PRIJSPUZZLE. f A. Ianchelevici. I dameskroniek. berkel en rodenrijs. r II ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 C. TIMMER EN REINDER VISSCHER. Beeldhouw- en schilderkunst op Rotterdamsche tentoon- stellingen. mmM VAN BERKEL'S PATENT. Conversie van de 5 pCt. leeningen in een 4 pCt. voorgesteld. DE MENGELBERG-CONCERTEN TE ROTTERDAM. EEN DICKENS-MARKT. „KINDEREN VAN ONS VOLK". 4m hhbhbbi GEM. PERSONEELSRESERVE. OVERSCHIE. BURGERLIJKE STAND. IJSSELMONPE. GEMEENTERAADSVERGADERING. HILLEGERSBERG. DE STRAATVERLICHTING. VOOR DE OUDEN VAN DAGEN BLEISWIJK. SCHOONHOVEN. VLAARDINGEN. MAASSLUIS. HOEK VAN HOLLAND. L? r Het is welhaast onbegonnen werk om te pogen in de tegenwoordige beeldende kunst samen te brengen wat min of meer bij elkaar behoort. Groote groepen van verwante uitin gen zijn moeilijk te vormen in dit volledig vrij-gevochten gebied, waar de louter persoon lijke opvattingen en idealen alles wat de vor ming van een meer-algemeenen stijl zou moe ten voorbereiden onherroepelijk in den weg staan. Toch vertoont het totaal-beeld wel eenige herkenbare trekken, al vormen die dan samen weer geen harmonisch beeld. Een dergelijk gemeenschappelijk kenmerk heeft de uitbeel ding van den mensch in hedendaagsche let teren en kunst. Er is in een deel daarvan een drang om ons den mensch te toonen in een primitieven oer-staat. We vinden daar den mensch louter als kracht, als een stuk natuurgeweld, als een door blinden drang be zeten wezen geworteld in zijn grond. De regionalistische schrijvers hebben een voor keur in deze richting; van de schilders en beeldhouwers behoeven we slechts Permeke en Chabot te noemen om aan te geven op Welke verschijnselen wij doelen. Met een deel van zijn werk brengt Ianchele vici ons in een gelijksoortig gezelschap. Deze beeldhouwer is een Roemeen, die te Brussel gevestigd is en thans exposeert in den Rot- terdamschen Kunstkring. Ook hij zoekt in zijn menschuitbeelding het elementaire, het groote en grove, het primitieve en instinctieve. Zijn arbeidersfiguren zijn meer dan levensgroot, met enorme handen en bonkige koppen. Zij zijn enkel kracht en overmoed, heftig en uit dagend in hun staan en lachen. Knap is dit werk zeer zeker, maar wij kun nen toch moeilijk onder den indruk komen van dit sculpturaal geweld. Deze mannetjes putters vertegenwoordigen den mensch op zeer eenzijdige en beperkte wijze. Er is iets overrompelends in hun verschijning, maar wij meenen toch van de kunst de uitdrukking te mogen verlangen van een meer geschakeerd leven dan den mensch in een zoo primitieven staat eigen is. De expositie van spierballen en gewrichten kan het verlangen niet ophef- Rt-sxra A. Ianchelevici. Prof. Aug. Vermeylen. H (R'damsche Kunstkring). ten naar eenigerlei openbaring van hart en geest. Aldus heeft het meest pretentieuss en meest geruchtmakende deel van de tentoon stelling ons het minst bevredigd. Maar deze beeldhouwer heeft meer pijlen op zijn boog.. Hij is zeer wel in staat om ook van den mensch in hoogere stadia van ontwikkeling een beeld te geven. Hij blijkt zelfs een veel zijdig man, die zoowel het individueele ziel kundige geval beheerscht als de voorstelling van den anoniemen mensch in zijn sociale ver bondenheid. Allereerst is Ianchelevici een uit nemend portrettist. Zijn koppen en busten toonen eenige verwantschap met zijn groote arbeidersfiguren door een heroïschen en triom fantelijken trek in de even opzij en achterover geworpen hoofden. Zoo verschijnt de filosoof Constantin Brunner als een ondernemend Wegbereider in de wereld van het denken. August Vermeylen werd een machtig Romein, en kostelijk is Jan Poot, directeur van den Vlaamschen Schouwburg te Brussel als het type van den histrion, die gewend is om den baas te spelen. Maar er zijn ook figuren van geheel anderen aard. We denken aan den uitgeleefden kop van Jules Destrée en het geestig, spits intellectueelen-portret van Prof. Valkhoff. De beeldhouwer heeft zich ook op volks figuren toegelegd, waarin niets uitdagends is, maar eerder mee-gevoel en berusting. Zoo het oude vrouwtje in haar stille en zachte wezen en de figuren van ietwat verkommerde kinderen, met een indringend realisme en groote innigheid van uitdrukking. Ianchelevici is een veelzijdig kunstenaar met groot meesterschap over den sculpturalen vorm. Wie zijn beelden bekijkt meent hem nog bezig te zien met het energiek bewegen van een paar sterke duimen. Over twee kleine tentoonstellingen van Rot terdamsche kunstenaars kunnen wij kort zijn. Timmer laat in het voorzaaltje van den Kunstkring rappe schetsen zien van pen of penseel met wat kleur. Het zijn chargeerende en spottende teekeningen van atelier, koffie huis en straat, caricaturen zonder humor, die een lichtelijk zuren indruk maken, zoo als alle spot waar vroolijkheid aan ontbreekt. Wij gelooven, dat Timmer meer van dieren houdt dan van menschen. Zijn teekeningen van hertjes en apen vormen het meest-aan- trekkelijke deel van de kleine tentoonstelling. Reinder Visscher exposeert in ,,De Distel" schilderijen en teekeningen, architectuur en landschap uit Britsch Indië. Het is alles ge daan in wazige verdroomde schemer-stemmin- gen, serieus van bedoeling maar zwak in het bereiken. Als reisherinneringen kan men zulk werk waardeeren: een waardevolle uiting van beeldende kunst vermogen wij er niet in te zien. JAN N. Naar wij vernemen zal aan een op 16 October te houden vergadering van aandeelhouders in de N.V. Maatschappij Van Berkel's Patent wor den voorgesteld over te gaan tot uitgifte van een 4 pCt. obligatieieening ten einde de bestaan de 5 pCt. leeningen te kunnen converteeren. De laatst gepubliceerde balans is die per 1 Juli 1936. Zij werd in November j.l. gepubli ceerd. Volgens deze balans stond van de 5 pCt. obligatieieening 1928 oorspronkelijk groot 3 millioen op genoemden datum nog ƒ1.800.000 uit, terwijl van de 5 pCt. leening 1929 groot oorspronkelijk 4 millioen en gediend hebbende ter conversie van 6 en 7 pCt. leeningen per dien datum nog ƒ2.608.000 uitstond. Daar sedertdien nog een bedrag van circa ƒ4 ton is uitgeloot, komt thans nog circa 4 millioen voor conver sie in aanmerking, ihdien het voorstel door aan deelhouders zal zijn goedgekeurd. Hopelijk zullen, voordat tot de conversie wordt overgegaan, eenige mededeelingen over het per 30 Juni geëindigde boekjaar 19361937 kunnen worden gedaan. Hiervan zal veel van het succes der leening afhangen. De beurskoers der obligaties, die als zijnde dooreenleverbaar, slechts in één leening ter beurze genoteerd zijn, bewoog zich dit jaar tus- schen 98 en 102. De reeks der zes concerten, welke voor de leden der Sociëteit Harmonie te Rotterdam door het Concertgebouw-orkest in het gouden jubileum-seizoen wordt gegeven, zal aanvangen zooals reeds bekend gemaakt, op Woensdag 27 October as. onder leiding van prof W. Mengelberg. Het programma zal de volgende werken bevatten Feestmarsch van Joh. Wagenaar, opgedragen aan het Concertgebouw bij zijn gouden jubileum. Daarop volgt een nieuw werk van Henk Badings Symphonische Variaties voor orkest, en van TschaikowskyRoméo et Juliette. Deze avond zal worden bekroond met de uitvoering van „Ein Heldenleben" van Rich. Strauss dat, zooals bekend, in 1899 aan Willem Mengelberg en het Concertgebouw orkest werd opgedragen. De viool-solo zal worden vertolkt door Louis Zimmerman. Onder de verder in het a.s. seizoen uit te voeren werken kunnen reeds worden ver meld Mahler, Vierde Symphonie (soliste Jo Vincent) Mozart, Symphonie A gr. t.; Men delssohn, Vierde Symphonie; Brahms. Tweede Symphonie, Pianoconcert (solist Stefan Aske- nase). De overleden Fransche meester Albert Roussel zal worden herdacht met een uitvoe ring van diens Derde Symphonie. Behalve bovengenoemd werk van Badings zullen als noviteiten worden uitgevoerd van Bela Bartok, Musik für Saiteninstrumente, Schlagzeug und Celesta, en van Zoltan Kodaly en nieuw orkestwerk. Men schrijft ons: Ieder, die de boeken van Charles Dickens gelezen heeft,weet, hoe treffend hij het droevige lot van eenzamen en alleenstaan den heeft geteekend en daardoor de oogen geopend heeft van velen voor deze categorie van misdeelden. De Vereeniging Ned. Centrale voor prac- tische werkverruiming en hulpverleening (ge vestigd te Arnhem) heeft zich als doel ge steld het leven van eenzamen en alleenstaan den, van welken leeftijd of richting ook, te verlichten, haar heeft daartoe den steun noo- dig van anderen. Het bestaande Kinderhuis „Dennenoord" te Groesbeek, bestemd voor kinderen uit on volledige gezinnen, van alle gezindten, waar onder ook verscheidene uit Rotterdam, vol doet niet meer aan de meest eenvoudige eischen. Een nieuw gebouw is hoog noodig. Een hiertoe gevormd comité stelt zich voor een Markt te houden in de Dickenssfeer op 29 en 30 October in de bovenzaal van Res taurant Wolff, Ged. Vest 2. De inrichting, aankleeding en costuums zullen zijn uit Dickens tijd. Zondag 24 October a.s. opent de tooneel- greep „Magna Pete" het seizoen met de op voering van Antoon Coolen's bekende too- neelspel „Kinderen van ons Volk". Met ernst en toewijding hebben de leden van „Magna Pete onder leiding van den regisseur Karei Tubbing, dit mooie en vaak ontroerende spel, ingestudeerd. „Magna Pete" brengt met haar eerste op voering van Kinderen van ons Volk, de pre mière van dit stuk voor Rotterdam, door het amateurstooneel. In het gebouw „De Doelente Rotterdam is wederom 'n beurs van de Dameskroniek ingericht. Deze 58ste beurs wint het aan gezelligheid bij de vorige num mers. Er zijn verschillende merk waardige stands aanwezig. Gis termiddag is de beurs officieel door wethouder A. B. de Zeeuvj geopend met het doorknippen van het traditioneele lint. Oplossing van puzzle no. 197: 1. Leerdam, 2. energie, 3. voorman, 4. estrade, 5. Naarden, 6. Amerika, 7. laarzen, 8. sterven, 9. klaroen, 10. afgerond, 11. teerton, 12. extract, 13. Noorden, 14. Haarlem, 15. overste, 16. Noorman, 17. dakraam. LEVEN ALS KAT EN HOND. De prijzen werden gewonnen door: J. L. J. Remmers, Hintham; G. J. Winterink, Huize Wielewint, Houten U.; F. H. Bach, Heymanslaan 34a, Gronin gen; A. P. v. Leeuwen, Maarten v. Heemskerckenstr. 1, Haarlem. Hieronder puzzle no. 198: EEN BLOKFIGUUR-PUZZLE. r HORIZONTAAL: 1. Natuurverschijnsel, 3. hoog gebouw, 5. bedrag, 7. vangmiddel, 8. getal, 9. opbrengst, 11. lichaamsdeel, 13. bouwland, 15. wapen, 16. muze van het minnedicht, 18. deel van een effect, 20. keukengerei, 22. Plaats in Drente, 25. Smeert men op de boterham, 27. zwaar werktuig, 29. boom, 30. belofte, 31. lof, 32. Afrikaan, 33. getal. VERTICAAL: 1. Werktuig, 2. seizoen, 3. Meubelstuk, 4. volk, 5. krachtig, 6. verfstof, 10. drinkbeker, 12. dienst en voordael, 13. worstelperk, 14. Natuur verschijnsel, 15. Term uit het tennisspel, 17. Grondsoort, 19. Visoh, 21. Boom, 23. rivier in Frankrijk, 24. uitbouw, 25. versiersel, 26. elk, 27. Plaats op Sumatra, 28. afgrond. Oplossingen in te zenden uiterlijk Donderdag 7 October bij de bijkan toren en Vrijdag 8 October op het hoofdbureau te Rotterdam; bij voorkeur per briefkaart. Ie prijs voor dames: manicuredoos. Ie prijs voor heeren: lederen actentasch. 2e prijs voor dames: vaporisator. 2e prijs voor heeren: schrijfmap. 3e en 4e prijs voor beide groepen: een fraai potlood. Men gelieve op te geven of men een dames of heerencadeau wenscht. ITALIAANSCHE OPERA. Voor de viering van het 40-jarig bestaan van de N.V. Italiaansche opera is een eere comité gevormd, waarin o.m. zitting heb ben de minister van O. K. en W., de Ita liaansche gezant en de burgemeesters der drie groote steden, en een comité van uitvoe ring, van welk laatste mr. H. van Lanschot te 's-Gravenhage penningmeester is. Het operaseizoen zal aanvangen op 28 Oc tober a.s. met de opvoering van de opera „Nabucco" van Verdi. Het ligt in het voornemen van de Italiaan sche opera, gedurende het aanstaande sei zoen drie galavoorstellingen te geven en wel te Amsterdam, 's-Grafenhage en Rot terdam. Voor de galavoorstelling is de opera „Manon Lescaut" van Puccini gekozen Sara Scuderi zal de titelrol vervullen. Ook Marchi krijgt een rol van beteekenis te ver tolken terwijl als tenor een gast van naam zal optreden. De directeur der Gemeentelijke Arbeids beurs verzoekt ons het volgende mede te deelen: In verband met de instelling van een ge meentelijke personeelsreserve melden zich vele werkzoekenden bij de Gemeentelijke Ar beidsbeurs aan met het verzoek te worden ingeschreven voor een betrekking bij de ge meente. Ter besparing van onnoodige moeite wordt hierbij ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat, voor zoover bij de voorziening in de behoefte aan werkkrachten bij de ge meente gebruik zal worden gemaakt van de bemiddeling der Gemeentelijke Arbeidsbeurs, deze bemiddeling op. dezelfde wijze zal ge schieden als bij de voorziening in de behoef ten aan werkkrachten in het particuliere be drijfsleven gebruikelijk is. Een afzonderlijke inschrijving voor bij de gemeente te vervullen vacatures zal dus, als zijnde geheel overbodig, niet kunnen ge schieden. Aangi.Vm van 1 October 1937. BEVALLEN: C. E. W. Vellinga—Schufler d. A. KajjserImmel z. N. BakkerKelder d. A. ZegersKramer z. M. v, d. Bergv. d. Berg d. E. M. Hagenv. Dongen z. D. v. VugtTerlouw d. W. Daalmeijerv. d. Burg d. F. VleeschhouwerCaro d. en z. J. A. v. MeinesSchaap d. M. ter HeegdeMoné z. J. v. BuitenenAardoom z. H. v. d. Werf Trotsenburg d. G. v. d. LeerBlom d. N. DeurwaarderNaetje z. J. C. KruisRooduijn d.J. A. Middendorp—Swinkels d. P. M. E. MittendorffDirks z. W. P. A. Bodingius Zevenbergen z, N. J. v. d. LemLodder d. R. Groenden Hartog z. T. v. d. Schansv. Merwijk z. j. M. Brau—de Groot d. C. A. Bitter—Roodenrtjs z. A. J. M. Terhoeve—v. Wel d. G. BakkerVoortmeijer z. L. Bok- sti.in—Bouterse z. T' Krommenhoek, man v. P. de Widt 45 j. J. Leendertse, wede v. J. Evert- se 81 1- M. de Bie, ongeh. vr. 82 j. H. C. Gerritsen, wede v. A. Buurman 68 1 T. M. Dubbelman, wede v. H. T. den Dunnen 82 1. C. Heü, gesch. man v. C. A. Broeder 46 j. J. Korsten, dochter 1 j. j. v. stuijvenberg, wedr. v. J. C. v. d. Does 79 J. c. Dijkshoorn zoon 16 j. A. Scheepbouwer, ongeh. man 56 j. D. V. Vessem, vr. v. F. W. v. Eijk 78 j F. M. J. de Frez, man v. D. P. v. Hassel 39 j. KOSTELOOZE INENTING. Op Woensdag 20 Oct. a.s., zal ten huize van dr. C. Vroege, Dorpsstraat 176, gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting en herinenting Dr. C. Vroege houdt daartoe zitting om 4 uur. Gisteravond vergaderde de raad dezer ge meente. Als leden van de stichting Gemeen telijk Woningbeheer werden de aftredende leden J. C. Baumann en W. de Kroes her kozen. Als plaatsvervangend voorzitter van het scheidsgerecht voor ambtenaren der ge meente werd gekozen notaris L. A. Beth. Be noemd werden als leden van de schoonheids commissie de aftredende leden ir. G. Gerlach en H. v. d. Kloot Meijburg; de uit den raad gekozen leden dezer commissie, de heeren A. A. Hegge en P. Graveland, werden even eens herbenoemd. De raadscommissies werden in de huidige samenstelling opnieuw benoemd. Zonder hoofdelijke stemming werden goed gekeurd de voorstellen tot verhuur van het pand Rotterdamsche Rijweg 10 aan Mej. Zij derlaan; tot vaststelling der schoolgeldveror- dening, tot wijziging der politieverordening, waarbij den burgemeester de bevoegdheid verleend wordt in bijzondere gevallen de sluiting van café's e.d. te gelasten of den ver koop van alcoholhoudende dranken te ver bieden. Eveneens kon het voorstel, regelende de rangen van het politiepersoneel de goed keuring van den raad verwerven. Het voorstel tot reorganisatie der secre tarie lokte een uitgebreide discussie uit. De heer Hegge (R.K.) was het college erkente lijk voor het voorstel. De heer v. d. Kooij (C.H.) was er niet van overtuigd, dat de sa- larisverhoogingen, die de reorganisatie in hield, gemotiveerd waren. De heer Bertou (S.D.A.P.) bestreed het voorstel uitvoerig. Hij meende, dat deze reorganisatie alleen werd ingevoerd om salarisverhoogingen mogelijk te maken, wat in dezen tijd, nu de financiëele toestand der gemeente verre van rooskleurig ir, niet te aanvaarden is. Alleen als het col lege zou kunnen aantoonen, dat de reorgani satie noodzakelijk is, zal spr. met het voor stel kunnen meegaan. De burgemeester heeft breedvoerig het standpunt van het college verdedigd en daar bij zeer waardeerende woorden over het ambtenarencorps gesproken. Niet alleen de capaciteiten, maar ook de werkzaamheden van de betrokken ambtenaren wettigen de salarisverhooging volkomen. Het voorstel van den heer v. d. Kooij om de verhoogingen te halveeren werd verwor pen, waarna het voorstel van B. en V- werd aangenomen. Ook werd een uitvoerige discussie gevoerd over het voorstel tot regeling van de bebou wing van een gedeelte van de Zestienhoven- sche kade langs de Schie. Op esthetische gronden bestreed de heer Bertou het aldaar toelaten van twee-gezinswoningen en het vestigen van klein-industrie. De heeren v. d. Kooij, Elferich en Hegge steunden het voor stel, dat dan ook werd aangenomen, na ver dediging door wethouder Scholte. De aankoop van grond in verband met doortrekking van de Parallelstraat maakte de tongen eerst goed los. Een commissie ad hoe had reeds voor de derde maal een ge wijzigde opdracht ontvangen en was nu met een advies aan den raad gekomen om de gronden en panden van den heer Scholte voor 13.000 aan te koopen. Alleen den grond, be- noodigd voor de straatverbreeding taxeerde de commissie op 3500. Het voorstel van het college luidde dien grond te koopen voor 5200. Algemeen was de stemming in den raad tegen den aankoop, waarvan het gevolg was, dat het college het voorstel terug nam en daar de raad den bestaanden toestand wilde bestendigen was geen ander voorstel te verwachten. Bij de rondvraag bracht de heer v. d. Kooij de subsidie aan de Oranje-vereeniging ter sprake en de heer Elferich den overlast, door venters aan de ingezetenen veroorzaakt. Door Ged. Staten is de eisch gesteld, om de kosten voor de straatverlichting, in de ont- werp-begrooting gesteld op 23.460.—, tot 20.000terug te brengen. Toch was de raming niet hoog, indien men bij de besomming rekening houdt met den groei der gemeente en de uitbreiding van het aantal verlichte straten. In 1931 kostte de straatverlichting 1.24 per hoofd der bevolking. In 1937, niettegen staande de uitbreiding, 1.23. Deze verlaging komt op rekening van het goedkoopere contract dat de gemeente wist te bekomen. Maar de eisch van Ged. Staten was bin dend en zoo trachtte men de gewenschte be zuiniging te verkrijgen door de lampen aan een zijde van den weg te ontsteken. De proef bevredigde niet. De lantaarnpalen zijn hoog en er ontstonden groote schaduwplekken op de rijstraat. Daarop volgde het besluit om de 200 Watts lampen te vervangen door lampen van 100 Watt. De lampen kunnen dan ook na 12 uur des nachts blijven branden en men verwacht een bespari-- van 1650per jaar. Tusschen de Tivolibrug en de Molenwerf is Donderdagavond een proef met de verlichting genomen op den Straatweg. De mindere sterk te van het licht viel wel op, doch de straat was egaal verlicht, in tegenstelling bij de ver lichting aan een zijde. Vrij vast staat dat de methode wordt door gevoerd voor de geheele gemeente, uitgezon derd op de kruispunten, waar de zwakkere verlichting gevaren zou Kunnen verwekken. VOETBAL Programma van de Zondag te spelen wed strijden door de'elftallen van de R. K. voet- balvereeniging T.O.G. TOG 1Activitas, 2,30 uur; TOG 3Over- schie 2, 12,30 uur; Aeolus 3TOG 2; Excel sior ATOG A. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Onder voorzitterschap van mevr. Gründe- mann is een comité opgericht, samengesteld uit alle gezindten, om ook hier een cursus te doen geven in huishoudelijke voorlichting. De bedoeling is dezen cursus van 6 lessen toe gankelijk te stellen voor huismoeders, die een heel laag inkomen hebben. Door een door het Rijk aangewezen leerares zal op practische wijze worden geleerd, hoe voor weinig geld een goed maal eten voor het gezin is klaar te maken enz. In de bovenzaal van hotel Vermeulen werd gisterenavond de film vertoond, welke door dr. Hoogerbrugge opgenomen was van den dezen zomer plaats gehad hebbende auto tocht met de ouden van dagen. De deelneem sters en deelnemers aan deze tocht waren vanzelf vrijwel allen present en genoten wederom bij het zien en opnieuw herdenken van den prettigen tocht, die ze gemaakt heb ben. Behalve deze opgenomen film werden nog enkele anidere films gedraaid. DOODELIJK ONGEVAL. In de Gemeentelijke slachtplaats had een ernstig ongeluk plaats. E.en zoon van den eigenaar en exploitant van de slachtplaats, den heer J. Baars, was bezig een groot s>tuk vleesch aan een haak op té hangen. Hij ver loor zijn evenwicht, met het gevolg dat hij met zijn hals in den haak terecht kwam, die tot diep in de onderkaak doordrong. Be wusteloos werd de getroffene de ouderlijke woning binnengedragen. De entboden genees heer Dr. Karreman verleende de eerste hulp. Gedurende den nacht werd het slachtoffer het H. Olliesel toegediend. In bedenkelijken toestand is de jongeman naar het SC Fran- cisous Gasthuis te Rotterdam vervoerd. De verwondingen waren van dien aard, dat het slachtoffer daar gisteren is overleden. ARBEIDSBEMIDDELING Op de lijst van ingeschreven werkloozen bij de Arbeidsbemiddeling kwamen op 1 October voor 155 werkloozen. AVONDSCHOOL Voor den nieuwen cursus van de avond school der Rijksvakschool hebben zich bijna 100 leerlingen opgegeven. De animo was deze keer zoo groot dat de directeur, de heer L. Bosch, nog eenige candidaten heeft moeten afwijzen. Tot leeraar in het bouwkundig tee kenen aan deze school is benoemd de heer S. van den Oever, oud-leerling der school en thans leeraar in dit vak aan de Chr. Am bachtsschool te Rotterdam. SCHIETOEFENINGEN B. V. B. Dinsdagavond a.s. vangen de schietoefenin gen van de B. V. L. onder 'elding van den heer G. Temminok weer aan in het gymnas tieklokaal in de oranjestraat De oefeningen worden georganiseerd door de plaatselijke landstormcommissie en vormen een voorbe reiding voor een deze winter te houden wed strijd "in prijsschieten, waarvoor fraaie ge schenken beschikbaar worden gesteld. REEDERIJ OP de lek In het bericht omtrent wijziging en bezui niging in de dienstregeling van de Reederij op de Lek is abusievelijk vermeld, dat de dienst op Culemborg gedurende de winter maanden geheel zou vervallen. Dit is niet juist daar deze dienst wordt onderhouden op werkdagen om 6 uur voorm. van Culemborg naar Rotterdam.en om 2 uur nam. van R'dam naar Cullemborg. De overige bootdiensten gaan van RotterdamLekkerkerk v.v. en verder per autobus van Lekkerkerk naar Schoonhoven v.v. JUBILEUM W. VAN DEN BERG. Gisteren (1 Oct.) herdacht den (hear W. van dlsn Berg, mieiteropiiemer 'J e Gemeente lijke Licht- en Waterbedrijven den dag waar op hij voor 25 jaren in gemeentedienst is ge treden. Per auto werd de jubilaris met zijn echtgenoote en kind van zijn woning afge haald en in de feestelijk versierde fibterij ont vangen, alwaar hij alereerst werd toegespro ken dioor den heer A. C. Pouwels, directeur der bedrijven, die, nadat hij zijn levensloop in korte trekken had geschetst, zijn tegen woordige werkkring n.l. het opmeten van per- ceelen betitelde als meetkundige, waarin tot uitdrukking komt de groote accuratesse die dit werk vereischt en die door den jubilaris aan de dag gelegd wordt, waardoor hij voor zijn functie bijzonder geschikt is. Spreker wenschte hem toe nog vele jaren met dezelf de accuratesse aan de bedrijven te mogen werkzaam zijn. Namens het personeel bood spreker hem een haardkachel aan. Hierna nam de wethouder der bedrijven, de heer W. M. W. Don, het woord, die namens het college van Burgemeester en Wethouders den Jubilaris complimenteerde met dezen dag en zich aansloot bij de vergelijking door den directeur gemaakt; spreker zeide meermalen van zijn superieuren gehoord te hebben, „wat Van den Berg doet is af". Spreker wenschte hem toe nog vele jaren met dezelfde aniima zijn werk te mogen voortzetten. De heer Troost bood namens zijn collega's aan de echtgenoote van den jubilaris een bouquet aan. De jubilaris dankte met eenige welgekozen woorden de sprekers en allen die dezen dag voor hem tot een onvergetelijke hebben ge maakt. DE Fr,OPAT,TA-TENTOONSTELT.TNG 1937. Op genummerd toegangsbewijs nr. 754 van bovengenoemde tentoonstelling is de rookta fel met rookstel of het thee- en ontbijtservies gevallen, waardoor men zich kan vervoegen aan het adres van Riebeeckstraat 51. POSTDUTVENVER. „KEER WEER'. Kampioen van de na vluchten (africhting Oldenzaal) werden de heeren: 1. F. Bach- maiui, 1226 punten; 2. Gebr. Heinsius, 594 pnt.; 3. P. Keiler, 580 pnt.; 4. A. Schippers, 468 pnt.; 5. L. Verbeek 442 pnt. Kampioen twee eerst igetoonden: 1. F. Bach- mann, eerste 317, tweede 585; 2. A. Schippers, eerste 259, tweede 424; 3. L. Verbeek, eerste 267 tweede 404; Gebr. Heinsius, eerste 237, tweede 384; 5. M. J. Heinsius, eerste 237, tweede »384. Ho age punten duif: 1. F. Baeh- mann met H. 36. 33122. Deze duif behaalde 195 punten. MISHANDELING. Donderdagavond is de 28-jarige J. v. d. B. uit Schiedam in het Westnieuwland al hier door zekeren D. alhier met een groot modefl mes mishandeld, waardoor hij ernstig aan den linkerarm werd verwond. D. is in bewaring gesteld, terwijl procesverbaal i3 opgemaakt. ZONDAGSDIENST DOCTOREN Voor de leden van het Maatschappij Zie kenfonds zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur dienst doen: Dr. G- D. Birnie, Schiedamhche Weg 56, tel. 374; Dr. P. C. Dwarshiuis, Oosthavenkade 16b tel. 13. Geopend Apotheek G. A. H. v. d. Corput Schiedamsche Weg 83, tel. 224. BRANDJE Vrijdagavond tegen half zes brak brand uit in een der roo'kkasten van de bokking- rookerij van Gebr. Pronk aan het Delftsche- veer. Het vuur greep gretig om zich heen en vond in de houten binten dankbaar materiaal, doch de brandweer, die spoedig aanwezig was, wist met eenige stralen het vuur te bedwin gen, zoodat slechts een rookkast uitbrandde, en het vuur binnen zeer korten tijd geheel gebluscht was. De schade wordt door verzeke ring gedekt. AFSCHEID J. G. DEN HARTOG. Na gedurende bijna 40 jaar de boekhouding der Vlaardingsche Spaarbank te hebben ver zorgd, heeft de heer J. G. den Hartog den dienst der Spaarbank mot pensioen veriaten. In de bestuursvergadering heeft de voorzitter op de verdiensten van den Administrateur 't volle licht doen vallen, waarna van den heer den Hartog, die Vlaardingen metterwoon heeft verlaten, hartelijk afscheid is genomen. HULDIGING VAN DEN HEER ALBERTI. Gisteren is de Commissaris van Politie, de heer H. W. Alberti, in verband met politiejubileum ten Raadhuize gehuldigd. Hier toe verzamelde zich onder leiding van den .Burgemeester het geheele politiekorps, de rijksveldwachters, terwijl tevens alle hoofden van dienst tegenwoordig waren. Ook eenige particulieren waren op deze bijeenkomst pre sent, o.a. de vertegenwoordiger van den Int. Sleepdienst L. Smit en Co., de heer E. Muller. Toen allen plaats genomen hadden, werd de heer Alberti met familie binnengeleid, waar na terstond de Burgemeester het woord nam. Deze schetste de loopbaan van den Commis saris, welke we reeds vermeldden.. Tenslotte overhandigde de Burgemeester namens den Alg. Politiebond den jubilaris het gouden kruis van verdienste. Namens de hoofden van gemeentedienst werd hem bij monde van den Burgemeester een gouden souvenir aangeboden. Na den Burgemeester voerde de heer E. Muller het woord namens de directie van de Int. Sleepdienst L. Smit en Co., die eveneens het werk van onzen Commissaris prees. Als bljjk van sympathie werd een bijzónder mooi bloemstuk geoffreerd. Dan volgde als woordvoerder de recher cheur van politie, de heer Heymans, die uit naam van het geheele korps sprak. Als blijk van waardeering voor den chef werd namens dat korps een fraai schilderstuk aangeboden van onze stadgenoot den heer C. W. Smit, voorstellende een riviergezicht voor Maas sluis. Nadat door nog enkele heeren het woord was gevoerd heeft de Commissaris dank ge bracht. Hij memoreerde de goede verstand houding met het hoofd der gemeente en de wethouders, de verschillende hoofden van dienst en het politiepersoneel. Een woord van dank bracht hij aan de verschillende bedrij ven hier ter stede voor hun goede medewer king, in het bijzonder den Int. Sleepdienst. De woning van den jubilaris was onderwijl in een waren bloementuin herschapen. Tal van telegrammen en gelukwenschen van Of ficieren van Justitie en autoriteiten uit de politiewereld kwamen in. Des avonds werd den jubilaris een serenade gebiacht door het muziekgezelschap Kunst na Arbeid van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken. Ook op de receptie verschenen tal van afgevaardigden uit alle kringen der burgerij. BURGERWACHT. Tot besluit van het seizoen zijn plaatselijke wedstrijden der burgerwacht gehouden. Don derdag werden-de prijzen uitgereikt. De commandant der Burgerwacht, de heer J. J. Logger, opende de vergadering en heette de talrijke opgekomen leden van harte wel kom. Dit jaar hadden velen gehoor gegeven aan den oproep van het bestuur de wedstrij' den mede te maken. Jammer is het voor de Burgerwacht, aldus de heer Logger, dat niet meer in de gelegenheid La te oefenen op de schietbaan van het fort, omdat de fortbe- zetting" ook verdwenen is. Hierdoor was het bestuur genoodzaakt naar een andere gele genheid uit te zien, waarin zij begin dit jaar slaagde. Eens per week werd nu geoefend met het K.S.O.-geweer in het lokaal der schietvereeniging Immer Vaardig. Echter is dit niet de juiste oefening voor een instituut als de Burgerwacht hetgeen blijkt uit het feit, dat Hoek van Holland niet meer voor den dag kan komen op de Gewestelijke- en Dis trictswedstrijden, zooalg dat vroeger het ge val was. Er wordt door het bestuur dan ook overwogen niet meer aan deze wedstrijden deel te nemen. Na de toestanden in verschillende landen vergeleken te hebben met ons land, ging spr. over tot het uitreiken der prijzen. Als eerste prijswinnaars kwamen in aanmerking de heeren Boel, Slof, Hoogendonk en Dekker met resp. 59, 58 en 58 punten. Na de prijsuitreiking dankte de Hfeer Log ger nog den sergeant-majoor Frederilcs voor diens belangelooze medewerking als instruc teur gedurende het afgeloopen jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 2