150 JAAR PAROCHIELEVEN TE MAASSLUIS. M R. K. BOND VAN TECHNICI ,ST. BERNULPHUS". HILLEGERSBERG. BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. HOEK VAN HOLLAND. MAANDAG 5 JULI 1937 Protestvergadering tegen de houding van den Metaalbond •- CONVERSIES ROTTERDAM, VERVALSCHING EN OPLICHTING ROOMSCH-KATHOLIEKE FIETSCLUB Oneerlijke schippersknecht. DE ZOMERGEZELSCHAPPEN. F VERSTEKELING TOCH IN DE VAL. ERNSTIGE AANRIJDING- VERKEERSONGEVALLEN. FIETS GESTOLEN- NED- HANDELSHOOGESCHOOL- EINDEXAMENS GYMNASIUM EINDEXAMENS H B S- EXAMENS ACTE L- O- Onder officieele belangstelling met luister herdacht. ROEIBOND VOOR ROTTERDAM EN OMSTREKEN. Wedstrijden op den Hollandschen IJssel. RONDE VAN FEIJENOORD. HILLEGERSBERGSCHE ZEILWEEK HET OUDE TERREIN VAN FEIJENOORD- Resultaten van den eersten dag. Resultaten van den tweeden dag. BURGERLIJKE STAND. JUBILEUM VAN DEN GEMEENTE SECRETARIS. MOTORCLUB DE MAASSTAD- Nu de metaalnijverheid weer op volle capa citeit werkt is ook de werkloosheid onder de technici practisch opgeheven. Hun positie is door verschillende afspraken, welke de werk gevers onderling maken, echter van dien aard dat de vier organisaties van technici het noodig oordeelden gisteren een tweetal pro testvergaderingen te beleggen. Op de vergadering van den Ned. R. K. Bond „St. Bernulphus", gehouden in den foyer van de St. Jozefsgezellenvereeniging, zette de voorzitter van de afd. Rotterdam, de heer Joh. H. Kleeser, allereerst den toe stand uiteen, daarbij wijzende op de houding van den Metaalbond in het algemeen. De in het begin van dit jaar uit de vier bonden geformeerde commissie van acht stond aanvankelijk voor een chaos, maar zij was binnen betrekkelijk korten tijd met een schema gereed en verkreeg in sommige ge vallen voor de leden een loonsverhooging van 5 10 gulden per maa:#i. Daarmee bleven die salarissen ook nog ver beneden het rede lijke, maar er was tenminste voorloopig iets bereikt. Doch opeens kwam de Metaalbond tusschenbeide. Deze wenschte niet te onder handelen, hetgeen volgens spr. mede te wijten is aan het feit, dat nog zoo velen ongeorga niseerd zijn. Vervolgens verkreeg de heer P. Kee, bonds- secretaris en lid van de commissie van acht, het woord, die begon met te wijzen op de teleurstellingen, welke de samenwerkende bonden sinds hun actie moesten ondervinden. Zoo wenschte b.v. de Metaalbond, dat de technici alleen individueel hun belangen bij hun werkgever zouden bepleiten. Maar de loonen van de technici in de particuliere be drijven zijn in de meeste gevallen niet naar bekwaamheid, doch regelen zich naar de mate, waarin men met zijn chef kon op schieten. Waartegen is deze vergadering uitgeschre ven? Tegen de mentaliteit van den Metaal bond, welks directeur zijn standpunt tegen over de bonden van technici bepaalt op de volgende wijze: „pas indien de bonden van technici in staat zijn om ons te dwingen tot overleg, dus door middel van machtsvorming, pas dan zijn wij bereid, zij het noodgedwongen om overleg te plegen met uw organisaties. Zoolang de bonden van technici een kleine minderheid uitmaken, zullen wij nooit onder handelen met uw bonden". Tegen deze houding van den Metaalbond gaat ons protest, a\us spr., irJir we zullen, wat er ook gebeurt, onze katholieke prin cipes trouw blijven. Nadat ter voorkoming van misverstand was opgemerkt, dat mogelijke misverstanden bij R. K. werkgevers eveneens om actie van den bond vragen, werd een resolutie voorge steld, waarin geprotesteerd wordt tegen het „reactionnaire standpunt" van den Metaal bond, „waardoor de organisaties der technici op den duur tegen haar wil gedwongen zullen zijn een strijdmethode te volgen, die zij niet wenschelijk achten, maar die haar wordt op gedrongen". De toestand eischt dringend ver betering en die is alleen mogelijk, wanneer er een algemeene basis voor herziening in den chaotischen toestand der salarieering komt.; Onderschreven wordt de door de organisaties bij de werkgevers ingediende sociaal en economisch verantwoorde voor stellen in deze, neerkomende op een salaris vSm 900 per jaar voor een teekenaar op 18-jarigen leeftijd, gevolgd door drie perio dieke verhoogingen van 100 en vier van 200 .per jaar, zoodat op 25-jarigen leeftijd een salaris van ƒ2000 als minimum zal wor den bereikt. Tenslotte wordt een beroep ge daan op de ongeorganiseerde collega's, zich onverwijld bij de organisatie hunner keuze aan te sluiten. Deze resolutie werd onder applaus der ver gadering aangenomen. De vice-voorzitter van „St. Bernulphus", de heer A. Nijkamp, wees daarna op het nut van organisatie. „Wjj moeten onzen tijd be grijpen, een tijd, waarin wij onzen eischen kracht moeten bijzetten. De christelijke soli- dariteitsgedachte moet zegevieren. Op het schrijven van den Metaalbond is slechts één antwoord mogelijk, n.l. machtsontplooiing, anders blijft de willekeur, die zich soms uit in middeleeuwsche dwangmethodes. Spr. ein digde met een opwekking om de katholieke organisatie groot te maken. Met een slotwoord van den heer Kleeser was deze vergadering ten einde. De Ned. Bond van Technici, de Alg. Bond van Technisch en Opzichthoudend Personeel, alsmede de Ned. Ver. van Christelijke Technici hadden met hetzelfde doel in „Maison Kok" een vergadering belegd. Voorstel z. h. s, aangenomen. In de hedenmiddstg gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rotterdam, is liet i voorstel tot de uitgifte van een 3% con- versieleening, groot 20.740.000 z. h. s. aan genomen. Het betreft de conversie van de 4% geldleening van 1930 I, groot pro resto 20.740.000. De aflossing geschiedt in 50 jaar lij ksche termijnen. Meer en meer blijkt in Rotterdam de be hoefte te bestaan aan een fietsclub voor katholieken. Het bestuur van de Nederland- sche Reisvereeniging voor Katholieken, afd. Rotterdam, meent dat het op haar weg ligt in verband met de vele aanvragen in deze behoefte te moeten voorzien en aan de katho lieke jongelui gelegenheid te geven onder degelijke leiding fietstochten te kunnen ma ken. Het. bestuur nocdigt alle katholieken uit, die interesse hebben tot het maken van fiets tochten in zoodanig verband tot bijwoning eener vergadering op Maandag 12 Juli a.s. te half negen uiir 's avonds in het hotel Eden, Boerensteiger 75, alwaar de R. K. Fietsclub zal worden besproken en worden opgericht onder leiding van de Ned. Reisvereeniging voor katholieken. Zie verder de Kabouter annonce in dit blad. In Maart j.l. heeft de schipper A. M. van het in de Maashaven liggende Rijnschip „Mel- fomée" aangifte gedaan bij de Rivierpolitie, dat hij was opgelicht voor 600 Fransche francs. De schipper had namelijk een knecht aangenomen, die bij hem aan boord zou ko men wonen. De nieuwe knecht had hem ter leen gevraagd 600 Fransche francs en als borg gegeven zijn paspoort en zijn Rijnschippers- patent ten name van J. A. de L. van W. De schippersknecht zou des avonds aan boord komen, doch hij is niet teruggekeerd. De Rivierpolitie stelde onmiddellijk een onderzoek in en wist J. A. de L. van W. aan te houden. Doch het uiterlijk van dezen man kwam geenszins overeen met de portretten cp paspoort en Rijnschipperspatent. Hij werd evenmin herkend door den Rijnschipper. Ver der vertelde de aangehoudene zijn papieren in Februari j.l. verloren te hebben. Weer toog de Rivierpolitie op onderzoek uit in allerlei schipperscafètjes en zoo waar werd de vorige week de bewuste schippers knecht aangehouden. Hij is de 34-jarige G. P. van E. Deze gaf toe aan den Kreekweg de papieren gevonden te hebben. De foto's had hij verwijderd en zijn eigen portretten op geplakt. Van het geld was inmiddels niets overgebleven. Tegen den schippersknecht is pioces-verbaal opgemaakt. „De dans om het Gouden Kalf". Het Zomergezelschap 1937 onder leiding van Ed. Palmers en Jan van der Linden is den Rotterdamschen Tivoii-Schouwburg gaan bespelen met „De dans om het Gouden Kalf", een nieuwe en vrije bewerking van de be kende Erfenisklucht in drie acten van Emile Zola. Het meer dan een halve eeuw oude stuk bleek door den bewerker wat te zijn opgepoetst, zoodat het stoffige, dat over zul ke stukken hangt vanwege de vele zinspe lingen op niet meer bestaande maatschap pelijke toestanden, zoo goed als geheel was verdwenen. Wat daarmede ook aan de plu- meau blijft hangen, is de scherpe spot s\ de fijne humor, zoodat slechts over blijft het eigenlijke kluchtspel met zijn grappige, soms dol-vermakelijke situaties; juist wat de schouwburg-bezoeker in de zomermaanden nog kan savoureeren. Het groote succes van de opvoering is wel het samenspel tusschen den ouden Rabour- din, het vermeende „Gouden Kalf" en zijn nichtje Charlotte, welke rollen werden ver tolkt door Alex Hock en Myra Ward, die er zoo levendig en frisch op losspeelden, dat men gansch niet den indruk kreeg, dat er iets uit de oude doos was te voorschijn ge haald. Voortreffelijk was ook de oude Chapu- zot, door Jan van der Linden zelf vertolkt. Het publiek heeft Zaterdag op den pre mière-avond het zomergezelschap hartelijk ontvangen. Eenige zinspelingen, waaruit de origine van de klucht duidelijk wordt verraden, nopen tot voorbehoud voor volwas senen. W Met het Fransche s. „Vendöme" is in onze haven als verstekeling aangekomen de 29- jarige olieman Fernando Gonsales, afkomstig uit Bilbao. H(j had gediend aan boord van een Spaansch regeeringsschip, welk schip echter door Franco-troepen in beslag werd genomen. Daar de olieman niet wenschte te werken onder dwang van de nieuwe regeering is htj in een Fransche haven, waar het schip was binnengeloopen om te bunkeren, heimelijk van boord gegaan. Daarop is hij als versteke ling meegekomen met de „Vendöme". De man Is ter beschikking van den vreemdelingen dienst gesteld. Een rechercheur ging dezer dagen eens op controle bij verschillende banken van lee ning. Bij één der banken zag de rechercheur een fiets, die van diefstal afkomstig moest zijn, gezien het signalement. Een onderzoek in verband met dit heerenrijwiel werd in gesteld en ah spoedig kwam de politie tot de ontdekking, dat de fiets was beleend door den 34-jarigen kantoorbediende H. de G. De man werd aan den tand gevoeld en bekende de fiets te hebben gestolen uit een rijwiel stalling in het Noordelijk stadsdeel. De fiets werd in beslag genomen, terwijl de kantoor bediende ter beschikking werd gesteld van den Officier van Justitie. Om vijf uur gistermiddag is de 18-jarige M. Bolsen, wonende Speelmanstraat, op den Kruisweg te Capelle a/d IJssel door een auto overreden. Met een schedelbasisfractuur en een gebroken sleutelbeen is het meisje door den G. G. D. overgebracht naar het zieken huis aan den Coolslngel. Gistermorgen om half 9 is de 38-jarige schilder, A, van Vliet, wonende Gaffelstraat, op den Groene Kruisweg, terwijl hij met zijn fiets aan de hand liep, aangereden door een wielrijdster. Met een rechter Onderbeen-frac tuur is de man opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 23-jarige M. Koreman, wonende Mid denlaan te Oosterhout, is gisteravond op den Coolsingel, ter hoogte van hotel „Atlanta" aangereden door een bus van de R.E.T. Met inwendige kneuzingen is de man opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Het ongeval is te wijten aan het feit, dat K. opreed tegen het portier van een auto, welk portier plotseling werd geopend. Met behulp van valsche sleutels heeft men zich toegang verschaft tot de woning van A. K. aan de Aagje Dekenstraat. Een fiets wordt vermist. ROTTERDAM, 3 Juli. Geslaagd voor het can- didaatsexamen in de handelswetenschappen de heeren: B. T. Twigt en R. J. Bruns. ROTTERDAM, 3 Juli. (Gemeentelijk Lyceum voor Meisjes.) Na verlengd examen zijn ge slaagd voor diploma Ade dames L. A. H. Schroehuizen, B. Voogd en D. Willekens. ROTTERDAM, 3 Juli. (Gymnasium-Eras- mianum.) Geslaagd voor getuigschrift B van de groepen 3, 4 en 5 de damesH. M. van Esch, E. Tuinzing en de heerenL. Cohn, J. H. San ders, Ch. N. van Wijngaarden, J. J. Roeters van Lennep, H. Snelleman, W. K. Moree, L. Kie- boom, H. G. Klinkert, V. J. Koene, C. van der Pool, S. Braadbaart. Afgewezen 1. Het examen wordt met 3 candiJaten voortgezet. ROTTERDAM, 3 Juli. (R. K. Lyceum voor meisjes afd. H.B.S. B.) Geslaagd M. Heetwinkel, R. v. Mechelen, E, Pourguié, D. Simons, R. Sluis en R. de Wit. Afgewezen 1 candidaat. ROTTERDAM, 3 Juli. (Koningin Wilhelmina Kweekschool Haringvliet 84.) Geslaagd de dames C. E. Dingemanse, Schiedam; C. J. Terlouw, Gouda; H. P. E. v. d. Bos, L. L. Sloof, E. A. v. d. Ree, J. P. Verhage, Rotterdam. Z. H. Exc. Mgr. Huibers celebreerde, een Pontificaal lof NOTARIEEL EXAMEN Te 's-Gravenhage slaagde voor deel 1 de heer J. Visser, alhier. UNIVERSITAIRE EXAMENS Te Leiden slaagde voor het apothekers examen le deel mej. J. E. Ulrich alhier. ET voldoening en dankbaarheid kan Katholiek Maassluis op de plechtige viering van anderhalve eeuw parochieleven terugzien. Na de geèstelijke voorbereiding in de afgeloopen weken werd de Zondag een hoogtijdag, waaraan veel eer werd bijgezet door de komst van Z. H. Exc. mgr, Huibers en het officieel medeleven van burgemees ter en wethouders van de gemeente. Na een prachtige en geslaagde geestelijke voorbereiding met missie en triduum en de materieele toebereidselen van inzamelingen, repetities en versieringen was Katholiek Maas sluis Zondag aan zijn hoogtijdag toe, waarop heit 150-jarig bestaan van een zelfstandige parochie gevierd zou worden. Deze viering mag om alle factoren als schit terend geslaagd bestempeld worden. De plechtige Hoogmis. Maassluis was Zondag in feeststemming. Dat demonstreerde reeds de groote vlaggentooi in het anders Zondegsmorgens zoo stills stadje. Feestelijk .ook beierde de klok die de geloo- vigen en belangstellenden van elders ter kerke riep, waar 10 uur de plechtige Hoomis zou aanvangen. In het kerkpad was een fraaie eerepoort op gericht, waarin de jaartallen het jubileum uit cijferden. De kerk zelf stak in een deftig feestgewaad van guirlandes langs plafond en zijmuren, waarvoor de Rotterdamsche bloemist H. E. Gerritsen artistiek had zorg gedragen. Tus schen de guirlandes en omkranst door bloe men hingen schilden met namen en jaartallen der onderscheiden herders van de parochie. Het presbyterium was gevuld met een schat van witte lelies. Aan Pastoor P. L. Bangert van Loosduinen, oud-herder, was het voor recht gegund in tegenwoordigheid van een overgroot aantal belangstellenden, de plech tige Hoogmis op te dragen. De celebrant werd bij dit Dankoffer geassisteerd door kapelaan J. van Ettinger uit Hillegom en pater H. Paal vast S.C.J. uit Rotterdam, beiden zonen der parcohie, als diaken en subdiaken. De triduum- leiders, pater J. Bonsel en de Greeve uit het klooster te Voorschoten, fungeerden resp- als presbyter assistens en ceremoniarius. De zeer- eerw. heer A. v. d. Burg, pastoor der jubilee- rende parochie had in het priesterkoor plaats genomen. Onder de Hoogmis, hield pastoor Th. de Haan van Sassenheim, eveneens oud-herder, dé feestpredikatie. Hij sprak tot herder en pa- chianen een geiukwensch, om dan de voor rechten van een parochie tè'schetsen enHer inneringen te releveeren. Pastoor de Haan besloot met te wijzen op de liefde van Christus die alle parochianen vereenigde Het zangkoor onder leiding van zijn direc teur, den heer J. L. Dijkgraaf, voerde o.a. de Missa in honorem Angelorum uit. De receptie. Om half twee verzamelde zich een feeste lijk gestemde menigte belangstellenden in het gymnastieklokaal, dat door de firma Vroom en Dreesmann uit Rotterdam smaakvol was in gericht. Onder de aanwezigen bevonden zich de leden van het uitvoerend comité de heeren J- Th. Schuiten en H. v. d. Burg resp. voorzitter en secretaris, mej. D. P. Smeele, penningmeeste- resse en de heeren G. H. J. Essenberg, C. p. Paalvast en W. v. d Stelt, de leden van het parochiaal Kerk- en Armbestuur J. L. Ver min, Q. J. Smeele en J. L. Vaissier, een aan tal geestelijken, het oud-hoofd der R. K. school, de heer J. M. Weeterings uit Delft alsmede en dit was een zeer op prijsgestelde geste het voltallige college van Burgemeester en Wethouders en de secretaris der gemeente Maassluis. Nadat deze heeren waren binnengeleid en op hun zetels waren gezeten, nam de voor zitter van h,et uitvoerend comité, de heer J. Th. J. Schuiten, het woord. Na gewezen te hebben op het feest van den dag en groote dankbaarheid jegens God, sprak hij een felicitatie uit. Vervolgens offreerde de heer Schuiten het feestgeschenk der parochia nen. Dit bestond uit een som gelds van ruim 1000. Het comité was hierdoor in staat ge steld aan te bieden de gerestaureerde an tieke paramenten, een witte koorkap en een zwarte, een zwart kasuifel en een rood, een witte stola en een eikenhouten zetel voor het priesterkoor. Spreker hoopte, dat deze ge schenken jaremang ter eere Gods zouoen mogen worden gebruikt en dat ze zouden blij ven getuigen van de groote offervaardigheid van de parochianen in het jaar 1937. Tenslotte eindigde spreker met een geiuk wensch tot den pastoor v. d. Burg wien hij dankte voor alles, wat hij voor de parochie had gedaan. Pastoor v. d. Burg dankte op zijn beurt de parochianen voor de aangeboden rijke ge schenken en huldigde het comité, speciaal den voorzitter voor de toewijding en het vele werk, dat dit feest eischte. Hierna voerde namens het gemeentebestuur de Burgemeester mr. P. Schwartz, het woord, die wees op het heilzame werk, dat de parochie in anderhalve eeuw heeft verricht dn de ge meente. Tot slot werd het woord gevoerd door den heer J. L. Vermin, voorzitter van 't parochiaal Armbestuur. Het officieele gedeelte was daarna afge loopen, waarna de bezoekers de geschenken konden bezichtigen. Het pontificale Lof. Het hoogtepunt van den dag vormde wel het Pontificaal Dof dat Zondagmiddag te vier uur door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, werd gecelebreerd. Om half vier reeds stroomde het kerkge bouw vol belangstellenden, die deze plechtig heid met den Kerkvorst van Haarlem's diocees wilden meevieren. Precies vier uur betrad Z. H. Excellentie het kerkgebouw door een stoet geestelijken en misdienaars voorafgegaan, terwijl het zang koor het „Ecce sacerdos" uitjubelde. Te voren echter was Monseigneur buiten al verwelkomd door een" schaar van schoolkinderen die met bloemen getooid en daarna door een bruidjes stoet in feestelijken optocht in de pastorie geleid. Nadat de Bisschop met de gewaden was bekleed, nam het solemneele lof een aanvang. Monseigneur werd hierbij geassisteerd dooi de zeereerwaarde heeren A. v. d. Burg en Th. de Haan resp. als diaken en subdiaken. De lagere functies werden vervuld door de wel- eerw. heeren v. Ettinger en Bank (secretaris van Mgr. Huibers) en. de paters Paalvast en de Greeve. In het priesterkoor hadden plaats genomen de Hoogeerw. heer, kanunnik J. Dankelman, Deken van Delft, pastoor L. J. J. Smeele uit Den Haag, zoon der parochie, alsmede de pastoors J. Moezel van Schipluiden, P. Halkes van Maasland en de paters Bonsel, Polder, Richters en v. d. Burg. Na het Magnificat hield Z. H. Exc. Mgr. Huibers in vol ornaat een toespraak tot de geloovigen. In zijn treffend woord van geiuk wensch legde Mgr. allen nadruk op den kost baren schat van het H. Geloof, welke de ge loovigen moesten trachten te bewaren. Het plechtig lof werd ook door Burgemees ter, Wethouders en gemeente-secretaris bijge woond. Katholiek Maassluis kan en zal tot in lengte van jaren, op den feestdag van anderhalve eeuw zelfstandigheid met trots, vreugde en dankbaarheid kunnen terugzien. De aanblik van het echt Hollandsche water landschap, dat de Hollandsche IJssel even boven Kralingseheveer biedt, werd gistermid dag verlevendigd door de forsche, regelmatige bewegingen, waarmede gespierde en gebruinde armen van dames en heeren de riemen in be weging brachten. Het rood van De Maas, het blauw van Nautilus en het wit van de Dordte- naren en van de D.T. en R.V gleden over het door den krachtigen wind opgestuwde water vlak van de mooie Hollandsche rivier, terwijl van de volgbooten aan den kant de luide aan moedigingen klonken van de niet-roeiende, maar intens medelevende clubgenooten. De Roeibond voor Rotterdam en omstreken hield zijn jaarlijksche wedstrijden.^ Nautilus zette den strijd met overtuiging in en scheen regelrecht naar de overwinning af te stevenen. Haar oude vier begon met beslag te leggen op den Nautilus-wisselbeker door het nummer vierriems Maasgieken voor seniores op overtuigende wijze te winnen. Nog twee overwinningen van Nautilus volgden in succes sie. De Maas, houdster van den wisselbeker van den Roeibond, kwam in de volgende num mers beter voor den dag en zegevierde ten slotte nog volgens de totaal-puntentelling, door dat het belangrijkste nummer van den middag, de vierriems Maasgieken voor juniores, waar voor de meeste punten werden toegekend, na spannenden strijd door de kranige jonge vier van De Maas werd gewonnen. Het uiteindelijk resultaat is geweest, dat De Maas 22% pnt. heeft behaald, Nautilus in totaal 20% pnt., de D.T. en R.V. 16 5/6 pnt. en de K.D.R. en Z.V. 14 2/3 pnt. Met stijlsnelroeien voor dames en een race voor achtriems Maasgieken werd de prachtig geslaagde wedstrijdenreeks besloten. De uitslagen zijn: Vierriems Maasgieken seniores (baanlengte 2000 M.): 1. Nautilus (Schollevaar) met de heeren H. Peteri, boeg, K. Euwe, A. Paludanus, B. v. Kleef, slag en .1. Frank, stuurman; 2. De Maas (Kemphaan) met de heeren J. Ulrich, boeg, A. v. d. Giessen, G. B. r.c.sc'joom, N. A. Witkamp, slag, en K. Gaiser, stuurman. Overnaadsche skiffs 45 c.M. (baanlengte 1500 meter): 1. W. H. van Ingen (Kievit) Nautilus; 2. J. Schutter (Frater) De Maas. Overnaadsche double A. sculls (baanlengte 1500 M.): 1. Nautilus (Dolfijn) met de heeren A. Dungelman, boeg, Van Leeuwen, slag en M. Kattenburg, stuurman. 2. D.T. en R.V. (Sturm- vogel) met de heeren E. Frederking, boeg, E. van Hazebrouck, slag en H. Barte, stuurman. Single wherries (baanlengte 1000 M.): 1. Nau tilus (Aphrodite) met den heer L. Bakker en I. Frank, stuurman. 2. D.T. en R.V. (Lerche) met den heer J. Fendel en mevrouw v. d. Vel den, stuurvrouwe. Overnaadsche tweeriemsgieken (baanlengte 1200 M.): 1. K.D.R. en Z.V. (N.N.) met de hee ren jhr. F. Stoop, boeg, H. C. Weijgrs, slag en mej E. van der Each, stuurvrouwe. 2. D.T. en R.V. (Möwe) met de heeren P. Metzger, boeg, *J. van Dijl, slag en N. Hahn, stuurman. Double wherries (baanlengte 1000 M.): 1. De Maas (Roerdomp) met de heeren R. Hoogewerff boeg, w. Rooseboom, slag en mej. E. Veder, stuurvrouwe. 2. Nautilus (Albatros) met .de heeren Van Handel, boeg, Voskamp, slag en mej. M. J. M. de Witt Hamer, stuurvrouwe. Vierriems Maasgieken juniores (baanlengte 1500 M.): 1. De Maas (Sperwer) met de heeren C. van Noort, boeg, C. H. J. van Enter, C. H. Böhm, D. Heijink, slag en C. W. van Hasselt Jr., stuurman. 2. D.T. en R.V. (Habicht) met de heeren H. Heijer, boeg, J. de Bia, H. Bornhei- mer, K. van Beekum, slag en N.N., stuurman. Gladde vierriemsgieken (baanlengte 1500 M.): 1. De Maas (Kees Haak) met de heeren F. Havelaar, boeg, A. v. d. Scheer, F. Schutter, N. A. Witkamp, slag en H. Hummel, stuurman. 2. D.T. en R.V. (N.N.) met de heeren P. Metzger, boeg, E. van Hazebrouck, H. Friedrichsmeijer, J. van Dijl, slag en N.N., stuurman. Dames stijlsnelroeien in overnaadsche skiffs 45 c.M. (baanlengte 800 M.): 1. mej. H. W. Reinders (K.D.R. en Z.V.), N.N. Dames stijlsnelroeien in overnaadsche vier riemsgieken (baanlengte 800 M.): 1. De Maas (Pijlstaart) met de dames T. 't Hooft, boeg, M. E. Giljam, N. L. Chabot, R. de Bruijne, slag, en C. M. Werker, stuurvrouwe. Achtriems Maargieken (baanlengte 1000 M.>: K.D.R. en Z.V. (N.N.) met onbekende beman ning. Ook dit jaar ligt het wederom in het voor nemen van de R. R. C. „Feijenoord" op 31 Aug. de „ronde van Feijenoord" te organiseeren. Indien deze vereeniging in haar opzet slaagt zal het traject 2% K.M. lang zijn, dat door de amateurs 26 maal fen door de professionals en onafhankelijken 60 maal moet worden afgelegd. Voor de amateurs zullen 20 prijzen, waaronder een W. B. R.-wegracemachine, beschikbaar wor den gesteld. Ook voor de profs en onafhankelij- ken staan 20 prijzen beschikbaar, o.a. geldprijzen van 100, 75 enz., ongeacht de verschillende premies welke gedurende den wedstrijd ver reden wórden. Het aantal vertrekkers zal worden beperkt. De inschrijving voor gegadigden is van heden geopend en sluit 15 Augustus. De inschrijving moet vergezeld gaan van het verschuldigde in schrijfgeld, dat voor alle groepen een gulden bedraagt, alsmede met opgave van het licentie nummer. Aanmeldingen kunnen worden gericht tot den heer W. Buitendijk, Maashaven 24 en 25, Rotterdam (Z.) De amateurs zullen starten des morgens te 9.30 uur, de profs en onaf hankelij ken des mid dags te 1.30 uur. Naar wij vernemen zal Overmaas, de Rotter damsche tweede klasser, haar tenten op het oude terrein van Feijenoord aan den Dordtsehen 'Straatweg gaan opslaan. Voor de vierde maal hebben Rood-Wit-Rood, Aegir en Hillegersberg de Hillegersbergsche Zeilweek georganiseerd; met frisschen moed en een bewonderenswaardige energie hebben de besturen zich opgemaakt om het zeilfeest in 1937 weer recht vlot te doen verloopen en als gebruikelijk hebben diverse genoodigden zich vóór het eerste startschoet viel, vereenigd aan een feestelijke koffietafel, die voor de eerste maal in deze vier jaar gehouden kon worden in het eigen clubhuis. Der traditie getrouw heeft het gemeentebestuur van Hillegersberg zich ook niet onbetuigd gelaten: aan den maal tijd zaten mede aan de .burgemeester, de heer F. H. van Kempen, en de wethouders W. L. M. Daniels en M. C. Siezen. Burgemeester van Kempen heeft in een hartelijk speechje den .voorzitter, den heer J. H. Bouman, geantwoord. De samenwerking tusschen gemeentebestuur en watersportvereenigingen is altijd heel goed ge weest en indien er in de toekomst nog samen te werken valt in verband met nog aan te bren gen verbeteringen, dan kan men zich overtuigd houden, dat het gemeentebestuur daartoe zoo veel als mogelijk zijn medewerking zal ver- leenen. Horiderddertien inschrijvingen, zonder de groepswedstrijden, is een aantal, daarop de orga nisatoren met genoegen kunnen terugzien. Met het weertje had men het bijzonder ge troffen: een enkele witte windveer in een azuur- blauwen hemel, een prachtige bries, een beetje zoekend maar sterk genoeg om de bootjes flink te doen loopen, uit het Zuiden en ver der belangstelling, die zich niet onbetuigd liet wanneer het op aansporen aankwam. De uitslagen van den eersten dag luiden: Twaalfvoetsjollen A: 1. d'Artagnan st. W. v. d Valk Jr.; 2. Pinokkio st. J. Braunberger; 3. Henny st. T. Touw. Twaalfvoetsjollen B: 1. Spirit st. H. Kircheiner; 2. Sunray II st. N. van Vliet; 3. Dim st. J. v. d Sman. Sharpies A: 1. Crabbelcatte st. C. van Muy- den; 2. Ronny II st. F. Overmans; 3. Ronny III st. Chr. Overmans; 4. Strik Strak st. G. van Luyn. Sharpies B: 1. Ronny II st. W. Hakman; 2. Mr. Deeds st. J. Wagenaar; 3. Strik Strak st. H. C. A. van Duyvendijk.. 4. Pieternel st. A. v. d. Heijden; 5. Raket st. W. F. Leemans. Olympiajollen: 1. Zomerweelde st. J. H. H. J de Jong; 2. Diuupy st. P. J. J. Huybers; 3. My Hobby st. J. Dijkers; 4. Little Jack st. Jac. Bar zilay. B.M.-klasse A: 1. Comet st. J. Hofland; 2. Rini st. D. Postma; 3. st. J. Goppel; 4. Raket st B. van Kesteren. B.M.-klasse B: 1. Tempo st. P. C. v. d. Wilt; 2. Undine st. H. Baljon; 3. Raket st. J. Smits; 4. Baby st. H. Mertens; 5. Diana st. H. de Bruyn; 6. Albino st. E. Snoek. Vrijbuiters: Jet II st. H. Wester; 2. Hinde st. L. Vingerling. N.N. 16 kwadraatmeters: 1. Ideaal st. H. Mo lenaar; 2. Bum st. G. R. van Kersen; 3. Johnny st. J. A. van Pelt; 4. Snip st. F. Sleeuwits. Kiel- en middenzwaardjachten 4, 56 meter: I. Delia st. W. Ridderikhof. Idem van 67 meter: 1. Meeuw st. P. F. de Decker. Tjotters: 1. Piet Hein st. Fr. Spaans. Het stralende zomerweer van Zaterdag had voor Zondag geen prolongatie aangevraagd; het was behoorlijk frisch, de wind was omge- loopen naar het Zuid Westen en toegenomen in kracht en tegenover het voordeel van eenige flinke kruisrakken, die Zaterdag zoo goed als niet voorkwamen, stond nu de verraderlijke val over de boomen op de laatste thuisbaan. De gevolgen van een en 'ander bleven niet uit: de protest-commissie werd overstroomd met protesten en het is een uitzoekerij van je welste geweest in de bestuurskamer. De laatste vijf jaren is er in Rotterdam geen zeilwedstrijd ge weest, waar zooveel geprotesteerd is als op dezen ZondagDe oorzaak daarvan ligt onge twijfeld in de korte rakken op den Bergschen Plas: een bezwaar, dat niet te ondervangen is. Van een protest tegen Nauta, dat tenslotte toegewezen werd, heeft Van Muyden in de sharpieklasse een puntenvoordeel gekregen: hij kwam tweede aan, maar door het uitvallen van den Kaagman werd hij automatisch eerste. Overigens had hij zijn 2de plaats ruimschoots verdiend Vial, die in de eerste B.M.-A.-race prachtig gestart was zonder dat hij tenslotte zich liet finishen, heeft Zondag revanche genomen: weer was zijn start goed, maai nu eindigde hij ook als eerste. De uitslagen luiden: Twaalfvoetsjollen A: 1 D'Artagnan st. W. v. d. Valk Jr.; 2 Dr. Knok st. R. Kagchelland; 3 Pinokkio st. J. Braunberger. Twaalfvoetsjollen B: 1 Sunray II st. N. van Vliet; 2 Kabouter st. Henny Sewing; 3 Spirit st. H. Kircheiner, 4 Pinzon st. A. van Veen. Sharpies A: 1 Crabbelcatte st. C. van Muyden 2 Ronny II st. F. Overmans, 3 Mr. Deeds st. C. Loos Jr. Sharpies B: 1 Ronny II st. W. Hakman, 2 Bonaventura st. H. Brand, 3 Mr. Deeds st. J. Wagenaar, 4 Ronny III st. H- Overmans, 5 Brandaris st. P. van Meel. Olympiajollen: 1 Little Jack st. Jac Barzilay, 2 Zomerweelde st. J. H. H. J- de Jong, 3 De Glipper st. 'D. Kagchelland, 4 Dippy st. P. J. J. Huybers. B.M.-klasse. A: 1 Dolfijn st. C. Vial, 2 Cornet st, J. Hofland, 3 Martina st. A. van Dijk, 4 Tempo st. J. van Veen. B.M.-klasse B: 1 Eendracht st. Th. Bandel, 2 Racket st. J. Smits, 3 Marjone st. H. Dubach, 4 Comet st. W. Uylenbroek, 5 Albino st. E. Snoek, 6 Dolfijn st. H. Vial. Vrijbuiters: 1 Jet II st. H. Wester, 2 Reigers st. C. de Pijper. Regenbogen: morgenwedstrijd: 1 Maas st. H. de Goederen, 2 Maas st. G. A. S. Jongeneel. Middagwedstrijd 1 Phecda st. G. Deichmann, 2 Maas st. H. de Goederen. N.N.-16 kwadraatmeters: 1. Snip st. F. Sleeu wits, 2 Spes st. B. Mesander, 3 Ideaal st. H. Molenaar, 4 st. H. Mentink. Tjotters: 1 Santa Maria st. P. Crezee. Groepswedstrijden: Olympiajollen: eerste race 1 Rott. Zeilvereen. (D. Kagchelland en Jac. Barzilay Jr.) 11,1 pnt., 2 Rood-Wit-Rood (Th. Beaujean en A. Slee) 6 pnt., 3 Aegir (P. J. J. Huybers en K. de Jong) 4 pnt. Tweede race: 1 Rott. Zeilvereen. 9,1 pnt., 2 Aegir 9 pnt., 3 Rood-Wit-Rood 3 pnt. Totaaluitslag: 1. Rotterd. Zeilvereeniging 20,2 pnt.; 2. Aegir 13 pnt.; 3. Rood-Wit-Rood 9 pnt. Twaalfvoetsjollen: 1. Rott. Zeilvereeniging (J. W. v. d. Berg Jr. en W. v. d. Valk Jr.) 7,1 pnt.; 2. Aegir (W. Daniëls en (uitgesloten) J. Dijkers 2 pnt. Sharpies: eerste race: 1. De Kaag (W. J. H. en C. M. H. Nauta) 19,1 pnt.; 2. Aegir (W. F. Leemans en F. Overmans) 15 pnt.; 3. V.Z.O.D. (W. Sleeuwits en C. Aerts) en Zeilvereeniging Hillegersberg (C. Loos Jr. en H. Overmans) beide 8 pnt. 4. Rott. Zeilvereeniging (C. van Muyden en A. v. d. Heijden) 4 pnt. B.M.-klasse: eerste race: 1. V.Z.O.D. (J. v. d. Werke en J. Broeders) 17,1 pnt.; 2. Aegir (J. Hofland en D. Postma) 14 pnt.; 3. Rood-Wit- Rood (C. Vial en H. Hoogenbosch) 11 pnt.; 4. Zeilver. Hillegersberg (H. Baljon en E. Snoeck) 8 pnt.; 5. Krai. Zeilclub (B. van Kesteren en (opgegeven) J. Goppel) 4 pnt. Een en ander behoudens nog loopende pro testen. Aangiften van 3 Juli 1937. BEVALLENM. LouwersBinnekamp z. M. den HeijerVaneveld d. M. J. Susanv. Deelen d. L. Brakelv. d. Berge z. J. Ju- meletv. d. Malde z. G. StinlssenBoonstra z. W. A« v. Slootenv. Wel z. K. H. Com- mijsRoos d. J. v. d. ScHhorv. d. Eist d. C. P. Krlesch—v. Dam z. L. H. W. M. HomanTenthof van Noorden z. p. Romeijn Ligthart d. A. J. v. Hattem—v. Wijk d. M, LevjnseGehrken d. E. ValkenburgLobman z. T. Blootv. Willigen d. A. G. Provily Kervezee d. L. v. d. OudenHulsmans d. H. TeilekampBijl d. M. WalchenbachLe gerstee d. J. BoshuizenPieterman z. N. MuisWouters d. M. E. Coppens—V. Rijswoud z. G. C. den HaanHanegraaff z. OVERLEDENA. v. Pelt vrouw v. J. v. Alphen 23 L. Floris ongeh. man 23 j. J. Versluis man v. S. Tuinman 73 j. J. Korver mann v. P. H. C. de Liefde 53 j. C. Groen ongeh. man 26 j. M. J. Derksen gesch. vr. V. B. R. Gaerthé 61 j. J. P. Mackenbach man v. W. P. Schieving 70 j. A. v. D(jk man v. N. v. Meurs 72 j. A. M. Bal vrouw v. A. Sterk 41 j. N. M. Bouwman wedr. v, M. Vrjjenhoek 53 j. Zaterdag herdacht de heer J. van Ballegooij Jr., secretaris dezer gemeente, den dag, waar op hij voor 30 jaren zijn intrede in de ge meente-administratie deed. Op uitdrukkelijk verzoek van den jubilaris is officieel huldebetoon achterwege gebleven- Wei werden bloemen gezonden door den burgemeester, door de gemeentesecretarie, de Centrale Boekhouding der gemeentebe drijven, die kantoor houdt in het raadhuis, alsmede door de onderafdeeling Hillegersberg en omstreken van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren, waarvan de jubi laris sinds de oprichting voorzitter is. Van het hoofdbestuur en het bestuur der afdeeling Zuid-Holland van dien bond waren voorts schriftelijke gelukwenschen ingekomen. SPELDJES K. R. O. De opbrengst van de speldjesverkoop voor de K. R. O. Radio-Mssie heeft opgebracht 48,64. ZIEKENTRIDUUM Het ziekentriduum is thans definitief vast gesteld op 20, 21 en 22 Juli en zal geleid worden door den zeereerw. pater Jonckbloed, Redemptorist. Het zal ditmaal tevens het eer ste lustrum van het Ziekentriduum in deze parochie zijn. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Marina T., dochter van A. Ch. Moerland en W. L. Clement Maria F. P dochter van J. J. Overmeer en M. A. van Bem- melen. OVERLEDEN: Barbara Starreveld, 60 j.( echtgenoote van Wilhelmus Bloom. TENTOONSTELLING EN OPENBARE LES AMBACHTSSCHOOL In de Ambachtsschool alhier, werd een ten toonstelling met openbare les gehouden, welke door verschillende autoriteiten, véle ouders en belangstellenden werd bezodht. In de openbare lessen, waarvoor velen zich interesseerden, kon men de jongens praMisch aan den arbeid zien en zich overtuigen' -van hetgeen er door de leerlingen gepresteerd wordt. Dat in de afdeelingen hard gewerkt wordt, blijkt wel uit de vele mooie werkstukken, die keurig afgewerkt, in de groote teekenzaal waren opgesteld en o.a. bestaan in een dub bel dakvenster, kozijnen, deuren, draairaam - kozijnen en vele andere werkstukken. Het daarop betrekking hebbende teekenwerk zag er goed verzorgd uit. De Motorclub De Maasstad heeft een welge slaagden prestatie-rit gehouden over een af stand van 230 k.m. De uitslag luidt: 1 J. J. A. v. d. Avoord, 15 strafp.2 mevr. Van der Lee, 31 strafpunten 3 Onderdelinden, 31 strafpunten; 4 Deelen, 37 strafpunten: 5 Van Beek 53 strafp.; 6 Dijkman 58 strafpunten; 7 v. d. Berg, 00 strafpunten; 8 Kemper 75 strafp.; 9 A. van Dietzel, 78 strafp. REORGANISATIE ORANJE-COMITé Door de contact-commissie met den Bur gemeester als voorzitter had, gelijk gemeld, een vergadering uitgeschreven met de leden van het O. C. en de vertegenwoordigers van de buurtvereeinigingen plaats De contactcommissie heeft eenige lijnen uit- gestippeld waarlangs het comité dat in wor ding is, zich zal bewegen bij algemeene natio nale feesten. Aan deze richtlijnen ontleenen wij, het volgende. Het .O C. zou In het vervolg kunnen be staan uit een aantal vertegenwoordigers van buurtvereenigingen, die door het O. C. zijn er kend, en een aantal vrije leden te kiezien of aan te wijzen door het O. C. Het aantal leden van het O. C. te stellen op een wisselend aan tal. Iedere buurtvereeniging van 50 leden wflst voor dit aantal een vertegenwoordiger aan. De buurtvereenigingen met minder dan 50 doch niet minder dan 25 leden zijn ook door een lid-vertegenwoordigd. Elk jaar treedt on geveer de helft van het aantal leden van het nieuwe comité af. De organisatie van da feestelijkheden wordt opgedragen aan het nieuwe O. C. De buurtvereenigingen zorgen meer voor de versieringen. De buurtvereeni gingen dragen 75 pet. af aan de feestviering en 25 pet. voor de versiering. Het O. C. houdt toezicht op de finanoiën. De muziektent wordt overgedragen aan het nieuwe O. C. De voor zitter gaf na deze uiteenzetting het woord aan de vergadering tot het stellen van vragen waarvan enkele aanwezigen gebruik maakten. Besloten werd om over 14 dagen, als alle afgevaardigden met hun leden een onderhoud zouden hebben gehad, een nieuwe bijeenkomst te beleggen, waarin dan besluiten zouden kun nen worden genomen. DE NOODBRUG Officieel is nu bekend gemaakt dat de nood brug aan beide zijden is afgesloten voor alle verkeer met motorrijtuigen, rijwielen en an dere rij- en voertuigen. Men zij gewaarschuwd, daar procesverbaal bij overtreding zal volgen I POSTDUIVENVEREENIGING DE ZWALUWEN Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Ercil, afstand 327.7 K.M. Aantal duiven 62. De uitslagen waren als volgt: C. v. d. Hoeven en v. Oosten 1 2 10 16: G. C. M. v. d. Hooft 3 6 12; D. P. van Antwerpen en J. Brautigam 5 8; Th. v. d Ende 7 11; P. Timmers 9; A. Faas 13, C. v. d. Ende 14; A, J. Wegner 15 en le en 2e overduif. Aankomst le duif 15.40, laatste 16,12. BENOEMING De heer A. Klootwijk alhier, is met ingang van 1 Juli j l- benoemd als rijksklerk te Hoek van Holland. R. K. VROUWENBOND De R- K. Vrouwenbond, afd. Hoek van Hol land, zal op 15 Jul a.s. in samenwerking met de afdeeling Maassluis een excursie maken naar Breda, waar o.a. de Hero-fabrieken be zocht zullen worden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2