M1 25-JARIG REGEERINGSJUBILEUM VAN KONING CHRISTIAAN X. 's PAUSEN NAAMDAG. Staking in Amerika's staal-industrie. M I V A KRACHTIG 9 9 MISSIE MACHTIG BUITENLANDSCHE KRONIEK. SPAUSEN DELEGATIE IN LONDEN. DONDERDAG 13 MEI 1937 The empire. LONDEN IN. FEESTSTEMMING. Gistermorgen omstreeks drie uur was de ondehsche reinigingsdienst al in het touw om de papierafval enz. van de wachtende menigte op te ruimen. Zij sloeg de aankomst Van den kroningsstoet gade vanaf een speciale tribune buiten de Abbey. Een vorst, die zijn populariteit volop verdiend heeft. Plechtige Hoogmis in Westminster. de DE SCHOOLSTRIJD IN HET DERDE RIJK. ROODE ROZEN OP HET GRAF VAN DEN ONBEKENDEN SOLDAAT. Een moedig woord van Regensburgs bisschop. Opgewekte drukte in Castel Gandolfo. DE LES DER HINDENBURG RAMP. EEN WAARSCHUWING VAN DODD Streven milliardairs in Amerika naar een dictatuur VEERBOOT OMGESLAGEN; 10 DOODEN. NEDERLAAG VOOR BLUM. 27.000 arbeiders leggen het werk neer. PITTSBURG, 13 Mei (R.O.) De de AUTOBUSSTAKING IN ENGELAND. Rüad van den Beneden-Rijn besluit de leerplicht-kwestie uit te stellen. KAPPERSSTAKING TE PARIJS. The Empire! God save King George! Wie gisteren de kroningsplechtigheden te Londen en de feestelijkheden Van den dag over een der Engelsche radiostations beluisterd heeft, zal diep getroffen zijn door het feit. dat de rijksgedaohte zoowel in het ceremonieel® als in het officieele gedeelte volkomen overheerschte. Wij erkennen gaarne dat het gebeuren evenzeer als geheel als in elk zijner onder deden ongemeen indrukwekkend was; maar zelden ook hebben wij iets gehoord, wat zoo volmaakt onpersoonlijk was. Dan moge het normale „God save the King enkele malen vooral bij de erkenning van den sou- verein door de vertegenwoordigers van z«n volk in de Westminster Abbey wat meer individueel geworden zijn in het „God save King George"; doch zelfs in deze nominale aanroeping was het „King", nog met de diepere idee van het koningschap als zoo danig, Volkomen onpersoonlijk. Zij sloeg niet op den individueelen man die daar een geweldige verantwoordelijkheid ging aanvaarden; zij gold den king, den koning- keizer van een rijk. dat zich over de vijf Werelddeelen uitstrekt. Slechts één der leidende figuren trad éven uit die merkwaardige sfeer van het onpersoonlijke: mr. Stanley Baldwin, pre mier van het Vereenigde Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ierland, en, het is niet te veel gezegd, politiek leider van het Empire, van het Britsche g#meenebest. De man bovendien, die binnen enkele da gen Zijn geweldig ambt zal neerleggen; voor wien deze kroningsdag, de kroning van George VI een heel bijzondere, een persoonlijke beteekenis heeft. Nog slechts enkele maanden geleden meende men, dat een Eduard VIII zou gekroond worden; zonder Baldwin ware het wellicht het ge val geweest, Maar thé Empire, het Rijk. zou dan een verschrikkelij ken moreelen slag gekregen hebben. Nu is die slag af gewend door Baldwin, die de Common wealth veilig door een Constitutioneele of gevaarlijk dreigende constitutioneele crisis heengeleid heeft. In die Decemberdagen was er niet zooveel verschil tussohen de twee situaties. Maar toch, ook het zoo diep menschelijke in Baldwins korte toespraak culmineerde weer in de grootsohe gedachte aan den dienst jegens volk en rijk, een dienst, welke voor den koning slechts bij diens dood ein digt. Inderdaad een indrukwekkend mo ment, als op dezen kroningsdag vol pracht en pradl, vol feestelijke schittering, welke het begin van een gekroond koningschap i3 voor twee nog jonge menschen, teven# her innerd wordt aan het moment, dat de pa3 gezalfde en gekroonde zijn taak: dienst je gens het rijk door zijn heengaan aan den opvolger overdraagt. Wat blijft, steeds blijft, zijn het rijk en het dienen. Ongetwijfeld heeft de koning zelf deze grootsohe en breede gedachte voor oogen gehad, toen hij in zijn bewogen toespraak ■'langzaam eri met nadruk de woorden sprak: „In mij, als uw koning is voor een periode de plicht vastgelegd om de eeT éh de On geschondenheid van de vrije vólken vari de ''"British Commonwealth te handhaven". En als de koning spreekt van de „mi nistry of kingship", dan zouden wij deze woorden Bet liefst vertalen door „het die naarschap van het koningschap". Boven den koning staat het rijk, de koning is de die naar, die, zooals de vorst herhaalde malen zeide, met de hulp van God zijn geweldige taak moet vervullen. Engeland kent het groote feest van den Empireday. Maar eens In het leven van eiken vorst valt een allerhoogste rijksdag de dag waarop hij gekroond wordt. En gis teren heeft men ervaren, dat welke ver wikkelingen zich sinds den dag, waarop George V gekroond werd: 22 Juni 1910, ook hebben voorgedaan, het rijk nog steeds bestaat. Toen stond men aan den vooravond van sociale en politieke omwentelingen. Zou met verleden en traditie gebroken worden en daarmede de oerbron van Èngelands madht en glorie worden vernietigd? Een vreeselijke oorlog is over het rijk heenge gaan en heeft het In zijn grondslagen door- woeld; het Britsche rijk heeft labour-kabi- netten gehad; jaren- en jarenlang heeft het land millioenen werkloozen moeten onder houden; het groot-grondbezit is in vele ge vallen van eigenaar verwisseld; de gouden etandaard is ineengestort; de dominions zijn door het Westminster-statuut van de Engelsche parlementaire controle lo maakt. Maar, het oude Engeland leeft in nieuwe omstandigheden met de gevestigde tradi ties voort. Er zullen nog heel wat schok ken komen; wat de toekomst in zich bergt, weet niemand. Echter de samenbindende eenheidsbegdachte bestaat op dit oogenblilt zeer sterk en effectief. De kroningsdag is er een nieuwe openbaring van geweest. Het was geen geënsceneerde, opgeschroefde plechtigheid; ongetwijfeld het ceremonOel staat sinds eeuwen vast, het wortelt in de katholieke middeleeuwen; maar boven alles voelde men toch een geestelijke sponta neiteit, welke aan geen banden gebonden is. De afwezigheid van den Ierschen Vrij staat moge pijnlijk gevoeld zijn: zij is on getwijfeld voor de Engelschen, die de po litieke ontwikkeling nauwlettend volgen, een schaduw over het graöote feest. Maar tegenover dit „incident", stond de aanwezig heid van alle andere naties van de com monwealth, in onvoorwaardelijke aanhan kelijkheid aan het rijk. Na de feesten komt nu de arbeid. Straks begint de rijksconferentie, waarop alle pro blemen van het Empire grondig zullen be handeld warden. Dan zullen weerstanden opkomen, maar dieper dan ooit voelt nien, dat in den chaos van het heden, de rijks- gedacht® een hecht rustpunt Is; een der weinige steunpunten, waaraan de vrede zich nog kan vastklampen. (Van onzen Scandinavischen Correspondent). De leden van de pauselijke delegatie naar de kroningsplechtighedén hebben gisteren in ge zelschap van mgr. Edward Myers als ver tegenwoordiger van mgr. Hinsley, aartsbis schop van Westminster, de aankomst van den koning en dé koningin en van deii kronings stoet gadegeslagen vanaf een speciale tribune, die voor hen buiten de Westminster-abdij was opgericht. De delegatie bestond, zooals men weet, uit den secretaris voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden, Z. H. Exc. mgr. Giuseppe Pizzardo, ti tulair-aartsbisschop van Nicca; mgr. Godfrey, rector van het Engelsch col lege in Rome en markies Giulio Pacelli, offi cier van de pauselijke edelgarde en neef van den staatssecretaris van Zijne Heiligheid, kar dinaal Pacelli. Mgr. Pizzardo was, naar de „Daily Tele graph" meldt, zeer onder den indruk van dê pracht van den kroningBBtoet. Later gebruikten hij en mgr. Godfrey de lunch in het House of Lords in de voor de hoofden van de biïitehlandsche delegaties ge reserveerde zaal. De pauselijke afgezant, die herkend werd door tal van vooraanstaande diplomaten, ging van tafel tot tafel, om met de talrijke dele gaties te spreken. Hedenmiddag zou mgr. Pizzardo een onder houd hebben met mr. Neville Chamberlain in Downingstreet 11. Aan dit bezoek werd even wel geen politieke beteekenis toegekend. De Katholieke viering van het kronings feest had hedenmorgen plaats, toen in de ka thedraal van Westminster een pontificale H. Mis van dankzegging werd opgedragen door mgr. Hinsley. Na afloop van de H. Mis verliet de pause lijke afgezant den voor hem In het schip ge- reserveerden zetel en na zich met de kerke lijke gewaden te hebben bekleed, begaf hij zich naar het altaar, waar het Te Deum door hem werd aangeheven. LONDEN, 12 Mei. (HAVAS). De stal meester van Z.M. koning George heeft van morgen Op het graf van den Onbekenden Soldaat een krans gelegd van roode rozen met een lint in de koninklijke kleuren, De bisschop van Regensburg Z. H. Exc. Mgr. dr. Michael, heeft In verband met den feilen schoolstrijd, die thans in het derde rjjk woedt, nogmaals in een afzonderlijk herder lijk schrijven een vermanend woord tot de Katholieke ouders gericht. Het luidt als volgt: Geliefde Katholieke ouders! „Het is voor mij een behoefte des harten een woord tot u te richten. Op de eerste plaats een woord van hartelijke erkentelijk heid en warmen dank jegens die ouders, die ondanks de pressie, die op hen werd uitge oefend, ten koste van de zwaarste offers trouw gebleven zijn aan de Katholieke bij zondere school en die geweigerd hebben hun kinderen aan te melden voor de neutrale school. Zij hebben een bewijs gegeven van heerlijke trouw en heldhaftigen belijdersmoed, dat hun tot groote eere strekt en dat voor mij, zoowel als voor mijn mede-broeders in het H. Pries terschap, een groote troost beteekent. Moge God deze trouw en dezen offerzin vergelden aan die goede ouders en aan hun kinderen. Vervolgens richt ik een woord tot die ouders, die onder zwaren druk en dwang en in den allermoeilijksten zielestrijd en gewe tensnood zich hebben laten verleiden om te teekenen voor de neutrale school. Geliefde ouder! Gij kunt u beroepen op feiten, die door iedereen moeten worden toe gegeven, dat de aangifte van leerlingen ab soluut vrij moet zijn. Derhalve hebben al degenen, die slechts onder eenigerlei pressie haun handteekening gezet hebben vóór de neutrale school, het recht om deze weer te herroepen en terug te nemen. Het zou ongehoord, onverantwoordelijk en onwettig zijn om eerst te verklaren, dat iemand vrij zijn stem kan uitbrengen, doch naderhand degenen, die voor de Katholieke Echool willen stemmèn onder min of meer be dekte Vormen te verstaan te geven, dat dit siechte gevolgen zou kunnen hebben in ver band met werk, brood en betrekking. 'Men heeft u gezegd, dat het godsdienston derricht in de neutrale school op dezelfde wijze gegeven wordt, als in de bijzondere school. Dit moge misschien voorloopig nog het geval zijn, doch men moet hieraan toevoegen, dat het overige onderwijs dat in de gemeen- schapsschool gegeven wordt, de kinderen kan Koning Christiaan de Tiende van Denemar ken viert op 14 Mei zijn 25-jarig regeerings- jubileum. Dat wordt een volksfeest, grootsch in zijn eenvoud en hartelijk in zijn overdadige uitin gen van aanhankelijkheid en waardeering. De monarchen van het Noorden dwingen respect af door de wijze, waarop zij hun koninklijke waardigheid en de liefde van hun volken heb ben weten te bewaren te midden van de socia listische vloedgolven, die over Scandinavië gekomen zijn. Men kan gerust beweren, dat de regeerende koningen zich onmisbaar gemaakt hebben in de Scandinavische gemeenschappen; hun op treden en leiding waren zoo verstandig en be leidvol, dat geen enkele leidende socialistische figuur den steurt ervan ontberen wil en kan- De opvoeding va» Christiaan was Spartaansch in den tegenwoordigen tijd zou men zeggen: flPmnPEfltitiph. Den lsten Mei 1889 werd de jonge Chris tiaan rekruut der lijfgarde en maakte in het zelfde jaar zijn eindexamen op de middelbare onderwijsinrichting; ook werd hij als student aan de universiteit ingeschreven. Als rekruut stond hij op Wacht aan de poort van het koninklijk paleis, hjj kreeg geen enke len voorsprong op overige miliciens van zijn lichting en moest geleidelijk alle rangen door- loopen en alle graden verdienen. Als student ging het noch vlugger, noch gemakkelijker; zijn vader Frederik de Acht ste en zijn grootvader Christiaan de Negende stonden erop, dat hy zijn bevordering niet dan na verdiensten zou krijgen, en dat hij boven dien buiten de kringen van het hof door om gang met de gewonen van zijn volk levens ervaring zou opdoen. Tot op den dag van heden onderhoudt hij vele relaties van dien Den I5en Mei 1912 werd hij tot koning uit geroepen. De koning is zeer populair. Eiken morgen doet hij zijn rit door Kopenhagen, zonder be geleiding, hoog te paard gezeten in eenvoudig uniform, door iedereen begroet en eenvoudig naar alle kanten zijn dagelijksche bekenden begroetend- Bij elk stopsignaal houdt hij halt, ook daar geen uitzondering makend, en wacht te mid den van fietsende boodschappenjongens eh kantoormenschen én werkvolk, tot voor allen het signaal op veilig staat. Zijn route gaat kris en kras zoowel door de avenues als door de arbeiderswijken in de hoofdstad en 's zomers over de landwegen, waar hij gemoedelijke praatjes houdt met de bevolking. Typisch voor alle Scandinavische vorsten is, dat zij zich sterk voor sport interesseeren en dat hun prestigedaar eerder door stijgt c',an geschaad wordt. Koning Christiaan heeft door zijn sportprestaties in den loop der jaren menigen beker gewonnen. Hij is een bekend zeiler en haalde zijn kapiteinsdiploma. Hij zeilt zoowel te Cannes, waar zijn koninklijke col lega van Zweden als Mr. Q. tennist, maar zwerft, ook in boot eh alitö doOt zijn et*<m land, gaat dan hier en daar oude bekendèfr be zoeken en verrast menigen gewonen burger en boer door ongemeld aan hun deur aan te klop- P Dat alles geschiedt zonder effectbejag, eerlijk en oprecht en wordt op dezelfde wijze beant woord. Bjj dergelijke uitstapjes gaait hij wel eens een dorpsschool binnen, en houdt er een gemoedelijk examentje in Deensche geschie denis, dat altijd op een vrijen dag als beloo ning uitloopt. De koning studeert hard en geregeld en 13 als de algemeen- erkende en geachte bemi" delaar van zijn volk, dat door partijstrijden soms sterk gescheurd, door zijn tactisch oP" treden weer tot nationale eenheid en eenheids zin werd teruggevoerd. Als constituioneel vorst ontweek hy me zorg elke aanduiding van dwang, elke ülttoui ting ui zijn machtige positie onder zijn volk, wist de leiders voor zijn inzichten te winnen en liet aan hun beleid over ze naar best ver mogen uit te voeren. Het is dan ook een typisch Scandinavlscn tooneeltje, vorst en sociaal democraat hand in hand te zien staan en hand in hand te zien werken. In den beginne was daar minder zijnerzijds dan van de zijde der democraten eenige gereserveerdheid en stijfheid bij, maar de koninklijke gemoedelijkheid en eerlijkheid overwon dat alles en zoodoende is de Scandi navische socialist koningsgezind en zou hij haast niet Weten, hoe het betér kou Künnen dan op deze vanzelfsprekende "Scandinavische wijze. Er zijn dan ook Scandinavische leiders, die er recht voor uitkomen, dat zij niets anders en beters zouden wenschen en dat, als zij in een anderen koers gedwongen zouden worderi, zjj het 't beste zouden achten het presidentschap, als de vraag daaromtrent ooit actueel mocht worden aan de koninklijke familie aan te bieden, Zelfs in erfrecht. De Deensche koning heeft zijn populariteit noch aan groote gesten noch aan grooitsche redenaarstalenten te danken, maar aan zijn eenvoudige onweerstaanbare oprechtheid, die den Deen sterk aanspreken. Men vergete niet, dat de Scandinaviër een gevoelsmensch is als geeh andere Europeeër, die moeilijk op het kompas van zijn verstand alleeii zeilen kan. Zijn hart stuurt mee en met een kracht, die men bij de uiterlijk kille menschen van het koude Noorden nauwelijks vermoeden kan. Wie dat Riet weet, begrijpt den Scandina viër niet, en is dan ook al te vaak geneigd hem uitsluitend als nukkig en onbetrouwbaar en ongeloofwaardig te beschouwen- Toen koning Christiaan voor enkele jaren zijn zilveren bruiloft vierde, nam het geheele land er deel aan; het werd een echt volks feest, dat niet alleen zijn aanleiding in het koninklijk jubileum vond, gelijk dat sómwijlen wel eens het geval is bij dergelijke gelegen heden, die velen elke kans om feest te vieren welkom doet zijn, maar het werd een feest rondom en met de koninklijke familie, die lief en leed met haar volk gedeeld heeft. In den gevaarlijken oorlogstijd, toen Dene marken minstens zooveel gevaren liep als onS land, was het de koning, die als beschermheer der neutraliteit optrad en zijh volk vóórging lii een waardige en verstandige onzijdigheid en ervoor in de bres Sprong. Na den oorlog was hij het weer, die ver broken bandeh herknoopte en zijn volk over de crisis der ideologische naweeën van den vol- kerenötrijd heen voerde- Hij deed zijn lijfspreuk: „Mijn God, mijn land, m(jn eer" in den ruimsten zin des woords alle eer aan. En dan zij er meteen bijgezegd, niet hij alleen, maar zijn medevorsten in Scandinavië evenzeer. De Scandinavische vorstenhuizen zijn door familiebanden aan elkaar gebonden en schij nen als familie-erfgoed een fijn gevoel en een uitzonderlijk gezond verstand van meetaf als erfstuk te hebben meegekregen, die zich in de drie Noordelijke landen op bijna gelijksoortige en gelukkige wijze hebben doen gelden. Een aardige anecdote wordit van hem ver teld. Toen de Russische tsaar zijn grootvader bezocht, stond prins Christiaan met de lijf wacht aan het paleis opgesteld. Na de parade gaf de tsaar aan ieder soldaat der prinselijke compagnie een tweekronenstuk. Christiaan werd niet overgeslagen, ook hij kreeg zijn groote zilvermunt en mompelde tot ziin bun» man, ziezoo, dat is nou het eerste geld, dat ik eigens verdiend heb. Zoo gaan er veel anecdotes over hem, omdat hii al het Wel en wee van "zijn volk kent. Tweemaal per maand kart leder, hoog en laag rijk en arm hem persoonlijk spreken. Dan geeft hij een audiëntie, die voor ieder toegan kelijk is- Komt men niet tot hem, dan gaat hij naar zijn volk. Op een zijner talrijke tochten kwam hij voorbij een groep arbeiders, die hun ,,de mocratische" gevoelens luchtten door hem den rug toe te keeren alsof zij hem niet zagen- De koning ging naar hen toe: Morgen, heeren, zei hij luchtig en vriendelijk en daar vlogen de petten af, die eerst nog eens extra scheef over de ooren getrokken werden. Is hij op een zijner buitengoederen, dan heeft hij geen wacht -noch detectieven om hem te beschermen. Mijn beste schutse is het ver trouwen van en op mij n volk, pleegt hij aan vorstelijke bezoekers te zeggen, die daar wel eens hun bezorgdheid over uitdrukken. En zoo is het. Het moge zoo blijven voor hem en Voor zijn koninklijk huls en voor zijn land- Wanit Scandlnacië kan het gelijkrichtend gewicht Zijner vorsten nauwelijks, men kan zeggen, zoo goed als niet missen. De ondergang der koninklijke huizen zou misschien het begin van het einde der Scan dinavische volksgemeenschappen Zijn, 'die heil- looze aanhangsels der sovjetrepublieken zouden kunnen worden, eerder en gemakkelijker dan men denkt. Wat God verhoede! Tal van kardinalen, prelaten, pelgrims en jonggehutvde echtparen in audiëntie ontvangen EN seint ons uit Rome d.d. gisteren Vandaag, 's Pausen naamdag, heerschte er in de pauselijke zomer» residentie, Castel Gandolfo, een opge wekte drukte. De binnenhof van het pauselijk buitenverblijf stond vol auto's en autobussen, welke tal van kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders, pelgrims uit Italië en het buitenland en tal van jong gehuwde echtparen naar Castel Gandolfo hadden gebracht, waar zij doör Z. H. den Paus in audiëntie zouden worden ontvangen. De gebouwen van de pauselijke residentie waren met tal van vlaggen in de pauselijke kleuren getooid evenals het stadje zelf, waar i(Ti de parochiekerk een plechtige H> Mis werd gecelebreerd tot intentie van den H. Vader, om Gods zegen af te smeeken over het verheven werk van Zijne Heiligheid. De ge heele bevolkihg van het plaatsje naderde on der déze H. Mis gemeenschappelijk ter H Tafel, eveneens tot intentie van Z. H. deii Namens de bevolking werd door den burge meester aan Zijne Heiligheid een telegram van gelukwensch gezonden. De H. Vader ontving eerst H.H.H.H. Em de kardinalen Pacelli en Laurenti in audiëntie benevens pater Gemelli, rector van de katho lieke universiteit van Milaan en mgr. Gal biati en vervolgens vierhonderd jong gehuwde echtparen, onder wie een jeugdig paar uit Manilla. Onder de talrijke pelgrims, die later nog door den H, Vader werden ontvangen, be vond zich ook een groep katholieke Ascari's uit Eritrea onder leiding van een tweetal missionarissen. In het, Vaticaan zijn ditmaal veel meer gelukwenschen en telegrammen ontvangen dan gewoonlijk. Uit alle deelen van de we reld stroomde een buitengewoon aantal feli citaties binnen, Zal Duitschland, zoo lang het niet over voldoende helium beschikt den lüchtichependienst staken BERLIJN, 12 Mei. (ÜN. PRESS). Vah Wel ingelichte zijde wordt vernomen, dat DUitsch- land, indien wordt vastgesteld, dat het ge bruik van waterstofgas uitsluitend de oorzaak of de voornaamste oorzaak is geweest van de ramp met het luchtschip „Hindenburg", waar schijnlijk de luchtvaart met Zeppelins, wat commercieele doeleinden betreft, zal laten varen, zoo lang men niet in staat is, over he lium in voldoende hoêveelheden te beschikken. Er zouden dan nog slechts een paar lucht schepen met waterstofgas voor militaire doel einden worden gebruikt. NEW YORK, 12 Mei. (D.N.B.) Na een on derbreking van één dag, in verband met de rouwplechtigheid van gisteren voor de slacht offers van de „Hindenburg", heeft de com missie van onderzoek heden haar werkzaam heden hervat. Als eerste getuige verU-crde luitenant Tyler, de commandant van de landingsploeg o.a., dat de brand naar zijn meening te wijten Is aan een ontploffing. Aangezien hij de steek vlam vlak voor het hoogteroer heeft waarge nomen, houdt hij het reeds hierom voor uit gesloten, dat de explosie een gevolg zou kun nen zijn van na-ontstekihg in de uitlaatbuizen der motoren, die reeds stilstonden. De laridingstoüwert zijn beslist droog ge weest. Zij konden dus niet in aanmerking ko men als geleiders van eventueel opgehoopte statische electriciteit. De politie heeft medegedeeld, dat haar beste detectives en ontploffingsdeskundigen ter be schikking gesteld zullen worden van de com missie van onderzoek. Verklaring van minister Roper. WASHINGTON, 12 Mei. (D.N.B.) De mi nister van handel, Roper, heeft vandaag hier naar aanleiding van den ondergang van de „Hindenburg", o.a. verklaard; Wij mogen ons niet laten ontmoedigen of vooringenomen zijn. De kwestie, of helium of waterstofgas gebruikt moet worden, zal nauwkeurig bestudeerd worden, tk persoon lijk geloof, dat een plan kan worden uitge werkt op grond waarvan heliumgas uit onze voorraden voor wereldhandelsdoeleinden ter beschikking kan worden gestéld, natuurlijk zonder welk deel ook van onze vredespolitiek daaraan op te offeren. Het ministerie van den minister bestudeert op het oogenblik nog diepgaander dan te voren de mogelijkheid van het Vervoef door luchtschepen, dat vooral bij den dienst over den Oceaan doelmatig is gebleken. vervreemden van geloof en Kerk en hen ten deele daarvan ook reeds vervreemd heeft. Er is weliswaar geen Katholieke wiskunde, zooals men zoo gaarne spottender wijze be merkt, maar er is wel onderricht in geschie denis en natuurkunde en in andere vakken, waarbij men volop gelegenheid heeft om weer uit het kinderhart weg te rukken, wat de godsdienstleeraar zorgvuldig heeft ingeplant. Indien de bijzondere school werkelijk tegen de volksgemeenschap ware, zooals thans be weerd wordt, hoe zou dan de Führer in het rijksconcordaat het bestaan daarvan hebben kunnen waarborgen Het verwijt dat men tegen de bijzondere 3Chool heeft, zou dan een verwijt tegen den Führer worden. Wij hebben allen de bijzon dere school gevolgd, niemand kan ons des wege verwijten, dat wij niet te allen tijde onze plichten jegens volk en vaderland trouw en offervaardig hebben vervuld. In deze stormachtige tijden bid ik voor u van ganscher harte, Uw Bisschop dr. MICHAEL. In verband met het bovenstaande valt nog te melden, dat de bisschop van Regensburg aan de geloovigen, die voor den zwaren druk bezweken zijn en gestemd hebben voor de neutrale school, geadviseerd heeft, aan de desbetreffende onderwijsautoriteiten, door middel van de parochieele instantie de navol gende verklaring te overhandigen en door hun handteekening te bekrachtigen: „Door alle instanties wordt de nadruk er op gelegd, dat de aangifte van nieuwe leer lingen voor de bijzondere school geheel uit vrflen wil mag geschieden. Ik heb mijn toe stemming slechts gegeven, wijl ik door her haalde bezoeken onder pressie was komen te staan. Daarom trek ik mijn toestemming in en verklaar, dat ik mijn kinderen slechts naar de Katholieke bijzondere school zai zen den, die ons door den staat zelf gewaarborgd werd. Ik geef volmacht aan mijn parochie om deze verklaring aan de desbetreffende onderwijsautoriteiten te doen toekomen". NEW YORK, 12 Mei. (HAVAS). De „Richmond Times Dispatch" heeft heden een brief gepubliceerd ,dlen de ambassadeur van de Vereenigde Staten te Berlijn, William Dodd, op 1 Maart j,l. aan verscheidene Amerikaan- sche senatoren heeft gezonden. In dezen brief verdedigt Dodd het plan van Roosevelt tot hervorming van het hooggerechtshof. De „New York Times" publiceert de voor naamste passages van dit schrijven. Er wordt o.a. In gezegd, dat „bepaalde individuen, in de Vereenigde Staten, die een groot fortuin bezitten, de instelling van een dictatuur wen schen en bereid zijn, een „Huey Long" te steu nen. Er zijn politieke personen, die gelooven, dat het hun mogelijk is, tot een macht te ge raken, gelijk aan die welke in Europa wordt uitgeoefend, doch intieme vrienden hebben mij verklaard, dat iemand, die bijna een milliard dollar bezit, bereid is aan een der gelijk programma zijn steun te verleenen, na tuurlijk, om er het toezicht op uit te oefe nen". Dodd vervolgt dan: „ieder onzer, die onze geschiedenis kent en vertrouwen heeft in ons regeeringsstelsel, moet alles doen, om onzei president te steunen, zelfs indien hij en e e znner hervormingen wil gewijzigd zien Dodd verklaart, dat de huidige crisis in de Vereenigde Staten de gevaar «kate 1S se dert Lincoln. „Wij verkeeren, aldus de am bassadeur,, in een even gevaarte Positie als in 1914". Dodd vermeldt to zijn brief niet den naam van den milUardair, waarop hij doelt. MOSKOU, 11 Mei. (D.N.B.) Op een zij rivier van de Dwina is een veerboot, waarop zich 17 personen bevonden, tengevolge van het onstuimige water, omgeslagen, waardoor 10 personen om, het leven kwamen, eerste grote staking in de Amerikaansche staalnijverheid sedert 1919 is gisteravond te 11 uur uitge broken, toen de nachtploeg in twee fabrieken der staalonderneming van Jones en Laughlin niet aan den arbeid ging. Bij deze onderneming zijn 27.000 arbeiders in dienst. Het hooggerechtshof heeft onlangs een be roep, dat de firma Jones en Laughlin had aangeteekend tegen de Wagmerwet, die, zoo als bekend, het collectieve arbeidscontract in de staalnijverheid in overeenstemming met de grondwet verklaarde, afgewezen. Sedertdien heeft de directie geen duidelijke houding ten aanzien van de collectieve overeenkomst aan genomen. Gisteren had zij een onderhoud mêt John Lewis en James Dewly, die het departement van arbeid vertegenwoordigde. Daar dit onderhoud niet het door de vak organisatie gewenachte resultaat bracht, gaf Murray, de rechterhand van Lewis, het sein voor de staking. Vandaag zullen 27.000 arbei ders weigeren aan het werk te gaan. De be sprekingen zullen echter worden voortgezet. DETROIT, 13 Mei (UN. PRESS). De vak- vereeniging voor arbeiders in de automobiel industrie bereidt een nieuwen slag voor tegen Ford. Met alle propaganda-mtddelen, waarover zij de beschikking heeft, wil ze de arbeiders der Ford-fabrieken van River Rouge bewe gen, deel te gaan uitmaken van haar organi satie. Tot dusver is de vakvereeniging, die behoort tot het comité voor industriëele or ganisatie van Lewis er niet in geslaagd, bij de Fordfabrieken vasten voet te krijgen en door haar dreigementen den „auto-koning" tot toegeven te dwingen. Bij de General Motors is evenmin rust inge treden. In twee groote fabrieken van dit con cern hebben de arbeiders opnieuw het werk neergelegd. LONDEN, 12 Mei. (HAVAS). Het centraal comité van het autobuspersoneel heeft van daag een korte bijeenkomst gehouden. De aan de stakers verstrekte steun zal de vak vereeniging naar men zegt aan het einde der week 50.000 pond sterling hebben gekost. De reservefondsen van den bond bedragen even wel ongeveer 1 millioen pond sterling. LONDEN, 13 Mei (D.N.B.). Tijdens de kro- ningaplechtigheden is de onaangename uit werking van de autobusstaktog duidelijk aan het licht getreden, Tengevolge van de buitengewone verkeers moeilijkheden - de autobussen vervoeren in normale tijden vijf millioen passagiers per dag wordt onder het publiek een sterke ontevredenheid merkbaar. Het slechte weer maakte het gisteren na de plechtigheden nog moeilijker de menschen el ders heen te brengen. Een half uur en langer moesten de passa giers der ondergrondsche treinen in de rjj staan. Het Ziet er nog niet naar uit dat de sta king spoedig zal zijn bijgelegd, De achter de staking staande communistische elementen trachten met alle middelen een regeling, welke eenige concessies van het personeel zou ver- eischen, te verhinderen. STRAATSBURG, 12 Mei. (HAVAS??9®Ö algemeens raad van den Beneden-Rijn Vjfieei't vandaag in een buitengewone zitting tie" kwes tie inzake de verlenging van den leerplicht met den duur van een jaar besproken. M Door de leden werden moties tegen ver lenging ingediend. De prefect stelde hierop voor, over te gaan tot de orde van den dag, welk voorstel even wel eenstemmig werd verworpen, waarop de prefect en zijn medewerkers de zaal verlie ten, terwijl de zitting werd voortgezet. Met algemeene stemmen werd tenslotte be sloten, de verlenging van den leerplicht uit te stellen. PARIJS, 12 Mei. (HAVAS). In een heden avond gehouden bijeenkomst hebben de kap perspatroons de gisteren tussctten de afge vaardigden van patroons en bedienden in het bijzijn van een vertegenwoordiger van het ministerie van arbeid tot stand gekomen voorloopige overeenkomst verworpen. Nadat de kappersbedienden kennis hadden gekregen van de weigering der patroons, hebben zij in een in het vakvereenigingsge- bouw gehouden vergadering besloten, dat morgen (dus Donderdag) in alle kapperssa lons in het Parijsche gebied gestaakt Zal worden. PARIJS, 12 Mei. (HAVAS). De nationale veiligheidspolitie heeft categorisch het bericht tegengesproken, volgens hetwelk op dé arres tatie van den terrorist Masurik een tweede arrestatie zou zijn gevolgd. De veiligheidspolitie dementeert even cate gorisch, dat negen bommen zouden zijn ont dekt, LONDEN VIERDE FEEST. Een vroo- lijk groepjedat reeds vroeg in „stemming" was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2