a UIT DE RAADSZAAL. VRIJDAG 14 MEI 1937 Ons immer wisselend R.E.T.-bedrijf. Zaken doen in Hillegersberg en met Den Haag. BIOSCOPEN. Romeo en Julia. BEZOEK VAN 500 AMERIKANEN. 40 JAAR VINCENTIAAN. êmn Wmm: DE WEDSTRIJDEN IN HET STADION FEIJENOORD. Hoe het publiek kan meewerken aan een vlotte regeling. 88. VOLENDAM. SPOORBRUG KONINGSHAVEN. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. JUBILEA. FAALT ONS ONDERWIJS Inleiding door Dr. Johan v. d. Spek. DIEFSTAL. OPENBARE CONCERTEN. OPHALEN HUISVUIL. BURGERLIJKE STAND. AANTOONEN VAN OORLOGSGASSEN Inleiding door Dr D. W. Dijkstra voor Het ongeestige onvriendelijkheidje. waar mede de Rotterdamsche nazi's een tijdlang den burgemeester hinderlijk hebben gevolgd, ■bevatte, zij het dan slechts in materieelen zin, eindelijk waarheid. Het 4 1 4 kon ditmaal ais een zuivere weerspiegeling van den toestand gelden. Immers de burgemees ter is voor eenigen tij d naar het buitenland vertrokken en daarmede telt het college van B. ea W. niet anders dan vier sociaal-demo craten, waarvan de oudste in dienstjaren, de heer A. B. de Zeeuw gisteren op den voor zitterszetel was geklommen om de voor twee dagen uitgeschreven raadsvergadering te pre- sideeren. Voor twee dagen! Maar die „twee dagen kan niemand meer au serieux nemen. Voor ihoe langeren tijd een vergadering wordt uit geschreven, in hoe korteren tijd de Raad zijn duty pleegt te volbrengen. De zitting van gis teren maakte hierop weer geen uitzondering. Na eenige uren stonden wij na een zoo goed als geheel afgewerkt raadsmenue wederom op den Coolsingel vol bewondering op te zien naar het onvolprezen bedrijf van onze R.E.T. Want, wie tenzij hij vreemdeling is m ons Jeruzalem zou niet met bewondering vervuld zijn voor onze R.E.T,, welke immers zorgt, dat Rotterdam niet verstart of ver steent. 't Is immers alsmaar verandering, alsmaar variatie, wat wij bij ons tram- en autobusbedrijf beleven. In andere steden staan de menschen bij de tramhaltes met ongeduld te wachten, waar die tramlijn zooveel of zooveel nu weer blijft. In Rotterdam zoude er minstens zooveel aanleiding voor zijn. Maar de Rotterdammer is nauwelijks in de gelegenheid meer om zich op die ordinaire manier boos te staan ma ken. De halteborden bevatten altijd nog vol doende stof voor een naarstige verkeers- studie.. Men kan zich lekker staan maken, tot hoever men voor 'n „duppie" mag mee rijden en hoelang men zelfs voor den on- civielen prijs van slechts 6 centen, of een iknipje in z'n kaart, kan gaan trampassagie ren. En onwillekeurig rijst dan de vraag, wat een halte verder voor tarieven zouden gelden. En wanneer er dan middelerwijl een tram is komen aanrijden, dan weer haastig bestu deerd, waarheen ons het betreffende lflnnum- mer zou kunnen gaan vervoeren. Want op goed geluk is een sprong in de tram niet meer te wagen. Je zou in een heel ander stadsdeel kunnen aankomen dan de bedoeling was! Onze R.E.T. 2orgt ervoor, dat in dit op zicht vooral geen sleur bij de burgerij zou kunnen gaan insluipen. En voortdurend wis selen daarom de lijnnummers en de routes. N'en deplaise de kostbare plattegronden onzer dierbare vaderstad, welke in de tramhuisjes zijn opgehangen en nauw zijn aangebracht of ze zijn sH weer verouderd en onbruikbaar. In zijn zitting van gisteren heeft de Raad in het algemeen zijn „nihil obstat" gegeven aan een serie van veranderingen, welke wij reeds eenige dagen geleden publiceerden, doch nu nog niet definitief zijn, al zijn ze aangenomencum grano salis. t Want uit den Raad zijn nog vrij veel be zwaren geopperd tegen bepaalde onderdeden vandit nieuwe wijzigingsplan, hetwelk we als gedweeë burgers, zoo goed en zoo kwaad als het ging, nog ergens 'n plaatsje in ons reeds overvolle hersenen hadden toebedacht. Wat het nu precies worden gaat, weten wij nog niet. Immers diverse uit den Raad naar voren gekomen desiderata omtrent bepaalde bus- en tramlijnen nam de voorzittende wet houder voor de bedrijven in welwillende over weging. Op het punt van de verbinding met Crooswjjk waarvoor onze heeren Nivard en Van den Brule zoo sterk pleitten werd zelfs een toezegging gedaan. Na het royaal gebaar dat B. en W. de te neur van de gemaakte opmerkingen nog eens zouden nagaan, kon de voorzitter het zoo- veelste tramvoorstel onder den hamer laten passeeren. Zelfs met den besten wil van de wereld zouden wij onze burgerij dus nog niet precies kunnen vertellen, wat er komt. De lezer zij verwezen naar de eventueele veranderingen op de halteborden! Dan kwam het T.O.D.-voonstel aan de orde, volgens hetwelk voor een som van 85.000 de T.-lijn op Terbregge aan de gemeente Rotter dam zal overgaan. Tegen dezen uitkoop van den verkeerscon- current op de verbinding voor en door Hille gersberg hebben wij in den Rotterdamschen Raad geen bedenking hooren opperen. Wel tegen het feit, dat over dit voorstel op zoo korten termijn eene beslissing aan den Raad werd gevraagd. De heer Nivard zeide, dat de tijd voor bestudeering van de zaak had ontbroken en dat hfl derhalve noch voor, noch tegen het voorstel kon stemmen. De heer van den Brule vroeg tegemoetkoming aan het telegrafisch verzoek van den Hille- gersbergschen Raad om de zaak aan te hou den. Aan deze verzoeken wenschte de voorzit ter echter in geenen deele voldoen. En zaken zijn zaken wilde hij de overeen komst tusschen de T.O.D. en de gemeente Rotterdam maar zoo spoedig mogelijk be klonken zien. Dan is er niets meer aan te doen en is de slag geslagen. Uit commercieel oogpunt en dit is deze kwestie toch wel grootendeels kon men tegen deze handelwijze weinig inbrengen. Wij kunnen ons echter levendig indenken, dat de Bergenaren uit deze overeenkomst ook graag eenig voosdeel hadden behaald. Bij voor beeld door toezeggingen omtrent de frequen tie van lijn 14 en wat dies meer zij. Thans kan men niet anders dan met ver trouwen tegemoet zien, wat de R.E.T. in ruil voor de opheffing der T.-busverbinding zal gelieven te doen. Wij rekenen echter nog altijd op den goe den geest, welke over allen, Rotterdammers en Bergenaren, vaardig was, toen in de ouderwetsche rotstuinzaai van het inmiddels verbrande „Freerichs" de opening van de electrische lijn 14 werd gevierd met feeste lijke speeches van beide zijden. Al is er na dien veel gebeurd, het is toch nog niet zóó lang geleden, dat men zoo geheel anders te genover deze verkeersaffaire stond en de zaak blijkbaar niet de scherpe kantjes had van thans. Ook lang niet van commercieelen geest ge speend, was het voorstel van B. en W. in zake de levering van electrischen stroom (minstens 75 millioen K.W.U. per jaar) aan de gemeente 's-Graven- hage. Meer als een president-commissaris van een groote N.V., dan als een wet-houder ze telde de voorzitter op zijn presidentszetel, een stille wenk gevend aan zijn partijgenoot Lührs om door zijn vele gepraat geen kwaad te doen aan de financleele belangen der ge meente. Deze laatste pruttelde nog wat te gen en zeide, dat hij het zoo niet had be doeld. maar zijn wethouder sloeg zijn oogen naar het mooie Raadszaal-plafond als om hem te beduiden: doorgefourneerde politieke- ling, die gij zijt, zaken zijn toch zaken! Nu, eerlijk gezegd, wat de goede heer Lührs met al zijn pratens voor had, ontging ook ons volkomen. Nadat op verzoek van oud-wethouder de Jong nog het voorstel tot tijdelijke opheffing van de voetgangerspassage door het gebouw van Gerzon was aangehouden, kwam aan het einde van de vergadering nog een heel oud koebeestje uit de sloot: de zaak-Ernst, den indertijd ontslagen administrateur van de Gem. Woningstichting. B. en W. hebben toegezegd een praeadvies, dat in verband met de vele nieuwe raads leden, welke er zijn gekomen, sinds die zaak speelde, inderdaad geen overdreven luxe is te noemen, indien men zich een gefundeerd oordeel wil vormen over deze aangelegen heid. Laat-gotisch huis in de Jodenstraat ten yenlo, dat eigendom zou worden van „Hendrick de Keyset', die-het zal laten restaureeren. In ons nummer van 13 Februari j.l. werd de nieuwste Shakespeare's verfilming alree bij onze lezers ingeleid. Nu zij gisteravond in Studio '32 haar Rotterdamsche première be leefde, mogen wij wel in hoofdzaak naar de uitvoerige bespreking toen aan dit filmbeeld gewijd verwijzen. Gelijk Eduard Verkade, die de vertooning voor een groot aantal genoodigden kwam toe lichten met het geven van een overzicht der handeling en het voordragen van de voor naamste fragmenten, opmerkte en wij trou wens ook reeds schreven, is deze nieuwste Shakespeare-verfilming stellig de beste van de drie, welke wij tot nu kennen, omdat er beter dan in de beide voorgaande de sfeer van den grootmeester der tooneelkunst in werd getroffen door een verrassend goed afstem men van woord en beeld, terwijl de andere het dichterlijk element in de taal minder tot zijn recht brachten. Zoo wordt het klassieke epos der zinnen liefde, waarin de vervoering van den harts tocht de leiding neemt tot onbezonnen daden door den ondanks zijn poëtisch woorden spel oppervlakkigen vrijgeest Shakespeare helaas eer bewonderd dan afgekeurd in een hoogst aantrekkelijken vorm op het witte doek getooverd: een sprookje van schoonheid in de romantische omlijsting van het middeleeuwsche Verona, waar de familie- veeten het leven schijnen te beheerschen tot het bittere einde toe. Hoeveel luisterrijker kan ons de film de dichterlijke verbeelding van een Shakespeare voor oogen zetten dan het tooneel, dat uiter aard over beperkter mogelijkheden beschikt! Maar aan den anderen kant, wat blijft ondanks de superioriteit dezer derde proeve de verfilming toch altijd nog ten achter b\j het levende woord van den tooneelspeler! De van leven tintelende voordracht van Verkade kwam het extra hier accentueeren. Eerlijk heidshalve moet opgemerkt, dat de Romeo van het filmbeeld niet de meest aangewezen ■acteur scheen om de liefdesverrukking der tooneelfiguur het dichtst te benaderen; bij de Juliet van Norma Shearer blijft hij dan ook aanzienlijk ten achter. Wat niet wegneemt, dat een bezoek aan Studio deze week de moeite loont. In het pro gram draait o.m. ook een zeer geslaagde Po lygoon-opname van de kroningsplechtighe den te Londen, nog geheel in den stijl van Shakespeare's tijd. L. H. Met het Zweedsche s.s. „Kungsholm" (car gadoors Fumess' scheepvaart en agentuur- maatschappij) zijn vandaag in Rotterdam aangekomen 500 Amerikanen. Na eerst de kroningsfeesten in Londen te hebben meege maakt, zijn de toeristen vandaag te Rotter dam gearriveerd voor een bezoek aan onze stad en omgeving. Met autobussen werd de rondrit gemaakt. Hedenavond vertrekt de „Kungsholm" weer met bestemming Gothenburg, alwaar de Ame- rikaansche toeristen drie dagen zullen ver blijven. Via Frankrijk wordt de terugreis naar Amerika aanvaard. Dinsdag 18 Mei zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. Rigetti als werkend lid der Con ferentie van de H. Rosalia werd aangenomen. De jubilaris, die al die jaren een ijverig en werkzaam lid is geweest, is echter het laatste jaar wegens ongesteldheid verhinderd zijn liefdewerk als Vincentiaan te verrichten. Tot zijn intentie zal Dinsdag 18 Mei om 8 uur een H. Mis worden opgedragen in de parochiekerk van de H Familie aan den Bergsingel. "i RUITERS DOOR DE 'JAARBEURSSTAD. - Ter gelegenhsid van het eindfeest der Utrechtsche Jachtvereeniging werd een wandelrit gemaakt van Utrecht naar Bilthoven, waaraan verbonden een cross-country bij Bilthoven. De deelnemers op weg door de stad Utrecht. De directie van het Stadion Feijenoord N.V. verzoekt ons de aandacht op het volgende te willen vestigen: Een vlot verkeer aan het hoofdhek is na tuurlijk een eerste eisch. In de eerste plaats is men van de zijde van de Stadion-directie er ten volle van overtuigd, dat men aan het publiek verplicht is naar de hoogste vol maaktheid te streven en ten tweede is een ordelijke bezetting van alle rangen in het stadion en het regelmatig verloop der daar plaats vindende evenementen voor een groot c'eel afhankelijk van een ordelijke verkeers regeling aan den hoofdingang. Bij de wedstrijden, die aan de ontmoeting FeijenoordAjax vooraf gingen, werd deze volmaaktheid vrijwillig bereikt en viel te constateeren, dat de bezoekers zich hadden aangepast bij de van te voren bekend ge maakte ordemaatregelen. Bij den wedstrijd FeijenoordP. S. V. ging het, blijkens de directie van het Stadion ter oore gekomen klachten, minder regelmatig toe en daar op dien dag dezelfde dienst func- t:onneerde als bij vorige goedgeslaagde wed strijden, moet er een speciale reden zijn, waarom men nu klaagde over een dienst, waarmede men bij vorige gelegenheden vol komen tevreden was. Deze reden schuilt, volgens de Stadiondi rectie, voor het grootste gedeelte in het feit, dat een groot deel van het publiek zich niet van te voren van plaatsbewijzen heeft voor zien, waarvoor men toch een volle week de gelegenheid had, terwijl bovendien, degenen, die niet voor den voorverkoop hadden gebruik gemaakt, op bet laatste oogenblik verkoken te komen. Nu zijn de stadionloketten gebonden aan een zekere capaciteit, die niet willekeurig kan worden opgevoerd. Zoolang men uitgaat van de veronderstelling, dat er voldoende ruimte in het stadion is, om zonder kaart en op het laatste moment te komen, moet men steeds opstoppingen verwachten. Daar het in ieders belang is, dat alles zoo vlot mogelijk verloopt, verzoekt de Stadion directie den bezoekers nogmaals dringend nota te willen nemen van het volgende: De voorverkoop is steeds een week voor eiken wedstrijd. Voor den wedstrijd Feijen oordArsenal zelfs veertien dagen. Men r.eme dus de moeite van deze gelegenheid ge bruik te maken. Er zijn bij groote evenementen in het Feijenoordstadion steeds 26 loketten in dienst. Boven elk loket staat op een groot bord, welke kaarten men daar kan krijgen. Men verlieze niet uit het oog, dat de verdeeling van de loketten loopt over de geheele lengte van het hek. Zoo zijn er op verschillende plaatsen negen loketten voor kaarten van 50 cent en zes voor kaarten van een kwartje. Het is fout zich op te hoopen voor het eer ste het beste loket van een bepaalden prijs zonder zich eerst vergewist te hebben van den toestand bij de andere loketten van dien prijs. Houders van kaarten uit voorverkoop moe ten zich niet ophouden bij de loketten en daar een ingang zoeken. Voor hen zijn op twee plaatsen zesdeelige doorgangen, aangeduid door groote borden, waarbij geen loketten staan. Men kome zoo vroeg mogelijk. De loketten gaan al om 12 uur open. Het ss. Volendam van de Holland-Amerika Lijn vertrok hedennacht van Rotterdam naar New-York met 22 passagiers kajuitsklasse, 13 passagiers toeristenklasse en 14 passa giers derde klasse. In verband met uit te voeren werkzaam heden aan de bovenleiding zullen in den nacht van Maandag 17 op Dinsdag 18 Mei a.s. in het tijdvak van 23.50 tot 5.15 uur geen openingen van de spoorbrug over de Koningshaven kun nen worden gegeven. De achtjarige Th. Nelissen, wonende op den Hofdijk, is gisteren op de Rechter Rottekade van een wagen gevallen. De jongen kreeg een hersenschudding en is door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. Gisteren heeft de 60-jarige opperman, J. Smitshoek, uit de Aagje Dekenstraat, op een bouwwerk aan het H. Dullaertplein, een balk op zijn rechtervoet gekregen, waardoor dit lichaamsdeel brak. De man is door den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Op de Kruiskade is de 18-jarige mej. J. Kroef, wonende Jensiusstraat, door een auto overreden.' Zij kreeg een hersenschudding en een beenbreuk en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. De 11-jarige W. Bax, uit de Isaac Hu- bertstraat, is bij het bokspringen in de Hoog werfstraat komen te vallen. Met een ernstige hersenschudding is hij door den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De U-jarige K. Walters, wonende Busken Huetstraat is gisteren op de Spaansche bocht van zijn fiets gevallen. De jongen bekwam een rechterbeen-breuk en is in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. Zaterdag a.s. zullen de marktmeesters J. C. J. de Vogel en L. van den Bosch hun 25-jarig jubilé vieren in gemeentedienst. Zij zullen te I uur in de Paviljoenskamer van het Raadhuis worden gehuldigd. Op initiatief van de Vereeniging tot Her vorming van het onderwijs, afd. Rotterdam, heeft dr. Joh. van der Spek, geneesheer-direc teur van „Maasoord" in het Gebouw van de. Volksuniversiteit een inleiding gegeven over het onderwerp: Faalt ons ondeiwijs? Zoo ja, waardoor Geheel ons onderwijs, begon spr„ draait eigenlijk om de examens, die ons ook thans weer gespannen houden. De historische ontwikkeling van ons onder- wija wijst bij voortduring een wisselwerking aau tusschen ouders en kinderen en degenen, ëie onderwijzen. Moet het onderwijs herzien worden, dan zal dit alleen mogelijk zijn in aansluiting, op wat uit het onderwijs reeds voortkwam. Tusschen ouders en onderwijzers zien wij een groote tegenstelling. In de kringen van het onderwijs wordt steeds ijverig gezocht naar nieuwe wegen, om dat onderwijs belang- riiker te doen zijn, Critiek erop mag dan ook alleen bedachtzaam worden uitgeoefend door hen, die er zelf mee annex zijn geweest. Dit han van de ouders meestal niet gezegd wor den. Noodig zou eigenlijk zijn een weder zij dsche poging om door de osmosis heen te dringen, welke als een scheidsmuur staat tus schen ouders en onderwijzers. Zijn de ouders dan in geen enkel opzicht in staat feilen te toonen? Natuurlijk. Ge zamenlijk zou veel bereikt kunnen worden. In het Zuiden van ons land en eveneens in België propageert men nieuwe banen voor het onderwijs, doch in het verlengde van wat reeds is, zonder met alles te breken. Wellicht wordt het daardoor mogelijk, dat onderwijs een diepere psychologische fundeering te ge ven. Vele zijn de fouten, welke aan het on- erwijs kleven, die een psycholoog zou kun nen doen vercfwrjnefi, wanneer hij zou kunnen spreken met de ouders en het kind, dat door zijn ingewikkeld zieleleven niet tot een resul taat kan komen en aldus een rem ontmoet. Door de fouten, die Thorbecke in 1863 heeft gemaakt, is het onderwijs in totaal verkeerde banen terecht gekomen. Het systeem van de examens moet veranderen. Een leeftijdsgrens van 14 jaar voor toela ting tot H.B.S. of gymnasium acht spr. ge- wenscht. De meeste ouders daarentegen wil len hun kinderen daar reeds met 13 jaar ge plaatst zien, geheel ten onrechte in verband met de psychologie van het kind, dat na zijn 12e jaar de puberteitsjaren ingaat, met alle veranderingen daaraan verbonden. Aan de ouders de taak, iets van de jeugd van het kind te bewaren. Is het veertien, dan treedt het reeds in het volle levendoor de groote aanpassingseischen. Op dien leeftijd dient men te beginnen van het kind een indi vidu te maken. Midden in het veranderings proces komt het middelbaar onderwijs beslag op het kind leggen. Dat is 'verkeerd, omdat de leerstof van de eerste klas H.B.S. te zwaar is. Bovendien wordt alles van den eersten dag af beheerscht door het eindexamen. Nog altijd is het onder wijs overladen cn wordt er geen rekening mee gehouden, dat het onderwijs dikwijls slechts een voorbereiding is tot verdere studie. Het lager onderwijs is er ook al door be smet en spr. is geen voorstander van het daar reeds gegeven huiswerk. Contact tusschen gezin en school. Maar hadden de ouders het meer in die richting ge stuurd dan had menige onderwijskracht het met beide handen aangegrepen. Ook het schoolhoofd zou hierin veel ten goede kunnen leiden, indien hij zich meer gastheer gevoelde en de kinderen niet enkel beschouwde als we zens, aan wie hij cijfers moest geven. Het onderwijs doodt de belangstelling en de originaliteit van het kind. In velerlei opzicht doodt de school de jeugd en ten deele ook de goede verstandhouding in gezin en gemeen schapsleven, omdat zij te eenzijdig is ingesteld alleen op het geven van onderwijs. Gezamen lijk zullen we naar middelen moeten zoeken, om verbetering te brengen. Er volgde eenige gedachtenwisseling, waar na de voorzitter, mr. W. Nolst Trenité, die den spreker reeds had ingeleid, eenige woor den van dank sprak. Ten nadeele van de firma W. van O. en Go. van de Hertekade is van een vrachtauto, staande op den Beukelsweg, een halve baal suiker gestolen. De reeks openbare concerten, die gedurende den zomer des avonds in de gemeentelijke muziektent aan-het Pieter de Hoochplein wor den gegeven, zal dit jaar aanvangen op Woens dag 19 Mei a.s. met een concert te geven door de muziekvereeniging ,.De Harmonie". Dit concert is tevens bedoeld als een propaganda voor het bezoek aan de door de gemeente ge organiseerde electriciteitstentoonstelling op 19. 20, 21 en 22 Mei in verband met het zilveren jubilé van het gemeentelijke electrlciteits- bedrijf. In verband met den tweeden Pinksterdag, zal het huisvuil, dat gewoonlijk op Maandag wordt opgehaald, volgende week op Dinsdag worden opgehaald- In bewaring is gesteld de 25-jarige chauf feur A. D., die vanmorgen op heeterdaad werd betrapt bij het stelen van plusminus 50 kilo gram oud-ijzer van de tennisballen achter de voormalige Nenijto. BEVALLEN: J. M. L. Vermin—Ham z. J. E. Kuipers—de Houting z. E. H. v. d. Schoor Benningshof z. R. C. PlaisierPlaisier z. A. RuizenaarKeijzer z. E. A. T. Kranenburg —Pot z. B. RuitenbeekVerschuren d. K. TroostFaasse 2d. H. SchramZondag; G. v. MeursHakkennes z. J. WezenaarZoete- man z. S. M. Komijn—g. Munster d. G. RoelantsVerveen z. M. E, DiederilcsAppel z. M. G. C. Wassink—Spaen d. G. M. Uljee v. d. Stel d. T. Lacroix—Brugts z. B. Rempf—Nijp d. A. H. Benink—Hetjkoop z. A. HofmanHuijser z. G. Schnieder Schutter d. S. C. Witte- Glei.im z. A. Pitlo—Vroeg- indeweij d. F. Sluijter—Kleijweg z. A. M. Bleek er—dé Jong z. W. A. Moerman—Bon- gers z. E. Voogt—Slinger z. J. T. Beijn— Witteveen z. G. J. Noordenbosde Klerk z, OVERLEDEN: W. H. Houtman man van J. W. Weeber 76 j. A. Langhorst man van C. de la Motte v. Ophemert 51 j. M. C. Com mits vrouw van C. J. van Nierop 51 j. W. G. Brouwers vrouw van M. J. Wouters 44 J. F. Koopman rnan van G. Hersbaeh 68 j. .E. .J. Schögl, dochter lj. P. Kradolfer man van P. Mens 61 j.P. Molendijk vrouw van P. W. Kooi 67 jaar G. Touw vrouw van H. A. de Geus 82 J. VV. I. de Jong man van S. S. Frank 79' j. W. I. J. Fabri ongeh. vrouw 38 j. P. J. H. Keijzer Wed. van J. A. Wulff 84 j. R. C. Bruin man van M. Pieterse 85 j. W. Houwer mart van M. Ka! 85 j. W. v. d. Rijk vrouw van S. Wijgaarts 53 j. C. C. Hofmeester ongeh, vrouw 35 j. Aangiften van 13 Mei 1937. BEVALLENE. Oosting geb. Jacobs d. -A. Koorneef geb. Pols z. K. Snijder geb. Scher- penisse z. J. Sparreboom geb. Berrevoets z, A. M. A. de Ridder geb Schneiders d M. Middeldorp geb. de Bruin d. A. M. E. Schef- fer geb. Spruit d. C. W. v. Hecken geb. de Wilde z. F. P. C. v. Eijlt geb. Fritschy z. A. M. Sluijter geb. Molenaar d. L. C. Keizer geb. Gagesteijn z. H. A. Schöps geb. Zeijlmans v. Emmichoven z. C. Willemse geb. de Ronde d. J. Twaalfhoven geb. v. d. Hout d, A. v. d. Wel geb. Ketting d. G. G. Mes geb. Werson z. J. H. Mulder geb. v. Du(jn d. M. C. Vinke geb, Lepnen z. E. J. de Korte geb. Wilson z, J. W. den Outer geb. Feiten z. -J. L. Martens geb. Verbeke d. S. P. de Krou geb. Aalberts z. A. E. v. Maanen gêb. v d Hepden Z A. J. Scheer geb. v. Engels dorp Gastelaars z, ONDERTROUWDJ. van der Linde jm. 33 1. en tiIT. Schneider jd. 35 jPersoonstraat 30b. J.'H. Beumers jm. 31 j. én L. "HeinricW jd. 26 j., Winterswijk J. Ch. D. v. Agthoven jm. 22 j. en J. Roza jd. 23 j., Loofdakstraat ,4 D. J. van Bekkum ges. 29 j. en J. M. Ducaneaux ges. 23 j., St. Mariastraat 98b T. van Belle jm. 26 j. en E. H. Lambach jd. 24 j.. Slotboom- straat 20a P. van Berkum jm. 24 j. en W. A. Kraan jd. 26 j., Asterstraat 77b A. Blonk jm. 28 j. en M. Luchtenburg jd. 22 j., Adamshofstraat 17b P. den Boer jm. 29 j. en B. S. van Duyn jd. 29 j., Raampoortstraat 15b J. P. Bol jm. 22 j. en J. H. Verwaard jd. 24 j., Heer Hugo- straat 22a A. Borstlap jm. 28 j. en G. C. La gendijk Jd. 24 j., Boergoenschestraat 15b B. Bost jm. 27 j. en J. C. van Hepst jd. 23 j„ Aster- straat 85 b W. A. Brandenburg ges. 40 j. cn A. P. Vermaat ges. 29 j„ Prins Hendrikkade S2a J. A. Broeder jm. 25 J. en C. Fonteijn jd. v9 j., Burgemeester Roosstraat 19b P. Th. L. Brugman jm. 24 j. en G. F. Boskeljon jd. 16 j., Willemskade 2b J. Burggraaf jm. 27 j. en E. Cornelisse jd. 25 j., Siondwarsstraat 24a W. F. van Dongen jm. 29 j. en E Hogedoorn jd. 26 j., Rmebrandtstraat 47a P. van Doorn jm. 24 j. en J. L. de Groot jd. 21 j., Hugo de Grootstraat 114a A. van Dijk jm. 23 j. en E. M. Oostbaan jd. 22 j., Bloklandstraat 44a M. G. van Ee jm. 26 j. en J. F. W. van Deelen jd. 23 j., Rjflder- spoörstraat 46e H. M. J- Frigge jm. ,30 j. en G. P. H. van Elswpk jd- 2.6 j., Adamshol'straat .37b A. van de Graaf J- en H. Wester- iaken jd. 26 J., Taborstraat 57e l de Haan jm. 29 j. en A. van Wijngaarden j<j. 22 j., Slag- hekstraat ,54b D. M. van de Gronde jm. 26 j. en J. van der Laar jd. 32. j. Commanderijstraat 36a A. Gutteling jm 25 j. 6n C. J. Vis jd. 22 j„ Te Staringstraat 1 C. Th. v. de Haterd .jm. 23 j. en' C. J- H. de Waal jd. 24 j., Polder- laan 75b P. van der Have jm. 27 j. fen J. Keij zer jd. 22 j.. Groepstraat 56a - H. B. Hender son jm. 24 j. en B. J. Luyendpk jd. 22 j„ Dordt- schèstraatweg 222a F. van der Hepden jm. 29 j. en P. 3. van Haasteren jd. 23 j.. Nieuwe Bin nenweg 234 Ir- Hepkoop ges. 28 j. en E. N. G. E. L. Bartmann jd. 24 j., Raépljorststraat 178b A. Hougee jm. 30 j. en L; Goudriaan jd. 28 J... Hooglandstraat 116b j. j. H. Janssen jm. 24 j. en S- C. Wasserman jd. 21. j„' Open Rijstuin 6b D. Kadiks jm. 28 j. en M. Kool jd..30 j„ Schie- dara 77 nó 7an Klaveren jm. 25 i. en C. Verhoe ven jd. 23 j., Zijdewindestraat 90a J- van dpr Klooster jm. 25' j. en J. M. van" der Perk jd. 24 j., Opzoomerstraat 26a E. W. Kok jm. 25 j. en J. Le Blanc jd. 20 j., Goudscherpweg 180». J. C. de Koning jm. 25 j. en M. van Toor jd. 22 j., Bloemstraat 71a G. Koomen jm. 31 j. en W. A. Straver jd. 27 j„ Wal ravenstraat 57 J. A. van Krimpen jm. 28 j. en K. Rens jd- 26 j., Van Eversdpckweg 41a A. J Kuilenberg jm. 26 j. en J. Fortman jd. 21 j., Gedempte Slaak i0gb E. E. Laming jm. 42 j. en J. H. Middelburg wede. 4^ j-, 's-Gravendpkwal 60 - d- Lubbe jm. en E. J. Koelewijn fó' F» Paradij slaan 137a J, van Lunteren jm. -7 J. en M, J. Rowel jd. 21 j.Van Duylstraat 94a p. p perspn 3™- 29 j. en T. de 00a jd. 24j., Almkerk L. Plinck jm. 22 j. en S. E. F. Dobbelaar jd. 21 j., Amsterdma J. Ravenschot jm. 2 j. en C. A win Beekum jd. 23 j-, 10 Gtf|mghstraat 52a A. F. Rpkeboer jm. 29 j- H. M. Steenwpk jd. 28 j., Jacob Catsstraat »7a M. Spruytenburg jm. 25 j. en P- M. Hotting jd, 22 j„ utrecht A. S. Stasse jm. 84 J. en a. a. de Kluyver jd. 27 j„ Rosespoorstraat lOb w F verschoor wedr. 51 j, en V. „Melier wede. 41 j., Steinweg- straat 50a E. J. yi]]erjUs jm 24 -j, en Van Tienen jd. 20 j-, etieistraat 8a J. Visser ges. 35 j. en J. BaicKers ges. 29 j„ öosteinde 17a C. H. A. de Vroomen jm. 22 j.» en J. de Hoog jd. 26 Oosteinde looa j. Blom Wedr. 37 j. en S- yan„ U Hoeven jd. 42 j., IJsclubstraat 14b s. lm- 53 j. en G. Zondervan jd. 37 j., Delist raat 28a j. R Volquardsen jm, 31 J. en M. van Leeuwen jd. 21 j„ Haderslev (Den. F; oi 7' Hamaren- jm. 28 j. en Ch. A. Lugthart jd. 23 j., Willemstraat 22b A. Bussem jm. 24 j. en G. A. A. de Lange id 21 j.. Exercitiestraat öa P. Th. van Delft jm 29 j en M. H. WPmans jd. 19 j„ Zwaanshals 195/10 J- J- Donker jm. 25 j. en G. G H W de Snoo jd. 22 j., Beverstraat 8a T. de Geus im. 24 J. en C. Dooremalen jd. H j-, Crooswpkschestraat 56a O. B. Grund ges. 52 j. en J. M. A. van der Linden ges. 38 j St. Jacobs.straat 27b C. poppenol1 jm. 23 j. en T. de Kwaadsteniet jd. 26 J., Lambertusstraat 158a A. van Leeuwen jm 27 j en A M. van Veld hoven wede. 24 F le„Je" /f!'aL H- A. Levy jm. 33 i. en den Adel jd. 25 j.. Goede Hoopstraat 40a - M. wan der-Male jm. 31 j.,en T. Gelepnse. jd, 34. jq Schiedam ~,M. H. van der Meer jm; 26 j. de - Koning jd. 26' j„ Charloische. Lagedpk 560 L/- Npordzp jm. 27- j. en M. J- van Egmond jd. 23 j., Heiman Dullaert plein 26a E. Oostendorp jm. 31 j. en M. J. Qulst jd. 26 j., Voordonk 12 A. den Outer jm, 23 j- en E* Nelemans jd. 21 j., Fleer Kerstant- straat 82a S. J, Ouwendpk jm. 29 j. en A. W. van Hattem jd. 25 J., Soetendaalschekade 52 L. H. Ouwerkerk jm. 24 j. en C. E. Schepers jd. 22 j., Zeilmakersstraat 42b W. J. Pesch jm. 26 1- «n Afc..Hpegerh§Me. Ji..2i ,j,4..W£6l Kruisk_afle. 32a Th. Peters jm. 20 j. en C. J. Giljam jd. 20 j., Quintstraat 5e J. van Putten jm. 26 j. en J. Fehling-jd. 25 j., Zwaanshals 63b P. van Senjssen jm. 24 j. en T. Schoenmakers jd. 23 j., Schietbaanlaan 63b" P. A. R'ippens jm. 29 j. en M. J. van Bergem jd. 29 j., Josephlaan 8b M. Schippers jm. 23 j. en L. M. Letterie jd. 23 J-, Hilledpk 189a A. J. Simons jm. 20 j. en li. van Heelsbergen jd. 19 j., Kcrkhoflaan 36 A. F. A. Sinjorgo jm. 27 j. en M. Sinke jd. 27 j., Zomerhofstraat 45b S. A. M. Stevens jm. 29 j. en A. A. M. Verhepen jd. 24 j., Persoonsstraat 20a C. Stigter jm. 25 j. en G. H. Cordemans jd. 23 j., Boudewpnstraat 63b C. Stoutjesdijk jm. 36 j. en E. van der Jloeg Jd. 27 j., Jacob Catsstraat 63b J. P. Timmerman jm. 29 j. en A. Verhagen jd. 24 J., Mathenesserdpk 25b G. W. Tinkhof jm. 27 j. en Ch. M. Truyers jd. 31 j., Kruisstraat 11a K. Tobias jm. 25 J. en E. P. Woiders jd. 21 j.. Beijerlandschelaan 121b J. B. Trooster jm. 22 j. en P. van der Vlies jd. 21 j., Vlaardingen A. M. van der Tuin jm. i8 j. en A. C. G. van Woerkens jd. 27 J., Noordmo lenstraat 60a G. H. Valk jm. 31 j. en C. M. Doriand jd. 18 j-, Noordtsingel 165a A. van Veen jm. 24 j. en M. Vaarties jd. 24 j., Schiedam IJ. G. Veenman jm. 26 j. en J. F. A. Nab jd. 22 j., Meester Willemstraat 44b M. Verbeek jm. 25 j. en A. Hoofdman jd. 20 J.. Kerkhofstraat 36 H.. Verhoef jm. 25 j. en C. M. E. Mulder jd. 24 j., Moerkerkestraat 114b c. Verhoeff jm. 24 j. en C. J. Kluytonberg jd. 30 j., Van Ooster van Altenborg ges. 27 jen ,.:;en zeestraat 91a P. J Verhoeve jm. 21 j. en F. van der Wende jd. 18 j„ 's-Gravenweg 524 J- P Vermaat jm. 32 j. en F. M. van Altenborg ges. 27 j„ Frederikstraat 37a C. Visser jm. 22 j en A. Kok jd. 21 j., Inuslindestraat 85a J. P. de Visser jm. 27 j. en H. M. Rieck Jd. 26 j.f Hudsonstraat 23a L. A Vunderink jm. 31 j. en H. H. van Essen jd. 23 j., Jacob Catsstra.it 19b C. van der Waai jm. 24 j. en J. W. Vos kuil jd. 19 j., Roemer Visscherstraat 28a A. J. C. Wamsteeker jm. 24 j. en J. A. Wilschut jd. 23 j., De Savornin Lohmanlaan 45b J. van Weizen jm. 2 4j. en P. C. van Drongelen jd. 21 j., Rechthuislaan lib L. van de Wetering ges. 33 j. en L. Krijger ges. 35 j., Van Meekerenstraat 16 H. C. Witte jm. 35 j. en M. C. v. Roseel jd. 29 j., Rijswpk C. Wijgers jm. 29 j. en M. A. van Doorn jd. 29 j., Van der Hilststraat 34 E. J. van Zessen jm. 26 j. en J. P. T. van Hellemond jd. 25 j., 2e Schansstraat 40a J. Don jm. 29 j. en A. de Bruin jd. 27 j., Geraniumstraat 4b W. van Dpk jm. 24 j. en D. Schenderling jd. 17 j., Tochtstraat 26a N. J. van Gils ges. 44 j. en J. C. Bens ges. 41 j., Haverlandstraat 3b A. van Idekinge jm. 30 j. en L. E. van Domburg jd. 26 j., Speelmanstraat 41/11 J. Kamper jm. 25 j. en A. Jansen jd. 22 j., 2e Dier gaardestraat 42b H. Rrull jm. 29 j. en W. F. Michels jd. 29 j., St. Agathastraat 57a M. Dans jm. 30 j. en A. H. Uitenbroek jd. 24 j.. O. Pieter manstraat 19 A. Herwijnen jm. 25 j. en M. Notenboom Jd. 22 j.. Oranjeboomstraat 21/la G. Hollander jm. 22 j. en J. H. Heseler jd. 24 j.. Nadorststraat 135a A. var der Horst jm. 29 j. en H. M. van Diesen jd. 26 j., Lange Franken- straat 30b J. E. Meivogel jm. 21 j. en C. J. Schumacher jd. 17 j„ Korte Pannekoekstraat 18b P. Sneep wedr. 52 j. en M. P. C. van den Hooff wede. 48 j., Brielschelaan 276. GEHUWD: T. Tieleman jm. 28 j. en M. Heu- kels jd. 28 j. A. de Vries jm. 23 j. en E. M. de Weerd jd. 24 j. M. van Duren jm. 26 j. en G. Ierschot jd. 23 J. L. van Stek jm. 27 j. en M. J. van Os jd. 23 j. C. Hess jm. 28 j. en J. E. van Steenoven jd. 28 j. J. J. T.Kodde jm. 27 j. en J. K. van Ëck jd. 26 j. L. Bakker jm. 35 j. en J. Barlage jd. 26 j. OVERLEDEN: Ar Wohler ongeh .vr. 23 j. P.f Versteeg m. van J. H. Moums 61 j. C. W. Hoogendijk wedr. van W. P. Hink 78 j. G. Buijsman vr. van G. P. Kroos 44 j. W. P. Kreemers m. van H. M. Kamman 78 j. A. S. v. d. Leek ongeh. vr. 68 j. C. Wolf wede. v. G. v. Hoften 67 j. J. Ripmeester wede. van S. v. Bracht 77 j. R. J. ten Napel wede. van G. Haak 64 j. F. H. P. Meerkamp van Embden m. van W. A. Smith 59 j. P. Dubbeld m. van N. v. d. Kruidt 72 j.l A. G. Vermeulen ongeh vt. 81 j. N. v. d. Woert wede. van M. de Leeuw van Weenen 82 j. S. M. Egberts vr. van Beck- mann 64 j. G. Vonk m. van L. Mourik 76 j. A. Twigt m. van A. Aarsbergen 63 J. K. V. d. Sps m. van M. Ridderhof 66 j. «SH een te houden practicum. Als inleiding tot een te houden prac' heeft dr. D. W. Dijkstra gisteren voor een ge combineerde vergadering van den Rotterdam* schen Chemischen Kring en het Departement Rotterdam der Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie een voordracht gehouden over het aan toonen van oorlogsgassen. Bij het uitwerken van methoden om oorlogs gassen aan te toonen aldus spr. zal men zich hebben te richten naar de omstandighe den, zooals die zich waarschijnlijk zullen voor doen. Deze gassen hebben reeds in geringe hoeveelheid een sterke uitwerking. Bij fosgeen b.v. is een ingeademde hoeveelheid van 4 m.g. reeds doodelijk en 0.4 m.g. adamsiet per M3 lucht is reeds onverdraaglijk. Bij de luchtbescherming zal het aantoonen van oorlogsgas in grondmonsters noodig zijn,, als door den ontsmettingsdienst advies wordt gevraagd: het aantoonen van oorlogsgassen in kleeding zal noodig zijn ten behoeve van den geneeskundigen dienst, daar gaspatiënten in sommige gevallen, b.v, bij vergiftiging met fosgeen en mosterdgas, zelfs gerulmen tijd na de vergiftiging nog geen symptomen vertoo- nen, waaruit conclusies kunnen worden ge trokken over den aard van de vergiftiging. Door tijdige herkenning van het oorlogsgas kan soms een leven gered worden. Het principe, waarop spr. het aantoonen van oorlogsgassen baseert, is: de gassen wor den geconcentreerd, door ze in een geringe hoeveelheid actieve kool te adsorbeeren en met de aan kool geadsorbeerde gassen worden de reacties uitgevoerd. bé reacties worden uitgevoerd of met een klein stukje kool (norit in cylindervorm), b.v. hét aantoonen van zwavel in mosterdgas, of men reageert met het gas, dat eventueel door zachte verwarming met een kiemen stroom lucht uit de kool wordt verdreven. In een enkel geval worden eenige korrels silica- gel in plaats van kool gebruikt; nevels worden vastgehouden met een weinig asbestvezel. Bij het aantoonen van gas in lucht wordt de lucht gezogen of geblazen door een gla zen buisje met eenige stukjes actieve kool, waarvoor zich een propje asbest bevindt en dit buisje wordt voor onderzoek opgestuurd. Is de concentratie van het gas in de lucht gering, dan kan men beter een flinke volume lucht zuigen door een vrij groote hoeveelheid kool, tusschen twee stukjes kopergaas opge sloten. Het hierin aanwezige gas wordt ge- coneentreerd, door het onder verwarming met een luchtstroom over te voeren in een kleine hoeveelheid kool, waarmee de reacties worden uitgevoerd. Krijgt men grondmonsters of stukken klee ding te onderzoeken, dan worden deze even- eens op een bepaalde manier verwarmd. De oorlogsgas bevattende lucht passeert een buisje met kool. Het werken met deze kleine hoeveelheden aan kool geadsorbeerd gas, waarvan het ge wicht een paar müigram bedraagt, is geheel zonder gevaar en chemici, die de behandelde reacties willen uitvoeren, kunnen gemakkelijk vanuit een centraal punt voorzien worden van koolkorrels, waaraan een bepaald gas is gead sorbeerd. Spr. demonstreerde dan verschillende reac ties met een apparatuur die ieder zich gemak kelijk zelf kan maken. Voorloopig beperkte dr. Dijkstra zieh tot de belangrijkste uit de "groepen en wel: uit de verstikkende groep chloorpicrine, fosgeen en perstof; uit de blaar- trekende groep mosterdgas; uit de vergiftige groep blauwzuur en uit de tranenverwekkende groep chlooracetophenon. Ir. J. Emmens, voorzitter van den Rotter damschen Chemischen Kring, heeft den spre ker ingeleid en dank gezegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2