DE „HINDENBURG" TE LAKEHURST BRANDEND NEERGESTORT. lil 33 DOODEN EN TALRIJKE GEWONDEN N' A' DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De droeve balans. EW YORK, 7 MEI (HAYAS). Gisteravond om kwart over zeven (plaatselijke tijd) is liet 60ste JAARGANG No. 17857 7RIJDAG 7 MEI 1937 VIER BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM: TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 PM-.;; Duitsclie luchtschip „Hindenburg toen het te Lake hurst wilde dalen, 11a een geweldige explosie aan boord in brand gevlogen en neergestort. AN Boord van het luchtschip bevonden zich 39 passagiers en 60 leden der bemanning. Velen zijn in de vlammen omgekomen. Van de geredden, wier aantal in sommige telegrammen op 55^ in andere op 64 wordt geschat, moesten er velen in ernstigen toestand in de ziekenhuizen worden opgenomen. De explosie deed zich voor, toen het luchtschip nog op vrij groote hoogte was. In een oogwenk stond de luchtreus in vlammen en binnen enkele seconden stortte het gevaarte met donderend geraas neer, vlak hij den landingsmast. Het was de een en twintigste *eis van de „Hinden burg" naar Amerika, de eerste van dit seizoen. Het luchtschip was met twaalf uur vertraging aange komen en had 's middags nog eenigen tijd hoven N. York gecirkeld, aleer het zich naar Lakehurst begaf. Om midder nacht zou de „Hindenburg" weer naar Europa vertrekken, met een groot aantal passagiers, die de kroningsfeesten te Londen zouden hijwonen. tT V -J - mm gifi Uw wmm. WÊKÊÊaÈBKBEKBÊÊBBKËÊÊ De ABONENMËNTSPRUS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2,55. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1,10 per drie maanden 3.bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels ƒ1,55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dcrdtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. mMk - :-V". ^X;''i, WÊ Een recente opname gemaakt tijdens de landing van het luchtschip „Hindenburg' op het landingsterrein Lakehurst in de Vereenigde Staten. Alle ziekenauto's en particulier® wagens uit de geheele omgeving van Lakehurst snel den, na het bekend worden van de ramp. naar nvhvV gVeW om behulpzaam te zijn bg de Zh gmg van de slachtoffers naar de zie kenhuizen, maar 20 min. later was de „Hm denburg" nog een brandende massa en het was toen nog onmogelijk, den vuurpoel te nade ren. Te Hew York veroorzaakte de tijding van deze ramp een ware ontzetting. Men had kort tevoren het trotsche luchtschip nog gezien- Aan boord bevonden zich o.a- verscheidene studenten, die naar de Ver. Staten terugkeer den. 't Luchtschip was, laagvliegend, de State Building gepasseerd, vanwaar tal van belang stellenden de passagiers, die aan boord van den luchtreus voor de vensters zichtbaar wa- *en, groetend hadden toegezwaaid. De" Hindenburg" stond op deze reis onder hevel van kapitein Max Pruss. Kapitein Ernst Lehmann die verleden jaar het bevel voerde en een d'er eminentste gezagvoerders van de ^ditsche civiele en militaire luchtvaart is, be- ^°id zich eveneens aan boord. Naar het Duitsche nieuwsbureau meldt, h?eft de „Hindenburg" een uur lang boven de .^haven van Lakehurst gekruist, totdat V» UVC11 ooi nvêêr"wat" opklaarde. Het was op het ri getlbUk dat het luchtschip langzaam naar Z? landingsmast daalde, dat de ontploffing ?°,h voordeed- Een geweldige vlam schoot uit *et luchtgevaarte, dat na enkele minuten ver- „letigd was. Slechts een vernield en verbo- n geraamte was van het eens zoo trotsche luchtschip over. De geheele reis van het luchtschip „Hin denburg" was trouwens bijzonder moeilijk ge est. wegens de ongunstige atmosferische gesteldheid. De „Hindenburg" was te elf uur pi. tijd met twaalf uur vertraging boven Boston aange komen. Om drie uur vanmidaag vloog de luchtreus boven New York- In het gezicht van Lakehurst werd het schip overvallen door een hevig onweer, dat met ontzettende regens gepaard ghi0- Veronderstellingen over de oor zaak van de ramp WASHINGTON, 7 Mei (HAVAS). De lucht vaart-afdeeling van het Amerikaansche mi nisterie van handel heeft een onderzoek' inge steld naar de oorzaken van de ramp van het luchtschip „Hindenburg". In Amerikaansche deskundige kringen is men van meening, dat de voornaamste oor zaak gezocht moet worden in het feit, dat het luchtschip was gevuld met waterstofgas. Men herinnert eraan, dat dr. Eckener maat regelen heeft genomen ,om hij de eerste reis van de Zeppelin naar de Vereenigde Staten helium te gebruiken. Alles was gereed om voldoende hoeveelheden van dit gas te ver strekken, doch de Duitsche regeering weiger- oe de noodige deviezen uit te voeren, om het gas te betalen. De vervaardiging van helium is zeer kost baar en de Vereenigde Staten en Canada zijn oe eenige landen, waar het gas in de natuur voorkomt. Er zijn ten aanzien van de oorzaak van deze ramp twee veronderstellingen, meldt Reutel". 1. terugslag vao een der motoren kan ont snappend gas hebben aangestoken; 2. de onweersachtige weersomstandig heden kunnen een vonk statische electriciteit Aan boord van de „Hindenburg" be vonden zich negen-en-negentig opva renden. Het aantal dooden bedraagt 33, n.l. 16 passagiers en 17 leden der beman ning. Er zijn dus 66 personen gered. Onder de overlevenden bevinden zich kapitein Lehmann en kapitein Max Pruss, die echter beiden met ern stige verwondingen in het ziekenhuis zijn opgenomen. Volgens sommige telegrammen zou hun toestand zeer zorgwekkend zijn. Ook vele andere ge redden zijn gewond. Het schijnt, dat Lehmann uit de stuurhut is gesprongen op het oogen- blik, dat de vlammen uit het lucht schip opstegen. Naar de „TJn. Press" nog meldt be vinden zich géén Nederlanders onder de slachtoffers. De meeste lijken zijn onherkenbaar verkoold en uit de houding der licha men blijkt, dat de doodstrijd ontzet tend is geweest. hebben geschapen, toen de landingstouwen omlaag werden gelaten. Juist voor de ontploffing werd een vonk gezien bij de achterzijde van het luchtschip. Op het oogenblik dat het schip met den neus naar voren dook, stegen groote vlammen op uit de achterzijde en binnen enkele oogen- blikken lag het luchtschip als een brandende massa op het vliegveld. De brandweer was spoedig ter plaatse en korten tijd later kwa men ook de secretaris van handel, Roper en de Duitsche ambassadéur dr. Luther per vliegtuig op het vliegveld aan. De landingsmanschappen, hadden reeds de landingstouwen vast toen het ongeluk ge beurde. Vol ontzetting lieten zij de touwen los en vluchten weg, doch spoedig herkregen zij hun koelbloedigheid en snelden terug om de opvarenden te redden. Met groote moeite kon den zij een aantal gewonden redden en enkele lijken bergen. De talrijke passagiers, die de kroningsfees ten te Londen wilden bijwonen, vonden toen zij op het vliegveld aankwamen, om de reis te aanvaarden, slechts het brandende wrak van het trotsche luchtschip dat hen naar Europa had moeten brengen. Nog heden zal zich een commissie, bestaan de uit vertegenwoordigers van de Zeppelin bouwmaatschappij, het instituut van onder zoek voor luchtvaartkwesties en het Duitsche ministerie voor luchtvaart, naar New York begeven, om een onderzoek in te stellen naar cle oorzaken van de ramp. De Duitsche ochtendbladen, welke zich met het ongeluk bezig houden, wijzen er alle op, dat de ramp het Duitsche volk wel zwaar ti eft, doch niet kan ontmoedigen. Reeds nadert m de constructiehal te Friedrichshafen een nieuw luchtschip zijn voltooiing en binnen af- zienoaren tijd zal dit in plaats van de „Hin denburg' over de oceanen vliegen. J erhalen van ooggetutigen. NEW-YORK, (D.N.B.) Volgens de verkla ringen van ooggetuigen heeft de ramp van de „Hindenburg" zich voorgedaan om 7 uur 20 n.m. (N. Y. tijd). De politie van New-Yersey zond direct per radio alarmseinen uit. Uit den geheelen staat New Yersey begaven zich dokters en ver pleegsters per auto naar de plaats van de ramp. De „American Airlines" zonden uit Newark een vliegtuig met artsen en verbandstoffen. Een compagnie militairen uit Philadelphia, welke bij de landing assistentie had moeten verleenen, is nu behulpzaam bij de bergings werkzaamheden. Het ongeluk heeft te Lakehurst ontzetten de deernis verwekt. De minister van handel, Roper, die te Washington in kennis werd ge steld van de ramp verklaarde: „Ik hen door Qit vreeselijk ongeluk diep getroffen". Een van de mannen, die bij den voet van den iandingsmast wachtte tot het luchtschip zou dalen, deelde mede, dat hij op het oogen blik van de ontploffing juist onder den staart van het luchtschip stond. Het luchtschip be vond zich toen op een hoogte van ongeveer honderd meter. Vóór de ontploffing zag hij nog, hoe de passagiers glimlachend en met zakdoeken wuivend voor de ramen stonden. Plotseling weerklonk toen de geweldige ex plosie en het luchtschip kwam brandend om laag gestort. De landingsmanschappen konden nog juist op tijd wegsnellen. Zooals gezegd, keerden zij spoedig naar het brandend luchtschip terug, om hulp te bieden. In de eerste oogenblikken konden zij drie geheel verkoolde lijken ber ken, het was onmogelijk ze te identificeeren. De redders drongen daarna het branden de wrak door de cabine van den commandant aan de voorzijde binnen en vonden daar nog een geheel verkoold lijk. Uit de brandende massa steeg een dikke rookwolk op en voort durend weerklonken nieuwe explosies, waar door het reddingswerk aanvankelijk zeer werd belemmerd. De directeur van het vliegveld Lakehurst, Gil Robb Wilson, heeft verklaard: „Er is iets vreemds in deze ontploffing in gaskamer twee aan de achterzijde. Het luchtschip stond op het punt te landen, toén vlammen uit den ach tersteven omhoog sloegen. De personen, die zich in de motorgondels bevonden, zijn gered. Ik heb een en twintig jaar ervaring, ik heb ontploffingen gezien en vliegtuigen brandend omlaag zien storten, maar zooiets als de ex plosie van de „Hindenburg" heb ik nog nooit gezien. Ik kan de matrozen, die zich in de -vlammen waagden om de passagiers te redden, niet ge noeg geluk wenschen. Het federaal luchtvaart-bureau van den staat New Jersey zal een ond.erzoek instellen, doch ik herhaal dat er iets vreemds is in deze ontploffing". De burgemeester van New York, La Guar- dia was korten tijd na het ongeluk op het vliegveld aanwezig en leidde persoonlijk het reddingswerk. Het wrak van het luchtschip wordt bewaakt door militairen en politie van den ataat New Jersey. In den grooten hangar zijn de lijken van de slachtoffers ondergbracht. In een zaal daar naast heerscht een koortsachtige bedrijvig heid daar worden alle gegevens welke op de ramp betrekking hebben verzameld. De ,Un. Press" seint ons nog een ooggetuige verslag van zekeren Robert Novins die op on geveer 75 meter van den landingsmast stond, toen het ongeluk plaats greep. „Het luchtschip h;x: juist twee lijnen uitgeworpen, aldus No vins, die door het landingspersoneel naar den mast werden gesleept, toen er plotseling een enorme vlam omhoog schoot uit het midden gedeelte van de „Hindenburg", iets naar den achtersteven toe. Een seconde daarna hoorde ik een ver schrikkelijke ontploffing en vlak daarop leek het geheele luchtschip in vlammen gehuld te zijn. Het was op dat moment nog slechts een goede twintig meter van den mast verwijderd. Het vlammende gevaarte stortte neer met zulk een snelheid dat ik den indruk kreeg, dat eenige leden van het landingspersoneel geen kans meer hadden gehad zich uit de voeten te maken en onder het brandende wrak terecht kwamen. Er waren een paar honderd menschen naar Lakehurst gekomen, om de opvarenden van de „Hindenburg" te begroeten. Toen zij de ramp zoo vlak voor hun oogen zagen gebeuren, maakte zich een paniek van hen meester. De menschen liepen huilend en schreeuwend heen en weer. Het luchtschip had, afgezien van de vertra ging tijdens de vlucht van Europa, nog vrij veel oponthoud gehad voor men tot de lan dingsoperatie kon Overgaan. Het naderde den mast in hevige regenvlagen en een onweer, dat in Oostelijke richting kwam opzetten, dwong den commandant om omstreeks zes uur naar het Zuiden te koersen. Ten slotte be sloot hij, ondanks het feit, dat hij zich in een stortregen bevond, langzaam naar den lan dingsmast te koersen, doch het luchtschip zou dien nimmermeer bereiken. Het luchtschip te Londen verzekerd. LONDEN, 7 Mei (HAVAS). Kapitein Lam- plugh van de „British Aviation Insurance Company" heeft medegedeeld, dat de „Hin denburg" grootendeels te Londen was ver zekerd. Hij voegde hier aan toe. dat „het eenige gevaar, dat men voor het luchtschip vreesde, een botsing was. aangezien het luchtschip ge vuld was met waterstofgas, dat bij een schok in brand raakt. Het minder gevaarlijke helium v/as immers voor Duitschland te kostbaar". Verslagenheid in Duitschland. BERLIJN, 7 Mei (HAVAS) De ramp van de „Hindenburg" heeft in officieele en lucht vaartkringen in Duitschland groote verslagen heid veroorzaakt- Op het ministerie van luchtvaart blijft men zeer gereserveerd en verklaart men, dat het resultaat van het onderzoek afgewacht moet worden, dat onmiddellijk is ingesteld met me dewerking van de Amerikaansche autoritei ten. Het ministerie van propaganda heeft on middellijk na het bekend worden van de ramp den Fuehrer, die enkele uren te voren uit Kiel terug was gekomen, en de andere leden van de regeering gewaarschuwd. Kapitein Pruss, die het luchtschip voor de eerste maal bestuurde werd bijgestaan door kapitein Lehmann, die zoowel op de „Graf Zep pelin" als op de „Hindenburg" op herhaalde tochten het commando heeft gevoerd. Algemeen is men overtuigd, dat de onder gang van het Duitsche luchtschip een zware slag is voor de Duitsche luchtvaart, die daar door plotseling in diepe rouw wordt gedom peld, terwijl ongetwijfeld de geheele internatio nale luchtvaartwereld meetreurt om deze ramp, die een zoö plotseling einde heeft ge maakt aan de succesvolle reeks vluchten, welke op de Zeppelinwerf te Friedrichshafen gebouwde luchtschepen gedurende een reeks van jaren hebben gemaakt. Het scheen immers, dat de beide Duitsche luchtschepen „Graf Zeppelin" en „Hinden burg" alle bezwaren reeds weerlegd hadden van de tegenstanders van „lichter dan lucht" voor het maken van vluchten over lange af standen. Terwijl allerwegen geëxperimenteerd wordt met vliegtuigen en vliegbooten ter voorberei ding van het transoceanische passagiersver voer leek het, of men in Duitschland reeds de oplossing had gevonden, dank zij het levens werk van dr. Eckener, den grooten Duitschen constructeur, naar wiens ontwerpen in de laatste jaren te Friedrichshafen de lucht schepen werden gebouwd, die stormen en noodweer succesvol doorstonden en waarvan de „Graf Zeppelin" vele honderden malen over den oceaan en eenige malen rondom de wereld kruiste. Voor dr. Eckener is deze ramp dan ook een bijzonder zware slag, al kan men, zoolang de oorzaak van het ongeluk niet nauwkeurig is vastgesteld, natuurlijk geen enkele conclusie ten aanzien van zijn constructie trekken. De mogelijkheid is eveneens zeer groot, dat de ontploffing is ontstaan door een ongelukki- gen samenloop van omstandigheden, welke zeker niets afdoet van het groote pionierswerk van dr. Eckener op het gebied van den lucht- schepenbouw. V roegere luchtschi pram pen. De prestaties van 't eerste Duitsche lucht schip, dat aanvankelijk onder het commando van dr- Eckener zelf regelmatig een trans- atlantischen dienst onderhield, de „Graf Zeppelin" vielen te meer op. doordat bijna alle groote luchtschepen, die buiten Duitsch land gebouwd werden, na korteren of lange- ren tijd vergingen, waarbij vele opvarenden om het leven kwamen. In 1912 ontplofte in Atlantic City het Ame rikaansche luchtschip „Akron", waarbij vijf personen gedood werden. In 1913 stortte het Duitsche luchtschip ,,L. 1" bij Helgoland neer, waarbij vijftien menschen het leven lieten, terwijl in hetzelfde jaar bij de ontploffing van de L 2 boven Berlijn, 28 personen gedood werden. In Juni 1914 verongelukte een Oostenrijksch luchtschip, waarbij negen dooden vielen. Laat men de 57 Duitsche zeppelins, die tijdens den wereldoorlog werden vernield buiten beschou wing, dan wordt de reeks voortgezet in Juli 1919. toen het Britsche luchtschip N- S- 11 in de Noordzee verging, waarbij zeven menschen werden gedood. In Augustus 1921 stortte boven Huil de Britsche Z. R. 2 neer, waarbij 44 opvarenden gedood werden. In Februari 1922 vloog bij Hampton de „Roma" in brand met 34 dooden en in October van hetzelfde jaar ontplofte bij San Antonio de C 2, waarbij slechts twee opvarenden ge wond werden. Twee opvarenden werden slechts gewond, toen in Juni 1923 het Amerikaansche marine- •-V Dr. Eckener. luchtschip T. C- in brand raakte, doch in De cember 1923 werd de wereld opgeschrikt door de ramp met het Fransche luchtschip „Dix- mude" boven de Middellandsche Zee, waarbij 54 slachtoffers werden geteld- In September 1925 werden veertien per sonen gedood, toen het Amerikaansche lucht schip „Shenandoah" in een storm bij Cam bridge, in den staat Ohio, verging. Veel pennen zijn in beweging gebracht in verband met den ondergang van het Itali- aansche luchtschip „Italia", dat onder leiding van generaal Nobile, in 1928, een expeditie naar de Noordpool had ondernomen- Een deel der opvarenden, waaronder Nobile zelf, werd teruggevonden en gered. Bij de op sporingspogingen kwam de groote poolonder- zoeker, Amundsen, die in zijn vliegtuig was opgestegen, om het leven. In October 1930 werd de wereld wederom opnieuw opgeschrikt door de ramp van het Engelsche luchtschip R. 101, dat in een nacht van Zaterdag op Zondag op zrjn eerste offi cieele vlucht bij Beauvais, in Frankrijk, in brand vloog en neerstortte. Alle 48 opvaren den kwamen om het leven. Onder hen bevond zich o.a. de toenmalige Britsche minister van luchtvaart. Nadat in Februari 1932 reeds het Good Year luchtschip ..Columbia", bij New-York was ver ongelukt, werd in April 1933 Amerika door 'n groote ramp getroffen, toen het grootste be stuurbare luchtschip, de „Akron" bij de kust van New-Jersey in een storm raakte, door den bliksem werd getroffen, in brand vloog en omlaag stortte. Van de 77 opvarenden werden er slechts vier gered. In Februari 1935 stortte het tweede groote Amerikaansche luchtschip de „Macon", ver moedelijk tengevolge van een constructiefout ten Zuiden van Montery in zee- Bij dit onge luk konden 81 van de 83 opvarenden gered wor den. o.a. de commandant kapitein Wiley, die ook de rampen van de „Shenandoah" en de „Akron" had meegemaakt en overleefd. Terwijl de wereld met ontsteltenis van deze rampen kennis nam, zagen de voorstanders van het „lichter dan lucht" met vreugde, dat het vertrouwen in het luchtschip, ondanks de bovenaangehaalde ongevallenlijst, geleidelijk toenam tengevolge van de succesvolle reeks vluchten met de in den loop van 1930 op de luchtschepenwerf te Friederichtshafen onder leiding van dr. Eckener gereed gekomen Graf Zeppelin". Na verschillende kleinere, vervolgens trans atlantische en zelfs wereldvluchten, werd in Maart 1932 begonnen met de instelling van een voorloopig veertiendaagschen regelma- tigen post- en passagiersdienst tusschen Frie- drichtshafen en Zuid-Amerika, aanvankelijk naar Pernambuco, later ook naar verdere Zuid- Amerikaansche hoofdsteden en in de zomer maanden naar Noord-Amerika, waar de lan dingen gewoonlijk gemaakt werden te Lake hurst, nabij New-York. In 1935 volbracht de „Graf Zeppelin" te Friedrichshafen gebouwd als L.Z. 127, zijn vijfhonderdste vlucht, waarvan meer dan hon derd over den Atlantischen Oceaan. In 1935 werd, na besprekingen tusschen de Luftschiffbau Zeppelin te Friedrichshafen, waarbij de Hamburg Amerika-lijn groote be langen heeft, en de Deutsche Luft Hansa, de X.'. - Het moment van de explosie van het luchtschip „Hindenburg", terwijl het trachtte te landen op de luchthaven Lakehurst. De, landingskabel is aan de neus van het luchtschip zichtbaar. (Becldtelegrafisch ontvangen foto.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1