DE VLIEGFEESTEN OP WAALHAVEN. De hoogeschool der vliegkunst demonstreert. m hillegersberg. STUURRAD VOOR DE „PIET HEIJN". "'J'- VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN. MAANDAG 14 JUNI 1937 Ruim twintig duizend belang stellenden op Rotterdams vlieghaven. Non-stop-programma van lucht- acrobatiek. VERKENNERS-TENTOONSTELLING. Geschenk van de Watersportvereen. „IJsselmonde. CONFLICT BIJ HOEVELS. Vandaag zijn 40 personen van het fabriekspersoneel in staking gegaan. DE KATHOLIEKE VERKENNERS. brandjes. FIETSENDIEFSTAL. DIEFSTAL. MET EEN MES GESTOKE|N, M- |§L t I I. m&. *11Pim PP?Pft GEMEENTEBIBLIOTHEEK. 8.s. STATENDAM. DE AANRIJDING IN DE REERDER1J. STRAAT- EINDEXAMEN GYMNASIUM. EXAMEN AKTE L- O. MAILVERZENDING. ONVOORZICHTIG. EXAMEN AKTE L- O. s.s. VOLENDAM. LAAT UW KIND GEEN SLAGER WORDEN. ONDER zeer groote belangstelling uit alle deelen des lands werden gisteren op vliegveld Waalhaven de internationale vliegfeesten gehouden, waarop voor ruim twintig duizend belangstellenden de Duitsche, Fran- sche en Nederlandsche matadors van het luchtruim de hoogeschool der vliegtechniek hebben gedemonstreerd. Vliegdemonstratie-ZondagJe zou gaan denken, dat de zon padvindster is geworden, nu ze al dagen achtereen een goede daad pleegt, 't Klinkt ongelooflijk, maar we no- teeren zelfs al de vierde Zondag in successie, dat ze haar naam hoog houdt. Waar blijft zoo doende de reputatie van ons klimaat?! Er gaat gevlogen worden net als Zaterdag, d.w.z. zoo ongemakkelijk mogelijk; de Waal haven-omroeper zou zeggen: crazy-f lying. Daarom komen alle .verstandige menschen kijken. Al vroeg zijn ze op pad. Het is werkelijk drukker dan gewoonlijk in de richting van ons vliegveld. Wie het even kan doen, suist in zjjn al of niet merk-auto er heen, of heeft tenminste een taxi op den kop getikt. Ook de tandem blijkt een zeer gewild vervoermiddel, waarbij die honderden op een doodgewone fiets al ietwat achterlijk gaan afsteken. De conducteurs van lijn 2 heb ben hun detailhandeltje omgezet in een zaak engros en droomen ervan, een eigen trammetje te gaan exploiteeren, omdat het zoo winst gevend lijkt. Gepakt en gezakt tijgen zelfs heele families per pedes apostolorum naar de kusten van Waalhaven, om zonder vrtjkaartje toch gratis te kunnen genieten van het vlieg- festijn. Maar voor verreweg de meesten is een bezoek jaan Waalhaven synoniem met een vaartochtje over de rivier. Ze doen het be scheiden en log met het Wagenveer, of meer -feestelijk en elegant met een Spido-bootje, hetwelk zijn klanten in zooverre betere kwa liteit geeft, dat het hun een „stief'-kwartiertje jloopen bespaart. Rond onze vlieghaven parkeeren reeds auto's én autobussen in massa, bijna zooveel als ijs- karretjes, zuurwagens e.d. Autobussen zijn er Zelfs uit ververwijderde steden en dorpen, een bewijs, dat deze vliegfeesten als een „gebeur tenis" beschouwd worden. De politie houdt de kijkers, die geen koopers zijn, op een afstand. De K.L.M. exploiteert nu eenmaal geen waren huis. Midden op het vrij gehouden voorterrein staat brandweermateriaal met bediening ge reed. Men moet op alles voorbereid zijn. Zoo denkt ook het Roode Kruis erover. Het is druk aan de loketten, maar de storm loop neemt geen orkanische neigingen aan. Toch zijn er eenige tienduizenden, die zich bij deze temperatuur nog warm loopen voor een plaatsje. Op het vliegterrein. Waalhaven mocht vandaag haar Zondagsche Jurk aantrekken. Sproeiwagens zorgen bo vendien voor een watergolf-coiffure. De mi crofoonomroeper past zich erbij aan door Zon dagsche vriendelijkheid in zijn stem te leggen. Even komt ons pur-sang Rotterdamsche hart in opstand, als hij iedereen uitnoodigt de Stad „uit de hoogte te bekijken", maar een tros aalbessen in de Jucht revolutionnair geworden ballonnetjes doen ons het pijn lijke van het geval vergeten.. Overigens voelen we ons al als kind in huis op Waalhaven. Denk niet dat het beeld onjuist 48, want ook hier mogen we niet ongevraagd van de suiker snoepen of in de kasten snuf felen. Gezellig zitten we en familie b(j elkaar, mogen zelfs in hemdsmouwen zitjen. De maan, als wederverkooper van zonlicht is jaloersch geworden op de rechtstreeksche levering aan den consument door groothandelaar zon en komt daarom op klaarlichten dag aan den hemel tronen, gelijk een afgeknipten nagel. Waar concurrenüenijd zelfs de anders zoo vreedzame maan toe brengen kan! Men verzekert ons, dat er 20.000 menschen op het veld zijn en nog altijd stroomen er binnen. De Fransohe gezant Baron Vitrolles en wethouder Brautigam bevinden zich onder de «eregasten. Al die duizenden zijn gezonnebrild, zoodat het him groen en geel voor de oogen is geworden. Met een slag is de werkloosheid onder de zonnebrilverkoopers opgeheven. De politie heeft weinig moeite de orde te hand haven. Er is daardoor gelegenheid voor som mige dienaren van den sterken arm, ergens in een verloren hoekje een fleschje melk naar binnen te spoelen. Kan het vrediger? Te half drie klonk de K.L.M.-marsch over het uitgestrekte terrein en nam het non-stop- programma een aanvang. Het eerste, wat de menschen te zien kre gen, was het zweefvliegtuig van Hoekstra, dat door een Pandertje over het terrein wordt gesleept en aan een kabel de lucht ingaat. Wat gaat dat alles gesmeerd! Het is of de zweefvliegerij, welke langen tijd op ons vlieg veld in discrediet stond, al tot de vaste on- derdeelen van het vliegverkeer is geworden. Maar al is Hoekstra de eerste, die het lucht ruim ingaat, hij is niet nummer één van het programma. Dat zijn de vliegleeraren van de Nationale Luchtvaartschool, die onder leiding van den heer Schmidt Crans een onberispelijke proeve van escadrielle-vliegen zullen gaan afleggen. Het „Koolhoventje" en de „Tiger Moth" star ten het eerst, omdat de motor van de „Lam- bach" het nog even vertikt. Doch wanneer de twee eerste paarden in de baan zijn, springt ook de derde plotseling op en neemt een pijl snelle start, Schmidt Crans neemt dan positie en na één rondje vliegen rennen de drie lucht- paardjes bijna kop aan kop door het lucht ruim. De V-vorm wordt keurig gehandhaafd, ook in de bochteft luistert alles precies. Een nummertje lucht-draverij, dat de techniek van onze nationale vlieginstructeurs demon streert. Intusschen had het Pandertje in groote wijde bochten het zweefvliegtuig omhoog ge trokken, zóó hoog, dat het transparante baby toestelletje nog slechts een lybelle lijkt. De gezellige causeur aan de microfoon gaat ons dan vertellen, wat Hoekstra thans gaat be ginnen. De kabel is los gegooid en rustig zweeft hij hoog boven het veld. In sierlijke loopings buitelt het toestel over den kop, stijgt dan weer op om met scherpe bochten dan weer nieuwe duiken te ondernemen. In ademlooze stilte wordt dit schouwspel gade geslagen. Ook de luidspreker doet er het zwij gen toe, om het publiek rustiger van alles te laten genieten. Wanneer het toestel nog maar enkele honderden meters boven de groote hangar is gekomen, gaat men het snijden van den wind en klapperen der vleugelbespan ning hooren. Eerst wanneer Hoekstra prach tig berekend zijn toestel vlak voor het publiek op het veld neerzet breekt een daverend ap plaus los. VrouuSelijke gracie in de lucht- Het volgend nummer van het programma want van den kinderballonwedstrijd komt niet veel terecht wordt het optreden van de Fransche vliegster Maryse Hilsz, houdster van het wereldrecord hoogtevlucht voor vrou wen met ruim 14 duizend meter. Dezen mid dag blijft zij wat lager bij den grond met haar Morane Saulnier. Met dit nummer z(jn wij in de hoogeschool der vliegkunst aangeland, waarover de conferencier aan de microfoon zoo interessant weet te vertellen, dat we ons als in een luchtcircus wanen. In drie tem po's van snel tot langzaam, dus steeds moei lijker, trekt zij haar toestel in de lengte-as om en vertoont daarmee de tonneau, welke als zij langzaam wordt uitgevoerd, roll wordt ge noemd. Dan komen de loopings en glijvluch ten, alles zoo elegant en gracieus, dat zij ook daar boven in de lucht steeds een Frangaise blijft. Wanneer zij op het veld neerstrijkt, wuift een zee van zakdoeken haar toe, ha venmeester Tolk neemt de honneurs waar en biedt haar bloemen aan. Even een korte onderbreking voor onzen Hollandschen vlieger-instructeur Sluyter, die op een grappige wijze demonstreert, hoe een leerling zijn eerste vlucht maakt, waarbij Schmidt Crans de les toelicht en dan is de beurt aan de tweede vrouwelijke deelneem ster de Duitsche Vera von Bissing, Olym pisch kampioene kunstvliegen 1936. De bouw van haar machine, een zeer moderne gestroom lijnde vogel, verraadt al, dat wfl van haar weer iets anders te verwachten hebben dan van haar Fransche collega. Als een zwaluw schiet haar vogel door de lucht, allerlei sier lijke figuren beschrijvend, ook gracieus, maar zonder dat nonchalante, meer sportief en iets forscher. Haar langzame tonrteaus zijn prachtig en haar loopings voorover duize lingwekkend. En onderste boven gaat haar alles even gemakkelijk af. Zij speelt met haar toestel. Ook zij wordt met een stormachtige hulde weer op den grond begroet en taxiet met een tuil bloemen naar haar startplaats terug. Tot besluit van het eerste deel van het programma gaat Schmidt-Craus demonstree- programma gaat Schmidt-Crans demonstree- en houdt daarbij de eer van Holland hoog. Tijdens de pauze gaan we op de andere rangen een kijkje nemen. Het is er overal zonnig druk, een feest van toiletjes, van jo lige groepjes en kinderen die schik hebben. Er wordt druk van de rondvluchten gebruik ge maakt. Juist als we terugkeeren mag de charmante Frangaise Maryse Hilsz nog en kele handteekeningen op kaarten zetten, waarna ze Rotterdam vaarwel wuift en koers zet naar Parijs. Een der Z Z-.familie valt te pletter Als eerste nummer na de pauze vermeldt het programma: massa-demonstratie para chute-springen. De oude „Jumbo" van de K.L.M. het vrachttoestel der K.L.M., nog ge bouwd door Werkspoor, start, met vier leden der familie Z. Z. aan boord, die hun zanderig corpus hebben voorzien van een Aviolanda- Orgin-valscherm. Als de „Jumbo" zich op be hoorlijke hoogte heeft gewerkt, komt het toe stel van de Waalhaven af het vliegveld over vliegen en zie, daar vallen kort na elkaar twee zwarte poppen uit het toestel. De parachutes ontplooien zich prachtig en dalen langzaam midden boven het veld. Wanneer de Jumbo weer een rondje heeft gevlogen volgen de derde en vierde parachute-sprongen. Geluk kig, dat de demonstratie maar met dood mate riaal wordt uitgevoerd. Want nummer drie blijft gesloten en ploft fladderend met een slag op het veld neer. Het verbod om hier in Nederland parachute-sprongen te demonstree- ren wordt hiermede en passant weer gemoti veerd. Glanspunten van het programma- Dan komen achtereenvolgens de drie glans punten van het programma aan de beurt: de drie kunstvliegers Gerd Aschgelis, de Duit sche winnaar van het internationaal kampi oenschap van Amerika in 1936, de beroemde Fransche kunstvlieger Michel Detroyat en tot slot de Duitscher Graf Otto von Hagenburg, olympisch kampioen stuntvlieger 1936. Met zijn Focke Wulf Stösser is Achgelis het eerst aan de beurt om het publiek te verbazen met hetgeen de moderne vliegerij kan presteeren. En daarin slaagt hij volkomen. Pijlsnel schiet zijn machine omlaag en vliegt dan recht om hoog om met een scherpe bocht te wenden of na een halve salto kalmpjesweg dezelfde glijbaan beweging op den kop te gaan uitvoe ren. De wijze, waarop hij de verticale rol uit voert, is meesterlijk. Zijn loopings uit den rug stand zijn duizelingwekkend. Alles wat hij doet lijkt te spotten met de zwaartekracht. En er gaat eerst een zucht van verlichting en dan een zakdoekengewuif en applaus op, als zijn toestel is geland. Men heeft den indruk wel* het beste te hebben gezien, wat er op dit ge bied gepresteerd kan worden. Maar de Franschman Detroyat, die met zijn zwart-roode Morane Sauluier dan omhoog gaat, weet toch weer iets anders te brengen. Het is of zijn toestel ergens heel hoog in de lucht is opgehangen en maar op en neer oyer het veld slingert. Nu eens rechtstandig, dan weer omgekeerd slechts weinige meters boven den grond. Prachtig tegen den azuren hemel komt zijn figuurvliegen uit als het rook apparaat wordt ingesteld en alle bewegingen in de lucht staan geschreven. Met afgezetten motor en onderste boven landt hij en maar een paar meter boven den grond brengt hij zijn toestel weer in den goeden stand. Verrukkelijk mooi zijn ook de demonstraties van Graf von Hagenburg met zijn Biicker Jungmeister. Niet minder dan acht kurke- trekkers laat hij zijn toestel en vrille omlaag dwarrelen. In zijn duiken maakt hij nog roll's en blijft daarbij zijn toestel nog besturen door de staart van de machine uit de richting te drukken. Zijn techniek is meesterlijk en feil loos en zijn prestaties getuigen van groote koelbloedigheid. Deze drie groote internationale nummers vormen wel het hoogtepunt van den middag, maar een zeer aardige en amusante entr'acte weet ook de heer Slot te geven mét zijn grap pige „Scheldemusch", dat als een verjbngd veulentje over het terrein en in de lucht zijn gekke kuren herhaalt. Tot besluit van den middag gaat de Hille- gersbergenaar Van der Velde met zijn nieuwe autogiro omhoog, een bijzondere sensaties voor de niet-Rotterdammers onder de belangstellen den. Want jn Rotterdam is hij een dagelijksch verschijnsel aan den hemel. Dan is het einde van het programma ge komen en stroomt Waalhaven weer leeg. Bin nen een kwartier staan daar alleen nog ver laten stoelen en geldtellende kellners. Tros sen kleurige ballonnetjes in antennedraden ge tuigen enkel nog, dat er een carnavalsstem ming is geweest In de „Goude Pijl". Vrijdagavond is in het clubhuis der R. K. Verkenners, de „Gouden Pijl", Veurstraat 1, een V. T.'ers tentoonstelling geopend. Zooals wij van de V. T.'ers der St. Paulusgroep ge woon zijn, kwamen zij weer goed voor den dag. Het doel van deze expositie in het hoofd kwartier is om buitenstaanders een goed in zicht te geven in de verkennersbeweging en het dempen van de eindeloos diepe put, welke men geldgebrek noemt. Op de overzichtelijke tentoonstelling trekt vooral de aandacht de bijzondere natuurhis torische verzameling, maar naast vogels en andere dieren een boomenstudie prijkt (resul taat van 4% jaar hard werken). De jamboree heeft ook zijn eigen afdeeling naast het esperanto en de reisverslagen naar Rome en Lourdes. Na opening met gebed en vlag knipte ka pelaan R. Bottelier het lint door als laatste afscheiding tusschen genoodigden en ten toonstelling. Oubaas van Winkel heette de ge noodigden met enkele korte woorden welkom waarna de aalmoezenier 't ninitiatief van den stam prees en de hoop uitsprak dat de expo sitie, ook financieel, een succes zou worden. Voor belangstellenden is de tentoonstelling geopend heden, Zaterdag tot 11 uur nam. en morgen Zondag van 11 tot 11 uur. De Watersportvereniging „IJsselmonde" heeft besloten om voor het prinselijk jacht „Piet Heijn" een stuurrad aan te bieden. Dit geschenk zal op 19 Juni a.s. bij gelegen heid van de opening van de nieuwe jachthaven van IJselmonde door den Burgemeester van de fabriek worden aanvaard, alvorens het naar de werf te Amsterdam wordt doorgezonden. Nadat Vrijdagavond langdurig is geconfe reerd met den rijksbemiddelaar prof. mr. dr. Josephus Jitta, de directie van de N.V. J. Hoe- veis, Chemische Wasscherij en Ververij en de drie samenwerkende organisaties voor fa- brieksarbeiders(sters) over een loonsverhoo- ging en het verkrijgen van een arbeidscon tract, is men niet tot overeenstemming kun nen komen, met het gevolg, dat ongeveer 40 personen vandaag het werk hebben neerge legd. Naar ons van directie-zijde wordt medege deeld ondervindt het bedrijf geen stagnatie, daar men zich intusschen van andere krach ten heeft voorzien. Vrijdagavond is door den Aalmoezenier der St. Paulusgroep, kapelaan Bottelier, de plechtige opening verricht van een, door de voortrekkers van genoemde groep opge zette tentoonstelling, welke gehouden wordt in het Hoofdkwartier „De Gouden Pijl" aan de Veurstraat. Wat de organisatie van de tentoonstelling aangaat mag gezegd worden dat zij volledig geslaagd is. De grondslagen, waarop het Ver kennersleven gebaserd is, zijn op duidelijke wijze naar voren gebracht. Daar in dezen tijd, in verband met de aan staande „World Jamboree" de verkenners beweging in het middelpunt der publieke belangstelling staat, zal het zeker niet aan belangstelling ontbreken. Te kwart voor twe Zondagmiddag is brand uitgebroken op den zolder van pand 20 klein 3 aan de Burgemeester de Roosstraat. Man schappen van slangenwagen 13 en 14 heb ben met twee stralen op de waterleiding en de gummislang den brand gebluscht onder leiding van onderbrandmeester Van Putten, brandmeester Zaanen en hoofdman Kruis. Mede aanwezig waren slangenwagens 20, 18 en 54 De zolder en en deel van het dak zijn uitgebrand. De oorzaak van den brand moet gezocht Worden in de omstandigheid, dat kinderen, op den zolder met lucifers heb ben gespeeld. Te tién voor twee is brand uitgebroken bij den diamantbewerker J. Roosing in de Ammanstraat. Een zolderkamer en een deel van den zolder, alsmede eenige bedden zijn door vlammen vernield. Manschappen van slangenwagen 27 hebben het brandje ge bluscht met één straal op de waterleiding, onder leiding van onderbrandmeester Droo- mer, brandmeester Holtzapfel en hoofdman Ten Broek. Mede aanwezig waren slangen wagens 17, 16,29, 28 en 15. De bewoners waren afwezig. De oorzaak van den brand moet gezocht worden in het opvlammen van een petroleumtoestel. FELLE BRAND TE NIEUWKUIK. Door tot nu toe on bekende oorzaak brak een felle brand uit in een woning te Nieuwkuik, waarbij het vuur ook oversloeg naar drie aangrenzende huizen. De ruïne na den brand van de vier. geheel verwoeste huizen. Ten nadeele van A. D. uit de Busken Huet- straat is een fiets gestolen uit een pakhuis in genoemde straat. Uit hetzelfde pakhuis is een fiets gesto len ten nadeele van N. de J., die ook woont in de Busken Huetstraat. Nog is een rijwiel ontvreemd ten nadeele van J. M. A. wonende Schiedamscheweg, welke fiets stond voor zijn woning. Uit de Potgieterstraat is een fiets gestolen, ten nadeele van H. v. d. H., welke fiets hij voor zijn woning had neergezet. Mej. L. van L. een winkelierster, wonende Wolphaertsbocht heeft aangifte gedaan van diefstal van een heeren-portemonnaie inhou dende 25. De 46-jarige J. A. Keukenbrink verblijf houdende in een logement aan den Vogelen zang is gisteren op het politie-bureau aan de Nassaukade gekomen, waar hij vertelde met een mes gestoken te zijn in den pols door een hem onbekenden man. Na verbonden te zijn en aangifte te hebben gedaan, kon K. huis waarts keeren. De politie stelt een onderzoek in. "5 1 -ijst - i - -! Graaf Baldivin trad voor de eerste maal an zijn aftreden als minister-president, in het openbaar op te Cambridge, waar hij eere-doctoraten uitreikte aan leden van de verschillende kroningsdelegaties uit het Britsche rijk. CONSUL-GENERAAL VAN J -SLAVIË. De heer dr- Milicic benoemd. Tot consul-generaal van Joego-Slavië in Rotterdam is benoemd de legatie-secretaris, dr. Sibe Milicic. Tentoonstelling Statenbijbel. Naar aanleiding van de herdenking van het verschijnen van de zoogen. „Statenverta ling" van den Bijbel in 1637, wordt in de Erasmuszaal der gemeentebibliotheek van 14 tot 19 Juni een kleine tentoonstelling gehou den. Deze zal geopend worden op Maandag avond om half 8 uur en voorts geopend zijn op Dinsdag en Woensdag des avonds van half acht tot negen uur. en op Donderdag, Vrij dag en Zaterdag des middags van 2 tot 5 uur. Het s.s. Statendam van de Holland-Amerika Lijn kwam Zaterdagavond van New-York te Rotterdam aan met 300 passagiers kajuiL klasse, 257 passagiers toeristenklasse en 400 passagiers derde klasse. Zaterdagmiddag is, als gemeld, in de Ree- derijstraat een meisje omver gereden door den 16-jarige wielrijder H. E. uit de Wolphaerts bocht. Het meisje, dat met een hersenschud ding in bewusteloozen toestand in het zieken huis aan den Coolsingel werd opgenomen, is gebleken te zijn de 25-jarige J. A. Bontenbal, wonende in de Eendrachtsstraat. Zaterdagmiddag is 'n 20-jarige juffrouw op den hoek van Reederijstraat en de Boompjes, terwijl ze op haar fiets zat door een auto over reden. Met een ernstige hoofdwonde bleef ze bewusteloos liggen. Door de G.G.D. werd zijn vervoerd naar het ^ziekenhuis aan den Coolsingel, waar zij nog niet tot het bewustzijn is teruggekeerd. Daar het meisje geen identiteitsbewijzen bij zich had, weet men nog niet wie het slachtoffer is. ROTTERDAM, 12 Juni (R.K. Gymnasium) Geslaagd voor diploma A. alle candidaten, n.I. W. Banrö, C. DurenltampL.. HausvaterN. van der Hoeven P. van ILeeuwe f-'N. Nivard T. Oos tendorp en J. Schuurmans. ROTTERDAM, 12 Juni (Marnix-gymnaslum) 4e groep. Geslaagd voor diploma A: H. Meinema M. L. J. Ouwerkerk; G. van Rongen; C. A. v.d. Straaten en G. B. Wieleriga. Het examen wordt voortgezet met 2 candidaten. ROTTERDAM, 12 Juni (Gem. Kweekschool). Geslaagd de dames N. de Graaf, SchiedamG. Roedema, H. B. v. d. Akker, W. H. Barendregt allen te Rotterdam. ROTTERDAM, 12 Juni (Kweekschool m.d. Bij bel, Aelbrechtsplein 10): Geslaagd: mej. N. M. Moerman, Rotterdam en de heeren J. de Lange, Overschie; P. Liefhebber, Barendrecht; J. V. Linschoten, Rotterdam; F. Nabers, Rotterdam. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus lichtingen resp. laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor alhier: Ned. Indië: 16 Juni zeepost s. Indrapoera van Rotterdam gew. st. 11.15 Juni aanget. st. 20.— 17 Juni mail s. Johan de Witt van Genua gew. st. 13.50, aanget. st. 13.20; 16 en 19 Juni via Amster damBandoeng gew. st. 1.30, v. dag aanget. st. 20. Suriname: 18 Juni zeepost/mail s. Stuyvesant v. Amsterdam gew. st. 1.30, 17 Juni aanget. st.. 20.—. Aruba, Bonaire, Curogao: 15 Juni mail s. Queen Mary v Southampton gew. st. 10.30, aanget st. 10.— 15 Juni mail s. Queen Mary v. Cher bourg gew. st. 20.30, aanget. st. 20.— 25 Juni zeepost s. Breda v. Amsterdam gew. St. 1.30, 24 juni aanget. st. 20.—. Een vrachtauto, bestuurd door C. J. de K., te R'dam, reed Vrijdagavond op den Straat weg in de richting van Rotterdam. Toen de bestuurder bemerkte dat eenige jongens achter op de auto waren geklom men, stopte de bestuurder plotseling, met de bedoeling om door den schok de jongens van het voertuig te slingeren. Achter den auto reed op eenigen afstand de motorrijder B. G. W., wonende alhier. Daar deze geen kans zag bijtijds te stop pen botste de motor tegen de achterzijde van den auto. De motorrijder werd tegen de straat geworpen en bekwam bloedende wonden aan hoofd en armen, terwijl zijn motorrijwiel is beschadigd. De jongens bleven ongedeerd. Tegen den autobestuurder is proces-ver baal opgemaakt. Donderdagavond hebben in het Gele Bad in de Spoorhaven alhier twee wedstrijden plaats en wel VZC ISZ en PC. uit Schoonhoven en VZC IISZC II uit Schiedam. GEEN ZIEKTE VAN WEIL. Er gaan geruchten, ais zouden zich hier gevallen hebben voorgedaan van de ziekte van Weil, tengevolge van zwemmen in de inrichtingen van de Vlaardingsche bad- en [zweminrichting. Bij onderzoek ia gebleken, dat van deze geruchten absoluut niets waar is en in deze gemeente zich enkel geval van deze ziekte voordoet. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: de Kok, Maasstraat 35, paar sokken; Hagen, Oosterstraat 89, riem, mes en fluit; Politiebureau, rijwielplaatje, bon boekje, wagemdop; ^eizer, 4e Maassteeg 7, vliegenkap; Borsboom, P. C. Hooftstraat 21, rijwielplaatje; van den Berg, Akerboom, Stationsstraat, rol touw; van der Poel, Wil- helmiinastraat 25, zilveren rammelaar; van Hoogteylingen, Schepenstraat 19, huissleutel (Lipsmodel). van Spijk, Kuiperstraat 90, over hemd; Raadhuis, Viaardinger-Ambacht, kin derschoentje. SCHOONHOVEN, 12 Juni (Rijkskweekschool) Groep C: Geslaagd de dames P. Tanls, Goede reede J. H. Westerweel, Streefkerk en de heeren J. C. Beijer, OoltgensplaatW. den Boer, Lek- lterkerk; W. van Dam, Vlist; P. Dirkx, Middel- harnis. Het s.s. Volendam van de Holland Amerika Lijn vertrok van Rotterdam naar New- York met 30 passagiers kajuitsklasse, 34 passagiers toeristenklasse en 22 passagier-s derde klasse. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 17 Juni a.s., des avonds te half acht. De agen da vermeldt o.m.: Voorstel van B. en W. tot het ui „even van perceelen grond in erfpacht; Begrootmgs- wüzigingen; Voorstel van B. en inzake stichting van een lagere huishoudschool voor meisjes; idem inzake de stichting van een schoolartsendienst; idem tot het vaststellen van subsidievoorwaarden voor bijzondere ver- volgscholen; idem inzake het verieenen van extra-hulp aan werkloozen; idem tot het wij zigen van het „Ambtenaren-" en Werklieden- reglement" met betrekking tot het wonen van gemeentepersoneel buiten de gemeente. WATERPOLO. Voor de 3e klasse K. N. Z. B. speelt V.Z.C. I hedenavond in het Sportfondsenbad te Schie dam tegen S.Z.C. I. Voor de 2e klasse Z. R. en O. speelt V.Z.C. III In het Zwarte Plasje te Hillegersberg tegen SVH V, In Nijmegen is de vorige week 'n slagerscon gres gehouden. Of 't een „Schlager" is ge worden, zullen wij nog moeten afwachten. Maar zeker is, dat de heeren bij elkaar wa ren gekomen om nu eens gezamenlijk laten we in den stjjl van het vak blijven de koe bij de horens te vatten. Over koetjes en kalfjes hebben ztf maar weinig gepraat, zij hebben meer de regeering haar vet gegeven, dat zij zelve niet krijgen. Zij meenden terecht, dat zij te veel worden gekoeieneerd door de lasten, die de regeering hun oplegt. Hoe paradoxaal 't ook mag klin ken, het gaat den slager tegenwoordig niet naar dien vleeze. Als dat zoo doorgaat dan wordt hij zelf het kind van de slagersreke ning, niet de koe maar de slager wordt naar de slachtbank gevoerd. De slager zelf wordt uitgebeend, hij kan zich naar Vlaamschen aard tegenwoordig beter een beenhouwer dan een vleeschhouwer noemen. Als er in de geschiedenis sprake is geweest van de Schieringers en vetkoopers, dan kan de arme slager zich tegenwoordig wel tot de Schieringers rekenen. Want slager zijn is geen vet baantje meer, een legende is de man, die vroeger zijn koetjes nog op 't droge kreeg. En als de slager nog langer gedwongen wordt op zijn laatste vet te teren dan zullen wij hem spoedig den weg op zien gaan van alle vleesch. En dat gunnen wij hem toch niet, want de slager is ons altijd een welkome verschijning geweest. Beter het geld naar den slager dan naar den dokter, plachten ze vroeger te zeggen. Toen we nog kind waren In huls, werd onze nieuwsgierigheid altijd gewekt, als Miflk"" 4® meld othnen kwam zeggen*7 „Mevrouw,; aafw is de slager." Als de slager aan de deur kwam. moest eh altijd worden overlegd. De bakker wekte géén. sensatie, die bracht iederen morgen een zelfde brood, 't kon eens een halfje meer zijn, of voor den Zaterdagavond wat versche cadet- js, maar de bakker gaf gewoonlijk geen hoofd brekens, zijn komst was een onaandoenlijke gebeurtenis. Maar anders stond het met onzen vriend den slager. Dan moest er krijgsraad worden gepleegd wat er dien dag zou worden geno men, karbonade, runderlappen, gehakt, Of ala de maandrekening nog niet al te hoog liep, biefstuk. De slager uit mijn jeugd is mij altijd in dankbhre herinnering gebleven om zijn mal- sche biefstuk. Als kind is 't mij altijd een raadsel geble ven, hoe een beest als de koe, die toch van beroep en beginsel vegetariër ls, altijd zulke verleidelijke biefstuk kon leveren. Zoolang de slager nog aan huis kwam, waa dat een teeken van welvaart. De slager zelf was gewoonlijk ook een optimist, want als het meisje soms een standje kreeg, dat ze te lang aan de deur had staan praten, negen van de tien keer was 't dan met den slager geweest. De slager was ook de verwekker van een goed humeur, want als de kinderen 's mid dags van school en vader van zijn kantoor of zaak thuiskwam; dan wekte de braadgeur .uit de keuken al een dankbare gedachte aan wat de slager weer op tafel zou brengen. En nu verkeert de slager in nood. Quis non floret? Wie zou niet met zijn lot zijn begaan?, Hij klaagt, dat hij er niet meer komen kan, de crisislasten maken het vleesch te duur en zoo komt het, dat de menschen niet de wereld, maar toch het vleesch schijnen te verzaken. Wij worden allemaal ridders van de houten ham. 't Wordt een ingewikkeld probleem, de groene weiden loopen vol met grazende koeien en wü kunnen ons niet meer de weelde van een biefstuk veroorloven. De slager verliest zijn goed humeur en wij van weeromstuit niet minder. Hij heeft met Paschen al geen feestétalaga willen maken, omdat hij zoo in zak en asch zat. Hij zou zijn witte jas willen uittrekken om zich in rouwkleeding te steken. Hij dreigt straks zijn kast en zelfs zijn koelkast dicht te gooien en dan komt er bij ons geen vleesch meer op schotel. En wij blijven met onze fiio- sophie zitten, dat het vleesch beter ls dan de beenen. Kunstenaars m nood en wij steken de kop pen bijeen om de artlsten aan 't werk te hou den. En wij zouden werkeloos toezien, dat de slagers zelf langzaam worden afgeslacht, zonder dat ze zelfs naar het abattoir moeten. Toch hebben zij zich nog zulke eerlijke, trouwhartige kerels getoond door nog te stem men op de ministers, die hun den strop heb ben aangedaan. Ala minister Oud zoo veel meer stemmen heeft gekregen, dan is dat geweest in het ver trouwen, dat als hij als minister van Finan ciën terugkomt, nu eindelijk zijn belofte zal inlossen betreffende de zoo dringende accijns- verlaging op het gedistilleerd. De slagers op hun beurt stellen nu alle hoop op den komenden minister van Economische Zaken, opdat er weer vleesch aan den haak zal komen, goed en goedkoop. De slager dient zoo niet te paard dan toch billijk aan een koe geholpen te worden. Dan zal de slager weer dankbaar de biefstuk-marsch trommelen. Zoo niet, dan zal 't gebeuren, dat alleen het tooneel ons nog den historischen „Hofslachter" zal brengen, als een verre en vage herinnering va» wat de slager eens in ons goede dagelijkscho leven beteekend heeft. ,i _l -Lj—j— I—X.'.r* H'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2