S ZATERDAG 8 MEI 1937 DE VERNIEUWING VAN DE BINNENHAVENBRUG. DE WORSTELING IN DE RIJN- RIJNVAART. Een wagenveer zou geen uitkomst brengen. HET VERKEER VIA DE GEM. HANDELSINRICHTINGEN. Nederlandsche particuliere Rijnvaart centrale deed de laatste jaren reddend werk. Regeering heeft belangstelling voor dit groot economisch belang. DE VALSCHE BILJETTEN HOLLAND-BELGIË. Amsterdamsche en Rotterdamsche opkoopers zijn onschuldig. VERVALSCHINGSCENTRALE IN ANTWERPEN. VOOR ARME KERKEN EN MISSIËN. F DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. VERSTEKELING. PRIJSVRAAG „TUSSCHEN 5 EN 6". AQUARIUM-LIEFHEBBERIJ. Methyleenblauw tegen stippelziekte en witte punt. ROTTERDAMSCHE KATHOLIEKE „DAG VAN DEN ARBEID", Een laatste oproep. ROTTERD. HOFSTADTOONEEL. „Maartsche Buien". CENTRAAL GENOOTSCHAP. KAMPIOENSCHAP VAN R'DAM. INSCHRIJVING VOOR DE R. V. S. COLLECTE VOOR R.V.S. EN V.K.F. ROND ROTTERDAM MARSCH 40 K.M. NED. HANDELSHOOGESCHOOL. BURGERLIJKE STAND. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. lste klas klein biljart cadre. In Uwe vergadering van 26 November 1936 werd om prae-advies in onze handen gesteld, aldus schrijven B. en W. aan den raad, een aan U gericht adres van de Vereeniging „Ka- tendrechts Bqjang", houdende verzoek om ge durende den tijd, dat de Stieltjesstraat in ver band met de vernieuwing van de Binnenhaven- brug, afgesloten zal zijn, het voormalige wa genveer in de route Katendrecht-Veerhaven wederom in dienst te stellen en voor het ge bruik van het veer geen vergoeding te neffen- Een soortgelijk adres werd tot Uwen Raad gericht door den Bond van Patroons Goederen- vervoerders te Land, alhier, welke Bond dezer dagen de wederindienststelling van het wagen veer in een tweede adres opnieuw bepleit heeft. Tenslotte ontving ons College een verzoek van gelijke strekking van de Scheepvaart-Veree- niging Zuid. Naar aanleiding van deze adressen hebben wij de eer U het volgende mede te deelen. De duur der onderbreking van het verkeer bjj de Binnenhavenbrug, gedurende welke het wagenveer volgens het verzoek van adres santen weer in dienst zou moeten worden ge steld, wordt door den Technischen Dienst der Gemeente op 20 weken geschat. Het zal uwen Raad intusschen duidelijk zijn, dat de aanbevolen maatregel voor het verkeer met het schiereiland tusschen de rivier en de Rijnhaven, dat door de afsluiting van de Bin nenhavenbrug het zwaarst wordt getroffen, nog slechts een verre van bevredigende oplos sing geeft. De omweg naar den Rechter Maas oever blijft vrij groot en het gebruik van het veer, waarvan de capaciteit beperkt is, brengt zelve oponthoud mede. De kosten, aan de wederindienststelling van het wagenveer gedurende genoemde periode verbonden, worden op 35.000 4 40.000 ge raamd, waartegenover, zoo in dezen dienst overeenkomstig het verzoek van adressanten gratis wordt gevaren, geen inkomsten of, in dien tegen het normale tarief wordt gevaren slechts geringe inkomsten staan. Zou men het wagenveer op den Linker Maasoever willen laten varen naar de Wilhelminakade, dan zou dit ongetwijfeld het bovengenoemde schier eiland meer uit zijn tijdelijk isolement ver lossen, maar dan zouden de uitgaven nog stij gen met die van een aldaar aan te brengen steiger. Aangezien deze wel zeer hooge kosten een overwegend bezwaar moeten worden geacht, zijn andere mogelijkheden, welke tot verkor ting van den omweg voor het verkeer zouden kunnen leiden, onder het oog gezien. Zoo is nagegaan of het mogelijk was het verkeer be trekkelijk dicht btj de Binnenhavenbrug te laten passeeren via tot hulpbruggen ingerichte wagenveerbooten. Ook dit denkbeeld moest echter worden losgelaten .Afgezien van de hooge kosten, t.w. circa 24.000, zou de hin der voor de binnenvaart te groot zijn. Daarentegen meenen wij, dat een redelijke oplossing kan worden gevonden door toela ting van het rij verkeer op de terreinen van de Gemeentelijke Handelsinrichtingen, welke tusschen de Spoorweghaven en de Binnenha ven en ten Oosten van de laatste haven zijn gelegen. Het verkeer van de Rijnhaven N.O.z. kan dan, na de brug van de Spoorweghaven te zyn gepasseerd, via het Handelsterrein om de Binnenhaven heen rijden. Ter hoogte van de Entrepóthaven O.z. kan dit verkeer de Rose- straat bereiken. Aldus wordt de route Wil helminakade—Stieltjesplein, welke thans 850 M bedraagt en bij een omweg via Hillesluis een lengte van 3200 M. (bij gebruik van de luchtbrug van 3850 M.) zou krijgen, op 2000 M. gebracht. Voor het verkeer met de Rijn haven Z.z. en de Maashaven N.z. kan dit tra ject onder omstandigheden ook een verkorting beteekenen, doch verder Zuidelijk gelegen pun ten zullen voor hun verkeer met den Rechter Maasoever op den weg via Hillesluis blijven aangewezen. Deze is echter, voor wat bijv. de Maashaven Z.z. betreft, niet veel langer dan de route via de Binnenhavenbrug. Ook aan deze voorziening zijn intusschen eenige kosten verbonden .De bestrating zal bij de eischen van het doorgaande verkeer moeten worden aangepast, terwijl voorts ge rekend moet worden op meerdere kosten voor bewaking. Ten einde de laatste te beperken en het eenigszins afgesloten karakter van de handelsterreinen zoo min mogelijk te schaden, is het overigens wenschelijk dezen weg slechts tusschen 7 uur voorm. en 6 uur nam., en al leen voor vrachtauto's en personenauto s open te stellen .De langzaam rijdende sleeperswa gens, op welke het toezicht minder gemakke lijk is, zouden bovendien bij enkele vrij nauwe doorgangen op het Handelsterrein verkeers stremmingen kunnen medebrengen. De in totaal op ongeveer 6000 geraamde kosten kunnen gebracht worden ten laste van het voor de verbetering van de Binnenhaven brug aangewezen crediet. Verlaging veertarieven voor voet gangers en wielrijders. Wordt door deze oplossing zooveel als mo gelijk is tegemoet gekomen aan de moeilijk heden, welke het rijverkeer van de afsluiting van de brug zal ondervinden, de voetgangers, fietsers e.d. kunnen geholpen worden door een tijdelijke verlaging met 50 pet. van d- tarieven op het personenveer Leuvehaven- Prinsenhoofd—Wilhelminakade. De opneming van een tijdelijke bepaling in het tarief voor het vervoer op de personenveren zal daarvoor noodig zijn. Verwacht kan worden, dat ver meerdering van het gebruik van dit veer de derving van inkomsten wegens deze reductie zal goedmaken. In het nieuwe kantoor van de Nederland sche Particuliere Rijnvaart Centrale te Rot terdam werd Vrijdag een conferentie gehou den, welke bedoeld was om de pers en daar door het publiek eenigszins in te lichten omtrent het raison-d'être, de plannen en het bereikte resultaat van deze centrale De contact-comftissaris, oud-minister mr. T. J. Verschuur, heeft deze conferentie met den voorzitter der centrale, den heer Ham- merstein, duidelijk gemaakt hoe het groote doel, dat bij de oprichting voorstond, het be- keeringswerk van den schipper, zoodat hij zijn positie versterkt door zich te organi- seeren en niet in een hopeloozen concurren tiestrijd de geheele Rijnvaart kapot vaart, Inderdaad bereikt is. Men is er daarmede nog lang niet. Er zijn nog vele gevaren, die bestreden moeten worden en men kan den steun der regeering niet ontberen, maar de grondslag is gelegd en de centrale breidt zich, gezien o.m. het in gebruik nemen van dit nieuwe gebouw, flink uit. Nog nooit hebben de heeren zooals van daag het geval is, een feestelijken dag ge vierd, er is steeds hard gewerkt, aldus de heer Verschuur, die een uiteenzetting gaf van dit economisch zoo belangrijke werk, dat de centrale in de afgeloopen jaren ge heel op eigen kracht verricht heeft. Men heeft gedaan gekregen, dat de vijf groote R^n vaartorganisaties zich in 1933 vereenigd hebben. Twee jaar later kwam de overeenkomst met Duitschland, waarbij de Nederlandsche Rijnvaart dezelfde rechten verkreeg betreffende vrachtverdeeling als als de Duitsche en omgekeerd. De particu liere Rijnvaarders hebben hun eigen verzeke- ningskas, waarin door ruim 2000 georgani- seerden met hun 1% millioen aan tonnage 1% pet. van de vracht wordt gestort. Zij heb ben thans hun kantoren in eigen land, zoo wel als in het buitenland. Er is de groote moreele steun van de regeering, waardoor vertrouwen is geschapen, wat in de schip perswereld zoo zwaar weegt. Er is thans de steun, welken Waterstaat en de gemeenten in den vorm van vrachttoekenning bieden en er is tenslotte de financieele steun, welke in den vorm van een regeerlngsvoorschot, dat als maatschappelijk kapitaal van de cen trale fungeert, wordt gegeven. Maar het groote worstelwerk heeft de cen trale in de achter ons liggende jaren zelf gedaan. Men heeft de schippers gebracht tot hechte organisatie. Thans kan men zijn vleu gelen wat verder uitslaan en kan het idee der belangengemeenschap met de reeders, een Ideaal, dat nog wel eens wat te wen- schen overlaat, naar voren worden gebracht. Niet vergeten moet worden, dat de belangen der reeders feitelijk dezelfde zijn als die van de particulieren en dat deze tevens onze na tionale belangen vertegenwoordigen. Het is een levensbehoefte voor den een, dat de ander bestaat. Zoo is het thans van zeer groot be lang, dat de vloot zich heeft weten te hand haven, waarvoor groote offers moesten wor den gebracht, men denke maar eens aan de wachttijden van 120 tot 150 dagen per jaar, waarmede de particuliere schippers genoe gen hebben moeten nemen, welk offer (men had ook tegen afbraakprijzen kunnen gaan varen) de Rijnvaart gered heeft. Thans is deze vloot in de spitsmaanden nog maar am per groot genoeg. Ook de vrachten zijn zoo doende boven een bepaalde grens gebleven. Een groot gevaar voor den kleinen schip-, per is thans, dat de reeders weer gaan bou wen, vermoedelijk zelfs met Benasgelden, die feitelijk voor de zeevaart zijn verstrekt. De particuliere Rijnvaart, op wie de crisis thans nog op volle kracht drukt, stelt met dit gevaar voor oogen thans een bijzonder groot vertrouwen op^ de regeering. Een ver trouwen, waar zij ons inziens ten volle recht op heeft, gezien de moeilijkheden waarin hij alleen blijft staan (hypotheeklasten). Vertrouwen is voor den Nederlandschen schipper alles. De Nederlandsche schipper is, zooals de heer Verschuur het uitdrukte, de personificatie van al onze nationale deug den en ondeugden. Hrj is een beste kerel, maar hij moet kunnen varen. Laten de reeders een breed inzicht toonen in de nationale belangen, die zooals de con tact-commissaris zoo duidelijk uiteen zette, in een sfeer van eensgezindheid, die sterk maakt, moeten worden gezien. Een wel zeer verrassende wending is er gekomen in de zaak van de valsche entree-biljetten voor den wedstrijd Hol landBelgië op Zondag 2 Mei j.l. Ge bleken Is dat de A'damsche en R'damsche opkoopers onwetend hebben gehandeld en dat de vervalschingscentrale moet gezocht worden in Antwerpen. In samen werking met de Rotterdamsche politie heeft de Belgische politie twee mannen gearresteerd als verdacht van de versprei ding der valsche kaarten. De aangekondigde tentoonstelling der Ver eeniging van Eeuwigdurende Aanbidding zal niet "zaterdag en Maandag, doch Zondag en Maandag worden gehouden. Gistermorgen is de 17-jarige fietser F. J- van Berkum, wonende Asterstraat, in de Stieltjesstraat van zijn fiets gevallen, door dat zijn regenjas bleef steken tusschen ket ting en achterwiel. De jongen bleef bewuste loos op straat leggen, terwjjl hij een ernstige sr.ijwonde had bekomen boven het rechter oog. Per G.G.D. is hij vervoerd naar het zieken huis aan de Coolsingel. Om kwart voor acht gistermorgen is de 18-jarige A. Visser, wonende Pijperstraat, in de Jonker Fransstraat met haar fiets ge slipt Het meisje' bekwam een vermoedelijke hersenschudding en is ln het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Met het ss. „Ioannes Efmbeericos" is als verstekeling uit Dakar meegekomen de 17- jarige A. F. Hij is ter beschikking gesteld van den vreemdelingendienst. In de afgeloopen week werd in het Capitol- Theater vertoond de film „Tusschen vijf en zes". Aan deze film was een prijsvraag ver bonden. Hierop zijn ruim 800 inzendingen binnengekomen. De jury is gistermorgen bijeengekomen om deze inzendingen te beoordeelen en kwam tot de bevinding, dat vijftien personen den juisten lijd hadden gevonden. Deze was n. 5 uur 16. Deze tijd was vorige week door de jury op gesteld en in gezegelde enveloppe gesloten. De eerste prijs werd toegekend aan Anth. Wind. Bloemkweekerstraat 80; de tweede aan mei C. Schimmer, Cath. Beersmansstraat 3b. Verder de 3de aan D. Ubas, Pupillenstraat 376' 4de aan wed. C. Vrugt, de Vliegerstr. 50; 5de' aan W. J. Visser, Mathenesserdtjk 19 b; 6ós aan J. Oberstein- de VUegerstraat 52 b; 7de aan M. Bosman, Doedesstraat 64; 8ste aan mej. A. Lambrechtse, Hooidrift 149; 9de aan mej. K. Engeringk, N. Binnenweg 273; 10de aan J. Damman Willems, Zwaerde Croon- straat 53 b; 11de aan C. W. Horstman, Cornells Trompstraat 84, Delft; 12de aan B. J. Stolk, Lange Haven 115, Schiedam; 13de aan mevr. J. Heijmans, Patrijslaan 10. den Haag, 14de aan C. W. H. Purshel, Hooidrift 78 a15de aan W. Jongste, Bet je Wolf straat 6. Al deze goede inzenders ontvangen een Pontlac-horloge. Bovendien waren er nog twee disponibel, welke bij loting onder de elf personen, die 5 u 17 hadden toegezonden, toegewezen wer den aan W F. van Os, Multatultstraat 42 b en D A Brèedveld, Wallisweg 11 a. Behalve deze hoofdprijzen waren er nog een honderd andere prijzen, welke zyn toege kend aan de inzenders van 5 u. 11 tot 5 u, 20. Zooals men weet werden Zondag j.l. door de centrale recherche hier er stede in ver band met den verkoop van valsche entree biljetten voor den wedstrijd HollandBelgië 12 Amsterdamsche en Rotterdamsche op koopers aangehouden en op het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. In den nacht van Zondag op Maandag werden te A'darn nog vier opkoopers gearresteerd en zoo had de politie dus in totaal 16 arrestanten Uit een verhoor, dat hun werd afgenomen deelden de opkoopers mede, dat de valsche biljetten uit Antwerpen afkomstig waren en dat de kaarten daar door hen waren gekocht. De opkoopers beweerden echter niet geweten te hebben, dat de kaarten valsch waren. De Rotterdamsche politie die het onderzoek leid de, nam dit echter nie>t zoo maar aan en de 16 arrestanten bleven op het hoofdbureau. Inmiddels werd in Amsterdam nog een opkooper gearresteerd, die drie valsche bil jetten had verkocht. Deze man weigerde aan de Amsterdamsche politie eenige inlichting te geven en ook hij werd op transport gesteld naar Rotterdam. Naar Antwerpen. Woensdag j.l. heeft de Rotterdamsche Cen trale Recherche zich begeven naar de Schel- Uestad teneinde een onderzoek in te stellen naar de waarheid van de beweringen van de Amsterdamsche en Rotterdamsche opkoopers. Er kon echter niet zoo direct worden ingegre pen en eerst nadat de Rotterdamsche politie haar verklaringen had afgelegd en daarvan procesverbaal was opgemaakt kon het onder zoek in samenwerking met de Belgische poli tie worden voortgezet. Al heel spoedig bleek, dat' de gearresteerde Amsterdamsche en Rotterdamsche opkoopers waarlijk onschuldig waren. Zij behoorden niet tot de bedriegers, maar tot de bedrogenen. On- middelijk werden de arrestanten dan ook op vrije voeten gesteld. In de vier Amsterdammers, die in den nacht van Zondag op Maandag waren gearresteerd alsmede in den opkooper, die het laatste werd geoarresteerd vond de politie een schakel voor een verder nauwgezet onderzoek. Dit onderzoek had Donderdag jl. plaats. Verschillende huiszoekingen werden gedaan, doch het resultaat was nihil. Men had echter verschillende aanwijzingen dank zij mede de gegevens, die waren verstrekt door da, aanvankelijk gearresteerde Am ster dammers en Rotterdammers, tegen den hm derlandschen verzekeringsagent in Antwerp woonachtig den 44-jarigen C. K. en tegen den Belgischen lichtgewichtbokser F. M., die ook in Antwerpen woonde. In het café ,,'t Kampioentje trof de poli tie de beide mannen aan en zij werden gear resteerd. Huiszoekingen, die bij de genoemd heeren" werden gedaan, leverden echter gee resultaat op. Toch werden zij naar het par ket overgebracht. Zij ontkenden echter ie uitstaande te hebben met deze valsche entrêe- biljetten-affaire, hoewel zij pertinent door d Amsterdamsche opkoopers, op de foto's di- werden getoond, werden herkend. Confrontatie Enkele Amsterdamsche opkoopers vertel den, nadat zij met de beide arrestanten waie geconfronteerd, dat zij met den twee manne waren samengekomen in een café in Antwe - pen. Zij vertrouwden echter de zaak niet e kochten derhalve geen kaarten, omdat he vrij zeker was, dat men met valsche entree biljetten had te doen. Deze Amsterdamsche opkoopers hebben zich zoo spoedig mogelijk weer naar Amsterdam begeven teneinde hun collega's te waarschuwen niet in te gaan op oe aanbieding van den Nederlander en den Eelg te Antwerpen. Zij kwamen echter te laat in Amsterdam terug en de andere opkoopets waren reeds onderweg en zij zijn er in ge vlogen met het gevolg, dat zij eenige dagen m afrest hebben gezeten. Zelfs bij de confrontatie ontkenden de beide arrestanten aan deze zaak schuldig te zijn. Op den Nederlander C. K. werd bovendien nog een valsch paspoort gevonden. De aanwijzin gen tegen den Nederlander C. K. en den Be g F. M. zijn van dien aard, dat zij in verzeker de bewaring worden gehouden. Vast is komen te staan, dat de valsche en- trée-biljetten in België zijn gemaakt en W Antwerpen zijn verkocht. Het onderzoek zal intusschen door de He glsche politie in samenwerking met de Neder landsche politie met kracht worden voort gezet. Naar wij vernemen hebben slechts 43 per sonen kans gezien met een valsch entrée-bil- jetten de contróle te passeeren. Het resultaat is dus gelukkig wel gering geweest. In de zaal ,.De Vereeniging" aan de Ged. Botersloot heeft de Aquarium- en Terrarium- vereeniging „De Natuur" een drukbezochte vergadering gehouden, waarin door, één der bestuursleden een voordracht gehouden werd over het onderwerp: „Wat vinden we aan het Strand?" Alvorens hiermede werd aangevangen, werden door verschillende leden mededeelin- gen gedaan over hun ervaringen met het mid del ter bestrijding van de stippelziekte of Iehthyophthiriasis: Methyleenblauw. De heer Houtzager vertelde, hoe hij vorige maand in een kweekbakje met jonge Barbus titteya. waarin ook een aantal jonge guppen (Lebis- tus reticulatus) rondzwommen, de gevreesde „Stippelziekte" ontdekte. De visschen waren ondergebracht in een lange kweekbak, waar van een deel afgeschoten was. Juist had de heer Houtzager gehoord van de goede resul taten met „Methyleenblauw tegen Stippel ziekte" bereikt, en hij besloot het ook te pro- beeren. Het resultaat was uitstekend. Van de jonge vischjes, die pas een lengte van onge veer 12 m.M. hadden bereikt, bleef een groot deel in leven, terwijl de in het andere deel van den bak verblijvende volwassen dieren, die eveneens aangetast waren, er geen enkele stierf. Een ander lid, de heer van 't Veer, ver telde, hoe hy zijn aquarium een groote schoon maakbeurt gegeven had en nadat alles klaar was, en de visschen er weer ingebracht wa ren, ontdekte hij de gevreesde „Witte punt". Direct werd het Methyleenblauw toegepast met het gevolg, dat alle visschen genazen en er geen enkele stierf. Tot zijn groote verwon dering zetten de Maanvisschen, twee dagen nadat het geneesmiddel was toegepast, en het aquariumwater nog geheel blauw was, eieren af, die niet beschimmelden, maar normaal ontwikkelden. Jammer genoeg aten de oude Maanvisschen, toen de jongen op uitkomen stonden de eieren en de reeds uitgekomen jongen op. Ook de heeren Lamping en van Seters vertelden van de goede resultaten, zoo dat wel aangenomen mag worden, dat dit •middel voor de aquariumliefhebbers van groote waarde zal blijken te zijn. Eén der aan wezigen meende, dat de planten er onder te lijden zouden hebben, hetgeen door den heer Lamping, die juist met het oog daarop aparte proeven met planten genomen had, ontken nend werd beantwoord. Hierna werd overgegaan tot de behandeling van de voordracht voor dezen avond, die door een groot aantal lantaarnplaatjes werd toege licht. Aan de hand van de beschrijving van prof. dr. Horst Wacrt (Nederlandsche bewer king C. van Duyn Jr.) voerde de spreker zijn gehoor langs het Noordzeestrand en vervelde van de vele dieren, die bij eb op het strand achterblijven, zooals mosselen, zeesterren, heremietkree'ften, die in de schelp van de wulk leven, en niet zelden op die schelp nog één of meer zeerozen (Actinia's) meevoeren waarmede ze in symbiose leven. Achtereen volgens passeerden garnalen, platvisschen, het kleine Tobiasvischje en vele anderen de revue. De intéressante causerie werd met groote aandacht aangehoord, en de zeer mooie foto's gaven een dcidelijke toelichting tot het gesproken woord. Een luid applaus dankte den spreker. Tot slot volgde nog een geanimeerde be spreking over verschillende onderwerpen, de aquarium-liefhebberij betreffende, waarbij men gelegenheid had van zijn ervaringen te vertellen. Het 'geheel was weer een welge slaagde avond. Aan den vooravond van den eersten Rotter- damschen „Dag van den Arbeid", past een laatste algemeene oproep. De vele voorberei dingen, die aan zoo'n experiment verbonden zijn, naderen hun voltooiing. Het bestuur van den R. K. Volksbond heeft, met zijn geestelijk adviseur, rector H. J. Kuyper en den, op so ciaal terrein al zoo dikwijls naar buiten ge treden pastoor van de Boschjeskerk, pater Hase O.F.M. en zijn medewerker, pater Gia- notte O.F.M., dag aan dag gezwoegd. De R K Vakafdeelingen lieten, door haar welhaast algemeene spontane medewerking wederom eens zien, dat strijd om materieele voórdeelen wel een harer voornaamste, doch lang niet haar eenigste oogwenk is. De Ka tholieke Pers toonde, door ongelimiteerd openstellen van de kolommen, dat het haar ernst is, met de bevordering van het gods dienstig leven van ons volk. Er waren nog ve len, die intensief medewerkten. De voornaam ste factor echter is, de massale bijeenkomst van de Rotterdamsche Werkers. Niemand hunner meene, dat hij uitgeschakeld wordt of dat de „Dag van den Arbeid" ook niet voor hem zou bestemd zijn. Hoofdarbeiders, bedien den, arbeiders, geschoolden en ongeschoolden, ook, ja juist, de werkloozen worden a.s. Zon dagmiddag 2.30 uur n.m. in de Boschjeskerk verwacht. Ieder brenge een stuk gereedschap mede, opdat de Arbeid, die onmisbare bron om te voorzien ln redelijke levensbehoeften, gezegend kan worden in de werktuigen. Deze zegening zal geschieden door den Hoogeerw. heer kanunnik J. W. v. Heeswijk, die als De ken van Rotterdam hierin tot uitdrukking wil laten komen, welke hooge waarde onze H Kerk aan den arbeid hecht. Men beschou- we 't met als 'n kijkspel. Daardoor zou de han deling slechts onheiligd worden. Beseft de waarde Rotterdamsche katholieke werkers, vooral de georganiseerden, doch eveneens de ongeorganiseerden, van de zegening van den arbeid en het stellen van den arbeid onder de schutse van Moeder Maria en den Patroon van den arbeid, den H. Joseph. Die dat doen, hielden in den afgeloopen week, onder het Maria-Lof in hun parochie-kerk de novene, hooren de daartoe in hun parochieblad aange geven H. Mis bij voor de werkers, a.s. Zondag en naderen onder deze H. Mis, indien moge lijk tot de H. Tafel en zorgen, dat zij uiterlijk 2.45 uur in de Boschjeskerk aanwezig zijn met een stuk handgereedschap bij zich. Ruim 2000 personen kan de Boschjeskerk binnen haar muren ontvangen. „Maartsche Buien", een fantastische sa tire van Harry Wagstaff Gribble, vertaald aoor Bets Ranucci-Becltman, is door leden van het Ver. Rotterdamsch Hofstad-tooneel Donderdagavond voor het eerst weder in den Grooten Schouwburg van Rotterdam ten too- neele gevoerd, nadat het stuk indertijd met leden van het „Vereenigd Tooneel" zijn Ne derlandsche première heeft beleefd. In het kort deA inhoud van deze fantasie weergeven is ondoenlijk. Daarvoor doet het stuk zijn naam te veel eer aan: de gebeurte nissen wisselen elkander af als regen, hagel en zonneschijn op een dag in Maart. De vertaalster van deze dolle satire, Bets Ranucci-Beckman, vervulde opnieuw de rol van mevrouw Janet Rodney, terwijl zij zich tevens belast had met de regie, een taak, welke zij op voortreffelijke wijze heeft ver vuld, waardoor het geheel nog aanmerkelijk aan vaart en aantrekkelijkheid heeft gewon- De vijftiende ronde bracht van de 8 partlï®* niet minder dan 5 hangpartijen, hetgeen de spanning doet verhoogen. Nog twee ronden zij voor den boeg en de kansmakende spelers Jan- neman en Ham zijn bijna uitgespeeld. Ham onderbrak tegen v. d. Bergh m een gunstiger positie en hij heeft nog een verloren partij tegen Linnegin in 't zicht. Hij kan dus eindigen op 22 punten. Janneman—v. d. Waals werd eveneens in een moeilijken stand afgebro ken. Men acht Janneman te zullen £ian winnen. Hij heeft dan nog te kampen met Olsen en kan 23 punten bemachtigen. Derhalve zijn deze par tijen van grooi belang. Olsen profiteerde van een positiefout van Hagenaars, waardoor hij schijfoffer afdwong. Niettemin kan Hagenaars de partij wel remise houdenè De Haas zal ver moedelijk zijn partij van Kinnegin weten te winnen. Eèn der mooiste partijen van den avond. Regouw verzette zich tegen la Rondelle, liep in een damzetje en gaf meteen op. Boosten wist wederom te winnen, nu van de Korte en maakt nog een goede kans op de derden prijs. Blom wist met Constant's kampioen v. d. Doe een puntenverdeeling te bewerkstelligen, terwijl Levie zijn achtste hangpartij kreeg, nu tegen v d. Veer. Het recht om volgend jaar direct in den eindstrijd te worden geplaatst door 55 pet der punten te bemachtigen zal met worden verworven door de Bruyn, Levie en de Korte. De andere spelers hebben nog kans om 55 pet. te bemachtigen. Definitief reeds verwierven het recht Ham, Janneman en de Haes. Dinsdag 1 voortzetting. Nog altijd bestaat er gelegenheid om kin deren voor deelneming aan de R.V.S. te laten inschrijven. De uitzending geschiedt geduren de 15 dagen van de groote vacantie, vallende in 3 weken, naar Hoek van Holland. Van de ouders wordt een bijdrage in de kosten gevraagd: voor 1 kind moet gestort worden 4; voor 2 kinderen 6; voor elk kind meer 1 meer. Dit zijn minimum-by- dragen. Ze kunnen in termijnen om de 14 da gen gestort worden. Voor kinderen van 10 jaar en ouder worden ook groepen gevormd, die gedurende 2 weken te Hoek van Holland blijven. Voor deelneming aan deze groepen is de minimum-bijdrage thans nog 10. Bij de indeeling ln groepen wordt er reke ning mee gehouden, welke soort scholen de kinderen bezoeken, n.l. een openbare, een Pro testant bijzondere of een Roomsch-Katholiek bijzondere school. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore der R.V.S., voormalig Raadhuis, in gang Kaasmarkt 4, op Woensdagavond tus schen 7 en 9 uur of per telefoon >no. 15136. Gelegenheid tot aangifte bestaat Zaterdag 8 Mei, 's avonds tusschen 5.30 en 7 uur ln de volgende schoolgebouwen; Bilderdykstraat 90; Boomgaarddwarsstraat 15; Boschpolderplein 16; Brabantschestraat 12; Chr. de Wetstraat 35; Ericaplein 15b; Hooidrift 72; Oostvoorn- schestraat 10; Oranjeboomstraat 109; Rust hoflaan 56; Sint Janstraat 10; Speelmanstraat 20; Vorkstraat 5, waar eveneens nadere in lichtingen te bekomen zijn. Bij den wedstrijd Feijenoord—P.S.V., dia Zondag a.s. in het Feijenoord-stadion gespeeld wordt, zal door het Vacantie-Kinderfeest en de Rotterdamsche Vacantieschool een collecte gehouden worden. Moge de opbrengst beide instellingen in staat stellen een aantal Jeu» dige Rotterdammertjes van bosch en strand te laten genieten. Hedenmiddag om drie uur en Zondagmor gen tien uur zal op het Marconiplein alhier de start plaats vinden van den Rond-Rotter- dam-Marsch over 40 K.M., dien de Rotterdam sche Wandelsport Vereeniging (R.W.V.) onder auspiciën der N.W.F. organiseert. Het par cours loopt van daar naar de Schiemond. Hier varen de deelnemers over naar de Heyplaat om langs de Waalhaven via den Smeetiand- schen dijk naar het veer te IJsselmonde wandelen. Langs de Oude Plantage £a Ter_ dan rond den Kralingschen Plas naar - bregge en over Hillegersberg, Schlebro Overschie naar het beginpunt terug- marsch binnen 8Va uur volbreng^ emWeem als herinnering een medaille me van „Herlevend Rotterdam". jbl.en„ der uitvallers tijdig den marsch volbiengen, ontvangen een extra-prijs. Bovendien wordt de grootste NW.F.-groep voor een jaar houdster van den Ed Laurens wisselbeker, die in 1934 door Dl O. (Delft), in 1935 door W.LK. (Rot terdam) en in 1936 door D.K. (Rotterdam) werd gewonnen. 'Tot een half uur voor den afmarsch is het startbureaü in Alhena aan den Mathehesserwég nabij het Marconiplein voor nieuwe inschrijvingen geopend. De Rot terdamsche Wandelsport Vereen. (R.W.V.) heeft ook bij dezen marsch de medewerking gehad van het Rotterdamsche y.V.V.-bestuur. Het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies heeft ditmaal zijn 450 afdeelingen in jaarlijksche algemeene vergadering te Rotterdam bijeengeroepen op heden. Aan de vergadering gaat een ontvangst door het Gemeentebestuur van Rotterdam op het Raadhuis vooraf, als blijk van belangstel ling in het werk ter wille van het zwakke klDe agenda der vergadering bevat de gewone punten als verslagen en verkiezingen. In be handeling komt verder het rapport eener commissie, die tot taak had te onderzoeken op welke wijze het meest economisch en doel treffend in het verstrekken van kleeren aan uit te zenden kinderen kan worden voorzien. Dit vraagstuk is, naar het oordeel der com missie, zeer dringend geworden, omdat veelal do uitzending van zwakke kinderen wordt belemmerd door het gemis aan voldoende kleeren, wat een bij uitstek crisisverschijnsel wordt genoemd. Een herziening van het huishoudelijk regle ment is verder aan de orde. Na afloop der algemeene vergadering zullen de bezoekers der vergadering een bezoek brengen aan het koloniehuis „Ons Genoegen" te Oostvoorne. nen. In de andere rollen traden op Adrienne Canlvez, Enny Meunier, Dirk Verbeek en Paul Steenbergen. Het gegeven in het stuk zelf. benevens ver schillende grappen, welke c'. ersonages suc cessievelijk debiteeren, kun len ons, ondanks het uitmuntend spel, er niet toe brengen, een warme aanbeveling te schrijven. Voor vol wassenen echter behoeven we, naar ons oor deel, geen bezwaar te maken, ROTTERDAM, 7 Mei. Geslaagd voor Docto- raal-examen in de handels-Wetenschap de hee ren H. de Jong, en J. M. Tanis. Geslaagd voor candidaatsexamen ln de han delswetenschap de heer Ir. B. B. C. Felix. Aangiften van 7 Mei 1837. BEVALLENK. v. Veen geb. Beun z C v.' Akelyen geb. Wtjgand z. S. G. Molenaar geb. v. Vliet z. C. C. v. d. Woerd geb. Nagte- gaal z. M. Soet geb. Schouten d. E. G. Pierens geb. ten Broeke z. C. Muishout geb. Biesheuvel z. A. de Winter geb. Janssen d. K. Prins geb. Hage d. J. M. de Lat geb. v. Hengst z. A. C. Degenaar geb. Tiggelman z. M. G. Leemans geb. Corsten d. L. Quak geb. Noordermeer z. P. Keijser geb. Oosten z. F. G. v. Rosendaal geb. v. Herpen z. D. Noordzij geb. de Haas d. W. Simonides geb. Kemp z. R. Broeders geb. den Boer z. L. v. d. Adel geb. de Vries z. M. J. R. Fran sen geb. v. I-iarmelen z. J. Waarts geb. Bode- gom z. C. de Korte geb. Thoonsen d. P. v. d. Heul geb. Maasland d. P. J. M. Knoester geb. Kuyt d. F. .J. C. M. Wesselingh geb. v. Leuven d. A. Ulderlnlt geb. Me(jers d. E. P. Yark geb. Slegt z. D. Jungheim geb. da jong d. P. v. d. Steen geb. Taal d. P. H. D. Koldijk geb v. d. Velde z. M. M. Boetje geb. Torenvliet z. M. J. C. Verweij geb. v. d. LeeuW z. P. R. Sehuller geb. Scherbeijn z. J. Jongejaan geb. Reijngoud d. G. Edelman geb. Vollemans d. J. M. C. Post geb. Vander- Jeught z. H. Deelstra geb. Reinhoud d. J. G. Diener geb. Stole d. C. Hendriks geb. Spruljt z. A. J. v. Bodegraven geb. Gouds waard z. N. v. Varik geb. Rappel d. A. A. Pasman geb. Beaufort d. J. G. v. Heels- bergen geb. de Man z. L. de Winter geb. v. Dujjvenboden z. A. P. Nijhuis geb. Addeson z. P. v. WOgerden geb. Deij z. J. Bestebreur geb. Nooordermeer d. T. E. Bal geb. Boon stoppel d. C. M. Riemers geb. Savenije z. H. v. Eek geb. Borsboom z. ONDERTROUWD: H. J. Hebiy jm. 22 J. en C. Hooghuis jd. 21 j., Texel G. Anker 28 j. en E. P. Lindenbergh 22 j., Maaskade 62a *L "Bekker 28 j. en C. Goppel 26 j., Essenburgstraat MV, R TT TUflnrVri '>rï 4 T f~* r-»« 4.™ Oft Ditmaal wordt het kampioenschap van Ne derland lste klas klein blljarU£„ hat clublokaal van de bUjartvereenigmg^ Stadion gevestigd in de bovenzaal vrspeel5afé"restau" j K Kohier Amsterdam, J. v. Loon,, A. T Vc on Kooien, allen uit Bergen op Zoom, F Poyck Kerkrade, J. Hendriks en F. Nord- hausen, beiden uit Valkenburg en M. van De venter uit den Haag. De instructeur van Caland, Gehrels, heeft het wedstrijdterrein" een feestelijk karakter ge geven door een fraaie vlaggenversiering. Gistermiddag heeft de heer H, Peters, voor zitter van de organiseerende vereeniging Sta dion als verte§enwoordiger van den Neder landschen Biljartbond, de spelers welkom Sf' heeten, alsmede de verdere aanwezigen- J vertrouwde, dat de deelnemers {raaien strijd te zien zouden geven in nooi. Na de opening met dit offlcleele tlnti e ro - ken de spelers naar de drie ta" fels, die, we mogen het wel dir keDeigBeVrgreTS ZooSar J^deed dezen eersten dag al U1 gn 148_ oo\ H^driks uit' Valkenburg ^erde 2ich ge ducht door zijn serie van 166, de hoogste van 0 Voof' de vierde serie boven de 100 zorgde Poyck uit Kerkrade met 144. De middagpartijen. De uitslagen van de middagpartijen lulden als volgt: Van Loon 300 26 81 11.53 Jacobs 300 26 141 11.53 Hendriks 300 12 82 25.— Nordhausen 132 12 43 11 poyck 300 19 144 15.79 Kooien 139 19 24 7.32 Een belangwekkende partij, was die tusschen van L0011 en Jacobs. Na 26 beurten had van Loon de 300 vol. Jacobs benoodigde toen nog14i punten en ziet hij bestond het deze te pro ceeren ook, zoodat het remise werd. Kohier 224 32 29 7.— v. Deventer 300 32 Van Loon 285 28 54 '10.17 Kooien 300 23 49 mi Povck 282 22 79 1282 Nordhausen'":300 22 44 13.63 De avondpartijen. Jacobs Kooien Hendriks Poyck Kohier Nordhausen Jacobs IVan Deventer Van Loon 12 148 25 12 50 17.58 300 8 166 37.50 8 78 19.37 192 2R 39 10.71 300 28 39 10.71 154: 13 103 11.85 13 61 23.08 15 23 6.— 15 80 20.— L-iUK-itei* ks j. en v_;. ^oppei j.« JGaSBeuijurg» 33b B. H. Blanch 1 26 j. en J. C. Ditmer 2ö j.. Riet vink.straat 10b J. J. Bout 26 j. en N. Ryke 29 j.. Oostmaasstraat 82b T. Coe'nen 23 j. en K. Kuiper 19 j., Goudscheryweg 188 D. van Dalen 25 j. en M. Torti 21 j., Da Costaatfaat 31a H. J. Dammers 30 j. en H. J. Boelee 23 j„ Maurit.sstraat 5a J. G. M. van Dongen 24 j. en J. V. E. Donclters 21 j., Vorst (België) A. J. Erlcens 25 j. en L. M. Schumann 23 j., Adrianastraat 81b J. A. Gelijnse 29 j. en H. Sperling 25 j., Schoonebergerweg 69 T. W. Gieles 22 j. en H. Seelbach 24 j., Voorburgstraat X04c H. J. Goedhart 29 j. en M. J. van Veen 24 j., Linker Rottekade 79b A. Groeneweg 30 j. en A. P. va.n Deurzen 28 j., Calandstraat 24 J. Guddee 24 j. en M. van Bremen 22 j., H. Sorehstraat 30a C. Hakman 28 j. en H. Steen- ge 24 J., Nassaustraat 72a G. M. A. van Har- melen 27 j. en R. Nieukerk 25 J„ Dabliastraat 32a J. A. van Hattem 25 j. en H. J. van Eeno 21 J., Soetendaalscheweg 65b. C. Herman 32 j. en J. van der Most 31 J., Nieuwe Kerkstraat 81c J. van den Heuvel 25 j. en W. J. de Graaf 20 J., Schieveenstraat 33b W. van der Hoek 27 j. on L. L. Klompenhouwer 31 j., Adriaan Mil- dersstraat 15a J. Hoogstra 27 j. en W. Krupp ■n 1 Oostplein 14 L. Jacobs 24 J. en J. ven der Velde 23 j„ 2e Diergaardestraat 8 J. Jongste 23 j. en G. W. van der Heide 22 j.. Dui venvoordestraat 55b J. F. D. van Joolen 28 j. en J. Veltkamp 29 J., Amsterdam W. F- Kalb 29 j. en T. Pouw 29 j., Vletstraat 66a 1. C. Kamp 26 j. en L. Lander 26 j.. Schieweg 233a P. D. Knol 28 j. en A. M. de Knegt 26 j., Rodenrijschestraat 61b B. M. J- W. Koops -Endebak 24 j. en A. M. Roggeveen 24 j„ Hille gersberg H. Kroon 24 j. en M. Dekker 22 1, H DuUaertpleln 45b I. de Lange 23 j. en N. Hordijk 23 j., Dreef 57 W. Los 28 j. en A. p Groen 27 j., Schiebroelc W. G. J. van der Linden 25 j. en H. P. Los 23 j.. Vondelstraat 3a N. de Jong 29 J. en J. M. Ruvers 29 J., Haarlem J. A. H. M. van Schyndel 32 j. cn C. A. M. van Winkel 26 j., Amersfoort J. M. Stemvers 26 J. en G. B. de Jong 24 J., Los ser J Beijaars 25 j. en C. M. van Lieshout 24 J., Beukelaarstraat 63b W. F. Madlener ges. 37 j. en M. 1-1. Schuitemaker wed. 33 j., Joseph- straat 8b A. Molenaar 24 j. en E. D. van Zandwijk 22 j., Hudsonstraat 109c D. Prud- bomme van Reine 30 j. en A. J. van Wieferen 33 j„ Utrecht J. K. van Reede 20 j. en J. Snijders 19 j„ Crispiinlaan 58a M. Roodenburg wed 37 i. en J. van Essel wed. 35 i Nadorststraat 6b H. J. de Rouwe 29 J. en M. Gruppelaar 25 j., Hoogvlietstraat 44a J. J. Sjouke 21 j. en J. Swaan 19 j, 2e Kiefho traat 20 - rink 22 j„ en A. D. Rotrr er 23 42b E. Stuij 24 j. en M. Helbers 22 j„ G. V„ d. Lindestraat 89b A. Swanevelt 25 j. en A. -UT im rt T onn 9F. i Rondolfl.ELTl <.-9a J. IJ-1 Swart 24 j en A. M." Hogedoorn 20 j., Heer Ker- stantstraat 74 - A. Tulp 28 j. en J. Rotte 21 J- Hortensiastraat 24 - M. S. Vermeulen 26 j. c™ J M. Bal 23 j„ H. Costerstraat 17a C. Vis ser 27 1. en F. van den Ouden 20 j., Bloemstra» 7a A. L. J. van Vliet. 24 j. en M. Brugman 22 j., Gashouderstraat 7b A. D. Vis 24 en J. A. Ernst 24 j„ Goudseheweg 38a H. van der Wal 27 j. en P. E. H. M. Pouwels 29 j.. Gr. Kerkplein 2a A. Weatmaas j» J., VTl J\CI 1V.|J1CH1 e-cr. „.«u en G. Eger 20 J„ Schiedamscheweg 259 J. A. van der Wiel ges. M 27 Zomerhofs.raat 25 Lambertusstraat Len w F C Wittenborn 27 j. en I. A. L- ïtaMM l'. Maïbenesseriaatl 187 - J. B. A. 6° wuf 32 1. en J. C. Homan 34 j„ Nicolaas Za«- slraat. 12a - G. van der Zalm 26 j. en C. van der Schans 22 j.. Riederlaan 82b L. Bounmn j. en A. M. Boom 22 j., Ruilstraat 3a. O. Gtoudie 26 j. enW. H. Verloop 24 Almondc- straat 18a T. Kruit 26 j. en .T. P. van den Berg 23 j., Polslandstraat. 96a - C. A. Riiken 28 j. en J. C. Schepes 27 j., Beverstraat 121b D. van den Oever 29 j. en S. G. U. Waller 21 j., Kerkhoflaan 74b H. den Besten 19 j. en T. Heinsman 18 j Catharlnastraat. 21b M. van Driel 29 j. en A. Eggner 29 J„ Van de. Leckestr. 24ba. C. Kleijn jm. 24 j. en H. de Jel jd. 22 J. Jan van Vuchtstraat. 11 A. OHi jm. 26 j. en T van Ieperen jd. 28 j.. Brederodestraat 5a A, Plomp Jm. 25 j. en C. J. Bout jd. 23 j.. Struisen- burgdw.straat 29 D. Veerman jm. 24 j. en u. Oomens jd. 20 j„ Raephorststraat 55b. GEHUWD- J. H. Niehorsten jm. 26 j. en M. E. Lagaaü jd. 20 j. T. Bulk Jm. 48 j. en A. Goor jd 48 j - J. j. F. Blom jm. 32 j. en A. de ^OVERLEDEN: P. Milder vr. vau H. V. Klave- -4 t p Spruit wede. v. L. Uittenbogaara 73 1 P Kalkman wede. van A. v. I.Tperert v t F D Hinke m. van S. Sommeling 64 t B Dam m. van P. v. d. Schee 55 J. - M Dieman wede. v. A. Ponsen 71 j. P. Nan- nïflg m. van M. A. Eilsen 47 J. A. Buitelaar vr- v W Rodenburg 62 j. W. Wambach wedr. v- f. M. Slbendregt 80 j. - C. Mnntz Z. 4 - L E. M. Sas Römor vr. v. H. J. T. Hiemcke 35 1- W P Stark z. 9 j. J. v. d. Ende wedr. v- J S. Teiigeler 89 1. C. J v. Gastel wede. V. Ver A 83 J. F. J. Fortuin z. 4 J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2