WAAR DE LUCHTREUS VIEL. H' DE OPSTAND IN CATALOiME BREIDT ZICH UIT. C buitènlandsche Tragisch schouwspel op plaats der ramp. de Kapt. Lehmann sterft aan zijn wonden. De steden Figueras en Gerona door anarchisten bezet. KRONIEK. GROOTE DEELNEMING IN DUITSCHLANDS ROUW. MOLA BEHEERSCHT HET SOLLUBE-GEBERGTE. 'T PAUSELIJK ANTWOORD AAN BERLIJN. Scherp omlijnde weerlegging der Duitsche nota. GODLÖOZEN-PROPAGANDA IN DE SOVJET-UNIE. ZATERDAG 8 MEI 1937 LAKEHURST EN SPANJE. I^enlc er aan: 9 tot 16 Mei Week van gebed ®n °^er voor de Koloniale Missies Nieuwe verhalen van ooggetuigen. VERHALEN VAN OOGGETUIGEN. «Uïï*m ae .vcrtujM» HET ONDERZOEK NAAR DE OORZAAK. Gevecht met Valencia-troepori bij Tortosa. DE H. VADER BETUIGT ZIJN DEELNEMING. -.Condoleances van andere zijden. DE VERSLAGENHEID DUITSCHLAND. IN HET AUTOBUSCONFLICT TE LONDEN. Kans op hervatting van het werk op Zondag a.s. PROF. milani door den paus GERIDDERD. Thans officieel aan partij- en staats organisaties aanbevolen. mgr. RUCH BLIJFT BISSCHOP VAN STAATS BURG. Met diepe ontroering zullen allen verno men hebben van de ramp, welke in een bijna ondeelbaar oogenblik het trotsche en mach tige luchtschip, de „Hindenburg", getroffen heeft. Stormen en noodweer had het op den Oceaan getrotseerd; vlak bij den landmgs- mast stortte het plotseling als een brandende fakkel neer. En velen, die na een zeer bewo gen reis reeds de vèrligè haven zagen, kwa men in de vlammen om. Onze oprechte deelneming gaat uit naar de slachtoffers dezer catastrofe; naar hen, die op dit oogenblik met verschrikkelijke brandwon den in-de ziekenhuizen verpleegd worden; ook naar Duitschland, dat als geheel door deze ramp in een van zijn schitterendste technische prestaties getroffen wordt. Gelijk bij zoovele dergelijke rampen het geval is, heeft de heldenmoed der redders een groot tal der reizigers het leven gered. Met bewonderenswaardige zelfopoffering en doods verachting drongen zij tot het laaiende lucht schip door en ontrukten velen op het uiterste oogenblik aan den dood. Een eeresaluut aan de moedige mannen, die alles wilden geven om den medemensch in ziin doodsnood te helpen. En toch, toch is er een universeele rouw. Want elk menschenleven-is kostbaar; en in dit machtige product van menschengenie wa ren alle denkbare veiligheidsmaatregelen ge troffen. Men kon in Duitschland aanvankelijk dan ook nauwelijks aan deze ontstellende ramp gelooven: zoo absoluut veilig achtte men dit vervoermiddel. Elk menschenleven is kostbaar. Dan gaan onze- gedachten naar een -land; waar sinds maanden en maanden dagelijks meer menschen door een burgeroorlog om het leven komen dan Donderdag te Lakehurst in de vlammen den dood vonden. Ginds bij dien landingsmast hebben-in haar wezen nog-, on bekende natuurkrachten de catastrofe veroor zaakt; daar, in Spanje, is het de wil van men schen, die doodt. Ongetwijfeld, beide partijen meenen den strijd voor hun ideaal, hun hoog ste ideaal te voeren, en ze geven daarvoor hun leven. Maar, dit feit neemt niet weg, dat hon derdvouden van het aantal slachtoffers van Lakehurst onder de nön-combattanten in Spanje zijn gevallen. Honderdvouden zijn on der de priesters, kloosterlingen en eenvou dige geloovigen op de gruwelijkste wijze ten doode gemarteld. Nu en dan stijgt de we reldontroering, soms de wereldverontwaardi- ging even boven de dagelij ksche onverschillig heid uit, vooral als een der partijen den tegen stander een moreelen slag denkt te kunnen toebrengen, of als een buiten het eigenlijke conflict staand belang er een eigen voordeel hoopt uit te kunnen trekken. Dan is het he laas niet het wereldgeweten dat spreekt, maar de passie, vaak de haat, soms het pure eigenbelang. Er is, zooals Eden dezer dagen in 't lagerhuis verklaarde, een tijd geweest, dat men hoopte bemiddelend in den Spaanschen burgeroorlog te kunnen optreden; zelfs in diplomatieke kringen schijnt die utopie nu opgegeven te zijn. De strijd heeft te geweldige hartstochten opgewekt om zonder een definitieve nederlaag venceen der parijen of een volkomen uitput ting van beide door een bemiddelingsactie te kunnen eindigen. Daarom houdt Engeland voorloopig vast aan de niet-interventie, d.w.z. aan het oogluikend toegestane hulp-verleenen aan beide partijen, mits de import in Spanje van menschen en materiaal niet al te osten tatief geschiedt. Het eenige, wat Engeland wenscht, is, dat een grondig onderzoek naar de verwoesting van Guernica wordt inge steld, en dat in het nauwste verband daar mede nieuwe overeenkomsten zullen worden gesloten, waardoor luchtbombardementen van open steden nogmaals verboden worden. Het valt te begrijp^ dat het voor luchtaanval len uiterst kwetsbare Engeland op dit punt zeer voortvarend Eden zeide dan ook te wenschen, dat an dere naties zullen begrijpen, dat de gevoelens van Groot-B rittannië jn deze aangelegenheid niet zooals sommigen zouden kunnen denken, uit het verlangen voortspruiten eenig land op de beklaagdenbank te plaatsen of een ander land te beschuldigen: maar in breede Engel sche kringen bes aat de meening, dat te Guernica een kui engewoon hevig luchtbom bardement en een beschieting met machine geweren uit vliegtuigen hebben plaats gehad En dat, indien zich iets dergelijks zou herha len of op grooter schaal zou w°rden toege_ pr.st, dit beteekent, dat Eu opa aan een vree- Luk toekomst het hooM »1ble„en Deze bezorgdheid dee e tomen en onvoorwaardelijk. Wij vre ®r' dat Europa den ergsten verschrikkingen inderdaad het hoofd zal moeten bieden, a nieuwe Europeesche oorlog zal ui et zal misdadig Ziin. en in strijd met aUe we ten der Goddelijke moraal, om een o oorlog te voeren, een oorlog van ne fand tegen den geheelen vijand; een 001 met het heele arsenaal, dat de verdwaasde pi-nschelijke geest zal kunnen bijeenbrengen1 raar de voorbereidigen, welke nu reeds ge- 1 fen worden, en de leerstellingen, welke openlijk verkondigd worden, geven helaas de i oeve menschelijke zekerheid, dat geen gru- blJ een komenden oorlog den volken zal bespaard blijven. Spanje is slechts een flauwe voorafbeelding van hetgeen gebeuren zal: want beide partijen hebben ten minste dit ééne menschelijke overgehouden: dat zij geen gassen hebben gebruikt. Lakehurst-Spanje. Wie denkt niet voortdu rend aan deze twee namen. En gelijk men hopen mag, dat door een steeds volmaakter tech niek rampen als Donderdag een met de „Hin denburg" gebeurd is, steeds zeldzamer zullen worden, zoo moet men ook wenschen en eischen, dat de staatslieden van alle landen, al hun krachten zullen concentreeren om de allergrootste ramp: een oorlog in Europa af te wenden. Er is goede wil, we willen het gelooven; maar men aarzelt nog steeds om de radicale middelen te gebruiken. In dit opzicht i.i het goed, dat de volken den gruwel van den °orlog°in de practijk diep beseffen. j. M Peter; cteropbitatehsl StynbuyMtraat 35 Nijmegen {Holland) DE LAATSTE VLUCHT VAN1 DE HINDENBURGBovenstaand poststuk, dat bestemd was om met de „Hindenburg" vervoerd te worden tijdens een vlucht van Frankfort a.M. naar Berlijn op 1 Mei j.l., werd echter wegens het aftasten van deze laatste vlucht, meegegeven met het luchtschip, toen dit ver trok voor de eerste vlucht naar Noord-Amerika in dit jaar. Boven Keulen werd dit poststuk toen naar beneden geworpen, waarvan in het stempel links beneden melding wordt gemaakt. "ET aantal dooden, dat bij den ondergang van de „Hinden burg" te betreuren is, is gestegen tot 36. Twee gewonden, die zoo ernstige brandwonden hadden opgeloopen, dat het niet mogelijk was hun identiteit vast te stellen, zijn in het ziekenhuis overleden. De toestand van kapt. Lehmann en die van kapt. Pruss is verbeterd; ofschoon hij ernstig zou zijn. Volgens sommige berichten 'echier zou eerst genoemde er niet zoo slecht aan toe zijn. Behalve brandwonden, zou hij alleen een zenuwschok hebhen opge loopen. Vier passagiers zouden nog levensgevaar verkeeren. Vier-en-veertig man equipage een 20-tal passagiers zijn gered. Uit Washington wordt nog gemeld, dat de legercommissie van den senaat goedkeuring heeft gehecht aan een wetsontwerp, waarin machtiging verleend wordt tot uitvoer van hoeveelheden heliumgas, die niet van militair belang zijn- Het is niet duidelijk, of dit in staat zal stel len tot verkoop van voldoend groote hoeveel heden gas voor het vullen van luchtschepen van het formaat van de „Hindenburg". in en NEW YORK, 7 Mei (HAVAS). Van de overlevenden der „Hindenburg"-ramp ligt een groot aantal met vreeselijke brandwonden op hospitaalbedden in kleine localiteiten In New Jersey. Zwijgend trokken gedurende een groot deel van den nacht vrienden der omgekomen passagiers langs de stoffelijke overschotten, die in een garage van het vliegveld opgebaard liggen. Den geheelen nacht hebben radiozenders be richten uitgezonden over het gebeurde, waar bij automobilisten nadrukkelijk verzocht werd, niet naar Lakehurst te komen om de wegen vrij te houden voor de ziekenauto's en brand weerwagens. Bij het aanbreken van den dag doorzochten soldaten der geregelde troepen nog de puinen, waaruit rook bleef opstijgen. Nog bij zonsopgang bleven nieuwsgierigen toestroomen. De meesten hunner werden ech ter op den weg tegengehouden door afzet tingen, die door saldoten gevormd waren. Helder kwam de dag op boven het landings terrein. Steeds duidelijker teekende zich de omvang van de catastrofe af. De overblijfselen van het luchtschip zijn zoo platgedrukt, dat men de hangars en de daarachter liggende Vakte over den top van het eens zoo statige 'uchtschip heen kan zien. Boven de verwron- massa zwartgeblakerd ijzer en aluminium steekt de gebroken schroef omhoog. Tusschen de warreling van metaal ziet men de metalen stoelen en tafels hangen, de laatste resten van de hut van dén gezagvoerder. Alleen de verbogen vensteromramingen ge ven nog aan, waar eens de gondel was. Drie dagen hebben de passagiers daar geleefd LAKEHURST, 7 Mei (HAVAS). De com mandant van het vliegveld Lakehurst, Rosen- dahl, heeft medegedeeld, dat het luchtschip eheel is vernield. De brand werd na ver scheidene uren met chemische middelen ge- b' Kapitein Pruss z°u ernstig gewond zijn; ka- nltein Wittehiann bI,eef ongedeerd. Lakehurst is voor alle toeschouwers ge sloten tenetade het )vr^t te laten- zooals het is voor het onderzoek. Een persoon, die heeft deelgenomen aan het blusschingswerk, heeft S ernstige brandwonden opgeloopen. dat hij eraan is overleden. Vol ens de autoriteiten is het nog niet mogeS de oorzaak van de ramp vast te stellen. R Mei (R.O.) Een dunne rook "•SSTS,b.osc.0,op een film vertoond werd, die van - -UJi genomen Was, werden door enke kreten van ontzetting geslaakt; sommigen verloren het bewustzijn. Uit' dé film blijkt, dathet eerste teeken van brand was een kleine bolle rookwolk onder, het luchtschip. De film zou een zoo vol ledig beelcL g§ven van de ramp, dat zij waar schijnlijk gebruikt zal warden bij het officleele onderzoek. LAKEHURST, 7 Mei (UN. PRESS). Een lid der bemanning van de „Hindenburg", de mechanicien Theodor Ritter, die zich in een motorgondel bevond en die slechts lichte ver wondingen opliep, vertelde in het ziekemiuK in gebroken Engelsch: „Ik bevond mij in de motorgondel. Niets wees er op, dat er iets niet in orde was. W(j zetten juist de motoren stop, toen plot seling een bliksemachtige reusachtige steek vlam ten hemel steeg. Onze gondel werd van den romp losgerukt en tegen den grond geslingerd. Het gelukte mij, mij uit de puinhoopen te bevrijden en., ik liep daarop zoo snel mogelijk weg, om buiten het bereik der vlammen tè komen." Een geredde passagier, Hans Hugo Witt, zond aan zijn vrouw een telegram, waarop slechts de boodschap: „I well" (Ik maak het goed). De directeur van het luchtvaartdeparte ment van den staat New Jersey, Gill Robb Wilson, verklaarde: „Kort na de ontploffing zag ik, hoe passa giers en leden der bemanning öf uit het lucht schip geslingerd werden öf daaruit sprongen. Het is bijna een wonder, dat er nog zooveel menschen gered zijn." ïn een minuut stilte herdachten de arbei ders hun gevallen kameraden. Ook de kerken toonden deelneming door het luiden der klok ken. BERLIJN, 7 Mei (D.N.B.). De Duitsche commissie, welke een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van de ramp van de „Hin denburg", zal morgenochtend per vliegtuig naar Cherbourg vertrekken. Vandaar zal de commissie verder reizen met het mailschip „Europa", dat hedenochtend van Hamburg is vertrokken. Dr. Eckener is hedenochtend per vliegtuig uit Weenen naar Berlijn vertrokken, waar hij om 4 uur 's middags aankwam. Hij zou van avond naar de Vereenigde Staten vertrekken, als lid van de Duitsche commissie van onder zoek. Op het vliegveld te Weenen verklaarde dr. Eckener aan dé' pers, dat hij met vijftig pr - cent zekerheid aaixam, dat de ramp van de „Hindenburg" aan sabotage is te wijten. Indien dit onjuist blijkt, dan is onweer niet uitgesloten. Wel moet dit dan recht boven het. luchtschip hebben gestaan, aangezien an ders de kapiteins, als ervaren luchtschipbe- stuurcters, niet zouden zijn geland. Ook is het niet uitgesloten, dat zich door verschillende spanningen in de atmosfeer- lagen zoogenaamde statische electriciteit heeft gevormd. De "genoemde Duitsche commissie van on derzoek, die in Amerika de oorzaak van de ramp gaat vaststellen, zal behalve dr. Ecke ner de vólgende heeren* tot haar leden tellën: Dr. Duerr, professor Bock, stafingenieur Hofman -van het Duitsche proefstation voor luchtvaart, prof. Dieckmann (München) en luitenant-kolonel Breithaupt van het rijks ministerie voor luchtvaart. LAKEHURST, 7 Mel. (R.O.) De minister van handel, Roper, heeft medegedeeld, dat de openbare verhooren - voor de commissie van onderzoek naar de oorzaak der ramp vandaag' of ten laatste morgen zullen beginnen. Men acht hét zeker, dat ook de marine een on derzoek zal instellen, omdat het luchtschip pp het terrein van de luchtmacht der marine gevallen is. Slechts autoriteiten en journalisten wor den op het vliegveld toegelaten. LONDEN, 7 Mei (R.O.). Majoor Bumey, de bouwer van de „R 100", heeft gezegd, spre kende-over de ramp van de „Hindenburg", dat hij moeilijk vertrouwen kan hebben in de toe komst van de luchtschepen, indien men niet ophoudt met het gebruik van waterstofgas. ERBERE, 7 Mei. (HAVAS). Aan de grens Wordt vernomen, dat LAKEHURST, 7 Mei (UN. PRESS). Kapi tein Lehmann is om 6.05 uur (Oost-Ameri- kaansehe tijd) aan zijn wonden bezweken. De toestand van kapitein Pruss is nog steeds kri tiek. NEW YORK, 7 Mei (D.N.B.). De bladen bevatten ooggetuigeverklaringen over een ge redde vrouw, Marie Kleemann geheeten, die vandaag het hospitaal in Lakehurst verliet en naar Newark (New Jersey) vloog Zjj verklaarde, volgens de berichten, dat ze ook in het vervolg zou blijven vliegen. Zij had met vijf andere vrouwen en een jong meisje zich aan boord van de „Hindenburg" bevon den, doch had, toen het luchtschip in brand raakte, geen van haar vrouwelijke medepas sagiers meer gezien. Zij was rustig op haar plaats gebleven en was „uitgestapt", toen een deel van het lucht schip den bodem raakte. Zjj had slechts lichte blessures aan de wangen opgeloopen. Een andere passagier, de 63-jarige George Grant uit Londen, verklaarde, dat hij van een hoogte van 15 k 20 voet naar omlaag was gesprongen en daarbij een rugkwetsuur op geloopen had. Desondanks zou hij ook in het vervolg per luchtschip blijven reizen. BERLIJN, 7 Mei (HAVAS). De ramp van de „Hindenburg" heeft in Duitsche lucht vaartkringen een groote verslagenheid ge wekt. Te Friedrichshafen deelde men mede, dat de Zeppelin-maatschappij na dertig jaar proé ven tot een keerpunt was gekomen. In een jaar tijd \#s het aantal passagiers vervier- dubbeld en men hoopte in het komende sei zoen den dienst op Amerika te verdubbelen. Zonder te spreken over een toekomstige regeling van den dienst op Amerika, verheelt men niet, bevreesd te zijn voor een terugslag van de ramp op den dienst. Verder wacht men het onderzoek af, alvo rens zich uit te laten over de oorzaak van de ramp. Nader wordt vernomen, dat de bemanning van het luchtschip talrijker was dan gewoon lijk, aangezien zich vele leerlingen aan boord bevonden. FRIEDRICHSHAFEN, 7 Mei. (D.N.B.) De plaatsvervangende bedrijfsleider van de Zep- pellnfabriek, dr. Duerr, verklaarde hedenmid dag voor het personeel, dat onder den boeg van het ln aanbouw zijnde luchtschip „L.Z. 130" was verzameld: „Het groote werk van graaf Zeppelin, dat door de luchtschepen „Graf Zeppelin" en „Hindenburg" reeds verbazingwekkende re- sultatén hééft Opgeleverd, zal .voortgezet worden. öfschóón óp' het oogenblik door de ramp' van de „Hindenburg" de vooruitzichten ver duisterd zijn, is het toch zeker, dat de rijks- regeering de Zeppelin-maatschappij haar steun zal geven voor het verder bouwen van- luchtschepen". Van verschillende zijden zijn hij de Duitsche rijksregeering betuigingen van deelneming ingekomen met de ramp, welke de Duitsche Zeppelin-reederij en het heele Duitsche volk heeft getroffen door den tragischen onder gang van het trotsche luchtschip „Hinden burg". Allereerst valt melding te maken van een Stefani-bericht uit den Vaticaanschen Staat, volgens hetwelk de staatssecretaris des Pau sen, Z.H. Em. kardinaal Paeelli, aan den Führer en rijkskanselier, Adolf Hitler, een telegram heeft gezonden, waarin de kardinaal do gevoelens van deelneming van Z.H. den Paus en van zichzelf tot uiting brengt bij de ramp, waaraan de „Hindenburg" ten offer is gevallen. Voorts heeft president Lebrun, naar D.N.B. meldt, aan rijkskanselier Hitier telegrafisch zijn deelneming met de ramp van de „Hinden burg" betuigd. In een officieele mededeeling wordt gezegd, dat de Fransche zaakgelastigde te Berlijn, Arnal, in afwezigheid van den ambassadeur, Franpois Poncet, opdracht heeft gekregen, aan de Duitsche regeering het medeleven der Fransche regeering met de „Hindenburg"- ramp te betuigen. De Fransche luchtvaart-minister Cot zond afzonderlijk een condoleance-telegram aan zijn Duitschen collega. Verder kwamen condoleances in van den Tsjechoslowaakschen president Benes en de regeering te Praag; van de Zwitsersche regeering; alsook van Oostenrijk. Mussolini zond een persoonlijk telegram van deelneming aan minister-president Goe- ring, in zijn hoedanigheid van luchtvaart- minister." Van zijn kant zond, naar D.N.B. meldt, Goering aan president Roosevelt een tele gram, waarin hij zijn dank uitspreekt voor de bjj de ramp van de „Hindenburg" van Ame- rikaansche zijde verleende hulp en voor de betoonde deelneming, terwijl hij zijn mede leven betuigt met het feit, dat bij deze ramp lAmerikaansche onderdanen het leven hebben verloren. Voorts zond Goering een danktelegram aan den commandant van de luchtschiphaven Lakehurst. Ook aan den Fuehrer zelf heeft Mussolini een telegram gezonden, waarin hij de harte lijke sympathie van het Italiaansche volk voor het Duitsche in deze uren van droefheid en rouw tot uiting brengt. De Britsche luchtvaartminister, Swinton, zond aan Goering, mede namens de Britsche luchtvaartkringen, een condoleance-telegram. Ook van Finsche regeeringszyde werd deel neming betuigd, evenals van de zjjde der Ja- pansche regeering, terwijl nog telegrammen werden ontvangen van koning Christiaan van Denemarken, koning Haakon van Noorwegen, koning Faroek van Egypte en rijksregent Horthy van Hongarije. Tenslotte valt nog te vermelden, dat onze minister van buitenlandsche zaken, Jhr. mr. A. C. D. de Graeff, van zijn deelneming aan de Duitsche rijksregeering heeft doen blijken, evenals de Belgische minister van buitenland sche zaken, Spaak. Verzonden poststukken. Mèt hef te Lakehurst verloren gegane Iuehtachip „Hindenburg" zijn door den Nedef- landschen postdienst verzonden: naar de Ver- eerilgde 'Staten, van Noord-Amerika' 620 gram bfièven ;en briefkaarten en 2 K.G. andere stuk ken; naar Midden-Amerika en het Noordelijk deel van Zuid-Amerika 140 gram brieven en briefkaarten en 45 gram andere stukken. Of deze post geheel of ten deele is gered, is nog niet bekend, vernomen, gisteren de anarchisten, geholpen door een groep miliciens, die in het fort San Fernando in garnizoen lagen, om de kust te bewaken, zich hebben meester gemaakt van de stad Figueras, die op vijf-en-twintig K.M. van de Fransche grens is gelegen. Te Gerona, dat op zestig K.M. van de grens is gelegen, hebhen de extre misten eveneens de macht in handen, De laatste berichten, die hier uit Catalonië zijn binnengekomen, be vestigen, dat de toestand in de gene raliteit is verergerd. De strijd, die op 4 en 5 Mei nog tot Barcelona beperkt bleef, heeft zich thans tot andere ge bieden uitgebreid. Een uit Valencia afkomstig troependeta chement zou nabij Tortosa op vrij belangrijke troepen opstandelingen zijn gestuit, die het den weg wilden versperren. Er ontstond een verwoed gevecht, waarvan het resultaat niet bekend is. SARAGOSSA, 7 Mei. (D.N.B.) Omtrent den toestand in Catalonië wordt nader be kend, dat de schietpartijen in de straten van Barcelona nog onverminderd voortduren. In Atarazanas bij Barcelona heeft men een ge vangenis opgericht, waarin tal van leden van ae Catalaansche regeering gevangen worden gehouden. Gemeld wordt voorts, dat op den leider van de socialistische partij, Carnorera, een aan slag is gepleegd, waarbij Carnorera ernstig zou zijn gewond. Het sovjet-Russische consulaat wordt door troepen van de Catalaansche autoriteiten be waakt. De tanks van de anarcho-syndicalis- ten beheerschen ook nu nog de wegen in de omgeving van de hoofdstad en belemmeren het normale verkeer. Generaal Pozas, die den staat van beleg heeft afgekondigd, staat geheel machteloos tegenover de anarchisten. De uit Valencia te hulp gezonden troepen moeten passieven te genstand bieden en weigeren, op de anar chisten te schieten. PERPIGMAN, 7 Mei (HAVAS). De vlieg tuigen van de Air France die zich naar Bar celona begeven of daarvandaan komen, land den ook vandaag te Llabanere bij Ferpignan. Op het vliegveld van Barcelona zou zich geen enkele beambte van de openbare diensten be vinden. Vliegtuigen kunnen er niettemin nor maal landen. Te Perpignt-u arriveerde hedennamiddag 'n toestel'uit Barcelona, dat een Amerikaansch passagier aan boord had. Deze reiziger, die lid is van het internationale comité voor hulp aan het roode Spanje, bevond zich sedert Zondag te Barcelona. Hij verklaarde, dat van morgen in de Catalaansche hoofdstad alles kalm was en dat de trams en autobussen voor het eerst sedert vier dagen weer begonnen te rijden. BARCELONA, 7 Mei. (HAVAS). Luite nant-kolonel Alberto Arrando, commandant van de guardia de asalto, heeft een begin ge maakt met het nemen van besluiten, die ten doel hebben, de gemoederen te kalmeeren. Een dezer besluiten betreft de schorsing van den commissaris-generaal der openbare orde, Rodriguez Salas, die, zooals bekend, last had gegeven tot bezetting van het telefoonge bouw en die nu beschouwd wordt als een van de personen, die voor de troebelen der laat ste dagen verantwoordelijk zijn. Volgens officieele gegevens bedraagt het aantal slachtoffers van de jongste botsingen bijna twee honderd dooden en vier honderd gewonden. VTTORIA, 7 Mei. (D.N.B.) In van den dag zijn Mola's troepen slaagd, de den loop erin ge- Baskische separatisten uit hun laatste stellingen in het Sollube-gebergte te verdrijven, zoodat deze bergketen thans in zijn geheele lengte van 15 K.M. in het bezit van Mola's troepen is. Ook het plaatsje Me- r.aca aan den zuidrand van het Sollube-ge bergte is door de nationalisten bezet. Öok in den sector van Dürangö hebben de witten hun stellingen kunnen verbeteren ^en bezit genomen van de uitloopers van het Yiz- cargi-gebergte. Van daaruit beheerschen zij den straatweg van Amorebietta naar Bilbao. VITORIA, 7 Mei. (HAVAS). Een speciale verslaggever meldt, dat de volksfronttroepen gisteren bij den strijd in het gebergte van Sollube meer dan 400 man hebben verloren. Twee bataljons miliciens werden volkomen vernietigd, en wat niet buiten gevecht werd gesteld, werd gevangen genomen. VITORIA, 7 Mei. (HAVAS). De gisteren door de nationalisten aan het front van Bis- caye begonnen operaties zijn zeer zeker in hun gedachtengang het begin van den eind strijd om Bilbao. Generaal Mola controleert thans de geheele kust, den Rio de Bilbao, die onder het vuur van de artillerie ligt, de hoofdstad van Bis- caye en de toegangen daarheen alsmede een groot deel van den weg San Sebastian Bilbao. De verdedigingslinies van Bilbao worden in het Oosten en Zuid-Oosten geheel beheerscht c'oor de hoogten, welke door de infanteristen van de Navarreesche brigades, Requetes en Falangisten, wier moreel uitstekend is, zijn bezet. Deze linie, de laatste hoop van de Basken, wordt gevormd door verscheidene loopgraven- netten. VATICAANSCHE STAAT, 6 Mei. (HA VAS). De pauselijke nota, die eergisteren aan de Duitsche ambassade is overhandigd, zou uit zes of zeven bladzijden bestaan en in scherpomlijnde bewoordingen gesteld zijn. De strekking van het document is, de Duit sche argumenten stuk voor stuk te ontzenu wen en er zou in betoogd worden, dat de En- cyoliek niet, zooals wel beweerd is, een be roep op de openbare meening tegen de Duit sche regeering en nog minder een aansporing tot verzet voor de Duitsche Katholieken is. Het feit, dat de pauselijke nota is over handigd tijdens het verblijf van von Neurath te Rome, wordt beschouwd als een- gebaar om te onderstrepen, dat von Neurath zich, in strijd met het gebruik, heeft onthouden van een bezoek aan het Vaticaan. Verder doet het gerucht de ronde, dat gene raal Ludendorff, die hier als een der verant woordelijke leiders van het nieuwe heiden dom beschouwd wordt, zeer binnenkort naar Rome zou komen. LONDEN, 7 Mei. (HAVAS). Vertegenwoor digers van den bond van transportarbeiders hebben vandaag een bijeenkomst gehad met vertegenwoordigers van het ministerie van arbeid. Men hoopt, ciat een regeling zal tot stand komen, volgens welke het ".tobusverkeer Zondag op normale wijze word- hervat. Men heeft den Indruk, dat de arbeiders bond zijn eisch mzake een werkdag van ieven- ken-een-haif uur niet zal laten vallen, doch dat de employe's van het ministerie van arbeid de verzekering zullen ontvangen, dat hun eisch tegen het einde van den zomer zal worden ingewilligd. Men seint ons uit Rome d.d. 7 dezer; Na verschillende audiënties te hebben ver leend, o.a. aan mgr. O'Rourke, bisschop van Danzig, maakte de H. Vader vandaag een langen autotocht door het park van Gastel Gandolfo. Naar vernomen wordt, heeft Zijne Heilig heid aan zijn lijfarts, prof. Milani, het ridder grootkruis van de orde van den H. Silvester verleend. MOSKOU, 7 Mei. (D.N.B.). De nieuwe ver scherping van de godloozenpropaganda, die reeds sedert eenige maanden in de Sovjet- Unie aan den gang is. wordt in een hoofd artikel van de „Prawda" van vandaag thans officieel allen partij- en staatsorganisaties als een plicht voorgehouden. Het blad herinnert eraan, dat de bolsjewis tische party van oudsher een neutrale houding ten opzichte van den godsdienst scherp ver oordeeld heeft en verlangt thans met een beroep op instructies van Stalin „likwidatie van opportunistische onverschilligheid in kwesties van anti-godsdienstige propaganda". Ais eersten maatregel van de nieuwe ver scherping van den strijd tegen den gods dienst eischt de „Prawda" een zoo ruim mo gelijke ontplooiing van de anti-godsdienstige propaganda, een reusachtige uitbreiding van de anti-godsdienstige litteratuur, boeken zoo wel als bladen, voorts inzet van de geheele sovjet-Russische pers voor geregelde god loozenpropaganda en ter verbreiding van de materialistisch-atheïstlsche wereldbeschouwing in alle lagen van de bevolking. PARIJS, 7 Mei. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). Verschillende bladen hadden gemeld, dat mgr. Ruch, bisschop van Straats burg, tot aartbisschop van Lyon zou worden benoemd en dus tot primaat van Gallië. Het was duidelijk ook al om den kant, waarvan de geruchten kwamen, dat men met een proefballon te doen had, in de hoop, dat te Rome begrepen zou worden, dat het aan de officieele wereld niet onaangenaam zou zijn, indien de moedige bisschop Straatsburg zou verlaten. Een bericht uit Rome laat echter weten, dat er niet aan gedacht is, mgr. Ruch uit den Elzas te doen vertrekken, welk vertrek door zekere zijde natuurlijk voorgesteld zou zijn geweest als eeh afkeuring van de moedige c ampagne, die de bisschop van Straatsburg tegen de invoering der Fransche laiciteits- school heeft gevoerd. Men heeft dus voor niets onder de Elzas- rera een ontroering gewekt, die er slechts kan toe bijdrage, de bevolking nog hechter aaneen te sluiten voor de verdediging van haar godsdienstige Vrijheden. Iedere eutomobiliit kan u dadelijk veriellen, hoeveel kilometer per uur zijn wegen haalt, maar slechti weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodlg hebben om met die vaart te stoppen I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3