w I WELKE KANSEN BIEDEN DE NIEUWE ELECTRICITEITS-TARIEVEN. VERKENNINGSTOCHTEN ROND DE VIERDAAGSCHE. w |fes m burgerlijke stand. ZATERDAG 24 JULI 1937 Geen verkoop van apparaten meer door het G. E. B. Installateurs stichten aparte N.V. een BRUTALE JONGENS. Plegen op klaarlichten dag een kraak met een Jmit van 400_ ROTTERDAMSCH CRISIS-COMITE. JUBILEUM IR. M. J. RÖMER. DIEFSTALLEN. TEMPERATUUR VAN HET WATER. HILLEGERSBERG. GEMEENTERAAD. VAN TRAPLEER GEVALLEN- LOTERIJ ST- LODEWIJK- ST. MARIASCHOLEN. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. Esperanto. in. NOTITIES OVER PARCOURS. EEN Het argument van vóór- en tegenstanders. SCHOONHOVEN. UITVOER VAN MELKPRODUCTEN. ZESDE INTERN. MONTESSORI- CONGRES. PADVINDERS OP EXCURSIE. „Het is bekend, dat er eenigszins verschil van meening heeft bestaan tusschen den middenstand en verschillende overheidsbe drijven omtrent den verkoop van automa ten" zoo lichtte ons ir. M. J. Römer, direc teur van het G.E.B., in een gisteren gehou den persconferentie in. Maar, aldus ver volgde hij, dat de bedrijven zich al jaren lang met dien verkoop bezig hielden, hebben zij beschouwd als een noodzakelijk kwaad Gelukkig zijn wij nu gekomen tot een sa menwerking, die zeer vruchtdragend zal zijn. Er is n.l. opgericht een „N.V. Electriciteit D.I.O." (door installateurs opgericht). Het Electriciteitsbedrijf heeft met deze N.V. niets te maken, doch het hoopt en vertrouwt alleen op een vruchtbare samenwerking. „En nu kom ik vanzelf tot het doel van deze N.V.", vervolgde spreker. „In den ruimsten zin is dit: het maken van propaganda voor de moderne toepas sing van apparaten in de huishouding, het plaatsen van deze apparaten en het geven van service aan de klanten. Het Electrici teitsbedrijf onderzoekt, of de van de fabrie ken betrokken apparaten deugdelijk zijn, of de klanten goed worden bediend en of een klacht al dan niet gegrond is. Dat bedrijf oefent derhalve controle uit. Toch heeft het G.E.B. een belangrijke taak te vervullen. Het zorgt voor de incasso der gelden, welke verschuldigd zijn wan neer het apparaat op huurkoop is verstrekt. Bij contanten verkoop staat het G.E.B. er practisch buiten, maar ook dan waarschuwt de kassier, wanneer men met iemand van de z.g. zwarte lijst te maken heeft. De steen des aanstoods weg genomen- „Hier wordt dus de steen des aanstoots weggenomen", verzekerde ons de directeur. „Het Electriciteitsbedrijf heeft den verkoop van apparaten stopgezet en laat dien dus volledig over aan den daarvoor aangewe zen middenstand." Wat is nu de taak van die N.V.? „U weet, dat er de laatste maanden ver schillende tariefswijzigingen hebben plaats gehad, speciaal voor de kleine verbruikers. Die herzieningen scheppen verstrekkende mogelijkheden. Nu reeds is het een niet te loochenen feit, dat practisch in geen huis houden meer een electrisch strijkijzer of een stofzuiger ontbreekt. Men zou kunnen spre ken van een climax, welke wijst op vereen voudiging van den huishoudelijken arbeid. Op 31 December j.l, waren in Nederland reeds 26.200 gezinnen, die electrisch kookten. Op het oogenblik is dat cijfer reeds over de 30.000 heen, hetgeen beteekent dat onge veer een stad als Utrecht reeds electrisch geinstalleerd is. En verwacht wordt dit jaar een totale vermeerdering van 8000. „Die verwachting is heusch redelijk", ver zekerde ons ir. Römer. „De eilanden Voor- ne en Putten en Rozenburg kennen reeds 1100 gezinnen, waar electrisch gekookt wordt. Dat is een op de zeventien. Er is zelfs een van de minst welgestelde dorpen, waar meer dan 40 pCt. van de gezinnen electrisch kookt, terwijl de tarieven er niet voordeeliger zijn dan hier." De nieuwe tarieven- „Vooral het gemengd abonnementstarief zal binnenkort zeer gewild zijn. De andere, oude tarieven verdwijnen, om plaats te ma ken voor het 3% centstarief, terwijl men ook nog het z.g. week-end-tarief krijgt, het welk wij in de bladen adverteeren. De auto matisch werkende heetwater-apparaten kunnen een schitterende taak gaan vervul len. Men kan ze gevaarloos in werking stel len voor men zich ter ruste begeeft. Na elf uur 's avonds wordt immers slechts 1% ct. per K.W.U. berekend. Ook van half twaalf tot half twee 's middags wordt die prijs be rekend, wat een enorm verschil geeft bij de bereiding van het middagmaal. Rekent men bij het weekend-tarief ook nog de iVa- cents-uren van den Zondag, dan komt men tot de conclusie, dat dit tarief het meest volmaakte van dit oogenblik is. Het ligt in de bedoeling, de goedkoope uren van het weekend-tarief steeds uit te breiden, al naarmate het gebruik zich ont wikkelt. Want de stroomlevering kan alleen goedkooper worden bij hooger en vooral bij gestadiger gebruik. Een bewijs, hoezeer men zich ook in het buitenland voor het nieuwe stelsel interesseert, is gelegen in het feit, dat de lichtstad Parijs reeds informaties by ons G.E.B. heeft doen inwinnen naar de ont wikkeling van de tarieven alhier." „Hoeveel denkt u, dat een gezin van vijf personen betaalt, wanneer het 30 dagen in een maand 's middags tusschen half twaalf en half twee uur het middagmaal bereidt?" vroeg de heer Römer. En hij verzekerde ons: „75 cent in totaal. Natuurlijk alleen met het weekend-tarief. Bij het gewone tarief van 3% cent komt het op 1.65. Er komt ook dit bij: men moet over warm water be schikken. Met koken, theezetten enz. kan gerekend worden op een bedrag van 2.80 per maand in totaal." De sociale zijde' „Het zal vreemd klinken, maar er zit ook nog een sociale kant aan het electrisch ko ken. Een huisvrouw met een of meer kleine kinderen weet wel wat zij te doen heeft. Vergelijkt men met 40 of 50 jaar gele den, toen zij van vroeg tot laat moest slo ven, dan is er reeds veel verbeterd. Het electrisch koken kan te dien opzichte nog méér verlichting brengen, want het kan practisch zonder toezicht geschieden, omdat de temperatuur bij een bepaalden stand van den schakelaar steeds constant is. Voor bak ken in den oven kan men een huishoud- wekkertje bekomen, dat b.v. na 20 minuten automatisch waarschuwt. Een andere belangrijke factor is, dat het koken geschiedt bij een lage temperatuur. Een gewone vlam ontwikkelt misschien een hitte van 1000 graden, terwijl 100 reeds het kookpunt is. Men kan het electrisch appa raat van den hoogsten stand, 300 graden, b.v. terugschakelen op 120. Dan is aanbran den uitgesloten. „Roeren" is overbodig ge worden. Een tweede belangrijke factor is de kwali teit van de electriciteit, die bestaat in de volkomen afwezigheid van verbrandings producten. Geen roet, geen aanslag, geen waterdamp het kookproces is uitermate zindelijk. In een „electrische" keuken zou men b.v. planten kunnen houden, hetgeen anders bijna niet mogelijk is." „Concurrentie met het gasbedrijf?" Daar denken wij in de verste verte niet aan! verzekerde ons de directeur, eraan toevoe gend: „maar er is een evolutie, welke nie mand kan tegenhouden en naar mijn over tuiging komt er een periode, waarin men zich zal moeten afvragen, of het al dan niet gemotiveerd is om nieuw kapitaal in het gasbedrijf te steken. Wanneer de evolu tie echter met wijs beleid wordt behandeld, kan ze zonder kleerscheuren geschieden. „Behalve de genoemde apparaten worden nog electrische koelkasten geplaatst, waar voor de behoefte reeds grooter schijnt, dan men tevoren heeft vermoed. Ook deze fune tioneeren volkomen automatisch en ze ge bruiken nog geen 10 strowa in een geheel jaar. Bovendien is er nog de electrische waschmachine, welke meer en meer een ge wild artikel blijkt." In Rotterdam zijn op het oogenblik 250 erkende installateurs. Om aandeelhouder in de N.V. „D.I.O." te kunnen worden, moet men evenwel aan bepaalde voorwaarden kunnen voldoen voorwaarden, welke reeds door de „Vereeniging Electro-technisch Vak onderwijs" voor het slagen bij een examen worden gesteld. „Op het oogenblik zijn er reeds 20 aan deelhouders", besloot ir. Römer zijn inte ressante uiteenzetting, „maar ik hoop dat de N.V. zal begrijpen, dat een gesloten be drijf minder wenschelijk is. Er is voor haar een algemeene taak weggelegd!" Dezer dagen vervoegden zich bij een be woner aan de Warmoezier straat die in het bezit was van een sleutel van een naast zijn woning gelegen winkelpand in gebruik bij de N.V. Schop's vleeschwarenfabrick, twee jongemannen de 15-jarige P. J. de K. en de 15-jarige G. R. De bewoner wist, dat deze jongens er hun werk van maakten langs de huizen oudpapier op te halen, om een paar centjes te verdienen. De jongens vroegen aan den bewoner de sleutels van bedoeld winkelpand, want zij hadden permissie gekregen om wat oudpapier weg te halen. Zij hadden een carrier mee gebracht. De bewoner had geen reden o.n argwaan te hebben en gaf den jongens de sleutels. Een paar kisten, 't was klaarlichte dag, werden op de carrier geladen, de win kel werd netjes afgesloten en onder dankbe tuiging brachten de jongens de sleutels weer terug. Later bleek echter, dat de jongens heele- maal geen vergunning hadden gekregen tot het weghalen van oud papier, laat staan van nieuw drukwerk-papier voor een totale waarde van 400 gulden. Aangifte volgde bij de politie en de jon gens konden worden aangehouden. Het pa pier hadden zij aan een opkooper verkocht voor zeggenvier gulden. De brutale knapen zijn ingesloten aan het bureau Meermansstraat. Z. Exc. Guwashima, de nieuwe Japansche gezant bracht gisteren een bezoek aan Rotterdam. De aankomst van den gezant rechtsaan het stadhuis, in gezelschap van den heer van Vliet. Sedert de vorige opgave zijn nog de vol gende bijdragen voor het Rotterdamsch Crisis-comité ontvangen: Mej. G. M. R. 250; leerl. van Oldenb. soh. 147,30; pers. en leerl. Rott. Huish. sch. 30; D. Ch.'s H.Mij. ƒ50; A. R. ƒ5; werkl. S.H.V. en N.H.B. ƒ11,99; idem ƒ11,89. Giften kan men overmaken onder duide lijke vermelding „Rotterdamsch Crisis- comité van de Fa. Mees Zn. no. 6400, of op gironummer 40. Op Maandag 2 Augustus a.s. hoopt de heer ir. M. J. Römer, directeur van het Gemeen telijk Electriciteitsbedrijf, den dag te herden ken, waarop hij 25 jaar geleden bij dat bedrijf in dienst trad. In een warenhuis in de binnenstad is ten nadeele van de 36-jarige mejuffrouw J. A. D. uit de Schepenstraat een handtaschje gestolen met 12. Eveneens in een warenhuis is ten nadeele van mevr. R. v. D. wonende Heemraadsingel een taschje gestolen met 11. De temperatuur van het water in de gem. zweminrichtingen bedroeg heden 68 graden. Vanmorgen is de 18-jarige fietsjongen J. v. d. Schoor, wonende Carnisselaan en in dienst bij een patroon aan de Schietbaan laan 62, terwijl hij bezig was een bovenlicht te zeemen van een trapleer gevallen. Met een groote wonde aan het achterhoofd is de jongen door den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel en aldaar opgenomen. Deze week had ten overstaan van notaris H. A. J. Clarenbeek de trekking plaats van de loterij St. Lodewijk. Voor den uitslag van deze loterij verwijzen wij naar de kabouterannonce in dit bad. Zondag 25 Juli zal de jaariyitache tentoon stelling gehouden worden van het werk door de leerlingen van bewaar-, leer- en vakschooi der St. Mariascholen, Zwarte Paardenstraat, in het afgeloopen schooljaar vervaardigd. De tentoonstelling is geopend van 1112 uur en van half 25 uur. ROTTERDAM, 23 Juli. (Rott. Huishoudschool) Geslaagd voor het 2e gedeelte van de staatsakte N VIIA. E. de Bel; A. M. H. van Everdir|;en; Q. M. Goedkoop; B. H. LandweHr; C. Stikkers; A. P. Vermeer en voor het" 2e gedeelte van de staatsakte N VIIIJ. A. M. AddesqnH. C. Ger ritsen; G. K. Louwe; J. Oepkes; J. Ryneke; W. Sneller. Het uitbreidingsplan voor Bergsche plassen. de In de vergadering van Vrijdagavond werd het uitbreidingsplan voor de Bergsche plassen en dat voor de gronden tusschen Rotte en Voorpias op verzoek van Gedeputeerde Sta ten opnieuw gedeeltelijk gewijzigd. Overeen komstig het advies van de Schoonheidscom missie zijn hierbij de op te richten gebouwen zooveel mogelijk bij elkaar gegroepeerd op de breede landtong nabij 't sluisje en wel op vol doenden afstand van het poldergebouwtjo aan de Rechter Rottekade. Weth. Siezen (C.H.) betoogde, dat de om geving van het sluisje op den duur 't centrum zal worden van de watersport. Bij de aanleg steigers komt er een winterberging met helling en toiletgelegenheid terwijl er in de omgeving een café-restaurant kan worden opgericht. De heer Mensen (S.D.A.P.) zag de verbin ding van den Voorpias met de Rotte graag wat grootscher opgezet. Weth. Siezen (C.H.) vertelde van de moei lijkheden, die aan zooiets verbonden zijn. Jaren was spr. daar al over doende; de beste oplos sing vroeg echter een té groot finantieel offer van de gemeente. Evenwel behoefde men nog niet te wanhopen, er hangt een oplossing in de lucht. Aangenomen werd voorts een verordening, voortvloeiende uit het „Reglement Autover voer Personen", waarbij het exploiteeren van middelen tot vervoer van personen afhankelijk wordt gesteld van een vergunning van over heidswege. ROTTERDAM, 23 Juli. (St. Mariascholen Zwar te Paardenstraat 29.) Examen lingerlenaaien en -knippen: alle candid&ten: B. N\js, L. v. d. Sman, F. v. Alphen, J. Hentzen, M. Sigo, D. Verdel, C. Koks, D. v. d. Pol en M, Willemaen. Geslaagd; examen costuumnaaien en knoppen: geslaagd alle candldaten: A. Born, M. v. Aalst, C. de Bakker, A. Geerders, D, v. DHk, R. Bader en D. v. d. Elshout. Aangiften van 23 Juli 1937. BEVALLEN: M. J. Mekers—Humma d. G. J. C. v. MerodeSips z. P. Groen—v. d. Tol z. G. VoogdPinster z. C. A. Giezekamp v. Rijn z. H. M. Rekkers—Hendriks z. T. Clcef—de Harder z. M. M. J. Hoste—'Verdyck d. C. A. B. Brokken—Hofman z. A. M. W. v. LankerenDorpmans z. M. G. Dikkers Wolters d. M. Ladage—v. Putten d. J. Bos—v. Bladel z. J. E. Coenradt—Kurk z. J. T. ten CateHaneveld d. W. C. Molenaar- Moerman d. C. J. v. HoekRuügrok d. M. P. de HaanOttlngh d. T. E. de Lijster Schallter z. J. E. M. v. d. VenHendriks z. J. v. d. Bergv. Daalen z. E. G. de Heer Huljsers z. L. E. M. v. TolHolterman z. B. M. KlraebomHavgberg z. A. C. Dulve- steijnv. Smaalen z. J. F. EgglnkMarquart z. T ,J. de SnooZwaneveld d. J. J. W. C. v. d. Mast—Hofland z. M. A. v. HeldenVos z. A. M. E. v. d. LaanHoegen d. OVERLEDENC. Hoving, zoon IJ. E, v. d. Sluis, man v. H. v. Wlttens 81 J, G. v. d. Berg, vrouw v. C. Mlnderman 50 J. J. M. Voe ten, weds v. M. C. v. Leeuwen 70 J. W. C. Dln- gemanB, vr. v. W. Verkerk 41 j. G. J. H. C. Leeman, vr. v. C. N. Henkens 82 j. H. Z. Beers vr. v. J. v. Loenen 59 J. C. J. de Jong, vr. v. H. C. A. v. Geffen 52 J. N. Schouten, wedr. v. M. G. Schotel 75 J. J. C. v. Opstal, man v. J. P. v. Geerenatein 49 j. C. Kapteln, man v. P. M. Pleune 87 H. J. A. Romejjn, ongeh. man 30 j. E. de Boo, wede v. P. Kalkman 70 j. J. J. v. d. Domhof, man v. M. C. Mulder 53 j. J. M. Pauw, vr. v. J. v. Schaijk 67 j. C. Mastenbroek, man v. A. Groeneweg 33 j. KRINGWEDSTRIJD BURGERWACHT Op de banen van de afdeeling alhier van de Burgerwacht heeft de jaarlijksche Kring- wedstrijd plaats gehad, waaraan is deelgeno men door de plaatselijke afdeelingen van Bergscherthoek, Berkel, Bleiswijk, Hillegers- berg, Schiebroek, Moercapelle, Voorburg en Zoetermeer. Van de 16 beschikbare korpsprfjzen be haalde Berkel er 6, Schiebroek 4, Hillegers- berg 3, Bergschehoek 2 en Zoetermeer 1. De door Berkel behaalde 6 prijzen zijn 2 eerste, 3 tweede en 1 derde prijs. Hierbij bevindt zich o.m. de aangeboden plaquette voor den hoogsten totalen stand van 3 korpsen A, B en C. Van de 49 kortebaan- prijzen behaalde Berkel er 18, Hillegersberg 14, Schiebroek 7, Bergschenihoek 4, Zoetermeer 4, Bleiswijk 1 en Voorburg 1. Vermeld kan nog worden, dat een der Berkelsche schutters in 25,1 s. een maximum van 60 p. schoot, hetwelk nog slechts zelden hier geschiedde. VOETBAL Op het terrein van de R. K. voetbalvereen. T.O.G. alhier, worden a.s. Zondag de volgende wedstrijden gespeeld voor de nederlaagserie: TOG 1—Overschie 1, 2,30 uur; TOG 2— Overschle 2, 12,30 uur. ZWEMWEDSTRIJDEN Voor de op 31 Juli a.s. in hot zwembad alhier te houden zwemwedstrijden is door den Burgemeester een wisaelbeker beschikbaar gesteld. torrijwlel in aanraking gekomen met een der steenen paaltjes die daar langs den weg staan, met het gevolg dat motor en benjder over den kop sloegen en' de heer van Dam met ernstige verwondingen bleef liggen. Na. dat geneeskundige hulp was ingeroepen, bleek het noodzakelijk dat het slachtoffer naar het ziekengasthuis moest worden overgebracht. Zijn toestand ia thans redelijk. OPENLUCHT-CONCERT Het concert dat in de muziektent is ge geven en waarbij speldjes, ten behoeve van een reisje voor kinderen weiden verkocht, mag als goed geslaagd worden genoemd, hoewel het weer vpor een openluchtconcert niet aan genaam was. Toch was nog al publiek opge komen om naar dit concert, dat onder leiding stond van den heer J. Hoefnagel, te luisteren, waarbij de dames-collectrices zich zoodanig van haar prijzenswaardig werk hebben ge kweten, dat aan de commissie voor het reisje voor genoemde kinderen, een bedrag van 71,39% kon wroden afgedragen, zoodat ver scheidene kinderen een prettigen dag in het vooruitzicht hebben. Zij, die om de een of andere reden niet in de gelegenheid waren hiervoor iets bij te dra gen, kunnen dit alsnog doen daar de heer J. Lenzen, Koestraat 13, deze giftfen'nog gaarne in ontvangst zal nemen. LEERT ZWEMMEN De zwemwedstrijden die Donderdagavond Jde,5em' zweminrichting zijn gehouden en bedoeld waren als een propaganda-avond om toch het zwemmen te leeren, zijn uitstekend geslaagd, hoewel het versche hemelwater nu en dan wel wat al te overvloedig neer plenste. In elk geval is de avond zeer goed geslaagd en de liefhebberij om aan de verscheidene wedstrijden deei te nemen, was enorm en daardoor moesten waterpolo en popduiken achterwege blijven daar de duisternis begon JJv® 5, Deze wedstrijden zullen vermoe delijk Dinsdagavond worden gehouden. GESLAAGD. Te Hillegersberg slaagde voor hett Mulo- diploma A van hier M. Timmermans Slaagde Voor de'hoofd. acte de heer J. van der Linden, alhier. .pf.e—heer J" °.0<;lam' alhier, slaagde voor het Merounus-diploma practijk-examen En gelsche Handelscorrespondentie Voor het diploma Engelsche Handelscor respondentie van de vereeniging van Leeraren ui de Handelswetenschappen slaagden van hier de heeren J. van Elk en E J Koene- laatstgenoemde behaalde eveneens het Mercu- nus-diploma. Hier ter stede heeft zich een propaganda- commissie gevormd voor Esperanto, met het doel een „Cesh"-cursus te organiseeren, welke half September zal aanvangen. Deze zal ge leid worden door den wereldbekenden pae- dagoog en Esperantoleeraar Dr. S. Pregano, een Roemeensch advocaat. P. WALRAVE j. Te Arnhem is na een ongesteldheid van 3 maanden in den ouderdom van 60 jaren over leden de heer P. Walrave, apotheker alhier. Naast de uitoefening van zijn apotheker schap bewoog de overledene zich op maat schappelijk gebied op velerlei terrein. Zoo was ihij o.m. voorzitter van de Vlaardingsohe Sptjskokerij en werkte hij voor de Padvinderij. KOSTELOOZE RIJWIELPLAATJES. Kostelooze rijwielplaatjes voor het belasting jaar 1937-1938 kunnen persoonlijk worden aangevraagd ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen enz, Westhavenkade 53, alhier Naast de gewone kantooruren van 91 en van 2.306 uur (des Zaterdags van 91) zal daartoe gelegenheid zijn tot en met 2 Aug. a-s. op Maandag en Donderdag van 7 tot 9 uur n.m. Het nieuwe parcours NijmegenArn hem, dat het vorige jaar naar aanleiding van de openstelling van de beide bruggen in Nijmegen en Arnhem, de derde dag werd geloopen, blijkt een groot aantal enthousiasten en een groot aantal afkee- rigen te hebben. Van sommige zijden werd gevraagd of ook dit jaar dit par cours zou blijven bestaan. In een onder houd met kapitein Breunese heeft deze uiteengezet de redenen, waarom het par cours van den derden dag over Arnhem gehandhaafd bleef, en wel omdat de ar gumenten van de voorstanders hout sne den en die der tegenstanders bij nader in zien niet voldoenden grond onder de voe ten hadden. Het ommeland van Nijmegen geeft de mo gelijkheid van acht parcoursen. Dat zijn de vier parcoursen, die dit jaar geloopen wor den, met als derde dag het parcours Nijme genArnhem, daarnaast als vijfde het oude parcours van den derden dag over Nijmegen, Cuyk, Grave en de drie parcoursen door den Ooypolder en over de Waal de kanten in van Herveld en Valburg en tenslotte over Gendt, Bemmel, Angeren, Huissen. De drie laatste parcoursen zijn niet bruik baar vanwege de smalle wegen. In den Ooy polder kan men bovendien niet met de zie kenauto komen, zoodat eventueele uitvallers niet kunnen worden opgehaald. De laatste drie parcoursen kunnen, zeker nu de deelneming aan de vierdaagsche zoo groot is, niet meer in aanmerking komen. Blijven dus over het vroegere parcours van den derden dag over Wijier, Groesbeek, Cuyk Grave, met het nieuwe parcours over Arn hem. Dit nieuwe parcours werd het vorige jaar ingelegd allereerst om den deelnemers een kijkje te geven op de beide groote bruggen, die bij Nijmegen en Arnhem in gebruik wer den gesteld. Van den weg EistArnhem heeft men een prachtig gezicht op de Geldersche hoofdstad en den Gelderschen heuvelrug Bovendien maken de 50ers en de 55ers een prachtigen tocht door de Noordelijke omstre ken van Arnhem, over de Monnikensteeg, den Rozendaalsche, den Schelmsche en Deelen- sche weg. Op den terugtocht is het gezicht op Nijmegen wel een van de mooiste gezichten op een stad, die men in Nederland heeft. Bovendien geeft dit „twee stedenparcours" een goede afwisseling op het traject der an dere parcoursen, die alleen door landelijke streken zaan. ARNHEM nrKENHtLte MEGEN WATERPOLO. Voor de Z.R. en O. competitie speelde VZC 3 tegen SVH 5. Uitslag 20 voor VZC. VEREENIGING VOOR E. H. B O. De vereeniging Eerste Hulp bij Ongeluk ken alhier behaalde op den Donderdag avond te Overschie gehouden kringwedstrijd in de eere-afdeeling een eersten prijs (wis selbeker en medaille) benevens een leiders- prijs (zilveren lauwerkrans) en een prijs (be ker) voor het hoogste aantal behaalde pun ten. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaahhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Vredenburg" met 10.967 ton erts en „Stad Zwolle" om 2850 ton ko len te laden en „Bourbonnais" om 5800 ton kolen te laden GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: de Vries, Broekweg 180, damestaschje met inhoud; van Vliet, 2e van Leyden Gaelstraat 10, polshorloge; Politie bureau, bos sleutels; Don, Binnensingel 181, portemonnaie met Inhoud; van den Berg, Oosterstraat 90, irijwielplaatje; Bakker, 2a van Leyden Gaelstraat A, paar sokjes; Ham Ged. Biersloot 9, bankbiljet; de Jong', Een- drachtstraat 15, rijwielplaatje; Rozenlaan 21, Waard. Ambacht, schroevendraaier. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK De heer L. van Dam, die in verband met zijn functie bij de Burgerwacht naar Gorln- chem was geweest, heeft bij zijn terugreis naar hier een ernstig motorongeluk gehad. Toen hij bij het verlaten van Gorlnchem bul ten de Kanselpoort kwam hij met zyn mo- Lof en crhlek- Na den derden dag Hepen de oordeelen over het parcours nogal uiteen. Een van de eersten, die kapitein J. Breunese na den vol brachten tocht sprak, was mr. Martin, de lei der van het Engelsche team. Deze was bui tengewoon opgetogen over het nieuwe par cours en uitte zijn tevredenheid op enthou siaste wijze. Onmiddellijk daarop meldde zich een van de deelneemsters bij den leider, die nogal erg ontevreden was over dit nieuwe parcours van den derden dag. Een deelnemer, die voor de 16e of 17de maal meeliep, vond het zoo aardig, dat op dit parcours, waar de weg NijmegenArnhem zoowel in het heen gaan als in het terugkeeren gevolgd wordt, de deelnemers elkaar tegenkomen. De veer tigers, die om zes uur vertrekken, komen de veertigers die om zeven uur vertrekken, bij Arnhem tegen. Het is de eenige maal, dat de deelnemers ook zelf een deel van de marschen zien, verklaarde hij. Een medicus, die voor de 6e of 7e maal aan de marschen deelnam, be klaagde zich dat het parcours voor het groot ste deel over beton ging. Inderdaad zijn er over dit parcours van meer zijden geluiden vernomen, die aller minst instemmend waren. Daar tegenover staat dat dit nieuwe parcours door zeer velen met instemming werd begroet. De klachten spraken over den betonweg, de zonnehitte, tweemaal denzelfden weg en slechts bij uit zondering werd een klacht over het drukke verkeer vernomen. Nu weet men vooruit bij een groot aantal deelnemers, dat elk parcours zijn voor- en tegenstanders heeft. Wat de klacht betreft, dat de weg heelemaal over beton gaat, bij controle is gebleken, dat de veertigers slechts 19% K.M. van de 40 over beton afleggen. Ook in het vroeger parcours van den derden dag ging een gedeelte van het parcours over be ton, terwijl het parcours Cuyk, Beers, Gassel over wegen ging, die pas met grint waren bestrooid. Ook is het nieuwe parcours niet veel zonniger dan het oude. Ook de weg van Cuyk naar Grave en van Grave naar Nijme gen, het oude parcours van den derden dag, heeft groote gedeelten, die onbeschaduwd Als derde klacht blijft er over het bezwaar van tweemaal denzelfden weg te moeten loopen. Maar het vroegere parcours van den derden dag had groote stukken met zij het In omgekeerde volgorde het parcours van den vierden dag gemeen. ;or|. De derde étappe. om 7 uur eerst om 7.10 uur den aftocht zul len blazen. Door deze verlenging van de pe riode van den afmarsch zullen de eerst-ver- trekkende deelnemers, op het tijdstip dat de laatsten uit de kazerne afmarcheeren, reeds 16 K.M. van de kazerne verwijderd zijn. De deelnemers liggen dus over een diepte van 16 K.M. op den weg. Door het uittrekken van de deelnemerscolonne is het verkeer gebaat. Het veel omstreden parcours, dat ook dit jaar weer geloopen wordt, zal misschien het twee de jaar voor velen andere aspecten bieden dan het eerste jaar. Een eerste kennismaking is altijd vreemd, en het nieuwe moet gekend zijn eer het volledig gewaardeerd wordt. U. N. Naar w\j van bevoegde zijde vernemen, is, met ingang van Donderdag *22 dezer, de uit voer van melkproducten, uitgezonderd bjok- melk, voorzoover deze nog niet onder de land-' boUwcrisiswet viel, eveneens onder deze wet gebracht. Bijgevolg is van dien datum af de uitvoer van bedoelde producten naar de den waarheen deze tot dusver zonder uitvöér- certificaat kon geschieden, verboden, tenzij deze is gedekt door een uitvoercertificaat, waarin tot zoodanigen export machtiging wordt verleend. Aanvragen voor deze certifi caten, welke op bepaalde voorwaarden en tot nader order door den betrokken exporteur zelf mogen worden uitgeschreven, alsmede verzoeken om opgave van nadere bijzonder heden dezer regeling kunnen door belangheb benden bij bovengenoemden export worden gericht tot de afdeeling zuivel/Engeland der Nederlandsche zuivelcentrale, Laan van Meer- dervoort 84, te 's-Gravenhage. Opgemerkt wordt, dat het bovenstaande in de regeling betreffende den uitvoer van melkproducten ten laste van een aan Nederland verleend contingent derhalve momenteel voor Enge land, Frankrijk en Duitschland geen wij ziging brengt m.a.w., dat de voor den uit voer van melkproducten naar deze drie landen vereischte certificaten op de tot dusverre ge bruikelijke wijze door de Nederlandsche Zui velcentrale worden afgegeven, uitsluitend aan de hiervoor in aanmerking komende expor teurs op de hiervoor vastgestelde voorwaar den. Het verkeer- Van 1 tot 10 Augustus a.s. zal het Interna tional Montessori-congres gehouden worden te Kopenhagen. Het centrale onderwerp ia „opvoeding tot den vrede". Montessori die haar methode niet slechts kan zien als een onderwijssysteem, maar het heeft uitgebreid tot een belangrijke opvoedingsmethode, blijft ook daar niet bij stilstaan, want een opvoeding die geen rekening houdt met de ware behoef ten van de maatschappij heeft geen reden van bestaan. Dr. Maria Montessori zal vijf voordrachten houden, terwijl de overige sprekers zijn; dr. P. Munch, minister van buitenlandsche zaken van Denemarken, dr. Vilhelm Rasmussen, dr. Elisabeth Rotten, Kedarnath das Gupta, prof. Varnas, en drs. H. J. Jordan Jr. Het congres wordt georganiseerd door da internationale Montessorle-vereeniging. Hedenmorgen arriveerden te Den Helder met den trein van 10.43 uur de West-Indi sche Jamboree-bezoekers voor een excursie aan de marinestad 'en Texel. De gasten be zichtigden een onderzeeboot en verschillen, de andere bezienswaardigheden. Morgen, Zondag, zal nadat de Katholieke verkenners de H. Mis in de parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus hebben bij gewoond, een bezoek worden gebracht aan het eiland Texel en aan het vliegkamp de Mok. De jongste zoon van president Roosevelt bij aankomst te Weenen, waar hij een gedeelte van zijn vacanties I' doorbrengt. Het eenige reëele bezwaar zou de klacht zijn geweest, dat het parcours tweemaal den. zelfden drukken verkeersweg nam. En nu is juist de klacht over hinder van het verkeer opvallend gering geweest. Dit Is te danken aan de goede voorzorgen, die werden geno men. Aan de voorzorgsmaatregelen van den burgemeester van' Eist, die groote doeken over den weg had gespannen, met het ver zoek aan de automobilisten toch vooral da deelnemers aan de marschen niet te hinde ren; aan het parkeerverbod dat gedurende de uren, dat de deelnemers passeerden, op den weg werd gelegd; aan de goede politie-con- trole en het scherpe toezicht dat werd ge houden De hinder van en de hinder voor het ver keer zou werkelijk gewicht in de schaal heb ben gelegd om naar 't vroegere parcours terug te keeren. Maar juist van deze zijde is, blij kens een ingesteld onderzoek, het minste be zwaar ondervonden, zoodat kapitein Breunese ook dit jaar weer opnieuw dit parcours aan durft. Ten aanzien van het verkeer ziin dezelfde maatregelen genomen als het vorig jaar. Om de deelnemers niet te dicht achter elkaar te brengen, is de tijd van den aftocht van de eerste deelnemers vervroegd en van de laat sten verlaat. Inplaats van om vijf uur v.m. zullen de eerste deelnemers om 4.50 uur v.m. „Hebt u misschien ook ergens een bril vertrekken, terwijl de laatsten inplaats van gevonden? i *SSTïr-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2