ketje «aas&J2 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ÏÏSXï gevaI van n00d'6611 eerste Noodlottige vechtpartij op den Dijk. N- STADSNIEUWS. ROTTERDAM. DINSDAG 6 JULI 193? 60ste JAARGANG No. 17907 VIER BLADEN. BUREAU": KOEMARKT f, SCHIEDA&Ï TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 HET 6de LUSTRUM VAN DE èCHIEDAMSCHE KJMV, Vrouw, .teugdbew. voor katholieke SCHIEDAMSCHE REDDINGSBRIGADE KETHEL. KETHEL. DE RADIO-CENTRALE- ■■■'sdkk SCHIEDAMSCHE KAMPIOEN- SCHAPPEN. PAARD OP STRAAT GESTORVEN SCHEEPVAART. Tivee Noorsche barbarenslaan een landgenoot neer. Slachtoffer aan de gevolgen overleden. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. HET NOORSCHE KERKJE. Met de „verhuizing" een aanvang gemaakt. De AUONENMENTSPRUS van de N^UWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt IrancQ bjj vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent, per drie maanden 2,55. uh hanrdir franco per poft bedraagt de kosten worden niet berekend- LOSSE EXEMPLAREN eteeda aan ons bureau Koemarkt 4 verKrtJgOaar 4 5 cent per stuk, POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No, 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels ƒ1,55, eikeregel meer 25 ct, Bfl contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief, Liefdadigheidsadvertentiën balX tarief, 3 Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedomsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. De Gratis-Ongevallenverzekering bedraagt: 3.000 bij levenslange invaliditeit; ƒ2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; ƒ1.000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; /250. voor het ^rl^a VaD ee° C^ ^tn^vouldi'g ltd een oog; ƒ100- voor het verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; ƒ75.- voor het verlies van een wijsvinger of voor het verhes voor de voorste twee kden^van aUef, van een duim, of voor het verlies van twee leden van een wijsvinger; ƒ25.- voor het verlies van alle leden van een anderen vxnger, of van een lid van een wijsvinger, bij breuk van bovenarm of bovenbeen, ond.rarm sleutelbeen of enkel; ƒ10.— voor één lid of twee leden van een anderen vinger. Alles volgens de geldende voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afBe rut Zondag 4 Juli was het dertig jaar geleden, dat de K. J. M. V. werd opgericht. Zondag had de kerkelijke viering van dit jubilé plaats. Om half acht werd in de Havenkerk een H. Mis van dankbaarheid opgedragen, waarna de K J. M. V.'ers ter H. Tafel naderden. Vanaf de kansel werd de jubileerende veree niging gelukgewenscht met haar zesde lus trum. De Eerw. spreker zette in het kort uiteen het groote nut, dat de K. J. M. V. heeft als vereeniging èn voor de leden afzon derlek- waarna hij den wensch uitsprak dat de vereeniging steeds meer mocht groeien tot een onmisbare orfganisatie van den Schiedamschen Katholieken Jonge Midden stand. Na de H. Mis werd een ontbijt gehou den in het Patronaatsgebouw aan de Emma- straat. Hier werd het woord gevoerd door den mo derator de Z.E. Pater Smulders O.P. Deze complimenteerde de vereeniging en wenschte haar nog vele lustra. Het bestuur kreeg een pluim vooir de ont plooide activiteit. Vervolgens deed spr. mede- deeling, dat op de moderatorenvergadering besloten was dat het winterprogram over het geheele land zou staan in het teeken van: ..Het gezin" Spr. spoorde bestuur en leden aan in die richting een, voor Schiedam ge schikt actieplan te ontwikkelen, opdat de K. J. M. V. in haar zesde lustrumjaar daadwer kelijk moge toonen, dat zij recht heeft op de plaats, die haar wordt toegekend. De Voorzitter de heer A de Bruin dankte voor de hartelijke woorden en wees er op, dat hetgeen bereikt werd voor een groot deel te danken is aan de medewerking der leden. Hierna richtte spr. zich tot den heer L. v. d. Toom, eerelid en oud-voorzitter der K. J. M. V. Spr. memoreerde het vele, dat door hem voor de vereeniging gedaan was. Alle aanwezigen brachten hierna een luid hoera uit op den heer v. d. Toorn. Na eer» kort dankwoord schetste de heer L v. d. Toom op humoristische wijze het ont staan van de K. J. M. V., die oorspronke lijk als Katholiek Leven het licht zag en later omgezet is in K. J. M. V. Des middags werd door velen deelgenomen S-an een boottocht door de Rotterdamsche ha vens. I-)e „.Wereldlijke" viering van het zesde ibstrum zal plaats hebben in het najaar.. ACTIE DE GRAAL Clubhuls: St. Lydwina, Lange Haven 92. Woensdag 7 uur H. Mis in de kapel; 8—9,30 volkszang, 5,15—6.15 sport kleuters, 6.157,15 sport kleuters, 7,158,15 sport meisjes, 8.45 10 uur sport voor dames. Donderdag 8,30 vergadering voor beide top groepen van de Klimop. Vrjjdag 89,30 naaicursus, 810 uur re petitie voor 't Graalkoor. Zaterdag 8,3010 uur sport voor dames. Zondag 11 Juli: groote algemeene stedelijke ledenbijeenkomst. Om 2,30 worden alle leid sters en leden, zonder uitzondering in uniform op 't clubhuis verwacht. We trekken samen naar den Volksbond. Vraag verdere bijzon derheden op je cirkelavond. Zorg dat er nie mand ontbreekt. Cirkel De Zonnezoekers. Vrijdag 8—9,30 middengroep. Cirkel De Zonnestraal Woensdag 7,309 uur gelegenheid tot con tributie betalen, 7,30—8,30 jongste groep, 8,30 10 uur cirkelavond topgroep. Cirkel De Regenboog. Woensdag 7,30—9 uur contributie betalen Donderdag 7,30-8.30 jongste groep 8—9 30 middengroep; 8,30—lo uur oudste groep. Cirkel De Spil* Woensdag 7,30—8,30 jongste groep. Cirkel De Klimop. Woensdag en Donderdag geen cirkelavond 8°o0r de beide topgroepen, maar Donderdag '2 vergadering. ^derdag 8-8,30 middengroep. Vnjdas 7730-8,30 jongste groep. TENTOONSTELLING o. c. w. De ontwikkeling8cursussen voor werkloo- s e"i°rganiseeren dit jaar wederom een ten- r? ,Van werkstukken in het voormalig openin Gasthuis aan de Hoogstraat. De da R za' Plaats hebben a.s. Zaterdagmid- .om 3 uur Op dien dag; zal 's avonds tot uiting der cursussen voor dit seizoen een °°neelavond worden gegeven in de groote Eaal van den R. K. Volksbond, om 8 uur. Op ezen avond zullen het woord voeren Dr. W. Smit gem. inspecteur van het onderwijs en wethouder j. Dinkelaar. Opgevoerd wordt: „De privé-verpleegster", blijspel in 4 bedrijven van A. den Hertog. BURGERLIJKE STAND. GEBORENNico, zoon van p. j. stam en Hagendijk, Haven dijk 144. Joannes C. A°n van Th. J. Böhm en F. H. Dekkers, J. Alberd. Thijmstraat 87 Marie A. P. W. j echter van W. v. d. Wetering en G. A. j0, Mulder Fr. Haiverschmidtlaan 25. q atlna h., dochter van W. H. Donks en levem Ven- Stationstraat 50 Een als D va°°S aangegeven kind van H. Lupker en .n Potgieterstraat 10. Een als n °°s aangegeven kind van G. Kooij en Ai V' f'' Bout, Groenelaan 123. OVERLEDEN: C. C. Nesse 34j Dr. No- T straat L M. J. v. Anen 73 j. wed. van v- d. Reest, Nieuwe Haven 225. Bjj of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieel© af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur, KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, maken bekend, dat op Dinsdag, den 13 Juli 1937, des namiddags om twee uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot koste- looze inenting en herinenting van de ingeze tenen, die zich daartoe in den St. Joris Doe len, Doeleplein no 1 bij den gemeente-genees heer A. D. de Leeuw aanmelden. Voor een juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouw boekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen. Er wordt opgewezen, dat uit het algemeen samenvattend Rapport van de Nederlandsche encephalitis-commissie onder meer is geble ken, dat de kinderen van 39 maanden in het algemeen weinig hinder van de inenting ondervonden en dat op dezen leeftijd het op treden van encephalitis slechts in een enkel geval in zeer lichten graad is voorgekomen. SCHIEDAM, 6 Juli 1937. De strandtocht naar Wassenaar- De door bijzondere omstandigheden eenige weken uitgestelde Strandtocht naar Wasse naar, met de leden der Schiedamsche Red dingsbrigade, werd Zondag 1.1. gehouden. Te ongeveer 7.30 uur waren een aantal le den verzameld op de Koemarkt. Te onge veer 10 uur was het gezelschap in Wasse naar gearriveerd en toog het direct naar het Strandhuis van de Wassenaarsche Reddings brigade, alwaar men door Bestuur, Hoofdin- structeur en leden der Wassenaarsche Red dingsbrigade hartelijk werd ontvangen. Onderwijl was de lucht gaan betrekken en kwam er een sterke bries opzetten. Hierover maakte de Hoofdinstructeur der Wassenaar sche Reddingsbrigade zich niet bezorgd en gaf het sein zich naar zee te begeven, en on der zijn ervaren leiding werd de groote has pel gedemonstreerd, waarbij de in zee gaande redder steeds verbinding houdt met de kust, geassisteerd door meerdere ervaren red ders. Behalve deze groote haspel zijn er nog vijf kleinere haspels opgesteld langs het strand, op ongeveer 200 meter van elkan der. Hierdoor zijn de leden der Brigade, die regelmatig' in ploegen langs de kust loopen steeds direct in het bezit van een haspel, waarbij zich ook nog bevindt een lange stok met meerdere handvaten en lussen, die een evenjtueele drenkeling kunnen worden toege stoken. Vervolgens werden de zwemvesten* ge demonstreerd. Onder al die bedrijven door ging het werk der Wassenaarsche Brigade leden zijn gewone gang en betrok ieder op zijn beurt de wacht op de hooge uitzichtto ren, waarop geplaatst een sirene wearmede degene die de wacht houdt direct kan waar schuwen, wanneer een bader in gevaar ver keert. Nog kwam op het programma van dien dag voor het demonstree,ren met de redingsflotteur, doch wegens de ruwe zee, achte de Hoofdinstructeur zich niet verant woord en moest dit nummer van het pro gramma vervallen. In den namiddag was er nog theorie ,over de land- en zeewinden, stroomingen, banken, muien en zwinnen^ wat veel leerzaams bleek te bevatten. Dat de Wassenaarsche Brigade over uitste kende zwemmers beschikt, bleek overduidelijk, bjj een oefening naar het zwemmen tot de „jol", dit is een vlag bevestigd op een ton. die 400 meter ver in zee ligt verankerd. Vjjftien zwemmers begaven zich in zee en toonden wat zij waard waren, door niettegen staande de sterke branding bereikten zij hun doel. Al spoedig bleek, dat zich drie groepen vormden van vijf zwemmers, die steeds zorg den dat zij bjj elkander bleven om eventueel, indien noodig mocht zjjn, elkander assistentie te kunnen verleenen. Meerdere malen werden Mj door de groote golven terug geslagen, andaar uit demonstreerden zij hoe iemand, le zich rustig drijvende weet te houden, °°r de golven naar deze kust wordt ge- h„f en hieruit bleek overduidelijk, dat zelf- HET JUBILEUM der s. z. C. ^eTii6^ di6nt n°S te worden dat ter Amva! êeiegenheid van het zilveren ju- 1,1 eu a m °°k verschenen. zjjn de heeren H A M. Jonker Roelants en van Velzen namens de R k. S. v. Excelsior. T. H. O. R. Het vertrek van het s.s. Schelde waarmede a.s. Zaterdag de tocht naar den Briel gemaakt wordt is vastgesteld op 3 uur nam. van het Hoofd. Gusto's Muzekvereeniging en Schot- sche Vendel verleenen hare medewerking on derweg en aan den aldaar te houden marscli- optocht. Aan het uitgebreide programma zal door THOR worden medegewerkt met: meisjes en dames massaal lenigheidsoefening; dames, rhythmische oefeningen; jongens, stokoefe- ningen; heeren, veerplank paardspringen. geen spreekuur De Wethouder van Onderwijs is morgen ver hinderd zjjn wekeljjksch spreekuur te houden. ST. RADBOUD Na het groote succes, dat de R. K. fanfare St. Radboud op het Bondsconcours te Kwints- heul behaalde, heeft zij besloten om op 14 Aug. a.s. op het concours in Kethel, uitgeschreven door de muziekvereeniging Kuinst en Vriend schap alhier, uit te komen in de eerste af- deeling fanfare. Het hooge aantal punten en de hooge cijfers voor de opvatting van den dirigent op het laat ste concours, zullen ongetwijfeld de leden in- spireeren. Naast dit concours staat ook nog deelname aan het festival te Den Haag op het zomer- programma. SCHOTSCHE IIULDE. Tijdens het verblijf van de Engelsche koninklijke familie in het Holyrood kasteel te Edin burgh werden de leden van een der Schotsche organisaties aan den koning voorgesteld. ProgrammaS, Woensdag 7 Juli, Brussel (Fransch): 12.20 Gramofoon; 1,30 Omroepdansorkest, 1,50 Gramofoon Radio- na Programma: 2,20 Orkest, 2,35 Orgelspel. Diversen: 3.203.35 Regional Program ma: 3.35 B. B. C.-orkest, 4,35 Orkest. Brussel (Fransch); 5,25 Kloward en zjjn or kest Brussel (Ned. taal); 6.20 Omroepsa- lonorkest Brussel (Ned. taal)8,20 Oni- roepkleino,rkest, 9,20 Gramofoon, 9,35 Orn- roepsymphonieorkest. Diversen 10.20 1200. Voor de programma's 1 t.m. 4 raadplege men onze rubriek „Uit den aether". GEM. DISTRICTS ARBEIDSBEURS In de uitslagen van de wedstrijden om de Schiedamsche kampioenschapen is een vergis sing geslopen. De uitslag van den eindstrijd in het heerenenkelspel moet luiden: ir. Rösingh wint van Torisawa 2—6, 3—1 (laatstgenoemde wegens ongesteldheid teruggetrokken). ST. RADBOUD OP PAD. Bij gunstig weer zal morgenavond de mu- ziekver. „St. Radboud" ia verband met haar behaalde successen op het concours te Kwints- heul, op verschillende plaatsen in de gemeen te met marschmuzek een rondwandelng ma ken. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, afnemende bewolking, wei nig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Woensdag: Zon op 4.46, Zon onder 21,23. Maan op 3.59, Maan onder 20,39. Wielrijders lichten op van 21.53 tot 4,17. Mededeeling aan den Landbouw. In het etmaal van des avonds 4 Juli tot des avonds 5 Juli is op de Zuid-Hollandsche eilan den de weersgesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte, behoudens te weinig regen. Grepen uit het jaarverslag Uit het jaarverslag 1936 ontleenen wij o.m. de volgende gegevens: Op 1 Januari stonden ingeschreven 6479 werkzoekende Schiedammers, op 31 Dec was dit teruggeloopen tot 5333. In 1935 waren deze cijfers 6267 en 6479. De werkloosheid daalde hoofdzakelijk in de scheepsbouw. Het aantal plaatsingen bedroeg 3258 tegen 888 in 1935. Deze werden als völgt verdeeld: 2704 mannen van 18 jaar en ouder en 334 be neden 18 jaar; 89 vrouwen van 18 jaar en ouder en 111 vrouwen beneden 18 jaar. Op 1 Juli bedroeg het aantal georganiseerde arbeiders, aangesloten bij een vereeniging met een gesubsidieerde werkloozenkas 7389 en op 28 December 7426. In totaal werd uitbetaald 232.248.37%. Ddriemaal werd bezwaar gemaakt tegen uitkeering uit de gesubsidieerde werkloozen- kassen en wel om de volgende redenen: 1 per soon was ontslagen wegens vermogendelict, 1 door eigen schuld en 1 persoon die niet in geschreven was bij de Arbeidsbeurs, in totaal werd 59,28 teruggevorderd. In de werkverschaffing in het Volkspark (terreinen S.V.V.) werden 24 personen te werk gesteld. Terwijl in de rijkswerkverschaffing te Staphorst 96 personen werden geplaatst, waarvan 31 personen zonder onderbreking werkten en 65 onderbraken het werk om di verse redenen. Bij de rijkswerkverschaffing te Lithoijen werden 69 personen geplaatst waarvan 41 zon der! (ondei'brehirigi werkten, terwijl 28 om diverse redenen onderbraken. Verder werden nog 6 personen te werk ge steld bij de Gemeentelijke leeszaal en biblio theek. Een tewerkgestelde vond werk en werd door een andere vervangen. In 1936 hadden 2137 uitkeeringen plaats aan personen, die in aanmerking kwamen voor bijslag op de kasuitkeering. Uitbetaald werd hieraan n totaal 3.577.90. M.U.L.O.-EXAMENS Voor het Mulo-examen diploma B slaagden gisteren te Hillegersberg L. Grimmelikhuysen, J. 't Hart, J. la Bryn, en A. Scheffer, allen leerlingen der Mulo-school aan de Huysmans- straat. Maandagmorgen is op den Dam nabij de Beurs een paard, dat voor een groentenwagen van v. d. G. was gespannen, gevallen. Het paard was bijna op slag dood. De oorzaak is waarschijnlijk een inwendige verbloeding. Het cadaver is naar de gemeenteslachtplaats over gebracht. WATERPOLO De uitslagen van de gisteren gespeelde wed strijden luiden als volgt; K.N.Z.B.-competitie, dames; SZC 1Char- lois 1, Charlois niet opgekomen. Z.R.O.-competitie, heeren; SZC 3VIaar dingen 3 31. MARTINITVEGLA. Morgenavond speelt Martinit 1 op haar ter rein Spieringshoek tegen Vegla 1 voor de zomeravondcompetitie van den R. V. B. Daar bede clubs nog ongeslagen zijn, kan hier 'n in teressanten wedstrijd tegemoet gezien worden SYMPHONIA. Door de Schied. mondharmonicavereeniging Symphonia is Zondag j.l. aan een nationaal concours te Amsterdam deelgenomen. Het korps heeft met 304- punten een le prijs be haald. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam de navolgende in het tijdvak van 17 Juni tot en met 30 Juni 1937 gevonden voorwerpen op alle werkdagen tus schen 1 en 2 uur: Vulpotlood en ceintuur; in- teektnlijst, sleuteltje, mattenklopper, muts, grijze ceintuur, rozenkrans, 8 sleutels, sjaal, damesportemonnaie met inh., zakspiegel met portret, kindertaschje, sleutel, hondenhalsband, portemonnaie met inh., sbempelboekje, kinder- schoentje, dameshoed, sleuteltje met ketting, zakmes, ring met 2 Lipssleutels, bruin kin derschoentje, sleutel, merk Union; roode cein tuur, aardappelmesje, mutsje, actetasch met inhoud, schooltasch, paar glacé dameshand schoenen, wit kousje, leesboek, zadeldekje, damesarmbandhorloge, A. K.-sleutei, zieken- kaart. Bjj vinders: etui, inh. vulpen en potlood, A. Ritman, Hoogstraat 88; rood kindermutsje, C. Holierhoek, Raam 22 10; kinderschortje, W. Klazing, Vlaardingerstraat 20; huis- en kast- sleutel J. Huygen, Fr. Halsplein 27a; gouden damesarmbandhorloge, M. J. van Beek, Maas- damschestraat 5; hondje, J. Sparreboom, Alei- dastraat 129; postduif, E. Schep, Villastraat; postduif, J. Put, Anth. Muysstraat 46; kees hond, A. van Oosten, Fabristraat 10 rozen krans, T. Vermeulen, Voltastraat 28b; da mesmantel, W. de Regt, Boylestraat 7b; kin- derportemonnaie met inhoud, W. Overzier, Wa rande 41b; rijwielbelastingplaatje, C. Boele, Jan Vermeerstraat 17a; bruin lederen dames handschoen, M. Schilperoord, West Frankel.- straat 158a; pet, D Groeneveld, J. A. Alberd. Thijmstraat 59; rijwielbelastingplaatje, N. van den Berg, Prof. Kamerl. Onneslaan 100b; ro zenkrans n étui, A. Middendorp, Oostsingel 54; hondje, J. W. Asmus, Groenelaan 107; kinder hoedje, J. Wezeman, Boerhaveplein 9a; duif, N. Krommenhoek, Beieriandschestraat 53a; damesceintuur, J. Smit, West Frankel.straat 59b; snelbinder, P. van Beest, Oosterstraat 40; actetasch, C. Matthijssen, Huysmansstraat 29a; rijwielbelastingplaatje, J. Wissenberg, Pr. Mauritsstraat 28b; ring met sleutels en ro zenkrans, W. Vorstenbos, Ploegstraat 21; muts E. de Jonge, Singel 52 1; sleutel, N. Kooren, West Frankelandschestraat 82b; damesmuts, Kuipers, Hoogstraat 62; actetasch, inhoudende gramofoonplaten, A. Noordijk, Dwarsstraat 2, Vlaardingen; leesboek, B. de Groot, Marconi straat 69a; kosteloos rijwielplaatje, J. van Buuren, van Smaleveltstraat 41a; zilveren armband, N. Ouwehand, Rotterdamschedijk 252; jasje, A. G. van den Berg, Stephensons- straat 22 b; sleutel, van Ruggen, Warande 210 b; zilveren ring, M. Groeneweg, Oude Maas straat 2a; zwarte jongenskousen, M. Roelof, Hellevoetschestr. 6b; postduif, Bouket, Hoog straat 33b; ring met 4 sleutels, J. van Stijn, Stephensonstraat 3; kinderportemonnaie met inhoud, J. Vermeijde, Graaf Florisstraat 71: bril, J. Oostendorp, Bokkensteeg 4b; lederen tasch met papieren, A. G. van der Ham, Pa rallelweg 134; rozenkrans, A. Krabbendam, Parallelweg 126a; damesarmbandhorloge, W. den Bleeker, Boerhavelaan 70a; zilveren arm band, J. Voorwald, Vriendschapstraat 4a; con tactsleutel, J. W. Voogd, Wilhelminaplein 14; ceintuur, A. van Woensel, van Ostadelaan 21b; dameshandschoen, G. de Lange, Gr. Florisstr. 15; armbandhorloge, T. Kaayeveld, R'damsche- dijk 180b; hondenpenning, J. van Gaaien, Bot- terstraat 25, R'dam; nikkelen schakelarmband Z. Schikof, Rubenslaan 10; 5 kilogramgewicht, P. Daamen, Oudedijk 3; dameshandsohoenen, J. Voulon, Brielschestraat 23; herdershond, P. van Rijswijk, Boerhavelaan 85b; leesboekje. M. Putters, Ridderkerkschestraat 10b; gouden armband, T. Jansen, Hoogstraat 93; rölfilm, R. v. d. Bent, Boterstraat 37; portemonnaie met inh., J. de Jong, Fr. Halsplein 9b; visch- hengel, J. Woers, Lekstraat 68; horloge en ketting, J. Voorwald, Vriendschapstraat 4a. SCHIEDAM, 5 Juli. Aangekomen Ned. s.s. Mecklenburg, ledig van Vlissingen; Fransch s.s. Prina, ledig van Dordrecht, beide om te dokken in de WiltonhavenNed. motorschoe ner Alida, kapt. A. v. d. Meulen, van Aar- huus via Delfzijl voor de Wetering en Co. in de Westerhaven, met boomstammen. SCHIEDAM, 5 Juli. Vertrokken Noorsch m.s. Pan Scandia, ledig naar Aruka, Noorsch ss. Nyholm, ledig naar Azoren voor orders. VANNACHT hebben 2 Noorsche zeelieden een landgenoot, den 28-jarigen steward E- J- Jerkesed, die op den Schiedamscbedijk liep, zonder eenige aanleiding pardoes neerge slagen, waardoor het slachtoffer een schedelbasisfractuur bekwam en spoedig aan de gevolgen is overleden. Na nog twee andere vreemdelingen te hebben afgeranseld, zijn de twee Noorsche „barbaren" later in den nacht door de politie gearresteerd. Den afgeloopen nacht, even na sluitings tijd van de café's, heeft op den Schiedam- schedijk een ernstige vechtpartij plaats ge had met doodelijken afloop. Op dat tijdstip liep de 28-jarige steward E. J. Jerkesed, die zonder werk was en reeds ongeveer een jaar in Rotterdam woonde aan het Vaste land, op den Schiedamschedijk. Volgens ge tuigen werd de steward, zonder dat daar voor eenige aanleiding bestond, overvallen door twee landgenooten. Er ontstond een ruzie en plotseling werd de steward door een zijner landgenooten „geschept" met het ge volg, dat Jerkesed met het achterhoofd tegen de straat werd gesmakt. Nog niet tevreden wierp één der Noren zich op het slachtoffer en ranselde hem af. Zonder zich verder iets van den man aan te trekken, vervolgden de beide Noren, die kennelijk onder invloed van sterken drank waren, hun weg. Voorbijgangers, die den moed niet hadden de twee onverlaten aan te grijpen, hebben zich over het slachtoffer ontfermd en den man, die inmiddels het bewustzijn had ver loren, een café binnengedragen, alwaar on middellijk de politie en de G.G.D. werden gewaarschuwd. Toen de auto van den Geneeskundigen Dienst arriveerde had het slachtoffer reeds den geest gegeven. Het lijk werd door de auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar het mor gen zal worden geschouwd. Het slachtoffer moet zijn overleden aan de gevolgen van een ernstige schedelbasisfractuur. Opnieuw handgemeen Zooals wijreeds schreven, zijn de beide Noorsche barbaren, nadat zij hun landgenoot hadden neergeslagen den Schiedamschedijk afgegaan zonder zich verder om hun slacht offer te bekommeren. Op den hoek van de Bleekersteeg kwamen zij echter weer een vreemdeling tegen. Opnieuw ontstaken de beide Noren in woede, grepen den vreemde ling aan en sloegen ook hem tegen de straat. Be man wist echter overeind te komen en ofschoon hij eén groote bloedende wonde had bekomen aan het hoofd, maakte hij zich uit de voeten. Weer liepen de woestelingen door. Doch een eind verder op den Schiedamschedijk raakten zij handgemeen met een anderen man, die eveneens onbekend is gebleven, welken man zij door een ruit van een pak huis sloegen. Dit laatste barbaarsche optre den zag een agent van politie, die één der Noren, den 26-jarigen olieman B. H. M., thuis- behoorend aan boord van het in de Petro leumhaven liggende Noorsche motorschip „Solsten", wist te overmeesteren en geboeid over te brengen naar het bureau aan de Groote Pauwensteeg. De andere vechters baas was weten te ontkomen. Deze is later in den nacht van zijn bed gelicht. Hij is de 19-jarige olieman E. J. R., eveneens thuis- behoorend aan boord van de „Solsten". Beide Noren verkeerden onder invloed van sterken drank. Zij bekennen te hebben gevochten maar wat er precies gebeurd is weten zij niet meer. De beide vandalen zijn opgesloten op het bureau Centrum aan de Witte de Withstraat. 6 Juli: Diergaarde, Solistenconcert fltab Opera), 8 uur. Dagelijks: Arena. Het witte paard (Weensche revue-operette), 2,15 en 8,30, Zon dag ook 5.15 (volw.) Bioscopen: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 8 Juli in: Grand: Bom to dance (volw.); Studio; De heks van Salem (boven 18 jaar); Lumière: Schuldig?, (voor volw.); City: Spel met den dood en The music goes round volw.); Centraal; De stad der verlorenen (boven 18 jaar); Prinses: Verboden lading en Circus-koning (volw.); Colosseum: Marinella en Paarlen roof (volw.) Olympia: Zijn laatste slot en De passagier des doods (boven 18 jaar); Victoria: Kind van de rekening en Wat het leven vereenigt volw.); Capitol: Zijne Excellentie_ en Drie en Christine; Ooster Theater: Hallo, hier Amerika en Onder Twee vlaggen (18 jaar); Corso: Mayerling (volw.); Cineac: actualiteiten. Tentoonstelllingen: Studio: wer ken van Court Veldkamp, Henk de Vos ea Hans Timmer Kunstzalen Ad. Donker, West-Zeedijk 118, werken van M. Adams© (tot 4 Juli) Delftsche Poort, werken van Kees de Voogt (tot 4 Juli.) Toonzalen P. van Reeuwfjk, Coolsingel: werken van Jan Schonk, (tot 15 Juli); Rotterdamsche Kunst kring: Ontwerpen voor de studieprijsvragen van Bouwkunst en Vriendschap (tot 5 Juli), Schiedam. Passage-theater: New-YorkSan Francisco en Een avond in de opera. SCHIEDAM:, 6 Juli Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet 16 per H.L, Spoeling. Spoeling ƒ1,201,30 (niet offlciëel). Vanmorgen is men begonnen het bekende Noorsche kerkje, dat totnutoe het buiten aspect van ons mooie Park aan den Westzee- dijkkant sierde, te verrollen. Om half elf kwam er voor bet eerst beweging in. Eigenlijk is „verrollen" niet 't juiste woord. Eerder zou men van verschuiven of vergleden moeten spreken. Wat toch is het geval Er wordt gebruik gemaakt van een groote slede. Enkele holle balken vormen den slee-grond. In de holte van die balken rusten de bolle gedeelten, de „schaatsen" zou men kunnen zeggen, van de onder een raam van ijzeren binten geplaatste balken. Op dat raam rust dan de romp van het kerkje, dat van binnen geheel geschoord is om ontzetten zooveel mogelijk te voor komen. Een zestigtal meter links van het hek, dus in de richting van de nieuwe woonplaats heeft men een krachtigen, door 'n electrischen motor gedreven lier geplaatst, van waaruit een stalen kabel loopt tot voor het kerkje, om dan met een winkelhaakhoek volgens het katrol-systeem naar het ijzeren raam te loopen waar het onderaan bevestigd is. Langzaam maar zeker wordt de kabel aangetrokken, waarna het glijden over de slede, waartusschen een dikke laag talkvet is gesmeerd, begint. Tegen twaalf uur was men al zoover ge vorderd, dat de neus van het gebouw zich buiten het hek bevond. Om een uur werd op nieuw begonnen. Zichtbaar, met een snelheid van ongeveer 12 m. per uur, gleed de mon strueuze slede voort, kalm en geleidelijk, zon der horten of stooten. Tegen twee uur had ze voor vandaag haar bestemming bereikt, d.w.z. zoover buiten het hek, dat zij morgen haar wandeling over den Westzeedijk kan be ginnen. Maar eer het zoover is, moet er nog heel wat gebeuren. Vanmiddag moest nl. de onder kant van de slede in de andere richting wor den verlegd. Daarvoor was noodig het ge bouwtje weer vrij te maken van de glij-balken. Men was dus voornemens den romp van het kerkje weer omhoog te „pompen" door middel van de hydraulische persen. Een moeilijk en gevaarlijk karwei, maar men hoopt er zonder onaangename wederwaardigheden mede ge reed te komen, om morgen met frisschen moed verder te kunnen gaan. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1