H i DE PATRIA-AFFAIRE. WOENSDAG 16 JUNI 1937 Mr. A. Schadee getuigt. Op verzoek van den verdediger mr. Kokosky Ié Cj Een uitvoerig verhoor van verdachten. EISCH NIET GERING. FAILLISSEMENT BORGER EN DE JONGE. MUZIEK IN ROTTERDAM. TORNOOI TENNISPARK PLASWIJCK- EINDEXAMEN GYMNASIUM. EXAMENS AKTE L. O- BURGERLIJKE STAND. BERKEL EN RODENRIJS. OVERSCHIE. L. J- KARREMAN. f Opgeknapt staat- netjes! VLAARDINGEN. VERLEENEN VAN EXTRA-STEUN AAN WERKLOOZEN •"SI- De rechtbank heeft gisteren voortgezet de behandeling van de zaak tegen de directeu ren J. H. en dr. R. L. van de Patria-verze- kering Maatschappij niet te verwarren met de Levensverzekeringsmaatschappij Patria die zich wegens valschheid in geschrifte en bedriegelijke bankbreuk te verantwoorden hebben. De zitting ving aan met het hooren van den van de zijde der verdediging opgeroepen getuige, mr. A. Schadee, die zijn compagnon, mr. Nauta als juridisch adviseur van de Patria had opgevolgd, toen deze met vacantie was gegaan. Mr. F. Kokosky stelt aan mr. Schadee eenige vragen, waarop getuige antwoordt even voor het tijdstip waarop mr. Nauta met verlof was gegaan, in de zaak te zijn betrok ken. Op verzoek van mr. Nauta heeft ge tuige een onderhoud gehad met Tester, waarna hij de door mr. Nauta opgestelde eischen bij de overname van de aandeelen nog nader heeft toegelicht. Op 19 Juni heeft getuige kennis gekregen van onregelmatigheden, die door verdachte zouden zijn gepleegd. Verdachte had name lijk aan dr. L. een bedrag geleend van 21.750 en als onderpand aandeelen Anglo Marine genomen. Getuige heeft een schuld bekentenis van dr. L. benevens een verze gelde enveloppe, welke de aandeelen Anglo Marine zouden bevatten in ontvangst geno men De bedoeling was dat de «terugbetaling van die leening ten kantore van getuige zou plaats hebben. Getuige zegt verder op de vragen van mr. Kokosky, dat hij ook Sourdis vluchtig ontmoet heeft. Getuige wist, dat de overname van de aandeelen Patria slechts belang bad, voor de buitenlandsche groep tezamen met de aandeelen Anglo Marine. Er was echter gevaar dat de Zwitsersche groep die A. M. aandeelen zou verwerven en daar om had verd. H. optie op die aandeelen ge nomen. Getuige is niet tegenwoordig geweest op de commissarisvergadering van 14 Juni. Wel heeft getuige achteraf gehoord dat mr. Nauta advies gegeven heeft over de waarde van de aandeelen A. M. en zoo weinig mogelijk ver antwoordelijkheid daarvoor te aanvaarden. De resultaten van de vergadering van 14 Juni waren, dat de eisch gesteld werd, dat volgestort zou worden in Nede-rlandsch geld, althans dat 90.000 zou worden gedeponeerd voor betaling der crediteuren. Getuige zegt, dat de zaak zoo gesteld moet worden, dat men wist, dat de aandeelen A. M. zouden worden aangekocht, maar men wist niet welk bedrag daarvoor besteed zou worden. Wijze van overdracht der aan deelen. De wijze waarop de overdracht van aan deelen aan de buitenlandsche groep zou plaats hebben is vastgelegd in de instructie, die aan den trustee, mr. Struycken is ver strekt. Daarin is wel neergelegd dat de be taling in Nederlandsch geld moest plaats hebben maar daaronder verstaat getuige niet, dat bankbiljetten op tafel gelegd moes ten worden. Mr, Kokosky vraagt of het niet de opvat- Jngfoas. dat wanneer de..sraüitEuren betaald. waren, de commissarissen eigenlijk nergens meer iets mee te maken hadden. Getuige antwoordt, dat commissarissen wel •wisten, dat wanneer de meerderheid van de aandeelen in handen van de buitenlandsche groep zou zijn overgegaan, zij op den gang van zaken geen invloed meer zouden hebben. Commissarissen wilden zich met de kwestie der A. M. aandeelen niet inlaten. De schorsing van directeur H- Op 22 Juli is een samenkomst van commis- sarissen gehouden, waarin een schorsings- brief voor den directeur H. werd opgemaakt, nu men de overname van de aandeelen als afgesprongen beschouwde. Op 26 Juli is ge tuige naar Londen gereisd, nadat hij den dag tevoren een telefonisch onderhoud heeft ge had met notaris Butaye, die zich te Londen bevindt. Op de conferentie, die getuige heeft gehad met Tester en mr. Struycken is ter sprake gekomen, dat bedragen van 342.000 en 90.000 bij notaris Butaye zouden worden gedeponeerd. Mr. Kokosky: Dat was toen een groote af wijking van wat oorspronkelijk afgesproken was? Getuige heeft ook dadelijk gedacht, dat de zaak op deze wijze niet geregeld kon wor den en dat was ook de meening van mr. Struycken, want nu zou notaris Butaye vol storten, inplaats van mr. Struycken. Dr. Tester voerde voor deze regeling aan, dat er gevaar was voor val van den gulden er was toen juist een kabinetscrisis in Neder land. Toen de onderhandelingen op deze wijze vastgeloopen waren heeft getuige den schor- singsbrief aan den directeur H. overhandigd maar denzelfden avond is deze weer inge trokken. Op 27 Juli is er een conferentie geweest tusschen dr. Tester, mr. Struycken en ge tuige, waarin de bezwaren uiteengezet zijn. Mr. Kokosky: Maar nu kwam toch de chèque ter sprake? Getuige zegt, dat als de transactie volgens v- ;V: Hedenmorgen uerd een aanvang gemaakt met het transport naar Dordrecht van de montagebrug, welke dienst heeft gedaan bij den bouw van de Waalbrug te Nijmegen. Deze montagebrug ivordt de eerste overspanning van de nieuwe verkeersbrug bij Dordrecht. de aanvankelijke plannen over de Neder- landsche Handel Maatschappij had geloopen er ook niet met bankbiljetten zou worden betaald. Het eenige verschil is, dat nu niet bij de Ned. Handelmaatschappij doch bij no taris Butaye gestort zou worden. Mr. Kokosky: Heeft men bij de Westmin ster Foreign Bank, waarop de chèque getrok ken werd, geinformeerd? Getuige: Neen. Een oplichtersbrief Mr. Kokosky: Was u niet ongerust ge maakt door den brief van Frost Co., waar in met zooveel woorden werd gezegd, om niet weer met juridische chicanes te komen en gewezen werd op het gevaar voor afsprin gen der overeenkomst, wanneer niet dadelijk werd toegeslagen? Dat was een echte op lichtersbrief. Getuige heeft zich daardoor niet opgejaagd gevoeld. Mr. Kokosky: Was het niet de bedoeling dat mr. Struycken naar Antwerpen zou gaan? Getuige: Ik heb dat voorgesteld, maar men was er verontwaardigd over. Mr. Kokosky: Gaf u dat niet te denken? Getuige: Neen. Er waren gunstige informa ties over notaris Butaye. Mr. Kokosky: Maar u week toch plotseling af van het advies van mr. Nauta, dat in Ne derlandsch geld gestort zou worden? Getuige zegt, dat hij na zijn terugkeer uit Londen de beslissing aan commissarissen heeft overgelaten. Wat er met de chèque ge beurd is, weet getuige niet. Het pakket aan deelen A. M., dat hij nog steeds onder zich had, heeft getuige aan dr. L. overhandigd. Mr. Kokosky: En de 21.750 dan, die te uwen kantore betaald moesten worden? Getuige heeft de schuldbekentenis terug gegeven in opdracht van den schuldeischer. Nu de transactie tot stand gekomen was, hadden commissarissen geen belang meer tusschen de leening die tusschen H. en dr. L. bestaan had. Mr. Kokosky: Beschouwde u door over gave van de chèque de volstorting geschied? Getuige: Ja. Iedereen dacht dat de zaak en. régie was.. Getuige zegt nog. dat de rege ling was onder verantwoordelijkheid van den trustee, mr. Struycken. Mr. Kokosky: In diens verklaring staat, dat Struycken aansprakelijk zou zijn voor het afspringen van de overeenkomst, als hij wei. gerde op deze wijze de volstorting te doen geschieden. Getuige: Zoo heb ik het niet gezegd. Ik meende, dat de commissarissen Struycken er voor verantwoordelijk zouden stellen. Ge- tuige's indruk was dat op 30 Juli alles in orde was. Dat moet ook H.'s indruk geweest zijn. Hij heeft nog geruimen tijd de overtuiging gehad dat de 90.000 voor crediteuren ei inderdaad waren. Mr. Kokosky wijst er nog op, dat op den ontslagbrief van commissarissen het uur van ontslagname is ingevuld. Waarom was dat? Getuige: Commissarissen wisten dat de A. M. aandeelen zouden worden overgenomen en daarvoor wilden zij geen verantwoorde lijkheid dragen. De president doet vervolgens mededeeling van een aantal schriftelijke stukken, waarop de verdachten nadere toelichting geven. Verdachte J. H. zegt dat hij op 26 Juli niet als directeur van de Patria in Londen is ge weest, maar als prlvé-persoon. De commissa rissen hebben daar alles buiten hem om laten regelen. Verdachte zegt ook dat hy geen op dracht heeft gegeven aan mr. Schadee om het pakket aandeelen te overhandigen. Mr. Schadee zegt hierop, dat verdachte op 30 Juli een schriftelijke opdracht daartoe ge geven heeft. Verdachte hoeft, naar hfj opmerkt, nooit geweten, dat de chèque van notaris Butage gedekt was door een chèque van Tester van 53.000 op de Westminster Foreignbank. Mr. Schadee zegt dat ook hij omtrent die dekking niets geweten heeft. By de verdere voorlezing komt een brief ter sprake, die dr. L. geschreven heeft, waarin hy in zeer krachtige termen mr. Schadee een som matie heeft gegeven. Dr. L. zegt dat hij dezen brief slechts ge schreven heeft naar een dictaat van dr. Tes ter. Zelf heeft verdachte er niet veel van be grepen, want hij kreeg slechts enkele frag menten te hooren. De president: Ach dr. L. het is toch zoo zielig! Verdachte: Het is moeiiyk u duidelijk te maken welke rol 11c te spelen had. Ik had e.e" Schryven, wat Tester my dicteerde. ®en heel ondergeschikte plaats en was held aan een krachtl*e persooniyk- „n^Arvnnmrt™V5n1 v°»enhoven: Maar de ont- v.. Tn krief moest toch van meening brief ^hreef, of kon hy denken dat deze brief van Tester kwam Mr Schadee daarnaar gevraagd, zeidê wer begre pen te hebben dat de formuleering niet uit de pen van dr. L. kwam, maar hij had wel ge meend, dat het in den brief neergelegde stand punt dat van dr. L. was. De door mr. Schadee in ontvangst genomen acte betreffende de ontvangst van f 342.000 voor volstorting van de aandeelen erkent ver dachte J. H. en hy merkt op dat hij nog steeds deze acte als volkomen Juist beschouwt. Mr. Van Vollenhoven: Maar de ontvangst is niet geboekt! Verdachte: Inderdaad was het mogelijk ge weest die tusschenboeking te doen, maar het is nagelaten, omdat het geld dadeiyk gebruikt werd voor den aankoop A. M. zooals in de be doeling lag. Nadat nog enkele stukken zyn voorgelezen wordt de zitting geschorst. De verleiding V(l nEm m de Adam in Ballingschap-opvoering jn >t H Gmj tR Turnhout. „Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immerj vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uw oog?...) In de middagzitting houdt de rechtbank zich eerst bezig met de wijze, waarop in de boeken van de Patria de aankoop van de aandeelen A. M. is verantwoord. Volgens den accountant A. L. Brok is deze post teil be drage van 364.250 formeel niet juist, om dat de aankoop slechts 342.500 zou hebben bedragen. Er is geen enkel stuk, dat aan geeft, dat ook de 21.750 die eerst als leening aan dr. L. zijn verstrekt, bij den aan koop zijn op te tellen. Men kan dit bedrag ook niet aanmerken als de optie-kosten. Als mr. Kokosky het tegendeel beweert, zegt de heer Brok? „Dat is uw visie, maar ik kan mij er niet mee vereenigen." Verdachte H. zegt uit de onderhandelingen met Tester de overtuiging te hebben, dat het de bedoeling van de nieuwe aandeelhouders was het bedrag van 21.750 als kosten te beschouwen, zoodat de boeking van 364.250 als bedrag van aankoop wel degelijk juist is. Bij een schriftelijk stuk, dat betrekking heeft op de geldleening, die aan de oude aandeelhouders werd verstrekt, ter voldoe ning van de achterstallige bijstortingen moet verdachte H. den rechter mr. Vollenhoven toegeven, dat er in de positie een verande ring was gekomen, maar die verandering was naar het inzicht van verdachte alleen in juridisch opzicht van belang. Wanneer over dit punt nog even gedebatteerd wordt, vooral in verband met verdachte's financiëele po sitie, merkt H. op, dat hij vier jaren direc teur van de Patria is geweest en in die functie niets verdiend heeft niet alleen maar zijn geheele vermogen heeft verspeeld, zoo dat hij nu straatarm is en door zijn familie moet worden onderhouden. Het verhoor van verdachten- Nadat de voorlezing en bespreking dor schriftelijke stukken beëindigd was heeft de president de dagvaarding met de verdachten besproken. Verdachte H. bleef zich stellen op het standpunt, dat toen hij zijn handteekening plaatste onder het stempel, dat vermeldde, dat de aandeelen waren volgestort,' hij niet beter wist, dan dat die volstorting had plaats gehad. Ook erkent verdachte op de verschil lende aandeelen aangeteekend te hebben, dat de achterstallige bijstortingen hadden plaats gehad. Verdachte geeft toe, dat die bijstor' tingen niet hadden plaats gevonden, maar dat daarvoor een regeling wa3 getroffen met de aandeelhouders waarbij deze het bij te storten bedrag ter leen hadden ontvangen. Verdachte heeft zich neergelegd bij de mee' ning van de juristen, dat de zaak zoo in orde was. Verdachte H. ontkende ook de bedrieg lijke korting van de rechten der schuld- eischers. Hij heeft veeleer alles gedaan om de rechten der schuldeischejs te beschermen en al zyn handelingen waren er op gericht nieuw kapitaal in de Patria te brengen. Wat de op 30 Juli overhandigde chèque betreft zegt verdachte aan notaris Butaye gevraagd te hebben of er dekking aanwezig was. De president merkt op, dat het adres waar men naar dekking van een chèque infor meert is bij de bank waarop de chèque is afgegeven en niet bij dengene, die de chèque afgeeft. Verdachte meent, dat dit verwijt meer mr. Struycken geldt, die hem gezegd had, dat de zaak in orde was. Op het moment, dat de chèque voor de aandeelen A. M. werd geruild, had deze naar het inzicht van verdachte meer waarde dan de aandeelen, maar deze zouden door de in breng in de Patria, die opgenomen zou wor den in het internationale concern, meer waarde verkrijgen. De president wijst er op, dat uit niets is kunnen blijken, dat de 3000 die voor de aandeelen A. M. door H. zijn betaald waren de optiekosten, zoodat het aannemelijk wordt, dat deze 3000 de waarde van die aandeelen vertegenwoordigd hebben. Verdachte zegt hiertegenover dat als men de waarde die deze aandeelen juist voor de Patria hadden, buiten beschouwing laat, men misschien kan spreken van een verkorting van de rechten der schuldeischers. De president meent, dat verdachte te wei nig oog gehad heeft voor de werkelijkheid en zich te veel gericht gehouden heeft op wat de toekomst zou kunnen brengen. Tenslotte ontkent verdachte H. de boeking van den aankoop aandeelen A. M., die een vglsche boeking zou zijn geweest, te hebben uitgelokt en hij blijft er bij, dat de boeking juist is geweest. Bij het verhoor van dr. L. zegt deze van de handelingen met de aandeelen niets te hebben begrepen. De details en de afspraken heeft hij niet gekend en de juiste consequen ties heeft hij niet kunnen weten. De ver klaring op de aandeelen is ook volgens dezen verdachte niet onjuist, want door de over gave van de chèque waren de aandeelen vol gestort. Over de Vaarde van de aandeelen A- M. kon verdachte zich geen oordeel vor- Volgens verdachte waren de 3000 net bedrag waarmee het recht op die aan deelen A. M. verkregen werd, maar men kan met zeggen, dat dit bedrag hun waarde ver tegenwoordigt. De president merkt op, dat verdachte de aandeelen A. M. toch aan een Zwitsersche groep heeft aangeboden voor 3000. Verdachte: Dat geschiedde op last van dr. Tester. Rechter mr. Van Vollenhoven: Maar daar uit blijkt toch, dat als de transactie met de Patria niet doorgegaan was dr. Tester de aandeelen voor dit bedrag naar Zwitserland had willen verkoopen. Hoe kan verdachte dan meenen, dat diezelfde aandeelen een paar dagen later 342.500 waard zouden zijn? Van verkorting der rechten van schuld eischers kon door deze transactie naar de meening van verdachte geen sprake zijn, om dat hij niet beter wist, dan dat er ten be hoeve van crediteuren bij notaris Butaye een bedrag van 90.000 was gedeponeerd. Ten aanzien van de dr. L. ten lastegelegde verduistering van 11.750 uit de kas van de Patria zegt verdachte, dat dit bedrag hem op behoorlijke wijze is ter leen gegeven, voor de verwerving van de A. M. aandeelen. Zelf heeft verdachte er geen cent van geprofi teerd. De bedoeling was alleen het mogelijk te maken, dat de transactie plaats kon heb ben en daaraan heeft verdachte, denkende in het belang van de Patria te handelen, zijn medewerking verleend. Later bleek, dat de commissarissen van de Patria het met het verstrekken van de leening niet eens waren geweest. Requisitoir- Mr. E. D. H. Schutter vangt zijn requisi toir aan met een woord van waardecring voor de wijze waarop de rechter-commissaris deze zaak heeft geïnstrueerd, voor het vele werk, dat de accountant en de inspecteur van po litie Maandag in dezen hebben verricht. Spr. zeide zich te zullen bepalen tot de eerste ten lastelegging, de valschheid in geschrifte bij het plaatsen van de aanduiding van volstor ting op de aandeelen. Spr. ging den financiëelen toestand der maatschappij in de laatste jaren na, die in het begin van 1935 zoo was, dat wanneer het niet gelukte met anderen tot een overeen komst te komen, tot liquidatie zou moeten worden overgegaan. Op dat tijdstip komen de onderhandelingen met de buitenlandsche groep, waarby men alles in het werk heeft gesteld om het den aandeelhouders zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Er waren immers aandeelhouders, die n»g achterstallig waren met hun bijstorting. herdachte heeft, door dit obligo voor eigen rekening te nemen, de overdracht van de aandeelen zoo gemakkelijk mogelijk willen maken. De buitenlandsche groep was, naar spr. aantoont niet zoo kapitaalkrachtig als rij wilde doen voorkomen, immers anders li ad men niet op zoo slinksche wijze het laatste geld uit de kas van de Patria behoe ven te halen voor de aandeelen A. M., waar voor verdachte H. door commissarissen op de vingers is getikt. Bovendien hebben twee bedienden van het kantoor wel degelijk be merkt, dat het met de kapitaalkrachtigheid van de buitenlandsche groep niet zoo goed gesteld was. Zou verdachte H. dat dan niet bemerkt hebben. Spr. gaat na hoe tenslotte een wissel in buitenlandsch geld is gebruikt voor de volstorting. Verdachte heeft niet de minste moeite gedaan achter de waarde van de aandeelen A. M. te komen. De waarde van die aandeelen was niets. Ze waren niet meer dan scheurpapier. Het faillissement van de Patria op 30 October zal niemand verwon derd hebben. De zekerheid voor crediteuren was tot niets teruggeloopen. Men was ten slotte aan handen en voeten gebonden aan de buitenlandsche groep en daarmee toont spr. san, dat H. geweten heeft met wie hij te doen had. Gebleken is, dat men omtrent de dekking van de aangeboden chèque niets wist. Bovendien moet volgens de Nederland- sche wet de volstorting in Nederlandsche munt plaats hebben. Wanneer er werkelijk eenige minuten het bedrag in contant geld op tafel gelegd was, dan zou er naar spr.'s meening evengoed valschheid in geschrifte zijn geweest, wanneer men daarna op de aandeelen aangeteekend had, dat ze volge stort waren. Verdachte H. kan de zaak niet anders zien dan het belang voor de Patria van het verwerven der aandeelen A. M. en volgens hem doet die chèque er niet toe. Er zijn hier vele handelingen noodig ge weest, die aan verdachte de wetenschap moe ten hebben gebracht, dat volstorting in wer kelijkheid niet plaats gehad heeft. Ook ten aanzien van dr. L. achtte spr. de ten lastegelegde valschheid in geschrifte be wezen. Hij wist immers, dat de waarde van de aandeelen A. M. lang de waarde niet had den van 342.500. Door zijn manipulaties met de chèque van 342.500 heeft dr. L. aan zijn medeverdachte gelegenheid gegeven de misdrijven te plegen waardoor deze thans terechtstaat. Ten aanzien van de kwestie der 11.750 is deze verdachte als strooman opgetreden, maar zijn handelingen leiden tot verduis tering. Komende tot de strafmaat zegt spr., dat een excuus voor verdachte is dat zij gehan deld hebben met juridischen bijstand, maar deze ontslaat hun toch niet van hun verant woordelijkheid en dat voor dr. L. nog het excuus geldt, dat hij, gevlucht uit Duitsch- land, hier niet de moreele bescherming heeft gevonden, die hij noodig had. Met een en ander rekening houdend eischt het O. M. te gen dr. L. twee maanden en tegen J. H. 8 maanden gevangenisstraf. De zitting wordt daarop geschorst tot Woensdagmorgen half tien. Het woord is dan aan de verdedigers. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de credlteureniyst in het faillissement van J. G. Boot en M. J. Kuiper jr., firmanten der Handelsvennootschap onder de firma Borger en de Jonge, makelaardij' in schepen te Rot terdam. Deze lyst telt 13 crediteuren met een totaal passief van 108.029, waarvan prefe rent 41. De baten zijn nog niet volledig be kend. Op het orgelconcert van J. H. Besselaar in de Groote Kerk op Vrijdag a.s. treedt Louis Zimmermann als solist op met de sonate IV voor vioól en orgel van Handel en de Ciacon- ne van Bach. Gisteravond zijn de wedstrijden van het B-tor nooi voortgezet. Door den regen konden lang niet alle partijen, welke de wedstrijdleiding op haar programma had, worden gespeeld. De uitslagen waren: Heeren enkelspel, eerste ronde: C. van Diem si. Mr. W. Poortman 16 63 63; dr. ir. A. Scheffer slaat A. den Hartog 64 6—4; L. Tho- man sl. J. Emans 1210 108; S. Zoetmulder si. P. W. Esveld 6—1 6—1; B. v. d. Wiele sl. T. v. Dongen 6—3 16 62; B. Thanis sl. J. Schouten 61 64; G. Treffers sl. G. v. Urk 3—6 64 12—10; C. Asselbergs sl. K. v. Dongen 6—1 6—2. Dames enkelspel B., eerste ronde: mej. mej. C. Böhm sl. mej. M. Pera 61 61; mej. T. Heymans sl. mej. E. Hustinx 61 84. ROTTERDAM, 15 Juni (R.K. Gymnasium 2de groep) Geëxamineerd voor diploma B: vijf can didates waarvan vier slaagden n.l. G. Fritschy, W. van der Made, H. Oltheten en T. Sikken. Met een candidaat wordt het examen voort gezet. ROTTERDAM, 15 Juni. (Mamlx Gymnasium). Na herexamen geslaagd voor diploma A: Anda Bavink, P. E. Kloots, Martha van Dyke, J. A. Krijgsman en W. Moerman. Geslaagd voor diploma B: D. van der Boom, K. van Duuren, Jo Esmeyer, J. de Geus en A. B. J. Graafland. Het examen wordt voortgezet met 2 Candida- ten. ROTTERDAM, 15 Juni. (Kweekschool met den Bybcl.) Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd: mei. N. T. den Ouden, Rotterdam en de heeren: D. v. d. Kooy, Hillegersberg; J. H. Ottevangers, Delft; R. Ross, Rotterdam; L. Soeteman, Hil legersberg en G. Spilt, Rotterdam. ROTTERDAM, 16 Juni. (Gem. kweekschool.) Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames J. L. Roubos, Krimpen a/d Lek, en C. M. E. v. Hattem, Rotterdam, en de heeren H. Loman, M. v. Toorn en E. Burger, allen Rotterdam. Aangiften van 15 Juni 1937. BEVALLENP. A. Verschoor—Iversen d. C. Verkerk—Leeflang z', A. M. Hagc—Luyen- dyk z. M. Hendrlkxv. d. Brink d. G. C. Bubberman—Goedhart z. M. J. A. v. d^Berg v. Veen d. M. L. Larssenv. Dijk z. M. G. Klekamp—Giclen d. M. de Graaff—v. Slin gerland J. W. Spek—Boers z. A. M. RuytenbergLuyten z. W. Buys—Weessles z. j. C. Rietveld—le Noble z. P. Wolf—Schuur- mans d. J. v. MourlkCrcmer z. F. Lek- kerkerk—de Jel z. A. Tiel—Treffers z. M. v. d. Bos—v. Wunnik d. P. M. Berghout Kol d. E. Luchtmeyerv. Heest z. J. v. Glnk—Stok d. A. Stolk—v. Holten d. V. M. SiereveldStocklngor z. H. A. Waterman Boender d. J. C. BurkiKoring z. M. H. Poessë—v. Munster z. M. Kaslus—de Bruyn z. G. de KortHemcrlk z. M. H. M. Maas— Depenheuer z. A. L. Boer't Hart d. OVERLEDENP. Schouten vrouw v. A. Groe- nevold 69 j. B. Zegwaart man v. H. H. Snyder 53 j. M. Jarnazette wede. v. F. X. Bollee 78 J. C. Vryhof z. 7 j. P. Delprat' wede. v. P. Ledcboer 63 J. J. H. Altmann vrouw v. G. Ligtermoet 47 J. T. A. Reuvers man V. F. B. Hennephof 77 j. H. v. d. Edel z. 8 m. T. Versluys wede. v. J. Vermaat. 67 j. W. G. G. de Vries wede. v. J. Stoutjesdyk 79 J. J. in 't Veld ongeh. man 22 J. C. Bedeaux vrouw v. C. Molenberg 80 1 Voorts als levenloos aan gegeven: P. M. DekkerPanltow z. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Londen 8,98, Beriyn 72,90, Farys 8,10, België 30.09%, Zwitserland 41,67, Amerika 1.81%, Denemarken 40,09, Zweden 48,30, Noorwegen 45,12. 5 DE HANZE. Dzeer dagen had een buitengewone verga dering plaats van de afdeeling alhier van de Hanze. Tot deze byeenkomst ■waren mede uit- genoodigd alle R. K. ongeorganiseerde mid denstanders en verschillenden van dezen had den aan de uitnood,iging gevolg gegeven. De vergadering stond onder leiding van den geesteiyk adviseur, die in een toespraak tot de aanwezigen uiteenzette, dat de afdeeling in een droevigen. toestand verkeerde,' omdat verschillenden nog steeds buiten de organi satie zyn gebleven, terwijl er weinig van de afdeeling uitgaat. Hierin verandering en ver betering te brengen is de bedoeling van deze byeenkomst, waarby dan tevens de verschil lende grieven besproken kunnen warden. Alle katholieke middenstanders hebben de plicht lid te zijn van hun organisatie; er moet nieuw leven in deze afdeeling wonden inge blazen. En allen moeten worden actieve le- den, met elkander samenwerkend, er moet niet op de eerste plaats gekeken worden, of men door het lidmaatschap wat meer guldens zou kunnen verdienen; niet op de eerste plaats gelet worden op het materieele voordeel, al hoeft dit niet geheel op zij geschoven te wor den, op de allereerste plaats gelden de hoo- gere belangen en dit wordt te veel vergeten. Een voornaam punt voor de bloei van de vereeniging is voorzeker, dat de leden het on derling eens zijn; natuurlijk zal een eerlijke concurrentie kunnen en moeten blyven be staan, maar er moet zonder jaloerscliheid of misgunning tegenover elkander worden ge staan. De vereeniging zal er voor hebben te zorgen, dat er onder elkander en in de ver eeniging een goede geest gaat heerachen. Als dit in de eerstkomende jaren bereikt kan worden, dan mogen we tevreden zyn. Tenslotte deed Z.eerw. 'n dringend beroep op de aanwezige nlet-georganieeerden tot de vereeniging toe te treden.. Door verschil lende aanwezigen werden hierop bezwaren naar voren gebracht en over verschillende punten ontstond een levendige gedachtenwis- seling. De honds-propagandist, de heer J. Mol be antwoordde de verschillende gemaakte op merkingen, en mocht zich gelukkig achten aan vrijwel alle bezwaren een afdoende op lossing te geven. Het gunstige resultaat was dan ook, dat aan het slot van de byeenkomst alle aanwezige niet-leden zich als lid opga ven. De voorzitter sprak hierop een kort dank- en slotwoord. .Hedenmorgen om half zes is plotseling overleden de heer, L. JKarreman, oud-wet houder van Overschie en oud-lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De overledene was in Overschie een zeer geziene en bekende persoonlijkheid, die veel voor de gemeente gedaan heeft, vooral in den tijd toen Overschie zich aan de eischen van den modernen tijd ging aanpassen. De heer Karreman werd in 1860 geboren en in 1900 als lid van den gemeenteraad ge kozen. Van. 1905 tot 1918 en van 1919 tot 1927 was hij wethouder. Als lid van enkele polderbesturen heeft hy eveneens groote be langen gediend. De begrafenis vindt plaats Zaterdagmiddag half 3 op de algemeene begraafplaats Over schie. het zou voor Uw haard ot haardkachel geen weel. de zijn, als ze ook een schoonmaakbeurt kreeg. BI) ons! U krijgt ze terug, geheel nagezien en waar noodig gerepareerd. Weinig kosten mi, maar straks veel plezier als U weer gaat stoken. HA ARDEN-KACHELS-FORNUIZEN NIEUWE MARKT 19 - ROTTERDAM ROTTERD. DIJK 247 - SCHIEDAM 3040VS 41 Ook over het jaar 1937 zal aan werkloozen extra-hulp worden verleend. De Minister van sociale zaken heeft daarvoor een aantal rege len vastgesteld; In het algemeen zullen slechts die kastrek- kers voor extra-hulp in aanmerking komen, die kastoesiag ontvangen, of steun zouden genieten indien zy geen kasuitkeering omt- vingern. De steun Is Jn de eerste plaats bedoeld voor de grootste gezinnen, waar tengevolge van langdurige werkloosheid met betrekking tot het aanschaffen van Weeding, dekking en schoeisel, zoodanige achterstand is ontstaan, dat verstrekking van extra-hulp noodig is. Berekend aan de hand der gegevens zal over het jaar 1937 een bedrag van. 4486 ten ten laste onzer gemeente komen. In totaal zal op de beg rooting voor het jaar 1937 van den dienst voor maatschappelyk hulpbetoon dienen te worden uitgetrokken een bedrag groot 11887.90, waarvan 7401,90 zal komen ten laste van het rijk. B. en W. stellen den Raad voor de door den Minister gestelde voorwaarden te aanvaar den, het verstrekken van extra hulp te doen plaats hebben overeenkomstig de daarvoor door den Minister gestelde regelen en de ge- meen te bog rooting voor het jaar 1937 en die van den gemeenteiyken dienst voor maat schappelyk hulpbetoon, met inachtneming van het vorenstaande te wijzigen. SUBSIDIE T.B.C.-VEREENIGING VOOR LIGHALPATIëNTEN. De Vereeniging tot bestrydlng der tubercu lose ziet zich dikwyis genoodzaakt een be roep te doen op den dienst voor Maatschap pelyk Hulpbetoon met betrekking tot de patiënten, welke worden verpleegd in de lig- hallen. In deze gevallen gaat het in den regel om Weine bedragen. Soms wordt ook gelde- ïyke steun gevraagd voor patiënten, verpleegd in sanatoria, waarmede Uit den aard der zaak grootere flinancieele offers gemoeid zyn. Ten einde te komen tot een meer bevredigende financieele regeling, hebben B. en W. deze aangelegenheid besproken, zoowel met een commissie uit het bestuur van de genoemde vereeniging, als met de Raadscommissie voor financiën. Het resultaat hiervan is geweest, dat B, en W. thans voorstellen naast het be drag, dat de vereeniging krijgt krachtens de subsidieregeling, een apart subsidie te verlee- nen tot een Jaariyksch, vast bedrag van 450 voor de lighalverpleging op zich zelve. Hier aan wordt echter de voorwaarde verbonden, dat voor de lighaJpatiënten geen geldelijke steun meer aan den dienst voor Maatschappe lyk Hulpbetoon zal worden gevraagd. By voorkomende gevallen zal door den dienst voor Maatschappelyk Hulpbetoon ten hoogste één derde deel, verminderd met even- tueele invaliditeltsrente, Jn de kosten van sa natorium verplegingen worden bygedragen, in dien dit resteerende deel der verplegingskos- ten niet door de familie van den patiënt, door de diaconie, door den werkgever, door de vak- vereeniging of op andere wyae kan worden verkregen. Het ligt In de bedoeling deze regeling te doen ingaan op 1 Juli a.s. By aanneming van dit voorstel zal du® over 1937 een aanvul- lingssubsddie worden verstrekt van 225. B. en W. stellen den Raad voor de ge meen te- begroóting op dit punt te wyzigen en even eens de begrooting van den dienst voor Maat schappelyk Hulpbetoon, welke met een geiyk bedrag kan worden ontlast. Het bestuur van Maatschappelyk Hulpbe toon heeft verklaard, dat het zich met dit voorstel kan vereenigen. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanh&ven is binnengekomen het s.s. Maasburg met 11045 ton erts en Stad Arnhem met 6121 ton erts. VOETBAL Voor de nederlaagserie van Fortune werd ge speeld de wedstrijd FortuneDCL, welke door Fortune met 43 werd gewonnen. Ruststand 2—2. WATERPOLO VZC 1 speelde in het Sportfondsenbad te Schiedam voor de 3e klasse van den K. N. Z, B. tegen SZC 1. Uitslag 30 voor SZC. COLLECTE FONDS OUD-MILITAIREN Op Maandag 21, Dinsdag 22 en Woensdag 23 Juni a.s. zal alhier de Jaariyksche collecte worden gehouden ten behoeve van het fonds voor oud-militairen. Blijkens het laatste jaar verslag werden door bedoeld fonds 756 ver- diensteiyke oud-militairen, die hulpbehoevend waren geworden, financieel gesteund. POSTDUIVENVEREENIGING De postduivenvereeniging De Luchtbode hield Zaterdag een wedvlucht van Oorbeil, afstand 396 K.M. Uitslag: 1 3 6 A. v. d. Hoeven, 2 14, 17 D. Vink, 4 15 P. v. Roon, 5 J.Vllelander, 7 8 A. Kuipers, 9 11 13 L. Poldervaart, 10 12 16 K. van Keulen. Vitesse kampioen tot en met Corbeil zyn: A. v. d. Hoeven eerste met 1571 p.; P. van Roon tweede met 1473 punten; A. Kuipers derde met 1124 p. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen by; Bos, Kethelweg 32, badpak en handdoek; Verbrugge, Vaartweg 3, rijwiel- plaatje; Riedyk, Spoorsingel 30, vulpotlood; Bezemer. Kortedijk, autoped; van Oeveren, Kortedijk 45, heerenrijwiel; van der Horst, Markt 7, eindje pyp; Bad- en Zweminrichting badpak en handdoek; Koppenaal, 4e Maas- steeg 6, 5 koekblikken; Politiebureau, fiets pomp, schopje, bos sleutels.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 3