maasland. 'm =- WOENSDAG 7 JULI 1937 KATHOLIEK ROTTERDAM. Plechtige inzegening van het Centraal Bureau. PROPAGAND A-ARBEID. NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAKVEREENIGING- EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. BURGERLIJKE STAND. DE NIEUWE SCHEPEN DER H. A. L. Misnoegen over de bestelling in het buitenland. Wat de regeering bad kunnen doen. EXAMEN ACTE L. O- HILLEGERSBERG. TÜINCONCERT KON- MILITAIRE KAPEL- DB BUITEiNSOCIETEIT LOMMERRIJK BOEFJES- VLAARDINGEN. waterpolo aanrijding. MAASSLUIS. DE „LEVENSLIJN". HET EEUWIG TWISTGESPREK Menno ter Braak en Anton van Duin kerken over het christendom. ■- J HET GOUDEN FEEST DER KERK - i Na het onderhoud van bijna twee uur, dat hij gisteren onmiddellijk na aan' komst te Brussel, met koning Leopold had, verlaat de Belgische minister-pres.' Van Zeeland, het koninklijk paleis. DOOR den Hoogeerw- Deken van Rotterdam, Kanunnik J- W- van Heeswijk, werd gistermiddag de inzegening verricht van het aari den Wolfshoek nc 6 gevestigde Centraal Bureau van de Vereeniging „Katho liek Rotterdam", Eindelijk is de wensch in vervulling ge gaan, de wensch door vele voormannen uit het Katholieke leven onzer stad reeds jaren lang gekoesterd: de stichting van een Katho liek Centraal Buseau. In een lang-gevoelde behoefte is thans voorzien, nu zich de mogelijkheid opent om vanuit één centrale post het Katholieke le ven, zoo wijdvertakt en zoo verschillend van aard, in onze groot-stad te gaan overzien, te gaan registreeren en zoo noodig te ordenen, opdat alles zoo goed mogelijk aan het gestelde doel kan beantwoorden. Er was een tijd, dat ieder, die zich eeniger- mate actief Katholiek kon noemen, volledig op de hoogte was van alles, wat het Katho lieke leven van Rotterdam betrof. Hoe ge ring was het aantal vereenigingen. En men kende elkaar. Maar in de laatste veertig ja ren en vooral in laatste twee decennia is het Katholiek vereenigingsleven ook in onze stad geweldig in aantal en beteekenis toegenomen. Op sociaal en op cultureel gebied, op het ter rein van het amusement en van de sport, op dat van de politiek en van de jeugdvorming, op dat van het onderwijs en van de charitas, ja waar niet, hebben de Katholieken zich vereenigd, zoodat het geheel bijna niet meer te overzien is en een veilige en zekere gids geen overdaad is geworden. Integendeel. Daarbij komt de geweldige uitbreiding, welke Rotterdam heeft ondergaan. Hierdoor is er veel gedecentraliseerd moeten worden om contact te behouden met de naar alle kanten zich verspreidende Katholieke be volking. Toen voor een aantal jaren de vereeniging „Katholiek Rotterdam" werd opgericht, be- teekende dit een eerste belangrijke stap in de richting van de zoo noodzakelijke regis tratie en concentratie. Maar de geestelijke vader van de vereeniging „Katholiek Rotter dam", de groote Rotterdamsche leekenapostel, H. W. D. Hellebrekers z.g., was met dien eersten stap niet tevreden. Veel heeft hij dan ook gedaan om te komen tot datgene, wat nu, na vele vergeefsche pogingen, dan toch wer kelijkheid is geworden: een eigen Katholiek Centraal Bureau als administratief centrum van „Katholiek Rotterdam" en van alle hier bij aangesloten vereenigingen. In het oude, maar soliede pand Wolfshoek no. 6, in de oude binnenstad gelegen en ge makkelijk te bereiken uit alle deelen van de stad, is sinds eenige weken gevestigd het Cen traal Bureau, alwaa» de dames R. Sadée en J. Schermer bereids de voorbereidende werk zaamheden ter hand namen. De inzegening van dit bureau vond gister middag plaats door den hoogeerw. deken van Rotterdam, kan. J. W. van Heeswijk. Hierbij vffhren aanwezig de voorzitter en de secre taris van „Katholiek Rotterdam",de heeren dr. C. M. Kleipool en mr. L. K. E. van Eijck, \fcorts de leiders der verschillende groepen, de heeren ir. E. Kraayvanger, voorzitter van de Cultureele groep, G. W. S. Jansen, voor zitter van de Sociale groep, F. L. D. Nivard, voorzitter van de Charitatieve groep bene vens eenige dames en heeren, die zich bij zonder voor de stichting van het bureau heb ben beijverd: freule M. de Wyckerslooth de Weerdesteyn, mej. I. Evers en de heeren H. Brink, J. A. Dessing en F. Keesen, terwijl mede aanwezig was pater C. van der Ven O.P. als vertegenwoordiger van den pastoor der parochie, waarin het bureau is gevestigd. En vooral niet te vergeten pastoor C. M. Mol uit Nieuwveen, de vroegere algemeen geestelijk adviseur in onze 3tad, die zich ook veel moei ten voor de totstandkoming van het bureau heeft gegeven. Eenige heeren hadden bericht van verhindering gezonden o.a. de heer W. C. A. van Eijck alsmede de voorzitter van „R. en dr. A, Lucas. Nadat de hoogeerw deken de twee lokali teiten had ingezegend heeft dr. C. M. Klei pool een toespraak gehouden, waarin hij al lereerst den hoogeerw. deken, pastoor Mol en freule De Wyckerslooth in het bijzonder dankte voor hun belangstelling en dan de gelegenheid aangreep om van deze plaats ook iets over- het bureau zelf te zeggen. Hij her innerde er aan, hoe wijlen voorzitter Helle brekers steeds met de gedachte naar voren is gekomen. Reeds in 1933 werd er een verga dering aan gewijd, waar destijds rector Mol de zaak heeft uiteengezet. Men juichte de gedachte toe, maar een oplossing werd niet gevonden. Toch bleef het denkbeeld leven. De R.K. Vrouwenbond bracht het denkbeeld weer ter tafel en liét er over rapporteeren. Op 11 November 193S vond ten kantore van mr. Van Eijck een bijeenkomst plaats van de voorzitters der standsorganisaties. Ook daar vond het plan bijval. Er werd een commissie benoemd, welke een antwoord zou geven op de twee vragen 1. of er een voldoende be langstelling voor zulk een Centraal Bureau zou bestaan en 2. of zulk een bureau te fi nancieren zou zijn. Op 27 Maart 1936 werd in het St. Laurentius-huis een bijeenkomst gehouden, waar 76 vereenigingen vertegen woordigd waren. De commissie kwam tot een bevestigend antwoord op de haar gestelde vragen. Bijzonderen dank wilde spr. brengen aan pastoor Mol en freule De Wyckerslooth, voor wie niets teveel was geweest. Wat nu wil het Centraal Bureau zijn en worden in de toekomst? Het is niet slechts bedoeld als secretariaat van „Katholiek Rot terdam", maar als een bureau ten dienste van de geheele Katholieke bevolking. Wij moeten hier goed-geoutilleerd zijn in Rotter dam. Wij hebben hier een 300-tal organisaties van den meest diversen aard van de zuige lingenzorg tot de begrafenisonderneming, van de mondflurtclubs tot het gemengd koor. Noodig is, dat er onderling contact zij, dat men wete, wat er bestaat, wat er groeit en verandert. Doch niet alleen voor het onder ling contact is een centraal punt noodig, ook voor de aanraking met de niet-Katholieke organisaties alsmede met rijk en gemeente is een Centraal Bureau noodig, gelijk de on dervinding heeft bewezen. Dank zij de medewerking van onzen huis heer, die zich daarbij als een belangstellend Katholiek heeft getoond en de medewerking der dames Sadée en Schermer kan een begin worden gemaakt. Om te kunnen doorzetten en om te slagen is de medewerking van de geheele Katholieke bevolking noodig. In het vertrouwen deze te verkrijgen is deze opzet begonnen. Sommige vereenigingen hebben al begrepen, dat het lidmaatschap een goede geldbelegging is. Wij hopen, dat ook vele Ka tholieken dit voorbeeld zullen volgen. Wij vertrouwen, dat onder Gods zegen deze dag het begin zal zijn van een goed werkende in stelling en het bureau een zegen zal worden voor Rotterdem's Katholieken. Voorlezing werd dan gedaan van een tele- grafischen gelukwensch van het Katholiek Bureau in Den Haag. Als tolk der commissie, welke met de voor bereiding was belast, dankte de heer F. L. D. Nivard hierna voor de vriendelijke woorden tot de commissie gericht en bracht op zijn beurt hulde aan het baanbrekend werk van wijlen den heer Hellebrekers, aan wien Kath. Rotterdam zooveel te danken heeft en aan pastoor Mol en freule De Wyckerslooth, die zoo voortvarend deze zaak hebben aange pakt. De heer H. Brink sprak vervolgens de wen- schelijkheid uit, dat dit bureau in Rotterdam den stoot mocht geven tot een Centraal Bureau Voor geheel Nederland. Ten slotte voerde ook pastoor Mol nog het woord om uiting te geven aan zijn vreugde, dat een oud ideaal eindelijk ter verwezen lijking was gekomen. Van uit dit centrale punt kan onder stuwende leiding van „Ka tholiek Rotterdam" veel goeds tot stand ko men. De opzet is bescheiden. Dit is een voor deel, zoo besloot spr., want nü kan het werk groeien en tot gezonde ontwikkeling komen. Met een dronk te wijden aan het succes van het Centraal Bureau werd de bijeen komst besloten. Het nieuwe bureau is, zooals gezegd, ge vestigd aan den Wolfshoek no. 6 en onder „Katholiek Centraal Bureau" telefonisch aan gesloten onder no. 15346. Wat er hier en daar gedaan wordt. Naar aanleiding van hetgeen in onze cou rant werd gepubliceerd over den arbeid van de Propagandaclub „Sancta Maria" (parochie van den Westzeedijk) ontvingen wij ook eenige gegevens over ongeveer gelijken ar beid in de propagandaclub van O. L. Vrouw Koningin v. d. H. Rozenkrans (parochie van den Provenierssingel). Ook hier blijkt de uitslag der verkiezingen voor elke partij afzonderlijk op lijsten te worden uitgewerkt in getallen en procenten, niet alleen van de laatste verkiezing, maar zelfs van de verkiezingen gedurende de laat ste 10 a 15 jaren. Dit geschiedt zoo van den uitslag in de parochie, van die in Rotterdam in zijn geheel, bij Prov. Staten-verkiezing voor elke provincie afzonderlijk, en bij Ka merverkiezingen voor eiken kieskring afzon derlijk. Daardoor krijgt men een totaal over zicht van de up-and-downs van de partijen. Voor een goede functioneering van de pro paganda zou het inderdaad wenschelijk zijn, dat deze arbeid vervolging vond. Intusschen kunnen wij aan het bovenstaan de toevoegen dat de „Sancta Maria"-club de gegevens ook gepubliceerd heeft in een rond gezonden circulaire, zoodat niet alleen de le den van de propagandaclub de verzamelde gegevens goed kunnen bestudeeren, doch ook degenen, die moreelen en financieelen steun aan het werk der propagandaclub verleenden, door zulk een publicatie een goed overzicht krijgen van de resultaten der parochiale werkzaamheid. Gisteravond zijn de kworteindstrijden van den bekerwedstrijd gespeeld. Kolthof verloor tegen Koetschhelm, dr. Bergsma won van Broer, Bekker maakte remise met P. Meijer en het lot wees daarop Meijer als winnaar aan. Van Hoff maakte remise met M. de Wit, welke laatstge noemde daarop won bij loting. ROTTERDAM, 6 juli (Kweekschool St. Lucia) Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd M. J. V. Eek, Rotterdam: L. M. Eykmans, Rotterdam; A. M. L. Hendrik», Rotterdam; J. C. E. Jacobs, RotterdamJ. L. E. van Teefelen, Rotterdam J. M. de Groot, Nietlwekerk. Aangiften van 5 Juli 1937. OVERLEDEN: C. Reede t 3 - H. J. de Werk m. v. M. E. v. Hout 63 j. E. H. de Ridder ongeh. m. 45 j. J. P. Hutteman m. v. M. Putter 66 j. 3. C. Keehnen vr. van J. v. Leeuwen 41 J. G. Waarheid vr. van W. H. Wiarda 64 j. A. Korsten z. 13 j. T. W. Huij- ser vr. van H. Koopmano 68 j. G. R. Kalishoek vr. v. J. v. d. Nieuwendljk 33 J. G. Sies vr. van J. H. Zwanenburg 36 j. F. E. Bödeker ongeh. vr. 63 j. C. Schelle d. 12 j. C. P. Verhoekx vr. van A. ten Voorde 52 j. C. E. M. Lans bergen d. 5 d. W. C. Kokje wedr v. J. Metz 76 J. W. Boon vr. van J. Proost 64 J. H. E. Rullens d. 15 j. E. J. Hoevenberg z. 2 j. J. Sagt vr, van T. Hovestadt 45 j. M. A. H. v. d. Akker vr. v. J. Tamsma 66 j. W. V, d. Bolsem wedr. v. A. Breeman 73 j. A. Meijer wede. v. F. v. d. Heide 63 J. J. Bulls m. van M. Jongkind 30 j. Aangiften van 6 Juli 1937. BEVALLENB. O. de Jong geb. Schimmel d. M. J. M. L. Offermans geb Koppenhagen d. D. J. v. Bleyswyk Tierens Verhagen geb. Lamain d. en z. K. Hoppener geb. Kuipers d. T. Maliepaard geb. Ras z. M. Leenheer geb. Kool z. P. H. Schroevers geb. Braem d. A. M. v. Bragt geb. v. Bekkum z. T v. Alphen geb. Knoop z L. A. de Vos geb. Ver zijl z. H. W. J. v. Dongen geb. Bsschops z. H. Hogerwerf geb. Meijsen d. M. P. C. Ro()ers geb. Cools z. C. v. Golden geb. den Broder d. A. Rpneveld geb. Boer d. C. M. E. de Wit geb. Slee z. - L. Kolk geb. Becker d. M. H. de Jongh geb. Marsyla d. S. C. Degelink geb. Kroon d. M. v. d. Ridder geb. Slinger z. C. Nouwen geb. Etjgelaar d. H. J. Schenk geb. Meijer d. J. 3. Verltroost geb. v. Hagen d. J. Hoedeman geb. v. Otterlo d. G. J. v. d. Boom geb. de Lange d. A. H. Schutte geb. Gort d. J. v, Bruinswaard geb. Offermans d. J. C. Havenaar geb. Dane d. Lode Sengers legt de laatste hand aan een wandschildering in een nieuwe sigarenfabriek te Leiden. De Holland-Amerika Ljjn heeft den bouw van twee schepen met een buitenlandache werf gecontracteerd, hetgeen wij reeds in ons avondblad van Zaterdag als een voor de Ne- derlandsche arbeidsmarkt te betreuren, geste hebben gekwalificeerd, te meer, daar de maat schappij door onze regeering wegens de kwijt schelding van een bedrag van 1,2 millioen scheepvaartsteun ln staat werd gesteld over 1936 3 pet. dividend uit te keeren. De maatschappij verklaarde ons echter, dat de Nederlandsche werven veel te duur waren. Hierop is de heer Goedkoop, directeur van een onzer grootste werven, n.l. de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. met de merkwaardige ver klaring gekomen zie ons Avondblad van Maandag dat zijn maatschappij de schepen minstens even vlug zou hebben kunnen afle veren als de Deensche werf, en dathem nooit naar een prijs gevraagd ls, zoodat de H. A. L. dus z.i. niet kon weten wie het duur ste was. In verband hiermede heeft ook het Dagblad „De Scheepvaart" zich tot de directie der Holland-Amerika Lijn gewend om een nadere toelichting van de reden, waarom dit voor de Nederlandsche scheepsbouwnijverheid zoo be langrijke millioenenwerk naar het buitenland verhuisde. De heer W. H. de Monchy, directeur van de Holland-Amerika Lijn deelde aan het blad mede, dat in geval van het bestelde zuster schip van de Noordam de opleveringstjjd den doorslag heeft gegeven. Al waren de Neder landsche werven duurder dan enkele buiten- landsche concurrenten, de tijd waarin 't achip afgebouwd moest zijn deed de directie beslui ten, deze opdracht in eigen land te plaatsen. Anders is het met de beide vrachtschepen, die in Denemarken besteld zijn. In dit geval deed het er niet toe, of de levering enkele maanden later plaats zou vinden. By deze schepen is het uitsluitend de prijs geweest, die den doorslag heeft gegeven bij de bestelling. De Deensche werf bleek goedkooper dan de Nederlandsche werven, zoodat deze order naar Odense verhuisde. Het blad voegt aan deze mededeeling den volgenden commentaar toe: „Het biykt, dat de directie der Holland- Amerika Lyn wel degelyk ook aan de Ne derlandsche scheepsbouwnijverheid prys- opgave heeft gevraagd. Helaas echter heeft dit verzoek om prijsopgave zich niet uitge strekt tot alle leidende Nederlandsche scheepsbouwbedrijven, zooals de woorden van den heer Goedkoop duidelyk doen bly- ken. Dit - meenen wij te moeten betreuren, omdat het bouwen van twee groote vracht schepen toch altijd een zeer belangrijk ob ject vormt voor de Nederlandsche industrie, die op het oogenblik het werk gaarne had uitgevoerd. De Nederlandsche werven zijn nog niet zoodanig bezet, dat men de order zou hebben moeten afwijzen. De schepen zijn nu echter besteld en daar aan valt niets meer te veranderen. Moge echter de directie van de Holland-Amerika Lijn (en met haar natuurlijk ook die van andere Nederlandsche reederijen) by een eerstvolgende bestelling van nieuwe schepen toch niet zóó snel haar opdrachten verstrek ken aan een buitenlandsche werf. Laat men dan eerst alle in aanmerking komende Ne derlandsche bedrijven in de gelegenheid stel len in te schrijven. Men kan dan alsnog de beslissing nemen, de opdracht in het buiten land te plaatsen indien haar zulks wenSche- lijk voorkomt, doch kan dan zeggen, alle pogingen in het werk te hebben gesteld om het werk in Nederland te laten uitvoeren ter bevordering van de werkgelegenheid en de industrie in eigen land. Bovendien voor komt men onprettig commentaar." we schip mogelyk was. En nauweiyks zitten de heeren weer op het „hooge paard" of vergeten is haar nood- ïydendheid, de gegeven hulpl „Ons voort bestaan was een nationale zaak", ergo Hier dient open kaart gespeeld. Misschien hebben de Nederlandsche werven veel werk en zyn de prijzen duurder, maar dan had die zelfde My. althans den schyn dienen te red den en moeten onderzoeken of de regeering mogeiyke het verschil in prys als werk verschaffingsobject had willen bypassen, en dan éérst was zy vry geweest! Een maatschappij of persoon die door anderen van den ondergang gered is heeft moreele verplichtingen!" Inzender heeft het over moreele verplich tingen. „De moraal" van de geschiedenis is o.i., dat de toenmalige minister van Econo mische Zaken niet zoo scheutig, of roekeloos zooais men het noemen wil, had moeten zyn met het kwytschelden van de ten bedrage van ƒ1,2 millioen verleenden scheepvaartsteun. Achteraf biykt n.l., hoewel men zulks mis schien niet verwacht had dat het wensche- ïyk geweest ware, daaraan de voorwaarde te verbinden, al ware het dan ook een geheime geweest, dat de maatschappy de eerste jaren niet in het buitenland zou mogen laten bou wen, byv. totdat de toestand van de Neder landsche arbeidsmarkt zulks ontoelaatbaar zou maken. Het buitenland kan ons ten deze nog wol iets leeren. ROTTERDAM 6 Ju». (Kon. Wilh. Kweek school) Geslaagd de dames M. V. d. Bes, Schie dam A. M. Weeber, Rotterdam en do heeren J. Berkhout, Rotterdam; H. Öoeree, Rotterdam; D. 't Hart, RotterdamN. v. d. Hoek, Vlaar- dingen. Op Donderdag 22 Juli geeft de Kon. Mil. Kapel, onder directie van kapitein C. L. Walther Boer, een concert in den tuin van Lommerrijk. Op het programma komen o.a. voor: de Jubel-Ouverture van C. M. von Weber. De Rozencavalier, van R. Strauss en een Fan tasie over „Rienzi", van Rich. Wagner. Na de pauze volgen o.m. een Caprice Ita- lien, van Tschaikowski en een fantasie over „Paljas" van Leoncavallo. Op 12 Augustus a.s. viert de welbekende Buitensocieteit „Lommerrijk" haar 10-jarig bestaan. In verband hiermede is een commissie uit de bestuursleden gekozen om plannen te ontwerpen voor de viering van den gedenk dag. Hoor de politie zijn gisteravond op de Linker Rottekade drie jongens aangehouden die kuikens tekoop aanboden. De kuikens bleken van diefstal afkomstig te zijn en zijn in beslag genomen. De drie jongens ty. G., E. P.' en P. V., on derscheidenlijk 9 en 12 jaren oud, zijn te Rotterdam woonachtig. GESLAAGD Voor het practijk-examen in de Nederland sche Handelscorrespondentie slaagde de heer P- Gardenier, leerling van de H. A. S. Kennis s Macht. HQMETRAIN-WEDSTRIJD 5 JAN. 1337. In de officieele feestgids voor de feestelijk heden te dezer stede ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana staat op blz. 67 vermeld, dat 5 Januari 1937 een groote IIo- metrain-wedstrijd zou gehouden worden in de zaal Excelsior. Wie heeft hier nog een pro gramma van beschikbaar? Het Gemeente archief zou dit gaarne ontvangen. 25-JARIG JUBILé De heer D. Tempelaar is morgen gedurende 25 jaar werkzaam aan de afdeeling Ge meente-plantsoenen. ZWEMSUCCES Zondag wst de bekende V.Z.C.-zwemmer L. Korpershoek bij de internationale zwemwed strijden te Utrecht op het nummer 200 M. schoolslag den tweeden prijs te behalen. FLORA LIA-TENTOONSTELLING 1937 De commissie tot het geven van advies bij het opkweeken der planten heeft voor het eerst zitting gehouden in Excelsior, welke zitting weer door een groot aantal kinderen is bezocht. Achteraf is gebleken, dat velen zich den datum, in de circulaire gènoemd, niet meer herinnerden, en zijn hierdoor dus niet geweest, wat natuurlijk Jammer is. GYMNASTIEKVEREENIGING De damesafdeeling Dovido van de gymnas- tiekver. Leonidas, heeft op het turnfeest, uit geschreven door de vereeniging Tumlust te Alkmaar, den eersten prijs behaald met rhyth- mische oefeningen. Donderdag 15 Juli a.s. geven Leonidas en Dovido in samenwerking met de muziekver- eeniging HVO een buitenuitvoering op het feestterrein aan den Broekweg. GESLAAGD Voor het examen Engelsche Handelscor respondentie van L.I.T.E.H. slaagde de heer C. J. Schouten, leerling van den heer A. E. For- ster, alhier. VZC 1 speelde te Gharlois tegen ZPC 1. Deze wedstryd eindigde in een gelijk spel 1-1. PRESENTIEGELD COMMISSIE VERGADERINGEN. B. en W. schryven aan den Raad: Ter voldoening aan de toezegging, door ons medegedeeld in de „Memorie van antwoord op het algemeen verslag der commissie van rapporteurs over het onderzoek der gemeen- tebegrooting-1937", heeft onze voorzitter, in het seniorenconvent de vraag besproken of hans overgegaan moet worden tot het invoe ren van presentiegeld voor het by wonen van vergaderingen van raadscommissies. In de gehouden vergadering van het senio renconvent, bleek algemeene instemming met het invoeren van een presentiegeld van 1,60 per lid per vergadering, hoewel de daaraan verbonden kosten, te stellen op ongeveer ƒ460 per Jaar, voor verschillende leden min of meer ernstige bezwaren opleverden. Nu evenwel met het beginsel algemeene In stemming biykt te bestaan, hebben wy be sloten u voor te stellen de Gedeputeerde Sta ten te verzoeken het presentiegeld té rege len PENSIONNEERING WETHOUDERS. De Burgemeester schryft aan den Raad: Tydens de behandeling, in de afdeelingen van den raad, van de begrooting voor het jaar 1937, werd door verschillende leden de invoering van een pensioenregeling voor de wethouders bepleit. In het antwoord van B. en W. op het verslag van het verhandelde in de afdee lingen, werd naar aanleiding daarvan mede gedeeld, dat ik my voorstelde deize aangele genheid te behandelen in een vergadering van het seniorenconvent. In verband daar mede is dit punt bij de verdere behandeling der gemecntebegroöting in den raad buiten bespreking gelaten. Ter voldoening aan mjjn toezegging heb ik de in ontwerp hierbygaande verordening op gesteld, waarover ik met het seniorencon vent overleg heb gepleegd, en welke ik u voorstel vast te stellen. Ik heb my voorts verzekerd van de in stemming der Gedeputeerde Staten met de hierbygaande regeling. De Gedeputeerde Staten achten evenwel geen termen aanwe zig om de salarissen der wethouders, in ver band met de door dezen krachtens de ont worpen, regeling te betalen pensioensbydra- gen, te verhoogen tot 1500, welke verhoo- Ihooging ik aanvankelyk aan het invoeren der pensioenregeling gepaard wilde doen gaan. Was de raad vóór de bedoelde wetswijziging vry in het samenstellen eener wethouders pensioenregeling, thans is hij o.m. gebonden wat betreft den leeftyd waarop het pensioen ingaat, het maximumpensioenbedrag, de be perking van het pensioenbedrag by cumula tie van pensioenen of by het genieten van inkomsten uit ambten of betrekkingen die uitzicht op pensioen geven en de schorsing van het pensioen by het opnieuw aanvaarden van het wethouderschap. Soortgelyke bepa lingen bevat de wet ten aanzien van de pen sioenen van de weduwen en weeizen van over leden wethouders of van overleden gewezen wethouders. Het recht op pensioen is ln 't ontwerp ver bonden aan een vervulling van 't wethouder schap gedurende tenrninste 3 Jaren. Aangeno men - is voorts, dat het maxlrriumpenstfiên wordt bereikt na een dienstijd als webhouder van 12 jaren. Gisteravond 8 uur had een botsing plaats op den hoek Ged. BierslootAfrol, tusschen een autobus, komende van de Ged. Biersloot en een luxe auto, die de Afrol afkwam eu de Ged. Biersloot opwilde rijden, doch de bocht te veel links hield. Van de auto, af komstig uit Amsterdarti, werd èeri der Zijden Ingedrukt en de ruiten vernield. De bus werd eenigszins beschadigd. 36-JARIG JUBILEUM. Ter gelegenheid van het 35-jarig jubileum van de Chr. Harmonievereeniging „Sursum Corda" heeft de feestvierende vereeniging ook een concours voor fanfare en harmo- nievereenigingen uitgeschreven Op het feestterrein aan den Broekweg werd de avond gegeve» voor fanfare-corpsen, by welke ge legenheid de burgemeester een kort ope ningswoord heeft gesproken Hierna traden de verschillende corpsen op. De jury bestond uit de heeren A. C. van Leeuwen, A J. do Maré en Henri Zéldenrust. De prijzen werden toegekend als volgt: le prys A. Aalsmeer's Fanfarekorps, Aals meer, dir. P. T. van Overbeek, 321 punten; 2e pr. A. Muziekvereeniging „Oefening Baart Kunst", Pernis, dir Th Add, met 296 punten; le prijs B: Chr. Fanfarecorps „IJs- selmonde, directeur P. 3. Oomrf, met 316 punten; 2e pr. B; Fanfarevereeniging „Ami- citia", Dirksland, met 295 punten. De medaille van de directie van het Rot- terdamsch Nieuwsblad voor het hoogst aan tal punten in de afdeeling Fanfare is ge wonnen door Aalsmeer's Fanfarekorps. He denavond is de wedstryd voor de afdeeling Harmonie. HIJ SPRONG ER BIJ. Het zoontje van den heer van Dyk aan de Hoekerstraat viel, spelende aan den Zuidvliet, - ""VÏïmIu Sinds jaar en dag is er tusschen Menno ter Braak en Anton van Duinkerken een debat gaande. Het is feitelijk een onderdeel van het „eeuwig twistgesprek" tusschen geloof en ontkenning, zooals zij door deze beide ras schrijvers worden vertegenwoordigd. Dit valt speciaal op, nu kort na elkaar van elk hun ner een boek verschenen is: „Verscheurde Christenheid" door Anton van Duinkerken en „Van oude en nieuwe christenen" door Menno ter Braak. Deze boeken lokken tot vergelijking uit en „De Avondpost" kwam daarbij o.m. tot de volgende overwegingen: De heer ter Braak moet van het christen dom niets hebben, maar dit is erger voor den heer ter Braak dan voor het christen dom. Hij erkent wel, dat het een rol speelt in onze cultuur (stel u voor, dat hij het niet deed) en dat met na:".'1 Luropa er heel veel aan denkt, maar als iiij het analyseert, blijft er eigenlijk niets van over. En hij analyseert het met waren intellec- tueelen wellust. Zijn boek handelt niet al leen over het christendom, maar over een massa andere zaken (ook het fascisme), want de heer ter Braak haalt er van alles bij. Dit is het gevaar waaraan knappe men- schen bloot staan, maar wij hebben toch zelden iemand ontmoet die zóó tusschen de boomen verdwaalt, zonder het bosch te zien, als met hem dikwijls het geval is. Zie daar al dadelijk een verschil met den ka tholiek Anton van Duinkerken: ook deze is een zeer knappe en scherp-critische geest, ongenadig scherp soms, maar hij heeft een levenslijn, hij heeft aspect. De geestelijke figuur van den heer ter Braak niet. Die bestaat eigenlijk heelemaal uit fragmenten. Een onlangs overleden, zeer intelligent uitgever (het was W. L. Brusse, Redac tie) zei kort voor zyn dood van hem: „Het is een kring van zeer kleinen om vang, die zich stoort aan ter Braak. Ik be wonder hem als intellectueel, maar hij is een sofist, en ik geloof "dat de spitsvondig heid, waarmede hij gewoonlijk tot het nihi lisme komt, ook het feit bepaalt, dat hij geen grooten invloed op de massa heeft". Dit oordeel, onlangs in zijn kern in iet wat anderen vorm bevestigd door een lite raire commissie uit de Maatschappij van Letterkunde, achten wij juist, Tot nihilisme komt hij ten aanzien van vele dingen en ook ten aanzien-Van het christeffdom. Hij is altijd sceptisch, altijd negatief. Hij schetst, hoe, naar zijn meening, het chris tendom het pleit heeft verloren, omdat het de volstrekte gelijkheid tusschen menschen oorspronkelijk verplaatsend naar een zalig hiernamaals, genoodzaakt werd bij vermin derende religie en groeiend geloof in de in- tcilectueele en materieele dingen dezer we reld en in de gelijkheid tusschen menschen op aarde, het op een accoordje te gooien met allerlei wereldsche machten en ver- -schjjnselen, die tegen het gelijkheidsideaal (op aarde) ingaan. De „oude christenen^ zijn aldus christenen mèt, de „nieuwe" zijn christenen zónder geloof, zonder Christus, en zij hebben het hiernamaals opgegfy^j. De bladzijden, waarin hij dit betoogt,,-gyn louter intellectualistisch, rationalistisch, en bergen veel vernuft. Maar als er nu één geesteiyke houding is, waarin men niet tegenover het christendom moet staan dan is het: met spitsvondigheid. De heer ter Braak oefent als wij het zoo eens mogen zeggen tooneelcritiek op het christen dom. Hij, nadert het als criticus. Zijn recen sie is afkeurend. Daar komt het christen dom echter wel overheen. Het heeft voor heeter vuren gestaan In die geestes-houding van den heer ter Braak is het voor hem een kleinigheid om te zeggen: „Wat Jesus wel geweest is, kan men moeilijk beslissen" „zoolang de moge lijkheid groot is, dat hij alleen als hoofd persoon van een mysterie-drama heeft be staan". Deze „mogelijkheid" is echter volstrekt niet groot". Zeker zijn er, sinds in het be gin van de 19e eeuw voor het eerst het historisch bestaan van Christus werd be twijfeld, aanhangers van deze zienswijze geweest, ook in ons land (Allard Pierson, Bolland, van den Bergh van Eysinga), maar het aantal ernstige godgeleerden en onderzoekers, die op dat standpunt staan, is gering, en dit, terwijl de vraag al zeker 130 jaar geleden aan de orde werd gesteld. De .mogelijkheid" dat zij gelijk hebben is uitermate klein. „De boodschap van het christendom aan de wereld is de verlossende liefde van Christus". De heer ter Braak behoeft niet meer te „beslissen" „wat Jesus geweest is". Mil- lioenen en millioenen, ook in onzen tijd, die lang niet zoo knap, doch in eenvoud des geestes niettemin rijker zijn dan hij, weten het. Evenzeer als Anton van Duinkerken het weet. Hoeveel nader staat ons. over tuigd protestant, deze doóvige katholiek, dan die andere knappe intellectueel te water. Dit werd opgemerkt door den heer Karreman. Deze zag. dat de kleine niet meer vanaf den wal te bereiken was, en sprong te water, waarna hij den 10-jarigen knaap behouden op het droge bracht. BUURTVEREENIGINGSWERK De buurt vereeniging NoordvlietPrinse- kade heeft een buitengewone vergadering uit geschreven voor haar leden en niet aangeslo ten buurtbewoners in het hotel de Moriaan. Het doel is van deze bijeenkomst een be spreking te houden over de richtlijnen, aan gegeven door het actie-comité van zeven. Daar het bestuur van bovengenoemde buurt- vereeniging niet alleen wil besluiten, wordt een ieder met den meesten drang uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen, teneinde de besluiten te nemen, die een prettige samen werking bij de a.s. feesten zullen garandeeren. Op Zondag 11 Juli zal het gouden conse- cratiefeest der parochiekerk alhier feestelijk herdacht worden. De herdenking zal vooraf gegaan worden door een triduum. 's Zondags zal een plechtige H. Mis worden opgedragen door pastoor J. Voorham uit Mid delburg, zoon der parochie; 's middags heeft een grootsche bloemenhulde plaats door de kinderen. Nadien zal een plechtig Lof worden gehouden. Ook het nieuwe uurwerk, dat als geschenk is aangeboden,. zal, naar men hoopt, geplaatst zyn Ook van enkele abonné's ontvingen wij brie ven, waarin misnoegen wordt uitgesproken over de plaatsing van de order voor den bouw van twee schepen in het buitenland door de H.A.L. Zoo schryft een onzer lezers onder het motto: „Ondank is 's werelds loon" o.m. het volgende: „Nauweiyks is de Holl. Amerika Lijn, na hemel en aarde bewogen te hebben, dat haar voortbestaan een nationaal belang was, met het geld der belastingbetalers, in casu met het geld der regeering gered en weer op de been geholpen in goede tyden werd met het geld gesmeten ofzy meenon het Nederlandsche volk niet meer noodig te hebben, tenzij voor een nieuwe plaatsing van aandeelen, maar de opbrengst daarvan gaat naar het buitenland! Het korte bericht: „de Holl. Amerika Lyn contracteert met het buitenland voor het bouwen van twee sche pen" is gewoonweg ontstellend! Zeker er moet vrije concurrentie zyn, maar is voor diezelfde maatschappij, wier voort bestaan een zoogenaamd nationaal belang was, het verschaffen van werk geen natio naal belang? Vergeet zy dat zij op de been geholpen is met het geld der regeering en ook dat de werklieden, naar ik meen, met hun loon gerekend hebben met het fèit dat alleen, wanneer ook zij met minder loon ge noegen namen, het bouwen van het nieu- BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1—5 Juli. GEBOREN: Kasper, zoon van K. Vink en C. Rietdyk, Dyksteeg 22 Hendrika W., dr. van L. van der Windt en M. C. Groen, Sche penstraat 22 Susanna M., dochter van C. van Roon en A. Eppinga, Schied.weg 136 Ary, zoon van A. Roest en M. M van Bek hoven, v d. Driftstraat 76 Bernardus H zoon van B. H. Ronde en J. Dongelmans, Vetteoordskade 185. OVERLEDEN: Cornelia Schaap, 63 jaar, Maassldyk 92 GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: van den Boogert, West- havenkade 4, portemonnaie met inhoud; Sor.- dorp, Steynstraat 8, damesbadmuts; Seen, Spoorsingel 55, blauwe ceintuur; de Neef, Hoogstraat 140, ring met sleutels; Verbeek, Wagnerstraat 82, rywielplaatje; Hoogland, Schied. weg 18, herdershond; Vulcaanterretn, Vlaard. Oost, portemonnaie met inhoud; Oor- tenbrugge, Messchaertplein 8, rijwielplaatje; de Jong, Hofjesstraat 18, damestaschjevan Vliet, 2e Spoorsraat 80, rijwielplaatje; de Bruyn, Steynstraat 14, portemonnaie met in houd; Boot, Dr Abr. Kuyperstraat 19, idem; Byi, Schied. dyk 9, zilver vulpotlood; van der Markt, Rozenlaan 60, Vlaard. Ambacht, 2- srsoons cano.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2