EEN EEUW RO TTERDAMSCHE MANEGE. vrnJfarmi fmnmn tegen een ihch'e VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937 n. De wederoprichting van de rijschool in de dertiger jaren der vorige eeuw. STICHTING VAN DE SOCIËTEIT, Hoogstraat 16. SCHIEDAM ZEILSPORT. KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM BURGERLIJKE STAND. R.K. ROTTERDAMSCHE VOET BALBOND Het jaarverslag 1936-1937. 1 INGEZONDEN. HILLEGERSBERG. DE MOLENWERF- ZONDER ZORG EN TOCH ZORG. INGRIJPENDE BEZUINIGINGEN. welke instelling de gemeëriïe jaarlijks «en subsidie geeft. SCHIEBROEK. OVERSCHIE. MARSCH MET MUZIEK. AUBADE. W Er zijn vier jaren noodig om tot het besef te komen, dat het paardreden evengoed als iedere andere sport recht van bestaan heeft. Als tengevolge van den wapenstilstand met België voortdurend een groote troepenmacht op de been moet worden gehouden, vormen zich allengs in verschillende plaatsen vry korpsen, die het vaderland hun diensten aan, bieden. Dit is oorzaak, dat ook het paardreden zrjn populariteit begint te herkrijgen. Het streven deze by uitstek nuttige sport weer te gaan beoefenen, valt algemeen waar te nemen. Maar daarvoor zyn rijscholen noodig en deskundige leiding. Daarom steken in het voorjaar van 1834 een 35-tal enthousiast geworden liefhebbers, meerendeels oude be kenden, de hoofden bijeen en bieden den stedelijken raad een verzoekschrift aan. Zij vragen den steun van de overheid bij hun plannen om tot wederoprichting van de rij school te komen, want de ondervinding heeft geleerd, dat de medewerking van de stad voor het welslagen een noodzakelijke factor is. De raad blijkt het gevoelen van de adressanten volkomen te deelen en noodigt burgemeester en wethouders uit een raming van kosten voor een stedelijke rijschool op te maken en nadere voorstellen te doen. Reeds in November 1834 is men daarmede gereed en heeft de raad zich Uit te spreken over de volgende voorstellen: 1. de grond aan den Binnenweg (Basters' oude manége) voor 10 of 20 jaar (of langer) te huren en de daarop staande manége te vernieuwen; kosten ƒ11.000 ineens en ƒ600 per jaar; 2. het terrein met vernieuwde opstallen te huren voor minstens 40 jaar a raison van 1200 per jaar, welke bedragen dienen te worden verhoogd met ƒ400 toelage voor den pikeur en 300 per jaar voor onderhouds kosten. Het financieele offer, dat gebracht moet worden om aan den geuiten wensch gevolg te geven, is oorzaak, dat de raad geen besluit neemt. Evenwel wordt te kennen gegeven, dat hij steeds bereid blijft aan een goedkoopere oplossing van het rijschoolvraagstuk zijn medewerking te verleenen. Met deze teleur stellende boodschap kunnen de onderteeke haren naar huis gaan. Intusschen wordt er toch paard gereden. Jean George Goltz, Duitsch pikeur ondanks zijn Fransche voornamen, heeft over de oude manége de beschikking en geeft er rijlessen, zonder nochtans van de stad eenig subsidie te ontvangen. Daarom doen in December 1834 62 zijner geregelde bezoekers aan den stede lijken raad het verzoek, Goltz tot stadspikeur te benoemen, in de hoop daarmee het rijschool- vraagstuk nader tot oplossing te brengen. Maar ook deze poging loopt aanvankelijk op niets uit; eerst na herhaalden aandrang wordt het adres in handen gesteld van een raads commissie, die meteen zal adviseeren over de oprichting van de rijschool. Goltz, wiens geld middelen en geduld uitgeput raken, legt er teleurgesteld het bijltje bij neer en verlaat de stad. Na drie jaar is men nog even ver als aan het begin. Maar niet lang blijft Rotterdam zonder pikeur. Petrus Johannes Giebels, die als zoodanig werkzaam is geweest te Dor drecht, neemt in den zomer van 1837 de door Goltz opengelaten plaats in. Dit is een wel kome aangelegenheid het eenlgszina naar den achtergrond gedrongen plan van een stedelijke rijschool weer in het middelpunt der belang stelling te brengen. Men ziet in, dat een gemeenschappelijke actie de beste kansen op spoedig succes biedt en de gezamenlijke sport beoefenaars steken opnieuw de hoofden bijeen. Zoo duurt het niet lang of de Sociëteit in de Rotterdamsche Manége wordt opgericht (30 September 1837), waarvan notaris Jan van der Hoop Jaczn., de kunstbeschermer, die later nog zoo'n groote rol in het openbare leven van Rotterdam zal spelen, voorzitter wordt; secre taris en thesaurier (penningmeestér) z(jn respectievelijk Joost van Vollenhoven, de latere burgemeester van Rotterdam en Isaac Roest van Limburg. Onder „toevoorzlcht" van dit bestuur zal Giebels de manége, die geves tigd blijft op den hoek van den Binnenweg en de Zwartepaardeniaan, exploiteeren volgens de regels van het contract, dat de Sociëteit spoe dig met hem afsluit. Dit waarborgt hem de inkomsten voor het geven van rijlessen, het stallen, verhuren en dresseeren van paarden, want de Sociëteit van haar kant verbindt zich, uitsluitend van zijn manége gebruik te maken. Aangezien de Sociëteit de geheele exploitatie aan den pikeur heeft overgelaten, komen alle lasten van onderhoud en inrichting voor diens rekening. In één opzicht verschilt de nieuwe inrichting van de oude: wie thans wil paard rijden, moet vooraf lid worden van de Sociëteit, want het is den pikeur verboden anderen dan Societeitaleden tot het rij-onderricht toe te laten. Inmiddels worden de pogingen tot stichting van een nieuwe manége met kracht voortgezet De beide raadsleden, die deel uitmaken van de commissie tot het uitbrengen van advies, zijn lid der Sociëteit geworden. Hoewel de omstan digheden thans gunstig schijnen om tot ver wezenlijking van den meer dan drie jaar ouden wensch te komen, moet nog heel wat tegen stand overwonnen worden, voor dat er van succes sprake is. De raad komt in Februari 1838 speciaal bijeen om haar oordeel uit te spreken over een voorstel tot aankoop van een bleekerij achter de stadsherberg en paarden- posterij De Romein aan 't Slagveld, maar slaat na ampele bespreking alle verwachtingen den bodem in door haar veto hierover uit te spreken; niet, omdat hij van de noodzakelijk heid van een rijschool niet overtuigd is, maar omdat hij de gevraagde koopsom te hoog vindt. Dat ook ditmaal aan de commissie wordt opgedragen diligent te blijvèn, is slechts een schrale troost, want de toestand van de in gebruik zijnde oude rijbaan is langzamer hand kritiek geworden, wat na ongeveer 60 jaar onafgebroken gebruik voor een houten gebouw niet te verwonderen is. Bouw van de nieuwe Manege Nauwelijks drie maanden later zijn er al Weer nieuwe plannen, waarvan het initiatief ditmaal is uitgegaan van de Sociëteit. Tegen over de manége ligt op den hoek van Binnen weg en Tuindersstraat een katoendrukkerij, voorheen geëxploiteerd door Jan Berghout en Cornelis Duyk, die zich voor inrichting tot manége met bijbehoorende stallen, koesthui zen en woning uitstekend leent. Dit perceel zal eerstdaags openbaar ver kocht worden, zoodat een spoedig besluit ge- wenscht is. Het societeitsbestuur bespreekt de zaak uitvoerig en adviseert de stedelijke commissie een tweeledig voorstel aan den raad te doen: de stad koopt de drukkerij aan en laat daarop een rijschool bouwen of ver werft alleen den grond en staat deze voor langen tijd aan de Sociëteit in erfpacht af, zoodat deze daarop uit door haar leden bijeen te brengen fondsen de noodige gebouwen kan stichten. En als de raad onverhoopt ook op dit aanbod niet kan Ingaan, dan is het bestuur onder alle omstandigheden toch van plan de geboden kans ditmaal niet te laten voorbij gaan en zal dan, zonder stedelijke medewer king nochtans, den grond in eigendom verwerven, van de noodige stallen en andere gebouwen voorzien en daarvoor by haar leden een leening plaatsen. Intusschen hebben de leden niet nagelaten bij verwanten en bekenden in den stedelijken raad de aandacht te vestigen op de totaal onvoldoende gelegenheid tot paardrijden in de tweede stad des lands, een toestand, die Rotterdam werkelijk tot oneer strekt, zoodat er, als de raad op 28 Mei 1838 samenkomt, grond is voor optimistische verwachtingen. Ditmaal worden deze niet beschaamd. Na uitvoerige deliberatie vereenigt de raad zich met het goedkoopste der voorstellen, d.w.z. besluit tot aankoop van het terrein, dat plaatselijk is aangeduid met Binnenweg, wijk nr. 181 en 182 en staat dit vervolgens aan de Sociëteit in erfpacht af voor 50 jaar a raison van 50.per jaar, ingaande 1 Juli a.s, onder voorwaarde evenwel, dat de Sociëteit voor een rijbaan met bijbehoorende gebouwen zorgt en ook het onderhoud daarvan op zich neemt. Bovendien krijgen in haar bestuur twee door den raad uit zijn midden aan te wijzen commis sarissen zitting, zoolang de erfpacht duurt, Er reden tot juichen, nu de opening van een aan den elschen des tijds beantwoordende rij school nog maar een kwestie van tijd is. De raad vond het blijkbaar beter, de oprichting van de rijschool aan het particuliere initiatief over te laten. Het kapitaal van 15.000.dat men noodig heeft voor bouw van een rijbaan- en verdere inrichtingen, wordt uitgegeven in aandeelen van 100.en is in korten tijd geplaatst. Het stadsbestuur, met den burgemeester, mr. M. C. Bichon van IJselmonde en de wethou ders aan het hoofd, geeft van haar persoon lijke sympathie jegens de jonge vereeniging blijk door in totaal niet minder dan 33 der 150 aandeelen voor zijn rekening te nemen. De architect R. van Kempe Valk zorgt voor het bestek en op 15 April 1839 wordt de nieuwe manége feestelijk met een carrousel, waarbij de burgemeester met een deputatie uit den raad en vrijwel geheel toonaangevend Rot terdam tegenwoordig is, die om het hardst de voortreffelijke eigenschappen der inrichting prijzen. Giebels wordt nu voor vast aan de rijschool als pikeur verbonden en het bestuur, waarin ook eenlge aandeelhouders zitting hebben gekregen, weet voor hem een stedelijke subsidie te verkregen ter grootte van 600, waarvan hij afstand doet ten behoeve van de Sociëteit in ruil voor kwijtschelding van huur voor woning, koetshuis en stallen. Dit subsidie wordt uitbetaald tot en met 1882, wanneer in het volgende jaar de N.V. tot exploitatie van de Rotterdamsche Manége, welke met een kapitaal van 100.000 daartoe wordt op gericht, den grond, die de Sociëteit in erf pacht bezit, van de gemeente aankoopt en daarop in het volgende jaar een monumentaal gebouw laat verrijzen, dat in 1925 is verbouwd in den toestand, waarin het blijft verkeeren, totdat het in Juli jongstleden in sloopershan- den valt. Dit gebouw, dat de onbewoonbaar geworden directeurswoning vervangt en bo- Prachtig laarsje me» U jfN. schoenen in bij- zonder mooie snit !e»s> aparts. Ook vele dubbele Kernlede ren zool. Prima bo venleer. Zeer sterk Vanaf moo' vanaf Prachtige royale pasvorm Uiterst solide en prima afgewerkt In zwart en bruin onaf lokschoenen voor jongens en meisjes in div. zeer fraaie uitvoeringen Primo lak Vanaf Van Grainleder met geheel rub ber onderwerk. Onverslijtbaar. Prima pasvorm. vanaf SCHOENFABRIEKEN WAALWIJK vendien kleedkamers, een vergaderkamer, societeitsvertrekken voor de Jockeyclub en winkelruimte bevat, wordt afgestaan aan de Sociëteit, die in 1886 de metamorphose vol tooit door vernieuwing van de daarachter gelegen rijbaan. Vit het rijke verleden der Sociëteit In het vereenigingsleven van de Sociëteit over de afgeloopen honderd jaar komt veel vermeldenswaardigs voor, dat zich niet be perkt tot de gebeurtenissen binnen het kader van het vereenigingsleven, maar zich ook uitr strekt tot deelname aan gebeurtenissen van localen en algemeenen aard. De Sociëteit heeft de gewoonte gehandhaafd elk jaar een carrousel te organiseeren, waar goede rtj- sport te genieten valt en waaraan een her. haling verbonden is, waarvan de opbrengst ten goede komt aan een philantropische ver eeniging. Herhaalde malen is de Sociëteit met een eerewacht present bij de Koninklijke bezoeken, die aan Rotterdam gebracht wor den. In de herdenking van voorname histori sche gebeurtenissen heeft de Sociëteit even eens een werkzaam aandeel genomen. Va 1 lateren tijd dateert de deelname aan jacht- ritten en springconcoursen van de hier te lande gevestigde rijvereenigingen. Herhaaldelijk zijn de gebouwen aan den Binnenweg uitgebreid, totdat de beschikbare ruimte geheel is volgebouwd. En thans, in het herdenkingsjaar 1937, verlaat de Rotter, damsche Manége den grond, dien zij bijr.a een eeuw lang is trouw gebleven, om in het Kralingsche bosch een reeks nieuwe gebouwen te betrekken, eenvoudig van opzet en doel matig van constructie, waar zij haar tweede eeuwgetij zal inzetten. Daardoor komt het, dat 1937 als een dubbel jubeljaar geldt. Aan het honderdjarig bestaan der Rotterdamsche Manége zal de opening van het nieuwe com plex gebouwen onafscheidelijk verbonden blij ven. Een mooier geschenk aan de jubileerencle Sociëteit dan hetgeen in Kralingen is tot stand gekomen, is niet denkbaar. Als la.t$ar blijkt, dat de nieuwe Manége de belangstel ling voor de rijsport heeft gestimuleerd, dan kan dit gelden als een bewijs, dat de onder, nemingslust harer bestuurders vruchten heeft gedragen. J. P. VAN DER WEELE Seizoen 1932—1933 1933—1934 1934—1935 1935—1936 1936—1937 Ver gingen 21 21 22 22 21 Totaal leden 1735 1649 1635 1647 1637 senio ren 1037 985 1013 1045 945 junio ren 698 664 622 602 672 Een verheugend feit is dat naast de teruggang gang bij de senioren het juniorenaantal een zoo sterke stijging vertoont. Evenwel mag hier niet uit het óog verloren worden, dat dit voorname lijk is te danken aan de wedertoetreding van R. C. D. met haar junioren tot de districtscom petitie. Het verslag bevat voorts uitvoerige mede- deelingen over de werkzaamheden der verschil lende commissies, van het verloop der verschil lende competites, der verschillende tornooien, bijeenkomsten, enz. Zondag hebben op den Hillegersbergschen Voorpias de zeilwedstrijden plaats om het kam- pioenschap van Rotterdam en Hillegersberg in de 12 M2 sharpie en de Olympiajollen-klassen, georganiseerd door W. S. V. Aegir, Rood-Wit- Rood en de Z. V. Hillegersberg. Deelnemers zijn: 12 M2 sharpie-klasse: Raket, st. W. F. Leemans (Aegir); Crabbelcate, st. C. van Muyden (R.Z. V.); Jassana, st. H. R. Fokkinga (R.Z.V.); Ronny II, st. F. Overmans (Aegir); Brandaris, st. C. Vial (R.W.R.); Ronny III, st. C. Overmans (Z.V. H.); Bonaventura, st. H. Overmans (Z.V.H.); Typhoon, st. W. Hakman (R.Z.V.). Olympia-jollen: Glipper, st. D. Kagchelland (R.Z.V.); Hermes, st. P. H. van Gaaien (R.W.R.); My Hobby, st. J. J, Dijkers (Aegir)Stern, st. W. van Es (R.W.R.); Endeavour, st. J. Bloem (R.W.R.); Jan van Gent, st. Th. Beaujean (R.W. R.); Dippy, st. P. J. J. Huybèrs (Aegir); Zomer weelde, st. J. H. H. de Jong (Aegir); Velocity, st. J. Smits (K.Z.C.); Little Jack, st. Jac. Bar- zilay Jr. (R.Z.V.). Aangiften van 26 Augustus 1937. Aan het uitgebreide jaarverslag over het sei zoen 19361937 van den R.K. Rotterdamschen Voetbalbond (district Rotterdam van den D.H. V.B.) ontleenen we het volgende: Was het vorig seizoen de activiteit van het districtsbestuur niet, zooals verschillende ver- eenigingen deze gaarne zagen, dit jaar heeft men toch kunnen constateeren, dat meerdere plan nen zijn uitgevoerd. Noemenswaardige klachten van vereenigingen hebben wij dit jaar dan ook niet vernomen. Vanzelfsprekend wil'dit niet zeg gen, dat wij nu op onze lauweren kunnen gaan rusten. Nog veel zeer veel is er hier ter stede te doen, om onze princlpieele beweging op een hooger plan te brengen. Nog te veel katholieken en dan nog voornamelijk invloedrijke, geven hun steun aan de neutrale beweging. Wanneer deze zich onder de R.K. vaan zullen hebben ge schaard, zullen wij eerst tevreden zijn, eerst dan mag men spreken van een grooten vooruit gang. Eensgezind moeten wij strijden, ter be reiking van het doel: „Elke katholieke jongen of jongeman in katholiek verband". Dit jaar werd weer eens, ter meerdere pro paganda voor het werven van junioren een feest avond gegeven. Bijna alle vereenigingen waren tegenwoordig met een groot aantal junioren. Deze avond mag dan ook als geslaagd genoemd worden.. Voor de eerste maal werd een leidersavond gehouden op Donderdag 30 December. Als spre kers traden dien avond op de zeereerw. heer Th. v. d. Lugt, adviseur van den D.H.V.B., als mede de voorzitter van den I.V.C.B., de heer R. de Grood. De door de junioreneommissie het vorig sei zoen opgezette en uitgevoerde campagne op de scholen, kon dit jaar, geen doorgang vinden. Zooals reeds eenige jaren werd ook dit jaar wederom een tornooi georganiseerd voor Gym nasium, H.B.S. en U.L.O. uit Rotterdam en om streken. Veroverde het vorig jaar de R.K. H.B.S. de beide wisselprijzen, ook dit jabr legde zij weer hierop beslag. Voor de eerste maal werd gedurende de Pink- sterweek een tornooi georganiseerd voof de la gere scholen uit Rotterdam e.o. Inschrijvingen vierden zelfs ontvangen uit Dordrecht en Oud- Beijerland, Het tornooi nam 2 dagen in beslag; alles werkte mee. Dergelijke tornooien hadden reeds vele jaren eerder moeten worden geor ganiseerd. Het blijkt dat in een behoefte wordt voorzien. Wederom werd ter opening van het seizoen het junioren-tohnool georganiseerd, hetwelk zoo als steeds een behoorlijk verloop had. In deze tornooien is echter steeds een moei lijkheid, welke blijkbaar moeilijk te overwinnen - is. Dit is n.l. het chronisch gebrek aan „scheids- Booy Jm. 31 en J. H. Nepes jd. 32. Ctemensstr. rechters en soms aan leiders. Zou het niet mo- 43b Th. Duvaneaux jm. 30 j. en C. M- "e B°er gelijk zijn, oud-voetballers, te bewegen, het Nd. 28 j., Fabriekstraat 24a P- A. de Graat jjn. BEVALLENA. Roessen geb. v. d. Hart z. H. Caspers geb. v. Rossum z. L. v. d. Waal Klompenhouwer d. K. ten Tuijnte geb. Boer z. P. Bruine geb. Geene d. C. de Geus geb. Dooremalen d. A. M. Monsma geb. de Korte d. A. C. de Vos geb. Meijer d. - L. J. v. Helden geb. v. Poppel d. J. M. Moer man geb. Frelier z. T. Lodder geb. Luchten burg z. KriiÉtriHHlilhÉIÉÉÉÉ|H de Winter geb. v. Angelen d. G. Tui nenburg geb. v. Driel z. G. Korres geb. Stuur man z. G. Sihke geb. v. Kijk z. F. Kiel geb. Bartelds z. G. v. Bruggen geb. Pels d, A. M. Vuik geb. Seip d. J. M. v. Veen geb. v. Es d. J. den Ouden geb. Gelderblom z. M. Hoek geb. Kuipers z. J. G. Koppe geb. Fitsch d. W. C. v. d. Heuvel geb. Beu kers d. G. C. v. Esch geb. v. Aalst d. ONDERTROUWD: P. L. Lutter jm. 26 j. en C. J. van Dierendonelt jd. 24 j., Den Helder P. C. de Kok jm. 24 j. en A. P. Bothof jd. 20 j. Coppele a.d. Ussel D. Krispijn Jm. 41 j en N. Both jd. 34 j. Dorpsweg 163 W. Th v. Driel Vis Jm. 28 etn N. Ackema ges. 26, Tuin derstr. 60b G. C. Oudkerk jm. 29 1. en A. C Rottier jd. 24 j., Johannesburg H. T. Go jm. 30 j. en M. C. I. Jaqués jd. 27 j. Garoet F. A. van der Btlek jm. 30 j. en A. Th. J. Buddenberg wed 34 j. Pretorialaan 34a H. Bronder jm. 23 j en M. C. P. Meijer jd. 24 j. Grasstraat 9 D Geneuglyk jm. 34 j. en J. M. de Haan ges. 27 j. Warmoeziersstr. 97a C. Kool Jm. 27 J. en A. M. van der Nat Jd. 24 j., WolphaertBbocht 334a E. J. G. Maass jm. 22 j. en H. C. Schuüf jd 22 j., Zoutzlederstr. 17b. J. Maat Jm. 27 en C. A. Helmlch jd. 26 J., Gaasbeekstr. 26b P Madlener Jm. 21 j» en C. J. Bolk Jd. 18 j., Boom gaardstr. 74a H. P. Mojel wed. 35 j. en P, Treurniet jd. 22 j., Roseatraat 208b J. Molier jm. 27 j. en J. G. Brox jd. 25 j., Oranjeboomstr. 177a J. Monster Jm. 20 j. en M. van Genderen S. J. Veennian jd. 29 j., Zwaanshalgkade 58a jd. 24 j., Hillegersberg C. Mulder jm. 28 j. en H. van Opstal jm. 26 j. en J. M. Offermans jd. 21 j., Gouvernestr. 143a L. J. M. Peters jm, 27 j. en A. C. M. Stevens jd. 27, Katwijk J. C. Plat jm. 26 J. en G. Ebregt jd. 20 j., Wollefopp.str. 38a P. M. Potters jm. 25 j. en A. M. Willegers jd. 24 j., P. Potterstr. 75b J. Prins jm. 31 j. en J. M. Dovianus Jd. 20 j., Capelle a.d. ÏJssel P. de Reus wed. 48 J. en Th. G. Soetens wed. 44 J., Stolkstr. 10b A. van Reyswoud jm. 26 en C. A. Verezan jd. 26 j., Willebrordusstr. 65b P. J. L. Rombouts jm. 30 J. en W. A. van Geemert jd. 3i j,, Sehtebr.laan 16a B. Rljsdtjk jm. 29 j. en M. van der Ent Jd. 27 J., Poklerlaan 75b J. R(jsdijk Jm. 26 j. en J. J. van Driel jd. 23 j., Brabantsehestr. 33a J. Slagboom jm. 27 j. en J. M. Bloemberg jd. 27 j., Gr. Visscher(jstr. 42a P. G. Sprenger de Rovere jm. 26 j. en F. van Gennep jd. 23 j., Feyenoordstr. 33b C. C. Spuo jm. 32 j. en S. Blaak Jd. 34, Matheh.dyk Bla D .Spijker jm. 26 en H. M. E. M. den Haan jd, t'l j., Laanzichtstr. 11c C. Taapken jm. 27 j. en H. J. GrÓenewoud jd .22 j., Krallngschewcg 204 J. J. A. Teygeman jm. 24 j. en A. J. Prohn jd. 22 j., Vlietkade 86 C. H. van Veen jm. 24 en L. de Hoogc jd. 23, Brouwersstr. 64 C. van der Veer Jm. 38 cn J. van den Burg wed. 40, Snoekstr. 25a H. P. J. M. Vermeer jm. 24 en E. Blazer jd. 22, Schiedam; F. R. C. de Vries jm. 26 en J. H. Bennink jd. 26, Bergweg 298a L. A. de Waard jm. 33 j. en M. P. van de Velde jd. 20 j., IJsselmonde C. F. Walters jm. 30 j. en J. W. Fllpsea jd. 29 j. Molenwaterw. 13a J. C'. Wolff Jm. 35 J. en G. J. W, Houtman jd. 35 j., Hillegersberg I. J. van der W(jk jm 25 j. en H. W. J. Winters jd. 23 j., Ruilstr. 89b M. de Zeeuw Jm. 30 en A. J. Sloo jd. 24 j.. Stamp- dw.str, 5b A. Zoethout jm. 30 en T. FlamelinK Jd. 28 J., Hillegersberg C. Admiraal jm. 25 en A. de Wolff jd. 22 j, Hudsonstr. 208b J. H str. 94a P. J. Brouwer Jm. 22 en c. de Bakker jd. 20, Wolphaertsb. 123b A. van der Burg jm. 25 j. en C. C. Westein Jd. 26, Vlaarcllngen W. F. Detiger jm. 32 j. en F. Julsen jd. 28 j., Hof- dyk 44a C G. Engelfriek jm. 24 J. en A. P. de Crook jd. 24 j. v. Alkcmadepl. 13b W. Faas Jm. 31 J. en P. Benningshof Jd- 27 v- Speljk- str. 71a J. L. Feddes jm. 26 j. en G. van Ren- nes jd 26 j., Hilledyk 293a J. van Gelder jm. 21 j. en G. Ravia jd. 21 j., W. Barentsstr. 13a K. Goudswaard jm. 20 j. en M. Bogaars Jd. 24 j. Kruiskade 03 2 N. C. Groeneweg jm. 25 J. en J. Bestebreurtje jd. 26 j., Schiebr.laan 66b K- de Groot jm. 24 j. en C. Vyfwinkel jd. 20 j., Ze- genstr. 38b M. J. van der Helden jm. 29 en C. A Binnendijk jd. 26 j. Meicndaal 217 W. van dér Helden jm. 22 j. en J. Ketelaar jd. 21 j., Zwyndr.str. 8 W. van Hoeven jm. 22 j. on W. C. Herder jd. 20 j., Sophlastr. 134b A. de Jong jm. 27 en J. W. Meuldyk jd. 22 j., Nw. Rubens- str. 76a A. Jongeling Jm. 28 J. on J. J. de Boef jd. 24 j., Lusthofstr. 73b P. Kamen ejm. 20 j. en J. c. Nieuwenhuizen jd. 10 j., Marnixstr. 80b J. Kooi-enneef jm. 30 j. en J. de Ruiter jd. 31 j-, Zaagmolendrift 9b A. P. Kruidenier jm. 25 en W. van Driel jd. 23 j., Wolphaertsb. 133b A. Kuiters jm. 25 en J. de Jager jd. 32 j., Reseda- str. 28a Th. W. van de Laar jm. 33 en A. P. M. Hol'steede Jd. 22 j., v. d. Poelstr. 44a G. B. Bleyerweert jm. 28 j. en S. M Kleingeld jd. 29 j., Teilingerstr. 35a D. Littel jm. 24 j. en Th. G. van Jaarsveld jd. 20 j., H. Talmastr. 90b W. A. de Ridder jm. 30 j en A. C. Hoogvliet jd. 28 j., Coolsingel 117 G.'j. Verbeek jm. 25 j. en M. >ip Wever Jd. 21 j., 2e Schansstr. 75a. OVERLEDENH. Vroon wedr. van E. Mole naar 76 j. C. W. J. de Vletter, vrouw van J. J. G. Zöllner 66 j. A. Leysennaar, man van D. T. v. Aernsbergen 76 j. G. M. J. de Key- zer, vrouw van C. W. Furst 65 J. c. Groe- nendyk man van H. J. 't Hart. 53 J. H. M. Netten, dochter 3 m. D. E. v. d. Hor, vrouw van A. J. Baumann 64 j. C. J. M. Klelsie, vrouw van A. Luthart 71 J. B. Wijziging groot-uitbreidingsplan- en W. berichten den Raad, dat op 21 scheidsrechtersflultje te hanteeren. 25 j. en M. E. van Munsler jd. 21 J.. Crispynlaan Dit seizoen werd ook weer een cursus georea- 34 ia F, van Heezlk jm. 29 i- en A\N H ïseerri vnnt* Ho „„„„u I Herinnen jd 22, Burg. Roosstr. Joo .f. m. van Gennep jm.'30 en R. Hendriks jd. 21 j a/d p/a Haazerjm. 26 en D. Jansen Episode uit het steeksspel, waarmede de Sociëteit, gevestigd in de Rotterdamsche Manége, op 26 Maart 1889 haar 50'jarig bestaan vierde. Het spel stelde voor den terugkeer van Graaf Willem IV uit liet Heilig Land in den jare 1345' Litho naar een tegkening van Hoyinck van Papendrecht- iu uun ITCtl Ctll bUthUO niseerd voor de scheidsrechters, welke eemidl deld door een 20-tal referee's werd bezocht. De - - r opkomst was niet, zooals wij deze wel gaarne ^ynstr. Si-O. J. Ha?f U?"™, zagen. jd. 22 J., Eindhoven "8 J- en H. Door het bestuur werden nog pogingen in hel J' Van LliUn -,d' 2S «bS» <Üa fT A' van werk gesteld te komen tot 'n keuring van junio» I T im o« f ft ren naar de physieke gesteldheid, doch door dat het reeds te laat ih het seizoen was. deze keuring naar behooren te vervullen, zal deze het vol gende seizoen worden ter harftl genomen. Na enkele jaren niet te zijd uitgekomen, kon dit jaar weder worden overgegaan tot uitgifte van het voetbal-vademecum. De daling van het totaal aantal leden was dit seizoen niet noemenswaardig, hoewel gedurende dê laatste 5 jaren constant een kleine teruggang valt waar te hemen. De achteruitgang betrof niet alleen ons district. Uit de verslagen van de andere bonden komt ditzelfde tot uiting. De stand van de. afgeloopen 5 jaren in cijfers Uitgedrukt, is als volgt: del-kérk A. C. Bakker jm. 23 J. en C. it E. V. d. Bosch Jd. 25 j. Htatehslhgel 126e p. Be,,_ kei jm. 25 J. eh J. A. A. Steenbergen jd 24 i fineliinekstr, 37b. W. L. v, d. Blink 1ni 39 i en M. H. Visser ges. 33 J„ Maurltsstr, 91- H A' Cu, Boll|„ul'a JAm'J°„ erip' Rosieree jd., Een- M of r A'J' ÖOogmanS jm. 30 i. en W. Stoute jd. 2i j., v. d. Duynsth 58b; B. Birom- gaards jm. 27 j. en A. van Schelven jd. 25 j.,IJs selmonde; J. A. Bos jm. 26 eh M, E. Groos jd. 24, Hekelingenstr. 10a A. Bonman jm. 20 en E. A. Rook jd. 19 j. Vlolierstf. 31 Ph. G. Brandenburg jm. 26 j. en C. Waaijers jd. 24 Ruilstr. 22a J. Brandse jm. 22 j. en G. van Eek M. 22 j, Sophlakade 31b A. H. Broman ges. 34 J. en M. D. Dik jd. 31 J., Vierambachts- Juni j.l.%bjj hun college een adres in kwam van dén architect E>. A. Verméer Jr. te Rot- térdafn, waarin deze als 'f'êTh&cfitlgdë van dë N.V. Stoffenhuis, voorheen J. Monnickendam, te Rotterdam, als eigenaresse van het complex grond, vanouds bekend onder den naam „Mo- lenwerf", aan den Straatweg, en uitkomende op den Achterpias, medewerking vraagt tot wijziging van het plan van uitbreiding voor die gronden, zulks overeenkomstig by het adres overgelegde teekening. Tevens verzoekt adressant om de bestaande overeenkomst van 28 Juli 1933, betreffende de bouw-exploitatle, welke slechts geldigheid had voor den tyd van 3 jaren, na den datum der goedkeuring van Ged. Staten en bij Raads besluit van 21 September 1936 met een jaar werd verlengd, opnieuw met een jaar te ver lengen, opdat niet tydens de behandeling van het nieuwe plan de oorspronkeiyke overeen komst te niet zal gaan. B. en W. stellen den Raad voor, de bedoelde overeenkomst te verlengen totdat over het nieuwe plan definitief is beslist. Dit nieuwe plan is ook naar Het oordeel van de Schoonheidscommissie verre te verkiezen boven het thans voor de Molenwerf geldende plan, hetwelk een te intensieve bebouwing toelaat. Gezien de opzet van het plan, zal het niet mogelijk zyn dit te verwezenlijken, indien over de voile diepte der bouwperceelen de bydrage voor het fonds voor stadsuitbreiding gevorderd wordf. Voorgesteld wordt derhalve de bijdrage van 2.50 per vierkante meter slechts te heffen van een 30 M. breede strook van elk der bouw perceelen, terwijl een proef zou kunnen wor den genomen met een minder kostbaren Etraataanleg, bijv. door den aanleg van een laantje, aangezien daarover zeer weinig ry- verkeer is te verwachten. Teneinde aan het nieuwe plan een specu latief karakter te ontnemen, zullen B. en W. in de nieuwe overeenkomst, welke moet wor den gesloten na de goedkeuring der wijziging van het uitbreidingsplan voor genoemde gron den, de voorwaarde stellen, dat het geheels plutt binnen een jaar moet zijn uitgevoerd, op straffe van het vervallen der overeenkomst. (Buiten veramtwoordeiykheid der redactie.) In deze Augustusmaand bezorgt de Rot terdamsche Vacantieschool aan 3.500 school gaande kinderen van alle gezindten een va- cantie, waarin ze zonder zorg kunnen geme ten van zon en zee. „Drie weken zon en zee, zonder zorg!" Zoo is het voor de 3.500 kinderen, maar zoo is het niet voor het bestuur van de R. V. S. Dat moet zorgen, dat de noodige gelden voer dit geweldige stuk kindervreugd byeen ko men. Een van de middelen, die het daarvoor aanwendt, is het aanleggen van een verloting, omvattende 50.000 loten a 0.10. Ondanks alle moeiten is de loterijcommissie der R. V. S. er niet in geslaagd de laat&ta 5.000 loten te plaatsen. Welke kindervrienden willen hiervoor nu eens zorgen? Bestelt om te beginnen loten voor u zelf; neemt er ook wat in voorraad voor uw vrienden en kennissen. Het gironum mer van de loterycommissie der R. V. S. 13 210867; het telefoonnummer is 15316 of 15007; het adres is Stadhuissteeg 1, waar men cok loten in iedere hoeveelheid kan bekomen. Namens de lotery-commissie, Het in het avondblad van Dinsdag 24 Aug. geplaatste bericht over door Ged. Staten aan gegeven bezuinigingen, verdient eenige na ttere toelichting voor wat betreft het openbaar voorbereidend onderwijs. Het gemeentelijk Voorbereidend onderwijs, dat indertijd is op geheven, werd overgelaten aan het particu lier initiatief. De openbare voorbereidende scholen worden thans geëxploiteerd doop-ixte Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, nan Deze subsidie wordt ook verleend aan de bijzondere scholen voor Voorbereidend On derwijs. Thans wordt overleg gepleegd met den mi nister van onderwijs kunsten en wetenschap pen omtrent de vraag welke maatregelen lot beperking van de uitgaven van het bewaar- schoolonderwijs nog dienen te worden geno men. BURGERLIJKE STAND. GFTROnwn L'r AuP^r0t geb' van Heugden d. Cr HluKaKten 26 1- te Rotterdam f" ÓIuIk 6 a!hlar T- Datema 27 jaar M e." H' FrenkB- 22 j., alhier i 5? 5 1' te Botterdam en J. M. Kroon 19 ajmer. F' van Groeneveld 58 j., echtg. van M. H. de Boer. a De muziekvereeniging „Industria", van P. Smit's Machinefabriek, directeur de heer P. J. Oomes, maakt vanavond een marsch door de gemeente, beginnende bij de broodfabriek van de firma den Hartigh aan den Bergweg, te Rotterdam, om vervolgens vandaar via den Kleiweg en de Tuinstad Schiebroek naar het feestterrein te marcheeren, waar het corps een feestconcert geeft. Op 31 Augustus wordt des morgens half 9 voor het raadhuis een aubade gebracht, onder Getrouw" de °ranje Vereen. „Oranje In den namiddag, te 2 uur, worden kinder spelen georganiseerd. es avonds 8 uur volgt ten slotte een lam-' P'°n-op tocht, vooraf gegaan door de Karmo- nie-vepeenlging Simon van den Bergh. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A. j. ,,B*k d. ONDERTROUWD: A. M. L öe Wilde 40 j. te Delft en C. Verbrugge 37 j. alhier j. j. Broekhuizen, 22 J. Hartog 19 1 beiden alhier H. te Wateringen en S C van Rossen 45 J. alhier. b GEHUWD: J. C. van dor Gaag 29 J. en M. de Bree 29 belden alhier. U dacht Immers, det u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet #t zeker wetenl De aanbieding van het vaandel bij hel 50'jarig bestaan der Sociëteit, gevestigd in de Rotterdamsche Manege op 26 Maart 1889 aan den voorzitter, Marie Virulyj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2