STROOMLEVERING AAN DEN HAAG DOOR ROTTERDAM. Uitslaande brand aan de Maaskade. m mw^m^a: I burgerlijke stand. DINSDAG 15 JUNI 1937 - I mmmt W X. V** :M i'.- -%fe I V': Een nadeelig contract voor Den Haag Nieuwe besprekingen met Rotterdam gevraagd. Nog geen beslissing over de open- luchtvoorstellingen op het Binnenhof. TWEEDE KL KAMPIOENSCHAP. In de koffie- en pinda-branderij v.h. Van Rietschoten en Co. Wat er gewerkt heeft VOOR DE ZWEMMERS. De temperatuur van het water bedroeg beden 70 graden. TORNOOI PLASWIJCK TENNISPARK- BONDSWANDELDAG KN.G V. ii. SCHIEBROEK. x SKp? 5 fossil $r P'X X ^4. pi 7S*\, -/\P,. >y|~ fwMy'vïMlia. XX.1SC. ACROBATIEK IN DE LUCHT. De bekende zweefvlieger Hoekstra scheert keurig over het vliegveld Waalhaven. Tegemoetkomingen van de Maasstad. IN den Haagschen gemeenteraad werd gisteren de discussie over het voorstel om electrischen stroom van de gemeente Rotterdam te be trekken, voortgezet. De heer Joëls was nog niet geheel bevre digd door de nadere cijfers, welke door B. en W. omtrent dit voorstel zijn gepubliceerd. Een oordeel over de portée der zaak achtte hij ook nu nog niet mogelijk. Toch meende hij uitvoerig zijn meening over het voorstel te moeten geven. Vooraf liet hij gaan eenige critiek over de late indiening van het voorstel. Daardoor is de Raad min of meer in den dwangpositie geraakt, meende hjj. Binnenkort komt er een einde aan de capaciteitsuitbreiding van ons G. E. B. Er moet nu op korten termijn een beslissing worden genomen. Wanneer B. en W. vóór eenige jaren op de noodzakelijkheid hadden gewezen, dat de capaciteit van het G. E. B., moest worden uitgebreid, dan zou het niet uitgesloten zijn geweest, dat de Raad had besloten een eigen nieuwe centrale te stichten. Bij stroomlevering door Rotterdam wordt door Den Haag een zelfstandige bedrijfspoli- tiek prijsgegeven. Nu zal er Haagsch perso neel op wachtgeld moeten worden gesteld. Als Den Haag voor eigen electriciteitsvoor- ziening had gezorgd, zou uitbreiding van personeel noodig zijn geweest, wat in dezen tijd van werkloosheid van groot belang is. Eerst werd gebrek aan koelwater als reden opgegeven, waarom den Haag zelf niet uit breidde, merkte de heer Joëls op, thans zou volgens B. en W. de kolenprrjs den doorslag geven. In Rotterdam zouden de kolen 10 pet. goedkooper te verkrijgen zijn dan in Den Haag. De heer Joëls ontkende dit echter. Den Haag is in de laatste jaren niet ge lukkig geweest met zijn contracten. In dit verband herinnerde hij aan de contracten inzake de Noorsche Gas Maatschappij, het Gemeenschappelijk Vliegveld en den Vuil afvoer. Hij hoopte, dat, als het omtrent de stroomlevering tot een contract komt met Rotterdam, het voor den Haag gunstiger zal zijn dan genoemde overeenkomsten. Als voordeel van een koppeling met Rot terdam wordt genoemd meer bedrijfszeker heid. Daarom wordt ook door de Regeering op koppeling van verschillende centrales aangedrongen. De kans bestaat dat straks een zoodanige koppeling dwingend wordt voorgeschreven. Als dat voorschrift zou ko men, terwijl wij in onze eigen stroombehoefte voorzien, zou de koppeling door twee par tijen moeten worden betaald; nu moet den Haag ze alleen betalen. Ten slotte critiseerde de heer Joëls nog de bepaling in de ontwerpovereenkomst, dat Den Haag reeds in 1938 312.500 aan Rot terdam zal moeten betalen, terwijl Rotter dam dan nog geen stroom zal kunnen leve ren. Wat geleverd wordt, moet betaald wor den, maar ook niet meer, meende hij, Als B. en W. niet met een bevredigende toezeg ging komen op dit punt, zou de heer Joëls een voorstel indienen om de geïncrimineerde bepaling te schrappen. De heer Quant was het in vele opzichten met den heer Joëls eens. Hij vond het jam mer, dat den Haag de uitbreiding van leve ringsmogelijkheid van stroom niet heeft ge zocht in den bouw van een nieuwe fabriek. We boeten door een contract met Rotter dam ontegenzeggelijk een stuk van onze zelfstandigheid in. Ook achtte hij het con tract niet gunstig voor Den Haag. Alle las ten komen op onze gemeente te drukken. Voor 3.600.000 zou Den Haag zelf haar electriciteitsbedrrjf ook hebben kunnen uit breiden. Samenkoppeling van de bedrijven van den Haag en Rotterdam geeft meer bedrijfszeker heid, maar dit zou op den duur toch wel komen op voorschrift van de Regeering, maar dan zou dit gebeuren voor gemeen schappelijke rekening. Ten slotte vroeg de heer Quant nog, of het Rijk al toestemming heeft gegeven voor het leggen van de benoodigde kabels in Rijks wegen en zoo ja, of er dan financieele voor waarden aan die vergunning zijn verbonden. De heer v. d. Zee kwam vertellen, dat de sociaal-democratische fractie de voorkeur geeft aan stroomlevering door Rotterdam, boven eigen stroomvoorziening. Zij heeft echter bezwaar tegen de bepaling in het ontwerp-contract, dat Den Haag de opname van een zekere hoeveelheid stroom moet garandeeren. De heer v. d. Zee diende dast ern namens zijn fractie een motie in, waarin B. en W. worden uitgenoodigd in nader over- Luchtacrobaten in actie. Detroyat tijdens het uitvoeren van een zijner schitterende <*-• loopings. leg te treden met Rotterdam om te kernen tot een stroomleveringscontract op de basis van behoefte. Verder deelde hij mede, dat zijn fractie zal stemmen vóór het door den heer Joëls aangekondigde voorstel, om het vergoedings recht, dat Roterdam eischt, niet per contract jaar maar per gebruiksjaar te betalen. Van den partijgenoot van den heer v. d. Zee, den heer Neuteboom, kregen we vervol gens nog eenige technische beschouwingen te hooren over het voorstel van B. en W. De heer Guit brak een lans voor de belan gen van het personeel, dat bij aanneming van het voorstel zal moeten afvloeien. Hij kwam er tegen op, dat overcompleet tijdelijk personeel zou worden op wachtgeld gesteld of zou worden ontslagen; hij wenschte het te doen opnemen in de arbeidsreserve. Is de toestand zoo, dat de Raad nog vrij is in zijn beslissing, of niet, en is er genoeg rekening gehouden met toekomstige wijzi gingen en verbeteringen der techniek, vroég de heer Smitskamp. De vraag, of Den Haag thans in een dwangpositie verkeert, werd ook door mr. v. d. Oever gesteld. Reeds in 1930 hadden B. en W. met voorstellen moeten komen om op het gebied van stroomproductie voorzienin gen te treffen. Als we het contract met de spoorwegen beëindigden, zou uitbreiding van de stroom productie niet noodig zijn, meende hij. Boven een overeenkomst tot stroomlevering met Rotterdam zou bij de voorkeur geven aan uitbreiding van de eigen stroomopwekking.. In 2% jaar kan een nieuwe fabriek gereed zijn. Het voorgestelde contract achtte mr. v. d. Oever meer in het belang van de gemeente Rotterdam dan van Den Haag. De heer Niemantsverdriet verklaarde zich onvoorwaardelijk voorstander van het voor stel van B. en W. Aan één electrische cen trale voor heel de provincie Zuid-Holland zou hij zelfs nog de voorkeur geven. De indruk van den heer de Visser was, dat de Rotterdammers buitengewoon handige kooplieden zijn. De belangen van Rotterdam zijn wel bijzonder goed behartigd in het ont worpen contract. De heer de Visser verklaarde zich vervol gens voorstander van samenwerking tus- schen de gemeenten om tot een economisch zoo voordeelig mogelijke productie van elec trischen stroom te komen, maar dit voorstel geeft alle voordeelen aan Rotterdam. Als Rotterdam niet aan zijn verplichtingen kan voldoen, komen alle nadeelen voor den Haag. Een dergelijk eenzijdig werkend contract is voor den Haag niet te aanvaarden. De wethouder aan het woord. Wethouder Feber verdedigde vervolgens het voorstel van B. en W. Er is gesproken, aldus de wethouder, van een dwangpositie. Zoo'n sterk woord zou hij echter niet gaarne overnemen. B. en W. zijn reeds jaren lang diligent geweest op het ge bied van bestudeering van het vraagstuk der stroomvoorziening. Toen de transportmogelijkheid van 500 K.W. volt was gebleken, zijn proeven geno men. Deze hebben veel tijd in beslag geno men. Daarbij kwam nog de groeiende on zekerheid omtrent leveringsmogelijkheid der benoodigde apparaten. Door dit alles is het vraagstuk zeer urgent geworden, ofschoon men nog niet kan spreken van een dwang positie. Het zou een gevaarlijke verantwoor delijkheid zijn thans langer te wachten. Niet alleen den Haag maar ook Rotterdam is voor deze urgentie verantwoordelijk. Het Haagsche electriciteitsverbruik per hoofd tijdens de crisis vertoont wel een in zinking, maar deze staat niet in verhouding tot de daling van de koopkracht. De electri- citeitsbehoefte is nog geenszins verzadigd; zoodra er eenige ruimte komt in de koop kracht kan een stijging van het electrici teitsverbruik worden verwacht. Wat de financieele consequenties van het voorstel betreft, merkte de wethouder op, dat de winst vooral wordt gemaakt op de distributie. Het denkbeeld van een gemeenschappe lijke centrale besprekend wees de wethouder er op, dat een gemeenschappelijke centrale minder bedrijfszekerheid biedt dan twee die gekoppeld zijn, terwijl het beheer van een gemeenschappelijke centrale ook tot allerlei moeilijkheden kan leiden. Uitbreiding van de eigen centrale moet niet per se technisch onmogelijk worden geacht. Het koelvraagstuk kan langs den weg van koeltorens opgelost worden. Maar dan wordt de exploitatie duurder dan bij water koeling. Als de tijden weer normaal worden, zal de kolenlevering in Den Haag duurder zijn dan aan groot vaarwater zooals te Rotterdam. De bouw van een geheel nieuwe centrale zou vele millioenen meer kosten dan de regeling, welke thans door B. en W. wordt voorgesteld. Als de overeenkomst met Rotterdam wordt gesloten, zal een gedeelte van ons eigen bedrijf overbodig worden. Dit behoeft nog geen economisch nadeel te brengen. Wij hebben in onze centrale verschillende stroom opwekkingseenheden, die niet alle even modern zijn en even voordeelig produceeren. De oudste en minst voordeelige opwekkings eenheden zullen natuurlijk het eerst worden uitgeschakeld. Wil men een kleinere stroomafname aan Rotterdam garandeeren dan wordt voorge steld, dan zal Rotterdam de tarieven ver- hoogen. Ook Rotterdam laten meebetalen aan den kabelaanleg brengt een verhooging van de tarieven mee. Zoo komt men toch zij het in anderen vorm tot een resultaat, dat voor den Haag precies eender is. Rotterdam zou zoo bijzonder gebrand zijn op het contract, is gezegd; de overeenkomst zou zoo voordeelig zijn voor de Maasstad. Met alle respect voor het goede koopman schap van Rotterdam behoeft den Haag toch geen houding aan te nemen, alsof het niet met Rotterdam durft te onderhandelen. Een stem: Er zijn juist door den Haag schen Raad moties ingediend om de onder handelingen voort te zetten De door den Raad gemaakte opmerkin gen, vervolgde de wethouder, zijn aanleiding geweest tot een nieuwe bespreking met Rot terdam. De resultaten van dat contract zijn zoodanig, dat verschillende bezwaren, die bij vorige besprekingen door den Haagschen Raad zijn geopperd, voldoende worden op gevangen, o.a. betreffende de schadevergoe dingsregeling in art. 11 en de eigendoms verhoudingen enz. in art. 4. Den Haag moest per 1 Januari beginnen met het betalen van het vastrecht van j' 312.500, ongeacht wanneer met de levering van stroom wordt begonnen, Rotterdam heeft zich thans bereid verklaard ten aanzien van deze betaling van het vastrecht een voor den Haag gunstiger regeling te treffen. Wat de afvloeiing van het personeel der Haagsche centrale betreft, heeft Rotterdam toegezegd te trachten het overtollig wordend Haagsche personeel zooveel mogelijk over te nemen. Voor zoover dit niet het geval is, voegde wethouder Buurman hieraan nog toe, zou hij aan B. en W. voorstellen om het tijdelijk per soneel, dat moet afvloeien, naar de perso- neelsreserve over te brengen. Intusschen ver wachtte hij, dat het aantal hunner dan niet groot meer zal zijn. DE avondvergadering van den Raad ving gisteren aan met een rede van den burgemeester, die behoefte gevoelde om ook zijnerzijds den in druk weg te nemen, dat de concept overeenkomst betref knde stroomleve. ring door Rotterda aan den Haag Rotterdam eenzijdig zou bevoordee- len. De Rotterdamsche voordeelen lig. gen meer aan de oppervlakte, zeide bij, maar daarnaast zijn er ook voor Den Haag belangrijke voordeelen aan te wijzen- Over 25 jaar als de overeenkomst afloopt, heeft den Haag het bedrijf en den kabel af geschreven en dan kunnen we in vrijheid be slissen, welken kant we dan uit willen. Wie electriciteit voortbrengt, moet zijn capaciteit baseeren op de spitsuren, hetgeen wil zeggen, dat hij een véél grootere capaciteit moet bezitten, dan hij gebruiken kan. Onze fa briek is ongeveer aan de grens van haar ca paciteit en nu kunnen wy door een overéén komst met Rotterdam in onze verdere be hoefte voorzien. Dat is voordeeliger dan het uitbreiden van onze eigen fabriek, onidat de uitbreiding het gebruik in sterke mate zou moeten overtreffen. Indien wij nieuwe onderhandelingen zou den openen, zooals de motie-v. d. Zee wil, dan zou onze directeur, volgens diens verklaring van de daardoor verkregen vrijheid weinig gebruik maken, omdat hij het niet gewenscht acht minder dan 75.000.000 K.W.U. per jaar af te nemen. Er is bezwaar gemaakt, ging de burge meester verder, tegen het betalen van het vast recht van 312.500 reeds met ingang van 1 Januari 1938. Maar men moet niet ver geten, dat daardoor voor ons de mogelijkheid wordt geopend, om gedurende 1938 contrac ten af te sluiten met groote verbruikers. Verdere concessies dan door wethouder Fe ber zijn meegedeeld, zijn van Rotterdam niet te verwachten. Rotterdam heeft van de le vering natuurlijk voordeel, maar het komt daardoor ook dichter bjj het tijdstip, waarop het tet een nieuwe uitbreiding zal moeten overgaan. Als wij in het najaar 1938 3000 K.W. meer verkoopen dan wij zelf kunnen produceeren, levert dat, berekend a 100 per K.W. reeds ongeveer de 3 ton op, die we aan vast recht aan Rotterdam moeten betalen. De burgemeester zou het buitengewoon gevaarlijk vinden de zaak thans weer op losse schroeven te zetten, daar het zich laat aan zien, dat we de stroomlevering van Rotter dam einde 1938 noodig hebben. Op het oogenblik is door de prijsfluctuaties de overeenkomst voor den Haag voordeeliger en voor Rotterdam nadeeliger geworden. In het groot bezien is deze stroomlevering rationeel en daarom beval de burgemeester de aanneming van het voorstel met warmte aan. Replieken. Hierna volgden de replieken. De heer Joëls bleek door de argumenten van het college niet overtuigd, wat de onmid dellijke betaling van het vast recht van ol2.500 betreft. Hij diende een motie in, waarbij B. en W. worden uitgenoodigd met Rotterdam in overleg te treden om tot een zoodanige regeling te komen, dat de betaling van het vastrecht van 312.500 niet eerder zal ingaan, dan wanneer stroom wordt ge leverd en dan In maandelijksche termijnen. De heer Guit wenschte een toezegging van Rotterdam, dat het personeel, dat voor de stroomopwekking voor den Haag noodig is, van den Haag zal worden betrokken. Wethouder Feber interrumpeerde: Dat Is practisch niet uitvoerbaar. De heer Drees had geen critiek op Rotter dam, dat de wenschen, welke B. en W. als uitvloeisel van de besprekingen in den Raad aan dat gemeentebestuur hadden voorgelegd, heeft ingewilligd. Maar B. en W. van den Haag hebben de wenschen van den Raad te beperkt geformuleerd. Dit betreft zoowel de betaling van het vastrecht reeds, voordat stroom wordt afgenomen, als den m-mlmum af te nemen stroom In de spitsuren. Wethouder Feber antwoordde nog op een in eersten termijn door den heer Quant ge stelde vraag, dat het Rijk in beginsel reeds vergunning voor het leggen van den kabel had verleend. Behalve de kabel zelf zal zooveel moge lijk Nederlandsch fabrikaat worden gebruikt en zullen bij den aanleg Haagsche arbeiders' te werk worden gesteld. De wethouder beloofde verder rijn uiterste best tt zullen doen, om het geschoolde tech nische personeel, dat overbodig wordt, zoo veel mogeljjk bjj andere technische diensten in deze gemeente onder te brengen. In een dwangpositie In den strikten zin, verkeeren wjj niet, merkte de wethouder op, maar wel Is de voorgestelde regeling zeer urgent. Als wij den weg zouden opgaan welken de heer Joëls wil van pas op 1 Januari 1939 stroom betrekken en vastrecht betalen, dan zullen we in het najaar van 1938 weliswaar niet in het donker zitten, maar zullen we toch wel zeer voorzichtig moeten zjjn met nieuwe verbruikers aan te nemen. Dit derven var nieuwe afnemers zal zich dan waarschijnlijk niet beperken tot de laatste maanden van 1938 want ais men eenmaal 'n klant afwijst, heeft men veel kans, dat hij niet meer terug komt. Wat de motie van den heer v. d. Zee be treft om in plaats van een gegarandeerde le vering van 75.000.000 K.W.U. per jaar te stel len een levering naar behoefte, verwees ook de wethouder naar de verklaring van den directeur van het electrische bedrijf, die de garantie van 75.000.000 K.W.U. niet gaarne zou willen missen. Intusschen wilde de wet houder de motie-v. d. Zee niet absoluut on aanvaardbaar noemen; hij meende echter dat ze in de practijk geen effect zal hebben. Gezien de houding van den Raad ten aan zien van de motie-Joëls verklaarde de wet houder zich bereid, zonder dat de raad een uitspraak doet over deze motie, over den in houd er van nadere besprekingen te voeren, met het gemeentebestuur van Rotterdam. De burgemeester zeide hierna hetzelfde te willen doen ten aanzien van de motie-v. de Zee. Nu de Raad er nog niet aan toe is, om het voorstel van B. en W. met huid en haar aan te nemen, leek hot den burgemeester ter voorkoming van gevoeligheden boter, dat B. en W. niet met een bindende uitspraak van den Raad naar Rotterdam gaan maar, gehoord de gevoelens van den raad, het het gemeente bestuur van Rotterdam bespreken in hoever aan de in de moties neergelegde verlangens kan worden tegemoet gekomen. In verband hiermee werd het voorstel van B. en W. aangehouden tot over 14 dagen. HilversumKralingen. Voor de competitie om het tweede-klasse-club- kampioenschap, waarvan de winnaar het recht krijgt promotie-wedstrijden te spelen tegen den degradatie-candidaat der eerste klasse, n.l. de Nwe R'damsche Schaakvereeniging verloor Hil versum met 64 van Kralingen. De gedetailleerde uitslag is als volgt:' Hilversum IKralingen I 1. P. de RuiterDrs. C. ten Cate 01 2. A. M. HazevoetW. G. G. v. Eibergen 01 3. C. de Boer—H. G. Blok 1—0 4. H. Keller—J. Schenk 0—1 5. G. Smit Jr.—J. h. C. Fontein 01 6. P. Kuperus Jr.W. C. Goris 0—1 7. C. van MourikN. A. v. d. Heuvel 0—1 8. L. LandéJ. v. d. Gevel 10 9. P. J. Versluis—P. J. S. Dupuis 10 10. H. H. EinmahlR. v. Yperen 1—0 Totaal 46 Aangiften van 12 Juni 1937. BEVALLEN: J, Mangert geb. Eikelen d. M. L. v. Es geb. v. Dalen z. N. T. v, d. J. W. Rosinga geb. Koekebacker d. en z. Lind geb. Kerkhott d. C. J. Daamen geb. Kramer z- P- M. M. v. Dijk geb. Top d. G. Verhoeven geb. v. d. Jagt d. M. A. Lam- iners geb. Ttjssen z. H. Terlouw geb. Wessels d. g. v. d. Ree geb. v. d. Bie z. K. v. 't z. N. Both geb: Meuldijlc d. A. M. v. d. Hof geb. Augustin z. A. Visser geb. Verheij Bent geb. Zwart d. J. C. Post geb. Bekebrede z. D. de Rooij geb. Schreuders z. M. J. den Ouden geb. Caspers d. M. v. Raaijen geb. Buitelaar z. A. K. Heintjes geb. Kunst z. K. H. Hortensius geb. v. d. Wijngaard z. N. J. v. Rees geb. Cijs d. A. W. Vos geb. Leenman z. J. M. Koolhaas geb. Baris d. G. A. Egeberts geb. Blok d. OVERLEDEN: C. J. Roelse, ongeh. vrouw 47 j. H. A. M. Crejjghton, wede. van A. J. M. Swagemakers 63 j. <j. Uittenbogaard, man van C. J. M. Romer 44 j. G. Vermeulen vrouw van B. de Witte 65 j. T. M. L. Veraart, vrouw van R. J. Vielvoije 27 j. J. H. Hy- gemann, wede. van B. J. Steens 81 j. J. M. A. v. "t Hoff, Wede. van P. L. de Rooi) 73 j. C. A. v. d. Eng, man van A. Scheffers 54 J. C. Besseling, wede. van A. v. Haren 73 jaar. Voorts als levenloos aangegeven: N. v. Broek hoven geb. Baard z- Aangiften van 14 Juni 1937. BEVALLENN. Spanjersberg geb. v. Bjin z- M. M. v. Soest geb. v. Berghe d. A. Hoog moed geb. v. d. Linden z. A. v. Orden geb. Wey d. H. M. Schippers geb. Angenent z. J. v. Weert geb, Makkiuga d. A. Rutjes geb. Padlins d. L. J. Geiderman geb. Roggeveen z. G. Blok geb. Teller z. M. A. Bassant geb. v. Hassel d. A. T. Verschoor geb. v. d. Ent z. W. A. J. v. Gils geb. Broeders z. -— A. B. Velthuijzen geb. v. d. Park z. S. L. Huis geb. Pragt d. M. J. G. Bonnier geb. Heymans z. L- Palingdood geb. Tindal d. T. J. Burger geb. Haringa d. C. M- 1- Seesihk geb. Faber z. C. H. Weststrate geb. v. d. Meyde z. N. v. d. Tol geb. de Groen d. A. Morauw geb. v. d. Bosoh z. P. Meijer geb. Kroon z. M. Trimp geb. v. d. Wal z. P. Janssen geb. Benningehof z. J. E. Kemp geb. Krahenbrink z. A. J. V. Djjke geb. v. Ooijen d. A. v. Meerendonk geb. de Bruin z. S. Sonbeek geb. Muller z. j de Jonge geb. Sprado d. N. Groen geb. Brous d. W. v. d. Sluis geb. Stok z. C. Decas geb. Frenks d. J. E. Tlggelman geb. San ders z. P. Vreijdenbergen geb. Tennekes z. H. G. v. Brouwershaven geb. Waalewjjn d. C. M. T. Peters geb. Pauhssen z- M. Ver wet) geb. Blom z. S. M. T. Jatisma geb. v. d. Heem z. F. M. M. Bezemer geb. Peters d. L. v. Baren geb. de Kwant d. M. v. d. Tol geb. Lighaam d. J. W. R. L. Brutjns geb. Tuinder d. s-MJ. v. Elsacker geb. Reypert d. E. J. Warnaar geb. Harms d. M. Mes geb. Koedoot z. v Delft geb. Vos z. M. F. Vermeulen geb. v. d. Spuij d. E. Bourguignon geb. v. Bodegraven d. C. L. V. Smaal en geb. Lujjtcn z. w. M. J. de Graad geb. Holterhues d. OVERLEDEN: P. v. d. Have man van M. L. Zonnenberg 73 JM. Kooij, wed. van G. w. v. Vliet 68 j. G. v. d. Lugt ongeh. vrouw 3' J Av' Vliet' wede. van A. C. Lim burg 80 j. G. J. Scholten, man van J. M. Schonk 70 j. A. Blazer, gesch. vrouw van S. Cate 80 j. ,J. s. v. Ootjen, vrouw van A. H. V. Meeuwen 53 j. G. G. S. Vollebregt, zoon 5 m. A. C. Hagemeyer, man van J. M. E. Sanders 58 j. G. E. C. Segers, vrouw van W. Roskam 55 j. H. Boender, wede. van G. v. Leeuwen 89 j. C. Willemsen, man van H. J. Turkensteon 39 j. J. G. v. Boxcel, man van P. G. Kruysbeek 68 j. E. Fijth, vrouw van P. Bor 53 j. A. Hijgeman, vrouw van H. Bontenbal 67 j. M. Gudema, wede. van L. A. Goudsmit 85 j. VIERDE VERDIEPING UITGEBRAND. Gistermiddag is, zooais wij r bereids hebben medegedeeld, een felle uitslaande brand uitgebroken in de electrische koffie- en pinda branderij van de N-V. Handelsmaat schappij v.h- Van Rietschoten en Co. aan de Maaskade OZop den hoek van de Olivier Noordstraat. De vierde verdieping van het hooge pand is uit gebrand De brandweer is met groot materiaal uitgerukt. De firma is tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd- Een felle brand heeft gistermiddag' eenige uren gewoed op de hoogste verdieping van pand no. 16 aan de Maaskade O.Z. hoek Olivier van Noordstraat, alwaar is gevestigd de electrische koffie- en pindabrandery van de N.V. Handelmaatschappij v.h. Van Riet schoten en Co. De brand werd te omstreeks half twee ontdekt door den 23-jarigen brander J. Muller, die, daar er op verschillende plaat sen in het gebouw rook stond, direct ver moedde, dat er iets niet in orde was. De brander Van Leeuwen, die met zjjn collega op onderzoek uittrok, ontdekte plotseling een vuurhaard op de vierde verdieping van het ongeveer 15 M. hooge pand. Tezamen hebben zfi direct getracht het vuur met de eigen mid delen van het bedrijf in de kiem te smooren, doch toen dit niet gelukte, hebben zij den directeur, den heer J. C. den Baas, gewaar schuwd, die op zjjn beurt de fabriekssirene in werking liet stellen, teneinde het personeel ■te waarschuwen, dat er onraad was. De situatie ter plaatse. Het pand van de N.V. Handelmaatschappij v.h. Van Rietschoten en Co. bestaat boven den beganen grond uit vier verdiepingen en heeft een hoogte van plus minus 15 meter. Het dateert uit het jaar 1898. In de beneden verdieping bevinden zich behalve de machine kamer ook de garages. Op de eerste verdie ping is een gedeelte in gebruik voor kantoor ruimte, terwijl de rest alsmede de boven gelegen verdiepingen worden gebezigd voor opslag van goederen als daar rijn koloniale waren, zuidvruchten, koffie en pinda's. Door het pand heen loopt een groote luchtkoker. Het perceel wordt aan beide zijden, zoowel aan de Maaskade als aan de Olivier van Noordstraat, begrensd door woonhuizen. Het personeel in veiligheid Zoodra de bedrijfssirene loeide en het personeel begreep, dat er iets niet in orde was, heeft men onmiddellijk getracht zich het veege lijf te redden. Dit was erg gemak kelijk, daar de biand Woedde op de hoogste etage, waar intusschen niemand meer aan wezig was. Aanvankeltjk was er wel eenige twijfel over één lid van het personeeIi die maar niet kwam opdagen, doch spoedig was men gerustgesteld, daar deze persoon spoedig op het appèl verscheen. In allerijl heeft het personeel nog getracht stukken van waarde te bergen, die zoolang werden opgeslagen bjj de firma Van Bodegraven aan de overzijde van de Olivier van Noordstraat. Direct nadat de directeur, de heer J. C, den Baas, de sirene in werking had doen stellen, heeft hij onmiddellijk ook de brandweer ge waarschuwd, die vrij spoedig met veel mate riaal ter plaatse verscheen, Vlammen sloegen toen nog niet naar bulten, wel echter pntwik- kelde zich een vrij hevige rook, die door deuren en vensters van de vierde verdieping naar buiten priemde. Opzichter H. de Keyzer, die met het personeel van de afdeeling brand- Muschmiddelen mede spoedig ter plaatse was, stelde terstond eien onderzoek in in het bran dende perceel. Maar hoewel hij in verband niet de vele rook van een gasmasker was voorzien, geraakte hij toch eenige oogenblik- hen bedwelmd, met het gevolg, dat hij haastig het pand moest verlaten en hulp noodig had van het personeel van den G. G. D., dat met twee ziekenauto s zich had gespoed naar de plaats des onheils. Nauwelijks was de brandweer gearriveerd of terstond werden vier slangen uitgelegd om den strijd tegen het vuur te beginnen. Twee slangen werden gekoppeld door de garages en naar boven geleid, terwijl twee andere slangen langs den gevel van pand no. 10 aan de Olivier van Noordstraat werden getrokken, teneinde het vuur aan de achterzijde te bestrijden. De vlammen slaan naar buiten. Juist toen men den strijd aan de achterzijde wilde beginnen, sloeg een van de slangen aan de zijde van de Olivier van Noordstraat naar beneden, en kon men s\shts met één straal water geven. Op hetzelfde moment ook sloe gen de vlammen plotseling fel naar buiten en het was onmiddellijk te zien dat men stond voor een felle vuurzee. Gelukkig was ook gearrivéerd de motoriadder, waarlangs een slang naar boven werd geleid, die spoedig veel water wierp in den vuurhaard. Afwisselend werd dan door het ééne, dan door het andere raam in de brandende voorraden van 30 ton pinda's, die op de vierde verdieping lagen opgeslagen, gespoten. Om kwart over twee inmiddels waren behalve een groot aantal slangenwagens ook gearriveerd de motorspuiten II en VII alsmede de Havendienst I, die op de rivier had plaats genomen leek het, dat men den brand spoe dig zou hebben bedwongen, maar daar sprongen plotseling verschillende ruiten en kleine venijnige vlammen speelden naar buiten, die door een vrjj stevigen wind nog werden aan gewakkerd. Hoofdman Keeman, die de opper ste leidVg had bij het blusschingswerk, gaf onmiddellijk order met nog meer stralen water het vuur te bestrijden. Doch nauwelijks had men de slangen aangekoppeld, of daar sloeg plotseling de brand, die woedde over de geheele vierde verdieping, fel uit aan de voor rijde van het pand. De vlammen sloegen hoogop naar buiten en lekten het torentje, dat het gebouw sierde. Weer werd nieuw materiaal aangerukt, terwijl ook de machinale ladder naar de voorzijde van het pand werd gereden. |p' Een cylinder ontploft. Nauwelijks was men begonnen met het blusschingswerk aan de voorrijde of met een geweldigen knal sloegen de paneelen uit een der deuren van de vierde verdieping. Een butaangas-cylinder was ontploft en veroor zaakte mede een scheur in den muur juist in de omgeving van de deur, waaruit de paneelen werden geslagen. Begrijpelijk ont stond er eenige consternatie onder de honder den nieuwsgierigen, die echter door de politie op een behoorlijken afstand werden gehouden. Een ontzaglijke hoeveelheid water werd nu op de vuurzee geworpen, terwijl men tevens had kans gezien de voorraden koffie, die op de derde verdieping lagen opgeslagen, met zeildoek af te dekken in de hoop deze voor raden aldus te kunnen behouden. Met stroo men kwam het bluschwater aan alle rijden langs de gevels naar beneden. Een oogenblik was men bang, dat het torentje zich zou begeven, doch dit heeft zich in stand weten te houden. Tegen kwart voor vier, toen de brandweer meende, dal het nu wel spoedig zou gedaan zijn, laaide het vuur plotseling weer op en wel aan de zijde van de Maaskade, waar het archief lag opgeslagen. Eerst stegen zware rookkolommen omhoog, doch spoedig was het dak doorgebrand en lang gerekte vlammen sloegen naar buiten, terwijl een vonkenregen, nog aangewakkerd door den wind over de aangrenzende woonhuizen dwarrelde. Nu werd hier het blusschingswerk gecon centreerd. Aanvankelijk werd de brandweer hier gehandicapt doordat tot twee maal toe de koppelingen braken, en men derhalve geen water kon werpen in de vuurzee, die al maar heviger oplaaide. Om half vijf echter kon men zeggen den brand te hebben bedwongen. Een stuk plafond kwam nog naar beneden, juist op het moment dat een der spuitgasten het pand verliet, doch deze bekwam door het neervallend gesteente gelukkig geen letsel. De bovenverdieping is nagenoeg geheel uitgebrand, terwijl de water schade in het pand zeer groot is. Ook de huizen in de buurt hebben veel van het blusch- water te leiden gehad. De N.V. v.h. Van Riet schoten en Co. was tegen brand- en bedrijfs schade verzekerd. Er waren natuurlijk heel wat nieuwsgierigen op de been, die echter door de politie onder leiding van inspecteur Hanegraaff op een behoorlijken afstand werden gehouden. Het vuur is in totaal bestreden met zëvéi^ tien stralen, t. w. slg. 37 met twee, slg. 9 met twee, slg. 38 met twee, slg. 22 met lw&5e, motorspuit VII met vier, waarvan één langs, de machinale ladder, motorspuit II met twee en de Havendienst I met drie. Aanwezig waren verder nog slg. 50, de motorreservewagen I, onder leiding van de heeren Way en De Keyzer, slg. 23, 11 en motorspuit IV. De leiding berustte aanvankelijk bij onder brandmeester Zeiler, brandmeester Van Zeventer en later bij hoofdman Keeman. Behalve zeer vele andere hoofdlieden van de brandweer, was ook de commissaris van het bureau Sandelingplein, de heer J. A, Kok, op het terrein van den brand aanwezig. De oorzaak De oorzaak van den brand moet naar alle waarschijnlijkheid gezocht worden in het warmloopen van een pijp. Gisteren is op de zoo aantrekkelijk gelegen banen van het Piaswij ck-tennispark te Hillegers- berg, waarvan de ligging zoodanig is, dat ver schillende ook bij avond met de lage zon goed bespeelbaar zijn, het B-tornooi begonnen. Er zijn evenals in vorige jaren vele inschrijvingen n.l. 60 voor het heeren-enkelspel, 21 voor het dames-enkelspel, 32 paren voor het gemengd dubbel, 30 voor het heerendubbelspel en 12 voor het damesdubbelspel. Voor het A-tornooi, waarvan de deelneming De Bondswandeldag van het Kon. NederL Gymn. Verbond, welke op 4 Juli a.s. wordt gehouden, zal in ruim 15 plaatsen In Neder land worden georganiseerd. De Rotterdamsche Turnbond organiseert de marchen voor Rot terdam en Omstreken. Het programmaboekje, hetwelk voor deze tochten is samengesteld, be vat o.a. een voorwoord van den heer G. J. van Tongeren, voorzitter van den R. T. B., waarin deze eens te meer wijst op de omstandigheid, dat al is Rotterdam wellicht geen ideaal wan deloord, toch de animo voor de wandelsport snel toeneemt, ook in de Maasstad. WIELRENNEN ALEXANDERBAAN. Woensdagavond zullen wederom wedstrij den op de Alexanderbaan aan den Terbreg- scheweg worden gehouden. Er zal worden gereden een klassementrit voor nieuwelingen waar o.a. aan zullen deelnemen Hofland, Raadgever, Bijkerk, Woudenberg, van Stra ten, Breiur, v. d. Ende, de Koning, v. d. Star re, Simons en Sprenger de Roover. Als hoofdnummer een 50 K. M. kop- peleourse, waaraan de volgende koppels zul len deelnemen: v. d. MeerFafié, van Tig- £elev. d. Wal Vellheue|rNufjen, Over- beekvan Vliet, GebuisKanselaar, Was- terlakenBonduel en SnijdersHofstede. WISSELKOERSEN TE R'DASI. Londen 8,98)4, Berlijn 72,89, Parijs 8,10, België 30,67, Zwitserland 41,67, Amerika 1,81%, Denemarken 40,11, Zweden 46,32; Noorwegen 45,41. i BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: W. M. Klare geb. Cuilenborg z. J. N. Wetsteyn geb. Aardse d. A. C. C. M. Hoelscher geb. de Lange z. ONDERTROUWD: C. Brouwer 36 j., te IJssel- monde en L. W. H. P. Klok 36 j, alhier. GETROUWD: L. G. den Ouden 28 j., te RoU tetrdam eu C. W. Sluys 25 j., alhier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2