DE STATENBIJBEL DRIEHONDERD JAAR OUD. ■■■•- - S: De bijbeltentoonstelling. 8 ZATERDAG 26 JUNI 1937 R.K. NED. NATUURHISTORISCHE yEREENIGING. „Dieren in het algemeen". de vervaardiging van kunst- ZUDEN GARENS. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. i'. VEREEN. VOOR DE BELANGEN VAN COGNOSSEMENTHOUDERS. BURGERLIJKE STAND. OM DEN GEVLEUGELDEN BAL. VLAAMSCHE OPENLUCHTZANG AVOND. ADOLPHE ENGERS OVERSCHIE. GEMEENTERAAD. s.s. VOLENDAM. INBRAAK JE. Hni EINDEXAMEN H. B. S. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. HILLEGERSBERG. SCHOONHOVEN. BERKEL EN RODENRIJS. Donderdagavond hield de R.K. Ned. Natuur- Historische Vereeniging „St. Franciscus van Assisië" een algemeene ledenvergadering in de groote zaal van het parochiehuis „Sint Rosalia". Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer G. H. C. Witteveen hield de spreker van dezen avond, de heer L. w. van Dalen een lezing over het onderwerp „Dieren in het algemeen". In zijn inleiding zette spr. het ontstaan van dierentuinen uiteen, eerst bij de Romeinse e keizers, die de dieren noodig hadden voor hun spelen, vervolgens in latere tijden toen ze werden opgericht voor wetenschappelijke doel einden. Reeds in de 14de eeuw ontstond in Nijmegen de eerste dierentuin in ons land. In 1837 werd Artis in Amsterdam opgericht, ter wijl in 1S61 de Rotterdamsche diergaarde V°Vervolgens werden verschillende dieren be sproken, die men tijdens de wandeling door een dierentuin kan zien. Spreker putte uit zijn zeer rijke ervaring talrijke voorbeelden, waaruit bleek, dat vooral olifanten zeer goed feiten kunnen onthouden. Van de neushoorn vogel is de broedwfze zeer eigenaardig. In een hollen boomstam wordt een nest inge richt, waarin het wijfje de eieren legt en be broeden gaat. 't Mannetje maakt nu den nest ingang tot op een kleine opening na, geheel dicht. Door deze opening krijgt het wijfje haar voedsel. Het nest blijft dicht, totdat de jongen kunnen uitvliegen. In het aquarium vallen de zeepaardjes op. De mannetjes broeden de eieren uit in een buidel. Bij dreigend onheil vluchten de jongen veel in den buidel. Het voedsel van deze dieren bestaat uit plankton. Zij zijn daarom lastig in het leven te houden. Tenslotte handelde spr. nog over diverse soorten apen, beren, wolven en slangen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd gretig gebruik gemaakt, waaruit bleek, met welke groote belangstelling men den spreker had gevolgd. Expositie bij Gebr. Gerzon. Teneinde het publiek met het artikel kunstzijde vertrouwd te maken, heeft Gebr. Gerzon's Modemagazijn N.V. in hare maga zijnen aan de Leüvehaven een tentoonstelling georganiseerd, in samenwerking met de N.V. Internationale Kunstzijde Verkoopkantoor te Arnhem. Behalve, dat op 'n geestige en prac- tische wijze het geheele verloop van het pro ces naaldhout tot zijden draad schema tisch wordt voorgesteld, zullen er de volgen de week enkele personen aanwezig zijn, die de nieuwsgierige bezoekers van inlichting zullen dienen, waarbij mede zorg is gedragen voor „aanschouwelijk onderwijs". Men ziet den oorsprong van het materiaal n.l. naaldhout, dat vooral uit de Noordelijke landen wordt geïmporteerd. Uit dit naald hout komt de zuivere cellulose, welk product moet versponnen worden. Daarvoor zijn na tuurlijk verschillende chemische bewerkingen noodig. Dan verkrijgt men de eigenlijke vloeistof, welke ten slotte verspinbaar is. Deze stof komt langs een spui-apparaat in een zuren-bad. Vervolgens krijgen het blee- ken en drogen een beurt en dan kan men de verschillende spoelen winden. Matzijde en gladzijde is weer een kwestie van mengen. Heeft men op de bovengeschetste wijze een technische uiteenzetting gekregen, dan kan men een rondgang maken langs de verschil lende producten, die van kunstzijde worden gemaakt, als daar zijn: kousen, tricotage en stoffen. Wanneer men de resultaten gade slaat, dan zit, populair uitgedrukt, in de zijde-rups wel „de klad". Een maquette van de beide fabrieken „En- ka" en „Breda" geeft een beeld van de groote uitgestrektheid dezer zijde-centralen. lederen middag om half 4 komt ir. Fran ken van de A. K. U. uit Arnhem lezingen houden in de lunchroom, met als slot een filmvertooning. In aansluiting op deze hoogst- interessante tentoonstelling, is in een der etalages van de fa. Gerzon een kettingstoel opgesteld, waarmede de vervaardi ging van het product wordt gedemonstreerd. De 41-jarige mevr. P. J. H. Engelvan der Mort wonende Schiedamscheweg is gisteren aldaar uitgegleden en gevallen. De dame be kwam een rechter enkelfractuur en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Gisteren is de 4-jarige H. de Zeeuw uit de Sophiastraat in de Vredenoordlaan door een fietser aangereden. Met een hersenschud ding is de jongen in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. Om half zes gisteravond is de 5-jarige N. de Groot wonende Rubroekstraat in de Crooswijkschestraat tegen een vrachtauto op- geloopen. Het ventje kreeg een gebroken rech- ter-enkel alsmede een scheurwonde in het kuit been en is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg. De 16-jarige A. Wentes wonende Molen straat is gisteren van een hoop zakken ge vallen. Hij brak zijn linkerpols en bekwam een gekneusde rechter elleboog. De G.G.D. ver voerde hem naar het ziekenhuis aan den Berg weg. Gisteren heeft de 26-jarige L. v. d. Burg uit Schiedam in de Hartmanstraat een stuk lood op de voeten gekregen. De man brak zijn réchter middenvoet beentje en is in het zie kenhuis aan den Coolsingel opgenomen. •••xK 3? ï®&i door Dr. J. F. M. STERCK. Na een bezoek aan de bijbeltentoonstelling, die tot 17 Juli in het Fodormuseum te Am sterdam gehouden wordt, kan ik ter aanvul ling van mijn eerste „Praatje over oude bijbels" 1.1. nog het volgende opmerken. Het kan niet mijn bedoeling zijn geweest Het afroeven van de presentielijst. Bij een der jaarlijksche school plechtig, heden moeten de leerlingen van de Harrotvschool Engelandzich 's morgens bij het afroepen der namen melden. De leerlingen tijdens de plechtigheid. fieeren met de opgave binnen in den deksel gecalligrafeerd. In de XlXe eeuw kwam dit alles in het oud-synodiaal archief in Den Haag, maar op nieuwere wijze gerangschikt. Zoo werd eerst eenige weken geleden op den zolder van het gbouw in de Javastraat de oude kist teruggevonden, die nu hier kon worden geëxposeerd. Merkwaardig is de collectie Statenbijbels der Oranje's hier bijeen. Het oudste is de achtdeelige zoogenaamde Leidsche polyglot met den tekst in Hebreeuwsch, Grieksch, Latijn en Nederlandsch naast elkaar gedrukt, in die artikelen alle vroeger dan de Staten- een bijbel, dien prins Willem de Zwijger in vertaling gedrukte bijbels ter sprake te ,575 de stichting aan de Leidsche univer- brengen. Deze bijbeltentoonstelling biedt een s^eit aanbood, en die tot in de XlXe eeuw uitstekende en gemakkelijke gelegenheid om Dj; piechtigheden werd gebruikt. Het gezang met vele belangrijke oude edities kennis te boek van dezen vromen prins ligt er bij in maken, te meer daar steeds eenige deskundi- een fraaj me^ zjjn Wapen gestempelden band. gen aanwezig zijn, die alle gewenschte uit- pe firma van Stockum zond een blijkens leggingen gaarne geven. Het is een pracht- de aanteekeningen er in al heel merkwaardi- verzameling geworden, doordat de Kon. i- gen bijbel. Amalia van Solms schonk dezen bliotheek en de Amsterdamsche Universi- in 1669 aan haar petekind Hendrik van Ba- teitsbibliotheek en de Leidsche Maatschappij ZQOn yan baar hofprediker; maar, toen van Letterkunde en H.M. de Koningin e.a. gen van Balen een jUffrouw Tonneman als hun kostbaarste specimina hebben afgestaan. we<juwe achterliet, schonk deze in 1727 Het fragment van vier bladen perkament dezen bijbel aan haar neef Tonneman, die van den Leecken-Spieghel uit 1325 door Jan Kathobek en biechtvader was van den keizer Boendale, den Antwerpschen „clerck is wei ^eenen_ yja Londen kwam dit exemplaar het oudste specimen van het bijbelverhaal in jn den handel eenige weken geleden, het Nederlandsch. Men zou het kunnen stel- de overdadige pracht van de gedreven len tegenover de door mij besproken „Biblia züveren voorstellingen op den band ligt hier Pauperum", daar de Spieghel voor de leeken, watersnoodbijbei, ZOo genoemd, omdat hij die lezen konden, hetzelfde doel had als deze Werd aangeboden aan koning Willem voor ongeletterde^ ,,lrht m als dank voor diens optreden bij den verluent watersnood van dat jaar. h. M. de Koningin Dezer dagen had in het Graanhuis de al gemeene vergadering plaats van de vereeni ging voor de belangen van cognossement houders. De secretaris, mr. H. Craandijk, bracht het jaarverslag uit. Verschillende malen is een beroep op de Vereeniging gedaan om de belangen van haar leden en van de cognos sementhouders in het algemeen te bevorde- ren. Het secretariaat heeft steeds voor de leden open gestaan tot het verstrekken van advie zen of het verleenen van bijstand op andere wijze, hetzij door rechtskundige hulp oi door met den naam der Vereeniging voor de belangen van de leden op te komen bij on derhandelingen met reederijen of carcadoors. Met de Nederlandsche Organisatie voor de Internationale Kamer van Koophandel is ge regeld het verband onderhouden. Vermelding verdient, dat in 1936 te Ant werpen het initiatief is genomen tot oprich ting van een dergelijke vereeniging als de Rotterdamsche. De penningmeester, de heer J. W. van Rees, bracht verslag uit over zijn geldelijk beheer. De vereeniging besloot de contribu tie over 1937, evenals vorige jaren, op 10 te bepalen. De heeren J. W. van Rees en W. C. Schalkwijk werden als bestuurslid her kozen. De heer W. C. Bolle werd als voor zitter herbenoemd. Aangiften van 25 Juni 1937. BEVALLEN: E. Zoons geb. v. Gils d. J. C. M. Zwueste geb. va Wijk d. C. J. Ingen- kamp geb. v. Loon z. J. J. A. Brinkhaus geb. Quartel z. E. A. Rennings geb. Post z. 11. Groeneveld geb. Vermaas d. A. v. Bekkum geb. v. Wijngaarden z. A. M. v. d. Heijden geb v. Wijk d. A. B. M. Brandse geb. Ten- wolde z. J. M. v. Eijsden geb. v. d. Vreede d. N. de Kruijk geb. Streefkerk d. M. A. Huijs- dens geb. Vergouwe d. J. W. Bouterse geb. Hartendorp d. F. C. v. Helden geb. Urbanus z T. v. Dijk geb. Vlasblom z. A. W. Bos geb. Funk d. C. M. Rooi geb. Maasbommel d. E. C. Frietman geb. Beijer d. L. v. Gorp geb. Jansen d. ONDERTROUWD: W. J. Oudshoom jm. 25 J en C. C. Koster jd. 24 j., Kruiningen F. S. H. Alblas jm. 23 j. en M. v. Setten jd. 21 j., Schiedam G. Bonte jb. 26 j. en J. Molenaar Jd. 19 j.Lambertusstraat 27b. P. F. Broetjer Jm. 24 j. en G. de Zwart jd. 25 j., Wolphaerts- bocht 509b J. Brouwer jm. 25 j. en J. J. Essel jd. 30 j„ Banierstraat 31c. H. M. Dekker jm. 22 j. en K. v. Antwerpen Jd. 19 J., Pleret- straat 70a W. v Delzen jm. 25 j. en L. M. v. de Croinmert jd. 21 j., Overschie H. v. der Does jm. 28 j. en F. J. Klap jd. 28 j., Chr. de Wetstraat 87b. B. J. Geels jm. 23 j. en F. Hagenaars jd. 26 j., St. Jacobstraat 12a G. J. Grandia jm. 29 en L. Wolters jd. 23 j.. Achter klooster 31a W. de Haan jm. 27 j. en H. J. Kiekèns jd. 20 j., Alybr. Engelmanstraat 87a J. Hamel jm. 24 j. en G. P. M. Kuiper jd. 23 j., Walenb.weg 53 H. 't Haatr jm. 25 j. en M. de Klerk jd. 24 j.. Burg. v. Esstraat 115 E. P. Herrewjjn jm. 20 j. en M. van Z\jl jd. 20 j., Nan- nlngstraat 21a D. Hoornweg Jm. 32 j. en I. F. W. Somford jd. 26 j., Beukelsdtjk 24a H. Hop- pener jm. 23 j. en C. Dubbeld jd. 22 j„ Ketting straat 14 W. de Jonge jm. 21 j. en S. Deli caat Jd. 19 j., Eleonorastraat 12a D. Kappetijn jm. 25 j. en H. Ch. Wolst Jd. 23 j., Resedastraat 37b J. M. Kats Jm. 23 j. en N. P. Barentsen jd. 23 j., Mathen.dtjk 286b. H. B. Kiljan j.... 31 j. en A. C. W. Schreuder jd. 23 j., Tochtstraat 56b. Ph. M. de Koning jm. 23 j. en A. M. v. der Zande Jd. 25 j., Atjehstraat 40c F. Kooke jm. 21 j. en M. Feensma jd. 21 j., Mauritsweg 33a H. J. Kop jm. 22 j. en Ch. Plat jd. 20 j., Jaffa- dw.straa 2 A. Kraljo jm. 24 j. en J. A. Baren- dregt jd. 25 j., Carnisselaan 25b. D. Krijgsman jm. 32 j. en B. de Vries jd. 28 j., 2e Gijsingstraat 46b. M. Leunisse jm. 21 j. en M. Kievit jd. 19 j., Oranjeboomstraat 329b. H. M. Meijer jm. 39 j. en C. Guyt jd. 33 j., Hertekade 2b. -r G. Pronk jm. 28 j. en A. Verschoor jd. 25 j., Valkensteeg 4b. H. K. Reis jm. 23 j. en F. Maat jd. 19 j., Boompjes 106 J. Saris jm. 26 j. en J. Maljers jd. 25 j.r Dierg.singel 72a A. J. F. Schell jm. 30 j. en F. W. Kind jd. 27 j., Binnenweg 86 C. Schelling jm. 25 j. en P. V. der Munnik jd. 21 J., v. Duijlstraat 60a P. De loting van de wedstrijden om den Gevleu- gelden Bal, die 1, 18 en 25 Juli op het terrein van The Rising Hope te Rotterdam worden gehouden, luidt als volgt: Voorronde: A. D.D.C.—het Noorden; B. R.D.M. Hoek van Holland; C. MartinitE.D.S. Eerste ronde: D. Winnaar Cthe Rising Hope; E. Winnaar A— B.M.T.; F. Coal—S.V.W.; G Winnaar Bde Musschen; H. GoudaV.F.C. I Steeds HoogerNeptunus; K. Scheveningen D.C.L.; L. Olympia—St. Volharden. Tweede ronde: M. Winnaar Lwinnaar I; N. winnaar Fwinnaar K; O winnaar E winnaar D; P. winnaar Gwinnaar H. Derde ronde: Q. winnaar Owinnaar M.; R. winnaar Pwinnaar N. Eindstrijd: S. Winnaar R—winnaar Q. Ter voorbereiding van het vijfde Vlaamsch- Nationale Zangfeest, dat 25 Juli a.s. te Brus sel op de Groote Markt aldaar plaats vindt, zal de Stichting Noord-Nederland-Vlaande ren een Vlaamschen Openluchtzangavond houden op Woensdag 30 Juni a.s., des avonds half negen uur in den tuin van café Zomer- lust, Straatweg 109, Hillegersberg, waar on der leiding van Willem de Meyer, den be kenden Vlaamschen zanger en met mede werking van mej. Wieske Aerts, sopraan, beiden uit Borgerhout Antwerpen), gezamen lijk Vlaamsche- en Noor d-Neder landscfee liederen gezongen zullen worden, 3 De tooneelspeler Adolphe Engers zal voor het komende seizoen vaBt verbonden zijn aan het Vereenigd Roterdamsch Hofatadtooneel onder directie van Cor van der Lugt-Melsert. zond voorts in een Goudschen Statenbijbel met zwaar houtsnijwerk op den band opge dragen aan koningin Sophie en het exem plaar van den fraaien bijbel in 1892 bij Brandt en Enschedé uitgegeven en haar ge maal in 1901 bij een bezoek aan Amsterdam Het s.s. Veendam van de Holland Amerika Lijn vertrok heden nacht van Roterdam naar New York met 81 passagiers kajuitsklasse, 49 passagiers toeristenklasse en 19 passagiers derde klasse. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft men zich door behulp van valsche sleu tels toegang verschaft tot de woning van J. J. D. aan den Mathenesserdijk. Uit den gang der woning werd een rijwiel gestolen. Burgemeester van Lanschot van Den Bosch wordt op het paard getild bij de overhandiging van den wisselbeker voor den besten hengst op de landbouwtentoonstelling. TE WATER GERAAKT. Vanmorgen om kwart over acht is de 9-ja- rige C. M. Groen wonende Tolhuislaan bij het spelen in de Maashaven gevallen. Zijn vriendje de 11-jarige L. P. Mastenbroek uit de Tol huislaan wist hem door handreiking te redden. Seltenrijch jm. 24 j. en G. J. Saris jd. 18 j. Persoonsdam 8a -G. J. Slotboom jm. 26 j. en M. Pot jd. 20 j., Kabeljauwschestraat 33c E. van Sprang jm. 20 j. en H. Oliemuller jd. 19 Wolphaertsstraat 43a J. W. Stalenbuorg jm. 26 j. en P. Marcus jd. 21 j., Lambertus straat 113c A. Verduijn jm. 26 j. en J. Schnei der jd. 25 j., Spanjaardstraat 156a K. M. Wetzel jm. 30 j. en J. B. v. Deventer jd. 32 j., Kolkkade 6b. J. C. Goedigebuur jm. 21 J. en W. v. Dijk jd. 21 j., Mijnsheerenlaan 27a J. H. Grandia jm. 21 j. en J. Punt jd. 21 j., Tiend straat 31b. A. J. Hommel jm. 23 j. en J. C. Radder jd. 25 j., Stadhuissteeg 10 C. J. Bakker wedr. 39 j. en P. Streefkerk jd. 38 J., Stuurmansstraat 11 W. A. Buying jm. 25 j. en C. Vermeulen jd. 27 J., Josephstraat 52a H. J. Gies jm. 26 j. en J. v. der Weert jd. 24 j., Gaes- beekstraat 77b. K. H. Hoogerhuis jm. 24 J. en A. J. v. Gelder jd. 24 j., Boerg.vliet 107b. Th. K. H. Hoogstraten jm. 46 j. en J. v. Vliet jd. 31 j., Groenendaal 8a L. Lakerveld jm. 22 j. en M. Waverijn jd. 22 j., v. Dieststraat 34b. J. v. Meenen jm. 29 j. en M. C. A. Snoeck jd. 24 j., Pleretstraat 94c J. F. Meijer jm. 34 J. en E. E. Grotjohann jd. 31 j.. Spanjaardstraat 69a L. Moerkerke jm. 21 j. en W. J. Stok Jd. 22 j., Schulpweg 477 F. Mos wedr. 41 j. en G. Jansen jd. 35 j., Atjehstraat 24a P. v. Nieuw- kerk jm. 24 j. en M. J. Leurs jd. 21 j., Maas kade 27c. P. W. Ooms jm. 23 j. en S. P. de Vries jd. 24 j., Vlietkade 26a F. M. den Outer jm. 23 j. en J. A. J. Steenbeek Jd. 21 j., W. Varken.weg 103a P. v. der Poel Jm. 26 j. en R. de Jong jd. 25 j., J. Kruyffstraat 25b. J. Ramak jm. 29 j. en M. A. Tefln jd. 23 j., Da Gostastraat 8a B. J. W. Raterlng jm. 20 j. en H. M. Hartman jd. 19 j., Houttuin 61b. K. Roodenburg jm. 29 j. en C. v. As jd. 28 j.. Vier- ambachtstraat 73a H. de Ruyter jm. 26 j. en M. J- Haas jd. 22 j., zydewindestraat 67a I. A. de Rijk jm. 21 j. en T. Gebuys jd. 19 J„ Myns- heereniaan 19b. H. A. H. Sanders jm. 33 j. en A. Reiter jd. 29 j., Rubroekstraat 102a K. J. Schtltkamp jm. 25 j. en J. G. de Leur jd. 28 j., Oppert 83b. J. Smit jm. 31 j. en D. van Straten jd. 27 j., Polderlaan 32a C. F. Schuiz jm. 29 J. en W. Tabbemee jd. 22 j., Schutterstraat 9 - L. Schyf jm. 22 j. en G. Fischer jd. 23 j„ Sehippersraat 1 W. R. Snikkers Jm. 27 j. en M. B M. Reuke jd. 26 j., O. Zeedyk 91b. j. P. Th. Speulman wedr. 48 j. en.A. M. Planken wede. 49 j.. Parallelweg 101a K. H- Stahl. jm. 22 j. en M. J. W. v. den Buuse jd. 17 j., Lijnbaan- straat 33 F. Sui-ter jm. 27 j. en M. E. Bos jd. 24 J„ De Bilt C. Swartjes Jm. 30 J. en H. P. Bassant jd. 27 Schiedam P. C- Venes gesch. m. 25 j. en M. H de Bock wede. 28]., Boudewijnstraat 127a C. J. Verheezen Jm. 19 J. en H. P. Muurlink jd. 17 j., Crispyniaan 82b J. J. v. Verseveld jm. 27 j. en T. v./ _ëen jd. 25 j., Doedestraat 19b. L. v. Vliet jm. -6 j. en H. A. v der Waag jd. 24 j., Willebordus- straat 73a A. VV. J. Witvliet jm. 23 j. en A. v. der Velden jd. 21 J„ Dortmondstraat 55a J. ZaaUer jm. 27 j. en T. W. G. v. Strien jd. 26 J.. Schiebr.straat 39b. V/. Zeelenbefg jm. 25 j. en H. A. Deltenre jd. 23 j.. Overschie W. Zegwaart jm. 23 j. en J. C. Elvers jd. 23 j., Hillegersberg M. A. Geluk jm. 24 j. en J. de Mon jd. 23 j., Dordtschestr.weg 464d. W. Groeneweg gesch. m. 40 j. en E. E. Laube gesch vr. 35 j.. Woonschip 44070, Noorderkanaal A. P. Spiegel jm. 21 j. en W. Jansen jd. 23 j., 2e Gysingstraat 60a J. J. v. Teeffelen jm. 28 j. en J. Admiraal jd./ 24 j., Strooveer 11a. OVERLEDEN:. C. M. Breukels m. van J. G. Dortmundt 79 j. E. H. J. M. Beterstevher ongeh. vr. 36 j. C. v. d. Biessen vr. va. A. Pons 62 j. A. Lund wede. van A. de Bx-uUn 77 j. R. Steenstra m. van T. Andernag 57 j. Voorts als levèntoos aangegeven kind: E. Zuid- dam geb. Essebaggers z. J. M. Benus geb. de Wit z. ROTTERDAM, 25 Juni (4e H.B.S.B.). Geslaagd Aa. Ca. Aa. de Boer, Wy. Hiegentlich, Eth. Rui nemans, F. Benders, W. J. C. Buitstra. H. Bur ger, H. van Hennik, K. Kriense Lokker, L. J- Melis, G. A. van Nieüwenhuizen, W. F. de -Regt, C. L. van Westenbruge. Aa. Aa. Adelaar, Ca. Bloem, Ga. Ga. de Lang, Aa. van Leening, Me. Vissers, J. H. de Baas, G. Bordewijk, L. Th. F. Geurts J. van Katwijk, D. Kruijne, H. Luttik, J van Nieuwenhuijzen, G. J. Pikaar, A. J. van Westenbrugge, G. J. Th. Vermeulen. ROTTERDAM. 25 Juni. (Gem. Kweekschool. Geslaagd de dames: W. H. Barendregt, G. Roede- ma, C. M. E. v. Hattem, J. D. v. d. Kley, Rot erdam; N. de Graaf, Schiedam; J. C. Roubos, Krimpen a. d. Lek. BEVALLEN: A. M. J. van Beelen geb. Bro kerhof. GETROUWD: A. W. Scheffers, 26 j- en V. L. Wing 24 beiden alhier; P. Dotman 27 J. Am sterdam en W. v. d. Veer. 26 J., alhier. OVERLEDEN: I. Ottevanger, 64 j., echtg. van N Beider; J. W. G. Malade, 74 J., echtg. van M. Piera; J. W. Oster, 58 j., echtg. van A. K. E. Krause. Voor den aanvang van de raadsvergadering gisteravond heeft burgemeester Baumann in enkele gevoelvolle woorden den vorige week overleden oud-wethouder L. J. Karreman her dacht de raad hoorde staande deze poalhume buide aan. Naar aanleiding van het verzoek van J. G. van Leeuwen om verlaging van vergunnings recht, welk verzoek werd ingewilligd, spiak de heer Bertou over de drooglegging van Schiewijk, waaromtrent B. en W. prae-advies zullen uitbrengen. Inzake het rapport der commissie ad hoe omtrent doortrekking van de Parallelstraat en overbrugging van de Schie ontspon zich een uitgebreide discussie. De commissie was een stemmig van meening, dat overbrugging niet urgent was, terwyl over de plaats, waar de overbrugging moest komen verschil van opinie heerschte. De heer Kleinsmit achtte de kwes tie wel dringend en had nadere voorstellen dienaangaande van de commissie verwacht. Namens de commissie verklaarde de heer Hegge, dat de raad zich eerst moest uitspre ken. Op voorstel van den voorzitter gaat de zaak naar de commissie terug, die zich aller eerst zal uitspreken over de plaats waar de brug zal moeten komen; de benoodlgde grond aankoop zal later onder het oog worden ge zien. Zonder discussie of stemming worden o.a. vastgesteld een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Schiebroek inzake toelating van leerlingen; het kohier der straatbelasting voor 1937 op 29.752wijziging gemeente- begrooting en bedrijfsbegrooting, uitbreiding personeel Maatschappelijk Hulpbetoon. Benoemd werd de commissie voor hét na zien der bedrijfsrekeningen over 1936; in deze commissie nemen zitting de heeren Hegge, v. d. Zwaai en v. d. Kwast. Het voorstel tot bouw van een kapel op de nieuwe begraafplaats maakte de tongen weer los. De bouw van een eenvoudig steenen ge bouw kost lOiOOO, terwijl voor een proviso risch houten bouwwerk 6500 noodig zou zijn. B. en W. stelden voor de kapel in steen te doen optrekken. Ten slotte werd dit voorstel aangenomen. Het laatste punt van de agenda vaststel ling van een nieuwe rooilijn voor een gedeelte van de Dorpsstraat eischte den meesten tijd. De meerderheid van het college stelde voor de breedte van de Dorpsstraat op 12 M. te be palen en dus voor den nieuwbouw aan de Westzijde de rooilijn 1.60 Meter meer naar achteren te verleggen, dan thans de gevel lijn is. De burgemeester, als minderheid van het college, bestreed dit voorstel. Daardoor zal aan de Westzijde van de Dorpsstraat, die nu een aaneengesloten gevellijn heeft, eenzelfde warboel ontstaan als aan de Oostzijde, daar .de nieuwbouw naar achteren wordt gebracht, maar het nog 'n onafzienbaren tijd zal duren voor alle panden voor afbraak of verbouw in aanmerking komen. Het wordt dan een chaos van in- en uitspringende hoeken. Bovendien zit er nog de financieele consequentie aan vast, dat de gemeente de panden, waar meer dan een derde deel van getroffen wordt door de nieuwe rooilijn, volgens de bestaande ver ordening Dij aanbieding zal moeten overnemen Het voorstel werd door verschillende raads leden verdedigd met het oog op verkeers eischen; anderen bestreden het met het oog op het historisch gegroeide. De schoonheidscom missie had geadviseerd de Westelijke rooilyn te laten zooals die is en de verbetering van het verkeer te zoeken aan de overzijde. Daar de discussies, door de diverse m£e diende voorstellen nogal verward werden, schorste de voorzitter de vergadering een uur. Na heropening werd het voorstel van de meer derheid van het College van B. en W. aange nomen. De kostbare bijbel in een handschrift van 1360 is wel het meest pre- cieuse bijbelboek op deze tentoonstelling. In twee foliodeelen geeft het op perkament ge schreven een schitterend voorbeeld van Ne derlandsche kunst. „lil- V,:; I Voorts vindt men in het eerste zaaltje bij een een bijna volledige reeks van bijbel-uit- gaven, verschenen vóór de Statenvertaling, waarvan ik er reeds een aantal genoemd heb in mijn eerste artikel. Zeer opmerkelijk is daaronder „de Keulsche Bijbel" voor 1488 ge drukt „inder laevelicher stat Coelne ge schreven in een eigenaardig grensdialect, een Nedersaksischen tongval, met glossen van Nicolaus de Lyra. Het hooglied, hier genoemd „het boeck der senghe", is wel opgenomen, maar niet vertaald omdat men het „den lun- gen luiden slecht (d.i. eenvoudig) na der liieren niet openbaren en sail, want dye j sinnen na deru lytteren wenich profites in brengt". Een andere bijbel van 1494 te Lübeck ge drukt eveneens met de glossen van Nicolaas de Lyra toont, hoe het heilige boek in ver schillend taaleigen den volke reeds voor de Hervorming werd medegedeeld. Tot onze verrassing merkten we, dat de curieuse kant- teekening, die de Deux-aes bijbel typeert en die ik had medegedeeld, ook reeds in andere uitgaven voorkomt, als in die te Maagdeburg gedrukt in 1545, en dus wellicht van Duit- schen oorsprong is. Ook vindt men er de bijbels van Deltt van 1477, die van Claes de Grave en van Winghe, die ik reeds vroeger besprak. Zoo zijn de XVe eeuwsche bijbels van Noord en Zuid bijna volledig ter expositie vertegenwoor digd. Hier yindt men ook den door mij be schreven Liesveltsche bijbel van 1542 met de „schoone verclaringen op dye canten". Opengeslagen ligt Coloss I met de kant- teekenirigen over de genade en de penitentie die lijnrecht indruischen tegen de Katholie ken leer en die den drukker zijn hoofd heb ben gekost. Op het titelblad van den Leuven- schen bijbel van Nicolaas van Winghe van enDe Yudste Moerentorf-druk van 1599 der Nederlandsche meesters in lQOO door Holke Een bladzijde uit het Evangelarium vtiti Gusteren (12001400), middenfiguur; orante-houding met Byzantijnsch geplooide hoofddoek. Biblia Sacra ligt gesloten, maar is op ver- ma zoek te bezichtigen, zooals ook voor kenners „Juliana by bel herdoopt en Warendorf uitgegeven en in 1913 tot de vitrinen met voorkomendheid geopend worden. Noemen we ten slotte nog vóór de Statenvertaling den A'damschen bijbel van 1604, waarover de bekende ds. Plancius de revisie had. Hij, de geograaf ®n. nsar, kon het blijkbaar niet nalaten in dezen bijbel eenige kaarten van de wereld van Palestina o.a. te doen inlasschen en voor oude en nieuwe tijdrekeningen een plaats te vin- Uit den aard der expositie wordt de groote zaal gevuld met portretten en handschriften over het ontstaan van de Statenvertaling, van de notulen der Synode af, waarin het OP BEZOEK. Vrijdag heeft een aantal leden van den R. K. Bond van Horlogemakers Afd. Rotterdam e-en bezoek gebracht aan Schoonhoven en daarbtl bezocht o.a. de Rijksvak- en Kunstnijverheids school, alwaar de Directeur dier school, de heer L. Bosch het gezelschap heeft rondge leid. Verder hebben de heeren een bezoek ge bracht aan de Zilverfabriek van den heer H. Hooykaas, aan de Plateelfabriek van den heer Visser en aan het stadhuis en de Groote Kerk. WERK OPGEDRAGEN. De architect G. v. d. Sijde alhier heeft het bouwen van twee middenstandswoningen voor den heer Joh. Hoefnagel opgedragen aan de heeren: C. de Gruijter (metselwerk), J. Pel- tenburg (timmerwerk) G. Trompetter (smids- werk) fa. J. Ponsioen (lood-en zinkwerk!, G. Plomo (electriciteit), allen wonende alhier en aan T. de Man (schilderwerk) wonende te Ammerstol. NET OP TIJD. Het 6-jarig dochtertje van den heer v. d. G. wonende aan het Olivier v. Noortplein is m de sloot langs den Groene Singel terecht ge komen. De agent van politie Vermolen, die juist op zijn fiets passeerde heeft het kind van een wissen dood gered, daar het reeds tot aan de hals in de modder was weggezakt. ZIEKENTRIDUUM. Het in deze Parochie te houden jaarlijksche ziekentriduum is uitgesteld tot 3, 4 en 5 Augustus a.s. DE NOORDEINDSCHE WEG. Op verschillende plaatsen zakken de zijkan ten van den Noorde&ndsche weg naar de vaart en slcotzijde af, waardoor scheuren in het bi- tuumde wegdek ontstonden. Thans heeft men op die plaatsen breede platte betonpalen gelegd, In de verwachting, dat het euvel hiermede verholpen zal zijn. Ook in het onderhoud blijkt deze weg bijzon der duur te zijn. OETBAL. Op het terrein van de R. K. Voetbalveree- niging T. O. G. alher zal Zaterdagavond om half acht worden gespeeld de wedstrijd: TOG-Duiven-combinatie tegen Oiiveo. Zondag worden gespeeld: T. O. G. 1V. G. M. 1, aanvang 2 uur; T. O. G. 3V. G. M. 2, aanvang 12 uur, Bladzijde uit het beroemde Evangelie- boek van Maeseyk. De bijbel aan prinses Juliana bij haar be vestiging aangeboden en de op verzoek van het prinselijk paar zeer eenvoudige huisbij bel hun bij hun huwelijk gegeven, liggen bij Die huisbijbel steekt wel treffend af bij de fraaie kerkbijbels der oud-Hollandsche dames, meest nog met de zilveren kettingen, waaraan zij werden meegedragen. Er is er één geheel gedreven in zilveren band, ande ren in schildpad en fluweel gebonden, ver schillende met zilverbeslag, een met in het zilverdraad echte parels gestikt en de openin gen gevuld met fijn gekleurd borduurwerk. Maar alle banden worden in schoonheid verre overtroffen door een band van den XVIIden eeuwschen Amsterdamschen bin der Magnus, die wereldberoemd was voor zijn bandbewerkingen met losse stempels in goud afgedrukt op rood marokijn. Van deze Magnusbanden zijn er slechts zeer weinigen over. Van de speciale drukken noemen we nog den Nederlandschen bijbel met Engelsche bij schriften onder de platen, gemaakt voor de Brownisten en andere Engelsche Protestant- sche vluchtelingen uit de XVIIe eeuw, voorts een Hollandschen bijbel in Engeland gedrukt voor de in den Franschen tijd daar krijgsge vangen gemaakte Hollandsche visschers, een bijbel, die toen tevens in Zuid-Afrika werd verspreid; en ten slotte nog een zoogenaam- den sjako's-bijbel, zoo klein, dat de militai ren hem in hun reume kolbakken konden meedragen. Het tentoon geselde exemplaar is van een Utrechtsch student, die in 1830 mee naar België trok. Wat de illustraties der bijbels betreft, zien we duidelijk een van Romein de Hooghe en Jan Luyken af neergaande lijn naar de af schuwelijke prentjes uit het midden der XlXe eeuw, waarna weer een rijzing begon, die haar hoogtepunt toont in Warendorf en Holkema's Rembrandtbijbel, die er ter door- bladering ligt, evenals de zoogenaamde „klei* ne Rembrandtbijbel" van 1931 in klein oc tavo formaat door prof. R. L. Jansen O.P. voor Katholieken bewerkt. ontvangên*van bezitters besluit tot dit werk werd genomen tot het door mij vermelde fraaie exemplaar aan de Staten-generaal aangeboden, waaraan echter de tand des tijds duchtig is bezig geweest. Het merkwaardigste zjjn de handschriften van vertalers en revisors door de betrokken families voor dit doel afgestaan. Zoo bijv. de „Aanteekeningen" over de uitgave van as. Sibelius, die nog al wat op de einduitgave had aan te merken, en die zijn erven areig- den uit te geven, totdat op verzoek van de synode zijn vrouw beloofde ze verzegeld te zullen bewaren. Verschillende bijbeldeelen zijn ook calli- grafisch verzorgde stukken, zoo die van Bu- cerus, Rolandus en Faukelius. Een eerste drukproef van dit consciëntieus opgevatte :uaSuua;eqJ3A paA Sou 3aoiA jjjsm in een laatste proef schreven Bogerman met rooden en Baudatrius met zwarte inkt hun beslissende correcties. Al deze officieele stukken der vertaling werden tot aan de scheiding van Kerk en staat, dus bijna twee eeuwen lang, bewaard in een verzegelde kist op het stadhuis te Leiden en om de drie jaar togen plechtig daarheen twee afgevaardigden van de Staten-generaal en twee van de Sy node om met den burgemeester van Lei den de kist te openen en den inhoud te veri- Naar aanleidingvan heb ik eenige vragen ontvang waard t oude bijbels, vooral om de waarde te V 4 t aat Sc die belanghebbenden aanra den die waarde niet te hoog te schatten, om dat ze alles behalve zeldzaam zijn. Soms be vatten de oude bijbels familie-aanteekenin- gen op de schutbladen, die van belang kun nen zijn voor de genealogie. Wat voor den drommel doet U daar? „Ik strooi een beetje zand. Ik sta voor het eerst schraatsen en het is mij veel te glad op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2