SENSATIE IN WEMBLEY. mm li I fldgo#' Geraffineerde oplichting Instantine I Püü(Pw liij DONDERDAG 20 MEI 1937 Hoe een geldschieter ruim 400 kwijt raakte. VLAAMSCH VOLKSTOONEEL. „Voor outer en heerd". KON. NED. MIDDENSTANDSBOND STEUN AAN DE ZOETWATER- VISSCHERIJ. OPENLUCHT-THEATER VALKEN BURG (L.) PATER P. TEN DIJCK. SUB TUTELA MATRIS. TERUG UIT DE MISSIE. CORRESPONDENTIE VOOR OORLOGSSCHEPEN. DE AVONTUREN VAN. FELIX BE KAT. Hoe men doen moet in een Veiligheidsweek". 2 Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van CECIL FREEMAN GREGG VÊ.IU6 HEI 05 WEEK VEILIG - HEI 05 WEE. K H'm Je vergeet één ding, broeder. 4 I Een kapitein, twee officieren en een Canadeesche oom als bewijs van solidariteit. EEN bewoner van een der Amstel- lanen is het slachtoffer gewor- den van een oplichterskwartet, dat hem vierhonderd en vijftig gulden armer heeft gesmaakt, en dat hem bovendien een noodelooze reis naar Antwerpen liet maken. Hoewel er aanvankelijk maar één oplichter aan het werk was, bleek het dezen zoo lastig om geld te bemach tigen, dat hij zich telkens van nieuwe hulp moest voorzien, zoodat aan het einde van het drama een kwartet op het betrekkelijke kleine bedrag van 450 zat te azen. Een Amsterdamschen koopman, een zekeren A., die zich geregeld ophoudt met smokkel- affaires, ging het den laatsten tijd schijnbaar niet naar den wind. Hij placht uitheemsche goederen van schepelingen van in de haven liggende schepen aan wal te smokkelen en deze hier te lande met een vet winstje van de hand te doen. Omgekeerd verschafte hij den schepelingen Nederlandsche producten, die zü dan weer in vreemde havens aan wal smokkelden. Misschien lag het aan de kwali teit der smokkelproducten, in elk geval zag de man zich genoodzaakt naar een rnieuwe bron van inkomsten om te zien. Hij herinnerde zich, dat hij in Antwerpen nog een Canadeeschen oom had van vaders zijde, dien hij echter nog nooit gezien had. A. verkeerde in de stellige meening, dat deze oom er warmpjes bij zat en besloot om van hem wat geld los te peuteren. In Antwerpen was de suikeroom spoedig gevonden, doch zijn rijkdom bleek niet zoo groot, als neef zich had voorgesteld. Deze stelde zijn oom voor om deel te nemen in een groote bont-smokkelaffaire, waarvoor vier honderd vijftig gulden noodig was. De oom kon dit bedrag echter tot zijn spijt niet voor schieten, hoewel hij wel zin had in het voor gespiegelde winstje. Hij gaf zijn neef echter het adres op van een bewoner van Amster dam-Zuid, die waarschijnlijk wel genegen zou zijn in deze affaire te participeeren. De oom Uit Antwerpen had goed geraden, Want inderdaad ging de bewoner van een der Amstellanen gretig op de voorstellen in, doch als goed zakenman Informeerde hij eerst ter dege naar de bontparty, die zich aan boord van een schip zou bevinden. De naam van het schip, de ligplaats en vele andere bijzonder heden werden aangeduid, doch nog was de bewoner van Zuid niet tevreden. Hij wilde ook wel degelijker bewijzen hebben voor de solid^tëit der bont-affaire. v Betvijzen waaraan niet viel te twijfelen. A„ die voor geen kleintje vervaard is, zegde toe den volgenden dag met twee officieren van het schip terug te zullen komen. Iwee van zijn kennissen vond hij bereid als offi cier ter koopvaardij te fungeeren en met be hulp van een firma in tooneelcostuums kwam de zaak schitterend voor elkaar. Het bezoek van de officieren in gezelschap van A. ver liep uitstekend, doch nu vroeg de listige be woner van Zuid ook nog naar den kapitein. Voor A. werd de zaak steedB ingewikkelder, doch hij besloot ook nog een kapitein op de proppen te halen en hiervoor koos hij den Antwerpschen oom uit, die er extra °yer kwam naar Amsterdam. Als kapitein-inbur ger deed hij zijn Intrede in de wonmg. ^r^' waarvan hij den bewoner niet persoonlijk doch rSs vair naam kende. Met twee officieren een zeekapitein voor zich kon het slacht offer tenslotte niet meer aan eenigerlei fraude denken en hij besloot voor 450 deel te nemen L <w. - fg TX ***^1 KiMftiiHËMBBH Volgens de traditie werden Dinsdag te Koudekerke (Zeeland) groote ringrijde rijen gehouden Op hun zware Zeeuwsche paarden trachten de ruiters met een lans den ring te bemachtigen, waardoor zij mededingen naar verschillende prijzen. De heer Jos- A. Everaard te Sint Jansteen heeft voor het Vlaamsche volkstooneel van Staf Bruggen een historisch spel geschreven, dat tot titel draagt: „Voor outer en heerd." Het stuk speelt ten tijde van de Fransche overheersching in Vlaanderen, aan het einde der achttiende eeuw, beter bekend als de boe renkrijg, de heldenopstand der Vlamingen van 1798 tegen de republikeinen. De boerenkrtjgers streden onder vlaggen, waarop de spreuk: „Voor outer en heerd" voor kwam. Het tegenwoordige Oost Zeeuwsch-Vlaan deren maakte destijds deel uit van het Schelde- departement. Het stuk speelt evenwel niet in een bepaalde plaats of streek, doch geheel Vlaanderen vormt den achtergrond der hande ling. Reeds meer dan twintig opvoeringen in ge heel Vlaanderen staan op het program- Verder blijft het stuk op het repertoire van het Vlaamsch volkstooneel voor het gcheele volgende seizoen. in de bont-affaire, die een hooge winst scheen te zullen opleveren. Den volgenden dag reeds ontving A. het geld, en daarna hoorde de bewoner van een der Amstellanen niets meer van den gebruin- den kapitein, van de onberispelijke zee-offi cieren en van den handigen koopman. Einde lijk besloot hij den laatste eens een bezoek te brengen en naar de affaire te informeeren. Inmiddels waren reeds eenige weken ver- loopen en A. verklaarde ronduit, dat het schip plotseling naar een bujtenlandsche haven was vertrokken, nog voordat de kostbare bont zending aan wal gesmokkeld kon worden. Hier mee nam de geldschieter genoegen, doch weer verliepen er weken, zonder dat er iets ge beurde. Opnieuw vervoegde hij zich aan het adres van A„ die plotseling verhuisd bleek te zjjn zonder eenig adres achter te laten. In Antwerpen op zoek De geldgever liet zijn geld echter zoo maar niet in den steek eri vertrok onmiddellijk naar Antwerpen, om den kapitein, alias suikeroom van A., te bezoeken. Toevallig wist hij diens adres, en toen hij aan het logement, waar deze zijn intrek placht te nemen, informeerde, bleek de „kapitein" juist even uit gegaan te zijn. Hij stelde zich in de nabijheid op en wachtte daar de terugkomst van den kapitein af. Te gen zeven uur zag hij den Canadeeschen oom van A., die als kapitein gefungeerd had, naar binnen gaan en onmiddellijk ging hij hem achterna. Hevig schrok de Canadees, toen hy den Amsterdamschen geldgever voor zich zag. Om zich zoo goed mogelijk te redden, vertelde hij allerlei uitvluchten over de affaire, die allerlei stagnaties zou hebben gekregen. Zoo zou de party bont inmiddels op een ander schip zyn overgeladen enz. De Amsterdammer vertrouw de de zaak evenwel niet meer en eischte het adres van den koopman A. op, dat de Cana deesche oom tenslotte aarzelend verstrekte. Voordat de Amsterdammer zijn nasporingen in deze zaak voortzette riep hij eerst de hulp in van de hoofdstedelijke politie van het bu reau Pieter Aertszstraat. Het resultaat was, dat enkele dagen later de twee pseudo-offi- cieren gearresteerd werden. Bij de verhooren verstrikten zij zich zoo in hun leugens, dat zij tenslotte een volledige bekentenis aflegden. Ook de Antwerpsche oom is thans gearres teerd, toen hij zich over de grens begaf om een gebruikelijk bezoek te brengen aan een Brabantsche stad, waar hij eens per maand zakenrelaties bezocht. De drie mannen, die bekenden, dat zij het geld met hun vieren had den gedeeld, zijn inmiddels reeds in het huis van bewaring ingesloten. Binnenkort hoopt men ook den koopman A., die vermoedelijk naar het buitenland ls uitgeweken, te kunnen arresteeren. De geldschieter, die zich zoo leelijk bedro gen zag, zal wel naar zijn geld kunnen fluiten. Van de party bont is vanzelfsprekend geen spoor te ontdekken en natuuriyk heeft deze ook nooit bestaan. Wie er voor in aanmerking komen. Van bevoegde zyde wordt medegedeeld, dat het in het voornemen ligt evenals in 1936 on der bepaalde voorwaarden steun te verleenen aan zoetwatervisschers. Aan visschers, die in de zoetwatervisschery hun uitsluitend bestaan vinden, zal op hun desbetreffende aanvraag een bedrag van ten hoogste 93,60 per vis- scher worden uitgekeerd. Aan visschers, voor wie de zoetwatervisscherij het hoofdmiddel van bestaan vormt, een bedrag van ten hoog ste 55 per visacher. De aldus verkregen gelden mag de visscher uitsluitend aanwenden voor het aanschaffen, vernieuwen of herstellen van visscherybenoo digdheden in den ruimsten zin. De belanghebbenden zijn geheel vrjj in hun keuze van leverancier. Geen steun zal worden uitgekeerd aan vis schers, die voor steun in aanmerking komen krachtens de crisis-steunbeschikking 1937 dryfwant- en steekvlsscherü), noch aan be langhebbenden in den zin der Zulderzeesteun- wet, die door den rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet zijn erkend als IJs- seimeervisscher. Degenen, die voor steun in aanmerking wen- schen te komen, moeten een daartoe strek kend verzoek richten tot de Nederlandsche visschery-centrale, Juliana van Stolbergplein 34, 's Gravenhage. Naar w\j vernemen, zal van 24 tot en met 26 Augustus a.s. het tooneelgezelschap van den Kon. Nederlandschen Schouwburg te Antwerpen een drietal uitvoeringen geven in het openlucht-theater te Valkenburg (L.). Ten tooneele worden gebracht „Kinderen van ons volk" van Antoon Coolen. „De klucht van den braven moordenaar" van Jos. Jans sen en „Het voorste legioen" van Em. Lavery. Tevens zullen nog verschillende uitvoeringen gedurende het seizoen 1937 gegeven worden door den Dramatlsehen Kunstkring uit Heer len en het „Limburgsch Volkstooneel" uit Terwinselen. Jaarlijksche algemeene bonds vergadering. Gistermiddag is in „Krasnapolsky" te Am sterdam de jaarlijksche algemeene bondsver gadering van den Kon. Ned. Middenstanas- bond aangevangen. De verschillende afdeelm- gen en vakorganisaties van den bond waren door een 200-tal afgevaardigden vertegen woordigd. De vergadering stond onder leiding van den bondsvoorzitter, den heel Er- G- Schllrmann, die de vergadering na een wel komstwoord van den voorzitter der afdeeling Amsterdam, opende met een rede, waarin ny er in de eerste plaats op wees, dat de woor den door den minister-president op het vorige congres te Delft gesproken, ten deele be waarheid zijn geworden. Want na de opleving in de eerste dagen na het verlaten van den gouden standaard, ls in de middenstandszaken weder een periode van inzinking gevolgd, welke slechts langzaam zal Verdwijnen, aangezien zij afhankelijk is van den algemeenen economischen toestand van ons land. Is er in de wereld werkelijk zooveel ver beterd, behalve ln de oorlogsindustrie en in de scheepvaart, welke de grondstoffen voor die industrie moet vervoeren Is de algemeene politieke toestand ln de Wereld zoozeer veranderd, dat wij in ons land de toekomst minder zorgeiyk kunnen tege moet aden Wij hopen het, en die hoop geeft ons de kracht om verder te gaan op den weg, waarop reeds zoovelen zyn gestruikeld en bezweken- De middenstand is in de zeven crisisjaren zwaar getroffen, vele eenmaal goed rendee- rende zaken zijn verdwenen en van de over geblevene leiden vele een kwijnend bestaan Toch ls er geen reden tot wanhopen, omdat de middenstand een nuttige economische taak heeft te vervullen en in een goed geordende maatschappij onmisbaar is. Maar om zich door holle leuzen en theorieën niet met geweld van Zijn piaats te doen dringen, moet de midden stand zich met volle kracht doen gelden tegen over hen, die zijn plaats willen innemen, zelfs al weten zij, dat dit tegen het algemeen be lang zou zijn. In de naaste toekomst zal veel moeten verdwijnen wat op wetgevend en fis caal gebied als noodmaatregel werd in het ■leven geroepen en dat op den duur het bedrijfs leven zou verstikken. De middenstander moet zich weder vrij kunnen bewegen en in zjjn be drijf niet aan alle kanten gebonden zijn door dWangwetten, tengevolge waarvan hij uitein delijk met verlies of zonder winst moet wer ken, aangezien de bedrijven de zware lasten op den duur niet kunnen opbrengen. Na deze rede werden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd, waarna de bondssecretaris, de heer L. de Groot, een over zicht gaf van de werkzaamheden van den bond gedurende de eerste vier maanden van dit Jaar. Hy deelde daarin ook mede, dat het ledental van den bond op het oogenblik 35000 bedraagt, verdeeld over 277 organisaties. De vergadering ging vervolgens over tot de bespreking van het financleele verslag over 1936, uitgebracht door den bondspenningmees- ter, den heer J. van Bommel. Aan het werkprogram werd o.m. toege Voegd: herziening van de warenwet, de drank Wet, de tabakswet, de waarborgwet, de Vleeschkeuringswet enz. Gepoogd zal worden wyzlging te verkrijgen van de wet op het uit- Verkoopen en opruimen, zoodat de groote leemten, welke in de practyk aan den dag zlfti gekomen, worden aangevuld. Gestreefd zal worden naar wettelijke regeling van de prjjshandhavlng van merkartikelen. Aangenomen is ook de opneming in het Probeert het toch eens met Instantine. U zult zien; Instan- tine is werkelijk het middel tegen allerlei pijnen en daaren boven volkomen onschadelijk stilt en voorkomt .V.r.V:' ..ttgy»'". pijnenCi' Reel. 33743—5 38 werkprogram van het streven naar geleide lijke inkrimping en opheffing van crisismaat regelen. Verdere aanvullingen, welke de vergadering in het werkprogram aanbracht, betreffen o.m. verlaging van de op het motorwegverkeer drukkende lasten, verlaging van den accyns op bier en gedistilleerd en op suiker en het tegengaan van gebruik van overheidsgebouw wen en overheidstijd ten behoeve van perso- neelscoöperaties. Uitvoerig werd besproken het rapport der bondscommissie over reorganisatie der sociale verzekeringswetgeving. De vooraitter dezer commissie, de heer H. J. Peletier wees er in zijn toelichting ter vergadering op, dat een van de belangrijkste punten uit dit rapport is de eisch, dat naast de industriëele werk geversorganisaties, ook de middenstandsbon den door de regeering erkend dienen te wor den als centrales, welke eigen bedrijfsvereeni- gingen inzake de ongevallenwet kunnen stichten. Minder ingenomen bleek de vergadering voor het rapport der bondscommissie, midden stand en onderwijs. De bondsdirecteur, de heer F. L, van der Leeuw, gaf hierna een overzicht van de moei lijkheden, welke verbonden zijn aan de toe passing van wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemers- overeenkomsten. Gestreefd zal worden naar opheffing van de 10 procent crisisheffing op rundvleesch, zoomede naar opheffing van de heffing op gesmolten vet en reuzel. Ten besluite hield dr. F. L. van Muiswinkel, directeur van het „Economisch instituut voor den middenstand" te 's-Gravenhage, een cau serie over de practische ervaringen van dit instituut. Over het programma kan het volgende wor den medegedeeld: De bedevaart wordt wederom ln twee ge deelten gehouden, Zaterdagavond 12 Juni om negen uur is er een plechtig Lof met predi katie, waarna lichtprocessie door het proces siepark. Zondag 13 Juni is er van 's morgens zeven uur gelegenheid om te communiceeren. Daarna gelegenheid voor ontbijt. Om negen uur wordt een plechtige Hoogmis opgedra gen met predikatie door den algemeenen gees telijken leider, praeses W. H. Simons. Na de Hoogmis vindt de plechtige pro cessie met het genadebeeld plaats in het pro cessiepark met hulde en toewijding aan de H. Maagd b(j het rustaltaar. Om half twaalf zyn de plechtigheden geëindigd. De weleerw. pater P ten Dijck, die na een missie-arbeid van 22 jaar in de Afrikaansche missiegebieden der paters Montfortanen, on langs repatriëerde en moest opgenomen wor den in de kliniek voor tropische ziekten van het Leopold Il-zlekenhuis te Antwerpen, heeft deze inrichting thans hersteld verlaten en ia bn zijn familie te Sittard gearriveerd. Hij zal echter niet meer naar Afrika kunnen terug- keeren. De nationale rijwielbedevaart naar Renkum. De nationale bedevaart naar Renkum van de federatie van R. K. Rijwielbedevaartclubs in Nederland, Sub Tutela Matris, zal dit jaar op 12 en 13 Juni a.s. worden gehouden. Iedere R. K. wielrijder kan aan deze bede vaart deelnemen evenals groepen en jeugd groepen onder eigen leiding, De volgende rou tes, waarbij men zich kan aansluiten staan reeds vast: Amsterdam via GooiAmersfoort EdeRenkumDen HaagUtrechtWage- ntngenRenkum, NijmegenRenkum. Nadere inlichtingen kan men verkrijgen by en worden gaarne verstrekt door het nationaal bureau van Sub Tutela Matris, Koninginne weg 70, Hilversum. In Amsterdam zyn voorts inlichtingen te verkrijgen aan het afdeelings- secretariaat, Nieuwe Nieuwstraat 22. Met het s.s. „Alcyone" keerden len Pink sterdag de volgende Paters Minderbroeders terug uit de Missie van Brazilië: Pater Julius Bert on, Pater Hilarion Verhey, Pater Lauren- tius van Veen en Pater Antonellus Boere. Op 19 Mei a.s. zullen brievenmalen worde»» verzonden naar Hr. Ms. panterschip „Hertog Hendrik", Hr. Ms. onderzeebooten „O 13' en „O 15" en Hr. Ms. flotUel je vaartuig „Johan Maurlts van Nassau". Correspondentie voor opvarenden van ge noemde oorlogsschepen bestemd om in deze brievenmalen te worden opgenomen, moet op een zoodanig tijdstip worden ter post bezorgd, dat de stukken het spoorwegpostkantoor, loo pend ln de treinen 's-Gravenhage—Antwerpen van dien dag nog kunnen bereiken. (Vertrek uit den Haag 19.56 uur). Op 24 Mei d.o.v. zullen wederom brievenma len naar genoemde schepen worden verzonden. Correspondentie hiervoor moet op 22 reep. 23 Mei op een zoodanig tijdstip worden ter post bezorgd, dat Rotterdam nog op 23 Mei kan worden bereikt. De stukken behooren gefrankeerd te wor den volgens internationaal tarief en voorzien te zyn van elkaar snijdende ïynen over het ge- heele adres. 26). Drommels. Dat is pech Misschien wilt U zoo goed zyn een oogje op beide huizen te houden, terwijl ik telefoneer. Indien er Iemand wit komt, voor ik klaar ben, behoeft U me maar te roepen. Met genoegen. Tweede deur reohts. Ik zal gillen, als er iemand te voorschijn komt. Dat is nog eens opwindend. Hlggins liep de gang af. Opwindend, hè? Een paar hulzen ln het oog houden Indien die kerel dat evenveel uur gedaan had als de Inspecteur in den loop van zijn werkzaam- by de Politie, zou hy het allesbehalve b™end vinden! Het was wel het taaiste aangewe^ J?' bestond Higgins opende de Er was treint 8lng naar binncn' in het midden vm Maa' aan een taW heer. Er lag een^umlaeh"161, fat een g'rUZ6 hy had een revolver in zyn rechti"», gel,aat' ®n Goeienmiddag, zel^^specW^, zyn hoed afnemend- Jij bent de Das mi??*13 Ja. En jy bent, wel, ik ben niet zeker van wie je bent. Als je me da* vertelde Ik ben Hlggins. Hoe aardig. En wie ls dat, wanneer hy "De inspecteur keek verontwaardigd. Dat bleef er nu over van je roem. Cuthbert Higgtas, vulde hy aan. Van Scotland Yard.. -Toch niet de Higgins Ik ben vereerd, merkelijk vereerd. - pyn. Dan zijn we allebei gelukkig. Wel, nu ik je gevonden heb zou ik je een wande lingetje naar de Yard willen voorstellen- Ik heb je massa's te vragen. Inspecteur Higgins trok beleefd zijn wenk brauwen o$. Wat? vroeg hy. Dlf! De Das maakte een sieriyk gebaar met zyn revolver en glimlachte. Grinnekend schudde Higgins het hoofd. Denk je, dat lk die niet durf gebrui ken? informeerde de Das vrlendeiyk. Er zit een geluiddemper op, Weet je. Dat hob ik gemerkt. Maar danDe Das voltooide zijn vraag niet maar glimlachte. Een nieuw ge baar met de revolver was veelzeggend. Ik heb ook een revolver, verklaarde Maar je zoudt niet gek genoeg zyn om er naar te grypen. inspecteur met rustige zekerheid. Niet noodig. Ik heb hem hier. in mijn hoed. Er verscheen een licht fronsen op het voor hoofd van den Das. Ik verbaasde me er al over, dat je 2oo beleefd was voor een politiemau meikie hy op. Maar eh neem me met kwalijk, dat ik het zeg, wy hebben alleen j voor en. Higgins schudde zyn hand. De hoed viel op den grond. Een offlcieele dienstrevolver kwam te voorschyn, waarvan de loop reent op het hart van den Das gericht was. Opmerkeiyk. Je moest goochelaar wor" den, inspecteur vriendelijk, Een pracht truc, dat. Wordt gewooniyk weliswaar met konijntjes gedaan, maar Maar dit keer met een das, he? Je bent er by, vriend, want als ik je niet kryg, zal iemand anders dat doen. wy hebben leder een revolver, maar Inspecteur Higgins deed een stap achter uit, en trapte op iemands teenen. Het was vervelend, maar niet heelemaal onverwacht, Hy was achteruit gegaan om de deur te slui ten, maar biykbaar was hy te laat. Maar nog onaangenamer was het, dat er iets ronds enhards tegen zyn nek gedrukt werd. Wy hebben alle drie een revolver, merk te een stem achter hem op. Dit is werkelijk opwindend spottend. Ik zou de uwe maar laten vallen, inspecteur. Er lag een verborgen bedreiging in zyn stem. Higgings zuchtte. Hy had echter geduld geleerd. De. revolver viel uit zyn hand met een slag op den vloer. Dat is veel beter. De Das glimlachte en stond uit zyn stoel op. Goed werk, Tony. Kyk eens, of hy mis schien nog meer gevaariyk speelgoed by zich heeft. Ik houd hem onder schot, maar ik hoop, dat ik niet behoef te vuren. Het zou jammer zyn, indien de kogel schoon door hem heen ging en ook jou trof. Onverschillig gesproken, maar toch voelde Higgins de haartjes in zyn nek als het ware overeind komen. Handige vingers doorzoch ten zyn kleeren en doken ln zyn zakken. Er werd achter hem gelachen. Hij is een stille. Hier is zijn legitimatiekaart. Goed. Steek maar weer terug. Nog meer? Verder gezoek. Dan: Hier is een cadeautje voor zijn meisje. Goed. Nog meer? Geld. Sleutels Laat dat met rust. Wy zyn geen die ven, Tony. De man achter den inspecteur lachte. Na tuuriyk niet, bevestigde hij. Maar dit hals kettinkje kun je beter eens even bekyken. Geef maar hier. Klaar? Ja. Goed. Ga daar ln den hoek staan, In specteur en...... ehprobeer niet je re volver over het kleed mee te schuiven. Dank je. Het was natuuriyk maar een ongelukje, toen de inspecteur demonstratief over het wapen heenstapte. Higgins snoof. De Das had scherpe oogen. En van uit z(jn hoekje had de inspecteur tijd om den man eens op te nemen, die hem gefouilleerd had. Het was jammer, dat hy niet scherper op hem gelet had, toen hy de deur geopend had, want dan zou hy misschien zyn haar hebben opgemerkt, hetwelk bruin was en gekruld. Maar zelfs, wanneer hy het gezien had, zoü het hem niets gezegd hebben, zyn "'eest was vervuld geweest met die twee onschuldige huizen aan den overkant. Met dat verwenschte schrompelige mannetje was het werkeiyk hopeloos. Iedereen, die een huls wilde bewaken, ging toch aan den overkant loopen? En niet aan den kant, waar het huis werkeiyk stond! Higgins snoof opnieuw. Dat kwam er van, als je conclusies ging trekken! Weer een bewys, dat een misdadi ger niet normal was! De Das staarde fronsend naar den halsket ting, welke de bruinharige Tony ln den zak van den inspecteur had gevonden. Beide man nen fluisterden even met elkaar, onverstaan baar voor Higgins. Draal het licht eens aan, Inspecteur, als u zoo vriendeiyk wilt zyn? beleefd. Higgins deed het. Opnieuw bestudeerde de Das den halsketting. De inspecteur schoof een eindje naar de deur. De Das keek 'op. Alsjebielft! zei hy verwytend. Higgins bleef staan. Verdraaid, die man scheen oogen in zyn schedel te hebben! Deel van de Lennox-bult, zei de Das eindeiyk. Je herkent het dus? informeerde Hig gins. Natuurlijk. Ik word warm, he? brutaal. De Das glimlachte en schudde het hoofd. Vang, zei hy en wierp den inspecteur het sieraad toe. Neen, niet bepaald warm, waarde heer. Als je Integendeel niet heel voorzichtig bent, zul je kou vatten. Toch waar? Dan denken wy er blijkbaar verschillend over. Waar was je toen Lennox vermoord werd? - Hangt natuuriyk van den tyd af. Vol gens de pers, die zich natuuriyk kan vergis sen, stierf de ongelukkige man ln de vroege ochtenduren. Bn gedurende den nacht tn kwestie was ik van 11 uur des avonds tot uur ln den ochtend op een bal in Wembley. Toch waar? En dat kun je natuuriyk bewyzen. Tony hier was by me. Higgins glimlachte spottend. Daar ls de zaak dan natuuriyk mee afgedaan sarcas tisch. Heelemaal niet. Indien u aan eh Tony's woord mocht twyfelen, waren er nog anderen, die u mogeiyk wel gelooft. Wy heb ben met verschillende dames gedanst, niet Tony Dat deden wy, Das. Ken je die ook? vroeg Hlggens vrlendeiyk. Neen. Maar wy waren gecostumeerd als u pardon als politie-agenten, zoodat dat betrekkeiyk gemakkelijk te controleeren zal zyn. Oh, lk twyfel er nle aan, dat er op den door jou genoemden tyd twee agenten op dat bal geweest zullen zyn, maar eh lk vraag mie alleen af, of dat voortdurend hetzelfde paar ls geweest, Ër volgde een pauze, dan Tony. Hij heeft een achterdochtige na tuur, zei de Das en lachte. Dat lachje beviel inspecteur Hlggins niet, zyn heele belachelyke positie hier beviel hem eigenlijk niet. Veronderstel, dat hy eens op de deur afrende. Zou de Das of Tony zyn revol ver gebruiken. Zoo niet, wat schoot hy eT den mee opl wanneer hy vluchtte, nu hy hen thans onder zyn oogen had Zoo ja, mocht hy er dan op hopen een kogel te kunnen ontloopen. Wat voor belang stel je in dat huis hier over vroeg de Das op tameiyk onverschil ligen toon. He Je hoorde toch wat ik vroeg Inspecteur Higgins haalde eens diep adem. Zy hadden hem dan misschien netjes in de val, maar hy dacht er niet aan dat tweetal nog te gaan amuseeren ook. Begryp me niet verkeerd, vervolgde de Das. Was dat enkel een ruse de guerre, of stak er werkeiyk les achter Waarom brutaal. Omdat ik 't graag zou weten, Indien er Iets verdachts aan dat huis is. H'm Nietszeggend. Je zult moeten toegeven, vervolgde de Das, dat je niets bepaalds tegen ons kunt heb ben, tegen geen onzer. Hlggins glimlachte om een dergeiyke naievi- teit. Denk je van niet Hoe zit dat dan met Campbell's Cottage Er was een pauze. Wel Hoe zit het daarmee vroeg de Das, maar zyn stem klonk niet erg overtui gend, indien hy zyn bezorgdheid had wil len camoufleeren. Het ïyk, dat op de opryiaan gevonden is zal eenige opheldering vergen. Niet van ons, inspecteur. Niet van ons. Natuuriyk niet sarcastisch. Jullie waart toen zeker net op een ander gecostu meerd bal gekleed als laten wy zeggen piloten. Zwygen. Tony en de Das staarden Inspec teur Higgins strak aan. Langzaam kwamen zy op hem toe. je was dus In Campbell's Cottage, he zei de- Das rustig. Je waart ook op Winters Werf. En by beide gelegenheden is daar het een en ander gebeurd, he De politie heeft niets tegen my. Toch werden myn kamers in Winters Werf van boven tot onder overhoop gehaald en werd er een ïyk achtergelaten in myn opryiaan by Campbell's Cottage. En hy beide gelegenheden was inspecteur Higgins van Scotland Yard niet ver weg. Ik vraag me. zelf af waarom Werkt een zekere heer voor de politie of voor zichzelf Je weet of te veel of te weinig. Ik Een vreeseiyke doordringende, gillende kreet van de bovenverdieping deed den Das plot seling zwijgen. Als één man keken hy en Tony omhoog, als probeerden zy het plafond met hun blikken te doorboren. Wat Higgins betreft, hy kon zyn oogen nau welijks gelooven. Twee onbeschermde byna uitnoodlgende kinnen,! Hy balde zyn vuisten en sloeg toe met alle kracht, welke in hem was. En dat was dat. HOOFDSTUK XIX WAARIN KOGELS EEN ROL E PELEN. Nadenkend staarde inspecteur Higgins neer op de twee onbewegeiyke figuren aan zyn voet ten terwyi hy voorzichig een derde revolver in zijn zak stak. Hy voelde zich als een miniatuur arsenaal. Grappig, zooals die misdadigers toch maar aan éèn ding tegeiyk schenen te denkenOpmerkeiyk, zooals sommige men- schen zich lieten afleiden van de zaak waar mee zy bezig waren. Dat je Je nu toch door een gil liet afleiden, terwyi., Een tweede gil echode door het huls. Inspecteur Higgins staarde op zyn beurt naar het plafond. Dan rende hy naar de deur. Hy was geen sir Galahad, maar dat was een vrouwengll en wie zy ook mocht zyn, hy was haar iets verschuldigd voor de kans, welke zy hem enkele seconden geleden geboden had om zich uit. zyn moeieiyke poeltje te bevryden. De kamer uit en de trap op. De Das en Tony zouden nog wel een tydje biyven slapen, zoodat het, als het weer een truc was Er floot een kogel over zyn hoofd. Hy hoorde den klap achter zich, toen de kogel zich ln een muur begroefhy zag zelfs de flits van den vuurstraal aan het eind van den trap boven zioh, maar er klonk geen knal. Weer een geluiddemper dus. Misschien was het wel goed, dat hy een flink gevuld arsenaal by zich had. Hy trok een wa pen uit zyn zak. Indien het even moeieiyk was naar boven te schieten, als het dat naar om laag scheen te zyn, zou er niemand gewond raken I Er verscheen een hand om een hoek van de trap. Hlggins, die niets wilde rlskeeren, haal de de trekker over. Een vuurstraal, maar geen knal. Drommels Dit moest de revolver van den Das zijn. Zware voetstappen, die boven over de gang renden. (Wordt vervolg dj- 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3