H i m mm DE STATENBIJBEL DRIEHONDERD JAAR OUD. WOENSDAG 9 JUNI 1937 KETHEL. mi »il ROTTERDAM. DE INTERNATIONALE YLIEGFEESTEN. EEN PRAATJE OVER OUDE BIJBELS. 'a POSTZEGELSAUTOMATEN. f - SMtf y H mêkrn yiüi Verwachtingen hoog gespannen. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK, Op een valsche pas. van Sichem. ADVERTEERENDE m ZAKEN duren het LANGST!!! Over eenige dagen zullen aan de gevej van het postkantoor drie automaten worden opge hangen, waar het publiek postzegels van de meest voorkomende waarden kan koopen, te Weten l'A, 5 en 6 cent. De zegels zijn slechts bij twee stuks tege lijk te verkrijgen. Om b.v. 2 postzegels van 1% cent te bekomen, werpt men 3 centen in de gleuf en draait dan aan een slinger tot binnen de automaat een bel gaat. Daarna ligt men een klepje op en de zegéls liggen gereed. Evenzoo geschiedt dit met de andere ze gels. Voor twee zegels van 5 cent moet men een dubbeltje inwerpen en voor twee zegels van 6 ct. een dubbeltje en twee centen. Wanneer de automaten echter opgehangen zijn zullen zij waarschijnlijk nog niet direct in bedrjjf zijn, aangezien er nog eenige for maliteiten voor vervuld moeten worden, doch nog deze maand zullen zij in gebruik worden gesteld. T. H. O..R. NAAR BRIELLE. Op Zaterdag 10 Juli, wordt door den Rot- terdamschen Turnbond in samenwerking met de Gymnastiekvereeniging „Brinio" te Briel- le, aldaar een groote gymnastiekdemonstra- tie georganiseerd, voorafgegaan door een marsch door deze plaats. „T. H. O. R." benevens verschillende an dere Rotterdamsche vereenigingen hebben daarvoor hun medewerking toegezegd. Ongeveer 300 meisjes en jongens benevens de Dames- en Heeren-fd. van „T. H. O. R. zullen medewerken. Voor de tocht naar Brielle is bereids het stoomschip „Schelde" gehuurd, plaats bie dende aan pl.m. 800 personen. Het vertrek zal ongeveer zijn half 3 van het hoofd alhier en de terugkomst pl.m. kw. over 10. STOK TUSSCHEN DE SPAKEN. Gistermiddag liep de 6-jarige J. v. N. in de Lange Nieuwstraat, terwijl hij een stok in de hand hield. Plotseling gooide hij de stok weg met het gevolg dat deze terecht kwam tus- scheg. de spaken van het rijwiel der juist pas- seerende mej. M. K. Zij kwam hierdoor te vallen, doch bekwam geen letsel, het rijwiel werd beschadigd. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 58 Juni. GEBOREN Jan J., zoon van T. C. van der Hoff en N. M. Wamaar, Stadhoudersiaan 63. Elisabeth, dóchter van J. Suttorp en E. Njjs Buitenhavenweg 176. Neeltjë, W., dochter van G. J. de Reuver en J. M. A. de Zwart, Hagastrsat 16. Jan G., zoon van J. G. P. Groot en W. Verhoek, Huijsmansstraat 24. Jan, zoon van W. Zwaan en C. H. Verhaeren Kortlandstraat 15. Hendergntje C., dochter van J. van den Oever en C. van der Steen, Stationstraat 17. Elizabeth W. J., dochter van G. J. Gouweleeuw en J. Feenstraat, Rot- terd.djjk 17. Wilhelmus L. zoon van C. A. J. de Leede en G. M. Rood, Nieuwe Maas straat 99. Cornelia, dochter van P J van der Most en M. M. Gijsen, Nieuwe Buurt 23. OVERLEDEN: S. J. Dingemanse 65 j. we duwe van R. Kuijpers, Nassaulaan 75. W. M Kloppers 83 j. Groenelaan 78. P. J. Ver meulen 38 j. Westfrankelandschestraat 61. -DE RAAD BIJEEN De Raad van Kethel kwam in openbare vergadering bijeen. Mr. J. J. van der Lip heeft ■bjj den aanvang enkele gevoelvolle woorden gewijd aan z'n ambtsvoorganger, wijlen bur gemeester Verveen. De burgemeester herdacht den overleden oud-burgemeester, die 27 jaar aan het hoofd onzer gemeente heeft gestaan, als een verdienstelijk functionaris, die geheel zijn persoon heeft gegeven voor het heil van de gemeente en haar ingezetenen. De herdenkingsrede van den voorzitter werd door den Raad staande aangehoord. Het eerste bedrijf bestond uit een aantal hamerstukken in den vorm van ontheffingen van hondenbelasting, diverse goedkeuringen op raadsbesluiten en begrootingswijzigingen als voren. Het Alg. Werkloozencomité alhier, vroeg in een schrijven de steunuitkeertngen voortaan weer op Zaterdag te doen geschie den inplaats van op Dinsdag. Zij motiveer den hun verzoek door de opmerking dat de ontvangen voorschotten op Zaterdag vaak niet toereikend zijn. De voorzitter zegt dat de Dinsdag is genomen, omdat velen op Zaterdag niet weten wat hun gezinsinkomsten zijn. Spr. wil hierbij tegelijk opmerken, dat de controledienst van het departement juist dezer dagen ernstig bezwaar heeft gemaakt tegen het verstrekken van voorschotten op het uit te keeren steunbedrag, wat nergens voorkomt. Hieraan moet een einde komen. Spreker zal in een binnenkort te houden, con ferentie met het hoofd van het departement deze zaak nader bespreken en trachten de voorschotten geleidelijk af te voeren. Bij het voorstel van B. en W. om geen pogingen in het werk te stellen om de ge meente voor de uitkeering voor werkloozen in een hoogere klasse geplaatst te krijgen, over welk voorstel de stemmen In de vorige zit ting staakten, heeft de voorzitter ook thans weer ontraden hierop in te gaan, temeer om dat de Minister nog' dezer dagen aan spr. heeft gevraagd, of het in Kethel nog wel noo- di.g is de werkloozen te steunen. De heer van Noordennen dringt er op aan het toch te pro- beeren, waarna het voorstel van B. en W. in stemming komt en thans met 33 wordt ver worpen, zoodat op het verzoek zal worden in gegaan. Voor extra hulp aan werkloozen, wordt een bedrag van 156 beschikbaar ge steld. Het zwemmen in de Poldervaart is voor t gemeentebestuur al jaren lang een puzzle, welke oplossing thans nabij leek te zijn, nu B. en W. met een voorstel kwamen tot het oprichten van een gemeentelijke zweminrich ting. Alles was in kannen en kruiken en de Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur, HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van: 1. J. F. Vlielander om vergunning tot oprichting van een bereidplaats van consump tie-ijs in het pand Beierlandschestraat 55, kadaster Sectie M. no. 3391, met een vriesin- stallatie met twee spatels, een compressor, een gaskooktoestel en drie electromotoren van resp. 3, 1!4 en 1% P.K.; 2. de N.V, H. Jacob's industrie- en handel maatschappij om vergunning tot uitbreiding van de inrichting tot het reinigen, lezen peilen splitsen, polijsten en opslaan van peulvruch ten en zaden in het pand Tuinlaan 76—78, ka- daster Sectie L no. 2956, door bijtrekkmg van den bijbouw tusschen de panden Tuinlaan 76 en 78; door bijplaatsing van 9 electromotoren van resp. 1 x 35, 1 x 22%, 1x6, 3x5, 2x3 ■en 1 x 1 P.K., drijvende 20 elevatoren, 5 transportschroeven, 6 schoonmachines, 2 wan molens, 2 borstelmachines, 3 ziften, 1 polijst- machine, 1 luchtverhitter en 2 lieren; door verplaatsing van 1 electromotor van 10 PK., 1 polijstmachine en eenige andere arbeidswerk- tuigen; zulks met verwijdering van 1 electro- mótor van 22 P.K., drijvende 1 aspirator en 3 sorteercylinders. Deze verzoeken zijn met de bijdagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 23 Juni 1937, des voormid dags ten 11.30 ure, zal ten Raadhuize gele genheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lich ten. r SCHIEDAM, 9 Juni, 1937. voorzitter garandeerde den raad, dat binnen 3 weken de inrichting geopend zou kunnen worden. De raad had na de toelichting het crediet van 1550 sléchts goed te keuren. De heer Peters vond de plaats nabij de Steenenbrug in de bebouwde kom voor zwem- sport niet toelaatbaar. De heer Nardennen zal zich met alle kracht verzetten tegen het van gemeentewege aanstellen van een zwem meester tegen een weekloon van 15. Spreker vond den opzet wei aardig, doch te laat en een fiasco omdat aan de heeren Dullaart en Zwarts door Delfland toestemming is ver leend om tot 1 Augustus de bestaande zwem- gelegenheid aan den Westpolderkade te ex- ploiteeren. Spr. wil een stukje grond koopen en dan- een zwembassin in werkverschaffing binnendijks maken, dat er gelegenheid is voor jongeren, om te leeren zwemmen. De heer van Dorp wijst op het gevaar van zwemmen in de Poldervaart bij den vaak ster ken stroom. De voorzitter beantwoordde de sprekers. Tenslotte werd met algemeene stem men besloten het bestaande voorstel naar B. en W. terug te wijzen en pogingen in het werk te stellen om een als door den heer Noordennen bedoelde inrichting te krijgen. Het onbewoonbaar verklaren van de wo ningen Broekkade 8 en 9 was voor Kethel iets actueels en het verwnderde dan ook niet, dat hierover nogal tegenstanders in de politieke arena loskwamen. De voorzitter weeB er op, dat de directeur dar volkshuisvesting schande over had gesproken, dat zulks niet eer ge beurd is en dat deze maatregel slechts een begin was in het programma dat binnenkort zal volgen. Bij stemming over het voorstel staakten de stemmen 3—3. Tegen stemden de heeren Peters Poot en van Dorp. De verordening betreffende het herkemnings- teeken voor onbewoonbaar verklaarde wonin gen werd alva3t maar goedgekeurd. Een crediet van 150 werd toegestaan voor restauratie van de raads- tevens trouw- zaal. De reorganisatie van het electriciteitsbe- drijf heeft al 8000 gekost en nu het aantal aansluitingen op het vastrechttarief, welke op 185 was geschat, thans reeds tot 240 is ge stegen, was het noodig de uitgetrokken post met 2000 te verhoogen voor de meerdere kosten. De raad ging hiermede accoord. Vervolgens werd aan den heer G. Meijers, administrateur der bedrijven op diens verzoek op eervolle wijze ontslag uit deze functie verleend. De voorzitter merkte hierbij op, dat de heer Meijers als ambtenaar ter secretarie deze nevenbetrekking na z'n werktijd ver vulde en de belooning, volgens den heer Meijers, lang niet in verhouding stond tot den gepresteerden arbeid. De belooning van het electricitei'tsbedrijf -beloopt 237.50 en van het waterbedrijf 142,50. In verband met deze vacature kwam de benoeming van een administrateur aan de orde. De voorzitter zeide, dat vele ambtenaren weinig verdienen. Hét zou vooral den hoofdambtenaar Tideman, die slechts 2 dagen van de week werk heeft als gemeente-ontvanger, zeer ten goede ko men als de- raad zou besluiten dezen ambte naar de administratie der bedrijven op te dra gen. B. en W. hebben dan ook gemeend dit den raad te mogen voorstellen. Spr. verwacht van Katholieke zijde tegenstand, omdat de verhouding nog kort geleden bij de benoe ming van den gem. opzichter op duidelijke wijze naar voren is gekomen. Spreker be aamde dit ten volle, doch hij meende dat hier geen nieuwe employé moest worden aange steld om het aantal slecht gesalarieerde amb tenaren nog te vergrooten. Wil men echter van Katholieke zijde een oproeping voor solli citanten, dan zal spreker mede in verband met zijn in dit opzicht gedane toezegging, daaraan medewerken en het voorstel van B. en W. terugnemen. De heeren van Dorp en Peters dringen aan op een sollicitanten-oproep om alsdan de voordracht nader te bezien. De heer van Dorp noemt dit voor de Katholieken die toch zoo weinig kans krijgen, maar met - "v "t Maandagmiddag bracht Z.K.H. Prins liernhard een bezoek aan Werkspoor te Amsterdam. Tijdens den rondgang over de fabrieksterreinen. een kluitje in het riet sturen. De toezeggiï van den afgevaardigde van Alg. Belang om bij een volgende volledige aanstelling van een gemeente-ambtenaar op haar medewerking te mogen rekenen, had voor spreker niet veel waarde. De heer van Dorp deed een voorstel, gesteund door den heer Peters om het voor stel van B. en W. terug te verwijzen en dan na een oproeping om sollicitanten met een nieuwe voordracht t ekomen. Nadat men deze kwestie nog eens van ver schillende zijden had bezien, kwam tenslotte het voorstel van B. en W. als zijnde van de verste strekking, het eerst in stemming. De heer Tideman wmxl benoemd met 42 stem men. Tegen stemden de katholieken Peters en van Dorp. Tot aanvulling van de electriciteitsverorde- ning werd besloten, zoodat B. en W. voortaan zelfstandig contracten met gegadigden kun nen afsluiten. Rest ons nog te vermelden dat voor de be woners van de Broekkade op hun verzoek om beter drinkwater op de bestaande waterlei ding een of meer aftapkranen zullen worden gemaakt, zoodat zij geen water uit den Pol dervaart meer behoeven te drinken. Op het afgesproken tijdstip, kwart voor één, werd de raad beëindigd, zoodat de prae- adviezen, toegezegd bij de behandeling van de gemeentebegrooting 1937, tot een volgende zitting moesten bewaard worden. 'Eei% typische oude West-Friesche boerenwagen met tweespan rijdt voorbij de fcjury tijdens het Maandag te Opmeer gehouden jaarlijkschn concours-hippique. Nog slechts enkele dagen scheiden ons van de Internationale vliegfeesten, die op de Rot terdamsche vliegweide Waalhaven zullen wor den gegeven op Zaterdag 12 en Zondag 13 Juni a.s. In den loop der jaren zijn op Waal haven en mede op andere vliegvelden in ons land vliegfeesten georganiseerd maar de ver wachting is gerechtvaardigd, dat het lucht- vaartfestijn, dat ons thans gaat worden ge boden grootscher zal zijn dan voorbije vlieg feesten, omdat een program wordt geboden, waaraan vijf van de meest beroemde inter nationale kunstvliegers zullen deelnemen. In den loop der weken zijn wij in de gele genheid geweest Gerd Achgeles, Vera von Bissing, Maryse Helsz, Graf von Hagenburg en Detroyat voor te stellen. Deze vijf van de allergrootste kunstvltegers hebben het ver kozen om in Rotterdam te starten, terwijl z(1 toch ook uitnoodigingen hadden ontvangen voor de vliegdemonstraties die op ongeveer denzelfden tijd zijn georganiseerd in Frankrijk, te Zürich en te Boedapest. Maar ook dé deelneming uit eigen land is niet te versmaden. Wij wezen er reeds op, dat de bekende instructeurs van de Nationale Luchtvaartschool, de heeren Schmidt Crans en Asjes met een nieuw Nederlandsch toestel het Lambach-toestel, dat speciaal voor kunst vliegen is gebouwd, zullen demonstreeren. Verder zal de militaire luchtmacht op Zater dag a.s. met haar keurcorps van jachtvliégers aan het vliegfeest grooten luister bijzetten. Behalve onze Nederlandsche instructeur Post- maa, zal ook de bekende zweefvlieger J. Hoek stra, met zijn motorloos toestel, stunts ver- toonen. De „Jumbo", het vrachtvliegtuig van de K.L.M. zal parachutes doen neerdalen. Ook voor de kinderen, beneden de zes jaar, zij hebben zelfs vrij entrée, is gezorgd, want zij kunnen deelnemen aan een luchtballon wedstrijd, waarbij tweeduizend kleurige bal lons omhoog zullen gaan. Dank zij de medewerking van de burger lijke-, de militaire- en de sportieve luchtvaart autoriteiten zal er Zaterdag en Zondag waar lijk op Waalhaven Iets heel bijzonders staan te gebeuren. De vernieling van het autogiro-toestel van den heer Van der Velde wil nog niet zeggen dat er geen demonstraties met een dergelijk toestel zullen worden gehouden. In alle waar schijnlijkheid komt er een autogiro uit Enge land. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn. dan wordt er een ander attractie-nummer in het programma ingelascht. Dan vermeldt bet programma ook het verschijnen van de nieuwe „Scheldemusch", waarmede de ontwerper ir. Slot, zal demonstreeren. De meest uitgebreide maatregelen voor het verkeer zijn genomen. Voor degenen, die per auto uit de richting Den Haag komen, ver dient het misschien aanbeveling ter voor koming van opstoppingen bij de bruggen over de Maas en de Koningshaven, te parkeeren op het Westplein, om den tocht per Spido-boot voort te zetten. Ook loopen er op beide dagen extra treinen uit Den Haag en omgeving. Voor een uitstekende parkeer-gelegenheid voor auto's, auto-cars, taxi's en fietsen is zorg gedragen. De Rotterdamsche electrische tram heeft speciale maatregelen genomen voor een snel en overvloedig vervoer. Zoowel direct naar het vliegveld als naar het Westplein, vanwaar de Spido-booten naar Waalhaven vertrekken. De directie van de ..Spido" heeft gemeend na afloop van de vliegfeesten de be zoekers van het vliegveld, die per „Spido" zijn gekomen, in de gelegenheid te stellen per autobus of per tram naar de stad terug te keeren. Tegen inlevering van het rot.ourbiljet 'van de „Spido" bij den chauffeur of conduc teur der R.E.T. ontvangt men clan een over- stapkaartje. Speciale maatregelen zijn natuurlijk ook getroffen op het vliegveld, waar beide dagen ruimte zal zijn voor 42.000 kijkers. Particu liere vliegtuigen moeten vóór half drie geland zijn. tijdens de demonstraties mogen geen passagiersvluchten worden gemaakt. Ten ge rieve van de toeschouwers zullen op alle ran- Op 22 Maart meldde zich bij den vreemde lingendienst van de politie een man, wiens pas was afgeloopen en die daarvan verlenging wenschte, Hij overhandigde een Argentijnschen pas ten name van den landbouwkundige Ger man Lubkin uit Buenos Ayres. De vreemde ling vertelde, dat hij rentmeester was op een landgoed by Cordova en dat hij naar Neder land gekomen was, om eenige pienschen te spreken. Alvorens het gunstige advies voor verlenging van den pas te verstrekken had de vreemdelingendienst de verhalen, die de vreemdeling gedaan had, laten onderzoeken, maar al spoedig bleek, dat er geen woord van waar was en het vermoeden rees, dat men hier te doen had met een vreemdeling, die goede gronden had om zijn waren naam te verzwijgen. Dat vermoeden bleek bij nadere informaties maar al te waar, want de politie wist uit te vinden, dat men hier in het geheel niet met een Argentijn te doen had, maar met een Pool, die wegens fraude in het eigen land en in andere landen door de justitie van ver scheidene landen gezocht werd. Een anderen pas dan den Argentijnschen had de vreemdeling niet, zoodat vast stond, dat hjj op een valsche reispas hier ter stede verbleef. Wegens het gebruikmaken van een valschen pas heeft de Pool, die naar hij thans zegt N. F. heet en staatsambtenaar is, terechtgestaan. Het O. M. waargenomen door mr, F. M. Wilbrenninck achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 4 maanden gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis en deelde mede, dat het in zijn bedoeling ligt zich met de Poolsche justitie te verstaan om trent de verdere behandeling van dezen man. Verdachte vond de straf wel wat zwaar, vooral als men weet, dat hij eerst sedert een week ongeveer in preventieve hechtenis is ter wijl hij van 22 Maart af al in politiebewaring is gesteld, welke tijd niet zal worden afgetrok ken. Mr. C. J. de Vriese was van oordeel, dat men op de inlichtingen uit het buitenland niet be hoeft in te gaan, omdat men niet precies weet boe het met die beschuldigingen staat, terwijl wel bekend is, dat die beschuldigingen daar niet tot een voroordeeling hebben geleid. Bovendien is de uitlevering door Poien nog niet aangevraagd. Pleiter meende, dat men dezen vreemdeling niet langer vast moet hoi> den dan strikt noodzakelijk is. Het vervoer van de NS.B-klok. In hooger beroep heeft de rechtbank behan deld de zaak tegen den 31-jarigen expediteur C. v. d. M. uit Utrecht en tien anderen, die wegens overtreding van de verordening op de straatpolitie waren veroordeeld tot 15 boete subs. 6 dagen hechtenis, voor wat v. d. M. be treft en tot 6 boete subs. 3 dagen hechtenis voor wat de anderen betreft. Deze lieden hadden op 30 November over den Dordtschen straatweg de N.S.B.-klok, die in een Brabantsche gieterij was gegoten en die naar Amsterdam moest worden vervoerd, over Rotterdamsch gebied gereden. Dit op zichzelf zou niet strafbaar zyn, maar door de wijze, waarop dit vervoer had plaats gehad de klok werd gereden op een met vier paarden bespannen wagen, die met groen en doeken was versierd, terwijl achter dien wagen 'n aan tal in uniform gekleede personen in militairen pas liepen was het geheel tot een propa gandamiddel geworden en de politieverorde ning eischt dat men voor het gaan met een propagandamiddel vergunning heeft, waarover deze verdachten niet beschikten. Het. O. M. was van oordeel, dat het geen betoog behoeft, dat men hier te doen heeft met een propagandamiddel. Ware dat niet het geval, dan was er wel een andere manier van transport te bedenken geweest, die minder op vallend was. Het O. M. achtte het vonnis juist gewezen en eischte bevestiging daarvan. -Mr. J. Sieburgh uit Utrecht, die evenals bij den kantonrechter, de verdediging der ver dachten op zich genomen had, betwistte, dat men hier te doen had met een optocht en wenschte zich te aanzien van de vraag of hier van een propagandamiddel gesproken ban worden, aan het oordeel van de rechtbank te refereeren, al noemt pleiter dit geen propagan damiddel. Pleiter concludeerde voorts op grond van bezwaren tegen de dagvaarding, die niet in het Nederlandsch zou zijn gesteld, tot vrij spraak. Uitspraak 21 Juni. Geknoei met het weegbriefje. De 59-jarige landarbeider J. M. uit Middel- harnis had in November van het vorig jaar partijen uien geleverd aan den commisaion- nair J. A. Peekstok te Stad aan 't Haring vliet. Bij een der partijen was een gewicht van 208 K.G, aan tarra afgetrokken, wat M- veel te hoog voorkwam. Op het weegbrie je. dat M. aan den kooper overhandigd had, hij het totaal gewicht aan uien, dat ge was, eenvoudig met 100 vermeer commissionnair had echter de van het weegbriefje bemerkt en ling van de b«gevoe|de>100g d. Se";Sm,f i«.°»en het O.M., waargenomen door m Hoeffel- man eischte ƒ100.— boete, suhs. 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. L. J. den Hollander heeft in zijn pleidooi uiteengezet, dat hier van poging tot oplichting geen sprake is geweest. De verandering op het weegbriefje is een uiting van wrevel geweest van ver dachte, die, zich onbilllijk behandeld achtte, doordat teveel tarwe was afgetrokken. De verandering is op zulk een manier geschied, dat ze dadelijk in het oog viel en daarbij wist verdachte, dat de commissionnair over gegevens beschikte, die hij rechtstreeks van den weger kreeg. Uitspraak 22 Juni. door Dr. J. F- M. STERCK. Wij mogen niet onopgemerkt laten, dat, terwijl de Protestanten met zooveel uitnemen de geleerdheid en heiligen ijver zorgden voor een betrouwbare overzetting van de H. Boe ken, ook de Katholieken niet hebben stil ge zeten om ook voor de Roomschen een kerke lijk goedgekeurde vertaling daarvan te ver krijgen. In de 15de en 16de eeuw had in Noord en Zuid nog lang voor de minder ontwikkelden dienst gedaan de „Biblia Pauperum" d.i. de „Bijbel voor de armen," namelijk de armen van geest, waarin op één pagina was voorge steld in prent de overeenstemming tusschen feiten van het Oude en die van het Nieuwe Testament met de toepasselijke teksten in het Latijn, zoodat voor de niet ontwikkelden eigenlijk alleen de afbeeldingen nut hadden. Maar daarnaast verscheen ook reeds vroeg tijdig te Delft een Nederlandsche vertaling van het Oude Testament, doch zonder de psalmen „bi enen notabelen meester wel ove-r- geset wt den latine," en gedrukt in 1477 als „Bible in duytschen" te Delft bij Jacob Ja- cobsz (van der Meer) en-de Mauricius-Yeman-ts- zoon van Middelborch". Deze Typografisch voortreffelijke en nu hoogst zeldzame uitgave in twee folianten bewijst, hoe onjuist het sprookje is, dat den Nederlandschen Katho lieken in de middeleeuwen verboden was den Bybel in de moedertaal te lezen. Deze oude voorbeelden van Katholieke bijbeloverzettingen konden niet lang geheel voldoen aan dè godsdienstige behoeften, zoo dat gedurende meer dan twee en halve eeuw een Nederduitsche vertaling' van de H. Schrift bij de Katholieken in gebruik is geweest, ver vaardigd door Nicolaas van Winghen, deken van Leuven, die in 1548 tegelijk te Keulen en te Leuven verscheen. Reeds was toen bij Bar- tholdus van Grave te Leuven in 1518 een Katholieke bijbelvertaling uitgegeven, die in de 16de eeuw nog meermalen onveranderd werd nagedrukt, totdat in 1599 te Antwer pen werd gedrukt de beroemde vertaling „door de Doctoren der H. Godtheyt in de vermaerde Universiteyt van Loven herzien en verbe terd", op de pers van de voorname Plantyn- sche drukkerij, toen beheerd door de familie Moerentorf of Moretus. Dit is d% beroemde „Moerentorf" geworden, welke naam alleen reeds voortaan voor de Katholieken de af doende waarborg werd voor haar betrouw baarheid. Aardig zinspeelt Jos. Alberdingk Thym hierop in het versje, dat hy op het schutblad van zijn eigen exemplaar schreef, dit nu in den Amstelkring wordt bewaard Op een Bijbel van den Antwerpschen Mou- rentorf. 1) (Naar een handschrift der XVIIe eeuw) Zij zegghen dat het roomsche volck Den Bijbel niet mach lezen Daar anders in zijn leughenwolck Het priesterdom, als Hemeltolck, Niet veiligh. meer zou wezen, En Heeroom, al» voor dezen, Ons koetjen dan niet langher molck. Ick las oock trouw de boeckjens door Die Nieuw-ghezinden schreven, Zij hangen er gheen doeckjens voor Zij teekenen nae 't leven. Maer nu ick al hun felle smaet, En al hun fijne vonden, De dichtsels van d' oprechtsten haet, Gepent, geprent, gebonden, En uitgejoedelt op de straet- Manmoedigh heb verslonden Nu is mijn holle roomsche maegh Naer and're spijs nog even graêg, Myn Geuzenzin noch even traegh, En 't harte roomscher noch van daegh, Dan 't gist'ren wiert bevonden. Ick tast dan naer het Bybel-boeck, De bron van ons offcie En vinden er Baai-en- kettervloeck, En Kerck en Sacrificie Ey lachen wij den Geus wat uit Wij gunnen hun haer „Bijenkorff" Dat vuyle verckenbroetsel, En kussen onzen Mourentorf, Ons dierbaar zielenvoetsel I wtjze van het Noorden, bleef de Moerentorf tot op het einde der 18de eeuw de Nederduit sche Katholieke vertaling van de H. Schrift. Ook de Zuid-Nederlandsche drukker gevoelde, dat „vereyscht werd een correctie in de Neder- duytsche-Tael, alsoo 't sedert hondert Jaren deselve in nettigheyt extraordinair heeft toe genomen"; maar zij zou vreesde men, te veel „beknibbelingh en tegen-spraeck onder worpen zijn". Dus werd de onde tekst onver anderd jaar in jaar uit herdrukt en in Noord en Zuid gelezen slechts gebrekkig vervan gen door Epistel- en Evangelieboeken in Noord Nederlandsch gesteld, die evenwel toch ten slotte de Moerentorf in onbruik deden gera ken in de Noordelijke landen. Het was 'n N.-Nederlandsch priester de Leu- vensche hoogleeraar Joannes Theodorus Bee- len, die het groote werk ondernam om de H. Schrift in een voor het Noorden gangbare taal over te zetten, door zijn uitgave van het geheele Nieuwe Testament in 1860, verschenen te Amsterdam en 's-Hertogenbosch. Daame- ven gaf de bekeerde Joodsche advocaat mr. P. S. Lipman iri 1861 nog uit „Het Nieuwe Testament" met aanteekeningen; maar ook Beelen rustte niet en gaf nog van 1870—1879 een uitgave der Psalmen in het Nederlandsch en van de Boeken der Wijsheid. Maar de be hoefte aan een goede volledige Nederlandsche vertaling bleef nog dringend in Noord-Neder land levendig. De nieuwe Vlaamsche uitgave van het Oude Testament die van 18931897 te Brugge bij Beyaert verscheen kon, daaraan niet voldoen, omdat de bewerkers, ondanks hun voorloopig, maar niet geslaagd overleg met de hoogleeraren der Noord-Nederlandsche semlnariën er toe overgingen om de Vlaam sche taal, en nog wel ieder medewerker in zijn eigen dialect, te gebruikenDit leidde tot ere» .e Lonvingóe van M OS E S10 S V 8S A- MVEL ,'DAViD SALOMON, endc jandere Propheter! van t Oude Teftament, 1.) Verspreide gedichten 1894,. blz. 74. Deze Plantijn-Bijbel beleefde meer dan 50 drukken en is na 1626 nog verschillende malen door andere Antwerpsche drukkers ter perse gelegd. De Moerentorf is in sommige uitgaven rijk geïllustreerd met houtsneden van den Vlaamschen kunstenaar Christoffei Van Sichem (gemerkt C-v. S.) Ondanks het groote verschil in taal, namelijk „die ghemeyn Brabantsche tale als men die useert te Loven" bij de meer gevormde schrijf- Km bladzijde uit den Bijbel Valid* ^Moerentorf, (font ühristdffel een conferentie van de professoren der Neder landsche seminariën over een geheel nieuwe Bijbelvertaling, waarvan de zoogenaamde „professorenbijbel", die in 1904 door de firma Teulings in den Bosch werd ondernomen en in 1933 een tweede ongewijzigden druk beleefde, het resultaat is. Latere Bijbelvertalingen vallen niet binnen het kader van dit artikel. Vermeld zij tenslotte nog, dat het Neder landsche Bijbelgenootschap de herdenking van het 300-jarig bestaan van den Statenbijbel viert door een tentoonstelling gewijd aan die vertaling, op 31 Mei geopend in het Museum Fodor Keizersgracht 609 te Amsterdam. Het verdient opmerking, dat het Bijbelge nootschap het verspreiden van den Bijbel in den meest uitgebreiden zin ten doel heeft, zoodat ook een nieuwe druk van den Moeren- torf-Bybel (1599) voor geringen prijs daar verkrijgbaar is 1 SLUISBOUW BIJ VREESWIJK. Thans toerd de tweede sluisdeur van de enorme sluis bij Vreeswijk in het in aanleg zijnde AmsterdamRijnkanthrf geplaatst. Langzaam maar zeker laat men het gevaarte zakken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2