i vlaardingen. DE BOUW VAN DE BEURS, Enkele wijzigingen in het plan. DE GESTOLEN GELDKIST MET 6000. Uit een tramwegwagen van de R. T. M. INGEZONDEN. HILLEGERSBERG. OVERSCHIE. BERKEL EN RODENRIJS. MAASSLUIS. MAANDAG 24 MEI 1937 Geleidelijke vordering van het werk volgens het tevoren opgemaakte programma. UITVAART PASTOOR G. v. d. MEER. KWESTIE OVER EINDPUNT AUTOBUSDIENST. AANGEHOUDEN. VERHUUR SLACHTHUISTERREIN. BELGISCH BEZOEK AAN R'DAM. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. BENOEMING. VLOOTREVUE BIJ SPITHEAD. MAILVERZENDING. DALING VAN EEN LUCHTBALLON. Dr. J. DONKERSLOOT f DE SCHIPPERSKERK TE ROTTERDAM. - gemeenteraad Bijna anderhalf jaar is de N.V. Gew. Beton bouw, ,De Kondor" bezig aan den bouw van de groote Rotterdanische Koopmansbeurs en eerst sinds de laatste paar maanden zien we boven de schutting opryzen de eerste kolom men, balk- en vloerconstructies, welke een ge deelte vormen van het totale betonsSelet. Langen tijd is in beslag genomen voor het graafwerk van 't terrein, dat zooais men weet een oppervlakte heeft van 13000 M2. Toen volgde en dit alles volgens een van tevoren opgemaakt programma het heiwerk. Plus minus 1000 Frankipalen zijn in den grond ge dreven. En thans is men aan den opbouw be zig, nu de kelders en de begane grond vloe ren geheel klaar zijn, natuurlijk op de afwer kihg na en de bekisting nagenoeg overal is weggenomen. Deze opbouw geschiedt ,wat men noemt bloksgewijze hetgeen onvermijdelijk is bij een zoo groot en veel-omvattend bouwwerk. Aan de Coolsingel-zijde zien we geleidelijk aan twee blokken groeien n.l. blok 1 en blok 15. De kolommen van blok 1 zijn die van het gedeel te van het beurs-complex, waar namelijk de concertzaal zal komen. Met den opbouw hier van is men reeds gevorderd tot aan de derde verdieping, d.w.z. een hoogte van 12,25 meter boven de straat is bereikt. In verband met de groote overspanningen (18 M.), welke voor de concertzaal noodig zijn, werden hier zeer groote puntlasten verkregen. De grootste puntlast bedraagt in dit gedeelte 563 ton, welke door 6 Frankipalen is onderheid. Men heeft verder juist dezer dagen op de eerste verdieping van dit blok reeds een stalen proefraam aangebracht. Het tweede blok, dat momenteel onder han den is en al aardig begint te groeien ls blok 15 en dit is het gedeelte van het Beursge bouw, waar bijzonder de Kamer van Koop handel haar huisvesting zal krijgen en waar onder het stoepencomplex voor de hoofdentrée naar de beurs ligt. Dat reeds zoo spoedig dit blok wordt opgebouwd is een gevolg van het feit, dat de appartementen van de Kamer van Koophandel in 1940 moeten worden opge leverd. De geheele bouw moet bovendien tegen dien tyd gereed komen. De vloer van de Kamer van Koophandel komt te liggen op 12 meter 25 boven de straat. Voor dit gedeelte is men thans genaderd tot aan de eerste verdieping, terwijl men reeds duidelijk kan waarnemen het stoepencomplex, dat zal leiden naar de beursverdieping. In regelmatig tempo zal aan den verderen bouw, blok voor blok men heeft feitelijk te doen met 16 vrijstaande bouwwerken of blok ken worden doorgewerkt, telkens echter met een verschil van één verdieping, omdat de verdieping van het afgewerkte gedeelte eerst verhard moet zijn, alvorens men aan een volgende phase kan gaan beginnen. Een heel karwei is op het oogenblik ook het verwijderen van de ijzeren damwanden, die destijds in den grond zijn geslagen. Op sommige plaatsen staat op deze damwanden een zóó geweldige druk, dat het heel wat kracht vordert om ze te verwijderen. „9Intusschen is het niet ondienstig de aan dacht te vestigen op verschilende zelfs ingrij pende wijzigingen in het bouwplan van den architect J. F. Staal. Daarbij zijn verschil lende wijzigingen te constateeren met betrek king tot de indeeling van ruimten, maar ook betreffende de architectuur, waardoor onge twijfeld het uiterlijk schoon zal worden ver hoogd. Een ingrijpende wijziging in het bouwplan is zeker die betrefende de plaatsing van de telefoon- en telegraafdiensten. Aanvankelijk waren deze diensten ondergebracht vóór in de groote beurshal. Daarvan heeft men afge zien, dit na rijp beraad met verschillende categorieën beursbezoekers en in nauwe sa menwerking natuurlijk met den raad van be heer van de N. V. Beurs van Koophandel en de leden der bouwcommissie en betreffende diensten. De telefoon- en telegraafdiensten zullen volgens het gewijzigde plan komen te liggen precies in het centrum van de onder scheidene beurzen, waar eerst een rij nissen was ontworpen. Deze niseen komen nu meer en meer ter zijde. Een en ander zal zeer prac- tisch worden ingedeeld, dit ten gerieve na tuurlijk zoowel van de. graanbeurs als goede renbeurs. De groote beurshal, die zoo licht mogelijk wordt gebouwd met toepassing van veel glas heeft een inhoud van 90.000 M3. Deze hal moet naturlijk op gezette tijden kun nen verwarmd worden. Het groote ketelhuis ligt gedeeltelijk onder het noordelijk gedeelte van de groote hal en in dit ketelhuis zullen de technische installaties worden ondergebracht, die het mede mogelijk maken warmte op te sparen, zoodat de ketelcapaciteit ook wan neer meer warmte wordt gevraagd, berekend blijft op het gemiddelde verbruik.. Ook wat de architectuur aangaat, zoo schreven wij reeds zijn enkele wijzigingen aangebracht. Zoo is o.m. een ander ontwerp gemaakt voor de entre van de concertzaal, welke entrée een waaiervorm zal krijgen, waardoor onge twijfeld een groote verbetering is verkregen met betrekking tot de architectonische een heid van den gevel aan de Coolsingelzijde en tevens voor het verkeer met betrekking tot het voorrijden van auto's. Over het algemeen heeft men tot nu toe voorspoedig gebouwd en nog geen stagnatie ondervónden. Op som mige onderdeelen in den bouw is men zelfs reeds eenige weken vooruit. Intusschen zal het 1940 worden voordat dit groote werk, waar eenmaal het hart van de Rotterdamsche koopmansschap zal kloppen, blokgewijze zal zijn opgeleverd, Voor den Zaterdag te Nootdorp overleden eereerw. heer G. Th. A. v. d. Meer, van 25 April 1925 tot 1 November 1935 pastoor van de St. Josephkerk aan de West Kruiskade al hier, zal morgen, Dinsdag te negen uur een plechtige Requiemmis in de St. Josephkerk Worden opgedragen. Assistentie van H.H. Kerkzangers wordt hierby gevraagd. Ook de missen van half zeven, zeven uur, kwart voor acht en half negen zallen tot in tentie van den overledene worden gelezen, Welke waarden hadden de verklaringen der gedetineerden Heden zette het Haagsche Gerechtshof het onderzoek voort in de zaak tegen den 37-jari- gen havenarbeider C. B., die terecht had ge staan omdat hij een geldkist inhoudende 6000, gestolen uit een tramwagen der R. T. M., naar zijnhuis gebracht had, en daar aan de dieven gelegenheid had gegeven om den buit te verdeelen. De kist, die loonzakjes bevatte voor de Coöp Beetwortelsuikerfabriek te Puttershoek, werd in October van het vorig jaar uit een wagen van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappy ontvreemd. Er werden geregeld geldzendingen van de Incasso-Bank naar de beetwortelsuikerfabriek gedaan, zoodat de verdenking viel op een employé van de tramwegmaatschappij, die met deze gewoonte op de hoogte was. Door een uitgebreid onderzoek, kreeg men het vermoeden, dat een der daders de lijnwer- ker A. van der E. was. Het verdere onderzoek leidde naar de woning van den 37-jarigen havenarbeider C. B., die men op een lorrie een zwaar voorwerp had zien vervoeren en in zijn woning binnen gedragen. B., werd gearresteerd, ontkende aanvankelijk om zijn zwager BI., die mede plichtig was geweest, te sparen, doch toen de daders gearresteerd waren, bekende hij de kist met geld in huis te hebben gehad, doch zeide, dat hij eerst niet wist, wat hij op de lorrie ver voerde en later, toen hij zag, dat het een kist met geld was, dat hij den boed dadelijk zijn huis uit wou hebben. Hij wilde er niets meer mee te maken hebben. Door de Rotterdamsche Rechtbank was B. echter wegens heling veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, BI. en van der E. wegens diefstal, tot 2 jaar en 6 maanden. De kist en het geld waren ondertusschen nog steeds niet terecht gekomen. BI. had in het vonnis berust, B. en van der E. waren in hooger beroep gekomen. Op 12 April werden deze zaken voor het Haagsche Gerechtshof behandeld. Tegen B. eischte de procureur-generaal be vestiging van het vonnis van de Rotterdam sche Rechtbank, de zaak tegen van der E. werd aangehouden om nog een getuige te hoo- ren. Het gerechtshof gelastte echter later, dat ook in de zaak tegen B. nog twee getuigen zouden worden gehoord en wel twee gedeti neerden, aan wie B. in het huis van bewaring bekend zou hebben, wat er met de kist en het geld zou zijn gebeurd. Een van de gedetineerden was niet versche nen, doch er werd een' verklaring van hem voorgelezen. Hierin deelde hij mede, dat B. hem had ver teld, dat ze de kist uit elkaar hadden geslagen en het hout daarna verbrand. B. ontkende dit pertinent. Op dat tijdstip brandde er nog geen kachel by hem in huis, verklaarde hij ter verduidelijking. De andere gedetineerde had in het Huis van Bewaring een brief aan den Officier van Jus titie geschreven, waarin hij een gesprek weer gaf, dat hij met B. had gehad en waarin deze hem een en ander over den diefstal verteld had, o.m. dat hij het geld in het dak van zijn woning had verstopt en de kist in een lucht koker had laten vallen, waar zy nooit meer uitgehaald kon worden. Voor het Gerechtshof vanmorgen verklaar de deze gedetineerde, dat hij voor de waar heid van den brief niet instond. Hij was dt>or het verblijf in het huis van bewaring van streek geraakt en had toen als een soort uit storting van zijn opgekropt gemoed den brief geschreven. Later wist hij echter niet meer prepies, wat hij geschreven had. Het was echter merkwaardig, dat in den brief allerlei bijzonderheden stonden, die de schrijver slechts had kunnen weten van E. zelf. Uit een en ander meende de procureur- generaal, mr. A. Rombach, te kunnen opma ken, dat verdachte zich in het huis van bewa ring gedragen had, alsof hij van den geld- diefstal volkomen op de hoogte was geweest Daarom bleef spr. bij zijn eisch persisteeren. De verdediger, mr. E. van Haersma Buma hechtte aan de verklaringen van de beide gedetineerden geen waarde. Ze waren kenne lijk afgelegd om in een goed blaadje bij den officier te komen. Pleiter bleef dan ook van meening, dat ver dachte van de heele zaak tevoren niets had geweten en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 7 Juni, Cassatie door Hoogen Raad verworpen. De exploitant van den autobusdiepst R'dam- Schiedam, A. Munnik, is door den kantonrech ter te Rotterdam vrijgesproken van hetgeen hem was ten laste gelegd, nl. dat op 1 Juli 1936 als eindpunt van zijn dienst de Diergaar delaan te Rotterdam was gebezigd, terwijl de vergunning, welke Ged. Staten hem hadden verleend, als eindpunt behelsde de Rochussen- straat nabij den Westersingel. Het O.M. tee- kende toen hooger beroep aan. Bij vonnis van 26 Februari j.l. vernietigde de Rotterdamsche Rechtbank dit vrijsprekend vonnis, waarna de autobus-exploitant in cas satie ging. De Hooge Raad heeft geen middelen kunnen vinden, die tot cassatie aanleiding konden geven'en het beroep verworpen. In de buurt van de Speelmanstraat zijn aangehouden de 40-jarige reiziger L. L. en de 20-jarige meubelmaker W. P. Op beiden rust verdenking iets meer af te weten van de in een huis aan de Oude Hoflaan gepleegde looddiefstallen. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot verhuring aan de N.V. Van Leeu- wen's Darmenhandel van een gedeelte slacht huisterrein, groot 266 c.A., zulks voor den tijd van tien jaren, tegen een jaarlijkschen huurprijs van 1.50 per M2. Gisteren hebben een 50-tal beroeps- en re- resveofficieren uit België op doorreis naar Den Haag, een bezoek gebracht aan de havens van Rotterdam. Zij werden ontvangen namens de A. R. K. O. door reserve-kapitein K. Ver sloot en eveneens namens het bestuur van de Alg. Ned. Ver. van Reserve-officieren. De gas ten toonden zich zeer voldaan over den tocht door de havens. Ook de Belgische consul was hierbij aanwezig. Onder de Belgische officie ren bevond zich ook Pater Prof. Dr. Gelin S.J., aalmoezenier. De 48-jarige H. Jansen-van Wijnen, wonen de Nozemansstraat is in de Vierambacht- straat door een Weirijder omvergereden. De dame bekwam een rechterbeen-fractuur en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. Zaterdag is de 29-jarige J. de Vries, wonende Linker Rottekade, terwijl 'hij aldaar reed met een handwagen, van achteren door een auto aangereden. De man kreeg een klap van den boom tegen zijn buik en is met in wendige kneuzingen opgenomen in het zie kenhuis aan den Coolsingel. De 26-jarige M. de Goey-Schapers wo nende Anna Paulownastraat heeft ernstige brandwonden bekomen aan rechterarm, rech ter hand en aan haar voeten, toen zij een pan vet die in brand was gevlogen, Wide dooven. Zij is per G.G.D. overgebracht naar het zie" knehuis aan den Coolsingel en aldaar opgè-' nomen. Gisteren heeft de 15-jarige T. Van Weerd uit de Hyacinthstraat bij het 'voetbal len op een terrein aan den Cbarl.Lagedijk een trap gekregen, waardoor hij zijn enkel brak. De jongen is ter verpleging opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 18-jarige J. Hofstede uit Gouda is op den Kreekweg met zijn fiets gevallen. De jongeman brak zijn rechter schouder en is door den G.G.D. overgebracht naar het zie kenhuis aan den Coolsingel. B. en W. bevelen aan voor de benoeming als tijdelijk leeraar voor bepaalde uren in het zingen aan de Kweekschool tot opleiding van onderWjzeres(essen) le. de heer Th. de Vries te Bilthoven, 2e. de heer J. Sicking te 's-Gra venhage. De Cineac vertoont vanaf Zaterdagavond als eenig theater in Nederland een eigen repor tage in kleuren van de vlootrevue bij Spit- head. De film, waarin Nederlandsch wordt •gesproken, duurt tien minuten en vertoont p,m, den kruiser „Java", Een detail-opname, het plaatsen van het eerste proefraam (aangegeven met een kruis jein het beursgebouw aan den Coolsingel. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus- lichtingen resp. laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotterdam: Ned. Indië: 26 Mei zeepost s. Baloeran v. Rot terdam 11.-' gew. st., 25 Mei 20.- agt. st.27 Mei mail s. J. v. Oldenbarnevelt v. Genua 13.50 gew. st., 13.20 agt. st.; 26 en 29 Mei luchtpost vla Am sterdamBandoeng 1.30 gew. st., v. dag 20.- agt. st.; 27 Mei luchtpost via MedanBatavia 13.50 gew. st., 13.20 agt. st. Suriname28 Mei zeepost/mail s. Oranje Nas sau v. Amsterdam 1.30 gew. st., 27 Mei 20.- agt. stukken. Aruba, Bonaire, Curagao: 25 Mei mail s.s. Cor dillera v. Antwerpen 1.30 gew. st., 24 Mei 20.- agt. st.; 28 Mei zeepost/mail s. Bennekom v. Am sterdam 1.30 gew. st., 27 Mei 20.- agt. st. Saba, St. Eustatius, St. Maarten25 Mei mail s. Normandie v. Southampton 10.30 gew. st., 10.- agt. st.25 Mei mail s. Normandie v. Le Havre 20.30 gew. st., 20.- agt. st.28 Mei zeepost s. Ben nekom v. Amsterdam 1.30 gew. st., 27 Mei 20.- agt. stukken. Op een weiland achter de boerderij van Verkade aan den Hoofdweg is gistermiddag 'n luchtballon gedaald, bemand met 3 Duitschers. Des morgens 7 uur waren zij met hun ballon te Dusseldorf opgestegen, waarna de ballon spoedig in de richting van onze landsgrenzen dreef en tegen de wenschen van de ballonvaar- ders in, verder over ons land koerste. De luchtvaarders Wsten tenslotte niet meer boven welk gedeelte zy zich bevonden, zoodat zij besloten te landen. Deze landing geschiedde vlot, zonder ongelukken. De politie, gewaarschuwd, bevond zich spoe dig ter plaatse en geleidde de luchtreizigers naar het bureau voor het vervullen van eenige formaliteiten. Later zijn de Duitschers per spoor naar hun vaderland teruggekeerd. Gisteravond half twaalf ig in het diacones- senhuis te Rotterdam overleden dr. J. Don kersloot, die vanaf 1902 een zeer gezien ger neesheer was in Overschie. De overledene, die 62 jaar oud was, werd de vorige week Vrijdag op den Rijksweg ge troffen door een ongeval, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Naar aanleiding van het artikel iri „V. en V." verschenen (men zie ons blad van Zater dagavond) zond ik onderstaand schrijven aan de redactie van „Volk en Vaderland"; Mijne Heeren. Van bevriende zijde werd dezer dagen mijn aandacht gevestigd op een artikel in Uw blad onder den ietwat sehokkenden kop: Kerkelijke instelling bankroet, honderden schippersgezin- nen het slachtoffer. Zal de justitie ingrijpen? Alen meende er zijn altijd mènschen, die overal wat kwaads achter zoeken, dat dit artikel bedoeld was als een hetze tegen de Katholieke Kerk. Doch wie zou een partij, die bij monde van haren leider verklaart, dat haar doel is en blijft de vorming van een gaaf Neder landsch volk, van mannen en vrouwen, die karakter hebben, wie zou zuik een partij of leider durven verdenken van zulk een laag hartigheid Ook Uw redactie zal natuurlijk elke blaam in dit opzicht verontwaardigd van de hand wijzen; want een orgaan, dat in dienst van zulk een partij gave Nederlanders moet vormen, is vanzelfsprekend wars van alle halve berichtgeving om niet te zeggen wars van allen laster. Rest dus als eenige mogelijkheid de conclu sie, dat het artikel i.e. uit de pen is gevloeid van een outsider, wien de idealen van partij en leider nog geheel vreemd zijn. Welke „man van karakter" toch zou het in zyn hersens halen om een rond schrijven, waarin openlijk begane fouten er kend worden doch tegelijkertijd ook het her stel daarvan wordt uitgestippeld, te misbrui ken tot een rauwe aanklacht, waarbij van het aangeboden herstel met geen woord wordt gerept? Welke „man van karakter" durft zonder eenig verder bewijs de insinuaties aan, welke in genoemd artikel aan het adres van onschuldigen worden geuit? Welke „man van karakter" zou de Kerk „misbruik van godsdienstig vertrouwen" in de schoenen durven schuiven, wanneer mis schien eens hier of daar een harer bedienaren een fout op dit gebied zou hebben begaan? Of zouden wij, indien het gewraakte artikel nu eens wèl door een der partijleden ware geschreven, met dezelfde maat mogen meten en besluiten, dat partij noch leider eigen idealen begrijpt? En als het niet door een partijlid is ge schreven, waar is dan de redacteur van karakter, die een dergelijk geschrijf heeft durven opnemen? Neen, mijne heeren, als de Officier van Justitie te Rotterdam bij den huidigen stand van zaken er toe zou komen om terwille van zulk geschrijf het faillisement te vorderen van St. Petruskerk enz. dan zou dit tegelijkertijd de faillissementsaanvrage beteekenen van het geestelijk bezit van de N.S.B.; dan zou te vens werkelijkheid worden, hetgeen U zoo sen sationeel liet drukken: „Kerkelijke Instelling bankroet". „Honder den sohippersgezinnen het slachtoffer" en U zoudt er gevoeglijk bij kunnen voegen; Van de idealen van de N. S. B. Misschien is dat Uw wensch niet en stelt U er prijs op den beganen flater nog eeniger- mate te herstellen. Welnu, „nog nimmer is iets grootsch tot stand gebracht zonder dat daar voor offers werden gebracht" zoo heeft im mers nog kort geleden Uw leider fier gespro ken. ZED. had hierbij geriefelijk de offer vaardigheid van Haarlem's Katholieken kun nen ten voorbeeld stellen, met behulp waar van in een paar jaar tijds meer dan 700.000 werden bijeengebracht om gedupeerden als in het onderhavige geval schadeloos te stel len. Mogelijk, dat Uw partij hierin een aan leiding vindt om deze „gave Nederlan ders, mannen en vrouwen van karakter" in hun nobel streven te steunen. Eerroof laat zich weUswaar niet in gelds waarde uitdrukken, maar een aalmoes naar vermogen kan toch ook een schoone geste van gepaste boetvaardigheid en waarachtige naastenliefde inhouden. Mocht nog eens ooit de Christelijke liefde in Uw program worden opgenomen, dan zullen wij ook daarvan gaarne de uitdrukking tege moet zien. Hoogachtend, A. OLSTHOORN Pr. R. K. STAATSPARTIJ In het Gezellengebouw had een goed be zochte propaganda-by eenkomst plaats van de afdeeling van de R. K. Staatspartij alhier. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, de heer A, C. van Zwieten er aan, dat deze verkiezing van beslissenden invloed kan zijn voor ons parlementaire stelsel. De laatste ronde gaat beginnen en om in sporttaal te spreken, krommen zich de ruggen van onze propagandisten om het eerst en het best de eindstreep te bereiken. Na een hartelijk woord van welkom tot den zeereerw. heer Pastoor en Kapelaan, alsmede tot den spreker, den heer Mr. P. Aalberse Jr., hield deze een uitstekende rede over de a.s. verkiezingen. Spr. ging uitvoerig na, wat het zou beteekenen, als de communisten zouden overwinnen, hoe dit verfoeilijk stelsel gezin, maatschappij en godsdienst zou trachten te vernietigen. Maar ook het nationaal socialis me is voor ons onaanvaardbaar. Mussert of Moskou beantwoorden wij met: geen van beide. Want hier geldt het spreekwoord, of men door de kat of den kater wordt gebeten, het blijft even erg. Aan de hand van de diverse brochures, want van een eigenlijk program kunnen we bij de N.S.B. niet spreken, en niet minder aan de verschilende uitlatingen door de kop stukken van deze partij, en evenzeer aan de van onze Oostelijke buren nageaapte me thoden toonde spr. aan, wat we te verwach ten hebben bij een stelsel, dat de Staat stelt boven den mensch. Het is spr. onbegrijpelijk, hoe op N.S.B.-vergaderingen aanwezige Ne derlanders, die zich daar hooren uitgemaakt voor slampampers, slappelingen en dergelijks fraais meer, hierop applaudisseren. Dat in Duitschland dit stelsel tenslotte heeft kunnen zegevieren, is aleen te begrijpen, als we bedenken, dat na de oorlog het Duit- sche volk een totaal in elkaar geslagen volk was, vertwijfeld, afzakkend naar het com munisme. Hier trots de scheldpartijen en verdacht makingen, geen vertrapt volk, maar een volk fier op zijn onafhankelijkheid en zijn parle mentair stelsel. Uitvoerig gaat spreker na, wat hieronder wordt verstaan, en wat de positie van. de volksvertegenwoordiging zou worden, als alleen de leider het te vertellen heeft. Onze volksvertegenwoordigers zouden het best betaalde supportersbaantje bezitten. Ook de positie van de Koningin wordt door spr. behandeld en alleen reeds de liefde en aanhankelijkheid van ons volk aan het Huis van Oranje zou ons moeten weerhouden onze geëerbiedigde Koningin achter te stellen bij den almachtigen leider. Na de pauze zette spr. in het kort uiteen het beginselprogram van de R. K. Staats partij en hoe deze partij èn in het verleden èn voor de toekomst voor Kerk, Gezin en Staat de allerbeste waarborgen biedt. Groote verantwoordelijkheid laden ook op zich, die genen, die hun stem geven aan de dissidenten, omdat een verzwakking van onze eenheid voor onze tegenstanders voordeel biedt. Met een ernstige opwekking om op a.s. Woensdag zijn stem uit te brengen op num mer i van lijst 1 eindigde spreker zijn harte lijk toegejuichte rede. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door eenige aanwezigen gebruik emaakt. In zijn slot- en dankwoord maakte de voor zitter zich tot de tolk der aanwezigen door o.m. zijn verontwaardiging uit te spreken over de schandalige wijze, waarop door N. S. B.'ers gesproken en geschreven wordt over onze eminente staatslieden, speciaal over onze eigen Staatslieden. DE VERKIEZINSDAG Tijdens den duur van de stemming zal bij ieder stembureau het bestuur onzer kiesver- eeniging vertegenwoordigd zijn voor het geven van alle gewenschte inlichtingen, eventueel tot het verleenen van hulp. Opgaven om per auto gehaald te worden kunnen bij den voor zitter of secretaris, de heeren a. C. van Zwieten en A. Th. Heydra, worden bezorgd, eventueel Woensdag aan het verkiezings- bureau, hetwelk gevestigd is in het Gezellen- gebouw, BURGERLIJKE stand GEBOREN: Gijsbertha, dochter van K. van der Kaaden en M. R-ozendaal Helena, dr. van A. Boer en B. Barendrecht. ONDERTROUWD: L. C. M. van der Arend 28 j. en J. M. van Vliet 26 j. GEHUWD: Marinus de Jong, 47 j. en Dimpna Mathijssen, 47 j- GROOTE PROPAGANDAVERGADERING VAN DE R. K. S TAATSPARTIJ. Zaterdagavond hield de afdeeling Vlaardin gen-Vlaardinger Ambacht van de R. K. Staatspartij in de geheel gevulde zaal Har monie een groote propagandavergadering, welke uitstekend is geslaagd. Na de opening met den Christelyken groet door den voorzitter, den heer M. Westerdyk, werd het Wilhelmus door de aanwezigen ge zongen, waarna de voorzitter allen het wel kom toeriep, in het bijzonder de beide spre kers van dezen avond Ir. L. J. M. Feber, oud lid der Tweede Kamer en Pater Eusebius Pe ters O.S.E.A., en er zijn verheugenis over uit sprak, dat de Katholieken van Vlaardingen deze vergadering konden beleggen in de grootste zaal van Vlaardingen en dankte voor de groote opkomst. Hiema was het woord aan Ir. Feber, die als onderwerp voor zijn rede had „Onze Strijd". Na een korte uiteenzetting te heb ben gegeven van het wezen der politiek, schetste spr, in enkele trekken de mentali teit van het Nederlandsche Volk, heden ten dage. Deze mentaliteit is zoodanig, dat geen sterveling meer tevreden is en over ieder een gevoel van onrust hangt. Deze onrust vindt zijn oorzaak in de huidige toestanden, welke een gevolg zijn van de fouten in het verleden gemaakt, zooals spr. uitvoerig verklaarde. Het gaat thans tusschen ordening en chaos. Stellen de S. D. A. P. en N. S. B. bij de Or dening geheel op materieel standpunt, zij vesrchillen hierin met de R. K. in uitgangs punt en doel. De doelstelling ligt in God en dit doet meer malen zijn weerslag gelden op het maken van 's lands wetten. In het geding is bij deze verkiezing ons recht, om als mensehen met vrijen wil uit te leven onze verhouding tegenover God, onzen Schepper. Daar is geen macht,, ook geen totaal staat, die het wagen moet, in te grij pen in onze verhouding tegenover God of Zijn Plaatsbekleeder, den Paus van Rome. Die inzet is ons hoogste, ons heerlijkste recht, deze hoogste waarden zijn bij anderen niet veilig, niettegenstaande schoone beloften. De ze mooie beloften zijn de incarnatie van den duivel, die voorhoudt: „Dit alles zal ik u ge ven, als ge neerknielt en my aanbidt!" Daartegenover zullen wij staan en strijden en slechts knielen voor onzen God. Wanneer iedere Katholiek, eerst in zijn gezin en daarna in de maatschappij, zijn be ginselen voor alles hoog houdt, zal van dit Katholieke beginsel een geweldige kracht uitgaan, en zal het Katholieke Volk voor de natie meer waard zijn, dan hen, die lig gen gevangen in den greep van Hitier. Spr. kan begrijpen, dat velen die gebukt )|2an onder de moeilijke tijdsomstandighe den, het stuur kwijt raken en sommigen zich bij uiterst rechts of uiterst links hebben aangesloten. Spr. zal ben niet oordeelen, maar wel kwalijk neemt hij degenen, die an deren hiertoe verleid hebben. Het gaat thans niet om 31 of 32 Kath. zetels, het gaat om het opgroeiend geslacht en vele toekomsti ge geslachten. Aan onze Kath. voorouders hebben we het te danken, dat we Katholiek zijn. We zyn hiervoor dankbaar, maar we hebben dan ook den plicht hiervoor te wa ken. Het mag niet gebeuren, dat over 50 of 100 jaar onze nakomelingen zuchten in het moderne heidendom. Spr. wil ook geen rechter zyn over het ge weten van hen, die de Katholieke éénheid willen verbreken. Maar wel stelt spr. zich tegen hun politiek en staatkundig inzicht, daar nog nooit een bepaald plan tot stand is gekomen door ver deeldheid. Krachtig wekte spr. daarom de aa.nwezigen op, de éénheid te bewaren, daar splitsing de ondergang beteekent. Wij strij den voor de veiligstelling van onze hoogste goederen, een stryd voor handhaving van onze democratische instellingen. De Kath. Staatsparty is de eenige macht, die in staat is een stormaanval van uiterst rechts of uiterst links te stuiten. En daarom is het parool van spr.: „Sluit de gelederen; begint de opmarsch, voor God, Gezin en Gezag!". Een daverend applaus getuigde van de in stemming der aanwezigen met dit krachtig betoog. Hierna werd Roomsche Blijdschap gezongen en was een korte pauze. Na een inleidend woord van den voorzitter betrad Pater Peters het gestoelte voor zijn rede: Er op of er onder!" Een ongekend enthousiasme had spr. ont moet bij de duizenden R. K. kiezers, tot wie hij de laatste weken het woord had gevoerd. Katholiek Nederland gaat beseffen, wat er op het spel staat. Men wil den Priester wel buiten de politiek houden, omdat, naar men zegt, de Kerk niets te maken heeft met po litiek, maar dat nemen wij niet. Met zuiver politieke kwesties laat de Kerk zich niet in, doch zoodra het gaat om politiek-godsdiensti-, ge of politiek-zedelijke kwesties, b.v. het on- derwys en de gezinspolitiek, dan heeft de Kerk daar wel degelijk mee te maken. De Bisschoppen zullen uit te maken hebben, wat behoort op het gebied der politiekgodsdiensti- ge en zedelijke kwesties. Het is treurig, zoo als sommigen hiertegen raaskallen. By ons rust de plicht van gehoorzaamheid en spr. ontneemt ieder het recht, om zich goed Ka tholiek te noemen, die niet naar het woord van den Bisschop luistert. Scherp keerde spr. zich dan tot de N. S. B. Brochure nr. 3 bevat de beginselen der N. S. B.. Eenige maanden later verschijnt bro chure nr. 5 met een herziening dezer princi- pen. De Katholieke Kerk bestaat 1937 jaar en heeft nog nooit een beginsel prijsgegeven en deze partij verandert binnen enkele maan den al van principe. Wy hebben de N. S. B. door, we nemen niet, wat deze ons voor houdt. Zich dan keerende tot die groepen die de éénheid der Katholieken trachten te verbreken, herinnert spr. dezen aan de woor den van Paus en Bisschoppen. Deze groepen zeggen: de Bisschoppen heb ben ong nog niooit veroordeeld, maar als de Bisschoppen zeggen: Katholieken, bewaart Uw éénheid, storen zij zich hieraan niet!. Wij kunnen in Nederland ons niet de weelde veroorloven, verdeeld te zijn. Zij, die praten van eenheidsgeleuter en eenheidsgeloei moe ten eerst bewijzen, dat tweedracht macht maakt. Spr. herinnerde aan de treffende woorden van Jhr. Ruys, kort voor zijn dood gesproken, toen hij het f :l der Zuster3 Carmelitessen verzocht voor de éénheid der Katholieken in Nederlanod. Spr. weet, dat thans van vele werkloozen en middenstandera gevraagd wordt, mannen van karakter te zijn maar hij vraagt hen, op God te blijven ver trouwen, ondanks alles wat hen is overkomen. Er staan dingenrop het spel, die nog voorna mer zijn dan de boterham, het is het geloof en de godsdienstigheid, de goede zeden in het Vaderland. Het gaat om heldendom of Christendom, vóór of tegen God. Mussert en" Moskou, bij beiden gaat het tegen Christus. In heel Eu ropa wil men het Christendom onder den voet loopen. Het liberalisme, socialisme en communisme zijn mislukt, thans probeert het nationaal-socialisme. Tegen Mussert echter zeggen we: Houd gij de zee! Wij houden het land! Het gaat om Christendom of heiden dom, er op of er onder! Spr. besloot zijn vu rig betoog met de dringende bede de Katho lieke eenheid te bewaren en te handhaven, wat Schaepman heeft opgebouwd. Deze rede werd eveneens herhaaldelijk door applaus onderbroken, terwijl aan het slot een daverend handgeklap weerklonk. Na een dankwoord van den voorzitter werd de prachtig geslaagde avond besloten met het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen"" en het uitspreken van den Christe- lijken groet. MARIA-HULDE R. K. BOND VOOR - GROOTE GEZINNEN Op treffende wijze hebben Zondagmiddag de kinderen in de Parochiekerk hulde gebracht aan Maria op het jaarlijksche Maria-feest, uitgaande van de afdeeling alhier van den R. K. Bond voor groote gezinnen. Onder het Lof werden allereerst eenige lie deren gezongen, waarna Pastoor van der Sman een toespraak hield tot de kinderen en tot de oudej-s en de beteelcenis van deze plechtigheid uiteenzette. Het thema van de opdracht is als volgt gesteld: Wij, kinderen zijn Maria-kinderen, omdat wij door het H. Doopsel kinderen Gods zijn geworden, en Maria de Moeder Gods is". Dit thema verdg| uitwerkende richtte Zyneerw. zich tot de Kin deren en stelde hij Maria, onze HemelSfih® Moeder naast onze aardsche moeder. Den ouders wees de Pastoor er op, dat-haft voor hen een voorrecht was, tot Maria te Kim» nen zeggen: „Hier hebt U ze nu. Wy dragen onze kinderen aan U op!" Het feit, dat wij zooveel mogelyk kinderen aan Maria kun nen aanbieden, is onze trots, waarom we ech ter door de wereld gehoond worden. Vervolgens werd door een der meisjes de opdracht aan Maria verricht, waarna alle kinderen deelnamen aan de bloemenhulde aan de H. Maagd gebracht, waaronder de verschil ende Maria-liederen werden gezongen. Tenslotte vroeg de zeereerw. Pastoor nog aan de ouders, om de resteerende dagen des avonds met hun kinderen neer te knielen voor Maria om Maria's hulp te vragen, opdat a.s. Woensdag het resultaat der verkiezing moge zijn een overwinning van het Christen dom. Hierna werd deze ontroerende plechtig heid gesloten. De raad dezer gemeente is opgeroepen voor een openbare vergadering tegen a.s. Vrydag avond half acht. De voornaamste punten op de agenda zijn de volgende: Herziening van het raadsbesluit tot het vaststellen der verordening tot heffing eener straatbelasting. Herziening van het raadsbe sluit tot het vaststellen eener capitulanten verordening. Praeadvies op het adres van het bestuur der middenstandsvereeniging „Samenwer king" omtrent het sluitingsuur van winkels op Zaterdag gedurende den zomertijd. Voor stel toekennen subsidie ten behoeve van ex tra hulp aan werkloozen c 'Cr 1937. Herziening van het reglement op de ge meentelijke zweminrichting. Nader voorstel ten aanzien Van de re organisatie van het burgerlijk armbestuur. Vaststelling van de begrooting voor het burgerlijk armbestuur. VERKIEZINGEN EN DRANK De Burgemeester maakt bekend, dat op Woensdag 26 Mei, den dag van de stemming, het verboden is in voor het publiek toegan kelijke inrichtingen, sterken drank te ver knopen, toe te dienen of te gebruiken. Overtreding is strafbaar gesteld mét ten hoogste ƒ100 boete of een hechtenis van ten hoogste veertien dagen. HET ZWEMBAD OPEN De gemeentelijke zweminrichting zal op Maandag 31 Mei worden open gesteld. Abon nementen. zijn ter gemeente-secretarie ver krijgbaar van de3 v.m. 9 uur tot n.m. twee uur. Zwemmen is te duur. De zoo goed bloeiende zwemvereeniging welke tot voor kort ruim 100 leden telde, zal in het nu komende seizoen niet van zich doen spreken. De reden hiervan is in hoofd zaak gelegen van het feit, dat door de ge meente geeh 50 pet. korting meer op de toe gangskaarten wordt verstrekt, VERLOF OP HET V.D.L.-TERREIN B. en- W. brengen ter openbare kennis dat ingekomen is een verzoekschrift van A. Bak ker om verlof voor den verkoop van alcohol- vrijeli drank voof gebruik ter plaatse. Het verlof moet gelden voor de tent op het V. D. U-voetbalveld,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2