„DE NEDERLANDEN" VAN 1845, NHflfli Verzekerd kapitaal der Levensverzekering [ij. 316.313.000 (301.174 200) Ml V A KRACHTIG MISSIE MACHTIG WOENSDAG 12 MEI 1937 MINDER ONTIJDIG VERVAL ASSURANTIE-MIJ „DE NEDER LANDEN" VAN 1845. I 1936 een gunstiger jaar. INBRAKEN IN DE RESIDENTIE. Zware straffen tegen de daders geëischt. TRAM NEEMT WEER PERSONEEL AAN. Tweehonderd jeugdigen ter opleiding. DREIGENDE STAKING DER BLOKBAND-TAXI'S. Chauffeurs verwerpen het bemiddelingsvoorstel. EM. PASTOOR W. BLAISSE. f NEDERLANDSCHE SCHOOLREIS NAAR BELGIE. ONZE HANDEL STERK GESTEGEN. Zoowel in- als uitvoer verdubbeld t.o.v. 1935. HULDIGING MEJ..J. VAN LIEMT TE HAARLEM. COMMUNISTISCHE ACTIVITEIT IN WEST-EUROPA. GEMEENSCHAPSOORD VAN HET R. K. WERKLIEDENVERBOND. I DOOR EEN KOE AANGEVALLEN. Aan het verslag van den hoofddirecteur van de Levensverzekering-Mij. van e e er- landen", van 1845 ontleenen wij het volgende: Het jaar 1936 mogen wij voor onze maat schappij tot de gunstige jaren rekenen. De toevoer van nieuwe zaken overtrof dien van 1935. Het ontijdig verval wees een groote ver mindering aan. Dientengevolge vertoonde het bij onze instelling in totaal verzekerde kapitaal een belangrijk grooteren vooruitgang dan in het voorafgaande jaar. De sterfte was gun stig. Xfet loslaten van den gouden standaard door ■Mederland heeft zijn invloed op onze zaken slechts in geringe mate doen gevoelen. Ha waarde der beleggingen in vreemde valuta, tot gedeprecieerde guldens herleid, wees uit den aard der zaak een stijging aan. Daar bo vendien de beurskoers van nagenoeg alle in Nederlandse he munt luidende effecten op 30 December 1936 belangrijk hooger was dan een jaar tevoren, werd een aanzienlijke boekwinst verkregen. Aldus vloeit een deel van de in den loop der laatste jaren wegens koersdaling afgeschreven bedragen weder naar de „Reser ve Geldbelegging" terug. Buiten het beleggingsgebied hebben echter de gewijzigde monetaire omstandigheden nog geen merkbaren invloed op ons bedrijf gehad. Trouwens, de tijd, verloopen tusschen 26 Sep tember, datum van het verlaten van den gou den standaard door Nederland, en het einde van het boekjaar is wel wat heel kort om een duidelijk waarneembaar effect te mogen verwachten in ons, met de volkswelvaart wel zeer nauw samenhangend, doch daarop niet terstond reageerend bedrijf. Wij gelooven niet te optimistisch te zijn, indien wij verwachten, dat zoo slechts de niet te miskennen opbloei van' het bedrijfsleven in Nederland aanhoudt, ook onze maatschappij daarvan den weldadigen invloed in ruime mate zal ondervinden. Nieuwe verzekeringen kwamen tot stand tot een bedrag van ƒ34.058.400 (v.j. 33.801.400). Door natuurlijke oorzaken verviel 5.272.500 (6.287.500). Door afkoop en staking der pre miebetaling moest worden afgeschreven ƒ10.523.90 (13.868.400). Door andere oorzaken verminderde het verzekerde bedrag met ƒ3.767.100 (4.519.200). De vooruitgang in verzekerd kapitaal bedroeg 15.139.100 (9.128.300). Het totaal verzekerd kapitaal op 31 Dec. 1936 beliep ƒ316.313.300 (301.174.200). De „Sterfte-Ondervinding" was gunstig. De „Eerste Onkosten", n.l. die, besteed aan bet afsluiten van nieuwe verzekeringen, wor den terstond geheel afgeschreven uit de be drijfswinst van hot boekjaar, waarin de posten tot stand komen. De overige kosten, d.w.z. de z.g. „doorloopende onkosten", die dienen ter bestrijding der lasten aan de administratie van de bestaande portefeuille verbonden be droegen 327.987 (302.886). De in premiën voor dit laatste doel begrepen opslag beliep, op 31 December 1936 ƒ659.234 (639.789). Wij berekenen de geheele Premie-Reserve in totaal meer dan ƒ87.000.000 groot, volgens de zuivere netto methode. Wij passen als grondslag voor de geheele reserveberekening een rentevoet van 3l/2 pCt. toe. De gemiddelde rente, van onze beleggingen gekweekt is 4.51 pCt. (4.64). Beleggings politiek. De rentestand vertoonde de laatste maan den een dalende neiging, speciaal voor lee ningen ten laste van publiekrechtelijke licha men. Bij het schrijven van dit verslag krijgt men den indruk, dat deze neiging inmiddels tot staan gekomen is. Hoewel de belegging der gelden voor de levensverzkering-maatschap- pijen nog steeds een probleem vormt, dat veel hoofdbreken vereischt, kan met voldoening worden geconstateerd, dat op de beleggings- markt niet meer die onrust heerscht, die het vorig jaar zooveel zorg baarde. De intrekking van het „vaste-lasten-ontwerp" heeft de at mosfeer gezuiverd en ten aanzien van de beleg ging in vaste goederen en hypotheken het vertrouwen doen wederkeeren. Ook het los laten van den gouden standaard heeft in de- b hh' richting gewerkt. Beide maatregelen ebben de waardedaling der vaste goederen tot staan gebracht. Bij de thans stijgende prijzen van bouwmaterialen kan het niet uit blijven, of binnen afzienbaren tijd zal ook de huizenmarkt een meer bevredigend aspect ver- toonen. De „Vaste Eigendommen" staan tot een be drag van 7.845.675 (7.251.958) in de Balans. Op "de in 1936 tot een totaal bedrag van f fins 670 aangekochte vaste goederen schre ven w*i reeds dadelijk de overdrafts-, ver boor een nieuw luchtschip, dat, de ver ongelukte „Hindenburg" zou moeten ver vangen, worden in Duitschland gelden Ingezameld. Tijdens de paardenrennen in den Hoppegarten Zondag j.l. werd een groot bedrag ontvangen bouwings- en andere kosten tot een bedrag van 60.945 af ten laste der „Reserve voor te verhoogen, waarna zij 800.000 zal bedra gen. De door ons gevormde reserve van 800.000 is zonder eenigen twijfel 'ruimschoots voldoende om een eventueele waardeverminde ring voor zopver daarvan sedert de nog van recenten datum zijnde taxaties sprake mocht zijn, op te vangen. Op 31 December 1936 was op hypoth. uitgezet ƒ20.940.489 (21.764.704). Tweemaal (vijfmaal) moesten wij tot exe cutie overgaan, terwijl bovendien twee z.g. „stille" executies plaats vonden. In twee van deze vier gevallen werd het onderpand door ons ingekocht. Hierbij werd, met inbegrip van kosten en achterstallige rente, een verlies ge leden van ƒ22.649 (32.383), welk bedrag ten laste der „Reserve voor Hypothecaire Leenin gen" werd gebracht. Door bijvoeging van een gelijk bedrag uit de winst wordt deze reserve wederom tot 200.000 opgevoerd. De achterstand in rente-betaling bedroeg op 31 December 1936 slechts 6.980, welke achterstand door inmiddels plaats gevonden hebbenden betalingen tot ƒ1.813 is terugge bracht. Onze belegging in hypotheken heeft den crisistijd alleszins bevredigend doorstaan. Onze „Effecten" hebben wij gewaardeerd naar de koersen van 30 December 1936, met dien verstande, dat wij vaste-rentedragende stukken, voor zoover zij aan de Amsterdam- sche beurs boven pari noteerden, slechts tot den parikoers hebben opgenomen. De koersstijging bedraagt 1.240.855 (v.j. koersdaling 461.027), welk bedrag ten bate der „Reserve Geldbelegging" komt. Minder polisbeleeningen. De „Polisbeleeningen" daalden van 5.851.341 tot 5.590.565. Deze leeningen wor den tot hoogstens de afkoopwaarde der polis sen verstrekt. Risico is dientengevolge bij deze beleggingen voor de maatschappij uitgesloten. De „Diverse Debiteuren", tot een gezamen lijk bedrag van ƒ8.077.867 (8.659.041), omvat ten, naast enkele posten van geringe betee- kenis, een vordering van 7.632.085 (8.356.300) op de Verzekeringsbank Kosmos in liquidatie, wier verplichtingen, voortspruitende uit haar Nederlandsche portefeuille, door ons werden overgnomen. Aangezien onze maatschappij eventueele afschrijving op de waarde der vaste eigendommen." Wij stellen voor deze reserve uit de winst van het boekjaar met 460.945 met deze liquidatie is belast, zijn wfj van den stand der zaken geheel op de hoogte. Wij weten derhalve, dat onze vordering door de activa van „Kosmos" ruimschoots is gedekt. Voorstel tot winstverdeeling. De bedrijfswinst bedraagt ƒ1.467.410 (1.405.426). W(j stellen voor deze winst als volgt te verdeelen: te bestemmen voor divi dend en tantièmes ƒ358.876 (373.154), te re serveeren voor dividend- en tantièmebelasting en voor vennootschapsbelasting in N.O.-Indië f 39.930 (37.500)te voegen bijde „Reserve voor Hypothecaire Leeiiingen" f 22.649 (32.383) de „Reserve voor eventueele afschrij ving op de waarde der Vaste Eigendommen" 460.945 (381.512), de Extra-Reserve ƒ585.000 (580.910). Het dividend werd bepaald op ƒ200.000. De aftredende commissarissen, de heeren prof. mr. J. Ph. Suyling en jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel werden herkozen. iiwi OM DE „ACHT" VAN CHAAM. Onder groote belangstelling werd gisteren voor de vijfde maal de ronde, de „Acht" van Chaam verreden, waaraan 99 amateurs en 120 beroepsrenners deelnamen. Een groep renners onderweg in de afdeeling „Transportverzekering" be droeg in 1936 1.222.633, tegen 1.094.260 In het voorafgaande jaar. De „Reserve voor loopend risico" bedraagt ƒ808.602, welk bedrag, gezien de samenstel ling onzer transportzaken, zal blijken over vloedig te zijn om daaruit alle schaden en kos ten te dekken, die, in verband met verzekerin gen, in 1936 en vorige jaren afgesloten, alsnog te onzen laste zullen komen. In de afdeeling „Ongevallenverzekering" steeg het premie-inkomen voor eigen rekening van 1.787.881 tot 1.896.987. Deze afdeeling gaf een matige winst. De afdeeling „Bedrijfsverzekering" verliep, afgezien van eenige inkrimping van zaken, gunstig. Het premie-inkomen voor eigen reke ning daalde van 410.685 tot 395.493. De „Aandeelen van alle Dochter-Maatschap pijen" zijn tegen de intrinsieke waarde in de Balans opgenomen. In betaling van rente en aflossing op hypo theken was op 31 December 1936 geen achter stand. Wij geven in overweging de winst als volgt te verdeelen: dividend ƒ720.000 (630.000): toe te voegen aan de „Reserve voor verhooging van het op de aandeelen gestort bedrag ƒ405.000 (135.000) toe te voegen aan het reservefonds ƒ434.526 (158.800) (v. j. reserve geldbelegging ƒ568.915). Wij zullen ons in het najaar van 1937 met onze aandeelhouders in verbinding stellen, teneinde de bijschrijving op de bewijzen, van aandeel met 100 aan te teekenen. Na aanneming der voorstellen bedraagt het maatschappelijk kapitaal 9.000.000, waarop 5.400.000 (4.800.000) is gestorthet Reserve fonds ƒ5.820.944 (4.800.000), de „Reserve Geldbelegging" ƒ8.015.163 (4.482.714), de „Reserve voor Buitengewone Gebeurtenissen" 1.075)000 (onv.). In de Algemeene Vergadering van Aandeel houders werden in overeenstemming met het advies van Commissarissen de door den Hoofd directeur overgelegde Balans per 31 Decem ber 1936 en Winst- en Verliesrekening over 1936 goedgekeurd en zijne voorstellen omtrent de winstverdeeling aangenomen. Mitsdien werd het dividend bepaald op 80 (70) per aandeel, terwijl ƒ405.000 aan de „Re serve voor verhooging van het op de aandee len gestort bedrag" werd toegevoegd, waarna deze Reserve, groot 900.000 werd aangewend tot bijschrijving van 100 per aandeel. Aan het Reservefonds werd ƒ434.526 toegevoegd. De aftredende Commissarissen, de Heeren Prof. Mr. J. Ph. Suyling en Jhr. Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel werden herkozen. Aan het verslag over 1936 van de N. V. As surantie-Maatschappij „De Nederlanden", van 1845, en de met haar samenwerkende Maat schappijen „Fatum Labor", „De Binnen vaart", „De Haagsche van 1805", „Neder landsche Proenix", „Nederlandsch-Indische", „Tweede Nederlandsch-Indische", „Koloniale", „Tweede Koloniale" en „De Oosterling'' ont leenen wij het volgende Het jaar 1936 is in vele opzichten een gun stig jaar voor onze onderneming geweest. In de eerste plaats, omdat het boekjaar een zeer bevredigende bedrijfswinst opleverde. Voorts vertoonde het premie-inkomen bij enkele onderdeelen, n.l. Brand, Transport en Ongevallen, na vele jaren van teruggang, we derom eenige stijging. Wat de brandverzekerings-afdeeling betreft ware het echter voorbarig zich over dit ver schijnsel al te zeer te verheugen. De vooruit gang is daar slechts van betrekkelijke waarde. Deze toch werd ten deele veroorzaakt doordat de omrekening in Nederlandsch courant van premiën in vreemde valuta ontvangen, ten- g volge van de depreciatie van den gulden een oog ere uitkomst opleverde. as premie-inko men in Nederland ging, zy het ook in gerlnge mate, achteruit. Wü J verwachten echter, dat indien de opleving van handel en industrie, die zich na het loslaten van den goudtn standaard zoo krachtig inzette,' slechts duurzaam moge blijken, deze afdeeling en de andere bedrijf takken onzer maatschappijen daarvan de vruchten zullen plukken Door de hier te lande in September j.l. ge. monetaire maatregelen steeg uit den 1_ ..«V, nriVO vriift hlHf-pnlanrl nomen aard n monetaire J* aard der zaak ook van onze vrije buitenland- sche beleggingen de guldenswaarde, Daar bo vendien de meeste Nederlandsche fondsen op 30 December 1936 een belangrijke koersstij ging vertoonden, werd een aanzienlijke boek winst op het effectenbezit verkregen. De in den loop der laatste Jaren afgeschreven som men vloeiden aldus voor een belangrijn deel terug naar onze „Reserve Geldbelegging". Deze steeg dientengevolge tot 8.015.163. Overigens bleef het loslaten van den gouden standaard zonder noemenswaardigen invloed op ons bedrijf. Het premie-inkomen voor eigen rekening en de afdeeling „Brandverzekering en Diversen", steeg van ƒ6.476.179 tot ƒ6.537.907. De be- drjjfsuitkomsten zijn alleszins bevredigend. Het premie-inkomen voor eigen rekening De 25-jarige metaalbewerker A. M., de 25- jarige stoffeerder-schilder M. J. T. en de 35- jarige koopman J. P. stonden gisteren voor de Haagsche rechtbank terecht, ervan ver dacht verschillende inbraken in de residentie te hebben gepleegd. Op 26 Januari van dit jaar waren ze in het magazijn van Perry Co. in de Hoogstraat binnengedrongen en hadden daar een groot aantal voorwerpen als vulpenhouders, regen jassen, koffers, klokjes etc. weggehaald. P. was bij die inbraak niet tegenwoordig geweest, doch had de beide anderen geholpen met binnenkomen. Twee dagen later heeft het drietal een in braak gepleegd In het expeditiebedrijf aan de Driehoekjes no. 2, aan welk pand het bureau van het Haagsche Crisis-Comité grensde. Via de fietsenstalling waren ze in de expe ditie-ruimte gekomen en hadden daar eenige doozen met bontvellen, bestemd voor een firma in Rotterdam, gestolen. Door een tusschenschot waren ze tenslotte in het bureau van het Crisis-Comité terecht gekomen, waar echter niets van hun gading was te vinden. Op de terechtzitting legden alle drie een volledige bekentenis af. Ze zeiden door armoe de tot hun daden te zijn gekomen. De officier van justitie, mr. N. S. Hoekstra eischte tegen A. M. en M. J. T. ieder een ge vangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, tegen J. P. een gevangenisstraf van 1 jaar. De verdedigers van de verdachten M. en T., mrs. van der Wiel en van der Jagt drongen op gecombineerde straffen met een kort on voorwaardelijk deel aan. De advocate van P., mej. mr. Stapel, wees op het blanco strafregister van haar cliënt en •drong eveneens op een clemente straf aan. Hierna moest het driètal nog terecht staan voor een aantal andere inbraken, in de maand Januari van dit jaar gepleegd en wel by de N.V. Splitter Freres in de Lange Houtstraat waar ze honderd flesschen parfum weghaal den, in een magazijn op de Dunne Bierkade, waar ze tal van voorwerpen als koffers met dameskleeding, koffiemolens, woordenboeken enz. meenamen en een firma in de Beyer- straat, waar verdachten M en T. een radio toestel ontvreemdden. Ook aan deze inbraken erkenden ze schul dig te zijn. De officier van justitie eischte tegen M. en T. voor deze feiten ieder 1 jaar gevangenis straf, tegen P. 8 maanden. Uitspraak in al deze zaken 25 Mei. ledare automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur'zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen, zullen binnenkort twee honderd jeugdige arbeiders in dienst worden genomen bij de gemeentetram, om opgeleid te worden voor den tramdienst. De bedoeling is, dat deze jeugdige arbeiders, aoodra zij volwassen zijn geworden, een gelijke poSitie zullen innemen als het oudere personeel. Bovendien zullen reeds deze week circa honderd arbeiders, die wegens bezuiniging in 1934 ontslagen werden, opnieuw worden aan genomen. Het aantal vrije Zondagen, dat geruimen tijd was1 beperkt tot dertien per jaar, zal weer worden hersteld op het oorspronkelijke aan tal van zeventien. De inkrimping van het aantal vrije Zondagen was een noodmaatregel, die bestemd was om zoo spoedig mogelijk te Worden ingetrokken. Deze veranderingen bij de gemeentetram zijn een gevolg van langdurige onderhande lingen tusschen het gemeentebestuur en de besturen der vakbonden voor het overheids personeel. Inmiddels heeft ook de centrale commissie voor georganiseerd overleg reeds haar goedkeuring aan deze besluiten gehecht. Omtrent het dreigend conflict in het blok- band-tazi bed rijf te 's-Hage, vernemen wij nader, dat het voorstel van den rrjksbemidde- laar neerkomt op de invoering van een tarief zonder fooien, zooals dit bij de meeste gara- geverhuurondememingen reeds wordt toege past, en op een verhooging van het garantie loon. Een loonstelsel zou dan ingevoerd wor den, zooals dit bij het garage-verhuurbedrijf hier ter stede reeds ingang gevonden heeft. Van werkgeverszijde kon men zich in be ginsel wel met het compromis-voorstel van den rijksbemiddelaar vereenigen, terwijl de vertegenwoordigers der chauffeursorganiaa- ties met het voorstel voorloopig accoord gin gen, doch de uitspraak van de ledenvergade ring dienden af te wachten. Deze ledenvergadering, welke gisternacht is gehouden, heeft echter het voorstel van den rijksbemiddelaar niet gesanctioneerd. De rijksbemiddelaar heeft thans partijen bijeengeroepen tot een nieuwe conferentie op Donderdagavond half negen. Gisteren is, naar de „Geld." meldt, te Does burg overleden de Zeereerw. heer W. A. J- Blaisse, oud-pastoor van Drempt, in den ouderdom van 77 jaren. Willem Adriaan Joseph Blaisse was gebo ren te Duiven 14 Maart 1860 en priester ge wijd 29 Maart 1884. Achtereenvolgens werd hij benoemd tot kapelaan te Wegdam 4 Sep tember 1885, te Arnhem (H Eus) 29 April 1887, te Zwolle (H. Mich.) 1 Mei 1890, te Arnhem 15 Februari 1895 en te Etten 13 Sep tember 1895. Daarna volgde zijn benoeming tot pastoor te Utrecht (H. Antonius) 27 Juni 1903 en te Drempt 8 April 1910. Woensdag 5 Mei vertrokken ongeveer 200 leerlingen van de scholen voor v. h. m. o. in ons land om een schoolreis te maken door België. Deze reizen worden in ons land ge organiseerd door de Nederlandsche commis sie voor schoolreizen en staan in België on der leiding van een officieele instelling, welke geleid wordt door den heer A. Taets. Den eersten dag werd een bezoek gebracht aan Mechelen, waar het gezelschap op het stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen werd. De merkwaardigste gebouwen werden bezocht en geluisterd werd naar een beiaard- concert. Om half zes werd de reis voortgezet naar Brussel, waar men drie dagen zou logeeren. In autobussen werd Donderdags een reis ge maakt naar de grotten van Han en naar Di- nant, waar de citadel werd bezocht. Vrijdag ochtend waren de bezienswaardigheden van Brussel aan de beurt. Door de prachtige bos- schen rond Brussel werd gereden naar Ter- vueren, waar het Koloniaal Museum werd be zocht. Na de lunch ging het door het park er. de bosschen rond Tervueren naar Laeken en de terreinen van de tentoonstelling 1935. Om half 5 werd het gezelschap officieel ont vangen in het museum voor kunst- en ge schiedenis. Hier werden de deelnemers aangenaam ver rast door het aanbieden van een thee namens den Belgischen minister van onderwijs. Des avonds werd te Elsene een feest aangeboden, verzorgd door de leerlingen van de middel bare scholen van groot-Brussel. Zaterdag ging men naar Antwerpen, waar de kathedraal, de tunnel en andere beziens waardigheden weiden bezocht. Om half 3 kwam het gezelschap weer in Roosendaal aan. Het Centraal bureau voor de statistiek deelt het volgende mede omtrent de Neder landsche handelsbalans in April: waarde (zonder goud en zilver) in mill. gld. April Jan. t)m. April Maart 1936 1937 1936 1937 1937 Invoer 81 142 314 479 125 Uitvoer 57 101 213 347 94 pet. inv. gedekt door uitvoer 70,8 71,1 67,9 72,6 75,3 Jan. en Febr. 68,8 75,1 Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer die eerstdaags zal verschij- nenn. Onze buitenlandsche handel ontwikkelde zich sedert begin 1935 als volgt: Invoer Uitvoer (in millioenen guldens.) 1935 1936 1937 1935 1936 1937 Januari 76 79 106 55 50 73 Februari 70 74 105 51 50 79 Maart 80 79 125 54 55 94 April 78 81 142 50 57 101 Mei 78 76 58 53 Juni 73 77 51 53 Juli 76 79 54 60 Augustus 75 82 61 63 September 76 82 59 72 October 95 92 70 76 November 86 100 60 77 December 73 114 60 77 Voordracht van Pater mr. R. Regout S.J. In een in het auditorium van het Muziek conservatorium der R.K. Leergangen te Til burg onder de auspiciën van de Mariacongre gatie gehouden bijeenkomst sprak pater mr R. Regout S.J. over de communistische acti viteit in West-Europa. Spreker gaf allereerst een korte voorge schiedenis van de houding van het commu nisme tegenover de wereld vanaf 1917 tot den tijd van de nieuwe Volksfrontpolitiek daarbij wijzend op het verschil in tactiek tus schen Stalin en Trotski. De laatste was fel en wilde ineens een greep naar de macht doen. op verschillende punten der wereld tegelijk terwijl Stalin daarentegen kalm en bereke nend zijn tijd weet af te wachten en het meer gematigde socialisme eerst het terrein wil laten rijp maken, zooals dat eens Lenin tn Rusland het Kerenski-bewind liet doen en zoo als thans ook de politiek van het Volks front is. Een groote kentering kwam er in de com munistische tactiek, in de jaren 1932 en 1933 toen Stalin zijn plannen bedreigd zag door Japan en in het Westen door Duitschland Dan gaat Rusland bij den Volkenbond en wordt ook aanhanger van het Verdrag van Versailles. Veel gevaarlijker dan dit echter is de onder leiding van Dimitrof in 1934 in gezette politiek van eenheidsfront en volles front, die zich kenmerkt door gematigdheid De vele menschen afschrikkende leuze: „Leve het communisme!" wordt vervangen door de meer geliefde leuzen van „Leve de vrede" en „Weg met het fascisme". De tac tiek is nu ander deze leuzen, mensehen, die niets van communisme moeten hebben, toch tot zich te trekken. Eerst wil men de 2e en 3e internationale, resp. de socialistische en communis Jsche arbeiders, samenbrengen in een eenheidsfront en daaromheen groepeert men dan alles, wat maar voelt voor de mooie vredig aandoende leuzen in een Volksfront Dat slaagde zoo in Spanje en Frankrijk. Spreker zette dan meer uitvoerig uiteen hoe in Spanje die heele Dimitroftactiek is doorgevoerd. Eerst werden als regeering ge matigde elementen naar voren geschoven, die het terrein moesten prepareeren; de gema tigden werden steeds verder teruggedrongen totdat het communisme op straat kwam orn de vruchten te plukken. In Frankrijk werd hetzelfde recept met eenige variatie toegepast. Het grootste gevaar van het communisme lag vorig jaar in West-Europa In Frankrijk in de maanden Juni en Juli, zoóals spreker net markante mededeelingen toelichtte. Bij zondere omstandigheden bezwoeren het ge vaar echter. Ook de opstand in Spanje be- teekende een terugang van het communisme in Frankrijk, omdat daardoor het. Volksfront in een kwaad daglicht kwam te staan. In andere landen kon men nog geen Volks front vormen, maar symptomen, dat eraao gewerkt wordt, zijn overal aanwezig, óók in Nederland. Het nieuwe communistische pro gram verraadt van de communistische begin selen niets, is een en al lieftalligheid. Alles wat kan ofstooten is angstvallig achterwege gelaten om hen, die niets van het commu nisme moeten hebben, er maar in te laten loopen. Aan het slot van zijn interessante voor dracht wees spreker er nog op, dat het in Nederland niet gaat tusschen communisme en nationaal-socialisme. Wij, Katholieken, moeten geheel onszelf blijven, wat we kunnen door ons beginsel te beleven in diepe overgave voor God om dan eerst onszelf te verbeteren en daarna verbetering naar buiten te brengen. Gouden jubilaresse ontving een Koninklijke onderscheiding. Gisteren herdacht mej. J. v. Liemt te Haar lem den dag, dat zij 50 jaar lang een trouw lid is van de St. Elisabethvereeniging, aldaar. In de St. Josephkerk werd gistermorgen door den Zeereerw. heer J. v. d. Meer, rus tend pastoor, tot hare intentie een H. Mis opgedragen. Na afloop hiervan zaten de da mes der St. Elisabethvereeniging met de jubilaresse in het eigen gebouw der vereeni- ging aan een feestelijk ontbijt aan. De presidente, mevrouw J. v. Liemt-Dol- mans sprak de jubilaresse op hartelijke wijze toe en overhandigde haar een geschenk. Hier verschenen ook Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem en de o eken, de Hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal. De bisschop dankte de jubilaresse voor alles, wat zij in de afgeloopen 50 jaar voor de Haarlemsche kraamvrouwen heeft gedaan. Er waren veel bloemen en andere bewijzen van belangstelling gezonden. Om 3 uur gistermiddag bracht de burge meester van Haarlem de jubilaresse een be zoek, om de gelukwenschen van het gemeen tebestuur over te brengen en haar een Kon. onderscheiding te overhandigen. H. M. de Koningin bad haar n.l. benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het aanbieden van de Koninklijke onderscheiding. De receptie, die mej. J. van Liemt gister middag in het gebouw der „St. Elisabethsver- eeniging" te Haarlem, hield, bij gelegenheid van haar 50-jarig lidmaatschap dezer veree- niging, werd zeer druk bezocht. Het receptie-boek was uitgebreid tot een herdienkingsalbum. Vooraan schreef Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, het volgende:. „Met har- telijken dank voor al het goede in woord en daad gedurende vijftig jaar voor de „St. Elisa- bethsvereeniging" ter eere Gods gedaan, schenken wij u gaarne op dit feest onzen Bis- schoppelijken zegen". Talrijke vooraanstaande katholieken uit de stad kwamen de krasse oude dame geluk wenschen, o.a. het Tweede Kamerlid Chr. v. d. Bilt en echtgenoote, de dames Th. Teppe- ma, presidente en H. van Os, secretaresse van den R. K. Vrouwenbond, en bestuursle den van andere liefdadigheidsorganisaties. Om drie uur kwamen, zooals in het kort gemeld, de burgemeester en wethouder mej. van Liemt de officieele gelukwenschen van het gemeentebestuur brengen. De burgemees ter sprak als volgt: U viert vandaag uw 50- jarig jubileum onder de belangstelling van zeer velen in onze stad en daarbuiten. Het grootste gedeelte van uw leven, ik zou haast zeggen, meer dan een menschenleven, wijdde u aan het werk onder de schutse van „St. Elisabeth". Maar wij weten, dat u ook op andere plaatsen veel nood gelenigd hebt. U- zelf weet het beste, hoeveel ellende er te ver zachten was, al wilt u misschen niet weten hoeveel door uw toedoen dragelijk gemaakt werd. Maar daarom hebt ge ook de sympathie van zoovelen en daarom ben ik blij, dat ik u persoonlijk mijn waardeering kan zeggen. Maar ik heb ook een opdracht, ging de bur gemeester voort. H. M. de Koningin heeft u het ridderkruis in de Orde van Oranje-Nassau 'verleend Toen de langdurige toejuichingen van de zeer vele recèptiegangers bedaard waren,' ging de burgervader, nadat hij het eereksuis op de borst van de jubilaresse gespeld had, voort: De burgerlijke stand en de papieren wijzen uit, dat u de 76 al gepasseerd bent; ik moet dus aannemen, dat dit juist is, maar het blijft on gelooflijk klinken, omdat u er zoo jong en frisch uitziet. Onder groote hilariteit verzocht de burge meester den omstaanders tenslotte de gerid derde aan te spreken met „weledelgestrenge mevrouw". Tot vier uur was het een „va et vient" van vrienden en kennissen en het was opmerke lijk, dat de feestelinge na dit ingespannen uur nog geen spoor van vermoeidheid toonde. Des avonds had in het eigen gebouw der vereeniging een diner plaats, waaronder nog menig hartelijk woordje gesproken werd. Grond gekocht in Bilthoven. De „Volkskrant" meldt, dat het R. K. Werk liedenverbond een stuk boschgrond gekocht heeft, prachtig bezet met wisselend hout, deel uitmakende van het landgoed Roverestein on der Bilthoven. De gekochte grond beslaat een oppervlak te van 51 hectaren. Het ligt in de bedoeling van dezen grond 10 hectaren te bestemmen voor den bouw van het Katholieke Gemeenschapsoord, tot welks bouw het Verbond reeds eerder bereidheid toonde krachtig te willen meewerken. De grond is gekocht onder voorbehoud, dat de gemeente De Bilt bouwvergunning geeft voor de plannen, welker uitvoering dit aller fraaiste stuk natuurschoon doen behouden. Een voorloopig bouwplan van de architecten Willem Maas te Utrecht en H. van Putten te Hilversum is zoo goed als gereed. De verwezenlijking van een mooi ideaal is dus zeer nabij. Het R. K. Werkliedenverbond acht het overblijvende deel van het gekochte bosch zeer geschikt voor het eventueel t.z.t. plaatsen van een internaat van zjjn centrale voor het ontwikkelingswerk e.d. Landbouwersvrouw en kind gewond. Een ernstig ongeluk heeft zich gistermid dag voorgedaan in een weide, gelegen aan de Karstraat te Beek en Donk. De vrouw van den landbouwer Van der Hey- den wilde in de weide- de koeien gaan mel ken; haar driejarig dochtertje liep met haar mede. In de weide werd het kind door een koe tegen den grond geworpen, waarna de moeder zich haastte het kind overeind te helpen. De koe liep evenwel ook de vrouw omver, trapte haar en bewerkte haar met de horens. Een onmiddellijk ontboden genees heer liet moeder en kind naar het R. K. Gast huis te Helmond vervoeren. De toestand van de vrouw is hoogst zorgwekkend. Het kind brak een beentje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3