srss s. per r^r^: lil ótukkeR 8 1 rr TIM TYLE1 EN SPUD. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. s In het oerwoud. VIER BLADEN. STADSNIEUWS. DE HANZE BIJEEN. Historie en lieden. j ™ïcrPS."i."— ROTTERDAM. TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM! het nieuwe slachthuis. feestvergadering DIEREN bescherming RhDE VAN DEN HEER JAN BAKKER. scheepvaart. VERKEER GEDEMPTE BAANSLOOT. KQSTELOOZE INENTING. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. BEGRAFENIS JAN SCHULTINGE. burgerlijke stand. DE ORANJEVEREENIGING EN DE S. B. L. O. ROTTERDAMSCHE KAPPERS- VAKSCHOOL. De ABONNEMENTSPRIJS van d®^^^ SCHIEDAMSCHE COURANT bedraad franco bij vooruitbetaling: g5 cent Per week 20 cent; per maana abonnementsprijs Per I^betaling'. Incasso- maanden 3,by vouiu kosten worden niet berekend. LOSSE EXEMPLAReiJ zijn ^eeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cent per POSTCHEQUE- GIRODIENST No. 81440 Uitgave vandeN.V. de Courant DeMaasboda te Rotterdam- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1,55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 ct. per regel. Kampioen-advertenties van 20 woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 ct. Kampioen-annonces en familieberichten wor den geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Schiedamsche Courant, de Nieuwe Dordtsche Courant en de Nieuwe Zuid-Hollander. De Gratis-Ongevallenverzekering bedraagt: J o.uuu by levenslange invaliditeit; 2.000 bij overlijden tengevolge van een Jorste twee ledell van° alle'vingers; 50— voor het verlies van een volledig lid een oog; 100— voor het verlies van een duim, bij breuk van de ruggegraat of bij schedelbreuk; f i voor m vei les f ud van eed wjjsvinger, bij breuk van bovenarm, of bovenbeen, onderarm of onderbeen, knieschijf, van een duim, of voor het verlies van twee leden van een wijsvinger; 25 voor het verlies van al e leden van een anderen ^nger, deze eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt sleutelbeen of enkel; 10.- voor één lid of twee leden van een anderen vinger- Een en ander volgens de geldende voorwaarden 0eiijk a De Gratis-Ongevallenverzekering bedraagt: 3.000 bij levenslange invaliditeit; 2. een oog; 100 voor het verlies van een duim, bij breuk De proefbelasting. Propaganda en stichtingen. Gisterenavond (hield de Afd. Schiedam van de Nederl. Vereeniging tot Bescherming van Dieren een feesvergadering in Musis Sa crum. De zaal was overvol. Onder de aan wezigen merkten wij op Burgemeester en Mé- Vrouw van Haaren, de commissaris de heer H. Ph. Casie en echtgenoote en het Bestuur van de zusterafd. Delft. Het Hakkert-esembie verleende muzika medewerking. De voorzitter van de feestcommissie- de heer E. Nieuwenhuis, heette de aanwezigen welkom. Hij wees er op, dat het vooi ce eei- ste maal is dat de afd. Schiedam en en October, den Dierendag, niet bes ui en aigemeene ledenvergadering maa propaganda feestavond, die te niet Seen de kas van de afdeelmg te stijven en nieuwe ledien te winnen, ma e voor de dieren aan te kwee en. en woord van dank wordt gesproken tot allen, die er aan hebben mede gewerkt dezen avond zoo goed te doen slagen. Causerie van den voorzitter. De voorzitter van de Afd. Schiedam hield Vervolgens een propagandarede, die hij liever Het grootste water-reservoir van Europa zal binnenkort bewonderd kunnen worden in ISantcs. Het krijgt een capaciteit van 40.000 hub. nieter. Overzicht van het enorme reservoir in aanbouw. Gisteravond heeft de directeur van het Cen- een' causerie over dierenbescherming zou wil- I traal Hanzebureau in den R. K. Volksbond 'n rede gehouden voor de afd. Schiedam van de Hanze. Spr. heeft twee onderwerpen gecom bineerd besproken n.l.: De middenstand in het keerpunt der geschiedenis en de wet op de vestigingseischen. Spr. lichtte het ontstaan toe van de gilden in de 8ste eeuw, in welken tijd zij een min of meer verdedigend karakter hadden voor de belangen van de reizende kooplieden. Langzamerhand groeiden de gil den uit de machtige koopmans- en bedrijfs- genootschappen die prijsregelend en verdee- Jend optraden in bepaalde takken van handel en industrie. Zij kregen hoe langer hoe meer invloed. Een voorbeeld noemde spreker de Hanze uit de Oostzeelanden in de 13e eeuw. len noemen. Allereerst behandelde de heer van Ooster hout de vraaig of dierenbescherming nog wel noodig is- Dierenmishandeling komt nog steeds voor. Achtereenvolgens passeerden de revue de kooi vinken, al of niet blind gemaakt; de uitroeiing van mussdhen, de hengelsport, het coupeeren van honden en paarden, de trek honden, de kettinghonden (in Nederland we! een 80.000 in aantal!) en de cursusdressuur met het vervoer van de dieren in zeer kleine hokken. Onlangs is bijvoorbeeld gebleken, dat de olifanten voortdurend met 2 pooten vast Bitten. Ook in dlerenasyls komen soms gruwe- Deze machtige bond had ook een zeer groote politieke macht. Ook in Vlaanderen en ons land bloeide het gelidewezen.. Zij werden door lijke .misstanden voor. In de tweede plaats vertelde de voorzitter van het mooie werk van de bijna 85-jarige Vereeniging tot Bescherming van Dieren, dtie thans ongeveer 13000 leden telt. Eén van de beste middelen om haar doel te bereiken is de opvoeding der jeugd. De Vereeniging wil in de vorsten gaarne gesteund. Zelfs werd het dikwijls nog sterker, n.l. dat. de gilden het lan dbeheerschten. Zij waren ook goasaienstige vereenigingen, getuige de schutspatroons1 die zij kozen. Door allerlei misbruiken in het be stuur der gilden zelve, groeide er ontevreden- verband hiermede een maandb.-ad gaan uitge- I heid en langzamerhand begon hun macht te ven voor slechts 0.35 per jaar, maar dan is tanen. Wel trachtte men de ineenstorting het noodig, dat 8.000 leden zich abonneeren. dezer bedrijfsgilden te voorkomen, doch hier tv. te lande kon men de inmiddels uit het buiten- De Afd. Schiedam telt slechts 220 leden of land zich Wer veati de Vak-bekwame vluch- ongeveer y pct. van het inwonertal, wat veel telingen niet weigeren een ambacht uit te te weinig is. He afdeeling heeft een kliniek oefenen. Ook de bedrijfsgenooten zelf in de waar belangrijk werk wordt verrciht. Aan- gilden, die hoofdzakelijk in de steden waren vankelijk werd hiervoor uitsluitend een vrij- gevestigd, trachtten zich" aan de geldenmadiit whige bijdrage verwacht, maar dat was niet te onttrekken door hun bedrijven op het vol te houden. De afdeeling werd vaak, ronid- platteland op te richten. Langzamerhand zien uitg ezegd, bedrogen. Thans wordt een ge- we dan in de 16e eeuw z.g. geoetrooieerden rinige bijdrage verlangd. Een paardenstal in het compagnieën ontstaan. Ook ziet men dat nu woonwagenkamp is tot stand gekomen In den de fmbachtslieden, de werklieden in een be- ker zeer aanbeval. Iedereen kan -dat uit zich ontStaan b' zelf ook doen, Het v. van het turfdragersgilde. Lang zamerhand echter taande de macht der gilden omdat door het steeds toenemende wereld- De Schiedamsche autoriteiten werken krach- verkeer geproduceerde goederen uit andere tv«fonViPuphprmino. landen d-fi «nldpn dp rnnt.rnlft nntnampn nvpr tig aan de Dierenbescherming mede, o.a. heb ben zij de benoeming tot onbezoldigd Ge beente-Veldwachter bevorderd van één. der bestuursleden van de afdeelmg, den heer Krenger. Ook de Pers »ei eent haar onmis bare medewerking. De stichting van een dierenasyl Se afdeeling Schiedamjan lendi behoorlijk dierenasyl te stichten. Verschil. „dbrenasyls zijn Rfiapjh^,r enkele eeuwen gevoerd. We beleven de econo- lan.den de gilden de controle ontnamen over een bepaalde bedrijfstak. De Franschfe revolutie, die de vrijheid pre dikte in alles, heeft de laatste steek gegeven aan de bedrijfsordening uit de z.g. duistere middeleeuwen. In feite blijken de middel eeuwen toch nog zoo slecht niet te zijn ge weest, als men ze wel wil afschilderen. De ongebondenheid in gedachten en zaken doen die de Fransche revolutie predikte, heeft de resultaten opgeleverd, waarvan wij nu in deze crisistijd ook weer de wrange vruchten proe ven. Meedoogenlooze concurrentie is er nu Iheor. rmrp-cmeester Een I ^Ohe zondvloed van ongeëvenaarde «eer van de afdeeling, de Burgemeester. Een ductie goederen^ terwijl de wereld en pro- Qn asyl binnenkort worden samengero p unnen koopen! Juist de bedrijfsregelende .,.E>e afdeeling Schiedam heeft geen afhaal- gilden hebben de macht bf" probeert vaalt Beatuura- ddappeniongen fe laten fungee- alleen redding brengen uit de thans geldende ren, maar dat cbapP«niongen te gebracht als z^pillt niet. Vaak worden dienen wijls bedrog en. zi^'Y5' maar het blijkt dik- wil. Iedereen die e dieren die men kwijt bovendien dat een kle' d*er brengt, bedenke want de afdeeling zou"t Abl-®draSe noodig is, alles gratis moest gescihi^d^nSronde l»aan als Met een opwekking lid te' w afdeeling en een aansporing van^" varL de contributie Ite verhoogen, besloot leden de zijn rede. spreker Waardeering Van rfe„ Burgemeester. De Burgemeester sprak hierna nog om zijn Waardeering te doen kennen voor het goede Werk van het Bestuur van de Afdeeling. Hij hoopt, dat allen dit werk zullen steunen. Zeer geestig en bijzonder actueel was vre- Voigens de humorist Leen de Brulin. The Ha- Waian Friends, bekend door hun optreden voor de radio, luisterden het programma tot de pauze op. Na de pauze was het geheeie programma aan de muzen gewijd. Een tombola besloet de uitstekend geslaagde avond. economische chaos. Het anti-christendom tpriiiken w r?twricht door het leven te veruiterhj emHet heeft het leven los gemaakt van Go pas van de christelijke levens beschouwing kwam de zuiver materialisti sche. Er isnu onmetelijke rijkdom ontstaan naast de bitterste armoede. Dat is het gevolg van de alleen technische opbouw der wereld productie. Deze opbouw had gepaard moeten gaan. ja ze'lfs moeten aanvangen met de gods- dfensüge richting m dit vraagstuk nefr te leggen De moderne mensch meent over de stof te heerschen, de stof beheerscht echter dezen mensch! Overal staat het sein op rood. De^ antichrist beeft gemakkelijk spel. De mensch is de vijand geworden van den even- SCHIEDAM, 4 Oct. Aangekomen s.s. El- pis, ledig van Ipsiwich om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM 3 Oef. Vertrokken: Enig. s.s. Soudan, met stukgoed naar Yokohama via Aif.werpen. mensch. Vroeger had hij alleen te strijden tegen de natuurrampen, thans zijn het sociale vraagstukken, het vredesprobleem, de ont wapeningskwestie, zaken waarmee de mensch zich bezig moet houden om zich te redden. De zedelijk godsdienstige wanorde is mede de oor zaak van de economische ontredding. Men leze de statistieken voor ons land eens na- De koopkracht in het middenstandsgezin is met 25 a 30 pct. gedaald. Van de 152 zaken over het geheeie land, betreffende slagers, kruide niers, melk- en groentenhandelaren zagen van 19281932 hun inkomsten dalen reap- met 43,1 pct., 28,2 pct., 26,8 pct. en 56,1 pct- Da invloed van de vasten lasten vermeerderde dikwijls daarbij nog! In Den Haag werd van 44 zaken geconstateerd, dat er slechts 14 geen verlies leden. Ziet daar de heerlijkheden van de ongebrei delde vrijheid naar woord en werken die de Fransche revolutie ons bracht. Spr. wijst op de encycliek Q. A., die alles in zich draagt om de maatschappelijke orde te herstellen. Allereerst door verdieping van het godsdienstig leven, hervorming en meer sociale rechtvaardigheid. Idealisten zijn er noodig die de christelijke naastenliefde willen beoefeenen. Zoo zullen er mannen komen, die onze mid.- denstandsbeweging ook dieper zullen maken. Spr. behandelde hierna nog in het tweede gedeelte van zijn met groote belangstelling aanhoorde rede, de „wet op de vestigings eischen". Spr. spoorde alle middenstanders aan in de allereerste plaats lid te worden van een vakorganisatie, om daardoor te zijner tijd kracht bij te kunnen zetten aan de verbin dende verklaring van overeenkomsten in de diverse bedrijfstakken. Men moet op den duur toch komen tot de vaststelling van diverse regalen, voor een bedrijfstak waardoor b.v. -de moordende concurrentie kan worden tegen gegaan. Ook b.v. van ongeorganiseerden, daar de regeering de betreffende overeenkomsten zoowel voor georganiseerden als voor niet- georganiseerden bindend kan verklaren. Ook zullen er gevormd worden commissies van toe zicht op de naleving daarvan. Volledige vak bekwaamheid zal een hoofdeisch zijn. Daarom is het noodig dat allen de cursussen volgen die ingesteld zijn of worden en vooral ook hier in Schiedam de reeds opgerichte handels avondcursus de noodige belangstelling blijft vragen. De scholing zal niet zwaar zijn. De regeering stelt normale eischen voor het te behalen diploma, zonder welk diploma men zich niet meer zal kunnen vestigen als mid denstander. Handelskennis, wetskennis, Ned. taal, sociale wetten, vakbekwaamheid in prak tijk en theorie zullen de aankomende jonge middenstands wapenen tegen de invasie van beunhazen, zooals die thans nog mogelijk is. Reeds heeft men in twee maanden tijd alleen in het Bisdom Haarlem 35 cursussen inge steld. De jonge middenstanders zullen ons in de toekomst dankbaar zijn voor hetgeen wij thans in dit tijdsbestek bevechten. Een meer geordend leven zal het resultaat moeten zijn van al deze in te stellen maatregelen. Spr. achtte het gewensdht dat de niet ge- organiseerden zich alsnog organiseeren, daar zij steeds parasitteeren op het werk van an deren. Daarom moeten er verschillen worden gemaakt in b.v. de kosten tot het volgen van bedoelde cursussen. De ongeorganiseerden moeten dan maar eens zooveel betalen, dat ze gestraft worden voor hun hebzuchtigheid om de geringe contributie van een vakorgani satie te trachten omzeilen. Na afloop heeft de spreker nog verschil lende vragenstelers beantwoord een b.v. de sa- neering in het slagersbedrijf. De voorzitter, de heer Vredebregt heeft nog medegedeeld dat dank zij de medewerking der St. Willibrordusstichting de Hanze hier in Schiedam reeds 2 spoedcursussen heeft loo- pen met 58 leerlingen. De commissie bestaande uit de heeren Vrede bregt, Janse en Schoof heeft met den direc teur der Hanze-avondschool, de heer v. d. Poel nog meerdere besprekingen gevoerd om spoedig te komen tot de oprichting van de gewonen drie jarige cursus, die verplicht zal zijn om het vereischte diploma te behalen. Tot afgevaardigde naar de centrale-raads vergadering werd gekozen de heer G. J. Schaeffer. Over ruim 4 weken zal nog een Bil of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele al- en aankondigingen van het Gemeentebestuur, Heden zijn afgekondigd de besluiten van 4 October 1937, ingevolge welke het inrijden van de Gedempte Baansloot vanaf de Lange Kerkstraat voor alle rijverkeer (derhalve ook voor rijwielen en handwagens) is verboden. SCHIEDAM, 5 October 1937. Schreven wij eenigen tijd terug over het nieuwe slachthuis en de vermoedelijke plaats waar het gevestigd zou worden, thans komen de plannen langzamerhand in vasteren vorm naar voren. Met de aankomst van een drij vende bok van de firma Bonn en Mees uit Rotterdam, van een groote speciale vracht auto van König en Co., alsmede met de aan komst van een motorschip met, vier ontzet tend lange betonpalen aan dek, valt weer iets naders te constateeren. Hedenmorgen stenden op de Nieuwe Haven bij de Liduinastraat zeer velen te kijken, hoe de bok die voorzichtig de 24 M. lange Arkelbetonners van het schip heesch en ze daarna op de vrachtwagen deponeerde, die voorzichtig in de richting van Vlaardingen reed. Vier van deze betonstokken van 8000 k.g"., zullen in den loop van de volgende week m de Klein Babberspolder, t.o. de terreinen van Wilton worden ingeheid. Ze krijgen een proef belasting, en zullen die een half jaar moeten torsdhen. Komen er geen vreemdsoortigheden uit voort, dan zien wij in de toekomst de Klein Babberspolder aangewezen als geschikt bouw terrein voor het nieuwe centrale slachthuis. Verwacht wordt: Matige tot kradhtigen, later afnemende Noord-Oostelijke tot Oostelijk-n wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter overdag. De hooge drukking breidt zich nog verder over onze omgeving uit. De wind zal daar bij afnemen, maar de groote vcchtightigheid van de lucht zal des ochtends nevel veroor zaken en ook overdag slechts gedeeltelijke op klaring toelaten. Woensdag. Zon op 6.08. Zon onder 17,23. Maan op 8,31. Maan onder 17.48. Wielrijders lichten op van 17.58 tot 5.40. DE RADIO-CENTRALE. Programma 5. Woensdag 6 October. Luxemburg 8,20 Concert. Diversen 10.50 11,20. Ddoitwidh 11,20 Orgelspel. Pa rijs Radio: 11,50 Gramofoon. Diversen: 12.1012,20. Luxemburg 12,20 Concert. Brussel (Fransch): 1,30 Concert; 1.50 Gra mofoon. Kalundborg: 2,20 Orkest. Di versen 2,403,50. Luxemburg 3,50 Con cert. Diversen 5.506.50. Luxemburg: 6.507,20. Diversen 7,208,00. Luxem burg 8.00 Concert. Brussel (Ned.): 850 Omroeporkest. Pauze: 10,2010.25; 10.25 Concert daarna dansmuziek. Diversen: 11.50—13.00. Voor de programma's 1 t.m. 4 raadplege men onze rubriek: „Uit den aether". Burgemeester en Wethouders van Schie dam maken bekend, dat op Dinsdag, den 12 Oct. 1937 des namiddags om twee uur, de ge legenheid zal zijn. opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van ae ingezetenen, die zich daarto ein den St. Joris Doelen, Doeleplein no. 1 bij den gemeente-geneesheer A. D. de Leeuw aanmelden. Voor een juiste vermelding in de vaccine- bewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht, dat bij de aanmelding worden medegebracht trouw boekjes der ouders of geboortebewijzen der kind'eren. Er wordt opgewezen, dat uit het algemeen samenvattend Rapport van die Nederlandsdhe encephalitis-commissie onder meer is geble ken, dat kinderen van 39 maanden in het algemeen weinig hinder van de inenting on dervonden en dat op dezen leeftijd het op treden van encephalitis slechts in een enkel geval in zeer lichten graad is voorgekomen. SCHIEDAM, 5 October 1937. SCHIEDAM, 5 Oct. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pct. f16 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,40—1,50 (niet officieel). Hedenmorgen had op de Aigemeene Be- grafplaats de teraardebestelling plaats van den rangeerder Jan Schultinge, die Vrijdag avond j.l. door de boottrein naar Hoek van Holland is aangereden en gedood. Per auto werd hedenmorgen het stoffelijk overschot van het lijkenhuisje naar het station gebracht. Hier sloot zich aan al het perso neel van het emplacement Schiedam van de Ned. Spoorwegen dat maar eenigszins gemist kon worden. Op het kerkhof aangekomen, werd de kist door collega's grafwaarts gedragen. Hier werd het woord gevoerd door den stations chef, den heer F. H. M. Baars. Na deze laatste tocht neemt spreker als chef het woord. Namens het personeel be tuigt spr. zijn deelneming. Ons bedrijf is ge vaarlijk. Wij moeten voorzichtig zijn. Jan was voorzichtig tot dat het noodlottig ongeluk hem het leven benam. Een troost is dat zijn lijden kort geweest is De maatschappij verliest een goed beambte en het personeel een trouw collega. Hierna sprak wethouder J. Dinkelaar woor den van deelneming. Tot slot sprak de heer H. M. Schmool namens den Ned. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel eenige troost woorden. Een zwager van den overledene dankte voor de belangstelling. Eenige kransen dekten de baar, o.m. van de collega's en van den Ned. Bond van Spoor- ën Tramwegpersoneel. vergadering worden belegd voor het winter- program te bespreken. Ook zal er een triduum worden gehouden. Een commissie zal worden samengesteld om het 30-jarig bestaan der Hanze in Schiedam zoo goed mogelijk te her denken. De feestdatum is 6 October 1938. Hierna werd deze geanimeerde vergadering op de gebruikelijke wijze besloten, nadat van te voren voorzitter Vredebregt den heer J. Bakker nog hartelijk dank had gezegd voor zijn leerzame toespraak dezen avond gehou den. Aangifte van 14 October. GEBOREN: Rijk M., zoon van A. Tettero en A. Onink, Singel 48. Johanna W.. doch ter vanF. K. Verboom en J. H. de Wolf, Ged. Baansloot 109. Willemiena, dochter van G. J. C. Ezerman en L. de Vos, Marconistraat 14. Catharina M.. Ch. dochter van H. J. Kleinekoort en A. M. L. v. d. Meij, Newton- straat 23. Barbera W., dochter van C. v. d. Kuil en P. v. Pelt, Nieuwsticht, Midden 22. Mathijs zoon van D. M. Middelkoop en W. Lingen, Jac. v. Lennepstraat 17. Lien- tje, dochter van A. Romijn en P. A. v. Leeu wen, Zwaansteeg 10. Een als levenloos aangegeven kind van A. Kortland en H. H. Zurheide, Nassaulaan 75. OVERLEDEN: J. Schultinge. 44 j. binnen deze gemeente. H. H. Zurheide 33 j. echt genoote van A. Kortland Nassaulaan 75. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik onderstaand stukje in uw veelgelezen blad geplaatst, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Vrijdag j.l. was ik aanwezig bij de prijsuit reiking van de Oranjevereeniging. Tot mijn groote verwondering begon daar de S. B. L. O.-voorzitter de heer Stavengu, een heel be toog. Zeer riormaal zou het geweest zijn, als hij daar eeniige woorden had gesproken over de samenwerking tusschen S. B. L. O. en Oranjevereeniging, maar over die samenwer king werd slechts weinig gesproken. De S. B. L. O. voorzitter ging zelfs allen deel- nemenden vereenigingen dank zeggen. Was z.i. de voorzitter der Oranjever. daar niet mans genoeg voor? Of die samenwerking wel zóó groot is ge weest, betwijfel ik ook ten zeerste. Reeds in 1932 en 1936 organiseerde de Oranjever. een 3 K.M. zwemwedstrijd en vorig jaar had ook reeds de wielerwedstrijd plaats. Al deze wedstrijden zijn uitstekend geslaagd. Maar of de sportwedstrijden die dit jaar op „Bosdh- hoek" gehouden zijn wèl zoo bij het publiek in den smaak zijn gevallen betwijfel ik. Verder beweerd® de heer Stavenga dat de S. B. L. O. het zelfde doel nastreeft als de Oranjevereeniging Ik wist niet dat een bond van lichamelijke opvoeding een dergelijk doel had, maar als dat zoo is adviseur ik de HU. bestuursleden van de Oranjever. hun moeilijke baantje maar geheel over te doen aan de S. B. L. O., dan kunnen die heéren eens probee- ren of zij met zoo weinig geld als de Cfranje- ver. ontvangt hetzelfde kunnen bereiken. Mijnheer de redacteur u dankend voor de verleende plaatsruimte teeken ik, Een Schiedamsche Sportman. feEURB E DT 2'JW HUT,DAN 2f\L H'j H ET U-ZELF VER TE LL-EN HEBBEN JULLIE HEM OPGESLOTEN WAAROM?- KAPITEIN CLARK VAN DE 'J2ERE N PATROUILLE HEEFT ONS UITGEZONDEN OM NAAR JE TE GAAN zolken! I K 2,'T l N EEN LASTIG PARKET M E.T 0 i E. 011 SA- WILDEN PIE LAN&SNUIT IS DE SCH U l 0 vaAJ ALLES I Onder zeer veel belangstelling heeft gis teravond in het gebouw aan de Schooter- boschstraat 114 de officieele opening plaats gevonden van de Rotterdamsche Kappers vakschool, uitgaande van de afdeelingen Rotterdam van den Nederlandschen Kap- pesbond, de R.K. Kapperspatroons, „St. Franciscus van Assisië", den Ned. Bond van Kapperspersoneel en den R-K. Bedien- denbond „St. Cosmas". Namens het ge meentebestuur was aanwezig de heer J. W. Tolenaar van de afdeeling Onderwijs. Namens het bestuur sprak de voorzitter, de heer J. Huis, woorden van welkom, erop wijzende, dat nu het de zesde keer is dat hij het genoegen heeft een cursusjaar te openen, er een mogelijkheid is vergelijkingen te maken. Enkele jaren geleden moest men zich afvragen: welke toekomst gaat de leer ling tegemoet? Die toekomst zag er vooral enkele jaren geleden vrij somber uit, maar thans is er weer reden voor optimisme. Iedereen is zich bewust, dat er nog donkere wolken drijven, maar de klare hemel van voor den oorlog heeft toch ook funeste ge volgen gehad. Wanneer spr. thans den toestand niet zoo somber inziet, dan is dat op de eerste plaats door de blijken van belangstelling van re- geeringszijde voor het bedrijfs- en organi satieleven. Verschillende nieuwe wetten kunnen een gunstigen invloed op het bedrijf gaan uitoefenen, al mag men niet denken, dat zij een dorado zullen scheppen. Op de goed beheerde en geleide vakschool van Rotterdam is spr. trotsch en spr. hoopt weer op aller ijver en medewerking. Laten de leerlingen het hier gebodene op prijs weten te stellen. De leerstof is samengesteld aan de hand van vele jaren ervaring- Vervolgens sprak Pater Hoenselaar O.P., geestelijk adviseur van „St. Cosmas", die zich tot de leerlingen richtte, den wensch uitsprekend, dat zij de in hen gestelde ver wachtingen niet zullen beschamen en het volgen van de lessen met succes bekroond zal worden. De katholieke afdeeling heeft twee avonden tot haar beschikking. Van de leer lingen dezer afdeeling hoopte spr., dat zij zullen helpen de organisatie van „St. Cos mas" hecht en stevig te maken. Ten slotte voerde de heer C. Zorn, hoofd bestuurder van „St. Cosmas" het woord. Toen het vorig jaar dat experiment begon, aldus spr., wisten wij wel dat alle medewerkende organisaties zonder uitzondering van goeden wil waren. Gelukkig zijn de angstige ge voelens, die spr. aanvankelijk had, geen waarheid geworden, want de samenwerking is werkelijk eerlijk en loyaal geweest: aan de principieele verlangens is in elk opzicht tegemoet gekomen. Perspectieven hebben de regeeringsmaat- regelen inderdaad geopend, met name de vestigingswet. Ook door den te stellen eisch van vakbekwaamheid, zal het binnenkort niet meer mogelijk zijn, dat men een zaak begint, zonder voldoende vakkennis. Werkt de regeering ons in de kaart, zoo besloot spr., dan zijn er inderdaad gunstige perspectieven. Met een slotwoord heeft de heer Huis den nieuwen cursus waarvoor zich ongeveer 180 deelneemsters en deelnemers opgaven voor geopend verklaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1937 | | pagina 1