ST. WILLIBR0RDUS Wfr i Op de plaats der verschrikking. - DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 2 "r* - W'jÊÊÊm V IÉP SIM i ipi - 60ste JAARGANG No. 17927 DONDERDAG 29 JULI 1937 VIER BLADEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 N.V. NEDERL. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ CATHARIJNESINGEL 48 UTRECHT - TEL. 12870 SLUIT VERZEKERINGEN TOT ELK BEDRAG W 7- - HH I - I mm xHwdni iiii *S3L. Wat de eerste ooggetuigen aanschouwden. BLIKSEM-INSLAG DE OORZAAK nadat het vuur zijn vernielend werk had verricht De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco tij vooruitbetaling: per week 20 cent; per maand 85 cent; per drle maanden 2,55. Êij bezorging franco per post bedraagt de ftbonnementsprfls per maand 1,10 per drie baanden 3,—, bij vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. Losse EXEMPLAREN ztjn steeds aan one bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440 Utigave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT LEVENSVERZEKERING - LIJFRENTEN C O LLE C TI EVE PENSIOENVERZEKERINGEN DE RAMP DIE DE „FLAMINGO" TROF. 1 WrWilC''i'iiipn AM - gifts -j& :s. ONZE correspondent te Brussel, die spoedig na de ramp van do „Flamingo" op de plaats des onheils aanwezig was, geeft hier zijn vreese- lijk relaas over den toestand, waarin hij de slachtoffers aantrof- Even na het middaguur is de directeur van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena, vergeld van een drietal Belgische piloten, op de plaats van de ^mp aangekomem Kor daarop kwam ook het parket uit Brussel ter plaats,e\. „nnieren onderzocht, Dadelijk werden de papiere kunnen welke men nog uit het wrak heeft kunnen redden. Na enkele minuten werd vastge^ dat zich onder de slachtoffers tien passa g'ers en vijf ieden der bemanning b^°"dene Geen der inzittenden ontsnapte dus aan ae ramp. «et cms61",, gebeurde zóó snel, dat de in- moeterf^ in ee£l paar minuten *-Üd Toen hebben gevonden. Vloog. d "et toestel tegep den grond sloeg, dep tm r°mP in stukken en de vleugels wer- Vlieg.^, al afgebroken. Gedeelten van de een t ne kwamen wel 50 M. verder in he' 'eveld terecht. Het geweld, waarmede kla stel tegen den grond geslagen is, ver- art het feit dat de lichamen der slacht offers zoo aanzienlijk verminkt zijn en links en rechts door het veld zijn geslingerd. Met betrekking tot de passagiers, die zich aan boord van het verongelukte vliegtuig bevonden, weet men dat de heer en mevrouw Tondreau van Belgische nationaliteit zijn. Over de oorzaak van de ramp tast men nog in het duister. Ooggetuigen hebben, voordat het toestel neerplofte, gezien, dat een voorwerp uit het vliegtuig viel, dat te recht kwam op een 1000 M. afstand van de plaats, waar het toestel is neergekomen. Gendarmes zijn op zoek gegaan en men vond een met bloed besmeurde, verbrijzelde ruit. Men vermoedt dat die ruit door een der in zittenden werd stukgeslagen. Daarom stelt men zich de vraag of de ongelukkigen na de eerste haperingen van de motoren het ongeluk soms hebben zien aankomen. De plaats wan het ongeluk is gelegen rechts van den steenweg Hal Edingen op 400 M. van het spoorwegstation Beert— Bellingen. Van ver uit den omtrek kwamen onmid dellijk -nieuwsgierigen toegestroomd, zoo dat zich na een paar uur een dichte menigte op de plaats van de ramp verdrong, liikp aanblik was afgrijselijk. Onherkenbare de r!Lf en overal in het veld of tusschen De nla 7an de machine verspreid, stort, isdnofialWher h,8t vliegtuig is neerge" veltjes bevLden zTciaCiltlg-.°P h8U" een honderdtal l! v dadelijk na de ramp konden doen dan die niets anders uitbrandde, E^ige TedVn? "Flaming°" niet mogelijk. reddmg brengen was De motoren van het den grond gedrongen. Ulg Z!jn diep Het is werkelijk niet moeeliik der inzittenden de ontploffing en datrna He schok tegen den grond heeft kunnen oveï leven. Ook in het verwrongen metaal van de Flamingo" liggen nog verbrijzelde lichamen Men zag het stoffelijk overschot van een dame men vermoedt van de Nederlandsche stewa'rdes, dat nog het minst verminkt was en door de hulpvaardige landbouwers met in stroo aan de blikken van nieuwsgierigen onttrokken werd. Wij zagen ook nog een klein valies, waar uit papieren staken en een heerenoverhemd. De vlammen van de „Flamingo" waren nog een oogenblik op het tarweveld over geslagen, dat reeds begon te branden, doch spoedig hebben boeren dit vuur kunnen dooven. In dit tarweveld lagen nog ver minkte lichamen. Een priester, geholpen door gendarmes en veldwachters zocht het veld af om ze bijeen te brengen. Terwijl men de lijken borg, vloog een Bel gisch militair vliegtuig boven de plaats van het onheil om foto's te nemen. De meeste ooggetuigen bevestigden dat zij de „Flamingo" in moeilijkheden zagen ver- keeren in de lucht, omdat de machine lager vloog dan gewoonlijk op deze plaats met de toestellen van de lijn naar Parijs het geval is. Zij zagen de machine ineens naar beneden storten, terwijl een hevige explosie werd waargenomen. De piloot moet toen reeds ge dood zijn geweest. In elk geval moet het hem onmogelijk zijn geweest te trachten het toe stel normaal te doen landen. Volgens getuigenis van deskundigen heeft men zelden een zoo groote verminking van de lichamen van passagiers van een vliegtuig meegemaakt als hier het geval is. Zóó geweldig moet de hitte zijn geweest dat zelfs verschillende metalen onderdeden van de machine aan het smelten zijn gegaan. Van het vliegtuig bleef alleen nog een vormelooze skelet over. De -antenne van de draadlooze lag een tiental meters van de machine ver wijderd. Ruim twee uur na het neerstorten van het vliegtuig waren er nog gedeelten, die brandden, ondanks het feit dat men het vuur met zand trachtte te dooven. Niet ver van het stadje Hal heeft men mica-ruiten gevonden en een deken, die de sporen van brand draagt. Aan de hand hier van veronderstelt men, dat reeds boven Hal brand aan boord van het vliegtuig zou zijn uitgebroken. Belgische piloten blijven voorals nog de meening toegedaan dat de met elec- triciteit geladen onweerslueht de ramp zou hebben veroorzaakt. Dit is ook de meening van een expert van de Belgische Sabena- maatschappij. Men heeft het barograafpapier nog terug gevonden, waaruit blijkt dat bij het vertrek uit Brussel op een hoogte van 1000 M. werd gevlogen. De machine moet daarna in onweerswolken zijn terecht gekomen. Op het vliegveld van Brussel-Evere deelde men mede, dat voor het vertrek van de „Fla mingo" de machine nog grondig door den K. L. M.-mecanicien was onderzocht en alles was toen absoluut in orde bevonden. Van Sabena-zijde verklaarde men, dat de vreeselijke verminking van de inzittenden moet worden toegeschreven aan het feit dat het vliegtuig geheel uit metaal is vervaar digd. Dit zou tot gevolg gehad hebben, dat bij de ontploffing en bij het tegen den grond slaan de aluminiumbladen waarmede de machine was bedekt, overal hebben losgelaten, als messen in de lichamen zijn gedrongen. Naar gelang de middag vorderde en de onweerslueht van 's morgens plaats had ge maakt voor een stralende zon, nam de toe loop van nieuwsgierigen toe. Maar ieder ver liet met afgrijzen de plaats van het ongeluk. i v J t Slachtoffers van de Flamingo-ramp; v l- nr-: mejM. v d-Laan, de marconist R- Ludekuize, de tweede bestuurder Geering en de heer N- Nathans- Het vliegtuig kort voor de ramp met brandenden motor gezien Gistermiddag heeft de heer A. Plesman, directeur van de K. L. M., op het hoofdkan toor te s-Gravenhage eenige nadere bijzonder heden medegedeeld omtrent het verloop van de ramp, voor zoover dat toen bekend was. De eerste technische deskundige, die zich naar de plaats van het ongeluk te Hal had gespoed, was de technische directeur van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena", de heer Gotschalk, die vergezeld werd door een K. L. M.-mecanicien, die op het Brussel- sche vliegveld is gestationneerd. Volgens de weerberichten, waarover men op het Brusselsche vliegveld Haaren beschikte, heerschte er, toen de „Flamingo" na een kort oponthoud van Brussel vertrok, in de nabij heid van de Belgische hoofdstad een „depres sion orageuse", een weersgesteldheid, die de mogelijkheid van onweer inhield. Ooggetuigen deelden den heer Gotschalk mede, dat zij de Douglas-machine nabij Hal uit een zwarte wolk hadden zien komen, terwijl de linker motor in brand stond. Onmid dellijk daarop was het vliegtuig neergestort en geheel in vlammen gehuld. Uit deze mededeelingen, welker juistheid de Belgische experts op dat oogenblik nog niet kenden controleeren, meenen zij te moeten afleiden, dat het ongeluk door blikseminslag verooi zaakt is, al bieden de geheel metalen Douglas-machines in het algemeen weinig mogelijkheden voor het inslaan van den blik sem, omdat de electrische lading zich onmid- dellijk over het metalen oppervlak gelijkmatig verspreidt, en al is het in brand vliegen van een motor door blikseminslag ook iets, dat uiterst zelden voorkomt. Inmiddels mag men aannemen, dat de com missie van onderzoek, die de Belgische regee ring thans moet benoemen, in samenwerking met de onmiddellijk naar Brussel vertrokken Nederlandsche deskundigen, den heer Van der Heyden, inspecteur van den luchtvaartdienst, den heer Von Baumhauer, lid van de commis sie van toezicht op de luchtwaardigheid, den heer Behage, chef van de werkplaatsen der K. L. M., en den vliegtuigbestuurder Hondong, zich een beter gefundeerd oordeel over de oorzaak van het ongeluk zal kunnen vormen. Men meldt ons nog uit Hal: Uit de verdere verklaringen van oogge tuigen, landbouwers die in de nabijheid van de plaats des onheils aan het werk waren, blijkt, dat het toestel op betrekkelijk geringe hoogte vliegende, naderkwam, toen op een gegeven oogenblik eenige kleine ontploffin gen hoorbaar werden en een zwarte rook en vlammen uit het neerstortende toestel sloe gen. Eerst toen het toestel met den grond in aanraking kwam, volgde de groote ontplof fing, die het vliegtuig volkomen uiteenrukte en tot een volslagen ruïne maakte. Tot op grooten afstand vond men later nog wegge slingerde brokstukken, terwijl over het ge- heele aardappelveld, waar het toestel neer gekomen was, papieren, bagagedeelen en uit rustingsstukken verspreid lagen. Het parket, dat zich spoedig naar Hal had begeven, bestond uit den rechter van instruc tie Dellois, den eersten substituut van den Koning, Van den Branden de Reeth en den griffier Winters. Uit de getuigenverhooren is wel komen vast te staan, dat het toestel in de lucht in brand is gevlogen. Volgens mededeelingen van de gendarmerie te Hal hebben inwoners gezien, dat een brandend vliegtuig de plaats passeerde. Het was hun echter niet mogelijk de richting van het vliegtuig te volgen. Andere ooggetuigen verzekeren den linker motor van het toestel hevig te hebben zien rooken. De stationschef van Brages, de plaats waar de „Flamingo" is neergestort, verklaar de dat hij zich in het station bevond, toen het geluid van motoren van een betrekkelijk laag vliegend vliegtuig zijn aandacht trok. Óp korten afstand zag hij toen een machine, waarvan „de staart rookte". Hij dacht een oogenblik met een reclamevliegtuig, dat met rook een woord tegen den hemel schrijft, te doen te hebben, maar al spoedig ging het toe stel dalen. Plotseling stond het geheele vlieg tuig in vlammen en viel het midden in het veld neer. Nauwelijks was het op den grond, of een hevige ontploffing deed zich gelden. Toen het vuur was uitgewoed en men het wrak kon naderen, kon men constateeren, dat de motoren diep in den bodem zijn ge drongen. Van de beide vleugels is de be kleeding verdwenen en steekt het naakte skelet omhoog. De geheel verwrongen staart, waarvan het hoogteroer is afgescheurd, is afgebroken en rust op de rest van den romp. De verklaringen aan den rechter-commis- saris Dellois, die met het onderzoek belast is, stemmen overeen. Landarbeiders ontdekten het toestel om 10 uur 35, toen het nog boven Hal vloog. Plotseling zagen zij uit de linker motor een zwarte rookwolk komen, kort daarop gevolgd door vlammen. Het toestel vloog op dit oogenblik lager dan men gewend is bij de lijntoestellen op Parijs. Men kreeg den indruk, dat de piloot probeerde te lan den. Het toestel daalde snel, doch met den neus naar beneden en viel te pletter op den grond. Op hetzelfde oogenblik hoorde men een zware ontploffing en zag men de stukken naar alle richtingen wegvliegen. Mededeelingen van den heer, Behage De heer Plesman deelde ons gisteravond mede, dat hij van den heer Behage, chef van de werkplaatsen der K. L. M., uit Brussel nog de volgende bijzonderheden omtrent het onge luk had ontvangen. Volgens ooggetuigen heeft men de machine eerst gehoord, terwijl zij nog in de wolken was met onregelmatig loopende motoren. Op een gegeven moment werd het vliegtuig zicht baar en kwam het in glijvlucht uit de wolken, op een hoogte van ongeveer 300 meter. Daarbij was de linker motor geheel in rook gehuld en ongeveer drie kilometer voor de plaats waar de machine met den grond in aanraking kwam, sloegen er vlammen uit dien motor. Het vliegtuig zette zijn glijvlucht voort. Even voor dat de machine tegen den grond sloeg, maakte de neus een beweging naar boven; direct daarna ging het toestel onder een hoek van zestig graden aan den grond. Deze manoeuvre wijst erop, dat het hoogteroer door den brand niet meer functionneerde. Uit het feit, dat de machine in glijvlucht daalde, leidde de heer Plesman af, dat er in de wolken iets moet zijn gebeurd, dat den piloot deed besluiten tot dalen. De heer Behage heeft op een afstand van 1200 meter den grond, waarboven de machine in glijvlucht was, afgezocht en heeft daar verschillende sporen van materialen ge vonden, waaruit blijkt, dat de linker vleugel van het toestel in de lucht reeds in brand stond. Na de botsing op den grond schijnt opnieuw een ontploffing te hebben plaats gehad. Omtrent de oorzaak van de ramp kon hij nog geen nadere mededeelingen doen. De wrakstukken van het vliegtuig kunnen eerst heden (Donderdag) worden vrijgegeven ter onderzoek, speciaal wat de motoren betreft. Heden zal de heer Behage met den chef van de inotorenwerkplaats van de K. L. M. op Schiphol, den heer Van Os, die intusschien ook reeds naar Brussel is vertrokken, de motoren onderzoeken. De indruk van den heer Behage was, dat brand is ontstaan in de achter den vleugel bij de romp gelegen benzinetank. Een nadere mededeeling over de oorzaak

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1