„KATHOLIEKEN, BLIJFT EEN". Dringende oproep aan den vooravond van een grooten dag De Haven. Propaganda-bijeenkomst in „Lommerrijk". DE ROTTERDAMSCHE ARBEIDSMARKT. REEKS INBRAKEN OPGEHELDERD. Dr. P. E. M. TEENSTRA. DINSDAG 25 MEI 1937 WAT WIJ TE VERDEDIGEN HEBBEN. ,DE HEDENDAAGSCHE POLITIEK". „DE GROOTE LIJN IN DE POLITIEK". „WIJ STEMMEN VOOR GOD EN VADERLAND".. ER -WERD EEN IER BEGRAVEN BEIAARDBESPELING. Rotterdam's handel en verkeer in eerste kwartaal 1936. Belangrijke vooruitgang tegen verleden jaar. Loodsgelden Registratierechten In April daalde het aantal werk- loozen met bijna vier duizend. Ook het Rijk profiteert dus wel van de opleving van Scheepvaart, Handel en Verkeer ia het Herlevend Rotterdam. R. K. SLAGERSPATROONSVEREEN. „ST. LAURENTIUS". INRICHTING VOOR DOOFSTOMMEN ONDERWIJS. KINDJE UIT HET WATER GERED, DRANKBESTRIJDING. 1 Drie arrestaties. LOODDIEVEN AANGEHOUDEN. SPOORWEGVERVOER NAAR ZUID OP 6 JUNI A.S. „WOUDENSTEIN". 'N HARD LOT VOOR VINCENTIANEN IN de groote zaal van „Lommerrijk" hebben de afdeelingen Hillegers- berg en Schiebroek van de R. K- Staatspartij Maandagavond een druk bezochte jxropaganda-vergadering ge houden, waarop als sprekers achter eenvolgens het woord voerden Pater mr. dr. L- Beaufort O.FM., lijst aanvoerder in dezen Rijkskieskring; mr. J. van Hellenberg-Hubar, burge meester van Rijswijk en Kapelaan W van Alphen, van de St Hildegardis- kerk te Rotterdam. Het was een zeer enthousiaste bijeenkomst. Boven het met vlaggentooi en palmen fees telijk versierde podium prijkte te midden van de af deelingsvlaggen en die van de R.K. Propa- gandaclub „Dr. Schaepman" een groot span doek met het „zóó stemt een katholiek", ver wijzend naar No. 1 van lijst 1. De voorzitter van de R.K. Staatspartij, af- deeling Hillegersberg, de heer H. F. Brink, opende den avond met een enthousiast woord van welkom en van begeestering tot de tal rijke aanwezigen, waaronder wij opmerkten de geestelijkheid der drie parochies van Hil- legersberg-Schiebroek, den katholieken wet houder W. L. M. Daniels Jr., het raadslid A. Steeman en tal van vooraanstaande katholie ke ingezetenen. Nadat de eerste strophe van het „Wilhel mus" was gezongen, werd het woord verleend aan den eersten spreker van den avond, pa ter mr. dr. L. Beaufort O.F.M., die zou spreken over: Na met een bijzonder hartelijk applaus te zijn verwelkomd het was de eerste maal, dat pater Beaufort een spreekbeurt in Hillegers berg kwam vervullen ving spr. zijn rede aan met te constateeren, dat deze verkiezingen zich kenmerken door strijd op drieërlei ter rein. Allereerst door een strijd op zuiver staat kundig terrein. v De- groote vraag is hier: zal ons Neder- landsche volk zijn staatkundig medezeggen schap behouden of zal het medegezogen wor den door nationaal-socialisme of fascisme. Hoe onze R.K. Staatspartij over deze zaak denkt, dat is bekend. In haar program ver klaart zij zich uitdrukkelijk voor behoud van den gezonden volksinvloed en tegen de dicta tuur. Als katholieken onderschrijven wij niet wat b.v. de S.D.A.P. in de democratie ziet. Anderzijds is democratie ook niet met het ka tholicisme in strijd. Het is noodig dit op te merken, omdat in onze dagen sommigen het woord democratie uit ons staatkundig woor denboek geschrapt hebben. Waarom zijn wij voor de democratie? Allereerst omdat de aard en de traditie van ons volk dit eischen. Voor primitieve, minder gecultiveerde volkeren moge de dictatuur meer de geëigende staatsvorm zijn, het Neder- landsche volk, met zijn ontwikkeling en zijn drang tot persoonlijke vrijheid, zou een dic tatuur niet verdragen. Vervolgens omdat de democratische regee- ringsvorm garandeert de openbare controle over de openbare zaak. Het moeten wel sterke beenen zijn, die geen geregelde controle behoeven. Vandaar dat ook Sint Thomas van Aquine de dictatuur alleen aanvaarden kan van een volmaakte persoon lijkheid, welke volgens hem niet zoo veelvuldig voorkomt. En in zijn encycliek „Im- mortale Dei" zegt Leo XIII, dat niet te ver werpen is een bestuursvorm, waarbij het volk deelneemt aan de regeering. In sommige geval len noemt de paus dit zelfs plicht. Deze plicht nu is wel in onzen tijd aanwezig, nu de ge zonde volksinvloed noodig is om te verhinderen dat onze jeugd aan de Baldur von Schirach's, en de Rosenberg's wordt uitgeleverd, dat on recht wordt gedaan aan bepaalde volksgroepen en dat men de H. Kerk wil beletten het zuur- deesem der wereld te zijn. Het ware te veel eer bewezen aan bepaalde personen en zekere verschijnselen, gingen wij de vraag „democratie of dictatuur" den inzet noemen van deze verkiezingen. Toch blijft waakzaamheid geboden. Germania docet. Duitsèhland zij ons een les. Op de tweede plaats zien wij een strijd op sociaal-economisch terrein. Hiermede staat het er zoo voor, dat, slaagt men er niet in in soci- aal-economischen zin tot bevrediging te ko men, de strijd voor de staatkundige vrijheid evenmin op den duur succesvol zal zijn. Wat wij te voeren hebben is een strijd tegen de werkloosheid en een strijd voor ordening. Alhoewel spr. niet met dr. Colijn wilde gaan polemiseeren, zoo meende hij todh een enkele opmerking te moeten plaatsen over het ver band, dat deze legde tusschen Gods bestel en den vrijhandel. Het kan niet Gods bestel zijn, dat tot principe verkiezen den internationalen chaos, welke leidt tot de uiteindelijke over winning van de sociaal minst scrupuleuze partij. Ordening is geen heilige zaak, maar nog veel minder worde de vrijhandel tot een god delijke zaak verheven. Moge men een tijdlang gemeend hebben, dat de maatschappij wel zou verbeteren, indien de menschen maar verbeterd werden, het inzicht is thans en Z.H. Paus Pius XI verdedigt dit ook als zijn oordeel dat ook de inrichting der maatschappij in sociaal-economischen zin hervormd moet worden. Het is deze natuur lijke ordening, waarvan tenonzent de eerste bouwsteenen zijn gelegd in de bedrijfsraden- wet-Verschuur en de ordeningswet-Steenber- ghe. Wat de eerste betreft, brenge de toe komstige regeering een loyale bezetting en uit breiding daarvan. Wat de tweede betreft, late men voorzichtigheid niet uitgroeien tot vrees. En op de derde plaats dan zien wij een strijd op geestelijk terrein. In de encyclieken van Z. H. den Paus vinden wij nauwkeurig dezen strijd van goddeloos communisme en modern hei dendom geteekend in hun leerstellingen, me thoden en doeleinden. En op grond van een scherpe diagnose zegt Z.H. de Paus, dat heele volkeren dreigen terug te vallen in eene bar- baarschheid erger dan die welke de wereld be zat bij de komst van den Verlosser op aarde. Wanneer wij dezen drievoudigen strijd onzer dagen overzien, beseffen wij de verantwoorde lijkheid by het uitbrengen van onze stem op 26 Mei en zien wij de noodzakelijkheid in dit te doen op geen andere dan op de lijst der R.K. Staatspartij. Onze R.K. Staatspartij is het, welke onze staatkundige vrijheid veilig stelt. Op geestelijk terrein kan evenmin onzeker heid bestaan, wijl onze partü de felste tegen standster is van alles wat deze nieuwe stroo mingen beoogen. En wat de sociaal-economi sche problemen betreft, mag met rechtmatige trots worden geconstateerd, dat ordening en bedrijfsraden van ons uitgingen en dat wij op het gebied der werkverruiming op de bres stonden. Het zal voor onze R.K. Staatspartij de heiligste zaak zijn, die ordening zooveel mo gelijk te realiseeren. Het zal haar principi eel te streven zijn om Gods wet ten aanzien van den arbeid weer tot gelding te doen komen. In groot vertrouwen mogen wij, katholieken, den uitslag der verkiezingen tegemoet zien, omdat juist in deze moeilijke tijden onze een heid krachtiger dan ooit te voorschijn treedt en verstaan zal worden door iederen katholiek het woord van dr. Schaepman: „Katholieken van Nederland, blijft vrij, blijft waar, maar bovenal blijft één". Na een korte pauze betrad vervolgens als tweede spr. het spreekgestoelte mr. J. van Hellenberg Hubar, die zou behandelen: Dezer dagen heeft Mgr. Lemmens het nog eens duidelijk gezegd, waarom het gaat: Voor of tegen Christus. Wij hebben ons katholiek Staatkundig program, waarvoor wij strijden, maar al hadden wij dat niet, dan voelden wij toch dat het ging om ons hoogste goed. De politiek is zeer veel in het leven. Zij kan u op een gegeven moment verhinderen uw kerken te bezoeken, uw kinderen een gods dienstige opvoeding te geven, dat gij voor u en de uwen kunt werken. Daarom is een ver kiezingsdag een hoofdmoment in het leven. Wanneer wij de wereld van vandaag over zien, met haar economie, welke spot met iede re redelijkheid, met een overal den kop op stekend godloozendom, vraagt men zich af: is dit het verval, of zijn het misschien de barens weeën van een nieuwe wereld? Feit is, dat Moskou overal aanstuwt op den chaos. Moskou heeft overal zijn draden gespan nen, zoo fijn, maar ook zoo sterk, dat als in Moskou daaraan wordt getrokken, er steeds op wordt gereageerd. De godsdienst wordt hier bestreden en daar weer getolereerd, leiders op den stoel der eere geplaatst om, als het Moskou uitkomt, weer te worden verguisd. Hierop kan geen reactie uit blijven. Zoo is het nationaal-socialisme geko men, dat echter geen redding kan brengen, omdat men den duivel niet met Beëlzebub kan uitdrijven. Moskou is goddeloos. Maar het nationaal- so cialisme bestrijdt de kerk op gecultiveerde wflze. Al zijn maatregelen zijn er op berekend om het volk. zoo op te voeden, dat het niet meer naar de kerk vraagt. De geestelijke opvoeding der jeugd legt men in handen van overtuigde heidenen. Door den godsdienst uit het volk weg te halen, bereidt men het com munisme voor. Is het te verwachten dat het in Nederland anders zal gaan? Neen, gezien het feit dat deze beweging uit de vrijzinnigheid is geboren, gezien ook het feit, dat men hier alles goed praat, wat in Duitschland geschiedt. En wan neer de heer Mussert eenmaal op het kussen zit, is het met alle medezeggenschap ge daan. Evenals Hitler, had Mussert op de Luntersche hagespraak voortdurend het woord God in den mond. Wolven In schaapskleeren. Spr. hoopt, dat het na de verkiezingen moge lijk zal zijn te komen tot een innige samenwer king tusschen de rechtsche partijen. Iedereen, die christelijk is, weet, dat de strjjd gaat om de christelijke grondslagen van ons volk. Daar voor moeten allerlei verschillen op den ach tergrond gedrongen worden. Bolschewisme en nieuw-heidendom moeten voor alles geweerd worden. Daarvoor moeten wij bidden maar ook wer ken. Werken door een meerderheid in de Kamer voor de verzorging der Christelijke belangen te brengen. Werken, door als één man achter onze ka tholieke Staatspartij te staan. Onze voorvade ren moesten vechten voor onze vrijheid. Wij kunnen niet op onze lauweren gaan rusten. In de ure des gevaars moet gebouwd kunnen worden op onze eenheid. Na de groote pauze trad ten slotte als derde spreker op kapelaan W. van Alphen over: Bij deze verkiezingen, aldus begon spr., doen de platen der verschillende partijen veel te denken. Zoo de plaat der communisten met het hupsche meisje, dat een huwelijksaanzoek van Moskou lijkt aan de Holiandsche maagd. Maar deze verstart geen Russisch en wil maagd blijven. Dan de plaat der S.D.A.P., waarbij men iets schijnt te zijn vergeten n.l. „Wie moet dat betalen". Dan dat van de Vrijzinnig democraten met de geheimzinnige hand, welke doet denken aan de hand, welke op den muur van het palels van Balthassar het „gewogen en te licht' bevonden" neer schreef. En dan die der N.S.B. met hun „Ik stem" welke indien zij Inderdaad het resul taat brachten, wat de heer Mussert wil, zou den moeten luiden: „Ik stem voor het laatst". De uitslag der verkiezingen zal niet alleen gaan om ons belang en dat van den staat, maar ook om het belang van God en Chris tendom. Beschermt het Christendom, zooals een der platen van de R.K. Staatspartij zegt, en wel als onmisbaren grondslag voor staat en maat schappij. Doet de Kerk aan politiek? Zij bindt zich niet aan een bepaalden staatsvorm. Maar wat is de politiek in eigenlijken zin. Ze is de kunst om den staat zóó te besturen, dat het alge meen belang wordt gediend. De Kerk leert, dat ook de wetgever van den Staat de wetten Gods heeft te eerbiedigen. En omdat in onze dagen alles verheidenscht is, daarom doet de Kerk in dien zin wel aan politiek. Moet er aan doen, uit verweer. Als men raakt aan de zending der Kerk, als men de Kerk de jeugd ontrukt ,dan moet zij zich daartegen verzetten. En, wanneer in ons vaderland een zelfde onheil dreigt, dan zal het altaar zich verdedigen, dan vergeten de katholieken alles wat hen verdeelt, om als één man op te trekken voor de R. K. Staatspartij. In de pamfletten der N. S. B. kan men allerlei onzin lezen over hetgeen wel en wat niet tot het terrein van het bisschoppelijk gezag behoort. Het zijn praatjes om het ge weten in slaap te sussen. Wie Katholiek wil zijn, heeft zich te richten naar zijn bisschop pen. Beter dan wie ook kunnen zij beoordeelen, hoe het best de Katholieke beginselen gewaar borgd zijn. Wanneer gij Woensdag alleen met uw ge weten in het stemhokje staat, denkt dan aan hun waarschuwing, dat zij, die werken aan de tweedracht der katholieken, een verschrikke lijke verantwoordelijkheid op zich laden. Mis schien kost het u dan groote moeite, uw potlood van een ander lijstnummer om te buigen naar no. 1 van lijst 1, maar weet, dat gij dan katholiek zijt, niet alleen met het woord, maar ook met de daad en dat ge stemt voor Kerk en vaderland. Staatsvijanden no. 1 en no. 2 zijn zeker communisme en nationaal-socialisme, maar meent niet, dat er niet meer zijn. Leest van Frankrijk, waar de socialistische minister president nog onlangs een feilen strijd gevoerd heeft tegen de bijzondere school, de Jeanne d'Arc-feesten te Parijs liet verbieden. Het is een aperte leugen van de N. S. B., dat onze voorzitter, mr. Goseling, zou gezegd hebben, dat na de verkiezingen de R. K. S. P. en de S. D. A. P. zullen samengaan. Past ook op voor het liberalisme, dat door zijn scheiding van godsdienst en leven verant- woordelifk is voor een geest, welke de arbei ders den godsdienst heeft doen verliezen. De verkiezingsstrijd komt echter nog meer in eien godsdienstig licht te staan door het anti-godsdienstig communisme. Laten we van andere landen leeren. Moeten de kerken dan eerst voor onzen neus in brand worden gesto ken? Weesrt op uw hoede, vooral nu Moskou het roer heeft omgegooid en alles wat ons lief is door vreedzame vernieling tracht uit te roeien. Op onze hoede moeten wij zijn voor het nationaal-socialisme, welke ons evenals in Duitschland, den „frischen frohlichen Krieg" tegen den godsdienst brengt. Want niet Mussert of Moskou is de tegenstelling, doch christendom of heidendom. Het is onbegrijpelijk, hoe serieuse menschen en nog wel katholieken onder zijn suggestie zijn gekomen. Wanneer wij hem hooren schel den van „slampampers", die we zijn, moeten we denken aan een grap van Buzlau: Weg met het kapitaal, breng het maar hier. Deze held van het Blauwe Zand, die heult met de Duitsche concordaatschenders en schoolstem- mingsvervalschers. Wij willen niets met hem uitstaande hebben, want wij wenschen te zijn en te blijven „vrije Nederlanders op Neerlands dierbaren grond". Leert van Duitschland, dat het christendom muilkorfde, wat wij van hem hebben te ver wachten. Moet Mussert onze jeugd opvoeden, moeten onze katholieke onderwijzers worden ontslagen, moeten onze zusters uit gasthuis en van wijkverpleging het slachtoffer worden' van hun haat, moeten onze priesters in dë concentratiekampen, moet de K. R. O. het zwijgen worden opgelegd, moeten Goseling en Aalberse in een Juni-nacht worden vermoord, moet onze katholieke pers worden onderdrukt, moet onze Maasbode een Mussertbode worden Ons „neen", dat is Woensdag onze stem op lijst één. Wij laten ons niet uit-, noch gelijkschakelen. Wij hebben maar één richting: het christen dom". Deze spreker werd herhaaldelijk door luiden bijval onderbroken en aan het slot geestdriftig toegejuicht. ■Voorzitter Brink sprak een dankwoord tot de sprekers en tot de R. K. propagandaclub, welke in de afgeloopen weken uitstekend werk heeft verricht. Initiatief van het Apostolaat ter zee. Vrijdag van de vorige week viel de 49-jarige Iersche stoker Ch. Mackenna van het s.s. Tunisia van boord tusschen schip en kraan. De man verdronk. Hij liet een weduwe met vijf kindertjes na. Begrafenis op Crooswijk zonder meer zou ge volgd zfln. Doch we hebben hier het zegenrijke Apos tolaat ter Zee en dat nam een initiatief tot een eervolle en katholieke begrafenis. Gisteravond werd het stoffelijk overschot in de kapel van het Apostolaat opgebaard. Twee kransen werden gebracht, een van den kapi tein en de officieren en een van de lagere be manning. Om half tien hedenmorgen droeg Pater Ant. v. Rixtel, de havenaalmoezenier, een plechtig gezongen H. Mis van Requiem op. De gezan gen werden door een koortje van medewer kenden van het Apostolaat uitgevoerd. Aan wezig waren behalve een aantal medewerken den van het Apostolaat de kapitein, de mar conist en zeven leden der lagere bemanning. Pater van Rixtel heeft in het Engelsch de mannen toegesproken en hen toepasselijk de gevaren van den zeeman en de uiteindelijke haven, den hemel, voorgehouden. De absoute zoowel in de kapel als op het kerkhof in Crooswijk werd verricht door Pa ter J. van Wezel, die ook 5 Onze Vaders en Weesgegroeten voor de zielerust bad. De zeelieden waren zeer onder den indruk van de plechtigheden, zooals zij ook na afloop onder hartelijke dankzegging hebben getuigd. Van het Apostolaat uit is ook als een wel kome attentie aan het gezin een schrijven met tal van bijzonderheden aan de weduwe ver zonden. Het programma voor de bespeling op den beiaard van het stadhuis op Woensdag 26 Mei a.s. des avonds van 910 uur door dan Stads- beiaardier Ferd, Timmermans luidt,als volgt: 1. Praeludlum, le Coucou, Cl. Daquin. 2a. Hoe groot en hoe goed en b. Laat sang en spel, tamboer en fluyt, uit Valerius Ge- dénck Clanck. 8. Menuet, J. K. Baustetter. 4a. Slciliaansche dans, b, Landelijk lied en c. Mei, lieve Mei, alle R. Schumann. 5. Sonatine no. 5, a. Allegretto, b. Adagio, c. Rondo, Ignac Pleyel. 6a. Meimorgen, Cath. van Rennes; b. Lied ohne Worte no. 30, F. Mendelssohn. 7. Improvisatie, Ferd. Timmermans. DE statistiek van Handel, Nijver heid en Verkeer van Rotterdag over het eerste kwartaal van 1937, 'n publicatie van de Rotterdamsche Ka mer van Koophandel, vertoont in ver gelijking met de overeenkomstige cijfers van 1936 over de geheele lijn een belangrijken vooruitgang. Zoo zien wij allereerst, dat het aantal zee schepen, die den Nieuwen Waterweg zijn binnengeloodst, hééft bedragen 3683 tegen 3138 verleden jaar. Rotterdam werd bezocht door 3420 zeeschepen (v. j. 2919), metende 5.753.426 N. R. T. (v. j. 4.900.005). In de havens langs den Nieuwen Waterweg benevens te Dordrecht (vormende tezamen de zeehavens in de Rijn- Maas-Delta) zijn in het geheel binnengekomen 3828 zeeschepen (v. j. 3289), metende 6.360.640 registertons netto (v. j. 5.552.379) en uitge gaan 3780 zeeschepen (v. J- 3258), metende 6.351.624 registertons netto (v. j. 5.569.604). Het aandeel van Rotterdam aan het scheepvaartverkeer van het geheele Ko ninkrijk bedroeg 52.97 procent (v. j. 50.75 procent) van het aantal schepen en 63.79 procent (v. j. 60.5 procent) van hun inhoud. Alleen uit Europa kwamen binnen 2764 zee schepen (v. j. 2388) metende 3.480.943 regis tertons netto (v. j. 3.011.444). Het goederenverkeer ter zee van Rotterdam heeft in het eer3te kwartaal van 1937 omvat 9.584.075 (8.336.893) tons van 1000 K.G. Het totale goederenvervoer over alle havens in de Rijn-Maas-delta (van Dor- drecht/Zwjjndrecht ter zee) heeft bedragen 10.527.776 ton (v. j. 9.229.599). Wat het Rijnverkeer betreft, langs Lobith zijn 4394 Rijnschepen (v. j. 3951), naar Rotterdam gevaren. Van Rotterdam komend, passeerden 5327 schépen (v. j, 4724). Ten aanzien van het Rijngoederen- verkeer kunnen ditmaal geen cijfers, welke op het geheele eerste kwartaal van 1937 betrekking hebben, worden verstrekt. Op 1 Januari 1937 werd n.l. de bewerking van de statistiek van het goederenvervoer langs den Rijn overgedragen aan het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage, b(j welke gelegenheid verschillende technische wijzi gingen zijn aangebracht. Als gevolg hiervan zijn de naar den nieuwen maatstaf samen gestelde statistieken niet vergelijkbaar met de vóór 1937 aan de grens verzamelde gegevens. Bovendien zijn als gevolg van overgangsver schijnselen voor het afgaande Rijnvervoer in Januari 1937 geen voor publicatie in aanmer king komende gegevens beschikbaar. Het aaptal der met lading vertrok- k e n schepen heeft te Rotterdam bedragen 2115 (1781), het aantal der met lading binnen gekomen schepen 2093 (1893). Het personenverkeer over zee heeft in beide richtingen tezamen omvat 40.645 (35.290) reizigers. Het aantal in de hotels en logementen verblijvende vreemdelingen be droeg 12.443 (10.913). De uitbreiding van de werk gelegenheid in de haven blijkt uit de vermeerdering van het aantal door de Scheep- vaart-Vereeniging Zuid geregistreerde taken. Dit bedroeg in het eerste kwartaal van 1937 684.862 tegen 550.051 het vorig jaar. Van belang Is het nog te wijzen op eenige belangrijke vervoeren. Zoo heeft de aanvoer van ertsen te Rotterdam be dragen 2.427.685 tons (v. j. 1.829.024), te Vlaardingen 296.952 (v. j. 284.064). Te Rotter dam zijn geleverd 444.548 (452.766) tons bunkerkolen; langs den geheelen Nieuwen Waterweg bedroegen de leveringen 515.560 (528.272) tons. De drijvende graan elevators hebben verwerkt 886.232 (648.827) tons graan. De aanvoer van koffie heeft omvat 184.493 (129.355) balen. De rechtstreek- sche aanvoeren van sinaasappelen uit Spanje, Palestina, Egypte, Amerika en andere landien hebben omvat 642.665 (447.845) kisten. De aanvoeren van Amerikaansche appe,en bedroegen 185.542 (112.633) kisten en 12.603 (1390) vaten; die van Amerikaansche peren 37.544 (43.976) kisten. Voorts werden, voor namelijk uit Palestina, aangevoerd 21.387 (12.870) kisten grapefruit. De aanvoeren van katoen beliepen 64.179 (49.740) balen. In de scheepsbouwindustrie valt een toenemende bedrijvigheid waar te nemen. Er zijn in het eerste kwartaal van 1937 op stapel gezet voor zoover betreft koopvaardijschepen van 100 ton bruto en grooter 21 (10) motorschepen, metende tezamen 65.800 (37.090) ton bruto en 1 stoomschip, metende 3000 ton bruto. Op 31 Maart 1937 waren in aanbouw 34 (15) motorschepen, metende tezamen 78.945 (61.140) ton bruto en 3 (2) stoomschepen, metende tezamen 36.200 (36.100) ton bruto. Als een opleving in den handel mag ook gelden de toenemende bedrijvig" heid bij de P. T. T. Gewisseld werden tranaitoverkeer niet medegerekend 295.000 (250.000) telegrammen, terwijl 26.224.000 (23.187.000) telefonische verbindingen in het locale verkeer en 1.271.000 (1.035.000) verbin dingen in het verkeer met Schiedam tot stand werden gebracht. Er werden 640.000 (542.000) interiocale telefoongesprekken uitgezonden en 127.000 (106.000) internationale gesprekken gevoerd. Tenslotte'de opbreng3'' v s, n ver schillende belastingen, voor zoover deze ten goede komen aan de gewone roesmiddelen, bedroeg te Rotterdam in de eerste kwartalen van: Inkomstenbelasting Divid.- en tantièmeb. Invoerrechten Omzetbel. (zegels) Statistiekrecht Accijns op geslacht Accijns op gedistill. Accijns op bier Accijns op suiker Andere zegelrechten 1937 1.962.594 854.422 7.876.143 2.285-896 152.442 140.509 737.812 390.362 649.902 142.664 586.544 723.649 1936 2.134.461 351.571 3.608.292 1.785.370 86.426 123.369 755.490 286.597 630.447 93.990 208.678 260.493 Hedenmorgen arriveerde per s.s. Pennlandde nieuive D.C. 3 P H W Wielewaalvan de K.L.M. te Rotterdam. De aankomst van het toestel bij het vliegveld Waalhaven, waarheen hel hangende in een bok, werd vervoerd. Uit het Maandoverzicht der Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Rotterdam blijkt, dat in de maand April 1937 in totaal zijn behandeld 3737 aanvragen van werkgevers, 7596 aanbiedingen van werkzoekenden en dat tot stand werden gebracht 2831 plaatsingen, dat is 606 meer dan de vorige maand en 918 meer dan ge durende dezelfde maand van het vorige jaar. Aan het einde der verslagmaand stonden nog in geschreven 44.921 mannelijke werk zoekenden, waarvan 43.953 naar eigen op gave werkloos en 968 niet werkloos en 2862 vrouwelijke werkzoekenden, waarvan 2243 naar eigen opgave werkloos en 619 niet werk loos. Vergeleken met de vorige maand is het totaal aantal werkloozen verminderd met 3805. Het aantal werkloozen verminderde in de groepen: bakkersbedrijf met 22, bouwbedrijven met 1294, grafische vakken met 13, handels-, kantoor- en winkelpersoneel met 139, hout bewerking en meubelindustrie met 300, klee- dingbedrijf met 72, land- en tuinbouwbedrijf met 30, lederbewerking en schoenindustrie met 10, metaalbedrijven met 879, papierin dustrie met 5, slagersbedrijf met 4, binnen- scheepvaartbedrijf met 70, ongeschoolden met 458, overige beroepen met 107, huiselijke dien sten (vr.) met 217, handels-, kantoor- en win kelpersoneel (vr.met 122, hotel-, café- en restaurantbedrijf (vr.) met 5, kleedingbedrijf (vr.) met 70, overige vr. beroepen met 9. Het aantal werkloozen vermeerderde in de groepen: hotel-, café- en restaurantbedrijf met 15, tabaks- en sigarenindustrie met 2, scheep vaartbedrijf-buitenvaart met 1 fabrieksperso- neel (vr.) met 3. Totaal 16.502.939 10.325.184 De R. K. Slagerspatroonsvereeniging „St. Laurentius" hield een ledenvergadering, onder leiding van den voorzitter, dien heer J. v. d. Heiden. Deze wees in zijn openingswoord op dien wanhopigen toestand in het slagersbedrijf. Wekelijks weer worden collega's gedwongen hun zaak te sluiten. De zware crisisheffingen maken het dien slager onmogelijk de prijzen van het vleesch op te voeren. Eten ieder wil zijn debiet behouden. Daarnaast staat nog de moordende concurrentie, een strijd die in den regel gevoerd wordt met minder fraaie mid delen. Door dit al gaan verschillende slagers patroons tien gronde. Toch gaf de voorzitter den moed nog niet op. Hij spoorde zijn gehoor aan tot krachtige samenwerking. Na diverse besprekingen over dien nood der tijden van de slagerspatroons werd besloten meer actie te gaan voeren tot verkrijging van opheffing der crisisheffingen. Besloten werd het navolgende telegram aan den minister van Landbouw te zenden: ,De R. K. Slagerspatroonsvereeniging „St. Laurentius", gedwongen door den ontzettenden nood in het siagersbedrjjf, verzoekt Uwe Excel lentie met den meesten aandrang de crisis heffing op het vleesch af te schaffen, teneinde oen afgeheelen ondergang van het bedrijf te voorkomen. Hierna werden verschillende besprekingen gevoerd over de volgende week te Nijmegen te houdien bondsvergadering. In tegenwoordigheid van verschillende be stuursleden met hun dames, werd de 84ste verjaardag van de K'damsche Doofstommen- Inrichting herdacht. Toen de 170 leerlingen in het gezellige tooneelzaaltje waren samenge komen, heeft de leerlingenHooneelclub een uit muntend verzorgde opvoering gegeven van het sprookje De Klompjes van de Prinses" naar een verhaal van J. J. stamperius. Met groote belangstelling werd het spel gadegeslagen. Na afloop heeft de voorzitter mr. G. H. Lambert, e spelers en hun leiders hartelijk toe gesproken. Hij wees erop, dat de geheele op voering zonder eenige hulp van buiten was geschied. Alle costuums werden op het cos- tuum-atelier der Inrichting vervaardigd, too- neeldevor en alle requisieten, zelfs de grime en het kapwerk werden verricht door leerlingen en het onderwijzend personeel der Inichting. Spr-, die geen namen wilde noemen omdat ieder voor zich zich zoo beijverd ha? deze op- voernig te doen slagen, besloot met een harte lijk woord van ank aan allen en in het bijzon der aan mevrouw Leeflang, de echtgenoote van den leider, voor haar prettige en belange- looze hulp. De 3-jarige K. van Marion is gisteren In de nabijheid van de ouderlijke woning te water geraakt in de Maashaven O.Z. De 39-jarige havenarbeider Th. Heezen uit de Tarwestraat sprong gekleed te water en heeft het kindje van den dood gered. Het meisje had geen lesel bekomen. De opbrengst van de collecte, welke Zatcr. dag j.l. gehouden is ten bate van de alge- meene drankbestrijding bedraagt f 925-79. In den nacht van 14 op 15 Mei werd inge broken in den manufacturen-winkel van P. T. aan de Hillevüet; voor een waarde van 300 gulden aan goederen werd gestolen. Eenige dagen later kwam de politie erachter, dat deze goederen waren verkocht voor een waar de van 64 gulden aan den opkooper A. van Z. De politie ging huiszoeking doen en da heele partij goederen kon in beslag worden genomen, terwijl van Z. werd gearresteerd, verdacht van heling. Bij van Z. werden te vens nog andere goederen gevonden, mede afkomstig van diefstal. Het onderzoek bracht aan het licht, dat deze buit afkomstig was van inbraken gepleegd in Februari j.l. by den winkelier V. aan de Putschebocht en in Maart jJ. uit een pakhuis van den markt koopman K. aan den Breeden Hilledijk- Van Z. zeide de goederen te hebben ge kocht van -den loswerkman C. D., en den koperslager A. van 't H. Beide personen wer den aangehouden en daar de politie voldoende bewijsmateriaal had, worden zij ervan ver dacht de inbraken te hebben gepleegd. De drie arrestanten zjjn Inmiddels naar het Huis van Bewaring overgebracht. Een aantal andere goederen, ook van dief stal afkomstig, heeft de politie nog niet thuis kunnen brengen. Door de Provinciale Staten van Noord-Hol land is dr. P. E. M. Teenstra, geneesheer aan de Psychiatrische Inrichting Maasoord, be noemd tot eerste geneesheer-directeur van het Prov. ziekenhuis Duinenbosch te Bakkum, tesia De rivierpolitie had opgemerkt, dat in een Rijnschip, dat in de Waalhaven ligt, door twee mannen eenige zakken werden geladen, waarvan zij de herkomst niet vertrouwde. Zij ging daarom eens poolshoogte in het schip ne men en trof toen een pairtij looden afvoerbui zen tot een totaal gewicht van 170 kg. aan, in verband waarmede zij den 23-jarigen ma troos P. T. en den 34-jarigen matroos A. A, V. heeft aangehouden en opgesloten. Gebleken is dat genoemde matrozen de bui zen hadden verduisterd ten nadeele van de sloopersfirma D. uit Pafendrecht, die een en ander had opgeslagen in een kelder van een in afbraak zijnd pand op het voormalige benzine terrein aan de Waalhaven. Naar wij vernemen, zullen de N. S. bij gele genheid van het spelen van den voetbalwed strijd van het aterke Arseraal-eli'L&l tegen Feijenoord op 6 Juni a.s., wederom soortgelijke maatregelen nemen als op 2 Mei j.l. In een 35-tal plaatsen worden speciale retourkaai'ten voor Rotterdam verkrijgbaar gesteld, die ech ter voor de heenreis alleen in bepaalde treinen geldig zullen zijn. Deze retourkaarten van de stations ten N. van Schiedam zullen luiden Rotterdam Zuid, die van stations ten O. en Z. van Dordrecht zullen vermelden Rotterdam D.P. Te Utrechl, Amersfoort, Hilversum, Groningen, Leeuwarden en Zwolle zullen ver krijgbaar zijn speciale retourkaarten naar Rotterdam Maas en tevens speciale kaarten, geldig heen naar Zuid en terug van Maas, terwijl weder een extra-Diesel trein zal worden ingelegd, die van Utrecht vertrekt te 11.53 met aansluiting van Hilversum en het Noor den, dde rechtstreeks naar Rotterdam zuid loopt. De aanvoer van reizigers naar Rotter dam Zuid zal plaats hebben tusschen 11.50 en 13.40, de terugvoer tusschen 16.30 en 18 uur. Evenals op 2 Mei zulen weder tal van extra- treinen worden ingelegd. B. en W. stellen den Raad voor aan den heer E. Kruithof het zuidelijk gedeelte van den v.m. politiepaardenstal en den ten noor den hiervan staanden stal op het sportterrein „Woudenstein" te verhuren, zulks voor het tijdvak van 1 Mei 1937/31 December 1938, te gen een jaarlijkschen huurprijs van 750 in totaal, zoomede bedoeld terrein voor het houden van paardensportwedstrijden in ge bruik te geven tegen een vergoeding per wedstrijddag van 50 voor zoover het do eerste 20 wedstrijden per seizoen betreft en van 25 voor wat aangaat de in een seizoen boven evengenoemd aantal te houden wed strijden. Een hard lot hebben de heeren Vincentianen de laatste jaren gehad. Want hun edelmoedig, held en liefde jegens dén velerlei tobbenden evenmensch kent geen grenzen, maar toch da heeren moeten „neen" gaan zeggen, want er is eenvoudig materieel niets meer te deelem. Een der St. Vincentiusconferenties in nood is thans die der St. Ilildegardisparochie. Ten bate van de groote groep door haar bezochta gezinnen zal Pater Ex S.J. Zondag a.s. een liefdadigheidspredikatie komen houden, ondeir de H.H. Missen van kwart voor negen, tien en twaalf uur."Vermeld zij voorts het gironum mer van den penningmeester, den heer P. J, v. d. Broek, n.l. 27324. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2