De Patria-zwendel. ■n burgerlijke stand. DONDERDAG 10 JUNI 1937 De beide directeuren staan terecht. iM» - mm ROTTERDAM—DEN HAAG. R.K. SPORTVER. „CELER". KATHOLIEKE FILMACTIE. VOOR DE ZWEMMERS. VONDEL-HERDENKING. NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAKVEREEN. SCHOONHOVEN. PRIJZEN VAN 70. bIq w! tul S H oq J3603 1M18 10296 Wegens afstempeling niet-volgestorte aandeelen en verduistering van 342.500 uit faillissementS' boedel. Vandaag heeft de rechtbank te Rotterdam een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaken, die betrekking hebben op het Patria-schandaal. De Patria was een verzekeringsmaat schappij, die, hoewel klein van omvang jaren lang de roep had een zeer solied geleide onderneming te zijn. Onder de ingewijden in de verzekeringsbranche was het echter niet onbekend gebleven, dat deze vennootschap sedert 1927 moeilijke jaren had doorgemaakt en dat sedert dat jaar de zaken niet al te best meer gingen. Hoewel het bedrijf nog geruimen tijd sleepende werd gehouden be grepen de aandeelhouders, dat te eeniger tijd de kans bestond, dat zij op hun aandeelen, waarop slechts 50 was volgestort zouden moeten bijpassen. In dien tijd was er juist eeh Fransch-Engelsche groep zich voor deze aandeelen gaan interesseeren en de oorspron kelijke aandeelhouders meenden in die be langstelling een kans te zien om van hun verplichtingen af te komen. Zoo slaagde de groep er in 137 van de 182 aandeelen in handen te krijgen, waarbij de oorspronkelijke houders zelfs bereid waren om een bedrag van 250 bij te betalen, indien zij daardoor de zekerheid zouden verkrijgen, dat zij van verdere verplichtingen zouden worden ont slagen. In de aandeelhoudersvergadering van 23 September 1935 kon worden meegedeeld, dat 85 van het aandeelenkapitaal in buiten landsche handen was overgegaan. Met het overnemen van de aandeelen had de Fransch- Engelsche groep tevens de verplichting op zich genomen tot volstorting over te gaan, waarvoor een bedrag noodig was van 137 maal 2500 of 342.500. Gebleken is, dat de aandeelen een stempel dragen, ten be wijze, dat de volstorting heeft plaats gehad, welk stempel met de handteekening van de directie is gewaarmerkt. Toen op 30 October 1935 het faillissement van de Patria werd uitgesproken en mr. W. M. E. van Rossum als curator was benoemd, heeft deze een onderzoek ingesteld naar het kapitaal van 342.500, dat de geldmiddelen van de vennootschap had moeten versterken, doch van dit kapitaal is niets te vinden ge weest. Gebleken is, dat de volstorting nimmer in contanten heeft plaats gehad, doch dat men gemeend heeft aan zijn verplichtingen te kunnen voldoen door den inbreng van aan deelen in de Angelo-Marine Insurance, een Engelsche verzekeringsmaatschappij van twijfelachtig kaliber. Vandaag hebben de beide directeuren van de Patria, de 60-jarige J. H. thans te Am sterdam en de 35-jarige dr. R. L., thans te 's-Gravenhage, terechtgestaan. De dagvaarding. Aan J. H. wordt ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 30 Juli 1935, als directeur -der N.V. Patria Verzekeringsmaatschappij, tezamen en in vereeniging met een der com missarissen dier vennootschap, althans alleen opzettelijk op de niet-volgestorte aandeelen dier vennootschap, waarop valschelijk en in strijd met de waarheid een stempel was ge zet, luidende: „Dit aandeel is volgestort", onder die verklaring zijn handteekening heeft gezet, ten blijke, dat die aandeelen waren volgestort, hoewel hij wist, dat de volstor ting niet had plaats gehad. Subsidiair wordt J. H. ten laste gelegd, dat hij tezamen met commissarissen der vennoot schap, althans alleen ter bedriegelijke kor ting van de rechten van de schuldeischers dier naamlooze vennootschap, welke bij von nis van 30 October 1935 in staat van faillisse ment was verklaard, aan den boedel heeft onttrokken, althans om niet, of klaarblijke lijk beneden de waarde, immers zonder dat daartegenover ten behoeve van de Patria eenige of eenigszins gelijkwaardige tegen prestatie stond of kwam te staan, heeft ver vreemd een cheque: „A. No. P 43344 Anvers le 30 juillet 1935. Westminster Foreign Bank Ltd. 2830 Net Anvers payez a l'ordre de Patria VerzÊkering-maatschappy N.V. de Rotterdam la somme. de Trois cent quatre deux mille cinquante florins fl. 342.500. Butaye", welke cheque H. als directeur van de Patria was ter hand gesteld, door die cheque op 30 Juli 1935 te endosseeren aan mr. R. L. en toe te laten, dat deze die cheque terstond in blanco endosseerde en daarop on middellijk ter hand stelde an dr. Arthur Tes ter, zonder dat de Patria daartegenover iets anders ontving dan 86.948 volgestorte, ge wone aandeelen Angelo Marine Insurance Cy. Ltd van 1 en 41.025 volgestorte Shares Angelo Marine Insurance Ltd van 1 shilling per stuk, welke stukken, naar H. wist, waar deloos waren, althans een veel geringere waarde hadden dan de cheque. Meer subsidiair wordt hem ten laste ge legd, dat hij aan den boedel heeft onttrokken, om niet, of klaarblijkelijk beneden de waar de, heeft vervreemd de vorderingen, die de Patria tegen de houders der niet volgestorte aandeelen had tot eventueele bijstorting en volstorting dier aandeelen, door de op die aandeelen voorkomende verklaring, dat het aandeel was volgestort en de vorige houders bij de overdracht uitdrukkelijk van alle ver dere aansprakelijkheid ontslagen zijn, met zijn naam te onderteekenen en vervolgens die aandeelen over te dragen aan T. H. Harris en aan Henri Tailleur, welke personen die aandeelen in ontvangst namen, zonder dat de Patria daartegenover iets anders ontving dan de bovenvermelde cheque van notaris Bu taye, althans de reeds genoemde aandeelen en shares van de Angelo Marine Insurance Ltd, welke cheque en welke aandeelen en shares, naar H. wist, waardeloos waren, al thans een veel geringere waarde hadden dan het obligo. Meer subsidiair wordt hier poging tot ver vreemding van de vorderingen op vorige aandeelhouders ten laste gelegd, zijnde het misdrijf niet voltooid door de van den wil van verdachte onafhankelijke omstandigheid, dat de curator in het faillissement van de Patria volstorting dier aandeelen heeft uit geschreven op of omstreeks Juni 1936. Aan verdachte dr. L. wordt ten laste ge legd, dat hU mede-dader is geweest by de handelingen van J. H., althans medeplichtig door opzettelijk, met die bedoeling de cheque van notaris Butaye in blanco te endosseeren en ter hand te stellen aan dr. Tester en op zettelijk ten behoeve van de Patria de aan deelen en shares in de Angelo Insurance Ltd in ontvangst te nemen en aan J. H. te over handigen. Voorts ter zake, dat hij op of omstreeks Juni 1935 tezamen met J. H. opzettelijk een geldswaardig bedrag van 11.750 hetwelk toebehoorde aan de Patria en dat H. uit hoofde van zyn beroep van directeur anders dan door misdrijf onder zich had, zich we derrechtelijk heeft toegeëigend, subsidiair, dat hy aan verduistering door J. H. mede plichtig is geweest door opzettelijk en met die bedoeling die géiden van J. H. in ont vangst te nemen en deze te overhandigen aan dr. Tester. Van de zijde van het O.M., vertegenwoor digd door mr. E. D. H. Schutter, zijn zestien getuigen gedagvaard. Verdachte J. H, wordt bijgestaan door mr. F. Kokosky uit Amster dam, verdachte dr. R. L. door mr. G. C. A. Oskam. Van de zijde der verdediging zijn twee getuigen opgeroepen. Na voorlezing van de dagvaarding vangt het getuigenverhoor. aan met het hooren van mr. W. M. E. van Rossem, die curator in het faillissement van de Patria Verzekeringsmaatschappij was. De eenige liquide middelen, die er waren, was een bedrag van 200 in de kas, waarvan echter de salarissen betaald moesten worden. Bij getuige's eerste onderzoek bleek een be drag van 125.000 aan verplichtingen, waar tegenover een bedrag van 40.000 stond aan opeischbare vorderingen. De laatste by stor ting op de aandeelen heeft in 1934 plaats gehad, maar sedert dien is de Patria hoe langer hoe verder aan den grond geraakt. Verschillende malen heeft faillissement ge dreigd. In de vergaderingen van 30 Juli en 14 Augustus 1935 hebben de overdrachten plaats gehad van 137 aandeelen aan een buitenland- sche groep, waarby de oude aandeelhouders het beding maakten, dat de aandeelen moes ten worden volgestort. Ge'tuige staat op het standpunt, dat geen volstorting heeft plaats gehad en getuige heeft dan ook zoowel de vorige als de tegenwoordige aandeelhouders tot volstorting aangesproken. De buitenland- sche groep stond op het standpunt, dat slechts aandeelen konden worden overgenomen, die tot de helft waren volgestort. Verschillende aandeelhouders hadden nog geen 50 op hun aandeelen gestort en om dus voor over name in aanmerking te komen, moesten deze aandeelen dus tot 50 worden gestort. In vele gevallen heeft die bijstorting niet in contanten plaats gehad en werd genoegen ge nomen met een schuldbekentenis. Ook de volstorting heeft getuige niet kunnen er kennen. Om aan de Nederlandsche wet, die volstorting in contanten voorschrijft, te vol doen, heeft men den schakel van den cheque van notaris Butaye ingevoegd, maar van het begin af is het de bedoeling geweest de vol storting te doen geschieden door inbreng van de aandeelen Angelo Marine. Getuige heeft naar deze Engelsche verzekeringmaatschappij een onderzoek ingesteld, waarby hem geble ken was, dat men hier te doen had met een schepping van de buitenlandsche groep, die geen waarde had. Getuige heeft door be middeling van de Twentsche Bank gepoogd de aandeelen van de Angelo Marine te rea- liseeren, maar deze waren volkomen zonder waarde. Ten tyde van het faillissement waren er tal van schadereclames, die niet voldaan kon den worden en maar sleepende gehouden waren, terwijl een belangryk deel der mid delen van de Patria besteed is voor de be taling van buitenlandsche functionarissen. Dat was ook reeds in Juni 1935 het geval. Bepaalde feiten, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat ook verdachte L. op de hoogte was van den financiëelen toestand van de Patria, kan getuige niet geven, maar uit het geheele complex valt dat toch wel af te leiden. Op vragen van den verdediger, mr. Ko kosky, zegt getuige mr. Van Rossem, dat, wanneer het civiele proces, dat gevoerd wordt om alsnog volstorting te verkrijgen, gewon nen wordt en er ook werkeiyk bystorting zal volgen, een uitkeering van 100 mogelyk zal zijn. Indien men, op welk tijdstip ook, volstorting had gevraagd, had faillissement voorkomen kunnen worden. Verdachte J. H. merkt op, dat op 3D Oc tober 1935, toen het faillissement was uitge sproken, nog 200 in kas was, maar dat toen de salarissen reeds voor uitbetaling gereed lagen. Ook spreekt verdachte tegen, dat hij zich voor de bijstorting tot 50 op zyn aan deelen, beroepen had op compensatie. De accountant A. L. Brok besprak de ba lans over 1934, waarby in de toelichting van de directie wordt gezegd, dat rekening ge houden moest worden met de omstandigheid, dat een belangryk deel van de opgelegde by storting van aandeelen niet inbaar zou blij ken te zyn. Verdachte J. H. merkt op, dat sedert 1931 onder zyn beding een reserve daarvoor ge kweekt was, zoodat men hoogstens 10.000 zou tekort komen. De president, mr. G. L. v. Oosten Slinge- land, merkt op, dat verdachte J. H. als aan deelhouder ook niet aan een verplichting tot bij storting kon voldoen. Verdachte zegt hierop, dat als de Patria was blyven bestaan en verdachte directeur zou zyn gebleven, hij volkomen aan zyn ver plichtingen zou hebben kunnen voldoen. Hy betaalde nu reeds regelmatig af. De accountant Brok licht verder het rap port over zijn onderzoek van den financiëelen toestand toe, waaruit blykt, dat in Juni 1935 de liquiditeitspositie van de Patria slecht was. Er werden meermalen cheques afgege ven, waarvoor geen dekking aanwezig was. Langzamerhand werd het duidelijk, dat de toestand niet houdbaar was, indien er geen nieuw geld binnen kwam. Getuige heeft voorts bij de stukken van de Patria een balans over 1934 gevonden van de Anglo Marine Insurance Ltd, waaruit bleek, dat van het resteerende kapitaal 30.000 niet minder dan 27.000 geacti veerde oprichterskosten waren. De financiëele verhouding van verdachte J. H. met de Patria bestond uit diens aan- deelenbezit van 18 stuks a 5000, waarop aanvankelijk 10 gestort was. Later zijn bij stortingen gevorderd tot 50 maar deze zün door verdachte niet geheel voldaan. Een bedrag van 18.000 moest nog voldaan worden. Verdachte J. H. heeft voorts twee maal 1700 geleend van de Patria. Van de be langen van verdachte L. by de Patria weet getuige alleen, dat hij directeur zou worden tegen een salaris van 3000. Getuige heeft verder in zijn rapport een opsomming gege ven van de onkosten, die de Patria had ten behoeve van de buitenlandsche groep, die te zamen hebben bedragen 73.529. Als betaling op door die groep overgenomen aandeelen wordt een ontvangst van 62.000 opgenomen. Verdachte J. H. geeft den getuige toe, dat de oprichterskosten van de Anglo Marine slechts beteekenia heeft als er gewerkt wordt. De bedoeling van de Patria was nieuwe re laties te scheppen, die men met behulp van de Anglo Marine verwachtte te krijgen. Ver dachte heeft de lyst van connecties gezien, waarop o.m. voorkwam het concern Guide Boudel, dat een jaarlijksche premie van 250.000 k f 300.000 betaalt, waarvan voor de Patria zeker er 50.000 zuivere winst te verwachten was. Nu wordt wel beweerd, dat de buitenlandsche groep ten slotte 12.000 uit de kas van de Patria heeft genoten, maar dat kan de bedoeling van die heeren niet ge- v' x. NOODWEER BOVEN HEVEADORP. Door de uitwerking van 't noodweer werd de zinkput in het midden geheel blootgelegd, terwijl een deel der fabriek verzakte. De bovenrand van den put was eerst met den grond gelijk. weest zyn. De bedoeling was een interna tionaal concern op te bouwen, waarby de Patria met de Anglo Marine werd inge schakeld. Verdachte zet verder uiteen, dat hy sedert 1931 geprobeerd heeft de Patria te saneeren. Hy heeft daarby goede resultaten behaald, doordat hy onereuze herverzekeringen in het buitenland afbrak en de beurszaken, die de Patria vroeger hoofdzakelijk deed, verving door een provinciale organisatie. De toestand van de Patria was niet zoo slecht, alleen het ontbrak aan liquide middelen, doordat men niet voldoende heeft laten bystorten en de bystortingen ook niet goed binnenkwamen. De debacle van de Patria is gekomen door dat de buitenlanders ons by den neus heb ben gehad. De zitting wordt daarop geschorst. KINDER-VOLKSZANG. Al spelende muziek leeren. Dit moeten we zeggen: mevrouw Grimberg - Huijser weet ook met de kleinen om te springen. We hebben gisteravond een open bare les bijgewoond van de kinderklassen van de Ned. Vereeniging voor den volkszang, afd. Rotterdam, gegeven in het Nut, maar zij wist heel de somberheid en triestheid, aan deze zaal eigen, weg te tooveren door de pae- dagogische blijmoedigheid, waarmee zij de jeugd tot zingen bracht. Maar het bleek geen wijsjes leeren zoj»(«r meer. Hier zagen we toekomstige zangers en zangeresjes in den dop, d.w.z. kinderen, die geleerd hadden maat en rhythme te verstaan, die toon en Interval konden treffen, die nu nog muziek „van de hand" lazen, maar straks zooveel te gereeder van het notenblad zullen kunnen gaan zingen. 't Was werkelijk een uitstekende methode van: al spelende leeren. Het deed wat grappig aan, die klimmende en duikende gebaren in de lucht, maar spoedig bleek, hoe voortref felijk de resultaten waren, hiermee bereikt. Het was gebarentaal, die de kinderen byna volmaakt verstonden, zoodat ze weinig moeite hadden de toonhoogten te vinden, waarvoor ze bij verrassing werden geplaatst. Vooraf had mevr. Grimberg-Huijser mede- deeling gedaan van de metamorphose, die deze kinderklassen van Volkszang zullen onder gaan, nu er samenwerking is gekomen met de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. De jongsten gaan nu automatisch over naar de volksmuziekschool, zoodat met deze open bare les eigenlijk een punt is gezet achter de periode van de olkszangklasse. Het onderwijs zal nu gegeven worden vol gens een bepaald systeem, waarby ieder kind toch ook apart leiding ontvangt. Dit mag echter niet verstaan worden als een poging, om de jeud van de kinderkoren af te halen. Er werden op dezen avond onder meer uit gevoerd Avondrust, de Kikker-canon, Lente komt, Reidans, Lentedans, Dona Nobis pacem en Lieve Lente. Zingende jeugd is blyde jeugd dat bleek ook dezen avond weer. We mogen mevr. Grimberg- Huyser erkenteiyk zyn voor de wyze, waarop zij die blijheid bij de kleinen tot uiting wist te brengen. In den jaarlijkschen stedenwedstrijd tusschen 25 vertegenwoordigers van den Haagschen- en den Rotterdamschen Kegelbond, welke zal worden gehouden 13 dezer op de banen van Corner House te Schiedam en 20 dezer te 's-Gravenhage op de bannen van Olympia, zal de 's-Gravenhaagsche Kegelbond uitkomen met M. G. Boek, F. N. Boermans, J. j. van Dalsum, W. Hölsken, P. L. Lommerse, J. J. van lVIeeuws, B. Nieuwenhuyzen, C. Peetoom, D. Smit, A. W. Vorst, P. J. Vroom, J. B. J. v. d. Waal L. F. J. v. Beukering, P. Engelhard, J. Goddefroy, L. H. Intres, Chr. W. Kusters, D. Leeksma, l. Laverman, P. Niesveld, C. Ooster huis, F. C. Roest, S. de Vries, W. A. L. Wolf, j. B. M. Zalme. Reserve: P. Verheul. Het jaarlijksch juniorentornooi van „Celer" dat op Zondag 13 Juni gehouden wordt op haar terrein, naby het vliegveld Waalhaven, belooft een groot succes te worden. Deelne mende vereenigingen zyn: Wilhelmus (kam pioen, Den Haag), Donk (kampioen Gouda), Aeolus, Pioniers en Celer. Er zal gespeeld worden over 2 afdeelingen nl. A. en B. De wedstrijden vangen te 12 uur aan. Niet zonder opzet heeft het bestuur van Celer gemeend, nu reeds het tornooi te hou den, daar de groote internationale vliegfees- ten een by zonder attractie vormen voor de deelnemende 100 junioren om tijdens de rustperiode daarvan te genieten. Op Zondag 27 Juni a.s. zal de Katholieke Filmactie evenals in andere groote steden ook in Rotterdam en zgn. Filmzondag hou den. Op dezen Filmzondag zal er in alle ker ken van Rotterdam over het nut en de nood- zakelykheid van deze actie gesproken worden terwijl de propagandaclub van Rotterdam zich bereid heeft verklaard de propaganda voor deze beweging op zich te nemen. De temperatuur van het water bedroeg heden 69 graden. Dit is het bewysstuk voor een smokkel- affaire. Aangiften van 9 Juni 1937. BEVALLEN: H. J. Tuk geb. V. Aken z. E. J. Boogaard geb. v. d. Linde z. A. P. Door- nink geb. Mulder d. A. J. Hoekstra geb. Roest d. L. de Beyer geb. Jansen z. A. R. Hoezen geb. de Raad z. C. Boekhout geb. Gijzen z. C- v. Ispelen geb. Nieuwcnhuizen d. J, P. Kranendonk geb. v. Schelven d. J. C. Brigge- man geb. Egt d. A. A. v. d. Kraan en Berge- man d. a. J. Snoek geb. v. d. Velden d. P. den Hollander geb. v. Buuren d. H. J. v. d. Eist geb. Rath d. M. Roest geb. Noordsy d. J. a. Mann geb. Nieuwesteeg d. C. A. Voesenbeek geb. Brooijmaris d. J. J. v. d. Nat gob. Kuijpers d. L. Bolier geb. Suur d. H. de Man geb. Erwlch z. M. A. A. v. d. Lugt geb. v. d. Ven z. E. Klootwijk geb. v. Dieten z. G. G. Levfcring geb. v. Os d. S. A. v. Lancsveld geb. ter Haar z. A. Vet geb. Elfring J. M. BmnendUk geb. Dikken d. M. H. W. Boer geb. Prinssen d. E. M. Wenimenhove geb. Snoodyk d. W. den Hartog geb. Rooden- burg z. A. M. Smid geb. Fucha z. A. v. 't Hof geb. v. d. Velden d. C. M. v. Brummelen geb. Boef d. C. Buitink geb. Mohlberg d. E. P- Langeraar geb. Baardman z. E. B. Voogt geb. Besselaar d. C. Stiemer geb. Haazebroek z. 1 E- JZundorf geb. v. Huizen z. A. M. Huisman geb. Descendre z. M. v. d. Linden geb. Stakenburg d. A. W. E. F. Wensing geb. de Mari d. GEHUWD: L. P. Andriese jm. 21 j. en L. de Zwart jd. 20 j. H. J. Berlijn jm. 22 j. en A. E. van 't Veer jd. 17 j. S. Bierhuizen jm. 28 j. en C. E. de Boer jd. 22 j. J. W. Bloem jm. 26 j. en C. P. Sparnaaij jd. 26 j. J. G. van den Bo* jm. 28 j. en E. Schrammeijer jd. 18 j. J. van der Burg jm. 25 j. en E. P. S. M. Palms jd. 24 j. W. D. du Chatenter gesc.h. m. 35 j. en H. J. Mooij wede. 36 j. J. Commijs jm. 35 j. en T. Wupkes jd. 31 J. P. Dorsman gesch. m. 30 J. en J. B. van der Linden jd. 22 j. J. A. Eikenaar jm. 23 j. en J. Nickel ja. 24 j. P, L. Engelenberg jm. 23 j. en A. E. M. van Dyck Jd. 19 j. L. H. Esmetjer jm. 29 j. en L. Hoogwerf jd. 25 j. A. Frankhuizen jm. 35 j. en W. Schultz jd. 29 j. Th. J. Goud jm. 28 j. en J. M. Olierhoek jd. 24 J. W. groene- wegan jm. 29 J. en A. J. Boelens jd. 31 j. H. J. Heesemans jm. 26 j. en A. M. Vos jd. 28 j. J. H. Heuts jm. 24 j. en A. M. Rombouts Jd. 22 J. F. G. Hefjkoop gesch. m. 28 j. «yi E. N. G. E. L. Bartmann jd. 24 j. J- F. de Jong jm. 29 j. en A. M. Cöllen jd. 24 j. M. Klop jm. 25 j. en H. van der Melde jd. 21 j. C. G. Kosters jm. 25 j. en W. de Berg jd. 24 j. H. Lems jm. 26 j. en A. Vennik jd. 23 j. L. van der Mast jm. 25 j. en IJ. TeriJ.tra jd. 28 j. B. van de Merwe wedr. 41 j. en E. Rohringer jd. 24 j. A. Meijer jm. 27 j. en J. M. W. Heerebrand jd. 28 j. C. A. J. J. Mineur jm. 32 j. en A. G. van der Schulp jd. 24 j. J. de Paauw jm. 29 1 O" Chr. Kruit jd. 19 J. Na J. G. Ploegmakers jm. 27 j. en C. M. de Bruin jd. 30 j. C. van Riet jm. 23 j. en J. W. Kramer jd. 1BJ J. vaT d£r Rlet lm' 27 1- en H. Flamman jd. 22 j. 9. F. C. Schrammeyer jm. 24 j. en M. C. P. Hagendjjk jd. 22 j. - H. E. Smits jm. 24 j. en H. M. W. Meijer jd. 26 j. G. Solinger jm. 24 j. en C. W. van der Pluvjm jd. 21 j. W. M. Tilmans jm. 24 j. en J. W. de Jonge jd. 22 j. P. Ubas jm. 26 j. en G. Griffioen jd. 22 j. C Vermeulen jm. 22 j. en P. Verhoef jd. 21 j. P. J. Wildeboer Schut jm. 28 j. en E. Gev&erts jd. 24 J. A. B. van Berkel jm. 23 j. en E. de Man Jd. 22 j.— A. Coster jm. 27 j. en P. D. Drescher jd. 27 j. A. W. Elshout jm. 25 j. en B. Koedood Jd. 25 j. D. de Geus jm. 21 j. en J. M. de Jong jd. 20 j- A. Hage Jm. 24 j. en T. van der Horst jd. 21 j- J. Kerstens jm. 30 j. en Chr. Martens jd. 25 j. A. van Noordenne jm. 24 j. en C. tie Haan jd. 23 j. Ch. J. A. Timmerman jm. 34 j. en E. Baars jd. 25 j. C. Verhey jm. 24 j. en C. Klop jd. 25 j. A. J. Ducardus jm. 21 j. en C. M. A. Dubbeld jd. 20 j. J. J. Braumberger jm. 30 j. en J. Cahn jd./ 27 j. J. L. de Jong wedr. 30 j. en P. van Meurs jd. 24 j. J. van Zanten Jm. 28 j. en J. W. E. Thomassen jd. 22 j. H. d eWerlcer jm. 27 j. en M. S. de Graaff jd. 20 .j M. van Alen jm. 27 j. en L. W. Röschinger jd. 22 j. M. Baan Jm. 23 j. en A. N. Bijl jd. 23 j. H. W. F. Banis jm. 24 j. en C. de Bruin jd. 20 J. J. A. van den Bosch jm. 25 j. en C. de Witte jd. 24 j. D. Bosman jm. 22 j. en H. Kop Jd. 19 j. 1/ van Dam jm. 25 j. en C. Kok Jd. 21 j. D. P. van Dop jm. 26 j. en H. W. van der Klooster jd. 25 J. L. Dijksman gesch. m. 27 j. en C. Pijl Jd. 18 j. M. L. van der Eist jm. 25 j. en J. W. Schumacher jd- 25 j. C. Freling jm. 24 j. en P. Oosterling jd. 22 j. L. van Galen jm. 28 j. en E. Hoogendoorn jd. 28 j. G- F. Gravekamp jm. 29 j. Schmitt jd. 21 j. A. W. F. Grootenboer jm. 27 j. en R. A. Kern jd. 27 j. W. F. Gijzen jm. 2a j. en E. J. de Haan jd. 23 j. C. W. R- »lU, l1"- 33 j. en C. Th. J. de Rek gesch. vr. 3° 3- R. Hijmans jm. 24 j. en L». van der _Welj. N. J. Kramer jm. 24 j. en M. KpGcHbul» J.d; 23 j. J. A. Kuilman jm. 22 j. ®n 'M *Telder ling id. 22 j. - P. Ma.'ms jm. 37 j. en M Teider jd. 21 j. - D. J. Meflema jm. 21 j. en R. Holtrop jd. 18 j. J. van Nugteren jm- 3-en J™yger* Is ok n PHn.% 1m- 20 j. en ts. van der 36 1'. ~r„C' P'JPe J j Handewijk jm. 33 j. J" &t. 19 j. - J- f J-Jnj Schoon jm. 35 j en J. M. Roovdra jd. 2» J. Verhave im 00 t en E. Vermeij jd. 30 J. M. Verhage jm. 22 j. en W. G. Rademaker jd. 20 j. - C. Vonk jm. 28 j. en M. Nagtegaal }d. 21 J. P. P. Vos jm. 24 1 en A. W. Posthumus jd. 22 j. J, de Vrh 29 j en M. Verkerk jd. 29 j. - D. F. van de Winckel jm. 24 j. en A. Roedoe gesch. vr. 32 j. J. J. Antis Jm. 26 j. en M. B. Verrijzer jd. 22 J F. W. A. van den Hoogen jm. 30 j. en J. B van Geluk jd. 23 j. J. H. Keller Jm. 26 j. en W. Koedam jd. 21 j. J. C. Luchtenburg 1m 24 j. en J. Heijkoop jd. 22 j. W. F. Snijders jm. 28 j. en J. van Houdt Jd. 21 j. P. H Tlpker jm. 3Q J. en A. M. Weber jd. 30 j. J.de Vries jm. 27 j. en H. Meyer jd. 25 j. OVERLEDENC. P. W. Weinbeck wedr. v I. M. E. v. Maanen 65 j. L. Westerlaken ongeh. vr. 17 j. H. C. Jerphanion vr. van J. Houkes 54 j. A. M. v, Wieringen wede v. P. H. de Jong 77 3- W. Lahejj vr. van H. J. C. Schreuder 41 J. Voorts als levenloos aangegeven; C. Duchain geb. Hut d. Samsonbij het R.K. R.T.E. Naar wy met voldoening vernemen, heeft het bekende Rotterdamsche tooneel-ensemble be sloten aan de viering van Vondels nage dachtenis in dit herdenkingsjaar zyn steentje bij te dragen. Het plan daartoe stond eigen- lyk reeds lang vast; doch door omstandigheden heeft het eerst nu een definitieven vorm aan genomen. Aanvankelijk toch lag het in de bedoeling, de „Noah*' tot opvoering te brengen, doch toen de Nijmeegsche studenten met dit dra ma naar de Maasstad kwamen moest van genoemd voornemen worden afgezien. Daar na werd een vertolking van de „Peter en Pauwels" overwogen; zy stuitte echter af op bezwaren van spel-technischen aard. Totdat nu zoopas de keuze werd vast gelegd op „Samson of Heilige Wraak", op te voeren in den Grooten Schouwburg op 16 November a.s., den vooravond der 350e ver jaring van Vondels geboortedag, 17 Novem ber 1587. Een kloek besluit, dat de Rotterdamsche amateursclub eert. Want zelfs al zou men den uitslag niet redenen en het doel alleen tellen, dan nog kan een poging als deze niet dan bevorderlyk zyn voor de verheffing en veredeling van artistieke smaak en gevoel bij de leden zelf en zullen zij van hun naar stig streven, om de gebeeldhouwde taal van den Nederlandschen „dichteren-vorst" nader tot zich zelf en daardoor ook tot anderen te brengen, enkel winst boeken, ware het ook louter geestelyke. Wy willen hiermee allerminst zeggen, dat zulk streven in feite tot mislukking zal zijn gedoemd. Er zijn nu eenmaal „Miesmacher" ook onder ons, die van een Vondel-opvoe ring a priori geenerlei heil verwachten, zeker niet wanneer zy door „dilettanten" wordt aangevat. Er waren ook tooneel- critici, die van de jongste Nymeegsche hulde aan vader Vondel alleen maar kwaad vermochten te spreken; ofschoon o.i. stricte objectivteit naast feilen ook allerhande goede kwaliteiten had behooren te ontdek ken in het product der samenwerking van velen, onder wie toch lang niet allen met Vondel en de tooneelspeelkunst gansche- lyk onbekend waren. Want de praktyk toonde hier weer eens aan, dat de „on speelbaarheid" van Neerlands eersten dra maturg een fabel is en dat alleen op tekort komingen van bykomstigen aard de critiek redelykerwyze vat kon krijgen. Ook ten aanzien van Vondels „Samson" (het drama is buiten den kring van Haar lems klein seminarie by ons weten nog nim mer ten tooneele gebracht) gaat de ge drukte mare, die het „weinig speelbaar" noemt. „Zeker is het, vergelijkenderwijs ge sproken, veel minder onmiddellyk opvoer- baar dan de Jeftha". Het is te hopen, dat de leden van R.K. R. T. E. zich door dit weinig bemoedigend oordeel niet van hun stuk laten brengen.. Eigenlyk weten wy reeds, hun mentaliteit kennende en de geestdrift waarmee ze de moeizame maar grootsche taak op zich heb ben genomen, dat by hen deze woorden geen angstpsychose vermogen te wekken voor den verbasterden tooneelsmaak van het moderne „groote" publiek. Ze hebben er, naast hun enthousiasme, meer dan één goede reden voor, om zich onder de algemeene leiding van Anton Sweers met hun vier afdeelingen te gelijk aan den arbeid te zetten voor Het schoone idéaal, dat hun de ondernemende "regisseur voor oogen tooverde toen bij ter inleiding op allen een beroep deed. Want dit is het eigenaardige van deze Vondel-opvoering in wording, dat geen wer kend lid van het ensemble achterwege mag blyven doch er voor ieder emplooi zal zyn. Wat zeggen wil, dat behalve de eigenlyke tooneelafdeeling ook het strijkorkest, als mede de zangafdeeling en last not least ook het choreographisch element aan deze „Samson" tot den laatsten man en de laat ste vrouw te pas komen. Wat muziek en zang betreft, werd ook voor dit Vondel drama niet vergeefs aangeklopt by Marius Monnikendam, wiens fijn-illustreerende in strumentatie en als een gouden klankbord werkende vocalisatie bij de „Noah" zeer aanzienlijk tot het welslagen bijdroegen. Een andere factor, die tot optimisme kan verleiden, vormt de wetenschap, dat regisseur Sweers, die al op zoo menig ge lukkig resultaat mag bogen, dit Vondel drama niet denkt te laten declameeren, doch inderdaad Vondel schreef het als een spel te gaan spelen. De gedrama tiseerde inhoud van het stuk is begrensd tusschen weinige uren van den laatsten levensdag der even zwakke als heroïsche Bijbelsche figuur, wier ondergang en zege praal we mede beleven op het Filistynsche feest van god Dagon; doch dit neemt niet weg, dat de lotgevallen van dezen rechter over Israël van het begin tot het einde in den tekst de revue passeeren. De regie stelt zich voor den rijkdom van gedachten, dien de dialoog biedt, om te zet ten in harmonisch kleurenspel en schilde rend gebaar, in welluidendheid en vorm- schoone plastiek, vóór alles intusschen door een levendig en expressief tooneelbeeld Vondel te „spelen". Een gunstig gesternte leidt haar in deze tragedie door de omstan digheid dat de rei zich hier niet. zooals elders, ertoe bepaalt, als meditatief sluitstuk voor elk der 5 bedrijven te dienen, maar byna doorloopend actief aan de handeling deel neemt. Waar schuilt tusschen Vondels lapi- dairen dialoog ooit prachtigei kans om er werkelijk tooneel van te maken Wij scharen ons derhalve aan de zijde der optimisten, die gelooven dat door eendrach tige samenwerking 01">der bezielende leiding hier iets schoons zal bereikt worden, dat de maandenlange ingespannen voorberei ding, welke het breed-opgezette plan onge- twyfeld vorderen zal, overvloedig moge be- loonen. L. H. De in de Nieuwe Rotterdamsche Schaakver- eemging gespeelde tweede ronde van den drie- rondenwedstrijd met voorgift bracht de volgen de uitslagen waarby nog eenige nog niet gepu bliceerde der 1ste ronde zijn gevoegd: Broer 1—0 Teunissen; De Wijs 1—0 Van Wel- zenes; De Vries 1—0 De Haas; De Vries 0—1 Sehoonenberg; De Haas 01 Snatager-Veen- stra 1—0 dr. Bergsma; Boonstra 0—1 Treurniet; Dijksterhuls 01 Mol; Groosjohan 0*1 Coltof; Aug. Schroder 01 Van der Blieck; Muysson 10 Mannee Sr.; Spitze V* Mannee Jr.; Jo- liansen 10 Nederlof; Samelius 10 Wols' Rieff 0*—1 De Jeu; Van Hoff 0—1 p. Meyer; Van der Linden 0—1 Göbbels; Bekker 0—1 Van den Tol; Van 't Oever 0—1 H. Schröder: Van Schie 0—1 Lagerwaard; M. de Wit 1—0 Aarens; Confurius 1—0 mevr. Roodzant; Van Daelen 01 Wap; Wap VzConfurius. Niet opgekomen. DE KAASMARKT Op de gisteren, gehouden kaasmarkt, de eerste na vele jaren, werden aangevoerd 10 partyen. Rijksmerk 1920.50. Er was voor deze eerste markt veel belangstelling, ook van de zijde van het gemeentebestuur, dat aan den kooper en verkooper van de eerste verhandelde partij een kistje sigaren aanbood. ONDERWIJZERS-EXAMENS Uitslag van de eerste groep Onderwyzers- examen van de Rijkskweekschool alhier. Ge slaagd de dames P. c. L. Aberson te Gouda; W. C. Bosch te Schoonhoven; H. A Gietema te Willige-Langerak; h. E. Goedegebuur te Benschop en J. Hoogenboezem te Lekker- kerk. BOTERMARKT Goeboter 70 ot., weiboter 65 ct. per pond Handel vlug. EIER VEILINGEN Waaggebouw. Pryzen per 100 stuks 2 60 3, aanvoer 4500 stuks. Lopikerstraat. Prijzen per 100 stuks f 2 70 tot 3.50. 474e STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Zestiende Lijst. Trekking van 10 Juni. 1000 met premie van öO.OOO No. 15255. 1000 No. 15160. 400 No. 3446, 5578, 10070, 19033. 200 No. 4003, 13173, 14420, 18001. 100 No. 5348, 9984, 10002, 10907, 13108, 19398, 19824, 20369. 201 202 323 .343 386 464 512 601 771 790 911 1023 1040 1050 1107 1325 1373 1440 1492 1515 1698 1815 1843 1976 1983 2078 2197 2354 2369 2521 2637 2632 2,749 2753 2906 2908 2925 2988 2998 3238 3358 3490 3508 3593 3952 4000 4052 4058 4062 4080 4093 4102 4190 4216 4234 4680 4294 4535 4548 4662 4675 4698 4767 4786 4799 4888 4890 4965 5097 8013 10581 12923 15348 5231 8135 10646 13020 15391 5350 8189 10760 13126 15443 5359 8255 10797 13175 15597 5460 8319 10839 13192 15845 5468 8341 10933 13217 15878 §777 10950 13225 15894 o672 8812 10981 13377 16050 5819 8879 11010 13378 16216 5855 9122 11037 134U 16256 5959 9166 11052 13554 16307 6011 9258 11129 13576 16348 6057 9330 "11264 13630 18362 6078 9411 11281 13650 16552 6209 9419 11344 13710 16628 6211 9476 11503 13729 16655 633® 0524 11545 13801 16695 6504 9725 11581 13S98 16721 6606 9737 11640 14165 16772 6719 9811 1C673 14233 16791 6S50 9815 11711 14237 16968 6964 9867 11908 14265 16077 6971 9877 11916 14282 17221 7154 100.56 11931 14304 17291 7342 10117 11936 14346 17484 7612 10130 11953 14519 17671 7613 10156 11959 14564 17703 7747 10317 11963 14644 17902 7797 10452 11974 14852 17916 7806 10475 12053 14947 17924 7809 10477 12668 14088 18160 7858 10531 12694 132.52 18211 t888 19532 12764 15306 18225 7917 10551 12792 15341 NIETEN. 18255 18260 18242 18576 18639 18829 18834 18862 18900 18967 19110 19122 19302 19424 19447 19484 19584 19724 19790 19832 2016i2 20311 20351 20416 20014 20729 20780 20784 20792 20922 209.57 20973 20991 WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Londen 8.97%, Berlyn 72,80, Parys 8.09% België 30,68, Zwitserland 41,55%, Amerika 1.81%, Denemarken 40.08, Zweden 46,29, Noorwegen 45,11, 45 2579 5137 7741 10423 12726 14938 18142 58 2585 5153 7750 10437 12737 15001 18231 59 2600 5160 7755 10445 12783 15045 18232 102 2617 5187 7780 10517 12813 15088 18329 135 2625 5199 7781 10625 12859 15129 18385 120 2650 5216 7795 10645 12876 15181 18404 143 2651 5279 7801 10665 12878 15185 18429 156 2666 5317 7820 10694 12919 15240 18442 207 2706 5376 7000 10748 12958 15319 18469 235 2707 5403 7901 10761 12962 15326 1860.1 2712 5407 7933 10785 12079 15339 18524 316 2770 5424 7955 10831 13008 15340 18595 355 2803.5478 7958 10853 13014 15346 18609 400 2804 5504 7962 10860 13159 15397 18fr36 430 2811 5528 7964 10885 13181 15483 18676 437 2812 5534 8017 10965 13280 15504 18680 450 2858 5624 8055 10980 13289 15509 18757 462 2958 5626 8150 10986 13297 15551 18808 530 3006 5645 8192 11012 13300 15632 18821 659 3023 5689 8205 11014 13313 15640 18835 735 3031 5694 8237 11035 13317 15658 18845 742 3033 5707 8336 11100 13321 15665 18913 761 3034 5786 8354 11103 13326 15682 18916 763 3040 5832 8364 11119 13350 15685 18932 773 3049 5847 8460 11125 13355 15720 18973 780 3082 5892 8502 11143 13385 15727 19042 793 3107 5971 8519 11151 13435 15762 19057 799 3112 6023 8546 11154 13480 15809 19129 802 3126 6029 8552 11163 13509 15850 19147 828 3?!$ 13551 15856 191,56 8;\9 8228 WW l?87 11172 13578 16000 19187 849 *>o74 ui 15 ödOo 11193 13604 1 fiooi ïcwin 852 3403 6125 8629 11235 13618 16022 892 3525 6166 8654 11251 13637 16055 ïoïS 922 3530 6221 8701 11332 13649 16178 19358 966 3581 6227 8831 11350 13668 16200 19364) 981 3646 6347 8862 11355 13676 16202 19391 992 3679 6388 8873 11358 13680 16351 19420 1001 3690 6413 8887 11384 13609 16405 19448 1062 3745 6421 8904 11422 13736 16415 19464! 1089 3809 6422 8914 11473 13753 16428 19465 1090 3815 0457 8977 11548 13832 16535 19473 1102 3817 6490 8980 11549 13833 16632 19514' 1106 3887 6557 8983 11575 13844 16846 19698 1258 3869 6570 8989 11585 13862 16703 19726 1269 3886 6638 9050 11598 13893 16717 19741' «mt 21*3 11602 13901 16786 19780 1393 3963 6687 9234 11612 13904 16804 19846 1317 3968 b700 9268 116.59 13942 16805 19867 3989 6715 9282 11706 13948 16855 19884' 1486 4025 6725 9,331 11712 13971 16862 19904' lo31 4081 6809 9375 11720 13972 16892 2Q0381 lr>65 4113 6822 9382 11740 13985 16957 20063 1614 4127 6830 9436 11743 14002 16990 20158 1639 4129 6843 9485 11819 14028 17004 20204 1658 4164 6885 9488 11827 14030 17038 20233 1663 4209 0886 9493 11845 14090 17086 20263 1702 4215 6914 9510 11857 14097 17168 20300 1708 4822 6919 9512 11900 14129 17180 20312 1710 4387 6929 9663 11926 14195 17183 20338 1772 4433 6950 9629 11945 14220 17208 20418 1796 4437 6966 9638 11964 14247 17230 20433 1836 4503 6978 964.1 11985 14287 17203 20446 18-58 4550 6984 9664 11989 14320 17369 20403 1863 4590 7011 9782 1199 i 14331 17400 20504 1911 4024 7191 9798 11095 14366 17424 20511 19.36 4650 7201 9838 12054 14426 17465 20543 196S 4660 7205 9344 12072 14441 17403 20583 1986 4664 7223 9851 12092 14462 17528 <>0590 1993 4677 7235 9869 12093 14467 17530 20631 2021 4080 7275 9935 121% 14471 17554 20663 2073 4684 <2.6 9962 12138 14553 17668 20709 2120 47o9 7289 996o 12152 14608 17672 20725 2133 4765 7209 10007 12203 14637 17701 20767 2209 4338 7301 10012 12225 14641 17722 20777 2243 48-50 7327 1003S 12263 14653 17734 20786 2302 4857 7368 10069 12272 14661 17763 20701' 2353 4835 7374 10114 12328 14711 17834 20812 2350 4924 7470 10115 12396 14715 17857 20822 2381 4929 7-502 10174 1 2404 14721 1788S 20859 2402 4937 7509 10206 12o02 14.23 1.907 20883 2417 4983 7539 10251 12554 14.81 17968 20890 2441 4989 7540 10254 12561 14744 17964 S 2449 4996 7544 10282 12-569 14797 18060 $966 2472 6032 7566 10351 12670 14830 1806a $998 2480 5042 7598 10385 12694 14854 I8lm 2527 5081 7666 10417 12664 14913 18117 2o54 5122 7720 10422 12718 14929 18126 de vor'g<5 lijst stond: 13989 m. z. 13480; L06O m. 1. 17568; 18863 m. z 18873; 19071 0. o o o r Hy was de beste keeper die er was, voordat hy het paardrijden ging beoefenen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2