DE NIEUWE MANEGE. HET VAKONDERWIJS AAN WERKLOOZE VAK ARBEIDERS. Nieuwe regeling voor liet taxi- en autoverhuur bedrijf. WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937 KONINGINNEDAG-WEE. Van een teleurgestelde boeienkoning en de opgeschoten jeugd van Rotterdam. WEDSTRIJD STRAATVERSIERING. Gistermiddag officieel geopend. KONINGIN WILHELMINA-^EKER- UITGEGLEDEN. De heer W. van der Vorm tot eere-lid benoemd. Het genoot veel belangstelling en schonk veel resultaat. BRANDJES. INBRAAK JE. VERKEERSONGEVAL. Vandaag in werking getreden. Overeenkomst inzake de arbeids- voorwaarden^ J HOLLAND AMERIKA LIJN Sterke stijging- van het passagiers vervoer. ELECTRICIljbxTS VERBRUIK. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. HET GOUDEN ECHTPAAR VAN DEN BERGH. BIJ HET BADEN VERDRONKEN- UIT HET RAAM GEVALLEN- ADRES GEVRAAGD De namiddag van Koninginnedag. Het Noordplein ligt zachtjes gaar te stoven in de late Augustuszon. De route van Noord- molenstraat naar Noorderbrug is een loopende band van menschen, maar niettemin zijn er plekken te over, waar echte en gelegenheids- artisten hun kunsten kunnen vertoonen. Ze doen het voor hun boterham, al dan niet met een schrap boter en een plakje worst. Op een plek tusschen vier boomen ligt een groot tapijt uitgespreid. Heb heeft betere da gen gekend, evenals het colbertjasje, dat bij een der punten op den grond ligt geworpen. Stevige touwen liggen er naast. De man, die daar zijn prevelement maakt tot een groepje omstanders is een boeienkoning. Hij heeft al zware uren achter den rug. Zijn gezicht ver raadt hetde sporen van zweetdroppels en stof zijn er nog op te zien. Maar de dag moei goed worden. Dat kan, want het weer lokt de menschen naar buiten, de tijden zijn iets beter geworden en het publiek schijnt in een goede bui. Dus maar opnieuw probeeren. Zijn bondgenoot neemt de taak van om roeper over. Hij klimt qp een stoel, om beter de rijen te kunnen overzien, die meer en meer aandikken. Het zijn eenige honderden men schen geworden en als iedere tweede man nu maar een cent geeft Wie zijn de sterke mannen, die dezen boeienkoning kunnen binden, zonder dat hij kans ziet binnen vijf minuten zijn boeien te slaken Ik zeg te slaken, dames en heeren Geheel op eigen kracht zal hij los komen! Dat geweldige schouwspel mag u niet missen, dames en heerenIk zeg, dat mag u niet mis sen, want zooiets is nog nooit vertoond, dames en heeren Deze boeienkoning heeft gewerkt bij Caré én bij Sarassani.hij heeft Austra lië doorkruist en Amerikamaar zijn hart trok naar Holland! Ik zeg, naar Holland! Om zijn Holland weer te zien, heeft hij de mooiste contracten geweigerd! En nu is hij hier, de grootste boeienkoning aller tijdenWaar zijn de sterke mannen, die Twee jonge mannen treden naar voren. Ze willen het experiment wagen. En onderwijl de hoogbegaafde spreker op den stoel voort gaat met zijn standwerk en steeds meer nieuwsgierigen het kluwen grooter maken, beginnen ze hem te binden. Hoog zwelt de borst van den boeienkoning, die de jonge mannen laat ploeteren en sjor ren. Nieuwe zweetdroppels parelen op zijn gezicht. Hij schijnt zich in te spannen. Waar voor? Dat hoort misschien bij de truc. Alios is maar een weet, ook hoe je los moet komen van dat om armen en lijf en beenen gewon den touw. Een zweetdroppel bezoedelt zelfs het tapijt, maar het geeft niets.... geld zal straks den arbeid verzoeten. Het is bijna gebeurd. De spanning onder de massa stijgt. Sommigen staan met open mon den toe te kijken. Zou die man, die boeien koning, straks werkelijk kans zien binnen vijf minuten. Juist wordt de laatste knoop gelegd, als plotsteling de kreet weerklinktDaar komt de bloemencorso Als bij tooverslag komt er ontspanning iri de menigte. De kreet wordt overgenomen Het bloemencorso De versierde auto's En weg ijlen de menschen. Niemand heeft meer interesse voor den boeienkoning, die daar samengesneord als 'n diep teleurgestel de staat te kijken. In een oogwenk staat Iiij alleen, moederziel alleeen met zijn bondge noot. Want zelfs de twee jongemannen heb ben niet noodig gevonden bij hem te blijven. Spijtig maakt hij met het lichaam eenige bewegingen. Nu is het niet meer noodig het publiek in den waan te laten, dat het ontsnap pen aan het touw ?oo'n zwaar karwei is. Er is toch niemand, die nog eenige interresse voor hem heeft. Hij bromt iets tegen zijn makker, raapt ge laten zijn jasje en de touwen op en kijkt met eenigen naijver in de richting, vanwaar de stoet moet komen. Maar de menschen komen terug. Het is een streek geweest van eenige opgeschoten jon gens. Lachend komen de lui 't hun vertellen. Ze loopen echter door, gelooven het nu verder wel. Het duurt te lang eer de man opnieuw gebonden is en de aardigheid is er af. De boeienkoning wischt zich opnieuw het gelaat, waarop nog meer stofresten zich met het zweet hebben vermengd. Maar het zweet van den arbeid is ditmaal niet beloond. Koninginnedag-wee De belangstelling hiervoor neemt toe. De jury, door Rotterdams Comité ter be hartiging van Nationale Belangen aangezocht om de straatversieringen te beoordeelen en bestaande uit de heeren Mr. D. M. Bolkestein Jaap Gidding en W- C. Pouderoyen, heeft de volgende prijzen toegekend. Voor de versiering van het Prins Frede- rikplein en de Nicolaas Zasstraat elk een eerste prijs. Voor de versiering van de Riet vinkstraat en de Woelwijkstraat elk een tweede prijs. Voor de versieringen in de Breedestraat, Raephorststraat en Zwarte Paardenstraat elk een derde prijs. In twintig straten moest de versiering wor den beoordeeld. Men had ook dit jaar weer met buitengewone animo aan deze versie ringen gewerkt. Het resultaat was hoe wel zeer verschillend alleszins bevredi gend te noemen. Vooral viel het op, dat men door het gebruik van vlaggen een zeer feestelijk karakter aan de meeste straten had weten te geven, terwijl het mooie weer op zeer gelukkige wijze medewerkte om het daardoor ontstane vroolijke effect te verhoogen. Uit het grooter aantal straten, dat zich dit jaar voor dezen wedstrijd heeft opgegeven, blijkt, dat ook hiervoor de belangstelling weer groeiende is. De eindstrijden van de wedstrijden om den Koningin Wilhelminabeker en Kees Dekkers-beker zijn gisteren op het Hene gouwerplein alhier gespeeld. D$ resultaien waren: Orn den Koningin Wilhelmina-beker: A.V.S.H.W.S. 11; H.W.S. wint met straf schoppen. Om den Kees Dekkers-beker: A.V.S. 2— Sunrise 12. Hedenmorgen om 5 uur is de 42-jarige stoker A. H. van Beuzekom wonende Gas houderstraat bij het schoonmaken van een olie-oven in de E-lectrische Centrale aan de Galileistraat uitgegleden en van drie meter hoogte gevallen. De man brak beide pplsen en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. ONDER Zeer groote belangstelling uit de eerste kringen der Rotter- damsche burgerij vond gistermiddag de officieele opening plaats van de nieuwe Rotterdamsche Manége in den Kralingerhout Terwijl de leden en genoodigden, voor zoover mogelijk een plaatrie hadden beko men op de tribunes of verder van uit de foyer de plechtigheid slechts in oogenschouw konden nemen, werd gistermiddag te half vijf van af een in de zijhal opgesteld spreekge stoelte door den heer W. van der Vorm, voorzitter van de Stichting tot instandhou ding van een Rotterdamsche Manége de plechtigheid geopend. Het is mij een groot voorrecht, zoo sprak hij, namens de jeugdige Stichting het ge bouw over te kunnen dragen aan de Sociëteit gevestigd in de Rotterdamsche Manége. Die stichting wordt bestuurd door de heeren Croll, van der Mandele en van der Vorm. De sociëteit, welke binnenkort honderd jaar be staat, zal het nieuwe gebouw moeten gaan inwijden, doch om dit te kunnen doen, moet men den sleutel in handen hebben. Na een kort historisch overzicht te hebben gegeven, besprak de heer van der Vorm den toestand in het oude Manègegebouw aan den Binnenweg, welke zorg begon te baren. De omgeving was ook weinig passend. Doch t was niet zoo gemakkelijk om tot een verbe tering te komen. Uit eigen middelen was de sociëteit daartoe niet in staat. Na allerlei plannen, die niet voor verwezenlijking vat baar bleken, te hebben onderzocht, heeft men de stichting in het leven geroepen. Die stich ting, welke is te beschouwen als een trustee, welke het kapitaal der Manége beheerscht, werd op 27 Juli van het vorig jaar opgericht. Dank zij de medewerking van het gemeen tebestuur, welke ons zeer ter wille is ge weest bij het uitzoeken van een goed ter rein, dank zij ook de persoonlijke bemoeienis van den Burgemeester en van den directeur van den Technischen Dienst, den heer ïr. Witteveen, dank zij den stichters, schenkers en hun, die hun steun verleenden en daarmede het belang van de ruitersport hebben ge diend, kon dit nieuwe gebouw tot stand komen. Deze manége kan meer beschouwd worden als een bewijs van burgerzin, welke telkens wanneer dit noodig blijkt, hier in Rotterdam belangrijke dingen weet tot stand te brengen. Met een dankwoord aan de schenkers van het feestgeschenk en met den wensch dat de Manége tot in lengte van jaren mocht grbeien en bloeien, overhandigde de heer van der Vorm de sleutels der manége, samengebon den door een lint in de groen-witte stadskleu ren, aan den voorzitter der sociëteit. Toespraak van den heer Bolle, Dan nam de heer W. C- Bolle, de voorzit ter der Sociëteit, het woord. Ik ben er trotsch op, aldus de heer Bolle, dat ik als de tegenwoordige voorzitter der sociëteit, op dezen dag, waarvan de betee- kenis in het licht van het belangrijke verle den nog duidelijker spreekt, de nieuwe Ma nége mag openen. Uit de twee interessante artikelen, welKe de heer van der Weele in „de Maasbode' aan de geschiedenis der Manége en van de ruiter sport in Rotterdam heeft gewijd, hebben wy gezien, hoe reeds in 1636 hier in Rotterdam rijlessen werden gegeven, hoe in het begin der 18de eeuw de stadspikeur Schreuder 250 gulden per jaar uit de stadskas ontving, hoe ook nog in 1810 en in 1824 en bij de stichting van de nieuwe Manége in 1837 de stad steeds van haar steun aan de ruitersport heeft doen blijken. Dank zij de medewerking van het gemeen tebestuur kon ook deze nieuwe Manége tot stand komen De ruitersport beweegt zich in Rotterdam van het Westen naar het Oos ten. Waarom dit zoo tegen den zon in ge schiedt? Dit houdt zooals ieder Rotterdam mer weet, verband met de ontwikkeling van Rotterdam-Oost tot speciale woonstad van Rotterdam. Dat wij over dit prachtig terrein hebben kunnen beschikken, danken wij aan de me dewerking der gemeente, van wie eigenlijk het initiatief is uitgegaan. In onzen gemotoriseerden tijd kan de be oefening van de rustige ruitersport aan velen bevrediging schenken. Spr. gaf dan ook den raad aan de talrijke aanwezigen: leert paard rijden. Zoo even heeft de heer van der Vorm reeds gewezen op de uiting van burgerzin, waar op in een crisistijd een beroep werd gedaan. Maar ondanks dien burgerzin was men er hier in Rotterdam nooit in geslaagd het plan te verwezenlijken, als daar niet was geweest de groote stuwkracht van den heer W. van der Vorm, wien spr. onder algemeen applaus het eeëe-lidmaatschap van de sociëteit aan bood. Dank bracht spr. ook aan mr. Loeff, voor alle deskundige adviezen, waarmede hij in den loop der jaren de Manége had gehol pen- Ten slotte noemde spr, het een gelukkige gedachte de nieuwe Manége te openen op den verjaardag van H. M. de Koningin die ook voor het a.s. concours hippique een beker beschikbaar had gesteld. De opening der nieuwe Manége wilde spr. daarom bezegelen met een driewerf „Leve de Koningin". Ook de burgemeester prijst den burgerzin- In aansluiting hierop heeft ook de Burge meester mr. P. Drooglever Fortuyn enkele woorden willen spreken. Ik stel er prijs op, zoo verklaarde de burgemeester, in aanslui ting op hetgeen door de vorige sprekers is gezegd over den Rotterdamschen burgerzin, daarvoor hier openlijk mijn hulde te betui gen. Want wanneer een stad in zijn ontwik keling een groot organisch geheel wil blijven, dan mag het contact tusschen de overheid en de burgers niet alleen over het belasting biljet loopen, maar moet de burgerij ook in anderen zin meewerken. Tot dat organisch geheel van een stad van den omvang van Rotterdam behoort ook de gelegenheid om de nobele ruitersport te be oefenen. Ik bi%ng hier gaarne hulde aan de mannen, die onder dit werk hun schouders hebben gezet. Namens het gemeentebestuur overhandig de spr. ten slotte den zilveren wisselbeker als de prijs van de stad Rotterdam voor het springcours- Ik hoop zoo besloot de burgemeester, dat de nieuwe instelling volkomen aan het doel, Wij ontvingen het jaarverslag van de Ge meentelijke sub-commissie voor vakonderwijs aan werklooze vakarbeiders en technici over i936, waaraan wij het volgende ontleenen. De belangstelling voor de gemeentelijke vakcursussen was in 1936 nog grooter dan in de voorafgaande jaren. Het gemiddelde aantal cursisten-valcarbei ders per maand bedroeg in 1936 576. De maand December telde het grootste aantal cursisten en wel 712, terwijl ook in dit verslagjaar de maand Augustus het kleinste aantal cursisten aanwees en wel 453. Op 31 December 1936 waren voor de vak arbeiders 29 vakcurssen ingesteld en wel 3 voor timmerlieden, 1 voor meubelmakers en machine-bankwerkers, 1 voor koperslagers, fitters en verwarmingsmonteurs, 2 voor elee- triciens, 2 voor schilders, 3 voor scheepsbou wers en plaatwerkers, 2 voor chauffeurs, 4 voor autogeenlasschers en 4 voor electrisch- lasschers, 1 voor constructie-bankwerkers en 1 voor hotel-, café en restaur an tpersooneel. Een verheugend verschijnsel is het terug kropen van het aantal deelnemers aan het z.g. technisch-bureau, alwaar werklooze teeke naars enz. met middelbaar-technische oplei ding werkzaamheden verrichten als op de teekenkamers van groote constructiefabrie- ken plaats vinden. Door de verbetering in de conjunctuur, welke tegen het einde van het verslagjaar merkbaar werd, slaagden ver schillende deelnemers er in weder werk te vinden. De cursussen voor de vakarbeiders bleven gevestigd in de v.m. Ambachtsschool aan den Katshoek met uilzondering van die voor de scheepsbouwers, welke ondergebracht waren in de vakteekenschool van „Patrimonium" (Oranjeboomstraat no. 298), in de school Gaf feldwarsstraat no. 7 en Clementstraat 55. De cursus voor hotel-, café- en restaurantper- soneel werd gegeven in het hotel van de Hol- land-Amerika Lijn aan de Wilhelminakade. Voortdurend werd er ook in het verslagjaar met nauwgezetheid naar gestreefd om het on derwijs voor de vakarbeiders zooveel moge lijk te doen aansluiten aan de praktijk van het vak, waarin de betrokkene voordien werk zaam was. Dit streven draagt ongetwijfeld bij tot het regelmatig en vruchtbaar bezoek aan de cursussen. De deelnemers zien in, dat het in ruime mate bezitten van vakkennis het ge vaar voor werkloosheid aanzienlijk vermin dert. De praktijk heelt trouwens tal van ma len de juistheid van deze opvatting bevestigd. De resultaten van het onderwijs waren ook m het jaar 1936 uitstekend, hetgeen te meer van waarde is, omdat de eischen geleidelijk aan hooger zijn gesteld. De materieele en ideëele voordeelen van deelneming aan de cursussen worden steeds door cursisten en oud-cursisten erkend. Ten aanzien van de ver kregen resultaten zij vermeld, dat in het ver slagjaar aan 262 cusisten-vakarbeiders een ge tuigschrift kon worden uitgereikt, als bewijs, dat zij regelmatig en met belangstelling een vakcursus hadden gevolgd. Voorts slaagden 35 deelnemers voor het z,g. Groot-Chauffeursdiploma". - Tegen het einde van het jaar heeft de óïfi- cieele overdracht plaats gevonden van de voor Hare Majesteit de Koningin op de vakcursus sen vervaardigde boekenkast annex archief kast, bij welke gelegenheid het Hare Majesteit heeft behaagd een delegatie van de commissie en van de cursisten, die het werkstuk had den vervaardigd ten Paleize te 's-Gravenhage te ontvangen. Aan H. K. H. Prinses Juliana werd een Iceslamp annex boekenstandaard aangeboden, welke eveneens op de vakcursussen was ver vaardigd. In een aan de Commissie gericht schrijven heeft Hare Koninklijke Hoogheid dank gebracht aan de vervaardigers en Hure waardeering uitgesproken voor dit fraai uitge voerde werkstuk. Het verslag eindigt met een woord van bij- zonderen dank voor de van particuliere zijde ondervonden medewerking, weike die van vo rige jaren overtrof. Gisteravond is vermoedelijk tengevolge van broeiing brand ontstaan in een sleep- bak van de gemeentelijke vuilverbranding, liggende in de Maashavena De Havendienst II heeft het vuurtje gebluscht. Enkele houten luiken zijn verbrand. Om tien over half 9 vanmorgen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een kelder van pand 12 aan de Joost van Geel- straat alwaar een parfumerie-handel is ge vestigd van Otterspoor. In den kelder lagen opgeslagen enkele vaten olie, doozen, waai- machines en enkele flesschen parfum. Per soneel van de afdeeling Brandbluschmidde- len, dat onder leiding van opzichter Mallan met den motorreservewagen I aanwezig was, heeft voorzien van rookmaskers het vuurtje gebluscht met één slang op den slangen wagen 56. De nablussching werd verzorgd met een gummislang door gasten van slan genwagen 56. Mede aanwezig waren de slan genwagen 32, die in reserve stond afgepakt en de slangenwagens 31 en 49. De leiding berustte bij brandmeester Den Ouden en later bij hoofdman Kruis. Gisteravond heeft men zich met behulp van valsche sleutels toegang verschaft tot de woning van H. van O. aan de Netteboeters- straat. Ontvreemd werden een doublé arm band-horloge plus één gulden. Gisteravond om circa half één is de 48-ja- rige voetgangster de wed. Egmond-IJsel- brand wonende Hartmanstraat 12 in de Oldebarneveltstraat aangereden door een autobus bestuurd door H. N. Het ongeval is te wijten aan het feit, dat de dame moest uitwijken voor een wielrijder, die door een groep voetgangers reed. Met een gapende hoofdwonde is zij opgenomen in het zieken huis aan den Coolsingel. dat de energieke leiders, voor oogen heeft gestaan, zal beantwoorden. Op deze woorden volgde een algemeen ap plaus. Hiermede was het officieel gedeelte van den middag ten einde en verspreidden zich de aanwezigen om een rondwandeling te ma- Er waren bloemstukken van tal van be kende zusterinstellingen te Rotterdam zooals van de Golfclub van de Sociëteit Amicitia e.a. alsmede van de Zuid-Hollandsche Jacht- vereeniging en van de Haarlemsche Manége. VANDAAG is in werking getre- den de nieuwe door B. en W. op 27 Augustus j.l. vastgestelde en op 30 Augustus j. 1. afgekondigde „Regeling autovervoer Personen", brengende eene ordening in het taxi* en autoverhuurbedrijf te dezer stede. In artikel 2 van de Regeling wordt be paald, dat de vergunning voor de exploitatie van taxi's en de vergunning voor de exploi tatie van huurauto's door B. en W. worden verleend op bepaalde voorwaarden, weike in de vervolgartikelen werden opgesomd. a. De vergunninghouder moet ten genoe gen van B. en W. persoonlijk de uitsluitende beschikking hebben over een of meer be hoorlijke stallingen van zoodanige grootte, dat de voor het bedrijf bestemde per sonenauto's daarin kunnen worden onderge bracht b De vergunninghouder mag in zijn be drijf geen andere personenauto's bezigen, dan waarvoor hem door B. en W, een vergunningsbewijs is verstrekt. c. De tarieven, die aan de vervoer de personen in rekening worden gebracht, behoeven de goedkeuring van B. en W. en mogen zonder hun toestemming niet worden gewijzigd. Van deze tarieven mag op geenerlei wijze worden afgeweken. Provisie op bestelbonnen ver boden. Voor al dan niet door bemiddeling van tus- schenpersonen gedane bestellingen mag in geenerlei vorm vergoeding worden uitge keerd hieronder berepen het verstrekken van provisie op bestelbonnen. De vergunninghouder is verplicht zorg te dragen, dat alle aankondigingen, welke hij doet van zijn tarief, waaronder begrepen het al dan niet aannemen van fooien, in overeen stemming zijn met het door B. en W. goed gekeurde tarief en dat daarin steeds zoowel de eerste aanslag en de afstand, waarvoor deze geldt, als het Kilometer- en het wacht- tarief volledig worden vermeld. De bestuurders moeten, wanneer zij als zoodanig dienst doen, te allen tijde bij zich hebben een exemplaar van het tarief, dat aan de vervoerde personen in rekening wordt gebracht, hetwelk op eerste aanvraag aan de(n) passagier(s) moet worden getoond. d. De w e r k t ij d e n van de bestuur ders der in het bedrijf gebezigde personen auto's behoeven de goedkeuring van B. en W. en mogen zonder hun toestemming niet wor den gewijzigd. e. De vergunninghouder is verplicht een rooster aan te houden, waaruit te allen tijde nauwkeurig blijkt, welke bestuurder op een bepaald tijdstip op een bepaalde taxi of huurauto heeft dienst gedaan. f. De in het bedrijf gebezigde taxi's moe ten steeds, en de in het bedrijf gebezigde huurauto's moeten, tenzij B. en W. van deze verplichting ontheffing hebben verleend, zijn voorzien van een goed werkenden, ten ge noegen van B. en W. verzegelden, taxa- meter, waaraan is aangebracht een zoo danige inrichting, dat de prijsaanwij zingen op den taxameter tusschen zondsondergang en zonsopgang behoorlijk worden verlicht. De taxameter moet in de taxi's dusdanig zijn aangebracht dat deze van buiten af goed zichtbaar is. Voor zoover het huurauto's betreft, mag de taxameter van buiten af niet zichtbaar zijn. Kenteekenen van taxi's en huurauto's. g. De in het bedrijf gebezigde taxi's moe ten ten genoegen van B. en W. zijn voorzien van de navolgende kenteekenen: lo. een nummer in zwart geschilderde cij fers ter hoogte van 9 c.M. en ter breedte van 1% c.M. op een witten ondergrond 2o. het gemeentelijk wapen, ter grootte van 8 c.M.; 3o. een uit blokken van 4 c.M. in het vier kant, welke beurtelings met witte en zwarte verf geschilderd moeten zijn, bestaanden doorloopenden band. De in het bedrijf gebezigde huurauto's moeten ten genoegen van Burgemeester en Wethouders zijn voorzien van de navolgende kenteekenen lo. een nummer in zwart geschilderde cij fers ter hoogte van 9 c.M. en ter breedte van IV» c.M. op een witten ondergrond 2o. het gemeentelijk wapen ter grootte van 8 c.M. Van deze verplichting kan door B. en W. ont heffing worden verleend. In de voor het pu bliek bestemde ruimte moet in het midden van het voorschot zijn aangebracht een email- Ie plaat waarop met zwarte letters bovenbe doeld nummer in dezelfde afmetingen op een witten ondergrond is aangebracht. Houders of bestuurders van andere motor rijtuigen dan taxi's of huurauto's mogen op de wegen deze motorrijtuigen niet hebben of besturen voorzien van de in dit artikel aan gegeven kenteekenen. Driemaandelijksche keuring- h. Elke personenauto met toebehooren wordt aan een regelmatige driemaande lijksche keuring onderworpen e" voorts gekeurd telkens wanneer dit door of vanwege B. en W. noodig wordt geacht. De vergunninghouder is verplicht aan de be doelde keuringen medewerking te verleene Alle keuringen geschieden door een meer personen die B. en W. daartoeji j- zen. De kosten van de keuringen, w en hoogste ƒ2,50 per auto per keurin0 bedragen en ten laste van den betrokken vergunning houder komen, zijn door dezen bij vooruit betaling te voldoen. i In elke taxi en huurauto moet op duide lijk zichtbare wijze het grootste aantal personen zijn vermeld, dat buiten den bestuurder mag worden vervoerd. De be stuurder van een taxi of huurauto mag geen grooter aantal personen vervoeren dan het bovenbedoeldetwee kinderen beneden 10 jaar worden voor één persoon gerekend. j. De vergunninghouder mag de in zijn bedrijf gebezigde personenauto's slechts doen besturen door personen die den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en in het bezit zijn van een volgens nader door B. en W. te stel len regelen afgegeven bewijs van toelating. Dit bewijs van toelating moet aan de in arti kel 38 van het Reglement Autovervoer Per sonen bedoelde ambtenaren op hun eerste aanvraag ter inzage worden afgegeven. Daar kan een potje gebroken uiorden. De huismoeders in de stad Panjim in Britsch-Indie schijnen heel wat potten noodig te hebben, getuige de ruime keus welke de pottenmarkt dezer stad biedt. k. Het is den bestuurder van een taxi of huurauto verboden in of op zijn motorrijtuig zoolang dit verhuurd is, personen toe te la ten of te vervoeren die niet deel uitmaken van het gezelschap van den huurder: het is hem eveneens verboden om in de in het mo torrijtuig voor de passagiers bestemde ruimte personen toe te laten, indien deze niet tegen betaling worden vervoerd. 1. Het is den bestuurder van een taxi of huurauto verboden gedurende zijn diensttijd alcoholhoudenden drank te gebruiken of bij zich te hebben. m. De vergunninghouder is verplicht ten genoegen van B. en W, een verzekering af te sluiten tegen aansprakelijkheid jegens derden. Loon- en arbeidsvoorwaarden. Verder wordt bepaald, dat de loon- en ar- beidsvoorwaarden van de bestuurders der in het bedrijf gebezigde personenauto's de goed- keuring van B. en W. behoeven en zonder hun toestemming niet mogen worden gewij zigd. De vergunninghouder is verplicht, indien de bestuurders der in het bedrijf gebezigde personenauto's niet zijn verzekerd ingevolge de sociale verzekeringswetten, voor hen ten genoegen van B. en W. gelijkwaardige ver zekeringen af te sluiten. Waarborgsom. Door den vergunninghouder rqoet ten kan tore van den Gemeente-Ontvanger een waar borgsom worden gestort van ten minste 500 voor één of de eerste personenauto en, in dien B en W. zulks noodig achten, van 100 voor elke völgende personenauto. In plaats daarvan kan door hem, op zijn verzoek, mits ten genoegen van B. en W. voor dezelfde be dragen een borgstelling worden gegeven. De vergunninghouder verleent alle mede werking en verstrekt alle zoodanige gege vens als B. en W. noodig achten om zich een behoorlijke controle te verzekeren op de na leving van de aan de vergunning verbonden voorwaarden en de voorschriften dezer re geling. De vergunninghouder verstrekt aan de door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen ambtenaren alle zoodanige inlichtin gen als B. en W. noodig achten ter beoordee ling van het in zijn bedrijf plaats vindende vervoer. Desgevraagd verleent hij dezen amb tenaar daartoe inzage van de boeken. Ten slotte worden regelen gesteld ten aan zien van een in te stellen Commissie, wier taak het is B. en W. op hun verzoek van ad vies te dienen bij de uitvoering en met be trekking tot den inhoud van bepalingen de zer regeling en die bevoegd is ook uit eigen beweging zoodanige voorstellen te doen, als door haar wenschelijk worden geacht. In deze commissie hebben zitting 2 tegenwoordigers der werkgevers en 2 va werknemersorganisaties. Ten slotte bepaalt art 13, dat de ve:^l'n" ninghouder, die op 31 Augustus -IMTm het bezit is van een vergunning. In de artikelen 135 en 136 van de V d ning op de Straatpolitie, niet verplicht is het ver krijgen van de hem in aa g aaraan in gevolge de bepalingen van deze regeling uit te reiken nieuwe vergunning, de in artikel 8 bedoelde waarborgsom te storten of borgstel ling te geven, tenzy B. en W. zulks vorderen. De nieuwe tarieven- De nieuwe taxi-tarieven, die op 1 Septem ber 1937 ingaan, zien er als volgt uit: S t a d s t a r i e f (fooi niet inbegrepen) Kleine wagen (maximum 4 passagiers) 35 ct. aanslag, lo ct. per K.M.; groote wagen 45 ct. aanslag, 1214 ct. per K.M. N T Stadstarief: (fooi inbegrepen)Kleine wagens (maximum 4 passagiers) 45 ct. aan slag, 12% ct. per K.M.; groote wagen 55 ct. aanslag. 15 ct. per K.M. Blokbandtarief: Kleme wagens (maximum 4 passagiers) 35 ct. aanslag, 10 ct. per K.M. groote wagen 35 ct. aanslag, 12% ct. per K.M. Trouwrijden: (fooi niet inbegrepen): Kleine wagens stadhuis of kerk 4; kleine wagens stadhuis en kerk 7; kleine wagens L. Maasoever stadhuis 5: kleine wagen L. Maasoever stadhuis en kerk 8. Groote wagens 1 hooger, excl. fooi. Kleine en groote wagens zonder fooi 15 hooger. Rouwrijden: ƒ6 per wagen, mits rij dende in den stoet. Eind Juni slaagde de Holland-Amerika Lijn te New York erin binnen het tijdsbestek van 100 uren, ruim 3600 uit- en thuisvarende passagiers te behandelen. s.s. „Rotterdam" debarkeerde 25 Juni 500 toeristen van een „cruise" naar Havanna. s.s. „Volendam" vertrok 26 Juni met 800 pas sagiers van New York naar Europa. s.s. „Statendam" debarkeerde 27 Juni 250 passagiers van Europa. s.s. „Rotterdam" vertrok 29 Juni met 600 toeristen van New York naar Noord-Europa. s.s. „Statendam" vertrok 29 Juni met 1500 passagiers naar Europa. De Holland-Amerika Lijn vervoerde van 1 Mei tot midden Augustus totaal naar Nederland 6182 passagiers, dit jaar derhalve 1078 passagiers meer. In het komende winterseizoen zal de Holland- Amerika Lijn weder levendig deelnemen aan „cruisesvan Amerika naar de West-Indies en Zuid-Amerika. Voor het eerst zullen dezen win ter drie achtereenvolgende toeristenafvaarten vanuit New Orleans plaats vinden. Het deelnemen van de Holland-Amerika Lijn aan „cruises" geeft aan hare schepen, door de uitmuntende „service", die deze Maatschappij aan hare passagiers verleent, eene ruime publi citeit, welke zonder twijfel ertoe bijdraagt het toersime van Amerika naar Nederland te be vorderen, aldus het maandverslag der Ned. Am. K. v. K. Het groote succes behaald door de Ameri- kaangche Toeristenbureaux met de zomerreizen naar Europa, waardoor o.a. de Trans Atlan tische Lijnen het vervoer van 30%50% zagen oploopen in vergelijking met den zomer 1936 heeft deze reisbureaux doen besluiten gebruik te maken van de gunstige conjunctuur en reizen samen te stellen voor een bezoek aan Europa in het najaar. In meerdere programma's is een bezoek aan Nederland opgenomen, zoodat redelijkerwijs ver wacht mag worden, dat het bezoek van Ameri- aanhoudent0eriSten nQ^ eeniêe maanden blijft Het s.s. Veendam van de Holland-Amerika- Lijn kwam gisteravond van New-York te Rotterdam aan met 35 passagiers toeristen klasse en 15 passagiers derde klasse. Invoering gemengd-abonnement, Wij herinneren onze lezers eraan, dat met ingang van September het nieuwe gemengd- abonnement voor de berekening van het elec- triciteitsverbruik in woningen zal gelden. Dit beteekent wij wezen er destijds reeds op dat de KWU-prijs, welke tot dus verre 5 cent bedroeg, in het vervolg 3% cent zal zijn. Hoewel tegenover deze verlaging van den KWU-prijs een geringe verhooging van het vastrecht staat, zal toch door eiken verbruiker minder verschuldigd zijn dan wanneer het oude tarief gehandhaafd was. Tevens zal de „meterhuur" komen te ver vallen. Te zamen met het zgn. weekend-tarief, vormt het gemengd-abonnement voor wonin gen een tariefsvorm in het belang van de electrificatie der huishouding. Het spreekt vanzelf, dat niet alle electrici- teitsmeters op één dag kunnen worden opge nomen. Practisch zal de toepassing van het tarief dus voor alle verbruikers ingaan op den datum, waarop bij hen de meter woreH opgenomen. Daar de meteropneming by- hst G.E.B. thans weder op volkomen regelm&r tige wijze geschiedt, zal het tijdsverloop, §1- vorens alle verbruikers volgens het piggwe tarief stroom afnemen, zeer beperkt kunnen zijn. Londen 9.00%, Berlijn 72,86, Pa-rijs 6,78, P-el- eië 30.54, Zwitserland 41.63%, Amerika 1,81% Denemarken 40,19, Zweden 46.43%, Noorwe gen 45.24%. De Vereeniging van Oud-Jubilarissen „On derlinge Hulp" Van den Bergh's Fabrieken N.V. alhier heeft weder onvergetelijke dagen achter zich. De bestuurders der vereeniging werden, aldus schrijft men ons, op Woens dag 25 Augustus met hun vrouwen in Was senaar op Huize Wiltzangk ontvangen. Ja daar zagen wij weder zoo echt onze ouden Patroon, die nooit boven ons, maar naast ons arbeiders in blijde en droeve dagen met ons mede-leefde. Grootscih was deze ontmoe. tlng, zoodat we bij de felicitatie stil en ont roerd uitspraken, dat het gegeven zou worden ook de diamanten kroon te dragen. Donder, dag 26 Aug. kwamen de leden rr.et hun vrou wen in Gebouw Centraal Beijerlamdsche Laan in feestelijk samenzijn ter eere van mijnheer en mevrouw van den Bergh hijeen. Royaal werden de gasten onthaald. De feestelijkheden werden opgeluisterd door het optreden van clen artist Tomml-Leonardi uit Den Haaig en den Rotterdamschen musicus de Graaf. De heer C. M. van Boven, procuratiehou der bij de firma van Sleessink alhier en wo nende te Hillegersberg, is gisteren bij het baden te Hoek van Holland verdronken. De heer van B. was vergezeld van zijn vrouw en kind in zee geweest. Toen hij zich nogmaals in zee begaf zonk hij op een gegeven oogen- blik in de diepte. Het gelukte de reddings brigade, die spoedig ter plaatse was den dren keling op het droge te brengen, doch de levensgeesten waren reeds geweken Een ge neesheer constateerde den dood door hartver lamming. Het slachtoffer was 33 jaar oud. Gisteravond om 9 uur is de 42-jarige L. KunstFranken wonende Sleutelsteeg 4 ,uit het raam van de eerste verdieping harer wo ning gevallen. Met een schedelbasisfractuur ia zij opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. In verband met een op 28 Augustus 1937 des voormiddags 9 uur plaats gehad hebben de binnenbrand te Amerongen, waarbij een Rotterdammer, die zich als ryksambtenaar bekend maakte, zich door krachtdadig optre den onderscheidde, verzoekt de burgemees ter van Amerongen aan betrokkene zijn adres omgaande aan hem bekend te willen maken, met het oog op het verschaffen van nadere inlichtingen. CONCERT HEEMRAADSPLEIN. Het programma van de muziekuitvoering op Het Heemraadsplein op Donderdag 2 Sept. des avonds van acht tot half tien door de Chr. Harm. Ver. Concordia, (dir. de heer A. Haanstra) luidt als volgt: Koraal. ,1. Hup Holland, marsch. W. Schootemeijer, 2. La Liberté, Ouverture. F. Rousseau. 3. Lentebloemen, wals. Herman Luremar.. 4. Une Soree a Trianon. Fantasie. Ocoquelet. 5. Une Nuit d'été Ouverture G. Taok. 6. L'amour Filiaal Fantasie. C. Padenre 7. Daar komen ze aan, marsc'ii-potpourri. A. J. Maas, 8. Chef de Corps, V- Busy, Koraal. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2