DE LOTGEVALLEN VAN EEN OUD DOMEIN. HET NEDERRIJKSCHE WOUD. MAASSLUIS. HILLEGERSBERG. SCHIEBROEK. VLAARDINGEN. HOEK VAN HOLLAND. VRIJDAG 9 JULI 1937 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. R- K. M- S- „AEOLUS"- WIE IS DE EIGENAAR DE MOORDAANSLAG IN DE OLEANDERSTRAAT. Dader heeft bekend. ZILVEREN JUBILEUM- GEROLD- BURGERLIJKE STAND. EIGENAAR ZIET ZIJN AUTO STELEN. Wagen weer spoedig in zijn bezit. VERSTEKELINGEN. BEKLEMD TUSSCHEN DE REELING. DOOR AUTO AANGEREDEN. VREEMDELINGENVERKEER. HANDELSHOOGESCHOOL EINDEXAMEN H- B S. EXAMEN ACTE L- O- R K- MULO-EXAMEN- GEVEILDE EN VERKOCHTE GOEDEREN. GOEDGEKEURD. Een deel in cere hersteld. LOOP DER BEVOLKING. Aanslag op een organisatie-bestuurder* Op 23 April was de 44-jarige stoker J. H., gedetineerd, op het kantoor gekomen van de National Union of Seaman in de Pelikaan straat, waar hij aan den secretaris J. F. P. Steenhorst den eisch stelde een registratie- kaart te bekomen welke hem in de gelegen heid zou stellen op een schip te monsteren. Dergelijke kaarten zouden alleen maar aan leden verstrekt en wilde H. in het bezit ko men van zulk een kaart, dan moest hij lid van deze organisatie worden waarvoor hij 2 moest betalen. H. had dit bedrag niet en toen Steenhorst geen genoegen wilde nemen met een latere betaling, had H. zich hevig opgewonden en een ijzeren staaf uit zijn bin nenzak te voorschijn gehaald, waarmee hij Steenhorst te lijf wilde gaan. Doordat Steen horst nog juist bijtijds door zijn zoon gewaar schuwd werd, wist hij de voor hem bestemde klap te ontwijken. Verdachte probeerde het, nu hij wegens poging tot doodslag terechtstond, voor te stellen, alsof hij Steenhorst slechts had wil len bedreigen, doch daartegen pleitten eeni- ge uitlatingen van verdachte voordat hij 't kantoor was binnengegaan. Hij zou toen na melijk gezegd hebben dat hij Steenhorst de hersens zou inslaan. Het O. M. waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, meende dat uit die uitlatingen valt af te leiden, dat verdachte kwaads in den zin had tegen Steenhorst. Dat blijkt ook wel uit den ijzeren staaf dien hij in zijn zak had. Verdachte die reeds herhaaldelijk is veroor deeld, en ook al eens onder controle geweest is van den heer Vleeming van het Bureau voor alcoholisme, die over hem niet erg te vreden was, is naar het oordeel van het O. M. een onsociaal mensch. Het O. M. eischte 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Mr. C. G. Immink pleitte oplegging van een gedeeltelijk voowaardelijke straf. Uitspraak 15 Juli. Een familie uitgeschud- In de Diergaarde had de familie Van Vugt hem leeren kennen, den 55-jarigen koopman C. M. S. uit Hillegersberg. Hij had zich tegen over haar niet voorgedaan als 't kleine behang selwinkeliertje, dat hij was, maar hij had zich uitgegeven voor een vroegeren verte genwoordiger van de firma Krupp die half Europa voor zijn firma had bereisd en die nog weieens wat voor haar opknapte, die ook in verbinding stond met groote Engelsche staal fabrieken, kortom als een man, die door for tuinlijke zaken zijn schaapjes op het droge had gekregen en die bovendien nog het geluk had gehad een schatrijke vrouw te huwen. Hij imponeerde de eenvoudige menschen en toen het hem gelukte voor hen een vordering van f 1500 te innen, waarmee de familie Van Vugt wat moeilijkheden had, kon hij aan spraak maken op hun volledige vertrouwen. Van dat vertrouwen heeft hij op schandelijke wijze misbruik gemaakt. Het mocht dan al waar zijn, dat de vrouw van verdachte niet geheel onbemiddeld was, zij bleek toch niet bereid hem het vele geld te verstrekken, dat hij voor zijn particuliere genoegen noodig had. Want S. gokte op de buitenlandsche paarden rennen en met misschien een heel enkele uit zondering na, was hij daarbij erg ongelukkig. Het kapitaaltje, dat hij daarbij verspeeld heeft kwam uit de zakken van de familie Vc\n Vugt. Op een goeden dag had hij.voor gegeven, dat hij eigenaar was van een pand aan de Gedempte Botersloot, waarin de winkel van een sigarenbokser gevestigd is. Die win kelier wilde het pand van hem koopen, maar bézat niet voldoende contanten. Met de hulp van de familie Van Vugt zou de transactie echter toch mogelijk worden. Zij behoefden niet anders te doen dan ongeveer f 8.000 te storten bij een notaris, die deze zekerheid verlangde totdat de zaak met de hypotheek bank geregeld was. De Van Vugten waren blij, dat zij S. konden helpen en zij stelden hem het gevraagde bedrag in obligaties van gemeenten ter hand. S. had die stukken echter niet gedeponeerd, maar ze, zoo vlug ze in zijn handen waren overgegaan, te gelde ge maakt en dit geld werd vergokt Hij begreep ten slotte wel, dat de familie Van Vugt, die toch maar voor betrekkelijk korten tijd ge leend had, argwaan zou krijgen en om zich aan een ingrijpen door de justitie te onttrek ken, had S. zich in een inrichting te Noord- wijkerhout laten onnemen. Maar daar greep de justitie hem toch en zij liet hem overbren gen naar de psychiatrische inrichting Maas oord, waar de doktoren een onderzoek naar zijn geestvermogens hebben ingesteld, waarbij zij tot de conclusie waren gekomen, dat S. ten volle voor zijn daden toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Als verdacht van oplichting, subsidair ver duistering heeft S. thans terechtgestaan. Het O. M. waargenomen door mr. J. C. V. Meiseh ke eischte 2 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. G. C. A. Oskam achtte noch de oplichting, noch de verduistering be wezen. Mocht de rechtbank echter verdachte wel schuldig achten dan verzocht pleiter op legging van een zoo clement mogelijke straf. Uitspraak 15 Juli. De Roomsch Kath. Middenst. Sportver eeniging „Aeolus" hield een dezer dagen haar jaarvergadering in de zaal van café rest. „Centraal". De belangstelling der leden was vrij groot, vooral van de zijde der hockey-afdeeling. De heer ir. H. F. Hopster kwalificeerde het afgeloopen vereenigingsjaar als zeer gunstig mede door het slagen van de grootsche vie ring bij het 2e lustrum doch hij voegde hier aan toe, dat er nog vele dingen gewijzigd moesten worden o.a. het onnoodig afschrij ven bij wedstrijden enz. enz. Hij zegde nog hartelijk dank aan de schei dende bestuursleden v. Leeuwen en Ver- heijen, die beide hun bestuursfunctie we gens drukke werkzaamheden moesten neer leggen. Dit jaar was een punt „reorganisatie" op de agenda geplaatst. Reorganisatie, tot het verkrijgen van meer eenheid tusschen de afdeelingen. Het hoofdbestuur werd als volgt samengesteld: Een voorzitter en vice-voor- zitter, van de afdeelingen voetbal en hockey elk 4 afgevaardigden. Afgevaardigden "Van de afdeelingen tennis en athletiek werden nog niet opgenomen daar genoemde afdee lingen nog te zeer in haar kinderschoenen staan. Voorts cammissies als propaganda- comm., junior-comm., clubavond-comm., technische commissie, e.d. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, nadat de heer Hammerstein van de rond vraag gebruik had gemaakt om de heeren Hopster en pater dr. W. "Schmitz O.F.M. nog eens namens de leden te bedanken voor hun taktvol beleid, vooral op deze vergadering. Aanmeldingen en inlichtingen voor en over bovengenoemde vereeniging. Tel. 12345 of 36089. Gevonden werd in het huisvuil van het Noordelijk stadsgedeelte, Bergpolder en Blij dorp, een houten doosje met horloge. Terug te bekomen aan het bureau Gem. Reiniging, Zalmstraat 30. De 47-jarige J. V., die Dinsdagavond den 41-jarigen melkslijter P. J. Berben in zijn winkel aan de Oleanderstraat met een dolk mes heeft gestoken het slachtoffer is tij dens het vervoer naar het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden heeft thans bekend. Hij zal morgen naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Gisteren heeft mej. A. Haring, haar zil veren jubileum herdacht als werkmeisje in de keuken van het St. Franciscus Gasthuis. Na een plechtige H. Mis hedenmorgen opge dragen in de kapel van het Gasthuis door rector Roozen, waarbij de eerw. zusters en vele meisjes tegenwoordig waren, volgde een feestelijk ontbijt. Om 11 uur had de officieele huldiging plaats van de jubilaresse. Zij werd hartelijk toegesproken o.m. door pater J. v. d. Donk O.F.M. als voorzitter van het Re- genten-college en door den waarnemend di recteur dr. van Dijk. De jubilaresse ontving een cadeau onder couvert. Ook gewerden haar nog verschillende andere geschenken en mooie bloemen. De dag werd feestelijk doorgebracht in den intiemen kring van het Gasthuis. Zakkenrollers hebben gisteren hun slag geslagen op de weekmarkt aan de Spanjaard straat. Ten nadeele van mej. A. S., wonende Eellevoystraat werd een portemonnaie ge stolen inhoudende 2,50 plus een gouden vijfje en ten nadeele van mej. A. de R., uit de Haspelstraat werd een portemonnaie ge stolen met 28 en twee gouden oorbellen. Aangfiten van 6 Juli 1937. GEHUWD: P. H. v. Velsen gesch. m. 47 j. en J. E. Overüiep jd. 30 j. Aangiften van 8 Juli 1937. BEVALLEN: A. L. Bout geb. Fenijn d. I. Kerkhof geb. Baas d. M. v. Wijnsberge geb. Gordon d. A. Schilt geb. Breedveld d. W. v. Dalen geb. Gorter z. D. P. de Prez geb. v. Hassel d. M. C. M. Boogaarts geb. v. Luenen z. G. D. Faro geb. Flaka d. M. G. L. Wesenbeek geb. Elshof d. D. A. de Haas geb. Geervliet d. C. M. Veenstra geb. Berthel d. P. de Graaff geb. Verweij z. P. v. d. Heide geb. Moraal d. S. Djjksman geb. Engel d. J. Spruit geb. Hennevanger d. J. A. M. v. Rijn geb. Rademaker d. A. H. M. v. Riems dijk geb. Bohl d. C. de Jong geb. v. Leeuwen d. I. Kammann geb. Armovicz z. J. H. Vil- lerinus geb. Gemmink d. H. C. Olivier geb. Elsnig d. L. Dammann geb. v. Oorschot d. R. E. M. Loos geb. Verschuren d. ONDERTROUWD: J. B. v. Tienen jm. 38 j. en D. I. M. v. d. Boom Jd. 34 j., Jacob Catsstraat 96b G. L. v. Dalsum jm. 25 j. en J. de Graaf jd. 25 Gordelweg 129c J. F. Wemelsfelder jm. 23 j. en J. H. Lems jd. 22 j., Utrecht P. Th. v. Assendelft Jm. 27 j. en A. W. Mol jd. 23 j., Ie Jerichostraat 62b H. de Berg jm. 25 j. en C. Vermeulen jd. 24 j., Bree 69 P. v. d. Berg jm. 22 j. en A. Eyken jd. 19 j„ Chr. de Wet straat 34b L. H. Bogerd jm. 31 j. en Ch. M. Griffioen Jd. 28 j., Schans 119a F. A. de Bruyn jm. 25 j. en J. C. v. Vliet jd. 22 j., Oranjeboom straat 198a H. v. Deelen jm. 32 j. en L. T. de Later jd. 23 j., Rusthofstraat 6 A. J. Degens jm. 28 j. en H. H. A. v. Waardenberg jd. 25 j., Zwaanshalskade 37a D. C. Edelman jm. 21 j. en Th. de Rot jd. 19 j., 's-Gravenhage J. R. A. Gerrits jm. 25 j. en G. D. Emmerig jd. 28 j., Schiebroekschestraat 5a M. Haeck jm. 24 j. en M. in 't Veld jd. 24 J., Oranjeboomstraat 213a A. A. v. Heel jm. 29 j. en A. Mosselman jd. 25 j„ Agniesestraat 44b C. J. Hoekemetjer jm. 25 j. en M. Ph. Lieder jd. 23 j., Noordmolen- straat 38a H. A. v. d. Jagh jm. 25 j. en C. Pennings jd. 21 j., Josephstraat 23a T. G. M. v. d. Kamp jm. 28 j. en P. Morisse jd. 29 j., Am sterdam J. H. Kauffman jm. 25 j. en A. M. Dickhoff jd. 24 j., Amsterdam C. v. d. Keur jm. 24 j. en A. de Vlieger jd. 25 J., Van Speijk- straat 22b J. P. Kramer jm. 27 j.'en N. G. Oosterbaan Jd. 25 J., Bree 162 J. Kreeft jm. 22 j. en H. Baars jd. 20 j., Dordtschestraatweg 396b A. J. Leertouwer jm. 25 j. en G. G. v. Straten jd. 21 J., Zfjdewindestraat 2Sa H. Looys jm. 32 j. en P. v. d. Driesche jd. 31 j., Asterstraat 4 J. Markenstein jm. 27 j. en M. de Kruyff Jd. 23 j., Aert van Nesstraat 56a J. H. Meulendgk jm. 25 j. en M. Schrier jd. 26 j., Pretorialaan 43b M. v. Meurs jm. 28 j. en J. Kerssen jd. 32 J., Schiedam P. Meijburg jm. 29 j. en J. W. Bodbijl jd. 31 j„ Overschie J. Mulder jm. 21 j. en A. Duykers jd. 26 j., Kruiskade 106a A. Notenboom jm. 28 j. en M. C. Aaldijk jd. 23 j., Groepstraat 60b J. Oprei jm. 26 j. en C. E. Beijerman jd. 22 j., Putschebocht 67a J. v. Rijn jm. 19 j. en E. G. Kreukniet jd. 20 j., Nieuwe Crooswykscheweg 50b M. Slier ges. 36 j. en E. Campignon jd. 26 j., Gedempte Slaak 25b A. v. d. Velde ges. 29 j. en B. Siebel ges. 26 j., Frederikspad 49b J. Visser jm. 36 J. en G. Nieman jd. 21 j., Dordt schestraatweg 299 A. B. Westerveld jm. 25 j en M. de Jong jd. 22 j., Habsburgstraat 17b W. zydenbos jm. 21 j. en J. W. Mes jd. 18 j., Tuindersstraat 68a H. Groenenberg Jm. 33 j. en E. Bakker jd. 28 j., Molenwei 31 P. Roomer jm. 2-' j. en M. Brennan jd. 22 j., Chr. de Wet straat 57b T. F. A. Vissers jm. 31 j. en W. J. de Bot Jd. 22 j., Waspik H. Mout jm. 21 j. en M. C. de Groot jd. 19 j„ Tjimahi (Ned.-Indië) Th. J. Apon jm. 27 j. en S. Kat Jd. 27 j., Zoomstraat 114b A. J. Batenburg jm. 22 j. en Ch. v. Eysden jd. 22 j., Rodenryschelaan vo G. M. B. Clasquin jm. 22 j. en H. W. Fioole jd. 24 j., Duivenvoordestraat 69a A. Crezee jm. 23 j. en A. S. Mink Jd. 23 j., Rodenrysche- straat 15a G. G. Dirkzwager jm. 30 j. en W, Jacobsen jd. 28 j., Calandstraat 24b Th. Goe- dendorp jm. 21 j. en L. Cordia jd. 20 j., Haring- pakkerstraat 74 W. Hovingh jm. 27 j. en H. A. Langendoen jd. 24 j., Esenburgstraat 26b J. de Koning jm. 33 j. en M. Klaasman jd. 25 j., Heer Kerstantstraat 89a W. de Kwant wedr. 60 J. en C. M. W. Wolf jd. 51 j., Weteringstraat 47b M. A. Lemson Jm. 23 J. en W. J. Hennink jd. 19 j., Delft K, x.atte jm. 24 j. en T. Brou wer Jd. 25 j., Putschelaan 19 L. Onnekink jm. 21 j. en K. M. Krab jd. 19 j., Goudscheweg 144a J. v. Oossanen jm. 23 j. en M. v. d. Steen jd. 22 j., Rosespoorstraat la F. Romein Jm. 26 J. en A. M. v. d. Schoor jd. 21 J., Zwaanshals 12b G. J. Schalk jd. 23 J. en J. v. Baarle jd. 21 J., Hillegersberg J. J. Scheel jm. 23 j. en C. J. Bjorkman jd. 23 j., Buitenhofstraat 38c M. V. H. Schepers Jm. 24 j. en A. M. Doorn jd. 18 j., Vryenbanschestraat 41b J. Schieman jm. 23 j. en M. C. A. Lucas jd. 25 j., Zwaanshals 305a T. Simon jm. 2a j. en J. J. Mast jd. 22 j., Sandelingstraat 102 H. Ch. J. Sipman jm 30 j. en E. A. Nauwens Jd. 28 j„ De Vliegerstraat 34a L. Slagter jm. 23 j. en R. Jedwab jd. 22 j., Vijverhofstdraat 85b A. Smaal jm. 29 j. en A. R. v. d. Beerg jd. 24 J., Dykstraat 102a J. H. Smol Jm. 22 j. en H. J. Rootering jd. 19 j. Korte Warande 45a J. de Souze Reis jm. 35 j. en J. v. Remundt jd. 25 j., Timorstraat 3 J. B. Stark wedr. 41 j. en E. M. Piekaar Jd. 29 j„ Hilversum G. A. A. Ströhlein jm. 23 j. en A. C. illeman jd. 23 j., Maliestraat 32a A. A. Styien jm. 25 j. en J. J. v. Eynatten Jd. 23 j. Van Oldenbarneveltstraat 79 M. C. J. v. d. Tas jm. 22 j. en C. Bergwerf jd. 18 j., Ie Weenastraat 4b H. P. Timmerman jm. 25 j. en C. M. J. de Keijzer jd. 22 j„ Agniesestraat 50b J. Timmer mans Jm. 18 j. en A. M. v. Ouwerkerk jd. 17 j., Hooge Boezem 8c K. Velthuis Jm. 22 j. en H. N. v. d. Broek jd. 19 j., Van Brakelstraat 7b C. M. Vermeulen jm. 28 J. en H. Westerbaan jd. 21 J., Pleretstraat 53b N. Th. Vermeulen jm. 31 j. en P. W. Kolen jd. 19 j., Claes de Vriese'aan 27c L. N. Vos jm. 23 j. en W. v. Heusdcn Jd. 23 j„. Speelmanstraat 41/26 C. J. Wansink jm. 28 j. en M. Rotteveel jd. 27 J. Sophiastraat 104a L. Wessel jm. 25 j. en E Swaalep jd. 21 j., Haverlandstraat 15b M. Zuydwegt jm. 27 j. en L. J. Pols jd. 26 j., Dordt schestraatweg 793 A. J. de Koning jm. 23 j en L. berkhof jd. 24 J., Sandelingstraat 82 C, Vermaat jm. 27 j. en B. J. S. Bosch jd. 27 j. Bleiswykstraat 19b. GEHUWD: E. J. Maas jm. 33 j. en M. C. H, T. Henssen Jd. 27 J. J. Hamel jm. 25 J. en G. P. H. Kuiper jd. 23 j. A. J. F. Schell jm. 30 j. en F. W. Kind jd. 27 J. OVERLEDENL. de JJong wedr. V. M. Ver- dood 77 j. A. C. de Hoop wedr. v. A. Klip 62 j. J. H. Groos m. van E. E. de Jong 73 j. M. A. du Pont wede. v. J. C. Hoffmans 71 j N. Verwaard wede. van S. Leeflang 68 j. C. Suijkens z. 17 j. A. Riksman vr. van D Groen 64 j. B. Smit wedr. v. K. Karman 59 j P. J. Galjaard m. van A, Balje 63 j. J. Ge laudie z. 2 m. M. H. Wareman wedr. van N v. Buitenen 78 j. A. K. G. de Beer vr. van J. C. B. v. Doorn 33 E. A. Johansson ongeh, m. 39 j/ V. Groenewoud ongeh. vr. 81 j. Gistermiddag om half 2 had de aannemer J. F., wonende Proveniersstraat, zijn auto voor zijn woning neergezet. Toen de eigenaar van den wagen aan tafel zat, hoorde hij plot seling het portier van zijn auato dichtslaan. F. keek door het raam en zag nog juist dat men er met zijn wagen van doorging. Onmid dellijk telephoneerde F. de politie, die, dank zij de uitgebreide maatregelen, die werden getroffen, binnen één uur de auto hadden opgespoord in een gaarage in de Hugo de Grootstraat, waar de twee dieven bezig wa ren de auto te verkoopen. Zij zijn de 20-jarige A. E. N. en de 23- jarige schoenmaker N, W. Beide personen zijn in bewaring gesteld. Met het Zuid-Slavische stoomschip „Evero- nica" zijn als verstekelingen meegekomen zes Zuid-Slaven. Uit Tallin is met het Estiandsche stoom schip „Koduma" als verstekeling meegekomen een Estlander. Alle zeven personen zijn ter beschikking van den vreemdelingendienst ge steld De 40-jarige havenarbeider van de Scheep- vaartvereeniging „Zuid", J. Schutte uit de De Bruijnstraat is aan boord van het Engel sche stoomschip Egret, dat in de Merwehaven ligt, beklemd geraakt tusschen de reeling en met een diepe scheurwonde aan den rug naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De 49-jarige J. Gevaerts uit de Zwartjan- straat is op den hoek van de Gedempte Bo tersloot en de Kipstraat, doordat hij met zijn fiets links reed, aangereden door een auto bestuurd door den 26-jarigen G. L. uit de v. d. Werfstraat. Met een rechteronderbeen- fractuur is de man naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Gedurende de maand Juni j.l. hebben in de voornaamste hotels en logementen hier ter stede vertoefd: Nederlanders 2606, Duit- schers 603, Belgen 179, Franschen 199, En- gelschen 366, Denen 35, Noren 254, Zweden 82, Grieken 86, Luxemburgers 3, Portugee- zen 11, Spanjaarden 26, Russen 6, Oostenrij kers 47, Hongaren 31, Estlanders 19, Letlan ders 11, Lithauers 2, Italianen 29, Roemenen 10, Zwitsers 72, Amerikanen 368, Chineezen 1, Japanners 8, Zuid-Slaven 11, Mexicanen 4, Argentijnen 6, Polen 30, Finnen 61, Tsj. Slowaken 31, Danzigers 2, andere nationali teiten 19. In totaal 5218 vreemdelingen. ROTTERDAM, 8 Juli. Geslaagd voor het can- didaatsexamen handelswetenschappen de heer Tan Goaii Po. ROTTERDAM, 8 Juli (2e H.B.S. B) Geëxami neerd 53 candidaten. Geslaagd J. J. Bebelaar. L. J. Blom, W. Boerdam, J. W. Bosman, H. A. Edens, R. C. de Heer, A. D. C. Hodde, I. van 't Hof, J. de Jong, H. JCorpel, A. Kusters, J, G, Meischke, A. Molenaar, B. J. Muiier, C. Tim mermans, H. Vermaas, E. v. Vollenhoven, N. Dekker, M. van Dijke, A. J. Dgksman, T. C. Eek, M. de Jong, B. M. F. Jonker, A. de Kok, W. J. F. v. d. Leye, J. C. Over de Linden, B. v. Putten, J. M. Waalwijk, mej. J. Bol, mej. W- C. P. de Knecht, mej. A. A. K. R. Levin, mej. E. de Mos, mej. L. M. Plaut, J. Blommers, J. Brandenburg, H. R. ten Dam, H L Dorst, P. v. Gelder, P. de Graaf, E. H. Hermans, H. J. Hueck, C. L. Klapwyk, J. Knupker, A. Kraal, J. H. van Linschoten, G. F. Schadd, M. Schre- vel, M. Stok, C. F. v. d. Velden, J. Vermeer. Afgewezen 3. ROTTERDAM, 8 JJuli (Kon. Wilh. Kweek school) Geslaagd de heeren P. Rotscheidt, Rot terdam; L. Vermaas, Rotterdam; Joh. Spijker, Maassluis; T. M. Stynen, Vlaardingen; J. L. Struyk, Capelle a.d. IJssel; A. v. Vliet, Schie dam. SCHIEDAM, 8 Juli. Geëxamineerd 28 candi daten. Afgewezen 4. Geslaagd. Th. de Natris, N- F. Oom, J. Riswick, J. H. Saers, H. A. Smits, B. Tunderman, J. v. Uffelen, A. Verpaalen, A. H. de Visser, J. C. Warmenhoven allen te Rot terdam C. M. Beining, A. L. Akkermans, C. -H. Bonefaas, C. Bonefaas, allen te SchiedamH. W- v. Ey'ndhoven, Rotterdam; C. W. Kerklaan, G. P. v. Kuyk, M. G. Melchers, A. M. Meyer, I|. M. v. Mil allen te SchiedamC. J. van 't Hooft, C. M. Kloeg, G. Knoops en J. W. Peters allen te Rotterdam. 35-JARIG JUBILEUM „SURSUM CORDA". Ook de tweede concours-avond van Sur- sum Corda is uitstekend geslaagd. Aan de eerewedstrijd voor de afdeeling Harmonie na men eveneens 4 vereenigingen deel. De uitslag is als volgt: le Prijs A: Beverwij ksche Harmoniekapel, Beverwijk, dir. H W. Hofmeester met 368 punten en persoonlijke prijzen aanvoerder bassen en aanvoerder clarinetten. le Prijs B: K. E. Tooneel- en Muziek- vereeniging „Vondel", Breda, di r. J. H. Drohm, met 360 punten; persoonlijke prijs Tuba. 2e Prijs A: Harmonievereeniging „Kunst en Strijd", 's-Gravenzande, dir. W. Grebel, met 316 punten; persoonlijke prijs Piston. 2e Prijs B; Harmonie-orkes „St.- Ambro- sies", Schiedam, dir. J. F. M. Smits; per soonlijke prijs solo-klarinet. Det medaille voor het hoogst aantal pun ten in de afdeeling Harmonie, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Vlaar dingen is gewonnen door de Beverwij ksche Harmoniekapel. Medaille voor den besten trommelslager door den trommelslager van „Vondel" De directeursprijs over het geheele con cours is toegekend aan den heer H. W. Hof meester van d>e Beverwij ksche Harmonieka- pel. R. K. SPORTVER. „VLAARDINGEN". Zondag 11 Juli a.s. zal de R. K. s. V. („Vlaardingen" een sport-Zondag organisef- ren, waarvoor het volgende programma is vastgesteld; 1 uur: Vlaardingen aCVC a; 2,15 uur; Vlaardingen 1S. Ignatius 1; 4.45 uur: Twee Vlaardingsche Veteranen-elftallen tegen elkander. In de rust tuschen de verschillende wed strijden is er tumdemonstratie onder leiding van den heer W. F. Slangen. Ten overstaan van notaris H. P. Dolk werd verkocht: Het woonhuis aan de Willem Beukelsz.- straat 81, alhier. Geveild voor ƒ2800. Afge mijnd op 3350. Ten overstaan van notaris Dolk werd geveild: Het woonhuis aan den Spoorsingel 18. Ge veild voor 1550. ZWEMWEDSTRIJDEN. De jaarlijkse!:c 1 K.M.-wdestrijd in de ha ven, uitgaande van de Vlaardingsche Bad en Zweminrichting, zal gehouden worden op Vrijdag 23 Juli a.s., des avonds te 7 uur. De wedstrijden voor de kinderen van de leden tot en met 14 jaar in de gele Badinrichting worden gehouden op Zaterdag 24 Juli a.s. des namiddags te 2 uur. ZONDAGSDIENST DOCTOREN. Voor de leden van het Maatschappij-Zieken fonds zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur dienst doen: Dr Erke- lens, Oosthaven 11, Tel. 74; Dr. R. Stoop, Verploegh Chassé-plein, 1 Tel. 138. Geopend is de apotheek v. d. Corput, Schie- damsche Weg 89. DE SOHOOLGELDREGELING. Bij Kon. Besluit is goedgekeurd de door den Raad vastgestelde verordening, regelen de de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager, het uigebreid dager en het buitenge woon lager, hét uitgebreid lager en het bui tengewoon lager onderwijs. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: A. Cleijpool geb. Verhoeff z. M. W. van den Bos geb. Voorwinden d. GETROUWD: P. Drayer 29 j, te Amsterdam en Th. C. Broer 25 alhier A. M. Krugne 30 j. en te Rotterdam en M. A. La Lau 23 1., alhier. OVERLEDEN: L. L. Trost, 56 echtg. van A. M. J. Wels. Op 1 Juni j.l. stonden alhier 6855 inwoners in het bevolkingsregister. In den loop dier maand vestigden zich alhier 83 personen, nl. 37 mannen en 46 vrouwen. Er zijn 15 aan giften gedaan van geboorten. Afgeschreven zijn, wegens vertrek naar elders, 53 personen, nl. 22 mannen en 33 vrouwen, terwijl er 2 sterfgevallen zijn ge boekt. Per saldo vermeerderde het aantal inwo ners met 42, en bedroeg de bevolking op 1 Juli 6897 inwoners. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: M. J. Potjes geb. Willemse z. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het Stoomschip „Stad Maassluis" met 10.300 ton erts; „Astrée" om 3000 ton kolen te laden en „Hendrik Ibsen" om te bunkeren. VLAARDING'S MANNENKOOR ORPHEUS. In de gehouden jaarvergadering van Vlaar- ding's Mannenkoor „Orpheus" izijn tot" 'be stuursleden herkozen de heeren M. Nóórd- hoek, voorzitter, P. den Breems, secretaris, A. v. d. Berg, penningmeester, F. Ranshuysen, A. Smulders en J. Schilder. EINDEXAMEN H. B. S. VLAARDINGEN, 8 Juli (Chr. H.B.S.) Geslaagd A. E. Eeninkwinkel, T. E. Spit; G. J. Wolthuis te VlaardingenT. in 't HoenH. Kervers, Vlaar- dinger-AmbachtW. F. Boudewyn, Maassluis P. W. Hordijk, Maasdyk, gem, Naaldwyk; J. v. Gent., N. Scheurkogel, C. Ph. Tas te Schiedam. Afgewezen geen. R A ADSVERGADERIN G De Raad kwam in openbare zitting bijeen, Ingekomen waren enkele verzoeken om ont heffing van de betaling van hondenbelasting. B. en W. stelden voor de helft te ontheffen. Z.h.s. aangenomen. Aangenomen werd een verzoek om tege moetkoming in de reiskosten voor den zoon van J. G. Baksteen voor het bezoeken van de school te Vlaardingen overeenkomstig voorstel van B. en W. (90 pet.). Eveneens werd aanvaard een wijziging van de verorde ning in de voorwaarden van de levering an water in verband met de prijsstijging van koper en lood bij eventueele aansluitingen. De rekening van het Burg. Airmbestuur werd goedgekeurd. Ingekomen wels een verzoek van de N.V. fabriek de Ploeg, om van de gemeente te koopen de pakhuizen Hellingkade 1 en 2, thans in dienst als paardenstal voor de gemeente reiniging. B. en W. zijn overeengekomen op een prijs van 4500 plus overdrachtskosten voor koo- per. Aangezien de prijs billijk was en de ge meente de beschikking heeft over een ander pakhuis dat voor paardenstal kan dienen, stel den B. en W. voor tot verkoop over te gaan. De rEiad bracht enkele opmerkingen naar voren doch besloot met algemeene utemmen tot verkoop. Behandeld werd vervolgens een adres van de plaatselijke vakcentrale betreffende het verleenen van geneeskundige- en verlos kundige hulp omtrent het verhaal van kosten op ondersteunde werkloozen. B. en W. merk ten ten aanzien van deze kwestie het volgende op. De behartiging dér verzorging behoort tot de taak van het Burg. Armbestuur. Aan B. en W. is toevertrouwd de uitvoering te controleeren. In deze positie zal principieel na de reorganisatie van het B. A geen wijzi ging komen, en op grond hiervan stelden B. en W. voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, en adressanten te verwijzen naar het B. A. Een langdurige discussie volgde, doch ten slotte besloot de raad zonder tegenstemmers het advies van B. en W. te volgen. Ingekomen was een verzoek van het Ned. Herv. schoolbestuur verzoekende een bedrag van 572.17 voor instrumenten. B. en W. hadden een onderhoud met genoemd bestuur gehad en stelden nu voor toe te staan 335,93. Zonder bespreking werd aldus besloten. Van het bestuur van Chr. onderwijs is in gekomen een verzoek om medewerking voor de verandering van de inrichting der privaten waarvan de kosten werden geraEimd op 350 en 670. B. en W. stelden voor aan dit ver zoek te voldoen. Aangenomen. Voorts kwam in behandeling' een verzoek van het Chr. schoolbestuur om een bedrag voor leermiddelen beschikbaar te stellen. Na een ingesteld onderzoek stelden B. en W. voor afwijzend te beschikken. Bij dit onderwerp kwamen die tongen los. Tenslotte echter werd het voorstel van B. en W. aanvaard. Besproken werd tenslotte het voorstel tot het. uitzenden van steuntrekkende arbeiders naar de centrale werkverschaffing te Brielle. De rijksinspecteur voor de werkverschaf fing voor Zuid-Holland (Zuidelijk deel) had 't college medegedeeld, dat bij de centrale werk verschaffing iin het waterschap „De Noord- sluis" te Brielle gelegenheid bestond tot te werkstelling van een 4'0-taI werklooze arbei ders uit deze gemeente. Deze werkverschaf fing betreft het verbeteren van de ontwate ring der polders Rugge en Oostvoorne. ^Jaast enkele bepalingen van administratie- II. (Slot.) In 1792 pachtte de vorst van Neuwied van de Rekenkamer van Arnhem een deel van het Rijkswoud, ongeveer 650 H.A. en liet er een eiken wal omheen werpen, die nog bestaat. Wallen van hakhout werden, vroe ger om bezittingen heen gelegd bij wijze van grensaanduiding. Het is jammer, dat deze tegenwoordig meer en meer worden opgeruimd. Behalve het brandhout, dat zij opleveren, zijn zij van groot belang voor de vogelvestiging 6n geven een groote bekoring aan het landschap. Slechts eenmaal heeft de vorst van Nëu.- wied zijn pachtpenningen betaald, waarom na zekeren tijd zijn deel van het Rijkswoud overging aan den heer Goddard van Lyn- den, welke ook de achterstallige huurpen ningen betalen moest. Deze hield het in zijn bezit van 1819 tot 1860, toen hij het ver kocht voor de som van 80.000 aan den heer Rijnbende. Deze overgang beteelcent de herwording van een deel van het Rijks woud. De heer Rijnbende heeft voor een groot deel gezorgd voor de herbebossching en liet over het geheele stuk wegen en pa den aanleggen. De wegenaanleg was geheel in overeenstemming met de gewoonte van dien tijd; kaarsrechte wegen onverschil lig of het steil een heuvel opging, of dat de doorgetrokken rechte weg een al te sterke helling naar beneden vertoonde. In het meest Noordelijke deel werd „de Ster" aan gelegd, een punt van samenkomst van acht rechte wegen. Ook bouwde de heer Rijnbende op een der hoogste uitzichtpunten nabij Groesbeek het landgoed „de Wolfsberg", dat tegen woordig als hotel verpacht wordt. Veel heeft de heer Rijnbende voor de bebossching van het oude Rijkswoud gedaan. Op het land goed werd in den tijd van 1860 tot 1880 soms met 100 man gewerkt. Van het mooiste deel, het Kraayendal, dat door een leémlaag tot het vruchtbaarste deel behoorde, met zijn prachtige zware beu ken en Napoleonsdennen ging een deel ver loren door den aanleg van de spoorbaan NijmegenKleef, die door het bezit heen werd getrokken. Bovendien werd door een zwaren brand een deel van het bosch in asch gelegd. Ondanks tegenslagen en moeilijkheden ging toch het laatste gedeelte van het Ne- der-Rijkswoud een periode van herwording tegemoet' en als in 1928 het bezit opnieuw dreigt verloren te gaan, is het de Vereeni ging tot Behoud van Natuurschoon, die in grijpt. Het is de verdienste van deze ver eeniging en vooral van haren voorzitter: mr. P. G. van Tienhoven, dat zij dit laatste deel van het eens zoo machtige Rijkswoud voor den ondergang heeft bewaard. In 1930 toen een andere waardevolle aankoop in de provincie Drente kapitaal van de Vereen! ging opeischte, verkocht zij het Nederrijks- wald aan den staat. Op 20 November 1930 keerde 612 H.A. van het eertijds 7000 H.A. uitgestrekte Staatsdomein aan den staat terug. Het Staatsboschbeheer en de W erkverschaffing Vier jaren lang is het Staatsboschbeheer bezig geweest om orde en schoonheid te scheppen in het Rijkswoud. Het ingrijpen van de Vereeniging tot behoud van Natuur schoon kan voor het behoud van onze bos- schen niet genoeg worden gewaardeerd. Nederland met zijn 7 pet. bosch is op En geland na het meest boscharme land van Eüropa! Een terrein van 612 H.A. te her scheppen tot een rijk bezit voor het heden en de toekomst is geen geringe arbeid. Het stuk van het oude Nederrijkswald kreeg den naam van de Staatsboschwachterij Groes beek. Het Nederrijkswald, zooals men het op den dag van vandaag voor een tiende deel terugvindt, ligt aan de Noordzijde begrensd door het landgoed Dekkerswald, aan de Westzijde door de Bieseltsche baan, aan de Zuidzijde door het bouwland ten Z. van Groesbeek, aan de Oostzijde door den Groes- beekscheweg en het dorp Groesbeek. Het wordt door twee openbare verharde wegen doorsneden, door de Mooksche en Heumen- sche baan en door de spoorbaan Nijmegen Kleef. Het is een sterk geaccidenteerd ter rein, dat van de hoogten (tot op ongeveer 60 M. N.A.P.) prachtige uitzichten geeft op de omligende streek. Door vroegere verkoo pen, zijn er enkele gedeelten van het terrein in andere handen overgegaan, die het on- mogelijk maakten het bezit tot een afgerond geheel te maken. De werkloosheid, die te Groesbeek heerschte, .maakte het mogelijk gedurende vier.jaren op dit prachtige boschterrein een honderdtal werkloozen te werk te stellen. Door deze werkloozen, onder leiding van het Staatsboschbeheer werd zeer nutig werk verricht, door het bewerken der kapvlakten voor herbebossching. De 438 H.A. naaldhout werden onder handen genor'r.i en onder het opperbestand werd als 2e étage loofhout, de tamme kastanje, de Amerikaansche eik en de douglas gezaaid en gepoot, zoodat het eentonige dennenbosch (een boomkerkhof heeft dr. Jac. Thijsse het wel eens genoemd) met de hoog opgaande groene loofhoutbe planting een beeld geeft van de moderne boschbehandeling. De bodem onder de den nen werd geplagd, zoodat de hei en het on kruid den grond niet meer konden uitputten en de vermenging van loof en dennennaalden op den boschgrond werken een prachtige humusvorming in de hand, waardoor een betere groei van het bestand verzekerd is. Open vlakten worden beplant met Ameri kaansche vogelkers, tamme kastanjes, acacia en els, met win tereikels uit Spezzart en het Wienerwald bezaaid, en bepoot met de Ja- pansche lariks, die een kostbare, duurzame houtsoort .levert. Bestaande wegen werden verhard en ver beterd. Nieuwe wegen werden uitgepaald en om de al te steile hellingen heengeleid; door bochten en kronkels werd er de eentonige rechte lijn vermeden, waardoor zij uit aesthe- tisch oogpunt meer voldoening geven. Het Nederrijkswald als bestaans- bron Voor de inwoners van Groesbeek is „het wald", zooals ze daar zeggen, van groote be- teekenis. Want 400 H.A. bosch zijn begroeid met boschbessenstruiken. Rond St. Jan zijn de boschbessen rijp en begint de groote uit tocht naar de bosschen voor de pluk. De scholen krijgen vrij en de kinderen nemen druk aan den oogst deel. Er worden plukkaarten uitgegeven a 0.25 per persoon. Jaarlijks worden 900 plukkaar ten uitgereikt. Het bosch levert per H.A. 200 kg. boschbessen. Staatsbosschen leveren dus per jaar 80.000 kg. Men plukt per dag onge veer 20 pond per persoon. Het is de gouden tijd voor de Groesbekers. Een ieder, die iets in Groesbeek te vorderen heeft, wacht den tijd van de bosc-ibespluk af. De oogst brengt 102Q cent per kg. opA In de ooi-logsjaren steeg de orijs zelfs tbt 1 per kg. In het binnenland worden de bésA sen veel gebruikt voor jambereiding. In SM geland worden zij verscb gebruikt. "mV Daarnaast worden aan de inwoners van Groesbeek sprokkelkaarten uitgereikt voor het verzamelen van dood hout en voor het heisnijden. De Groesbeker beschouwt het „wald" als een alles-voedende kracht, waar hij naar hartelust over kan beschikken. Wordt er groen voor versieringen besteld, zoo meenen vele inwoners, dat zij dit in hun „wald" mogen halen. In den tijd van de Kerstboomen is de oplettendheid van de boschpolitie dubbel vereischt. In de XlXe eeuw is er een monsterproces geweest vari 130 inwoners van Groesbeek, die al te zeer de producten van het bosch als hun eigen dom hadden beschouwd. Van de 130 beschul digden werden er 127 veroordeeld. Het nieuw opgroeiende en nieuw aange legde deel VEin het Nederrijkswald is een nieuw gewin en een bezit, waarom zich Ne derland mag verheugen. Het is een bezoek ten volle waard. En al kan het niet in sta tigheid halen met het oude Reichswald bij onze Oosterburen: het herwinnen en het herstel waarborgt een prachtig bezit voor de toekomst. U. N. ven aard gelden de volgende regelen. Er zal zooveel mogelijk in accoord moeten worden gewerkt tegen een loonvan 32 ct. per uur. Bij verzuim wegens regen worden de eerste drie uren per week niet vergoed, elk der vol gende regenuren met een bedrag, dat door de Inspectie te Dordrecht namens den Minister van Sociale Zaken wordt vastgesteld. De pre- miën ingevolge de Ziektewet worden voor de helft op de arbeiders verhaald, met dien ver stande, dat van de tewerkgestelden niet meer mag worden ingehouden dan 1 pet. van het dagloon 2.50). In de kosten van overtocht over den Nieu wen Waterweg en de Oude Maas wordt door het Werkloosheidssubsidlefonds een bijdrage van 85 pet. verleend. De overige kosten (15 pet.) blijven voor rekening van de gemeente. Tengevolge van de groote uitgestrektheid van het waterschap De Noordsluis zal het wel eens voorkomen, dat de arbeiders per dag tweemaal een afstand van meer dan 10 K.M. naar en van de werkverschaffing hebben af 13 leggen. In dat geval ontvangen zij een ver goeding van 50 ot. per man en per week. Ook in deze kosten wordt door het Werkloosheids- subsidiefonds een bijdrage verleend van 85 pet. Een raming der totale kosten is uiteraard moeilijk te geven, daar de omstandigheden zullen wisselen. Het kwam. B. en W. voor, dat het ter bestrijding der werkloosheid te dezer plaatse zoowel uit moreel als uit financieel opzicht aanbeveling verdiende op dezen voorslag in te gaan. Zou de raad daartoe besluiten, dan. ligt het in het voornemen op Maandag 12 Juli a.s. met de uitzending een aanvang te maken. Nadat door enkele heeren inlichtingen -.va ren ingewonnen, besloot de raad tot aanvaar den onder conditie, dat de menschen die te werk gesteld worden, er financieel niet min der op zullen worden dan met de inkomsten der steunbedragen. OUDEN VAN DAGEN Begunstigd door fraai zomerweer werd gis teren de zevende autorit gehouden, aangeboden door het comité van Hoeksche ingezetenen aan de ouden van dagen. Na een rondrit door nieuwe en oude Hoek, vertrokken de 23 wagens om half 2 in de richting Monster om via Rijswijk, Veur, Voor schoten, den vanouds bekenden speetuin „da Vink" aan te doen. Het was een blij en tegelijk vroolijk gezicht om de levenslust te aan schouwen waarmede de oudjes zich wierpen op de aantrekkelijkheden van den speeltuin. De rit werd dan voortgezet in de richting Noord- wijk, waar langs den boulevard werd gereden en vervolgens over Wassenaar naar de tweede pleisterplaats de Bataaf in de Scheveningsche Boschjes. Op de meest aangename wijze werd ook hier eenigen tijd doorgebracht en werden onder muziek, spel en zelfs dans beoefend. Onder geleide van de Haagsche motorpolitie ging het vervolgens langs den Scheveningschen boulevard en de Visschc haven terug naar 's-Gravezande waar de muziekvereeniging „Roterdam aan Zee" zorgde voor het geleide naar Hoek van Holland. Aldaar aangekomen verzamelden zich gast- heeren en gasten, alsmede het in grooten ge tale opgekomen publiek rond de muziektent op het Scheepvaartplein, waar de heer mr, J. B. de Klerk, administrateur ter secretarie der gemeente Rotterdam te Hoek v. Holland, als besluit van dezen in alle opzichten ge slaagden tocht gevoelens van dankbaarheid en erkèntelijkheid, namens de oudjes vertolkte, ZEEBADBEDRIJF In de week van 28 Juni tot en met 4 Juli 1937 werden bij het Gem. Badbedrijf 827 ba den genomen, waarvan 434 op Zondag 4 Juli* H3JJ3UH Heeft U soms interesse in onze absoluut gevaarlooze „anti-inbreker alarm-pistolen? I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2