KAMER VAN KOOPHANDEL BURGERLIJKE STAND. GEEN CONFLICT IN DE SCHEEPSBOUW- INDUSTRIE. HILLEGERSBERGSCHE ZEIL WEEK. HILLEGERSBERG. SCHIEBROEK. BERKEL EN RODENRIJS. HOEK VAN HOLLAND, j' DINSDAG 6 JULI 1937 Openbare vergadering. Voorzitter de heer W. A. Engelbrecht. Beeëdiging VISCHVERGUNNINGEN. Voorstellen der werkgevers door arbeiders aanvaard Verhooging der irurloonen met 2 a 3 ct. VARANEN VOOR DE DIERGAARDE HET TOONKUNST-CONSERVATORIUM TE ROTTERDAM. R. K. PAR. SPORTVEREENIGING „ST. LODE WIJK". BEESTACHTIGE AVONTURIERS. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. R. V. EN A. V. SPARTA TORNOOIEN IN ROTTERDAM. De laatste dag. Wat de protesten opleverden. ZOMERPRENTBRIEFKAAR T. Voor het Geleidehondenfonds voor blinden HET TOONEELJUBILEUM VAN yiNCENT BERGHEGGE. „Kinderen van ons volk" bij den R. K. Zuider Tooneelkring EINDEXAMENS H.B.S. R. K- MULÖ-EXAMËNS. MAIL VERZENDING. KANO OMGESLAGEN. TECHNISCHE EXAMENS. VOOR DE OUDEN VAN DAGEN Alvorens over te gaan tot behandeling van de op de agenda vermelde punten doet de voorzitter de volgende mededeeling: Goedkeuring rekening en verantwoording- De kamer heeft van den minister van handel, nijverheid en scheepvaart bericht ontvangen, dat haar rekening en verant woording over 1936 den minister geen aan leiding heeft gegeven tot opmerkingen De rekening en verantwoording ligt thans ge durende veertien dagen ter inzage. De voorzitter gaat hierna over tot behan deling van de op de agenda vermelde pun ten: Wijziging Crisis-invoer ivet De commissie voor crisiszaken stelt voor naar aanleiding van het ontwerp van wet tot wijziging van de Crisisinvoerwet tot de Tweede Kamer een adres te richten: Dit adres vangt aan met een verwijzing naar het op 29 April bij de Kamer ingedien de wetsontwerp, strekkende tot verlenging met drie jaren van den geldigheidsduur der op 1 Januari 1938 vervallende Crisis invoerwet. Het heet daar, dat opheffing van dit wet in de huidige omstandigheden niet zou worden gedoogd door de beide doelein den, welke zij beoogt te bereiken: a. bescher ming van het Nederlandsche bedrijfsleven; t. het in het leven roepen van onderhande lingsobjecten van handelspolitieken aard. Adressante acht deze onderscheiding niet zuiver gesteld, omdat het in het leven roepen van onderhandelingsobjecten van handels politieken aard toch ook met geen ander doel zai geschieden dan om het Nederlandsche bedrijfsleven te beschermen. Wil de gemaak te onderscheiding zin hebben, dan kan het niet anders, of bedoeld is naast elkander te stellen a. bescherming van het bedrijfsleven door defensieven afweer van vreemde agres sie; b. bescherming van het bedrijfsleven door actieve, oeconomische, nationaal-geor- ganiseerde handelspolitiek. De eerste doelstelling was van den aan vang af die der Crisisinvoerwet. Het voeren eener actieve handelspolitiek is eerst in zekere mate mogelijk geworden door de wijziging van 17 November 1933. De Kamer, heeft sedertdien de wet in den gewijzigden vorm ongeveer drie-en-een-half jaar in haar werking kunnen gadeslaan. In dien tijd is zij diep doorgedrongen geraakt van de zeer groote bezwaren, welke juist door de wijziging van 1933 voor het bedrijfs leven worden medegebracht. De toepassing der Crisisinvoerwet heeft een dualistisch karakter gekregen, welke in- baerent is aan haar dubbele doelstelling. Na een beschouwing over deze principieele verandering zegt het adres: Onder de wer king der gewijzigde wet zal het terrein der Nederlandsche internationale oeconomische betrekkingen als een groot schaakbord wor den, waarop de verantwoordelijke minister, al naar zijn inzicht in de steeds wisselende handelspolitieke positie des lands, de ver schillende vaderlandsche bedrijfstakken, ex ponenten in den handelspolitieken kamp, ^jaar voren schuift, terugplaatst of desnoods 'laat slaan. Wanneer het wetsontwerp wordt aanvaard, .gal, zoo gaat het adres voort, van de be scherming van bepaalde takken van vader- landsche nijverheid, zooals deze door de oorspronkelijke Crisisinvoerwet werd be- cogd, weinig kunnen overblijven. De bestemming der wet tot nog scherper v.apen in het handelspolitieke arsenaal der regeeringen is, uitzonderingen daargelaten, onvereenigbaar met bescherming van be paalde vaderlandsche bedrijfstakken in den zin als oorspronkelijk in de bedoeling van den wetgever heeft gelegen. Anderzijds zal de versterking van het handelspolitieke element leiden tot hand having met andere oogmerken van op zich zelf niet meer strikt noodzakelijke contin- genteeringen. Adressante wil de mogelijkheid niet ont kennen, dat bepaalde takken van nijverheid ook na 1 Januari 1938 nog wel eens behoefte zullen kunnen hebben aan bescherming tegen agressie van buiten door contingenteering op den ouden grondslag der Crisisinvoerwet, maar zij zullen juist daarom niet zijn gebaat door de thans mede voorgestelde wijziging dezer wet, waardoor dié bescherming uit handelspolitieke overwegingen op losse schroeven wordt gezet. Tegenover zoo ernstige bedenkingen is dè vraag gerechtvaardigd, of deze wijziging in het stelsel der Crisisinvoerwet, waardoor zij meer dan tevoren een aanvalswapen zou worden, inderdaad noodzakelijk is. Ook onder de huidige w'etgeving staat de Nederlandsche regeering niet machteloos bij haar onderhandelingen met het buitenland. Reeds de tegenwoordige Crisisinvoerwet laat binnen zekere grenzen actieve handelspoli tiek toe, de Landbouwcrisiswet wordt daar voor evenzeer gebruikt, de wet op het inter nationale betalingsverkeer kan voor dwang op haar terrein worden gebezigd, onze tarief- wetgeving is niet zoo zuiver fiscaal meer, of zij laat concessies toe, en het grimmigste wapen, de retorsiewet, is zelfs nog nooit ge bruikt behoeven te worden. x Het is een feit, dat de Nederlandsche on derhandelaars de tot hun beschikking staan de strijdmiddelen bekwaam hebben gehan teerd, daarmede althans geen klaarblijkelijk slechtere resultaten hebben behaald dan andere landen. Nu is het niet onmogelijk, dat onze onder handelaars meenen, dat zij in bepaalde ge vallen meer zouden hebben kunnen berei ken, indien de Crisisinvoerwet reeds in den nieuw voorgestelden vorm zou hebben be staan. Het is evenwel duidelijk, dat het bui tenland, zoodra het verneemt, dat de Neder landsche aanvalswapenen in den handels politieken strijd zijn verscherpt, ook zijn verweer daarnaar zal inrichten. Waarlijk groote uitkomsten heeft de Ne derlandsche handelspolitiek alleen daar be reikt, waar bij de onderhandelaars van weerszijden de wensch voorzat om tot ver ruiming van het handelsverkeer te geraken of waar zulk een verruiming uit de ontwik keling van zaken voortvloeide. Het wil de Kamer voorkomen, dat in deze phase van de ontwikkeling der internatio nale oeconomische betrekkingen een streven naar vervolmaking van dit gedeelte van onze wetgeving in den geest van het aan hangige wetsontwerp allicht tot stoornis en daarmede tot schade aan het uiteindelijk beoogde resultaat kan leiden. Zij meent daarom te moeten adviseeren thans een wij ziging van de Crisisinvoerwet in dezen zin achterwege te laten. Indien de regeering van oordeel is de mogelijkheid tot contingen teering van den invoer thans nog niet te kunnen ontberen, dan zou een ongewijzigde handhaving van de tegenwoordige wet, even tueel gedurende een korteren termijn dan orie jaren, naar haar oordeel de voorkeur verdienen. Dienstregeling Nederlandsche Spoorwegen- In overleg met de commissie voor het land en luchtverkeer wordt voorgesteld tot den Spoorwegraad met betrekking tot de dienst regeling der Nederlandsche Spoorwegen een adres te richten: De Kamer heeft zich bij het maken van haar opmerkingen op het standpunt gesteld, dat er, in verband met de omstandigheid, dat volgend jaar de dienstregeling tengevolge van de electrificatie van het centrale net en invoering van Dieseltractie op andere lijnen, een ingrijpende herziening zal ondergaan, ditmaal geen aanleiding is op details van de dienstregeling in te gaan. 1. Invoering zomerdienstregeling. De Ka mer onderschrijft de op het te Berlijn ge houden Congres van de internationale Kamer van Koophandel uitgesproken wenschelijk- heid, dat de invoering van de zomerdienst regelingen der Spoorwegen en de aanvang van den zomertijd internationaal zullen sa menvallen. 2. Verbinding nachttrein uit Zuid-Duitsch- land met Rotterdam. Vorig jaar heeft de Ka mer de aandacht gevestigd op het ernstige ongerief, dat de nachttrein uit Zuid-Duitsch- land, trein D 290, die te 10.08 uur in Utrecht aankomt, geen behoorlijke verbinding geeft met Rotterdam. De Spoorwegraad heeft zich toen vereenigd met het advies van de Dienst regelingscommissie om dit verzoek niet te ondersteunen. Adressante blijft er bij, de vraag te stellen of er geen aanleiding bestaat tot het inleggen van een tusschentrein, zooals ook op ver schillende andere tijden van den dag voor komen. 3. Verbinding van Twente met Rotterdam. Ir. verband met het geringe aantal behoor lijke sneltreinverbindingen tusschen Twente en Rotterdam na den middag, vraagt de Ka mer overweging van het denkbeeld, door den Spoorwegraad het vorige jaar reeds aanbevo len, om den toeslag voor trein D 172 te laten vervallen. 4. Verbinding Rotterdam met Zeeland. Ter verbetering van de ochtendverbinding met Zeeland beveelt het adres aan trein 3005, die te 7.53 uur van Roosendaal vertrekt, door te trekken naar Vlissingen. Het aantal stop plaatsen zou dan echter beperkt moeten blij ven tot de belangrijkste plaatsen als Goes en Middelburg. 5. Uniforme regeling der vertrektijden. Het adres zegt, dat de groote mate van regelmaat, die de dienstregeling der Spoorwegen is gaan kenmerken, op prijs wordt gesteld. De Kamer'dringt er dan ook op aan de ge vallen, waarin inbreuk op de regelmaat wordt gemaakt, zooveel mogelijk te beperken. Zoo zijn er van de zestien regelmatige uur- treinen, die van het Maasstation te Rotterdam vertrekken, die in het vertrektijdstip afwij ken van de overige. 6. Meer tweede-klasse wagens in trein 3. Voorts vraagt het adres in trein 3 S van Dordrecht af, trein 3 het aantal tweede klasse wagens uit te breiden en zegt zij te leurgesteld te zijn, dat de Spoorwegraad af wijzend blijft staan tegenover invoering van twaalfdaagsche abonnementskaarten. Indien er tegen twaalfdaagsche abonne mentskaarten onoverkomenlijke bezwaren bestaan, zou de Kamer er de aandacht op willen vestigen, dat het doel, dat haar voor oogen staat, eveneens bereikt zou kunnen worden door de invoering van zesdaagsche abonnementskaarten, die uitsluitend op werk dagen geldig zijn. 8. Week-end retours. Het adres meent ver der, dat het aanbeveling verdient te begin nen, een proef te nemen met het beschikbaar stellen van week-end retours. Deze maatregel zou door het publiek zeer worden gewaar deerd en de Spoorwegen toonen in de latere jaren meer en meer een open oog te hebben voor de beteekenis van dezen factor. 9. Reclame-lectuur in de spoorwagens. Ten slotte komt het adres er tegen op, dat de Spoorwegen hier te lande zich niet op het zelfde liberale standpunt stellen, dat in den vreemde is aanvaard, n.l. dat reclame boekjes uit de coupé's zooveel mogelijk door het publiek moeten worden medege nomen. Van de arrondissements-rechtbank is be richt ontvangen van beëediging van: I Aan- dagt, als makelaar in allerlei soorten huis raad en meer in het bijzonder geëmailleerde ijzerwaren en aanverwante artikelen als ook porselein en alle artikelen welke verder in de branche voorkomen; W. Blokland, als ma kelaar in onroerende goederen; A. Blonk, als makelaar in onroerende goederen. Men verzoekt ons mede te deelen, dat ver gunningen tot het visschen in gemeente water, welke destijds werden afgegeven door de afdeeling Volkshuisvesting ten raadhuize, thans verkrijgbaar zijn aan de afdeeling Technische Zaken, Stadstimmerhuis, Haring vliet no. 4, kamer 16. Aangiften van 5 Juli 1837. BEVALLENJ. Slier geb. Zwerus z. C. Maas geb. Arnold z. J. N. Hefjnen geb. Dupuy d. M. Visker geb. Pluut z. G. Berkhof geb. v. Holland z. W. Oomkes geb. Noordijk z. P. E. v. Ee geb. Herfst z. C. G. Ver meulen geb. v. d. Meer z. H. Sla geb. Hui- brechts d. A. Kramer geb. Veenstra z. J. Roepetl geb. v. Dam z. M. Nouwen geb. de Jong d. L. Jansen geb. Scheffer z. S. Houweling geb. Hogendoorn z. A. v. d. Berg geb. 't Hart d. S. Koopmans geb. Houtstra d. J. M. Maas geb. Koopman d. J. M. Bruinsma geb. Broos d. C. Thansauser geb. Grootenboer d. M. L. Meurer geb. Elzakkers d. H. J. Kraafjenbrink geb. Net d. C. de Jongh geb. Kleingeld z. H. R. Spruit geb. Edix- hoven d. J. J. Beket geb. Luijten d. J. A. v. Bork geb. v. Oers d. J. C. Molenaar geb. Teteuw d. A. M. de Jong geb. Kienstra d. A. Ouwerkerk geb. Klop z. C. M. G. de Wit geb. Boulisse z. J. N. Lebbink geb. den Ouden z. E. v. Berghem geb. v. Hoorn d. H. H. Heck geb. Brader z. P. Uoordzij geb. v. Holten d. A. Lulofs geb. v. d. Berg d. M. C. Visser geb. Geurtz z. A. v. Efjsden geb. Teeler d. E. Klein geb, Bromet d. A. A. Bakker geb. Boulande z. G. C. Degens geb. de Bot z. M. Aarse geb. Jongenengel d. R. C. Rijnberg geb. de Vormer d. J. Kapsenberg geb. Breur d. C. Boon geb. v. 't Wout z. E. Loos geb. de Groot z. E. Velthuizen geb. Vogelaar d. F. v. Lindt geb. Timmermans d. A. Verbaas geb. Schreuder z. H. v. Elderen geb. v. Vuuren z. A. H. v. Gent geb. v. d. Berge z. J. H. G. Verstoep geb. de Vries z. C. Hodenpijl geb. v. Geldre da M. v. Male geb. Binnekamp d. M. v. Ardenne geb. Ederzeel d. M. E. J. Adriaanse geb. Eringaard z. L. V. d. Park geb. Breeman z. S. Hoogcndijk geb. Twigt d. P. va. Pelt geb. Kogendooorn 2 z. M. C. v. Castel geb. Kalman z. W. d v. Merwe geb. v. Veenendaal d. T. J. Twigt geb. Staring d. W. v. Baarsel geb. Walop d. G. E. Isier feb. Zimmermann d. J. H. S. v. d. Poel geb. 'ei-rest z. J. H. v. Dilst geb. Leeflang d. OVERLEDENH. Happe m. v. P. J. Blokland 63 j. M. Uosner wede. v. I. v. d. Staal 80 j. D. Mulder m. v. A. Smeding 75 j. P. de Baat wedr. v. L. v. Stijn 83 j. J. H. W. Schotemeüer vr. V. G. de Wit 54 j. S. v. d. Bosch vr. v. W. v. Scheiven 61 J. A. M. Visser wedr. v. M. Louwe 80 j. B. de Bruin vr. v. A. Duliaard 62 j. A. Holster wedr. v. N. Hv. Gent 85 J. T. Donta vr. van S. Quivooij 70 j. H. Heij- mans wedr. v. P. M. v d. Lem 49 j. I Sang m. van S. Fuld 71 J. M. C. G. Kooimans wede. v. H. J. Vermatten 80 j. C. Boon z. 3 m. P. J. v. Leeuwen m. van A. Zadijer 65 j. H. W. de Lange m. v. J. Bras 76 j. Voorts als levenloos aangegeven: W. Verhei) geb. Hek z. CM. v. Zandeligrien geb. v. d. Broek d. De acties, gevoerd door de samenwerken de metaalbewerkersorganisaties in de scheepsbóuwindustrie, zijn nu geëindigd. In de vergaderingen, die Vrijdag, Zaterdag en Maandag j.l. zijn gehouden, zijn de na dere tegenvoorstellen, der werkgevers door de arbeiders aanvaard. Door deze acties zullen de loonen der vol wassen werklieden worden verhoogd met 2 a 3 cent pèr uur en is de vacantie gebracht van 2 Vis op 4 dagen. Zooals bekend mag worden verondersteld, zijn in bet voorjaar de loonen der jongeren verhoogd. De verhoogingen, die deze groep toen incasseerde, waren zeker niet onbe langrijker dan die, welke nu voor de oude ren zijn verkregen. WAT DE R.E.T. VERVOERDE, Over eerste helft van 1937 6 millioen meer reizigers. Gedurende de maand Juni werden door de R.E.T. vervoerd 5.067.913 passagiers (vj. 4.026.401). De opbrengst was ƒ383.193.20 (v.j. 372.026.86). Tot aan 1 Juli, dus over de eerste helft van 1937, werden vervoerd 32.451.962 reizi gers tegen 26.684.192 over dezelfde periode van 1936. De opbrengst was 2.466.597.60 tegen 2.487.793.89 in 1936. -,r - - In den dierentuin te Batavia zijn, naar Aneta meldt, negentien varanen onder gebracht, afkomstig van Komodo. Zij werden aangevoerd met het ss. „Merak". Deze die ren zijn bestemd voor een negental dieren tuinen, nl. Batavia, Rotterdam, Antwerpen, Rome, Edinburgh, Washington, Philadelphia, Kopenhagen en Stockholm. De jacht op deze varanen-variëteit, zg. reuze varaan is thans voor de eerstvolgende vijf jaar ge sloten. Zaterdagavond 3 Juli had in de groote zaal van het Toonkunst-Conservatorium te Botter dam, dir. Willem Pijper, de laatste leerlingen uitvoering van het seizoen plaats. Wij releveeren uit het programma het viool concert van Mendelssohn, Sarabande en Toc cata van Debussy, pianoconcert met orgelbe geleiding van Joh. Seb. Bach en diens Quod libet, voor koor met vier solostemmen. Ondanks het mooie weer, was de belangstel ling voor deze uitvoering buitengewoon groot. «>•- Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot geestelijk adviseur van de R.K. Sportvereeniging St. Lodewijk, als opvolger van pater G. Schimmel, thans vloot-aalmoe- zenier, den weleerw. pater P. Gianotten O.F.M., kapelaan aan dé Boschjeskerk. Pater Gianotten, die nog niet zoo lang in Rotterdam zijn standplaats heeft, heeft in dien korten tijd reeds een groote bekendheid verworven door zijn ijverig en energiek werken voor de vereenigingen, waarover hij als directeur is aangesteld. Dezer dagen kwam J. v. d. H., wonende Eikenweg in het voormalige Pernia bij de politie op Charlois aangifte doen van het feit dat bij hem een vreemde koe was binnen ko men loopen. De politie ging eens op onderzoek uit en toen zij informeerde bjj een anderen veehouder te weten S. aan den Driedijk of hij misschien een koe kwijt was, kreeg zij ten antwoord: „een koe kwijt, we hebben er juist een te veel". Ook op deze boerderij was zoo maar een koe uit den hemel komen vallen. Waar hooren de beestachtige avonturiers nu thuis De 32-jarige Italiaansche zeeman D. Um- berto is aan boord van het in de Waalhaven liggende Italiaansche s.s. „Loasso" getroffen door een radiomast, die omviel. Mét een lichte hersenschudding is de man in het St. Fran- ciscusgasthuis opgenomen. De 55-jarige C. v. Zoon uit de Gaffel straat is aan de IJselhaven getroffen door ijzer uit een hijsch. Met een lichte hersenschudding en een hoofdwonde is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De 23-jarige H. van Es uit de Vinken- straat is in de Eerste Pijnackerstraat met zijn fiets geslipt. Met een hersenschudding is de jongeman naar het ziekenhuis aan den Berg weg vervoerd waar hij is opgenomen. -- Gisteren had de vrij druk bezochte jaarlijksche algemeene vergadering van Sparta plaats in de groote zaal van het clubgebouw. De jaarverslagen over 1936'37 van secretaris en penningmeester, benevens de begrooting over '19371938 werden goedgekeurd. Den penning meester werd décharge over zijn beheer ver leend. Herkozen werden bij enkele candidaat- stelling 6 aftredende bestuursleden, te weten C. v. d. Donker J.zn., ir. J. Emeis, J. M. de Korver, H. A. Lieftink, M. J. Overeynder en J. M. Sal- ters. De contributie werd onveranderd gelaten, waarna tot leden der kascommissie werden be noemd ir. P. Geerkens, S. Keur en dr. Th. van Lottum. De voorzitter deelde tenslotte aan de verga dering mede, dat de zes door de algemeene ver gadering benoemde bestuursleden tot 7e be stuurslid hebben gekozen J. Cohen. Gisteren heeft de loting plaats gevonden voor het tomooi dat de R. L. T. C. O. T. P. van 5 tot en met 11 dezer op de banen van het Ooste lijk Tennispark, gelegen aan den 's-Gravenweg 345, organiseeren zal. In tegenstelling tot met wat dit seizoen op zoovele andere tornooien te bemerken valt, kan het aantal inschrijvingen, dat voor de B-nummers meer dan 100 bedraagt, niet anders dan zeer bevredigend genoemd worden een fraai succes voor de jonge vereeniging. Als men bovendien nog in aanmerking neemt het feit, dat te Hil- legersberg op het Plaswijck-tennispark deze week een onderling tornooi wordt gehouden, zoodat de trouwe deelnemers vandaar gemist moeten worden, dan is de inschrijving des te mooier. Het invitatie A tornooi, dat alleen heerenenkel en dubbelspel omvat en waarvoor de loting Woensdag a.s. plaats vindt, zal Donderdag aan vangen. Aangezien de bries vrij wel onveranderd was gebleven heeft de Maandag de zeilers niet voor bijzondere problemen gesteld: zij waren met de baan onder deze weersomstandigheden voldoen de bekend geworden en het was nu zuiver en alleen een kwestie van techniek en tactiek om eikaar letterlijk en figuurlijk den loet af te steken. Ook dezen laatsten dag kwamen er nog wat protesten o.a. andermaal in de B. M.-klas- se-groepswedstrijdeh, waarin het thans zulk een geharrewar is, dat er bijna niet meer uit te komen is. Nader zal nog uitgemaakt worden oi Van der Werfce en Broeders voor V.Z.O.D. of Vial en Hoogenbos voor Rood-Wit-Rood den prijs bemachtigd hebben. Eenige protesten van Zondag bleken bij nadere behandeling geen wijziging in de reeds gegeven uitslagen te bren gen, behoudens dan, dat Daniels en Dijkers (Aegir) in den groepswedstrijd twaalfvoetsjol- len uitgesloten zijn, zoodat de punten aan Aegir toegekend voor de eenige race op Zondag ko- men te vervallen. Verder heeft Wim van der Valk zijn derde overwinning bij de individueele wedstrijden in de twaalfvoetsjollenklasse binnengehaald, even als Wester met zijn formidabel snelle Jet II bij de vrijbuiters, terwijl, nu Kagchelland bij de Olympiajollen niet meedeed, het oude viertal Barxüsy, Dijkers, Koos de Jong en Huybers weer de eenigen waren, die er aan te pas kwa men. Barzilay en Dijkers hebben het elkaar ge ducht lastig gemaakt, maar de eerste heeft zich aan den kop kunnen handhaven, waarmede hij zim tweede overwinning op het Olympiajollen- vcld bij de Hillegersbergsche Zeilweek boekte. De volgorde bleef verder dezelfde als de juist genoemde. Bij de A.-sharpies kwam een nieuw element in den strijd; Kees Aerts, die het onafscheiden- lijbe trio Chris Overmans, Frans Overmans en Cor van Muyden troefde door als eerste thuis te komen. Sleeuwits en Molenaar waren weer op en top de all-round zeilers in de Noord Nederlandsche 16-kwadraatmeter-klasse. Erg moeilijk hebben zij het met elkaar niet gehad, want zij lagen al spoedig een eind uit elkaar. De Bum, ditmaal gezeild door Moerman, was derde in den bond. Kwam het door het donkere weer of door het regenbuitje, dat plotseling tegen den middag dreigde, de laatste uren van dit zeilfeest te verstoren, dat Van Dijk en Van Veen plotseling zoo hard gingen loopen, zoodat Vial, die in deze wedstrijden toch werkelijk wel een dominee- rende figuur uit het B.M. peloton was, plotse ling naar de de: de plaats werd verwezen. Voor de rest verwijzen wij naar de uitslagen van dezen laatsten dag, die met bijzondere fees telijkheden is besloten. Overigens: aan vroo- lijkheid heeft het deze dagen niet ontbroken! In het clubhuis, daarbuiten en op het water is het buitengewoon geanimeerd geweest en dit moet den ijverigen organisatoren wel een pleister op de wonde, door veel protesten ver oorzaakt, zijn. Aan de organisatie heeft het in ieder geval niet gelegen! Twaalfvoetsjollen: 1. D'Artagnan st. W. v. d. Valk; 2. Ideaal st. Els Karreman; 3. Spirit st. W. Daniels. Twaalfvoetsjollen B.: 1. Spirit st. H. Kirchei- ner; 2. Pinzon st. A. van Veen; 3. Kabouter st. Henny Sewinf. Sharpies A.: 1. Stormy Weather st. C. Aerts; 2. Ronny III st. C. Overmans; 3. Ronny II st. F. Overmans; 4. Crabbelcatte st. C. van Muyden. Sharpies B.: 1. Rohny III st. H. Overmans; 2. Ronny II st. W. Hakman; 3. Raket st. W. F. Lee- mans; 4. Pieternel st. A. v d. Heyden. Olympiajollen: 1. Little Jack st. Jac. Barzilay Jr.; 2. My Hobby st. J. Dijkers; 3. Zomerweelde St. J. H. H. J. de Jong; 4. Dippy st. P. J. J. Huy bers. B. M.-klasse A.: Matina st. A. van Dijk; 2. Spirit st. J. van Veen; 3. Dolfijn st. C. Vial. B. M.-klasse B.: 1. Albino st. E. Snoek; 2. Dolfijn st. H. Vial; 3. Baby st. H. Mertens Vrijbuiters: 1. Jet II st. H. Wester; 2. Reiger st. C. Haumersen. N.N.-16-kwadraatmeters! 1. Snip st. F. Sleeu wits; 2. Ideaal st. H. Molenaar; 3. Bum st. J. Moerman. Kiel- en middenzwaardjachten van 67 M.: 1. Stormy Petrel st, Th. Beaujean. Tjotters klasse A.; 1. Santa Maria st. P. Crezee. Tjotters klasse B.: 1. Piet Hein st. F. Spaans. Groepswedstrijd sharpies; einduitslag; 1. De Kaag (W. J. H. en C. M. H. Nauta); 2. Rott. Zeil vereeniging (C. van Muyden en A. v. d. Heyden); 3. Aegir (W. F. Leemans en F. Over mans) (Alleen deze uitslagen van de groepswedstrij den, omdat een nadere beslissing nog moet wor den genomen). Nagekomen uitslagen van Zondag: Kiel- en middenzwaardjachten van 4, 5 tot 6 meter; 1. Schebo st. C. M. Schenk. Id. van 6 tot 7 meter; 1. Meeuw st. P. F. de Decker. Tjotters klasse A.: 1. Santa Maria st. P. Crezee. Tjotters klasse B.: 1. Piet Hein st. F. Spaans. Sinds 1 Juni is het Comité voor de zomer - postzegels 1937 weer in volle actie. Menigeen heeft zich al voorzien van de vier postzegels, die de beeltenissen dragen van Anthonie van Leeuwenhoek, Joost van den Vondel, Fran- ciscus de le Boë Sylvius en Jacob Maris, waarvan de extra opbrengst ten goede komt voor de helft aan cultureele en voor de helft aan sociale belangen. Er zou voor ons niet direct aanleiding zijn om nogmaals te wijzen op dezen verkoop want er bestaat animo voldoende voor ware het niet, dat bedoeld comité in zijn on- vermoeiden ijver een zomerprentbriefkaart heeft uitgegeven met een reproductie van een oude gravure en een daarbij behoorend gedicht ontleend aan J. H. Krul's Minne- Spiegel ter Deughden, 1639. Deze prentbriefkaart heeft betrekking op het goede werk, dat het laatst wordt genoemd in de bekende circulaire, waarin de cultu reele- en sociale doeleinden worden opge somd en ten bate waarvan de zomerpostze- gels worden verkocht n.l. voor het Geleide hondenfonds voor blinden. De oude gravure stelt voor den blinden man, die geleid wordt door zijn trouwen hond. Op de prentbriefkaart staat verder af gedrukt: Bedenkt eens bij u selfs, indien dat dese blinde 't Getrouwe dier ontbrack, hij kost den wegh niet vinde. Wat zou daer tegen staen, soo hij geen Leydsman had, Of desen blinden mensch geraeckten van het padt. Voor dit mooie sociale werk behoeven we feitelijk de belangstelling van onze lezers niet meer te vragen, edoch nu deze zomerprent briefkaart wordt uitgegeven, voldoen wij gaarne aan den wensch van het comité, de aandacht op deze prentbriefkaart te vestigen, opdat in breeden kring het sympathieke be sluit zal worden genomen een dergelijke kaart te koopen. Men steunt daarmee immers een goed en voortreffelijk sociaal werk, dat ons pen ningske ten volle verdient. De heer Vincent Berghegge gaat gelijk de vorige week werd gemeld, over enkele maan den zijn zilveren tooneeljubileum vieren. De jubilaris gaat zulks doen bij het Roomsche tooneel, doch niet alleen bij „Roomsch Too- neel", gelijk bij vergissing werd gepubli ceerd. Op verzoek van en in overleg met zijn regis seur heeft de R, K. Zuider Tooneelkring van Rotterdam-Zuid reeds weken geleden An- toon Coolen's „Kinkeren van ons volk" op repertoire genomen. Zulks juist in verband met het jubileum van den heer Berghegge. In dit echt Brabantsche werk zal de heer Berghegge de vertolking der rol van Pastoor Kogels op zich nemen. Als gevolg van de belangstelling voor dezen tooneelavond, waarmede de R. K. Zuider Tooneelkring zijn seizoen zal openen, alsook in verband met de huldiging zal „Kin deren van ons volk', daar het Colosseum- theater als grootste zaal niet beschikbaar is, worden opgevoerd in het gebouw „Palace" aart de Botersloot. Dezer dagen hield de R. K. Zuidertooneel- kring zijn halfjaarlijksche vergadering in te genwoordigheid van Moderator Pastoor Vij verberg en regisseur Berghegge. Door den heer J. van Bastelaar, voorzitter van den kring werden mededeelingen gedaan omtrent verschillende verbeteringen in ver band met den groei en het aanzien der veree niging. In de vacature mej. Verschuren der tooneelcommissie werd voorzien door dé be noeming van mej. L. Muth. Serieus zal de propaganda voor nieuwe le den en relaties worden ter hand genomen. Een circulaire gaat binnenkort in zee. Het repertoire voor het a.s. speelseizoen ver meldt de volgende stukken: Geopend wordt met de „Kinderen van ons volk" van Antoon Coolen. Juiste datum, speciaal vervoer enz. zullen nog nader worden bekeken. Voorts zuilen worden gegeven „Pygmalion" van B. Shaw en ,,'n Pracht-idee" van A. E. Thomas Hambigton. Als roulatie-stuk voor andere organisaties wordt „Comedie om geld" in studie genomen. OUD-BEIJERLAND, 5 Juli (Rijks H.B.S.) Ge slaagd: mej. I. A. Tuk, A. G. Schipper, W. A. van der Koog, Öud-Beijerland; B. W. Roeloffs Valk, Den Haag; L. Kluit, Utrecht; J. Louter, G. C. Duchemin, Heinenoord; D. B. Morlsco, N. Bouman, E. Folkers, Numansdorp; J. Sneep, Goudswaard; afgewezen twee cand. SCHIEDAM, 6 Juli. Toegelaten: M. A. Karstel, B. J. M. Moonen, A. J. F. Smit, L. H. Aartsen, J. Brunia, A. D'hanis, Th. K. J, Deuling, E. J. A. v. Gils, J. Goorden, A. A- M. Kintz, W. H. Bongers, G. Breusers, J.. C. v. d. Cammen, C. J. v. Dongen, L. M. v. Gastei, C. J. de Gunst, W. H. Heiwig, G. Herrewegen, L. W. G. v, Bee- len, G. A. M. v. Enschot, F. A. v. d. Heijden, F. M. v. Rijen, H. C. de Vos, C. Bakkér, allen Rotterdam. Geëxamineerd 28 candidaten, afgewezen 4. Eerstvolgende verzendingen en -laatste bus. lichtingen resp. laatste aanbieding aangeteeken- de stukken aan het hoofdpostkantoor te Rot terdam Ned. Indië: 7 Juli zeepost s. Sibajak v. Rot terdam 11.- gew. st., 6 Juli 20.- agt. st.8 Juli mail s. M. v. St. Aldegonde v. Genua 13.50 gew. st., 13.20 agt. st.; 7 en 10 Juli via Amsterdam —Bandoeng 1.30 gew. st., v. dag 20.- agt. st. Suriname: 9 Juli zeepost/mail s. Gottica v. Am. sterdam 1.30 gew. st., 8 Juli 20.- agt. st. Aruba, Bonaire, Curasao: 7 Juli mail s. Ma- taroa v. Southampton 10.30 gew. st., 10.- agt. st.; 9 Juli mail/zeepost s. Costa Rica v. Amster dam 1.30 gew. st., 8 Juli 20.- agt. st. Saba, St. Eustatius, St. Martin: 6 Juli s. Normandie v. Southampton 10.30 gew. St., 10.- agt. st.; 6 Juli s. Normandie v. Le Havre 20.30 gew. st., 20.- agt. at.; 9 Juli s. Costa Rica v. Amsterdam 1.30 gew. st., 8 Juli 20.- agt. st. Unie van Zuid Afrika, Mozambique: 8 Juli s. Stirling Castle v. Southampton 21.45 gew. st., 20.- agt. st.5 en 9 Juli luchtpost via. Engeland Zuid Afrika 19.20 gew. St., 19.20 agt. St.; bo vendien 8 Juli luchtpost via KaapstadDurban 21.45 gew. St., 21.45 agt. st. De 16-jarige J. W., te Rotterdam woonach tig, was gisteren, in gezelschap van een vriendje, aan het kano-varen nabij de Rotte- meren. Bij het zwenken, met het deel om de vaart langs de Rotte voort te zeiten, kantelde het bootje en geraakten de jongens te water. Een hunner, die niet kon zwemmen, greep in zijn angst zijn kameraad en klemde zich zoo krachtig aan hem vast, dat beiden weldra in levensgevaar verkeerden. Eenige hengelaars, die getuigen waren van het ongeval, namen aanstonds maatregelen om de knapen te redden, en met succes. Een der hengelaars, de heer Zoethout, te Bos koop, maakte zich daarbij zeer verdienste lijk. W. was reeds bewusteloos, doch door toe passing van de kunstmatige ademhaling, ge lukte het de levensgeesten weder op te wekken. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: N, JansenPeelen d. IJ. B. E. M. LelieveldKraaijeveld d. ONDERTROUWDp, van der Voort van der Kley 21 j. en J. van Ardennen 20 j. GEHUWD: G. A. J. Dekkers 29 j. Rotterdam en A. S. H. Schuur 26 j, w. Stas 26 i. en A. M. Struik 24 j. SCHIETVEREENÏGING IMMER VAARDIG De uitslag van de door de K. N. V. N. S. gehouden schetwedstrijden is als volgt: Korps buks, klasse A, 28 korpsen, Immer vaardig no. 13 met 436 punten. Korps buksklasse B 43, immers vaardig no. 2 met 440 punten. Per- soneele klasse A, 101 schutters: no. 29 H. van Zanten 178 p., no. 39 J. Leerdam 177 p.; no. 49 A. v. d. -Wilde 171 p. Meesterwedstrijd klasse A 58 Schutters: no. 25 A. Landa 534 p.; no. 36 J. Leerdam 527 p. PREMIE VERDIEND De melkveehouder P. Beekenkamp Jr. al hier ontving een premie van de G. Z. C. voor het goede onderhoud van vee en stallen. BEVORDERD De heer J. de Vries, Wagenmeester zij de Ned. Spoorwegen te Amersfoort is bevorderd 'tot wagenmeester le klasse ter standplaats Hoek van Holland, Bij de gehouden examens aan de Techni sche Middelbare School „Technicum" te Rot terdam bestonden de examencommissies uit directeur en leeraren van de school: ir. E. S. Pacejka w.i., ir. P. Boersma c.i., ir. W. Croon e.i., ir. J. Kropveld w.i., ir. J. A. W. Tak w.i, ir A. Viergever b.i. ing. A. Broese von Groe- nau, ing. B. B. Zinkweg, ing. J. M. Roos en T. Merbis en uit de gedelegeerden: ir. H. Baars b.i., ir. J. W. C. Boks b.i., ir. W. F. van Dijck c.i., ir. C. Franx c.i., ing. A. J. Birkhoff w. en e., ir. K. G. W. van Oven w.i., ir. B. B. de Regt c.i., ir. A. J. Rutten w.i., ir. C J. Noorlander e.i., J. C. H. van Ingen en P. J. Vermaas, architecten, ing. J. W. v. Was- senberg w.i., H. Vroom N.O., W. van Geluk, it. Th. J. W. van Lammeren w.i. gedelegeer den van de K.L.M. en ir. P. J. C. Vos w.i. ge delegeerde van Fokker. Van de 49 candidaten deden er 20 twee examens. Geslaagd zijn voor assistent-bouwkundig opzichter en aankomend bouwkundig teeke naar: G. den Dikken en J. Verwoert te Zwijndrecht, P. J. v. d. Graaf, J. E. Mast te Pernis, J. L. Spuybroek te Vlaardingen, voor assistent-bouwkundig opzichter: L. P. Kulik te Sèhiedam en G. A. Gardenier te Gouda, P. Muylyijk en J. Noorlander; voor bouw kundig opzichter en bouwkundig teekenaar: J. A. de Bel te Zwijndrecht, H. C. Glintmeyer te Hillegersberg, P. van Hofwegen te Gouda en A. J. E. Vlieland; voor bouwkundig op zichter: J. Hanemaayer, voor architect: J. B. van Wuyckhuyse te Middelburg, voor as sistent waterbouwkundig opzichter: G. A. Gardenier en C. S. Kuypers te Dordrecht; voor aankomend bouwkundig teekenaar: C. S. Kuypers, voor waterbouwkundige: J. M. v, d. Sman te Schiedam, voor weg- en water bouwkundige (ing) H. Lombaerts, voor be- tontechnicus; A. v. Bodegom te Spijkenisse (met lof) voor aankomend vliegtuigbouw- kundige: C. M. J. Jonker te Poortugaal, L. v. d. Ende te Rotterdam, W. H. Hartgers te Hengelo (O), Chr. Velthuisen te Den Haag. voor vliegtuigbouwkundige: Ch. Toutenburg te Den Haag, voor vliegtuigbouwkundig con structeur (ing.): J. Stolk, W. J. van Rijssel, D. H. Leydingh te Schiedam, voor electro- monteur: A. W. van Doorne te Oostvoorne, H. D. van den Berg en W. Nieuwenkamp, voor aankomend electrotechnisch teekenaar: W. Nieuwenkamp, voor electro-technicus (ing). C. Kleiman en C. Uitden Boogaart, voor electrotechnisch teekenaar: C. Uitden Boogaart, voor electromonteur en aankomend electrotechnisch teekenaar: J. Peelen en J, Chr. Schrier. voor assistent machinist: H. Nijding, voor motormachinist en aankomend machinetee- kenaar: L. Datema, voor landmachinist: J. van Leeningen te Vlaardingen, voor werk tuigkundig constructeur: P. J. Nootenboom te Vlaardingen-Ambacht, voor werktuigkundig constructeur (ing.): J. G. Stomph, voor auto- Inobielmonteur: L. van de Ende, W. H. Hart gers en Chr. Velthuisen, voor automobiel technicus (ing.): J. de Ligt, voor ass. werk- tuigk. werkmeester: N. A. Akkerman te Vlaardingen, voor machineteekenaar: J. D. Harms te Hillegersberg. De candidaten, achter wier naam geen plaatsnaam staat, wonen te Rotterdam. TECHNISCHE HOOGESCHOOL Te Delft slaagden voor het candidaatsexa- men voor electro-technisch ingenieur de hee- ren C. E. M. de Kuyper, H. Mol, C. W. van Santen en G. F. Verhage alhier. Geslaagd voor het ingenieurs-examen van electro-technisch ingenieur de heer J. Fran sen alhier. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: L. J. Mynders 21 J. Hille gersberg en M. Bolhuis 24 j. GETROUWD: H. van Keulen 24 j. en A. M. GEMEENTERAAD Maandagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Bur gemeester, mr. A. A. M. Gründemann. De voorzitter deelde mede, dat nog niets nr.d-r viel 'te melden omtrent een eventueele aanstelling van een ambtenaar voor de steun- verleening en evenmin over de onderhande lingen met het Polderbestuur inzake het on derhoud der Onderwegen. Van Gedw. Staten was bericht ingekomen, dat zij de beslissing inzake het uitbreidings plan voor zes maanden hebben verdaagd. B(j punt 1 der agenda: vaststelling BoOw- veroT'dening, werd nogmaals verzocht de ver schillende bekende bezwaren voor het bouwen aan den Rodenrijsche weg nader te bdzien, hetgeen door den voorzitter werd toegezegd. Echter behoort dit by het uitbreidingsplan. De bouwverordening, eenigszins -aangevuld met een nadere aanduiding van de kom der ge meente werd goedgekeurd. De gemeenterekening 1934 werd eenigszins gewijzigd, omdat Ged. Staten eenige techni sche wijzigingen hebben voorgeschreven. Van het R. K. Schoolbestuur was een aan vrage ingekomen om beschikbaarstelling van een bedrag van 135 volgens art. 72 der L. O.- wet, voor het maken van een rijwielbergplaats, en aanschaffing van 2 banken en een handnaai machine, welke aanvrage werd goedgevonden. Door- den Kring van Burgerwachten was het verzoek ingediend een subsidie van 20 te mogen ontvangen voor het a.s. schietcon- cours. De heer v. d. Burg merkte hierbij op, dat de Burgerwacht een nationaal belang is en hoe wel hij niet tegen deze subsidie is, vindt hij het niet juist, dat het Ryk dergelijke zaken op de gemeente schuift, want de Rijkssubsidie is ingetrokken voor dergelijke gelegenheden. Ook de heer van Rijn is niet voor nieuwe subsidies, daar door Ged. Staten o.m. de sub sidie voor het avondonderwijs, hetwelk een zeer groot belang is voor de rijpere jeugd, moest worden ingetrokken. De voorzitter meent, dat men een en ander moet scheiden. Ged. Staten toch zien 't avond onderwijs alleen als particulier belang en eischen, dat voor onderwijs alleen uitgegeven wordt, wat wettelijk verplicht ls. Verschillende leden beklagen er zich ernstig over, dat tegen woordig alles maar door Ged. Staten en door den Minister wordt verordend en dat de Raad vrijwel niets meer te vertellen heeft, hetgeen ook thans weer tot uiting komt in het weige ren van Ged. Staten om de vergoeding voor den agent der werkloosheidsverzekering, die voor zijn vele werk maar cm karige vergoe ding krijgt, met 50 te verhoogen. Het voorstel tot subsidievxerieening van 20 aan genoemden Kring wordt z.-h.s. aangeno men. Bij de rondvraag wordt aangedrongen op spoed bij de onderhandelingen met het Polder bestuur over de Verbetering' van de Onder wegen. Na nog eenigè opmerkingen over verbetering van de brug bij de weg naar de Adri-analaan en het plaatsen van een bord over voorrang bij de brug bij de veiling, sluit de voorzitter op de gebruikelijke wijze met gebed. Uitgaande van een groep winkeliers alhier, wordt op 15 Juli a.s. een autotocht georgani seerd voor Ouden van Dagen uit deze ge- meente.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2