DE ARENDSBURG IN 1936 r i RXSfMTSPARTU Mil BESCHERMT HET CHRISTENDOM VRIJDAG 30 APRIL 1937 GUNSTIGE FINANCIEELE RESULTATEN. Winst 1935-36 1.110.947 (vorig jaar 495.282). Dividend 19 pCt. (v. j. 9) Uitval tabaksoogst 1936 blijft ten achter. 1937. Terugblik. ALGEMEENE VRUCHTEN IMPORT MAATSCHAPPIJ. Een reserve voor de Spaansche li KLEINKUNSTAVOND R. K. ZUIDER TOONEELKRING. MAASSLUIS. Ver liessaldo 1935-36 253.526 ;(v. j. 12.064). Cultureele opbouw in eendracht. inspectrice ongerboer. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. HOEK VAN HOLLAND. OVERSCHIE. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. SCHOONHOVEN. WAAROM BEN ROYAARDS HET NEDERLANDSCH TOONEEL VERLAAT. Een contra-betoog van Rob. Geraerds. PRIJSVRAAG. VLAARDINGEN. HILLEGERSBERG. de nieuwe zweedsche gezant. Aan het verslag der N. V. Tabak Maat schappij Arendsburg, ontleenen wij het vol- g6Ook dit jaar zullen wij het jaarverslag onzer maatschappij behandelen als vormde deze een o-eheel met de N.V- Deli Cultuur Maatschappij, wier aandeelenkapitaal op 1000 na, in ons bezit is. Tusschen twee haakjes plaatsen wij links de getallen, welke betrekking hebben op Arendsburg en rechts die, welke de N.V. Deli Cultuur Maatschappij aangaan- TABAKSOOGST 1935- In Nederland w'erden aangevoerd 14340 pakken (80x1 welke gerealiseerd werden tot een gem i den opbrengstprijs van 172.46 cents per half k.g. (159.67 - 188.59), latende een wmst na aftrek der aan onze employés taDeli toe komende tantièmes van f 1.437-682.16 U 676 096-67 f 761.585-49). TABAKSOOGST 1936. Geplant op 'n areaal van 1641 bouws (908 733) zal het naar Nederland te verschepen aantal pakken onge veer bedragen 15500 (8300 7200). De weersgesteldheid, welke onzen oogst 1936 te beurt viel, stond ten achter bij die van oogst 1935, zoodat wjj er rekening mede zullen moeten houden, dat oogst 1936 in uit val beneden dien van oogst 1935 zal blijven. TABAKSOOGST 1937- Voor dezen oogst werden in gereedheid gebracht 1712 bouws 11065 647). In vergelijking met oogst 1936 onderging dus het te beplanten areaal een uitbreiding van ruim 4 pCt. Of daarvan een vermeerdering van het naar Nederland te verschepen aantal pakken uit dezen oogst het gevolg zal zfln, zal van de weersgesteldheid en den markttoestand afhangen. RUBBEROOGST 1936- In dit boekjaar wer den 3.206-398 halve kg. (2.659 096 547.302)- licenties gebruikt. Hiervan werden aan het Gouvernement afgestaan 370-398 halve k.g. (307.174 63224) 1414 cents per kg-, terwijl tegenover de resteerende licenties 2.836.000 halve kg. (2.351-922 484.078) droge crêperubber werd uitgevoerd, welke, werd verkocht 26.15 cents (26.15 2615) per kg., berekend op basis f- o. b. Bela- wan- Met hetgeen aan het Gouvernement werd afgestaan heeft onze rubberoogst 1936 opge bracht 24-79 cents per kg. (24.79 24.79) f o. b. Belawan. Ook gedurende het boekjaar 1935/36 bleef onze onderneming Naga Radja buiten tap en werden de voor die onderneming verkregen licenties gebruikt, om Bandar Bedjamboe en Soengei Simoedjoer op volle kracht te laten werken. Daarvoor vergoedde Naga Radja haar aandeel in de fabricagekosten, inbegrepen af schrijving op gebouwen, en. machjirterieën. Op Naga Radja werd overgegaan tot den bouw van een sheetrubberfabriek, welke in Maart 1937 in gebruik zal worden genomen. Tot dezen bouw gingen wij over, toen bleek, dat onze jaarstandaardproductie en de daar tegenover staande hoeveelheid te verkrijgen licenties te groot zou worden, om in onze crêpefabrieken van Bandar Bedjamboe en Soengei Simoedjoer te verwerken. Rubber voorverkoopen oogst RUBBEROOGST 1937. Onze voorloopige jaarstandaardproductie voor kalenderjaar 3937 werd volgens het restrictieplan vastge steld op 4.973-624 halve k.g, (4.129.426 844 128). Wjj reclameeren een hoogere toe wijzing wegens het reeds tapbaar zijn van aan plant 1931 op onze onderneming Naga Radja, welke aanplant een jaarstandaardproductie heeft van circa 236.000 halve k.g. Tegenover de ons toe te kennen licenties kunnen wij voldoende rubber stelten. Van oogst 1937 werden reeds verkocht clr ca 2 018.000 halve k.g. tot den prijs van circa 45 cents per kg. op basis f. o. b- Belawan, inclusief eenige vóórverkoopen Juli/December tot gemiddeld 49% cents per kg. Onze tabaksoogst 1935, verkocht in 1936, kenmerkte zich door een zeer geslaagden ui val. Niettemin baarde de onzekerheid, 01 daarvoor uit monetaire gronden wel voldoen de en loonende afzet zou zijn te vinden, ons zorgen. Het door onze Oostelijke naburen voor den invoer van Nederlandsch Indische tabak toegestane bedrag was belangrijk te klein, om in de behoeften van onze Duitsche afnemers te voorzien. Gemeenschappelijk slaagde men ér echter in compensatie objecten als anders zins te vinden, waardoor daarin althans ge deeltelijk werd voorzien. De afname van Sumatra tabak door de V. S- verbeterde; op de prijzen was de ver laging van het invoerrecht niet of nauwelijks van invloed. Onze geheele tabaksoogst 1935 was reeds verkocht, alvorens de depreciatie van den gulden plaats vond. Uit eigen waarneming kunnen wij dus niet beoordeelen, of daarvan een prijsstijging het gevolg is geweest. Vol gens ingewonnen informaties was dit niet het geval. Voortgegaan werd met een zuinig beheer. De stijging der prijzen van de benoodigdheden tengevolge van de depreciatie van den gul den en de algemeene opleving nam een aan vang, nadat de uitgaven voor oogst 1936 voor het allergrootste gedeelte reeds gedaan waren De vrachten Deli/Holland voor het vervoer van oogst 1936 werden niet onaanzienlijk ver hoogd. Vooruitzichten boekjaar 1936737 Aan voorspellingen omtrent den vermoede- lijken verkoop van onzen tabaksoogst 1936 zullen wij ons niet wagen. Wij schreven reeds, dat de uitval van onzen tabaksoogst 1936 ach ter zal blijven bij dien van oogsit 1935. Daar tegenover staat, dat de statistische positie van Sumatra tabak gunstig genoemd kan worden. Wat de vooruitzichten van de rubbercultuur betreft, deze zijn aanzienlijk verbeterd, zoodat althans t.o.v- oogst 1937 gunstige verwach tingen gekoesterd kunnen worden- Hoe ech ter de rubbersituatie zich op den duur zal ontwikkelen, blijft een vraag, die slechts de toekomst zal kunnen oplossen. Ons boekjaar 1935/36 sluit met een winst saldo van 1.110 947 inbegrepen het saldo ad 34-207. waarmede de verlies- en winstreke ning opende en het te ontvangen dividend van 18 pCt. van de N.V. Deli Cultuur Maatschappij over het boekjaar 1935/36. Dit jaar hebben wij een hoofd „Belasting rekening" geopend, waaronder wij opnemen alle zoowel in Indië als in Nederland te hef fen belastingen, verband houdende met de fi- nancieele resultaten. Wjj brengen dan telken jare ten laste van de verlies- en winstrekening het bedrag, waarmede naar onze schatting bedoelde rekening versterkt moet worden. Wanneer de aandeelhoudersvergadering zich met de voorstellen vereenigt, zal het totaal dividend bedragen 19 pCt-, waarop 4 Januari 1937 reeds een interim-dividend van 8 pCt. betaalbaar gesteld werd, zoodat het slot-divi dend zal bedragen il pCt. Een bedrag van 50-137 gaat op nieuwe rekening over. om eventueele tegenvallers bjj de uiteindelijke verrekening van de kosten en risico's, verbonden aan de Duitsche financie ring (de z.g. Aski I en H rekeningen), die wfl voorloopig; bjj den kostprijs hebben be groot, te kunnen opvangen. belangen. De eerste opname van de ontzettende verwoesting, welke in Guernica in het Baskenland werd aangericht door het bombardement, waaraan deze plaats Maandag teas blootgesteld. Aan het rapport van den accountant der Algemeene Vruchten Import Maatschappij over 1935/36 ontleenen wij nog het volgende De totale verkoopsomzet bedroeg over het afgeloopen boekjaar 3.534.957 (vorig jaar 3.174-798). Van uitstaande vorderingen ad 91-153 werd als dubieus beschouwd 68.718- De reserve bedroeg per 30 Juni 1935 54.477, terwijl als on-inbaar werd afgeboekt 14-705. Van reeds afgeschreven vorderingen werd nog geïncasseerd 805, terwijl direct in mindering gebracht werden de bedrijfsresultaten der Afdeeling Spiers and Son ad 6.875. Tengevolge van de zeer kritieke en onover zichtelijke toestanden in Spanje, is het niet mogelijk zekerheid te verkrijgen omtrent sol vabiliteit van diverse debiteuren alsmede der omtrent de aanwezigen toestand en weder opleving van de diverse, zich in genoemd land bevinde activa, terwijl verder geen voorspel lingen kunnen worden gedaan inzake het koersverloop van de Spaansche Peseta. Daarom is een reserve diverse Spaansche belangen gecreëerd, groot ongeveer 40 pCt. van het totaal der per 30 Juni 1936 direct of indirect in Spaansche waarden belegde midde len zijnde Pes- 411.423 met als tegenwaarde 83.273. Tenslotte brengt het accountantsrapport onder de aandacht, dat ten aanzien van de administratie in Spanje verschillende voor controle belangrijke bescheiden ontbreken, die in verband met den in Spanje heerschenden toestand niet konden worden overlegd, en dat met betrekking tot enkele onderdeelen van de administratie Spiers and Son deze wegens tc geringe personeelsbezetting niet kan wor den gevoerd, zooals oorspronkelijk met de boekhouding van de maatschappij was over eengekomen. hetgeen tengevolge had, dat geen volledige controle kon worden uitgeoefend. Deze opmerkingen leiden dientengevolge tot het voorbehoud hieruit voortvloeiend. Volgens de toelichting op de verlies-, en winstrekening werd op dubieuze debiteuren ongeveer 75.4 pot. gereserveerd. Als slotstuk van het seizoen bood de R. K- Zuider Tooneelkring zijn kunstlievenden leden en donateurs eergisteravond een kleinkunst- avond. De slotavond was tegelijkertijd geor ganiseerd als een kennismaking voor genoo- digden die verblijdend talrijk waren opgeko men. Ui verscheidene factoren: aankleeding van zaal en podium, muziek, sfeer, voordracht, zang en tooneel bleek onmiddellijk, dat de kring er alles op had gezet, om met een degelijk arran gement een kwaliteitsproef af te leggen. Deze proef mag direct als geslaagd worden genoteerd. Over de kwantiteit en variatie zal evenmin mogen worden geklaagd. Jammer was we voegen er zulks met nadruk bg dat door het ongelukkige Roomsche laat be ginnen en eindigen de goede totaalindruk eenigszins werd gehandicapt. Bij de verblijden de „herleving" op cultureel gebied is het tem po-tempo een onmisbare inslag. Aan tooneel brachten leden van den tooneel kring twee producten van Willy Corsari ,,Een reuze idee" en „Klokslag tien". Vlot gespeelde nummers die blijk gaven van de spelcapacitei- ten dezer dilettanten, die overigens al zwaar der werk in het afgeloopen jaar goed volbrach ten. Personen bespreken laten we ditmaal ach terwege. We willen in verband met vroegere recensies een .uitzondering maken voor den vertolker van de grootvader-rol in het eerste nummer. Zijn qreatie was 'n openbaring. En voorts voor den speler, den heer Sonder, die en als oom Frank en als indringer door ver antwoord beleven en gaaf uitbeelden onze vroeger reeds gegeven meening bevestigde, dat rollen met een tikje dramatisch accent hem goed liggen. Regisseur Berghegge werkte aan den avond mede door naast een leutige voordracht van enkele van Meurs' gedichten de Vondel herdenking op zich te nemen. De heer Berg hegge declameerde hierbij De toespraak van Lucifer tot de Luciferisten uit de. „Adam in Ballingschap". Het behoeft nauwelijks betoog, dat de voordracht van dezen oud-leerling van Dr. Royaards met stille aandacht werd ge volgd. Al had het succes waarschijnlijk meer volkomen geweest wanneer Berghegge als Lucifer verschenen was in een feller sprekend gewaad dan een colbert. De zang werd verzorgd door mej. Mies van Overbeek. Zij kwam uit met enkele aria's uit de Butterfly van Puccini en „Frühlingstlm- men" van Strauss. De zaal van het Afrikaan- derplein is nu juist niet op dergelijke experi menten berekend, doch desondanks brachten stemmateriaal en techniek vele schoone mo menten. De jonge Zuiderstadsche sopraan, werd met souplesse door mej. Truus van Over beek begeleid. Tenslotte werkte aan dezen gevarieerden avond nog mede dé musicus Wim de Ruiter Jr. geaccompagneerd door mej. Hanegraaf die met een drietal viool-soli de zaad wist vast te houden. De voornaamste executanten werden behal ve met veel applaus met bloemen of andere blijken van waardeering vereerd. Woorden van lof mogen we tenslotte niet onthouden aan de musici die de intermezzo's op voortreffelijke en waardige wijze vulden alsmede aan de firma H.H. de Klerk en Zonen, die met royale geste decor en zaal-aanklee ding op zich had genomen. Omtrent dezen belangrijken avond resteert ons nog te vermelden dat zoowel de Modera tor Pastoor Vijverberg als de ongeëvenaard bard werkende voorzitter de heer van Baste- laar de aanwezigen hebben ingelicht omtrent bestaan,.en doel van den R. K. Zuider Tooneel kring met als basis: Samenwerking en streven van Rotterdam-Zuid naar een hoog ni veau niet alleen op godsdienstig, politiek en sociaal gebiod, doch ook op cultureel terrein. DE WERKLOOSHEID De vermeerdering van arbeid bij verschil lende bedrijven blijft gelukkig gaande. Het aantal werkzoekenden is in verband daarmee weer afgenomen. Het bedraagt nu 405 per sonen, voorgaande week 418. WONINGBOUW Naar ons werd medegedeeld, is de aan nemer H. M. de Lange van plan een 15-tal middenstandswoningen te bouwen op gemeen telijk terrein, gelegen aan het verlengde van de Prins Mauritsstraat achter de Frederik Hendrikstraat. HET GROENE KRUIS Op 5 Mei zal de vereeniging Het Groene Kruis in de bovenzaal van het hotel de Moriaan een algemeene ledenvergadering houden. SPELDJESDAG Zondag a.s. zal op het erf van onze kerk een speldjesverkoop plaats hebben. Doel is door den verkoop van deze speldjes iets te gemoet te komen aan de kosten, welke voor de a.s. verkiezingen gemaakt worden. U helpt toch ook mee? Benoemd tot ambtenaresse voor de jeugd te Soerabaja. Tot ambtenaresse van „Pro Juventute" te Soerabaja is benoemd mej. E. c. Ongerboer. thans inspectrice van de Kinderpolitie alhier. Zij moesten het veld ruimen. Een groot aantal straatlantaarns en ornamenten uit de straten van Londen worden opgebor gen, om ruimte te maken voor de kroningsversicring. Aan de wedstrijden om het kampioenschap Norland eerste klas klein biljart cadre, die Vrijdag 7, Zaterdag 8 en Zondag 9 Mei in C*^hl°kaal van het Stadion, gevestigd in café rest. Galand te Rotterdam zullen worden gehou den, nemen de volgende spelers, deel. K. Kohier Amsterdam 15.62, J. van Loon Bergen op Zoom 15.18, A. Jacobs Bergen op Zoom 15.16, F. Poyck Kerkrade 15.16, J. Hendriks Valkenburg 15.14 F. Nordhausen Valkenburg 15.14. J. Kooien Ber gen óp Zoom 15.06, M. van Deventer den Haag 15.06; eerste reserve M. v. d. Jagt, Rotterdam 14.94; 2e reserve C. de Bruin Amsterdam 14.93. DE BURGERWACHT De Burgerwacht hield gisteren haar jaar vergadering in het lokaal der schietvereeni- ging „Immer vaardig". Nadat de voorzitter, de heer J. J. Logger, de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend ging men over tot het afwikkelen der agenda, o.a. tot de verkiezing van twee bestuursleden. De heer Langelaan werd als nieuw bestuurslid ge kozen, terwijl de heer J. Boel herkozen werd. Tot sluiting van het seizoen hebben in de afgeloopen twee weken schietwedstrijden plaats gehad. Men kon thans overgaan tot het uitreiken van de prjjzen. De le, 2e en 3e prijs werden behaald door de heeren Hoogen- donk, Leerdam en Boel. Na afloop hiervan nam de voorzitter weder om het woord. Nu richtte hg zich tot den af tredenden secretaris, den heer Linthorst, die vanaf de oprichting plm.,17 jaar geleden, zich met hart en ziel heeft gewijd aan de belangen van de Burgerwacht, doch zich thans ge noodzaakt ziet wegens zgn hoogen leeftijd deze functie neer te leggen. De heer Logger huldigde den scheidenden secretaris, die zoo veel voor de Burgerwacht heeft gedaan. Alle leden stemden ten volle met deze huldiging In. Van de leden mocht de heer Linthorst een aardig cadeau in ontvangst nemen. DE MELKPRIJS Vanaf heden is de prijs van de melk .met 1 cent per liter gedaald. Op Dinsdag 4 Mei 1937 van des avonds 7.30 tot 9 uur bestaat er gelegenheid ter secre tarie voor personen, die in de gewone secre tarie-uren geen gelegenheid hebben een ver klaring op te laten maken om in de gemeente Overschie aan de stemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal deel te nemen. Deze verklaring kan worden opgemaakt voor personen die zich na 1 Januari 1937 in de gemeente hebben gevestigd en dus nog op de kiezerslijst van hun vorige gemeente staan vermeld. Eveneens bestaat op die uren gelegenheid de benoodigde verklaring te doen opmaken voor hen, die in Overschie op de kiezerslgst vermeld staan en op den dag van de stem ming in een andere gemeente zullen vertoe ven om in die gemeente hun stem te kunnen uitbrengen. COLLECTE EMMABLOEM De op Woensdag 28 April gehouden collecte Emmabloem heeft alhier opgebracht 76.05. STEMBUREAUX B. en W. hadden den Raad ter benoeming als leden van de stembureaux voor de ver kiezing van leden van de Tweede Kamer aan bevolen den heer N. H. Kok als lid van stem bureau Hl wegens overlijden van den heer P. J. v. d. Bergh en in de vacature-Kok, als plaatsvervangend lid den heer P. W. Wouden berg; en den heer A. J. de Krom als plaats vervangend lid van stembureau II in verband met het vertrek van den heer D. Onderweegs. In de Vrijdagmiddag gehouden raadsver gadering werd z.h.s. hiertoe besloten. CONVERSIE GELDLEENING B. en W. hadden den Raad voorgesteld de geJdleening oorspronkelijk groot 1.400.000 thans per resto 77000, welke destijds is ge sloten met het Alg. Burg. Pensioenfonds te gen een rente van 4% pet. 's jaars, te con- verteeren tegen een rentepercentage van 4 pot. A pari met dezelfde instelling. In de Vrijdagmiddag gehouden raadsver gadering werd z.h.s. hiertoe besloten. KEURING TREKHONDEN Bij de Donderdagmiddag gehouden trek- hondenkeuring werden 5 trekhonden goed gekeurd. Afkeuringen hadden dit jaar mat plaats. BURGERLIJKE STAND GEBORENNeeltje, dochter van J. A. Vink en N. Stuurman. GEHUWD: G. Kruijmel, 33 j. en J. A. Rood- horst, 19 j. G. Dikhooff, 27 j. en M. W. Murk 29 j. OVERLEDEN: A. Verheul, 69 j„ echtge- noote van J. de Jong. IJKEN VAN MATEN EN GEWICHTEN De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat vanaf Vrijdag tot en met volgende week Woensdag het ijken van ma ten en gewichten zal plaats hebben in het Veerhuis buiten de Veerpoort. Men heeft mij als leider van de Nederland- sche Tooneelgroep gevraagd, hoe ik dacht over de grieven, kortelings door Bien Royaards in een interview gelanceerd. Ziet het er vroeg men mij van enkele kanten naar uw mee ning met het tooneel in Nederland werkelijk zoo hopeloos uit, als de heer Royaards ver klaart; en acht u zijn toon bij een afscheid den juiste Dat mij deze vragen gesteld werden verbaast mij niet. De heer Royaards immers diskwalificeerde in het algemeen het tooneel in Nederland en daartoe behoort ook het gezel schap, waarvan hij thans nog deel uitmaakt, onze eigen Deventer troep. Toch heb ik even geaarzeld, voordat ik ertoe besloot, bedoelde vragen in het openbaar te beantwoorden, want ik sta met den heer Royaards allerminst op gespannen voet en vele tooneelspeiers zijn nogal impulsief: men moet niet aan al hun woorden evenveel waarde hechten. De heer Royaards echter heeft zich aan dusdanige uitspraken gewaagd, dat ©enig verweer nood zakelijk is; en bovendien kan ik mij bij een zoo eenzijdige voorlichting der Deventernaren niet neerleggen. Dat de economische omstandigheden van het tooneel uiterst moeilijk zijn, dat de over heid al te weinig voor ons tooneel doet, dat de toestand, speciaal in Amsterdam, dringend verbetering vraagtwie zal het ontkennen? Maar dat het tooneel jongen menschen geen ontplooiingsmogelgkheid meer biedt, dat ieder een aan het tooneel louter op eigen voordeel belust is en dat alleen de heer Royaards nog waarachtige liefde voor het tooneel koestert en zijn kunst wil dienen; dit zijn pertinente onwaarheden, tot het lanceeren waarvan de heer Royaards alleen gekomen kan zijn door een egocentrische visie op de dingen, welke te denken geeft. De jonge tooneelspeler moet, vergeleken bij vroeger, onder voor hem ongunstige om standigheden werken, maar dat is over de heele wereld zoo. Ontplooiingsmogelijkheden zjjn er voor hem nog altijd. Er is een gansche reeks van jonge tooneelspeiers die de laatste jaren door hun talent en werkkracht geleide lijk meer op den voorgrond zijn geraakt; en daartoe behoort ook de heer Royaards zelf, die de kans kreeg zich in enkele jaren tot een eerste plans tooneelspeler op te werken. Ook by ons eigen gezelschap hebben dit jaar Croiset, Jeanne Verstraete en Cruys Voor- bergh (als regisseur) fraaie kansen gekregen, De heer Royaards heeft dus niet het recht, te verklaren, dat hij weggaat, omdat ons tooneel geen mogelijkheden meer zou bieden. Hij behoort echter tot de menschen, die vreese- lijk veel haast hebben. Was hij niet'zoo haastig geweest! dan zou ook hjj de kans hebben gehad zich in Deventer als regisseur te ontwikkelen. Bij de vorming van ons gezelschap was het de bedoeling, dat de regie-voering tusschen den heer Royaards, Cruys Voorbergh en mijzelf zou worden verdeeld. Dat het niet verder is gekomen dan een reprise van „X Y Z", was louter en alleen zijn eigen schuld. Hij, die nooit te voren beroepsregie had gevoerd, wilde direct van wal steken op ©en wijze, welke onvereenigbaar was met de werkmethode, die een nieuwe onderneming heeft te volgen, wil ze haar artisten wel tot het einde toe en ten volle betalen. Dit bleek de heer Royaards niet in te zien. En toen hij niet direct de kans kreeg, als regisseur met een „artistieke daad" te domineerentrok hij zich terug; voor een meer bescheiden begin had hij geen interesse. Hierom gaat het nu juist. In Nederland zijn w« van veel te veel factoren afhankelijk om al te groote waagstukken te ondernemen. Vertrouwen moet in Nederland stapje voor stapje veroverd en afgedwongen worden. Maar dit beteekent allerminst, dat in Nederland talentvolle spelers niet de kans krijgen, zich harmonisch te ontplooien, ook als regisseur, Had de heer Royaards op de vraag, waarom hij Nederland verlaat, kortweg geantwoord omdat ik jong ben en vooruit wil, omdat ik niet meer onder anderen wil werken doch zelf leiding wil geven, omdat het mg in Nederland niet vlug genoeg gaat en omdat Joris Diels mij ©en kans bood, die geen enkele Nederland sche directie mij bieden k&ndan zpu dit antwoord eerlijk-sympathiek hebben geklon ken. De schop, dien de heer Royaards het tooneel en de confraters in Nederland geeft maakt echter ©en minder sympathieken indruk. En zijn oratie over eigen idealen klinkt nu wel erg nobel en artistiek, maar zweeft toch een beetje in de ruimte. Gaat de heer Royaards enkel naar Antwerpen om te dienen en omdat hij zoo'n behoefte heeft aan kame raadschap? Wie zulke aanspraken heeft als de heer Royaards, wie zoo gesteld is op erken ning en wie vaak zoo door en door onkame raadschappelijk handelt, heeft niet het recht anderen „hun gebrek aan liefde voor de kunst' te verwijten. Ik ben ervan overtuigd, dat men in Antwer pen den onaangenamen toon van dit „afscheid' even scherp zal voelen als ten onzent. Ik heb het voorrecht Vlaanderen heel goed te kennen en er vele goede vrienden te bezitten; ik weet, hoe men daar over Noord-Nederlandsch tooneel denkt; Ik weet, dat men er niet van frases houdt en van achterwaartsche schoppen, De Nederlandsche cultuur in het algemeen is voor den Vlaming van groote waarde. En In den heer Royaards eert men ook thans weer déze cultuur; hij had dat moeten bedenken. Ben Royaards krijgt thans in Vlaanderen een kans, zooals hij in Nederland tevergeefs zocht. Hij mag dit Nederland niet verwijten. Joris Diels regeert in volle vrijheid; hij kan zeer veel wagen. En voorloopig engageerde hij „den zoon van den grootsten Nederland- scben regisseur dr. Willem Royaards" (men zie het desbetreffende bericht in „Het Tooneel van Antwerpen). Voor het moment is hem dit reeds voldoende. Hoe die zoon die nog nimmer beroepsregie voerde zich als regis seur ontwikkelt, zal de toekomst leeren, en die toekomst kan Joris Diels zonder al te veel zenuwspanning afwachten. Nog een zéér voorname reden, waarom Ben Royaards ons land verlaat: „het moorddadig reizen per bus". Inderdaad, het reizen per bus is verre van prettig, maar het is op het moment economisch noodzakelijk; vandaar waarschijnlijk, dat de tooneelspeiers „nog niet den moed hadden er paal en perk aan te stelLen". En het is altijd ©en troost, wanneer, mede dank zij het reizen per bus, de gages ten volle betaald kunnen worden. Bovendien: weet de heer Royaards wel, dat de tooneel speiers in een glorietijd in koude omnibussen over hobbelige wegen sukkelden? dat Johan de Meester door datzelfde Vlaanderen waar Ben Royaards nu heengaat, met bussen trok, om er ©en nieuw (kath.) tooneel tot het volk te brengen? dat in Italië de beste spelers met autocars door het land trekken, om het tooneel te brengen naar hen, die er nog liefde voor koesteren En schaamt de heer Royaards zich dan niet een beetje, dat zgn eigen liefde voor de kunst niet groot genoeg is om er wat lichamelijke vermoeidheid voor over te hebben Maar misschien vindt de heer Royaards wat ons tooneel brengt die vermoeidheid niet waaru. In dat geval zou ik hem wilten toe roepen: werk dan mee aan ©en betere toe komst, zwoeg dan mee, dag en nacht, om steentje voor steentje iets nieuws te bouwen, heb dan niet zoo'n vreeselgke haast om de eigen belangen te materialiseeren, help dan mee om al wat voos en onecht is uit te roeien (dit zè.1 ons uiteindelijk lukken!), slik dan duizend ontgochelingen voor één klein resul taat, zet er je schouders mee ondermaar deserteer vooral niet. En doe je dat wel, goed, dan zal niemand je kwalijk nemen, dat je geen zwoegers-natuur bent, dat je het allemaal een. beetje makkelijk opgediend moet hebben. maar kleineer en veroordeel dan niet wat je achterlaat. Heb ©en beetje meer respect voor allen, die werken zónder eigen schouwburg, zónder klinkende subsidies, zónder outillage en rondtrekken in bussenen die toch kans zien, behoorlijke voorstellingen te brengen en den artisten hun volle salaris te betalen (er zgn nog zulke gezelschappen). Wees vooral een. beetje voorzichtig, wanneer je nog zoo vol komen onwetend staat tegenover hetgeen je tegemoet treedt want denk vooral niet, dat je het in Vlaanderen op ©en blaadje gepresen teerd zult krijgen; denk vooral niet, dat het voor jou met je typisch-Noordelijken aard, zoo makkelijk zal zijn de geestesgesteldheid aldaar aan te voelen; weet wel, dat er aan je werk tempo en je energie hooge eisclven gesteld zullen worden! „Zij die achterblijven" zullen uit liefde voor de tooneelspeelkunst (wat bindt hen anders nog?) voortzwoegen om in den loop van jaren iets te creëerenEn als zij alten het tooneel In Nederland weer een beétje uit het moeras hebben getrokken van ©en crisis, die zich alom laat gelden, wellicht wil de heer Royaards er dan eens over denken om als „gevestigd regisseur" terug te komenOf is zijn behoefte, Vlaanderland „te dienen", zoo groot, dat hg er voor de rest van zijn leven wil blijven werken? ROB. GERAERDS. Uitgeschreven door de Stichting „Volkstooneel". De Stichting .Volkstooneel", die onlangs werd opgericht met de bedoeling haar zoo spoedig mogelijk in te schakelen In de offtei- eele „Actie Vóór God", wil door de tooneél- kunst aan de vorming en religieuze verdieping van het volk en daarmede aan de „stichting, uitbreiding en bevestiging van het Rijk v*n Christus in de zielen, de gezinnen en de maat schappij" medewerken. Daartoe zal de Stichting o.a. de vervaar' diging en opvoering van tooneelstukken aan moedigen, die voor het doel der Stichting be- vordelijk zijn. Reeds bracht de Stichting een opvoering tot stand van het tooneelspel „Naar Emmaua". Ook ontving zij van verschiUende beroeps zoowel als dilettanten-gezelschappen adhaesie- betuigingen en de verklaring gaarne met de Stichting samen te zullen werken. Niets zou dan ook de opvoering van tooneelstukken. als door de Stichting bedoeld worden, in den weg staan, waren zoodanige tooneelstukken voorhanden. Zij zijn echter schaarsch, waar om de Stichting besloten heeft een prijsvraag uit te schrijven- De Stichting stelt drie prijzen beschikbaar ten bedrage van 100.50en 25.- Gevraagd worden stukken in de Nederland sche taal, waarin de problemen van dezen tijd waarachtig en pakkend gesteld worden en waarin overtuigend tot uiting komt, dat al leen Christus in Zijn Liefdeleer redding kan brengen. Dat de Stichting met de goede tendenz alleen geen genoegen zal nemen, maar de stukken ook aesthetisch verantwoord moeten zijn, behoeft wel nauwelijks vermelding. Dat een stuk aleens werd opgevoerd sluit het in principe niet van mededingen uit. Ook be werkingen van romans en vertalingen kunnen meedingen. De inzenders behouden op hun inzendin gen, al of niet bekroond, alle rechten. De prijsvraag staat open tot 15 Juni 1937. Jury is het bestuur der Stichting, te weten: prof. dr. J. Schmutzer. voorzitter, mr. Jan Derks, secretaris en dr. J. Vertinden, penning meester. De Jury kan beslissen, dat geen en kele inzending voor een prijs in aanmerking komt. Zij verplicht zich echter tegenover de inzenders haar beslissing schriftelijk te mo- tiveeren- De inzendingen moeten geadresseerd zijn aan den secretaris van de Stichting. Maliebaan 66, Utrecht. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: van Beukelen, Steijnstraat 6, brief; Bagehus, Maasstraat 33, padvinders- riem; de Vrie, Broekweg 180, rijwielplaatje; Visser, Eendrachtstraat 43, rijwielplaatje; Politiebureau, dreg; van der Linden. Patri moniumstraat 16, rijwielplaatje; Waarden burg, Emous 15, VLaard. Ambacht, rgwiel- plaatje W.L. BURGERLIJKE STAND GETROUWD: J. de Leeuwe 48 j. en S. Cohen 35 j., beiden alhier F. B. Lodewijks 31 j. en J. M. Verka.de 25 j., beiden alhier. BEVAI.T •v.ivF. J. Kortekaas geb. Doorns d. ,r,,,EDENG. van der Kuil 62 j., echt. van A. P. Koorenneef. Uit Rome is te 's-Gravenhage aangekomen de nieuwe Zweedsche gezant bij het Neder landsche hof, de heer E. Sjöborg. De heer Sjöborg heeft gisteren een bezoek gebracht aan den minister van Buitenlandsche Zaken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3