N5Ê m m m m I 1 i i motorsport. VOETBAL IN ITALIË. Zorg tijdig bruin te zijn f?a iouWb 'saA/vncliï DONDERDAG 10 JUNI 193T WAT DE RADIO MORGEN GEEFT. DE T.T.-RACES TE ASSEN, Femihougli naar Nederland. NIEUWE RECORDS- Over den kilometer en mijl met staanden start- yOETBALSPORT. De spelers voor de Centraal- Europeesche ploeg. SCHAAKSPEL. OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. Capablanca tegen Euwe of Aljechin Een F.I.D.E.-ranglijst met den Cubaan als eerstem INTERN. OLYMPISCH CONGRES- WIELERSPORT. NED. WEGKAMPIOENSCHAPPEN TE VALKENBURG. DE VIJFDES OLYMPISCHE WINTER SPELEN TE ZAPPORO. Belangrijke inschrijvingen. Beslissing van het I.O.C. NEDERLANDSCHE SPELERS NAAR BRUSSEL. RESHEVSKI TE A'DAM. Zeer sterk Amerikaansch team naar Stockholm. Onderhoud met den kampioen der Vereenigde Staten. DE RONDE YAN DUITSCHLAND. DORET EN MICHELETTI NAAR FRANKRIJK TERUG. ZWEMSPORT. ELF NIEUWE NEDERLANDSCHE RECORDS ERKEND. „Ik kon er niets aan doen agent, ik moest niezen De 4de étappe door Geyer gewonnen. WIELERBAAN TE HILVERSUM- LUCHTVAART. OM DEN GORDON BENNETT- BEKER. De volgorde van starten. De prestaties van Jopie Waalberg. WATERSPORT. ARIE VAN DEN MOLEN. DE MAAS—H. P C 2-3- ATHLETIEKSPORT. ATHLETIEKWEDSTRIJD EUROPA- VER. STATEN. PUBLIEKE VERKOOPINGEN. e= mm HILVERSUM I. (1875 M„ 160 K.H.): Alge meen programma, dat wordt verzorgd door den K. R. O.: 8.00 tot 9.15 en 10.00 Gromofoonmuziek, 11.30 Bijbelsche causerie, 12.00 Berichten, 12.15 K.R.O.-Melodisten, solist en gramo- foonmuziek, 2.00 Gramofoonmuziek, 2.20 K.R.O.-orkest en gramofoonmuziek, 4.00 Gramofoonmuziek en piano-voordracht, 5.15 Orgelspel en gramofoonmuziek (Om 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur)7.00 Berichten, 7.15 Luchtvaartkroniek, 7.35 Musica Catholica, 8.00 Berichten A.N.P., Mededee- lingen, 8.15 Operette-concert m.m.v. solis ten, K.R.O.-koor en K.R.O.-orkest, 10.00 Gramofoonmuziek, 10.30 Berichten A.N.P-, 10.40 Paul Godwin's orkest, 11.30 tot 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. (301,5 M„ 995 K.H.)Het programma wordt verzorgd van 8.00 tot 12.00 door de V.A.R.A.; van 12.00 tot 4.00 door de A.V.R.O.; van 4.00 tot 7.30 door de V.A.R.A.; van 7.30 tot 9.00 door den V.P.R O. en van 9.00 tot 12.00 door de V.A.R-A.: 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofoon- pl-, 2.00 Declamatie, 2.30 Orgelspel en zang, 3,i5 tot 4.00 A.V.R.O.-dansorkest, 10.30 Nieuwsberichten A.N.P. DROITWICH. (1500 M., 200 K.H.): 11-05 Causerie over baby-verzorging, 11.40—11-50 Piano-soli, l2-10 Orgelconcert, 12-50 B.B.C.-Dansorkest. 1.30 Sportreportage. i.50 tot 2.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.40 Reportage. 5.15 Sportreportage. 5.35 Fred Hartley's sextet. 6.20 Berichten. 6.45 New Eng lish strijkkwartet en solisten. 1-20 Voor tuinliefhebbers. 7.40 B.B.C -orkest en so liste. 8.20 Revue-programma. 9-20 Be richten. 9-40 The Responsibilities of Em pire, causerie. 9.55 B.B.C.-dansorkest. 10.20 „English ensemble" en soliste. 11,20 Jack Harris en zijn band. 11.50 tot 12.20 Dansmuziek, (gr.pl.) PARIJS (Radia Paris 1648 M. 182 K.H.) 7.10 en 8.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Goldy-orkest en zang. 4.20 Reitlinger- kwartet. 5.50 Pianovoordracht. 6.05 Zang. 6.50 Pianovoordracht. 7.05 Ver volg zang. 8.05 Zang. 8.35 Pianovoor dracht. 8.50 Piano, zang en viool. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 tot 1.05 Orkest concert. KEULEN (456 M. 658 K.H.) 6.50 Militair concert. 7.30 Gramofoonmuziek, 8.50 Omroepschrammelensemble en een saxo foonkwintet. 9.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Westduitsch Kamerorkest. 2.35 So listenconcert. 4.20 Orkestconcert. 5.35 Gramofoonmuziek. 6.35 0n}^°®P^Jeln" orkest. 9.20 Solistenconcert. 10.50 Cem balo en altfluit. 11.30 tot 12.20 A. Lut- ter's dansorkest en pianotrio. BRUSSEL (322 M. 932 K.H.) 12.20 Gra mofoonmuziek. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonorkest. 1.50 tot 2.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 Ghigo-orkest. 6.20 Salon orkest en zang. 7.20 tot 7.50 Gramofoon muziek. 8.20 „Clivia", operette. 10.30 tot 11-20 Gramofoonmuziek.. (484 M. 620 K.H.) 12.20 Gramofoonmuziek 12.40 Zang. 12.50 Salonorkest. 1.05 Gramofoonmuziek. 1.30 Kleinorkest. 1.40 Zang. 1.50 tot 2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 tot 6.20 Omroeporkest. 6.35 Gra mofoonmuziek. 6.50 tot 7.20 Brahms- concert, 7.35 tot 7.50 Zang. 8.20 Pro gramma voor oud-strijders m.m.v. solisten en het omroeporkest. 10.30 tot 11.20 Gra mofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M. 191 K.H.) 8.40 Radiotooneel met muziek. 10.20 Berichten. 10.50 tot 12.20 Ad. Lut- ter's dansorkest en piano-trio (Om 11.05 weerbericht.) ROTTERDAM. (Gem. radiodistr.) Pro gramma 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: 8.00 tot 10.50 Keulen. 11.05 Keulen. 11.20 Droitwich. 12.05 Parijs R. 1.20 Vlaamsch Brussel (322 M.) 2.20 Keulen. 3.20 Div. of gram.muziek. 3 35 Deutschlandsender. 4.20 Keulen. 5.20 Vlaamsch Brussel (322 M.) 6.20 London Regional, orkest en sopraan. 7 20 Div. of gram.muziek. 8.15 London Regio nal, le acte „Der fliegende Hollander Wagner. 9.20 Droitwich. 9.40 Fransen Brussel (484 M.) 10.20 Vlaamsch Brussel berichten. 10.30 Fransch Brussel (484 M.) 10.40 Weenen, orkest. Programma 4: 8.00 Vlaamsch Brussel. 9.20 Pauze of gram.muziek. 10.35 London Regional, morgenwijding. 11.05 id. orgel spel. 11.50 id. orkest. 12.50 Droitwich. ca. 2.25 London Regional, sextet. 2.50 id. orkest. 5.20 Droitwich. 9.20 Div. of gram.muziek. ca. 9.55 Droitwich. De bekende Engelsche wereldrecordhouder Eric Fernihough zal naar Assen komen op 26 Juni om in de pauze tusschen e ochtend- en middagraces een demonstratie te geven met zijn 1000 c.c.-Brough Superior J. A. P., den motor, waarmede hij op 19 April te Gyor in Hongarije het wereldsnelheidsrecord op zijn naam bracht door den vliegenden kilometer te rijden met een gemiddelde van 273.244 k.m. per uur. In het half uur, dat voor hem is gereserveerd, zal hij enkele malen het ruim 16,5 k.m. lange circuit rijden, waarbij men er zeker van kan zijn, dat hij op de rechte einden een snelheid zal halen van 260 k.m. per uur. Men seint ons uit Rio de Janeiro.: De Duitsche coureur, Hans Stuck, die deelge nomen heeft aan de races om den grooten prijs van Brazilië, heeft met zijn racewagen een ge slaagde poging gedaan het record over den kilo meter met staanden start en over de mijl te verbeteren. Hij legde den kilometer met staanden start af met een gemiddelde van 21,055 seconden voor de race heen en terug, d.w.z. met een gemid delde uursnelheid van 170,978 K.M. voor den mijl met staanden sart werd officieel een tijd van 28,79 seconden opgegeven, d.w.z. met een gemiddelde uursnelheid van 201,132 K.M. Stuck deed deze succesvolle pogingen met een Auto Union. 'MUM •ns De Koninklijke Familie bracht gistermiddag een bezoek aan de openluchtschool in het Oosterpark te AmsterdamTijde de rondwandeling door de openluchtschool, waar de hooge bezoekers werden rondgeleid door ivethouder Boekman en het hoofd der school. Onze A-correspondent schrijft ons uit Rome: De aanwijzing van zes Itaiiaansche spelers voor het Centraal-Europeesche elftal, dat op 20 Juni in het Amsterdamsche Stadion zal op treden, heeft in de pers hier enthousiaste com mentaren uitgelokt, hoewel het natuurlijk lang niet zeker en zelfs onwaarschijnlijk is, dat alle zes deze Italianen inderdaad in het elftal opge nomen zullen worden. Men beschouwt hier deze keuze als een verdiende bekroning van het in ternationale program, dat de „azzurri" het af- geloopen seizoen zonder één nederlaag afwerk ten; ze slaagden er zelfs voor de eerste maal in te Praag van Tsjecho-Slowakije te winnen. Zoo goed als zeker mag men in Amsterdam het optreden tegemoet zien van Piola en Meaz, za, in wie men meteen twee der fairste spe lers te bewonderen zal krijgen die Italië ter be schikking heeft. Het fenomeen Piola. Piola van Lazio is zonder overdrijving gezegd, een fenomeen. Deze lange middenvoor had ieder seizoen de meeste doelpunten op zijn naam staan en hij zou ook dit jaar gemakkelijk aan het hoofd van de schuttersranglijst hebben kunnen staan, als hij de laatste twee maanden geen aanval van luiheid gehad had die de goed- moedigen onder de supporters aan ovèrtaining,, maar de insiders aan overwaardeering van zich- zelffwijten. Naarmate het seizoen ten einde liep,, kreeg Piola van de voornaamste clubs schitte rende aanbiedingen, maar zijn club, die de be slissing te nemen heeft, wees alles af: Piola is ons en blijft ons! Tóen heeft de „lange" langs boven aangeduiden weg geprobeerd van zijn club los te komen, of beter gezegd, de 30.000 lire in de wacht te sleepen, die een eventueele verkoop van zijn personaadje, hem zelf als pre mie in den schoot zou vallen. Hij ging twee maanden lang opmerkelijk slecht spelen en er kon geen doelkans voor zijn voeten komen, of hij mikte juist naast of over. Het arme Lazio verspeelde daarmee zijn kampioenschap, maar hield voet bij stuk. Toen hij dat in de gaten kreeg scoorde de recalcitrant weer zijn gebrui kelijke drie doelpunten per wedstrijd en men kan er zeker van zijn, dat hij in Amsterdam, met Meazza naast zich, den West-Europeeschen doelman i.e. Jacob minstens éénmaal zal laten visschen. Hij is een specialiteit in „omhalen" en andere verrassingen en heeft een bal-acroba- tiek, die aan heele achterhoeden grijze haren bezorgd heeft. De dure Meazza. Zijn nevenbuur Meazza was, en is misschien nog de duurst betaalde speler van Italië. Een jaar geleden incaseerde hij van Ambrosiana een ministerieel salaris van 8.000 lire per maand, Plus premies van gewonnen wedstrijden en doel punten. Rekent men daartoe nog de premies voor zjjn internationale wedstrijden, dan kan men Meazza een jaar terug schatten op een dikke duizend klinkende Hollandsche guldens per maand. Om aan dergelijke mistoestanden een eind te maken (een flinke ambtenaar verdient hier 100 gulden per maand!) heeft de Voetbalbond verleden jaar een algemeene salarisverlaging gedecreteerd van, als we ons niet vergissen, 40 percent, met een maximum van 3.000 lire per maand. In theorie is dat bevel natuurlijk' stipt uitgevoerd maar er zijn zóóveel nevenloketten, waaraan een voetballer zijn salaris op kan strij ken, dat vriend Meazza, naar wij vermoeden, niet heel veel van den massa-salarisafsiag ge leden zal hebben, temeer waar het bij zijn club niet aan milh°eneri ontbreekt. Het Amsterdamsche Stadionpubliek diene dezen knaap met eerbied te ontvangen: het zal getuige zijn, op 20 Juni, van het optreden van den best betaalden voetballer van Europa, een bankier in voetbalshirt, om zoo te zeggen, die boven dien een voetbal-artiest is. Zijn specialiteit is rijn kopwerk en zijn spelverdeelen. Vóór Piola aan den horizon verscheen was hij Italië's mid- voor, op 't oogenblik speelt hij rechtsbinnen. De terrier Serantoni. I"„ de pentraal-Europeesche middenlinie zal Italië vertegenwoordigd zijn door Serantoni en A^rf?prflntrt' Jechts-half en spil. Met Serantoni is jlet een raar geval. In club verband (vroeger Juventus, nu Roma) speelde hjj altijd rechtsbinnen, maar elftalcommissaris Pozzo heeft een keer .zijn bril -goed opgezet en ontdekte in dezfn micideimatigen voorhoede man een uitmuntend halfspeler^ een soort ter rier, die tusschen haakjes ook een paar onaan gename kwaliteiten van het terrier-ras heeft, zooals blaffen, vastgrijpen, enz. Een eigen clubgenoot kreeg het onlangs zoowaar met hem te kwaad wegens zijn luid geblaf. Andreoli is spil en daarmee is alles gezegd. Wegens gebrek aan andere spillen van beteeke- nis in C.-Europa doet men het met hém. De oude Monti was stukken beter maar ook stuk- ken ruwer. Olivieri is gekozen als reserve van Planicka (Tsj.-Slow.) ofschoon hij weinig voor den Boe- mia-keeper onderdoet. Het was w.®ei: Pozzo, die dezen doelman verleden jaar uit de over gangsklasse opvischte en hem me:\ stijgend succes in en buiten Italië vertoonde: een lui paard met een leeuwenhart. Op 't oog:.ibiiK staat hij nog officieel bij de Lucchese ingeschre ven maar het contract waarbij hij voor 200.0UU lire naar Roma overgaat, is op de onderteeke- ning na klaar. De Italianen noemen hem den besten doelman van Europa beter zelfs dan Combi en Zamora en hun hoop is een beetje gevestigd op het ongeval, dat Planicka bij het Parijsche tentoonstellingstoernooi is overkomen. Mocht dat van ernstigen aard zijn, dan zou Olivieri in Amsterdam voor het puikje der voetbalautoriteiten kans krijgen zijn vermeend primaatschap te toonen. Reeds geruimen tijd houdt men zich in de internationale schaakwereld bezig met het vraagstuk, welke meester het eerst in aan merking komt om den winnaar van de in dit najaar te houden revanchematch tusschen Euwe en Aljechin, voor een kamp om den we reldtitel uit te dagen. Was het organiseeren van een titelmatch tot nu toe een particuliere aan gelegenheid, na de revanchematch tusschen Euwe en Aljechin zal de internationale schaak bond (E'. I. D. E.) in de organisatie van derge lijke ontmoetingen een belangrijk aandeel ver krijgen. Nu is eenigen tijd geleden een commissie door de F. I. D. E. ingesteld, die een ranglijst zou opmaken van de spelers, die voor een titel match tegen Euwe of Aljechin in aanmerking zouden komen. Deze commissie bestaat uit D. Przepiorka (Polen), J. Lauma (Tsjecho Slowa kije), H. Helms Vereenigde Staten), A. Al jechin (Frankrijk) en mr. A. Rueb (Nederland), d.en. president van de F. I. D. E., die tevens het voorzitterschap van de commissie waarneemt. Het aanstaand congres van den internationa len schaakbond'zal op 10 Augustus te Stock holm worden gehouden, dus tijdens het lan- dentornooi om den Hamiltonbeker, waarvan de data bepaald zijn op 30 Juli tot en met 15 Augustus. De commissie zal op dit congres een advies uitbrengen, waarbij dient te worden aangeteekend, dat het congres zelf in deze aan gelegenheid uiteindelijk zal feebben te beslis sen. Ieder lid van de commissie heeft een lijst samengesteld met een vijftal candidaten. Zoo heeft Aljechin eveneens een dergelijke rang lijst opgesteld, waarop Capablanca als nummer 1 voorkomt. Vervolgens worden in deze volg orde genoemd Botwinik, Fine, Flohr en Res- hevski. Wij vernamen, dat de door de vijf com missieleden individueel samengestelde lijsten nogal verschilden, iets wat eigenlijk vanzelf sprekend mag worden geacht. Naar wij echter van welingelichte rijde ver namen hebben alle commissieleden Capablan ca als nummer 1 op de lijst geplaatst, dit in verband met zijn resultaten in 1936 behaald op de groote tornooien te Moskou en Notting ham. Wordt Capablanca inderdaad door het Stock-' holmsche congres als uitdager aangewezen, dan wil dat nog niet zeggen, dat een match tusschen hem en den winnaar der ontmoeting Euwe-Al- jechin definitief tot stand zal komen. Verschil lende voorwaarden, ook van financieelen aard, zijn hieraan namelijk verbonden. Mocht Euwe er in slagen zijn titel van we reldkampioen in zijn match tegen Aljechin te behouden, dan mag men wel aannemen, dat de eerstvolgende ontmoeting om het wereldkam pioenschap niet eerder dan in 1939 zal plaats vinden. Want een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA- zonnebruincrême, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 cent. Reel. 3019 DGVS 8 De kwestie van het amateurisme- In de zitting van gisteren van het internatio naal Olympisch Comité te Warschau werd uit sluitend de kwestie van het amateurisme be sproken. In het middenpunt der besprekingen stónd het probleem, in hoeverre zwem-, turn en skileeraren aan de Olympische Spelen moch ten deelnemen. Besloten werd een speciale commissie te be noemen, waarin zitting namen de leden van het uitvoerend comité, de heeren Edstroem (Zwe den), Brundage (V. S.), Bonacossa (Italië) en von Halt (Duitschland). De taak dezer speciale eómmissie is het amateuristisch standpunt in een rapport uiteen te zetten op een wijze, wel ke voor niet meer dan een uitleg vatbaar is. In dit verband zal de commissie bij het aanstaand F. I. S.-congres met de vertegenwoordigers Cer skileeraren voeling houden. De werkzaam heden der commissie dienen op het volgend Olympisch Congres, hetwelk in 1938 te Cairo wordt gehouden, zoover te zijn gevorderd, dat een uitvoerig rapport ter bespreking op dat tijdstip klaar moet zijn. In de zitting van gisteren Is overigens wel duidelijk aan het licht getreden, dat de leden van het I. O. C. onder alle omstandigheden aan de strenge opvatting van het Olympisch begrip van het amateurisme wenschen vast te houden. Het individueel wielerkampioenschap van Nederland op den weg zal Zaterdag 12 Juni wor den verreden op een traject in de omgeving van Valkenburg, dat 10,112 k.m. lang is en achttien maal zal moeten worden afgelegd, zoodat de totale afstand 182,016 k.m. bedraagt. Het kampioenschap is open voor licentiehou ders van de Nederlandsche Wielren Unie en wel voor professionals, onafhankelijken en amateurs, die in deze volgorde in èèn rit zullen starten. De eerstaankomende renner verwerft den titel van kampioen van Nederland op den weg, waarnaast de anderen strijden om den kampioenstitel hunner categorie. Gelijktijdig starten ook nog de veteranen, die vijf ronden (50,560 k.m.) moeten afleggen. De wedstrijd is ditmaal van bijzondere betee- kenis, omdat hij wordt verreden op het circuit, dat is uitgekozen voor de wereldkampioen schappen op den weg, welke volgend jaar onder auspiciën van de N. W. U. zullen worden geor ganiseerd, zoodat het nationale kampioenschap ten aanzien van de organisatie als een gene rale repetitie kan worden beschouwd. Het parcours is zeer zwaar, zoodat verwacht mag worden, dat velen de finish niet zullen halen, omdat zij niet in staat zullen blijken den Cauberg, welke in het circuit valt, achttien maal te beklimmen. Vooral geldt zulks voor de amateurs, van wie de meesten bovendien niet gewend zijn afstan den ver boven de 100 k.m. te rijden De Cauberg zal stellig een groote slachting onder de deelnemers houden, maar dat houdt tevens de zekerheid in, dat het kampioenschap tusschen de allerbesten zal worden beslist. De zware eischen, welke het parcours stelt, zijn oorzaak geweest, dat vele renners zich niet voor het kampioenschap hebben aangemeld, maar het aantal ingeschrevenen bedraagt toch altijd nog 163, verdeeld over de drie categorieën. De amateurs brengen 77 man aan den start. Daartoe zullen o.a. behooren Anneese, Althuy- zen, Ammerlaan, Banken, De Beer, Groot, Van Gent, Joolen, Opdenberg, Schulte, De Silva Snellen, Van Tinchelt en Vethaak. De categorie der onafhankelijken wordt ver tegenwoordigd door 48 man, waaronder we aantreffen: Berwers, Dominicus, Van Es, Fran ken, van Ginderen, Van Gageldonk, Van Heesch, M. Heeren, Kroese, De Korver, Te Loo, Lange- rak, Mothé, Peek, Rossou, Saarloos, Van der Stel, Seyen, L. Strobbe, Van Swelm, Tilburgs en W. Vroomen. De categorie der professionals telt 38 inge schrevenen, waartoe behooren: Van Amster dam, Braspenninx Jr., Van den Broek, Clignet, Gommers, Gyzen, Hellemons, Heslinga, Lam- brichts, Middelkamp, Bellenaars, Reuter, Van der Ruit, Roele, Van Nek, Savelsberg, Anton van Schendel, Van Schijndel, A. en K. Vaessen, Verveer, M. en C. Valentyn en Vluggen. Voor het veteranenkampioenschap hebben negen renners ingeschreven. De wedstrijd, welke om 2 uur zal aanvangen en wel niet vóór 7 uur zal zijn beëindigd, wordt voor de eerste maal verreden op een geheel afgesloten cicuit, zoodat het volgen per auto niet mogelijk zal zijn. De verzorging mag geschieden in iedere ronde, nadat vijf ronden zullen zijn afgelegd. In de gisteravond te Warschau gehouden bij eenkomst van het internationaal Olympisch co- ejgité- -werd uitsluitend behandeld de kwestie, waar in 1940 de vijfde Olympische winterspelen zullen worden gehouden. Na een uitvoerige uiteenzetting van den Ja- pnnschen gedelegeerde graaf Michimasa Soeshi- ma, waarbij op verschillende vragen inlichtin gen werden gegeven, besloot het I.O.C.-congres met algemeene stemmen de vijfde Olympische winterspelen in 1940 te Zapp'oro in Japan te houden. Voor het inernationale tornooi, dat de Racing Club de Bruxeiles einde dezer week te Brussel houdt, hebben mej. Terwindt en Teschmacher de uitnoodiging om deel te nemen aangenomen. Mej. Terwindt zal in het gemengd dubbelspel den Belg Moreau ,een goed dubbelspeler, als partner hebben, in het damesdubbelspel mej. de Borman. Verschillende Belgische speelsters en spelers nemen deel, uitgezonderd die voor den Davis- beker. Deze moeten tegen Duitschland uitko men. Uit Frankrijk komen Lesueur, Legeay, Ja- main, Bolelli en enkele dames. Op doorreis naar Kemeri, in Letland, waar de volgende week een internationaal schaak- tornooi begint, vertoefde de kampioen der Ver eenigde Staten, de 25-jarige grootmeester Res- hevski voor één dag te Amsterdam. Slechts éénmaal in Amsterdam en drie maal heb ik de Koningin gezien, vertelde hij ons verheugd, toen wij hem naar zijn indrukken van Amsterdam vroegen. En wat een fietsen. In Amerika rijden de kinderen er alleen op maar hier De zeereis met de „Aquitania" van New York naar Cherbourg was hem maar matig bevallen. Het was een boot, aldus merkte de meester op, die even oud is als ik. Voor de tweede maal in zijn leven is Res- hevski te Amsterdam. Van zijn eerste bezoek aan de hoofdstad kan hij zich weinig herinneren. Hij was toen 8 jaar en maakte een tournee door Nederland. Het wonderkind van 17 jaar ge leden gaf simultaan-seances en te Amsterdam was een jongeman, Euwe Aenaamd, een van zijn tegenstanders. De jongeman won van den jongen met welk succes Euwe toentertijd erg blij schijnt te zijn geweest.... Het gesprek kwam vanzelf op het aanstaand tornooi te Kemeri. Heden gaat hij met Landau per trein naar Berlijn en verder door naar Letland. Volgens den Amerikaanschen groot meester is het tornooi te Kemeri buitengewoc." rierk bezet. Er ontbreken eigenlijk alleen aan Hpro^' Capablanca en Botwinnik, maar alle an- meesters van naam zijn aanwezig. Flohr ™-rf .lnziens gehandicapt, omdat hij door vio»'Ramen dienst een jaar niet in tornooien heeft kunnen uitkomen. En Reshevski zelf heelt smcls Nottingham niet meer gespeeld. Behalve naar Aljechin en Fine ging zijn belangstelling voornamelijk uit naar Keres. De partijen van Keres te Margate en Ostende gespeeld, had Reshevski met groote aandacht gevolgd, vooral zijn stijl imponeert. Wij vroegen naar zijn verdere plannen. Van Kemeri gaat de reis naar Stockholm, waar eind Juli het landentornooi om den Hamilton beker aanvangt. De Vereenigde Staten hebben daar de eerste plaats te verdedigen, immers reeds driemaal, n.l. in 1931 te Praag, in 1933 te Folkestone en in 1935 te Warschau hebben de Vereenigde Staten den beker gewonnen. Men zegt, dat Amerika goede kans heeft om voor de vierde achtereenvolgende maal als eerste te ein digen. Voor den eersten keer, aldus voegde Reshevs ki er aan toe, doe ik thans in het Amerikaan- sche team mee. En vervolgens deelde Reshevski ons mede, dat hij, als Amerikaansch kampioen, aan bord 1 uit kwam. Het team zal verder bestaan uit Fine en Kashdan, terwijl aan bord 4 elkaar zullen afwisselen Marshall en Horowitch. Mijn meening is, dat dit het sterkste vijftal is, ooit door de Vereenigde Staten afgevaardigd. En als bewijs voor zijn bewering vertelde Reshevski, dat de nummers 4 en 5 van 't team iets minder sterk kunnen worden geacht dan de spelers aan bord 1, 2 en 3. Maar het verschil is vrij gering. En vooral het feit, dat het vierde bord zeer sterk bezet is, mag voor een dergelijk landentornooi van het allergrootste belang wor den geacht. De zwaarste concurrenten van. zijn land vond Reshevski Polen, Zweden en mis schien Hongarije, indien dit land althans deel neemt. EuweAljechin. Na Stockholm ga ik, aldus Reshevski over zijn plannen, misschien naar het Semmeringtornooi. Maar daarna kom ik in ieder geval weer naar Nederland, waar ik enkele simultaan-seances hoop té geven. En wellicht blijf ik zoolang in Nederland, .dat ik een gedeelte van de match EuweAljechin om het wereldkampioenschap kan bijwonen. En dan heb ik nog plannen voor Hastings en misschien Sovjet-Rusland. Wat denkt u van de kansen van de match tusschen Euwe en Aljechin, vroegen wij ten slotte. Hier was Reshevski niet zoo vlot met zijn antwoord klaar. Maar tenslotte sprak hij als zijn meening uit, dat Euwe de meeste kansen heeft, tnaar van een genie als Aljechin heeft men al les te verwachten. Euwe heeft alle capaciteiten van een wereldkampioen, hij is een hare serieuze werker en het merkwaardige is, dat door zijn bescheidenheid hij niet zoo sterk op den voor grond is gekomen. In een match als deze spelen verder verschillende factoren een rol, ook de physieke conditie van een speler is van groot belang. En.... Euwe heeft een goeden secon dant in mijn landgenoot Fine. KOBE, 9 Juni. (DOMEI). De Fransche vliegers Doret en Micheletti zijn vanmorgen scheep gegaan naar Saigon, waar zij voor de terugreis naar Frankrijk zullen opstijgen. De vierde étappe van de ronde van Duitsch land leidde gisteren van Erfurt naar Schwein- furt, een afstand van 183 K.M. Er heerschte een tropische hitte, waarvan de renners zeer veel last bleken te hebben. Na 25 K.M. werd de eerste uitlooppoging gedaan en er vormde zich een kopgroep van drie renners, bestaande uit Heide, Nitzsehke en Hodey, waar later nog bij kwamen Thierbach, Hoffmann, Geyer, Die- derichs, Schild, Bizzi en de Caluwe. De leider in het algemeen klassement, Weckerling, had op dat moment 7 minuten achterstand, doch wist na 126 K.M. weer bij het groote peleton te ko men. Op ruim 25 K.M. voor Schweinfurt ging Geyer er tusschen uit, de anderen volgden niet en met vele minuten voorsprong werd Geyer eerste in deze étappe. De Caluwe won de sprint bij de achtervol gers. Weckerling heeft nog steeds de leiding in het algemeen klassement. Heden is het een rustdag. De uitslag van de étappe Erfurt-Schweinfurt luidde: 1. Geyer 5 uur 19 min. 37 sec.; 2. de Caluwe 5 uur 26 min.; 3. Bautz, 4. Wendel, 5. Kijewski, 6. Funke, allen zelfden tijd; 7. Bizzy 5 uur 27 m. 23 sec. De stand in het algemeen klassement was: 1. Weckerling 32 uur 24 min. 2 sec.; 2. Die- derichs 32 uur 28 min. 28 sec.; 3. Roth 32 uur 32 min. 15 sec.; 4. Bautz 32 uur 35 min. 35 sec.; 5. Van Herzeie en Bizzi, beiden 32 uur 37 min. 16 sec. Op de wielerbaan te Hilversum werden gister avond wedstrijden verreden, welke de volgende resultaten opleverden: Sprintwedstrijd voor profs: Eerste rit: 1. Jac. van Egmond (laatste 200 meter 12 sec.); 2. Van der Broek. Tweede rit: 1. Kolvenbach 12,8 sec.; 2. Pel- lenaars. Finale: 1. van Egmond 12.8 sec.; 2. Kolven bach; 3. van der Broek; 4. Pellenaars; 5. Kre- mer; 6. Billiet. Nieuwelingenwedstrijd over 5 K.M. Eerste rit: 1. Bakker 7 min. S sec.; 2. Tim merman, 3. van Lijenhorst, 4. van Berkel, 5. de Weerd. Tweede rit: 1. Janssen 7 min. 26 sec.; 2. Pol, 3. v. d. Vaart, 4. Vliegen, 5. Romijn. Finale: 1. de Weerd. Voorgiftwedstrijd voor amateurs en onafhan kelijken: Eerste rit: 1. Gans, 2. Blouw, 3. Nachtegaal, 4. Govaerts. Tweede rit: 1. Bos, 2. Remkes, 3. Verboom, 4. Hoogendoorn. Eigen krachtwedstrijd voor profs en onaf hankelijken (twee klassementen). Eerste klassement: 1. Puetzfeld, 2. Bakker, 3. Dekuysscher, 4. Roodbergen. Na het eerste klassement begon het te rege nen, waarop de wedstrijd werd afgebroken. Op 20 Juni wordt in België de wedstrijd voor luchtballons om den Gordon Bennett- beker gehouden. Bij loting is de volgorde van starten, hetgeen bij Brussel geschiedt, als volgt vastgesteld: 1 Polonia II (A. Janusz-St. Brenk), 2 Bel- gie, legerballon (Thonnerd), 3 Zürich III, Zwitserland (dr. Tilgenkampf-F. Michel), 4 Frankrijk II (Drombex), 5 „Deutschland" (C. Goetze-W. Lohmann), 6 „L. P. P. P." Polen (Burzynski-Bonanski), 7 „Bruxeiles" (Ph. Quersin-Van Schelle), 8 „Maurice Mallet" (Frankrijk), 8 (Ch. Dolfuss-P. Jaquest), 9 „Sachsen" K. Schaffer-Frh. von Hammer- stein), 10 WWarschau II, Polen (F. Hyhek- F. Janik), 11 Belgica (E. Demuyter-P. Hof- mann), 12 Chemnitz, Duitschland, (R. Schüt- ze-Becker). De recordcommissie van den Koninklijken Nederlandschen Zwembond heeft de volgende prestaties als Nederlandsch record erkend: 200 meter rugslag 2 Februari Amsterdam: Nida Senff 2 min. 44,6 sec. 100 meter schoolslag 20 Maart den Haag: Jopie Waalberg 1 min. 23,8 sec. 200 meter schoolslag 21 Maart den Haag: Jopie Waalberg 3 min. 2,4 sec. 200 meter schoolslag 11 April Amsterdam: H. Smitshuyzen 2 min. 48,2 sec. 200 meter schoolslag 11 April Amsterdam: Jopie Waalberg 3 min. 0,4 sec. 400 meter schoolslag 9 Mei Rotterdam: H. Smitshuyzen 5 min. 58 sec. 200 meter rugslag 9 Mei Rotterdam: Nida Senff 2 min. 43,4 sec. 100 meter borstcrawl 9 Mei Rotterdam: J. C. Scheffer 1 min. 0,2 sec. 400 meter schoolslag 9 Mei Rotterdam; Jopie Waalberg 6 min. 24,4 sec. 10 X 100 meter estafette borstcrawl 11 Mei Amsterdam: het IJ 11 min. 6,4 sec. 200 meter schoolslag 11 Mei Amsterdam: Jopie Waalberg 3 min. 0,2 sec. De tijd van Jopie Waalberg op de 200 meter 3 min. 0,4 sec. is aan de L.E.N. doorgegeven met verzoek het als Europeesch record te erkennen. Voorts is aan F.I.N.A. gevraagd den tijd van 3 min. 0,2 sec. als wereldrecord te homologeeren. In verband met het feit, dat de Nederlandsche bepalingen inzake het erkennen van een record veel strenger zijn dan die van de F.I.N.A. is er geen twijfel aan mogelijk of de prestatie van de A.D.Z.-zwemster zal als wereldrecord kunnen worden ingeschreven. Het is anders wel opmerkelijk, dat van deze 11 nieuwe records er 7 zijn, die op den school slag zijn gemaakt, wel een bewijs, hoe ons land ook op dit gebied groote vorderingen heeft ge maakt, Men schrijft ons uit Warmond: Heden is het 50 jaar geleden dat Arie Cozijn en Maria van der Voort in het huwelijk traden. Het betreft hier een echtpaar, dat in water sport-kringen een groote bekendheid geniet. Welke zeiler kent Arle niet? Is bij de oude garde wel èèn watersporter te vinden die geen gebruik heeft gemaakt van zijn onmisbare diensten als kenner van onze mooie plassen? Kwamen de vele visschers bij Arie niet om raad en daad en kende Arie niet elk vischrijk plaatsje op zijn duimpje? Als jongen van 12 jaar kwam hij bij zijn vader aan den molen in den Zwanenburgerpol der en door ziekte van zijn vader werd hij reeds op dezen leeftijd geheel alleen belast met de bediening van den molen. Acht jaar later, op 20-jarigen leeftijd, werd hij aangesteld als molenaar van dëh Zwanenburger polder. In die dagen was van de bloeiende watersport in deze gemeente nog niets te bespeuren. Het was in 1892 dat de eerste boeier op de meren verscheen en meerde aan het erf bij Arie. Deze boeier ligt thans nog naast de woning van Arie. In 1887 trad Arie in het huwelijk met Maria van der Voort, die hem voortaan in zijn beroep krachtig ter zijde stond. Onder leiding van scheidsrechter J. de Vries is gisteravond te Rotterdam in het Kralingsche Zwembad bovengenoemde wedstrijd gespeeld. Na een aanvankelijk gelijk opgaand begin, kwa men de Haarlemmers wat meer in den aanval en Elderink gaf zijn club met een fraaien om haal de leiding (0—1). Dank zij het goede ver dedigen aan weerszijden werd in de eerste helft niet meer gescoord. In de tweede helft voerde dezelfde speler den voorsprong van H. P. C. op tot 02. Een doorbraak van P. van Senus bracht den stand op 12 en even later slaagde Lava- lette erin de partijen op gelijken voet te bren gen. In de resteerende minuten werd vinnig om de leiding gestreden en tenslotte slaagde we derom Elderink erin, na fraai werk van Braam, den eindstand op 23 voor H. P. C. te brengen. Z.R.O. competitie: Maas IIIV.Z.C. II 30. Dr. Ritter von Halt heeft te Warschau een bespreking gehad met den vertegenwoordiger van het Amerikaansch Olympisch Comité, A very Brundage, waarbij het Duitsche I. O. C.- lid voorgesteld heeft een athletiekwedstrijd tus schen Europa en de Vereenigde Staten te orga niseeren. Deze ontmoeting tusschen twee werelddeelen zou na de Europeesche kampioenschappen, wel ke het volgend jaar te Parijs worden gehouden, in het Olympisch Stadion te Berlijn kunnen plaats vinden. NOTARISHUIS ROTTERDAM. Woensdag 9 Juni, n.m. 2 uur. Elndafslag. Winkelhuis en erf, Hoogstraat 230, in bod op 20.000, verkocht voor 21.500; di|ib. pand en erf, N. Rubensstraat 33ab en 35ab in bod op 11.700, verkocht voor 12.080; pand en erf, Ged. Slaak 74, in bod op 7.000, verkocht voor 7.020; pand en erf, Tuindersstraat 12, in bod op 5500, verkocht voor 5720; Voorloopige afslag. Magazijnpanden en erven, Goudschesingel 214ab 218 en 218ab doorl., uitk. Ged. Botersloot 18 en 22 ab 23.500; pand en erf, Volmarijnstraat 71 6.400; panden en erven, Meent lab en 3ab Hk. Ged- Botersloot 81 105.000. panden en erven, 2e Lombardstraat 94ab en 96 hk. Meent 17ab. 76.000. pand en erf, Oostzeedijk 282 20.200; idem 284 10.500; idem 286 10.500. tot '/j uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein! GELU/DSSIGftAAL VERBODEN I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3