BRITSCH KONINGSPAAR IN TRIOMF DOOR LONDEN. Jubelende liefde langs den kroningsweg. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 60ste JAARGANG N0. 17862 DONDERDAG 13 MEI 1937 DRIE BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM? ffiSËW TELEFOON INTERCOMM. Na. 68085 een arrestatie. italiaansche pers zwijgt. IN BUCKINGHAM PALACE. „We want the King". TOEN DE AFZETTING WERD OPGEHEVEN. IERLAND WAS OOK VERTEGEN WOORDIGD. EEN SCHOUWSPEL VAN MACHT EN GLORIE. 's KONINGS RADIO-REDE. De ABONENMENTSFR1JS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bij vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden J 2,55. Bi) bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand f 1,10 per drie maanden 3.bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk, POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1,55, elke regel meer 25 et» Bij. contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief, Liefdadigheidsadvertentiën half tarief, Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0,50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedtmsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. Onder het geweldig enthousiasme van de voor het paleis verzamelde enorme menschenmenigte, verscheen het Engelsche koningspaar met de beide prinsesjes en koningin Mary na terugkeer in Buckingham Palace op het balcon van het paleis. Zij kwamen evenwel bedrogen uit, want de film kan eerst morgen worden gedraaid, na ooor den aartsbisschop van Canterbury en den hertog van Norfolk te zijn gekeurd. Er hebben zich enkele incidenten voorge daan. Op Saint James Square is een man op leeftijd in het gedrang onwel geworden en overleden. De burgemeester van Ramsgate is uitgegleden op het oogenblik, dat hij West minster Abdij binnentrad en moest met een gekneusden schouder in het ziekenhuis wor den opgenomen. Tegen den avond hield het op met rege nen. Westend was overvuld met een vroolijke menigte. Reuter heeft uit alle deelen van de wereld bericht ontvangen, dat de radiouitzendingen van de kroning druk werden beluisterd. De misdadigers in Londen hebben geen groot gebruik gemaakt van de drukte tijdens de kroning. Scotland Yard heeft slechts be richt van drie groote misdrijven ontvangen, n.l. een juweelendiefstal ter waarde van 1000 pond sterling te Streatham, een inbraak in een postkantoor te Purley en een inbraak in een winkel van muziekinstrumenten in het Noord-Westen der stad. LONDEN, 12 Mei (UN. PRESS). Om 9 nur vanavond deelde de ambulance-brigade der Britsche hoofdstad mede, dat zich op den kro ningsdag 9585 ongevallen hebben voorgedaan. Honderd zestig gewonden moesten in de hos pitalen worden opgenomen. Een dienstdoende officier van de ambulan ce bevestigde tegenover een correspondent van de „Un. Press" dat 160 menschen met ge broken beenen, armen, ribben of enkels, ver oorzaakt door een val bij het klimmen op hekken of andere hoogtes, naar de ziekenhui zen .moesten worden overgebracht. Negentig anderen, die onwel geworden of flauw geval len waren en daarom naar de hospitalen wer den vervoerd, konden spoedig weer geheel hersteld naar huis gezonden worden. LONDEN, 12 Mei (HAVAS). Hedenochtend is het 4-jarig dochtertje van sir Gustavus Lascelles Hamilton Russel, Charmian, in een liftkoker gevallen en om het leven gekomen. Het meisje vertoefde bij lord Bearstead om den kroningsstoet te zien, terwijl haar ouders in de Westminster Abdij tegenwoordig waren bij de plechtigheid. Niettegenstaande de zorgen van 5 doktoren, overleed het kind in de armen van haar ouders, die in allerijl gewaarschuwd waren. LONDEN, 12 Mei (HAVAS). Op het oogen blik, dat de stoet zich weer opstelde, om naar Buckingham Palace terug te keeren, heeft de politie op den hoek van Bridge-street en Can non Bow een man gearresteerd. De politie had hier groote moeite, het pu bliek binnen de voorgeschreven afbakening te houden en op bevel van een hoog marine officier kwamen mariniers de politie te hulp. De officier gaf eenige orders aan zijn onder geschikten en op dit oogenblik werd een van ce toeschouwers door een politieman gearres teerd en naar Scotland Yard gebracht. ROME, 12 Mei (HAVAS). De Italiaansche pers zwrjgt over de kroningsfeesten te Lon den. Alléén het agentschap Stefani bracht een bericht van elf woorden, waarin werd mede gedeeld, dat heden koning George VI van En geland is gekroond. ROME, 12 Mei (D.N.B.) „Wegens versprei ding van valsche berichten over Italië", al dus een mededeeling van bevoegde zijde, „heeft de Romeinsche correspondente van de News Chronicle", mevrouw Mackenzin, van ae politie aanzegging gekregen, dat zij Italië moet verlaten". LONDEN, 12 Mei. (R.O.). In Iersche krin gen in Londen verklaarde men vanavond, dat het gerucht, dat Ierland niet vertegenwoor digd was bij de kroning, niet juist is. De hooge-commissaris van den vrijstaat, Dylanty, woonde de plechtigheden in Westminster Ab bey by. (Van onzen correspondent). LONDEN, 12 Mei 1937. HET hart van het Britsche wereld rijk heeft vandaag geklopt van geestdrift en groote, edele konings liefde. De terugkeer van de gezalfde en gekroonde vorsten naar hun paleis is «reworden tot 'n onvergetelijk schouw- O spel van macht en glorie, van weelde en schittering, doch bovenal van blijde, jubelende, fiere liefde voor vorst en vorstenhuis. Machtig en overweldigend had in de West minster Abdij het „Te Deum" weerklonken. Luid en triomfantelijk schalden de bazuinen en trompetten. Alle aanwezigen waren opge staan. De indrukwekkende plechtigheid was ten einde. Langzaam daalt de koning, met de scepters in de handen, van de estrade, voorafgegaan door de vier zwaarddragers, en begeeft zich door de deur aan de Zuidelijke zijde van het altaar naar de kapel van Eduard, den Belij der, waar de koningin zich bij hem voegt. De scepter met de duif wordt hier overhan digd aan den aartsbisschop en door dezen op bet altaar gelegd; daar plaatst de Dean van Westminster ook de gouden sporen. De ko ning wordt ontdaan van zjjn kroningsmantel en in een purperen mantel van fluweel ge huld. De rijkskroon wordt hem op het hoofd gezet en de aartsbisschop geeft hem den rijks appel in de linkerhand. Door 't koor schrijden de souvereinen dan, gevolgd door de hoog waardigheidsbekleders en de Peers, die aan de processie deelnemen, naar de Westelijke deuren der Abdij. In de kerk klinken statig en indrukwekkend de strofen van het „God save the King". Zwaar dreunt het orgel, bezuinen juichen; ontroerd zingen allen den plechtigen zegezang. De souvereinen hebben intusschen den uit bouw bereikt, waar zij een koude lunch ge bruiken, en zich, alvorens den grooten rit door de stad te ondernemen, 'n tijdlang van hun kronen en zware mantels kunnen ontdoen. Buiten de Abdij is sinds lang de stoet be gonnen zich op te stellen. De 5000 militairen te voet, alle landen van het rijk vertegen woordigend, die aan de groote processie deel nemen, hebben de poort bij Hyde Park Corner om twaalf uur reeds verlaten en zijn Consti tution Hill opgemarcheerd. Zij maken halt als, omstreeks 10 minuten voor half één het doffe gedreun van 't geschut de kroning aan kondigt. Na 'n half uur hervatten de 5000 hun marsch, tot zij samenkomen met de bereden afdeelingen. Zoo is de lange stoet geformeerd, als tegen kwart over twee de souvereinen, onder het donderend gejuich der menigte, en 't luiden der klokken, de Abdij verlaten en in de kro- stijgen. slellJk zingen de klokken over de stad. De koninklijke stoet vult de straten met pracht en praal, ondanks den regen, die neer- plenst over den kroningsstoet en over de mil- lioenen menschen, die niet moede worden, hun vreugde uit te juichen en hun liefde voor het vorstenpaar. De geestdrift van het publiek overtreft in derdaad alles, wat wij vanochtend hebben meegemaakt. Eindeloos is het oorverdoovend gejubel, waarmee koningin Mary en de twee kleine prinsesjes Elisabeth en Margaret Rose verwelkomd worden. Het gejubel is niet meer van de lucht. Elke afdeeling militairen wordt met daverende toejuichingen begroet. Er heerscht een enthousiasme gelijk men te Londen wellicht nog nimmer beleefd heeft. Het*publiek, dat op 3 millioen geschat wordt, blijft voortjubelen en het gejuich groeit aan tot een orkaan als de gekroonde souvereinen voorbij rijden, rechtop in de gouden koets ge zeten, de scepters in de rechterhand. Nooit hebben wij iets medegemaakt, dat hiermede vergeleken kan worden. Het duurt veertig minuten aleer de schit terende stoet 'n bepaald punt voorbij getrok ken is. Langs het beeld van Boadicea, bij de Westminster brug, trekt zij, om de breede Embankment in te slaan, dan links af door de breede Northumberland Avenue naar de Mall en door St. James-street en Piccadilly naar Regentstreet. Dan door de lange Oxford street naar Marble Arch, en de terugweg iji thans aangevangen over den aan Park Lane evenwijdig loopenden rijweg van Hyde Park naar Hyde Park Corner, waar Consti tution Hill ingeslagen wordt naar 't Paleis. Het plein voor Buckingham Palace wordt nog éénmaal geheel omgereden; de troepen mar- cheeren door, en de koninklijke koets met haar escorte rijdt het voorplein voor het pa leis op. Zoo langs heel den zes mijlen langen weg de stoet omstuwd geweest is, door gejubel, niets evenaart de daverende' vreugde, die zich uit als omstreeks vier uur de souvereinen hun paleis bereikten. Hier voor Buckingham Pa lace, waar tribunes weinig ruimte weggeno men hebben, is de menschenmenigte het in drukwekkendst. Hier ook is zij het geestdrif- tigst. zy verwelkomt de thans gekroonde sou vereinen in hun paleis, gelijk zelden 'n koning door zijn onderdanen verwelkomd is. 't Ge jubel neemt geen einde tot eindelijk uit honderdduizend kelen 't God save the King opstijgt. En dan breekt opnieuw 't gejuich los met tienvoudige kracht. „We want the King!' klinkt 't van alle kanten. En van 't balkon af nemen voor 't eerst de gekroonde koning en koningin de hulde van hun onderdanen in entvangst. Van dezen dag zal gesproken worden zoo lang nog een ooggetuige leeft. Hij is overwel- weldigend geweest van het begin tot het thans naderend einde. Londen, en dit is in dit geval Groot-Britan- nië en het rijk, door zijn staatslieden, zijn soldaten en zijn burgers vertegenwoordigd, Londen heeft pret gemaakt, feest gevierd, ge lachen, gejoeld en gejuicht en met een uitge latenheid, waaraan het zich zelden over geeft. En toch spreekt het met diepe inner lijke ontroering van die onvergetelijke oogen- blikken, waarop het gejubel der honderddui zenden als een donderslag veelvoudig weer kaatst werd. Deze koning heeft geen groot verleden, hij regeert nog maar een half jaar. Als hertog van York was hij een beminnelijke, maar alles behalve schitterende figuur. Heden heeft het volk bewezen, instinctmatig te beseffen, dat hij desondanks een groote daad verricht en zijn land een onschatbaren dienst bewezen heeft, toen hij in December de onnoemelijk zware en bijna hachelijke taak aanvaardde, de regeering op zich te nemen over de Britsche volken, wier belangengemeenschap belichaamd is in de Kroon. Waarom die taak zwaar en hachelijk was en zelfs ondankbaar zijn kon, weet een ieder. Er was groote moed en groot plichtsbesef noodig, om zich aan die taak te wijden. De nieuwe koning vond weinig tegemoetkomend heid, weinig hartelijkheid van de zijde zijner onderdanen. Hij bezat slechts hun plichtma tige loyauteit. Hij drong zich niet op en hij poogde zich niet populair te maken met de gewone en goedkoope middelen, die de dema gogische monarch te baat neemt. Hij was als zijn vader, een eenvoudig eerlijk werkend man, die zich zelf zeker niet overschatte. Hij deed zijn plicht, kalm en oprecht. Heden heeft het volk, dat steeds edelmoedig is, te kennen gegeven, hoezeer het zijn moed en offervaar digheid op prijs stelt. Dezen koning, die nog zoo weinig gedaan heeft, hebben zijn onderdanen heden spontaan hun erkentelijkheid betuigd, omdat hij in De cember deed wat noodig was in het belang .van vaderland en rijk. Want wanneer er maar half zoo luid gejubel was en de geestdrift maar half zoo hoog opgelaaid was, dan zou de koning reeds alle reden hebben gehad, tevre den te zijn. De lange terugtocht naar het paleis was een ware zegetocht. Het regende en niemand sloeg acht op den regen. Het was grauw en alles schitterde. Nog nooit hebben wij een Londensche of eenig andere volksmassa door zulk een ongebreideld enthousiasme bezield gezien. De schittering van den prachtigen stoet droeg het hare bij tot de geestdrift der be volking. Maar ondanks alle uitgelatenheid van het feestvieren, ondanks alle opgetogen heid heerschte er ook een gevoel van patriot tisch fierheid. Het kan niet anders. De aan blik van de afdeelingen van al die prachtige regimenten, maar in veel hooger mate nog van de strijdmachten der Dominions, der ko loniën en van Indië, van de Eerste Ministers, van de maharadiahs en sultans en getulbande krijgslieden, dit alles deed de hai-ten kloppen van nationalen trots over zooveel macht en glorie. De koning, die met zijn constitutioneel zoo strikt beperkte macht toch al die grootheid verpersoonlijk^, was in zijn purperen mantel en met de kroon op het hoofd een ontzagwek kende figuur geworden. Met den koning was opnieuw de groote Britsche volkerengemeenschap beklonken. Als gezalfde keerde hij terug naar zijn paleis. „For better for worse", zooals de Engel sche huwelijksformule zegt, in lief en leed waren hij en zijn volken thans voor goed ver- eenigd, aan elkaar verbonden. Dit en de herinnering aan de gebeurtenis sen van een half jaar geleden waren oorzaak van die geweldige ontroering, zooals een oude tragedie een verblijdende gebeurtenis nog schooner en treffender maakt. Anderhalf uur duurde die ontzaglijke zege tocht. Wij hebben reeds verteld, hoe deze bijna drie mijl lange stoet was samengesteld, hoe de eene afdeeling militairen op de andere volgde. Steeds in andere uniformen, steeds andere wapenen, zag men een half uur lang op een gegeven punt van den weg al die dui zenden soldaten voorbij trekken. En dan de koetsen der eerste ministers en Indische vorsten met hun escortes uit andere wereld- deelen en de glazen koets van koningin Mary en de prinsesjes en die van de leden der ko ninklijke familie. Men zag het Britsche rijk voorbij trekken met zijn admiraals, zijn veldmaarschalken en luchtmaarschalken, het dansen en trappelen van de paarden, het blinken van het staal, de gouden en scharlaken schittering van de uniformen, dit alles maakte reeds dronken van enthousiasme. En dan nadat men dit alles een half uur aanschouwd had naderde, aangekondigd door het gedonder van de volksstem de door lijf- Wachten omstuwde, door prachtige escortes Voorafgegane en gevolgde staatsiekoets der Souvereinen onder de bezielende marschmu- ziek der militaire kapellen en als twee half goden onderkronen, waarin beroemde dia manten fonkelden, zaten de souvereinen in den gouden en kristallen pracht van hun ka- btis. Maar nergens laaide de geestdrift hooger dan voor Buckingham Palace toen de koning en de koningin het paleis bereikten. Van het oogenblik af, waarop de karos het binnenplein opgereden was, werd steeds opnieuw gejuicht, onderbroken door de kreet „v.'e want the king". Eindelijk verscheen de koning met kroon en mantel op het balcon. Hij werd overweldigend gehuldigd door hon derdduizend en meer onderdanen. Op het oogenblik is het paleisplein een compacte menschenmassa, honderden gelede ren dik. Om negen uur gaven de souvereinen eindelijk gevolg aan den oproep van het volk, om opnieuw op het balcon te verschijnen. Tooneelen van onbeschrijfelijk enthousiasme speelden zich af, toen de koningin het volk met bevallig handgebaar groette. De koning, die een half uur vroeger een radiotoespraak had gehouden, die van veel ontroering getuigde, was in avondcostuum. Thans roepen de tienduizenden opnieuw: „We want the king". Aan het publiek is me degedeeld, dat de souvereinen zich van avond niet meer zullen vertoonen. Maar steeds op nieuw stijgt de kreet op: „We want the king". Alom in de stad van Eastend tot Westend wordt feest gevierd. Voor het eerst zijn van avond de openbare gebouwen door schijnwer pers verlicht. Ook vele schepen op de rivier zijn geïllumineerd. In de stampvolle hoofd straten wordt gedanst en gezongen. Maar het weer is opnieuw ongunstig geworden en het regent herhaaldelijk. Voor het paleis riep, immer luider, het volk om zijn koning, die tenslotte nogmaals, 't was half elf, zich aan de onmetelijke men- schenzee, welke voor het Buckingham Pa lace golfde, vertoonde, en samen met de ko ningin een daverende hulde in ontvangst ne men moest. Eenige minuten vertoefde het vor stenpaar op het balcon en trok zich ten slotte, minzaam groetend, terug. LONDEN, 12 Mei. (HAVAS.) In een der zalen van Buckingham Palace heeft koning George VI hedenavond voor het eerst door middel van de radio tot alle deelen van het Britsche wereldrijk een redevoering gehou den. Koningin Elisabeth en de andere leden der koninklijke familie beluisterden de rede in een ander vertrek van het paleis. „Nooit heeft, aldus ving de koning zijn rede aan, een kroningsplechtigheid zulk een geweldige beteekenis gehad, wijl thans de Do minions met vrijwillige en gelijkwaardige banden zijn verbonden met dit oude konink rijk en ik heb hedenmorgen het gevoel ge had, dat in waarheid het geheele Imperium vergaderd was binnen de muren van West minster Abbey." Uit naam van hem zelf en van de koningin wenschte de koning vervolgens al zijn onder danen geluk en voorspoed en bracht hun hartelijken dank voor hun toewijding en trouw waarvan zij getuigenis hadden afgelegd. „Indien ik, aldus vervolgde koning George, in de jaren, die komen zullen, getuigenis kan afleggen van mijn erkentelijkheid jegens u allen, door u op mijn beurt te dienen, dan is dat de wijze, welke ik boven alle andere zal verkiezen." De koning wees er vervolgens op, dat de kroon voor tallooze millioenen het symbool is van de eenheid bij de gratie Gods en door den wil van de vrije volken van het Britsche Commonwealth. „De uiterlijke vorm der kroningsplechtig heid, aldus de koning, is oud. maar haar in nerlijke beteekenis en de boodschap, welke zij bevat, zijn altijd nieuw, want het hoogste doel is het dienen van anderen en met woor den van de diepste plechtigheid heb ik mij in uwe tegenwoordigheid, met de koningin aan mijn zijde, gewijd aan mijn koninklijke taak. Met Gods hulp zullen wij ons trouw van onze plichten kwijten. Degenen onder u, die kinde ren zijn, zullen, naar ik hoop, de herinnering bewaren aan dezen dag van geluk, zonder zorg. Sommigen van u zullen in de komende jaren trekken van het eene deel van het „Commonwealth naar het andere. Dan zult gij leeren, welk een hooge beteekenis voor ons onze vrijwillige banden hebben en hoezeer onze wederzijdsche vriendschap en onze vriendschap jegens alle andere naties kan bij dragen tot de zaak van vrede en vooruitgang. Mogen wij, de koningin en ik, steeds de genegenheid waardig zijn, welke, met trots denk ik daaraan, ons omringt aan het begin van mijn regeering. Ik dank u allen uit het diepst van mijn hart en dat God u allen zegene". Voordat koning George zijn redevoering voor de microfoon uitsprak, richtten achter eenvolgens de vertegenwoordigers der ver schillende deelen van het rijk het woord tot de verst verwijderde gebieden. De gouverneur der Bermuda-eilanden nam het eerst het woord, gevolgd door Howley, den vice-president van de regeeringscommis- sie van Newfoundland, Mackenzie King, den premier van Canada, Savoye (Nieuw-Zeeland) Lyons (Australië), dr. Bamaw, eersten mi nister van Birma, den vice-koning van Indië, den premier van Zuid-Rhodesia en Hertzog, den premier van Zuid-Afrika. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door minister-president Baldwin. KRONING VAN HET BRITSCHE KONINGSPAAR. Links; het aangrijpende historische oogenblik waarop koning George VI het hoofd buigt en de aartsbisschop van Canterbury den koning de kroon op het hoofd gaat plaatsen; rechts: het moment van de kroning van koningin Elizabeth door den Aartsbisschop van Canterbury. LONDEN. 12 Mei (HAVAS). Nadat de af zetting langs den weg van den kroningsstoet was opgeheven, had de politie groote moeite met het regelen van het verkeer bij de sta tions van den ondergrondschen spoorweg. Omstreeks vijf uur in den middag stond bij het station op Trafalger Square een rij men schen van een halven kilometer lang te wach ten. De reinigingsdienst begon onmiddellijk met het wegruimen van de papieren, welke de toeschouwers hadden achtergelaten. Velen bestormden de bioscopen, toen deze om vijf uur hun deuren openden, in de hoop de film van de plechtigheden reeds te zien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1