m 1 m EEN GEHEIMZINNIG FAMILIEDRAMA. li ZATERDAG 31 JULI 1937 NIEUWS UIT BOYMANS. De mansportretten van Rembrandt en van Levecq in het Rotter- damsche museum SEVEN SISTEHS-TROPHEE- HANDEL MIJ. R. S. STOKVIS. NATUURHISTORISCH MUSEUM- RESTAURATIE HARMONIE- BIOSCOOP. JUBILEUM IR- J- H- H VERLOOP- ROTTERDAMSCH KATHOLIEK MANNENKOOR- SPREEKUUR WETHOUDER BRAUTIGAM- OVERSCHIE. DE STRATEN IN KLEINPOLDER- VOORZITTER SCHEIDSGERECHT. Het droeve proces van spiritis tische ellende zonder einde. BURGERLIJKE STAND. SCHOONHOVEN. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. DORDRECHT. EEN AMBTENAAR, DIE HET BETER WIST. KUYPER-GEDENKBOEK. W ■et1 De directeur van het museum Boymans schrijft ons: Meermalen is in Boymans een werk van Rembrandt tentoongesteld geweest. Het is echter voor het eerst, dat in Rotterdam in het openbaar een zoo belangrijk en aangrij pend schilderij van den grooten meester als dit levensgroote mansportret, dat door de firma Katz te Dieren uit Amerikaansch be zit naar Holland gebracht werd, te zien is. Onbekend is het echter in ons land niet, want het behoorde tot de meesterwerken, welke op de Rembrandt-tentoonstelling van 1935 in het Rijksmuseum te Amsterdam, te bewonderen waren, nadat het in 1929 op de Hollandsche Tentoonstelling te Londen geëxposeerd was. Men heeft dit werk wel een „Schrijvenden Evangelist" genoemd en het in verband ge bracht met een reeks Apostelen, die Rem brandt in 1661 schilderde. Terecht heeft echter Schmidt Degener in den catalogus van de Rembrandt-tentoonstelling het stuk later gesteld en gewezen op de overeenstemming in peinture met de grandioze familiegroep in het museum te Brunswijk, die evenals het eerste werk grootendeels met het paletmes geschilderd is. Hef behoort dus tot de aller laatste scheppingen van Rembrandt, toen hij geheel teruggetrokken na de financieele dé- bacle, waarbij zijn huis en verzameling in het openbaar verkocht moesten worden, op de Rozengracht te Amsterdam woonde en werkte. De meestér heeft zijn model afgebeeld staande, hoog oprijzende achter een tafel. In de rechterhand houdt hij een veeren pen, ter wijl de linker rust op een opengeslagen boek. De blik van het gelaat is gespannen en fasci neert in hooge mate. Het wonder van dit doek is het coloriêt, dat van een diepe en gloeiende pracht is. Bruinrood in allerlei nuanceerin gen overheerscht: het felst in de roode muts. welke de figuur op het lange, donkere haar draagt. De wijze van schilderen vertoont een groote genialiteit. Het schilderij, dat in de Rembrandt-zaal van het museum is tentoongesteld, zal onge twijfeld in de komende dagen velen naar Boymans lokken, die deze unieke gelegenheid niet willen missen. Eén dezer dagen heeft, zooals reeds met een enkel woord is gemeld, het museum van de firma D. Katz te Dieren ten geschenke ontvangen het prachtige mansportret van Jacobus Levecq, dat op de Vermeer-tentoon stelling van 1935 zeer de aandacht had ge trokken. Jacobus Levecq is een zeldzaam voorko mend meester, wiens vroege werken uit den tijd, dat hij bij Rembrandt in de leer was, om streeks 1653, van een groote aantrekkelijk heid zijn. De kunstenaar werd in 1634 te Dordrecht geboren en overleed aldaar in 1675. Welke de invloeden zijn, die hij onderging op een reis door Frankrijk, waar hij te Parijs en Sédan werkzaam was, is niet duidelijk. Een feit is, dat evenals zijn stadgenoot Nicolaas Maes zijn late werk niet vrij is van modieuse tendenzen. Boymans' nieuwe aanwinst behoort tot zijn vroege periode en sluit zich aan bij het expressieve vrouwenportret uit 1654 in het museum te Brussel en het mansportret in de verzameling Ronald te Creville die beide op de groote Hollandsche tentoonstelling te Londen van 1929 te zien waren In deze vroege werken toont de meester zich van een groote soberheid in de kleuren: zwart en wit tegen een donkergrijze fond do- mineeren De uitdrukking van het gelaat op het paneel in Boymans is wel zeer boeiend en de houding van den geportretteerde van een groote ongedwongenheid. Aan het Museum Boymans te Rotterdam is, ter plaatsing in het museum, een bronzen kinderkopje aangeboden van den beeldhouwer Theo van Reijn te Haarlem. Het beeldhouwwerk is afgestaan door me vrouw A. H., te Heemstede, en in dank door de directie aanvaard. Voor den wedstrijd om de Seven Sisters trophee is te Rotterdam de wedstrijd Constant Het Westen gespeeld. De uitslag was: ConstantHet Westen: N. de HaasJ. J. de Bruijn J. v. d. DoeP. Mahn Sr. P. J. HamJ. H. v. Ansens M. J. JansenJ. v. d. Bergh K. W. BoostenA. Augustijn A. M. OlsenA. v. Doorn J. CostenD. Wiersma L. v. BergenH. D. Verschoor E. la RondelleK. F. de Haan J. C. BlinkersC. v. Dijke 1—1 2—0 2—0 2—0 2—0 1—1 2—0 1—1 2—0 Totaal Vermoedelijke eindstand 164. 15—3 In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Handel Mij. R. S. Stokvis Zonen, waren tegenwoordig of vertegenwoor digd 14 aandeelhouders met een totale nomi nale waarde groot 409.366, uitbrengende 81*37 stemmen. Het jaarverslag van de directie werd voor kennisgeving aangenomen, terwijl de winst- en verliesrekening (zie ons ochtendblad van 22 Juli) werd goedgekeurd. De heer Louis Stokvis werd als commissaris herkozen. Geologische verzameling- Het Natuurhistorisch Museum aan den Mathenesserlaan is thans met een nieuwe afdeeling verrijkt. Het is aan het bestuur gelukt, de hand te leggen op een keurige geologische verzameling, die een goed beeld geeft van wat ,,de bovenste meter" van den Nederlandschen bodem beteekent; klei-, zand- en veenmonsters uit allerlei streken, de oudere gronden met hun mineralen, en de zwerfsteenen uit ons Pleitooceen (Dilu vium) demonstreeren duidelijk de afwisse ling in onzen bodem. Prachtige stukken liggen in de afdeeling Vorming en omvorming der gesteenten in klein bestek zien we IJ er hoe uit graniet een verweeringsbodem ontstaat, welken in vloed water- en ijstransport op de gesteen ten hadden, welke veranderingen zich in de gesteenten voltrekken. Het systeem der geologische perioden is in een afzonderlijke vitrine op origineele wijze uitgebeeld, met prachtstukken uit en van onzen bodem. Een en ander is opgeluisterd met foto's en kaartjes, terwijl de etiketteering niemand in 't onzekere laat. Een mooie aanwinst voor het museum, een extra-bezoek overwaard. Met een knalavond is gisteren de sinds en kele weken gesloten Harmonie-bioscoop aan dc Gaesbeekstraat heropend. De Zuider- stadsche bekende voormalige „bak" was sinds enkele jaren al danig getransformeerd, doch met de nu doorgevoerde metamorphose is Zuid een fraaie ruimte rijker geworden. Het spanten-dak verdween om plaats te maken voor een keurig gebogen plafond met goede indirecte verlichting. De fauteuils 600 in ge tal werden vernieuwd. En werd geschilderd ga aangekleed, zoodat alles bijeen een interi eur werd verkregen, dat een lofwaardig stuk „Herlevend Rotterdam" vertegenwoordigt. Ruim 600 personen men kwam nog plaatsen tekort woonden gisteravond de gala-voorstelling brj. Onder hen merkten 'wij op den hoofdinspecteur van politie A. H. W. Weckenstroo, de inspecteurs der bouw- politie J. G. Hupkes en J. Oostdijk, alsmede vertegenwoordigers van vele sportorganisa ties en sociale vereenigingen. Bijna honderd bloemstukken gaven relief aan de openings plechtigheid. Vele hartelijke woorden van dank en lof zijn aan den directeur, den heer C. v. 'tHoff gebracht. Allereerst sprak de heer D. Ververs, voor zitter van C.V.V., die de restauratieplannen en de zorgen daarover releveerde. Als een bijzon der puntje memoreerde hij een feit, dat alle fauteuils hier van hetzelfde maaksel zijn. De volgende spreker was de heer Verhoe ven, secretaris van den bond van oude haven arbeiders. Hij karakteriseerde vooral de goed heid der directie. De heex J. v. d. Leen, administrateur der Psychiatriscehe inrichting „Maasoord", schet ste het aandeel van den heer Van 't Hoff in de ontspanning voor personeel en patiënten van genoemde inrichting. De heer Van Gameren sprak een geluk- wensch namens D.R.L. I, terwijl de heer Den Ouden feliciteerde uit naam van de Ned. Ver- eeniging van lichamelijk gebrekkigen. Tenslotte voerde de onder daverend applaus ontvangen directeur Van 't Hoff zelf het woord. Hij heeft den' aanwezigen dank gezegd voor hun tegenwoordigheid, cadeaux en bloe men, alsmede den aannemer der restauratie en het personeel lof toegezwaaid. Het amusante gedeelte tot de pauze was in handen van Coos en Polly Speenhoff, die op uitstekende wijze het publiek wisten bezig te houden. Na dit geslaagde gedeelte, volgde een vroolijke pauze, waarna de avond werd be sloten met avonturen op het witte doek. De heer ir. J. H. H. Verloop, directeur van Wilton-Fijenoord Schiedam, zal op 1 Aug. a.s. den dag herdenken waarop hij 25 jaar geleden in functie trad bij het etablissement Fijenoord. De heer Verloop welke deel uit maakte van de handelsmissie naar Zuid-Amerika is op het oogenblik op de terugreis naar Europa en wordt eerst half Augustus in ons land terug verwacht. Het bestuur heeft in verband met de va- canties besloten op Maandag 2 Augustus en Maandag 9 Augustus geen repetitie te hou den. De eerstvolgende repetitie is Maandag 16 Augustus in ons repetitielokaal Rosaliahuis. In verband met het in begin November te geven concert worden alle leden dan ook ver wacht. De wethouder voor den Technischen Dienst zal op Dinsdag 3 Augustus a.s. geen spreek uur houden. VUUR WERK FEESTEN TE PARIJS. Woensdagavond j.l. werd op de terreinen van de wereldtentoonstelling een schitterend vuunverk afgestoken waarbij tevens de Trocadero-fonteinen in een feestverlichting straalden. In verband met den slechten toestand van de straten in het cemplex, dat eigendom is van de N.V. „Nonus" in het uitbreidingsplan Kleinpolder, hebben B. en W. reeds meer malen bij de eigenaresse op verbetering aan gedrongen. De kosten daarvan worden ge raamd op 30.000. De eigenaresse is evenwel niet in staat om dit bedrag te betalen. Daar om zijn onderhandelingen aangeknoopt met de hypotheekhoudster, de N.V. Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland. Deze heeft zich bereid verklaard, mits de gemeente de straten in eigendom en onderhoud overneemt, een bedrag ineens te betalen. Dat bedrag zou moeten worden gesteld op 110.000, waarvan 30.000 direct moet worden verwerkt en 81.000 gereserveerd kan worden voor de toekomst. De Rotterdamsche Hypotheekbank beeft toegezegd dit bedrag in eens in contan ten te betalen. In verband daarmee stellen B. en W. den raad voor de- straten in het complex „Nonus" over te nemen. De over dracht zal plaats hebben zoodra de Rotter damsche Hypotheekbank met de N.V. „No nus" een regeling zal hebben getroffen, de be taling van het overeengekomen bedrag zal echter onmiddellijk plaats hebben. Doordat de voorzitter van het scheidsge recht voor ambtenaren mr. J. S. Loke, de gemeente verlaten heeft, moet een nieuwe voorzitter door den raad worden benoemd. B. en W. stellen als candidaten voor mr. N. C. van Mastrigt en mr. A. N. M. Allard. RAADSAGENDA. De agenda voor de op Dinsdag 3 Aug. a.s. te houden vergadering van den gemeen teraad luidt o.a. als volgt: Aanbieding gemeenterekening 1936; Vast stelling nieuwe verordening op de heffing van besmettelijke ziektengeldenBegroo- tingswijziging 1937; Conversie geldleening; Benoeming voorzitter Scheidsgerecht; Aan gaan overeenkomst met de- Rotterdamsche Hypotheekbank; Doortrekking Waterleiding' naar de Zweth. HINDERWET. Aan den heer Adr. Rodenburg alhier is vergunning verleend ingevolge de Hinderwet tot aanleggen van een bewaarplaats van huisvuil nabij den Hofweg op een terrein ge legen aan de Zwethkade ELECTRISCHE KABEL Ten behoeve van een kabelverbinding in verband met electriciteitslevering van Rot terdam aan Den Haag worden rfiomenteel in deze gemeente tamelijk beduidende wer ken uitgevoerd nabij de overbrugging van de Rotterd. Schie. OPBRENGST COLLECTE Ten bate van de vereeniging Herwonnen Levenskracht is alhier gecollecteerd 78,71 en voor den Nat. reclasseeringsdag 94,21. (Van onzpn Scandinavischen correspondent) Het overbrengen van het historisch bondsvaandel op het zangersfeest te Breslau. Aangiften van 30 Juli 1937. BEVALLEN: H M. de Koning—Verheden z. W. J. WesterwéelMatveld z. F. C. Bakvis Tieleman z. W. J. PonsSeheuierman d. W. PluutAlting z. P. L. DijkgraafGe- leijnse z. J. J. Endenburgv. Tilburg z. Z. C. HofVisser z. M. Groetv. d. Hart d. A. A. Willebeek Le MeirMuntz z. G. W. OtteTeunissen d. A. J. BastiaanseCousijnse z. J. BogaardPoortvliet z. C. v. d. S'luys Broeren z. H. L. VenhorstBiemans z. H. J. RuitenLemmers d. W. BylFijn d. M. F. OrtanHanousek d. M. de Munnik Korpel d. D. v. d. Zandev. Tilburg d. I. M. M. C. Lamersde Groodt z. P. M. Nieuwlandv. Heusden d. N. W. VooyCv. d. Wouden z. OVERLEDEN: M. C. F. Hagen wede. v. J. M. Baayens 65 j. J. J. Calander man v. B. T. K. Kresolt 81 j. J. A. de Koning z. 3 j. H. Kuyper z. 5 m. A. J. C. Mijsbergh vrouw v. A. v. d. Ende 50 j. G. de Koning z. 4 j. J. J. E. de Muyser man v. A. C. G. Weerts 60 j. T. C. de Retg wede. v. C. J. Baardolf 61 j. Voorts als levenloos aangegeven: D. E. KnopperFase z. E. G. Hilkemeijerv. Zijd- veld z. v fffi. bedevaart BRIELLE. Woensdag hebben de katholieken uit Schoon hoven en omgeving de jaarlijksche bedevaart naar Brielle gehouden. Nadat 's morgens om 5 uur de H. Mis te Schoonhoven was bij gewoond, ging het gezelschap, bestaande uit ongeveer 350 personen, om half 7 aan boord van een der groote booten van de Reede-rij op I de Lek. Men had een voorspoedige reis, terwijl geen hinder is ondervonden van de bruggen te 1 Rotterdam. In Den Briel heeft de zeereerw. heer W. C. C. Albers, oud-pastoor van Schoonhoven, in de kapel van de H.H. Marte laren, de H. Mis opgedragen, terwijl pastoor Brouwers uit Schoonhoven, de predi katie heeft eghouden. De terugreis is eveneens vlot verloopen waardoor het gezeschap uit Schoonhoven reeds om half 7 weer aan wel stapte. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor de leden van het Maatschappij-Zieken fonds zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot en met Zondagavond 11 uur dienst doen: dr. G. D. Bimie, Sehiedamscheweg 56, tel. 374; dr. P. G. Kousemaker, Hoflaan 13, tel. 203. Geopend apotheek ir. J. Backer, Hoogstraat 228, tel. 162. LEVERING BRANDSTOFFEN. Vrijdagmiddag had ten stadhuize plaats de aanbesteding voor de levering van brandstof fen ten behoeve van de gemeentegebouwen. Ingekomen waren 3 biljetten, nl. van: firma Gebr. van Oeveren, anthraciet 1.80 per H.L., turf 10.75 per 1000 stuks, firma P. Maarle- veld, resp. ƒ1.95 en 11.50, Vlaardingsche Kolencentrale resp. 1.95 en 12. Gunning aangehouden. HET NIEUWE ORANJE-COMITé. In de vergadering, uitgeschreven door de contact-commissie met afgevaardigde leden van buurtvereenigingen en het oude Oranje comité, is het nieuwe Oranje-comité door den burgemeester geïnstalleerd. Laatstgenoemde opende op gebruikelijke wijze de vergadering. Het stemde hem tot tevredenheid dat de reorganisatie van het Oranje-comité tot stand gekomen was. Het was volgens spreker jammer, dat voor 100 pet. de buurtvereenigingen niet hebben deelgeno men om zitting te nemen. Drie dezer zijn ach ter gebleven. Hierna volgde de bespreking over het concept-reglement, dat na een enkele pomer- king werd aangenomen. Het nieuwe bestuur werd dan gekozen en bestaat nu uit de heeren J. de Knegt, P. K. Dommisse, G. van Oud- heusden, A. v. d. Griend, S. Blom, B. H. van Doorn en J. Rothuizen, waarvan de eerste door de vergadering als voorzitter werd ge kozen. De burgemeester heeft hierop deze bestuurs leden geluk gevenscht en de hoop uitgespro ken, dat zij zouden mogen werken tot de ver sterking van de., banden met Oranje en tot voldoening van de Maassluissche burgerij. De heer v. d. Griend verkreeg daarop het woord, zeggende, dat niettegenstaande het te be treuren was, dat nog twee groote buurtver eenigingen zich niet met de richtlijnen kunnen vereenigen en daarom niet samen werken, het hem toch verheugt, dat de nieuwe vereeniging tot stand is gekomen, waarnaar een groot ge deelte der bevolking heeft verlangd. Als alle leden van de nieuwe vereeniging, van welke groep zij komen, het waarachtig verlangen hebben tot één doel samen te werken, komt het alles goed tot stand. Tenslotte maakte hij gebruik om de ver gadering voor te stellen den heer burgemeester tot eere-voorzitter te benoemen. Dit voorstel werd met applaus begroet. De burgemeester dankte voor dit aanbod en nam het gaarne aan. Bij deze woorden van dank, had hij nog een verzoek en wel om het. oude eere-lid van het Oranje-comité, de heer J. Dammer, ook mede over te nemen, wat met volle instemming en onder applaus werd aan vaard. Alvorens deze bijeenkomst te sluiten, ver klaarde de heer J. Gaasbeek, voorzitter van het oude Oranje-comité o.a., dat hij dank wilde brengen voor de goede woorden, om liefde te kweeken voor vorstenhuis en vader land. Ook dankte hij de leden van het vroegere O.-C. voor de zeer prettige samenwerking en vriendschap. Moge ook het nieuwe O.-C. eendrachtig samenwerken tot heil van vorstenhuis en vaderland. De burgemeester stelde nu voor ook den heer J. Gaasbeek als eere-lid aan te stellen voor het vele werk, dat hij steeds gedaan heeft,. Met een hartelijk applaus werd ook dit voor stel goedgekeurd. Hierop werd deze vergadering gesloten, Hoe de naam Elisaberthus ontstond, Het gebeurde te Dordrecht, waar een ge lukkige vader zijn eerste kind kwam aan geven. De ambtenaar: „Naam?" De trotsche eigenaar: „Antonius Joan nes Elisabeth". De ambtenaar (schrijvend en voor zich uit prevelend) „AntoniusJoannes ElisaHé, daar hadden wij ons bjjna in de vingers gesneden De gelukkige vadet (met opgetrok ken wenkbrauwen) „Hoezoo als ik vragen mag De ambtenaar (met het völle gewicht van zijn autoriteit) „Wel, ziet u, Elisabeth is een uitgesproken vrouwelijke naam". De vader overweegt in den eenvoud van zijn ziel, hoe zijn schoonmoeder (ter wier eere die naam moest worden toegevoegd een uitgesproken vrouwelijke persoonlijkheid isDit argument echter terzijde latend, brengt hij slagvaardig naar voren „En Maria dan Hoeveel jongens dragen niet Maria als tweeden naam 7" De ambtenaar (in verregaande wel willendheid tegenover een dergelijke stupidi teit) Jawel, jawel.... Maria.... Maar, éh.... vergeet u niet dat Maria duidelijk religieus isduidelijk religieus, nietwaar Dit plotseling opgeworpen religieuse probleem is den verbouwereerden vader teveel. Niemand mag van hem verwachten, dat hij bekend is met het feit, dat er minstens vier heiligen bestaan hebben, die den naam Elisa beth met veel religiositeit gedragen hebben. En de stem van achter de afscheiding vervolgt„We zullen het maar een beetje veranderen," vindt u niet Weet u wat, we zullen er Elisaberthus van maken Zoo ontstond op 29 Juli 1937 de naam Elisaberthus Deze ambtenaar moet in eere gehouden worden. Wanneer hij op dit ingeslagen pad vroolijk verder gaat, wordt het in Dordt amusant wonen. Zeg, Geertruidaberthus, heb jij mis schien Jacobaberthus ook gezien Hij wordt met smart gezocht door Ohristinaberthus. Jawel, hij wandelde straks met Anna- berthus en Teresiaberthus. U dacht Immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 'l zeker wetenl Voor enkele jaren terug kon men in de straten van Fredrikstad, een der hoofd plaatsen van Zuid-Noorwegen de rijzige figuur van den stadsvoogd, Ludvig Dahl, ontmoeten, bewust van zijn waardigheid als magistraat, maar nog meer als nieuwe Messias, die zelf gewonnen van het atheïsme tot het spiritisme, er zich een levenstaak en tevens glorie van maakte, anderen te bekeeren. Zijn medium was zijn eenige dochter Inge borg. Wie kennis nam van de spiritistische publi caties der familie Dahl, stond verslagen over de oppervlakkigheid en de vermetelheid, die daarbij aan den dag werden gelegd en mis schien nog iets meer over het onverklaarbare vertrouwen, dat zij in breede kringen wonnen. De overgang van den ongeloovigen stads voogd tot „het geloof", zooals men in opper vlakkige milieux alles noemt, wat ook maar eventjes naar ietwat religieusiteit zweemt, had plaats gevonden na den plotselingen dood van een zijner zoons, die bij een zeilwedstrijd te Hankö verdronk. Het overlijden van een tweeden zoon ver stoorde het evenwicht van den vader nog meer en dan zien wij de tot dan bescheiden figuur der onbeduidende dochter plotseling sterk naar voren dringen. Zij wordt de herlevende glans der familie en de onontbeerlijke troost van haar vader, zoowel in het particuliere leven door hem „in contact" te brengen met zijn geliefde en vereerde zoons als in het openbaar, waar zij hem in staat stelde in de spiritisti sche wereld een plaats van beteekenis in te nemen. Buitendien droeg zij aanmerkelijk bij tot de voorziening van hooge huishoudelijke uit gaven, die toendertijd' in bepaalde betere burgerlijke Noorsche kringen tot veler ruïne gevoerd hebben. Vader verdiende aan zijn boeken met het relaas van haar „openba ringen" en zij incasseerde groote en kleine douceurtjes, die men tot een gezamenlijk getal van 30.000 kronen heeft kunnen samentellen, ongeacht de niet bekende posten. Zoo indiscreet als de geesten somwijlen kunnen zijn, zoo discreet zijn hun impresario's die de kas houden. Deze discretie was in dit geval niet geheel zonder reden, doordat de stadsvoogd, die door speculatie een groot fortuin verkregen had, deelde in het lot van vele nieuwe rijken van dien tijd door zijn zware geldelijke en onherstelbare verliezen. Zijn persoonlijk vermogen slonk eerder en vlugger dan zijn huishoudelijke uitgaven; zijn jaren stegen en deden hem den pensioenge rechtigden leeftijd naderen; het stadsvoogd schap maakte hem tot ontvanger der ge meente; zijn vrouw beheerde tegelijk met de huishoudeconomie tevens de publieke kas, die daardoor een noodlottige communicatie kregen; de dag der rekenschap van zijn stede lijk rentmeesterschap naderde onheilspellend, vermoedelijk zonder erg voor hem, maar met des te meer afgrijselijkheid voor zijn echt- genoote en degene, die men voor de „inge wijde" houdt, hun dochter Ingeborg, vaders spiritistische medium. We wachten even met het relaas van de ontknooping om een kijk te geven op de ont hullingen van dit medium, die haar erkende onbeduidendheid in de meest burgerlijke be schrijvingen van het hiernamaals demon streert. In den beginne laat zij haar broeders slechts teekenen van leven geven; kloppen dat zij er zijn, maar de nieuwsgierigheid, de eerzucht en sensatiebehoefte dwongen haar spoedig de helling af; er kwamen geregelde gesprekken tot stand; vader kreeg te vernemen, dat zijn jongens het goed hadden en aan hun familie dachten; de familie had een roeping te ver vullen, nog warén de jongens niet geheel volwassen in het bovenaardsche, maar zij zouden naar vermogen bijstaan; zij studeerden bovendien en deden hun best op school en daarbuiten, als zij vrijaf hadden en zich ver meiden met sport en spel en bezoek van andere verscheidenen, van wie of voor wie zij een boodschap kregen. Geen enkele der „openbaringen" gaat de bescheiden begaafdheid van het medium te boven noch de aspiraties der toenmalige van het onverwachte vette der aarde genietende O. Wer-burgerij. Hun kinderen studeerden verder m den hemel, maar in hun paradijs van rijstepap met gouden lepeltjes hadden zij he.t £0Cri en stonden hun aanhoorigen bij met het opmaken van een menu of de aanwüzin& van een smakelijke wijnsoort. Nu en dan werden zij door hun zenuwen geplaagd, als het examen tijd was en bleven dan uit respect voor den ernst van hun studies van séances weg, hetgeen ouders en belan£sfel'enden een beetje sneu maar reuze verstandig vonden. Van tijd tot tijd legden de heeren een kaartje en zü gingen des Zondags vroom naar de kerk, als duizenden klokken luidden; dat waren wel andere klokken en andere kerken en de preek was vooral iets geheel anders en daarom leek het, dat zü hun best deden er voor te zorgen, dat men toch met soortgelijke vrome dingen tot later wachten zou, waar men alles anders en naar zijn smaak zou vinden. Tot hiertoe kan men dit spiritistisch ver maak tamelijk onschuldig noemen, al heeft de christen er bezwaar tegen, dat hemel en eeuwigheid versimpeld, worden. All-engskens gleed men onder de séances naar het profe tische over. De jongens „aan den anderen kant" begonnen te vertellen, eerst wie zich daar bevond en daarna wien men er ver wachtte. Een paar erg goedkoope pogingen in die richting verleidden tot grootere vrijmoedig heid. Er werden doodsvoorspellingen gedaan, die niet uitkwamen, maar dat werd dan weer verklaard door een verkregen uitstel van executie. Intusschen legden medium en hare moeder bij de doodverklaarden zulke pla gende bezoeken af, dat familieleden haar den toegang tot huis en patiënt ontzegden. Was daarmee niet allereerst het leven dezer slachtoffers gered dan toch zeker hun ver stand. Er kwamen ook vage aanduidingen van den niet ver verwijderden dood van stads voogd Dahl. Zijn jongens verlangden zóó naar hem: moeder zou nog wat moeten wachten, maar ook voor haar zou het spoedig dag wor den, zij moest zich vooral troosten met de gedachte, dat het zóó beter was en vader kon er zich slechts over verheugen, dat men zijn leven het best afsluit „zoolang het spel nog goed staat" gelijk het naar een Noorsche uitdrukking gezegd werd. Het bleef niet bij gezegden; het medium Ingeborg noteerde ook schriftelijke mededee- lingen, waaronder een spiritistische doods- verklaring van haar vader, die in Augustus van 1933 door zijn jongens zou gehaald wor- dne. Deze tijd verstreek en merkwaardiger wijze vond men later ook den datum in den verzegelden brief veranderd, maar met zoo veel handigheid, dat er knappe chemici aan te pas moesten komen om te bewijzen, dat iemand met brief en tekst geknoeid had, en van 1933 1934 gemaakt had. Dat bleek me juffrouw Ingeborg gedaan te hebben, al deed zij het liegen. Er kwamen meer knoeierijen aan den dag en meer vervalschingen, zóóveel dat men alle vertrouwen in het medium verloor en tot haar arrestatie overging, toen op 8 Augustus 1934 stadsvoogd Dahl op een eenzame bad plaats verdronk zich verdronk of ver dronken werd. Van deze drie alternatieven koos de politie in een rapport van 290 blad zijden het laatste en zij wees zijn dochter als de schuldige aan. Het gerecht helt maar de tweede hypothese over en gelooft aan spiri- tistischen gedachtendwang. Het aanvankelijke drama werd spoedig een schandaal, toen bekend werd, dat de stads voogd lijdende was aan 'n zware hartkwaal, aan minstens 35 menschen verklaard had niet meer te zullen baden, omdat hij zijn hart niet meer vertrouwde, en opeens in Augustus 1934 opvallend veel aan het baden was ge slagen en dat hij op den ongeluksdag twee maal achter elkaar het water gezocht had in gezelschap van zijn dochter, den laatsten keer op een afgelegen, ongewone en slechte badplek. Erger werd 't, toen bleek, dat er in de kas van den stadsvoogd, beheerd door zijn echtgenoote, een tekort van 70.000 kronen was, dat in stilte getracht werd te dekken, door een leening bij Deensche vrienden. Als onderpand was er een verzekering van Dahls leven tegen ongelukken, die eenige maanden later verliep en 60.000 kronen waard was, en die men bij de verzekering niet zóó gauW kon uitgekeerd krijgen, dat men daarmee het kat kon stoppen. Toen dit alles aan het daglicht kwam en bewezen werd, dat andere kastekorten van enkele duizenden kronen vroeger door hei medium aan haar moeder uitgekeerd war*'1 uit de opbrengst van haar toegewezen erie' nissen, kwam men tot het vermoeden, dat zij van alles geweten had, door haar voor zeggingen den dood van haar vader bevor derd had en misschien hem den dood had toegebracht, omdat de verongelukte met ge' broken halswervel uit het water werd opge haald. De echtgenoote van den verongelukte, mevrouw Dahl, pleegde zelfmoord en daar mee verdwenen de twee getuigen, die mede van de gedragingen van de dochter op de hoogte konden zijn, Er volgden langdurige processen, die geen uitkomst brachtten, omdat er niet voldoende bewijzen konden geleverd worden. Deskundigen verklaarden, dat de mogelijk heid bestond, dat stadsvoogd Dahl die hart lijder was en spiritist zijn dood gezocht heeft en met een gevoel van bevrijding aanvaard en bevorderd heeft. Het is niet bewezen, dat hij van de verduis teringen kennis had. Een feit is het echter, dat het medium geweldig geknoeid heeft en zich aan opzettelijke vervalschingen heeft schuldig gemaakt en aan evenveel leugenS om dit te verheimelijken en te ontkennen. Heeft zij niet aan de verduisteringen me- degeholpen en is zij door haar moeder niet rechtstreeks in. vertrouwen genomen, dan lijdt het geen twijfel, dat zij in de „gesprek' ken" tusschen moeder en zoons aangaand6 deze troebele familieaangelegenheden ei langs „spiritistischen" weg kennis vah ge' kregen heeft, zoo luidt de opinie van C politie. Hebben moeder en dochter samen gewerk' om de eer van vader en van de familie en van hun spiritisme te „redden?" Ziedaar weer een duistere vraag, die door sommigen zonder meer met ja wordt beant' woord, maar door degenen, die te oordeelen en te veroordeelen hebben, niet met een ge' fundeerd antwoord opgelost kan worden. De aangeklaagde vrouw weet het en de andere, die het weten kan, heeft zich doof zelfmoord buiten het geding geplaatst. Voor de tweede maal heeft het gerecht uit* spraak gedaan, dat dit niet bewezen is. Even' min is te bewijzen, dat de dochter den vadcf zou verdronken hebben, al houdt de polity dit vol; én dat hij in ondiep water om het leven kwam én dat het verhaal van de doch' ter niet waar kan zijn als zij beweert uitge' zwommen te zijn om haar vader, die haaf toeriep, dat hij krampen kreeg en dat „z'f moest bleven, waar zij was", absoluut on' houdbaar is reeds op grond van het feit, da1 zij een zeer slechte zwemster is, die zek®f geen zwaar mannenlichaam, zelf op den rn* zwemmende, aan wal kan brengen. Maar er zijn geen getuigen en daarom aC^ het gerecht de beschuldiging niet beweze1}* gezien de mogelijkheid, dat de halsbreuk na het overlijden door het aan land sleePen door de dochter kan ontstaan zijn. Een afschuwelijke sluier hangt over d1 drama, maar klaar en duidelijk verklaard® de rechter, dat het medium zich aan spiff tistisch bedrog op groote schaal heeft schul dig gemaakt. Haar werkzaamheid is volgens den rech1^ verafschuwenswaardig, omdat zij zoo^e menschen in -leed brengt, maar zij is ook vaarlijk gelijk door dit familiedrama teI duidelijkste gebleken is. Daarna richt de rechter zich tot het P11' bliek en geeft dit de schuld, dat een vrouw als deze haar „macabrc" werkzaamheid za* kunnen voortzetten, zoolang de wet haar niet straffen kan. Wie voortzet haar persoon en werkzaam heid te steunen en te eeren, die heeft med® de verantwoordelijkheid voor hetgeen eC door haar toedoen wederom in de toekoms' geschieden kan, zeide hij. Het donkere geheim over deze spiritisti sche ellende bewijst weer eens, hoeveel duis ternis dergelijke lichtbrengers over de menschheid doen neerkomen. Ter gelegenheid van de Kuyper-herdenkin# op 29 October a.s. zal door het herdenkings- comité een gedenkboek worden uitgegeven- Medewerking is toegezegd door verschillend® vooraanstaande personen. Het gedenkboek za1 verschijnen bij den uitgever J. H. Kok t0 Kampen. Wüziging voorbehouden zal de samenstel ling van het gedenkboek als volgt zijn: dr. lf' Colün, dr. Kuyper als nationale figuur; dr. W' A. van Es, de beteekenis van dr. Kuyper voOf de wetenschap in het algemeen; prof. dr. Ch. Aalders, de beteekenis van dr. Kuyp® voor de theologie; prof. mr. A. Anema, df Kuyper en het staatkundig leven; J. Schof ten, dr. Kuyper en de A.R.-partij; dr. A. A. ff Rutgers, dr. Kuyper en Indië; C. Smeenk, Kuyper en het sociale leven; prof. dr. J. terink, dr. Kuyper en het onderwijs; prof. K. Dqk, dr. Kuyper als predikant; ds. T. Ff,_ werda, dr. Kuyper als hoogleeraar; dr. L. G. Scholten, dr. Kuyper als politicus; A. slra, dr. Kuyper als journalist De redactiecommissie bestaat uit de he®f^( prof dr. J. Waterink, C. Smeenk en dr, L- G. Scholten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2