EEN WEG VOL ONGELUKKEN. S N U D DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 MODESHOW. - MAASSLUIS. F' 1 BURGERLIJKE STAND. GRONDAANVRAGEN. IJSSELMONDE. 25 JAAR yiNCENTIAAN. SPEELTUINVER. „HET NOORDEN". R- K. TOONEELVEREEN- MAAS. VLAARDINGEN. NAAR EEN KATHOLIEKE SCHOOL- AUTOTOCHT MET HINDERNISSEN- Het traject Nijmegen-Arnhem. ¥la iOUUk S awndti GELUIDSSIGNAAL VERBODEN"ife SCHOONHOVEN. BERKEL EN RODENRIJS. flink aantal. Bij de fa. H. Both aan de Noordblaak. Zeer vele dames hebben met graagte de invitatie aanvaard van de firma H. Both om eens te komen zien naar de herfst- en winter modeshow 1937. Zoowel gistermiddag als gisteravond mocht men zich dan ook ver heugen over een uitverkocht huis. Er was een bijzondere attractie, want naast de vele creaties van Palnin, Rochats, Drécoll, Piquet, Goupy, Rose Vienne etc., toonde men ook wat Amerika op modegebied presteert. En dat is waarlijk niet gering te noemen. In Amerika verwerkt men alleen prima kwali teiten. De Amerikaansche vrouw wenscht élégance en goeden pasvorm, maar ook kwa liteit. De pasvorm is zelfs tot veel grootere volkomenheid opgevoerd dan dit in Europa het geval kan zijn. De mantels zijn in twee categorieën te verdeelen, n.L mantels met weinig bont en mantels met enorme bont kragen. Vossen spelen wel een hoofdrol. De schouders geven nog steeds een breed silhouet te zien en de mouwen zijn waarlijk aardig van snit. Gedragen werden bijzondere Ame rikaansche fantasie-stoffen, in nieuwe kleu ren, welke tot nu toe hier onbekend waren. De 'kwaliteiten zijn te vergelijken met hee- ren-winterjasstoffen. De afwerking is prima. De ritzsluiting wordt ook tot sluiting van de mantel3 gebruikt, waardoor het voorpand niet meer kan opslaan. De compléts be staan dit jaar voornamelijk uit mantelcostu- mes en bijpassende mantel. De middagjaponnen, die steeds korter worden, in Amerika worden ze nog be langrijk korter gedragen dan hier zijn of met applicatie van velours transparant en fluweel of met zeer veel madeira stikkerij. Door drapeeren van het voorpand boven de taille, welk drapeeren verkregen wordt door verschillende interessante snitten, krijgt men een buitengemeen goeden pasvorm. Ritz-sluiting, we wezen daarop reeds, wordt overal aangebracht en dit niet alleen inplaats van drukkers en knoopen, doch ook als garneering in goudkleur van onder tot boven in het voorpand. Zeer bijzonder is bijvoor beeld zoo'n Ritz verwerkt in een Ameri kaansche „Martinezed Velvat"-japon, waar de ritz de reglan snit geheel volgt. Deze „Martinezed velvat" is een velours transpa rant, welke tot nu toe niet in Europa is ver vaardigd. Het kreukt niet en is zelfs zoo practisch, dat men vlekken met water eruit kan halen. En dan wordt het artikel natuur lijk veel meer draagbaar, Als bijzonderheid worde nog vermeld, dat vele Amerikaansche japonnen zijn gegarneerd mét colliers of voorzien van een armband, geheel passend by de gameering. Een keurcollectie avondjaponnen ging aan het oog voorbij. Er waren vele combinaties van velours transparant met kant. Ook bro- caat wordt yeel verwerkt. Een nieuwe stijl in avondmantels is de geheel lange duvetine mantel met hermelijn kraagje. Vraagt men naar de kleuren dan domineert het zwart tusschen de wijnroode, blauw achtige bruine en groene tinten. •m. r* HET GEMEENTE-VERSLAG. De financiën. Een afdeeling tanks bij de Fransche legermanoeuvres, die in Normandic worden gehouden. FIT VERKEERS-ONGEVALLEN. Vannacht om 4 uur is de 40-jarige chauf feur J. Keyl wonende Zwaanshals met zijn taxi, welke slipte tegen een boom gereden op de Mathenesserlaan. Hij bekwam een her senschudding en een wonde aan het gezicht en is per auto van den G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De passagiers kwamen met den schrik vrij. De taxi werd zwaar beschadigd en moest wor den weggesleept. Om 8 uur vanmorgen is de 14-jarige fietsjongen L. J. Diercksen wonende Trans- vaalstraat in de Oranjeboomstraat tegen een anderen fietser opgereden. De jongen viel met zijn hoofd tegen de straat en is ter observatie opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Gistermiddag is de 28-jarige wielrijdster mej. G. S. van Klaveren wonende Siondwars- atraat op den Pompenburgsingel aangereden door een wielrijder. Met een gebroken linker been is zij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. De commissaris van politie der 1ste afdee ling verzoekt eventueele getuigen alsmede den wielrijder zich te melden aan zijn bureau voor het geven van nadere inlichtingen. Gisteravond zijn op het kruispunt Ge dempte Glashaven-Scheepmakershaven twee motorrijders de 25-jarige winkelchef W. G. wonende Middellandplein en de 26-jarige winkelbediende F. J. A. M. L. wonende Scheepmakershaven met elkander in botsing gekomen. De beide motorrijders kwamen er goed af, doch een duo-passagiere de 24-jarige winkeljuffrouw M. Peters, wonende Burg Hoffmanpleln bekwam een lichte hersen schudding en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Op den Coolsingel is gistermiddag de 46-jarige H. T. Hartog uit de Schiebaanlaan aangereden door een vrachtauto, bestuurd door G. v. B. wonende te IJsselmonde. De man verwondde zijn rechter voet en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen ter observatie. Aangiften van 15 September: GEHUWD: J. J. Bonntnga Jm. 25 j. en F. de Roos jd. 21 j, P. A. Bonten jm. 21 j. en B. de Jong jd 20 j. C. Bravenboer wed. 48 j. en A. Scheffe wed. 47 j. J. H. Buijs jm. 23 j. en F. E. C. Walther jd. 23 j. F. F. H. Coenders jm. ul j. en E. H. Lammers jd. 27 j. F. H. Franken jm. 28 j. en J. van Oijen jd. 25 j. M. Huizer jm. 55 j. en G. Lambrechts wed. 50 j. G. C. de Koning jm. 25 j. en C. Langenhorst jd. 22 j. A. C. Kroes ges. 47 j. en A. P.. Kouw- tjzer 31 j. L. H. Kruöt jm. 33 j. en H. J. Mink jd. 28 J. P. Kuis ges. 34 j. on J. de Kovel ges. 44 j. J. Ligthart jm. 24 j. en J. N. Elscot jd. 21 j. C. Lugthart wed. 62 j. en G. Broer wed. 56 j. JG. Majoor jm. 24 j. en J. P. van der veer jd. 27 j. B. C. Markenstein jm. 25 j. en J. J. M. van Item jd. 22 j. L. Noordsij jm. 19 j. en M. P. Groeneweg jd. 16 j. B. H. A. van der Pennen jm. 30 j. en R. Kruit jd. 26 J. L. J. M. Peters jm. 27 j. en A. C. M. Stevens jd. 27 j. P. G. Sprenger de Rover jm. 26 j. en F. van Gennep jd. 23 j. P. J. Stadhouders jm. 27 j, en B. Kranendonk jd. 28 j. M. Trommelen jm. 29 j. en E. C. L. Goosens jd. 22 j. P. J. Vermeer jm. 22 j. en G. Kruidenier jd. 18 j. A. Vlasveld jm. 28 j. en M. H. H. Noordijk jd. 24 j. Z. Beukema jm. 22 j. en J. C. de Roon jd. 22 j. L. Boon jm. 35 j. en G. Albers wed. 31 j. B. van Gelder jm. 26 j. en M. Roo- bol jd. 20 j. M. J. van Gunsteren jm. 36 J. en F. J. J. Snelleman jd. 21 j. C. C. Heij jm. 26 j. en J. C. Larssen jd. 21 j. G. Krijger jm. 24 j. en G. H. v. d. Berg jd. 21 j. P. L. Lutter jm. 26 j. en C. J. van Dierendonck jd. 24 j. J. J. van der Meet jm. 25 j. en J. Woer- denbaoh jd. 23 j. D. Ooms jm. 28 j. en M van Zanten jd. 26 j. H C. Prohn jm. 28 j. en E. Diener jd. 24 j. H. J. Ubas jm. 24 j. en M. A. Hoste jd. 25 j. J. M. de Waard jm. 29 j. en H. J. v. d. Ree jd. 27 j. H. Wolters jm. 26 j. en B. Putter jd. 27 j. W. d'Accard van En- schut jm. 22 j. en J. E. van der on jd, 22 j. W. van den Berg jm. 35 j. en E. Stuut jd. 27 j. W. W. van Dongen wed. 40 j. en K. Luschgij jd. 22 j. C. van den Dunnen jm. 33 j. en C. H. van Halderen jd. 23 j. C. H. Gardien jm. 27 j. en H. Hokke jd. 30 j. F. M. Hoogen- boom jm. 23j en M. Dogterom jd. 24 j. T. Kievit jm. 20 j. en J. de Jong jd. 23 j. L. J. Lengton jm. 24 j. en J. B. F. Ferdinandus jd. 23 j. A. Marcus jm. 25 j. en L. B. Does jd. 22 j. A. Menses jm. 24 j. en M. Patijn jd. 22 j. J. J. Mes jm. 19 j. en M. Klatten Jd. 17 j. C. Morell jm. 26 j. en C. C. Ouwerkerk jd. 23 j. J. A. Reijnierse jm. 23 j. en G. de Geus jd. 22 j. D. N. Selier jm. 26 j. en J. H. Hoen- stok jd. 25 j. W. Stehouwer jm. 27 j. en D. van Bergeijk jd. 28 j. T. van der Ven jm. 21 j. en B. Tieleman jd. 31 j. D. L. Versijde jm. 27 j. en M. G. Hak jd. 22 j. A Vonk jm, 29 J. en A. J. Palms jd. 27 j. L. de Vos jm, 31 j. en A, M. Wijers jd. 31 j. G van der Vos jm. 24 j. en M. S. G. Stijl jd. 21 j. C Vrtjenhoek jm. 26 j. en T. de Boom jd. 21 J. C. D. J. Walraven jm. 23 j. en M. Oudenaarden d. 22 j. M. H. Wirtz jm. 25 j. en D. van Loon jd. 24 j. X. Bachas jm. 27 j. en A. J. van Gameren jd. 22 j. J. Groenenboom jm. 29 J. en F. Leerschoen jd. 20 j. H. C van den Heuvel jm. 33 3j. en A. Lagerwaard' jd 28 j A. C. M. Lambregtse jm. 28 j. n L. K. Schaap jd. 2e4 j. H. A. Lissenberg jm. 22 j en C. de Zwart jd. 21 j. J. p. Lodder jm 29 j. en T. Smit jd. 28 j. H. van Os jm. 21 j. en W K. Hopman jd. 21 j. M. de Rek jm. 30 j. en J van E ijsden jd. 32 j. J. Schilt jm. 26 j. en A. A. Paans jd. 24 j. J. p. C. van Veen Jm. 27 j. en A. Annotee jd. 24 J. J. van der Wel jm. 25 J. en P. M. Koolhaas jd. 24 j. H. van Wijk jm. 26 j. en L. J. Piena jd. 25 j. A. van Zijl wed. 53 j. en J. Hoelaars jd. 39 J. Gehuwd 14 Sept. J. van der Kruik wed 66 j en M. D KleUn jd. 48 J. BEVALLENL. A. Dekker geb. ViBser d. H. G. Rath geb. Steenman z. en d. A. J Doff geb. Bruurmijn d. A. Metjblom geb. Kragt 2. E. v. d. Noll geb. Harder d. C. J. E Stelma geb. Loosjes d. S. Cornelisse geb. Klom penhouwer z. N. v. Sintmaartensdijk geb. v. d. Ham z. W. Naaijen geb. Roodenburg d. H. J. M. Klootwijk geb. v. Strien d. A. M. v. Oijen geb. Dirks z. I. C. H. Krootjes geb. v. d. Pluijm d. J. H. E. Kortelever geb. Schreurs z. C. P. J. Baumgart geb. Tijburg z. M. H. Bohnen geb. Kanters z. J. A. Kuipers geb. Noordermeer d. J. Wetstefjn geb. Plug z. J. v. d. Burg geb. Baard d. C. Straetemans geb. Klejjn d. H. J. d. Keijzer geb. Groen z. T. Schram geb. v. d. Haak d. A. Ignatius geb. Mulder z. C. E. Vlnger- hoets geb. Huisman z. J. v. Dee geb. Rorjjs z. M. deGroot geb. v. Buren z. C. M. Ducar- dus geb. Dubbeld d. OVERLEDEN: W. Ketz vr. van F. A. Beek mann 61 J. J. Quest ongeh. m. 47 j. J. J. Staalman wede. van L. J. Vahle 77 j. J. F. v. Golde m. van M. A. C. Moonen 56 j. J. C. v. Haaren ongeh. m. 79 j. t. H. Versloot vr. van H. J. J. v. d. Hoek 29 J. M. C. Haak vr./ v C. G. Kienen 33 j. A. Kleinjan wede. v. W. Kok 85 j. W. Kok m. van A. Kleinjan 90 j. W. C. Kraal m. van G. Eljgelsheim 57 j. J. v. d. Reest vr. van J. Tuk 63 j. Voorts als levenloos aangegeven: A. J. Zegers geb. v. d. Heuvel z. WIJZIGING POLITIEVERORDENING. Burgemeester en Wethouders stellen voor: a. Het 5e lid van artikel 39 der algemeene politieverordening te doen luiden: 5. Het is verboden de In het eerste lid van dit arti kel bedoelde voorwerpen, waren of goederen, na zeven uur des namiddags en voor negen uur des voormiddags op of aan den weg door luidruchtig roepen, schreeuwen, bellen, door het slaan met voorwerpen, door het maken of veroorzaken van andere hinderlijke gelui den, dan wel door het maken of verwekken van rumoer, aan te bieden of aan te prijzen. b. Aan genoemd artikel toe te voegen een 6e lid, luidende: 6. De verbodsbepaling in het voorgaande lid opgenomen, is ook van toe passing op hen, die goederen op of aan den weg opkoopen. Onder opkoopen worden ver staan de handelingen, bedoeld in het tweede lid van artikel 90bis van het Wetboek van Strafrecht. c. het bepaalde onder letter a van het le lid van artikel 40 der algemeene politiever- dening, te doen luiden: a. op werkdagen tus schen des namiddags 10 uur en des vöormid- dags 9 uur. Bij B. en W. dezer gemeente is ingekomen een verzoek van W. van Vliet, bouwkundige alhier, om een perceel gemeentegrond in erf pacht te magen bekomen aan de Zuidzijde van den Sdhiedamsche weg, ten Oosten begrensd door den erfpaohtsgrond van F. J. Kloet en tien Westen door dien van P. Goedknegt, breed pl.m. 39 meteir langs den Schiedam sehe weg en ter volle diepte; een verzoek is ingekomen van J. Hooge- werff, bouwondernemer alhier om een per ceel gemeentegrond in erfpacht te mogen be komen aan de Zuidzijde van de Handelstraat ten Oosten begrensd door den erfpachtsgrond van adressant, breed pl.m. 11 meter langs de Handelstraat en diep pl.m. 22 meter. GEMEENTERAAD De aanvullingsagenda voor de Raadsagenda van Vrijdag 17 Sept. a.s. vermeld: la. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een annuiteitsleening ter conversie van een geldleening aangegaan ten behoeve - van de bouwvereeniging Patrimonlum's Woningen lb. Alsvoren tot het verstrekken van een aanvullingsvoorschot aan de bouwvereeniging Samenwerking, ten behoeve van haar bouw blok Oost; 2a. idem tot het uitgeven in erfpacht van gemeentegrond aan de Handelstraat aan J. Hoogewerff. SPOORBRUG GESLOTEN De spoorbrug over de haven zal gesloten ztjn in de nachten van 20 op 21, 21 op 22 en 22 op 23 September a.s. voor inspectie der boven leiding. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Zuidgeest, Eendracntstr. 75, vulpen: Hess, 2e Maasboschstraat 20, hals band; Politiebureau, 3 kisten, rijwielplaatje w.l.; Ruiterveld, Rembrandtstraat 31, rijwiel- plaatje; van der Snoek, Dijklaan 69, rijwiel- plaatje. w. Op 23 September a.s. hoopt de heer B. H G. Steens, penningmeester der conferentie H. Elisabeth der St. Vincentiusvereeniging te Rotterdam, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar lid werd der genoemde vereeni- ging. Op Zondag 19 September a.s. zal tot in tentie van den jubilaris een H. Mis worden opgedragen in de kerk van de H. Elisabeth Mathenesserlaan. Het zal den heer Steens die op velerlei gebied bekend is om zijn werken van liefda digheid bij deze gelegenheid ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Dinsdagavond is de Speeltuinvereeniging „Het Noorden opgericht. De Koninklijke goedkeuring op de statuten der vereeniging is bereids aangevraagd. In het bestuur wer den gekozen de heeren; G. Bosch, M. Maas, J. M. G. Visser, (secr. Borgesiusstraat 95b.), A. J. Franken, J. M. Van Strien, A. van Rijns- bergen, G. Mulder, H. de Bruin en Th. van Hamersveld. Met ingang van heden is tot Moderator be noemd, de WelEerw. Heer J. N. Westerkamp, kapelaan van de St. Elisabeth parochie. MACHINISTENEXAMEN. Te 's-Gravenhage slaagde voor het theore tisch gedeelte van diploma B de heer W. J. V. d. Boer alhier. EERVOLLE UITNOODIGING De heer C. F. Naastepad alhier, is aange zocht om de tenorsolo-partij te komen zingen in „Paulus" van Mendelsohn, te geven door de aid. Doetinchem van de Mij. ter bevorde ring der Toonkunst. Van den heer Naastepad is inmiddels bericht Ingekomen, dat hij deze uitnoodigtng gaarne aanvaardt. De uitvoering is bepaald op Woensdag 10 Nov. a.s. AANGEREDEN Woensdagmorgen stapte de 9-jarige Chris tina de Jong op de Hoogstraat tegenover de R. K. kerk uit de stadsbus en wilde achter de stilstaande bus omgaan. Zij werd daarbij door den juist passeerenden motorrijder B. uit Voorburg aangereden, met gevolg, dat zij eenige schaafwonden aan een knie opliep. Dr. Bimie verleende de eerste hulp. POSTDUIVENVEREENIGIN GEN De postduivenvereeniging Keer Weer hield een wedvlucht van Apeldoorn. Afstand 105 K.M. Doordat het Zaterdag slecht weer was, waren er maar 118 duiven in concours. Deze werden om 8.05 uur in vrijheid gesteld en be reikten hun hokken als volgt: 1 en 28 L. Verbeek, 2 8 10 13 16 24 25 en 27 F. Bach- mann; 3 P. Keiler; 4 7 11 K. Harlof; 5 12 26 E. Ztjdenbos, 6 9 29 A. Schippers, 14 15 18 19 Gebr. Heinsius, 17 H. J. Snoek, 20 30 J. C. Mtlller, 21 M. J. Heinsius, 22 en 23 J. van Toor. Eerste overduif A. van Es. Aankomst le duif 9.45,59 uur, laatste 9.57.14 uur. De postduivenvereeniging De Luchtbode hield een wedvlucht vanuit Maastricht, af stand 154 K.M. In concours waren 76 duiven. De prijzen werden behaald als volgt: 12 9 16 P. J. van Roon, 3 5 M. Boer, 4 8 10 11 12 14 15 19 J. de Ligt, 6 17 J. Jekel, 7 13 E. van Deventer, 18 J. Vlielander. Aankomst le duif 2.54,24 uur, laatste duif 3,16,3 uur. Heden inkorven voor de wedvlucht Ciney en klok stellen Vrijdag om 8 uur. Het aantal Katholieken neemt te IJssel monde niet alleen naar getal, maar vooral percentsgewijze zeer sterk toe. Terwijl bij de laatstgehouden volkstelling op 30 December 1930 in IJsselmonde op de 6100 ingezetenen 138 katholieken voorkwa men, is blijkens de begin September 1937 gehouden telling dit aantal verdriedubbeld n.l. 471 Katholieken op de 8170 ingezetenen' Het gebrek aan een Katholieke school doet zich nu wel zeer voelen. De Katholieke kinderen moeten, om een Katholieke school te bezoeken, groote afstanden afleggen naar het Rotterdamsch Tuindorp. Ook het hulp-Kerkje aan den Koninginne weg zal, bq zulk een snellen groei, zeer spoe dig veel te klein worden. Vooral, nu ook voor eenigen tijd de Ge reformeerden hun eigen school hebben ge kregen en de Chr. Nationale School gebouwd is in de plaats van een oude school, kan toch wel actie gevoerd worden voor een eigen school ook te IJsselmonde. Eenige jongelui uit het Tuindorp zouden uitgaan met een gehuurde auto. Het waren W., P. de O. en G. K. Toen zij in Puttershoek benzine moesten innemen, weigerden zij te betalen. De stationhouder reed hen na en haalde hen in te Blaakschendijk. De daders sprongen uit de auto en maakten zich uit de voeten. Eén keerde later terug, de anderen bleven onvindbaar. De auto is inmiddels door de politie in be slag genomen. DE MUZIEKTENT. In deze gemeente is nog steeds geen mu ziektent, zoodat uitvoeringen gegeven moeten worden in de apen lucht of in een gehuurd lokaal. Er *is nu oen comité opgericht voor een vaste muziektent, welke zal komen in het „Park". Bedoeling is, dat, nadat van par ticulieren voldoende gelden zijn ingekomen en de tent geplaatst is, deze aan de gemeente wordt overgedragen. 'Aan het vijfjaarlijksch boekdeel ontleenen we nog het volgende: Twee factoren zijn gedurende de periode van 19311935 van groote invloed geweest op den financieelen toestand der gemeente. Alereerst een gunstige: de wet van 15 Juli 1929 houdende herziening van de financieele verhouding tusschen het rijk en die gemeente, in werking getreden 1 Mei 1931; voorts een zeer ongunstige, de algemeene economische depressie, die aan het eind van eerder ge noemde periode nog steeds in bijna diezelfde mate haar druk doet gevoelen. De uitkeering krachtens de wet van 15 Juli 1929 verving die op grond van, de wet van 24 Mei 1897 welke omtrent ƒ21.000 per jaar bedroeg en had ten doel de Ongelijkmatige belastingdruk eenigszins te nivelleeren. Vandaar de uitkeering uit het gemeente fonds, dat hoofdzakelijk wordt gevoed uit de hoofdsom der gemeentefondsbelasting en waarvan, in alle gemeenten, behoudens clas sificatie, de druk gelijk was, Den gemeen ten werd de bevoegdheid ontnomen tot hef fing van een eigen inkomsten en forensenbe lasting, alsmede tot heffing van opcenten op de rijksin komstenbelasting. Het maximum te heffen opcenten op de vermogensbelasting werd teruggebracht van 100 op 50. Daar tegenover stond, dat boven de gemelde uit keering uit het gemeentefonds aan de ge meente zou wordisn uitgekeerd. A. de hoofd som van de personeele belasting en B. drie» vierde van de hoofdsom der grondbelasting. Bovendien kregen de gemeente de bevoegd heid tot het heffen van 80 (in bijzondere ge vallen 100) opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting. Boven de uitkeering ingevolge art. 3 der wet van 15 Juli 1929 ontving de gemeente een uitkeering ingevolge art. 38 dier wet. De uiitkeeringen bedroegen in totaal: 1931 ƒ302.288,91; 1932 ƒ398.966,45; 1933 ƒ396.598,75; 1934 382.142,76; 1935 354.779,03. Bovendien werd een uitkeering ontvangen van ƒ3000 in de jaarwedde van Burgemees ter en secretaris. Het nadeelig saldo der re keningen 1929 en 1930 bedragende respec tievelijk 189.090,05 en 847.350,45 of in totaal ƒ1.036.440,50 kon tengevolge van deze'uitkee- ringen geheel worden weg gewerkt. Wel werden aan de gemeente ter verkrij ging van deze uitkeeringen voorwaarden ge teld, als bjjv. beoordeeling van de begrooting gedurende vijf jaren door den Minister van Fi nanciën. De betere financieele positie waar in de gemeente kiwam te verkeeren tengevolge van de bovengemelde uitkeeringen uit het ge meentefonds moge blijken uit de saldo's der gemeenterekenihg welke bedragen over: 1931 ƒ11.676,04 (voordeelig), 1932 ƒ720,07 (nadee lig), 1933 ƒ23.195,23 (voordeelig), 1934 14.06;,14 (voordeelig) en 1935 ƒ14.229,12 (voordeelig) Tengevolge van de algemeene economische depressie liepen evenwel de kosten van armen en werkloozemzorg dermate op, dat een groot deel der inkomsten moest worden aangewend tot dekking hiervan. Bovendien moest tot verlaging van andere uitgaven, als salarissen van ambtenaren en werklieden, aankoop van materialen en zelfs noodzakelijk onderhoud, worden overgegaan,. Van het rijk te beginnen in 1935 het werkloosheidssubsidiefonds) werd bovendien een belangrijke subsidie in de kos ten van werkloozenzorg genoten. Aan subsidie werd aan het Burgerlijk Arm- betsuur verstrekt over 1931 50.000, 1932 ƒ53.000, 1933 ƒ35.696,60, 1934 ƒ35.618,12 en in 1935 ƒ34.264,49. De kosten van werkloozenzorg en werk verschaffing waar tegenover een subsidie van het rijk staat bedroegen in 1931, steun aan werkloozen ƒ21.096,87, werkverschaffing aan werkloozen 30.021,67, subsidie van het rijk ƒ33.969,37; 1932 steun aan werkloozen 150.960,80, werkverschaffing aan werkloozen ƒ2933,27, subsidie van het rijk ƒ113.182,85; 1933, steun aan werkloozen 198.871,16, werk verschaffing aan werkloozen subsidie van het rfjk 149.172,70, 1934, steun aan werk loozen 185.208,77, werkverschaffing aan werkloozen subsidie van het rijk ƒ83.847,49; 1935 steun aan werkloozen, 179.642,48, werkverschaffing aan werkloozen 89.630,22 (hierin is begrepen aan loonen voor werk in werkverschaffing uitgevoerd slechts een bedrag van ƒ11.036,15), subsidie van het rijk 174.005,46. Wei-den de financieele moeilijkheden eener. zijds vergroot door stijging der uitgaven voor werklooaen en armlastigen anderzijds was de daling van de opbrengst van diverse belas- tirpen en restituties oorzaak dat met omzich tigheid de begrootingen voor deze periode moesten worden saamgesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Een rijwielbelastingplaatje, een tweetal por- temonnaies met inhoud, een regenjas en een vulpen. HINDERWET. Door L. Smit en Co. Int. Sleepdienst te Rot terdam is volgens de Hinderwet vergunning aangevraagd voor het plaatsen van een lint zaag gedreven door een electro-motor van 5 PK. in de timmermanswerkplaats aan de Go- vert van Wijnkade 44 alhier. Het is al weer bijna een jaar geleden, dat de kranten vermeldden, dat tusschen de Waalbrug te Nijmegen en de Rijnbrug te Arnhem een nieuwe weg zou komen, een rechte, korte verbinding tusschen de beide bruggen in, die eiken spoorwegovergang zoomede de kom van de gemeente Eist zou vermijden. Maar nog steeds is daarmede geen aan vang gemaakt, alleen het onteigeningsplan ligt ter visie en het kan nog wel ettelijke jaren duren, eer de weg klaar zal zijn. In middels zou dit zoo erg niet zijn, als de be staande weg ook nog maar eenigermate in de bestaande behoefte zou kunnen voorzien. De talrijke ongelukken, die echter de laatste maanden op dezen weg zijn voorgekomen, wijzen er op, dat dit niet het geval is. De bestaande weg is breed 6 meter, met aan beide zijden een kantlaag van 2030 c.M. en een rijwielpad van hoogstens een meter breed. Langs dezen weg, betrekkelijk hooggelegen in het polderland, aan weerszij den met steile bermen en diepe slooten, giert en jaagt het geheele verkeer van het Oosten, van Noord naar Zuid en omgekeerd Om een overzicht te krijgen van de ongelukken, die daar de laatste twee maanden hebben plaats gehad, hebben wij inzage gevraagd van het rapport van de gemeentepolitie te Eist. Dit vermeldt de volgende ongevallen: 12 Juli: Aap den Arnhemschen overweg auto in de sloot gereden. Auto zwaar beschadigd, bestuurder ge wond. 21 Juli: Botsing van 2 luxe auto's, beide auto's zwaar beschadigd, geen per soonlijke ongelukken. 22 Juli: Tusschen Elden en Eist drie auto's gebotst, waarvan een wagen totaal vernield, de beide andere zwaar be schadigd, geen persoonlijke onge vallen. 28 Juli: Te Eist. Aanrijding van een wielrij der door een auto. Het rijwiel werd vernield; de wielrijd.r kreeg een lichte hersenschudding. 28 Juli: Bij Lent botsten een Geldersche autobus en een vrachtauto Beiden werden ernstig beschadigd. 4 Aug.: Aanrijding van een wielrijder door een automobilist. De wielrijder liep verwondingen en een hersenschud ding op- 7 Aug.: Onder Elden een aanrijding van drie auto's, waarvan er twee vrij ernstig werden beschadigd. 7 Aug.: Te Eist bij den Arnhemschen over weg botsten twee auto's en een mo torrijwiel. Het motorrijwiel werd beschadigd en de bestuurder ge wond. 13 Aug.: Aanrijding op den Arnhemschen overweg bij Eist van een woonwa gen door een auto. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd en het paard van den woonwagen werd ernstig gewond. Het doorgaande verkeer werd gestremd en de trei nen vonden eenigen tijd vertraging. 16 Aug.: Op den Rijksweg bij Elden botste een motorrijder op een losloopend veulen, waarbij de motorrijder ern stig werd gewond. 18 Aug.: Op den Rijksweg Noord had een aanrijding plaats tusschen 2 wiel rijders. 18 Aug.: Op den Rijksweg Noord botste een auto en een gierwagen. Beide wer den beschadigd. 18 Aug.: Botsing onder Elden van 2 auto's, welke beide werden beschadigd. 20 Aug.: Onder Lent botsten een auto en een vrachtauto, geladen met vee. De vrachtauto gerapte in. de sloot. Het doorgaand verkeer is gestremd- 23 Aug.: Onder Elden botsten een luxe auto en een vrachtauto, geladen met steenkool. Beide werden zwaar be schadigd- Een der bestuurders werd ernstig verwond. 23 Aug.: Bij een botsing te Eist van een luxe wagen en een vrachtwagen werden beide zwaar beschadigd. 23 Aug.: Ter hoogte van den Huissenschen dijk botsten een luxe auto en een vrachtwagen. Beide wagens werden beschadigd. 24 Aug.: Tengevolge van den mist rijdt een luxe auto ter hoogte van de Vork in de sloot. De auto werd zwaar be schadigd. 24 Aug.: Twee luxe auto's rijden op den Rijksweg Noord op elkaar en wor den zwaar beschadigd. 24 Aug.: Twee wielrijders komen met elkaar in -botsing. 27 Aug.: Ter hoogte van de Vork botsten een vrachtauto en een luxe auto. De luxe auto wordt geheel vernield. 1 Sept. Een motorrijder wordt bij de Park door een auto aangereden. De mo torrijder wordt zwaar gewond. De duozitster overlijdt denzelfden avond aan de verwondingen. 5 Sept. Aanrijding te Eist van een luxe auto door een vrachtauto. De luxe auto komt in de sloot terecht Lei- de auto's worden beschadigd. 6 Sept. Botsing op den Rijksweg te Elden van een vrachtauto en een motor rijder. De motorrijder breekt beide beenen, de duozitster wordt opge- genomen met een dubbele bekken breuk. 10 Sept. Ter hoogte van De Vork slipt een auto ten gevolge van de gladheid van den weg. De auto komt in da sloot terecht. Goed geteld zijn dit binnen de 2 maanden 26 ongevallen, maar dan alleen die waarbij de politie van Eist gealarmeerd werd. Er zijn nog tal van ongevallen, die door de Rijkspolitie werden behandeld en die dus niet in het dagboek van de politie te Eist werden 'opgeteekend. De weinige persoon lijke ongevallen in heel de lijst werd slechts een doode genoteerd wijst er op, dat er over het algemeen niet met over matige snelheid wordt gereden. De weg is inmiddels zoo bekend en berucht, dat men, enkele uitzonderingen daargelaten, er zijn immers bestuurders die het nooit leeren zoo weinig mogelijk riskeert. De meeste on gelukken zijn te wijten aan omstandigheden buiten den bestuurder om, vooral door het zware vrachtverkeer en de breede autobus sen, die het passeeren op dezen smallen weg levensgevaarlijk maken. Wanneer men achter een zwaren vracht wagen of autobus zit en men wil passeeren en als de voorligger dan plotseling remt, omdat van den anderen kant een zware vrachtwagen of autobus nadert, is men op zoo'n smallen weg als achterligger bijna ze ker verloren. Men heeft zelf vaart gezet om te passeeren, ziet dat er een tegenligger na dert en onmiddellijk daarop remt de wagen, dien men voor zich heeft Naar het getuige nis van de politie, waren er bij de reeks ongelukken dan ook verscheidene, die, wan neer de rijweg een paar meter breeder was, behoorlijk van het rijwielpad gescheiden en naast de rijwielpaden een behoorlijke breede en niet-zoo-steile berm, te vermijden zouden zijn geweest. ,„B Bovendien is, naar wij zagen, het smajle betonnen rijwielpad'verzakt met" glooiingen naar den steilen berm toe. De weg Arnhem Nijmegen is een schrik voor de fietsers. De rijweg is overdruk. Het rijwielpad smal, het autoverkeer kan niet in alle gevallen het fietspad vermijden en daarnaast is de sloot. Het bepalen van een maximum-snelheid over den geheelen weg is niet mogelijk, om dat volgens de Motor- en Rijwielwet de snel heid buiten de bebouwde kommen niet aan banden kan worden gelegd. Door het san- leggen van parkeerplaatsen heeft het Rijk wel zijn medewerking verleend tot het ver minderen van het gevaar, echter is een parkeer- en stopverbod op dezen weg ter voorkoming van ongevallen gewenscht. Slechts één oplossing kan hier definitief worden geacht. Een behoorlijke verbreeding van den rijweg met bovendien een grasberm tusschen den rijweg en de rijwielpaden aan beide zijden. Hiermede zullen ook andere verkeersbelangen zijn gebaat. De onover zichtelijke bochten kunnen hierdoor mede uit den weg worden gehaald. De toestand is van dien aard, dat men hier feitelijk geen dag meer mede kan wachten, te meer daar het nog ettelijke jaren zal duren eer de nieuwe verbinding tusschen de beide brug gen tot stand komt. Het plan van de wegverbreeding zal dit jaar nog ter visie komen te liggen, maar met het oog op den toestand en de dagelijksche ongelukken zou een zoo spoedig mogelijk in grijpen hier zeer gewenscht zijn. tot V, uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentlesein VESTIGINGSWET EN VAKBEKWAAM HEID. Zooals bekend, zal het in verband met de Vestigingswet in de toekomst niet mogelijk zijn, een zaak of bedrijf te beginnen, of een bestaande zaak als opvolger voort te zet" ten, indiien men niet voldoet aan de door de wiet gestelde eischen van handels- en vakbekwaamheid. Door de Nederlandsche Midden^anösoon- den is een programma sameniges e handelsopleiding te regelen. Het Middenstandsbod VOor den bezitter voldoende waarborg zyn, dat hij de door de wet gevorderde handelskennis bezit. Bij voldoende deelname zal alhier een cur sus als bovenbedoeld gegeven worden. De inrichting van deze cursus is als vólgt: Van October tot Jium, per week twee avon den van drie lessen. De cursus is driejarig, terwijl men zich telkens voor één cursusjaar verbindt. De cursus zal op 1 October aanvangen. EIERVEILINGEN. Waaggebouw: Aanvoer 3500 eieren. Kip eieren 4.204.80, heneieren 2,603, eend- eiieren 3 alles per 100 stuks. Lopikerstraat: Kipeieren ƒ4,554.95, hen eieren 2,452,50, eendeieren 2,803, SUCCES VOOR DE VAKSCHOOL. Te Utrecht zijn bij de gehouden examens voor horlogemakersbediende geslaagd o.a. de leeringen van de Rijksvakschool alhier, de heeren W. v. d. Jaght, J. Hoogendijk en Ferd. L. Sanders, allen, met lof. Voor het zelfde examen zijn geslaagd de oud-1®®1;,,' g-en W. Geursen en J.deGr^£en-com- van hier. De voorzitter der ex missie, de heer C. Verhagen^ genbosch heeft dan ook ^lo£ toegezwaaid haar directeur en leeraret.i,3 wn„„„ voor het ^stekend on h de examens het bewus n COLLECTE BLONDER*) NOODEN. Zaterdag zal alllier de tweemaandeljjksche collecte ten behoeve van de Commissie voor Bijzondere Nooden worden gehouden. Deze collecte voor „Bijzondere Nooden", welke commissie de arbeid van het crisis-Comité beeft voortgezet, wordt hierbij aan de lezers bijzonder aanbevolen. BOTERMARKT. Op de Woensdagmorgen gehouden boter- markt iging de goeboter voor ƒ0.75 en de weiboteir voor 0.70 per P°nd- Hand'éL vlug. OUDSTE INWONER OVERLEDEN. Op 94-jariigien leeftijd is alhier overleden de heer G. M. Peliletier de oudste inwoner van Schoonhoven. GEVONDEN VOORWERPEN. Als gevonden zijn aangegeven de navolgen de voorwerpen, waaromtrent bij de politie nadere inlichtingen, zijn te bekomen; een pad. vindersriem; een kindertaschje; een ceintuur; drie rinigen met sleutels; een rozenkrans," een snelbinder er een grijs werkjasje. HET ZWEMBAD. Dat het zwembad in een grooite behoefte heeft voorzien, moge blijken uit het feit, dat behalve de vele gezins-, persoonlijke en school- abonnemenlten niet minder dan 3300 baden door schoolkinderen en ruim 1200 dioor groo teren zijn genomien. Voor onize kleine gemeente werkelijk een INWIJDING BEWAARSCHOOL De plechtige inwijding van de nieuwe be waarschool der Eerw. Zusters zal plaats heb ben a.s. Maandagmorgen. Dat wil zeggen: Inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver keer nadert en de weg te smal is voor drie auto's naast elkaar, 'n Manoeuvre, die bijna zeker naar hospitaal of huis-van-be- warlng voert! mam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2