijs gaan lijken. En het slot was, dat de mensch, na eerst het geloof in God te hebben verloren, eindigde met het verlies van het geloof in zich zelf. Zoeken naar een houvast. In de derde periode, welke wij thans bele ven, voelt de groote massa den grond onder de voeten wegzinken. Ook 't geloof en het ver trouwen in zich zelf, in zijn ingenieurs, zijn staatslieden, zijn financiers is verdwenen. In zijn wanhoop zoekt de mensch een houvast aan hen, die zich opwerpen als dictator, als leider, als FUhrer, die de verantwoordelijk heid zegt te zullen dragen en om het geheele vertrouwen, een blind, critiekloos vertrouwen vraagt. Men zou bij he| overschouwen van dezen gang in de geschiedenis der menschheid leed vermaak kunnen hebben over dit hopeloos gehaspel. Maar wij menschen, staan er midden in. Wij zijn geen toekijkende buitenstaanders, Wij voelen den strop, welke de moderne mensch zich heeft aangedaan, om onzen eigen hals. Wij voelen ons mede verantwoordelijk voor alles, wat er om ons heen geschiedt. Onze verantwoordelijkheid. Wat zal er geschieden, wanneer de massa bemerkt met dat vertrouwen in den eenen super-mensch bedrogen te zijn uitgekomen Als Katholieken hebben wij 'n geweldige ver antwoordelijkheid. Ieder voorjaar bij het ontwaken van het nieuwe leven in de natuur ervaren wij het ge luk, dat de natuur in God3 handen is geble ven. Dat wij die niet hebben kunnen ver prutsen. Telkens weer is het een wonder voor ons. Maar ook aan ons menschelijk leven lig gen eeuwige wetten van den Schepper ten grondslag. Dit hebben wij vergeten. En dat dienen wij weer te begrijpen en er naar te handelen, radicaler dan wie ook. Daar zou vrede kunnen zijn onder ons menschen, liefde en een dagelijksch brood voor ons allen. Maar dan dienen wjj toch eerst te begrijpen, dat wij allen broeders en zusters zijn en God onze Vader. Dienende naastenliefde. In plaats van het verheven symbolieke voorbeeld van Christus na te vol gen zijn er in de twintig eeuwen nadien maar ;e veel „Christenen" geweest, die zich an- kbarsch de voeten hebben laten was kaar is een geweldig tekort geweest elijke naastenliefde. En dat tekort pg opgeloopen. En daarvoor wordt rekening gepresenteerd. Indien er 'tn de honderden millioenen chris- ^de geheele wereld maar 50.000 t goed waren, zou de wereld .plossing was te vinden. Lief- Wet. Maar het altaar van 'de is weggeraakt achter voor onze afgoden heb- Radicaal christen zijn. 'ij nog sterk ger.oeg zijn om de om- te kunnen brengen Wanneer men ervaalW hoe aller gedachten uitgaan naar onze i"ristelijke ordening de maatschappij, hoe zelfs socialisten de beste oplossing gaan zien in „Quadragesimo Anno", dan mogen wjj hopen van wel. Doch wat wij behoeven is overtuiging. Al maakt de wereld een periode van duisternis door, in de geschiedenis der menschheid kan het zijn als een dag slechts, waarna het christendom weer moet gaan SPhitter.in. Heeft God die doorbraak van het christendom bewaard voor een volgende pe riode? Ij, elk geval moet de beslissende strjjd door ons tot het goede einde worden gebracht. Ergens aan het front, waar die strijd wordt gestreden, is er plaats voor iedereen. Het wapen van dezen tijd is het offer, het kruis geteekend met het bloed, de profeten van het oude verbond, men heeft hun stem gedoofd in hun bloed. Zoolang Joannes de Üooper ergens rustig aan de Jordaan preek te, liet men hem met rust, doch men maakte van hem een martelaar, zoodra hjj zich durf- uitspreken over het leven, zooals hij dat Jerusalem zag. In onzen tijd zou men dat politiek christendom noemen. Ook Christus ging het zoo. Eerst haalde men Hem triom fantelijk in, doch als hij de handelaars uit de tempel heeft verdreven en hard en scherp durft te spreken tegen de machthebbers, heeft men voor Hem spoedig een kruis en 'n verrader gekocht. Offers worden ook van ons gevraagd: offers van overtuiging. Als wij verbitterd en opstandig zijn, kunnen wij niet werken. Wij moeten anders zien. Het offer is niet een straf van God, maar een uitverkiezing. Het vuur moet het goud louteren en de brandende zon doet de vruchten rijpen. Offers maken ons leven goed en rijk. Wij moeten leeren bidden bidden zooals een kind en een moedertje bidden, niet aller eerst denkend om ons zelf. Ons bidden moet niet zijn een soort onderhandelen om meer te krijgen of een voortdurend vragen om ge spaard te blijven van de kruisen, welke God ons overzendt. Laten wij God bidden, dat het beter worde in deze wereld, maar altijd in de stemming van Christus aan den vooravond van Zijn dood: Als het mogelijk is, laat dan deze kelk aan mij voorbijgaan, maar niet mijn wil maar de Uwe geschiede. Dat is de verbinding van de diepste menschelijkheid en de hoogste Goddelijkheid. Dat is ons voorbeeld! Na deze gedachtenrijke rede van aalmoe zenier Roncken, welke met diepe aandacht werd gevolgd, sprak de voorzitter een kort passend dankwoord. De voorzitter van den Ned. R. K. Midden standsbond, de heer Koops hield vervolgens een korte, maar zeer geestdriftige toespraak over de taak der katholieke middenstanders "iij de komende verkiezing: Voor de ééne ka tholieke staatspartij. In aansluiting aan de rede over de geeste lijke verdieping volgde een bespreking voor algemeene deelname aan een retraite, welke van 912 October te Noordwijkerhout voor de middenstanders zal worden gehouden, van 811 Juni voor de dames. Het verdere gedeelte van den avond was voornamelijk gewijd aan de wet op de vesti- gingseischen. In verband hiermede werd nog eens zeer sterk aangedrongen bij de vakgroe pen op het tijdig organiseeren van cursussen voor diploma vak-bekwaamheid en werd een en ander medegedeeld over het middenstands diploma. Bij de rondvraag werd o.m. aandacht ge vraagd voor den Moederdag van 9 Mei a:s. ROTTERDAMSCHE BOAZ-BANK. Winst 1936 63.047 (v.j. 64.378). Dividend 4 pCt. (v. j. 3 pCt.) Aan het jaarverslag der Rotterdamsche Boaz-Bank over 1936 ontleenen wij het vol gende: Hoewel in den loop van het jaar 1936 tee kenen van economisch herstel hier en daar meer naar voren kwamen, waren de bedrijfs resultaten over de eerste negen maanden' on gunstiger dan die in de overeenkomstige pe riode van 1935. Dat ondanks dezen gang van zaken de bedrijfswinst slechts iets ten achter blijft bij die van het vorig boekjaar, vindt zijn oorzaak in de in de laatste maanden van het jaar 1936 ingetreden verandering. Vooral voor ons effecten- en emissiebedrijf, op de ontwikkeling waarvan wij ons in de achter liggende jaren speciaal hebben toege legd, bewogen de resultaten zich weer in stij gende lijn. In de maanden November en De cember konden wij reeds enkele leeningen on derbrengen. In het eerste kwartaal van 1937 plaatsten wij leeningen tot een totaal-bedrag van ruim 700.000. Wij mogen -verwachten, dat de opleving in zaken ook voor andere takken van ons be drijf gunstige gevolgen zal hebben. De bedrijfswinst over 1936 bedraagt 63.047 tegenover 64.378 over 1935. De ef fectenrekening geeft een voordeelig koers verschil van 40.064, tengevolge van de in getreden verbetering in de koerswaarde van aandeelen, obligaties en pandbrieven. Wij stellen voor op de gebouwen af te schrijven een bedrag van 10.000, de rekenin gen Meubilair en Safe-inrichting te brengen op 1 door afschrijving van 2.095 over 1936 een dividend uit te keeren van 4 pCt. (v. j. 3 pCt.) het restant der winst ten bedrage van ƒ29.052 en het bedrag van het voordeelig koersverschil op effecten toe te voegen aan de onder crediteuren opgenomen bijzondere re serve voor bedrijfsrisico's, waaruit verliezen op debiteurén worden afgeschreven. Dit laat ste wordt voorgesteld, omdat het, in ver band met onze belangen bij de waarde van onroerend goed, zoolang daarin geen belang rijke wijziging ten goede komt, gewenscht blijft de reserve voor bedrijfsrisico's te ver sterken. Woensdagavond heeft de Rotterdamsche Diergaarde in haar sociëteitsgebouw haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer L. V. van Rossem, de nagedachtenis geëerd van den in het begin van dit jaar over leden heer L. Carp, die dertig jaar lang be stuurslid is geweest, waarvan vijftien jaar penningmeester. Uit het jaarverslag van den secretaris, mr. W. E. Calkoen, stipten wij aan, dat het leden tal uit. December 1936 bedroeg 2108, hetgeen bij 1935 een achteruitgang beteekent met 94 leden. Gezien het teleurstellend resultaat van de proefneming met de uitgifte van goedkoope abonnementskaarten, besloot het bestuur na 1 Mei j.l. de verdere uitgifte dezer kaarten te staken. De bestaande abonné's werden in de gelegenheid gesteld op den vervaldag hun abonnement op aantrekkelijke voorwaarden om te zetten in een persoonlijk of gezinslid maatschap. Hiervan werd vrij veel gebruik gemaakt. De verlaging van den entreeprijs voor dag- bezoek had een flinke stijging van het aantal entree's tengevolge. Toegang werd verleend aan 177.900 personen, een vermeerdering van ruim 32.500 bezoekers bij 1935 vergeleken. Met Hagenbeek, Ruhe, Mohr en de dieren tuinen te Keulen, Leipzig, Bazel, Zurich, Cal cutta, Soerabaja, Bandoeng e.a. werden be langrijke ruiltransactles in dieren afgesloten. Op deze wijze werden verkregen een chap man's zebra, een kraagbeer, twee gevlekte hyena's, een rendier, een thar, twee blesbok ken, een drommedaris, een Nrjlghau antiloop en een Braminenzebu. Dank werd gebracht aan de heeren H. J. L. Bosman, hoofdmachinist bij de Rotterdam sche Lloyd en J. F. W. Emde voor het over brengen van vele tropische zee- en zoetwater- visschen. Dat voortdurend aanvulling van den die- renvoorruad noodzakelijk blijft, blijkt uit de vrij groote sterfte onder de aanwezige dieren. Zoo stierven op een dag door onbekende oor zaak twee kameelen, terwijl verder verloren werden een leeuw, twee panters, een jaguar, een babirussa, drie kangoeroes, een lippen- beer, de zeeleeuw „Plato", een edelhert en vele andere waardevolle dieren. De dierenvoorraad bestond per uit. 1936 uit 354 zoogdieren in 144 soorten, 781 vogels in 283 soorten, 140 reptielen in 62 soorten, 35 amphibieën in 7 Soorten en 900 visschen in 115 soorten, totaal 2210 dieren in 611 soorten (v. j. 2088 en 593). Het museum, dat in 1936 niet voor het pu bliek toegankelijk was, zal op de drukke da gen in 1937 weer worden opengesteld. Tenslotte wees het jaarverslag op de ge ringere belangstelling voor de zomerconcerten en op den zorgelijken financiëelen toestand, waardoor een belangrijke toename van de in komsten een levenskwestie is geworden. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer C. J. de Vriese, maakte melding van een totaal aan uitgaven van 179.174,85 met een nadeelig saldo van 34.118,34. De balans sluit in debet en credit op een bedrag van 792.021,89. Het uitkeeringsfonds was op 1 December 1936 groot 20.388,68. In de vacatures, ontstaan door tusschentijds bedanken van de heeren F. C. Bouman, E. C. D. Hanegraaff, J. H. van Hoboken, J. Th. de Monchy en P. van Vollenhoven en door het overlijden van den heer L. Lap, werd voorzien door de verkiezing van de heeren E. J. Aal- ders, G. R. Castendijk en mr. J. van Vollen- hoven, terwijl de heer J. L. Laverge werd herkozen. Tijdens de rondvraag verzocht de heer Van Alphen het rooien van boomeh zooveel mo gelijk te beperken. Spr. zou het betreuren indien het bekende doodelijk ongeluk aanlei ding zou wezen om nog meer lommerrijke plekjes verloren te doen gaan. De voorzitter meende, dat er alleen uit noodzaak wordt gerooid. De iepziekte is daar mede schuld aan. De heer Visser klaagde over het lange wachten bij den kaartverkoop voor tooneel- voorstellingen waarvoor spr. een nieuw sys teem bepleitte. De heer Van Dijk betreurde, dat er 's Zon dags geen muziek meer is, waarna de voor zitter wees op de verminderde belangstelling voor de concerten op Zondagavond, terwrjl een strijkje des middags tot nadeel heeft, dat alle entree's onder de vermakelijkheidsbelas ting vallen. Trouwens, het doen ophouden van de Zondagmiddagconcerten heeft het bezoek aan de Diergaarde niet ongunstig beïvloed. De heer W. A. H. van Peski heeft ten slotte den voorzitter dank gebracht voor diens leiding. Woensdagmiddag zijn in de Gaffeldwars straat van een carrier ten nadeele van de firma E. B. en C. aan de Vrouwensteeg onge veer 30 damesgummicapes gestolen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is van een opslagterrein aan de Voorhaven ten nadeele van den koopman L. S. een partij oude wol en koper gestolen, voor een waarde van 130 gulden. Een berucht autodief staat tereeht. In 1935 reeds was het bij de centrale recherche te Rotterdam bekend, dat in België herhaaldelijk auto's werden gestolen, voor namelijk van de merken Citroen en Peugeot Bijna steeds werden deze auto's gestolen, ter wijl zij geparkeerd stonden voor schouwbur gen en restaurants. Ook was bij de centrale recherche bekend, dat enkele van deze gesto len wagens door een Rotterdamsch handelaar weer verder verkocht waren. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, dat aanvankelijk geen resultaat had, doch dat uiteindelijk tot de arrestaie van den koopman C. leidde. Deze had zich thans te verantwoorden we gens d endifstal van 7 auto's, welke in Brus sel, Blankenberghe en Ostende geparkeerd waren geweest. Subsidiair was hem het ver voer en den verkoop uit winstbejag ten laste gelegd. Verdachte ontkende ook voor de rechtbank den diefstal dezer auto's. Hij zeide deze van den Belg B. tc hebben gekocht. Dat hij bij die koopen niet de noodige voorzichtigheid be tracht had, moest hij echter toegeven. Uit het verdere verhoor bleek, dat ver dachte in hét bezit was geweest van een Citroën-auto, welke de ing. M. M. uit Rijsse! op 7 Augustus 1934 op den boulevard te Blan kenberghe had geparkeerd, van een Citroën- auto, die op 11 September 1934 ten nadeele van den Belg H. P. was ontvreemd van het parkeerterrein bij de Namensche Poort te Brussel: van een Citroën-auto, die de Fransch man M. S. in het voorjaar van 1935 had ge parkeerd in de nabijheid van het Theater des Galeries te Brussel; van een Citroën-auto, die B. T. op 14 Juni 1935 had vermist, nadat hij deze geparkeerd had in de Wolvegracht- straat te Brussel; van een Citroën-auto, die de meubelfabrikant A. 'S. uit Parijs op 13 Augustus 1935 had neergezet voor het thea ter te Ostende en tenslotte van een Peugeot- auto, die de Franschman J- J- uit Avon had neergezet in de Wolvegrachtstraat te Brus sel. Verdachte had al deze auto's in Nederland te gelde gemaakt voor bedragen die varieer den van 325 tot 400, behalve de Peugeot die 800 had opgebracht. De garagehouder P. Brinkhoff verklaarde in 1934 en 1935 vier Citroën-auto's en éën Peugeot van verdachte te hebben gekocht. Verdachte beweert, dat Brinkhoff steeds tc goedertrouw is geweest. Daarop werden een aantal getuigen ge hoord. Het O. M., waargenomen door mr. F. M Wilbrenninck, heeft na het uitgebreide ge tuigenverhoor requisitoir genomen, waarbj de officier begon met een woord van waar deering voor den inspecteur van politie J. Maandag, die met een bijzondere doortastend heid en nauwgezetheid, in samenwerking met de marechaussée en de douane, het onderzoek geleid heeft, dat ten slotte geleid heeft tot- de ontmaskering van C. als een internatio nalen autodief. Het O. M. eischte 3 jaren gevangenisstraf Verdachte maakte geen gebruik van den bijstand van zijn verdediger, mr. A. Bouman doch bepleitte zelf zijn onschuld aan de dief stallen. Vervolgens heeft terechtgestaan de 24-ja rige costuumnaaister P. van V. uit Amster dam, gedetineerd, die zich aan heling Zou hebben schuldig gemaakt, door de kleeren welke zich in de gestolen auto van den heer J. hadden bevonden, als geschenk te hebben aangenomen van C. en bovendien voordeel getrokken te hebben door leeftocht en vervoer uit de opbrengst der gestolen auto's. Verdachte gaf toe, dat de goederen in haar bezit waren geweest, doch zij ontkende ge weten te hebben, dat C. deze goederen door diefstal verkregen had. Nadat eenige getuigen gehoord waren hield mr. Wilbrenninck zijn requisitoir. Heling bewezen achtend, eischte het O. M een gevangenisstraf van 8 maanden met af trek van de preventieve rechtenis. De verdediger, mr. G. C. Immink, was var oordeel, dat het bewijs niet geleverd was. Mocht de rechtbank daarover een andere mee ning hebben, dan verzocht pleiter alsnog over verdachte een reclasseeringsrapport in te winnen, om na te gaan of zij voor een voor waardelijke straf in aanmerking kan worden gebracht. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: G. J. M., 43 jaar, havenarbeider, wegens heling verdachte had uit de opbrengst van gestolen oud ijzer een bedrag van 10 als geschenk aangenomen tot 2 maanden ge vangenisstraf, voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. J. V., 38 jaar, expeditieknecht te Schiedam gedetineerd, wegens diefstal van balen viscb- meel uit de loods van de firma Westra aan de Binnenhaven, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Z. v. d. B., 43 jaar, stuwadoorsbaas, even eens wegens diefstal van balen vischmeel, to' 8 maanden gevangenisstraf. C. B., 65 jaar, koopman, recidivist en gede tineerd, 'wegens heling van de door de beide vorige verdachten gestolen balen vischmeel, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. J. F. H., 51 jaar, droger van beschadigde goederen te Schiedam, wegens schuldheling r- verdachte had ten slotte de balen van B. gekocht tot 25 boete subs, 10 dagen hech tenis. f Gisteren zijn door de centrale recherche in een garage in het Oosten van de stad in beslag genomen 14 pakken inhoudende 25000 boekjes sigarettenpapier, die met een vracht auto waren vervoerd, welke auto een dubbelen bodem had. Tegen den 27-jarigen vrachtrijder W. G. B. die de huurder was van de garage, is proces-verbaal opgemaakt. Regelmatig had de politie voor bedoelde garage een vrachtauto zien staan. Dan werden pakken uitgeladen en de vrachtauto vertrok. Een paar dagen heeft de politie de zaak in de gaten gehouden. Gistermorgen stonden weder twee rechercheurs te wachten en zoo waar kwam de vrachtauto weer aanrijden. Pakken werden uitgeladen en de auto ver dween. Even later kwam uit de garage een man, die een pak droeg onder de armen. Hij werd door de rechercheurs aangehouden en vroeg heel verwonderd of het ook al verboden was met een leeg benzineblik onder de armen te loopen. De man moest het pak toch maar eens openmaken en hjj had waarheid gesproken, want er zat werkelijk een leeg benzineblik in. Toch oordeelden de rechercheurs het beter eens binnen in de garage te kijken en daar vond men andere pakken, 14 in getal met plusminus 25000 boekjes sigarettenpapier. De man had bjj wijze van proef de garage eerst willen verlaten met een benzineblik, teneinde te zien of er soms onraad in de om geving was. Zijn list is echter niet gelukt. BRANDSPUITENFABRIEK v.h. A. BIKKERS ZOON. Orders in 1937 sterk gestegen. Aan het jaarverslag over 1936 der N.V. Brandspuitenfabriek v.h. A. Bikkers Zoon, ontleenen wij het volgende: Het financieele resultaat over het afgeloo- pen boekjaar is niet van den aard geweest, dat wij in staat waren het geheele verlies- saldo van ƒ5.325 te kunnen afschrijven. De normale afschrijvingen konden ook dit jaar niet verdiend worden en waren de werkzaam heden gedurende de 3 laatste maanden van het jaar gelijk gebleven aan die der eerste 9 maanden, dan was het eindresultaat uiterst teleurstellend geweest. De zeer sterke opleving, ingezet in de eerste dagen na de devaluatie, held onafge broken aan, zoodat wjj eind December vol be zet konden werken. De betrekkelijk uiterst korte periode van nauwelijks drie maanden van groote activiteit heeft als gevolg gehad, dat wij het bestaande verliessaldo hebben kun nen verkleinen tot 2.157 ondanks het feit, dat wij tengevolge van de devaluatie van den gulden een verlies leden van 2.377. Evenals in vorige jaren hebben wij ook dit jaar de ons aangeboden aandeelen ingekocht. Door de intrekking van nominaal 71.500 preferente- en gewone aandeelen is een be drag vrij gekomen van 40.266. Wij meen den dit verkregen surplus te moeten aan wenden tot verlaging der boekwaarden, res pectievelijk tot waardecorrigeering van de activa. Het thans aangevangen boekjaar heeft gunstig ingezet. Bestelingen blijven in bevre digende mate binnenkomen, zoodat de omzet over de 3 eerste maanden van 1937 ruim 100 pCt. meer is dan gedurende de 3 eerste maanden van 1936. Wij zien thans met meer vertrouwen dan verleden jaar de toekomst tegemoet. De verlies- en winstrekening over 1936 staat debet voor: Algemeene onkosten ƒ13.322, Interest 3.600, Devaluatie-verlies 2.377, Afschrijving 498, Winst 3.167, en credit voor: Overschot der Bedrijfsrekening 22.967. De balans per 31 December 1936 vermeldt als activa: Terreinen en Gebouwen 127.000, Machines ƒ5.000, Bij f 320, samen 5.320, Afschrijving 320, blijft 5.000, Kantoormeubilair 1, Debiteuren 43.599, Kassa en P. en G. Dienst ƒ,1.321, Grondstof fen, materialen en werk onder handen f 42.460 Verliessaldo 5.325, Winst 1936 ƒ3.167, Blijft verliessaldo 2.157, en als passiva: Aan deelen kapitaal (gewoon) ƒ75.000, Aandeelen Kapitaal (preferent) ƒ25.000, Hypotheek o.g. 70.400, Rotterdamsche Bankvereeniging 15.688, Crediteuren ƒ34.479, Nog te betalen onkosten f 135, Nog te betalen interest 836. Dinsdag 4 Mei a.s. komt de balletgroep der Wagnervereeniging 0. 1. v. Yvonne Georgi ook te Rotterdam in den Grooten Schouw burg een opvoering geven en we' niet mede werking van het Rotterd. Philh. Orkest (Dir. L. M- G- Arntzenius). Opgevoerd zullen worden dezelfde ballet ten, die bij de première in Den Haag zulk een succes oogstten, n.l- Festive Dances, Henry purcell; Diana, Alex Voormolen; Coppelia, Leo Delibes. Terzake van strooping van graszoden zijn door de politie op de Noorderhavekade aan gehouden de 28-jarige C. M. D., de 29-jarige Xj. van L. en de 28-jarige N. J. B. Proces verbaal werd tegen hen opgemaakt. ROTTERDAM, 29 April. Geslaagd voor het candidaats-examen in de handelswetenschap de heeren: A. Fetter, K. .Verbeek, J. Buisman en A. van Dam. Het zwembassin van het in den Bergpolder 'te Rotterdam in aanbouw zijnde Sportfondsenbad heeft men gisteren vol laten loopen. Interieur van het nieuwe bad; de verschuifbare overkapping is ten deele verschoven. AANRIJDING. Gisteravond is de 7-jarige W. A. B. wonen de Schulpweg op de Waalhaven O.Z., toen hij plotseling achter een autobus van de R.E.T. vandaan kwam aangereden door den moto- rtjder G. J- W..uit Hansweert. Met een ver moedelijke hersenschudding en een gekneusd rechteronderbeen is de knaap opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Londen 9.01%, Berlijn 73,29, Parijs 8,17; België 30,78%, Zwitserland 41,79; Amerika 1.82 5/16; Denemarken 40.26, Zweden 46,47, Noorwegen 45,32. Aangiften van 29 April 1937. BEVALLEN: C. J. Bakker geb. Schildwacht d. J. G. Kramer geb. Dubbeldam z. J. Meelker geb. Kregel d. J P. v. Sint Annaland geb. V. Melle d. J. v. d. Heijden geb. v. Oord z. W. T. Arnold geb. Oostrom z. A. v. d. Meer geb. den Breejen z. A. v. Baarlen geb. Kooij- man d. C. A. E. v. d. Hoeven geb. Tilmans z. M. Vreeswijk geb. Patijn z. K. P. Cater- sels geb. Becker d. J. H. Minnema geb. v. Vliet z. W. X. H. v. Bemmel geb. v. Putten z. M. Veger geb. Ficken z. C. C. v. Sant- vliet geb. Gadellaa z. H. JVliegen geb. Tijs- senraad d. G. N. Huizer geb. Punt z. M. Wouters geb. Langstraat z. J. B. Zevenhuijzen geb. V. Dijk z. H. J. Qkhuijzen geb. v. Roojjen z. W. I. Leening geb. Bervoets z. A. A. C. J. Knuppel geb. Voorvelt z. J. R. v. Vugt geb. Bijdam z. H. M. Pigaar geb. Hassfeld d. W. S. Kooien geb. Bergeman d. M. Noordzij geb. Mejjboom d. E. V. d. Kraats geb. v. d. Lelst d. ONDERTROUWD: G. G. Henkens jm. 26 j. en T. W. v. Steenderen jd. 24 j., Betje Wolffstraat 38 G. Alken 23 j. en F. J. van Baarlen 23 j. Doedesstraat 58b W. F. Baidenmann 31 j. en M E. v. Deutekom 21 j., Polderlaan 55b L. Bakker 35 j. en J. Barlage 26 j„ Voorschoter laan 45b P. X Bierhuize 28 j. en P. Dallau 22 j Z ij d e w i n d c\31 r a a96a E. W. Brink wed. 31 j.'en M. C. Kleijn 18 j., Capelle a/d. IJssel F. W. Brcikling 22 j. en P. M. van den Heuvel 22 j„ Prins Hendrikkade 129a J. de Bruijn 37 j. en E. Wielhouwer 39 j., Kortekade 96c A. den Butter 23 j. en D. Baard 19 j.. Hoogland straat 48a J. c. Cool 26 j. en M. J. Vielvoije 23 j., Lijnbaanstraat 19/2b W. Coors 26 j. en M. Ellerkamp 28 j„ Dirk Smitsstraat 28b P. W. Crezee wed. 31 j. en W. J. Mellenbergh j., Rodenrijschestraat 15a P- X Dam 31 j. en T. de Jong 23 j., Pleretstraa' M. van Du ren 26 j. en G. Ierschot 23 Jergsingel 144 J. Ph. Durivou 22 j. en W. G. Donkers 20 j., van der Sluijsstraat 38b C. van der Duijn Schouten 26 j. en C. Binnekamp 23 j„ Dremme- 1 aarstraat 15 A. G. Eeftens 24 j. en H. J. W. Loffeld 22 j., Groote Visscherijplein 46a K. J. A. Elmendorp 26 j. en J. Bniinenga 22 Coolschestraat 24a S. Engelbert 29 J. en A. P. van Gulik 28 j„ Ged. Botersloot 92b H. Geelof 30 j. en A. Timmers 28 j„ Putschelaan 246c C. van der Graaf 34 j. en A. J. Ottevanger 33 1., Oost Varkenoordscheweg 250 J. A. van der Graaff 26 j. en W. Schriel 25 j., Slaghek- straafe 18a H. D. de Haan 23 j. en T. M. Ha- gendijk 22 j„ Millinxstraat 72a G. L. M- van der Ham 24 j. en A. J. de Boer 25 j., s Graven- hage H. Hansier wed. 29 j. en J. A. M. de Raad 29 j., Strevelsweg 147b C. Hess 28 J. on J. E. v. Steenoven 28 j., Duijststraat 14b H. J. van den Heuvel 26 j. en H. A. Zekveld 2*- J., Watergeusstraat 112b J. Hoogerwerf 30 j. en A M Noordzij 29 j., Bltndeweg 29 P. Horde 31 j en F. van Lint 28 j., R. Faassenstraat 40b .T. G. Houberg 27 j. en F. R- Ph. Soetens 2 j., Vlietlaan 4b P. A. in 't Hout 23 J. en H- C. Noorda 23 j., Zaagmolenstraat i4Ra J. Kaïm 21 j en A. Langstraat 19 j.. Beljerlandschestraat 10b C. Keijzer 29 j. en G. J. van der Elburg 25 j., Dordtschelaan 56c C. A. van Kints 30 j. en E. Leenstra 25 j.. Nadorststraat 77b J. J. Th. Kodde 37 j. en J. K. van Eek 26 j., Ael- brechtskade 129a J. W. Koelewijn 22 j. en J. van 't Hart 18 j., Korfmakersstraat 14b IL J. Koers 28 j. on A. W. Lankhorst 25 j., Fred er ik- straat 45a A. Koornneef 23 j. en H. M. Kraan 23 1., Verschoorstraat 97 G. van Kooten -2 j. en C. Hartkoorn 21 j.. Gr. Hilledijk 230b A. W. Koster wed. 36 en G. Duister 21 j., Wieldrechy- straat 19b - J. H. O. van der Kroon 53 j en A. den Boer 53 i., Sophiakade 48a J. B. Lambooil 29 1. en M. Fichtinger 30 j.. Bnvgesiusstraat 77a H. J. Lindeman 21 j. en G. C. J. van der Kuili 19 i„ Rosestraat 326a J. Mollenhof -z j. en C. 'M. J. Jorem 22 j.. Lusthofstraat 136a J. den Ouden 23 j. en M. J. Peters 23 j„ Schie dam J. A. Schippers 29 j. en K Kooi) 24 j., Linertonstraat lb L. van Stek 27 j. en M. van Os 23 j., Taandersstraat 161a P. st°k 28 j. en C. H. van der Hoek 23 j., Schulpweg 470 T Tieleman 28 j. en N. Heukels 28 J„ Schie- broek L. Vader 25 j. en M. Onder de Linnen in j., Veidstraat. 92b R. X Verschoor v. Nisao 26 'j. en G. A. Delgado de Vargas 27 j.. Amster dam - R. j. Vielvoije 27 j. en J D. Izelaar 18 j., Warmoeziersstraat. 121 A. de vries 23 J. en E. M. de Weerd 24 j.. Bergejjk (N..B.) G. Hartgers 31 j. en F. C. Ketting 38 L e jw- timmermanslaan 12b .T. C. H. O'tten 27 j. c Bogaarts 29 j., Afrikaanderplein» 17b M- Foklcens 27 j. en A. Bravenboer 28 j„ Ridderkerk p. v. Baarlen ges. 30 J. en J. A. Poelstra 34 1„ Zoutziedersstraat 42 C. Been 24 j. en Mos 24 j„ a/h. Scheepmakershaven 29 - G. Haaic 2fi 1. en J. den Boer 13 1-. Ourtedfclk 216 b-—- P- v. Hemert 24 j. en K. TTDerifër 21 j., Héulstraat Bb £',*«n°2^d- C9 jb.enjans?nU25r'Teh Macflener 25 j J- v. Avennesstraat 4b W. Iang 26 j. cn J Swets 23 Kral. weg 429 j P. v. Leeuwen 29 1. en C. van der Neut 24 j„ Pijperstraat 58b - W. P. y. Leeuwen 25 j. en M J Manse 21 J-. Maasland J. B. J. van Linden 24 j. en J. van der Kaaü 24 j„ Boezem singel 50b W. J. Michalides 28 j. en M. Arnts IQ f Leliestraat 75 H. Nicolav 28 j. en M. J. Nouwen 21 j„ Velsen T. J. Nikken 28 j., en M s Glissenaar 27 j.. Amsterdam L. N. A. Noordzij 39 en J. Rippen 29 j.Schietbaan- r«aat 34a - .1. van der Perk 24 en N de Bruin 22 j„ Zuidhoek 28a C. Rhodens 27 j. en G. F. Vollegraaf 23 Mathenesserdijk 83a. B. Romers 26 j- en G. K. Peekstok 20 j., P'a. Wijnstraat 31 - H. dcRoode M;en T. «looker 21 1. Amsterdam M. Roepert 22 j. en A. G. Bonten 22 J.. Zaagmolenkade 51 A. Schlacht- meier 33 1- en K. Adlcr 24 j., Boompjes 109b T schreuder 23 j. en M. Poot 21 1„ Oudedok 114b J. k. Sterkman 24 j. en J- H. Loddêt 21 j., Schoo- terboscbstraat 39b H- den Uijl 21 j. en L. H.. Dentro 23 j., Waterloostraat 13b C. c- W. van Veen 23 j. en A. M. Hemerik 27 J., Mr. Wiilems straat 16b G. van de Velde 27 j. en A-A. den Butter 25 j„ Hooglandstraat 48a D. Ver loop 24 j. en H. J. C. Snel 21 j„ Watergeusstraat BKjJP. Visser 23 j. en A. J. Kosten 28 j„ Hard draverstraat 17b J- W, Vlasblom 25 J. en A. j de Visser 26 j„ Benthuizerstraat 101 e. van Vliet 22 j. en A. v. Vriesland 20 j., Jeruza- lemst.raat 48b E. van Vliet 23 j. en M. W. Schepes 24 j., Hillegersberg A. Vollegraaf 26 j. en N Hol 22 j„ Geervlietstraat 17a A. Vroomhout 24 j. en M. J. de Keijzer 24 j„ 2e Scheepvaartstraat 123, Hoek van Holland C. Walters 25 j. en A. M. van Zon 23 j.. Noordeinde 8b J. van Welsenis 34 j. en A. J. Padmos 34 j. Ruwaardstraat 19b L. Wildschut 25 j. en P. A Kats 22 i Schiedam A. A. Wmtermans 24 j en J. de'Later 20 j„ P. Heijnsplein 25b A. van Zon 25 J. en C. van den Bosch 23 j„ Rose- straat 196b C. Baljon 23 j. en E. H. J. Kui- lenberg 24 j., Lambert.usst.raat 91a. K. Blac- ouière 31 j. en M. H. P. Schaap 29 j., Crooswijk- schestraat 123a S. Blokland 34 j. en S. Lems 31 j„ Palestinastraat 87a B. de Boer 29 j. en I. H. Boon 18 j., van de Leckestraat 1 J. van den Bosch 22 j. en H. X Deij 18 j„ Blaardorp- straat 17a C. L. A. Bosman 21 j. en W. A. B TTnkel 22 j., Amsterdam Th. Bosman wed. .16 i. en W. v. Heijningen 39 j„ Aleidisstraat 46b c. J- Bouwmeester 31 1- en P. Baris 28 J-. Noordwijkerhout D. Goedhart 25 j. en J- M- van Westrenen 23 jv Aa- i- Dekenstraat 33 J. Haubrich 33 j. en M. 1, van den Born 26 Harddraverst'raat 35b p. Heuving 26 j. M J van der Siiden 21 j., Zwijndrechtschestraat 15' j. Lagendijk 25 j. en A. H. van Kaam 20 1 Schulpweg 134 W. Scheffer 22 j. en M. j Wolvekamp 23 j.. Boomgaarddwarsstraat 18 M. J. van Tol wed. 35 j. en G. M. Verschuren 29 j„ Katwijk W. J. Bernard ges. 28 j. en J. Koopmans wed. 30 j., Valkstraat 10b. GEHUWD: P- van Tol wedr. 46 j. en J. J« Unger jd. 36 j. J. van Wageningen jm. 28 j. en J. P. W. van Sijn jd. 24 j. OVERLEDEN: G. Schouten m. van G. Ver- hoeks 81 j. K. Janssen wedr. v A C. de Leeuw 79 j. J. Hendriks wede. v. M. Zujjdaro 69 J Bsrendregt wede. v. C. J. Boogert «0 J- A v (leider m. van W. H. Endenburg 36 J. M den Outer d. 4 j. - D. v. Poelgeest Wede. ▼- T. Schadee 79 j. A. Sieders ongeh. vr. 3.1 1- c Luns oneeh m. 32 j. F* Moerenhout wede. v. Z. Jansen 77 j. G. v. d. Smient m. v. A. J. Kamp 76 j. N. X Molenaar d. 3 j. A. A., R. Roos d. 5 j- Voorts als levenloos aangegeven: H. C. v. Toor geb. Hoekstra z. S. C. Willemse geb. Han sen z. De wedstrijden om den van Woenselbeker zijn Woensdag te Rotterdam voortgezet in café du Nord. De stand is daarna: 1. Caland (701) 682 97.28; 2. Du Nord (871) 833 95.63; 3. Maasstad (748) 669 89.43; 4. Royal (750) 670 89.33; 5. het Zuiden (754) 671 88.99; 6. Hillegersberg (730) 642 87.94. >lv M. Jl „Geef toch wat meer wind Jan ik kan nilta hoore van wat je speelt!"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2