DE TOREN ZINGT WEER... TSLmr-1810 in WAT IS DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. m 61ste JAARGANG Nó. 17950 STADSNIEUWS. ROTTERDAM. brand aan boord van een WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1937 VIER BLADEN, BUREAU; KOEMARKT 4, SCHIEDAM? TELEFOON 1NTERCOMM. No. 68085 gj, DE GEDEIMEN DER H- MIS- VIERING KONINGINNEDAG. ■«HF" jrr temperatuur zwemwater. s«piSt UIT DE HISTORIE VAN SCHIEDAMS ZINGENDEN TOREN. Wat gerestaureerd werd. 0 DE RADIO-CENTRALE. KETHEL. ITALIAANSCH SCHIP. Ontstaan bij het lossen van zwavel. (Let op de mededeeling van morgen!) Toenemend goederenverkeer in de Noodzeehavens. Rotterdam aan de spits. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DIEFSTALLEN. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. 1 4 ptgft tl De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt franco bg vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2,55. Bg bezorging franco per port J* abonnementsprgs per maand l.iu Per ane maanden 3,—, bg vooruitbetaling. Incasso kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAREN zgn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per etuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440 Utigave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1,55, elke regel meer 25 ct. Bg contract aanzienlijke reductie. Reclames tuschen den tekst dubbel adv.tarief. Llefdadigheidsadvertentiën balf tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 cL Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. n r t's Ongevallenverzekering bedraagt- 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een spoorwegongeluk; 1.000 bij overlijden tengevolge van een ander ongeval; 250.- voor bet verlies van een band, een voet DC Grr^r3t3i"U bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; f 75 voor bet verlies van een wijsvinger of voor het verlies van de voorste twee leden van alle vingers; 50- voor het verlies van een voUedig bd Cen een duim, of voor het verlies van twee leden van een wijsvinger; f 25 voor bet verlies van alle leden van een anderen vinger, of van een lid van een wijsvinger, by breuk van bovenarm, of bovenbeen, onderarm of onderbeen, kmesohy*, ■da sleutelbeen of enkel; 10.— voor één lid of twee leden van een anderen vinger. Alles volgens de geldende voorwaarden als eenmaal per maand ra dit blad wordt aige i Stijgende belangstelling- Het begint eindelijk een beetje door te drin gen, dat er in de Gorzen iets bijzonders te zien is. Al kan er nog niet van een uitverkocht huis, of in dit geval een uitverkochte tuin, gesproken worden toch begint de belangstel ling van de Schiedammers voor dit hoog staande leekenspel .te igroeien. Velen zagen het reeds tweemaal, maar nog meer zijn er die het heelemaal nog niet gezien (hebben. En waarom Ja daar kan men U duizend redenen voor opgeven, maar of ze steekhoudend zijn, dat mogen wij gerust in twijfel trekken. Komt Schiedammers de kat behoeft ïïu niet meer uit de boom gekeken te worden, duizenden zagen reeds dit pradhtige en leerzame spel. Stapt nu over uw bezwa ren heen. Hoevelen staan er niet s winters uren in de kou naar een of ander sportevene ment te kijken? eft nu willen diezelfde men- schen het weer de schuld geven van hun weg blijven. Schiedammers zorgt dat niemand spijt behoeft te hebben omdat hij, als de opvoerin- igen afgeloopen zijn, het zoo jammer vindt dat hij ook niet eens is gaan kijken. Heit spel en de spelers zgn uw belangstel- Jihg waard ende Gorzen kan geen finan- cieele strop hebben. De werkloozenkaarten. Gisteren hebben wg abuisievelijk vermeid, dat de werkloozenkaarten voor dat spel ver kocht zullen worden in het Graalhuis aan de Lange Haven, dit moet echter zijn in de de pendance van de Graal aan de Hoofdstraat 65. Aan het officieele programma van de Oran- jevereeniging kan nog toegevoegd worden een nummer folkloristische dansen, welke door de Oranjegarde Vendel Schiedam, verzorgd wor den onder leiding van den heer Scheurkogel. Deze dansen zullen worden uitgevoerd op de Groote Markt voor het stadhuis en vangen aan Maandagavond 30 Augustus 8 uur, vóór de taptoe. De tijdsduur van deze uitvoering zal ongeveer drie kwartier bedragen. Uitgevoerd zullen worden „De Roselaar" door meisjesvendel groep Zeeland; „Driekus man", meisjesvendel troep Friesland; Contra dans door dames- en meisjesvendels; „Kleine Tral" door de beide meisjes vendels; „Als m'n Vader en m'n Moeder naar de markt toegaan" door het meisjesvendel troep Zeeland; „Lin- nenweversdans" door het damesvendel troep Zuid Holland. In het programma komt op de pagina sport- demonstraties de mededeeling voor, dat de en treeprijs tot die demonstraties 5 ct. bedragen. De leden van de Oranjevereeniging hebben echter gratis toegang op vertoon van hun lid maatschapskaart Bij de startplaats voor de 3 K.M. zwem wedstrijd zal aan de zijde van de Nieuwe Ha ven bg de Schoolstraat een gedeelte met tou wen worden afgezet om de leden van de Oranjevereeniging in de gelegenheid te stel len op een voor hen gereserveerd gedeelte den start en aankomst der zwemmers en zwem sters te zien. De Inschrijvingen. De aangifte voor deelname aan de 3 KM. zwemwedstrijd en de wedstrijden voor kinde ren, die gisteravond in de Dr. de Visserschool werd gehouden, heeft een bevredigend ver loop gehad. Hedenavond is er inschrijvimgsgelegen- heid van 79 uur in de school aan het Edi- sonplein, fi~~ SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 24 Aug. Vertrokken; Eng. s.s. Emerald Wings, ledig naar Cardiff; Grieksch s.s. Panaghis, ledig naar Skelleftea. SCHIEDAM, 24 Aug. Aangekomen mb. Bel- Sïioira, ledig van Gent om te dokken in de ■Wilhelminahaven. De temperatuur van het water-in de ge meentelijke zweminrichtingen, g morgen 66 graden F. Van de oude „Noor der kerk" te Hoorn, tvelke reeds geruimen tijd in restauratie- isj zijn thans de voorgevel en toren ii onderhanden TE PAARD OVER DE HEIDE. Door de deelnemers an n 't kamp van de Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij werd Maandag j.l. 'n groote tocht gemaakt in de omgeving van Elspeet. De ruiters passeeren ondenvcg de schaapskooi. Al heel wat jaren is het nu al weer ge leden, dat ik het voorrecht had, op een rus- tigen zomeravond door den heer Timmermans voor de eerste maal „mee naar boven" te worden genomen. Naar boven! Naar het mach tige carillon van Rotterdam's raadhuis. En nog altijd herinner ik me juist dat oogenblik, toen ik daar gestaan heb hoog op den toren, tusschen de galmgaten, waar de klokken dreunden. Ver beneden lag daar de Metropolis met zijn flitsende, kleurenwisselende lichtreclames. In het Westen gloeiden nog na de zacht-rose pas telkleuren van een verzinkenden dag. En het was in deze entourage, dat ik ineens,, nau welijks meer waarneembaar, den Schiedam- schen St. Jan ontdekte. Schiedam met zijn scheeven, vierkanten to ren zijn één! Beziet oude teekeningen en schilderijen en altijd opnieuw zal de grijze St. Jan als ach tergrond dienen. Al in de tijden van Liduina's val op het ijs. De rasechte Schiedammer is met zijn toren vertrouwd geraakt: door de eeuwen heenEn de oude toren is een onmisbaar monument geworden voor ons stadsbeeld Historici weten er van te vertellen, dat hij werd gebouwd in de eerste helft van de 15e eeuw, na den brand van 1428, al bevat hij in zijn onderbouw vermoedelgk nog wel iets van vóór dat jaar. De hoogte bedraagt 54 meter. Maar we zouden het ditmaal niet over den toren hebben, doch meer in het bijzonder over de klokken, over de klokken die in deze dagen een restauratie ondergingen, waarmee de Am sterdamsche firma Addicks, die het werk uit voert, thans zoo ver gereed is, dat de heer Timmermans, onze stadsbeiaardier, vol opti misme over het vlotte verloop van de werk zaamheden al een program samenstelde om er de eerstvolgende Koninginnedag op muzikale wijze letterlijk mee „in te luiden". Het is dan wel niet de officieele bespeling, waarmee het gereedkomen wordt aangekondigd, maar in ieder geval: het carillon van den ouden St. Jan, onze Schiedamsche beiaard is weer be speelbaar. En dat is een gelukwensch aan al len, die voor deze restauratie hebben geijverd méér dan waard! Niet de eerste restauratie. Wanneer ik zoo eens wat oude notities raad- Pj.eeg, dan is dat voor een deel zonder succes. Want over de eerste periode van ons Schie damsche carillon valt eigenlijk weinig defini- 1 te zfggen. De eenige mededeeling, die ik ,isj deze, dat het „beyerwerk van 12 - klokken", hetwelk behoort bij het uur-, een mede?S;rk' "zeer oud" "aar dat is maakt! WeliswiL memand iets wijzer H J P t zegr de oud-stadsbeiaardier hem'aan denUm^ft in °ct0ber 1909 1°°r (naar aanleiding X Hor^npk der p-eit,., feit> dat bg het on- van het carillon" ter het klokkenspel dateert van ITeS -ee^mair de juistheid van deze mededeeling. die mij in ver band met de geschiedenis van het carillon in het algemeen wel wat vreemd voorkomt 'heb ik niet kunnen controleeren. neö Duidelijker is de oude Kromker, wanneer hii vertelt, dat van het beierwerk „niet veel te roemen" is. Een vaststaand feit is echter, dat in het jaar 1786 het tegenwoordige, uit 38 klokken bestaande carillon (de drie groote luidklokken dateeren van een vroegere pe riode) Werd aangebracht. Het oude spel werd bij de betaling maar meteen mee in ruil gege ven voor de schepping van den bekenden Leu- venschen klokkengieter Adreas Joseph van den Gheyn. In l9io werd het instrument, dat toen in sterk vervallen toestand verkeerde, hersteld, waarvoor de gemeenteraad destijds een crediet verleende „van ten hoogste f 3 000". Tijdens dezelfde vergadering van den' raad 16 Nov. 1909 deed de latere wethouder v. Leiden, de heer T. S. Goslinga, een bescheiden poging om een nieuw carillon voor onze stad te verkrijg'en Het is hem niet mogen gelukken. Die befaamde drieduizend gulden zijn dan een tijdlang het eenige groote bedrag geweest, dat onze vroeden zich aan htm stadsklokken hebben laten gelegen liggen. En zoo kon het dan geschieden, dat onze stad een carillon be zat van 38 klokken, maar, waarvan er 14 practisch buiten werking waren. Het moest wel een ervaren beiaardier zijn en bovendien een voortreffelgk musicus, die met dit mate riaal nog zooveel goeds wist te bereiken als de heer Timmermans ons dit zoo dikwijls ge- demonstreerd heeft. Maar met dat al blee restauratie dringend geboden, de noodzakelijk heid daarvan deed zich met den dag dringen der voelen en zoo werd dan door de gemeente wederom een bedrag beschikbaar gesteld, nu van 1.800, waardoor met dit werk een aan vang kon worden gemaakt. Zooals gezegd, is het de firma Addicks uit Amsterdam, die hiermede belast werd en het zwijgen van de klokken van het mechanisch speelwerk heeft aan allen, die gewend waren elk kwartier den tijd te hooren aangeven, dui delijk gemaakt, dat daar in de hoogte iets 'aan het gebeuren was. En inderdaad: er is iets gebeurd. Allereerst werd dan de opstelling van de klokken vereenvoudigd, doordat ze inplaats van rondom in den toren, nu op reien in het westelijke raam werden gehangen. De zwaar ste onderaan en zoo vervolgens in logische méér logische dan voorheen! volgorde naar boven. Maar er gebeurde meer; De beiaardier kreeg een nieuwe cabine; hij zit nu vlak voor de klokken inplaats van een paar meters er onder, met een gemakkelijker bespeelbaarheid als gevolg. En bovendien werd het klavier ver nieuwd en de afstand van 't pedaal meer in overeenstemming gebracht met de moderne eischen. Een aantal klepels werd vervangen, ophangbouten losgemaakt en gemenied, er kwamen nieuwe balken te pas aan de verplaat sing van de klokken en in plaats van met ijzeren draden worden de klepels thans met zooveel solieder bronzen materiaal aangetrok ken. De grootste winst is echter, dat thans alle 38 klokken weer bespeelbaar zijn gemaakt met een speciaal voetklavier kan zelfs een ne- gen-en-dertigste klok in het spel worden be trokken, dat nu dus ook over een bourdon be schikt en. dat het oude z.g. broeksysteem werd vervangen door een kunstzinnige be speling aanzienlijk meer in de hand werkende tuimelaarsysteem, waarvoor achter de klokken een nieuw rek werd aangebracht. Geeft deze restauratie niets te leeren? Zoo is dan deze restauratie vrijwel beëindigd en de vraag rijst: geeft deze herstelling, die in ieder geval weer veel heeft goedgemaakt, ons niets te leeren? Op de eerste plaats zou ik dan willen wijzen op de mogelijkheid om óók in onze stad bij tijd en wijle officieele beiaardconcerten te geven. En dan citeer ik hier den Belgischen nestor Jef Denijn, die toch wel als de autoriteit bij uitstek mag gelden. „Een goed ingericht bei aard zoo zegt Denijn is een zoo gevoelig speeltuig, dat het een zeer verfijnde vertolking toelaat. Een auditorium van duizenden, in den avond verspreid in straten en buurten en door niets gebonden tenzij door beiaardspel, heeft in menig geval sterk zijn voldoening betoond over deze muziek". En wij? Wel, we hebben een instrument en een bespeler, die als kunstenaar tot de besten mag worden gerekend; en daarnaast zou dan de mogelijkheid kunnen bestaan om beiaardiers uit den vreemde te verzoeken, ons van hun kunst mee te deelen. Luisterplaatsen, waar het geluid van de klokken in rustige avonduren prachtig door komt, hebben we voldoende in een pittoreske omgeving: Schie, Beurs en in de meer onmid- delijke nabijheid van den ouden toren eveneens. Alle voorwaarden om zoo'n concert te doen slagen zijn aanwezig. Alleen één ding ont breekt: dat is het initiatief van stadgenooten, die gevoel hebben zoowel voor de kunst als voor de historie, om dergelijke bespelingen in derdaad mogelijk te maken. Pas wanneer door gezamenlijk handelen, door gezamenlijke be langstelling een band is gelegd tusschen de bewonderaars van het oude instrument in onze stad, zullen meerderen dan thans in de gele genheid zijn, de eigenschappen daarvan naar waarde te genieten En laten diegenen, die zulk éen initiatief „durven" nemen want inderdaad er is moed voor noodig- in een stad, die herinneringen aan -zgn verleden als daar is de oude ruïne van Ma. nesse biJ voorkeur op de vuilnisbelt (ex- cusez le mot!) zou smijten zich dan dikwijls gesterkt voelen door de woorden, die wijlen onze grgze stadsbeiaardier Textor aan onzen gemeenteraad schreef„Het klokkenspel is een eigenaardig Hollandsche kunst, een erfenis on zer vaderen, welk gebruik, waar daar gelegen heid voor is, met hand en tand in eere moet worden gehouden". Moge het zoo zijn! WILL. K. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). VAN EEN VERTROKKEN STADGENOOT. ,,'n Schip glijdt met bollende zeilen, Een priester verwijlt op 't dek ongestoord Hij denkt aan z'n dierbaren die straks hij verliet". De tijd van vertrek is aangebroken en ik heb mijn stad en vaderland verlaten om te gaan werken aan 't zieleheil der Heidenen in Afrika. Ik wil U echter, stadgenooten, eerst nog even mgn hartelijksten dank brengen voor het geen waarmee gij mij bedacht hebt om mij te steunen hij mijn heengaan naar Belgisch Cóngo, tk roep u allen een laatst vaarwel toe en blijf mij steeds aanbevelen in Uw medeleven. Voor nakomende giften blijft mijn adres R. P. Ign. BASTIAANSE S.C.J. Dam 5. Programma 5. Donderdag 26 Augustus. Luxemburg: 8,20 Concert. Diversen: 10.55—11.25. Droitwich: 11.25 Gramofoon 12.05 A. B. C.-orkest. Luxemburg: 12.30 cchcert, Droitwich: 1.15 Sopraan en Ba riton. Brussel (Fransch)1.30 Omroepor kest; 1.50 Gramofoon. Diversen: 2.20—2.5Ö Luxemburg; 2.30—2.50. Parijs (Radio): 2.50 Gramofoon. Diversen: 3.20—3.30. Duivemburg 3,503.50 Concert. Diversen: 5.506.20. Regional Programma: 6.20 Fred Hartley; 7.20 Orgelspel. Diversen: 7.408.20. Brussel (Ned. taal): 8.20 Om roeporkest; 10.10 Avondgebed. Brussel (Fransch): 10.20 Concert. Diversen: 10.50 11.15. Luvemburg: 11.15 Dansmuziek. Voor de programma's 1 t.m. 4 raadplege men onze rubriek: „Uit den aether", DE NIEUWE BRANDSPUIT. Gisteravond is geheel onder eigen beheer de nieuwe motorspuit geprobeerd, het welk tevens als oefening diende, welke a.s. Don derdag herhaald zal worden. Deze oefeningen staan in verband met het deelnemen dezer spuit aan het te Overschie te houden brandw*erconoours op Zaterdag a.s. VACATURE RAADSLID. Na den heer Doelman heeft thans ook de heer S. J, Poot bedankt voor zijn benoeming als lid van den gemeenteraad. Thans zal de heer A. v. d. Eijk benoemd worden verklaard. U dacht Immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeeren I Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl Vannacht is brand ontstaan aan boord van het Italiaansche stoomschip „Ariosto" van de N.V. Tirrenia te Fiume, welk schip gelost werd bij loods C aan de Tweede Katen- drechtsche haven te Rotterdam. De „Ariosto" is een schip van 4115 bruto ton, gebouwd in 1902 bij Wigham en Co. Ltd. te New-Castle. De firma Armando Fa rina te Rotterdam treedt als cargadoor op voor het schip, dat met een lading zwavel van Antwerpen was gekomen. Aan boord was men bezig met het lossen van de losse zwavel, welke door middel van een grooten knijper werd overgeslagen in een lichter. Tegen drie uur vannacht hoorden de men- schen, die er aan 't werk waren dertien in getal een hevigen slag, gevolgd door witten rook. Zg begrepen dat er iets aan de hand moest zijn en maakten, dat zij van boord kwamen. In ruim 4 was de zwavel in brand geraakt, echter niet zooals later bleek door een explosie. De slag was ver oorzaakt geweest door den knijper, welke was terecht gekomen op een ijzeren tunnel, die onder de lading doorloopt en door de hevige wrijving van ijzer op ijzer was een vonkenregen ontstaan, waardoor de zwavel had vlam gevat. v r Reel. 16615S 20 Het vuur plantte zich snel voort en ver oorzaakte een hevige rookontwikkeling. Leden van de bemanning zijn onmiddelijk begonnen een tweetal slangen uit te leggen en water in het ruim te werpen. Kort daarop arriveerde de Havendienst 3, welke ook met een straal ging werken, bediend door perso neel van slangenwagen 59. Intusschen was middel-alarm gemaakt. Slangenwagen 41 was het eerst aanwezig en begon onder leiding van onderbrand meester P. de Winter, van den wal af met twee stralen water te geven. Ook de kort daarop arriveerende slangenwagen 51, on der brandmeester Wetsteyn, deed hetzelfde. De leiding is vervolgens overgenomen door hoofdman W. A. Keeman, die het noo dig oordeelde den motorreservewagen te requireeren. Met zeven stralen werd nu het vuur bestreden, maar wijl men het schip niet durfde betreden, kon de eigenlijke vuurhaard niet bereikt worden. Personeel van de afd. Brandbluschmid- delen heeft zich toen onder leiding van den opzichter J. W. Malloen, voorzien van Kd- nigs-rookmaskers, aan boord begeven en is in het ruim afgedaald. Toen eenmaal de vuurhaard bereikt was, konden de stralen meer effect sorteeren. Dapper meegeholpen door de bemanning had men binnen 'n half uur den brand onder de knie. De schade is niet groot. Toen de brand gebluscht was, is men begonnen de nog resteerende 100 ton zwavel verder te lossen. Mede aanwezig waren de slw. 59, 58 en 40. Ook onderhavenmeester Bakker was op het terrein van den brand aanwezig. Verwacht wordt: Meest zwakke wind uit Oostelijke rich tingen, licht tot half bewolkt, droog, warm weer. Behalve ver in het Noord-Westen heerscht thans overal mooi zomerweer en de tempe raturen in Noord-Scanddnavië tot binnen den Poolcirkel evenaren thans die aan de kusten van de Middenlandsche Zee. Het wolken dek, dat dagenlang het geheele Westen oe- dekte, is thans verdwenen. De kans op droog warm weer met Oostelijke winden is thans weer veel grooter geworden dan zich giste ren liet aanzien. Donderdag. Zon op 6.00. Zon onder 20.03. Maan op 21,22. Maan onder 11,41. Weirijders lichten op van 20.33 tot 5.31. Het gezamenlijke goederenverkeer ter zee heeft in de eerste zes maanden van het loo- pende jaar, volgens mededeeling van het Bureau voor de Handelsstatistiek te Ham burg, in de vier groote havens aan de Noord zee 48 millioen ton bereikt, tegen 39.9 mil lioen in het eerste halfjaar van 1936 en 30,6 millioen in het eerste halfjaar van 1933. Het goederenverkeer is dus met 20.3 pro cent gestegen en tegenover 1933 zelfs met 57 procent. Voor de eerste maal is hiermede den tot dusver hoogsten stand van na den oorlog, t.w. van 46.8 millioen ton in 1929, over schreden, en wel met 2.6 procent. Evenals bij vroegere vergelijkingen der concurreerende havens aan de Noordzee, hebben de beide Westehjke havens, t.w. Rotterdam en Antwerpen, weer het hoofd aandeel in de toeneming. Met 6.4 millioen ton namen zij deel aan de stijging tegenover het vorige jaar, terwijl de beide Duitsche havens, Hamburg en Bremen, slechts een toeneming vertoonden van 1.7 millioen. Opnieuw trokken de beide Westelijke havens voordeel uit den opbloei der Duit sche industrieele ontwikkeling, in het bij zonder in de gebieden van Rijn en Roer. De helft van het toegenomen goederenverkeer kwam op rekening van den doorvoerhandel met Duitschland. Volgens de resultaten van het eerste half jaar staat Rotterdam in het scheepsverkeer ter zee wat de aankomst betreft met 11.73 (9.97) millioen ton nu ruim twee millioen boven Hamburg, dat 9.54 (9.51) millioen ton boekte en met een verschil van 0.5 millioen ton de derde plaats achter Antwerpen in neemt. Het inkomende zeescheepsverkeer van Bremen bedroeg 4.35 millioen ton. Ter wijl de scheepvaart in Rotterdam dus is toe genomen met 18 procent, in Antwerpen met 12.3 proc. vertoonde het verkeer in de beide Duitsche Noordzeehavens geen groote wijziging. In het goederenverkeer heeft Rotterdam een bijna even grooten voorsprong op zijn concurrenten. Er werd hier 19.50 (15.04) millioen ton omgezet. Antwerpen neemt weer de tweede plaats in met 12.50 (10.9) millioen ton. Vervolgens komen Hamburg met 12.13 (10.96) en Bremen met 3.86 (3.33) millioen ton. Het goederenverkeer van Rotterdam is in het eerste halfjaar dus gestegen met 29.7 procent, het verkeer van Antwerpen met 18 procent. De verkeerstoeneming in de beide Duitsche havens bedroeg voor Hamburg 10.7 en voor Bremen 16.1 procent. VEREEN- R K- AMBACHTSSCHOOL ST- JOSEPH. De R-K- Avondvakteekenscholen in fle Baljuwstr- en Overijselschestraat- Op 1 October vangt het seizoen voor het avondvakteekenonderwijs wederom aan. Met ingang van dien datum zal de Vereeni- ging behalve de school in de Baljuwstraat nu ook een Avondvakteekenschool openen in Rotterdam-Zuid, en wel in het schoolgebouw aan de Overijselschestraat no. 49. Deze noodzakelijke tak van ambachtsonder- wijs is bedoeld voor jongelieden die hun intrede in de werkplaats of fabriek hebben gedaan, na voldoende lager onderwijs geno ten te hebben. 27 A u g.Groote Schouwburg, Graf in Ma. riza (Fritz Hirsch-Operette 8.15 (volw.). Op 25, 27 en 29 Augustus Open- Dagelijks: Tivoli-Schouwburg: Het cafétje (De Rotterdammers), 8.30 uur (boven 18 jaar). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 26 Augustus, in: Luxor: Sherlock Holmes; Studio: 't Jochie (volw.); Lumière: Elephant boy; Thalia: Ghing-ching (volw.); Colosseum: Ballet meisje en Liefdeslied per radio (boven 18 jaar); Prinses: Zonen der Zuiderzee en Vor stelijk avontuur (volw.); Corso: Modem times; Harmonie: De kleine piraat en Het leven is niet zoo kwaad, (boven 18 jaar); Grand: Prins en bedelknaap; City en Cen traal: Het geheim van Stamboul (boven 18 jaar)Scala: Pygmalion (boven 18 jaar) Victoria: Pygmalion (boven 18 jaar); Olympia Renbaansensatie en Drie gezworen kame raden (boven 18 jaar); Ooster: Paniek in de filmstudio en De fluisterende schaduw (volw.); Cineac: Actualiteiten. Tentoonstellingen: Museum Boymans, collectie Montauban van Swgn- dregt Gemeente-Bibliotheek, permanente Erasmustentoonstelling. Schiedam. Op 23, 25, 27 en 29 Auguhtus Open luchtspel „De geheimen der H. Mis" van Henri Gheon. Tuin Parochiekerk H. Hart van Jesus 200 medewerkenden. Passage-theater: Pygmalion en De speur hond van Alaska (boven 18 jaar). SCHIEDAM, 25 Aug. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 116 per H.L, Spoeling. Spoeling ƒ1.201,30 (niet officiéél). Voor deze categorie jonge ambachtslieden is theoretisch vakonderwijs in verband met hun vakkundige ontwikkeling onontbeerlijk. Bovendien vinden de afgestudeerde leer lingen van het dagambachtsonderwijs op de avondvakteekenschool een hoogst nuttige voortzetting van het geleerde op de dag school. Het moet voor de R. K. bevolking van Rot terdam-Zuid wel een voldoening zgn dat de pogingen om een dergelijke inrichting van R. K. Ambachtsonderwijs in het centrum van dit stadsdeel te vestigen, geslaagd zijn, te meer daar deelname aan dit onderwgs niet afhankelijk is van financieelen welstand. De inschrijving van leerlingen heeft plaats: Voor de vakteekenschool Baljuwstraat op Zaterdag 28 Aug. a.s. des middags van 2 tot 3 uur, ambachtsschool Baljuwstraat. Voor de vakteekenschool Overijselsche straat op de Zaterdagen 28 Augustus en 4 September des avonds van 5 tot 7 uur in de Broederschool aan de Putschelaan. De fietsendieven hebben weer een goeden dag gehad. Niet minder dan vier van deze voortbewegingstoestellen werden ontvreemd, n.l. ten nadeele van A. v. W. wonende Heemraadssingel, G. C. N. uit de Witte van Haemstedestraat, K. S. van de Treek en O. P., wonende Weipad. Voorts is van het voetbalveld van „Steeds Hooger" aan het Groene Wegje een geit ge stolen ten nadeele van C. S. uit Schiedam. Op den Heijschedgk fietste de 25-jarige expeditieknecht L. Th. M. Holterman, wonende aan de Heemskerkstraat. Hij werd achterop gereden door een auto van de Gemeente reiniging, bestuurd door W. M. O. uit de Schilperoordstraat. Toen deze auto den wiel rijder wilde inhalen, moest hij plotseling stop pen voor een uit tegenovergestelde richting komende auto. Ondanks uit alle macht remmen werd de fietser gegrepen en enkele meters meegesleurd. Hij liep verschillende ontvel lingen op en klaagde over pijn in de rechter zijde en aan het hoofd. Per auto van den G. G. D. is de man naar het ziekenhuis Cool- singel vervoerd en daar opgenomen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1